Page 1


Keten; Haziran-Ağustos ayları arasında ipek gibi, mavimsi veya sarı renkli çiçekler açan bir bitkidir. Ketenin kimyasal yapısında; %80 selüloz, %3 pektin, %10 su bulunur. Tohumları %40-45 yağ içeririr ve yağ eldesinde kullanılır.


Keten en eski kültür bitkilerindendir. Mısır’da MÖ 4. yüzyılda keten yetiştirildiği, mabetler ve mezarlar üzerine yapılan resimlerden anlaşılmıştır.


Keten, 4000-5000 yıldan beri Yakın Doğu ve Akdeniz bölgelerinde lifi ve tohumları için yetiştirilmekte; dünyanın bir çok yerinde üretilmektedir.


Dünya’da keten üretiminde ilk sırayı Rusya, ikinci sırayı ise Polonya alır. Memleketimizde de bazı keten türleri tabii olarak yetişir. Keten, Batı, İç Anadolu ve Karadeniz’de fazla olmak üzere Anadolu’nun çoğu yerinde yetiştirilir.


Keten tohumları kapsülden dövülerek çıkarılır ve elenerek temizlenir. Gövdeler iyice ezilerek içindeki lifleri çıkarılır. Demet haline getirilerek havuzlara daldırılır. Bir müddet bekletildikten sonra çıkarılıp kurutulur.


Taraklardan geçirilerek düzeltilir ve yumaklar halinde hazırlanır. Bu işlemlerden sonra ketenin gömlek olması için çok az bir zaman kalmıştır.


Ketenin dayanıklılığı pamuktan daha iyidir. Pamuktan; parlak, nem çekme özelliği yüksek ve esnekliği azdır.


İri gözenekli almasını, kolaylaştırdığı dolayısı ile kullanılır.

oluşu hem cildin nefes hemde buharlaşmasını için serin tutar. Bu özelliği sıcak havalarda sıklıkla


Keten genellikle takım elbise, pantolon ve gömlek için tercih edilir. Pürüzsüz ve tüysüz oluşu; keten kumaşın çabuk kirlenmesini önler. Keten kumaşlar çabuk kırıştığından, sık ütüleme gerektirir. Kesinlikle kuru temizleme yöntemi ile temizlenmelidir.


Bisse keten etiket issuu  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you