Výstava "Bráníme naše oceány"

Page 1

Výstava „Bráníme naše oceány“


Tuňák obecný (modroploutvý)

Podle vědců je tuňák obecný na pokraji vyhynutí. Všechny jeho bluefin_01 populace mohou kvůli nadměrnému lovu vymizet během následujících pěti let.


Tuňák obecný (modroploutvý)

bluefin_02 Podle vědců je tuňák obecný na pokraji vyhynutí. Všechny jeho populace mohou kvůli nadměrnému lovu vymizet během následujících pěti let.


Tenatové sítě

Tenatové sítě zvané "stěny smrti" byly v Evropské unii zakázány v roce 2002, driftnet ale nadále jsou užívány ilegálně. Tento typ sítí se vznáší ve vodě, má délku 50100 kilometrů a sahá do hloubky přes 200 metrů. Jde o extrémně destruktivní metodu rybolovu s velkými vedlejšími úlovky.


Kruhové zátahové sítě (nevody)

Lovná zařízení označovaná jako FADs (fish aggregation devices) jsou plovoucí bóje, které lákají mořské živočichy, jako jsou tuňáci, žraloci, želvy či vodní ptactvo. Tato zařízení se užívají při lovu pomocí zátahových sítí - nevodů, což je i několik kilometrů dlouhá síť ukotvená na hladině a sahající do hloubky až 200 metrů. Poté, co síť obkrouží přilákané hejno ryb, se pod ním zatáhne do tvaru měšce a vytáhne úlovek z vody.


Kruhové zátahové sítě (nevody)

purse_seine_02 Lovná zařízení označovaná jako FADs (fish aggregation devices) jsou plovoucí bóje, které lákají mořské živočichy, jako jsou tuňáci, žraloci, želvy či vodní ptactvo. Tato zařízení se užívají při lovu pomocí zátahových sítí - nevodů, což je i několik kilometrů dlouhá síť ukotvená na hladině a sahající do hloubky až 200 metrů. Poté, co síť obkrouží přilákané hejno ryb, se pod ním zatáhne do tvaru měšce a vytáhne úlovek z vody.


Dlouhé lovné šňůry

Každý rok nastraží průmysloví rybáři 1,4 miliardy háčků na dlouhých lovných šňůrách. Odhaduje se, že délka lovné šňůry z těchto háčků by obkroužila planetu 550krát.


Rybářské lodě s vlečnou sítí

trawler Největší vlečné sítě jsou tak velké, že se do nich vejde 13 Boeingů 747 - nebo 500 tun ryb.


Vlečné sítě pro lov na dně

bottom_trawler

Vlečné sítě tažené při dně devastují mořské prostředí, ničí korály a vylovují veškerý život ze dna oceánů.


Helen Mary

Evropská unie financuje obříhelen_mary rybářské lodě s vlečnými sítěmi (tzv. supertrawlers) z veřejných prostředků. Jedna z největších evropských rybářských lodí, Helen Mary, byla postavena za více než 6,4 milionu euro z evropských dotací.


Rybářské lodě s více vlečnými sítěmi

beam_trawler Některé rybářské lodě mohou současně táhnout i dvě sítě, které jsou uchyceny na bocích plavidla pomocí rozpěrných desek.


Mražení tuňáci

frozen_tuna Největší světoví obchodníci s tuňáky, jako je např. firma Mitsubishi, záměrně skladují desítky tisíc mražených tuňáků obecných, které jsou připraveny k prodeji po vymření druhu.


Rybí moučka

Kvůli úbytku ryb v oceánech významně stoupá počet ryb pocházejících z rybích farem. fishmeaat Akvakultury ale nejsou schopny produkovat více ryb. Ryby na farmách se krmí rybí moučkou vyrobenou z malých ryb ulovených v oceánu. To znamená, že akvakultura jen mění málo ceněné druhy na více ceněné. Problém s nadměrným odlovem se tím však neřeší.


Výkrm tuňáků

Rybáři lovící tuňáky v poslednítuna_farm době chytají i menší jedince, které následně dodávají na farmy k výkrmu. Zde se tito tuňáci vykrmí rybami chycenými v moři.


Výkrm lososů

salmon_farm

Například k vyprodukování 1 kg lososího masa je třeba 4 kg mořských ryb, které slouží jako krmivo.


Žraločí ploutve

shark_finning

Téměř 100 milionů žraloků je nechtěně chyceno či záměrně uloveno jen pro ploutve. Polévka ze žraločích ploutví se stala symbolem blahobytu v Číně a jihovýchodní Asii. Žraločí ploutve nemají žádnou chuť a tak je nutné do polévek přidávat vepřové či drůbeží maso.


Žraločí ploutve

Téměř 100 milionů žralokůshark_finning_02 je nechtěně chyceno či záměrně uloveno jen pro ploutve. Polévka ze žraločích ploutví se stala symbolem blahobytu v Číně a jihovýchodní Asii. Žraločí ploutve nemají žádnou chuť a tak je nutné do polévek přidávat vepřové či drůbeží maso.


Žraločí ploutve

Téměř 100 milionů žraloků je nechtěně chyceno či záměrně uloveno jen pro ploutve. Polévka ze žraločích ploutví se stala symbolem blahobytu v Číně a jihovýchodní Asii. Žraločí ploutve nemají žádnou chuť a tak je nutné do polévek přidávat vepřové či drůbeží maso.


Kytovci jako vedlejší úlovek

cetacea_bycatch

Oběťmi vedlejších úlovků průmyslového rybolovu se nestávají jen ryby, ale i kytovci.


Kytovci jako vedlejší úlovek

cetacea_bycatch_02

Oběťmi vedlejších úlovků průmyslového rybolovu se nestávají jen ryby, ale i kytovci.


Kytovci jako vedlejší úlovek

cetacea_bycatch_03

Oběťmi vedlejších úlovků průmyslového rybolovu se nestávají jen ryby, ale i kytovci.


Želvy jako vedlejší úlovek

Mořské želvy jsou přilákány plovoucími bójemi zařízení turtle_bycatch FADs (fish aggregation devices) a následně se zamotají do rybářských sítí.


Želvy jako vedlejší úlovek

Mořské želvy jsouturtle_bycatch_02 přilákány plovoucími bójemi zařízení FADs (fish aggregation devices) a následně se zamotají do rybářských sítí.


Vodní ptáci jako vedlejší úlovek

Během lovu přitahují rybí úlovky pozornost vodních waterfawl_bycatch ptáků, kteří se často ocitnou v pasti a zůstanou uvězněni v sítích.


Vodní ptáci jako vedlejší úlovek

Během lovuwaterfawl_bycatch_02 přitahují rybí úlovky pozornost vodních ptáků, kteří se často ocitnou v pasti a zůstanou uvězněni v sítích.


Žraloci kladivouni jako vedlejší úlovek

hammerhead_bycatch Přes 90 % žraloků kladivounů vymizelo během posledních desetiletí kvůli honbě za jejich ploutvemi a vysokým nechtěným úlovkům.


Měsíčník svítivý jako vedlejší úlovek

Během 90. let 20. století trpělysunfish_bycatch populace měsíčníka svítivého ve Středozemním moři, který byl nejčastějším nechtěným úlovkem. Tato ryba tvořila až 90 % všech úlovků. V současnosti je tato míra nižší, ale i tak se někdy měsíčníci zamotají do rybářských sítí vznášejících se na hladině.


Výmět

Jedním z nejslabších míst Společné rybářské politiky EU jsou rybolovné kvóty. Rybáři discard musejí třídit úlovek, aby nepřekročili stanovené kvóty a zbytečně nenakládali nechtěné vedlejší úlovky. Z těchto důvodů je např. polovina všech ryb vylovených v Severním moři vhozena zpět mrtvá. Vyhozený úlovek se nazývá výmět.


Výmět

discard_02 Jedním z nejslabších míst Společné rybářské politiky EU jsou rybolovné kvóty. Rybáři musejí třídit úlovek, aby nepřekročili stanovené kvóty a zbytečně nenakládali nechtěné vedlejší úlovky. Z těchto důvodů je např. polovina všech ryb vylovených v Severním moři vhozena zpět mrtvá. Vyhozený úlovek se nazývá výmět.


Graf populační hustoty ryb


Nelegální rybolov

iuu

Přes všechny snahy v boji proti pirátským rybářům, činil roční import nelegálně získaných rybích úlovků v EU v roce 2007 podle konzervativních odhadů 1,1 miliardu EUR (Evropská komise, 2007).


Nelegální rybolov

iuu_02 rybářům, činil roční import Přes všechny snahy v boji proti pirátským nelegálně získaných rybích úlovků v EU v roce 2007 podle konzervativních odhadů 1,1 miliardu EUR (Evropská komise, 2007).


Nelegální rybolov

iuu_03 rybářům, činil roční import Přes všechny snahy v boji proti pirátským nelegálně získaných rybích úlovků v EU v roce 2007 podle konzervativních odhadů 1,1 miliardu EUR (Evropská komise, 2007).


Dohody o partnerství v rybolovu

fpa

Rybáři Harouna Ismael Lebaye z Mauritánie (vlevo) a Ameth Wade ze Senegalu si podávají ruce s Marií Damanaki, eurokomisařkou pro námořní záležitosti a rybolov. V Bruselu se účastnili kampaně za právo západoafrických rybářů vyjádřit se k přelovování pobřežních vod rozvojových zemí flotilou EU, což má dopady na životní prostředí i obživu lidí v těchto zemích. Zároveň se setkali s dalšími evropskými politiky, kteří se budou v následujících třech letech podílet na reformě Společné rybářské politiky (SRP).


www.greenpeace.cz/oceany © 