Page 1

Rainbow Warrior III

NOVÁ VLAJKOVÁ LOĎ

Po 33 let byl Rainbow Warrior – Duhový bojovník – ztělesněním celosvětového nasazení Greenpeace za lepší svět. V říjnu 2011 vypluje na svou první plavbu Rainbow Warrior III, který bude pokračovat v poslání svých dvou legendárních předchůdců.


2

obsah


Legenda Plán

4 18

Základ

26

Cesta ZVNITŘKU ZVNĚJŠKU Autoři

42 52

64 78 3


4

Hluboké přesvědčení Od roku 1978 používali aktivisté Greenpeace p bojovník), dokonce i v odlehlých oblastech Arktidy, aby zde mohli pro tuleních mláďat.


přestavěnou rybářskou loď jménem Rainbow Warrior (Duhový otestovat proti takovým zločinům, jako je lov velryb nebo vraždění

5


6

Poslední mise V květnu 1985 evakuuje posádka Rainbow Warriora ob důsledku amerických jaderných testů kontaminován radioaktivitou. Pro


byvatele ostrova Rongelap v jižním Pacifiku, který byl v o loď to byla poslední plavba.

7


8

Pumový útok v novozélandském Aucklandu 10. července 1985 proved Greenpeace útok s pomocí dvou náloží a Rainbow Warriora potopili. O dila celosvětové pobouření.


dli členové francouzské tajné služby na vlajkovou loď Operace, při níž byl zabit fotograf Fernando Pereira, vzbu-

9


Fernando Pereira

*10. kvÄ›tna 1950 *10. Ä?ervence 1985


Nikdy nezapomenu tu tíhu na svých ramenou, když jsme nesli Fernandovu rakev z kostela … Ten útok v roce 1985 mě ujistil v tom, že to, co jsem dělal, mělo skutečně smysl… Potopení RW přineslo pozornost veřejnosti, která podstatně posílila vliv a význam, jenž Greenpeace získávalo.

Peter Willcox, kapitán Rainbow Warriora od roku 1978. Také Rainbow Warrior III popluje pod jeho vedením.

11


12

Duhu nepotopíš Čtyři roky po potopení svého předchůdce vyplouvá n odškodného, které musela Francie vyplatit po útoku na prvního Duhov


na moře nový Rainbow Warrior II. Trojstěžník byl financován z vého bojovníka.

13


14

Holubice míru proti násilí V červnu 1992 navštěvuje palubu Rainbow protestují aktivisté proti jaderným testům u atolu Mururoa a proti posá


w Warriora II jeho svatost dalajláma. O tři roky později, v roce 1995, ádce lodi opět brutálně zasahují francouzští vojáci.

15


Rainbow Warrior

29. dubna 1978 – 10. července 1985

Starou rybářskou výzkumnou loď Greenpeace přestavuje na Rainbow Warriora, aby bylo možné podnikat protestní plavby proti lovu velryb, vraždění tuleních mláďat nebo testům jaderných zbraní. 10. července 1985 spáchá francouzská tajná služba na loď pumový útok a loď potápí.

16

Rainbow Warrior II

10. července 1989 – 16. srpna 2011

S bývalou rybářskou lodí přeměněnou na trojstěžník pokračuje Greenpeace v boji proti ekologickým zločinům po celém světě, pomáhá obětem tsunami nebo přiváží humanitární pomoc do Bejrútu. Po 22 letech je RWII předán organizaci „Friendship“ a bude sloužit jako plovoucí nemocnice.


Rainbow Warrior III 14. října 2011 – …

Nová vlajková loď je první námořní plachetnicí, kterou si Greenpeace nechalo postavit. Financována byla výhradně z příspěvků dárců. Rainbow Warrior III je navržen přesně podle potřeb kampaní Greenpeace, a pokračuje tak v boji za lepší životní prostředí, stejně jako jeho předchůdci. Video: Historie lodi Rainbow Warrior III

17


PLÁN Berne

18

„Greenpeace dnes víc než jen přestav


s pro své celosvětové kampaně potřebuje věnou rybářskou loď.“

Christian Bussau, vedoucí týmu Greenpeace ‘Task Force, Special projects, Rapid Response


Navržená holandským designérem jachet, víc jak rok digitálně plánovaná a konstruovaná inženýry z loděnice Fassmer v Brémách spolu s odborníky z Greenpeace, financovaná z příspěvků dárců: Rainbow Warrior III je jedinečná plachetnice určená pro náročné akce na ochranu životního prostředí po celém světě.


50 metrů vysoké lanoví činí z Rainbow Warriora III výkonnou plachetnici

Speciálně navržené jeřáby spustí nafukovací čluny bleskurychle na vodu

Přistávací plocha pro vrtulník umožňuje na širém moři zasáhnout i ze vzduchu


Moderní komunikační systémy mohou médiím po celém světě poskytovat fotografie přímo z oceánu

Kancelář, ošetřovna a konferenční sál až pro padesát osob

Nádrže na odpadní vodu a čistírna přímo na palubě zajišťují čistou vodu


Délka: 57, 92 m

Šířka: 11, 30 m

Ponor: max 5, 15

Posádka: max 32

Velikost plachet: 1, 256 m

Rychlost s plachtami: 15 uzlů


... Greenpeace potřebuje výkonnou plachetnici


ZÁKLAD Gdansk

26


V

  polském Gdaňsku, v loděnici s bohatou historií, kde v létě 1980 založil Lech Walesa hnutí Solidarita, je o třicet let později zahájena stavba nové lodi Greenpeace Rainbow Warrior III.

29


Od nákresu k ocelovému trupu Stovky ocelových plátů byly nařezány počítačem řízenou plazmovou řezačkou podle plánů a dělníci gdaňské loděnice Maritim je svařují do tvaru trupu nového Rainbow Warriora.

30


Práce trvají zh


hruba půl roku


Vyrobeno na míru 36

Pracovníci loděnice skládají sedm připravených dílů dohromady. Vzniká trup s kýlem, palubou a částmi nadstavby.


37


Ruční práce Jednotlivé ocelové části jsou nejprve připevněny k sobě pomocí manuálně obsluhované hydraulické pumpy a potom pečlivě svařeny dohromady, aby vytvořily pevný trup.

Video: Trup Rainbow Warriora III

39


OcelovĂ˝ kolos je 57, 92 metrĹŻ


ů dlouhý a 11, 30 metrů široký.


CESTA Berne

42

Gdansk


Ocelová konstrukce je připevněna na ponton, aby mohla být spuštěna na vodu. Cíl první cesty Rainbow Warriora III je označen fluorescentní barvou na trupu lodi: německá loděnice Fassmer v Berne, nedaleko Brém

45


46


V říjnu 2010 je 340 tun oceli spuštěno na vodu. Cesta na místo další stavby zabere 2 dny.


Gdansk Berne


První plavba: 1 100 km za 50 hodin – pozadu Video: Příjezd do loděnice v Berne, Brémy


Stejný pohled, jiné místo: po konstruk řadu detailní práce


kčních pracích v Gdaňsku přichází na v loděnici v Berne.


Berne

52

ZVNITŘKU


V

  loděnici Fassmer už byla vyrobena řada záchranných nebo výzkumných lodí, dokonce i části mořských větrných turbín. Ale dokončení Rainbow Warriora představuje výjimečný úkol i pro experty z Brém: výsledkem musí být moderní plachetnice s rozsáhlým vybavením, která splňuje ty nejvyšší ekologické standardy.

54


To, co inženýři spolu s odborníky z Greenpeace před několika měsíci naplánovali na rýsovacím prkně, se teď v loděnici do posledního detailu promění ve skutečnost 55


56

Kilometry kabelů tvoří moderní komunikační systém.


Video: Elektrotechnika na Rainbow Warrioru III

57


Rainbow Warrior III se vypraví tam, kde dochází k ekologickým zločinům, i na místa, kam si jinak nikdo netroufne. Seznam mimořádných požadavků je tedy dlouhý, např. kampaňová kancelář, z níž je možné odeslat fotografie a videozáznamy do celého světa, moderní konferenční sál až pro 50 lidí nebo ošetřovna. Nesmíme zapomenout ani na dva lisy na odpad, čistírnu odpadních vod nebo stroj, který rozseká skleněné lahve na malé kousky. Všechno je propojeno kabely bez PVC.

58


Také strojovna má něco do sebe: Motor, umístěný do trupu pomocí speciálního jeřábu, má výkon 1 425 kilowattů a pomůže lodi dosáhnout rychlosti až 15 uzlů. Do provozu ale přijde jen málokdy. Podle plánu má Rainbow Warrior III zvládnout 90 % svých plaveb s pomocí plachet a i s nimi by měl dosahovat rychlosti 15 uzlů, tedy 28 km/h.

61


Vysoké požadavky inženýrů jsou pro odborné pracovníky mimořádnou výzvou


Berne

64

ZVNĚJŠKU


Čerstvá barva pro novou vlajkovou loď Greenpeace Z rezavě hnědé je zelená. Dodat lodi vnější nátěr je pro experty z loděnice Fassmer hračka. Nejzajímavější je část pod čarou ponoru. Aby mohl hladce plachtit, má Rainbow Warrior III dynamický kýl, který trupu umožňuje ponor 5,1 metrů.

67


Stále stejný pohled, jen uvnitř i zvenku je všechno zbrusu nové


Video: Spuštění na vodu


Ven z haly a pěkně do vody. Zbývající detaily budou dokončeny na řece.


První ceremoniál na Rainbow Warrioru III: oba 54 metrů v plachet, které se po

72


vysoké stěžně jsou vztyčeny. Na nich bude zachytávat vítr pět ostarají o rychlost.

73


Video: Vztyčování stěžňů


Dva stěžně, 1 325 čtverečních metrů plachet… a motor je zbytečný


Příběh Duhového bojovníka pokračuje…


78

AUTOŘI


Redakční úprava a výroba: plan p. GmbH, Hamburgo Fotografie: Oliver Tjaden (49), Jean Deloffre, Pierre Gleizes, Marcus Meyer (4), Steve Morgan (2), Fernando Pereira, Malcom Pullmann, Keith Scott © Greenpeace Úprava fotografií: Sonja Umhang Kamera: Jens Paschke Střih: Marie Ortsiefer Úprava: plan p. GmbH, Hamburg

79


Czech - Online-Paper Rainbow Warrior III  

For 33 years the Rainbow Warrior has been the epitome of Greenpeace’s fight for a better world. Starting in October a new Warrior will set o...

Czech - Online-Paper Rainbow Warrior III  

For 33 years the Rainbow Warrior has been the epitome of Greenpeace’s fight for a better world. Starting in October a new Warrior will set o...