Page 47

-------------------------------------- Ocena: 6/6 Wydawca: Papierowy Księżyc 20l0 Tłumaczenie: Marcin Wróbel Ilość stron: 2l3

Trudno o bardziej koszmarną rzeczywistość niż ta, którą przedstawia w swoich powieściach Jack Ketchum. „Poza sezonem” tylko to potwierdza.

Pomimo zdarzających się niekiedy zarzutów o pornografię i epatowanie przemocą Ketchum bynajmniej nie żeruje na najniższych instynktach, nie stara się przypodobać czytelniczym gustom. Tym, co naprawdę go interesuje, jest uświadomienie nam, że w każdym człowieku zalegają mroczne pokłady okrucieństwa i strachu, które w sprzyjających okolicznościach mogą wychynąć na powierzchnię. Zresztą jeśli ktoś ma wątpliwości co do rzeczywistych intencji pisarza, wystarczy zwrócić uwagę na rozwój akcji czy prześledzić koleje losu poszczególnych bohaterów, wobec których – niezależnie od tego, czy ich lubimy czy też budzą naszą uzasadnioną awersję – nie stosuje się taryfy ulgowej.

Text: Kazimierz Kyrcz Jr

JACK KETCHUM - Poza sezonem (Off Season)

Z twórczością Jacka Ketchuma nasi Czytelnicy mieli okazję zapoznać się stosunkowo niedawno, jednak – niejako w ramach zadośćuczynienia – wydawnictwo Papierowy Księżyc w przeciągu krótkiego czasu opublikowało aż trzy jego tytuły: „Dziewczynę z sąsiedztwa”, „Straconych” i „Poza sezonem”, stanowiące zresztą powieściowy debiut autora. Co ważne i godne pochwały, polskie wydanie zostało oparte na nieocenzurowanej wersji z 1999 roku. Poza tym opatrzono je dodatkowo wyjątkowo interesującym posłowiem samego autora, opowiadającym o tym, jaką udręką była dla niego redak- W swej debiutanckiej powieści Jack cja powieści, której wymowę wydawca Ketchum z powodzeniem kontestuje zjapróbował maksymalnie złagodzić. wiska, z którymi – wydawałoby się – nie sposób walczyć: miałkość i brak uczuć Fabułę „Poza sezonem” teoretycznie wyższych, nieomal wszechobecne dąmożna by streścić w kilku zdaniach, jed- żenie do dostatniego i bezrefleksyjnego nak miałoby się to tak do rzeczywistości życia, egoizm, który urasta do miana jak stwierdzenie, że słońce jest gorące, wzorca. Po mistrzowsku opisuje też kolea palenie trawy uzależnia. Odpuszczę więc iny, z których musimy zostać wyrwani, by sobie te z góry skazane na niepowodzenie zastanowić się nad pytaniami, od których próby. Ketchum kreuje świat kompletny, zazwyczaj uciekamy. świat, w porównaniu z którym najgorszy koszmar senny wydać się może co najCzekam na następne książki Jacka wyżej smutną bajką. Część najokrutniejKetchuma. Na literaturę, która potrafi szych scen oglądamy oczyma kolejnych wytrącić z równowagi, daje okazję do bohaterów powieści, przez co stają się przemyśleń i gwarantuje zapładniające one nieomal nieznośnie prawdziwe. A przy umysł emocje. tym wszystkim, co zabrzmi paradoksalnie, „Poza sezonem” należy do tych powieści, które czyta się jednym tchem, od których Takiej nigdy za wiele. wręcz nie sposób się oderwać.

47

Grabarz Polski - Nr 30  

5 maja 2011

Grabarz Polski - Nr 30  

5 maja 2011

Advertisement