Page 1

Przeboje tygodnia 29.06.2012


Reklama Google Docs http://youtu.be/D0hHa QgdypI 2

www.docs.google.com


Tajemnice McDonald'sa Popularna na całym świecie sieć restauracji ma wiele swoich tajemnic (np. sos do BigMaców). Dziś rozwiążemy trochę inną, również nurtująca zagadkę. Stojąc w długich kolejkach do kasy można usłyszeć wiele ciekawych rzeczy, o polityce, o tym co jest modne, a co nie. Jednak jednym z powszechniejszych tematów jest wygląd produktów. Zawsze znajdzie się jakaś osoba, która skomentuje to, że nie dostaje dokładnie tego co widzi na obrazku. McDonald’s z Kanady postanowił odpowiadać na wszystkie zagadnienia, które nurtują jego klientów, również i na to. 3

http://youtu.be/oSd0keSj2W8


Big Mac Index Mamy jeszcze jedną ciekawostkę związaną z fast foodem. Sztandarowa kanapka McDonalda ma zastosowanie w ekonomii jako jeden ze wskaźników. Pierwszy raz indeks został opublikowany przez magazyn The Economist. BMI jest nieformalnym wskaźnikiem parytetu siły nabywczej w danym kraju, czyli dzięki niemu można porównać ceny w różnych krajach oraz ich PKB.

Na pytanie dlaczego ten produkt, odpowiedź jest prosta. Sieć restauracji jest na całym świecie w każdym kraju, a Big Maci nie są nigdzie importowane, tylko są wytwarzane w danym kraju. 4


Co za tym idzie do ich produkcji wykorzystywane są rodzime produkty, więc niwelowane są ceny kształtowane przez handel międzynarodowy. Niestety ze względu na takie czynniki jak konkurencyjność, wskaźnik nie jest powszechnie stosowany. Ale można dzięki niemu porównać na przykład ile wydamy na Big Maca w innych krajach, i tak np. w Szwajcarii gdzie jest on najdroższy zapłacimy ok 23,40zł* a w Indiach gdzie jest najtańszy tylko ok 5,65 zł*. Opublikowana tabela do obejrzenia tutaj. Poniżej filmik opisujący omawiany indeks.

http://youtu.be/ 6F9xIj1YDxo 5

*) na podstawie tabeli kursów nr 124/A/NBP/2012 z dnia 2012-06-28


Co działo się w Cannes? Z okazji 59. festiwalu Cannes Lions zrobiliśmy subiektywny przegląd i wybraliśmy najciekawsze prace, które zostały docenione przez Jury.

6


Jedna z prac wyróżniała się szczególnie, wykraczając daleko poza świat reklamy. Rzadko się zdarza by o kampanii reklamowej tweetował Barack Obama, a amerykański Kongres przyjął rezolucję nią inspirowaną. Chodzi o „Small Business Saturday” akcję przygotowaną przez American Express, której zadaniem było pomagać małym przedsiębiorcom w zdobyciu jak największej liczby klientów wykorzystując media społecznościowe.

http://youtu.be/NgmLC6jbxfg 7


W tym roku w Cannes po raz pierwszy rozdano Lwy w kategorii Mobile. Złoto trafiło do Rosjan, którzy stworzyli aplikację – „Parking Douche” (mobilna wersja popularnych w Polsce „Karnych Ku**s**), dzięki której dawano nauczkę kierowcom parkującym na chodnikach i przejściach dla pieszych.

Aplikacja idealnie sprawdziłaby się w Polsce!  8

http://www.youtube.com/watch?v=qxMaTOsjFGE


Najprostsze pomysły często okazują się najlepsze. Szczególnie gdy chcemy zaaktywizować społeczeństwo Tunezyjskie i zachęcić je do czynnego udziału w zbliżających się pierwszych, wolnych wyborach.

http://youtu.be/um5QvW5XHwY


Mini Cooperem po Google Maps W Cannes w kategorii Direct uwagę przykuwała aplikacja dla Mini, łącząca w sobie grę i funkcjonalność Google Maps.

W wirtualnym świecie wyścigów kultowymi Mini Cooperami auta rozpoznają przeszkody, można je tuningować i lakierować, a nawet jeździć nocą z zapalonymi reflektorami. 10


Symfonia 3D w XXI wieku… LEGO Builders of Sound to kolejny doskonały projekt z tegorocznego festiwalu. Instalacja oparta na mechanizmie pozytywki towarzyszyła promocji filmu Star Wars 3D – Episode 1 w Niemczech gdzie była prezentowana w kinach podczas seansów filmowych.

Pomysł zdobył uznanie jury w Cannes zdobywając m.in. Złotą statuetkę w kategorii Direct.

http://youtu.be/Ce2r2tnxLQU 11


Wszystkie prace zgłoszone w tym roku na festiwal można zobaczyć na stronie www.canneslions.com. Oprócz gal konkursowych Cannes Lions to także warsztaty, seminaria oraz „techtalki”.

12

Cidny Gallop była autorką jednej z ciekawszych prezentacji, podczas której bardzo dobrze opisała specyfikę naszej branży: „People hate advertising in general but they love advertising in particular”.


Na koniec / Najlepsze prace w kategorii FILM „Three little pigs” – The Guardian

http://youtu.be/vDGrfhJH1P4

„Best Job” – P&G

http://youtu.be/NScs_qX2Okk

„I am Mumbai” – Mumbai Mirror

http://youtu.be/rVb01vfbVEw

„Dog Collar” – Direct TV

http://youtu.be/c-zG5U0v3gU


Dziękujemy za uwagę i do następnego piątku

14

Przeboje tygodnia (29.06.2012)  

Reklama, komunikacja, technologia. (bardzo) Subiektywny przegląd tego, co wydarzyło się ostatnio.

Przeboje tygodnia (29.06.2012)  

Reklama, komunikacja, technologia. (bardzo) Subiektywny przegląd tego, co wydarzyło się ostatnio.

Advertisement