Page 1

Przeboje tygodnia 13.04.2012


Zmarł twórca Commodore 64 Za każdym przełomowym urządzeniem stoi jakiś człowiek, nie inaczej jest w przypadku komputerów osobistych. Ich pionierem był Jack Tramiel. Historia jego życia mogła by posłużyć za scenariusz do hollywoodzkiego filmu. Tremiel był amerykańskim biznesmenem polskożydowskiego pochodzenia, który urodził się 13 grudnia 1928 roku w Łodzi. Nie jest znane do końca jego prawdziwe imię i nazwisko, najczęściej podaje się Jacek Trzmiel i Idek Tramielski. W czasie II Wojny Światowej trafił do łódzkiego getta gdzie 5 lat przepracował fabryce odzieży, następnie po krótkim pobycie w Auschwitz razem z ojcem został wysłany do Niemiec, gdzie miał pracować w kolejnej fabryce.

2


Po wojnie w 1947 wyemigrował do Ameryki, gdzie z początku zajmował się różnymi pracami naprawczymi i służył w wojsku, po którym otworzył swoja pierwsza firmę Commodore Portable Typewriter, która produkowała maszyny do pisania. Z upływem czasu i zmianami potrzeb klientów firma się przekształcała i tak w 1970 firma zaczęła produkować pierwsze kalkulatory. Następnie w połowie lat 70-tych wypuściła na rynek swój pierwszy komputer osobisty PET. Początkowo Tramiel chciał kupić firmę Apple od Steve’a Jobsa i produkować jego komputery, ale cena była za wysoka. Następnym komputerem był przełomowy VIC-20, który był pierwszym masowo produkowanym urządzeniem tego typu. PET (1977)

3

VIC-20 (1980)


W 1982 miało premierę jego największe dzieło Commodore C64, komputer który może się pochwalić największa liczbą sprzedanych egzemplarzy - ponad 22 mln na całym świecie!

C64 (1982)

Z powodu nieporozumień wewnątrz firmy Tramiel opuścił Commodore w 1984 roku. Po czym w niedługim czasie odkupił od Warner Communication Dział Produktów Konsumenckich Atari i stworzył Atari Corporation. Po tych wydarzeniach rozpoczęła się wojna cenowa pomiędzy Atari i Commodore, która doprowadziła do bankructwa obie firmy. Więcej historii Jacka Tramiela: link Historia firmy Commodore International: link

4

Reklama Commodore http://youtu.be/G7lAhguZWdE


Tic Tac Flashmob Flashmoby przeważnie kojarzą się z tańczeniem i śpiewaniem. Tic Tac zaproponował trochę inne wykorzystanie tłumów.

Producent miętówek postanowił stworzyć przy użyciu flashmobu jeden wielki psikus . Pomysł prosty: weź tic taca, bo masz tak bardzo zły zapach z buzi, że wszyscy… dosłownie wszyscy padają jak muchy. Efekt poniżej.

http://youtu.be/yFW9AT3Ujuc 5


Mobile Lorm Glove Jak porozumiewają się osoby niewidome? Odpowiedź zna każdy – Językiem Brajla. A jak porozumiewają się osoby głuchoniewidome? Hieronymus Lorm był austriackim pisarzem i filozofem, który cierpiał na postępujący zanik słuchu i wzroku. Pod koniec XIX wieku wymyślił on alfabet do porozumiewania się z najbliższymi, który nazwał od swojego imienia Alfabetem Lorma. Polega on na porozumiewaniu się po przez kreślenie linii i/lub punktów na dłoni osoby, z którą się rozmawiamy. Alfabet został upowszechniony po śmierci jego autora, przez jego córkę. 6


Teraz ludzie chcą jeszcze bardziej ułatwić porozumiewanie się osobom, którym zdolność mowy, słuchu lub wzroku zanikła. Wielką pomocą dla ludzi głuchych i niemych okazały się telefony komórkowe i e-mail, dzięki którym mogą porozumiewać się ze światem i w nim czynnie uczestniczyć. Dla osób niewidomych tworzone są specjalne klawiatury z językiem Brajla. Problem miały osoby głuchoniewidome, które dotychczas posługiwały się głównie językiem Lorma, przez co ich świat był bardzo ograniczony. Firma Design Reseach Lab postanowiła wyjść naprzeciw ich potrzeb tworząc specjalną rękawicę do odbioru i wysyłania wiadomości tekstowych na smartfony. Jest to cześć projektu DRL mającego ułatwić funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym w społeczeństwie 7

http://youtu.be/FLfa9ni7X3I


na koniec\ Push the button

http://youtu.be/316AzLYfAzw

8


Dziękujemy za uwagę i do następnego piątku

Przeboje tygodnia (13.04.2012)  

Reklama, komunikacja, technologia. (bardzo) Subiektywny przegląd tego, co wydarzyło się ostatnio.