Page 1

infolisty 2/2014 XI. ROČNÍK © GREENPEACE/FRED DOTT

Zachráňme včely Úbytok včiel nám jasne signalizuje, že celý ekosystém nie je v poriadku. A tento jav je príznakom choroby, ktorá má oveľa širšie následky – aj na nás.

Greenpeace Slovensko Nám. SNP 35, P.O.Box 58, 814 99 Bratislava www.greenpeace.sk


> infolisty 2/2014 > strana 2

Úbytok včiel je celosvetový problém Včely poznáme najmä preto, že nám poskytujú produkty ako med, propolis či včelí vosk. Včelárenie však zaznamenáva pokles a to nielen na Slovensku. Aj po celom svete včelári pozorujú náhle a masívne úbytky včiel. Odhaduje sa, že od roku 1990 poklesli na Slovensku včelstvá približne o tretinu. Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo je to tak.

©GREENPEACE/FRED DOTT

©GREENPEACE/FRED DOTT

©GREENPEACE/JURAJ RIZMAN

Monokultúry – hospodárenie, kde dominujú jedna alebo dve plodiny, sa po odkvitnutí stávajú krajinou úplne bez kvetov, bez biodiverzity, bez potravy pre včely. Paradoxne pestujeme stále viac plodín, ktoré vyžadujú opeľovanie. K obrovským monokultúrnym poliam sa preto včelie úle musia privážať.

Parazity a choroby Nedostatok potravy a chemikálie spôsobujú, že oslabená včela je oveľa náchylnejšie na choroby a parazity. Celková hygiena aj zdravie v úli je ohrozené plesňami, baktériami či mikróbmi, ktorým sa včely nevedia efektívne brániť.

HROZBY PRE VČELY: Pesticídy využívané industriálnym poľnohospodárstvom sú stále agresívnejšie. Tie najnebezpečnejšie sú neonikotinoidy a majú smrteľné následky pre jednotlivé včely ale aj celé kolónie. Včely buď hneď otrávené umierajú, alebo, čo je horšie, zanesú kontaminovaný peľ do úľa a nakŕmia ním larvy.

Klimatická zmena, ktorá spôsobuje extrémne prejavy počasia, oslabuje celý ekosystém a prináša nové choroby a tým ohrozuje aj včely.

WWW.GREENPEACE.SK | ČÍSLO ÚČTU 2621520999/1100


> infolisty 2/2014 > strana 3

Stratiť včely? To si nemôžeme dovoliť! Včely produkujú viac ako len med – sú kľúčovým prvkom produkcie jedla, pretože opeľujú poľnohospodárske plodiny. Až jedna tretina plodín, ktoré jeme, sú závislé na opeľovaní včelou alebo inými opeľovačmi. Len v Európe závisí na práci opeľovačov pestovanie viac ako 4000 druhov zeleniny.

©GREENPEACE/TOMÁŠ HALÁSZ

Moderné poľnohospodárstvo nedokáže fungovať bez práce včiel. V častiach sveta, kde nie sú včely, sú ľudia platení za ručné opeľovanie a štetcom prenášajú peľ z jedného kvetu na druhý. Ručné opeľovanie je však extrémne náročné, pomalé a pridrahé. Celosvetová ekonomická hodnota opeľovania včelami bola odhadnutá na 265 miliárd € ročne. Ak by sme o včely naozaj prišli, náklady na pestovanie niektorých druhov ovocia a zeleniny by sa extrémne zvýšili, čo by sa odzrkadlilo aj v ich cene a dostupnosti v obchodoch.

©GREENPEACE/JURAJ RIZMAN

©GREENPEACE/AXEL KIRCHHOF

Aj keď základné plodiny, ako sú zemiaky, obilniny, ryža, kukurica a šaláty, opeľovanie včelami nepotrebujú, predstavte si, že na svojom tanieri veľmi zriedka uvidíte pestrú stravu v podobe rajčín, papriky, či rôzneho ovocia. ©GREENPEACE/FRED DOTT

WWW.GREENPEACE.SK | ČÍSLO ÚČTU 2621520999/1100


> infolisty 2/2014 > strana 4

Ako ochrániť včely Krokov, ktoré sa dajú urobiť pre ochranu včiel, je niekoľko. Tým najrýchlejším je zákaz používania tých najnebezpečnejších pesticídov. Greenpeace identifikoval sedem pesticídov, ktoré by mali byť prioritne zakázané. Patria k nim imidacloprid, thiamethoxam, clothianidin, fipronil, chlorpyriphos, cypermethrin a deltamethrin. Ale to je len začiatok. Je potrebné prijať opatrenia, ktoré podporujú biodiverzitu na poľnohospodárskej pôde a ochraňovať ekosystémy, ktoré sú ešte stále nedotknuté, aby sme včelám zabezpečili prostredie vhodné na ich život. ©GREENPEACE/TOMÁŠ HALÁSZ

V apríli 2013 väčšina EÚ krajín podporila návrh Európskej komisie dočasne zakázať používanie troch pesticídov vyrábaných chemickými spoločnosťami Bayer a Syngenta, u ktorých je vedecky dokázané, že sú škodlivé pre včely.

Podpora ekologického poľnohospodárstva, zastavenie ničenia voľne rastúcich porastov či lúk, opatrenia na zníženie vplyvu klimatickej zmeny – to všetko pomôže včelám a v konečnom dôsledku aj nám.

Ciele Greenpeace na európskej a národnej úrovni: • Okamžitý a úplný zákaz 7 pesticídov, ktoré škodia včelám a ostatným opeľovačom. • Lepšie posúdenie rizík pesticídov a zredukovanie ich používania. • Monitorovanie zdravia včiel a iných opeľovačov. • Podpora výskumu a vývoja alternatív k chemikáliám používaných na kontrolovanie škodcov. • Presun financií od deštruktívneho industriálneho poľnohospodárstva a podpora ekologického poľnohospodárstva.

Čiastočné zákazy používania neonikotinoidov už boli zavedené v Taliansku, Francúzsku, Nemecku a Slovinsku a nemali žiaden významný negatívny dopad na poľnohospodársku produkciu, ale mali pozitívny efekt na zdravie včiel. ©GREENPEACE/TOMÁŠ HALÁSZ

WWW.GREENPEACE.SK | ČÍSLO ÚČTU 2621520999/1100


> infolisty 2/2014 > strana 5

Ako môže každý z nás pomôcť včelám: • Podporte našu výzvu politikom na  www.ZachranmeVcely.sk. • Pestujte kvitnúce rastliny ako ovocné stromy či kvety, ktoré sú prirodzené v našom regióne, nielen sterilné trávniky vám môžu priniesť radosť.

deň, ale až večer, kedy už včely nelietajú. Vyhnite sa postrekom kvetov. • Poskytnite včelám aj vodu. Vytvorte si na záhrade jazierko, kde môžu v horúčavách včely piť. • Podporujte lokálne včelárstvo a nakupujte

©GREENPEACE/UTE KLAPHAKE

• Ak nemáte záhradku, pestujte kvety na balkóne. Ak budú mať včely viac plnohodnotnej potravy a lepší prístup k výžive, budú sa vedieť lepšie brániť chorobám a parazitom. • Informujte sa u predajcu, či už semienka kvetín nie sú ošetrené pesticídmi, aby ste v dobrej snahe včielkam neublížili. • Znížte používanie pesticídov, snažte sa pestovať rastliny šetrne k prírode znížením používania chémie. • Ak použijete postrek, riaďte sa inštrukciami, nepostrekujte rastliny cez

©GREENPEACE/TOMÁŠ HALÁSZ

naozaj kvalitný med. Nájdite si svojho včelára a kupujte med od neho. Lokálny med je vždy

kvalitnejší, ako ten, ktorý k nám musel docestovať z iných krajín. Ten sa totiž musí upravovať, aby „zvládol“ prepravu. • Šírte povedomie o dôležitosti včiel. Sledujte naše stránky alebo facebookový profil a podeľte sa o informácie aj s vašimi priateľmi. • Postavte si dom pre hmyz. Okrem hmyzu a užitočných opeľovačov v ňom nájde úkryt aj jašterička, ježko či iné drobné zvieratá, ktoré zbavia vašu záhradu škodcov. Jediné, čo potrebujete, je trochu kreativity a materiál ako drevené dosky, palety, polená s dierkami, trubky, slamu, tehly, staré kvetináče, škridle, konáre. Môže byť šikmý, štvorcový, zavesený, obrastený, jednoducho taký, aký sa vám hodí do záhrady.

©GREENPEACE/BÓNA VIKTOR

WWW.GREENPEACE.SK | ČÍSLO ÚČTU 2621520999/1100


> infolisty 2/2014 > strana 6 © GREENPEACE/TOMÁŠ HALÁSZ

Ohrozujú ich pesticídy, industriálne poľnohospodárstvo aj meniaca sa klíma. Pomôcť včelám môžete aj vy! • Pridajte sa k európskej petícií a podpíšte výzvu za záchranu včiel na stránke www.ZachranmeVcely.sk. Žiadajme spolu zákaz používania tých najnebezpečnejších pesticídov. • Pripojte sa k nám na Facebooku. Na stránke Greenpeace Slovensko môžete sledovať aktivity za záchranu včiel a zapojiť sa vždy, keď to bude potrebné. • Staňte sa pravidelným podporovateľom Greenpeace. Kampaň za záchranu včiel, obmedzenie používania pesticídov a podpora ekologického poľnohospodárstva môže trvať niekoľko mesiacov či skôr rokov. Vaša pravidelná podpora nám umožní kampaň doviezť do víťazného konca. Viac na PriateliaGreenpeace.sk. Ďakujeme. GREENPEACE INFOLISTY – 2/2014, ISSN 1335-8979. REGISTRAČNÉ ČÍSLO NA MK SR EV 3491/09. VYDÁVA: GREENPEACE SLOVENSKO, NÁM. SNP 35, P. O. BOX 58, 814 99 BRATISLAVA 1 TEL./FAX: 02/54 77 12 02, E-MAIL: INFO@GREENPEACE.SK, WEB: WWW.GREENPEACE.SK REDAKCIA INFOLISTOV ŠÉFREDAKTORKA: MGR. MARTA KABINOVÁ, REDAKČNÁ RADA: MGR. LUCIA SZABOVÁ, MGR. MIRIAM RAJTEROVÁ FOTOGRAFIE: ©GREENPEACE

DIZAJN: SVETOZÁR ŠOMŠÁK | VYTLAČENÉ NA RECYKLOVANOM PAPIERI

Profile for Greenpeace Slovensko

Greenpeace Infolisty 2/2014  

Greenpeace Infolisty 2/2014  

Advertisement