Page 1

Her insan kendi sağlığı ve mutluluğunun başyazarıdır.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği


Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği


Dr. Birgül Erden 1974 yılında İstanbul’da doğdu. 1991-1997 Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunu. 1997-1998 Akupunktur ile ilgili çalışmalarına başladı. 2000-2001 yılında Akupunktur Eğitimi alarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitti. Beijing Univercity of Chinese Medicine Akupuncture Moxibustion Traditional Chinese Medicine Uzmanlık Eğitimi’ni tamamladı. 2003 Tıbbi Hipnoz Derneği’nin düzenlediği 1. basamak kurslarına katıldı. 2004-2005 Sağlık Bakanlığı’nda Medikal Estetik eğitimi aldı. 2005 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Akupunktur Eğitimi’ni tamamladı. 2006-2008 Institute Fur Neuraltherapie Bilimsel Nöral Terapi ve Regülasyon Eğitimi aldı. 2007-2008 Ozon ve Kolon Hidroterapi eğitimi aldı. Dr. Birgül Erden, uzmanlık konularıyla ilgili birçok yurtiçi ve yurtdışı sempozyum, kongre ve seminerlere katılmış olup, Medikal Estetik ve tamamlayıcı tıp konusundaki Fitoterapi, Kinezyoloji, Biorezonans, Manuel Terapi Eğitimi’ni sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk annesi Dr. Birgül Erden halen Bahçeşehir’de özel muayenehanesinde çalışmalarına devam etmektedir.


Medikal Estetik


Lazer Epilasyon Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıldaki Melanin Pigmenti tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçer, seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerden arınır.

• İlk seanstan itibaren kıl sorunu yaşamazsınız. • Kullandığımız cihaz cildinize dokunmadan, 2-3 cm. uzaktan atış yapacağından son derece Hijyeniktir.

• Saniyede 2 atış yapmakta olan cihazımız, her atışta 1,5

cm. çapında bir cilt alanı etkilenmekte, bu nedenle işlem çok kısa sürmektedir.

Neden “Alexandrite Lazer” ? Tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen deneyimler kullandığımız Alexandrite Lazer’in diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır.

• Kalıcı olması, • Acısız bir yöntem oluşu, • Kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi, • Özel bakım gerektirmemesi, üstün özellikleridir. Lazer Epilasyon ‘da kullandığımız Alexandrite Lazer ışını kıldaki koyu rengi sağlayan Melanin Pigmenti tarafından emilerek kıl kökünü yok eder. Lazer Epilasyon sistemimizdeki hava soğutma sistemi bu sırada cildi korur ve acı hissini ortadan kaldırır. Kliniğimizde son teknoloji Amerikan FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı CYNOSURE APOGEE 5500 Elite Lazer Epilasyon sistemi kullanmaktadır. İnsan sağlığına zararı olmayan güvenilir ve etkili Lazer Epilasyon sistemi (Alexandrite Lazer) FDA tarafından bilimsel olarak belgelenmiştir ve halen ABD başta olmak üzere tüm Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

5


Botox ve Dolgu Uygulamalar覺


Botox Botox, C. Botulınum Bakterisi’nin Toksininden elde edilen özel bir Nörotoksin Kompleksidir. Mimik kaslarının içine belli dozlarda verilerek kırışıklık tedavisinde kullanılır.

• Alın çizgileri, • Kaş çatığı, • Göz kenarı çizgileri, • Boyun çizgileri öncelikli kullanım alanlarıdır. Bunun dışında kaş kaldırma ve terleme tedavisinde de başarı ile uygulanmaktadır. Botox uygulamasının etkisi 4-6 ay devam eder ve tekrarlanan uygulamalarla bu süre uzar. Son dönemde, doğal görünümlü yüz uygulamalarının tercih ediliyor olması nedeni ile daha fazla noktaya Botox uygulaması yapılarak başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Botox ile Terleme Tedavisi Botox’un diğer bir uygulama alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı değişik rahatsızlıkların giderilmesidir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve Tıp dilinde “Hiperhidrozis” olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı Botox son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Stres, Emetikler, İnsülinler gibi uyaran ilaçlar, Tiroid Bezi’nin aşırı çalışması, Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları, Menopoz, Hipoglisemi, şişmanlık, bazı Kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Bazen yapısal olarak da çok fazla terleme gözükebilir. Terlemenin yoğun olduğu deri altına çok az miktarda enjekte edilen Botox, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engeller. Botox, çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. Botox’un etkisi genellikle 6 ile 8 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

7


Botox ve Dolgu Uygulamalar覺


Dolgu Yaşlanma ile birlikte cildin Hyalüronik Asit içeriği azalır ve cildin su tutma kapasitesi düşer. Deride bulunan Kolajen ve elastik lifler kırılmaya ve eskimeye başlar. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma, gözleri kısarak bakma, gülümseme ve diğer yüz mimikleri de çizgilerin oluşmasına katkıda bulunurlar. Sigara içmek ve kirli hava gibi çevresel faktörler de yaşlanmayı hızlandırırlar. Yüz kırışıklıklarını doldurmak için en sık olarak kullanılan işlem yüz dolgusu tedavisidir.

Hyaluronik Asit Nedir? Hyaluronik Asit, tüm yaşayan organizmaların bağ dokusunda doğal olarak bulunan, bulunduğu dokuya esneklik ve sağlamlık veren, su tutma kapasitesine sahip temel bir maddedir. Vücudumuzda en çok deride (% 60), kas, göz ve eklemlerde bulunur. Genç yaşlarda cildin gergin ve eklemlerin hareketliliğini, dokuların nemli ve canlı kalmasını sağlar; onlara mekanik olarak destek verir. Deri altında doğal olarak bulunan bu madde yaşla birlikte azalır; 50’li yaşlarda yarıya düşer. Sonuçta deri önemli bir desteğini kaybeder; deri yaşlanması ortaya çıkar. Enjeksiyon yoluyla, dışarıdan takviye edildiği zaman, deri daha gergin, sıkı ve kırışıksız görünür. Hyaluronik Asit, laboratuar koşullarında  biyoteknolojik şeffaf bir jel formülasyonunda, sentetik olarak elde edilir. Bu madde, doğal  Hyaluronik Aside çok yakındır ve insan cildiyle  uyumludur. Deriye enjekte edildiği zaman, vücudun kendi Hyaluronik Asit’i ile birleşerek hacim oluşturur. Hacminin 1000 katı kadar su çekme kapasitesine sahiptir. Bu hacim ile dudakların dolgunlaştırılması, çizgilerin, kırışıklıkların doldurulması ve yüz kıvrımlarının tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Hızlı ve kolay uygulanmasının yanı sıra, yüz dolgusu işlemi görülebilir sonuçların hemen elde edilmesine olanak sağlar.

Dolgu Tedavisi Sonrasında Uzman kişilerce yapılması şart olan, Hyaluronik Asit enjeksiyonundan sonra,

• Doğal bir görünüm sağlanır. • Yüz dolgusu veya dudak dolgusu işlemlerini öğle yemeği tatilinde yaptırıp günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

• Herhangi bir ön test yaptırmanıza gerek yoktur. • Etkisi kullanılan materyale göre 6-12 ay devam eder. Mezolifting Dıştan uyguladığınız kremler, daha çok cildinizin üst tabakasına etkilidir. Ancak, unutmayınız ki, cildinizin asıl canlılığını ve destek görevini sağlayan,  kozmetik görünüm açısından kilit, alt deridir. Bu temel tabakanın kalınlığı ve nemi, yaşla birlikte azalır. Dışarıdan uyguladığınız kremlerin derinin gözeneklerinden geçerek bu tabakaya ulaşması olanaksızdır. Enjeksiyon yoluyla derinin alt tabakasına ulaşarak, deriyi canlandırmak gereklidir. Mezolifting, yüz gençleştirmede en etkili yöntemlerden biridir. Genellikle A, C, E gibi vitaminler, Antioksidan Maddeler, Mineraller, Aminoasitler ve Hyalüronik Asit gibi dolgu maddeleri özel bir karışım haline getirilerek  derinin alt tabakalarına enjekte edilir. Mikropunktur yöntemiyle, çok ince uçlu iğnelerle yapılan  10 dakikalık bir işlemdir. Tüm yüz, boyun, dekolte ve eller gibi farklı bölgelere uygulanabilir.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

9


Leke Tedavisi


Kimyasal Peeling Kimyasal Peeling donuk ve cansız görünümlü cildi canlandırmak için uygulanan yöntemlerden biridir. Ayrıca ciltteki koyu renkli lekelerin tedavisi, yüzeysel kırışıklıkların, Akne ve izlerinin tedavisi için de kullanılır. Kimyasal Peeling ile cildin temizliği, doğal rengi, dokusu ve pürüzsüzlüğü konusunda ciddi gelişme sağlanabilir. Ayrıca cildi sıkılaştırarak yüzeysel çizgi ve kırışıklıkları da azaltır.

Kaç Çeşit Kimyasal Peeling Vardır? Kimyasal Peeling yüzeysel, orta ve derin olarak 3 ayrı düzeyde sınıflandırılabilir. Yüzeysel olanlarında kullanılan meyve asitleri, cilde donuk görünüm veren ölü hücreleri temizleyerek sağlıklı hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve cildin canlanmasını sağlar. Alfa-Beta Peelingler daha çok Akneye eğilimli hastalarda tercih edilir.Yüzeysel Peelingler 2 haftada bir olacak şekilde 6-8 seans olarak planlanır. Her seansta cildin reaksiyonuna göre konsantrasyon ve Peelingin ciltte kalış süresi attırılır. Orta Peelinglerden en yaygını TCA Peelingler olup, işlemden sonra 3-7 gün ciltte oluşacak kızarıkılık ve soyulma nedeni ile önceden planlanarak uygulanmalıdır.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? Cildin üst tabakasının soyulmasının ardından ortaya çıkan taze cilt güneşe karşı çok hassas olduğundan SPF15 ve üzeri koruyucuların her iki saatte tazelenmesi ile cilt güneşten sıkı bir şekilde korunmalıdır.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

11


PRP Prp (Platelet Rich Plasma) Nedir? “Platelet Rich Plasma” Platelet (Trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen yöntemin kısaltılmış adıdır. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. PRP enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla kalp ameliyatlarında, iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla Tenisçi Dirseği, Tendon Sakatlığı gibi rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır. PRP vücutta enjekte edildiği bölgelerde kök hücreleri uyarıp aktif hale geçirirerek dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir sistemdir.


PRP İle Cilt Gençleştirme Nasıl Sağlanır? Derimizin yaşlanması, aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle cilt gençleştirme amaçlı uygulamalarda, vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz. Örneğin Lazer, Peeling gibi yöntemlerle derimize mikro düzeyde hasarlar veririz ve iyileşme sürecini tetikleriz. Bu hasar sonunda büyüme faktörleri salınır ve iyileşme süreci başlar. Dermo kozmetik ürünler de benzer şekilde derimizi yeniden yapılandıran maddelerin ve sentetik olarak elde edilen büyüme faktörlerinin aracılığıyla iyileşme sürecini başlatır. Plazma içinde konsantre olarak bulunan Plateletler cilde enjekte edildiğinde bunların bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, Kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarmakta ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır.

PRP İle Cilt Yenileme Hangi Durumlarda Etkilidir? Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgelerine uygulanabilir.

• Lazer-peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak, • Deride yıllarca Ultraviole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda oluşan kırışıkların düzelmesi, • Çöküntülerin giderilmesi, • Esneklik ve parlaklığın kazandırılmasını sağlamak, • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,

• Saç dökülmesi tedavisinde, tek başına veya diğer tedavilere yardımcı olarak kullanılabilir. Prp uygulaması yaklaşık 30 dakika olup, enjeksiyon dışında maske yada krem olarakta hazırlanabilir. Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. 3 veya 4 uygulamadan sonra kalıcı bir belirgin etki görülür.15 günde bir yapılacak 3 veya 4 uygulamadan sonra 10-12 ayda bir tekrarlanırsa kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP’nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir kaybolmaz.Ağrısız bir yöntem olup,platet sayısı yetersiz hastalarda yada kanser tedavisi görenlerde sakıncalıdır.

PRP Kök Hücre İle Cilt Gençleştirme Anlamına mı Gelir? PRP enjekte edildiği bölgede kök hücreleri uyarır ve kök hücrelerin aktif hale geçmesini sağlar. Enjeksiyon sıvısı içeriğinde kök hücre yoktur, yoğun olarak Trombositler (Platelet) ve beyaz kan hücreleri bulunmaktadır. PRP’nin tamir edici kök hücrenin ise yeniden oluşturucu (Regenerative) etkisi vardır.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

13


Cilt Bakımı ve Peeling

Cilt Bakımı Cildimiz güneş ışınları, olumsuz çevre koşulları, uzun süreli rahatsızlıklar ve ilaç kullanımları, hormonlu gıdalar, dengesiz beslenme, sigara gibi etkenlerle yıpranır. Doğal olan yaşlanma süreci ise hormonal ve genetik( ailesel) faktörlere de bağlı olarak yaşam boyunca devam eder. Zamanla cildimizde kırışıklıklar, renk değişikliği(sararma, kahverengi lekeler, ince kırmızı damarlanmalar) gevşeklik ve esneklik kaybı gözlenir. Bu durum bakımsızlıkla birleştiğinde gözle görülür şekilde hızlanır ve derinleşir. Bununla beraber, zamanın ve olumsuz faktörlerin cildimizde yaptığı tahribatı yumuşatmak ve geciktirmek elimizdedir! Cildinizi güzelleştirmek için yapabileceğiniz çok şey var. Bu yöntemler cildinizi doğru tanımaktan başlayan ve cildin ihtiyaçlarına yönelik bakım ve uygulamaları içeren bir süreci kapsar. Uzman kişilerin size önerip,titizlikle uygulayacakları profesyonel cilt bakımı, önerecekleri bakım ürünleri, sağlıklı ve taze bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.


Profesyonel Cilt Bakımı Uygulamaları Cilt bakımı İşleminden önce mutlaka cilt kontrolünüz yapılıdır. Cilt tipiniz, yıpranma derecesi, mevcut problemler, yaşınız gibi faktörler dikkate alınarak hangi cilt bakımı ürünlerinin kullanılacağı tespit edilmeli ve size özel cilt bakım programınız oluşturulmalıdır. Kullanılacak ürünler hassasiyetle seçilmeli ve doğru işlem sırası takip edilerek özenle uygulanmalıdır. Profesyonel Cilt bakımı yapılmasının amacı gözeneklerin temizlenmesi, cilde Oksijen sağlanması, parlaklık, canlılık ve tazelik kazanması için metabolizmanın hızlandırılması ve lenf drenajı ile toksinlerin atılmasıdır. Cildinizin üzerinde kalıcı, koruyucu ve besleyici bir tabaka oluşturarak; kırışıklıkların oluşumunun geciktirilmesi, cildinizin daha genç ve gergin bir hal alması hedeflenmektedir. Cilt bakımı işlemi, yapılacak bakımın özelliklerine göre 45 - 90 dakika sürebilir

Maja Herbal Peel Uygulamaları Maja Herbal Peel Oksijen veren ve iyileştirici birçok bitkilerden oluşturulmuş, iki özel formül içermektedir. Akneli Ciltler, Güneş Hasarlı Ciltler, lekeler, geniş gözenekler, kırışıklıklar, elastikiyet kaybı, kaza-akne-yara izleri, çatlaklar için geliştirilmiştir. Solüsyonlar bitkileri aktive eder ve cilde uygulandığında cildin katmanlarına  nüfuz etmeye başlar. Başlangıçta hafif bir karıncalanma hissedilebilir, ama bu duygu yavaş yavaş azalır. Maja Herbal Peel’in farklı cilt problemleri için iki ayrı  solüsyonu vardır:

Maja Herbal Peel Solutıon -1 Bakımı       Akne, Konjeste Cilt, Mllia ve Komedonlar, Geniş Gözenekler, Elastikiyet Kaybı, Hafif Lekelenme, İnce Çizgiler.

Maja Herbal Peel Solutıon-2 Bakımı Akne-Kaza-Yara İzleri, Güçlü Lekelenme, Güneş Hasarlı Cilt, Kırışıklıklar, Geniş Gözenekler, Çatlaklar, Elastikiyet Kaybı. Maja Herbal Peel’i piyasada bulunan diğer ürünlere oranla eşsiz kılan Solüsyon 1’dir. Çünkü cilt altındaki birikimleri (Toksin, Akne ve sivilce özleri vs.) yüzeye çeker. Her iki tedavi de ciltte anında görülmeye başlayan ve devam eden gelişmeler sağlar. Çünkü seri soyma ve rahatsızlık verici yan etkiler oluşturmadan cildin bakım anında temizler ve yatıştırır.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

15


Saรง Mezotorapisi


Saç Dökülmesi (Alopesi) Saç dökülmesi terimi saçlardaki hafif incelmeden tüm saçların kaybına kadar farklı saç problemlerini tarif ederken kullanılmaktadır. Normal şartlarda kafamızdan günde 50-100 arasında saç kılı dökülür. Bundan fazla dökülme yaşın ilerlemiş olması, bazı ateşli hastalıklar, tiroid hastalıkları, kansızlık, verem, şeker hastalığı gibi bütün vücudu etkileyen hastalıklardan sonra görülür. Tıp dilinde Alopesi adı verilen saç dökülmesi,basit saç dökülmesi ve Pelad olmak üzere iki çeşittir.

Saç Mezoterapisi Hangi Tip Saç Dökülmelerinde Uygulanır ? Tedaviye başlamadan önce uzman doktorunuz tarafından ayrıntılı saç ve saçlıderi muayeneniz yapılmalıdır. Gerekiyorsa laboratuar tetkikleriniz yapılarak saç dökülmenizin nedeni tespit edilir. Skatriyel (Kalıcı saç kaybı) olmayan saç kayıplarında Mezoterapi uygulanabilir. Mezoterapi’ye engel teşkil eden bir durumunuzun olup olmadığı saptandıktan sonra tedaviniz planlanmalıdır. Saç dökülmesi için yapılan Mezoterapi haftada bir sıklıkta 5 seans olarak planlanır. İlerleyen seanslarda seans araları açılarak sayı arttırılabilir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanmaz? Gebelere, süt veren annelere, ürtiker hastalarına, ilaçlara karşı alerjik reaksiyonu olan kimselere saç Mezoterapi’si işlemi uygulanmaz

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

17


Akupunktur - Zay覺flama


Akupunktur ve Zayıflama Bilindiği gibi Akupunktur alışkanlık tedavilerinde kullanılır. Kilo verme de beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değiştirilmesi ile mümkün olduğuna göre, bu yeni alışkanlıkların edinilmesi sırasında, Akupunktur hastaya çok büyük kolaylıklar sağlar.

• İştahı düzenler ve yemeklere saldırma güdüsünü ortadan kaldırır.

• Mide asiditesi kontrol altına alınarak, mide kazınması, yanması gibi sorunlar engellenir.

• Düşük kalorili beslenmeden dolayı yaşanabilecek halsizlik önlenir.

• Metabolizma hızını düzenler. • Akupunkturla tedavi gören hasta, kendi kendine yaptığı diyetlerden daha kolay kilo vermeyi başarır.

Akupunktur tedavisi sırasında, vücutta Serotonin ve Endorfin seviyeleri artmaktadır. Bu hormonlar diyet yapan kişiye huzur verir, Sedasyon sağlar. Böylece diyet yapan kişi, eski yemek yeme zevkinin kısıtlanmasından dolayı huzursuzluk ve tedirginlik yaşamaz. 30-40 kg. fazlası olan hastaların tabii ki uzun bir zaman diyet yapmaları gerekir. Ancak, çoğu insanda böyle bir sabır olmadığı için, her Pazartesi başlanan diyetler, her Cumartesi sona erer. Böylece sık sık yapılan diyet denemeleri sonucu her geçen gün kilo vermek daha da zorlaşır. İşte, bu gibi hastalarda Akupunktur inanılmaz başarılar sağlar. Hastanın uzun süre diyete dayanabilmesinin nedeni, Akupunkturun yarattığı Sedatif ve Trankilizan etkiden dolayıdır. Ayrıca hasta kilolarının eridiğini gördükçe daha çok motive olup, bu işe dört elle sarılmaktadır. Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

19


Sel端lit Tedavisi-AWT


Selülit Tedavisi-AWT Akustik Dalga Terapisi (AWT) Selülit için yeni bir yaklaşım getirmektedir. AWT’de, Selülit’in başlıca iki nedeni olan Fibröz Septa ve yağların alt dermiz içinde oluşturduğu çıkıntılar üzerinde etki gösteren şok dalgaları kullanılmaktadır. AWT tedavisi ile üretilen şok dalgaları deriden ve yağlardan geçerek Fibröz Septa üzerinde etkide bulunmaktadır. Bu şok dalgası septayı Kollajenden ayırarak deriyi serbest bırakmakta ve bu sayede daha düzgün bir yüzey sağlanmaktadır AWT aynı zamanda derimizin kalınlaşmasına ve yağ tümseklerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Ultrason görüntüleri tedaviden sonra cildin yeni Kollajen oluşumu ile kalınlaştığını doğrulamaktadır. Radyal başlıkta, AWT şok dalgasının üretilmesi için cihazın içindeki bir hava bölmesinin iç kısmına yerleştirilmiş olan bir paletten faydalanılmaktadır. Bu palet tarafından kısa süreli ve güçlü bir vibratör hissi veren şok dalgaları üretilmektedir. Bu şok dalgası septayı ikiye ayırmakta ve dermal Kollajeni arttırmaktadır. Radyal başlık aynı zamanda acının kontrol edilmesinde de kullanılmaktadır. Bu başlık sinir hücrelerini uyarmakta ve tedavi bölgesindeki kan akışını arttırmaktadır. Bu tedavinin daha rahat yapılmasını mümkün kılmaktadır. Ayrıca bu radyal başlık, egzersize gerek kalmaksızın yüksek frekanslarda kas tonusunu da arttırmaktadır. Planar başlıkta ise AWT terapisini oluşturan bir elektrik mıknatısından faydalanılmaktadır. Bu, çok kısa süreli ve yüksek enerjili bir şok dalgası meydana getirmektedir (bu dalganın süresi nano-saniyelerle ölçülmektedir) Bu yüksek enerjili şok dalgasının hastaya çok kısa bir süre ile uygulanması nedeniyle terapi hemen hemen ağrısızdır. Bu yüksek enerji ile Fibröz Septalar birbirinden ayrılmaktadır. Ayrıca alt dermiz içindeki Kollajen de uyarılmakta ve böylece yağ tümsekleri azaltılmaktadır. Enerjinin bir kısmı tedavi uygulanan alanın yakınındaki yağ hücrelerine dağılmaktadır. Enerjinin bu şekilde dağılması ile yağ hücreleri sahip oldukları içeriğin bir kısmının erimesi nedeniyle incelmektedir. Bilim, şu anda, yağların hücreler içinde depolanmasından önce vücut tarafından yakılmasına yardımcı olacak yeni yollar geliştirmektedir.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

21


LPG-Mezoterapi


LPG Lipomasaj ve Liftmasaj tekniklerinin yer aldığı son nesil yeni jenerasyon teknoloji. Çok sıkı diyet ve yoğun egzersizlere rağmen vücudun bazı inatçı kütleleri yağ yakımına izin vermez. Lipomasaj uzun sürede kaybedilemeyen yağların yakılmasını sağlayan bilimsel olarak kanıtlanmış doğal bir yöntemdir. Bu buluş sayesinde Lipomasaj Tekniği kullanılarak son derece etkili ve hızlı sonuçlara ulaşılıyor. Keymodule 2 sahip olduğu bağımsız motorlara sahip birbirinden farklı üç özellikteki silindirleri sayesinde Zayıflama, Şekillenme, Sıkılaşma ve Selülit bakımında eşsiz çözümler sunuyor.

Mezoterapi-Lipoliz Mezoterapi; Vitaminlerin, Minerallerin, Aminoasitlerin, Enzimlerin, Homeopatik İlaçların , karışımlar halinde, mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına enjekte edilmesi yöntemidir. Latince mezo(orta) ve terapi (tedavi) kelimelerinden meydana gelmiş olup orta deri tedavisi anlamındadır. Tüm dünyada birçok alanda (cilt yenileme, Selülit, bölgesel incelme, saç tedavisi, çatlaklar, lekeler, çeşitli deri hastalıklarında, Keloid Tedavisi’nde, alerjik hastalıklarda) yaygın olarak kullanılmaktadır. Başarı oranı yüksek olan uygulama mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Mezoterapinin Avantajları Nelerdir ? Ağız yoluyla ya da kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlar yoluyla alınan ilaçların aldığınız miktarlarının tümü her zaman ilgili hedef bölgeye kadar ulaşamamaktadır. Çünkü ilaçların emilimi sırasında bir kısmı emilemeden parçalanarak atılmaktadır. Bu yüzden alınan ilacın etkisi sınırlı kalmaktadır. Ayrıca sistemik yolla alınan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılabildiği için diğer organ ya da dokularımızı da etkileyecektir ve istenmeyen yan etkiler oluşabilecektir. Mezoterapide ise küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla ilaçlar direkt olarak problemli bölgeye verilir. Sistemik bir yan etkiye neden olmaksızın problem çözülür. Bu yolla tedaviden maksimum fayda elde edilir.

Mezoterapi Uygulama Tekniği Tedavi edilecek durumlara bağlı olarak seçilen spesifik bölgelere, çok ince iğne uçları ile (4 – 6-13 mm. boyunda ve 27 - 30 gauce inceliğinde iğnelerle) uygulanır. Önemli olan hazırlanan kokteylde kullanılan ilaçların farmakolojik özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etki potansiyellerini iyi bilmektir. Hissedilen ağrı, iğnelerin boyutlarıyla orantılı olarak oldukça azdır.

Mezoterapinin Sellülite Etkisi Nasıldır? Bölgesel kan ve lenf akımını arttırır. Enjekte edilen ilaç sayesinde hücrelere hapsolmuş ve vücut tarafından kullanılamayan yağ hücreleri, serbestleşip dolaşıma katılır. Portakal kabuğu görünümüne neden olan Fibröz sert bağların kopmasına neden olur.Bel, basen, kalça, üst-iç bacak, diz, karın, omuz, kol gibi yağ birikiminin yoğun olduğu bölgelerde uygulanabilir.

Mezoterapi Kaç Seans Uygulanır? Yaklaşık 8-16 seans arasında devam eden mezoterapi seansları, Selülitin derecesine göre planlanır. Haftada 1-2 kez yapılan bu enjeksiyonlar yaklaşık 15-30 dakikada tamamlanır. Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

23


Ağrı Tedavisi


Akupunktur Acus-Punctura (iğne-batırmak), insan vücudunun bazı noktalarının iğne kullanmak suretiyle uyarılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur iğneleri acı vermeyen, iğne uçlu ve keskin olmayan özel iğnelerdir. Akupunktur tedavisi yan etkisi olmayan ve acı vermeyen etkili bir tedavidir. Farklı hastalıklar için farklı Akupunktur stilleri vardır ve Akupunktur Tedavi’si tamamen deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir. Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafından önerilen ve Akupunktur ile tedavi edilen başlıca ağrılar şunlardır;

• Baş Ağrısı ve Migren, • Yüz Ağrısı, • Boyun Ağrısı, • Omuz ve Kol Ağrısı, • Sırt Ağrısı, • Bel Bacak Ağrısı, • Siyatik, • Adet Ağrısı, • Nedeni Bilinmeyen Ağrılar, Akupunkturun ağrı kesici etkisinin yanında, kas gevşetici etkisi,ödem çözücü etkisi,psikolojik rahatlatıcı etkisi vardır. Kişinin yaşam kalitesini arttırır.

Nöralterapi Nöralterapi iyileşme elde etmek için Vegetatif Sinir Sistemi üzerine etki etmek veya uyarmak anlamında kullanılmaktadır ve etki mekanizması da bu sistem üzerinden açıklanmaktadır. Avrupa’da ağrı tedavi merkezlerinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca vücutta  biriken toksinlerin atılmasında çok önemli rol oynar. Detoks programlarında mutlaka  uygulanmalıdır.

Nöralterapi - Uygulama Şekli Nöralterapi üç şekilde uygulanmaktadır:

• Lokal / Yüzeysel Enjeksiyon • Segmental/ Derin Enjeksiyon • Bozucu Alan Tedavisi Nöralterapi Uygulanan Hastalıklar • Ağrı Tedavisi, • Migren ve diğer Başağrıları, • Boyun, Sırt ve Bel Ağrıları, • Trigeminal Nevralji, • Yüz Felci, • Alerji,

• Sinüzit, • Kronik Tonsillit, • Fibromyalji, • Kronik Kabızlık, • Çeşitli Kas Ağrıları, • Detoksikasyon, Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

25


Ozon Tedavi

Ozon nedir? Ozon Oksijenin yüksek enerji ile 3 Atomlu Molekül’e çevrilmiş hali olup stabilitesi düşük bir moleküldür. Renksiz, kendine has kokusu olan bir gazdır. Oda ısısında 20 -30 dakikada Oksijene dönüşür.

Medikal Ozon nedir? Medikal kullanım amaçlı Ozon özel jeneratörler aracılığı ile Medikal Oksijenden elde edilir. Medikal Ozon daima saf Ozon ve saf Oksijen karışımı şeklinde kullanılır. Ozon terapi konusunda eğitimli hekim hastanın durumuna ve tıbbi endikasyonuna göre dozu ayarlar.

Ozon Tedavi nerelerde kullanılır? Arteriel Dolaşım Bozukluklarında, Bağışıklık Sistemi Dengesizlikleri ve Bozukluklarında, Romatizmal Hastalıklarda, Kronik Enflamatuar Hastalıklarda (Ülseratif Kolit, Crohn Hast), Eksternal Ülserler ve Cilt Yaraları (Diabetik Ayak,Yanıklar,Dekübit Ülserleri), Kronik Yorgunluk Sendromunda, Ağrı Tedavisinde, Kemoterapi’ye Destek Olarak Yan Etkilerini Azaltmak ve İmmun Sistem Modulasyonu Amacı İle Koah Hastalarında Destek Amaçlı, Geriatri, Antiaging


Uygulama yöntemleri Majör Otohemoterapi: Hastanın kendi kanı özel bir şişeye alınarak (50-100cc. kadar) şişenin içine Ozon Oksijen karışımı gaz verilir sonra tekrar kendi kanı hastaya geri gönderilir. Genel sağlık korunması, Antiaging, sistemik hastalıklar, bağışıklık sistemi sorunları, dolaşım bozukluklarında, viral hastalıklarda kullanılır. Minör Otohemoterapi: Hastadan 3-5 cc kan alınıp Ozon Oksijen gazı ile karıştırılıp İntramuskuler olarak tekrar kendisine uygulanır. Bu yöntem allerjik hastalıklarda etkilidir. Rektal İnsuflasyon: Ozon Oksijen gaz karışımının Rektal yolla verilmesi yöntemidir. Özellikle bağırsak hastalıkları ve Karaciğer hastalıklarında bu yöntem kolay ve etkilidir. Hasta hiç bir şey hissetmez, Ozon gazı doğrudan hassas Bağırsak Mukoza’sı tarafından hızla emilerek sisteme katılır. Torba Tedavisi: Hastanın yaralı olan bölgesi torba içine alınarak torbaya Ozon Oksijen gaz karışımı doldurularak uygulanan yöntem Ozonlu Su: Ağız ve diş eti yaraları ve aftlarında, yaraların pansumanında kullanılan sudur.

Ozon Sauna Baş dışında tüm beden uygulamalarına olanak sağlayan ve çeşitli yararları olan bir tedavidir. Bu uygulamanın dayandığı 3 ana etken vardır. Isı, nem ve Ozon-Oksijen gazları. İnsan bedenini kaplayan dış deri aslında üzerinde bir çok gözenekleri olan bir yüzeydir. Bu gözenekler sayesinde vücudumuz nefes alır, bir çok madde alış verişi bu yolla gerçekleştirilir. Bedeni dış ortamın çeşitli zararlı etkilerine karşı korurken diğer yandan iç ortamın dengesini sağlar. Ter aracılığı ile bazı toksinler uzaklaştırılırken ısı ve nem dengeleri de korunur. Ozon Sauna uygulamasında tek kişilik bir kabinin içine sadece başı dışarıda kalacak şekilde girilip, oturulur. Oturma ve başın dışarıda kalma yüksekliği ayarlanır. Boyun bölgesine ısı, nem ve gazların dışarıya kaçmasına engel olmak için havlu sarılır. Uygulama yapılacak kişi kabinin içinde tamamen çıplak veya iç çamaşırları ile olmalı ya da mayo giymelidir. Uygulama yapacak olan uzman, kişiye uygun ısı, nem ve Ozon-Oksijen dozlarını, süreyi ayarlar. Genellikle uygulama süresi 15 ila 20 dakika arasındadır. Seans sonrası kabin dışında beden ısısı normale gelene dek bir süre dinlenilir. Daha sonra da duş yapmadan giysiler giyilir. Duş uygulamadan 1-2 saat sonra alınmalıdır. Çünkü cilde temas eden gazların deriden tam olarak emilmesi ve bedenin normal ısısına dönmesi için bu gereklidir.

Ozon Saunanın Yararları: • Detoks Etkisi, • Dolaşımın Hızlanması, • Zayıflama, • Vücut Direncini Artırmak, • Hormon Sistemleri Aktivesi, • Yorgunluğu Giderir, Zindelik Verir, • Ağrı Giderici Etkiler, • Mikroptan Arınma,

• Yaşlanma Etkilerinin Giderilmesi, • Sellülitleri Giderilmesi ve Önlenmesi, • Stresi ve Stresin Etkilerinin Giderilmesi, • Kansere Karşı Koruyucu Etki, • Beyin Fonksiyonlarının Geliştirilmesi, • Ruhsal Şikayetlerin Azaltılması.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

27


Kolon Hidroterapi

Kolon Hidroterapi Colon Hydro Therapy ingilizce üç kelimeden oluşmuştur. Colon “Kalın bagırsak”, Hydro “su ile ilgili”, therapy “terapi, tedavi” anlamlarına gelmektedir. Kolon Hidroterapi kısaca kalın bağırsakların temizlenmesi işlemidir, hem sindirim kanalına ait fonksiyon bozukluklarında hem de bağışıklık sistemi hastalıklarında önemli bir destek tedavisidir. Aldığımız gıdalardaki kimyasallar, içtigimiz suda ve soludugumuz havadaki zararlı maddeler ve bunların yanı sıra yaşadığımız iç ve diş mekanlardaki elektronik ve kimyasal toksinler sürekli olarak bedenimizde süzülerek yığılmaktadırlar. Toksik maddeler Bağırsak Floramızı bozarak bağırsaklarımızı normal görevini yapamaz hale getirmektedirler.Bu olumsuzluklara birde hızlı yaşam tempomuzun getirdiği streste eklenince, ekolojik değişikliklerin hızına insan organizmasının aynı tempoda cevap vermesi, bedenin kendi kendini temizlemesi mümkün olmamakta ve fizyolojik fonksiyonlarda aksamalar meydana gelmektedir. Bağırsak Florası’nın tekrar düzenlenmesi sağlıklı bir yaşam için önemlidir, dolayısıyla sağlıklı bir yaşam için bedene dışarıdan bilinçli bir şekilde


yardım etmek ve organizmadan toksinlerin atılmasını sağlamak gerekir. İşte Kolon Hidroterapi’ye bu noktada ihtiyaç duyulmaktadır, vücuda özel bir araç yardımı ile verilen suyun (Serum yada içine başka maddeler eklenmış Silisyum Dioksit gibi suda kullanılabilmektedir) 40 dakika boyunca Kalın Bağırsak’da dolaşması sağlanmaktadır. Bu işlemin ardından kolonun tamamen arınması için rectal Ozon uygulamasıda yapılabilmektedir. Bu da Oksijen içinde seyreltilmiş Ozon’un (Ozon Oksijenden türetilen bir enfeksiyon önleyicidir) sıvı olarak Rectuma (kalın bağırsağın son kısmı) verilerek kolona ulaşması ile yapılmaktadır. Kolon Hidroterapi ve ardından yapılacaklar ile toksinlerden arınan kişi strese karşı daha dirençli, hastalıklara karşı daha güçlü olacak, daha sağlıklı bir hayat sürdürecektir.

Bağırsak kaynaklı hastalıklar Kolon Hidroterapi uygulaması yapılabilecek durumlar ve hastalıklar

• Kronik Kabızlık, • Gaz, • Kronik İshal, • Atonik Kolon, • Irritabl Kolon Hastalığı, • Hemoroidler, • Spastik Kolon, • Divertiküller ve Enfeksiyonları, • Ulseratif Kolit, • Krohn Hastalığı, • Bağırsaklarda Meydana Gelen Mantar Enfeksiyonları, • Parazitler Bağırsakların toksinleşme sonucu neden oldukları hastalıklar

• Kronik Poliartrit Pcp, • Alerjik Rahatsızlıklar, • Kronik Cilt Rahatsızlıklarında: Akne, Egzema, Ciltte Meydana Gelen Döküntü, Sedef ve Kaşıntı,

• Migren, • Kronik Baş Ağrıları, • Kronik Prostat Enfeksiyonu, • Astım, • Zehirlenmeler, • Böbrek Rahatsızlığı ve Taş Oluşumu

Bağırsakları muayene etmek maksadıyla:

• Kolonoskopiye Hazırlamak, • Kontrast Madde İle Kolonu Görünteleme, • Rektoskopi Öncesi, • Sigmoidoskopi Öncesi Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

29


Ĺželasyon Tedavisi-Detoks


Şelasyon Tedavisi-Detoks Şelasyon Tedavisi vücuttan toksit metal ve mineralleri uzaklaştırmak düşün­cesiyle yapılır. Bunun dışında dolaşım sistemiyle ilgili sorunların (Felç, kalp kri­zi) ertelenmesi ve tedavisinde de yararlı olduğu ileri sürülmektedir. Tamamlayıcı tıp uygulayıcılarının Şelasyon Tedavisi’nde kullanıldıkları en po­püler ilaç damar yoluyla verilen EDTA’dır (Etilendiamin Tetraasetik Asit). EDTA, kurşun ve ağır metal zehirlenmesinde kullanılmak üzere FDA (Amerikan Besin ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır. EDTA idrar yollarıyla atılan ağır metalle­re bağlanarak fonksiyon göstermektedir. Hücre ve dokularımızı zehirleyen, yor­gunluğa yol açan ağır metallerin başlıcaları Demir, Kurşun, Kadmiyum ve Civadır. Kurşun ve kadmiyum endüstriyel atıklardır. Bu metaller doku yenilenmesinde görevli tamir edici enzimleri tahrip eder. Civa, deniz ürünleri ve diş dolgularında bulunabilir. Civa bağışıklık sistemini baskılayarak sorunlara yol açar. Demir, Kurşun, Kadmiyum ve Civa şelasyon tedavisi yoluyla vücuttan atıla­bilir. Şelasyon tedavisi uygulayıcıları bu tedaviyle damar sertliği ve bağışıklık sistem yetmezliğini ortadan kaldırmaya çalışırlar. Damar yoluyla uygulanan EDTA, Mineral ve Vitaminlerle (Vitamin C, B, Çinko, Magnezyum) birlikte uy­gulanabilir. İşlem uzun saatler aldığından hastalar TV ve kitapla oyalanırlar. Tedavi haftada iki kez, iki üç saat süreyle tekrarlanır. Ağır metaller üzerindeki etkisinin yanı sıra EDTA, dokularda çöken gereksiz Kalsiyumun atılmasına da yardımcı olur. Kalsiyum damarlarda Aterosklerotik Plaklara çöker, arter tıkanmasına ve daralmasına yol açar. Şelasyon yavaş yavaş plaklardaki Kalsiyumu boşaltır, kan damarlarının esnekliğini sağlayarak, kan akımını düzenler. EDTA tedavisi özellikle böbrek fonksiyonlarıyla ilgili sorun yoksa yapılır. Yüksek kan basıncı, Koroner Arter hastalığına bağlı göğüs ağrıları, bacak krampları ve Diyabetik Bacak Ülserler’inde belirgin iyileşme saptanır. Hafıza ve zihinsel faaliyetler artar. Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

31


Besin İntolerans Testi


Besin İntolerans Testi Bağışıklık sistemi; uzun süre gereksiz yere tetiklendiği takdirde, vücudu hastalıklardan koruyacağı yerde, sağlığımız için bir tehdit unsuru haline gelir. Gıda ve gıda katkı maddelerinin bağışıklık sistemi üzerine bilinen olumlu etkilerinin yanı sıra, ciddi yan etkileri de bulunmaktadır. Aşırı kilo alımından, kronik bağırsak hastalıklarına kadar, bir çok rahatsızlığın sebebini “ Besin İntolerans Testi” ile saptayabilirsiniz. Gıdaların metabolizma üzerine etkileri bireysel farklılıklar gösterir. Bir bünyede faydalı olan gıda, bir başka bünyede ciddi alerjik reaksiyonların gözükmesine ya da savunma sisteminin aşırı duyarlı hale gelmesine sebep olur. Aşırı duyarlı hale gelen bağışıklık sistemi, vücudun normal dokularını tahrip etmeye başlar. Obezite basta olmak üzere, Mide-Bağırsak sorunları, Ödem, Kronik Yorgunluk Sendromu, Migren, Egzema, cilt hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığı ortaya çıkarır. Besin İntoleransı olan kişilerde, ilgili gıda maddesi yendikten belli bir süre sonra şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Gıdaların içerdiği doğal ya da suni birçok madde kanda bulunan savunma hücrelerinin etkisinin artmasına sebep olur. besin intolerans farklı panellerle 100-250 değişik gıdanın bağışıklık sistemi üzerine etkilerini inceleyerek, hangi gıdalardan sakınmanız gerektiğini gösterir. Bununla birlikte metabolizmamız için faydalı olan gıdalar hakkında da ek bilgi sağlar. GIDA İNTOLERANS testi, gıda ve gıda katkı maddelerinin metabolizma üzerindeki etkisini ortaya çıkaran, kişiye özel beslenme programının hazırlayan tek testtir. Besin İntolerans Testleri Metodolojilerine göre 2 ana gruba ayrılmaktadır. a) Hücresel Lökosit Aktivitesini ölçenler, b) IgG veya IgG4 seviyesini ölçenler “Besin İntolerans Testi” kimlere önerilir ? Sindirim problemleri (Tekrarlayan kabızlık veya ishal), yemekten sonra şişkinlik, yüzde, göz altlarında ve bacaklarda şişlik olanlar, Migren, Astma, Egzama, Kurdeşen, Kaşıntılı Döküntüler, Kronik Yorgunluk Sendromu, Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Sendromu, Unutkanlık, Aging, Artirit, Fibromyalgia (Kas ağrıları), şikayetleri olan kişilere uygulanması önerilir.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

33


El ve Ayak Sağlığı Ayak Sağlığı Podoloji, konusu ayak sağlığı olan “Podiatri” bilim dalının bir alt birimidir. Podoloji ünitesi ayak sağlığı merkezleri bünyesinde oluşturulur.

• Medikal el ve ayak bakımı, • Diyabet ayak bakımı, • Dolaşım bozukluğu olan ayak bakımı, • Griyphotic (kalınlaşmış) tırnak bakımı, • Mantar tırnak bakımı,


• Batık tırnak bakımı ve batığın giderilmesi, • Deforme tırnak bakımı, • Tavsiye edilmiş tabanlık uygulamaları, • Siğil bakımı, • Nasır bakımı ve giderilmesi, • Keratizasyon, • Çatlak topuk bakımı, • Terleyen ayaklar için bakım, Yukarıda, açıkladığımız medikal el ayak bakım sisteminde yaptığımız uygulamaların bazılarıdır. Bu problemler hiçbir cerrahi müdahale ve ilaç kullanılmadan kişinin günlük aktivitesini etkilemeden uygulanmaktadır. Ayaklarınızda sorun yok ise, estetik açıdan ihtiyaç duyduğunuz el ayak bakımlarınızı sağlıklı, hijyenik ortamda kliniğimiz bünyesinde gerçekleştirmekteyiz. Estetik bakımlarımız:

• El-ayak bakımı, • Ayak spa hizmeti, • Diabet ve dolaşım bozukluğuna uygun masaj, • Reflexsoloji, • Yorgun ayaklar için rahatlatıcı masaj

Hamilelikte Ayak Bakımı Hamilelik süresince ayaklarımızın bakımı çok önemlidir.Bu nedenle ayaklarımızın sağlığını korumak,problemlerin oluşmasını engellemek gerekir.Vücut ağırlığının değişmesi, problemlerin oluşumuna neden olur. Taban düşüklüğü,nasır ve tırnak batması en sık rastlanan sorunlardır. Hızlı değişen kilo ayak tabanında basınç etkileri oluşturur, basınç noktaları nasıra, taban düşüklüğüne, eklem deformasyonuna sebep olur. Ağırlık tek bölgede yoğunlaştığı için tabanda da belli bölgelerde basınç yükselir. Buna bağlı değişimler oluşur, özel bakımlar ile bu değişimler koruma altına alınır, deformasyonlar engellenir. Hamilelikte sıkça rastladığımız vücutta ki şişmelerden dolayı, tırnak batmaları, tırnak deformasyonları oluşabilir.Hamilelik süresinde oluşmuş veya oluşabilecek sorunları göz önüne alınarak yapılan bu özel uygulamalar ile konforlu ve sağlıklı ayaklara kavuşulur.

Öneriler

• Ayak tabanında doğru destek malzemelerinin uygulanması (tabanlık veya basınç giderici), • Ayakkabı konusunda bilgilendirme, • Dolaşım bozukluğuna neden olabilecek baskıları tespit etmek ve önlem almak, • Ayak şişmesinden dolayı batan tırnakların sorununun giderilmesi, • Baskıdan dolayı oluşmuş nasırların temizlenmesi ve tekrar oluşmaması için desteklenmesi, • Hamilelik süresince koruyucu bakımların düzenli ve periyodik olarak yapılışı kilo artışından kaynaklanan kalıcı sorunları engellemek.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

35


Medikal El ve Ayak Sağlığı Günlük yaşamda el ve ayaklarımız çeşitli nedenlerle yıpranıyor ve bakıma ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle kliniğimiz bünyesinde size özel sunduğumuz hizmetlerimiz şöyledir.

• Diyabetik ayak bakımı, • Batık tırnak bakımı, • Kalınlaşmış tırnak bakımı (gryphotic), • Nasır bakımı, • Deforme tırnak bakımı, • Mantar tırnak bakımı, • Siğil bakımı, • Ortez uygulamaları, • Jel sistem uygulamaları, • Deri deformasyon, sertleşme, keratinizasyon bakımları, • Destek malzemelerinin uygulanması (tabanlık,silikon v.s), • Çatlak topuk bakımları, • Terleyen ayak bakımları


Periyodik Bakım

• Ayda en az iki seans sertleşen deri dokuları

nasır veya keratin dokunun temizlenmesi (tırnak bakımları) ve oluşan problemlerin önlenmesi için konsültasyon,

• El ve ayakta deri deformasyonları, tırnak batması problemlerinde ilaç kullanmadan cerrahi müdahale gerek kalmadan oluşan soruna çözüme ulaştırmak,

• Spor aktivite sonunda dinlendirici ayak masajı uygulaması, • Basınç ve darbelerden deforme olmuş tırnağın ilk seansta tekrar sağlıklı görünümünün yanı sıra aktivitesine tekrar devam için sağlıklı hale getirilmesi,

• Travmalardan dolayı tırnak altı kanamalar ve yaralanmalarda gereken uygulamalar, • Sürekli spor için gerekli ayakkabı ve krampon kullanımından dolayı gelişen nasır ve deri deformasyonları pullanma terleme ve baskı darbe problemlerin çözümü,

• Tırnakların yapılan sporun aktivitasyonunda alacağı darbelere ve kullanacağı ayakkabıya uygun kesilmesi ve bakımın yapılması ve öneriler,

• Sporcunun ortak kullanım alanları ,duşlar, soyunma giyinme odaları, yerlerden mantar ve türlerinden dolayı koruma bakımlarının yapılması,

Günlük aktivitelerinizi aksatmadan tüm el ayak problemlerinize çözüm sunuyoruz.

Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği

37


Sizde bırakabilirsiniz

!

Sigara Bırakma Tedavide amaç, sigara isteğini ortadan kaldırmak ve vücuttaki Nikotin benzeri kimyasalları detoks edip temizlemektir. Bu bakımdan Akupunktur, Soft Lazer, Ozon, Nöralterapi Destekli Tedaviler hasta üzerinde sonderece başarılı olur. Yapmanız gereken tek şey sigarayı bırakmaya karar vermektir. Bu, insanın yaşamında alabileceği en önemli kararlardan biridir. Bu kararı verdikten sonra, Akupunktur, size sigarayı bırakmanızda büyük kolaylık sağlayacaktır. İnsanlarda Serotonin ve Endorfin adı verilen iki madde vardır. Bunlar beyinde bulunur ve rahatlık, hoşluk, keyif ve huzur gibi duygular ile ilgilidirler. Normalde insanlarda kahkaha atınca, mutlu bir haber alınca ya da çikolata veya güzel bir tatlı yiyince, bir yeriniz acıyınca Serotonin ve Endorfin düzeyi yükselir. Ancak sigara içenlerde Serotonin-Endorfin salgılama işini sigara üstlendiğinden vücut otonomisini kaybetmiştir. Hani keyiflenince de, dertlenince de sigara içilir ya, işte, açıklaması budur. Sigarayı bırakanlarda ilk hafta beyin Serotonin salgılama işini gerçekleştiremediğinden vücut oldukça zor anlar yaşar. Beyin ancak 72 saat sonra eski görevini yapmaya başlar. Bu 72 saatlik süre içinde, hastanın yoksunluk belirtileri önlenirse, sigarayı bırakması çok kolaylaşır. Akupunktur ile tedavi, kişinin sigara içmemekten dolayı oluşabilecek şikayetlerini ortadan kaldırır. Böylece sigara içmemeye karar vermiş olan kişi, bunu hiç zorlanmadan başarır; çünkü, Akupunktur tedavisi beyni yeniden sigaraya gerek duymadan Serotonin ve Endorfin salgılaması için uyarır ve bundan sonra da beyin eski otonomisini kazanır. Akupunktur ile kaç seansta sigara bırakılabilir? Üç gün üst üste 20 dk. lık 3 seans tedavi uygulanır. Toplam 1 saat süren bir tedavidir. Böylece 72 saatlik en zor geçen dönemde vücut kontrol altındadır. Daha sonra hastanın bağımlılık derecesiyle bağlantılı olarak ek seanslar yapılabilir, ama genellikle buna gerek kalmaz. Tedavi süresince tek bir sigara bile içilmemesi ve Nikotin Preparatları kullanılmaması gerekir. Aksi halde, başladığımız noktaya geri döneriz. Akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakmada başarı oranı nedir? %90 – 95 gibi yüksek bir başarı oranı vardır.


e l c n ü e ş m ü e d t f i n it ğlığı z o P sa

r ı d ı taş


Dr. Birgül Erden Medikal Estetik ve Ağrı Kliniği Funda 06 05 Ada B27 Blok Daire 2 Bahçeşehir /İSTANBUL www.bahcesehirakupunktur.com

669 89 00

estetik  

güzellik uzmanı, estetik

estetik  

güzellik uzmanı, estetik

Advertisement