Page 45

Text: Tomasz A. Szmidt

Niektórych czytelników może rozczarować fakt, że pozornie najważniejsza postać cyklu – a więc Sandman – pojawia się tu dosłownie na chwilę, dając pole do popisu zupełnie innym bohaterom (Barbie oraz jej grupie wsparcia i jej wrogom). To jednak w zasadzie znak rozpoznawczy serii: Sandman zawsze spina klamrą opowiadane historie, ale generalnie chodzi tu raczej o odświeżenie fabuł, jakie możemy pamiętać z pewnych legend, podań czy ogniskowych opowieści. Kto zaakceptował taką formułę poprzednich tomów „Sandmana”, ten nie powinien być też rozczarowany omawianym tu albumem (piątym w serii egmontowych reedycji w twardej oprawie).

i niestety nie wszyscy spisują się równie dobrze. Pewnie to w dużej mierze kwestia gustu, ale ja osobiście bardzo cenię sobie kreskę Shawna McManusa, a za to nie do końca przekonują mnie sprawiające wrażenie niedbałych ilustracje autorstwa Bryana Talbota.

A skoro już jestem przy narzekaniach, pozwolę sobie na jeszcze jedną subiektywną uwagę: brakuje mi w „Zabawie w ciebie” uczciwie przedstawionej erotyki. I nie chodzi wcale o to, że każdy dobry komiks powinien mieć kilka stron gołych babek. Rzecz w tym, że wydaje mi się jakby twórcy tego albumu próbowali nasycić niektóre kadry erotycznym napięciem, ale ponieśli na tym polu klęskę. O treść „Zabawy w ciebie” można więc Bo Barbie – choć taka z niej lala – nigdy być spokojnym – a jak wypadają ilustra- nie stanie się prawdziwym komiksowych cje? Chciałoby się odpowiedzieć: „ge- symbolem seksu. nialnie”, ale że w poważnej recenzji nie wypada kłamać, odpowiem szczerze: Za to nikt przy zdrowych zmysłach nie wypadają bardzo różnie. Wystarczy rzut może narzekać na niedobór horroru oka na okładkę, aby zorientować się, że w „Zabawie w ciebie”. Ja na przykład album niekoniecznie będzie spójny pod wiem już, że noworodek zżerający druwzględem kreski – mamy tu aż sześciu giego noworodka najpewniej wedrze mi rysowników (są nimi: Shawn McManus, się za parę godzin do snu. Czego i Wam Colleen Doran, Bryan Talbot, George serdecznie życzę! Pratt, Stan Woch oraz Dick Giordano)

45

Grabarz Polski - Nr 30  

5 maja 2011

Grabarz Polski - Nr 30  

5 maja 2011

Advertisement