Page 1


SISÄLLYSLUETTELO 3 Merkkien selitykset 4–5 Oulu–Ranua–Rovaniemi–Kittilä–Levi–Muonio–Palojoensuu– Enontekiö–Kilpisjärvi–Skibotn–Nordkjosbotn–Tromsø yhteisaikataulu 6 Oulu–Rovaniemi–Kittilä–Levi–Muonio–Palojoensuu–Enontekiö– Kautokeino–Alta 7 Rovaniemi–Kittilä–Levi 8–9 Oulu–Rovaniemi–Kittilä–Levi–Muonio–Palojoensuu– Karesuvanto–Kilpisjärvi–Skibotn–Nordkjosbotn–Tromsø 10 Enontekiö–Kilpisjärvi yhteysvuoro 10 Kolari–Muonio–Kilpisjärvi/Enontekiö yhteysvuoro 10 Kolari–Äkäslompolo–Ylläsjärvi–Levi yhteysvuoro 11 Kolari–Ylläsjärvi–Levi 11 Rovaniemi–Pallastunturi yhteysvuorot 11 Rovaniemi–Meltaus–Lohiniva–Sieppijärvi–Kolari 12 Oulu–Kemi–Tornio–Kolari–Ylläs–Levi/Muonio 12 Kolari–Muonio yhteysvuoro 13 Oulu–Rovaniemi–Sodankylä–Saariselkä–Ivalo–Inari–Karasjok– Lakselv–Nordkapp 14–15 Oulu–Ranua–Rovaniemi–Luosto–Sodankylä–Kiilopää–Saariselkä– Ivalo–Inari–Karigasniemi–Karasjok–Lakselv–Nordkapp/Utsjoki– Nuorgam–Tana bru–Vadsø yhteisaikataulu 16–17 Rovaniemi–Sodankylä–Saariselkä–Ivalo–Inari– Utsjoki–Skipagurra–Tana bru–Vadsø 18–19 Rovaniemi–Luosto–Sodankylä–Saariselkä–Ivalo 18 Ivalo lentoasema–Saariselkä–Kiilopää 19 Rovaniemi–Vadsø 19 Hurtigruten Vadsø–Tromsø 20 Turku–Rauma–Pori–Vaasa–Pietarsaari–Kokkola–Raahe–Oulu yhteyspikavuoro 20 Oulu–Pudasjärvi–Ranua–Rovaniemi 21 Helsinki–Oulu–(Ruka)–Rovaniemi–Luosto–Saariselkä–Nordkapp matkailupikavuoro 21 (Helsinki–Rovaniemi)–Kittilä–Ylläs–Äkäslompolo 22 Helsinki–Oulu–(Ruka)–Rovaniemi–Levi–Ylläs–Olos–Kilpisjärvi– Tromsø matkailupikavuoro 23 Rovaniemi–Sinettä kouluvuoro 23 Enontekiö–Nunnanen kouluvuoro 23 Ivalo–Keväjärvi–Veskoniemi ja Ivalo–Saariselkä kouluvuoro 24–27 Jatkoyhteyksiä Norjassa 28 Vyöhykehinnasto Oulu ja Helsinki 29 Bussilipputaksat 30–31 Bussiliput ja maksutavat

OIKEUS AIKATAULUMUUTOKSIIN PIDÄTETÄÄN Julkaisija ei vastaa mahdollisesti virheellisestä eikä muuttuneista aikatauluista ja hinnoista. Myöhästymistapauksissa emme vastaa mahdollisesti katkeavista jatkoyhteyksistä. Tarkista aikataulut mahdollisten muutoksien vuoksi ! www.eskelisen.fi

2


MERKKIEN SELITYKSET M–S = joka päivä M–P = maanantaista perjantaihin M–L = maanantaista lauantaihin M = maanantaisin Ti = tiistaisin K = keskiviikkoisin To = torstaisin P = perjantaisin L = lauantaisin S = sunnuntaisin ja pyhäpäivinä koulp = koulupäivinä X = bussi pysähtyy paikkakunnalla tarvittaessa T = tarvittaessa paikkakunnan kautta I = ei käy tai ei pysähdy paikkakunnalla ras = rautatieasema las = linja-autoasema, paikkakunnan nimi ilman las- tai ras-merkintää tarkoittaa linja-autoaseman/Matkahuollon asiamiestoimipaikkaa, mikäli ko. paikkakunnalla sellainen on th = tienhaara km = kilometrit lähtöpaikkakunnalta lukien + = kouluvuoden aikana ++ = koulujen kesäloman aikana

EXPLANATION OF SYMBOLS M–S = daily M–P = from Mondays to Fridays M–L = from Mondays to Saturdays M = Mondays Ti = Tuesdays K = Wednesdays To = Thursdays P = Fridays L = Saturdays S = Sundays and public holidays koulp = school days X = bus stops when necessary without scheduled time T = bus stops off when necessary I = bus passes without stopping ras = railwaystation las = bus station th = road junction km = distances in kilometres to stops and destination, calculated from point of departure + = during school year ++ = during school summer holidays

3


TROMSØ

NOR KILPISJÄRVI

FIN

PALOJOENSUU MUONIO LEVI KITTILÄ

SWE ROVANIEMI RANUA

OULU – RANUA – MUONIO – PALOJOENSUU – ( NORWAY ) SKIBOTN –

OULU

22.3.-25.4. 1.6.-21.9. Pika Pika Pika 20.2.-17.4. M–S P, L H M-S M-P M-S To P+ Oulu linja-autoas. 8.15  8.15  8.15 Pudasjärvi 9.25  9.25  9.25 Ranua 10.15 10.15 10.15 Rovaniemi linja-autoas. 11.25 11.25 11.25 Rovaniemi linja-autoas. 11.30 11.30 11.30 13.55 15.30 18.15 18.15 Rovaniemi (2 (2 (2 (8 (6 (6 rautatieas. 11.00 11.00 11.00 I 15.33 18.05 18.05 Patokoski 12.08 12.08 12.08 14.50 16.10 18.55 18.55 Meltaus x x x x x x x Lohiniva (Lohihovi) 12.40 12.40 12.40 15.30 16.45 19.25 19.25 Kaukonen x x x x x x Kittilä 13.30 13.30 13.30 17.30 20.10 20.10 Kittilä 13.35 13.35 13.35 17.35 20.10 20.10 Kittilä, lentoasema 13.40 13.40 13.40 T T T Levi, Hotelli Levitunturi 13.55 13.55 13.55 17.55 20.30 20.30 Levi, Leviraitti (1 x x x x x x Jerisjärvi, Hot. Jeris pys. 14.20 14.20 14.20 Särkijärvi 14.30 14.30 14.30 Olostunturi, Hotelli Olos (10 (10 (10 Muonio 14.50 14.50 14.50 Muonio 15.05 15.05 15.05 Palojoensuu 15.50 15.50 15.50 Enontekiö 16.15 I I Karesuvanto 16.25 16.25 Karesuvanto 16.25 16.25 Kilpisjärvi, Hotelli Kilpis 17.40 17.40 Kilpisjärvi, retkeilykeskus 17.50 17.50 Kilpisjärvi, ( Suomen aika) retkeilykeskus 18.10 Skibotn, ( Norjan aika ) Troll Cafe T Nordkjosbotn, Gjestgiveri 18.30 Tromsø,Prostneset 19.30

4

Pika = Pikavuorona väli Oulu-Pudasjärvi, Rovaniemi-Sirkka, Sirkka-Rovaniemi, Pudasjärvi-Oulu; vakiovuorona väli Sirkka-Enontekiö-Sirkka ja Sirkka-Kilpisjärvi-Tromsø-Kilpisjärvi-Sirkka. Vakio-vuorot pysähtyvät tarvittaessa kaikilla pysäkeillä. PIKAVUOROT PYSÄHTYVÄT LISÄKSI SEURAAVILLA PYSÄKEILLÄ: Nivankylä (eteläpään th.), Nivankylän koulun pys. päätiellä, Sinettä (Sinetänsalmen th.), Sinettä (Pellon th.), Tapionkylä (Tuhnajan th.), Tapionkylä (Kuoksajärven th.), Marraskoski, Marrasjärven th., Mark­ka­suvanto, Räväsjärvi th., Jääskö, Porokari, Pirtinvaara, Veittivuoma, Pahtajoki, Alakylä. x = pysähtyy tarvittaessa, P = perjantaisin, L = arkilauantaisin, S = sunnuntaisin. + = Kouluvuoden aikana 15.8.-31.5 1) = pysäkit Leviraitilla (kadulla), pysäkki nro 13 etelään ja nro 14 pohjoiseen, 2) = Juna Helsingistä saapuu klo 10.40. 8) Juna Helsingistä saapuu klo 15.04.

     


TROMSØ

NOR KILPISJÄRVI

FIN

PALOJOENSUU MUONIO LEVI KITTILÄ

ROVANIEMI – KITTILÄ – LEVI – ENONTEKIÖ – KILPISJÄRVI – NORDKJOSBOTN – TROMSØ

SWE ROVANIEMI RANUA

OULU

20.2.–17.4. 23.3.-26.4 . 2.6.-22.9. Pika Pika Pika Pika Pika Pika M-P M-P To P+ L–S M-S L,SHH M-S

21.15 21.15 21.15 Oulu linja-autoas. 20.00 20.00 20.00 Pudasjärvi 19.10 19.10 19.10 Ranua Rovaniemi 18.05 18.05 18.05 linja-autoas. Rovaniemi 8.40 9.40 14.50 14.50 14.50 17.40 17.40 17.40 linja-autoas. (5 (7 (7 (4 (3 (3 (3 Rovaniemi T 9.30 14.40 14.40 14.40 17.30 17.30 17.30 rautatieas 7.40 8.35 13.55 13.55 13.55 16.45 16.45 16.45 Patokoski

x x x x x x x x Meltaus 7.05 8.10 13.25 13.25 13.25 16.15 16.15 16.15 Lohiniva (Lohihovi) x x x x x x x Kaukonen 7.30 12.45 12.45 12.45 15.35 15.35 15.35 Kittilä 7.30 12.40 12.40 12.40 15.25 15.25 15.25 Kittilä T 12.30 12.30 12.30 T T T Kittilä, lentoasema Levi, 7.10 12.20 12.20 12.20 15.10 15.10 15.10 Hotelli Levitunturi 7.02 12.00 12.00 12.00 14.55 14.55 14.55 Levi, Leviraitti (1 Jerisjärvi, 14.25 14.25 14.25 Hot. Jeris pys. 14.20 14.20 14.20 Särkijärvi Olostunturi, (10 (10 (10 Hotelli Olos 14.10 14.10 14.10 Muonio 13.55 13.55 13.55 Muonio 13.10 13.10 13.10 Palojoensuu 12.45 I I Enontekiö 12.40 12.40 Karesuvanto 12.25 12.40 Karesuvanto Kilpisjärvi, 11.05 11.15 Hotelli Kilpis Kilpisjärvi, 11.00 11.10 retkeilykeskus Kilpisjärvi, ( Suomen aika) 10.55 retkeilykeskus Skibotn, ( Norjan aika ) 9.10 Troll Cafe Nordkjosbotn, 8.30 Gjestgiveri   7.30 Tromsø,Prostneset     3) = Juna Helsinkiin klo 18.10, 4) = juna Kokkolaan klo 16.11, juna Helsinkiin sunnuntaisin klo 15.10. 5) = Juna Helsinkiin klo 10.00. 6) = Juna Helsingistä saapuu klo 17.45. 7) = Juna Helsinkiin klo 15.10. 10) = Pysäkki kantatiellä hotellin kohdalla. T = Poikkeaa tarvittaessa. H = ajetaan myös pitkäperjantaina. HH = ajetaan myös I pääsiäispäivänä. Norjan aika = Norwegian times. Suomen aika = Finnish times. M-S

= ajetaan joka päivä / every day

M-P

= arkisin, maanantai-perjantai

5


ALTA

NOR KAUTOKEINO

PALOJOENSUU

ENONTEKIÖ MUONIO LEVI KITTILÄ

SWE

FIN ROVANIEMI

OULU – ROVANIEMI – KITTILÄ – LEVI – MUONIO – PALOJOENSUU – ENONTEKIÖ – KAUTOKEINO – ALTA

OULU

Pika Pika M-S M-S 8.15 km Oulu linja-autoas. 21.15 11.25 km Rovaniemi linja-autoas. 18.05 11.30 km Rovaniemi linja-autoas.

17.40

11.00 Rovaniemi rautatieas. 17.30 12.40 93 Lohiniva (Lohihovi) 16.15 13.30 157 Kittilä

15.35

13.35 Kittilä

15.25

13.40

162

Kittilä, lentoasema T

13.55 177 Levi, hot. Levitunturi 15.10 14.20 218 Jerisjärvi, hot. Jeris pys. 14.25 14.30 226 Särkijärvi

14.20

1) 232 Olostunturi, hotelli Olos 1) 14.50 238 Muonio

14.10

15.05 Muonio

13.55

15.50 288 Palojoensuu

13.10

T 305 Lentoasema 16.15 317 Enontekiö

T 12.45

16.15 318 Enontekiö, hot.Hetta pys. 12.45 25.6.-9.8.

26.6.-10.8.

Ti, K, P, S

M, K, To, L

17.20

317

Enontekiö, hot.Hetta pys. 11.50

17.20 318 Enontekiö x 345 Palojärvi

11.50 x

17.50 354 Suomen/Norjan raja (Suomen aikaa) 11.15 17.30 396 Kautokeino, Thon Hot.(Norjan aika)    9.40 x

457

Masi th.

x

19.20 526 Alta, Rutebilstasjon    7.50 Vuorot ajetaan kaikkina viikonpäivinä juhlapyhistä riippumatta. Poikkeus, ei ajeta 25.12. Väli Rovaniemi - Sirkka, Hotelli Levitunturi - Rovaniemi ajetaan pikavuorona. Väli Sirkka - Enontekiö - Sirkka ajetaan vakiovuorona, pysähdytään tarvittaessa kaikilla pysäkeillä. Vuorot pysähtyvät myös seuraavilla pikavuoropysäkeillä: Nivankylä (eteläp. th.), Nivankylän koulun pys. päätiellä, Sinettä(Sinetänsalmen th.),Sinettä (Pellon th.), Tapionkylä (Tuhnajan th.), Tapionkylä (Kuoksajärven th.), Marraskoski, Marrasjärven th., Patokoski, Meltaus, Markkasuvanto, Räväsjärvi th., Jääskö, Porokari, Pirtinvaara, Veittivuoma, Pahtajoki, Alakylä, Kaukonen. T = Poikkeaa tarvittaessa. 1) = Pysäkki kantatiellä hotellin kohdalla. M-S = Ajetaan joka päivä / every day

6


ROVANIEMI – KITTILÄ – LEVI Pika 20.2-17.4. M-S M–P M-S To

P+

I I I 17.55 17.55 11.00 I 15.33 18.05 18.05 11.30 13.55 15.30 18.15 18.15 I I I I I I x x I I I x I I I 12.08 14.50 16.10 18.55 18.55 x x x x x 12.40 15.30 16.45 19.25 19.25 x x x x 13.30 17.30 20.10 20.10 13.35 17.35 20.10 20.10 13.40 T T T 13.55 17.55 20.30 20.30 x x x x

km Lentoasema (Rovaniemi) Rovaniemi rautatieas. – Rovaniemi linja-autoas. – Keskussairaala Nivankylän kylätie Tapionkylä kylätie 50 Patokoski 55 Meltaus 93 Lohiniva (Lohihovi) 136 Kaukonen 157 Kittilä 157 Kittilä 162 Kittilä, lentoasema 177 Levi Hot. Levitunturi 177 Levi Leviraitti (1

LEVI – KITTILÄ – ROVANIEMI 20.2-17.4. Pika Pika Pika M-P M-P Pika To P+ L–S M-S 7.02 12.00 12.00 12.00 14.55 km 7.10 12.20 12.20 12.20 15.10 15 T 12.30 12.30 12.30 T 7.30 12.40 12.40 12.40 15.25 20 7.30 12.45 12.45 12.45 15.35 20 41 x x x x x 7.05 8.10 13.25 13.25 13 .25 16.15 84 122 x x x x x x 7.40 8.35 13.55 13.55 13.55 16.45 127 x I I I I I x x I I I I – T T I I I I 8.40 9.40 14.50 14.50 14.50 17.40 – 8.35 9.30 14.4O 14.40 14.40 17.30 177 I I I I I I

Levi, Leviraitti (1 Levi, Hot. Levitunturi Kittilä, lentoasema Kittilä Kittilä Kaukonen Lohiniva (Lohihovi) Meltaus Patokoski Tapionkylä kylätie Nivankylän kylätie Keskussairaala Rovaniemi linja-autoas. Rovaniemi rautatieas. Lentoasema (Rovaniemi)

P = Perjantai + = Kouluvuoden aikana 15.8.-31.5. T = Poikkeaa tarvittaessa M-S = Ajetaan joka päivä x = Pysähtyy tarvittaessa M-P = Arkisin, maanantai-perjantai 1) = Pysäkit Leviraitilla(kadulla), pysäkki nro 13 etelään ja nro 14 pohjoiseen. Pikavuorot pysähtyvät myös pysäkeillä: Nivankylä (eteläpään th.), Nivankylän koulun pys. päätiellä, Sinettä (Sinetänsalmen th.), Sinettä (Pellon th.), Tapionkylä (Tuhnajan th.), Tapionkylä (Kuoksajärven th.), Marraskoski, Marrasjärven th., Markkasuvanto, Räväsjärvi th, Jääskö, Porokari, Pirtinvaara, Veittivuoma, Pahtajoki, Alakylä.

7


TROMSØ

NOR KILPISJÄRVI

FIN

PALOJOENSUU MUONIO LEVI KITTILÄ

SWE

OULU – ROVANIEMI – KITTILÄ– KARESUVANTO – KILPISJÄRVI – 22.3.-25.4. 1.6.-21.9. Pika Pika Pika M-S P, L H M-S

ROVANIEMI RANUA

OULU

Oulu linja-autoasema Rovaniemi linja-autoasema Rovaniemi linja-autoasema Rovaniemi rautatieasema Nivankylä (eteläpään th.) Nivankylä, koulun pys. päätiellä Sinettä (Sinetänsalmi th.) Sinettä (Pellon th.) Tapionkylä, Tuhnaja th. Tapionkylä, Kuoksajärvi th. Marraskoski Marrasjärvi th. Patokoski Meltaus Markkasuvanto Räväsjärvi th. Jääskö Porokari (koulun pys.) Pirtinvaara Lohiniva (Lohihovi) Veittivuoma Pahtajoki Alakylä Kaukonen Kittilä Kittilä Kittilä, lentoasema Levi, Hotelli Levitunturi Levi, Leviraitti (1 Rauhala, Jerisjärvi th. Jerisjärvi, Hotelli Jeris pys. Kutuniva Särkijärvi Olostunturi, Hotelli Olos Muonio Muonio Ylimuonio, Ylimuoniontie Palojoensuu Karesuvanto Karesuvanto Kilpisjärvi, Hotelli Kilpis Kilpisjärvi, retkeilykeskus Kilpisjärvi, retk.keskus (Suomen aika) Skibotn, Troll Cafe (Norjan aika) Nordkjosbotn Tromsø, Prostneset

8

km

10 12 21 22 29 30 39 44 50 55 60 67 76 84 88 93 102 109 120 136 157 162 177 177 208 218 226 232 238 249 288 327 434 440 440 487 535 608

 8.15  8.15 8.15 11.25 11.25 11.25 11.30 11.30 11.30 11.00 11.00 11.00 x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x 12.08 12.08 12.08 x x x x x x x x x x x x x x x x x x 12.40 12.40 12.40 x x x x x x x x x x x x 13.30 13.30 13.30 13.35 13.35 13.35 13.40 13.40 13.40 13.55 13.55 13.55 x x x x x x 14.20 14.20 14.20 x x x 14.30 14.30 14.30 2) 2) 2) 14.50 14.50 14.50 15.05 15.05 15.05 x x x 15.50 15.50 15.50 16.25 16.25 16.25 16.25 17.40 17.40 17.50 17.50 18.10 T 18.30 19.30

1) = Pysäkit Leviraitilla (kadulla), pysäkki nro 13 etelään ja nro 14 pohjoiseen. 2) = Pysäkki kantatiellä hotellin kohdalla. Väli Rovaniemi-Sirkka, Hotelli Levitunturi-Rovaniemi ajetaan pikavuorona. Väli Sirkka-Kilpisjärvi-Tromsø-Kilpisjärvi-Sirkka ajetaan vakiovuorona, pysähdytään tarvittaessa kaikilla pysäkeillä. Vuorot ajetaan mainittuina viikonpäivinä juhlapyhistä riippumatta. Poikkeus, ei ajeta 25.12.


TROMSØ

NOR KILPISJÄRVI

LEVI – MUONIO – PALOJOENSUU – SKIBOTN – NORDSJOSBOTN – TROMSØ 23.3.-26.4. 2.6.-22.9. Pika Pika Pika M-S L, S H M-S 21.15 21.15 21.15 18.05 18.05 18.05 17.40 17.40 17.40 17.30 17.30 17.30 x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x 16.45 16.45 16.45 x x x x x x x x x x x x x x x x x x 16.15 16.15 16.15 x x x x x x x x x x x x 5.35 15.35 15.35 15.25 15.25 15.25 T T T 15.10 15.10 15.10 14.55 14.55 14.55 x x x 14.25 14.25 14.25 x x x 14.20 14.20 14.20 2) 2) 2) 14.10 14.10 14.10 13.55 13.55 13.55 x x x 13.10 13.10 13.10 12.40 12.40 12.25 12.40 11.05 11.15 11.00 11.10 10.55  9.10  8.30  7.30

FIN

PALOJOENSUU MUONIO LEVI KITTILÄ

SWE ROVANIEMI RANUA

OULU

608

598 596 587 586 579 578 569 564 558 553 548 541 532 524 520 515 506 499 488 472 451 446 431 431 400 390 382 376 370 359 320 281 174 168 168 121 73 km

Oulu linja-autoasema Rovaniemi linja-autoasema Rovaniemi linja-autoasema Rovaniemi rautatieasema Nivankylä (eteläpään th.) Nivankylä, koulun pys. päätiellä Sinettä (Sinetänsalmi th.) Sinettä (Pellon th.) Tapionkylä, Tuhnaja th. Tapionkylä, Kuoksajärvi th. Marraskoski Marrasjärvi th. Patokoski Meltaus Markkasuvanto Räväsjärvi th. Jääskö Porokari (koulun pys.) Pirtinvaara Lohiniva (Lohihovi) Veittivuoma Pahtajoki Alakylä Kaukonen Kittilä Kittilä Kittilä, lentoasema Levi, Hotelli Levitunturi Levi, Leviraitti (1 Rauhala, Jerisjärvi th. Jerisjärvi, Hotelli Jeris pys. Kutuniva Särkijärvi Olostunturi, Hotelli Olos Muonio Muonio Ylimuonio, Ylimuoniontie Palojoensuu Karesuvanto Karesuvanto Kilpisjärvi, Hotelli Kilpis Kilpisjärvi, retkeilykeskus Kilpisjärvi, retk.keskus (Suomen aika) Skibotn, Troll Cafe (Norjan aika) Nordkjosbotn Tromsø, Prostneset

M-S = Ajetaan joka päivä / every day x = Pysähtyy tarvittaessa P, L = Perjantaisin ja lauantaisin / friday, saturday L, S = Lauantaisin, sunnuntaisin / saturday, sunday T = Poikkeaa tarvittaessa Norjan aika = Norwegian times. Suomen aika = Finnish times. H Pääsiäisvuorot Kilpisjärvelle: Rovaniemeltä Kilpisjärvelle pitkäperjantaina ja lauantaina. Kilpisjärveltä Rovaniemelle lauantaina ja ensimmäisenä pääsiäispäivänä

9


YHTEYSVUOROT ENONTEKIÖ – KILPISJÄRVI Pika 4) Pika 4) L (1 M-S M-S L (1 10.45 12.45 km Enontekiö, Hot. Hetta pys. 16.15 15.45 10.45 12.45 1 Enontekiö 16.15 15.45 T T 7 Lentoasema T T 11.10 13.10 28 Palojoensuu 15.50 15.20 11.15  13.45 z 28 Palojoensuu   15.50 z 15.20 11.45  14.15 z 66 Karesuvanto   15.15 z 14.50 13.00  16.15 z 173 Kilpisjärvi, hotelli 13.40 z 13.25 13.05  T z 179 Kilpisjärvi, retkeilykeskus 13.15 z 13.20 T = Poikkeaa tarvittaessa. z = Vuoroa ajaa Gold Line. 1) = Lauantaisin 8.3.-29.3.) = Pikavuorona väli Enontekiö-Karesuvanto-Enontekiö.

KOLARI RAUTATIEAS. – MUONIO – KILPISJÄRVI / ENONTEKIÖ Pika L

8.3.-29.3.

Pika L

 9.20 Junan tuloaika/lähtöaika 17.32 / 18.48   9.35 km Kolari r.as. 17.05 10.30 76 Muonio 16.05 T 81 Olostunturi, Hot. Olos 15.55 11.15 126 Palojoensuu 15.20 (11.45) 153 Enontekiö 14.50 (11.45) 154 Enontekiö, Hot. Hetta pys. 14.50 11.45 164 Karesuvanto 14.50 13.00 271 Kilpisjärvi, hotelli 13.25 13.05 277 Kilpisjärvi, retkeilykes. 13.20 ( ) = Kolarista / Muoniosta Enontekiölle tai päinvastoin matkustettaessa on Palojoensuusssa auton vaihto. Väli Karesuvanto-Kilpisjärvi-Karesuvanto vakiovuorona, pysähdytään tarvittaessa kaikilla pysäkeillä. Vuorot ajetaan lauantaisin junien kulkupäivinä.

KOLARI RAUTATIEAS. – ÄKÄSLOMPOLO – YLLÄSJÄRVI – LEVI

27.10.-30.11. 27.10.-30.11.

To, L, S

To, L, S

9.20 Junan tuloaika/lähtöaika 18.48 9.35 Kolari rautatieasema 18.20 10.10 T Karila th. 17.40 T Seita x T Äkäslompolo, Hot. Ylläskaltio 17.35 T ÄkäsHotelli 17.30 T Hot. Ylläs Saaga 17.10 T Hot. Ylläsrinne 17.02 T Otsonpesä 16.57 T Ylläsjärven Tunturihotelli 16.55 x Tielaitoksen pysäkki (Kittilä) x 11.20 Levi, Hot. Levitunturi 16.20 x Levi, Leviraitti (1 16.05 x Levi, Hot. Hulluporo 16.03 11.30 Levi, Hot. K5 Levi 16.00 10


KOLARI RAUTATIEAS. – YLLÄSJÄRVI-LEVI 1.12.2013-29.3.2014

9.20 10.54 Junan tuloaika/lähtöaika 16.10 18.48  9.35 11.10 km Kolari rautatieasema 15.40 18.20 x x Ylläsjärven Tunturihot. 15.02 17.42 T T Ylläsjärvi, Otsonpesä 15.00 17.40 x x Tielaitoksen pys. (Kittilä) x x 10.45 12.20 102 Levi, Hot.Levintunturi 14.25 17.05 x x 102 Levi, Leviraitti (1 14.10 16.50 x x 102 Levi, Hot. Hulluporo 14.08 16.48 10.55 12.30 103 Levi, Hotelli K5 Levi 14.05 16.45 Vuorot Kolari R.as.–Levi ajetaan aina kaikilta Kolariin saapuvilta / lähteville junille. Vuoroja hoitaa Eskelisen Lapin Linjat Oy p. 0400 299840 tai Tunturilinjat Oy p. 0400 694927. 1) = pysäkki Leviraitilla Hotelli Sirkantähden ja Sokoshotel Levin asiakkaille.

YHTEYSVUOROT ROVANIEMI – PALLASTUNTURI Pika 20.2.-17.4. Pika Pika M-P++ Pika To P+ M-P 11.30 Rovaniemi linja-autoas. 14.50 14.50 17.40 11.00 Rovaniemi rautatieas. 14.40 14.40 17.30 13.30 Kittilä 12.45 12.45 15.35 15.00 2) Kittilä 11.45 2) 11.45 2) 11.45 2) 16.20 2) Raattama 10.15 2) 10.15 2) 10.15 2) 16.45 2) Pallastunturi (1 10.05 2) 10.05 2) 10.05 2) M-P++ = Koulujen kesäloman aikana.P+ = perjantaisin kouluvuoden aikana. 1) = Hotellin aukioloaikoina. 2) = Ajetaan vakiovuorona. Vuoroa ajaa Orajärven bussit Oy _____   = Auton vaihto. M-P = Arkisin, maanantai-perjantai.

ROVANIEMI – LOHINIVA-SIEPPIJÄRVI – KOLARI M-P M-P

M-P M-P

13.55 15.30 km Rovaniemi linja-autoas. 8.40 9.40 I 15.33 Rovaniemi rautatieas. T 9.30 I I Keskussairaala T T x x 21 Sinettä x x x x 30 Tapionkylä x x 14.50 16.10 50 Patokoski 7.40 8.35 x x 55 Meltaus x x 15.30 16.45 93 Lohiniva (Lohihovi) 7.05 8.10 17.30 143 Sieppijärvi 6.23 17.50 168 Kolari, keskusta 6.05 17.55 170 Kolari, Sale 6.02 T 170 Kolari, Neste 6.00 M-P

= Arkisin, maanantai-perjantai. T = Poikkeaa tarvittaessa.

11


OULU – KEMI – TORNIO – KOLARI – YLLÄS – LEVI/MUONIO M-P P+ SS+

Pikavuoro

M-P SS+

I I I km Oulu, OYS T I 12.50 12.50 21.40 Oulu, linja-autoas./laituri 3 9.00 20.50 I I I I 21.45 Oulu, rautatieasema 13.00 13.00 21.50 Linnanmaa 8.45 20.35 8.20 20.10 13.25 13.25 22.15 40 Ii, pikav. Pys. Valtatie 4 x x 13.35 13.35 22.25 55 Olhava, pikav.pys. x x x x x 83 Simo, pikav.pys 14.15 14.15 23.05 109 Kemi, linja-autoas./laituri 3 7.30 19.20 14.30 14.30 23.05 Kemi, linja-autoas./laituri 3 7.25 19.20 14.31 14.31 I Kemi, rautatieasema 7.23T 19.18T I I I Länsi-Pohjan keskussairaala 7.20T I 06.55 18.55 15.00 15.00 23.25 137 Tornio, linja-autoas. 06.55 18.55 15.15 15.15 23.25 Tornio, linja-autoas. x x x 159 Karunki x x 16.10 16.10 00.15 198 Ylitornio 06.00 17.50 16.15 16.15 00.15 Ylitornio 06.00 17.50 x x x 204 Aavasaksa 05.50 17.40 x x x 227 Juoksenki x x x x x 237 Turtola x x 05.10 17.05 17.00 17.00 01.00 253 Pello, SEO 05.10 16.50 17.00 17.00 01.00 Pello, SEO x x x 268 Orajärvi x x 17.30 17.30 01.30 300 Sieppijärvi 04.40 16.05 04.25 15.50 17.50 17.50 01.50 321 Kolari, keskusta 04.20 15.45 17.55 17.55 02.00 324 Kolari, Sale I 15.40T I I I Kolari rautatieasema 18.20T 349 Hannukainen 15.20 18.35T 362 Äkäslompolo, Äkäshotelli 15.10 18.55T 375 Hotelli Ylläs Saaga 14.50 19.00T 378 Ylläsjärvi, Otsonpesä 14.45 19.30T 418 Kittilä 14.20 19.50 437 Levi, hotelli Levitunturi 14.05 Vuorot ajetaan pikavuorona välillä Kemi–Oulu ja Oulu–Kemi. SS = Sunnuntaisin, mutta lähekkäin sattuvista pyhäpäivistä vain viimeisenä, ei yksittäisinä arkipyhinä. + = Kouluvuoden aikana 9.8.2013–31.5.2014. T = Tarvittaessa paikkakunnan kautta Oulussa ajetaan Saaristonkatu, Tuira Merikoskenkatu, Linnanmaa reittiä. M-P = Arkisin, maanantai-perjantai.

Yhteydet Muonioon P+ 18.15 Kolari 19.25 Muonio

SS+ 15.50 14.40

Vuorot hoitaa sunnuntaisin taksi Pekka Uusitalo, Kolari ja perjantaisin taksi Reino Kultima, Muonio.

12


NORD KAPP LAKSELV

OULU – ROVANIEMI – SODANKYLÄ – SAARISELKÄ – IVALO-INARI – KARASJOK – LAKSELV – NORDKAPP Rovaniemi-Karasjok-Rovaniemi 1.1.-31.12. joka päivä Rovaniemi-Nordkapp 1.6.-23.8. joka päivä Nordkapp-Rovaniemi 2.6.-24.8. joka päivä

NOR KARASJOK IVALO

SAARISELK

SODANKYLÄ LUOSTO

SWE

ROVANIEMI

FIN OULU

Pika M-S Pika M-S 8.15 km Oulu linja-autoasema 21.15 11.25 Rovaniemi linja-autoasema 18.05 11.45 Rovaniemi linja-autoasema 17.35 11.00 Rovaniemi rautatieasema 17.30 11.55    9 Lentoasema 17.15 T x  11 Napapiiri, 4-tien pysäkki x x  28 Vikajärvi x x  40 Alanampa x x  48 Ylinampa x x  60 Tiainen x 12.45   79 Raudanjoki th. 16.25 x  90 Vuojärvi x x 102 Torvinen x x 113 Aska x 13.25 130 Sodankylä 15.50 13.45 Sodankylä 15.40 x 141 Sattanen kylätie l x 151 Kersilö x T 162 Petkula kylätie l 14.45 221 Vuotso 14.30 x 232 Tankavaara th. x x 251 Kakslauttanen** 14.10 2) 256 Kiilopää 14.05 x 270 Laanila, pys** x 15.20 274 Saariselkä, Holiday Club pys. 13.50 15.15 274 Saariselkä, Hotel Tunturi 13.45 x Hotelli Ivalo** x 15.50 305 Ivalo 13.20 16.25 Ivalo 12.45 17.00 345 Inari, Hotelli Inari 12.10 17.25 372 Kaamanen, Kievari th. 11.45 18.25 443 Karigasniemi 10.50 18.40 Karigasniemi (Suomen aika) 10.35 17.55 461 Karasjok, Rica Hotel (Norjan aika)  9.15 1.6.-23.8. M-S 2.6.-24.8. M-S 17.55   461 Karasjok, Rica Hotel     9.15     18.55 536 Lakselv, Statoil  8.10 18.55 Lakselv, Statoil  7.25 19.45 600 Olderfjord (Russenes)  6.30 20.15 Olderfjord (Russenes)  6.30 x 671 Kåfjord  x       21.35 J 706 Honningsvåg, Rica Hotel    5.10        21.35 J Honningsvåg, Rica Hotel     1.40 o 22.20 735 Nordkapp  1.00 Vuorot ajetaan kaikkina viikonpäivinä juhlapyhistä riippumatta. Poikkeus, ei ajeta 25.12. Väli Rovaniemi-SodankyläRovaniemi ajetaan pikavuorona. Väli Sodankylä-Karasjok-Sodankylä ajetaan vakiovuorona, pysähdytään tarvittaessa kaikilla pysäkeillä. Väli Karasjok-Nordkapp-Karasjok ajetaan pikavuorona. 2)=15.2.-20.4. ja 31.8.-21.9. poiketaan tarvittaessa lauantaisin viemässä matkustajia. J = Pysähtyy vain matkustajien jättämistä varten. O = Pysähtyy vain matkustajien ottamista varten. T = Poikkeaa tarvittaessa. x = Pysähtyy tarvittaessa. ** = Pysäkki valtatien E75 varressa hotellin edustalla. Norjan aika   = Norwegian times. Suomen aika    = Finnish times M-S = Ajetaan joka päivä / every day

13


TANABRU

VADSØ

UTSJOKI

NOR IVALO

RUS

SAARISELKÄ

SODANKYLÄ

SWE

LUOSTO ROVANIEMI

OULU – RANUA – ROVANIEMI SAARISELKÄ – IVALO – INARI NORDKAPP / UTSJOKI

RANUA

FIN OULU

15.2.-20.4. 31.8.-21.9

Oulu linja-autoasema Pudasjärvi Ranua Rovaniemi linja-autoasema Rovaniemi rautatieasema Rovaniemi linja-autoasema Rovakadunpää pys. Lentoasema Napapiiri, 4-tien pysäkki Vikajärvi Alanampa Ylinampa Tiainen Raudanjoki th Vuojärvi Torvinen Aska Luosto, Hotelli Luostotunturi Sodankylä Varuskunta Sodankylä Vuotso Tankavaara th. Kakslauttanen *** Kiilopää Laanila, pys. *** Saariselkä, Holiday Club pys. Saariselkä, Hotel Tunturi Hotelli Ivalo *** Ivalo Ivalo Inari, Hotelli Inari Inari, Hotelli Inari Kaamanen, Kievari th. Karigasniemi Karigasniemi (Suomen aika) Karasjok, Rica Hotel (Norjan aika) L akselv, Statoil Nordkapp Utsjoki Utsjoki Nuorgam (Suomen aika) Skipagurra (Norjan aika) Tana bru, Elva Hotel Vadsø, Statoil

Pika Pika Pika L (3 M-S M-P P+ M–S 8.15 9.25 10.20 11.25 10.10 (10 11.00 (11 17.00 (12 9.50 11.45 16.15 16.15 17.20 x x x x x 10.20 11.55 T (7 T (7 T (8 x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x 11.07 12.45 17.20 17.20 18.17 x x x x x x x x x x x x x x x I 1) I I I 11.50 13.25 18.05 18.05 19.00 I I T T I 12.25 13.45 18.10 19.15 13.25 14.45 19.15 20.15 x x x x x x x x 13.55 9) I I x x x x 14.10 15.20 19.50 20.45 14.05 15.15 19.45 20.40 x x x x 14.40 15.50 20.20 21.15 16.25 21.30 17.00 22.00 +++ 17.00 22.00 17.25 22.20 18.25 I 18.40 I 17.55 I 1.6.-23.8. M-S 18.55 I 22.20 I 23.35 23.45   00.25 x 23.55 0.55

Pika = Ajetaan pikavuorona (pikavuoro-osuudet tarkemmin katso sivut 13, 16-17. L = Lauantaisin. x = Pysähtyy tarvittaessa. P+ = 15.8.-31.5. kouluperjantaisin. +++ = Välin Inari-Vadsø-Inari rajoitukset katso linjan RovaniemiVadsø aikataulusta (sivut 18-19). 1) = Vaihtoyhteys Sodankylästä Luostolle lauantaisin ajalla 15.2.-20.4. ja 31.8.21.9. Vuoro saapuu Luostolle klo 14.20. 2) = Juna Kokkolaan klo 16.11. ja juna Helsinkiin klo 17.05. 3) = Ajetaan lauantaisin, paitsi pääsiäisenä vain 29.3.13 pitkäperjantaina. 6) = Vie tarvittaessa Lapin Keskussairaalalle. 7) = Poikkeaa tilattaessa n. klo 16.25, Tilaukset ennakkoon numerostamme 0400-299 840. 8) = Poikkeaa tilattaessa.

14


TANABRU

VADSØ

UTSJOKI

NOR

– LUOSTO – SODANKYLÄ – – KARASJOK – LAKSELV – – TANA BRU – VADSØ

IVALO

RUS

SAARISELKÄ

SWE

SODANKYLÄ LUOSTO ROVANIEMI RANUA

FIN OULU

15.2.-20.4. Pika 31.8.-21.9. Pika M-S M-P P+ L M-S 21.15 20.00 19.10 18.05 12.10 (13 14.40 (14 14.40 (14 15.50 (2 17.30 (15 12.20 (6 14.50 14.50 16.00 17.35 x x x x x 12.00 T 14.25 T 14.25 T 15.40 T 17.15 T x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x 11.10 13.30 13.30 14.50 16.25 x x x x x 10.53 x x x x x x x I x I I I 14.20 I 10.35 12.55 12.55 13.45 15.50 I 12.45 12.45 I I 10.25 I I 13.40 15.40 9.20 11.40 12.40 14.30 x x x x 9.00 11.20 12.20 14.10 I 11.15 12.15 14.05 x x x x 8.50 11.00 12.00 13.50 8.45 10.55 11.55 13.45 x x x x 8.20 10.30 11.30 13.20 7.55 12.45 7.15 12.10 +++ 7.15 12.10 6.50 11.45 I 10.50 I 10.35 I   9.15 2.6.-24.8. M-S I 8.10 I   1.00 5.40 5.30 4.50 x 3.30 2.30

Oulu linja-autoasema Pudasjärvi Ranua Rovaniemi linja-autoasema Rovaniemi rautatieasema Rovaniemi linja-autoasema Rovakadunpää pys. Lentoasema Napapiiri, 4-tien pysäkki Vikajärvi Alanampa Ylinampa Tiainen Raudanjoki th Vuojärvi Torvinen Aska Luosto, Hotelli Luostotunturi Sodankylä Varuskunta Sodankylä Vuotso Tankavaara th. Kakslauttanen *** Kiilopää Laanila, pys. *** Saariselkä, Holiday Club pys. Saariselkä, Hotel Tunturi Hotelli Ivalo *** Ivalo Ivalo Inari, Hotelli Inari Inari, Hotelli Inari Kaamanen, Kievari th. Karigasniemi Karigasniemi (Suomen aika) Karasjok, Rica Hotel (Norjan aika) L akselv, Statoil Nordkapp Utsjoki Utsjoki Nuorgam (Suomen aika) Skipagurra (Norjan aika) Tana bru, Elva Hotel Vadsø, Statoil

Tilaukset ennakkoon numeroomme 0400-299840 (ei odota klo 17.25 jälkeen saapuvia lentoja). 9) = 31.8.-21.9. ja 15.2.-20.4. poiketaan tarvittaessa lauantaisin viemässä matkustajia. 10) = Juna Helsingistä klo 9.57. 11) = Juna Helsingistä klo 10.40. 12) = Juna Helsingistä klo 16.44. 13) Juna Helsinkiin klo 12.58. 14) = Juna Helsinkiin klo 15.10. 15) = Juna Helsinkiin klo 18.10. T = Poikkeaa tarvittaessa. *** = Pysäkki valtatien E75 varressa hotellin edustalla. Norjan aika = Norwegian time. Suomen aika = Finnish time. M-S = Ajetaan joka päivä / every day M-P = Arkisin, maanantai-perjantai

15


TANABRU

VADSØ

UTSJOKI

NOR IVALO

ROVANIEMI – SODANKYLÄ – UTSJOKI – SKIPAGURRA–

RUS

SAARISELKÄ

FIN SODANKYLÄ

SWE ROVANIEMI

Rovaniemi rautatieasema Rovaniemi linja-autoasema Rovakadunpää pys. Lentoasema Napapiiri, 4-tien pysäkki Vikajärvi Alanampa Ylinampa Tiainen Käyrämö Raudanjoki th. Vuojärvi Torvinen Aska Sodankylä Sodankylä Kersilö Vuotso Tankavaara th. Kakslauttanen**   Laanila, pys. ** Saariselkä, Holiday Club pys. Saariselkä, Hotel Tunturi Hotelli Ivalo** Ivalo Ivalo   Inari, Hotelli Inari   Inari, Hotelli Inari Kaamanen, Kievari th. Utsjoki, (Uulan säästö) Utsjoki, (Uulan säästö) Nuorgam Suomen/Norjan raja (Suomen aika) Polmak Skipagurra (Norjan aika) Tana bru, Elva Hotel Tana bru, Varangerbotn Vadsø, Statoil

km 1 9 11 28 40 48 60 70 79 90 102 113 130 151 221 232 252 258 262 293 333 362 458 501 506 508 526 531 531 553 596

14.9.-31.5. 1.6.-13.9. Pika Pika Pika M-S K, To, P, S M-S 17.00 17.00 17.00 17.20 17.20 17.20 x x x   (7 (7 (7 T T T x x x   x x x   x x x x x x   x x x   x x x 18.17 18.17 18.17 x x x   x x x x x x 19.00 19.00 19.00 19.15 19.15 19.15 x x x 20.15 20.15 20.15 x x x x x x x x x 20.45 20.45 20.45 20.40 20.40 20.40 x x x 21.15 21.15 21.15 21.30 21.30 21.30 22.00 22.00 22.00 22.00 22.00 22.20 22.20 23.35 23.35 23.45 23.45   0.25  0.25   0.30  0.30 x x x x 23.55 23.55 1.6.–23.8. M–S 23.55 x 0.55

Vuorot ajetaan mainittuina viikonpäivinä juhlapyhistä riippumatta. Poikkeus: Juhannuksena 20.6.14 ei ajeta Rovaniemi–Inari–Vadsø eikä 21.6.14 Vadsø–Inari–Rovaniemi. Jouluna ajetaan 24–25.12. Rovaniemi–Inari ja 25–26.12. Inari–Rovaniemi. Pääsiäisenä ajetaan lisävuoro Inari–Tanabru maanantaina (21.4.2014) ja Tanabru–Inari tiistaina (22.4.2014). x = Pysähtyy tarvittaessa T = Poikkeaa tarvittaessa. ** = Pysäkki valtatien E75 varressa hotellin edustalla. 6) = Vie tarvittaessa Lapin keskussairaalalle. 7) = Poikkeaa tilattaessa. Tilaukset ennakkoon numeroomme 0400-299840 (ei odota klo 17.25 jälkeen saapuvia lentoja). Puhelin autoon 0400-395041.

16


TANABRU

VADSØ

UTSJOKI

SAARISELKÄ – IVALO – INARI – TANA BRU – VADSØ

   

   

NOR IVALO

RUS

SAARISELKÄ

FIN SODANKYLÄ

SWE ROVANIEMI

2.6.-14.9. 15.9.-1.6. Pika Pika Pika M-S M-S M, To, P, L 12.10 12.10 12.10 (6 (6 12.20 12.20 12.20(6 x x x 12.00 T 12.00 T 12.00 T x x x x x x x x x x x x x x x x x x 11.10 11.10 11.10 x x x 10.53 10.53 10.53 x x x 10.35 10.35 10.35 10.25 10.25 10.25 x x x 9.20  9.20  9.20 x x x 9.00  9.00  9.00 x x x 8.50  8.50  8.50 8.45  8.45  8.45 x x x 8.20  8.20  8.20 7.55  7.55  7.55 7.15  7.15  7.15 7.15 7.15 6.50 6.50 5.40 5.40 5.30 5.30   4.50 4.50   4.45 4.45 x x x x 3.30 3.30 2.6.–24.8. M–S 3.30 x 2.30

596

95 90 88 70 65

Rovaniemi rautatieasema Rovaniemi linja-autoasema Rovakadunpää pys. Lentoasema Napapiiri, 4-tien pysäkki Vikajärvi Alanampa Ylinampa Tiainen Käyrämö Raudanjoki th. Vuojärvi Torvinen Aska Sodankylä Sodankylä Kersilö Vuotso Tankavaara th. Kakslauttanen**   Laanila, pys. ** Saariselkä, Holiday Club pys. Saariselkä, Hotel Tunturi Hotelli Ivalo** Ivalo Ivalo   Inari, Hotelli Inari   Inari, Hotelli Inari Kaamanen, Kievari th. Utsjoki, (Uulan säästö) Utsjoki, (Uulan säästö) Nuorgam Suomen/Norjan raja (Suomen aika) Polmak Skipagurra (Norjan aika) Tana bru, Elva Hotel

65 43 km

Tana bru, Elva Hotel Varangerbotn Vadsø, Statoil

595 587 585 568 556 548 536 526 517 506 494 483 466 445 375 364 344 338 334 303 263 234 138

M-S = Ajetaan joka päivä / every day. Suomen aika = Finnish time. Norjan aika = Norwegian time. Väli Rovaniemi-Sodankylä ja Tankavaara th-Sodankylä-Rovaniemi ajetaan pikavuorona. Väli SodankyläInari-Tana bru-Vadsø-Tana bru-Inari-Tankavaara th ajetaan vakiovuorona, pysähdytään tarvittaessa kaikilla pysäkeillä. Vuorot pysähtyvät myös seuraavilla pikavuoropysäkeillä: Sattanen, Ollila, Peurasuvanto, Pikkupoikela, Siltaharju.

17


ROVANIEMI-LUOSTO-SODA Pika 1) Pika 6.1., 21.4. ja L++++ L++++ 15.6.2014 M-P

ovaniemi linja-autoasema R Rovaniemi rautatieasema Lentoasema Napapiiri, 4-tien pysäkki Ylinampa Käyrämö Raudanjoki th. Torvinen Hotelli Luostotunturi Aska Sodankylä Sodankylä, varuskunta Sodankylä Sattanen kylätie Kersilö Petkula kylätie Vuotso Tankavaara th. Kakslauttanen Kiilopää Laanila pys. ** Saariselkä, Holiday Club pys. Saariselkä Hotel Tunturi Hotelli Ivalo** Ivalo

P+ km 9.50 11.45 15.10 16.15 16.15 10.10 11.00 15.20 I I 9 10.20 11.55 T 2) 2)   11 x x x x x   48 x x x x x   70 x x x 17.15 17.15   79 11.07 12.45 16.17 17.20 17.20   102 x x x x x 116 I 14.20 I I I 113 x x x x 130 11.50 17.00 18.05 18.05 133 I T T 130 13.25 18.10 141 l x 151 x X 162 l T 221 13.55 19.15 232 x x 251 x x 256 I I 270 x x 274 14.10 19.50 274 14.05 19.45 x x 305 14.40 20.20

1) = Pääsisäisenä vuoro ajetaan pirkäperjantaina, ei lauantaina. Väli Rovaniemi - Sodankylä ajetaan pikavuorona. 2) = Poiketaan tilattaessa n. klo 16.25, tilaukset numeroon 0400-299 840. 3) = Vie tarvittaessa Lapin keskussairaalalle. P+ = Kouluperjantaisin kouluvuoden aikana (=15.8.–31.5.)

IVALO LENTOASEMASAARISELKÄ-KIILOPÄÄ 1) 1) 1) 1) 1) 1) 1) 1) 1) 1) 1)

Ivalo, lentoasema 2) Kiveliöntie, Nesteen ja Siulan kohdalla 2) Kuukkelin pysäkki 2) Saariselkä, Holiday Club pys. 2) Saariselkä, Hotel Tunturi 2) Saariselkä, Hotelli Riekonlinna 2) Saariselkä, Etelärinne, Suopunkitie 2) Keskusvaraamo th. (Honkapolku) 2) Laanila, Wiskitie 2) Kakslauttanen 2) Kiilopää 2)

1) = Linja-autoyhteys Ivalon lentoasemalta Saariselälle ja Kiilopäälle jokaiselta reittilentovuorolta ympäri vuoden. 2) = Linja-autoyhteys Saariselältä ja Kiilopäältä Ivalon lentoasemalle jokaiselle reittilentovuorolle ympäri vuoden. Aikataulutiedot majoitusliikkeissä vastaanotossa ilmoitustaululla tai www.eskelisen-lapinlinjat.com

18


NKYLÄ-SAARISELKÄ-IVALO

     

Pika 6.1., 21.4. ja M-P P+ L++++ 15.6.2014 14.50 (3 14.50 (3 16.00 (3 16.35 14.40 14.40 15.50 16.30 14.25 T 14.25 T 15.40 T 16.15 T x x x x x x x x 13.35 13.35 14.55 15.25 13.30 13.30 14.50 15.20 x x x x I I 14.20 I x x x x 12.55 12.55 13.45 14.45 12.45 12.45 I I I 13.40 l l x x l l 11.40 12.40 x x 11.20 12.20 11.15 12.15 x x 11.00 12.00 10.55 11.55 x x 10.30 11.30 T = Poikkeaa tarvittaessa. ** = Pysäkki valtatien E75 varrella hotellin edustalla. x = Pysähtyy tarvittaessa.

305 296 294 257 235 226 203 189 192 175 172 175 164 154 143 84 73 54 49 35 31 31 km

Rovaniemi linja-autoasema Rovaniemi rautatieasema Lentoasema Napapiiri, 4-tien pysäkki Ylinampa Käyrämö Raudanjoki th. Torvinen Hotelli Luostotunturi Aska Sodankylä Sodankylä, varuskunta Sodankylä Sattanen kylätie Kersilö Petkula kylätie Vuotso Tankavaara th. Kakslauttanen Kiilopää Laanila pys. ** Saariselkä, Holiday Club pys. Saariselkä Hotel Tunturi Hotelli Ivalo** Ivalo

L++++ = Lauantaisin ajalla 15.2.-20.4. ja 31.8.-21.9. M-P = Arkisin, maanantai-perjantai.

Rovaniemi-Vadso 1.6.-22.8.2014

ROVANIEMI-VADSO

Vadso-Rovaniemi 2.6.-23.8.2014 M-S M-S 17.20 Rovaniemi  12.20 21.15 Ivalo  8.20 21.30 Ivalo  7.55 0.55 Vadsø  2.30

HU

R UT E N RTIG BÅTSFJORD VARDØ

HAMMERFEST TROMSØ

HURTIGRUTEN

VADSØ

KIRKENES

NOR IVALO

RUS

Katso www.hurtigruten.com 8.00 9.45 12.45 17.00 20.30 6.15 12.45 23.45

Vadsø Kirkenes Kirkenes Vardø Båtsfjord Honningsvåg Hammerfest Tromsø

7.30 I I 4.00 1.00 15.15 6.45 18.30

SWE ROVANIEMI

FIN

M-S Katso Tromsøstä lähtevän auton aikataulu sivulta 5. 19


YHTEYSPIKAVUORO TURKU – RAUMA – PORI – VAASA – PIETARSAARI – KOKKOLA – RAAHE – OULU

M-S 20.20 20.30 22.05 22.50 23.00 2.15 2.20 3.45 4.20 4.30 7.00 8.05

Turku satama Turku Rauma Pori Pori Vaasa Vaasa Pietarsaari Kokkola Kokkola Raahe Oulu

Turku-Oulu väliä liikennöi Pohjolan Matka Oy, Ab Haldin & Rose Oy, Satakunnan Liikenne Oy.

OULU-PUDASJÄRVIRANUA-ROVANIEMI Pika M-S

Pika M-S

8.15 km Oulu, linja-autoasema (laituri 5) 21.15 I Oulu, rautatieasema 21.10 T I Oulu, OYS T x Jääli x x Kiiminki x x Arkala x x Levo-oja x x Hetekylä th. x 9.25  88 Pudasjärvi 20.00 9.25 Pudasjärvi 20.00 x 89 Pudasjärven Neste pys. x x 92 Maatalousoppilaitos x x 103 Sarakylä th x x 128 Kokkokylä x x 137 Asmunti x 10.20 162 Ranua 19.10 x 165 Eläinpuisto x x 175 Nuupas x x 185 Portimo x x 208 Narkaus x x 219 Kivitaipale x 11.25 244 Rovaniemi, linja-autoasema 18.05 Vuoro ajetaan vakiovuorona osuudella Pudasjärvi-Rovaniemi-Pudasjärvi. Pikavuoropysäkit Oulussa: Tuomiokirkko, Tuira, Valtatie, Hintta, Hönttämäki. * Juna Helsingistä saapuu Ouluun klo 7.49 ja pikavuoro Turusta saapuu klo 8.05. * Juna Oulusta Helsinkiin lähtee klo 21.37. Vyöhykehinnasto sivulla 33. M-S = Ajetaan joka päivä

20


NORD KAPP LAKSELV

NOR KARASJOK

MATKAILUPIKAVUORO

IVALO

SAARISELK

HELSINKI – OULU-(RUKA) – ROVANIEMI – LUOSTO – SAARISELKÄ – NORDKAPP Pikavuoro ajalla 6.6.-21.9.2014 ja 14.2.-20.4.2014

SODANKYLÄ LUOSTO

SWE

ROVANIEMI

FIN OULU

P 22.00 Helsinki (Kamppi) S   6.45 P o 23.30 Lahti S   5.15 j L o  0.05 Heinola S  4.35 j L o   2.15-3.00 Jyväskylä (Matkakeskus) S   2.20-2.45 j L o   3.25 Hirvaskangas, Suolahti th. S x j L I Tupos, ABC (kahvitauko) L 21.45-22.10 L   7.10 Oulu (laituri 10) L 21.30 L 7) Ruka L 9) M-S M-S 8.15 (5 Oulu (laituri 5) 21.15 9.25 Pudasjärvi 20.00 10.20 Ranua 19.10 11.25 Rovaniemi, linja-autoasema 18.05 11.45 Rovaniemi, linja-autoasema 17.35 14.20 (1 Luosto 14.20 (1 13.25 Sodankylä 15.50 2) Kiilopää 14.05 15.20 Saariselkä, Holiday Club pys. 13.50 15.15 Saariselkä, Hotel Tunturi 13.45 15.50 Ivalo 13.20 17.00 Inari 12.10 18.25 Karigasniemi (Suomen aika) 10.50 17.55 Karasjok, Rica Hot. (Norjan aika)  9.15 21.35 (4 Honningsvåg, Rica Hotel   5.10 (4 22.20 (4 Nordkapp   1.00 (4 1) Luostolle liikennöidään 14.2.-20.4. ja 30.8.-22.9. lauantaisin. 4) Honningsvågiin ja Nordkappiin liikennöidään ajalla 1.6.-24.8. Katso tarkemmat kellonajat sivulta 13. 2) 30.8.-22.9. ja 14.2.-20.4. poiketaan lauantaisin tarvittaessa viemässä asiakkaita. 5) Oulussa yhteys Turku-Rauma-Pori-Vaasa-Oulu pikavuorosta. 7) Yhteysvuoro kevätaikana Oulusta klo 8.00 saapuu Kuusamoon klo 11.05 ja Rukalle klo 11.55. kesäaikana vain Kuusamoon. 9) Yhteysvuoro kevätaikana Rukalta klo 17.15, Kuusamosta klo 17.45 Oulussa klo 20.50, kesäaikana vain Kuusamosta. o = Pysähtyy vain matkustajien ottamista varten. Välillä Lahti-Oulu auto pysähtyy kaikilla pikavuoropysäkeillä: Haaransilta, Alatemmes, Temmes, Vorna th., Leskelä, Venetpalo th., Jokikylä etel. risteys, Pyhäsalmi th. (Vaskikello), Hiidenniemi, Elämäjärvi, Konginkangas th., Niinilahti, Taimonniemi th., Tikkakoski th., Palokka/ Matinmäki th., Oravasaari, Viisarmäki, Rutalahti th., Leivonmäki th., Pohjola, Ositunkulma, Lusi th., Heinola kk, Veljeskylä, Jyränkö, Vierumäki liittymä vain matkustajien ottamista varten. j = pysähtyy vain matkustajien jättämistä varten. Välillä Oulu-Lahti auto pysähtyy kaikilla pikavuoropysäkeillä vain matkustajien jättämistä varten, samat pysäkit kuin Lahti-Oulu suunnassa. Lähdöt Helsingistä perjantaisin ja paluut Helsinkiin sunnuntaisin. Juhannuksena lähtö Helsingistä 19.6. (ei 20.6.) ja pääsiäisenä kiirastorstaina (ei pitkäperjantaina). Juhannuksena auto saapuu Helsinkiin 22.6. ja pääsiäisenä 1. pääsiäispäivänä (ei 2. pääsiäispäivänä). Tarkemmat pysäkit Rovaniemi-Nordkapp sivulla 13. Matkaliput Matkahuollosta tai bussista. Vyöhykehinnasto sivulla 28. Tiedustelut: Matkahuollosta tai Eskelisen Lapin Linjat Oy, puh. (016) 3422 160. Helsingin suunnasta tultaessa voi jäädä Oulussa kyydistä pois ja Oulusta voi nousta kyytiin Helsingin suuntaan mentäessä.

( HELSINKI – ROVANIEMI –)KITTILÄ – YLLÄSJÄRVI – ÄKÄSLOMPOLO ajalla 14.2.–20.4. L (1 13.30 Kittilä T Ylläsjärven tunturihotelli T Otsonpesä T Hotelli Ylläsrinne T Hotelli Yllässaaga 14.15 Äkäshotelli 14.20 Hotelli Ylläskaltio

L 15.25 14.57 14.55 14.50 14.45 14.30 14.25

1) = Ajetaan lisäksi 18.4.2014. Suora yhteysvuoro perjantaisin Helsingistä klo 22.00 lähtevälle matkailupikavuorolle ja lauantaisin palaavalle vuorolle Helsinkiin. Katso tarkemmat ajat Helsinki-Kittilä väli sivulta 22.

21


NOR

TROMSØ

KILPISJÄRVI ENONTEKIÖ MUONIO LEVI KITTILÄ

YLLÄS

FIN

SWE

ROVANIEMI RANUA PUDASJÄRVI OULU HELSINKI

MATKAILUPIKAVUORO HELSINKI – OULU – (RUKA) – ROVANIEMI – LEVI – YLLÄS – OLOS – KILPISJÄRVI – TROMSØ Pikavuoro ajalla 6.6.-21.9.2014 ja 14.2.-20.4.2014

P 22.00 Helsinki (Kamppi) S 6.45 P 23.30 o Lahti S 5.15 j x o Vierumäki liittymä, Valtatie 4 xj x o Jyränkö xj L 0.05 o Heinola S 4.35 j x o Veljeskylä xj x o Heinola kk xj x o Lusi th (4-tie) xj x o Pohjola xj x o Leivonmäki th xj x o Rutalahti th xj x o Viisarimäki xj x o Oravasaari xj L 2.15-3.00 o Jyväskylä (Matkakeskus) S 2.20-2.45 j x o Palokan ympyrä xj x o Tikkakoski th. xj L 3.25 o Hirvaskangas, Suolahti th. S xj x o Konginkangas th xj x o Niinilahti xj x o Taimoniemi xj x o Elämäjärvi xj x o Hiidenniemi xj x o Vaskikello, Valtatie 4 xj x o Jokikylä eteläinen risteys, Valtatie 4 xj x o Venetpalo th xj x o Leskelä xj x o Vorna th xj x Temmes x j x Ala-temmes x j x Haaransilta x j L I Tupos, ABC (kahvitauko) L 21.45-22.10 L 7.10 Oulu (laituri 10) L 21.30 L 11) Ruka L 9) M-S M-S 8.15 (7 Oulu (laituri 5) 21.15 9.25 Pudasjärvi 20.00 10.20 Ranua 19.10 11.25 Rovaniemi, linja-autoasema 18.05 11.30 Rovaniemi, linja-autoasema 17.40 13.30 Kittilä 15.35 13.55 Levi, Hotelli Levitunturi 15.10 14.00 (6 Ylläsjärvi, hotellit 14.45 (8 14.20 (6 Äkäslompolo, hotellit 14.25 (8 14.20 Jerisjärvi, Hotelli Jeris pys. 14.25 (1 Olostunturi, Hotelli Olostunturi (1 16.15 Enontekiö, hotellit 12.45 17.50 (2 Kilpisjärvi, retkeilykeskus/hotelli 11.00 (3 19.30 (4 Tromsø, Prostneset (Norjan aika)   7.30 (5 1) Pysäkki kantatiellä hotellin kohdalla. 2) Kilpisjärvelle 22.3.-18.4. perjantaisin ja lauantaisin ja 1.6.-20.9. päivittäin. Katso tarkemmat kellonajat sivuilta 4-5 tai 8-9. 3) Kilpisjärveltä 23.3.-19.4. lauantaisin ja sunnuntaisin ja 2.6.-21.9. päivittäin. Katso tarkemmat kellonajat sivuilta 4-5 tai 8-9. 4) Tromsøhön 1.6.–21.9. päivittäin. 5) Tromsøstä 2.6.–22.9. päivittäin. 7) Oulussa yhteys Tur­ku­–­Rau­ma­–­Po­ri­–V­ aa­sa–Oulu p­ i­ka­vuorosta. 6) Bussin välitön vaihto Kittilässä. Reitti: ajetaan lauantaisin ajalla 14.2.-20.4 lisäksi pääsiäisenä 18.4.14. Poiketaan tarvittaessa Ylläsjärven tunturihotellissa, Otsonpesässä, Hotelli Ylläsrinteellä, Hotelli Saagassa, Äkäshotellissa, Hotelli Ylläskaltiossa. 8) Ajetaan lauantaisin 15.2.-20.4. Äkäslompolosta klo 14.25 Hotelli Ylläskaltio, klo 14.30 Äkäshotelli, klo 14.45 Hotelli Yllässaaga, klo 14.50 Hotelli Ylläsrinne, klo 14.55 Otsonpesä, klo 14.57 Ylläsjärven tunturihotelli, Kittilässä auton vaihto klo 15.25.11) Yhteysvuoro kevätaikana Oulusta klo 8.00 saapuu Kuusamoon klo 11.05 ja Rukalle klo 11.55. kesäaikana vain Kuusamoon. 9) Yhteysvuoro kevätaikana Rukalta klo 17.15, Kuusamosta klo 17.45. Oulussa klo 20.50, kesäaikana vain Kuusamosta. o = Pysähtyy vain matkustajien ottamista varten. j = pysähtyy vain matkustajien jättämistä varten. Lähdöt Helsingistä perjantaisin ja paluut Helsinkiin sunnuntaisin. Juhannuksena lähtö Helsingistä 19.6. (ei 20.6.) ja pääsiäisenä kiirastorstaina (ei pitkäperjantaina). Juhannuksena auto saapuu Helsinkiin 22.6. ja pääsiäisenä 1. pääsiäispäivänä (ei 2. pääsiäispäivänä). Tarkemmat pysäkit Rovaniemi-Tromsø sivulla 8-9. Matkaliput Matkahuollosta tai bussista. Tiedustelut: Matkahuollosta tai Eskelisen Lapin Linjat Oy, puh. (016) 3422 160. Vyöhykehinnasto sivulla 28.

22


KOULUVUOROT ROVANIEMI-SINETTÄ Koulupäivinä I 7.50 8.00 I 8.20

Koulupäivinä Rovaniemi, linja-autoasema Kairatie, Apteekin pys. Ylikylä, kylätie Nivankylä, kylätie Sinettä, koulu

15.00 I I x 14.30

ENONTEKIÖ-NUNNANEN Koulupäivinä 6.50 x x 7.30

Koulupäivinä Enontekiö Vuontisjärvi Peltovuoma Nunnanen

8.25 Y x 7.45 7.30

IVALO-KEVÄJÄRVI-VESKONIEMI Koulupäivinä 7.20 x I 7.40

Koulupäivinä Ivalo Akujärvi Keväjärvi Veskoniemi

8.30 x x 7.40

IVALO-SAARISELKÄ Koulupäivinä – 14.05 x 14.50

Ivalo mh Ivalo ala-aste Ivalo yläaste Saariselkä, Neste

Y = Poikkeaa koululle X = Bussi pysähtyy paikkakunnalla tarvittaessa I = Ei käy tai ei pysähdy paikkakunnalla

23


JATKOYHTEYKSIÄ NORJASSA LIIKENNÖITSIJÄT = Aikataulut 2001-2009: Finnmark Fylkesrederi og Ruteselskap, Postboks 308, 9615 Hammerfest, Norge, puh. +47 7840 7000, fax +47 7840 7074, www.ffr.no. Taulut 2010-2013: Cominor, 9305 Finnsnes, puh. +47 7785 2100, fax +47 7785 2101, www.cominor.no, www.177troms.no. www.nor-way.no, www.rutebok.no

2001. TANA BRU-VARANGERBOTN-VADSØ 1.4.2012– P

M-PS MKP M-PS

Ti, To, P MKPS MKP M-To

PS

9.05 10.20 15.45 17.10 18.00 9.40 10.35 15.50 17.15 Tana bru 10.00 10.55 16.10 17.40 Varangerbotn 8.45 10.00 15.25 16.50 17.40 10.50 11.45 17.00 18.25 Vadsø 7.55 9.10 14.25 16.05 16.35

2002. VADSØ-VARDØ 1.4.2012– M-L M-P S M-P L M-P S 6.50 14.20 18.35 Vadsø 8.55 10.10 15.45 21.55 8.05 15.55 20.00 3) Vardø 7.30 8.45 14.15 20.45 3) 3) = Lähtö ja saapuminen vain Valen-pysäkiltä

2003. ALTA-HAMMERFEST M-P M-To PS 6.35 14.30 15.00 Alta 6.50 14.55 15.25 Alta airport 8.00 16.05 16.35 Skaidi 8.10 16.15 16.45 Skaidi 9.05 17.10 17.45 Hammerfest

19.8.2013–

M-P M-To PS 10.25 18.40 19.15 10.15 18.30 19.05 9.05 17.20 17.50 9.05 17.10 17.35 8.10 16.15 16.40

** = Ei liikennöi ajalla 23.12.2012–23.2.2013

2004. ALTA-KAUTOKEINO

1.4.2013–

TiKTo P** S MKP MKP TiKTo S 15.00 15.00 19.45 19.15 Alta airport 6.50 10.30 16.30 15.10 15.10 19.55 19.25 Alta – – x x x x x Kautokeino Thon Hotell – – – 17.15 17.15 22.00 21.30 Kautokeino Statoil 4.45 8.25 14.10 ** = operated 17.6.–18.8.2013

24


– CONNECTIONS IN NORWAY 2005. HAMMERFEST-LAKSELV-KARASJOK M-P M-To PS 7.10 15.00 15.40 km Hammerfest 8.05 16.00 16.35 57 Skaidi 8.10 16.15 16.45 - Skaidi 8.30 16.35 17.05 82 Olderfjord 8.45 16.50 17.20 - Olderfjord 9.45 17.50 18.20 144 Lakselv 10.10 17.55 18.35 144 Lakselv 10.15 18.00 18.40 Lakselv lufthavn 10.15 18.05 18.40 Lakselv lufthavn – 19.05 – Karasjok, Rica hotell 11.25 19.10 19.50 219 Karasjok

M-P M-To PS 10.10 18.15 18.45 9.15 17.20 17.50 9.05 17.10 17.40 8.45 16.50 17.20 8.30 16.25 17.05 7.25 15.20 16.05 7.10 15.05 15.45 7.05 15.00 15.40 6.20 14.55 15.35 5.20 13.55 14.35 5.15 13.50 14.30

2006. KARASJOK-TANA BRU-KIRKENES

M–PS MK

P, S

1.4.2013–

1.4.2013–

MKPS M–PS

– 12.00 14.10 Karasjok 13.10 – – 13.10 15.25 Levajok 12.00 – – 14.45 17.05 Tana bru 10.35 – 8.30 15.00 17.15 Tana bru 10.20 18.00 8.45 15.25 17.40 Varangerbotn 10.00 17.40 9.55 16.35 18.40 Neiden   8.45 15.55 10.25 17.20 19.35 Kirkenes   8.05 15.10

2007. HAMMERFEST-HONNINGSVÅG M-P M-To P, S

1.4.2013–

M-P M-To P, S

7.10 15.00 15.40 Hammerfest 10.10 18.15 18.45 8.10 16.15 16.45 Skaidi 9.15 17.20 17.50 8.45 16.50 17.20 Olderfjord 8.45 16.50 17.20 Honningsvåg Nordkapphuset 6.50 14.50 15.20 10.25 18.30 19.00 Honningsvåg, Rådhuset 6.40 14.40 15.10

2008. LAKSELV-HONNINGSVÅG

1.4.2013–

M-P M-To PS M-P M-To PS 7.05 15.00 15.40 Lakselv lufthavn 10.15 18.00 18.40 7.25 15.20 16.05 Lakselv 9.45 17.50 18.20 8.30 16.25 17.05 Olderfjord 8.45 16.50 17.20 8.45 16.50 17.20 Olderfjord 8.30 16.30 17.00 – – – Honningsvåg, Nordkapphuset 6.50 14.50 15.20 10.25 18.30 19.00 Honningsvåg, Rådhuset 6.40 14.40 15.10

25


JATKOYHTEYKSIÄ NORJASSA 2009. HONNINGSVÅG-NORDKAPP 1) 1) 1) 1) 1) M-S M-S M-S M-S M-S M-S M-S 10.15 17.15 12.00 22.15 Honningsvåg Info 14.35 01.45 20.35 10.50 17.50 12.35 22.50 Nordkapp 14.00 01.10 20.00 1) = 21.5.–18.8.

2010. TROMSØ-NORDKJOSBOTNSKIBOTN-STORSLETT 19.8.2013–5.1.2014 S 15.00 16.10 16.20 17.10 18.20 19.20

P M–P – 15.00 – 16.10 19.00 16.20 19.45 17.10 20.40 18.20 21.40 19.20

Tromsø Nordkjosbotn Nordkjosbotn Skibotn Olderdalen Storslett

M-P S 9.35 17.30 8.25 16.20 8.18 16.10 7.25 15.25 6.20 14.10 5.25 13.10

2011. TROMSØ-LYNGSEIDETSTORSLETT-ALTA 19.8.2013–5.1.2014 km Tromsø 69 Lyngseidet 69 Olderdalen 118 Storslett 118 Storslett 293 Alta

M-L M-S 14.10 16.00 15.45 17.30 16.30 18.25 17.25 19.20 – 19.25 – 22.30

2011. TROMSØ-LYNGSEIDETSTORSLETT-ALTA 19.8.2013–5.1.2014 Alta Storslett Storslett Olderdalen Lyngseidet Tromsø

26

M-L M-L S – 10.45 14.00 – 13.50 17.10 7.05 14.00 17.15 8.10 15.00 18.20 9.00 15.45 19.10 10.40 17.25 20.50


– CONNECTIONS IN NORWAY 2012. TROMSØ-NORDKJOSBOTNNARVIK 19.8.2013–5.1.2014 M-P M-S P M-S P M-P, S S km Tromsö 6.15 10.00 12.40 16.00 17.55 21.00 19.15 71 Nordkjosbotn 7.25 11.00 13.47 17.00 18.55 22.00 20.15 71 Nordkjosbotn 7.30 11.05 – 17.05 – – 20.20 Narvik, Rautatieas. 10.28 – – I – – I Narvik 10.35 14.15 – 20.10 – – 23.25 km Narvik Narvik, rautatieas. 182 Nordkjosbotn 252 Tromsö

M-P L M-P M-P,S M-S S 5.20 – – 12.50 15.30 18.40 I – – – 15.37 18.45 8.25 8.25 10.35 16.20 18.45 22.00 9.30 9.30 11.35 17.30 19.50 23.05

Narvikissa junayhteys Ruotsiin.

2013. TROMSØ-NORDKJOSBOTNLYNGSEIDET 19.8.2013–5.1.2014 M–P M-PS S M–P S M–P S 6.15 15.00 19.15 Tromsø – 17.30 – – 7.25 16.10 20.15 Nordkjosbotn – 16.20 – – 7.35 16.20 20.25 Nordkjosbotn 7.26 16.08 16.53 20.18 8.46 17.31 21.36 Lyngseidet 6.13 15.00 15.45 19.10

2014. NARVIK-FAUSKE-BODØ M-S M-S 7.00 16.10 km Narvik, AMFI 11.55 21.30 245 Fauske r.as. 13.15 22.30 308 Bodø

1.4.2013–

M-S 13.30 8.15 7.15

M-S 21.30 16.15 15.15

Narvikissa junayhteys Ruotsiin. Cominor A/S, Skelleftebuss Ab www.rutebok.no Rute: 23-720

Aikataulut 2001 – 2009: Liikennöitsijä: FFR/Boreal Transport Norge puh. 047 7840 7000, fax +47 7840 7074 www.boreal.no www.177troms.no

Aikataulut 2010–2014: Liikennöitsijä: Cominor, puh. 047 4055 4055, fax +47 7785 2101 www.cominor.no www.177troms.no www.nor-way.no www.rutebok.no 27


VYÖHYKEHINNASTO OULU voimassa 27.10.2013 alkaen Oulu (Rovaniemen kautta)

Hinnasto Eskelisen Lapin Linjojen vuoroissa, voimassa 27.10.2013 alk. * = opiskelijat ja nuoret 4-16 vuotiaat/ Students and children

Aikuinen Opisk./ Eläkel. Meno M–P* M–P meno nuoriso* paluu Opisk./ Eläkel. nuoriso

52,50 27,70 38,00 99,70 55,40 76,00 Jyväskylä, Heinola, Lahti, Helsinki 22,00 15,00 15,00 44,00 30,00 30,00 Rovaniemi 53,00 32,00 41,00 97,00 64,00 82,00 Ylläs, Äkäslompolo 47,00 27,00 36,00 92,00 54,00 72,00 Luosto, Sodankylä, Kittilä 49,00 29,00 39,00 95,00 58,00 78,00 Levi, Jeris, Olos, Muonio 62,00 34,50 48,00 119,00 69,00 96,00 Saariselkä, Ivalo 74,00 39,50 55,00 142,00 79,00 110,00 Inari, Kaamanen, Hetta, Karesuvanto 88,00 46,00 64,00 165,00 92,00 128,00 Kilpisjärvi, Karigasniemi, Karasjok 104,00 74,00 87,00 197,00 148,00 174,00 Skibotn, Nordkjösbotn, Lakselv, Alta 115,00 82,00 103,00 215,00 164,00 206,00 Tromsø 145,00 93,00 120,00 268,00 186,00 240,00 Norkapp, Honningsvåg

VYÖHYKEHINNASTO HELSINKI voimassa 27.10.2013 alkaen Helsinki, Lahti, Heinola, Jyväskylä, Hirvaskangas

Hinnasto Eskelisen Lapin Linjojen vuoroissa, voimassa 27.10.2013 alk. * = opiskelijat ja nuoret 4-16 vuotiaat/ Students and children

Aikuinen Opisk./ Meno M–P* meno nuoriso* paluu Opisk./ nuoriso

52,50 27,70 99,70 55,40 Oulu 56,90 28,50 108,10 57,00 Rovaniemi 84,00 42,00 159,00 84,00 Ruka 89,50 45,00 170,00 90,00

Ylläs, Äkäslompolo

77,50 39,00 147,00 78,00

Luosto, Sodankylä, Kittilä

77,50 39,00 147,00 78,00

Levi, Jeris, Olos, Muonio

77,50 39,00 147,00 78,00

Saariselkä, Ivalo

92,50 46,20 175,80 92,40

Inari, Kaamanen, Hetta, Karesuvanto

107,00 53,50 198,00 107,00

Kilpisjärvi, Karigasniemi, Karasjok

125,00 96,00 244,00 192,00

Skibotn, Nordkjösbotn, Lakselv, Alta

162,00 113,00 298,00 226,00 Tromsø 179,00 113,50 339,00 227,00

28

Nordkapp, Honningsvåg


MATKAHUOLLON MYYMÄT BUSSILIPUT 1.1.2013 alkaen Aikuinen, lapsi Hinnat euroa / henkilö AIKUINEN LAPSI KM VAKIOV. PIKAV. VAKIOV. PIKAV. meno m/p meno m/p meno m/p meno m/p

6.0 3,30 6,60 6,60 13,20 1,70 3,40 3,30 6,60 9.0 3,60 7,20 6,90 13,80 1,80 3,60 3,50 7,00 12.0 3,90 7,80 7,20 14,40 2,00 4,00 3,60 7,20 16.0 4,70 9,40 8,00 16,00 2,40 4,80 4,00 8,00 20.0 5,50 11,00 8,80 17,60 2,80 5,60 4,40 8,80 25.0 6,10 12,20 9,40 18,80 3,10 6,20 4,70 9,40 30.0 6,80 13,60 10,10 20,20 3,40 6,80 5,10 10,20 35.0 7,40 14,80 10,70 21,40 3,70 7,40 5,40 10,80 40.0 8,20 16,40 11,50 23,00 4,10 8,20 5,80 11,60 45.0 9,30 18,60 12,60 25,20 4,70 9,40 6,30 12,60 50.0 10,10 20,20 13,40 26,80 5,10 10,20 6,70 13,40 60.0 11,80 23,60 15,10 30,20 5,90 11,80 7,60 15,20 70.0 13,70 27,40 17,00 33,90 6,90 13,80 8,50 17,00 80.0 15,50 27,90 18,80 33,90 7,80 15,60 9,40 18,80 90.0 17,30 31,20 20,60 37,10 8,70 17,40 10,30 20,60 100.0 18,70 33,70 22,00 39,60 9,40 18,80 11,00 22,00 110.0 20,40 36,80 24,00 43,20 10,20 20,40 12,00 24,00 120.0 22,00 39,60 25,60 46,10 11,00 22,00 12,80 25,60 130.0 23,50 42,30 27,10 48,80 11,80 23,60 13,60 27,20 140.0 25,20 45,40 28,80 51,90 12,60 25,20 14,40 28,80 150.0 26,30 47,40 29,90 53,90 13,20 26,40 15,00 30,00 160.0 27,80 50,10 31,40 56,60 13,90 27,80 15,70 31,40 170.0 29,20 52,60 32,80 59,10 14,60 29,20 16,40 32,80 180.0 31,10 56,00 34,70 62,50 15,60 31,20 17,40 34,80 190.0 32,70 58,90 36,30 65,40 16,40 32,80 18,20 36,40 200.0 34,50 62,10 38,10 68,60 17,30 34,60 19,10 38,20 220.0 37,20 67,00 40,80 73,50 18,60 37,20 20,40 40,80 240.0 40,30 72,60 43,90 79,10 20,20 40,40 22,00 44,00 260.0 43,60 78,50 47,20 85,00 21,80 43,60 23,60 47,20 280.0 46,60 83,90 50,20 90,40 23,30 46,60 25,10 50,20 300.0 49,90 89,90 53,50 96,30 25,00 50,00 26,80 53,60 325.0 53,00 95,40 56,90 102,50 26,50 53,00 28,50 57,00 350.0 56,20 101,20 60,10 108,20 28,10 56,20 30,10 60,20 375.0 59,30 106,80 63,20 113,80 29,70 59,40 31,60 63,20 400.0 62,40 112,40 66,30 119,40 31,20 62,40 33,20 66,40 450.0 69,00 124,20 72,90 131,30 34,50 69,00 36,50 73,00 500.0 75,30 135,60 79,20 142,60 37,70 75,40 39,60 79,20 550.0 81,60 146,90 85,50 153,90 40,80 81,60 42,80 85,60 600.0 88,20 158,80 92,10 165,80 44,10 88,20 46,10 92,20 650.0 94,40 170,00 98,30 177,00 47,20 94,40 49,20 98,40 700.0 100,90 181,70 104,80 188,70 50,50 101,00 52,40 104,80 750.0 107,30 193,20 111,20 200,20 53,70 107,40 55,60 111,20 800.0 113,60 204,50 117,50 211,50 56,80 113,60 58,80 117,60 850.0 120,10 216,20 124,00 223,20 60,10 120,20 62,00 124,00 900.0 126,30 227,40 130,20 234,40 63,20 126,40 65,10 130,20 950.0 132,90 239,30 136,80 246,30 66,50 133,00 68,40 136,80 1000 139,30 250,80 143,20 257,80 69,70 139,40 71,60 143,20 Yli 1000 km:n matkoilla aikuisten kertalipun hinta on va­kiovuoroissa 139,30 E + 6,40 E/alkava 50 km 
ja pikavuoroissa 143,20 E + 6,40 E/alkava 50 km Alennusryhmien hinnat las­ket­aan prosent­ti­alen­nuk­se­na edellä­main­ituista aikuis­ten hin­nasta ja pyöristetään seu­raavaan kymme­neen sent­tiin. Paikanvaraus: 2,50 E jo­kai­sel­ta paikal­ta mahdollisista alen­nuk­sis­ta riippumatta. OIKEUS HINNANMUUTOKSIIN PIDÄTETÄÄN!

29


BUSSILIPUT JA

Bussiliput reiteillemme voit ostaa suoraan bussista, Matkahuollosta tai matkatoimistosta.Matkan voit maksaa käteisellä tai pankki- ja luottokortilla (Visa Electron ei käy). MENOLIPPU • etukäteen ostetun lipun voimassaoloaika on 1 kk, bussissa ostettu lippu on voimassa ao. matkan • bussimatkoilla 4-11 vuotiaat maksavat puolet aikuisen menolipun hinnasta. • jokaista väh. 12-vuotiasta, täyden hinnan maksanutta matkustajaa kohden saa maksutta seurata kaksi alle 4-vuotiasta lasta MENOPALUULIPUT • yhdensuuntainen vähimmäismatka 80 km • 10 % alennus normaalitaksasta • 4-11 vuotiaiden menopaluulipun hinta on 50 % normaalitaksasta. • kelpoisuusaika 1kk OPISKELIJALIPPU • yhdensuuntainen vähimmäismatka 80 km • 50 % alennus normaalitaksasta sekä etukäteen että bussista ostettuna • alennus myönnetään esittämällä Matkahuollon opiskelijakortti tai Matkahuollon liikemerkillä varustettu opiskelijakortti • kelpoisuusaika 1 kk 65-LIPPU • yhdensuuntainen vähimmäismatka 80 km • 30 % alennus sekä etukäteen että bussista ostettuna • alennus myönnetään esittämällä henkilötodistus, Matkahuollon Senior- tai SuperSenior-kortti • kelpoisuusaika 1 kk VARUSMIES- JA SIVIILIPALVELUSMIESALENNUS • yhdensuuntainen vähimmäismatka 80 km • 50 % alennus normaalitaksasta lomamatkoilla sekä etukäteen että bussista ostettuna • alennus myönnetään esittämällä varusmieskortti tai siviilipalvelustodistus • kelpoisuusaika 1 kk LEHDISTÖLIPPU • yhdensuuntainen vähimmäismatka 80 km • 30 % alennus normaalitaksasta sekä etukäteen että bussista ostettuna • myönnetään tiettyjen lehtimiesjärjestöjen jäsenille • lipun kelpoisuusaika 1 kk RYHMÄLIPPU • yhdensuuntainen vähimmäismatka 80 km • aikuisen maksun maksavat saavat 25 % alennuksen kun ryhmä koostuu vähin tään 3:sta maksavasta jäsenestä sekä etukäteen että bussista ostettuna • kelpoisuusaika 1 kk NUORISOLIPPU (12–16-vuotiaille) • Yhdensuuntainen vähimmäismatka 80 km. Alennus 50 %. vakio- ja pikavuorois sa normaalitaksasta. Varaudu esittämään henkilöllisyystodistus. ALENNUKSET VOIMASSA SUOMESSA JUNABUSSILIPPU Junabussilippu on tuote, joka yhdistää juna- ja bussimatkat yhteislipuksi. Lippua voi käyttää junabussimatkojen vaihtopaikkakunnilla. Yhteislippuna myydään meno-, menopaluu-, opiskelija ja 65-vuotta täyttäneiden lippua sekä ryhmälippuja (junissa 3-10 henkilöä, busseissa vähintään 3 henkilöä). Aikataulut löytyvät JunaBussi-yhteisaikataulusta. Lisätietoja, aikatauluja ja lippuja Matkahuollon linja-autoasemilta ja rautatieasemilta. SEUTULIPPU Seutulippu on Rovaniemen (kunnan rajojen sisällä) alueelle oleva 30 pv lippu, joka on toteutettu älykorttiin. Lippu on henkilökohtainen. Lipulla rajaton matkustusoikeus seutulipun vaikutusalueella kaikilla busseilla. Lipun hinta on 59 e. Lisätietoja Rovaniemen matkahuollosta tai Rovaniemen kaupungin infopisteestä. 30


MAKSUTAVAT ÄLYKORTTI 44 matkan sarjakortti • alennus 25 % • kelpoisuusaika 12 kk ostopäivästä 22 matkan sarjakortti • alennus 15 % • kelpoisuusaika 12 kk ostopäivästä Lasten sarjakortti • 44 ja 22 matkalle • 50 % aikuisen alentamattomasta kertamaksusta • kelpoisuusaika 12 kk ostopäivästä Arvokortti • korttiin tallennetaan asiakkaan haluama euromäärä matkustus/käyttöoikeutta • arvokorttia voi käyttää eripituisilla matkoilla MH-LUOTTOLIPPU MH-luottolippu on maksuväline virka- ja liikematkoille. MH-luottolipun käyttö perustuu Oy Matkahuolto Ab:n yhteisön tai yrityksen väliseen luottosopimukseen. MH-luottolipun alennus on 10 % normaalitaksasta. Lisätietoja Matkahuollosta. MATKATAVARAMAKSU Matkatavaramaksu on saman suuruinen kuin alin kertamaksu ***. Maksu peritään lastenvaunuista ja potkukelkoista. Koirista ja muista eläimistä peritään alle 200 km 5,00 e, 201-400 km 7,50 e, 401-600 km 10,00 e, 601- km 13,00 e, asiakkaan mukana. Polkupyörämaksu peritään seuraavasti: alle 200 km 5,00 e, 201-400 km 7,50 e, 401-600 km 10,00 e, 601- km 13,00 e, asiakkaan mukana. Ahkiot, pituus 1 m 3,5 e, 1,5 m 5 e, 2 m 7 e. SANASTOA BUSSIASEMAT myyvät matkalippuja, tekevät paikanvaraukset busseihin, ottavat tavaraa säilytettäväksi, huolehtivat tavaralähetyksistä sekä suorittavat muita asematoimeen liittyviä tehtäviä. MH-ASIAMIEHET, joita on noin 400, huolehtivat samoista tehtävistä kuin bussi- asemat, kuitenkin rajoitetummissa puitteissa. VAKIOVUORO pysähtyy tarvittaessa reitin kaikilla bussipysäkeillä. (siniset kyltit) PIKAVUORO pysähtyy vain aikataulussa mainituilla paikkakunnilla ja tarvittaessa erityisillä pikavuoropysäkeillä, joita on reitin varrella ja kaupunkialueella. (siniset kyltit)

31


Eskelisen Aikataulut - Timetables 2013-2014  

Eskelisen Lapin-Linjat aikataulut ajalle 27.10.2013 - 29.3.2014. Eskelisen Lapin-Linjat coach timetables for 27.10.2013 - 29.3.2014.