Page 1


2

Na tapecie

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014

Kultura

Humor w kobiecym wydaniu Drogie Panie, macie dość męskich, szowinistycznych kawałów o płci pięknej? Pora pośmiać się z mężczyzn. Spektakl kabaretowy „Old Spice Girls” to doskonała okazja ku temu. Już 20 stycznia na scenie GOK „Hutnik” w zabawnym programie opartym m.in. na tekstach Marii Czubaszek wystąpi trio znakomitych aktorek: Emilia Krakowska, Barbara Wrzesińska i Lidia Stanisławska.

Ciekawostka

Jak pozbyć się choinki? Święta, święta i po świętach. Wiele osób zastanawia się, co zrobić z... choinką. Okazuje się, że świątecznych drzewek nie powinniśmy wyrzucać na śmietnik. Zatem gdzie i kiedy można bezpiecznie, bez narażania się na karę pieniężną, wyrzucić uschnięte drzewka?

„Old Spice Girls”, czyli Babski Kabaret to stworzony przez kobiety program o kobietach dla kobiet. Ale nie tylko. Doborowa obsada i duża dawka humoru w najlepszym, klasycznym wydaniu mogą przypaść do gustu również panom. Na scenie pojawią się trzy znakomite artystki: Emilia Krakowska, Barbara Wrze-

Jedni świąteczne drzewko wyrzucają tuż po święcie Trzech Króli. Inni, chcący jak najdłużej zachować w domu świąteczny klimat pozbywają się choinki dopiero 2 lutego, w dniu święta Matki Boskiej Gromnicznej. Najczęściej jednak wyrzucamy choinkę po prostu wtedy, kiedy zaczyna nam się „sypać”. Nie powinniśmy jej jednak wrzucać do osiedlowego śmietnika ani do pojemnika na odpady zmieszane. Z punktu widzenia samorządów wyrzucone drzewko świąteczne jest traktowane jako odpad komunalny. Zatem odpowiedzialność za wywóz po wejściu w życie „ustawy śmieciowej” spada na firmę, która zajmuje się wywozem śmieci. Na terenie gmin, gdzie za wywóz odpadów odpowiedzialny jest Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego, zbiórka choinek odbędzie się w okresie od 13 stycznia do 15 lutego. – Mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych choinki bez ozdób mogą wystawić obok osiedlowych pojemników na odpady zmieszane. Natomiast w przypadku zabudowy jednorodzinnej drzewka należy wystawić w dniu selektywnej zbiórki szkła kolorowego – czytamy na stronie KZGRL. Można również w dogodnym terminie dostarczyć choinkę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub zagospodarować we własnym zakresie, np. poprzez kompostowanie. MIS 

Szczęśliwa karta Weź udział w nowej superzabawie z Tygodnikiem Lokalnym Gostyń24 Extra pod nazwą „Szczęśliwa karta”. Przez kolejne tygodnie publikować będziemy kupony z pojedynczą kartą w lewym narożniku (as, król, dama, walet, dziesiątka, dziewiątka). Aby zgarnąć główną nagrodę, wystarczy uzbierać wszystkie sześć kuponów (kart) i dostarczyć je do redakcji Gostyń24 na ul. św. Floriana 3 w Gostyniu osobiście lub pocztą. Spośród wszystkich zgłoszeń wybierzemy 24 osoby (nieprzypadkowa liczba - tyle kart ma talia i stron nasza gazeta), które następnie zaprosimy do jednej z gostyńskich kawiarni na dalszy ciąg zabawy przy kawie i ciastku. Do zdobycia sześć nagród pocieszenia oraz jedna główna – sprzęt AGD o wartości 300 zł. Regulamin zabawy dostępny jest na stronie www.gostyn24.pl sińska i Lidia Stanisławska. Zaprezentują piosenki literacko-kabaretowe minionych lat przyprawione anegdotami i inteligentnym dowcipem oraz zabawne monologi i dialogi oparte na tekstach Marii Czubaszek, Zbigniewa Korpolewskiego, Krzysztofa Jaroszyńskiego czy Juliana Tuwima.

wsze można liczyć na dobrą puentę – zaprasza Tomasz Barton z GOK „Hutnik”. Niepowtarzalny występ kabaretowy na scenie sali widowiskowej GOK „Hutnik” już w poniedziałek 20 stycznia o g. 18. – Bilet na spektakl może więc być doskonałym, oryginalnym prezentem na zbliżający się Dzień Babci (21 stycznia) i Dzień Dziadka (22 stycznia)  – sugeruje Tomasz Barton.

Babski Kabaret to gwarancja blisko półtoragodzinnej doskonałej rozrywki ze smakiem. – Spektakl nawiązuje do tradycji klasycznego literackiego kabaretu, gdzie skecz i monolog przeplatany jest piosenką czasem gorzką, częściej dowcipną, i gdzie za-

Bilety w cenie 35 zł (przedsprzedaż) i 40 zł (w dniu imprezy) można nabywać w kasie GOK Hutnik (ul. Hutnika 4). Informacja pod nr tel. 65 572 79 90. Zapraszamy też do udziału w naszej zabawie na profilu gostyn24.pl na Facebooku, gdzie do wygrania są trzy podwójne wejściówki na spektakl!

Witamy na świecie! Zuzanna Smektała ur. 10.01.2014r. rodzice: Agnieszka Krzysztof waga: 4040/56 zam. Żychlewo

Natalia Kęsy ur. 8.01.2014r rodzice: Małgorzata, Zbigniew waga: 4450/60 zam. Krzekotowice Pozdrowienia dla siostry Juli

Bartuś Nowak ur. 7.01.2014r rodzice Magda, Szymon waga: 3590/54 zam. Gostyń

Leoś Woźny ur. 7.01.2014r rodzice: Anna, Adam waga: 2950/48 zam. Gostyń

Oliwier Tworkowski ur.6.01.2014r rodzice: Natalia, Przemysław wagi: 3550/54 zam. Pogorzela Pozdrowienia dla brata Igora

DZIAŁOWI WITAJ NA ŚWIECIE PATRONUJE PRZYSZPITALNA SZKOŁA RODZENIA WGOSTYNIU

AS


Temat tygodnia

3

Gostyń

Gostyń

Oddali hołd powstańcom

Ostatnie podejście?

W Gostyniu pamięć o powstańcach wielkopolskich kultywuje się 7 stycznia, w dzień przyłączenia się mieszkańców miasta do walk powstańczych. Nie inaczej było w tym roku. 95. rocznicę wymarszu oddziału ochotników z Gostynia do Powstania Wielkopolskiego upamiętniono, składając kwiaty i znicze pod pomnikiem w Parku Miejskim. W kinie „Pod Kopułą” odbyła się również projekcja zrealizowanego przez gostynian filmu o tym niepodległościowym zrywie.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie szkolnej izby pamięci poświęconej boreckim powstańcom i heroicznym wydarzeniom sprzed 95 lat. Jej pomysłodawcą był Krzysztof Paradysz. Odnowiona została również tablica z nazwiskami powstańców znajdująca się w szkolnym holu. Jeszcze pięć lat temu widniało na niej 110 nazwisk powstańców, od piątkowego popołudnia już 118.

Gostyński magistrat po raz kolejny wystawił na sprzedaż kamienicę przy ul. 1 Maja. Czy po raz ostatni? Według wstępnych planów, jeśli tym razem nieruchomość nie znajdzie nabywcy, gmina będzie zastanawiać się nad podjęciem współpracy z prywatnym inwestorem lub spróbuje zmodernizować budynek przy udziale środków zewnętrznych. Zaledwie dwa miesiące temu fiaskiem zakończyła się czwarta próba zbycia zabytkowej kamienicy przy ul. 1 Maja w Gostyniu. Tymczasem Urząd Miejski w Gostyniu wyznaczył termin kolejnego przetargu na sprzedaż tej nieruchomości. Początkowo gmina chciała sprzedać ją za kwotę 2 mln zł. Po nieudanych próbach cenę obniżono do 1,6 mln zł. I ponownie nie znaleźli się chętni. Tym razem cena wywoławcza została obniżona do 1,4 mln zł, licząc, że kamienica znajdzie w końcu nabywcę. -Zdecydowaliśmy się podjąć kolejną, myślę, że ostatnią próbę sprzedaży kamienicy przy ul. 1 Maja i liczymy, że budynek z taką historią i do tego położony w samym sercu miasta znajdzie kupca – informuje Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.  – Jeżeli jednak ten przetarg nie zakończy się sprzedażą, wtedy podejmiemy decyzje dotyczące dalszego losu kamienicy. Istnieje kilka możliwości, między innymi partnerstwo publiczno-prywatne czy próba zrewitalizowania budynku dzięki wykorzystaniu środków zewnętrznych – dodaje włodarz gminy Gostyń. Wszyscy chętni do udziału w przetargu zobowiązani są wpłacić wadium w wysokości 250 tys. zł do 17 lutego.  Gmina planuje również sprzedać nieruchomość położoną przy ul. Poznańskiej 200, tzw. Willę Szulca. Obiekt jest w złym stanie technicznym, a samorząd nie zamierza go remontować. Zanim to jednak nastąpi, gmina musi znaleźć lokal zastępczy dla ostatniej z lokatorek. – Przygotowujemy wszystkie niezbędne procedury do ogłoszenia przetargu na sprzedaż nieruchomości przy ul. Poznańskiej. Trwają także prace nad znalezieniem lokalu zastępczego dla ostatniego lokatora, który pozostał w budynku – informuje Justyna Sarbinowska naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM w Gostyniu.

MIS

MIS

Borek Wlkp.

Pamiętają o bohaterach Uczniowie Zespłu Szkół w Borku Wlkp. włączając się w obchody 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przygotowali montaż słowno-muzyczny upamiętniający działania powstańców ziemi boreckiej, którzy w zaborze pruskim mieli odwagę zbrojnie upomnieć się o niepodległość. Wieczornicy towarzyszło uroczyste otwarcie szkolnej izby pamięci poświęconej powstańcom. Odbyło się w Wielkopolsce, ale wpłynęło na losy całego narodu. Mowa o Powstaniu Wielkopolskim, które było wielkim zrywem Polaków i jako jedyne zakończyło się sukcesem. Także w Borku Wlkp. odbyły się uroczystości z tej okazji. Powstańcy boreccy przyłączyli się do Powstania Wielkopolskiego 7 stycznia 1919 roku. Z tzw. „świńskiego targu” wyruszyli do Gostynia. Oddziałem dowodził Ignacy Talarczyk. Dwa dni później doszli do Kąkolewa koło Leszna, aby następnego dnia przejść chrzest bojowy, biorąc udział w pierwszych walkach. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Borku Wlkp., aby uczcić pamięć tych, którzy ruszyli do powstania, przygotowali montaż słowno-muzyczny. – To między innymi dzięki powstańcom boreckim możemy żyć dzisiaj w wolnej Polsce. Choć I wojna światowa przyniosła Polsce 11 listopada 1918 roku niepodległość, to jednak nie wszystkie ziemie przedrozbiorowe znalazły się w jej granicach. Tak było między innymi z Wielkopolską, która o przynależność państwową musiała jeszcze walczyć – przypominali uczniowie. Wieczornica ukazała też zgromadzonym najważniejsze działania powstańców boreckich. Wstępem do niej była prezentacja efektów przeprowadzonej przez uczniów liceum sondy ulicznej na temat historii Powstania Wielkopolskiego.

Na przełomie grudnia i stycznia mieszkańcy całego województwa czczą pamięć powstańców wielkopolskich. W Gostyniu następuje to rokrocznie 7 stycznia, w dzień wymarszu gostyńskiego oddziału powstańczego na front tego niepodległościowego zrywu, który jest uznawany za jedyny zwycięski w historii naszego kraju. Dokładnie tego dnia 95 lat temu z Gostynia pod Poniec wyruszył batalion około 400 ochotników pod dowództwem porucznika Bernarda Śliwińskiego. Tam utworzyli front południowo-zachodni Powstania Wielkopolskiego. W tym roku w ramach obchodów upamiętniających rocznicę tego wydarzenia w kinie „Pod Kopułą” odbyła się projekcja filmu „Tak rodziła się wolność”. Obraz zaprezentowany m.in. radnym i młodzieży z gostyńskich szkół został zrealizowany w 2008 roku przez fundację „Miejsce Moje”, a przedstawia przygotowania gostynian do udziału w Powstaniu Wielkopolskim. Wystąpili w nim m.in. znani mieszkańcy Gostynia – Jerzy Kulak, Robert Marcinkowski, Grzegorz Skorupski, ks. Jakub Przybylski, Sebastian Nowak i wielu innych. W filmie pojawia się również popularny aktor Wojciech Majchrzak, gostynianin z pochodzenia. – Film stanowi wielki wkład w rozwój historycznej, lokalnej świadomości mieszkańców Gostynia. W rzadko którym mieście jest tyle informacji nagromadzonych w formie filmu, gdzie mieszkańcy mogą zobaczyć swoją przeszłość odwzorowaną w sposób podobny jak w filmach Wołoszańskiego – twierdzi Grzegorz Skorupski. Po projekcji uroczystości przeniosły się do Parku Miejskiego przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu. – To właśnie stąd nasi przodkowie wyruszyli na front pod Poniecem, by walczyć z Niemcami  – wyjaśnił zebranym Przemysław Pawlak. Delegacje samorządowców, organizacji i szkół złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Gostynia i okolic, którzy wzięli udział w zwycięskim zrywie Wielkopolan. Na koniec przedstawiciele lokalnych władz i organizacji kombatanckich udali się na mogiłę powstańców na gostyńskim cmentarzu. AS

Gośćmi honorowymi przygotowanej inscenizacji byli potomkowie powstańców ziemi boreckiej, którzy wielokrotnie nie ukrywali wzruszenia i chwalili młodych artystów za wspaniałe oddanie nastroju i powagi przedstawianych wydarzeń. Każda z osób uczestnicząca w inscenizacji otrzymała rozetę powstańczą. – Dla naszych przodków biorących udział w powstaniu była oznaką patriotyzmu i symbolem w słusznej sprawie, a przede wszystkim znakiem rozpoznawczym na polach bitewnych – uzasadniały uczennice.


4

Na sygnale

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014

Gostyń Gostyń

Pościg za piratem drogowym

Ostatnio wiele mówi się w mediach o piratach drogowych i pijanych kierowcach. Zjawisko to nie omija Gostynia. W ubiegłym tygodniu młody kierowca pędził przez miasto, nie reagując na policyjne sygnały. Udało się go zatrzymać dopiero po pościgu. Funkcjonariusze odebrali mu prawo jazdy. Teraz mężczyzna stanie przed sądem. Grozi mu zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Policjanci gostyńskiej drogówki podczas patrolu w okolicy pl. Karola Marcinkowskiego w poniedziałek 6 stycznia około godziny 20: 55 zauważyli kierowcę samochodu osobowego, który nie stosował się do znaków „stop”. Dodatkowo wprowadzał pojazd w poślizg, powodując tym samym zagrożenie w ruchu drogowym. – Policjanci ruszyli za pojazdem marki Opel Omega i próbowali zatrzymać tego kierowcę, stosując sygnały świetlne i dźwiękowe. Ten nie reagował jednak na sygnały funkcjonariuszy. Dodatkowo, gdy skręcał z ul. Poznańskiej w ul. Starogostyńską ponownie wprowadził prowadzony przez siebie pojazd w poślizg – relacjonuje Sebastian Myszkiewicz, rzecznik gostyńskiej policji. – Na ul. Starogostyńskiej, gdy oznakowany radiowóz mniej więcej na wysokości Huty wyrównał się z oplem, kierowca w dalszym ciągu ignorował znaki dawane przez funkcjonariuszy – dodaje. Pirat drogowy zatrzymał się dopiero na parkingu przy ul. Sportowej. Okazał się nim 28-letni mieszkaniec gminy Gostyń. W czasie kontroli wyszło na jaw, że nie posiada dowodu rejestracyjnego prowadzonego pojazdu. Badanie alkomatem wykazało, że był trzeźwy. W żaden sposób nie wytłumaczył jednak swojego zachowania. – Mundurowi biorąc pod uwagę wszystkie popełnione wykroczenia, odstąpili od ukarania mężczyzny mandatem karnym, a sprawę skierowali do sądu. Dodatkowo 28-latkowi odebrano prawo jazdy. Jednak to wymiar sprawiedliwości będzie orzekał, czy w tym konkretnym przypadku zastosowany zostanie środek karny, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów – wyjaśnia rzecznik KPP w Gostyniu. Za wszystkie wykroczenia, jakich dopuścił się mężczyzna, policjanci naliczyli mu 16 punktów karnych. MIS, FOT. ARCH. G24

Kobieta potrącona na pasach Mieszkanka Gostynia trafiła do szpitala z licznymi obrażeniami ciała, po tym jak została potrącona na pasach przez samochód osobowy. Do wypadku doszło w centrum Gostynia. Okoliczności zdarzenia ustala policja. Do zdarzenia doszło 9 stycznia około godziny 17: 00 na ul. Witosa w Gostyniu. – Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący pojazdem osobowym marki Mercedes, 42-letni mieszkaniec gminy Krobia jadąc ul. Witosa w kierunku ul. Kolejowej na oznakowanym przejściu dla pieszych, potrącił przechodzącą przez jezdnię 59letnią miezkankę Gostynia – relacjonuje Sebastian Myszkiewicz, rzeznik gostyńskiej policji. Poszkodowana kobieta z licznymi obrażeniami została przewieziona do szpitala w Gostyniu. – Z informacji przekazanej przez lekarza dyżurującego wynika, że kobieta doznała złamania wieloodłamkowego kości promieniowej lewej ręki, otarcia naskórka szyi i kolan oraz rany tłuczonej głowy – dodaje

rzecznik KPP w Gostyniu. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Postępowanie

w tej sprawie prowadzi wydział krymiMIS nalny tutejszej jednostki.

no u niego obrażenia ciała poniżej 7 dni, stąd zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja – dodaje Grzegorz Błaszczyk z KPP w Gostyniu. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Sprawca kolizji, 29-letni kie-

rowca hondy civic został ukarany mandatem karnym kredytowanym, dodatkowo otrzymał 6 punktów karnych

Piaski Wlkp.

W poślizg na zakręcie Na łuku drogi w miejscowości Podrzecze, gmina Piaski doszło do kolizji drogowej. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Przyczyną zderzenia było niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych przez jednego z kierujących.

Współpracownicy: Wydawca: PHUP „LEDER” Jarosław Jędrkowiak Na podstawie umowy franchisowej z Extra Media sp. z o. o. Redakcja: ul. św. Floriana 3, 63-800 Gostyń tel : 602 122 702, e-mail : redakcja@gostyn24.pl Redagują: Redaktor naczelny – Jarosław Jędrkowiak

Marta Stachowska - dziennikarz Sandra Żywicka - dziennikarz Anna Szymańska - dziennikarz Damian Woźniak - dziennikarz Reklama: Przemysław Maciejewski Tel: 531 828 244 e-mail: marketing@gostyn24.pl NAKŁAD 5000 EGZ. Wydawca nie odpowiada za treść zamieszczonych ogłoszeń oraz reklam.

Zdarzenie miało miejsce 9 stycznia około godziny 7: 00 w miejscowości Podrzecze, gmina Piaski. Na łuku drogi doszło do zderzenia fiata seicento i hondy civic. – Kierujący samochodem marki Honda Civic 29-letni mieszkaniec gminy Piaski na łuku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych. W wyniku czego wpadł w poślizg, zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia bocznego z prawidłowo jadącym samochodem marki Fiat Seicento, którym kierował 43-letni mieszkaniec gminy Krobia – relacjonuje Grzegorz Błaszczyk, zastępcaca rzecznika prasowego gostyńskiej policji. Na miejscu interweniowała straż pożarna, pojawiła się również karetka pogotowia. Do gostyńskiego szpitala trafił kierowca fiata. – Po przebadaniu stwierdzo-

MIS


Reklama

5


Rozmaitości

6

Borek Wlkp.

Gostyń

Zatrzymano fałszerzy pieniędzy Gostyńscy policjanci zlikwidowali wytwórnię fałszywych pieniędzy na terenie powiatu gostyńskiego. W ręce funkcjonariuszy wpadło ponad 100 sztuk fałszywych pieniędzy i siedem osób podejrzanych o podrabianie i wprowadzanie do obiegu fałszywek. Pięć osób usłyszało prokuratorskie zarzuty. Grozi im nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Pierwsze zgłoszenia o fałszywych banknotach o nominale 50 zł i 100 zł gostyńska policja otrzymała w lipcu 2013 roku. Fałszywki pojawiły się na terenie regionu gostyńskiego, jak i powiatów ościennych. W kolejnych tygodniach napływały następne zgłoszenia. Od lipca gostyńska prokuratura prowadziła 15 postępowań w sprawie fałszywych banknotów. Podrobione pieniądze zostały ujawnione w małych sklepach, marketach, sprawcy płacili nimi również na festynach. – Cechą charakterystyczną tych banknotów było to, że posiadały te same numery seryjne. To przekonało kryminalnych o tym, że pieniądze pochodzą z jednego źródła fałszerskiego, a ich wprowadzenie do obiegu nie jest przypadkowe – mówi Sebastian Myszkiewicz, rzecznik gostyńskiej policji. We wtorek 7 stycznia gostyńscy śledczy przy wsparciu grupy realizacyjnej zatrzymali siedem osób podejrzanych o to, że trudnili się podrabianiem i wprowadzaniem do obiegu fałszywych pieniędzy. Okazali się nimi mieszkańcy powiatu gostyńskiego w wieku od 27 do 34 lat oraz mieszkaniec Święciechowy. – Wszyscy zostali zatrzymani jednego dnia. W mieszkaniu i firmie jednego z tych ludzi policjanci znaleźli i za-

bezpieczyli sprzęt, który służył do produkcji fałszywych banknotów oraz 109 sztuk podrobionych banknotów o nominale 50 zł – relacjonuje rzecznik KPP w Gostyniu. Jeszcze tego samego dnia pięciu mężczyzn usłyszało prokuratorskie zarzuty. Czterem osobom bezpośrednio zamieszanym w przestępczy proceder postawiono zarzut posiadania i wprowadzania do obiegu fałszywek. Natomiast piąty z mężczyzn będzie odpowiadał jedynie za wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów. Zatrzymano także dwóch świadków, którzy po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Sprawa ma jednak charakter rozwojowy. Niewykluczone, że wobec dwóch tymczasowo aresztowanych mężczyzn zarzuty zostaną uzupełnione. – Mamy wszelkie powody przypuszczać, że dwie osoby miały bezpośredni związek z produkcją fałszywych banknotów. Jednak będziemy ostatecznie znali w tej kwestii stanowisko i mieli dowody, jak biegli przejrzą sprzęt komputerowy oraz przeprowadzą badanie drukarek i kserokopiarki, które zostały zabezpieczone – tłumaczy Roch Waszak, prokurator rejonowy w Gostyniu. – Na chwilę obecną nie wiadomo, jaka była skala przestępstwa. Czekamy na informacje z Departamentu Emisyjnego Narodowego Banku Polskiego, gdzie są przekazywane wszystkie fałszywe banknoty, jakie pojawiły się w obiegu. Po takich cechach jak seria, numer i metoda fałszerska będziemy wiedzieć, czy są to banknoty pochodzące z gostyńskiego źródła – tłumaczy Roch Waszak, prokurator rejonowy w Gostyniu. Za wprowadzanie w obieg podrobionych banknotów grozi im kara do 10 lat więzienia, natomiast za fałszowanie pieniędzy nawet do 25 lat pozbawienia wolności. – Tego rodzaju przestępstwa godzą w interesy państwa, dlatego po zbrodni zabójstwa są zagrożone najsurowszą karą – dodaje szef gostyńskiej prokuratury. MIS

Wypadek w drodze do szkoły Samochód osobowy wpadł w poślizg i wjechał na chodnik, którym przechodziły dwie zmierzające na przystanek siostry. Stan starszej dziewczynki lekarze określają jako ciężki. Podejrzewają złamanie kręgosłupa, miednicy, pekniętą śledzionę i wstrząśnienie mózgu. Druga pozostaje na obserwacji w gostyńskim szpitalu. Do zdarzenia doszło w czwartek 9

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014 stycznia około godziny 7: 50 w miejscowości Bruczków, gmina Borek Wlkp. W idące na przystanek autobusowy chodnikiem dwie siostry w wieku 11 i 13 lat z impetem uderzył samochód osobowy marki Toyota Corolla. Pojazdem kierowała 29-letnia mieszkanka powiatu jarocińskiego. – Kierująca samochodem osobowym marki Toyota Corolla 29-letnia mieszkanka powiatu jarocińskiego na łuku drogi nie dostosowała prędkości jazdy do panujących warunków drogowych i wpadła w poślizg, w wyniku czego zjechała na chodnik, którym przechodziły dwie piesze w wieku 11 lat i 13 lat – relacjonuje Grzegorz Błaszczyk, zastępca rzecznika prasowego KPP w Gostyniu. – Kierująca była trzeźwa – dodaje. Dziewczynki szły na przystanek, skąd miały odjechać autobusem do szkoły.

Ranne nastolatki zostały przewiezione do gostyńskiego szpitala. Po szczegółowym przebadaniu starszą z dziewczynek przetransportowano do szpitala w Poznaniu. – Lekarze zdiagnozowali u niej bardzo poważne obrażenia. Stwierdzono stłuczenie podudzia, głowy, złamanie miedncy, podejrzenie złamania kręgosłupa, pęknięcie śledziony i wstrząśnienie mózgu – mówi Sebastian Myszkiewicz, rzecznik KPP w Gostyniu. Więcej szczęścia miała druga z potrąconych dziewczynek. – Młodsza o dwa lata siostra pozostała na obserwacji w gostyńskim szpitalu. Lekarze zdiagnozowali u niej stłuczenie powłok brzusznych i biodra prawego – dodaje rzecznik gostyńskiej policji.

ciejewski. – Z uwagi na występujące w całym obiekcie duże zadymienie ratownicy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Do miejsca zdarzenia dotarł namiot pneumatyczny oraz kontener ze sprzętem ochrony dróg oddechowych w celu zabezpieczenia logistycznego działań – dodaje.

dów i 13 strażaków z JRG, 20 pojazdów i 68 strażaków z jednostek OSP, w tym jednostki z Pogorzeli i Pępowa oraz policja i pogotowie energetyczne. Do tej pory nie udało się ustalić co było przyczyną pożaru. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi miejscowa policja. Wstępnie właściciel wycenił straty na około 500 tys. zł.

MIS

Z regionu

Ruszyli na pomoc sąsiadom Strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Pogorzeli i Pępowa pomagali gasić pożar gospodarstwa rolnego w sąsiednim powiecie. Akcja ratownicza w której uczestniczyło ponad 20 jednostek była trudna i trwała całą noc. Udało sę uratowac ludzi oraz zwierzeta, straty materialne są jednak ogromne. Do zdarzenia doszło 10 stycznia tuż po godzinie 21: 00. Do Stanowiska Kierowania PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze zabudowań gospodarczych w miejscowości Rojew, gmina Kobylin. Ogień szybko się rozprzestrzeniał. Kierujący działaniami ratowników zadecydował o wezwaniu dodatkowych sił spoza terenu powiatu krotoszyńskiego. – W przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że pali się poddasze budynku gospodarczego, wewnątrz znajdują się zwierzęta – bydło i trzoda chlewna. Ponadto bezpośrednio zagrożone są: budynek mieszkalny, stodoła i garaże z maszynami rolniczymi – informuje mł. bryg. Tomasz Niciejewski z PSP Krotoszyn. Strażacy całą noc walczyli z żywiołem. Działania ratowników polegały w pierwszej kolejności na podaniu strumieni wody w obronie zagrożonych budynków i w natarciu na palącą się słomę zgromadzoną na poddaszu. Z płonącego budynku ewakuowano również zagrożone zwierzęta. – Po przybyciu kolejnych zastępów przegrupowano siły i podzielono teren akcji na dwa odcinki bojowe. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do usuwania nadpalonej słomy i jej dogaszania – informuje mł. bryg. Tomasz Ni-

W działaniach ratowniczo-gasniczych brało udział łącznie 5 samocho-

MIS, FOTO: PAWEŁ BZODEK, PSP KROTOSZYN


Rozmaitości

7

Krobia

Poniec

„Bosy Pastuszek” z Krobi

Niezwykłe jasełka

Michalina Kordus ze Szkoły Podstawowej Filialnej w Sułkowicach zajęła I miejsce w IV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Konkurs tardycyjnie odbył się w sanktuarium pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sobocie koło Poznania. Reprezentantka gminy Krobia podbiła serca jurorów pastorałką „Bosy Pastuszek”.

Czy przedszkolaki zawsze wystawiają jasełka? Rodzice, których dzieci uczęszczają do przedszkola w Łęce Wielkiej udowodnili, że nie! Osobiście stanęli na scenie i zachwycili licznie zgromadzoną publiczność, nie tylko aktorskimi talentami, ale też barwnymi strojami.

Do udziału w IV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek organizowanym w Sobocie zgłosiła się rekordowa liczba wokalistów z całego kraju – aż 433 osoby. Po wstępnych eliminacjach wyłoniono 57 z nich. Wśród nich znalazła się Michalina Kordus, uczennica Szkoły Podstawowej Filialnej w Sułkowicach, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii wiekowej od 8 do 12 lat. Jednak to nie koniec konkursowych zmagań Michaliny. Młodych wokalistów przez kilka godzin przesłuchiwało profesjonalne jury pod przewodnictwem znanego wokalisty Zbigniewa Wodeckiego, a recital w jego wykonaniu zakończył wokalne wydarzenie. – Obecnie przygotowuje się ona do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Po pomyślnych eliminacjach rejonowych w Gnieźnie, gdzie znalazła się w trójce finalistów, młoda wokalistka z gminy Krobia zakwalifikowała się do II etapu konkursu, który odbędzie się w dniach 16-18 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Będzinie – czytamy na stronie UM w Krobi. Warto zaznaczyć, że przesłuchania finałowe i koncert laureatów transmitowany był na żywo na stronie internetowej festiwalu. Nagrywany był również przez Telewizję Polską – oddział regionalny w Poznaniu. MIS, FOT. UM KROBIA

Gostyń

Na tropach przeszłości Szkolna akademia to nie jedyny sposób, w jaki uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu kultywują pamięć o swym patronie. Placówka zaangażowała się w ciekawy projekt edukacyjny pn. „Młodzież na tropach przeszłości” wraz ze szkołami ze Śremu i Koźmina, również noszącymi imię Powstańców Wielkopolskich. W ramach projektowych działań w każdym z trzech miast zorganizowano gry miejskie śladami Powstania Wielkopolskiego. „Młodzież na tropach przeszłości” to projekt edukacyjny, którego inicjatorem było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju ZSP w Śremie oraz zwiększenia aktywności społeczności lokalnej „Warto”. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Koźminie Wlkp., placówek noszących imię

Powstańców Wielkopolskich, mogła w nietypowy sposób uczcić 95. rocznicę wybuchu niepodległościowego zrywu Wielkopolan. Realizacja projektu polegała na przeprowadzeniu trzech gier miejskich śladami Powstania Wielkopolskiego kolejno w Śremie, Gostyniu i Koźminie. Młodzież z każdej z trzech szkół rywalizowała, tropiąc na ulicach miast zagadki z lokalnej przeszłości. – Uczniowie spędzili czas przyjemnie i pożytecznie – twierdzi Anita Woźniak, koordynator projektu w ZSZ w Gostyniu. -Ponieważ gry, mimo iż miały charakter rywalizacji, nie były jednak punktowane, wszyscy zostali jednogłośnie okrzyknięci zwycięzcami, a w nagrodę otrzymali słodkie upominki i dyplomy – wyjaśnia. Na zakończenie projektowych działań młodzi tropiciele śladów przeszłości pojechali na wycieczkę do Poznania i Lusowa, gdzie zwiedzili muzea poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu. Podsumowanie projektu miało miejsce w Śremie. Poszczególne szkoły przedstawiły prezentacje multimedialne na temat powstania w swoim regionie oraz filmiki z przebiegu gier miejskich. Uczniowie uczestniczyli także w debacie oksfordzkiej, w której dyskutowali na temat rozejmu w Trewirze. – Udział w takim projekcie to dla młodzieży atrakcyjny sposób na zdobycie czy poszerzenie wiedzy o patronie i historii Powstania Wielkopolskiego, pozwalający im rozwinąć poczucie tożsamości regionalnej – ocenia Anita Woźniak. Owocem kilkumiesięcznego przedsięwzięcia oprócz filmików i prezentacji multimedialnych będą albumy o regionie opracowane przez uczestników projektu. AS, FOT. ZSZ W GOSTYNIU

Sala wiejska w Łęce Wielkiej zapełniła się wczoraj po brzegi. Wszystko za sprawą jasełek, które zaprezentowało miejscowe przedszkole. Był to dość nietypowy spektakl, bo w rolach głównych nie wystąpiły przedszkolaki, ale ich rodzice. Dorośli wcielili się w rolę świętej rodziny, pastuszków, aniołków, trzech króli, a także diabłów. Pokazali przedszkolakom historię narodzenia Jezusa. – Dziś na scenie zobaczymy rodziców maluszków z grupy pszczółek, a ponadto kilku odważnych rodziców naszych starszych milusińskich  – mówi Dorota Kaźmierczak, wychowawczyni z grupy „Pszczółek”, organizatorka jasełek i autorka scenariusza. – Pomysł na organizację jasełek zrodził się już kilka lat temu, ale dopiero w tym roku ziarno trafiło na podatny grunt, na rodziców, którzy są gotowi na nowe wyzwania. Ponadto byliśmy na podobnym przedstawieniu teatralnym w przedszkolu w Garzynie i to nas zainspirowało, pobudziło rodziców do działania  – dodaje Dorota Kaźmierczak. W sumie na scenie wystąpiło 32 rodziców oraz dzieci z grupy „Pszczółek” przebrane za owieczki i aniołki. Wielką premierę poprzedziło pięć prób. Na pytanie, czy czują tremę, występując na scenie przed tak liczną publicznością, a często przed własnymi pociechami, rodzice odpowiadali stanowczo, że nie. Wskazywali przy tym jednocześnie, że to wielka przyjemność a wręcz wyróżnienie. Publiczność doceniła ich starania. Nagrodą za występ były szczere uśmiechy dzieci oraz gromkie brawa. Więcej zdjęć znajdziecie na naszym facebookowym profilu. MIS


8

Rozmaitości

Powiat

Powiat

Jak stać się lepszym rodzicem?

Reagujmy na przemoc Znaczna część społeczeństwa wciąż nie reaguje na akty przemocy wobec dzieci. Aby zmienić bierną postawę Polaków, przyzwalającą na krzywdzenie najmłodszych rzecznik praw dziecka zainicjował kampanię społeczną „Reaguj. Masz prawo”. Przyłączyły się do niej również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „Dziecko”.

Dobiegły końca warsztaty dla rodziców z problemami wychowawczymi. Dzięki zajęciom grupowym z psychologiem i pedagogiem oraz indywidualnym konsultacjom ze specjalistami ich uczestnicy wzmocnili i zwiększyli swe kompetencje opiekuńczo-wychowawcze. Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie „Dziecko” w ramach projektu pt. „Pomoc rodzinom z problemami wychowawczymi”. Rodzice borykający się z trudnościami wychowawczymi dzięki gostyńskiemu Stowarzyszeniu „Dziecko” otrzymali fachowe wsparcie. Wzięli udział w trwającym trzy miesiące projekcie pn. „Pomoc rodzinom z problemami wychowawczymi”. Jednym z jego elementów były grupowe warsztaty prowadzone przez psychologa i pedagoga rodzinnego, którzy pokazali uczestnikom, jak być lepszymi rodzicami. – Program obejmował m.in. rozwijanie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych, praktyczne wyznaczanie dziecku norm i granic, konstruktywne sposoby rozwiązywania konfliktów, sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych, rozwijanie i wzmacnianie umiejętności społecznych, motywowanie do rozwoju i wprowadzanie zmian w funkcjonowaniu rodziny – informuje Mirosław Sobkowiak ze Stowarzyszenia „Dziecko”. Drugą formą wsparcia realizowaną w ramach projektu były indywidualne konsultacje specjalistów.

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014

W zależności od potrzeb rodzice mogli skorzystać z pomocy psychologa, specjalisty pomocy psychologicznej, pedagoga rodzinnego, terapeuty środowiskowego i mediatora. – Będzie mi brakować tych spotkań, bo przypominały one o najprostszych, ale i najważniejszych sprawach. Pozwalały też zobaczyć, co jako rodzice robimy dobrze, a co warto poprawić – oznajmia jedna z uczestniczek projektu. – Najtrudniejsze były zadania domowe, ale dzięki nim sprawdzaliśmy praktycznie to, czego uczyliśmy się na warsztatach. I to działało! – podkreśla. Uczestnictwo w projektowych zajęciach było bezpłatne. W jego realizacji wspomogli stowarzyszenie wolontariusze, a finansowo powiat gostyński i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. AS, FOT. ARCH. G24

Ogólnopolska kampania społeczna „Reaguj. Masz prawo” zainicjowana przez rzecznika praw dziecka Marka Michalaka ma wpłynąć na zmianę biernej postawy Polaków wobec aktów krzywdzenia dzieci. Jak pokazują badania, mimo że w naszym wiele podejmuje się wiele działań w związku z przeciwdziałaniem przemocy wobec najmłodszych, to jednak znaczna część Polaków (60%) akceptuje kary cielesne. Niechętnie też reagujemy na takie sytuacje w otoczeniu. Jedna trzecia Polaków twierdzi, że nie powinni się wtrącać w to, jak rodzice postępują z dziećmi – kieruje nimi niechęć, poczucie bycia nieuprawnionym do takiej reakcji czy też strach. Kampania ma zmniejszyć społeczne przyzwolenie na stosowanie przemocy wobec dzieci. – Ilekroć nie reagujemy na zło wyrządzone najmłodszym, tylekroć dajemy przyzwolenie na cierpienie kolejnego dziec-

ka. Musimy mieć tego świadomość. To jest także nasza indywidualna odpowiedzialność – podkreśla Marek Michalak. Jak zauważa Mirosław Sobkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, kary fizyczne to nie jedyne akty krzywdzenia najmłodszych. – Przemoc to nie tylko bicie, znęcanie się i wykorzystywanie seksualne dzieci. To również zaniedbywanie, karmienie na siłę lub głodzenie, przemoc psychiczna i emocjonalna. Warto byśmy otworzyli oczy i reagowali na każdy jej przejaw– zaznacza Mirosław Sobkowiak. Przyłączając się do kampanii, gostyńskie PCPR będzie rozpowszechniać plakaty oraz „skrypty reakcji”, które w trzech krokach wskazują, jak zachować się w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami stosowania przemocy wobec dzieci. Zostaną również opracowane informacje medialne dotyczące właściwych zasad wychowawczych, które będą udostępnianie m.in. w mediach. Stowarzyszenie „Dziecko” zamierza także uruchomić trzymiesięczne warsztatów dla rodziców podnoszące ich kompetencje wychowawcze. AS


Rozmaitości

TV

9


10

Rozmaitości

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014

TV


Rozmaitości

TV

11


Rozmaitości

IV

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014

Orkiestra zagrała po raz 22.

Jak co roku gostynianie nie zawiedli podczas największej akcji charytatywnej na świecie. Otworzyli serca i portfele, by wesprzeć XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego zbierano środki na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. W programie orkiestrowego grania w Gostyniu tradycyjnie nie zabrakło licznych pokazów, występów, koncertów oraz sprzedaży ciekawych przedmiotów na rzecz WOŚP.

Gostyński 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął się w Gostyniu już w sobotę. Tradycyjnie akcję zainaugurowali milusińscy z gostyńskich przedszkoli wraz ze swymi rodzicami. Radosny, kolorowy koncert trwał kilka godzin. Na scenie Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” swe wokalno-taneczne umiejętności prezentowały dzieci z Przedszkola „Bajka”, „Stokrotka”, „Kubuś Puchatek”, nr 4 oraz nr 7. Wraz z małymi artystami do „Hutnika” przybyły całe rodziny. Rodzice nie tylko gorąco oklaskiwali popisy swych pociech, ale i nie szczędzili grosza podczas licytacji odbywających się między występami, kupując gadżety WOŚP i dary przekazane na akcję przez mieszkańców Gostynia. Podczas trwania koncertu można było przejechać się samochodami terenowymi Grupy Raptor 4x4. Przejażdżki odbywały się na specjalnym torze przygotowanym na boisku gostyńskiego Gimnazjum nr 2. Tego dnia na rzecz Orkiestry Stowarzyszenie Gostyńska Liga Kręglarska i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowały Otwarty Turniej Kręglarski, a w Brzedni koło Dolska po raz dwunasty odbyła się kąpiel morsów. Kulminacyjne granie finałowe tak jak w całym kraju, tak i w Gostyniu miało jednak miejsce w niedzielę. Od rana na ulicach miasta kwestowali młodzi wolontariusze. Przez cały dzień w „Hutniku” na mieszkańców czekały liczne atrakcje. Pierwsi opanowali scenę uczniowie gostyńskich szkół podstawowych. Po południu prezentowali się lokalni muzycy. Koncert finałowy zagrała leszczyńska kapela rockowa Retrospective. Przybyli do „Hutnika” mogli tego dnia zobaczyć również pokazy taneczne

w wykonaniu grupy EV-DANCE. Były też atrakcje dla fanów motoryzacji. Grupa Black Legion przygotowała przejażdżki ciężkimi motorami, a Grupa Raptor 4x4 samochodami terenowymi. Leśne Diabły zadbały natomiast o apetyty mieszkańców, częstując ich gorącym żurem z kiełbasą z kuchni polowej. Tradycyjnie najwięcej orkiestrowych emocji pojawiło się podczas licytacji gadżetów WOŚP i darów przekazanych przez mieszkańców. Licytowano jedyne złote serduszko gostyńskiego Finału WOŚP, pióro wieczne prezydenta RP, biżuterię, telefony komórkowe, sprzęt komputerowy, AGD i RTV, obrazy, rzeźby, płyty, akcesoria sportowe, zabawki, obrazy, sprzęt turystyczny etc. W tym roku można było nabyć też wjazd na gostyński silos w towarzystwie starosty Roberta Marcinkowskiego i dyrektora Cukrowni Jacka Pietrowiaka oraz tablicę z nazwą gostyńskiego Skweru Wolontariuszy WOŚP i autografem Jurka Owsiaka. – Niezwykłym darem był też tort wykonany przez p. Marcina Olszowego w kształcie logo tegorocznego finału z latarnią morską rozświetlającą ciasto – nadmienia Mirosław Sobkowiak z gostyńskiego sztabu WOŚP. Nie zabrakło obowiązkowych pozycji Finału Orkiestry w Gostyniu. W ramach podziękowania za zaangażowanie w ratowanie życia i zdrowia personelowi medycznemu tutejszego szpitala wręczono tort przygotowany przez gostyńskich cukierników, a imprezę zakończyło wieczorem symboliczne „światełko do nieba”.

Orkiestrowe granie odbyło się też w wielu miejscowościach powiatu. Jak co roku z pompą zorganizowano imprezę w Goli, gdzie o liczne atrakcje zadbała tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna. – Licytacje w Goli były bardzo zaskakujące. Można było nabyć m.in. lot balonem i przelot szybowcami – zauważa Mirosław Sobkowiak. W niedzielę Orkiestra zagrała także w Krobi, Piaskach, Pogorzeli czy Poniecu. W tegoroczną akcję zaangażowało się wielu wolontariuszy. W gostyńskim sztabie działało ich 135, a łącznie na terenie powiatu ponad dwustu. – W tym roku wolontariusze nas zaskoczyli. Już o 7 rano trafili na swoje miejsca, nawet jeśli znajdowały się obok punktów handlowych otwieranych dopiero o 9. To niesamowici, młodzi ludzie – podkreśla Mirosław Sobkowiak. Do akcji przyłączyły się tradycyjnie dziesiątki instytucji – przedszkola, szkoły firmy oraz urzędy, a przede wszystkim rzesza mieszkańców naszego powiatu, którzy biorąc udział w orkiestrowej zbiórce, ponownie udowodnili, że mają wielkie serca. O tym, jaką kwotę udało się w tym roku zebrać gostynianom na rzecz WOŚP, poinformujemy w kolejnym numerze Tygodnika Lokalnego Gostyń24 Extra. AS


Rozmaitości

V Sport

Kręglarze pobili rekordy

Brzednia

Kąpali się w lodowatej wodzie W wiosennej scenerii i przy plusowej temperaturze odbyła się coroczna, zimowa kąpiel w Brzedni. Do wody wskoczyło naraz prawie 120 śmiałków. To rekordowa liczba morsów, którzy od dwunastu lat wspierają w ten sposób Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Nie brakuje im fantazji, zamiłowania do dobrej zabawy i podnoszenia poziomu adrenaliny. Mowa o morsach, którzy kąpali się w jeziorze w Brzedni, gmina Dolsk. W ten sposób już od dwunastu lat grupa miłośników pływania w lodowatej wodzie przyłącza się do Wielkiej

Gostyńscy miłośnicy kręglarstwa ponownie wykorzystali swą pasję, by wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja Otwartego Turnieju Kręglarskiego na rzecz WOŚP okazała się wyjątkowa z dwóch względów. Uczestniczyła w nim rekordowa ilość graczy, rekord padł też w zbiórce pieniędzy. Stowarzyszenie Gostyńska Liga Kręglarska i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu od lat organizują turniej kręglarski na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cieszące się co roku popularnością wśród sympatyków kręglarstwa przedsięwzięcie tym razem przyciągnęło rekordową ilość uczestników. Na torach gostyńskiej kręgielni zmierzyło się 60 graczy, którzy oddawali 60 rzutów do pełnych w zamian za wrzucenie do puszki na rzecz WOŚP minimum 10 zł. W trakcie trwania rozgrywek licytowano również orkiestrowe gadżety i ciekawe upominki przekazane przez sponsorów. Dzięki temu udało się pobić dotychczasowy rekord zbiórki pieniędzy podczas turnieju. – Łącznie na gostyńskiej kręgielni uzbierano niebagatelną kwotę 2560 zł, którą oczywiście w całości przekazano na konto WOŚP – informuje Andrzej Zagata,

Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie podczas spotkania do puszek z czerwonym serduszkiem zbierano datki, które zasilą konto gostyńskiego sztabu. W tym roku na zaproszenie „Leśnych Diabłów” z Ośrodka Szkolenia Sportowego w Brzedni odpowiedziało prawie 200 osób. Na kąpiel zdecydowało się jednak 119 śmiałków. Najwięcej przyjechało z pobliskiego Gostynia. Byli to głównie członkowie TKKF „Tęcza” pod wodzą Waldemara Szwedka. Wszystko zaczęło się od spotkania w wigwamie, gdzie omówiono zasady bezpiecznej kąpieli. Następnie morsy przeszły nad jezioro, gdzie odbyła się rozgrzewka. Chwilę później najbardziej odważni zanurzyli się w lodowatej wodzie. – Chodźcie do nas! – krzyczano do tych, którzy pozostali na brzegu. Organizatorzy zapewnili wszystkim opiekę medyczną i ciepły posiłek. Było ognisko, herbata z cytryną, pyszna grochówka z kotła i gorąca kiełbaska.

jeden z organizatorów. Choć turniej był przede wszystkim znakomitą formą zabawy i wsparcia XXII Finału WOŚP, wyłoniono najlepszych graczy kilkugodzinnej rywalizacji. Najlepszy okazał się gostynianin Jakub Czyżewski z wynikiem 383 kręgli. Za nim uplasował się Hubert Pyzikiewicz z Leszna (373 kręgle) i Piotr Mendyka z Gostynia (370 kręgli). – Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju za udział oraz okazaną hojność podczas licytacji i obiecujemy, że za rok na gostyńskiej kręgielni padną kolejne rekordy – mówi w imieniu organizatorów Andrzej Zagata. AS

– Pobito zeszłoroczny rekord! – mówi Leszek Twardowski, jeden z organizatorów. – Najmłodszy uczestnik, który odważył się zanurzyć w wodzie, miał 9 lat, a najstarszy 62 lata – dodaje. Według wskazań termometru woda miała 4 stopnie Celsjusza. Temperatura powietrza również była dodatnia, ale wbrew pozorom dzisiejsze warunki były trudniejsze od zimowych. – Mróz jest przyjemniejszy, przy temperaturze -10 stopni Celsjusza aż chce się wchodzić do wody – mówili uczestnicy. MIS


14

Rozmaitości

TV

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014


n LICZBA TYGODNIA

90 %

Z przeprowadzonych badań wynika że aż 90% mieszkańców gminy Gostyń jest zadowolonych z zamieszkania w tym miejscu

Kątem oka

Dodatek wakacyjny

n Extra Polecamy

31.12

TV

31 GRUDNIA SYLWESTER

15


16

Rozmaitości

TV

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014


Rozmaitości Extra dodatek

Gostyń

Gostynianka u źródeł Zaktywizowali igrzysk olimpijskich ponad 300 osób Za niecały miesiąc, 7 lutego w Soczi zapłonie znicz Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Z niezwykłej okazji zobaczenia ceremoniału zapalania olimpijskiego ognia w Antycznej Olimpii w Grecji skorzystała pochodząca z Gostynia Renata Chuda. Miało to miejsce podczas jej pobytu w Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej, gdzie jako jedna z uczestniczek XX Międzynarodowego Seminarium nad Studiami Olimpijskimi prezentowała wykład na temat Formuły 1, która jest jej pasją i przedmiotem rozprawy doktorskiej.

W kolebce zachodniej cywilizacji Międzynarodowa Akademia Olimpijska (IOA) zaprosiła dwudziestu dwóch reprezentantów osiemnastu krajów na XX Międzynarodowe Seminarium nad Studia-

W ciągu czterech lat Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dało możliwość zwiększenia kompetencji zawodowych i społecznych ponad trzystu osobom. Było to możliwe dzięki realizacji projektu „Aktywni razem”. Tuż przed Nowym Rokiem odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące projektowe działania. Od stycznia 2010 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu realizowało projekt systemowy „Aktywni razem. Program aktywizacji społecznej i zawodowej w powiecie gostyńskim”„, współfinansowany ze środków unijnych w ramach POKL. Dzięki przedsięwzięciu swoje kompetencje zawodowe i społeczne mogło zwiększyć 326 osób. W gronie beneficjentów znalazły się osoby niepełnosprawne, usamodzielniani członkowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby tworzące rodziny zastępcze oraz ich otoczenie. W ramach działań projektowych uczestnikom oferowano szeroką gamę form wsparcia. – Były to treningi umiejętności społecznych i kompetencji osobistych, warsztaty kompetencji zawodowych, turnusy rehabilitacyjne nad morzem i w górach połączone ze szkoleniami, zabiegi rehabilitacyjne, warsztaty psychoterapii antystresowej i przeciwlękowej z wykorzystaniem terapii dźwiękiem, dogoterapia, terapia ruchowa Hallwick,

mi Olimpijskimi dla Magistrów i Doktorantów do Antycznej Olimpii w Grecji. Najliczniejsze grono stanowiła trzyosobowa grupa polska, w której znalazła się pochodząca z Gostynia Renata Chuda, która jest absolwentką filologii angielskiej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej, a obecnie doktorantką Wydziału Anglistyki UAM w Poznaniu. Na seminarium zatytułowane „Igrzyska Olimpijskie oraz Ruch Olimpijski: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – Analiza z perspektywy historycznej, filozoficznej oraz społecznej” ze szczególnym uwzględnieniem tematu „Dziedzictwo Igrzysk Olimpijskich: infrastruktura, sztuka, jakość życia i parametry ekonomiczne” trafiła z racji zainteresowania sportami motorowymi, które stanowią również obszar jej badań naukowych. Blisko miesięczny pobyt w Olimpii był dla uczestników seminarium wielowymiarowym doświadczeniem. Mieli oni okazję zobaczyć najważniejsze miejsca kolebki zachodniej cywilizacji. -Zwiedziliśmy Ateny, wyspę Zakynthos, wykopaliska archeologiczne w Isthmii, Nafplio, Mykenach oraz Nemei. Dużo czasu spędziliśmy w muzeach i na wykopaliskach w samej Olimpii, gdzie mogliśmy zobaczyć najstarszy antyczny stadion – relacjonuje Renata Chuda. Wśród zajęć fakultatywnych dominowały te związane z różnorodną aktywnością ruchową. Uczestnicy mierzyli się w starożytnych dyscyplinach, takich jak rzut oszczepem, skok w dal, bieg na jeden stadion czy pankration (połączenie boksu i zapasów) i grali w gry zespołowe. Były też wieczory filmowe oraz kulturowe: polski, azjatycki, iberyjski i rosyjsko-ukraiński, dające znakomitą sposobność poznania i zrozumienia różnic kulturowych. – Wspaniałą rzeczą była możliwość obserwowania zapalania znicza olimpijskiego, który następnie wyruszył w podróż do Soczi na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które rozpoczną się lada dzień – wyznaje Renata Chuda.

Co ma wspólnego Formuła 1 z olimpiadą? Wyjazdowi do Olimpii przyświecały jednak przede wszystkim stricte naukowe cele. Młodzi naukowcy z całego świata wraz z profesorami omawiali zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego olimpizmu i ruchu olimpijskiego oraz prezentowali wykłady z zakresu własnych zainteresowań naukowych. – Mieliśmy możliwość spojrzenia na pewne zagadnienia z zupełnie nowej dla nas perspektywy – zauważa Renata Chuda. – Wśród tematów znalazły się: antyczna poezja a sport, początki igrzysk olimpijskich, reaktywacja olimpizmu, a także bliższe naszym czasom – IO w mass mediach, doping, finansowanie IO, technologia oraz rola kobiet i dzieci w sporcie – wylicza. Gostynianka poprowadziła wykład na temat wpływu Formuły 1 na kulturę i vice versa.

Dokończenie na str. 19

17 treningi integracji emocjonalnej, komunikacji partnerskiej oraz kompetencji rodzicielskich, terapia taktylna, integracja sensoryczna, trening zastępowania agresji, poradnictwo prawne i zawodowe ułatwiające poruszanie się na rynku pracy, poradnictwo socjalne w zakresie podnoszenia kompetencji życiowych i rozwiązywania problemów życia codziennego, poradnictwo psychologiczne oraz kursy: komputerowe, prawa jazdy, obsługi wózków widłowych, spawacza, kosmetyczne, fryzjerskie, malowania na materiale czy Window Art -wylicza Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu. Czteroletnią realizację programu podsumowano podczas uroczystego spotkania, na które przybyli organizatorzy, beneficjenci, a także przedstawiciele samorządu powiatowego i tegoroczni partnerzy – Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu i Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „KASIA”. Uczestnicy projektowych działań potwierdzali ich dużą przydatność, a wszyscy zgodnie wyrazili nadzieję na kontynuację tego typu przedsięwzięć w kolejnych latach. Spotkanie zakończyło się składaniem sobie noworocznych życzeń i wręczeniem uczestnikom projektu piernikowych serc. AS


18

Rozmaitości

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014

Zadbaj o swoje serce Odczuwasz dolegliwości w klatce piersiowej, a nie możesz doczekać się wizyty u kardiologa? Twoje badanie EKG nic nie wykazało, a nadal źle się czujesz, co gorsza, Twój stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie testu wysiłkowego? Kardiogoniometria to dla Ciebie idealne rozwiązanie. To najszybsze, nieinwazyjne, niestresujące i dokładne badanie wykonasz w jedynym gabinecie kardiogoniometrii w kraju – „Enverdis Polska” w Gostyniu. Już 13 stycznia 2014 r. w Gostyniu zostanie otwarty pierwszy w kraju gabinet kardiogoniometrii – „Enverdis Polska”, który będzie znajdował się na ul. Podleśnej 65. Kardiogoniometria (CGM) to w naszym kraju nowinka, jeśli chodzi o diagnostykę kardiologiczną. W podstawach jest zbliżona do wektografii stosowanej w Polsce od lat 90. ubiegłego wieku, ale stanowi jej nową, uproszczoną formę. – Kardiogoniometria różni się od konwencjonalnej wektografii tym, że nie znajduje wszystkich wektorów, a jedynie maksymalne – wyjaśnia Grzegorz Biernat-Włodarczyk, właściciel gabinetu kardiogoniometrii „Enverdis Polska” w Gostyniu. Jak pokazują statystyki, szybkie tempo życia w dzisiejszym świecie sprawia, że choroby układu krążenia dotyka-

boratoryjne, mające wskazać markery uszkodzenia mięśnia sercowego (troponiny). Procedura trwa, a pacjent czeka.

ją coraz młodszych ludzi. Zawał spotyka nie tylko osoby w starszym wieku. Wczesna diagnostyka stanowi szansę na uniknięcie najpoważniejszych konsekwencji choroby wieńcowej, czyli zawału lub przewlekłej niewydolności serca. Niestety, kiedy człowiek odczuwa jakieś dolegliwości w klatce piersiowej, musi się dziś sporo naczekać, zanim dostanie się do kardiologa. Po sporym czasie oczekiwania trafi na badanie EKG, które bywa zawodne. – EKG nie sprawdziło się jako metoda screeningowa, czyli mająca na celu wczesne wykrycie patologii serca i zawału. Ponadto zdarzają się przypadki, których EKG nie wyłapie – pokazuje prawidłowy elektrokardiogram mimo schorzeń kardiologicznych i vice versa bądź też lekarze nie dopatrzą się w wyniku znamion zawału – zauważa Grzegorz Biernat-Włodarczyk. Dopiero po EKG wysyła się krew na badania la-

Kardiogoniometria to w tym momencie najszybsza metoda wczesnego diagnozowania kardiologicznego. – Samo badanie trwa trwa zaledwie kilkanaście sekund, a wyniki są natychmiastowo – w ciągu maksymalnie 20 minut – interpretowane przez lekarza kardiologa – informuje Grzegorz Biernat-Włodarczyk. Oprócz szybkości metoda ma też inne zalety. Jest nieinwazyjna, niestresująca badanego i dokładna. W trakcie badania na ciele pacjenta umieszcza się pięć elektrod, w tym jedną na plecach. – Dzięki temu uzyskujemy obraz pracy serca w 3D. Owa głębia obrazu pozwala diagnostykowi widzieć serce trójwymiarowo, a więc wyraźniej i dokładniej. Już w trakcie badania jesteśmy w stanie dostrzec najmniejszą nawet nieprawidłowość – zauważa Grzegorz Biernat-Włodarczyk. Kardiogoniometria pozwala też na dokładną diagnostykę

w przypadkach, w których niewskazana jest ergometria (próba wysiłkowa), takich jak protezy biodra, kolana, otyłość lub inne ograniczenia fizyczne np. po udarze, lekach, alkoholu. Prostota badania CGM sprawia, że można je wykonać nawet w domu pacjenta, dzięki czemu jest dostępne dla wszystkich. – Jesteśmy elastyczni i mobilni. Jeśli pacjent jest schorowany, nie opuszcza miejsca zamieszkania, możemy udać się do jego domu o każdej porze i tam wykonać badanie – potwierdza Grzegorz Biernat-Włodarczyk. Badanie wykonywane przez pracowników gabinetu kardiogoniometrii „Enverdis Polska” jest kompleksowe – pokazuje stan pracy serca i przepływu krwi przez arterie w danym momencie z uwzględnieniem historii, co osiąga się przez połączenie CGM z badaniem ABI, czyli pomiarem ciśnienia krwi

i przepustowości arterii. – CGM i ABI dają razem dokładny obraz stanu zdrowia pacjenta. Jeżeli w sercu jest jakaś arytmia, migotanie, nawet drobna nieprawidłowość, obraz wykresu to pokaże – mówi Grzegorz Biernat-Włodarczyk. Przed przystąpieniem do diagnostyki kardiogoniometrycznej wykonywane jest dodatkowo EKG. Komplet trzech badań to koszt 175 zł. Badanie może być refundowane przez NFZ, jeśli pacjenta chorego chronicznie na serce wyśle na nie lekarz. Po badaniu pacjent otrzymuje wydrukowaną dokumentację, którą może przedłożyć swojemu lekarzowi. Gabinet „Enverdis Polska”, jedyny w Polsce posiadający licencję na przeprowadzanie badań kardiogoniometrycznych, będzie czynny już od 13 stycznia 2014 r. od g. 12 na ul. Podleśnej 65 w Gostyniu. Na badanie można się umawiać telefonicznie pod numerami: 65 572-01-57 (stacjonarny), 724-439-350 lub 661-697-706. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.mybah.eu/.


Rozmaitości

19

Extra dodatek

Gostynianka u źródeł igrzysk olimpijskich Dokończenie ze str. 17 Choć sportów motorowych na igrzyskach nie uświadczymy, głównie z racji dominacji technologii nad czynnikiem ludzkim, to jak zauważa Renata Chuda, istnieją powiązania motorsportu z tradycją olimpijską. -Według tradycji olimpijskiej w 680 r. p. n. e. w skład dyscyplin olimpijskich weszły wyścigi rydwanów. To oczywiście pierwowzór wyścigów jako takich, a więc i Formuły 1. Współczesna Formuła 1 ma więcej wspólnego z wyścigami rydwanów niż można by się było spodziewać.

Nie tylko męska pasja Renata Chuda interesuje się Formułą 1 już od kilkunastu lat. Pasja zaczęła się najzwyczajniej – od oglądania wyścigów w telewizji. Potem były konkursy wiedzy o F1. W 2004 wygrała wyjazd na Grand Prix Włoch Formuły 1 na torze Monza, w konkursie zorganizowanym przez magazyn Motor. W tym samym roku zajęła drugie miejsce w konkursie „Z Kimim Räikkönenem na Olimpiadę”. Ma na swoim koncie artykuły związane z tematyką Formuły 1 do najróżniejszych portali: motocaina, grandprixracingnews czy auto-news. Współpracowała także z Mikołajem Sokołem (dziennikarzem zajmującym się tematyką F1 i byłym komentatorem F1 w Polsacie) przy tłumaczeniu „The Complete Encyclopaedia of Formula One” oraz magazynu F1 Racing oraz uczestniczyła w two-

Gostyń

Awansowali do finału Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych odnoszą sukcesy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej. Siedmioro reprezentantów gostyńskiej placówki rywalizowało w etapie okręgowym z ponad pół tysiącem uczestników. Trojgu z nich udało się awansować do ostatniego, centralnego etapu konkursu. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i policealnych kształcących w zawodach technik logistyk lub technik spedytor już po raz szósty rywalizują w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. Hasło przewodnie bieżącej edycji konkursu brzmi: „Rola transportu i spedycji w logistyce”. Tradycyjnie w zmaganiach startują reprezentanci Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu. Do drugiego, okręgowego etapu konkursu przystąpiło siedmioro uczniów gostyńskiej placów-

rzeniu „World Sports Encyclopedia” pod auspicjami UNESCO. Gostynianka regularnie kibicuje kierowcom podczas różnych imprez motoryzacyjnych na torze „Poznań” w Przeźmierowie, a w miarę możliwości jeździ na rajdy samochodowe. Nie bez znaczenia dla zakiełkowania pasji Renaty Chudej do sportów motorowych był funkcjonujący w naszym mieście kartodrom, którego los ją martwi. – Bardzo żałuję, że nasz gostyński tor kartingowy jest taki zaniedbany. Żal mi, że tor, o którym tak dobrze mówi sam Robert Kubica, jest traktowany po macoszemu  – wyznaje Renata Chuda. – My, jako gostynianie, ki:  Beata Wiatrowska, Paulina Misiak, Maria Jakuszkowiak, Joanna Walczak, Michał Sikorski, Marcin Grzesiak oraz Dawid Chojnacki.  Z ponad pół tysiącem rywali poradziło sobie troje z nich: Maria Jakuszkowiak, Joanna Walczak i Michał Sikorski z klasy 2 TD, którzy awansowali do ostatniego, centralnego etapu olimpiady. To już spory sukces. – Nasi uczniowie już są

powinniśmy być dumni z posiadania toru wyścigowego i powinniśmy zrobić wszystko, by zaczęto na nim organizować imprezy motoryzacyjne z prawdziwego zdarzenia. W końcu udało nam się „wychować” jednego kierowcę wyścigowego – Kubę Giermaziaka, który rozsławił nasze miasto, ale dlaczego mielibyśmy poprzestać tylko na nim? – dodaje.

Doktorat o wyścigach F1 Formuła 1 stała się dla Renaty Chudej nie tylko pasją, ale i przedmiotem naukowych badań. Na studiach szukała takich tematów, które będą wiązały się z wyścigami F1. Na kierunku dziennikarstwo i kofinalistami, a to oznacza, że zostaną zwolnieni z pisemnej części egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe – podaje Izabela Dypczyńska, opiekun uczniów. Uczestnicy konkursu walczą też o bezpłatne studia w Wyższej Szkole Logistyki i cenne nagrody rzeczowe. Finał olimpiady odbędzie się 7 marca 2014 r. AS, FOT. ZSZ W GOSTYNIU

munikacja społeczna rozprawę magisterską poświęciła „Medialnemu obrazowi sportów motorowych”. Na anglistyce pracę licencjacką napisała na temat „Tłumaczenie jako sposób rozpowszechniania się informacji o świecie sportów motorowych”, a tytuł magisterskiej brzmiał: „Język Formuły 1 jako język specjalistyczny”. Obecnie pisze doktorat z zakresu kultury anglojęzycznych obszarów językowych i językoznawstwa pod roboczym tytułem „Wpływ kultury Wielkiej Brytanii na Formułę 1 i vice versa”. Udział w seminarium w Olimpii okazał się inspirującym doświadczeniem dla jej pracy naukowej. -Wpadłam na kil-

ka pomysłów, które zamierzam zrealizować, częściowo także przy współpracy z naukowcami poznanymi właśnie na tym seminarium – twierdzi Renata Chuda. – Jednym z prowadzących był prof. Paul Christesen z USA, specjalista m.in. od antycznych sportów. Dyskusje z nim oraz nowe, jeszcze niepublikowane materiały, które od niego otrzymałam, przyczynią się z całą pewnością do pełniejszej analizy początków wyścigów w moim doktoracie – podsumowuje. Renacie Chudej życzymy owocnej pracy, wielu sukcesów i możliwości rozwijania życiowej pasji. AS, FOT. Z ARCH. R. CHUDEJ


20

Reklama

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014

BURMISTRZ GOSTYNIA ogłasza I przetarg ofertowy nieograniczony na sprzedaż ruchomości w postaci drewna o ogólnej 82,64m3 Gatunek: Cz. I - sosna wielkowymiarowa sztuk 8 w klasie jakościowo – wymiarowej: - 3,64 m3 WD1 – 2,07 m3 WD2 – 0,63 m3 WD3 – 0,94 m3 Cena wywoławcza : 957,39 zł /dziewięćset pięćdziesiąt siedem złotych 39/100/ wadium wynosi: 100,00 zł Cz. II - sosna średniowymiarowa (papierówka)w klasie jakościowo – wymiarowej: S2a/S2b - 26,65 m3 Cena wywoławcza : 5.756,40 zł /pięć tysięcy siedemset pięćdziesiąt sześć złotych 40/100/ wadium wynosi: 600,00 zł Cz. III – akacja, brzoza, sosna średniowymiarowa (opał) w klasie jakościowo – wymiarowej: S4 – 44,85 m3 Akacja: 1/ nr stosu 01938 ilość 3,90 m3 Cena wywoławcza : 666,90 zł /sześćset sześćdziesiąt sześć złotych 90/100/ 2/ nr stosu 01940 ilość 2,60 m3 Cena wywoławcza : 444,60 zł /czterysta czterdzieści cztery złote 60/100/ 3/ nr stosu 01941 ilość 3,25 m3 Cena wywoławcza : 555,75 zł /pięćset pięćdziesiąt pięć złotych 75/100/ 4/ nr stosu 01942 ilość 0,65 m3 Cena wywoławcza : 111,15 zł /sto jedenaście złotych 15/100/ 5/ nr stosu 01950 ilość 4,55 m3 Cena wywoławcza : 778,05 zł /siedemset siedemdziesiąt osiem złotych 05/100/ 6/ nr stosu 01961 ilość 1,95 m3 Cena wywoławcza : 333,45 zł /trzysta trzydzieści trzy złote 45/100/ 7/ nr stosu 01953 ilość 1,30 m3 Cena wywoławcza : 222,30 zł

/dwieście dwadzieścia dwa złote 30/100/ 8/ nr stosu 01954 ilość 1,30 m3 Cena wywoławcza : 222,30 zł /dwieście dwadzieścia dwa złote 30/100/ 9/ nr stosu 01955 ilość 1,30 m3 Cena wywoławcza : 222,30 zł /dwieście dwadzieścia dwa złote 30/100/ 10/ nr stosu 01956 ilość 1,95 m3 Cena wywoławcza : 333,45 zł /trzysta trzydzieści trzy złote 45/100/ 11/ nr stosu 01957 ilość 3,25 m3 Cena wywoławcza : 555,75 zł /pięćset pięćdziesiąt pięć złotych 75/100/ 12/ nr stosu 01968 ilość 0,65 m3 Cena wywoławcza : 111,15 zł /sto jedenaście złotych 15/100/ 13/ nr stosu 01969 ilość 2,60 m3 Cena wywoławcza : 327,60 zł /trzysta dwadzieścia siedem złotych 60/100/ Brzoza 14/ nr stosu 01943 ilość 0,65 m3 Cena wywoławcza : 90,68 zł /dziewięćdziesiąt złotych 68/100/ 15/ nr stosu 01944 ilość 0,65 m3 Cena wywoławcza : 90,68 zł /dziewięćdziesiąt złotych 68/100/ 16/ nr stosu 01948 ilość 1,30 m3 Cena wywoławcza : 223,20 zł /dwieście dwadzieścia trzy złote 20/100/ Sosna 17/ nr stosu 01945 ilość 1,30 m3 Cena wywoławcza : 163,80 zł /sto sześćdziesiąt trzy złote 80/100/ 18/ nr stosu 01946 ilość 1,95 m3 Cena wywoławcza : 245,70 zł /dwieście czterdzieści pięć złotych 70/100/ 19/ nr stosu 01947 ilość 2,60 m3 Cena wywoławcza : 327,60 zł /trzysta dwadzieścia siedem złotych 60/100/ 20/ nr stosu 01962 ilość 1,30 m3

Cena wywoławcza : 163,80 zł /sto sześćdziesiąt trzy złote 80/100/ 21/ nr stosu 01963 ilość 1,95 m3 Cena wywoławcza : 245,70 zł /dwieście czterdzieści pięć złotych 70/100/ 22/ nr stosu 01964 ilość 1,30 m3 Cena wywoławcza : 163,80 zł /sto sześćdziesiąt trzy złote 80/100/ 23/ nr stosu 01965 ilość 1,30 m3 Cena wywoławcza : 163,80 zł /so sześćdziesiąt trzy złote 80/100/ 24/ nr stosu 01966 ilość 1,30 m3 Cena wywoławcza : 163,80 zł /sto sześćdziesiąt trzy złote 80/100/ Cz. IV – akacja, sosna (opał – gałęzie) w klasie jakościowo – wymiarowej: M2 – 7,50 m3 1/ nr stosu 01949 ilość 3,5 m3 (akacja) Cena wywoławcza : 299,25 zł /dwieście dziewięćdziesiąt dziewięć złotych 25/100/ 2/ nr stosu 01952 ilość 2,50 m3 (akacja) Cena wywoławcza : 213,75 zł /dwieście trzynaście złotych 75/100/ 3/ nr stosu 01958 ilość 0,50 m3 (akacja) nr stosu 01959 ilość 0,50 m3 (sosna) nr stosu 01970 ilość 0,50 m3 (akacja) Cena wywoławcza : 119,25 zł /sto dziewiętnaście złotych 25/100/ Wylicytowana cena sprzedaży drewna zostanie powiększona o podatek Vat Przetarg – otwarcie ofert odbędzie się w dniu 23 stycznia 2014 r. o godz. 1100 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gostyniu przy ul. Wrocławskiej nr 256 ( salka posiedzeń – piwnica). Wadium, na część I i II należy wpłacić do dnia 22 stycznia 2014 r. na konto Sprzedającego: BZWBK o/Gostyń nr 72 1090 1258 0000 0000 2501 4456. Przetarg zostanie przeprowadzony w formie przetargu ofertowego

nieograniczonego. Przedmiot przetargu został podzielony na części, dopuszcza się składanie ofert częściowych na wszystkie części lub na jedną wybraną część. Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest złożenie w Urzędzie Miejskim w Gostyniu Rynek 2 63-800 Gostyń (sekretariat) najpóźniej do 23 stycznia 2014 r. do godz. 1000 pisemnej oferty wraz z potwierdzeniem wpłaty wadium(dotyczy cz. I i cz. II). Ofertę należy umieścić w zabezpieczonej kopercie opisanej:, nazwa i adres uczestnika oraz napis "Oferta sprzedaż drewna Cz. … –….” Oferta powinna zawierać: - imię, nazwisko i adres uczestnika albo nazwę firmy oraz jej siedzibę, - datę sporządzenia oferty, - oświadczenie, że zgłaszający akceptuje aktualny stan ruchomości bez zastrzeżeń, - kserokopię dowodu wpłaty wadium (dotyczy cz. I i cz. II), - oferta cenowa. Uczestnikowi, który wygrał przetarg wpłacone wadium (dot. cz. I. cz. II) zalicza się na poczet ceny sprzedaży. Uczestnik, który wygrał przetarg jest zobowiązany wpłacić wylicytowaną cenę najpóźniej do 4 dni po przetargu tj. 27.01.2014 r.. W przypadku nie dokonania wpłaty ceny sprzedaży w terminie wadium przepada, a Burmistrz Gostynia może zaoferować sprzedaż oferentowi, który wylicytował kolejną najwyższą cenę. Dodatkowe informacje oraz zapoznanie się z przedmiotem przetargu można uzyskać i uzgodnić w Urzędzie Miejskim w Gostyniu pokój nr 17, tel. 65 5752137.


Reklama

21

OGŁOSZENIA DROBNE Witam sprzedam tanio łóżeczko dziecięce cena 100 zl + gratis 4 pary bucików. Tel: 603620816 -----------------Sprzedam Jałówkę hodowlana, wycielenie 27.01.2014. Tel. kont. 603032378 -----------------Kupie mieszkanie w Gostyniu do 55m2 tel 724 845 592 -----------------Dołącz do konsultantek Betterware. Więcej info pod tel 665 722 527 -----------------Sprzedam mieszkanie w bloku ( Zalesie Wlkp) na 2 pietrze, 3 pokojowe, łazienka plus osobno wc. Mieszkanie z balkonem, z widokiem na staw i park, balkon w płytkach, rolety zewnętrzne, drewniana balustrada. wszystkie okna plastikowe, kuchnia i wc po remoncie, łazienka w płytkach, kabina prysznicowa. Nowe drzwi wejściowe. Dodatkowo piwnica, 2 garaze i dzialka. Cena 140.000 -do negocjacji . Kontakt pod numerem: 723879693 lub 604221008 ----------------Dom piętrowy podpiwniczony, ocieplony, piwnica użytkowa. Dom w pełni umeblowany i wyposażony gotowy do natychmiastowe zamieszkania. Tel 722296171 -----------------Sprzedam telewizor LG 29cali stan dobry.jedyny minus to pilot troche zniszczony ale wszystko w nim działa. cena 80zl. Tel: 697838077 -----------------Drewno opałowe dębowe pocięte 100zł/mp, duża paczka 350zł (4,5mp), mała paczka 80zł (1,5mp), trociny 45zł/mp, kora 32zł/mp. Tel. 65 5716620, 515131606 -----------------sprzedam drewno opałowe drewno kominkowe tylko u nas ceny już od 130 zł za m.p zapraszamy drew-pol. Tel: 785746309 -----------------Sprzedam Daewoo Nubira III nowy model 2004r klima, ABS, el. szyby, podgrzewane lusterka, welurowa tapicerka, wiecej informacji pod nr tel. 724604022 -----------------Badanie EEG, QEEG Mapa Mózgu, specjalistyczny opis badania. Konsultacje: Neurolog Dziecięcy. Rejestracja telefoniczna EEG MEDICA Gostyń: 691565960 -----------------Posiadam samodzielną małą kawalerkę na I piętrze w centrum Gostynia do wynajęcia oraz garaż. Wszystkie

media, telewizja, Internet, Centralne gazowe. Wolna od 15 stycznia br. Po remoncie może być także umeblowana. tel. 607-849-505, 607-849-505 -----------------Szukam osoby odpowiedzialnej z doświadczeniem do udzielania korepetycji i wsparcia w nauce dla uczennicy 2 gimnazjum. Spotkania u dziecka w domu, kilka godzin w tygodniu. Tel: 734128287 -----------------Kupię mieszkanie 2-pokojowe. Proszę o kontakt mailowy. E-mail: bdbuslugi@vp.pl -----------------Sprzedam dom w Krajewicach 150m2. Informacja pod nr Tel: 603 230 893 -----------------Sprzedam blok własnościowy, 57m2 w centrum Gostynia. Sprzedam pawilon handlowy , wydzierżawię lokale na działalność gospodarczą przy deptaku – 10m2. Wynajmę pokój w centrum Gostynia. Tel: 722 322 312 ---------------------Sprzedam całość (145 tomów) kolekcji Dzieł Jana Pawła II Cena 150 zł Tel: 781 908 023

Szanowni Państwo!

Ogłoszenia drobne od samego początku cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno czytelników portalu Gostyn24.pl , jak i Tygodnika Lokalnego Gostyń24 Extra. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i jeszcze bardziej uprościć sposób ich zamieszczania. Od teraz w każdym z oznakowanych punktów na terenie powiatu gostyńskiego można samemu nadać ogłoszenie drobne. Wystarczy wyciąć i czytelnie wypełnić formularz z gazety zawierający 160 znaków, następnie przekazać go sprzedawcy w sklepie i wpłacić 5 zł brutto ( 4,07 zł netto). Ogłoszenie powinno ukazać się w kolejnym numerze Gostyń24 Extra. Spełnienie tych warunków gwarantuje że Wasz anons za pośrednictwem gazety dotrze do tysięcy czytelników z całego powiatu


22

Reklama

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014

Przypominamy że apteki pełnią dyżur codziennie w godzinach 22:00 – 6:00. W godzinach 6:00 – 7:30, w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia pomocą służy szpital.

Repertuar kina „Pod Kopułą” w Gostyniu na miesiąc styczeń 2014 roku „Hobbit: Pustkowie Smauga” – fant. pr. Nowa Zel. USA, 16o min 2-8.01.2014. godz. 17.00 (3D dubbing), godz. 20.00 (2D napisy) 10-12.01. godz. 20.00 (3D dubbing) 13-15.01. godz. 20.00 (2D napisy) 2. „Ratujmy Mikołaja”- anim. pr. Wlk. Bryt. 83 min (2D, 3D) 10-12.01. godz. 16.00 (3D) 13-15.01. godz. 16.00 (2D)

3. „Smak życia 3, czyli chińska układanka” – dramat, romans, pr. Francja, 117 min (2D) 10 – 15.01. godz. 17.45 4. „Robaczki z Zaginionej Doliny” – anim. kom. pr. Belgia, Francja, 84 min (2D i 3D) PREMIERA 17-19.01, 24-26 01, godz. 16.00 (3D) 20-22.01, 27-29.01. godz. 16.00 (2D) 5. „Pod Mocnym Aniołem”- dramat pr. polskiej, 95 min (2D) PREMIERA 17-22.01. godz.. 18.00, 20.00 24-26.01, 28-29.01. godz. 18.00, 20.00 27.01. godz. 18.00

PRZED NAMI

Noworoczny Orkiestry Dętej Miasta i

16 stycznia – GCK w Krobi zaprasza na zajęcia wokalne. Godz17:00 Kino „Szarotka” 17 stycznia 2014r godz. 18:00 Koncert Noworoczny – PSM Gostyń 20 stycznia 2014r., godz.  18:00 Babski Kabaret – GOK Hutnik 25 stycznia 2014r. - III Otwarte Mistrzostwa Gminy Poniec w Narciarstwie Zjazdowym 26 stycznia – XXIV Koncert

Gminy Gostyń – Hala Sportowa ZSO w Gostyniu godz. 16:00 1-2 lutego godz. 9:00 Wystawa gołębi rasowych drobiu ozdobnego królików i ptaków egzotycznych. Sala M-GOK w Borku Wlkp. 5 lutego koncert Sebastiana Riedela i zespołu Cree. GOK Hutnik godz. 20:00

Ważne telefony Pogotowie Ratunkowe - 999 lub 65/572 04 71 --------------------------------------------------------------Straż Pożarna - 998 lub 65/322 42 70 --------------------------------------------------------------Policja - 997 lub 65/575 82 00 -------------------------------------------------------------Policyjny telefon zaufania- 65/572 78 64 ------------------------------------------------------------Straż Miejska - 65/575 21 64 lub 507 154 70 -------------------------------------------------------------Numer alarmowy do służb ratunkowych- 112 -------------------------------------------------------------

OFERTY PRACY PUP z dnia 12.01.2014r. Doradca finansowy Polski Instytut Finansowy Sp. z o.o. Menadżer sprzedaży Polski Instytut Finansowy Sp. z o.o. Grafik komputerowy IND&PAGE Spedytor P. P. H. U. MIL-TRANS Prasowacz Zakład Odzieżowy „ALICE” Szwacz maszynowy Zakład Odzieżowy „ALICE” Pracownik biurowy UBOJNIA TRZODY CHLEWNEJ „PÓŁTUSZE” Logopeda NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE „DZIECIĘCY RAJ” Szwaczka/Szwacz FMW Sp. z o.o. Sp. k Robotnik oczyszczania miasta ZGKiM Gostyń Ślusarz/spawacz PUPH Wiesław Urbański Pracownik biurowy EXPO-MET Sp. z o.o. Kierowca kat. C+E ALMAR – I Robert Szulc Cieśla – dekarz Zakład Usługowy Ciesielstwo Stolarstwo Kierowca kat. C+E AGRO – TRANS Justyna Olejniczak Opiekun osoby starszej TELEMEDICA S. C. Kierowca kat. CDODGER TSL Jacek Maćkowiak Spawacz CUBATO Łagrom Sp. z o.o. Opiekunka osób starszych Promedica24 Sp. z o.o. Sp. k.

Pogotowie Energetyczne - 991 lub 65/572 00 26 ------------------------------------------------------------Pogotowie Gazowe - 992 lub 65/572 12 18 -----------------------------------------------------------Pogotowie Ciepłownicze - 993 ------------------------------------------------------------Pogotowie Wodno.-Kanalizacyjne - 994 ------------------------------------------------------------Szpital 65/572 67 00 -----------------------------------------------------------Ośrodek Interwencji Kryzysowej - 65/572 90 00 ------------------------------------------------------------Centrum Usług Pogrzebowych - 65/575 17 90, 604 343 708 -------------------------------------------------------------


n LICZBA TYGODNIA

1,4 mln

Za 1,4 mln złotych gmina Gostyń chce po raz kolejny sprzedać kamienicę w rynku

Sport

Kątem oka

Sport

Konieczny – kolarz uniwersalny Piłkarskie emocje zimą Tak wszechstronnych kolarzy jak Mikołaj Konieczny jest w KKS Gostyń niewielu. Dotąd osiągał dobre wyniki na szosie, na torze i w wyścigach MTB. W serii Pucharu Polski, która tuż przed końcem 2013 roku odbyła się w Bieganowie koło Słubic, udowodnił, że świetnie radzi sobie również w kolarstwie przełajowym.

Na dwa tygodnie przed mistrzostwami Polski w Bieganowie koło Słubic, rozegrano serię Pucharu Polski w kolarstwie przełajowym. W zawodach wystartował reprezentant KKS Gostyń Mikołaj Konieczny. – Mikołaj Konieczny to jedyny zawodnik klubu, który z powodzeniem startuje zarówno na szosie, torze i w wyścigach MTB, a teraz podjął wyzwanie ścigania się w przełajach – mówi trener KKS Gostyń Waldemar Minta. – Konkurencja ta wymaga dobrego wyszkolenia technicznego, odwagi do kaskaderskiej jazdy po leśnych duktach i żelaznej kondycji – dodaje. W wyścigu wzięli udział zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych, którzy rywalizowali na dystansie 2,4 km. W grupie juniorów młodszych Mikołaj Konieczny dojechał na metę jako siódmy. Z wyniku zadowolony jest trener kolarza. – Mikołaj pojechał bardzo dobrze. Powtórzenie tego wyniku na mistrzostwach Polski będzie dla wszystkich satysfakcjonujące, tym bardziej że w kategorii juniorów młodszych zaczął się ścigać dopiero w tym sezonie – komentuje Waldemar Minta. AS, FOT. FACEBOOK

W tegoroczne ferie zimowe odbędzie się już jedenasta edycja Turnieju Zimowego z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Tradycyjnie w piłkarskich zmaganiach wezmą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Na zwycięskie ekipy czekają nagrody ufundowane m.in. przez patronujące rozgrywkom kluby sportowe Lech Poznań i Unia Leszno. Turniej Zimowy z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz sportowych imprez organizowanych zimą w regionie leszczyńskim. Rokrocznie uczestniczy

n Extra Polecamy

20.01

20 STYCZNIA „BABSKI KABARET” GOK HUTNIK GODZ. 18:00.

w nim kilkadziesiąt drużyn. Tegoroczna, jedenasta już edycja piłkarskich zmagań odbędzie się w dniach 5 – 7 oraz 9 lutego 2014 r. W rywalizacji wezmą udział siedmioosobowe drużyny. – Zgłaszać mogą się zespoły utworzone przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych – średnich i zawodowych – do 20 roku życia z całego regionu: z Leszna, Gostynia, Kościana, Rawicza czy Wschowy – informuje Michał Józefiak pomysłodawca turnieju. Rozgrywki fazy grupowej zostaną przeprowadzone w sali Zespołu Szkół Technicznych w Lesznie, natomiast finał odbędzie się 9 lutego w hali Trapez, gdzie na uczestników będą czekały niespodzianki. – Tego dnia mają się zjawić zawodnicy Unii Leszno oraz Lecha Poznań, które to kluby objęły patronat spor towy nad imprezą. Wśród nagród dla drużyn walczących w turnieju znajdą się więc również gadżety leszczyńskiej

23

i poznańskiej drużyny – mówi Michał Józefiak. Aby zgłosić swój zespół do turnieju, należy wysłać e-mail na adres: zapisy@tur niejpw.pl, w temacie wpisując słowo „zgłoszenie” oraz nazwę swej drużyny. W treści maila trzeba podać: nazwę drużyny, imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy do kapitana drużyny, imiona i nazwiska, daty urodzenia wszystkich zawodników z drużyny oraz nazwy szkół, do których uczęszczają i numery legitymacji szkolnych. Redakcja naszego portalu sprawuje nad turniejem patronat medialny, dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w tych emocjonujących rozgrywkach. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej turniejpw.pl oraz na Facebooku (11 Turniej Zimowy). AS

Sport

Ciężka praca przynosi efekty Działają zaledwie od roku, a już udało im się silnie zaznaczyć swą obecność na sportowej mapie Gostynia i okolic, sporo wnosząc w życie lokalnej społeczności. To ich zasługą była organizacja najważniejszych w 2013 r. sportowych imprez w regionie. Członkom klubu Sporty Walki Gostyń – bo o nich mowa – zapału do dalszego działania nie brakuje. Bez wątpienia najbardziej znaczącymi wydarzeniami w kalendarzu sportowych imprez na ziemi gostyńskiej były w minionym roku dwie gale boksu i MMA. To spory sukces dla klubu Sporty Walki Gostyń, który zaczął funkcjonować pod koniec 2012 roku i tuż przed sylwestrem 2013 podsumował swą dotychczasową działalność. – Pierwszy rok za nami, jesteśmy z niego zadowoleni – stwierdza Krzysztof Wojtkowiak, prezes klubu Sporty Walki Gostyń. – Organizacja gal to nasz największy dotąd sukces. Obie wypadły bardzo dobrze zarówno sportowo, jak i organizacyjnie – nadmienia.  Za osiągnięcie można uznać już samą działalność klubu. Możliwość trenowania sportów walki spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców Gostynia i okolic. – Na treningi bokserskie przychodzi około 50 osób, a to nie wszyscy. Mamy jeszcze MMA. Poza tym wiele osób nie chodzi regu-

larnie. Można śmiało powiedzieć, że klub zrzesza w sumie co najmniej 90 osób – oznajmia Krzysztof Wojtkowiak. Bokserzy trenują w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu, natomiast treningi MMA odbywają się w budynku gostyńskiej kręgielni. Zawodnicy szlifują swą formę i umiejętności praktycznie codziennie. – Trenujemy nawet w weekendy, bo tylko ciężka praca daje efekty  – zaznacza Krzysztof Wojtkowiak. Rekord frekwencji na treningu to 61 osób. W 2013 roku w zawodach bokserskich, kickbokserskich, MMA i w K1 klub SW Gostyń reprezentowało 23 zawodników, niektórzy kilkakrotnie.

Spośród nich na szczególne wyróżnienie, zdaniem klubowych władz, zasługuje Jędrzej Maćkowiak, który, jak podkreśla prezes SWG, wygrał w minionym roku trzy walki z dużo lepszymi i bardziej doświadczonymi rywalami. – Jędrzej to nasz najlepszy i najbardziej perspektywiczny zawodnik MMA. Zwycięskimi walkami z trudnymi przeciwnikami otworzył sobie drogę do kariery – twierdzi Krzysztof Wojtkowiak. Na uwagę zdaniem prezesa zasługują też młodzi bokserzy: Karol Łapawa, Szymon Dylak i Miłosz Łapawa, którzy wygrywali prawie wszystkie swoje walki.

Nie samym ringiem SWG jednak ży je. W 2013 roku członkowie klubu brali udział w wielu biegach długodystansowych, m.in. w półmaratonie „Palma de Mallorca”. Zorganizowali także dwie zimowe kąpiele. W jednej wzięło udział 19, a w drugiej 27 morsów. Na nowy rok również mają sporo planów. – Z nowości, jakie zamierzyliśmy sobie na 2014, to m. in treningi bokserskie, na które będą przyjeżdżały dzieci z domu dziecka w Bodzewie – zdradza prezes SWG. Głównym celem jest jednak udział jednego z zawodników gostyńskiego klubu w mistrzostwach Polski. – To nasz priorytet  – podkreśla Krzysztof Wojtkowiak. AS, FOT. SWG


24

Sport

PONIEDZIAŁEK, 13 STYCZNIA 2014

Sport

Awans z odrobiną frustracji Tak słabej formy w turnieju półfinałowym po swych zawodnikach nie spodziewał się trener Dariusz Smektała. Mimo kolosalnej liczby błędów juniorom UKS Kaniasiatka udało się awansować do finału, jednak szkoleniowiec nie ukrywa niezadowolenia z występu gostyńskich siatkarzy. – Musimy coś zmienić w naszej grze – zapowiada.

Sport

Trafiły na trudnych rywali W półfinale Mistrzostw Wielkopolski Juniorów rozegranym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 na poznańskich Krzesinach zespół UKS Kaniasiatka zmierzył się z UKS Rataje ZSO2 Poznań oraz UKS SMS Joker Piła II. Stawką był awans do finału, jednak gostyńscy siatkarze mieli spory kłopot z osiągnięciem tego celu. Już w pierwszym meczu z pilskim zespołem podopieczni trenera Dariusza Smektały popełniali sporo błędów pod siatką. Udało im się jednak wygrać pierwszy i czwarty set, a dzięki zwycięstwu w tie-breaku zakończyli pojedynek wynikiem 3: 2 na swoją korzyść. Niekończącym się pasmem błędów gostynian był jednak mecz z gospodarzami UKS Rataje Poznań. W gostyńskim zespole szwankował niemal każdy element gry. Zawodnicy Dariusza Smektały zdołali wygrać tylko trzecią partię meczu i musieli pogodzić się z wyraźną dominacją drużyny z Poznania. Gospodarze pokonali juniorów UKS Kaniasiatka 3: 1. – Nie ma co ukrywać, mamy problem – komentuje występ gostynian w półfinałach Dariusz Smektała. – Nie wiem, z czego wynika duża ilość własnych błędów w ataku i zagrywce. Ewentualne nieporozumienia na boisku mogą wynikać z faktu, że walczymy na wielu frontach, w rozgrywkach seniorskich, juniorskich i kadetach. Często zawodnicy w tych zespołach łączą pozycje na boisku, w jednym zespole grają na ataku, a w drugim na środku lub łączą atak z przyjęciem – dodaje. Juniorom UKS Kaniasiatka Gostyń udało się jednak awansować do finałowej rozgrywki z drugiego miejsca dzięki rozstrzygnięciu trzeciego turniejowego pojedynku między UKS SMS Joker Piła II – UKS Rataje ZSO 2 Poznań na korzyść gospodarzy. – Po zawodach byłem sfrustrowany grą moich zawodników. Jak mamy powalczyć w finale o medale, to musimy coś zmienić w naszej grze – oznajmia trener Dariusz Smektała. – Należy oceniać klasę rywali – Rataje Poznań to zeszłoroczny półfinalista MP Kadetów, a Piła to SMS, w końcu każdy chce wygrać zawody. Choć ze stylu naszej gry nie jesteśmy zadowoleni, to cel, jakim jest finał, osiągnęliśmy. Trzeba być optymistą i pracować jeszcze lepiej – podsumowuje. Oprócz gostyńskich siatkarzy i zespołu z Poznania w finale zagrają UKS SMS Joker Piła I oraz UKS Mosińska Jedynka. Finałowy turniej zostanie rozegrany 15-16 lutego br. W półfinałach juniorzy UKS Kaniasiatka zagrali w składzie: Krystian Michalczyk (K), Patryk Michalczyk, Michał Hechmann, Karol Olejniczak, Adam Rolnik, Szymon Mrozek, Eryk Kucharski, Artur Wojciechowski, Kamil Janicki (L), Eryk Szperlik (L), Tomasz Piotrowski i Kamil Kulczak. Wyniki meczów turniejowych: UKS Kaniasiatka Gostyń – UKS SMS Joker Piła II 3: 2 (25: 23; 23: 25; 24: 26; 25: 14; 15: 11) UKS Rataje ZSO 2 Poznań – UKS Kaniasiatka Gostyń 3: 1 (25: 15; 25: 23; 16: 25; 25: 16) UKS SMS Joker Piła II – UKS Rataje ZSO 2 Poznań 1: 3 (17: 25; 17: 25; 25: 23; 20: 25 AS, FOT. TOMASZ BIERNAT

sety zakończyły się ich zwycięstwem ze przewagą punktową sporą (25: 8; 25: 16). Rywal drugiego pojedynku – KS Energetyk II Poznań – był gostyniankom znany z wcześniejszych etapów rozgrywek. Choć podopieczne trenera Stańczaka zaprezentowały się w tym meczu dużo lepiej, nie udało im się pokonać poznańskiego zespołu. Przegrały spotkanie 0: 2 (19: 25; 20: 25). – Pierwszy

Za młodziczkami UKS Kaniasiatka Gostyń pierwszy turniej półfinałowy. Gostynianki trafiły do grupy z mocnymi, wymagającymi przeciwnikami. Podczas rozgrywek w Kaliszu nie udało im się pokonać ani MUKS Amber Kalisz, ani KS Energetyk II Poznań. Dla młodziczek UKS Kaniasiatka to pierwszy sezon startów w rozgrywkach o mistrzostwo Wielkopolski i już sam fakt awansu do najlepszej dwunastki w województwie jest sporym osiągnięciem. W półfinałach gostyńskie siatkarki trafiły do grupy z silnymi przeciwnikami. Pierwszy turniej tej fazy rozgrywek potwierdził, które zespoły są faworytami. W pierwszym meczu rozegranym w Kaliszu gostynianki zmierzyły się z MUKS Amber Kalisz. Gospodynie turnieju udowodniły, że nie bez kozery uznawane są za faworyta grupy PA. Oba

mecz z Kaliszem dziewczyny zagrały znacznie poniżej możliwości. Popełniały bardzo dużo prostych błędów. W drugim meczu z Poznaniem lepsza zagrywka spowodowała bardziej wyrównaną grę – ocenia trener Tomas Stańczak. Pojedynek między zespołami z Kalisza i Poznania rozstrzygnął się na korzyść

gospodyń turnieju i to one zajmują pozycję lidera. Gostynianki są na trzeciej pozycji przed drużyną Szamotulanin Szamotuły, która w pierwszym turnieju półfinałowym pauzowała. Trener Tomasz Stańczak nie traci nadziei i wierzy w swój zespół. – Spodziewałem się, że zespoły Kalisza i Poznania będą bardzo wymagające. To kandydaci do medali w tegorocznych rozgrywkach. Liczę jednak na większe zaangażowanie i walkę naszych dziewczyn w kolejnych turniejach – oznajmia. Kolejny turniej grupy PA odbędzie się 18 stycznia w Poznaniu, jednak bez udziału zespołu UKS Kaniasiatka Gostyń, który tym razem będzie pauzował. Gostynianki zagrają 25 stycznia w Szamotułach, gdzie zmierzą się gospodyniami turnieju: Szamotulaninem Szamotuły oraz Energetykiem Poznań. Młodziczki UKS Kaniasiatka zagrały w składzie: Ania Serwatka (K), Julia Serwatka, Ola Cichowlas, Asia Pospiech, Julia Gościniak, Wiktoria Gabryelska, Weronika Stańczak, Anita Kulczak, Julia Baran, Agnieszka Pietraszewska, Karolina Kosowicz i Agata Olejniczak (L). AS FOTO: TOMASZ BIERNAT

2/2014 Gostyń24 EXTRA  

Reklama 531 828 244