Page 1

květen 2011

K PřEDPLATNéMU DáRKOVá KARTA DO LUXUSNí RESTAURACE květen 2011 | číslo 5 | ročník 5

KASKÁDA, NE KASKÁDY ZUZANA KAMASOVÁ • KLÁRA SPILKOVÁ • JOSEF CHARVÁT • KASKÁDA • TOM PEARSON

hřiště 4g

vše o trávě greenkeeping

290 ran klárky spilkové

JAK SE ŽIJE VÝTVARNÍKŮM téma

JOSEF CHARVÁT, GOLFOVÝ POLYHISTOR golf revisited

BUDOUCNOST V REDESIGNU teetime

89 Kč / 5,20 $ / 4,28 ¤

Zuzka

Kamasová rozhovor

a její golfový sen


DOPŘEJTE SI LUXUS ÚSPĚŠNÝCH ZAŽIJTE VIP PÉČI A OCHRANU Nechte nejnovější technologii ať se stará o bezpečnost Vaší a Vašich blízkých Naše lokalizační zařízení je schopno lokalizovat osoby, které jsou v nebezpečí (úraz, ztráta orientace, pokus o únos) a díky specializované lokalizační záchranné službě Vám poskytnout účinnou a rychlou pomoc.

Nabízíme programy: ADRENALINOVÉ SPORTY

SENIOR

PRÁCE V RIZIKOVÉM PROSTŘEDÍ (pro firmy) JUNIOR

SDRUŽENÍ LOKALIZAČNÍ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ČR WWW.LOKZS.CZ


f oto m ě s í c e


Kdo neskáče není Čech!

Dámský flight v super náladě na akci RWE SKI&GOLF CZECH CHAMPIONSHIP 2011 na greenu 3parové jamky, který bylo kvůli velmi silnému větru velmi těžké zasáhnout. Dost dobrý důvod k prima náladě a holky (zleva: Jana Kotková, Petra Bumbalová, Eva Kynčlová a Pavla Hajná) si to dokázaly patřičně užít. napsal Michael Jon nafotil Ota Mrákota


e d i to r i a l

Říkám si, jaké by to asi bývalo bylo... napsal MICHAEL JON foto z archívu HONZY SCHOVÁNKA

M

ěsíc jsme se neviděli a za tu dobu se v  golfu odehrála, byť jsme teprve na začátku sezony, spousta věcí. Kromě toho, že vás květnový ForGolf vítá v novém uspořádání rubrik, ty úplně jednoznačně a  bezkonkurenčně nejzajímavější a  pro český golf nejpříjemnější nemá na svědomí nikdo jiný než Klárka. Její 22. místo na Terre Blache Ladies Open a tím pádem hned na prvním turnaji sezony cut, to dávalo do budoucna příslib, byť šlo „jen“ o druhou ligu v podobě LET Access Series. Když pak přišlo fantastické sedmé dělené místo na Ladies European Tour na turnaji Lalla Meryem cup a první cut při prvním startu v hlavní sérii, nadšení nebralo konce. No a vzápětí bedna...

ným obsahem alkoholu na oslavu. Dalším dobrým důvodem bylo vítězství Zuzky Kamasové na LET. Už proto, že Zuzku bereme taky tak trochu za „naši“. Vždyť je členkou české PGA. Zuzka vloni přestoupila od Playing Pro mezi Teaching Pro. Také jsem si (právě kvůli tomu) nemohl odpustit parafrázi na Zelený svět, když jsem jí poslal textovku ve znění: „To je přesně to, co jsme potřebovali, aby nám turnaj vedla nějaká holka z cvičné louky někde od Bratislavy.“ Zuzka reagovala báječně, a když jsme se potkali v Boleslavi, dost jsme se spolu nasmáli. S Klárkou jsem se opět minul, snad jí stihnu z očí do očí říct, jak je skvělá, ještě před odletem do Turecka. Ale tak si říkám: Jak by holky dopadly, kdyby spolu hrály za Československo European Nations cup? Co myslíte…?

Třetí místo na La Nivelle Ladies Open a ta fotka s obrovskou láhví „šampáňa“, to byl dost dobrý důvod dát si něco s mír-Michael Jon, šéfredaktor

VYDAVATEL MEDIA DRIVE s. r. o., Na Pankráci 14, 140 00 Praha 4, IČ: 27951456, DIČ: CZ27951456 NÁKLAD 11 500 Ks. Byla podána přihláška do systému ověřování ABC ČR, www.abccr.cz Vstupní ověřování bude provedeno podle platné metodiky OBCHODNÍ ŘEDITELKA Hanka Trojanová, trojanova@mediadrive.cz mediální poradkyně Jitka Turková, turkova@mediadrive.cz ŠÉFREDAKTOR Michael Jon, jon@mediadrive.cz zástupce šéfredaktora Hynek Just, just@mediadrive.cz, editorka Lenka Soukupová, soukupova@mediadrive.cz JAZYKOVÉ KOREKTURY Jiří Varvařovský, zdenka Brázdilová INZERCE telefon: 272 107 111, inzertní podklady: podklady@mediadrive.cz DTP Studio Marwin CZ, s. r. o. Manažerka FORGOLF Tour Kateřina Wich ČASOPIS DÁLE TVOŘÍ Dáda Kutilová, Antonín Krčmář, Karel Brázdil, Jiří Bartošek, Jakub Joachim, Jan Kolman, Ota Mrákota, Radko Voleman, David Turecký, Jan Veber, Michaela Žemličková, Mišo Dúha, Leoš Kopecký, Luboš Procházka, Josef Pecák, Radek Vašíček, Ivo Doušek, Michaela Frýdová, Mirek Dobrý, Jaromír Fridrich, Jiří Steiner, Irena Páleníčková, Daniel Valchovník, Vojtěch Štajf, Petr Procházka, J. C. Novák, Jakub Červenka, Kateřina Růžičková, Lucie Vítková a Jaroslav Tatek ADRESA REDAKCE ForGolf, MEDIA DRIVE, Vinohradská 174, Praha 3, 130 00 DISTRIBUCE PNS, a. s., Grand Princ a.s., Mediaprint & Kapa Pressegrosso, spol. s r. o., kluby, proshopy, hotely, restaurace PŘEDPLATNÉ SEND Předplatné, spol. s  r. o., Ve Žlíbku 1800/77, Hala A3, 193 00 Praha 9 Horní Počernice, telefon: 225 985 225, e-mail: send@send.cz REGISTRACE MK ČR E 16921, ISSN WEB www.forgolf.cz foto na titulní straně antonín krčmář

Vydavatel neodpovídá za obsah uveřejně­ných inzerátů, ForGolf je měsíčník. Cena jednotlivého výtisku: 89 Kč/129Sk/4.28¤. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., ISSN 1802-3541/08, MK ČR E 16921. Kopírování, znovupublikování, rozšiřování jakékoli části časopisu se povoluje pouze s písemným souhlasem vydavatele.

6


obsah STR. 18 FAMÓZNÍ START

STR. 30

KLÁRY SPILKOVÉ

Řada z nás sledovala turnajový leaderbord on-line a už od prvních jamek to bylo napí­ navé. Když se na konci prvního kola objevilo Klářino jméno s výsledkem –3 na druhém místě ze 126 hráček, neměli jsme slov. STR. 22

GOLFOVÝ SEN ZUZKY KAMASOVÉ

JOSEF CHARVÁT Dne 19. března letošního roku uplynulo 105 let od narození významného člena Síně slávy českého golfu Dr. Ing. Josefa Charváta. Je až neuvěřitelné, v jak širokém záběru prokopával cestu českému golfu, ať v oblasti organizační a popularizační, architektonické a greenkeeperské, pravidlové, či společenské a diplomatické... STR. 54

Téma

Zuzana Kamasová, slovenská profesionální hráčka a také členka české PGA, na turnaji LET Lalla Meryem cup v Maroku hrála, jako by stále foukající vítr a vedro byly jejími největšími kamarády. Z děleného pátého místa po prvním kole se vyšvihla do čela leaderboardu a tam už zůstala. Zapsala tak historicky první vítezství slovenského golfu do světových tabulek.

Golf

a výtvarné umění Mimořádný ohlas, který – i mezi našimi čtenáři z řad negolfistů – vyvolalo téma minulého čísla, věnované „Golfu & výtvarnému umění“, vedl (stejně mimořádně) k našemu rozhodnutí se k tématu vrátit alespoň malým „dezertem“. Kouzlem nechtěného, nebo spíše „nuceného“ , jsme při redakčním krácení byli nuceni sáhnout do té nejobjemnější kapitoly dějin výtvarného umění.

STR. 27 PRAVIDLA:

Taková „normální“ situace…

Vystřelíte drive a ten si to namíří neomylně do největšího křoví vpravo od fairwaye. Víte, co se sluší, a tak nahlásíte „provižn“, a když na vás přijde řada, pošlete naprosto dokonale a elegantně na střed fairwaye.

Kaskáda, ŽÁDNÉ KASKÁDY

STR. 36

STR. 58 Kompozice:

Hřiště řečená klasická

Představte si kaskádu osmnácti modře se lesknoucích jezer a jezírek, spojených jedním potůčkem, občas skrytým v zemi. Kolem takové vodní krásy leží brněnské hřiště Kaskáda. Ano, je to jedna kaskáda, a tak se také hřiště jmenuje, ale přesto k části české golfové veřejnosti ještě to jméno tak docela neproniklo – říkají mu Kaskády. Platí to zejména o hráčích žijících západně od Brna…

N. Berwick je (v historiografickém pořadí) druhé místo – hned za St Andrews – s kontinuálně zdokumentovanou golfovou minulostí.

HŘIŠTĚ 4G

STR. 62 TEETIME:

Budoucnost je v redesignu

Tom Pearson patří mezi golfové architekty, kteří se mohou chlubit těmi nejlepšími a nejznámějšími hřišti nejen v USA, ale také v ostatních částech světa.

8


STR. 67 Legenda:

STR. 118

Golf pod

meteor z čistého nebe

STR. 72 BYZNYS:

Norbert Furin je z Německa, ale narodil se na Slovensku.

STR. 76 Marketingolf:

JEŠTĚDEM

marketing za pět prstů.

STR. 80 Greenkeeping:

vše o trávě, jak si správně vybrat

STR. 82 VYBAVENÍ: boty do roboty

Cestování Argentina,

golfová novinka pro náročné

Některá golfová hřiště vznikla rychle a hladce, jiná mají ve svém osudu zapsáno hodně zajímavých kapitol. Když posloucháte vyprávění o tom, jak se Miloš Vajner dostal k samotnému zrodu hřiště za Ještědem, může vás napadnout, že to jsou to vlastně takové hříčky osudu. STR. 108 Anketa – Zahrajte si u nás!

V minulém čísle ForGolfu jste měli možnost seznámit se s některými golfovými kluby a jejich plány a lákadly pro vás golfisty. Pokud jste si ještě nevybrali, kam se s rodinou o víkendu vydáte, nabízíme vám další ochutnávku hřišť. Snad vám také tentokrát něco zachutná. Pěknou hru! STR. 132

Každá rána je originál

říká Barbora Jozová. Sympatická gymnazistka Bára hraje golf už od svých devíti let. Je optimistka, a tak se snaží na každou špatně zahranou ránu ihned zapomenout. Za svůj nízký handicap jistě vděčí i svému trenérovi Petru Štrougalovi, u kterého poctivě a pravidelně trénuje nejen Bára, ale i její sestra Michaela.

STR. 140 STR. 88

MÓDA: Stylově na jaře i na podzim STR. 124

GOLF PRO RADOST

STR. 126 Práce lidí na golfu:

Ve fotoseriálu Antonína Krčmáře se seznámíme s tím, co musí zvládnout personál vlastníma rukama, někdy i celým tělem. STR. 136 fotoreportáž:

Daniela Proroková

Špatné počasí

Větu o vztahu golfistova oblečení a špatného počasí známe my, kdo hrajeme často a rádi, velmi dobře.

Úspěšná osmnáctiletá profesionální hráčka z Prosper Golf Clubu Čeladná má za sebou vítězství na mistrovství České republiky družstev do 18 let dívek. Minulý rok obsadila 2. místo na turnaji ve Španělsku. Ale vůbec největším zážitkem uplynulé sezony byla účast na Allianz Ladies Slovak Open .

STR. 146 AUTO:

Napoleonský dostavník

Zcela nový model francouzského Peugeotu poněkud paradoxně nenahrazuje jednu odcházející generaci, ale rovnou dvě. STR. 166 TIPY:

Kam za kulturou, co pořídit blízkému člověku jako dárek k narozeninám nebo čím vylepšit pohodlí domova. To vše najdete zde.

9


a k t ua l i t y

napsali & nafotili promotéři

Těšte se na novou klubovnu

na Cínovci!

Zápisník Moraváka

Délka

je lákadlo

My chlapi toužíme po délkách. Kdo nejdál dočurá, kdo nejdál doskočí, dohodí… Pak jsme větší a dívky nás utěšují, že v  délce to nevězí – ale vězí, přátelé, vězí to v ní! Jinak byste se nesetkali s tím, že se zeptáte spoluhráče, čímže to hrál těch krásných 120 k „fangli“. Dozvíte se, že osmičkou, že mu to dneska lítá, a  pak koutkem oka zahlédnete, že zastrkuje sedmičku. Ani se mu nezatřásl hlas... Cupitání vítěze nearest to the pin se zdaleka nemůže srovnávat s kovbojským krokem bohatýra kráčejícího si pro trofej za longest. Délka. To magické slovo nutí spoustu již dospělých jedinců, dokonce i kmetů, draze pořizovat jeden driver za druhým, v ročním či dvouletém rytmu: pořád je něco nového, že ano? Kupují drivery s příliš dlouhým shaftem a nízkým loftem, jen aby byli dál, dál, dál... Co na tom, že často v lese? Ti s krátkou ranou do fairrwaye jsou k smíchu, jen vrozená slušnost velí smích potlačit. Jsem o padesát metrů dál! Sice v lesíku, ale DÁL.

N

ejen pro hráče, kteří si oblíbili golfové hřiště na Cínovci, bude jistě dobrou zprávou, že se tu na přelomu června a července bude otevírat nová klubovna. Vznikla na místě zbourané staré, tedy v místech před odpalištěm jamky č. 1. Špičkové zázemí s celoročním provozem obsahuje stylovou horskou klubovou restauraci s prostornou terasou a výhledem na České středohoří, Pro shop, pánské a dámské šatny, ubytovací kapacity či např. grilovací zázemí pro akce. Po celém prostoru klubovny se budete moci připojit na wi-fi síť… Celá oblast Cínovce a okolí je vyhlášenou lokalitou – křižovatkou pro milovníky cykloturistiky, kolečkových bruslí či pěší turistiky... 500 metrů od kubovny je hranice s Německem, kde je nespočet stezek. Blízký německý Altenberg nabízí zase aquacentrum s termálními bazény a saunalandem, letní bobovou dráhu a další atrakce. Blízké, co do počtu obyvatel “milionové” Drážďany zase lákají k  návštěvě historických památek a obchodního centra města. Cínovec je tak výbornou lokalitou i pro strávení pěkného aktivního víkendu jen 100 km od Prahy! V zimě zde najdete mnoho běžkařských tras a odtud 10 min. autem lyžařské středisko Altenberg. Zimní příroda je tu neméně kouzelná... www.golf-teplice.cz

Klára bude jezdit volvem

Automobilka Volvo, pořadatel a partner světových turnajů pro amatérské i profesionální golfisty, podpoří Kláru Spilkovou. Nejúspěšnější hráčka české golfové historie a nejmladší členka Ladies European Tour bude od letošního jara cestovat po světě v populárním crossoveru Volvo XC70 D5 AWD. www.volvocars.cz

10

Průmysl jde s dobou. Každý rok se dozvíte, o  kolik metrů, yardů, decimetrů či palců vás které hole prodlouží. Ano, to je pravda. I  železa. Technologického pokroku je tam určitě dost, odhaduji 10–15 %. Ale když srovnáte letošní pětku železo s tou pětkou, kterou hrával váš tatínek (nebo vy, pokud hrajete tak 12 a víc let), zjistíte, že ta letošní má loft 25, ta starší 32! Loft ubývá, záhadně se ztrácí! Takže když hrajete pětkou skoro stejně daleko jako kdysi trojkou, neprodloužili jste se, jen vám to kdosi přečísloval. Určitě jste slyšeli, že dávní mistři hrávali i železem jedničkou a dvojkou a že s nimi už nikdo neumí hrát: ale ta se teď jmenují trojka a čtyřka, proto je máte tak málo opotřebované, taky vám to s  nimi bůhvíjak nejde... Celá sada se smrštila, lofty se snížily a nahoře vznikla řádná mezera, kterou je potřeba zaplnit nejlépe hned několika wedgemi. Výrobci se radují, zákazníci nakupují – délka je velké lákadlo! napsal a nafotil Ivo Doušek


a k t ua l i t y

Putter k nezaplacení

M

ůžeme si říci s Jiřím Paroubkem: kdo z vás na to má? Tenhle putter, který drží v rukou anglický profesionál Nick Dougherty pod dohledem uniformovaného strážce, stojí bratru 100 000 liber! Jde zcela jistě o jeden z nejluxusnějších golfových produktů, které kdy spatřily světlo světa, a mezi puttery drží bezpochyby primát. Tento Odyssey-2-Ball Putter má hlavu z osmnáctikarátového bílého zlata, je posázen 240 rubíny a 378 diamanty. Poprvé byl představen veřejnosti v půli března v londýnském obchodním domě Harrods a  Nick Dougherty byl jedním z  prvních, kdo měli tu čest se ho dotknout. Dougherty považuje svůj 2-Ball Putter za nejdůležitější hůl ve

svém bagu a živě si vzpomíná na rok 2001, kdy se puttery tohoto typu poprvé objevily a hned si získaly přední místo u profesionálů i amatérů. „Toto je ta nejlepší – a zasloužená – oslava desátého výročí vstupu do našeho světa,“ pravil s určitou nadsázkou Dougherty. Myšlenka vznikla během golfové partie šéfa marketingu firmy Gallaway Nicka McInnalyho s klenotníkem Theem Fennelem. Putter je plně funkční a  McInnaly říká: „Doufám, že svému budoucímu vlastníkovi bude dobře sloužit – pokud se odhodlá s ním hrát. Zájem z celého světa je enormní, ale přesto si nemyslím, že ho zařadíme do masové produkce. Zůstane jeden jediný.“ Napsal: Ivo Doušek

Golfem

pro SOS vesničky

12

V

pátek 6. 5. 2011 se uskuteční na golfovém hřišti Golf Resortu Karlovy Vary 1. ročník charitativního golfového turnaje ve prospěch SOS vesniček. V  rámci tohoto turnaje se budou moci děti a  mládež z  SOS vesniček seznámit se základy golfu pod vedením zkušených trenérů formou rozmanitých her a  soutěží v  rámci golfové akademie. Pro všechny, kteří se zúčastní, budou připraveny hodnotné ceny a  dárky. Pro jejich obětavé pěstouny je připraven odpočinkový program zahrnující masáže, welness, kosmetické služby a  degustaci vynikajících vín z  celého světa. Občerstvení po celý den zajišťuje Grandhotel Pupp. Z výtěžku tohoto turnaje bude dále financován letní týdenní kemp pro děti a mládež z SOS vesniček. www.golfresort.cz


a k t ua l i t y

Spilková a Kamasová hvězdami Fitting days Klára Spilková a Zuzana Kamasová se staly hvězdami Titleist Fitting Days v Mladé Boleslavi. „Tady to je jako na Masters,“ glosoval dění v pátek 22. dubna v poledne v Mladé Boleslavi přední amatérský hráč Aleš Procházka. Čtyřdenní akce s názvem Titleist Fitting Days přilákala do města automobilů a golfu asi nejvíc zájemců – špičkových profesionálů i začínajících amatérů. Největším „tahákem“ nebylo ani tak nádherné počasí, ale účast dvou hráček Ladies European Tour Kláry Spilkové a Zuzany Kamasové. Na dopolední tiskové konferenci obě potvrdily, že s holemi Titleist hrají pět let a že jsou s nimi i se servisem okolo nich maximálně spokojeny. Do Mladé Boleslavi přijely na pozvání manažera společnosti Acushet Petra Tomáška, aby si vyzkoušely letošní novinky. www.cgf.cz

Internetová

TV PGAC rozšiřuje program

V březnu byla spuštěna internetová televize české PGA www.sledujgolf.cz, na níž příznivci najdou videa mapující všechny podstatné události českého profesionálního golfu. Svůj program postupně rozšiřuje a dalším důležitým krokem je nová sekce Golfing World TV, kterou nabízí www.sledujgolf.cz jako první a  zatím i  jediný web v  České republice. Program Golfing World TV je velice bohatý. V  přehledném a  jednoduchém menu si uživatel vybírá z  aktuálních sestřihů právě probíhajících turnajů těch nejprestižnějších světových túr. V  nabídce jsou PGA Tour, European Tour, LPGA Tour, Nationwide Tour, Challenge Tour, Champions Tour, Senior European Tour a Asian Tour. Návštěvník stránek může zhlédnout rovněž videa s další golfovou tematikou – profily hráčů, reportáže o  golfovém vybavení, instrukce elitních trenérů, tipy na golfovou dovolenou apod. www.sledujgolf.cz

Golf bez bariér na mezinárodní úrovni K

onto BARIÉRY pořádá historicky první mezinárodní golfový turnaj handicapovaných za účasti českých i zahraničních handicapovaných hráčů a golfových nadšenců z řad známých osobností. Výtěžek poputuje na projekt Sport bez bariér a  do Rehabilitačního centra v Kladrubech. Turnaj se bude konat 21.–22. 5. v Golfovém Resortu Darovanský dvůr. Zúčastní se ho jak profesionální handicapovaní hráči ze zahraničí a ČR, tak zdraví golfoví nadšenci včetně známých osobností. Českou republiku bude zastupovat například Miroslav Lidinský, první český handicapovaný golfový vicemistr Evropy a vítěz Evropského poháru Order of Merit, který byl jako profesionální voják v Afghánistánu zraněn protiraketovou střelou do nohy. Moderovat budou Marek Eben a Ondřej Hejma. Záštitu nad mistrovstvím převzal předseda vlády České republiky Petr Nečas. www.kontobariery.cz

14


a k t ua l i t y

15


a k t ua l i t y

Spilková vs. Mrůzek na Středoškolském poháru Klára Spilková není jen nejmladší profesionální evropskou hráčkou – členkou Ladies European Tour –, ale také středoškolačka. Za své radotínské gymnázium nastoupí v rámci pátého ročníku Středoškolského poháru, kde proti sobě nastoupí tříčlenná družstva středních škol z celé ČR. „Studentský Ryder cup“ by letos mohl být poměrně dramatický, mimo jiné také kvůli tomu, že tu Klára Spilková nastoupí proti Filipu Mrůzkovi, pro něhož je mstětické hřiště domácí. Turnaj se bude konat v úterý 10. května v GC Mstětice. Více o Středoškolském poháru na str. 100. www.ingolf.cz

J

en jeden golfista na světě dokázal při Ryder cupu porazit ve dvouhře Tigera Woodse. Costantinu Roccovi se tenhle kousek podařil v roce 1997 ve španělské Valderramě. A právě italský matador ozdobí svou účastí úvodní turnaj Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2011 ve Mstěticích. Nejprestižnější série ve střední Evropě začne tradičním turnajem Golf Prague Open, který se hraje od soboty 7. do pondělí 9. května. Rocca přicestuje do Prahy ve čtvrtek 5. května. V pátek bude hrát ve Mstěticích cvičné kolo a od soboty do pondělí nejprve Pro-Am a pak dvě turnajová kola. V jeho programu jsou i dvě akademie pro děti a partnery turnaje a oficiální tisková konference. Rocca, který bude v Praze na pozvání promotérské společnosti MP Shot ČR, odletí domů v úterý 10. května. www.cgf.cz

Rocca

přijede do Mstětic V

GC Český Krumlov

otevírá pravidlovou poradnu 16

edení Golf Clubu Český Krumlov zahajuje zajímavý projekt – vzdělávání hráčů v pravidlech. V  dubnu pořádal setkání s  Bolkem Bobčíkem, mezinárodním rozhodčím ČGF, nad pravidly R & A. Zároveň na svých webových stránkách umístili odkaz na pravidlovou poradnu, kterou vede Michael Jon. Ne na všechny otázky, které vznikají přímo během hry, dokážeme odpovědět jednoznačně, a to i za předpokladu, že máme k ruce pravidla. Průběžné vzdělávání vlastních hráčů by mělo patřit do náplně každého golfového klubu – jen tak dál! www.golfck.cz


a k t ua l i t y

17


L a d i e s E u r o p e a n To u r 2 0 1 1 Konečně je tady něco, o čem řada z nás, českých golfistů a  především golfistek, snila. Máme komu fandit!

Famózní start Kláry Spilkové Klára Spilková, která je nejmladší hráčkou Ladies European Tour v historii, zahájila svou profesionální sezonu na LET turnajem Lalla Meryem cup v marockém Agadiru. Její cíl před turnajem nebyl vůbec malý, chtěla projít cutem, což se dosud žádné české profesionálce na prvním turnaji nepodařilo. Konečné dělené sedmé místo s výsledky 69, 77, 75 a 69, celkově +2, je však něco úžasného.


Ř

napsala Lenka Soukupová nafotili Tristan Jones, Petr Spilka, Aneta Zárubová

ada z nás sledovala turnajový leaderbord on-line a už od prvních jamek to bylo napínavé. Když se na konci prvního kola objevilo Klářino jméno s  výsledkem –3 na druhém místě ze 126 hráček, neměli jsme slov. A bylo jasné, že i kdyby dál se už třeba tolik nedařilo, tento nádherný výsledek už Kláře nikdo nevezme. Jenže ono se dařilo. Ve druhém a třetím kole malinko méně, v tom čtvrtém, rozhodujícím, Klářina hra opět brala dech. Její výsledek, kdy to s výkonem –3 vytáhla z děleného 15. místa na sedmé, si zaslouží obdiv a je velmi důležitý. Hovoří totiž o její bojovnosti, o pevných nervech a  o  tom, že dovede nepodlehnout nervozitě a  tlaku finálového zápasu. A  to je nesmírně důležité pro její další kariéru. Počasí pro hru zpočátku nebylo ideální, vál silný vítr a některé hráčky dokonce z turnaje v  prvním kole odstoupily kvůli přehřátí a  vyčerpá-

Klára si svůj první start na LET užívala

ní z horka. Vítr ztížil hru české hráčce hlavně ve druhém kole, kdy v době jejího startu a hry byl nejsilnější. A  jaké jsou Klářiny nejsilnější dojmy? Jak se vám líbilo hřiště Golf du Soleil, na kterém turnaj probíhal? Hřiště je krásné, fairwaye jsou velmi úzké a na hřišti se dá dobře skórovat, ale hodně to zde ztěžuje silný vítr, který často mění směr, a keře vedle fairwayí.

19

Jak se k vám chovaly soupeřky, bylo znát, že si uvědomují, že je to pro vás první start? Snažily se vám nějak pomoci, nebo naopak jste cítila nějakou rivalitu? Všechny byly velmi přátelské a některé mi nabízely i  svou pomoc, kdybychom si s  něčím nevěděly rady. Rivalitu jsem nepociťovala, každá se soustřeďuje, aby zahrála co nejlépe. Jak se vám líbí atmosféra mezi profesionálkami? Atmosféra je super, holky jsou moc milé a organizátoři mají vše dokonale připravené, takže člověk může v klidu hrát.


L a d i e s E u r o p e a n To u r 2 0 1 1 Jaké jste měla pocity na prvním teečku? Nebyla jsem ani nervózní a spíše jsem se těšila na hru na krásném hřišti Golf du Soleil. Jaké jste měla pocity po posledním puttu? Byla jsem šťastná, že jsem to napoprvé tak dobře zvládla. Prostředí zahraničních turnajů už dobře znáte, bylo tady něco, co by vás překvapilo? Ne, nepřekvapilo, jen jsem se zúčastnila dvou školení o pravidlech, což bylo zajímavé a poučné. Co byl pro vás největší zážitek? Velkým zážitkem pro mě byl celý turnaj, je to nezapomenutelná zkušenost. Co jste si nejvíc užila a co naopak vás nějak zklamalo? Užila jsem si dobré výsledky a nic mě nezklamalo. Přivezla jste si nějakou hmatatelnou vzpomínku na svůj první profesionální turnaj? Přivezla jsem si domů členskou kartu z LET, na kterou jsem opravdu pyšná. Klára se na svou profesionální dráhu vydala za pomoci svého týmu, do něhož patří manažer Alan Babický ze společ-

nosti Ingolf, kouč Pavel Nič sen., který Kláru trénuje už od roku 2004, tisková mluvčí, osobní asistentka a caddie Aneta Zárubová, kondiční trenér Jiří Fiřt a psycholožka Hana Jenčová.

Zpočátku jsem se trochu obávala, jak vše budu zvládat, protože Kláře dělám i statistiky, ale nakonec to šlo. A jelikož mám na starosti i styk s médii, tak jsem se ani po večerech moc nenudila (smích).

Jak prožívala průběh Klářiny hry Aneta Zárubová v roli „kedíka“, nebyla za ni nervózní? To jsem tedy byla, hlavně při úplně prvním odpalu, to jsem si říkala, jak neskutečně odvážná Klára je.

Těšíte se na další část sezony? Moc se těším, hlavně do Mnichova, všichni říkají, že je to zážitek.

Byl pro vás průběh turnaje bez problému, nebo jste i vy sama musela s něčím bojovat? Vše probíhalo dobře, nedělala jsem caddie úplně poprvé. Hřiště bylo opravdu krásné a na Klářin golf je radost koukat. Jedinou komplikací byla asi jen včela, která mě před třetím kolem štípla do chodidla. Jsem na ně alergická, tak mi noha trochu natekla, prášky to ale zachránily. Bavilo vás dělat caddy? Proč? Opravdu je to zábavná práce, díváte se na to hřiště trochu jinak, hlavně jsem ocenila, jak má tour propracované birdie karty, je na nich každý metr, různé stromy a členitost, skvěle se s tím pracuje. Sama golf hraji a moc mě baví, tak je to škola i pro mě. Měla jste během turnaje hodně práce, jak jste to zvládala?

Jeden z ukázkových drivů

Z profilu Kláry Spilkové na stránkách LET Představujeme nejmladší členku LET Kláru Spilkovou (16) z Prahy v České republice. Kartu na sezonu 2011 získala díky 9. místu na LET Final Qualifying School. Je student‑ kou, kromě golfu ji baví lyžování, plavání, hudba a čtení. Oblíbené jídlo: italská kuchyně Oblíbený film: burleska Oblíbené knihy: Stieg Larsson Co mám na iPodu: Pop, R´n´B. Největší úspěch: hra na European PING Junior Solheim cupu a v Ryder cup teamu Přírodní talent: na sporty Čeho se bojím: pavouků a tmy Největší sen: první místo v Rolex Women’s World Golf Rankings Oblíbené hřiště: Golf Club Zbraslav, Nati‑ onal GC Paris Flight pro four-ball: Annika Sorenstam, Tiger Woods, Rickie Fowler Oblíbený golfista: Martin Kaymer Oblíbená golfista: Annika Sorenstam Moto: No pain, no gain

Klára se svou kamarádkou a kedíkem Anetou Zárubovou

20


napsal XXXX foto XXXX

21


R o z h ovo r

Splněný golfový sen Zuzany Kamasové

Zuzana Kamasová, slovenská profesionální hráčka a také členka české PGA, na turnaji LET Lalla Meryem cup v Maroku hrála, jako by stále foukající vítr a vedro byly jejími největšími kamarády. Z děleného pátého místa po prvním kole se vyšvihla do čela leaderboardu a tam už zůstala. Zapsala tak historicky první vítezství slovenského golfu do světových tabulek.

22


napsala Lenka Soukupová nafotili Antonín Krčmář & Tristan Jones Jak jste se na turnaj v Maroku připravovala? Trošku netradičně v  tom, že jsem si po neúspěšné kvalifikaci v prosinci dopřála dva měsíce oddychu od golfu a trávila veškerý čas lyžováním a kondiční přípravou. Na závěr února jsem odletěla za svým trenérem do USA. Navštívila jsem také své známé na Floridě a odehrála několik kol. Motivací mi byla i návštěva na turnaji PGA Honda Classic na PGA National, která mě skutečně nabudila do tvrdého třítýdenního tréninku s  mým trenérem Skipem Malekem. Lišila se v něčem tato příprava od přípravy na jiné turnaje? Náš trénink po zimě strávené na Slovensku je vždy stejný. Nejprve se musím pořádně trefit do míčku, což trvá asi týden, a potom se postupně dostáváme k doladění detailů při set up a  při švihu. Poslední dva roky hrajeme na různých hřištích v  okolí Hiltonu v  Jižní Karolíně, daleko častěji než předtím, a myslím, že i to je důvod úspěchu. Herní situace se lépe trénují na hřišti, lépe se mi také koncentruje. Jak jste se cítila před startem vašeho velkého turnaje, měla jste pocit, že je něco jinak? Vůbec ne. Měla jsem stejný pocit jako vždycky. Myslím, že jsem od začátku zvolila defenzivnější strategii kvůli silnému větru a  to se vyplatilo. Bylo to vlastně jednoduché, od začátku jsem neměla velké oči a snažila se hrát ránu po ráně!

Ze své výhry a ze získání plné karty mám velkou radost, ale člověk by měl zůstat nohama pevně na zemi. Jak jste se vyrovnávala s těžkými podmínkami, s horkem, větrem? Vítr jsem studovala, ale i  tak jsem chvílemi měla fakt co dělat, abych zjistila, kterým směrem vlastně fouká. Horka na mně zanechala také své, když jsem po druhém kole překonala menší úpal se všemi jeho příznaky. Třetí kolo jsem se prostě snažila přežít, protože mi chvílemi nebylo nejlépe, ale pak už to bylo dobré. Jaký jste měla cíl před prvním odpalem? Určitě projít cutem a  hrát „one shot at the time!“.

Napadlo vás po prvním vydařeném kole, že by mohlo být všechno jinak? Po prvním kole, kdy jsem hrála-1 v silném větru a  skončila na děleném pátém místě, jsem měla radost z dobré pozice. Ale přede mnou byla další tři kola, a jak jsem už říkala, neměla jsem velké oči a snažila jsem se hrát svou hru bez zbytečného přemýšlení o čemkoli. Jak jste zvládala psychicky poslední kolo? Bylo to velmi náročné, zvlášť když jsem si po patnácté jamce uvědomila, že jsem vedení ztratila, zaostávala jsem o  jednu ránu. Měla jsem místního kedíka, který mi pomáhal číst putty, ale ve strategii mi poradit nedovedl. Zpětně vím, že jsem kvůli nervům přestala rozumně uvažovat a místo na střed greenu jsem atakovala i náročné piny a o něco hůře trefova-

23

la míč. Výsledkem byla zbytečně bogey. Určitě by to vypadalo jinak, kdybych měla s sebou Mišiaka, mého kedíka, a on by převzal úlohu vzhledem ke strategii hry a také ohledně informací o skóre jiných hráček. Váš osobní kedík vám chyběl během turnaje hodně? Velmi. Bohužel Mišiak se mnou v Maroku nebyl, ale sledoval všechno ze Slovenska, takže to prožíval na dálku a vím, že byl celý čas se mnou! Tato výhra je i jeho výhrou, přestože fyzicky při tom nebyl. On se se mnou hodně nadřel za posledních osm let a po tvrdé dřině a jen pár úspěších je tato výhra balzám na duši i pro něj! Co vás během turnaje rušilo, odvádělo od soustředění, a co naopak pomáhalo?


R o z h ovo r

Zuzka s vítěznou trofejí

V posledním kole jsem musela sledovat le‑ aderboard, abych věděla, kde se pohybuji. Za normálních okolností je i funkcí caddyho poradit, jak zvolnit hru, zjednodušit strategii v okamžiku, kdy hraji s dost velkým náskokem a nešvihám až tak skvěle. Pomáhala mi myšlenka a povzbuzení od všech z domova stejně jako od spoluhráček, které mě přišly povzbudit na hřiště. Čím byl pro vás turnaj v Maroku jiný? Dovedete si vysvětlit ten zlom? Prozradím jen to, že jsem po třetím kole měla dlouhý rozhovor na drivingu s  Thomasem Levetem z  Francie, který neprošel cutem do víkendových kol, a proto se na nás přišel podívat. Hrála jsem se svou kámoškou Ann Lise Caudalovou z Francie, a tak s námi prošel pět závěrečných jamek, kde se mi podařily tři berdíky. Po hře jsme si povídali a on mi dal pár skvělých tipů, jak se mám připravit na poslední kolo. Přišly mi skutečně vhod! Takže děkuji i  jemu. Po mé výhře telefonoval organizáto-

rům, že mi gratuluje a doufá, že mi pomohl. Skutečně pomohl, a jak! Myslíte si, že váš úspěch pomůže při rozvoji golfu na Slovensku? Upřímně v to doufám. Je to už rok, kdy jste přestoupila k teaching PRO a  připravujete se na dráhu trenérky slovenské reprezentace. Jak tato příprava probíhá? Momentálně jsme právě s druhým turnusem na reprezentačním kempu ve Skalici, kde to spíše vypadá jako boj o život, protože je tu velká zima a prší. Věnuji se reprezentaci už třetí sezonu jako asistentka reprezentačního trenéra Garyho Alisse a hodně se od něj učím. Práce s reprezentací a s mládeží mě skutečně baví a určitě se jí budu věnovat i do budoucnosti. Proč jste se rozhodla pro tento krok? Můj názor na život jako takový je, že je potřeba mít různé možnosti. To znamená, kdy-

24

bych ukončila hráčskou kariéru kvůli zranění, rodině nebo něčemu jinému, mám pak další možnost, jak se věnovat i nadále sportu, který mám tak ráda. Navíc jsem se začala věnovat i  pravidlům, a  pokud všechny semináře a zkoušky půjdou podle plánu, na závěr roku bych měla mít další možnost realizace v golfu jako rozhodčí. Co znamená v souvislosti s tím vším marocké vítězství a získání karty na LET? Ze své výhry a ze získání plné karty na další tři sezony mám velkou radost, ale člověk by měl zůstat nohama pevně na zemi. Můj další plán je samozřejmě hrát, a pokud to čas dovolí, věnovat se i ostatním aktivitám. Naše sezona má do konce roku 20 turnajů, takže prostor pro další aktivity tu je a nemusí to být na úkor hraní. Jak bude tedy vypadat vaše letošní golfová sezona? Momentálně jsem v procesu výběru turnajů, ale také další tréninkové strategie. Myslím,


R o z h ovo r

Radost z výhry a rozloučení s turnajem

že odehraji do konce sezony všechny turnaje s výjimkou jednoho nebo dvou podle potřeby. Máme totiž na LET od začátku května turnaje sedm týdnů v celku, takže budu muset nějaký vynechat, abych zvládla zdravotně vše bez újmy. To vše stále ještě řeším. Jaký bude váš další turnaj, na kolika z nich chcete hrát? Další turnaj bude v květnu na hřišti Noational v tureckém Beleku. Určitě bych ráda odehrála i něco na Slovensku a v Čechách na Czech PGA Tour. Jak se budete připravovat? Stejně jako dosud. Vzhledem k tomu, že mám

místenku na oba majory, Evian i British, určitě přiletí můj trenér do Evropy, abychom spolu doladili formu a abych mohla jít do svých zatím největších turnajů v kariéře připravená. Prakticky hned po návratu z Maroka jste se vydala do Londýna na kurz pro rozhodčí. Jak to tam probíhalo? Bylo něco, co by vás tam překvapilo, můžete se ještě dozvědět o pravidlech něco nového? Kurz pro rozhodčí v Londýně byl úplně úžasný. Byl určen pro hráčky a  členky LET, které mají slušné znalosti pravidel. Měli jsme vynikající školitele, tedy rozhodčí z R and A, kteří nás za tři dny skutečně naučili hodně. Moje znalosti pravidel jsou celkem dobré, ale na správné

26

rozhodování musím být schopna najít správné pravidlo či postup v knížce, což mi zatím nejde. Věřím, že Michal Jon nebo Jirka Kubelík si na mě najdou čas a já se budu moci přiučit něco i v praxi, protože v říjnu mě čekají další zkoušky. Momentálně jsem úspěšně prošla testem rozhodčích druhého stupně. Máte nějaký golfový sen, nebo se vám letos v dubnu splnil? Máte pravdu, můj golfový sen se splnil do poslední tečky! Budu si muset vysnít další, abych měla za čím jít. Moje sny v  osobním životě ale ještě zdaleka splněny nejsou, takže se v nejbližší době budu více soustřeďovat na tuto oblast.


27


rubrika

28


napsal Michael Jon foto archiv

p r av i d l a

Taková „normální“ situace… Vystřelíte drive a ten si to namíří neomylně do největšího křoví vpravo od fairwaye. Víte, co se sluší, a tak nahlásíte „provižn“, a když na vás přijde řada, pošlete naprosto dokonale a elegantně na střed fairwaye.

P

ak jdete hledat a hele! Za křovím, v re- snaží vymyslet, kolik ran jste zahrál a kolik jich ři a pět, trestná za zvednutí provizorního míče, lativně hratelné poloze, na vás krásně nafasujete k nim. který se měl stát míčem ve hře – šest. Hráč po zívá bílá kulička! Tak šup, šestka železo Vezmeme si k ruce Decisions neboli pěkně čes- umístění provizorního míče zpátky na fairway (leží přece výborně) a bum! Kolegové ky Rozhodnutí. Konkrétně Rozhodnutí 27 – bude hrát svoji sedmou ránu! ve flightu tleskají povedené ráně, míč si vesele 2b/9. Tohle totiž přesně výše popsanou situaci Z toho vyplývá, že je vždycky potřeba přemýštancuje po fairwayi směrem ke greenu. Pak ode- řeší, a to následujícím způsobem: let, než na míč sáhnu a  zvednu ho. Hlavně je hrají parťáci a vy si mezitím zvednete z fairwaye Hráč zvedl míč, který se měl stát míčem ve hře. ale vždycky potřeba mít absolutní jistotu, jestli svůj „proviž“. Vykročíte směrem hraju nebo ještě lépe, jestli se kupředu, cestou si ještě vyslechchystám odehrát, svůj, a  nikoli Krve by se ve vás nedořezal ve chvíli, kdy vás nete komentáře typu: „Ty jsi ale cizí míč! A  taky doporučuji vřeměl kliku…,“ a  pak už se blížíte míč, který jste odehrál před chvílí z roughu, vítá le vrátit ten cizí míček tam, kde k míči. Krve by se ve vás nedořejsme ho našli, on totiž může už evidentně neznámým logem… zal ve chvíli, kdy vás míč, který jste za chvíli přijít někdo, komu patří. odehrál před chvílí z roughu, vítá Jen pokud je naprosto evidentHráč dostane jednu trestnou ránu jako následek ní (!), že se k  němu už nikdo nebude hrnout, evidentně neznámým logem… Že se vám to ještě nestalo? Ani nikomu ve va- ztráty původního míče, dvě trestné rány za za- nechte si ho v kapse. Jak vidno z textu, nenápadšem okolí nebo ve vašem flightu? No, zase tak hrání nesprávného míče a jednu trestnou ránu ný a  naprosto reálný postup v  relativně běžné vzácná situace to fakt není, to mi věřte. A teď co za zvednutí provizorního míče. Musí umístit herní situaci sype hráči do kožichu jednu ránu s tím? Hráči stojí na fairwayi, škrábou se na hla- provizorní míč zpět, kde ležel, a pokračovat ve za druhou, aniž zvedl nad hlavou kteroukoli ze vách a začínají vymýšlet. Další flight čeká. Pak se hře tímto provizorním míčem. A  jak se to má svých holí. Přitom, kdyby hráč identifikoval svůj vracíte zpátky a snažíte se najít původní míč. To s ranami? Drive do křoví – jedna, rána zahraná míč v roughu za křovím, pak by ve chvíli, kdy by se vám nedaří a nakonec stejně nevíte, kde a co jako provizorní – dvě, trestná za ztracený míč – ztratil svůj původní míč, hrál provizorním mívlastně budete dropovat a  spoluhráči se zatím tři, dvě trestné za hru nesprávným míčem – čty- čem z fairwaye čtvrtou ránu. O tři méně…

29


GOLF REVISITED

Josef Charvát (uprostřed) na vrcholu – ve funkci nehrajícího kapitána reprezentačního družstva ČSR při utkání se Švýcarskem v roce 1947. V té době byl po zásluze předním československým golfovým funkcionářem. Po roce však bylo všechno jinak ...

Josef Charvát Dne 19. března letošního roku uplynulo 105 let od narození významného člena Síně slávy českého golfu Dr. Ing. Josefa Charváta. Je až neuvěřitelné, v jak širokém záběru prokopával cestu českému golfu, ať v oblasti organizační a popularizační, architektonické a greenkeeperské, pravidlové, či společenské a diplomatické... Proto bychom rádi na tyto skutečnosti upozornili v rámci nově otevírané rubriky, která bude sondovat pozapomenuté osobnosti a osudy hřišť.

D

o služeb Golf Clubu Praha vstoupil Josef Charvát ještě jako student 1. října 1925. Administroval práce přípravného výboru, po založení GCP se stal jeho sekretářem. V zaměstnaneckém vztahu setrval 20 let – do 30. června 1945. Teprve v  létě toho roku byl přijat za člena klu-

bu a kooptován do jeho výboru. V různých funkcích pak působil až do hořkého konce GCP v r. 1948. Na přelomu let 1949–1950, která trávil v  tuberkulózním sanatoriu ve Vyšných Hágách, s  ním představitelé Českého golfového klubu komunikovali dost nevybíravým způsobem a již jen prostřednictvím advokátů…

Golf není pro bohaté, hole budou dřevěné

V roce 1928 začal vycházet časopis Tennis-Golf-Revue (TGR), který s podtitulem Ofic. orgán Čs. LawnTennisové Associace a  Golf-Clubu v  Praze redigoval Karel Roth. Nejčastějším přispěvatelem do jeho golfové části byl právě J. Charvát. Již v prvním čísle uveřejnil článek Golf

30

v Československu, ve kterém shrnul dosavadní historii tohoto sportu u  nás. Pravidelně zde potom informoval o činnosti GCP. Z jeho pera je i popis začátků golfu v Piešťanech. Charvát pravidelně podával informace z dění ve světovém golfu, jako např. o polemice kolem velikosti golfového míče či aktuální světový žebříček nejlepších hráčů. S  přístupem


napsali Prokop Sedlák & Jaroslav C. Novák Foto & ilustrace archivy autorů & Golf Clubu Praha k pravidlům a o způsobech rozhodování v golfu seznamuje čtenáře TGR v článku Soudce a rozhodčí. Nevyhýbá se ani otázkám techniky a taktiky hry. Svědčí o  tom např. články Spoon nebo O hře na greeně a řada dalších. Metodice výuky golfu se věnoval v článku Jak se naučím golfu. Charvát byl neúnavným propagátorem a  popularizátorem hry. Jeho článek Kouzlo golfu je toho stále platným dokladem. Byl rovněž nositelem silného sociálního cítění a bo-

že „prvotřídní hole ze dřeva hickory jsou ocelovými holemi nedostiženy a zůstanou idolem pro skutečného znalce. Proto budou steel-shafts používány hlavně slabšími hráči, kteří stejně nemají potřebnou zkušenost, aby cítili v ruce dobrou pálku…“

Praha centrem slovanského golfu

V roce 1931 byl již J. Charvát vystudovaným inženýrem – zřejmě ekonomem. Tomuto zaměření odpoví-

Prvotřídní hole ze dřeva hickory jsou ocelovými holemi nedostiženy a zůstanou idolem pro skutečného znalce. Proto budou steel-shafts používány hlavně slabšími hráči. jovníkem proti vžitému názoru o golfu jako sportu pro bohaté. V článku Pro golfový dorost z r. 1929 vyvrací představu o  golfu jako „sportu pro staré“. Čtenářům TGR uměl dobře poradit i  s  oblékáním do nepříznivého počasí: článek Golf v  dešti je dobrým návodem pro každého pravého golfistu, který se „nedá od svého sportu odradit naprosto ničím“. Přes svůj přehled se dopouštěl i omylů – v roce 1929 například neodhadl dobře další vývoj golfových holí. Po uznání ocelových shaftů i  pro turnajovou hru předpokládal,

dá článek Jak se dělá cizinecký ruch, který byl předzvěstí jeho pozdější profesní orientace. V r. 1932 začíná vycházet měsíčník Golf in der Tschechoslowakei – jako redaktor je uveden Ing. J. Charvát. Časopis byl tištěn ve Frankfurtu n. M. a byl vydáván jako společná tiskovina Golf Clubu Praha, Golf Clubu Piešťany, Golf Clubu Marienbad a Golf Clubu Karlsbad. V  témž roce přestal vycházet časopis TGR v  daném složení a  věnoval se nadále pouze tenisu. Začátkem r. 1932 byl založen Golfový svaz ČSR a J. Charvát

Ke svatbě svému redaktorovi popřála i Tennis-Golf Revue v roč. 1928/29

31

Fenomenální solitér československé golfové architektury

V archivu Národního muzea nalézáme i  složky plné výstřižků – článků, plánků a fotografií, jež po léta shromažďoval sekretář GCP Dr. Ing. Josef Charvát. K těm z nich, které jej na počátku profesní dráhy významně ovlivnily a inspirovaly jeho další směřování, patřily zejména seriály Modern Golf Course Design od E. R. Tipplea; Strategy of Hole Design od Joshuy Granze či Burrows Good and Bad od Brera Rabbita aj., vycházející či přetiskované ve 30. letech v  kultovním britském magazínu Golf Illustrated. Pro mladého nadšence, kterým J. Ch. nesporně byl, představovaly více než „živou vodu“… Nejenže mu svým obsahem mluvily z duše, ale navíc jej utvrzovaly v přesvědčení o významu golfové publicistiky a síle psaného slova – potažmo i platnosti latinského rčení Litera skripta manet. Sám jako přispěvatel TGR hned v jejím úvodním ročníku uveřejnil článek Moderní architektura a golfové hřiště, v  němž upozorňuje na důležitost golfové estetiky, kdy hřiště má mít podobu přírodního parku. Byl předzvěstí jeho další bohaté architektonické činnosti. Své architektonické schopnosti doplnil i znalostmi z oblasti údržby hřišť. Svědčí o tom např. článek Piešťanské hřiště ze stanoviska golf-technického z roku 1929, v němž přináší návod, jak toto hřiště po technické stránce vylepšit. Charvátovy myšlenky a názory jsou aktuální dodnes. V článku Snadná nebo obtížná hřiště varuje před módou velmi obtížných hřišť, která odrazuje středně vyspělé hráče a bere jim radost ze hry. V roce 1931 uveřejnil článek Moderní architektura golfových hřišť již jako společník smíchovské Golfové stavební a obchodní společnosti ( fa arch. J. Sirotka & spol.), která dodávala stavební a udržovací práce pro staré motolské hřiště. V  roce 1933 se J. Charvát zúčastnil mezinárodní soutěže v  golfovém designu, pořádané prestižním Golf Illustrated. Úkol „pro několik stovek odborníků z  celého světa“ zněl: Do daného terénu navrhnout jamku, přičemž bylo zadáno místo odpaliště a  místo jamkoviště, jakož i délka dráhy č. 1. Soutěž vyhrál jistý Mr. Dent, na děleném druhém místě se umístili J. Ch. a známý německý reprezentant a architekt B. von Limburger. Charvátovi bylo vytýkáno pouze to, že na první jamku byl jeho návrh příliš herně náročný. V roce 1934 se zúčastnil této architektonické soutěže podruhé a získal první cenu, o čemž dobový – český i německý – denní tisk referoval jako o „pozoruhodném úspěchu československého odborníka golfové architektury, provázeném skvělou kritikou“… V  roce 1935 se mistrovské soutěže poprvé konaly na mariánskolázeňském hřišti. Hřiště se na tuto událost velmi pečlivě připravilo. Podle Charvátova návrhu byly zde přestavěny greeny č. 6 a 14 (dnes č. 7 a 15). V témže roce musela část Motola ustoupit nové silnici – a  hřiště bylo zkráceno. Projekt rekonstrukce motolského hřiště byl jeho prvním uceleným počinem. Předcházela mu analýza nedostatků a kritika chyb při jeho budování (podle původního návrhu Fr. Ringhoffera), částečně napravená již při prvních úpravách, prodlužujících některé jamky, na nichž se podílel jako sekretář GCP před r. 1933. Dodatečně pak ještě byla vybudována, resp. přestavěna, některá jamkoviště – zejm. greeny č. 3 a 5. Ze stejného


GOLF REVISITED období pochází návrh nového greenu č. 6 pro hřiště v Piešťanech. Po první výpovědi z  Motola v  r. 1934 se naplno rozjelo hledání pozemků pro nové hřiště GCP. Související činnosti zabezpečoval převážně J. Ch. Velmi podrobně byl rozpracován jeho návrh osmnáctijamkového hřiště u  Milíčovského dvora v  Chodově – resort měl zahrnovat i  plavecký bazén, tenisové kurty a další vybavenost. Byl o něm dokonce natočen film, který se toho roku promítal na výroční schůzi. Z obchodu však na poslední chvíli sešlo. Postupně byly dále ověřovány pozemky u Šárky, v Modřanech, Ruzyni, na Jílovišti, v Hrdlořezích, Louňovicích u Jevan či Radošovicích u  Říčan. Ani jeden z těchto záměrů, jak víme, nebyl naplněn – i když posledně jmenované pozemky již byly klubem zakoupeny. Těsně poté ovšem přišla ještě výhodnější nabídka od knížete Lichtensteina, takže čerstvě nabyté nemovitosti byly směněny za část klánovického lesa. Vedle této činnosti pro GCP vypracoval J. Charvát návrh devítijamkového hřiště pro Tatranskou Lomnici, ale ani ten nebyl uskutečněn. Své projekční schopnosti reálně uplatnil až při návrhu malého soukromého hřiště v parku zámku Tloskov u  Neveklova. Lze ovšem předpokládat, že minimálně radou či odbornými konzultacemi pomáhal předsedovi Ringhofferovi při dostavbě jeho volešovického hřiště stejně jako místopředsedkyni Havránkové na miniaturním hřišti u jejího zámečku Hadovka. Na valné hromadě v  r. 1936 se o  Klánovicích již jednalo zcela konkrétně. Ve Sportovní revue bylo později oznámeno, že J. Ch. „byl pověřen architektonickým návrhem nového

Životním dílem J. Ch. se stalo Klánovické hřiště GCP: návrh z r. 1937

se stal jeho generálním sekretářem. V této funkci se stal hlavou a motorem celostátního rozvoje golfu… Od r. 1933 začalo Mezinárodní golfové nakladatelství Ferdinand Profeld pod Charvátovým redakčním vedením vydávat měsíčník Slovanský golf (orientovaný mj. i  na vývoj v Polsku a Jugoslávii, o čemž 4. dubna t. r. nadšeně informovaly Národní Listy pod titulkem Praha tiskovým střediskem slovanského golfu) a  dále německy psaný měsíčník Mitteleuropäische Golf Revue. V obou publikuje odborné články z  celé šíře golfové problematiky. Z nich jmenujme alespoň seriály Zásady moderní golfové architektury a  Greenkeeping. Od dalšího roku vychází ve stejném nakladatelství Sportovní Revue – velká část tohoto měsíčníku je věnována golfu. Většina odborných článků je opět z Charvátova pera. Vedle činnosti v  obou revue redakčně zajišťuje od r. 1936 vydávání anglicky psaného měsíčníku Golfing in Czechoslovakia, který byl orgánem Golfového svazu ČSR. Na podzim se spolu s Miroslavem Švestkou zúčastnili přípravné konference k  založení budoucí

Skica bunkeru na jamce č. 13 v Klánovicích, 1937

Evropské golfové asociace, konané v Lucembursku. Na konferenci přijelo 11 států s  velmi rozdílnými představami, což odpovídalo tehdejší evropské politické situaci. Oba českoslovenští delegáti se značnou měrou zasloužili o její zdar, když napomohli překonat původně nesmiřitelná stanoviska Anglie a Německa. V listopadu 1937 se pak konala ustavující konference EGA…

Konec zlaté golfové éry

V roce 1938 bylo otevřeno nové hřiště GCP. Čtenářům Sportovní

32

revue jej přiblížil v článku Dovoluji si vám představiti Klánovice. V září 1938 přišly neblahé politické události a zlatá doba golfu se začala nezadržitelně hroutit. Centrum celostátního golfového dění se po ztrátě západočeských hřišť přeneslo do Klánovic a Charvát se stal jeho neúnavným udržovatelem. Příloha Sportovní revue stále přinášela zprávy z  golfového světa i  články výchovné, jako byla na pokračování vycházející Golfová etiketa. Pět dní po konání Mezinárodního mistrovství 1939 vypukla II. světová válka. Veškeré další dění bylo


INZERCE

touto událostí významně poznamenáno. V letech 1940– 1941 vycházela Sportovní revue alespoň jako dvouměsíčník. Zatímco ročník 1940 přinášel ještě informace z domácích soutěží, ročník 1941 byl již obsahově velmi chudý. Pak revue vycházet přestala docela.

Wehrmacht macht golf nicht frei

Charvát dál zastával funkci generálního sekretáře GCP i Českomoravského golfového svazu, i když to za okupace byla činnost velmi obtížná a  neradostná. Spolu s  čestným tajemníkem klubu M. Švestkou byl nucen administrovat i  krajně nepopulární,

byť vynucená, opatření. Sám čelil řadě „návštěv“ gestapa, které se v rámci domovních prohlídek snažilo dostat k seznamům členů, dokladům o původu majetku klubu, informacím o  „židovském kapitálu“ apod. Absolvoval zatčení do Újezda n. Lesy i  několik výslechů v  neblaze proslulé „Petschkárně“. Spolu s místopředsedkyní GCP Z. M. Havránkovou udržovali spojení s nepřítomným předsedou Mikulášem z Bubna (zvoleným po smrti F. Ringhoffera) a za spontánní pomoci pražského diplomatického sboru úspěšně čelili snahám NSDAP o  poněmčení klubu a  jeho likvidaci. Záboru pro wehrmacht a  uzavření hřiště na sklonku války však již zabránit nemohli…

Projekt hřiště pro Tatranskou Lomnici, 1935

velkého golfového hřiště v Praze“. Od následujícího roku zde autor začal uveřejňovat na pokračování články s  názvem Klánovický projekt. V nich je podrobně popsáno, jak architekt při své práci na svém opus magnu postupoval. Hřiště tak bylo budováno doslova „v  přímém přenosu“. Ocenění jeho kvality přišlo i  od jinak přísného kritika Artura Štiky. V  článku Nový golf v  Klánovicích chválí autora, že „svěřený projekt promyslel do všech podrobností“… Nejvyššího uznání se Charvátovi dostalo z pera předsedy EGA majora P. C. Burtona, který po návratu z inspekční cesty po střední Evropě shrnul své zážitky v  rozsáhlém příspěvku pro Golf Illustrated. V  článku pod názvem Klánovice Golf Club (New Course Being Bulit at Prague) mimo jiné říká: „Nejzajímavějším projektem, který jsem na své cestě viděl, bylo vskutku překrásné hřiště nedaleko Prahy,“ a  dále popisuje: „…obtížný úkol, který stál před mladým českým architektem Charvátem.“ Závěrem vyjádřil přesvědčení, že „po dokončení půjde o jedno z nejhezčích vnitrozemských hřišť

Jakým byl Charvát golfistou? Jedna stránka Charvátovy osobnosti nebyla vzpomenuta. Jakým byl vlastně golfistou? Historické prameny se o něm jako o hráči téměř vůbec nezmiňují. Je to zřejmě tím, že povaha jeho práce, která zahrnovala i organizační zabezpečení sportovního života, mu účast v soutěžích neumožňovala. A tak se s Charvátem hráčem setkáváme jen asi třikrát. Poprvé při druhém utkání GCP-GKL hraném v roce 1932 v Líšnici. Nastoupil ve dvou hrách a rozdrtil místního prezidenta L. Vaňka 9/7. Přispěl tak k výhře GCP 10,5:7,5 bodu. Podruhé se s ním setkáváme opět v Líšnici – při obdobném utkání v roce 1935. Zde se projevil jako velký bojovník. Za stavu 4:4 vše záleželo na jeho posledním zápase proti místnímu Kopeckému, dobrému hráči a známému hokejistovi. O této skutečnosti se hráči dozvěděli po 14. jamce, kdy Charvát prohrával již o 3. Neskutečně se však vzchopil a vyhrál všechny čtyři zbývající jamky. Rozhodující dvoumetrový putt na posledním greenu jeho vítězství završil. Třetí zmínka o něm je z roku 1940, kdy byl členem družstva GCP v soutěži družstev – Ringhofferově memoriálu. Více o něm jako o hráči bohužel nevíme.

33


GOLF REVISITED v celé Evropě“! Chvála z  úst nejvyšší evropské autority – a navíc na stránkách jeho srdci nejbližšího britského magazínu – musela být Charvátovi zadostiučiněním… Za války J. Ch. autorizoval dvě varianty hřiště ve Svratce a  byl angažován pro nerealizovaný golfový projekt Baťů na Zlínsku – v  Janušticích, později – už po válce – pomáhal při obnově hřiště v  Mariánských Lázních a v posledku, v průběhu 50. let, působil jako expert při rekonstrukci nového hřiště v Karlových Varech. Byl nejen projektantem, ale i  praktikem greenkeepingu: svým nástupcům odkázal „desetiletý plán“ údržby klánovického hřiště s přesnými pokyny pro těžbu dřeva, propočty spotřeby hnojiv i vody, specifikací finančních nároků apod. Ironií osudu to neměl kdo využít. Stejně málo už se ví, že byl i  tvůrcem prvního Sazebníku pro práce z oboru golfové architektury, kterým – podle britského vzoru – navrhl doplnit sazebník Inženýrské komory ČSR (část VI. Sazby pro stavby pozemní a práce z oboru architektury). Dr. Ing. Josef Charvát vytvořil za 25 let jedné své životní etapy dílo, které oceňujeme až po půlstoletí trvající pauze a  navíc za situace, kdy jej již bohužel nemůžeme oslovit přímo. Omluvou nám snad může být skutečnost, že uplynulých padesát let českého golfového vývoje bylo poznamenáno spíše starostmi o  holou existenci našeho sportu než úplným nevědomím, nezájmem o vlastní historii či snad dokonce nevděčností k  předválečné gründerské generaci. Pozdě – ale přece – lze konstatovat, že v mnohém z toho, co náš muž činil, nebyl dodnes profesně překonán… A  že v  oboru navrhování golfových hřišť to platí dvojnásob!

Bezprostředně po válce se J. Ch. zapojil do obnovy golfového života. Společně s pěti (z  původních dvanácti) zbylými členy výkonného výboru připravil první poválečnou schůzi – společnou pro Golf Club Praha, Golfový klub Líšnice a  Golf Klub Třemšín. Na XVIII. valné hromadě GCP v  červnu 1946 podal obsáhlou zprávu o  činnosti a  hospodaření od minulé schůze v r. 1942. Podstatnou část referátu věnoval stavu hřiště a  výhledovému plánu jeho dostavby a  údržby. Rezignoval sice na svoji zaměstnaneckou funkci (spolu s  A. Štikou zůstal nějaký čas sekretářem Golfového svazu ČSR), dalšího klubového dění se aktivně účastnil jako člen výboru, do něhož byl posléze znovu zvolen v září 1947.

Noticka z Národních Listů, 1934

Golfem k velezradě?

S využitím svých bohatých zahraničních kontaktů napomáhal při mezinárodním amatérském mistrovství 1947 v  Mariánských Lázních. V  témže roce ještě zor-

Rekonstrukce 6. greenu v M. Lázních, 1935

Charvát jako generální sekretář ČGS na ME v M. Lázních, 1947

ganizoval coby nehrající kapitán reprezentační výjezd GCP do Švýcarska. Proti snahám některých členů „nového vedení“ bojoval za zachování náročného charakteru klánovického hřiště až do 28. února 1948, kdy se konala poslední valná hromada. Ta ovšem již nebyla de facto (ani de iure) schůzí „volební“! V březnu 1948 došlo ke sloučení GCP s Českým

golfovým klubem, který se záhy stal golfovým oddílem Sokola Závodů J. Švermy. Záhy po komunistickém puči byl zatčen a obviněn z  napomáhání k  velezradě. Několik měsíců byl nelidsky vyslýchán v  pankrácké věznici, než byl jako těžce nemocný s otevřenou tuberkulózou a  perspektivou brzké smrti propuštěn. Nemoci se dokázal ubrá-

34

nit za cenu ztráty 60 % plic, ale jeho zdravotní stav už vyžadoval stálou léčbu. V té době jej vedení Českého golfového klubu pro nezaplacení příspěvků přimělo k  vystoupení s  odůvodněním, že „podle směrnic sjednocené tělovýchovy nelze nyní ponechávati členství v klidu“. Navzdory této nespravedlnosti na golf nezanevřel. Udržoval četné předválečné kontakty – zejm. s  maďarskými golfisty – a  marně se je snažil novému vedení předávat. V  průběhu padesátých let, když karlovarští nadšenci obnovovali zašlé hřiště, byl jejich hlavním poradcem. Poté se z českého golfového dění definitivně vytratil… V roce 1968 Dr. Ing. Josef Charvát opustil nevděčnou republiku. Ve Švýcarsku, kam se uchýlil, vyučoval na ekonomické škole řízení turistického ruchu. Zemřel v  roce 1975. In memoriam byl jmenován čestným členem Golf Clubu Praha. V  roce 2001 byl Českou golfovou federací uveden do Síně slávy českého golfu.


napsal XXXX foto XXXX

35


h ř i št ě 4 g

Kaskáda, žádné Kaskády

O novinkách Kaskády, ale nejen o nich


Napsal a nafotil Ivo Doušek

Představte si kaskádu osmnácti modře se lesknoucích jezer a jezírek, spojených jedním potůčkem, občas skrytým v zemi. Kolem takové vodní krásy leží brněnské hřiště Kaskáda. Ano, je to jedna kaskáda, a tak se také hřiště jmenuje, ale přesto k části české golfové veřejnosti ještě to jméno tak docela neproniklo – říkají mu Kaskády. Platí to zejména o hráčích žijících západně od Brna…

když si to objektiv trošku přitáhne, pěkně vynikne zvlněná struktura svahu na Kamenné devitce

U

běhlo jen pár let od doby, kdy na brněnské golfové mapě přibyla jedna, pak druhá a těsně za ní třetí devítka tohoto sedmadvacetijamkového hřiště, ale mezitím Kaskáda uzrála, zapadla do krajiny i do povědomí lidí rychleji, než by člověk čekal.

Zájem o hřiště krize nijak významně nezmenšila, jen se sem teď turnaje nestahují za novostí, nýbrž za kvalitou...

za ranní rosy vycházejí na hřiště celá stáda vysoké zvěře. K západu je údolí nižší, otevřené zapadajícímu slunci až do večera. Kromě fairwayí a  greenů je údolí porostlé vysokou klasnatou trávou.

Máte už svůj strom?

Tráva dorůstala do své současné podoby asi dva roky, a když zhoustla, vytvořila souvislé vysoké roughy. Aby doplnili těch nemnoho

Vysokým standardem proti krizi

stromů, většinou ovocných, které se v těchto bývalých polích zachovaly, vysadili Kaskáďané tisíce stromů nových. U mnoha z nich jsou jmenovky – jednotliví členové a další přispěli na výsadbu a získali tak „svůj“ strom. Výsadbou stromů se vývoj nezastavil. Juraj Werner, nový ředitel golfového resortu Kas-

Aby doplnili těch nemnoho stromů, které se v bývalých polích zachovaly, vysadili Kaskáďané tisíce stromů nových. káda, se v golfu pohybuje už skoro dvacet let jako hráč, organizátor turnajů i  v  dalších rolích. Když do funkce koncem loňského roku nastupoval, už měl jako dlouholetý člen klubu o spoustě věcí jasno a hned vstoupil do dění. Nezačal bourat, ale stavět na už vytvořeném a dotahovat dál věci, které běžely nebo se řešily už loni. „Členové vnímají celé dění velice citlivě, jejich připomínky jsou vždycky cenné, i  když ne vždy akceptovatelné,“ říká Juraj Werner. „Někdy jdou názory dokonce proti sobě, jedni by chtěli to, druzí opak. Ale určitě je dobře, že se vůbec ozývají, že lidé nepřijímají hřiště pasivně, pozorují je a vytvářejí si názor, který neváhají sdělit.“

Trvalo to vlastně jen malou chvíli a do klubu se hrnuly stovky členů, brzy po startu přicházel na ještě novotou se lesknoucí hřiště jeden turnaj za druhým. Bylo těsně před krizí a velké i menší firmy se předháněly, aby potěšily své klienty nabídkou něčeho nového. Tento zájem krize nijak významně nezmenšila, jen se sem teď turnaje nestahují za novostí, nýbrž za kvalitou. Všechna nová velká hřiště jsou budována s velmi vysokým standardem, Ostravice, Albatross a další – Kaskáda není žádnou výjimkou. Kaskáda je ve velkém údolí vedoucím od jihu k  severu (tak teče voda), dole jsou jezírka, z východní strany se svah posetý jamkami přimyká k rozsáhlým lesům Velké Baby, z nichž

37


h ř i št ě 4 g Popíšu hřiště značně subjektivně, jak se jeví mně jako běžnému hráči. HRAJEME ZE ŽLUTÝCH, DŘEVĚNOU DEVÍTKU. D1 301 m: krátký čtyřpar, k cíli vede rovná a dost široká fairway, bunkery jen po stranách a kolem greenu, ale vstup na něj bez problému. Green velký a zvlněný – to se dá napsat skoro ke každé jamce. D2 355 m: ve druhé půli stoupá, je opticky i  herně dost dlouhá, není příliš zajímavá. Kvůli délce druhá nejtěžší na Dřevěné. D3 453 m: pohodový pětipar, pro „dlouhé“ hráče skórovací. Příjemná. Měřítkem průměrného hráče je osamělá švestka uprostřed fairwaye: kdo je za ní druhou ranou, zahrál dobře. „Dlouzí“ tam téměř dostřelí… Drivy stékají doprava do bunkerů, další bunkery před a u greenu, ten je obzvlášť velký a skloněný proti ráně. D4 346 m: obdoba druhé jamky, relativně dlouhá a do kopce. Píšou ji jako nejlehčí – na Dřevěné evidentně není lehkých jamek. D5 194 m: bezvadný třípar, spousta úkolů na drivu: vlevo stráň a  nad ní les, kam se dá lehce dostřelit, vpravo dole bunkery, do kterých fairway míčky bezpečně stáčí. Zajímavá, výzva. D6 483 m: ve skóre-kartě nejtěžší, ale… – na pětiparu se i chyba dá ještě dohnat. V dopadové zóně hodně bunkerů, pak široká fairway, před vyvýšeným greenem zase pár bunkerů. Stále klesá, oddychnete si. D7 176 m: další výzva: rána z ohromné výšky, dole jezírko plné míčků (i  mých) a  za ním vyvýšený green. Kdybych měl vybrat signature hole, tak tuhle. Kolem lesa, který zleva vstupuje až ke greenu, dali nově aut – aspoň se tam nikdo nebude hledat, i tak znamená tahle jamka při turnajích úzké místo. D8 368 m: zase odpal z výšky mezi dvě jezera, pak levý dogleg. Tady moje skóre většinou naroste víc, než bych chtěl. D9 374 m: proslulé místo! Druhá (či kolikátá) rána jde mezi jezera, green je natěsnán mezi ně. Je sice široký dost a  dost, ale ty pocity jsou přesto nejisté. Nejen moje, a oprávněně – v těch jezerech před časem nalovili několik tisíc míčů. Nádherné vyvrcholení, tady končí každý významnější turnaj.

Roughy ano i ne

Jedním z nejdiskutovanějších témat členstva byly zmíněné vysoké roughy. Po kolena, po pás… Krásné na pohled, těžké na hru. Dlouho trvalo, než si všichni zvykli na to, že Kaskáda

Hřištěm to nekončí Tři barvy Kaskády, zároveň tři druhy překážek. Poznáte je všechny...

je takto normována, že je to obtížné sportovní hřiště a roughy je třeba akceptovat. I já jsem s tím faktem dost bojoval. Ale co, byly tam, člověk je musel přijmout jako třeba vodní překážky. Ovšem všichni si nezvykli. „Člověk nechodí na kolotoč proto, aby mu bylo špatně,“ naznačuje Juraj Werner, že taková podoba hřiště nemusela

Co ještě ke Kaskádě patří? • golfová akademie se šesti tříparovými jamkami s velkými greeny • tréninkové plochy: driving range (přes 300 m délky) s krytými odpališti, několik puttovacích a chipovacích greenů, cvičné bunkery • hotel (bungalovy) se 100 lůžky • dvě restaurace, wellness, indoor, bowling • klubové zázemí, konferenční sál • pro shop s půjčovnou golfových potřeb • služby profesionálních trenérů

Takže: letos se ten vysoký klasnatý rough bude sekat, hlavně tam, kde vznikají nejčastější problémy – za horizonty a podobně. Hledat se bude dál, ale snad o hodně míň: tráva musí mít určitou výšku (cca 12 cm), aby nezašla, ale už to nebude do pasu. A tak bude snadnější dodržovat maximální časový limit na hru, který byl stanoven na 4-45 h.

Kdybych měl vybrat signature hole, tak dřevěnou sedmičku. Kolem lesa, který zleva vstupuje až ke greenu, dali nově aut – aspoň se tam nikdo nebude hledat, i tak znamená tahle jamka při turnajích úzké místo. všem vyhovovat. A v dnešní době kvetou snahy o zprůchodnění hřišť všude, nikdo si nechce dovolit odradit případného zájemce o  hru, nikdo nechce slyšet „tam už nejdu, na patnáctce mi došly míčky a furt jsme jen hledali“. Jistě, je věcí každého, jak a kam hraje, ale je nesporné, že příliš trestající hřiště řadu lidí od další návštěvy odradí.

38

Dřevěná devítka

Teď si spolu projděme první devítku, Dřevěnou. Ta byla dokončena jako první, pak měla být postavena druhá a pak se mělo vidět. Ale vidělo se dřív – stavební práce zatěžovaly prostředí resortu natolik, že budovat třetích devět jamek během provozu osmnáctky by byl


INZERCE

Teď pojďme na druhou devítku, Kamennou:

nadlidský úkol. Proto se druhá a třetí devítka díkybohu stavěly téměř současně.

Na hogo fogo se tu už nehraje

Vylepšení, která na Kaskádě probíhají, je celá spousta. Trvalá pozornost členstva je upřena na restauraci. Ne že by tam trvale seděli, spíš se stále diskutuje o jejím směřování. Je strašně obtížné najít formu pro místo, kde by se upocení hráči rychle a dobře najedli, než se odeberou do svých domovů, ale kam by si také mohli přivést partnery na obchodní jednání. Jistým řešením bylo otevření druhé, designové restaurace Cadentes, ta ale zatím není tak plná, aby s ní byla v resortu spo-

K1 473 m: drsný start, celá do kopce, u greenu bunkery. Tady bývají potíže na odpalu, přestože fairway je široká. První rána je první rána, často se tady hledá – už to stříhají širší. K2 418 m: par 4, velice problematická jamka – protože vede prudce dolů kolem špice lesa a  pak za lesem ostře stoupá v pravém úhlu doprava. Mistři les přestřelí, ale, jak praví Juraj Werner, je logický nesmysl, aby to zkoušel přestřelit hráč s HCP 18, ten má hrát dolů a pak nahoru, stále po fairwayi. Přesto se najdou. Od letoška je na ně mast – olemování celého hřiště autem tady vyloučilo dlouhá bloudění celých flightů po lese, v autu se míče nehledají. Ale když to hrajete na tři, je jamka schůdná a romantická. K3 120 m: pohodový třípar, odpočinek před dalším nášupem K4 331 m: další odpal z výšky, pak přes velké údolí na green, velmi netypická a zajímavá. K5 395 m: délka z ní udělala nejtěžší jamku Kamenné, ale je přímá a  relativně bez problémů. K6 297 m: říká se jí „Montblank“, co jste kde naklesali, tady zas nastoupáte K7 340 m: dost úzká fairway přímo dolů, krásná, lehká K8 144 m: psychicky obtížná jamka, skoro až na green letí míček přes jezero. Tu mají rádi jen masochisti K9 441 m: na pětipar je krátká, ale cestou je řada komplikací, hodně vody po pravé straně, biozóna, bunkery

39


h ř i št ě 4 g A do třetice nebo spíše sedmadvacetice na Železnou devítku: Z1 473 m: zas problém první rány – nervozita atd. – vlevo a vpravo rough, v dopadové zóně dlouhé rány bunkery, pískoviště jsou i kolem greenu, ale na rozjezd je příjemná Z2 346 m: nádherná, komplikovaná: první rána do široké fairwaye, ale green je daleko vpravo nahoře, cestou jsou jezírka, pod gre‑ enem prudký svah, bunker…, tady je par velmi ceněné zboží. Nejtěžší jamka Železné. Z3 152 m: třípar do kopce s greenem skloněným proti ráně, kolem něj bunkery, ale přesná rána je mine. Na greenu jsou místa, odkud míček vyjede klidně deset metrů zpátky, ven z greenu, a klidně i několikrát za sebou. Když vám to tam navrtají, musíte hrát jako lékárník, přesně vážit – dá se tady zahrát i dvouciferné číslo. Vím, o čem mluvím. Z4 297 m: nejlehčí, dolů kopcem, zase úzká fairway a nepřestřelit green, pod ním je další svah – jinak pohoda. Z5 271 m: protože vede do kopce, vypadá delší, než skutečně je. O to větší je uspokojení, když jste na greenu na druhou. Pohodová, jen kolem greenu má tři bunkery, dva hluboké, jeden velký. Z6 282 m: krátká a ještě z kopce, oddychová. Ale nesměli bychom být na Kaskádě, aby tady zase nestrašily bunkery těsně u  greenu. A  když ho přestřelíte, proběhnete se daleko dolů. Z7 151 m: sem se těšívám. Žádná nuda. Odpal z  výspy, nejsevernější bod hřiště, stojíte vysoko, před vámi celá Kaskáda s  jezírky a spoustou mladých stromků. Tady se letos posouvají dámská odpaliště, pánům to neměnili a  to je dobře, jde to hrát z  té výšky přímo na green, ale trefit se je potřeba jen na něj, kolem je všechno jiné než fairway – tři bílé bunkery, vody, rough, ovocná alej… Druhá nejtěžší! Z8 381 m: první do kopce, další přes horizont – na Kaskádě jich moc není – mířit na sloup vysokého napětí, green daleko a dlouhý, dostat se na něj ještě neznamená žádnou výhru. Z9 448 m: odpal dolů na úzkou fairway s bunkery, zatáčka doprava a dvě rány nahoru – to je teorie. Pěkný finiš. Borci to zkracují přes ten roh a vyhnou se bunkerům, dřív se tudy hrávalo víc, ale kratším hráčům to přinášelo zbytečné rány z roughu a už se asi poučili, dnes tudy chodí jen ti nejdelší. Před greenem poslední kruťácké bunkery, ty vám ještě můžou pokazit nastřádané body. Co tady už se proklínalo lidí…

Zelená modrá, pro blázna dobrá. To se říkávalo kdysi. Ale tady to k sobě perfektně ladí...

kojenost. A ubrblaní členové, kteří původní restauraci snažící se o  špičková jídla za vyšší ceny opustili, se dost pomalu vracejí, i když už si nabídka jídel na jídelníčku dávno na hogo fogo nehraje… Skočme dál. Díky velké iniciativě jednoho z  členů vychází klubový časopis Kaskáďan. Ale teď už se Kaskáďan jmenuje i karta, kterou si členové mohou zakoupit, platí rok a je do ní soustředěno tolik výhod, že pilnému hráči se vložených 5000 Kč může vrátit i  několikrát. Volná hra v Malackách a na Bernolákovu, slevy na všechno možné od restaurace přes pro shop až k místnímu velmi pěknému wellnessu…

A kolik to stojí? Základní green fee na 18 jamek: od 1600 Kč Celodenní vstup na akademii: 400 Kč Trenér na 30 minut: 400–450 Kč www.golfbrno.cz

Devět stop je standard

Novinky nekončí. Členové si zvykají na systém přihlašování přes samoobslužný pultík, tím se zmenšuje případná fronta na recepci. Ale to je potřeba se naučit, takže je to věcí asi 300 lidí z 1300 členů – ty tři stovky hrávají často, další se jen trousí. Dalším zjednodušením je, že členové nedostávají pokaždé visačku: zbytečně se už nepotiskuje spousta papíru a je to i úspora práce recepce. Mezi novinky ale nepatří rychlost greenů: ta zůstává pořádně vysoká, Kaskáda je tím vyhlášená a členové, kteří si zvyknou, pak dokonce mají jinde potíže. Má se za to, že rychlost je trvale udržována na 9–9,5 stopy. A to je konec naší procházky po Kaskádě. Jen ještě poznámka na závěr – kdo sleduje www stránky resortu, najde tam skoro pořád nějaké akce, slevy na hru nebo na ubytování – ubytovat tam se určitě vyplatí, pak nejméně jeden z  dvojice neplatí fíčko a  často jsou výhody ještě vyšší.

40


napsal XXXX foto XXXX

41


téma

/

GOLF & VÝTVARNÉ UMĚNÍ

dodatek

Ozvěny minulého tématu (Golf & Art) Aneb co se do minulého čísla nevešlo… Mimořádný ohlas, který – i mezi našimi čtenáři z řad negolfistů – vyvolalo téma minulého čísla, věnované „Golfu & výtvarnému umění“, vedl (stejně mimořádně) k našemu rozhodnutí se k tématu vrátit alespoň malým „dezertem“. Kouzlem nechtěného, nebo spíše „nuceného“ , jsme při redakčním krácení byli nuceni sáhnout do té nejobjemnější kapitoly dějin výtvarného umění. Ze III. části – Cestami renesance (od jihu na sever…) nám vypadly ukázky z italské tvorby - kolébky evropského malířství. V jejích dějinách lze nalézt řadu krásných příkladů, ilustrujících prenatální stadia golfu… „Zápas kavalírů” (Willems Schellincks, 1678, Museum umění v Kodani) reprezentuje monumentální krajinomalbu, zachycující outdoorovou aktivitu v okolí Říma - jeu de mail (zvanou „á la chicane”)...

Starší „Krajina s hráči Mail á la chicane” (P.Brill, 1624, Minneapolis Institute of Arts); výřez s „pro-shopem” v římských ruinách. Tyto hry, pěstované zejména ve Francii a Itálii, bývají všeobecně považovány za předchůdkyně golfu.

42


napsal Hynek Just ilustrace archivy umělců

Představujeme vám profily několika vybraných umělců, kteří se golfem zabývají i ve své profesi. Kromě dvou, které dobře znáte ze stránek ForGolfu, jsme si povídali také s legendárním a váženým golfistou - sochařem Janem Schovánkem, pro zajímavost jsme přidali i dva příklady toho, jak se s golfovými tématy vyrovnávají umělci v zahraničí... Nejedná se o pokus podat komplexní zprávu o životě golfových výtvarníků u nás. Představujeme vám různorodé osobnosti, které jsou redakčnímu týmu ForGolfu blízké a mají co říct k tématu. „Scénu“ života golfových umělců v ČR ilustrují poměrně reprezentativně...

Jak se žije GOLFOVÝM VÝTVARNÍKŮM?

Když jsme se loni rozhodli, že Golfu a výtvarnému umění budeme věnovat hlavní téma čísla, neměli jsme sice obavy, že bychom prostor nenaplnili, netušili jsme ale, že budeme mít problém se i na tolik stran „vejít“. A to i za předpokladu, že téma rozdělíme do dvou čísel. Po exkursu do dějin výtvarného umění – na které jste nám dávali velmi pozitivní reakce, což je také důvod, proč jsme si ho dovolili nyní doplnit drobným appendixem – se teď přesouváme do současna.

43


téma

Mišo Dúha

Humor a golf se nevylučují Na úvod jsme zařadili rozhovor s výtvarníkem, jehož jméno vám jistě nemusíme dvakrát představovat. Mišo Dúha spolupracuje s ForGolfem od jeho samého začátku, už od roku 2007 můžete vídat v časopise jeho ilustrace k článkům i samostatné malby ze série FórGolf.

M

išo je stejně jako jeho kresby člověk s jemným humorem, s  barevným vnímáním světa a hlavně bezvadný parťák na golf. Povídali jsme si v  pražském Motole – koneckonců je tam velkou celebritou – na hřišti mu visí hned několik billboardů a má tu od vedení klubu zajištěny speciální výhody, jako třeba usměrňování letících balonů pomocí padáčku...

Mišo, považujete se za golfového výtvarníka? Člověka, kterého golf alespoň částečně živí? Momentálně se golfovými obrazy neživím, spíše si jimi přilepšuji, ale pevně věřím, že se mi podaří v budoucnu najít ty správné cesty k tomu, aby se to změnilo a prodej golfové tvorby se stal zdrojem mé obživy. Intenzivně na tom pracuji, ale myslím si, že je kromě tvrdé práce potřeba i velké štěstí na to, potkat ty správné lidi, kte-

rým se vaše práce líbí natolik, že vás tak říkajíc vytáhnou a posunou o „level výš“. No minimálně za ta léta, kdy spolupracujeme, jste musel urazit dráhu hned několika levelů podle toho, jak často jste dnes všude možně vidět... Ale podívejme se na začátek – jaká byla vaše cesta k žánru golfových obrázků? Ke golfové tvorbě jsem se dostal

44

náhodu. Když jsem golf na popud své sestry před pár lety začal s manželkou hrát, všímal jsem si různých situací kolem sebe a  začaly mě napadat náměty na golfové obrázky. Většinou to byla inspirace vlastní nedokonalostí ve hře, ke které se postupně přidávaly nové nápady z okolí. V minulosti jsem jako student přispíval do humoristických časopisů a  novin, takže s  tvorbou odlehčeného úhlu pohledu na seriózní


napsal Hynek Just foto Hynek Just & archiv Miša Dúhy

hru, jakou golf bezesporu je, to šlo celkem bezbolestně. A máte ještě jiné pravidelné „téma“? Golf je jen jedním z  témat, kterým se věnuji. Dlouhá léta pracuji pro reklamní průmysl jako senior art director a  ideamaker reklamních kampaní. Tudíž další část mé práce je směrována právě tam. K  tomu musím ještě připočítat ilustrování knih a volnou tvorbu, na kterou mi nezbývá tolik času, kolik bych si přál. Váš rukopis je poměrně jasně čitelný, golfisté na vaše kresby narážejí nejen ve ForGolfu, ale i v klubovnách po celé republice, dokonce i  v  zahraničí... Jakou máte zpětnou vazbu od hráčů? Po pravdě nevzpomínám si na žádnou negativní reakci. Domní-

vám se, že ti, které mé obrazy neoslovují, si taktně nechávají svůj názor pro sebe… a stejné je to i v zahraničí.

Bez rukou si to v žádném případě neumím představit. I  když jsem viděl výtvarníky, kteří tvořili svá díla ústy nebo nohama.

Kupují si vaše obrazy i negolfisté? Ano. I  když to většinou kupují pro někoho, kdo je golfovým vi-

Umíte bezvadně odpalovat nahrávky na smeč – ještěže se v golfu smečovat nedá. Určitě ale víte, kam jsem otázkou mířil...

V minulosti jsem jako student přispíval do humoristických časopisů a novin, takže s tvorbou odlehčeného úhlu pohledu na seriózní hru, jakou golf bezesporu je, to šlo celkem bezbolestně. rem infikován, například pro kolegu z práce, někomu z rodiny, je to různé... Zkuste nějak jednoduše popsat techniku, jakou kreslíte... Používáte jen ruce, nebo spíše počítač?

Pro mě je práce tužkou anebo perem na papír neodmyslitelnou součástí tvorby. Vím, že ve výsledku to není zcela patrné, ale v první řadě si obrázek, hlavní myšlenku, skicu, kresbu připravuji na papír

45

v různých variantách. Ty nejlepší následně skenuji a  až potom nastupuje počítač, kde obrázek finalizuji. Dovoluji si tvrdit, že počítač používám pouze jako ,,paletu a štětec“. Pouze jako pracovní pomůcku. Hotové obrázky pak pomocí profi tisku přenáším na speciální plátno anebo kvalitní art-papír. Záleží na typu finálního produktu. Co považujete za svůj největší úspěch? Myšleno v žánru golfové kresby... Na co jste nejvíce hrdý? Největším úspěchem je pro mě každý úsměv, potěšení lidí dívajících se na moje obrázky. Ale příležitost připravit obraz pro Miguela A. Jiméneze, inspirovaný jeho úžasnou ranou do zdi na loňské British Open a  osobní předání obrázku přímo Jiménezovi, určitě patří do kategorie nezapomenutelných okamžiků. Taktéž to bylo setkání


téma s dalším skvělým profesionálem, a  také v  Čeladné v  rámci Czech Open 2010 – Thomasem Levetem. Bylo to na mé výstavě v  průběhu konání European tour v  Čeladné. Při prohlídce se dobře bavil a  nakonec si odnesl obraz s  názvem TEXAS (což je mimochodem jeho přezdívka mezi golfisty).

A co vám visí doma na zdi? Máte nějaké oblíbené výtvarníky, nebo si sám nakreslíte nejlépe, co potřebujete? Doma visí prozatím jen pár kousků, které malovala naše dcera. Právě totiž zařizujeme byt a  ještě není definitivně stanoveno, koho doma ,,oběsíme“.

Dovoluji si tvrdit, že počítač používám pouze jako ,,paletu a štětec“. Pouze jako pracovní pomůcku. Musí to být poměrně vzrušující, malovat konkrétní hráče s  tím, že jim pak obraz předáváte... Nestresuje vás to? Připravovat obrazy pro konkrétní golfisty je ohromně zajímavá a krásná práce, protože hráč, pro kterého maluju na objednávku, mi dává námět. Ten je většinou spojen s nějakým příběhem, výjimečnou ranou, nezapomenutelnou jamkou, prostředím anebo jeho charakterovými vlastnostmi. A když se mi povede ke konkrétnímu příběhu přidat ještě vtipný úhel pohledu, vzniká „dílko“, které skutečně potěší. Kromě Jiméneze a  Leveta máte v plánu ještě jiné „celebrity“? Momentálně pracuji na několika námětech pro Ernieho Else, Marka Ebena, několik byznysmanů v  Šanghaji a  další golfisty, ale o těch nyní mluvit nechci. To má být překvapení.

Ale mám pár obrazů od kamarádů výtvarníků Juraje Martišky a Igora Faška, kteří vždy budou mít u  nás svůj prostor. Určitě se na zdech objeví manželčiny malby na hedvábí a  možná se najde prostor i  pro pár mých obrázků, ale o tom nerozhoduji sám… Kde se dají nyní, na jaře 2011, vaše obrazy vidět? Nejčastěji vystavuji v  českých golfových klubech, ale povedlo se mi uspořádat i několik výstav na Slovensku a  v  Rakousku. Momentálně „visím“ na více místech. Několik obrazů je vystavených v  prostorách GR Gray Bear Tále. V  Bratislavě mám pár kusů v soukromé Galerii Magish, část je v současné době prezentována v  Thajsku, v překrásném golfovém resortu Red Mountain na poloostrově Phuket.

Připravovat obrazy pro konkrétní golfisty je ohromně zajímavá a krásná práce, protože hráč, pro kterého maluju na objednávku, mi dává námět. Je nějaký obraz, který byste nikdy neprodal? Nevím o  takovém, ale nejspíš bych nikomu neprodal svůj autoportrét. I když žádný nemám a ani na něm nehodlám pracovat. Stejně bych ho nikomu doma nepřál.

V Thajsku? Tam výstava vznikla ve spolupráci s  panem Brettem Brasierem a  jeho synem Michaelem. Úspěšně jsme tu instalovali poměrně velkou kolekci. Jinak nejkomplexnější přehlídka mého

Kdo je Mišo Dúha? díla je na webových stránkách www.misoduha.com, kde je možno po dohodě obrazy objednat. Kam byste se všude chtěl dostat? Předpokládám, že Thajsko nebyla celoživotně vysněná meta, které jste nyní dosáhl... Láká mě prezentovat obrazy v Anglii a Americe, ale ještě jsem nenašel tu správnou cestu, jak za velkou louži... A je nějaký rozdíl v tom, jak vnímají vaše obrazy Češi, Slováci

46

Manžel, otec, bratr, syn, výtvarník, ilustrátor, art director, golfista, plavec, lyžař, pohodář, kamarád HCP: 20,6 Členství v: GCP Praha Golf hraje od: 2004 Na jakých hřištích ho můžete potkat: GCP Praha, G & CC Hodkovičky, GC Líšnice, GC Poděbrady, GC Plzeň-Dýšina, Mstětice, GR Čeladná, GR Zbraslav Největší úspěchy ve výtvarné kariéře: Usměv a potěšení všech klientů Web: www.misoduha.com


jímavější, že připravuji obrázky pro konkrétní lidi, kteří mi dávají „téma“, mají své příběhy. Někdy to není jednoduché, ale o to víc potěšující bývá vydařený výsledek. Je i z vašeho pohledu nějak znatelný boom golfistů? Vnímáte to přes zvýšený zájem o své obrazy?


ků připravovanou edicí vybraných TOP 12 motivů na grafických listech za přístupnou cenu pro každého. Ty bych chtěl nabízet prostřednictvím e-shopu na svých www. misoduha.com. Také připravuji několik výstav, ale ještě nejsou pevně stanoveny konkrétní termíny. Doufám, že se mi opět povede vystavo-

Zpočátku jsem měl jisté obavy ze zakomponování humoru do golfu, ale čas ukázal, že to je jedna z ceněných hodnot mé tvorby a lidé to spolu s barevností a osobitým stylem vnímají pozitivně... Jako boom golfistů zatím víc vnímám zaplněná hřiště než zájem o mé obrazy, ale pevně věřím, že můj boom teprve přijde. Co plánujete za projekty či výstavy v nejbližší době? V  brzké době bych se rád přiblížil k  většímu počtu golfistů a  fanouš-

anebo Asijci? Našinec by řekl, že humor, který v obrazech máte, je poměrně „specifický“... Zpočátku jsem měl jisté obavy ze zakomponování humoru do golfu, ale čas ukázal, že to je jedna z ceněných hodnot mé tvorby a lidé to spolu s barevností a osobitým stylem vnímají pozitivně. Co se týče humoru samého, ten je podle mě globální, protože golf se všude hraje na stejném principu. Při hře a  kolem ní vznikají stejné situace jak v Asii, Evropě, tak v Americe. Domnívám se, že mu rozumějí všude.

vat na prestižních golfových akcích jako Allianz Slovak Open 2011 nebo Czech Open 2011. Rád bych zakusil štěstí už i ve zmiňované Anglii a Americe. Všechno ukáže čas… Tak vám, Mišo, přejeme za celou redakci do budoucna hodně trpělivosti a štěstí...

Kreslíte „do šuplíku“? Tedy vlastní nápady, které třeba jednou zužitkujete, nebo jen na zakázku? Samozřejmě že nápady si sbírám tak říkajíc „do šuplíku“. Mám na to speciální skicák, kam si značím všechny náměty a podle nálady a  potřeby z  nich čerpám. Když připravuji tematické kolekce, rád se k  nim vracím, přehodnocuji, vybírám, upravuji je. Jestli jsem pochopil dobře, tak práci na zakázku se ale nevyhýbáte, spíše naopak. Je to tak? Ano. Práce na zakázku je o to za-

Při Czech Open s Miguelem Angelem Jimenezem

47


téma

Michaela Žemličková

Věřím v jednoduchost Michaelu Žemličkovou také jistě není třeba představovat. Ze stránek ForGolfu ji znáte dobře. O její grafiky známých golfistů, založené na „jednom tahu štětcem“, můžete už několik let soutěžit a mnohým z vás tak jistě už nějaký obrázek visí doma... S Míšou jsme si povídali o tom, že ne vše je tak jednoduché, jak to ve výsledku vypadá, a také o tom, že živit se pouze golfovou kresbou není reálné... Míšo, jak je obtížné nakreslit takovou grafiku, jakou vídají naši čtenáři ve ForGolfu? Ve chvíli, kdy kouknete na objekt, který ilustrujete, máte jasno o tom, jak bude obrázek vypadat? Načrtne se vám napřed před očima? Tato otázka mě vždy trochu rozesměje. Bez ohledu na obor všemu předchází dlouhá cesta. Dobrým golfistou se člověk také stane

až po dlouhých dnech a mnoha zkažených ranách na odpališti. Namalovat to už je jen třešnička na dortu. Záleží na konkrétním motivu, jak dalece se s  ním sžiji. Vždy se snažím dát do kresby určité emoce, podstatu a energii. Někdy je to cesta opravdu trnitá.

Říkává se, že každý umělec má na duši nějakou jizvu, kterou si tvořením zaceluje, a to platí doslova i  o  mně. Nevím, jestli se tomu dá říci talent, ale už v  dět-

Kdy jste v sobě objevila talent a vlohy k malování?

Malování je pro mě relaxace, způsob uklidnění, vyjádření se...

48


napsal Hynek Just foto archiv Michaely Žemličkové lím si, že perokresba je nadčasová. Oprostila jsem se od zbytečností, a to nejen ve své tvorbě. Tak, jako je to někdy i s lidmi, bezbřehostí debat někdy fyzicky trpím. Možná je to tím, že musím mít věci srozumitelné a  jasné, můj život mi musí být srozumitelný a jasný. Asi proto mám ráda čisté linie. Jak vás napadlo spojit golf a umění? Vzniklo to úplně náhodou. Jelikož můj muž je všestranný sportovec, tak jednoho dne přišel domů s  golfovými holemi a  mě

Cítím se stále jako začátečník. Mám omezený akční rádius – mám dvě děti, které mě plně zaměstnávají. Hrajeme podle počasí a nálady, nejraději v Golfovém klubu v Českém Krumlově, kde je krásné a pohodové prostředí. Od té doby, kdy jste začala kreslit golf, cítíte narůstající zájem o vaše obrázky? Od té doby, kdy se pohybuji v  golfovém prostředí, se pro mě stal golf přirozenou inspirací. K  prodeji samozřejmě přispívá i  prezentace ve vašem časopise.

Nejraději využívám klasický způsob kresby perem a štětcem. Myslím si, že perokresba je nadčasová. Oprostila jsem se od zbytečností, a to nejen ve své tvorbě. Můj život mi musí být srozumitelný a jasný. Asi proto mám ráda čisté linie. napadlo namalovat mu obrázek. A  tak se prvopočátkem mého „rukopisu“ jedním tahem stala kresba golfisty. Co se vám na tomto sportu líbí? Golf je elegantní, pohodový sport, který se dá provozovat v  krásném prostředí a  na čerstvém vzduchu v  každém věku. Má v  sobě cit, jemnost, ale i  razanci a energii. Co vaše rodina a golf? Jak často na něj chodíte? ství, aniž mě k tomu někdo vedl, patřilo malování ke způsobu mé relaxace – uklidnění, určitého „vyjádření se“. Kolik času uplyne od myšlenky, tématu, jaké chcete zpracovat, k realizaci? Každý obrázek i  kresba, které dnes namaluji, jsou výsledkem dlouhého vývoje. Snažím se ve zkratce vystihnout podobu dané osobnosti. Věřím v jednoduchost. Jaká technika je vám nejbližší? Nejraději využívám klasický způsob kresby perem a štětcem. Mys-

49

Mohu říci, že do jisté míry ano, golfoví nadšenci se na mě obracejí stále častěji. Používáte i jiné techniky než tuš? Jaká je vám nejbližší? Experimentuji i  s  akvarelem, ale nejraději mám perokresbu. Myslím si, že je nadčasová. Jak často míváte výstavy svých obrazů? Spolupracuji s  několika galeriemi. Příprava samostatné výstavy je dlouhý proces, který bývá vět-


téma

Kdo je šinou spojen s konkrétním projektem. Zkušenost se zahraničím máte? Při loňské návštěvě USA jsem dostala nabídku k vytvoření návrhu obalu na hudební desku, která by v  nejbližší době měla vyjít. Co je vaším největším motorem? Jednoznačně je to rodina, přátelé a lidé, kteří mi fandí. Lásku a osobní pocity stavím nad všechny síly světa... Jaký je váš styl? Jakými obrazy se obklopujete? Kdybyste nebyla limitována finančně, co byste chtěla mít doma za originály? Obdivuji se různým osobnostem, některým kvůli jejich odvaze, vzdělanosti, některým kvůli jejich úsilí měnit zavedené postupy. Spíš než obrazy bych si vybrala sochu nebo plastiku. Mám ráda

plastiky a sochy svého bratra Františka, líbí se mi figurální sochy pro mne geniálního sochaře Vojty Kokeše, jehož sochu bych si přála někdy mít. Co připravujete v blízké budoucnosti?

v Rhode Islandu ve Spojených státech. Nějakou vzpomínku na zajímavou výstavu, vernisáž, máte? Nezapomenutelným a  doposud nejsilnějším zážitkem byla má návštěva vlastního muzea profesora

Jsem v neustálém pohybu. Jedno staré přísloví říká, že „kámen, který letí, nikdy nezaroste mechem“. V květnu se budou mé obrazy dražit v  rámci charitativní dražby na golfovém turnaji společnosti Tonstav-service v Hluboké nad Vltavou. Dále připravuji jeden větší projekt, který je spojen s významnou golfovou událostí, která se koná v  létě v  České republice. Zatím otevřená je i  má účast na letním Art fesivalu

Vladimíra Preclíka v Bechyni, kde má trvalou sbírku prací. Nejvíc mě zaujala instalace portrétních plastik s vlastními zápisky autora, jak jednotlivé sochy vznikaly. Ta mě dojala k slzám. A rodina, podporuje vás? Neustále se snažím skloubit svou profesi s  rodinným životem, což

50

Michaela Žemličková? HCP: zatím nemá Golf hraje od: věčný začátečník Na jakých hřištích ji můžete potkat: Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou Největší úspěchy ve výtvarné kariéře: nevnímám umění jako soutěžní disciplínu Web: www.michaelazemlickova.cz, případně Facebook

je někdy dost náročné, ale udržuje mě to v  neustálém pohybu. Jedno staré přísloví říká, že „kámen, který letí, nikdy nezaroste mechem“. Tak vám, Míšo, přejeme, ať nikdy nestihnete zarůst...


napsal Michael Jon foto archiv Jana Schovánka

Jan Schovánek

Srdce golfisty Modigliani českého golfu. Kdysi takhle charakterizoval Honzu Schovánka Milan Veselý. Mně se to přirovnání tak moc líbí, že jsem je bez váhání použil znovu.

K

dyž jsme si na terase v resortu Black Bridge sedli nad tímto rozhovorem, uvědomil jsem si, jak dlouho se s Honzou známe. Na mém předposledním autě byla patrná na víku kufru tenká stříbrná linka. Jeden z geniálních nápadů, který vedl Honzovu ruku. Golfista. Lehký a tenoučký jako kytarová struna. Zkroucená do napětí golfového švihu těsně po odehrání míče. A  pak najednou je vidět ta dvě písmena naprosto jasně a  čitelně. Iniciály autora. J a S…

Honza hned chytil do ruky můj notes. Otočil ho k sobě a  zeptal se, jestli vím, co je to za písmo. A už v tom lítáme. V zahřívacím kole se motáme okolo kanji (to je to písmo na mém bloku) a kaligrafie. Té kaligrafie, která ho v určité podobě posedlosti písmem (jak sám říká) přivedla k  vytvoření právě toho propletence jeho iniciál v podobě hrajícího golfisty. Honzo, skláři hráli v  historii semilského golfu velkou roli, že ano? No jistě! Zdeněk Eda Nosek, Jir-

ka Klojda, já… Pan doktor Balcar v Bozkově udržoval díky svým pacientům, kteří u něj dobrovolně pomáhali sekat louku, golf na té skoro pravěké úrovni. Když pak Bozkov po odchodu pana doktora šel ke dnu, tak jsme se my, kamarádi a  absolventi „sklandy“ v  Železném Brodě, museli dívat po dalším vhodném prostoru. Edík byl hnacím motorem. A tak jsme našli místo, kde se hraje dodnes. Ty jsi spoluautorem designu hřiště… No jóóó…

51

…patříš mezi reprezentanty… Třináctkrát jsem hrál na mistrovství Evropy. Jednou jako mid-amatér s Alanem Babickým, Mikulášem Ordnungem a  Márou Černým. A  dvanáctkrát za seniory. Tahle kategorie má jednu výhodu. Senioři mají možnost hrát dvě „Evropy“ za rok. Jednu pořádá EGA a jednu přímo seniorská asociace. Tyhle turnaje, to jsou svátky! Nic nechybí, superhra, zábava, parťáci. Až jako senior jsem se na hřišti potkával třeba s  reamaterizovanými profíky.


téma

Eman, Bohouš a já - tak z tohohle „trojsoší“ vycházejí Honzovy postavy

Hlavní trofej Golfitsty roku se jmény oceněných

…a rozdával jsi prý podpisy při The Open! To jsme byli s Goldim na tematickém zájezdu ve Skotsku. V roce 1972 jsme byli v  Muirfieldu. To byla nádhera! Všechno bylo naprosto nezapomenutelné. Diváci, atmosféra… Seděl jsem šest až osm hodin na drivingu, potají fotil a hodně maloval. Švihy, držení hole, pozice v  nápřahu, impaktu, po prošvihu. Občas jsem si někoho vyhlídl a  šel jsem s  ním osmnáctku. Tak třeba vznikla moje fotka s Jackem Nicklausem. Doma jsem všechen ten materiál vytáhl a už jsme se učili. No a pak, po dvou letech, se nám tam semtam vloudila nějaká ta chybička a  Edík mi říká: „Ty, Jene, budeš tam muset jet ještě jednou…“ Tak jsem jel ještě jednou. No a ty podpisy? To bylo právě při tom druhým zájezdu. To se psal rok 1975 a hrálo se v Carnoustie. Já jsem zase trávil spoustu času na drivingu. Ale taky jsem potřeboval přegripovat

Jan schovánek narozen 5. 9. 1948, hráč s HCP 6,5, člen GC Semily, absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské, 13x reprezentant na ME, s manželkou Evou vychovali syna Roberta, profesionálního golfistu, kterého pod přezdívkou „Boban“ zná spousta z vás a v článku se o něm také Jan Schovánek zmiňuje. Jeho rubínová srdce dostávají nejlepší golfisté roku. A štítky s jejich jménem zdobí patnáctikilovou trofej. Jeho plastiky a díla najdete ve Staré Boleslavi, Myštěvsi a Poděbradech, z ostatní tvorby pak například jeho dílo zdobí vstupní halu Strojimportu ve Wiesbadenu. Vše podstatné včetně srdce a postavy kreslené jazýčkem z fagotu najdete na www.golfartfigure.com.

hole. Doufal jsem, že na to při tomhle zájezdu dojde. Přinesl jsem si je na ten driving. Bez bagu, čistě jenom hole. A když jsem z  něj odcházel, hole přes rameno jako otep roští, měli lidi zřejmě pocit, že jsem jeden z profíků. A začali se kolem rojit jako vosy a chtěli podpis. No než bych jim svou angličtinou něco vysvětloval, tak jsem se radši začal podepisovat. Až do chvíle, než se davem ke mně prodrala paní Balcarová, moje učitelka, sbírající podpisy slavných hráčů pro pana doktora. Vytřeštila na mě oči, zeptala se, co to má znamenat, a  moje krátká hvězdná kariéra pohasla… No ale tehdy vlastně vzni-

Tak jsem se přihlásil do kurzu kaligrafie. Učila mě Beata Lange. Němka. Výborná! Vysvětlil jsem jí, o co mi jde. A já ti nakonec tu dynamiku do toho dostal díky tomu, že jsem to celý namaloval zobáčkem z fagotu. Ta postavička vyšla z písma! Honzo a co srdce golfisty? Když jsem dodělal postavu z iniciál, věnoval jsem se dalšímu motivu. Hra srdcem. Víš, srdcem hraje třeba Boban. Vyráběl jsem makety ze dřeva. Postavy bez hlavy. A  pak jsem si uvědomil, že hlavu nepotřebuju. Pak jsem někde narazil na znak toho rakousko-českýho sdružení, jak se to jmenuje?

Třináctkrát jsem hrál na mistrovství Evropy. Jednou jako mid-amatér s Alanem Babickým, Mikulášem Ordnungem a Márou Černým. A dvanáctkrát za seniory. Tahle kategorie má jednu výhodu. Senioři mají možnost hrát dvě „Evropy“ za rok. kaly ty první základy golfových postav v různých fázích švihu. I  tvoje iniciály poskládané do postavy golfisty? Míšo, to ti byla taková dřina! Pořád to bylo toporný! Bez dynamiky! Pak jsem si uvědomil, že to musí vyjít z  tenka, rozumíš?

52

Heart of golf? Jo, to je ono! To ti je hrůza. Ale já si najednou řek, že by bylo možná prima dostat tu moji postavu do nějakého prostoru. A vymýšlel jsem, jak ji dostat do srdce. Byla to pěkná fuška a hlavně velká výzva! Rubínový srdce! Víš, jak takový srdce vznikne?


Ne… Sklo se barví zlatem a selenem. Je to technologická alchymie. Našel jsem sklárnu, domlouvali jsme podmínky a  detaily a  já zjišťoval, že to bude pěkně drahý podnik. Ale nakonec jsme do toho šli. První várka se nepodařila. Byla tmavá. Druhá byla do žluta. A pak mě to napadlo. Červená dochází! Dával jsem srdce do pece, podkládal ho, aby bylo různě šikmo, a  ohříval ho. Jednak se kroutilo a  jednak ta červená zrála. To musíš hlídat! Díky tomuhle postupu je každý to srdce naprostý originál. Neexistují dvě stejná. No a když se mi to podařilo, popadl jsem z radosti azbestovejma rukavicemi to srdce z  tý pece, hodil jsem ho do ručníku a do klína a šup do auta a už jsem letěl do Desný do sklárny. Jenže jak tak jedu, najednou prásk. Já nejdřív myslel, že jsem přišel o  rozkrok! To srdce mi v  klíně puklo. Ale hlavně už jsme věděli, jak na to. Pak jsem to zkombinoval s tou postavou.

Logo GC Semily je dalším z geniálních nápadů Honzy Schovánka. Ve dvou světle zelených fairwayích a v modrém meandru Jizery najdete jak písmena GCS, tak i motiv golfového míčku v hlavě napřahujícího se golfisty. Jeden z nejhezčích logotypů českých klubů, který tak věrně a na tak malém prostoru zobrazuje celé semilské hřiště, získal ocenění i na mezinárodním kolbišti.

Švihák golfový

Vstupní hala ve Wiesbadenu

Kdo ho dneska má? Mára Nový, Klárka Spilková, David Procházka… Taky někdo z ciziny? No jasně. Ernie Els nebo třeba Roman Abramovič.

A tady ho konečně máme: srdce golisty...

A ohlasy? Víš, třeba Marek Nový. Ten mi řekl, že má nad postelí poličku. A přímo nad hlavou má srdce, spí

pod ním. Klára říkala, že si ho velice moc váží… Poděkování s přáním mnoha supervýsledků na dalších mistrovstvích Evropy, lehkou ruku a  čistou hlavu a  hlavně co nejvíc skvělých golfistů roku, kteří budou mít to Srdce golfisty na poličce nad hlavou, aby jim připomínalo, o  čem je golf. A  nejen to přejeme Honzovi na závěr rozhovoru.


téma

Roswitha Kammerl

Mnichov, business a lehká ruka S Roswithou Kammerl jsem se potkal náhodou, pracovně, na jednání s jejím životním partnerem... Její obrázky, jimiž byla obložena celá jednací místnost, mi uhranuly prakticky okamžitě. Má cit, lehkou ruku, švih, neustálý úsměv, zkrátka šmrnc!

S

Roswithou Kammerl jsem se setkal v roce 2005 v Mnichově, kdy jsme (Artis 3000) podepisovali exkluzivní smlouvu na produkt Golf Fee Card pro Českou republiku. Na stěnách mnichovských kanceláří International Golf Fee Card – Division of Golf Tours St Andrews GmbH, kam jsme tehdy trochu rozpačití přijeli z  Prahy, viselo neuvěřitelné množství báječných obrázků zpracovaných kombinovanou technikou a zářících čistou linií. Měl jsem hned cukání se zeptat na autora a  dát najevo svůj obdiv, jenže obchodní jednání je obchodní jednání, a  tak jsem musel s  všetečnými dotazy na

obrázky počkat. Naštěstí ne na dlouho. Přiznávám se, že jsem byl poprvé a naposled na jednání s Wolfgangem Neumannem, generálním ředitelem společnosti, připraven jako školák. Čekal jsem dotazy typu: kolik máte zaměstnanců, jaký máte roční obrat, jak vypadá náš business plán… Jenže Wolfgang se na mě podíval a  zeptal se na jednu jedinou věc: „Kolikrát týdně hraješ?“ Řekl jsem, že tak třikrát, on se usmál svýma veselýma očima v  opáleném obličeji a  bylo podepsáno. Roswitha, autorka obrázků a jedna z nejmilejších žen, kterou znám, je životní partnerkou Wolfganga Neumanna a současně šéfeditorkou společ-

nosti. Moc si vážím jejich přátelství a vždycky se na naše setkání těším. Ještě kdybychom si tak mohli zahrát společně častěji... Z obrazů Roswithy s golfovými motivy (a nejen s nimi) vyzařuje skutečná radost a  schopnost vnímat svět v  celé jeho pestré škále zážitků, které nabízí. Pro obrazy jsou typické velké formáty a  kombinované techniky – nejčastěji uhel a akvarel. Charakteristická je i  silná grafická zkratka. A pokud bych chtěl vyjádřit svůj osobní pocit z obrazů Roswithy, byla by to právě slova hodně podobná popisu vydařené rány: lehká ruka, švih, krása a úsměv. Jak snadné. Ať vám obrázky Roswithy Kammerl udělají radost.

54

Roswitha Kammerl se narodila roku 1953 v Dolním Bavorsku. Vystudovala German Master School of Fashion a  dnes pracuje jako hlavní editorka Golf Fee Card International a  ve vedení společnosti GOLF TOURS ST ANDREWS GmbH v  Mnichově. Protože je nadšenou hráčkou golfu, elegantně se jí spojuje práce s koníčkem a  v  případě Roswithy k tomuto spojení přibývá i umělecké vyjádření. www.rosy-kammerl.de


napsal Leoš Kopecký

Rumen Sazdov

Srdce, oko, erupce Malíř Rumen Sazdov golf nehraje, malíř Rumen Sazdov golf vidí. Už nevím, kde jsme se s Rumenem potkali, ale bylo to poměrně brzy po jeho příjezdu z Bulharska do Prahy, v září 1989. Rumen Sazdov se narodil v  roce 1959 v  Kjustendilu v Bulharsku a absolvoval Výtvarnou fakultu na Univerzitě Cyrila a  Metoděje ve Velikém Tărnovu, specializace figurální malba. Od září 1989 žije a  pracuje v  Praze. Jeho autorské práce jsou součástí soukromých sbírek ve 29 státech, na čtyřech kontinentech světa. Majiteli děl jsou mimo jiné princ Kiril Tarnovski, španělská markýza Gloria Ferera des Monsolis, hraběnka Kristine d´Barout, monacká princezna Stefanie, madame Chirac, kytarista skupiny Scorpions p. Schenker, pí Lívia Klausová a jiné významné osobnosti. www.rumensazdov.cz

P

rotože mám rád Bulharsko – tedy především bulharskou přírodu a některé vlastnosti Bulharů, snadno jsme k  sobě našli cestu a  z  našich dlouhých debat v  různých kavárnách vzniklo přátelství, které už trvá řadu let. Rumen je člověk, který mě vždycky během zlomku vteřiny teleportuje do světa obrazů, básní, krásných žen a dobrého vína. Tak pozitivní, energický, poetický, obrazný, vždy připravený k akci, tak neuvěřitelně spontánní, strhující a  podmanivý to chlap je, že je vždycky těžké se s ním rozloučit. A stejné je to s jeho obrazy. Mám jich několik už poměrně dlouho, ale v žádném případě se „nevykoukaly“. Jsou to dobré obrazy, moc dobré obrazy.

55


p ř e d p l at n é

ForGolf je tu pro vás každý měsíc. Získáte slevu proti koupi u stánku, spolehlivou distribuci na udanou adresu. NOVINKA – udělejte radost svým blízkým a darujte dárkový voucher na předplatné časopisu FORGOLF na 1 rok za 999 Kč

více informací na www.forgolf.cz nebo 225 985 225


Předplaťte si ForGolf na 1 rok za 999 kč A ZÍSKEJTE NABITOU KARTU DO RESTAURACÍ KOBE & SUSHI POINT V HODNOTĚ 1500 KČ

Místo, kde se rodí pravé umění gastronomie. Srdečně si vás dovolujeme pozvat do restaurací Kobe, kde se ti nejlepší kuchaři a profesionálně vyškolený personál postará o to, aby se z vaší návštěvy stal nezapomenutelný zážitek. V restauracích Kobe vám přináší jídelní lístek plný masových specialit, vynikajícího sushi, těch nejlepších steaků a jako lahůdku výběr jídel připravených z masa Kobe, desítky let považovaného za nejkvalitnější hovězí maso světa.

více informací na www.koberestaurant.cz a www.sushipoint.cz platí při objednání do 1. 6. 2011 A ÚHRADĚ PŘEDPLaTNÉHO DO 15. 6. 2011


ko m p o z i c e III

TEMPO & RYTMUS, PLYNULOST HRY

Tempo, rytmus, plynulost – jsou o tom, jednoduše řečeno, jak hra „odsejpá“. Aby tomu tak skutečně bylo, mělo by se ctít několik zásad. Orientace je důležitá jak z provozních, tak estetických důvodů. Většina prvků na hřišti by proto měla být orientována podle určitých pravidel. Dodržovat požadavek na permanentní změny je pro atraktivnost hřiště klíčové. Topografické aspekty platí ve 3D prostoru, jenž hřiště objímá. Navrhovat budoucí rezervy je ovšem střelbou na pohyblivý terč…

Tempo, rytmus, plynulost na hřišti La Purisima v Kalifornii...

R

ytmus & tempo pomáhá udržet Z probíraných strategií se doporučují pře‑ rozhodující, zda převažují pěší přesuny ane‑ i  žádoucí vzájemně odlišný cha‑ devším heroické a  obchvatné rány, popsané bo přejezdy. rakter jednotlivých drah nebo je‑ blíže ve III. kapitole anatomické části. Na jich skupin. Závěrečné jamky by minimum by měla být omezená všelijaká Osmnáctka jako z partesu měly být nejzajímavější a  poskytovat více přerušení jako křížení cest či dlouhé přecho‑ První jamkou by měl být nepříliš náročný par 4, aby se hráči co nej‑ příležitostí ke skórování rychleji (a  pokud možno a  „zvratům“ v  soutěži. Poslední jamka by měla První par 3 by se měl objevit nejdříve na jamce č. 4, neboť bez stresu) dostali do hry. být osobitá, dobře zapa‑ předpokládá již rozehrané hráče – a navíc může způsobit Do jisté míry totéž platí i o několika úvodních jam‑ matovatelná – a zejména zácpu, v začátku hřiště dvojnásob nepříjemnou. kách, jejichž posláním je poskytovat hráčům pří‑ představit dobře zapama‑ ležitost k mimořádnému závěrečnému výkonu. Neměla by však být dy mezi dráhami, narušující tempo a rytmus tovatelnou „vizitku“ hřiště. První par 3 by se výzvou penalizačního typu, jež může v mys‑ hry. Pro posouzení přijatelnosti vzdáleností měl objevit nejdříve na jamce č. 4, neboť před‑ z jamkovišť na další odpaliště je samozřejmě pokládá již rozehrané hráče – a  navíc může lích hráčů zanechat nepříjemné vzpomínky.

58


napsal Jaroslav C. Novák foto archiv autora způsobit zácpu, v začátku hřiště dvojnásob nepříjemnou. Poměr obou devítek by měl být vyvážený, čímž není řečeno, že mezi nimi nemohou být rozdíly. Formální hledisko by nemělo převážit nad tím, co je přirozené z hle‑ diska pohybu krajinou. Obrat „v  půli cesty“ by měl být čitelný, bez ohledu na konkrétní uspořádání hřiště, neboť je důležitým signá‑ lem a  časoprostorovou informací, organizač‑ ně slouží jako kontrolní stanoviště i příležitost k občerstvení a hygieně.

Driving na sever, osmnáctka na východ Dodržet orientační zásady – všechny do‑ hromady – bývá v konkrétních podmínkách obtížné. Předcházet běžným chybám by se ovšem mělo. Klubovna a její okolí bývají prv‑ Proměnné faktory související s tempem – rytmem – plynulostí zachycuje v každém ze svých „polních“ ní „na ráně“. Měly by poskytovat kvalitní po‑ průzkumů i R. M. Graves – zde je část jeho analýzy hřiště La Purisima v kalifornské St. Barbaře hledové zážitky a umožňovat vizuální kontakt s  prvními odpališti i  posledními jamkovišti i aplikované strategie a obtížnost jednotlivých O hře z kopce do kopce bylo již mnohé řeče‑ hřiště. Pro-shop by měl být snadno dosažitel‑ jamek – stejně jako typy překážek, které se no. Zejména dráhy směřující do kopce nebý‑ ný i „na poslední chvíli“. Velmi omezující bývá na nich umísťují. Zkrátka – podle možností vají příliš populární – tím méně, jde-li o závě‑ rohové umístění klubovny v rámci areálu. měnit charakter potřebných ran, jednotlivých rečné, po nichž se hráči vracejí ke klubovně. Cvičné louky by měly být orientovány k se‑ jamek i jejich skupin i devítkových okruhů. Obecně platí, že výškové rozdíly lze pohodl‑ veru, neboť každá jiná světová strana přináší něji zmáhat pětiparovkami. K  rychlejšímu nepříjemná omezení při hře proti slunci Na výškové rozdíly 5pary stoupání je možné aplikovat delší přejezd, v určitou dobu – například východní orien‑ Topografické aspekty se zdaleka nemusí týkat příp. využít krátký par 3 coby úvrať. Hřiště tace bude znepříjemňovat rozehrávku hráčů jen „horských“ lokalit či areálů pro extrémní však nelze naplánovat jen po spádnicích. Za v  ranních hodinách před obvyklým začát‑ golf, používajících k  přesunu skupin off-roa‑ pozornost stojí řešení drah, z nouze vedených kem turnaje apod. Totéž platí o  orientaci dy, obojživelnou techniku, kolejová vozidla, napříč svahy nebo téměř po jejich vrstevnici. prvních drah (na obou devítkách, jsou-li lanovky nebo dokonce vrtulníky. Na příkla‑ Vlivem terénu zde dochází k odklánění dráhy ke startu používány současně). Naopak pro dech mnoha klasických jamek jsme viděli, míče ze směru rány se všemi nevyzpytatelný‑ závěrečné jamky je třeba vyhýbat se západ‑ jak důmyslně dokázali s  terénem pracovat mi důsledky. ní orientaci. Dohrávat večer proti zapada‑ architekti hřišť na „monotónním“ skotském jícímu slunci není příjemným zakončením pobřeží (o čemž ostatně svědčí i názvy jamek Rezervujte si prodloužení Skutečnou potřebu re‑ kola. Na hřištích, jejichž zerv nelze předem nikdy pozemek je protáhlý a  nepříznivě (východo‑ Dohrávat večer proti zapadajícímu slunci není příjemným přesně definovat ani od‑ Z  vývoje hřišť západně) orientovaný, je zakončením kola. Na hřištích, jejichž pozemek je protáhlý hadnout. za posledních 150 let je třeba využívat všechny a východozápadně orientovaný je třeba využívat všechny zřejmé, že podmínkou příležitosti k  severojižní příležitosti k severojižní orientaci drah. jejich „přežití“ byla mož‑ orientaci drah. nost prodlužování drah Změny – většinou na úkor likvi‑ neznamenají chaos Alps, Himalaya, Redan, Punch-Bowl, Walley, dace přechodů mezi nimi – za cenu omezení Snaha o permanentní změny neznamená libo‑ Horse-back a další). K tomu se poznamenává, bezpečnosti a  klidu jak na jamkovištích, tak volnou namátkovost, která by byla ke škodě že pracovali s minimem prostředků, bez digi‑ na odpalištích. Tato tendence zřejmě přetrvá. věci, jakkoli by zmíněná zásada snad mohla ta‑ tální geodetické techniky, ortofotomap, druži‑ Možností určitého plošného rozvoje by měla kový pojem implikovat. Naopak – opakovaně cových snímků, GPS navigace etc. disponovat všechna na hřišti umístěná zaříze‑ jsme vyzdvihli ideál plynulosti a harmonické První zásadou dneška nicméně je obstarání ní a objekty. Etapizace a identifikace plošných vyváženosti. Vyjdeme-li z nich, lze doporučit co nejpřesnějších podkladů, někdy ve zkratce rezerv by měla být povinnou součástí kaž‑ často měnit směr drah, střídat délku i  orien‑ souhrnně označovaných jako „AT“ (Accurate dého konceptu. Pro periodicky se opakující taci (pravý a levý dogleg), obracet vzájemně Topo), vztažených k  místně obvyklému výš‑ „události“, jako jsou turnaje a  jiné sportovně nasměrování krátkých jamek par 3 (totéž kovému systému. Je třeba jasně identifikovat společenské akce, by měly být vyhrazeny platí u  dlouhých jamek par 5). Je-li možno, všechny lokální vrcholky – a naopak. Prohlub‑ dostatečné kapacity – především z  hlediska neměly by změny být jen plošné, nýbrž i pro‑ ně mohou k zachytávání míčů sloužit efektiv‑ dopravní a technické infrastruktury. Pro ná‑ storové – např. kompenzovat výškové vedení něji než boule a vlny, uplatňující se většinou hodné a  mimořádné akce je třeba počítat drah z  kopce do kopce apod. Měnit je třeba jen stranou přivrácenou ke směru hry. s možností provizorních řešení…

59


ko m p o z i c e III

Hřiště řečená klasická

The West Links – North Berwick, Skotsko

P

N. Berwick je (v historiografickém pořadí) druhé místo – hned za St Andrews – s kontinuálně zdokumentovanou golfovou minulostí. V XIX. století byl „pupkem (golfového) světa“, daleko před svými následovníky, jimiž byla města Muirfield, Leith, Turnberry či Gleneagles… O původcích hřiště není známo nic. V r. 1869 byly k šesti existujícím přidány další tři jamky.

odle známé legendy zde bylo v září r. 1875 sehráno finále tur‑ naje „zázračných dětí“ – Young Tom Morris (se svým otcem) vers. Willie Park jun. (se svým otcem) – právě v době, kdy jeho manželka umírala při porodu. Dohrál a odjel za ní, bohužel však už přišel pozdě. Do čtyř měsíců sám zemřel ve 24 letech na infarkt neboli „zá‑ rmutkem zlomeného srdce“, jak psal do‑ bový tisk... Stačil prožít kariéru nosiče a výrobce holí. Svého otce (tou dobou šampiona) poprvé porazil, když mu bylo 13. Zahrál rekordy hřišť v St Andrews a Musselburghu. Jeho specialitou byly velmi přesné nízké rány „na doběh“. Tvůrčím způsobem zacházel s „rut ironem“ – dobovou holí typu dnešní wedge: při přehrávání překážek dociloval do té doby nevídané zpětné rotace. Byl skvělý na přihrávce i  v  puttování. Mezi prvními razil v praxi teorii, že míči je třeba „dát šanci“ apod. Historiky bývá označo‑ ván za „pana Neporazitelného“. V  anketě o golfistu všech dob, pořádané časopisem Golf Magazine v r. 2009, skončil 14. – ně‑ kolik míst před svým slavným otcem (žijí‑ cím téměř čtyřikrát delší život)… V  r. 1877 byla devítka rozšířena na 18 jamek. Jako autoři hřiště se proto někdy uvádějí tehdejší greenkeeper D. Strath a jeho následovník B. Sayers. V r. 1891 pak

byly přikoupeny další pozemky západním směrem, aby dráhy získaly na svoji dobu „dostatečnou“ délku (cca 5,5 km). V tako‑ vé podobě zůstalo hřiště až do 30. let XX. století, kdy C. K. Hutchinson prodloužil jamky č. 9 a  10. Tyto pozemky, předané za války do užívání RAF, se staly terčem bombardování, takže musely být později kompletně rekultivovány (s čímž se svezlo i prodloužení jamky č. 11 na par 5). Na plánech působí The West Links jako každé jiné starobylé skotské hřiště: 3 km podle pobřeží ven – a totéž zpátky „domů do klubovny“. Zdání však klame – v Nor‑ th Berwicku neplatí nic tak jako jinde… Z odpaliště č. 1 jde o krátký par 4, ale hraje se přes dopadovou zónu, kudy vede veřej‑ ná cesta na pláž. Ani v krátké přihrávce do greenu by nebyl problém, nebýt toho, že lehce miskovitý green se svažuje k  moři.

60

Těsně podle pobřeží se hraje jamka č. 2, která je mírným pravým doglegem; napříč fairwayí č. 3 vede kamenná zeď, kompli‑ kující druhou ránu. Ze 4. (vícečetného) odpaliště se hraje křižmo přes protisměr‑ nou dráhu č. 15, čímž se trasa dostává od pobřeží do vnitrozemí. O navazujících jamkách č. 5–9, jimiž se trasa obloukem k moři zase vrací, se říká, že jsou jen „ape‑ ritivem“ k tomu, co hráče čeká dál. Cesta zpět, z  místa nejvzdálenějšího od startu, začíná krátkou dráhou hranou z vyvýšeného odpaliště přes písečné duny. Pokračuje dlouhým levým doglegem par 5 a  další, shodně orientovanou jamkou par 4, dohrávanou ovšem na těžko zpozorova‑ telný green č. 12. Na příští – zdánlivě po‑ dobné – dráze čeká překvapení v podobě greenu, rafinovaně skrytého za 45 m dlouhým kamenným


valem diagonálně přetínajícím fairway v oblasti foregreenu (jak lze ovšem zjistit až následně). Jamkoviště kapesního for‑ mátu, chráněné návrším, je hratelné v re‑ gulaci (přesnou ranou a v bezvětří, dodává se). Proč ostatně myslíte, že dostala jmé‑ no Past? U  následující jamky č. 14 není sporu o  tom, že označení Dokonalost se může vztahovat nanejvýš k  výhledu, kte‑ rý se nabízí z  jamkoviště. Všechno ostat‑ ní – počínaje odpalem naslepo, mořským rákosem zleva a  protisměrným greenem č. 4, v  nebezpečné blízkosti dopadové zóny zprava konče – má k dokonalosti da‑

leko. I přihrávka, byť krátká, do ostrožní‑ ho přímořského greenu je poloslepá – aby nedokonalostem nebylo konce… S  legendárním Redanem (následující č. 15: 176 m, par 3) jsme se podrobně se‑ známili již v  apendixu prvního dílu (část A–X). V předminulém století se dokonce hrál jako čtyřpar s  odpalištěm přibližně v  prostoru dnešního greenu č. 14. Dvě slepé rány však byly zřejmě trochu moc i na místní „drsné“ poměry, takže se jamka vrátila do své originální podoby. Její četné napodobeniny, rozšířené po celém světě zejména díky aktivitám Ch. B. Macdonal‑ da a jeho následovníků, se časem reduko‑ valy na schéma: ze směru dráhy vyosený green, ubíhající zpředu dozadu, sklonitý navíc zprava doleva, velký bunker vlevo a  sada malých zprava. Ochranný val (se‑ vastopolské) „pevnosti“ se postupně vy‑ trácel spolu s tím, jak mizely slepé jamky vůbec… „Návrat do města“ se odehrává mezi bou‑ lemi a dolíky s dohrávkami na greeny, jež by jistě nevyhověly turnajovým nárokům. Kdyby totiž měly být udržovány pro vyšší rychlosti (11+), nebyly by vůbec hratelné. Strasti nicméně končí na vyvýšeném jam‑ kovišti č. 17 (s panoramatickým výhledem přes Firth of Forth). Závěrečná jamka – obdobně jako v  St Andrews – je spíše milým přivítáním zpět do jiného světa.

61

Hřiště The West Links bývá označováno za „bránu do minulosti“, ze které se člověk vrací jen nerad a vždy s úsměvem…

North Berwick Autoři: anonymní, 1869; D. Strath & B. Sayers 1877, 1891 Události: Ladie´s British Open Amateur, 2008

jam název 1 Point Garry Out 2 Sea 3 Trap 4 Carlekemp 5 Bunkershill 6 Quarry 7 Eil Burn 8 Linkhouse 9 Mizzentop Out: 10 Eastwood Ho! 11 Bo´ns Locker 12 Bass 13 Pit 14 Perfection 15 Redan 16 Gate 17 Point Garry In 18 Home In: Celkem (m):

délka m 300 394 424 160 341 148 324 453 466 3010 161 503 356 334 344 176 348 358 251 2831 5841

par 4 4 4 3 4 3 4 5 5 36 3 5 4 4 4 3 4 4 4 35 71


t e et i m e s a r c h i t e k t e m

kaskáda

Tom Pearson

Budoucnost je v redesignu Tom Pearson patří mezi golfové architekty, kteří se mohou chlubit těmi nejlepšími a nejznámějšími hřišti nejen v USA, ale také v ostatních částech světa. Hřišti, která byla postavena v období zlaté éry golfové architektury v uplynulých třiceti letech. Mezi jeho projekty patří ta hřiště, na kterých se pravidelně hrají turnaje PGA, hrály se na nich Ryder cupy a jsou to přesně ta slavná hřiště, která pro nás golfové architekty představují určité ikony. 62


M

napsal Jakub Červenka, architekt, www.golfdevelopment.cz foto archiv Toma Pearsona

ezi Pearsonovy nejznámější realizace patří například Valhalla, Castle Pines Golf Club, Grand Cypress Resort & Golf Academy, Greenbrier Course, La Moraleja Golf Club, Pebble Beach a mnoho dalších. Jsem velmi rád, že souhlasil s tímto rozhovorem a podělil se se čtenáři významného českého golfového časopisu o některé důležité milníky své kariéry.

Vůbec mě v té době nenapadlo, že by mohla existovat profese golfového architekta. O  to víc jsem byl překvapen a také fascinován vyprávěním a zkušenostmi pana VonHaggeho. Robert byl velmi přátelský chlapík. S  velkou laskavostí a  pochopením k mému zápalu mne pozval do své kanceláře, kde jsem také dostal první lekce golfové architektury. Výsledkem tohoto pro mou kariéru zlomového setkání bylo mé pevné rozhodnutí věnovat se studiu, které mne na dráhu golfového architekta připraví. Rozhodl jsem se zapsat na univerzitu a získat titul ve všeobecném stavebním inženýrství. Jakmile jsem úspěšně dokončil studia, hned jsem se vrátil zpátky na Floridu a začal pro Roberta VonHaggeho pracovat na jedné z jeho staveb golfového hřiště

Poslouchá se to jako detektivka... a pořád čekáme na to, až se vrátíte na hřiště jako architekt... Takže? Po několika letech jsem se oženil, a  jak už to tak bývá, i toto rozhodnutí bylo pro mne klíčové. Přes známého svého tchána jsem se měl možnost seznámit s golfovým architektem, který pracoval pro legendárního Jacka Nicklause, a dostal jsem se tak k možnosti vstupního pohovoru do kanceláře Jacka Nicklause. Najali mne, abych pomohl s některými projektovými dokumentacemi nových projektů. Nebyla to ještě přímo práce golfového architekta, ale k té už chyběl jen malý krůček.

Tome, povězte mi, jak to všechno začalo? Přibližte nám, co bylo tou spouštěcí událostí, tím impulzem, který vás nasměroval ke kariéře designéra golfových hřišť? Když mi bylo 12 let, dostal jsem k Vánocům od A jaká to byla léta v jedné z nejrenomovanějších svých rodičů půl sady golarchitektonických kanceláfových holí. Žili jsme tehdy ří? v  americkém Michiganu, Začátky u Jacka pro mne byly ale velmi těžké! Zprvu jsem Začátky u  Jacka pro mne o Vánocích je tam spousta ale velmi těžké! Zprvu pracoval jen několik hodin týdně, maximálně dva dny, a to po byly sněhu. Ačkoli jsem hned jsem pracoval jen několik celé čtyři roky. Vydržel jsem a v roce 1979 jsem byl Jackem hodin týdně, maximálně dva chtěl, nemohl jsem hole vyzkoušet na trávě, dokud Nicklausem požádán, abych začal pracovat na plný úvazek. dny, a  to po celé čtyři roky. nepřišlo jaro. Ale protože Vydržel jsem a  v  roce 1979 jsem byl z holí tak nadšený, jsem byl přímo Jackem Nihrál jsem s nimi na sněhu do doby, než bylo koneč- přímo v Miami. Tato zkušenost byla pro mne také cklausem požádán, abych začal pracovat na plný velmi cenná, protože jsem si mohl osahat, jak se sta- úvazek. Začal jsme tedy zpracovávat golfová hřiště, ně otevřeno první hřiště v následující sezoně. ví golfové hřiště v praxi a jaké jsou zákonitosti mezi která Jack sám navrhoval. Po několika letech jsem Všímal jste si od začátku, jak jsou řešena jednot- projektováním a  výstavbou hřišť. Po dokončení postoupil do pozice Senior Design Associate Jacka livá hřiště? Nebo jaký byl první impulz k  tomu, výstavby miamského hřiště jsem se vrátil zpět na Nicklause se zkušeností na více než šedesáti hřišUniverzitu, abych pokračoval ve studiu, tentokrát tích. Byla to dlouhá a  velmi přínosná zkušenost. vnímat hřiště jako architekt? Pokaždé, když jsem hrál na jakémkoli hřišti, pře- na katedře krajinné architektury. V roce 1994 jsem spolupráci s Jackem Nicklausem mýšlel jsem, proč je který bunker tvarován tak, jak přerušil a založil vlastní projekční kancelář, zaměřeje, proč je umístěn tam, kde je, stejně, jako jsem Takže jste se trochu odchýlil od původního plánu? nou pouze na projektování a design golfových hřišť přemýšlel, proč jsou fairwaye a  greeny tvarovány Po dokončení studií v roce 1971 jsem se sice vrátil – Pearson Golf Design. Jsem jediným majitelem tak či onak, proč a jak jsou sklopeny atd. O tomto na Floridu, protože právě zde probíhala masivní společnosti a sám dělám veškerou práci golfového svém zájmu jsem řekl jedné matčině přítelkyni. Její výstavba golfových hřišť, bohužel se mi ale nepo- architekta. dcera si vzala muže, který znal nějakého golfového dařilo najít žádnou práci na golfovém projektu. Tak Období strávené u  Jacka Nicklause mi umožnilo projektanta žijícího na Floridě. Při jedné příleži- jsem byl nucen přijmout nabídku a začít pracovat cestovat po celém světě a pracovat na mnoha odtosti, když jsem byl shodou okolností na Floridě jako krajinný architekt a  land planner. Tato zku- lišných, rozdílných projektech s různými půdními, navštívit svého dědečka, jsem si na tento kontakt šenost se ale ukázala jako velmi užitečná, protože krajinnými i finančními podmínkami. Poznal jsem vzpomněl. Podařilo se mi onoho neznámého v té době se na Floridě realizovala rozsáhlá výstav- snad všechny možné typy půd, na kterých jsem měl golfového projektanta navštívit. Byl to Robert ba developerských projektů, spojená právě s  gol- možnost úspěšně postavit výjimečná golfová hřiště. fovými hřišti, a  já jsem získal možnost pochopit Rád na toto období vzpomínám. VonHagge. a naučit se projektovat golf a domy ve společných Tímto setkáním se tedy vaše kariéra golfového ar- projektech. chitekta odstartovala a už nebylo cesty zpět?

Takto vypadají skicy, které Tom kreslí přímo v území výstavby golfového hřiště

63


t e et i m e s a r c h i t e k t e m a především u každého z nich byl jiný tým lidí, jiný klient. Svou práci mám rád, ale největší odměnou je vždy vidět, že se výsledek klientům líbí, že jsou potěšeni a nadšeni. To je další důvod, proč dělám to, co dělám. Proto si myslím, že mohu opravdu říci, že všechna hřiště, která jsem projektoval, jsou mými favority, protože jsem byl schopen uspokojit každého klienta a splnit jeho představy i očekávání.

Tom Pearson se za firmu Jack Niclaus Design podílel i na hřišti ve slovenské Senici

Jaké bylo první hřiště, které jste projektoval? Mým prvním projektem pro Jacka Nicklause bylo hřiště Bear’s Paw in Naples na Floridě. Byl to první projekt, ve kterém jsem z Jackova layoutu zpracoval kompletní balík projektové dokumentace. Před několika lety prodělalo hřiště drobné úpravy. Bylo fajn se tam po dlouhé době zase vrátit a zavzpomínat na začátky, které se psaly před třiceti lety. Toto hřiště pro mne znamenalo splnění klukovského snu. O to víc jsem byl potěšen a poctěn, když mi byla nabídnuta možnost se na tomto redesignu podílet!

obchodní aktivity, které jsou s vlastněním společnosti spojené, patří k  té nejméně oblíbené části celého mého byznysu. Které z té dlouhé řady hřišť, která jste navrhoval, vašemu srdci přirostlo nejvíce? Jakube, je pro mne velmi obtížné vybrat jedno hřiště a tím z něj učinit něco víc, dát mu přednost před všemi ostatními, protože každé z  nich bylo jiné! Každé mělo jinou topografii území, jiné vstupní podmínky, jiné klima, jiný objem přesunu zeminy

A první ryze vaše hřiště? Hřiště, které jsem vyprojektoval od layoutu až po projektovou dokumentaci kompletně sám, bylo klubové hřiště Firestone ve městě Akron ve státě Ohio. V té době jsem ještě naplno pracoval pro Jacka, ale získal jsem od něj povolení tento projekt udělat. PGA Tour tu pořádá pravidelně každý srpen turnaj World Golf Championships – Bridgestone Invitational. Tome, říkal jste, že jste se stal a Senior Associate designérem firmy Jack Nicklause Design na mnoho let a stejně tak jste také založil vlastní designérskou kancelář. Co je výhodou a co naopak nevýhodou mezi prací na „vlastní triko“ a zaměstnáním u jedné z nejslavnějších kanceláří golfové architektury světa? Tím největším rozdílem je bezesporu fakt, že když jsem byl zaměstnán a pracoval pro Jacka, mohl jsem se naplno věnovat pouze své práci golfového architekta a nemusel jsem se starat o obchod, o shánění zakázek, o vyjednávání s klienty, o plánování financí atd. Zkrátka o vše, co s prací golfového architekta zdánlivě nesouvisí, ale je pro jeho přežití naprosto zásadní. Miluji svou práci, jsem vždy stále pohlcen projektováním, znovu a  znovu. Administrativně-

První roky u Jack Nicklaus Design

64

Mohl byste nám trochu více poodkrýt, jaké metody při výstavbě hřiště používáte? Myslím při samotné realizaci stavby. Zajímalo by mne třeba, jak vysvětlujete bagristovi, jak má udělat to, co vy, Tome, vidíte ve své představě konečného tvaru ve chvíli, kdy je před vámi spousta rozkopané zeminy a stavebního chaosu? Mám na rozdíl od mnoha kolegů ve světě velkou výhodu v tom, že mým rodným jazykem je právě angličtina. Ale je mnoho situací, kdy pro tu danou chvíli klíčový člověk – často je to shaper – neumí ani slovo anglicky a já naopak neumím ani slovo v jeho rodném jazyce. V té chvíli je právě dobře zpracovaná dokumentace to nejdůležitější. Ovšem úplně nejlepším nástrojem komunikace v  těch chvílích jsou mé vlastní 3D náčrty, skrze které jednoduše, rychle a zřetelně mohu načrtnout svoji představu a tím ji sdělit, zhmotnit. Mnohokrát se mi potvrdilo to, co rád a s nadsázkou pokaždé opakuji, že náčrty jsou mezinárodní jazyk. Takové esperanto pro projektanty a stavitele golfových hřišť. Tome, jste typem architekta, který přesně ví, co chce, a to v každém detailu, aby celek fungoval. Do


Tom Pearson s investory projektu Gold Golf ve Slovenské Senici

jakého detailu v průběhu projektování si vizualizujete konkrétní detaily jednotlivých částí hřiště a do jaké míry jste připraven reagovat na překvapení, které přinese sama výstavba? Jednou z mnoha zkušeností, kterou jsem od Jacka Nicklause získal, je nechat se oslovit tvarem a charakterem území, kde se má hřiště stavět. Velmi často právě tvar původní krajiny určí samotný finální styl hřiště. Jestliže golfový architekt vstoupí do území a snaží se vytvořit něco (a často je to spíš Něco), musí přesunout obrovské množství zeminy a učinit mnoho změn v původní topografii území, výsledek nebude nikdy vypadat tak dobře, protože nebude korespondovat s  nejbližším okolím golfového hřiště, a  už vůbec nebude splývat s  charakterem tvarosloví okolní krajiny. Samozřejmě že pokud postupujete stylem co nejmenších zásahů do krajiny, dalším efektem je významně nižší částka utracená za samu realizaci hřiště. A k té části otázky, jestli jsem připraven reagovat na vývoj na stavbě ve smyslu úprav designu – žádný problém! Některé z mých nejlepších prací vznikly

právě na základě náhody, situace, na kterou jsem musel reagovat během výstavby. Pokud bych hodnotil golfová hřiště, která u nás vznikla z pera zahraničních golfových architektů, mohu zřetelně sledovat dvě základní linie. Architekty, kteří jsou ihned rozpoznatelní díky svému vyhraněnému rukopisu a jejich tvarové koncepty jsou stále opakovány, a  ty, kteří mění styl hřiště podle podmínek území a přání a možností klienta. Jak je to s vámi? Máte oblíbený styl, prvek, tvar, anebo se i  ve tvaru necháte inspirovat a  hledáte pokaždé nové tvarové vyjadřovací prostředky pro každé území? Myslím, že bych i na tuto otázku mohl dát stejnou odpověď jako na otázku předešlou. Velmi rád mám například links styl, ale jen, pokud je území k takovému tvarosloví vhodné. Samozřejmě že dalším činitelem je přání klienta a také předpoklad, pro jaké výkonnostní skupiny hráčů je hřiště designováno. Naučil jsem se, že projektuji hřiště spíše proto, abych potěšil a uspokojil hráče a klienta, než abych

65

vyhověl vlastnímu egu, jako tomu bohužel v mnoha případech golfových architektů bývá. Ano, mám velmi často přesnou a jasnou představu a jsem rád, když je mohu použít, ale pokud mohu, rád získám pro toto své přesvědčení hned v rané fázi projektování samotného klienta, aby můj koncept přijal za svůj. A kombinace použití těchto dvou základních principů, tedy naslouchat území a komunikaci s klientem, určí víceméně tvarosloví designu. Tak jsem schopen tvořit každé hřiště odlišně. Tome, jaké jsou vaše hlavní principy při designování hřišť? Mám několik základních pravidel, která při projektování používám. Největším pravidlem je neopustit rozmanitost, obměnu. Čím víc jsou jednotlivé jamky odlišné jedna od druhé, tím větší zábavou je hrát na takovém hřišti golf. Zní to jednoduše, ale k tomuto cíli vede celá řada cest. Například neopakovat doglegy vpravo nebo vlevo na několika po sobě jdoucích jamkách, pracovat s  převažujícím prouděním větru nebo s tvarováním terénu. To jsou jen


t e et i m e s a r c h i t e k t e m některé příklady různých postupů, jak docílit toho, aby jednotlivé jamky nevypadaly stejně. Postavil jste celou řadu hřišť ve spolupráci s významnými a  slavnými hráči PGA. Co od spolupráce s  profesionálním golfistou očekáváte, co od něj vyžadujete? Ve které fázi projektování je necháváte nakouknout pod pokličku a kdy je naopak necháte tvořit, abyste z jejich zkušenosti získal pro hřiště co nejvíc? Spolupráce s  profesionálním hráčem má několik variant. Největší potěšení mi přináší takový rozměr spolupráce, kdy je hráč do projektování zapojen maximálně. Rád totiž sdílím své myšlenky. Pokud může být hráč součástí každého rozhodnutí, každé strategické úvahy, může pravidelně dojíždět na staveniště a být součástí denních rozhodování, je to pro projekt velmi zásadní a přínosné. Naopak je pro mne až frustrující, když je spolupráce s profesionálem omezena pouze na jeho účast při slavnostním otevření hřiště a rozdání několika autogramů. Měl jsem štěstí, že jsem mohl pracovat s takovými hráči, kteří byli a jsou stejně jako já zapáleni pro design hřišť. Vím, jak je důležité, aby byl hráč informován o průběhu a postupu stavby, a pokud nastane potřeba revize projektu, třeba na základě nějakého překvapení, o kterém jsme hovořili před chvílí, je to právě tento případ, kdy očekávám reakci a spolu‑ účast při rozhodování, jak dál. Jak moc ovlivnila ekonomická krize golfové odvětví? Jaký očekáváte další vývoj v této oblasti? Po pravdě nemám v této chvíli žádný názor na to, jak bude vývoj pokračovat dál. Pravděpodobně budeme mít možnost pracovat víc na redesignech existujících hřišť než na úplně nových projektech. Tak pesimistické to ale není, rok od roku vidím zlepšování, vzniká poptávka po nových projektech. Jen tempo zlepšení je stále ještě velmi pomalé. Ať se ale stane cokoli, budu vždy připraven nabídnout své služby jakémukoli golfovému projektu. Měl jsem možnost pracovat na jednom z  vašich projektů, na slovenském Gold Golf Resortu. Také v posledních třech číslech našeho časopisu jsme se právě na příkladu tohoto hřiště věnovali některým důležitým aspektům při výstavbě. Pokaždé, když jsem v Senici na hřišti, cítím zvláštní vnitřní chvění z toho, jak dobré to hřiště je a bude. Povězte nám něco o tomto projektu. Víme, že jste ho projektoval pro kancelář Jacka Nicklause. Díky za komentář. Jakube, vy jste ale také důvod, proč se hřiště podařilo a vypadá tak, jak vypadá. Gold Golf nebyl typickým projektem. Finální routing a z něj vycházející kácení lesního porostu byly zpracovány architektem, který na projektu pracoval přede mnou. Já jsem byl požádán, abych tento jeho design analyzoval a upravil tak, aby odpovídal základním pravidlům golfové architektury Jack

S klientem a jeho týmem při jedné z prvních návštěv území výstavby golfového hřiště v Chile

Nicklause Design. Jsem přesvědčen, že základním a možná i nejdůležitějším pravidlem dobrého projektu je právě raná fáze, při které se řeší samo umístění a návaznost jednotlivých jamek v území – initial layout. V případě projektování Gold Golf jsme nebyli součástí této fáze. Jak jsem již řekl, o co víc je golfové hřiště správně „posazeno“ do krajiny, o to lepšího a  také levnějšího designu lze dosáhnout. Měli jsme několik jamek, které si vyžádaly větší přesuny hmot právě z toho důvodu, že jejich umístění v  území neodpovídalo původnímu tvarování terénu. Některé jamky – a je jich opravdu většina – nakonec vyšly skvěle, ale pokud bych měl možnost na projektu pracovat od samého začátku, hřiště by mělo jiné trasování, jinak navržený sled jamek.

Výřez z masterplanu projektu výstavby golfového hřiště a residenční výstavby v USA. Jeden z mnoha a mnoha projektů tohoto typu

66

Hřiště v Senici se staví na písku. To je naprosto jiná zkušenost a používají se jiné stavební metody a principy, než když se hřiště staví na zemině. Měl jsem již několik projektů, které se stavěly na podobném pískovém podloží, proto jsem neměl žádný problém s projektováním ani v Senici. Další výhodou byla také účast amerického shapera, se kterým jsem se znal z  několika předcházejících projektů a  který také na pískách několik hřišť stavěl. Tato skutečnost stavbu významně ulehčila a  projektu dodala v některých detailech ten správný náboj. Zastavme se tedy ještě na závěr krátce u rozdílu mezi projektováním nových hřišť, stavěním „na zelené louce“ a redesignem hřišť existujících? Jaký je v této práci rozdíl? Svým způsobem byla práce na Gold Golfu takovým redesignem. První projektant nakreslil routing plan a  podle něj se kácel les. Teprve potom jsem byl pozván já, abych projektoval to, co už bylo hotové. Redesign existujících hřišť je velmi snadný. Jde maximálně o úpravu několika greenů, bunkerů nebo odpališť. Redesign má ale i tak své hranice. Například, pokud je na hřišti vodní překážka, mohu možná upravit její tvar, ale abych ji případně zrušil, zavezl, to je velmi nepravděpodobné. Musím tedy vždy vycházet z možného a daného. U nových projektů je samozřejmě možné pracovat s čímkoli a jakkoli. Tome, děkuji vám za váš čas a  dovolte mi, abych vám popřál mnoho štěstí a  dobrých příležitostí. A  závěrem také popřál českým golfistům, aby se v co nejbližší době naskytla Tomovi příležitost projektovat hřiště v Čechách.


napsal XXXX foto XXXX

67


SOUTĚŽ

l e g e n da

Nápovědy

Meteor z čistého nebe

Když jsme se procházeli budovou světové Síně slávy, potkali jsme tam tolik golfových legend a slyšeli tolik velkých lidských příběhů, že jsme si je nemohli nechat jen pro sebe. Jen se nám v tom ohromném množství úžasných hráčů a jejich osudů někdy úplně vytratilo jméno. Pomůžete nám dopátrat se, o koho jde? Tentokrát by vám uhodnutí nemělo dát moc velkou práci – nápovědy jsou poměrně snadné...

P

sal se rok 1978, když do LPGA vtrhla dvacetiletá dívka – tentokrát je XXX žena! – z Roswellu, místa, kde se nedlouho předtím údajně zřítil mimozemský koráb. Napůl Mexičanka, napůl Američanka. Ženská Tour ten rok neměla jasnou favoritku, a tak tento meteor všichni uvítali. XXX ale nebyla žádná hvězda spadlá najednou z čistého nebe – už ve dvanácti vyhrála amatérské mistrovství svého státu, následovaly dva tituly U.S. Girl´s Junior, pak jeden titul NCAA, v roce 1975 dobyla stříbro na U.S. Women´s Open. Pak se konečně rozhodla vstoupit do kolotoče LPGA a věnovat se golfu opravdu profesionálně. Hned ten rok jí všichni začali říkat jejím křestním jménem, stala se natolik populární, že příjmení už nikdo nemusel vyslovovat. Promotéři, sponzoři, tisk, fanoušci, nakonec i ostatní hráčky – všichni se bili o její přízeň. Vyhrála pět turnajů za sebou! Celý (golfový přinejmenším) svět sledoval, jak daleko svou vítěznou sérii dotáhne. To byly kouzelné roky ženského golfu, byla tu zářivá hvězda, které nikdo nechtěl vstupovat do cesty. Ten rok vyhrála devět turnajů a posbírala všechny možné tituly, jako dosud jediná v  historii zároveň Rookie of the year (nováček), Vare Trophy i Player of the year.

Po první sezoně si říkala – možná jsem jen takový záblesk. Ale byla pevně rozhodnuta, že to tak nebude, i když na druhé straně, jak tvrdila, se nechtěla zalknout samou touhou po vítězství. Asi přišla na správný recept. Další rok přidala dalších osm turnajových prvenství! Golfový komentátor Sports Illustrated Jaime Diaz o ní napsal, že vstoupila do nejvyšších pater ženského golfu, s největším charizma od dob Bebe Zaharias. Ale ani Bebe neprošla k  vrcholu tak rychle jako Nancy. V  jednadvaceti byla vzorem stabilního výkonu, koncentrace, soustředění. Soupeřky žertovaly, že jediná cesta, jak ji zastavit, je zabavit jí antikoncepční pilulky. Po svatbě s  baseballovou hvězdou Rayem Knightem ale dokázala vybalancovat i  roli matky s  pokračováním golfové kariéry. Ve věku 30 let už měla na kontě 35 vyhraných turnajů a  mohla tedy být nominována na vstup do Síně slávy, ale musela ještě počkat půl roku. Další podmínkou je totiž 10 let účasti na LPGA a  do toho jí ještě půlrok chyběl. V té době už měla tři tituly Player of the year, tři Vare Trophy winner a její průměr všech odehraných kol v roce 1985 byl 70.73, rekord LPGA. Vstup do Síně slávy byl pro XXX naplněním jednoho z  největších snů. „Cítím se skvěle, že mohu vstoupit mezi všechny ty

68

Narozena: 6. 1. 1957 v Torrance, Kalifornie Rodiče jí dali jméno Nancy Vstup do Síně slávy: 1987 Největší úspěchy: Majory: LPGA Championship: 1978, 1985, 1989 LPGA Tour 1978–1997: 45 vítězství Nováček roku (Rookie of the year): 1978, Vare Trophy: 1978, 1979, 1985 Player of the year: 1978, 1979, 1985, 1988, LPGA Tour leading money winner: 1978, 1979, 1985 Své tipy na jméno hráče nám posílejte nejpozději do 20. dne tohoto měsíce na adresu soutez@ mediadrive.cz, jen nezapomeňte do předmětu zprávy uvést heslo LEGENDA. Ze správných odpovědí vylosujeme jednoho výherce, který dostane originál kresby v rozměru 50 x 60 cm.

hráče a hráčky, kteří mi byli při mé kariéře vzorem. Vždycky jsem si jich vážila, těch, kteří už jsou legendami, i těch, kteří se jimi v průběhu dalších let stanou,“ dojatě říkala při inauguraci. V roce 1997, ve čtyřiceti letech, dvacet let po svém zářivém vstupu do LPGA, vyhrála XXX svůj poslední turnaj. Ten rok byla počtvrté (!) druhá na U.S. Women´s Open. Zahrála tehdy jako první žena v  historii všechna čtyři kola pod 70, ale přesto o ránu podlehla Alison Nicolasové. „Hrozně jsem si přála jednou ten turnaj vyhrát,“ svěřila se o pár dnů později, „ale život mi přinesl dost pěkných věcí, abych to přežila, kdyby se to už nikdy nepovedlo.“ No, nepovedlo. O pět let později, v pětačtyřiceti, se XXX pod tlakem několika zranění a  rodinných povinností rozhodla, že rok 2002 bude jejím posledním ve velkém golfu. Ale její golfová angažovanost neskončila, v roce 2005 dostala roli kapitánky týmu pro Solheim cup, ještě v letech 2007 a 2008 se několikrát vrátila na LPGA, ale už nikdy neprošla cutem.

Výhercem grafiky z minulého čísla se stává pan Michal Mašát. Gratulujeme! Správná odpověď zněla: Greg Norman


napsal Ivo Doušek ilustrovala Michaela Žemličková

69


rubrika

VŠECHNY 30.4. 2011 Plzeň SRDEČNĚ 29.5. 2011 Golf Konopiště ZVEME 12.6. 2011 Kunětická Hora

16.7. 2011 Mladá Boleslav 13.8. 2011 BT Golf Albatross

rezervace na www.cgf.cz nebo na forgolftour@mediadrive.cz

DĚKUJEME PARTNERŮM

70


napsal XXXX foto XXXX

71


bu s i n e s s

Norbert Furin

Aby byly jaro, léto a podzim

co nejdelší

Norbert Furin je z Německa, ale narodil se na Slovensku. Jeho pracovní řeč je nicméně čeština. Je příkladem člověka, který se pílí a houževnatostí dokázal dostat na single handicap už za 7 let hraní. Povídali jsme si o tom, jaký je rozdíl mezi golfem v Čechách a v Německu, jestli je golf dobrou příležitostí pro dělání byznysu, ale třeba také o tom, zda je dobré zapojovat do golfu manželku či ne... 72


napsal Leoš Kopecký nafotil Jakub Joachim

P

an Norbert Furin je jednatel (CEO) firmy BSH domácí spotřebiče, s. r. o., která je dceřinou společností BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH. Je původem Němec, mluví skvěle česky a má single handicap.

A co vy a golf? Jak jste začal? Vždycky jsem hodně sportoval, ale když jsme v roce 1997 přišli do Čech, tak jsem fotbal, tenis a lyžování nemohl moc provozovat. Důvody byly dva. Za prvé jsem měl hodně časově náročnou práci a za druhé jsem tu neměl parťáky. Nějakou shodou okolností jsem se dostal na terasu v Motole – tedy v Golf Clubu Praha – a oslovil mě Pavel Nič, tehdy tam byl trenér, abych si to prý na drivingu vyzkoušel. No a už jsem u golfu zůstal. A nejvíc se mi líbilo, že jsem mohl tréno-

A to jste pořád trénoval u Pavla Niče? Ne, Pavel pak z  Motola odešel. Ale já jsem později strávil i dost času v Mnichově v naší firemní centrále, a tak jsem také trénoval a hrál i v Německu, v mnichovských klubech. Teď to ale až tak moc vážně neberu. Pro mě je pořád hlavní to, že si zahraji s kamarády. Trošku jsem teď snížil počet odehraných turnajů. Občas si zahraji ty seniorské – hraji za Motol –, ale už jich nehraji tolik jako třeba před třemi lety.

BSH v Čechách jen obchoduje, nebo i  něco vyrábí? V Čechách nevyrábíme. Nejblíže na Slovensku a v Polsku. Továrny máme vždycky blízko trhu, to znamená, že třeba obrovské výrobní kapacity máme v  Německu, v Číně, Rusku, Americe Myslím si, že český trh je svým chováním spíše a v Evropě. bližší německému než polském a ruskému. Je český trh něčím specifický na rozdíl třeba od polského nebo ruského? Myslím si, že český trh je svým chováním spíše bližší německému než polském a ruskému. Je to vidět třeba na českých kuchyňských studiích, na výrobcích kuchyní, na výběru značek. To třeba v Polsku není. Poznamenala hospodářská krize váš business? Ano. Největší ztráty jsou pochopitelně kvůli poklesu zakázek pro stavebnictví, tam je nejhorší propad. Znamená to minus v  kategorii vestavěné kuchyňské spotřebiče.

V kolika letech jste začínal? Bylo mi 47 let.

Vy jste přišel z Německa? Ve vaší češtině občas zaslechnu slovenštinu... Přišel jsem z  Německa, ale narodil jsem se na Slovensku. Jako malé dítě mě rodiče v roce 1966 odvezli do Německa a až do roku 1997 jsem nepromluvil ani slovo česky nebo slovensky. A tak jsem v roce 1997 začínal úplně znovu. Teď to trošku míchám a psát gramaticky úplně správně, to je fakt těžké. Protože jsem ve firmě jediný cizinec, tak se jako firemní jazyk užívá čeština. Ale náš business pochopitelně funguje nadnárodně, takže naši zaměstnanci musí ovládat alespoň jeden světový jazyk. Němčina nebo angličtina jsou samozřejmostí.

A za jak dlouho jste měl single HCP? Asi za 7 let.

Proč jste vlastně nezačal hrát golf dříve, už v Německu?

vat i pozdě večer a fakt jsem na drivingu strávil spoustu času. Skončil jsem v  práci řekněme v šest v sedm večer a do devíti nebo i desíti jsem mohl odpalovat. Šlo to rychle, golf mě bavil a myslím, že i nějaký malý talent pro golf jsem měl. Je jasné, že už nebudu špičkový golfista, ale získat single handicap nebyl tak velký problém.

73


bu s i n e s s

74


Hodně jsem hrál fotbal, po fotbale jsme všichni začali hrát tenis a golf mě nějak nezaujal. Navíc ani v mém okolí se tento sport neprosazoval jako tady v Čechách. Mě opravdu nikdy nikdo s nabídkou golfu tehdy neoslovil. Když jsem přišel v  roce 1997 do Čech, už druhý nebo třetí týden jsem byl v kontaktu s golfem. To bylo období, kdy odstartoval český golfový boom. Předtím jsem o něm opravdu moc neslyšel, nesledoval jsem ho. V zimě se lyžovalo, v létě hory – turistika, fotbal a tenis. Které naše hřiště máte rád? Hraji rád všude, kde je dobrá parta. Rád hrávám na těch tradičních, starých hřištích. Mariánky, Karlovy Vary, taky Šilhéřovice. Pak mám rád Konopiště, Beroun, Albatross i  Motol. No, rád si vždycky zahraji tam, kde se právě nacházíme se známými nebo s manželkou. Manželka hraje? Ano, hraje ráda, což je výborné. Vždycky říkám, jak je důležité, aby v rodině hráli i další její členové. Aby vůbec pochopili, že člověk z  golfu nemůže být za tři hodiny doma. Prostě, jak jde člověk na golf, je den pryč. Cesta tam, půlhodinka na drivingu, po golfu si dáš nějaké malé jídlo, něco k pití, cesta zpátky. A když manželka nebo přítelkyně nehraje, tak vám za chvíli řekne: co to je? Prostě partner musí vědět, jak to funguje.

ustojí provozovatelé hřišť. Víme dobře, co takové hřiště stojí. Směřuje to k většímu rozvoji public hřišť? Myslíte si, že je správný směr rozvoje golfu směrem k masovému golfu – ke hře „bez pravidel“ jako třeba v Americe? Myslím si, že ne, že by to bylo špatně. Ani vývoj tím směrem u nás nejde, veřejná hřiště asi nebudou v Čechách převládat. Na druhé straně by ale bylo třeba investovat do soukromých hřišť a resortů. Developerské projekty výstavby kolem hřišť nejsou tak úspěšné, jak jsme si mysleli, a zahraniční kapitál bude zvažovat investice do českých hřišť a resortů. Ona je to i otázka – co nabízejí golfová hřiště a resorty kromě golfu? Co dělat večer a co nabízí blízké okolí? Díky malým vzdálenostem se každý ubytuje v Praze a na golf si dojede. Moc otázek a ne jednoduchý business. Pořádá vaše firma nějaké turnaje? Ne, turnaje nepořádáme. A  myslíte si, že golf jako marketingový nástroj funguje? Dají se na golfu vytvářet nové obchodní příležitosti? Já myslím, že ano. V našem businessu jen ještě není tolik hráčů. Všeobecně ale věřím, že ano.

Historie BSH

Firma BSH vznikla v roce 1967 jako Joint Venture mezi firmou Robert Bosch GmbH Stuttgart a  Siemens AG Berlín a  Mnichov. Vedení obou firem se dohodla a  založila společnost BSH s  rovnými podíly a  z  té „malé“ firmy, která tehdy dělala obraty kolem 400 milionů německých marek, vznikla společnost, jejíž obrat je dnes přes devět miliard eur. Společnost se rozšířila z původních tří výrobních závodů ve třech zemích na 44 továren ve 14 zemích Evropy, USA, Latinské Ameriky a Asie. Dnes má přes 68 odbytových a servisních společností ve třiceti zemích, zaměstnává více než 40 000 lidí po celém světě. Centrála společnosti sídlí v Mnichově a od roku 1997 funguje zastoupení v České republice a od roku 2002 rozšířila společnost BSH domácí spotřebiče, s. r. o., svou činnost o  organizační složku v Bratislavě. Hlavní část sortimentu tvoří výrobky tří značek: BOSCH, SIEMENS a GAGGENAU. Dlouhodobá strategie firmy se však neopírá pouze o prodej. BSH buduje nejen organizaci, ale věnuje se i ostatním důležitým aktivitám navazujícím na prodej, jako je servis, služby zákazníkům a  také aktivně pracuje v  oblasti školení, reklamy a podpory prodeje. www.bsh-group.cz

Je rozdíl mezi německým a českým golfistou? Není. Možná že v Čechách je větší snaha snižovat handicap než v Německu. Ale jinak ne. A co etika u nás? Zásadní, nejdůležitější. Nemám problém hrát s  hráči s  vysokými handicapy, ale musí ten hráč vědět, jak se chovat. Samozřejmě čím víc hráčů, tím víc problémů s chováním na hřišti, to je zákonité.

Manželka je Němka? Ano, začali jsme tady hrát spolu v roce 1998. My jsme měli to štěstí, že jsme mohli sledovat vývoj českého golfu. Jak přibývala hřiště a hráči, kolik lidí přešlo z jiných sportů. Je to nádhera. Otázka je, jaký bude další vývoj. První věc je, jak se bude vyvíjet členská základna, a  druhá, jestli a  jak tu ekonomickou situaci

A když jedete do Německa, berete si hole? Jistě. Jezdíme do dvou míst – do Mnichova, kde máme bydliště a firemní centrálu, druhá oblast je Stuttgart. Odtud pochází má manželka a máme tu hodně známých. Cesty plánujeme i přes víkend tak, abychom mohli strávit čas i  na golfu s  přáteli. Golfové věci máme vždycky v autě.

75

Pro mě jste někde v kategorii golfových extratalentů. Začal jste ve 47 a za sedm let jste měl singl. Co je příčinou tak skvělého vývoje? Trénink. Nedovedete si představit to množství balonů, které jsem na drivingu po večerech odpálil. Byla to pro mě nejlepší možnost, jak si po práci vyprázdnit hlavu. Byl jsem tu nově, bez přátel, tak jsem trénoval. A pak taky to vědomí, že se to nejde naučit dokonale. A to je ten bacilus! Já si chci tu ránu vymalovat. Proč každá druhá třetí rána vypadá jinak? Já chci... Máte nějaké golfové přání? Aby mi sloužilo zdraví a aby bylo co nejdelší jaro, léto a podzim.


M a r k et i n g o l f

Marketing za pět prstů? Ano, ale jeden selský rozum k tomu

Buďte aktivně on-line. Virtuální svět umí přinášet reálné obraty. O efektivnosti on-line komunikací se už nediskutuje, ale být on-line neznamená jen mít webové stránky na internetu. Musíte být na síti živí.

V

minulém článku Marketingolfu jsme při plánování marketingových aktivit narazili na bariéru nedostatku peněz. Jenže peněz na marketing nikdy není dost a je prospěšné přemýšlet nad efektivitou, stanovit si reálné cíle a potom už skutečně nevyhnutelné náklady na marketing vyplynou ze situace a potřeb samy. On-line komunikace je velmi levná a velmi efektivní. Náskok, který před námi měl západ skoro ve všem kromě počtu komunistických sjezdů, se nám podařilo

výrazně stáhnout, ale... Umíme řídit drahá a silná auta, ale trochu víc v  nich bouráme než ti za západní hranicí (která už jako neexistuje). Nebo máme demokratickou vládu, ale každou chvíli máme v politické kultuře větší faux pas, než mají za západní hranicí. Anebo investujeme do dálnic a silnic jako diví, ale pořád je máme horší a  děravější než ti za západní hranicí. A  stejné díry a  prostor k  rozvoji máme i v marketingové komunikaci. Proto není ostudou kouknout se, jak to dělají jinde, a  nějaký

ten nápad a postup aplikovat. Takže když nastartujeme jednu klávesnici, aspoň pět prstů a jeden mozek, určitě zjistíme, že je odkud brát informace a  zkušenosti. Síť patří zcela jistě k  převratným vynálezům naší doby. A  některé aplikace na ní přinášejí přímé efekty a  okamžitá překvapení. V současnosti jsou golfisté amatérští i golfisté profesí nejaktivnější na facebooku. Uvádím signifikantní příklad ze sociální sítě, který mě pobavil.

76

Pan Jaime Rubiera Krahe (Tenerife), komerční ředitel Asociación de Campos de Golf de Tenerife vznesl v naší facebookové skupině dotaz: „Ví někdo něco o společnosti www. bookgreenfees.com ?“ Pan Alexis Antioco (Marseille), manažer společnosti Golf-Away.com mu obratem odpověděl: „Ne, ale můžeš pracovat s  golfswitch. Jestli potřebuješ kontakt, dej mi vědět.“ Jaime: „S  Golf switch už pracujeme, díky!“ Alexis: „Výborně, tak to bys měl být on-line na mých webových


napsal Leoš Kopecký, www.artis3000.com foto archiv autora

INZERCE

stránkách www.golf-away.com. Prosím, koukni na to, a jestli ne, dej mi vědět.“ Jaime: „Golf Away Voyages? Jasně, znám vás! J Obvykle jsem v kontaktu s Helenou.“… Dál už byla debata mezi pány manažery marketingově poněkud nudná, mohli se bavit o golfu, protože jim to FUNGUJE ON-LINE! Facebook ale není jedinou užívanou aplikací sítě, vlastně sítí, protože kombinace s  mobilními

vit svůj čas na hřišti ve Španělsku či co nejblíže u Londýna, v tomhle průvodci najdete své hřiště. A pochopitelně ani nemusíte být u počítače… Golf Fee Card je zase nejrozšířenější slevový systém na světě (exkluzivní zastoupení pro ČR máme my – Artis 3000). Držitelé karty mají slevy na více než 2 500 hřištích po světě a asi ve 4 500 hotelích. Opět žádný problém, pokud máte nabitou baterku u svého chytrého

Není nutné sledovat každou cestu IT a aplikací, ani že je třeba něco dohánět. Druhý, třetí běžec v orientačním závodě marketingového maratonu je na tom často lépe, protože někdy už ví, kudy cesta nevede. operátory a  přístroji přináší další možnosti. Albrecht Golf Guide je pravděpodobně nejúplnější a  nejlepší průvodce golfovými hřišti v  Evropě. Bez ohledu na to, jestli chcete strá-

telefonu, dozvíte se vše kdekoli na světě, kde je signál. Vím, že pro někoho to vypadá jako sci-fi nebo zbytečnost a pro někoho je on-line komunikace běžnou realitou. Faktem je, že popisovaný stav

77


M a r k et i n g o l f Facebook

je už minulostí. Co je v IT světě rok staré, je už opravdu staré. Ale co s tím, jak dohnat modernější komunikační systémy? A je třeba je dohánět? Co bude fungovat? Myslím si, že není nutné sledovat každou cestu IT a  aplikací, ani že je třeba něco dohánět. Druhý, třetí běžec v orientačním závodě marketingového maratonu je na tom často lépe, protože někdy už ví, kudy cesta nevede. Ale určitě je prospěšné znát, sledovat základní trendy a  přemýšlet, jestli by mohly sloužit mým cílům. A  potom je už jen třeba nástroje on-line komunikací skutečně využívat a pracovat s nimi.

Web Webové stránky jsou jednostranným instrumentem, který zajišťuje pasivní komunikaci. Jsou jakousi několikarozměrnou výlohou a naši klienti na nich najdou informace o produktech, službách, o filozofii firmy, o její minulosti, zaměstnancích a především zde najdou kontakty. Při práci s webem je třeba si uvědomit, že jeden hezký obrázek funguje lépe než tisíc krásných slov a  že každá informace s  prošlým datem znamená, že firma pravděpodobně už neexistuje. Kromě archivu nesmějí na stránkách být staré informace, proto soustavně aktualizujte web, a je-li to jen trochu možné, dělejte to alespoň jedenkrát týdně.

Newsletter Je skvělým nástrojem direct marketingu, pokud pracujete se skupinou klientů či potenciálních klientů, kteří váš newsletter očekávají a zajímá-li je jeho obsah. Je to dopis přátelům a  známým, a  pokud jej budete psát dobře, zajímavě, budou jej číst a  posílat dále – svým přátelům a známým. Pro úspěch newsletteru platí jednoduché pravidlo: posílejte jej jen tehdy, máte-li skutečně co říci. Pokud nemáte co říci a chcete přece jen zůstat v  kontaktu, použijte jiný, dále uvedený nástroj on-line komunikace.

Komunikujte, buďte on-line, žijte na síti, ono se to vrátí. V případě dotazů mě kontaktujte přes redakci či přímo. Jsem on-line!

78

Obecně je marketingové využití sociálních sítí neustále diskutovaným problémem. Je to efektivní nástroj marketingu? Vlastně se neví, jestli ano či ne, protože jedna úspěšná kampaň vzbudí nadšení, vzápětí jiná naprosto neúspěšná vyvolá skepsi a mezi odborníky se diskutuje a diskutuje bez jednoznačných závěrů… Zcela jistě ano! Využijí-li se principy sociální sítě správně, může mít tento typ komunikace obrovský efekt. Jedním ze základních principů je nepoužívat facebook jako marketingový či reklamní nástroj prvoplánově. Představte si facebook jako klubovnu a přesně tak s ním pracujte. Napadlo by vás přinést do klubovny, na setkání přátel inzerát třeba na vysavače nebo sekačky či nové značky koňaku? Ne? Ale ano, šlo by to, jenže jen v případě, že by výrobek byl něčím opravdu unikátní, geniální tak, že by si zasloužil, aby ho znali či měli i vaši kamarádi. Takže pokud na fb reklamu, tak v  rovině garantovaného doporučení či výjimečné příležitosti. Facebook vám i bez reklamy ale poslouží jako výborný interaktivní nástroj komunikace. Jen mu dodávejte energii svou přítomností a  dozvíte se, co funguje a  co ne, co by hráči chtěli a co by bylo, kdyby... Můžete vyvolat diskusi mezi vámi či mezi klienty, a pokud se podaří správně nasměrovat téma, bude facebook žít svým vlastním životem, informace se budou šířit virálním způsobem a vy je jen více či méně budete směrovat. Jako příklad uvádím stránky z  facebooku naší uzavřené skupiny IAGTO, která má 269 členů z celého světa a komunikace probíhá skvěle. Zeď uzavřené skupiny IAGTO dne 17. 4. 2011 Jason má volná místa na Old Course v St Andrews 9. června a 26. července. Manuel nám představuje nové webové stránky hotelu v Portugalsku. Tob nás zve do Keni na golf a safari, Andreas pojede v  květnu do Normandie a  chce doporučit hřiště, já posílám do sítě TV spot o golfu v ČR, který je sice tři roky starý, ale je skvělý.


INZERCE


greenkeeping

Vše o trávě

díl 2. Jak si správně vybrat Když si vybíráte třeba psa, vybíráte podle vlastností rasy. Některá plemena jsou dobří hlídači, jiná zase můžeme vzít bez problému na 50kilometrovou vyjížďku na kole, další jsou vhodná do společnosti, jiná jen na mazlení. Někdo si bude vybírat jen podle vzhledu, i to je možné. A tak to funguje i s trávou.

J

ednotlivé travní druhy mají rozličné morfologické a biologické vlastnosti. Velkou výhodou je, že travní druhy můžeme spolu kombinovat a vytvořit tak ideální směs do téměř každých podmínek, ať už na trávník na zahradu, nebo na golfové greeny. Abychom správně sestavili travní směs a věděli, co si vlastně v  obchodě máme vybrat z nepřeberné nabídky, musíme nejen znát základní vlastnosti jednotlivých travních druhů, ale nejprve si musíme ujasnit, jaký účel by náš trávník měl splňovat. • Chceme trávník exkluzivní, reprezentativní, na který se nebude vstupovat, nebo trávník na zahradu, kde po něm budou běhat děti, nebo si chceme udělat doma cvičný green, kde je navíc třeba vzít v úvahu výšku sečení? • Bude trávník plně exponovaný na slunci, nebo bude ve stínu?

• Jak intenzivně jsme ochotni se o něj starat – sekat, hnojit atd.? • Mám možnost ho zalévat? Podle účelu pak vybíráme travní druhy s  určitými biologickými a morfologickými vlastnostmi.

Trsnaté, nebo výběžkaté? V trávníkářství se dělí travní druhy na základní (jílek vytrvalý, lipnice luční, kostřava červená a  psineček tenký) a  doplňkové

(psineček výběžkatý, kostřava rákosovitá, lipnice obecná, kostřava ovčí a další). Ve většině travních směsí najdete různý poměr těchto travních druhů. V  minulém díle jsme se naučili o odnožování,

Tab. 1: Porovnání nejpoužívanějších travních druhů z hlediska rychlosti vývinu, textury listu, hustoty drnu a tolerancí k různým podmínkám.

Typ odnožování

Jílek vytrvalý

Lipnice luční

Kostřava červená

Psineček tenký

Psineček výběžkatý

Kostřava rákosovitá trsnatý

Trsnatý

výběžkatý

trsnatý i výběžkatý

výběžkatý

výběžkatý

Rychlost počátečního vývinu

6

1

4

2

3

5

Textura listů

5

4

1

3

2

6

Hustota drnu

2

3

4

5

6

1

Tolerance k chladu

1

5

3

4

6

2

Tolerance k horku

1

4

2

3

5

6

Tolerance k suchu

3

4

6

2

1

5

Tolerance ke stínu stromů

1

2

6

5

3

4 6

Tolerance ke kyselému PH půdy

2

1

5

4

3

Tolerance k zamokření půdy

2

3

1

4

6

5

Tolerance k zasolení půdy

5

2

4

1

3

6

Tolerance k nízké výšce seče

2

3

4

5

6

1

Nároky na hnojení

3

5

1

4

6

2

Náchylnost k chorobám

2

3

4

5

6

1

Náchylnost k tvorbě plsti

2

4

3

5

6

1

Tolerance k mechanickému zatěžování (intenzita pošlapu)

5

4

3

1

2

6

Schopnost regenerace

3

5

2

1

6

4

Pozn.: vyjádřeno stupnicí od 1 do 6, kdy: rychlost počátečního vývinu 1 = nejpomalejší, 6 = nejrychlejší, textura listů 1 = nejjemnější, 6 = hrubší, ostatní 1 = nejnižší, 6 = nejvyšší (kostřava červená a ovčí mají velmi podobné vlastnosti)

80


napsala Hanka Pospíchalová foto archiv autorky které se uplatní i zde. Kombinujeme trsnaté a  výběžkaté druhy. Mezi trsnaté patří jílek vytrvalý a trsnaté formy kostřavy červené, ty mají rychlý počáteční vývin, už po sedmi dnech po zasetí můžete vidět vzcházející rostliny. Dobře regenerují, takže se uplatní na mechanicky zatěžovaných trávnících (zahrady, hřiště atd.). Jejich životnost je kratší, ale díky rychlému vývoji je můžeme přisévat již do zapojeného trávníku. Naproti tomu výběžkaté typy trav se po zasetí začínají objevovat až po 14–21 dnech (lipnice, kostřavy a  psineček), výběžky se postupně propojí s trsy a vytvoří tak hustý koberec. Ostatní důležité vlastnosti trav najdete v tab. 1. V  tabulce 2 je shrnuta vhodnost využití jednotlivých druhů pro různé typy trávníků.

Tab. 2: Použití jednotlivých travních druhů pro různé typy trávníků. Vhodnost pro trávníky Travní druh

Okrasné

Rekreační

Sportovní

Green

Krajinné

Jílek vytrvalý

*

***

***

*

všechny trávníky kromě greenových

poznámka

Lipnice luční

**

***

***

*

*

všechny trávníky kromě greenových

Kostřava červená

***

***

**

**

**

všechny kromě silně zatěžovaných

Psineček tenký

***

**

*

***

*

greeny v kombinaci s kostřavou červenou, okrasné, parkové trávníky

Psineček výběžkatý

***

monokultura na greeny

Kostřava rákosovitá

*

**

**

**

velmi výsušné lokality

Metlice trsnatá

*

**

**

zastíněné či vlhké lokality

Psineček psí

**

**

okrasné intenzivně ošetřované trávníky

Lipnice nízká

*

*

**

zastíněné lokality

Lipnice hajní

*

*

parkové trávníky ve stínu

Lipnice roční vytrvalá forma

**

nově ověřování do greenů

Lipnice obecná

*

*

vlhké lokality

Poháňka hřebenitá

*

*

*

vlhké lokality

Pozn.: ***velmi vhodný, **vhodný, *podmíněně vhodný, –nepoužívá se

trávníků – ve Větrově u Milevska a na Moravě v Hladkých Životicích. Kromě českých odrůd se do travních směsí hojně využívají i  zahraniční odrůdy. Aby se zaručila co největší rozmanitost travních směsí, která zajistí nejlepší kvalitu trávníku, kombinují se do všech travních směsí různé odrůdy jednotlivých travních druhů.

Staré semeno nevyklíčí

S kvetoucími trávami se setkáte v krajinných trávnících a květnatých loukách (na fotce ukázka latnatého typu květenství)

Malé shrnutí na závěr. Pokud tedy chceme trávník pro děti – volíme druhy snášející sešlap a s dobrou regenerací (jílek, lipnici, s menším podílem kostřav), chceme-li krásný, reprezentativní trávník, sáhneme pro úzkolisté kostřavy, pokud fandíme golfu

Klíčící osivo lipnice luční

a toužíme po domácím greenu – volíme druhy snášející nízkou výšku seče – psinečky a kostřavy. Na každém balení osiva v  obchodě musí být uvedeno složení směsi a stáří osiva, takže přeji

Nebojte se kombinovat Stejně, jako se u psů při chovu čistokrevných plemen udržují požadované genetické vlastnosti, tak se i u trav při šlechtění vybírají geny např. na tmavě zelenou barvu, toleranci k mrazu, nízkou produkci hmoty (abychom nemuseli tak často sekat) a  jiné. Vznikají tak jednotlivé odrůdy trav, které jsou zapsány a certifikovány. V  České republice jsou dvě šlechtitelské stanice, které se zabývají šlechtěním trav do

Kontrolní políčka pro hodnocení trávníků na Šlechtitelské stanici ve Větrově

81

mnoho zdaru a ještě upozorňuji – se zvyšujícím se stářím osiva klesá jeho klíčivost a vzcházivost (tj. schopnost vyklíčit a  vytvořit zdravé travní rostlinky), stáří osiva na obalu by mělo být max. 2  roky. Takže si dejte pozor na slevové akce. Turgeon, A. J. (2002): Turfgrass management. 6th Edition. Prentice Hall, Upper Saddle River, New Persey. 400 s. ISBN 0-13-027823-8. Hrabě, F. et al. (2003): Trávy a trávníky – co o nich ještě nevíte. Olomouc: Vydavatelství Ing. Petr Baštan – Hanácká reklamní. 158 s. ISBN 80-903275-0-8. www.stanice.vetrov.cz www.agrocs.cz


v y b av e n í

Boty

do roboty... …a pracovní rukavice k tomu! Kdo by ještě před 100 lety řekl, že bude existovat něco jako speciální golfové boty a k tomu jedna (!) rukavička, která bude chránit vaši ruku a pomáhat lepšímu úchopu? Inu technologický pokrok nezastavíme, dnes jsou firmy, které se výrobou takových věci dokonce živí..., a tak vám představujeme aktuální nabídku prodejců... Elitemark cabretta

Celokožená golfová rukavice. Velikosti: Mens S, M, ML, L, XL, Ladies S, M, L. Cena je včetně vyhotovení loga na magnetické markovátko! Cena: 222 Kč

PRODEJCE amSPORT, s. r. o., Högerova 1098/9 Praha 5 tel.: +420 724 297 785, www.amgolf.cz

Tourmark all weather

Měkká syntetická golfová rukavice vhodná do deště. Velikosti: Mens S, M, ML, L, XL, Ladies S, M, L (jen růžová). Cena je včetně vyhotovení loga na magnetické markovátko! Cena: 179 Kč

82


Napsali & nafotili prodejci

DUCA DEL COSMA

Německá kvalita s italským designem Italský design v kombinaci s německou precizností činí golfové boty Duca del Cosma špičkou ve svém oboru. Boty jsou synonymem pro svěží design a špičkovou kvalitu. Za posledních pět let byly významně oceněny nejen odborníky, ale i širokou golfovou veřejností. Duca del Cosma – design a funkčnost se spojily v dokonalý a harmonický celek. Přesvědčte se sami... Cena: od 3190 Kč

PRODEJCE GOLFPALACE, V. K. Klicpery 852/5, Most, tel.: +420 608 270 005, www.GolfPalace.cz

Do každého počasí

Srixon All Weather rukavice Ladies (barva růžová a světle modrá) a Srixon All Weather rukavice Mens (barva bílá) jsou ideální rukavice do každého počasí, vysoká trvanlivost materiálu. Velikosti pro dámy: S, M, L, pro pány: S, M, L, XL. Srixon Cabretta Leather rukavice Mens se prodává v barvě bílé, je z jemné kůže a ve velikostech: S, M, L, XL. Cena Ladies za pár: 400 Kč Cena Mens (pouze levá): 300 Kč Cena Srixon Cabretta Leather Mens: 400 Kč

PRODEJCE SprintSport, T. G. Masaryka 38, Karlovy Vary, tel.: +420 602 720 243 Golf Resort Black Bridge, Národních hrdinů 891, Praha 9, tel.: +420 602 175 965, Pro Shop Kunětická Hora, www.sprintsport.cz

Geox Protech Mens

Klasický design, prodyšná technologie GEOX net, bota dýchá podrážkou a zároveň nepropouští vodu do své vnitřní části. Cena 3000 Kč

PRODEJCE THEMA TRADE, s. r. o., Kala 163, Černošice, tel.: +420 602 507 097, www.tigercubgolf.com

Golfové rukavice TIGER CUB

Jsou vyrobeny z kůže v barvách černo-oranžová a bílo-oranžová, ve velikostech XS, S, M, L. Cena: 300 Kč

83


v y b av e n í Bridgestone Golf Tour Cabretta

Rukavice je vyrobena z vysoce kvalitní kůže Cabretta, systém Lycra®. Umožňuje snadné přizpůsobení se každé ruce. Dvojitá ventilace na prstech pro lepší cirkulaci vzduchu, vyšívané logo. Velikost: levá, pravá – S, M, ML, L, XL, XXL. Cena: 450 Kč

Bridgestone Golf xFIXx

Perforovaná vložka zaručuje maximální prodyšnost a přizpůsobivost. Rukavice je vyrobena z exkluzivního materiálu Tryt5000 pro zvýšení přilnavosti a snížení tlaku úchopu. Vodoodolná umělá kůže je vhodná do každého počasí. Velikost: levá – S, M, ML, L, XL, XXL. Doporučená cena: 390 Kč

PRECEPT GOLF – Performance

Rukavice jsou vyrobeny ze syntetické kůže, speciální oboustranná ventilace na prstech, síťovaný povrch na kloubech a hřbetu ruky pro lepší cirkulaci vzduchu, velice odolné, do každého počasí. Barva: bílá, bílo-růžová, bílo-modrá, bílo-zelená, velikost: S, M, L. Cena: 390 Kč

PRODEJCE Pro Kennex Sport, s. r. o., BRIDGESTONE GOLF a PRECEPT GOLF, Jinonická 80, Praha 5 tel.: +420 296 554 491, www.bridgestonegolf.cz

KASCO K2K flex soft regular

Tato kožená rukavice nabízí extrémně hebký pocit. Pro větší elastičnost a pohodlí je kombinovaná s černými látkovými vsadky. Díky tomu je prodyšná a přizpůsobí se lépe tvaru vaší ruky. Barva: bílá, černá, velikosti: S, M, ML, L, XL. Cena: 295 Kč

PRODEJCE HOOK company, Vnoučkova 840, Benešov, tel.: +420 317 721 231, www.hook-golf.cz

84


Callaway Chev Tec Saddle

Pánské kožené golfové boty se systémem Ortholite. Uvnitř boty je ortopedická gelová výplň, která se přizpůsobí tvaru nohy. Stejný systém je použit i na jazyku boty pro lepší komfort nártu při chůzi. Barevné kombinace – bílá nebo černá. Cena: 2999 Kč

PRODEJCE Golfstart, Cajthamlova 168, Beroun, tel.: +420 733 647 850, www.golf-start.cz PRODEJCE Golflevne.cz, Muchova 9, Praha 6, tel.: +420 723 328 201, www.golflevne.cz

Forgan vodoodolné golfové boty

Odolná obuv vyrobená ze syntetické kůže nejvyšší kvality a vybavená hi-tech nepromokavou membránou. Podrážka Forgan Power je vybavena měkkými hroty značky Champ a poskytuje stabilitu na jakémkoli povrchu, pohodlí zajišťuje extra polstrování v oblasti kotníku. K dostání ve dvou barevných variantách. Cena: 1499 Kč

INZERCE

Když vozík, tak Go Kart! Nově zastoupení v ČR, dostupné ceny, vysoká kvalita, design, který jste ještě neviděli!

Golf Trade Marketing s.r.o. Vinohradská 2029/124 Praha 3, 130 00 tel.: 775 295 950 email: janjanousekgolf@tiscali.cz www.golftm.cz


v y b av e n í FootJoy Icon

Golfové boty FootJoy Icon Vám zajistí lepší stabilitu, flexibilitu a pohodlí při chůzi. Větší komfort zajišťuje rovněž speciálně upravený jazyk, díky němuž bota skvěle sedí na noze. Specialitou je laserový „fitting system“ boty. V patové části boty jsou Soft mikrovlákna, která brání skluzu nohy v botě. Cena: 4900 Kč

PRODEJCE Balance Golf, s. r. o., Strakonická 2860, Praha 5, tel.: +420 608 206 207, www.balancegolf.cz

Mizuno Bioflex AW

Rukavice Mizuno Bioflex AW je vyrobena ze syntetického prodyšného materiálu s výztuhou na dlani a palci pro delší životnost. Cena: 199 Kč

MIZUNO golfová rukavice JPX AW

Golfová rukavice Mizuno JPX je vyrobená z prodyšné a jemné syntetické kůže. Kromě moderního vzhledu rukavice nabízí jedinečný pocit díky až neuvěřitelné přilnavosti ke gripu. Na svrchní části rukavice nalezneme Mizuno FlexMesh™, což je speciální látka, která zajistí, že rukavice padne na každou ruku. Cena: 439 Kč

PRODEJCE BestGolf, Toužimská ul. (zelená závora mezi Letňany a Kbely), Praha 9, tel.: +420 777 109 130, www.bestgolf.cz

ECCO golfové boty Casual Cool II Premier Pánská golfová obuv Ecco Casual Cool II Premier je novou generací úspěšné řady Casual Cool. Bota má svrchní část z vysoce kvalitní usně, která je navíc ošetřená povrchovou úpravou Hydromax pro zvýšenou vodoodolnost. Systém ECCO Comfort Fibre zajišťuje maximální cirkulaci uvnitř boty. Samozřejmostí je TPU podešev, což je polštářek pro tlumení otřesů a komfort při chůzi. Původní cena: 3790 Kč; aktuální cena 2842 Kč

86


INZERCE


M Ó DA netradiční střihy triček

asymetrické zapínání, zajímavá kombinace barev www.LIJAstyle.com

šaty a sukně

elegance a ženskost v jednom

Dámská móda

na greenech Většina žen hledá pro svůj šatník stále něco nového, neokoukaného, zajímavého…

Platí to jak pro módu určenou k běžnému dennímu nošení, tak i pro tu golfovou. Tady možná dvakrát více…, golf je přece společenská záležitost. Značka, kterou jsem díky doporučení mého golfového kolegy objevila teprve nedávno, všechny tyto požadavky splňuje. Je neokoukaná, zajímavá a přitom elegantní. Působí velmi mladistvě, žensky, harmonicky. Objevují se tu i prvky z městské módy. Značka nezapomíná ani na funkčnost všech použitých materiálů, kterou zajisté doceníte při hře.

HUGO BOSS Green Women

Světoznámá značka, která sponzoruje a obléká nejednoho světového hráče golfu, se rozhodla rozšířit sportovní kolekci HUGO BOSS Green o dámskou sekci. Samozřejmě vše ve stylu dvorního návrháře José Janga, kreativního ředitele značky, který se při navrhování kolekce nechal inspirovat Karibikem. Květinové motivy, proužky, zářivé barvy, ale i klasická kombinace černé a bílé to vše v elegantním, jednoduchém a nadčasovém stylu. www.myfashion.cz • www.hugoboss.com

88


napsala Jitka Blažek foto archiv prodejců

LADIES GREENAN POLO SHIRT SLEEVELESS

Pohodlné a elegantní tričko značky KJUS s límečkem bez rukávů díky 50% příměsi bavlny působí na těle mnohem příjemněji než čistě syntetické materiály. Látka má navíc antižmolkovou úpravu. Materiál použitý na límci zajišťuje perfektní odvětrání a odvádění potu, takže vás nic nestudí.

KOŠILE DOLORES

Kostky jsou stále trendy, ať už na šortkách, kalhotách, tričkách, nebo košilích. Kostkovanou košili s krátkým rukávem, jejíž zúžený střih opticky zeštíhluje postavu, můžete nosit také jako vrchní část svého golfového outfitu.

Cena: 2390Kč • www.kjus.cz

Cena 1490 Kč • www.bushman.cz

LADIES MAC LELLAN PULLOVER Elegantní svetr Mac Lellan je ze 100% ovčí Merino vlny, kterou oceníte za chladnějších dnů. Merino vlna má jedinečné vlastnosti – je jemná, nekouše a dokáže neutralizovat pot. Tím se postará o přirozené potlačení zápachu. Různobarevné prošívání je zajímavým detailem. Cena: 3490Kč • www.kjus.cz

Dámská mikina s kapucí ze softshellu. Odolná proti větru, rozzáří nejednu jarní plískanici. Cena: 3200 Kč

Stylově na jaře i na podzim ▼

Dámská bunda s odnímatelnými rukávy v oblasti ramene. Velmi důvtipný, propracovaný střih se stojáčkem. Cena: 7000 Kč

89

S Originálním českým designem mladé české návrhářky Kamily Vodochodské jste se měli možnost setkat v našem dubnovém čísle prostřednictvím soutěže o hodnotné vouchery. Dnes vám představujeme několik kousků, kterými si můžete zpestřit svůj golfový šatník. Celou nabídku dámské a pánské kolekce určené pro jaro-podzim2011 naleznete v novém e-shopu na stránkách: www.stylovenagolf.cz


najdi míč

text připravila redakce nafotil antonín krčmář

1

2

3

5

Na j d i Mí č

6

7

Vy h r a j !

a

8

9

A

Správná odpověď z čísla 4/2011: B7

B

C

D

E

F

Vidíte na fotografii míč? Jistěže ne. On totiž zmizel. Šikovní grafici ho vyretušovali... Vy ale jistě tušíte, v jaké části obrázku se mohl nacházet. Sledujte typ úderu, pohled hráče, zbytky půdy či písku ve vzduchu... a jako správní detektivové a šikovní golfisté jistě brzy zjistíte, kde by se mohl nacházet míč. Tipněte si (např. pole A1, určitě jste někdy hráli lodě). Výhercem z minulého čísla se stává: Jiří Chlouba. Gratulujeme!

90

G

H

I

J

Výherce tentokrát obdrží hůl Forgan Series 1 56° Sand Wedge. Ideální hůl do bunkeru nebo vysoké trávy, v hodnotě 999 Kč. Cenu do soutěže věnoval Golflevne.cz.

Odpovědi pište na adresu

soutez@mediadrive.cz, v předmětu zprávy s heslem FOTOSOUTĚŽ Správné řešení se dozvíte v příštím čísle.

Adrian Konrad (SAR) pohřešuje svůj míč po ráně v bunkeru na Pilsner Urquell Czech PGA Tour

4


sta lo s e

Sever potvrdil převahu

nad Jihem

Šestý ročník Lady Abrahams Trophy neboli tradiční „bitva“ žen ze Severu proti ženám z Jihu, dopadl stejně jako před rokem, před dvěma, třemi i čtyřmi lety. Popáté za sebou zvítězil Sever nad Jihem, tentokrát 7:6. napsali ČGF & Hynek Just nafotili Antonín Krčmář & Karel Brázdil


sta l o s e

T

entokrát ovšem vítězky neměly do poslední chvíle nic jistého. Napínavý dvoudenní thriller ve sluncem zalité Zbraslavi skončil nejtěsnějším vítězstvím hráček Severu, které předčily své rivalky z Jihu 7:6

Páteční Texas Na úvod Lady Abrahams Trophy, tedy v pátek 22. 4., se tradičně hrál Turnaj hostů ve formátu Texas Scramble. Startovaly v  něm reprezentantky obou republikových výběrů. Vítězem se stal flight hráčky Severu Kristýny Pavlíčkové s Janem Brewczynským, Jakubem Michálkem a  Tomášem Mohrem, který ke

zdolání 18 zbraslavských jamek potřeboval jen 64 ran (–8).

Vyrovnaná sobota Ve třech klasických čtyřhrách na jamky v sobotu 23. 4. dopoledne dominoval Sever a ujal se vedení 3:0. Jih však odpoledne úspěšně kontroval a vyhrál na oplátku všechny tři čtyřhry na rány. Po prvním dnu byl stav 6. ročníku utkání Sever vs. Jih vzácně vyrovnaný – 3:3. Lepší scénář si diváci snad ani nemohli přát...

Nervy napínající neděle Těsný výsledek se dal předpokládat už po sobotní vyrovnané hře všech hráček, po šesti sobotních čtyřhrách na jamky a na rány

92

Složení sedmičlenného týmu Severu Adéla Cejnarová (GCERP) Kateřina Černá (GKCEE) Kateřina Krásová (GKCEE) Petra Kvídová (RGCML) Kristýna Pavlíčková (GCERP) Tereza Vavrušková (YPGRL) hrající kapitánka Martina Dorníková (GCERP)


sta lo s e

Složení sedmičlenného týmu Jihu Emily Curry-Bartoňová (GCKON) Irena Foretová (GCAUS) Lucie Hinnerová (GCBRN) Klára Kaminská (BESGK) Sylva Michálková (PGCMO) Karolína Vlčková (GKLIS) hrající kapitánka Veronika Holišová (PGCMO)

byl stav 6. ročníku Lady Abrahams Trophy 3:3. O vítězi rozhodla čtveřice hráček Severu, které dokázaly zvítězit v  nedělních dvouhrách na rány – Kateřina Černá, Tereza Vavrušková, Adéla Cejnarová a Kateřina Krásová. Sever ve Zbraslavi zkompletoval pětici vítězství v šesti ročnících Lady Abrahams Trophy, což je nebývalá bilance. Dějištěm českého „Solheim cupu“ byl od pátku 22. do neděle 24. dubna Prague City Golf Club v  Praze na Zbraslavi, pořadateli ČGF a  společnost Meredith International Petra Žáka, hlavním partnerem KPMG, ředitelem Karel Vopička, hlavním rozhodčím Václav Janoušek, rozhodčím Luboš Klikar.

93


sta l o s e

Lyže a golf, s větrem o závod Třetí ročník sportovního klání, které spojuje dvě disciplíny, lyžování a golf, se uskutečnil 8. a 9. dubna tradičně ve Špindlerově Mlýně a na Kunětické Hoře. Kapacita turnaje byla naplněna: 136 účastníků.

napsali Czech Golf Production nafotil Ota Mrákota

P

áteční ráno ve „Špindlu“ připravilo překvapivě ledovou pistu, obří slalom na Svatém Petru byl připraven dokonale, start do horního hanku vzbuzoval respekt. Lyžařské závody proběhly v pěti kategoriích – senior, women, mid, main a  junior. Nejlepší čas zajel očekávaný vítěz „skikrosař“ Tomáš Kraus (33,67 s), kategorie MAIN... Stejně jako v minulém roce dominovali v  kategoriích SENIOR Tomáš Doležal a MID Martin Vokatý. Nejrychlejší ženou byla Barbora Doležalová a juniorskou kategorii ovládl Antonín Vajcík, loňský juniorský mistr světa SKI & GOLF. Po náročném lyžařském programu následoval přesun na golfové hřiště na Kunětické Hoře. Tady vládl jarnímu golfu silný vítr. Do turnaje nastupovali hráči s počtem bodů, který se rovnal dvojnásobku jejich času z lyžařské soutěže. Titul absolutního vítěze při své první účasti získal golfový profesionál Petr Kabát a sesadil tak z  pomyslného trůnu dvojnásobného vítěze Jiřího Jandu. Petr Kabát zajel velmi slušný závod na lyžích, celkově šestý čas 37,37 s (74,7 b.) a počet ran v golfu 81. Vynikající golfové výsledky pod 80 ran ve velmi silném větru zaznamenali: profesionál Jiří Janda 77 a zkušený amatér David Zelinka 78.

Celkové výsledky najdete na www.czechgolfproduction.cz.

V konečném účtování tak titul šampionů RWE SKI & GOLF CZECH CHAMPIONSHIP 2011 v jednotlivých kategoriích získali: Kategorie WOMEN: Karin Kotková 168,7; Eva Koželuhová 173,6; Vlasta Horáková 180,7 Kategorie SENIOR: Pavel Gola 171,7; Tomáš Doležal 173,9; Josef Novák 175,1 Kategorie JUNIOR: Antonín Vajcík 166,3; Marek Pospíšil 166,8; Jakub Mikulík 170,8 Kategorie MID: Jiří Janda 163,9; Martin Beránek 164,2; Martin Vokatý 171,3 Kategorie MAIN: Petr Kabát 155,7; Jan Schovánek jr. 158,4; Vlastimil Štefl 161,4

94

Vítězové jednotlivých kategorií mají možnost reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa SKI & GOLF v rakouském Kaprunu v  polovině května 2011, kde v loňském roce české družstvo v konkurenci 50 týmů obhájilo vynikající třetí místo. Záštitu nad celou tuzemskou soutěží nese energetická skupina RWE. Ta u  nás dlouhodobě podporuje lyžování jako takové, je partnerem šestnácti lyžařských areálů a tento projekt přesně zapadá do oblasti jejího zájmu. Zájem a nadšení jednotlivých účastníků byly obrovské. A tak je jasné, že se potvrdila vzniklá tradice, která v  našich končinách nemá konkurenci. Spokojené tváře všech hráčů závodníků jsou důkazem, že lyžování a golf jsou disciplíny, které jdou parádně dohromady. Takže za rok na viděnou při 4. ročníku SKI & GOLF CZECH CHAMPIONSHIP 2012.

Pro zajímavost...

Ve spolupráci s ČT4 byl připraven dokument, který byl na obrazovce odvysílán 25. 4. od 12.10 hodin a 27. 4. od 12.30 hodin. Tak se na něj podívejte alespoň z archivu...


Napsal Milan Hrouda, Golf City, a. s. – golfové hřiště Mstětice

Trochu jiná benefice O zkáze, která letos zkraje jara překvapila Japonsko, všichni víme. Proto se celý svět snaží zmírnit následky ničivého přírodního živlu a podporovat zemi vycházejícího slunce, jak umí. Čeští golfisté hráli pro Japonsko golf. A nebyl to turnaj jen tak ledajaký – v sobotu 16. dubna 2011 na golfovém hřišti Mstětice bylo k vidění utkání amatérských hráčů České republiky a Japonska.

K

dyž jsem ve středu před turnajem slyšel v rádiu paní Danu Drábovou, expertku na jadernou energii, mluvit o  tom, že ani při nejhorším scénáři vývoje v elektrárně Fukušima nebude Česká republika zasažena, netušil jsem, že neměla pravdu – „zasaženo“ událostmi bylo nejméně oněch 56 hráčů, kteří přijeli do Mstětic odehrát benefiční golfové utkání českých a japonských hráčů ve prospěch japonského Červeného kříže. Akciová společnost Golf City, která mstětickou osmnáctku provozuje, dala hráčům pro toto utkání hřiště k  dispozici, české zastoupení SUZUKI MOTOR, firmy BRUDRA se postaraly o týmové dresy, PEPSI o občerstvení pro hráče, nižborská sklárna RÜCKL

CRYSTAL připravila nádhernou trofej a tak souboj českého a  japonského týmu, pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice mohl začít. Výsledek utkání jsme tentokrát neměřili na údery ani Stablefordovy body, ale na české koruny. A těch se pro japonský Červený kříž získalo 58 200. Pro statistiky jen doplňuji, že český tým vyhrál 411:372 (součet 10 nejlepších stableford bodů netto výsledků v týmu) a  že nejlepším hráčem utkání byl Tetsuo UMEKAWA s 81 údery. A  až vám někdo bude tvrdit, že jsou Češi neteční k utrpení druhých, nevěřte mu! My jsme při sobotní benefici přijímali vklad do utkání i od hráčů, kteří si do Mstětic přijeli jen tak zahrát, mimo utkání…

95


sta l o s e

Dvakrát na noc do Hostivaře! Když tma je spoluhráčem

N

eříkejte, že jste nikdy nezkazili na hřišti ránu jen proto, že fairway vypadala trochu užší, keříky vyšší a green svažitější, než byste si přáli. Psychika je mocná čarodějka a ne nadarmo se říká, že golf se hraje především hlavou. Žádné takové nástrahy vám ale nehrozí, když budete hrát golf v noci. Zní to jako šílenost? Ale kdepak, nočních turnajů se hraje pár desítek do roka a jsou velmi oblíbené. Pátým do flightu je tam totiž tma a ta hraje s vámi. Proto také schová všechna strašidla golfistovy psychiky do rukávu. Ačkoli někteří – a dodejme, že nutně skutečnosti neznalí – hráči řadí golf ve tmě mezi adrenalinové sporty, opak je pravdou. Nasvětlené hřiště ve vás vyvolá spíše hezké pocity, vzpomenete si na přímořskou pláž, kde jste zůstali sedět i po setmění, noční ranvej a přistávání po dlouhém letu, večerní lyžování. Bude se vám líbit. A svítící míč opíše proti tmavé obloze pokaždé jedinečnou trajektorii, tedy pokud ho opravdu výstavně netopnete.

96


Napsali & nafotili promotéři (není-li uvedeno jinak)

Kladivo na jamky

v Úholičkách V  tom nejlepším slova smyslu netradiční turnaj proběhl v  předveli-

Vítězové

Rudolf Jelínek Night cup 15. 4. 2011 1. místo Václav Nádvorník 2. místo Radomír Botek 3. místo Miroslav Kulhánek 4. místo Michal Kalousek 5. místo Emil Langer

konoční sobotu 23. 4. na šestijamkové akademii při Driving Range v Úholičkách. Šest jamek dlouhých od 25 do 225 metrů se šlo třikrát za sebou, takže každý hráč měl po hře na svém kontě 18jamkovku – lépe řečeno „akademickou 18jamkovku“. Třebaže fairwaye nedosahují kvality například Beřovic (to je mimochodem asi nejbližší hřiště odtud) a umělé greeny si kolikrát teprve sedají, hráči si užili poměrně dost golfového napětí. Jestli tu měl někdo single HCP a někdo čerstvou „zelenou kartu“, bylo jedno – všichni hráči měli podmínky stejně ztížené. Vítěz turnaje pan Jakub Pech dosáhl velmi hezkých 82 ran (na celé osmnáctce), hned dělené druhé místo patřilo prezidentu Golf Snail Petrovi Šedinovi (85 ran) – toho jste na hřišti mohli poznat poměrně jednoznačně. V bagu měl místo driveru kladívko, kterým průběžně upravoval povysunuté jamky na greenech... Takovou atmosféru jinde nenajdete! www.golfsnail.cz

Ale kdo to ve tmě uvidí... Když budete mít štěstí, vyjdou i hvězdy. V  Hostivaři se noční turnaje hrají tradičně dvakrát do roka, na začátek a ke konci sezony. Startují zpravidla canon startem, to proto, aby se všichni hráči na konci sešli najednou u krbu a stihli probrat své dojmy ze hry. Svítící míče si můžete koupit na místě, doporučeným vybavením je baterka čelovka. Jarní turnaj, který letos proběhl v pátek 15. dubna, je vyhlášen partnerstvím Rudolfa Jelínka, a tak je vždy dobře ochucen. Ten podzimní, na nějž bychom vás touto cestou rádi pozvali, získal pro letošní rok také atraktivní patronát. To proto, že hostivařský golfový areál uzavřel mediální partnerství s časopisem Playboy. A tak, nechcete-li prošvihnout první Playboy Night cup v areálu Golfu Hostivař, poznamenejte si do diáře jako kýžené datum pátek 21. října 2011. Startujeme v 18.30 h. www.golfhostivar.cz

97


sta l o s e

SDneArthurem D. Littlem popáté 20. dubna se v Golfovém klubu Hostivař mimořádně vydařil noční

golfový turnaj společnosti Arthur D. Little a poprvé v pětileté historii se účastníci turnaje kromě skvělé zábavy dočkali i krásné, téměř letní noci. Po zkušenostech z  minulých ročníků (zima, bouřka) pořadatel vybavil flighty domácí bzeneckou slivovicí, svítícími míči a samozřejmě již tradiční baterkou čelovkou. Fairwaye byly nasvíceny jako letecké ranveje, kolem greenů plápolaly louče a nad jamkami blikalo navigační světlo. Ani to pochopitelně nezabránilo ztrátám míčů. Letos asi více než loni. Že by ta slivovice? Tradičním zpestřením turnaje byla oblíbená soutěž nearest to the pin, kdy se hráči z terasy klubu snažili posadit míček na ostrovní green uprostřed jezírka před klubovnou. Letos se podařilo trefit green hned dvěma hráčům. Absolutním vítězem turnaje se stal Jan Havlůj ze společnosti Raiffeisenbank a při předávání cen Dean Brabec, Managing Director Arthur D. Little, všem slíbil, že všechny další ročníky se budou hrát už jen za stejně letního golfového počasí. Tak uvidíme za rok v dubnu!

Český byznys na tour Ve čtvrtek 21. dubna se v Golf Resortu Karlštejn odehrál úvodní turnaj dobře známé

Czech Business Golf Tour 2011. Ta letošní odstartovala nejlépe, jak mohla. Nádherným slunečným počasím, které v krásném resortu s výhledem na Karlštejn vykouzlilo opravdu příjemnou golfovou atmosféru. Té si v úvodním turnaji tour užilo přes 80 hráčů, kteří se utkali v pěti kategoriích. Ceny a poháry nejlepším hráčům předával jednatel agentury Premier Sports CZ, která celou tour pořádá, Luboš Koželuh. Spolu s ním oceněným pogratuloval i Jiří Čížek ze společnosti SAP. Ten tak mohl ocenit i vítěze mezi hráči s handicapem 37–54, kterým se stal Jakub Matyáš. Ten si navíc uhraným výsledkem vylepšil HCP na 35, takže příště již bude startovat ve vyšší kategorii, 24–36. Tu na Karlštejně ovládl Vladimír Veselý. Mezi golfisty druhé kategorie s HCP 12–24 byl tím úplně nejlepším Tomáš Průcha. Ocenění nejúspěšnějším mezi hráči s HCP do 12 byl Milan Mottl, který si tak odnesl jeden z nádherných skleněných pohárů, které sám celé tour věnuje. Podobný pohár dostala i Lucie Kopecká, která byla vyhlášena nejlepší mezi ženami. V kategorii elévů vyhrála desetiletá Terezka Koželuhová. Tím byl opening Czech Business Golf Tour 2011 slavnostně ukončen. Na všechny hráče i partnery se těšíme u druhého turnaje, který se uskuteční 21. května v Astoria Golf Resortu Cihelny.

Mládežníci na „Kuňce“ Druhý ročník Callaway Junior World Golf Championships přilákal do Golf & Spa

Resortu Kunětická Hora českou juniorskou špičku. Startovní pole turnaje obsahovalo dva vítěze loňského žákovského žebříčku a dalších dvanáct hráčů a hráček, kteří se umístili v žebříčku 2010 do pátého místa. Výsledky tomu odpovídaly, k vidění byl skutečně skvělý a mimořádně napínavý golf. Šimon Zach (na fotce) pokořil par hřiště, v neděli hrál 69 ran. O největší napětí se postarali hráči kategorie chlapců 17–18 let. Po dvou kolech se tři borci sešli na shodném výsledku 157 ran, a to Dalibor Hudák s Alešem Procházkou (oba z Erpetu Praha) a zástupce domácího klubu Martin Slánský. Na první jamce play off vypadl Martin Stránský, který minul green, a přestože jeho následný čip jen o pouhý centimetr minul jamku, šel Martin s parem z kola ven. Soupeři totiž hráli po birdie a pokračovali na 8. jamku. Zde si černého Petra vytáhl Aleš Procházka, který nedokázal odpovědět na další birdie Dalibora Hudáka. www.gckh.cz

98


sta lo s e

napsala ČGF & Pavla Charvátová nafotil Antonín Krčmář & archiv

Velká gratulace pro Katku

Velikonoční juniorský turnaj

na Slapech

T K

ateřina Růžičková, přední česká hráčka a reprezentantka, která studuje ve Spojených státech a  prvním rokem reprezentuje Univerzitu Texas A  & M, zaznamenala další výrazný úspěch ve své kariéře – v úterý 5. dubna vyhrála v Kalifornii svůj první univerzitní turnaj v životě. Pacific Coast Intercollegi‑ ate se hrál na hřišti Ocean Course v Half Moon Bay a Kateřina si ve třech kolech zapsala 73, 76 a 69 ran (+2). „Ve všech kolech jsem bojovala a stále dokola si opakovala: ,buď tr‑ pělivá‘,“ zhodnotila svůj výkon Katka. „Spousta puttů, které jsem měla, v jamce bohužel neskončila, ale nenechala jsem se tím vyvést z míry. Nakonec jsem se dočkala prvního vítězství v turnaji za Texas A & M, což je vážně úžasný pocit.“ Do Čech se Katka vrací na konci května, bude hrát Extraligu za GK Čechie, národní mistrovství ČR na jamky, akademické mistrovství ČR, mezinárodní mistrovství ČR na rány a představí se i v týmu žen, který bude na začátku července hrát na ME družstev v rakouském Murhofu. Na univerzitu ve Spojených státech se bude vracet až v závěru srpna.

99

ěsně před začátkem Velikonoc, první den velikonočních prázdnin, uspořádali na Slapech juniorský turnaj. Teplo, sluníčko, krásné počasí, dobrá nálada a volný den vykouzlily příjemnou, domáckou atmosféru turnaje. V bagu si každý malý hráč nesl svačinku, kterou pro děti připravila doma jedna z maminek na posilněnou. Dětem se dařilo, turnaj si užívaly, některé z nich výrazně zlepšily svůj HCP, a to dokonce až o pět bodů. Výsledná umístění a medaile si tedy opravdu zasloužily. Mezi hráči převládali starší junioři, ale i ti úplně nejmenší v kategorii 5 až 8 let si vedli dobře. Dá se tedy předpokládat, že je doma čekala nejen velikonoční nadílka, ale třeba i  malá oslava. Zlaté medaile si odnesli ve třech vyhlášených kategoriích Amálie Hradečná, Max Müller a  Kateřina Horáčková. Zvlášť gratulujeme všem členům BMW Junior Golf Teamu, z nichž většina byla na svém vůbec prvním turnaji na venkovním hřišti.


sta l o s e

PB

Středoškolský pohár 2011

Jubilejní pátý ročník Středoškolského poháru slibuje jeden z vrcholů golfové sezony. Klára Spilková nastoupí tváří v tvář Filipu Mrůzkovi na jeho domácím hřišti ve Mstěticích! napsali a nafotili Promotéři

PB – Středoškolský pohár 2011 pokračuje v tradici „studentského“ Ryder cupu kláním v GC Mstětice již 10. května. PB – Středoškolský pohár 2011 tak pokračuje v  tradici a  ve formátu, který kromě golfových bojů podporuje studentský život, hrdost na svou školu, čest, slávu a  respekt spolužáků a  další hezké věci, které v  životě mají neméně důležité místo jako pěkné skóre. Loňského ročníku se zúčastnilo celkem 30 středoškolských družstev – tedy celkem 90 juniorských hráčů. Do Mstětic přijede na speciální pozvání i středoškolský výběr slovenské juniorské reprezentace. Program začíná slavnostním nástupem družstev v 8.30 h. Po slavnostním nástupu družstev a  po zaznění české státní hymny zahájí soutěž juniorka z  nejpovolanějších – slavnostní odpal jubilejního, pátého ročníku provede Klára Spilková, nejúspěšnější hráčka české historie, nejmladší účastníce profesionální Ladies

European Tour a studentka jedné z účastní‑ cích se škol. Pro pátý ročník je připraven nový putovní pohár a  upomínková plaketa pro všechny aktivní účastníky. S postupným startem se hraje systémem na rány bez vyrovnání se dvěma nejlepšími vý‑ sledky na každé jamce. Své školy reprezentu‑ je tradičně drtivá většina reprezentantů Čes‑ ké republiky, a tak o skvělá skóre není nouze. Titul přijede obhajovat družstvo vedené Fi‑ lipem Mrůzkem, jedním z  nejlepších muž‑ ských hráčů české současnosti. S ohledem na účast Kláry Spilkové se dá očekávat lítý boj těchto dvou hráčů nejen v soutěži družstev, ale i v soutěži jednotlivců. Soutěž pořádá PB – Vyšší odborná škola a  Střední škola managementu, s. r. o., kde již 5. rokem fungují třídy s rozšířeným gol‑ fovým vyučováním teorie i praxe, ve spolu‑ práci se společností INGOLF, s. r. o., která je zároveň promotérem akce. www.ingolf.cz.

100


sta lo s e

MEN TOUR 2.0 Turnajový tygr MEN TOUR skočil do nové sezony a chystá komerční modernizaci. MEN TOUR 2.0 vypukne v několika nejbližších dnech.

Aby toho nebylo málo, přibylo dalších 50 turnajů a letos se jich uskuteční 300. Velké finále bude 32 nejlepších hráčů hrát letos na Karlštejně, play off (o 10 míst) na Zbraslavi a na Kononopišti se uskuteční Pohár mistrů. A mimo golf? „Naší tour se zúčastňuje již příliš mnoho aktivních fotbalistů a tenistů, ať již dříve vrcholových, nebo každopádně nyní rekreačních, a proto nás letos čeká I. fotbalo-golfový reprezentační sraz. Zahrajeme si v Praze devítku a zakončíme fotbalovým zápasem. Mělo by jít o fajn zpestření,“ říká Jan Verner, výkonný ředitel MEN TOUR. Ale zpět k mužské tour, kde jsou ženy vítány. Jan Verner dodává: „Letos snad začíná chodit konečně i více žen. Skvěle si vede ženská jednička Vlaďka Šlégrová z Konopiště, vyhrává stableford a longesty, snižuje HCP a už je v TOP 10 mezi tisícovkou hráčů ČR netto žebříčku MT. Pomalu ji začíná dotahovat další hráčka z Konopiště, Iveta Uhrová, ale věřím, že bodovat začne řádně opět i Iva Branbergerová.“ Dalším konopišťským želízkem v ohni je Marek Sejkora – dlouhodobá jednička žebříčků, a ačkoli na něj mají spadeno především J. Krejčí, K. Květoň, L. Staněk, J. Zima, přibližují se mu na dostřel i první šampioni s dvojitými zisky titulů L. Souček, F. Švarc, T. Čuřín a V. Daněk. Vypadá to na zajímavý květen. A o co se letos vlastně hraje? Každý turnaj se hraje o green fee partnerských hřišť, vouchery reklamních partnerů, hotelové pobyty, o volné hodiny na simulátorech, golfové vybavení a každý z finalistů si na závěr sezony odveze z Jalty cenu v hodnotě kolem deseti tisíc korun. Na nejlepší čekají zájezdy na „Kanáry“, Mallorku a do Turecka. napsali a nafotili Promotéři

Jak vyhrát celoroční green fee karty na šest hřišť? Za krásného letního počasí se na Terasách v Ústí nad Labem uskutečnil další ročník Sever Golf Tour, která má letos novou tvář. Hráči si měli možnost zahrát netradiční způsob turnaje 2 v 1, když jejich bodové stableford výsledky se jim promítnou do žebříčku nejen SGT, ale i MEN TOUR. Je o co hrát. V rámci SGT se hraje o celoroční green fee karty na všechna hřiště zapojená do projektu, která získají celkově nejlepší hráči z jednotlivých HCP kategorií. Stálá hvězda MEN TOUR Adam Šťastný zahrál 4 rány nad par hřiště, odnesl si brutto titul a první místo v kategorii HCP 0–18, za 25 puttů krásná odměna. Celkově zahrál nejlepší výsledek Jakub Němeček – 41 bodů. Série pokračuje v Janově a Mostě během května.

101


sta l o s e

6. ročník ČSOB

Dámské golfové tour v Hostivaři napsala Lenka Nádvorníková foto archiv

Velkorysé! Takové jsou letošní ceny pro účastnice jednotlivých turnajů ČSOB Dámské golfové tour v Praze-Hostivaři. Zatímco muži tu letos vyhrávají předplatné a kalendáře Playboye, pro dámy jsou kromě tradičních dárků připraveny jako odměny třeba poukazy do Pivních lázní Zoto nebo ovocné destiláty z produkce společnosti Rudolfa Jelínka.

A

kromě toho také spousta vyloženě dámských cen, masáže studia Tawan, kosmetické balíčky od Bomtonu, poukazy na nákup módy v  salonu Kamily Vodochodské, čisticí prostředky od Miele. Kromě toho zpestří tour i oblíbené vložené soutěže, pro letošní rok o vyloženě golfové ceny – dárky hlavního partnera tour, ČSOB. Dámská golfová tour, která letos zabrala čtvrteční hostivařská dopoledne již pošesté, si z minulých ročníků ponechala to nejlepší.

Tak třeba sympatickou tvář Moniky Heřmanské coby organizátorky, startérky i rozhodčí čtvrtečních dopolední, i  nadále jsme připraveni až do poslední chvíle vycházet vstříc všem prosbám, změnám i nečekaným pohromám účastnících se golfistek. Hlídání dětí chůvami profesionální agentury tak, aby všechny hráčky zvládly cvičné koše, rychlou kávu i závěrečné vyhodnocení. Malé svačinové balíčky na hřiště, protože piškoty, panenky a autíčka většinou hráčky dětem zabalit stihnou, na sebe ale zapomínají.

102

Každý ročník je obohacen nějakou novinkou a tou letošní je losování. Při vyhlášení každého turnaje se bude mezi hráčkami losovat o obraz od společnosti Profimedia. Zvědavci si jej mohou vždy již od začátku týdne prohlédnout v mezidveří hlavní recepce. ČSOB Dámská golfová tour má letos plných 29 kol, soutěžních je však pětadvacet. Poslední tři dámská a úplně závěrečný smíšený turnaj 27. října 2011 se už do celkových výsledků nezapočítávají. Každý turnaj je rozdělen na dvě kategorie podle HCP (0–36, 37–54) a  hraje se na stablefordové body. Podle nich jsou také vyhlášeny vždy tři nejlepší hráčky v každé kategorii. Kromě toho se hráčkám eviduje i brutto výsledek a právě ten se započítává do celkových výsledků. Celkové vyhlášení brutto i netto nejlepších hráček proběhne 2. října při vyhlašování všech mistrovských soutěží klubu. Soutěž je otevřená, to znamená, že členství v hostivařském klubu není podmínkou. Jediné, co musíte, je mít chuť strávit příjemné a pohodové dopoledne na golfu. Startovné: 700 Kč včetně fee, pro členky drive 600 Kč, pro řádné členky 300 Kč zahrnuje: fee na 9 jamek, 100 míčů na driving range, poukaz na 50 Kč do Restaurantu Green House, hlídání dětí v době turnaje, balíček na hřiště


sta lo s e

Zimní soustředění

mladých dýšinských golfistů v Itálii Dětská golfová akademie v Dýšině prochází v letošním roce řadou změn, které mají za hlavní cíl zkvalitnit tréninkovou úroveň. Od letošního jara je metodickým garantem celé akademie známý golfový trenér Jiří Kromichal. Právě díky navázání spolupráce s jeho osobou vznikla myšlenka zimního soustředění mladých golfistů z Dýšiny.

napsal Petr Strýček, Golf Klub Plzeň-Dýšina

Z

imní soustředění proběhlo ve dnech 12.–18. března v Itálii. Trénovalo se pod vedením dýšinského trenéra Jiřího Jandy na velmi pěkném hřišti Chervo Golf (3x 9 jamek + PAR 3 kurz) v blízkosti městečka Pozzolengo pod jižním okrajem jezera Lago di Garda. Dopolední tréninky byly vždy se zaměřením na získání úderové jistoty na driving range a trénink krátké hry. V odpoledních hodinách se trénovalo puttování a vlastní hra na hřišti spojená s course managementem. Tréninkový týden byl doplněn výletem do termálních lázní v městečku Cola, který byl v deštivých dnech vítaným zpestřením pro všechny. Přes nepřízeň počasí byl týdenní tréninkový plán naplněn, byly navázány nové kontakty pro další soustředění členů Golf Klubu Plzeň-Dýšina a díky této pozitivní zkušenosti budeme určitě v myšlence zimních tréninkových kempů pokračovat i v dalším roce.

103


sta l o s e

Slapská škola na golfu Už druhým rokem chodí na hřiště Golf Park Slapy sv. Jan na golf nejen golfisté, ale i děti z místní mateřské a základní školy, a to v rámci hodin tělocviku a výletů. Na začátku dubna opět navázali na započatou tradici a poprvé po dlouhé zimě vyrazily děti na golf.

N

ejdřív byla na golfu mateřinka a po ní první stupěň ZŠ. A  děti si to náramně užívaly! Většina z  nich se vůbec poprvé podívala na samo hřiště, děti si prošly tři jamky a  dozvěděly se zajímavosti z historie i teorie golfu. Nejvíc je bavilo vypichování pitchmarků na greenu. Kéž by takové nadšení měli i opravdoví hráči! Práce s dětmi je jedním ze stěžejních cílů tohoto hřiště. Ochota a nadšení trenérů a organizátorů se na Slapech setkaly s  pozitivním a velmi vstřícným přístupem ředitelky místní mateřské a  základní školy a  od loňska běží projekt s pracovním názvem Golf v hodinách tělocviku. „Na konci loňských prázdnin jsme oslovili místní Základní školu a  Mateřskou školu ve Slapech, udělali jsme přednášku ve škole a pozvali děti s jejich učitelkami na driving, na cvičnou louku, tzv. akademii, a  na prohlídku areálu. Tak začala naše spolupráce. Pozitivní

napsala redakce foto archiv ohlas a tradice, která neusnula na vavřínech, jsou velkou zásluhou paní ředitelky Renaty Hacaperkové. Její vstřícný přístup, nadšení, oproštění se od předsudků a  potřeba ukázat a dát dětem vše, co by je mohlo rozvíjet a prospívat jim, to vše dohromady je skvělou směsicí vlastností, kterými paní ředitelka úplně překypuje. S takovými lidmi je radost na něčem spolupracovat!“ říká Pavla Charvátová. Pod vedením zkušených pedagogů a  dlouholetých profesionálů letos otevřeli na Slapech už tři kurzy přípravky, jeden kurz týmu Perspektive, který se připravuje na postup do týmu Reprezentace, a  jeden kurz právě s  vybranými největšími talenty a  šikovnými mladými golfisty – Repre. BMW Junior Golf Team tak pomalu, ale jistě naplňuje své cíle a  mety: vybudovat postupně tělovýchovnou jednotu se statutem TCM (tréninkové centrum mládeže), což je podmíněno přesně danými aktivitami, jako jsou právě tréninky mládeže nebo turnajové aktivity a  dovednostní

104

soutěže navržené přesně pro danou věkovou skupinku dětí. „Naší snahou je ukázat dětem a juniorům, že má smysl věnovat se sportu naplno. Nejen proto, že mají hřiště u nosu, ale hlavně proto, že si myslíme, že je mnohem lepší naučit děti chodit na golf než za školu anebo se flákat po odpoledních, kouřit, popíjet alkohol, čmárat graffiti po barácích anebo dokonce brát drogy. Zní to tvrdě, ale skutečnost je taková. A  my máme možnost s tím alespoň trochu něco udělat,“ říká supervizor týmu a  Head Pro hřiště Radek Wagner. A to zdaleka není vše. V příštím roce by tady chtěli rozjet ještě větší osvětu, a  to i  mezi ostatními, vzdálenějšími školami. Uvažují o  tom, že školám nabídnou možnost půldenního výletu na golf v  rámci školní vý‑ uky. „Chceme dát dětem šanci, aby si na základě vlastní zkušenosti udělaly svůj vlastní názor na tenhle sport a aby jen bezhlavě a bezmyšlenkovitě nepřebíraly staré, zažité, stereotypní názory,“ dodává Pavla Charvátová.


sta lo s e

D

Nováci, na start!

ne 17. 4. 2011 proběhl na výborně připraveném hřišti v Golfovém resortu Benátky nad Jizerou historicky první turnaj ze série Nováci a přátelé Golf Tour 2011. První turnaj této tour, která si vytyčila za cíl odhalit nejlepšího golfistu nesoucího nejpoužívanější české příjmení, se odehrál za slunečného počasí a skvělé nálady celkem 51 hráčů. K dobré náladě přispěl určitě i gastronomický zážitek mistra

kuchaře Pavla Bortníka (firma color food), kdy všichni mohli ochutnat specialitky přímo na hřišti. Potěšily i dárečky pro každého účastníka od partnera turnaje firmy Rieber & son, příjemná a rychlá recepce, výborné jídlo po hře od místní restaurace a mnoho dalších „drobností“, které přispěly ke zdárnému průběhu turnaje. Všem hráčům i partnerům tour děkujeme a těšíme se na další turnaj z této série, a to již v sobotu 28. 5. 2011 na Karlštejně.

text napsali promotéři nafotil Jakub Joachim & archiv

V

Golf v Černošicích 105

e čtvrtek 14. 4. 2011 bylo v podvečerních hodinách slavnostně otevřeno nové Golf Centrum v Černošicích. Na více 200 m2 prodejní plochy bylo vidět nemálo novinek pro nadcházející sezonu. Najdete zde značky Titleist, Taylor Made, Callaway, Chervo, FootJoy, Tiger Cub a další. Mezi ně se vešli zajímaví hosté, kteří dorazili pokřtít shop, ve kterém naleznete nejen široký golfový sortiment zboží, ale i full swing simulátor, full servis a personál, který je vám plně k dispozici. Křest provedli Felix Slováček, Tomáš Kraus a Honza Kalousek, který zazpíval i několik písní. Následovala soutěž nearest to pin na full swing simulátoru. Neváhejte a přijďte se osobně přesvědčit, že Golf Centrum Černošice stojí opravdu za to.


Co n á s č e k á

napsala redakce nafotil Antonín Krčmář & archiv

Turnajová sezona je už zase

v plném proudu vybrali jsme pro vás malou ochutnávku

Zadáno pro ženy ČSOB dámská tour Hostivař – každý čtvrtek dopoledne Lady Tuesdays 10. 5., 7. 6. Dýšina Dámské devítky s RRC Hluboká – každé úterý Men tour 7., 21. 5. Konopiště, Radecký 19., 24. 5. Karlštejn 25. 5. Zbraslav 2. 6. Malevil

Další turnaje z kalendáře 7. 5. Janov Sever Golf Tour 10. 5. Poděbrady Mr. Putter Tour 11. 5. Mladá Boleslav Česká kniha 14. 5. Myštěves Memoriál Františka Šípa 22. 5. Písek-Kestřany Family cup 28. 5. Karlštejn Nováci a přátelé 29. 5. Konopiště ForGolf Tour 2011 11. 6. Sokolov Nováci a přátelé SLAPY TOUR 2011 HCP turnaj každou středu od 16 hodin na 9 jamek

Kde si mohou zahrát děti a junioři 7. 5. Most Dětská mostecká tour 15. 5.Mladé Buky Dětská Tour Severovýchod 28. 5. 2011 Golf Club Sokolov – Tiger Cub

106

28. 5. Brno – Kaskáda 2. národní golfová tour mládeže 5. 6. 2011 Albatross Golf Club – Tiger Cub


A n k eta

2.díl

Anketa – Zahrajte si u nás!

V minulém čísle ForGolfu jste měli možnost seznámit se s některými golfovými kluby a jejich plány a lákadly pro vás golfisty. Pokud jste si ještě nevybrali, kam se s rodinou o víkendu vydáte, nabízíme vám další ochutnávku hřišť. Snad vám také tentokrát něco zachutná. Pěknou hru a pevné nervy. Albatross Golf Club

1

V letošním roce jsme připravili změny, které se v hlavní míře týkají hřiště a tréninkových ploch. Rozšířili jsme tréninkové plochy pro krátkou hru, těšit se všichni trénující mohou na nový přihrávací green s bunkerem. Proběhlo nové tvarování fairwayí na jamkách č. 9 a  15, u  kterých jsme také vysadili nové stromy. Ke zvýšení komfortu všech hráčů přispěje i  nový on-line rezervační systém. Novou výhodou členů klubu je rozšíření slev pro jejich hosty, se kterými jdou ve společném flightu. Také restaurace nezůstala pozadu a připravila pro návštěvníky nové gurmánské speciality převážně z české kuchyně. Akademie se v letošním roce zaměří na dětský program, jehož součástí budou dny otevřených dveří pro širokou golfovou i negolfovou veřejnost. Prostřednictvím David Carter Albatross Golf Academy jsme připravili propracova-

A na co jsme se zeptali: 1. Nabídnete letos golfistům nějaké změny, zlepšení či výhody? 2. Jaké možnosti nabízí váš klub těm nejmenším? 3. Jakých zajímavých turnajů se může zúčastnit každý golfista? 4. Jakého klubového trenéra byste golfistům doporučili, kdyby chtěl začít právě u vás? 5. V čem je vaše hřiště lákavé a stojí za to si na ně přijet zahrát?

ný program pro přípravu malých golfistů, kterého se v letošním roce zúčastní desítky dětí. Dětem se věnují naši nejzkušenější trenéři. Nabízíme cenově přijatelné pravidelné skupinové kurzy, dětské tábory, programy pro školy a elitní program pro nejtalentovanější děti. V  letošní sezoně se všichni golfisté mohou zúčastnit pravidelných nedělních turnajů Albatross Open a vždy jednu neděli v měsíci i turnaje Albatross Tour, jehož součástí bude zajímavý doprovodný program, půjčování luxusních aut, prezentace golfové módy a ochutnávka gastronomických specialit. Všechny podrobnosti budou vždy předem oznámeny na našich webových stránkách www.albatross.cz. Všichni naši trenéři učí stejnou techniku, účastní se pravidelných vzdělávacích seminářů, které pro ně vedení akademie organizuje, a pravidelně jezdí do zahraničí, kde čerpají nejnovější poznatky o  výuce golfu. Můžete tedy směle začít s kterýmkoli z nich.

3

4

2

108


napsaly Dáda Kutilová & golf. kluby foto archiv

5

Naše hřiště láká golfisty především svou připraveností pro hru každého hráče počínaje začátečníkem, který si užívá příjemnou fairway, tak profesionála vyhledávajícího rychlé a přesné greeny. Také je naše hřiště známé svou vysokou kvalitou greenkeepingu. Všichni hráči zde mohou poznat golfové prostředí, kde se dbá na detail i dodržování golfových pravidel a etikety. Jestli stojí za to si ho zahrát? Za to stojí přece každé hřiště, ale pokud chcete prožít dokonalý golfový zážitek srovnatelný s hřišti nejvyššího evropského standardu, je potřeba si přijít osobně vyzkoušet.

k tomu, aby každý začátečník odcházel z jejich lekcí spokojen. Golf je hra a je potřeba i tu výuku brát jako hru. Hru pro radost a uklidnění. Ještědská „9“ je jedno z  nejkrásnějších přírodních hřišť v  ČR. Je to výzva pro

s novou normou se mohou hráči těšit na nové značení hřiště. Naše TCM již tradičně zahájí sezónu v  dubnu a  opět jsme připravili dvakrát týdně tréninky pod záštitou Tomáš Daul Golf

všechny golfisty a myslíme, že nepatří k  těm „jednoduchým“. Devět jamek s  „výhledem“ na majestátnou rozhlednu Ještěd dá hodně zabrat i těm „singlovým“ hendikepům. Každá z jamek je něčím zajímavá. Přijeďte si zahrát a necháte zde srdce.

Academy. Cena bude opět příjemná. Vždyť celoroční poplatek nepřesáhne 1500 Kč (pro členy). Navíc se chystáme již 5. rokem zopakovat sérii dětských prázdninových kempů. Každoročně k nám přijede až 100 dětí. O kempy je velký zájem a kapacita je vždy naplněna. Klubové turnaje na Kořenci jsou kapitolou samy o  sobě. Každoročně pořádáme na 30 turnajů, jejichž kapacita bývá naplněna už několik dní předem a náhradníci na ně stojí dlouhou řadu. Nejen profesionalita organizačního týmu a přátelské kořenecké podnebí ale také all-inclusive servis, které ve startovném 350 Kč každý získá, dělají kořeneckým turnajům skvělou pověst.

5

2

Golf Club Ještěd

1

Ano, v areálu máme novinku – adventura golf – pro členy GC Ještěd je vstup v rámci ročních hracích poplatků. Dále je to nabídka voucherů na green fee a ubytování ze sítě BHC až 50 % slevou.

2

V dubnu jsme zahájili „Dětskou golfovou školu“. Té se mohou účastnit děti již od čtyř let, dále připravujeme ve spolupráci s  agenturou SuSu (www.susu.cz) sérii dětských turnajů na úpravu HCP, ale pouze na 9 jamek, hlavně pro ty nejmenší, pro které je 18 jamek ještě moc. Ti nejmenší se mohou zúčastnit série 9 jamkových turnajů a to nejen na našem hřišti. Připravujeme klubové turnaje – otevřené a nejen pro členy. Ceny věnují zajímaví sponzoři. Více na www.cgf.cz a také www. golfjested.cz . U nás se těžko vybírá. Doporučili bychom všechny. Snažíme se naše trenéry vést

3

4

Sokrates Golf & Country Club

1

V letošním roce čeká naše hřiště nové normování. Uvedeme totiž do provozu (červen 2011) nové jamky č. 3 a  4. Důvodem této dlouhodobé rekonstrukce bylo zlepšení prostupnosti hřiště a předpokládáme, že i věší radost z většího greenu. Spolu

109

3


A n k eta

4

Jednoznačně Tomáše Daula. Je to jeden z mála dlouhohrajících golfistů, který si ještě pořád pamatuje, jaké to bylo, když začínal. Spolu s  výbornými komunikačními vlastnostmi je vyhledávanou personou kořeneckého golfu. A pokud mohu doporučit začínajícím: „Vyzkoušejte z nabídky pětidenních výukových kurzů, po jehož absolvování si golf nejen osvojíte, ale hlavně zamilujete. A  přitom si navíc aktivně odpočinete v  panenské přírodě Moravského krasu“. Proslavila nás originální architektura (Stavba Jihomoravského kraje 2003), panoramatické výhledy z  nejvyššího vrcholu Drahanské vrchoviny, přátelská atmosféra a široký úsměv. Pokud si však někdo není jistý pravdivostí těchto slov, stačí, když se zeptá někoho kolem sebe, kdo nás již navštívil. I on se potom bude rád vracet.

5

Golf Club Na Vrších

1

Jednáme o rozšíření hřiště o několik dalších jamek, zahájíme společné tréninky mužů a stejně tak žen, hlavním účelem je kromě zlepšování hry reprezentace klubu. Chceme také

zlepšit kvalitu odpališť a věnovat soustředěnou péči loni novým greenům. Zvýšíme PR aktivitu jak v regionálním, tak v celostátním měřítku. Od loňského roku trénují v  rámci TCM, navíc mají u nás možnosti letních táborů dětí s ubytováním přímo na hřišti, účastní se

2

110

našich turnajů i turnajů pořádaných na krajské úrovni nebo i úrovni ČGF, přes zimu mají dva tréninky týdne v indoor golf centru Fomei v Hradci Králové. Je jich celá řada, namátkou je to vedle tradičního krásného turnaje Hospůdky

3


cenově zvýhodněných balíčků, které jsou uvedeny na www.golf-mysteves.cz. Dále jsme mnohem lépe vybavili naše ubytovací prostory a provedli částečnou rekonstrukci zámečku. Novinky přinese i  naše restaurace a  chystáme mnoho dalších novinek, které se budou na našich stránkách objevovat, např. každý návštěvník bude mít možnost si zasadit vlastní strom apod. V  našem klubu probíhá během sezóny několik dětských týdenních golfových soustředění. Jezdí k  nám se svými dětmi kluby z Prahy i z okolí. Největší tradici u  nás mají Prokopský turnaj, Svatováclavská husa a  předvánoční Punčový turnaj. Letos navíc pořádáme ještě memoriál Františka Šípa, který pro český golf i  pro Myštěves konkrétně hodně udělal a jsme mu za to vděční. Pro golfem neposkvrněné bychom u nás určitě dopo-

2

3

4

ručili Karla Ouředníka, který má mimořádnou schopnost vtáhnout do hry i ty, kteří nemají ke slovu „golf “ stále ještě úplnou důvěru. Je to velmi sympatický golfový cvičitel, který i  ve svém věku dokáže lidi upoutat a  předvést, že při švihu není potřeba žádná síla. Pro pokročilejší hráče bychom určitě doporučili Jaroslava Krejcara, člena PGA. Hřiště je unikátní svým zázemím v  podobě neobarokního zámečku, ve kterém se nachází klubová recepce, restaurace i  ubytování, a  přilehlého anglického parku, ve kterém je situována část hřiště. Atmosféra je zde opravdu úžasná a  pohodová. Nejlákavější je poslední osmnáctá jamka, která se hraje přes rybník Mozorník přímo směrem k  zámečku, z  odpaliště je to úžasný pohled. U  nás zažijete radost ze hry v klidné a domácí atmosféře.

5

INZERCE

na staré cestě třeba i čtyřdenní Masters klubu. Tato forma, pokud víme, se nikde jinde v  Čechách mezi amatéry nehraje. V  červnu chystáme dva turnaje u  příležitosti křtu nové golfové detektivky „Vražda na vrších“, kterou napsal náš PRO a která se částečně odehrává i na našem hřišti. Jednoznačně člena PGA Jardu Kuťáka. Jeho jedinečnost tkví ve faktu, že jsme začínali s šestijamkovou akademií, která zůstala zachována a je ideální pro začátečníky i pro děti. Nižší hendikepy už mohou hrát okolo akademie na plnohodnotné, dlouhé devítce. Dobrá je taky poloha: v srdci východočeského kraje.

4 5

Golf Club Mladé Buky

1

Máme nové balíčky green fee pro rodiny, slevy pro seniory, či nově i měsíční hrací kartu. Od května budeme mít opět akci „Přespi a hrej Zdarma”.

2

Děti do 12 let věku mají u nás členství zdarma, dále pak máme vlastní TCM kde se dětem věnují naši trenéři. Děti mohou vy‑ užít bezplatně dětské hřiště a nově i trampolínu u hotelu. Tento rok budeme mít několik tour otevřených turnajů. Nejzajímavější bude jistě otevřený turnaj o  ceny Pilsner Urquell či Prezidentům pohár o zájezd s CK Golfplanet. Chystáme charitativní turnaj. Máme dva trenéry a  jednoho PGA trenéra, mohu doporučit všechny. Pana Berana bych doporučil jako trenéra dětí, jelikož děti ho mají moc rády. Lákavé je nejen díky svým výhledům, ale příjemným charakterem. Dobře si u  nás zahraje hráč s HCP 5, ale i s 54.

3

4 5

Golf Club Myštěves

1

Ano, pro letošní sezónu jsme připravili řadu zajímavých

111


r o z h ovo r

Golf jsou

šachy v přírodě

Vlastimil Sejkora je odmalička sportovní talent. Na jaký sport sáhl, ten mu šel. Největších úspěchů dosáhl v šachu, kde byl dlouho mezi československou špičkou. A když potkal golf, zrodila se další láska na celý život.


napsala Lenka Soukupová foto Jaroslav Tatek Stejně jako v golfu trénují už i malí prckové, i šachy začínají hrát děti brzy. Kdy jste začínal s šachy vy? K šachům jsem se dostal poměrně pozdě, ve třinácti letech. To je skutečně pozdě, pokud chcete být ve světové špičce, musíte začít nejpozději v šesti letech. Mozek se stále vyvíjí a rozdílná úroveň mezi šachisty není jen v tom, co nastudují, jaký mají talent a jak jsou pilní, velký rozdíl je i ve filozofickém chápání šachu. Máme 32 figurek na 64 políčkách, z matematického hlediska bych to vyjádřil jako souvztažnost 32 figurek a 64 políček. Ta souvztažnost může být různá, je otázka, v jaké filozofické úrovni na ni nahlížíte. A v tom pohledu může být rozdíl mezi velmistrem a mistrem světa. Šachy nejsou jen otázka znalostí, ale i chápání. Proto je pozdě začínat ve třinácti letech; samozřejmě před sto lety to stačilo, ale život jde i v šachu tak rychle kupředu, že v současnosti už to nestačí. Jak moc souvisí šachy s  matematikou, musí být šachista i dobrý matematik? Ne vždycky. Někteří šachisté jsou výborní matematici, ekonomové, jiní zase výborní filozofové. Je to především otázka představivosti. Počítání v šachu není matematické, je to počítání v představách. A nabízí se otázka – je to matematika, filozofie, nebo už umění? V každém případě jde o využívání abstrakce, bez ní by se nedalo hrát. Koukáte se sice na konkrétní figurky, ale přemýšlíte o tazích dopředu. To může souviset třeba i s architekturou. Jaký je váš největší šachový úspěch? V  roce 1968 jsem byl třetí v  ČSSR mezi dorostenci, v r. 1972 jsem se dělil o první a druhé místo v ČSSR. Hrál jsem tehdy užší zápas o titul mistra republiky, který jsem prohrál, a jsem moc rád, že se tak stalo. Tehdy mě to mrzelo, ale dnes vím, že jsem objektivně neměl na to, dostat se do světové špičky. Zamlada jsem hrával pohybové sporty, mám doma spoustu diplomů z  nejrůznějších disciplín. Jsem všestranný sportovec do úrovně okresu. Takový ten všeuměl, jenž na všechno dovede sáhnout, ale nikam vysoko to nedotáhne. Když se chcete dostat do špičky, musíte být vyhraněný. Šachy jsem začal hrát, když můj spolužák, vynikající lyžař, začal být vážně nemocný. Navštěvoval jsem ho a on mě je naučil hrát. Bohužel pak do půl roku zemřel na rakovinu, bylo to mezi naší osmou a devátou třídou. A tak ve mně šachy zanechaly i smutnou vzpomínku na tuto událost z dětství. Možná o to je mám radši. A jaký je váš největší životní úspěch? Za svůj život jsem prošel různými pracemi, funkcemi, životními situacemi, prožil jsem

úspěchy i neúspěchy. Když se však zamýšlím, co byl asi největší úspěch v mém životě nebo čeho si nejvíce vážím, nabízí se mi pro mnohé nepochopitelná odpověď. Byla to vysoká míra odpovědnosti vůči sobě i  svému okolí v  období, kdy jsem nabyl svobody v  rozhodování, přestal být zaměstnancem a začal sám zaměstnávat lidi. Ta se od počátku mého podnikání v dubnu 1991 projevila v tom, že jsem vždy přesně v určený den svým zaměstancům vyplatil mzdu.

113

Až do letošního února jste byl předsedou Šachového svazu ČR. Proč už v této činnosti nepokračujete? Skončil jsem proto, že to znamenalo hodně práce a já bych se teď už rád více věnoval sobě. Chci mít více času na golf, šachy, více se věnovat vnoučkovi… Proto jsem už letos nekandidoval, ale stále ještě dotahuji to, co jsem měl rozpracované. Šachový svaz je začleněný do ČSTV, připravuje se valná hromada ČSTV, je třeba sledovat vývoj okolo Sazky. V tom všem


r o z h ovo r

Dr. Vlastimil Sejkora

HCP: 15,7 Hole: TaylorMade Míčky: Nike Oblíbené hřiště: vyjma domovských Ypsilonka, Telč, Kunětická hora, Olomouc, Kořenec Jamka, která mě baví: Malevil 13, Kunětická hora 16, Nejlepší výsledek: 84 ran na hřišti s parem 72 37 ran na devítce s parem 35 2x hole in one

se snažím pomoci novému předsedovi, aby se lépe orientoval.

chistů, 600 oddílů. Máme i svou legislativu, která se vyvíjí, svou ekonomiku.

To platí, ale tak, jak je to i v jiných sportech, ono by se rádo uživilo i  třeba dalších třicet v  republice a  tam už ty podmínky takové nejsou. Zcela upřímně, nechtěl bych být šachovým profesionálem dole na konci české dvacítky.

Co je na šachách potřeba organizovat? Mně Máme nějaké perspektivní šachové reprezense šachy zdají jednoduché – máte krabičku tanty? s figurkami a  ty si můžete rozestavět kde- Máme vynikající mládežníky a  muže, u  žen koli. Nepotřebujete hřiště, halu, speciální je úroveň – i v Evropě – průměrná. Máme ale povrch… Co všechno má šachový svaz na například mistra EU v kategorii do deseti let, Nerada bych se vás dotkla, ale nedá mi nezemáme i dva muže v první světové stovce. Je- ptat se: Proč se šachy řadí mezi sporty? starosti? Těch starostí je dost. NaMnohé definice sportu říkají, příklad se staráme o  repreže sport je taková činnost, která Stejně tak jako krásná šachová partie zentaci. Každé dva roky se pomáhá k ozdravení těla i duše. účastníme mistrovství Evropy Šachy jsou vlastně regenerace polechtá na duši, krásná rána, která letí družstev mužů i  žen. Každé duše. Šachisté sami na to mají vzduchem, dokáže totéž. dva roky mezitím je šachorůzné názory, mně osobně se vá olympiáda. Teď nedávno líbí nejvíce odpověď bývalého skončilo mistrovství Evropy jednotlivců den z nich, Davídek Navarra, je v první dvacít- mistra světa Arména Tigrana Petrosjana, ktemužů i žen. Každoročně bývá mistrovství ce. Je schopen porazit i mistra světa stejně jako rý řekl: Šachy jsou šachy. Tato odpověď se mi světa i  Evropy juniorů a  mládežnických prohrát s hráčem daleko slabším, má velké vý- líbí z filozofického nadhledu nejvíce. kategorií. To vše je třeba obsadit, zajistit kyvy. Je to člověk, který má na to být mistrem a připravit. Další obrovská starost je péče světa, kdyby se plně zabýval jenom šachem. Je Hrajete šachy i golf, najdete mezi nimi nějao talenty – abychom mohli vysílat účastní- to obrovský talent, ale není si jistý, jestli šachy kou souvislost? ky na tyto akce, je třeba je vychovat. Kro- jsou právě to, čemu se chce v životě věnovat. Golf jsou šachy v přírodě. U golfu musím mít mě toho u nás probíhá řada soutěží v rámci v sobě pokoru stejně jako v šachu. Musím mít ČR družstev i jednotlivců, které je potřeba Platí i u šachů, že pokud hrají v první světové pokoru před soupeřem. Když si ho v  šachu zajistit. V současné době máme 32 000 ša- stovce, že se uživí? nevážím, prohraju. V  golfu pak zase pokoru

114


115


r o z h ovo r k přírodě a  hřišti. Potřebuji mít klid v  duši, když ho nezachovám, příští jamku odepíšu. Znáte to, promluvíte mezi jamkami do telefonu a další dvě jsou ztracené. Když nezachovám v šachu klid, ztratím nit přemýšlení, dostanu se na špatnou cestu. V šachové partii musíte analyzovat konkrétní pozici, v golfu ale také. Před každou ranou musíte přemýšlet, kam to zahrajete, aby ta další rána byla co nejlepší. Stejně tak jako krásná šachová partie polechtá na duši, krásná rána, která letí vzduchem, dokáže totéž. A dobře zahrané hřiště přinese stejnou radost jako dobrá šachová partie. Výkon v obou případech je vysoce individuální záležitost. V šachu musíte navíc bojovat s jedním soupeřem, v golfu jsou zase vyšší nároky na znalost a zachovávání etiky. Etika v šachu se projevuje v gentlemanství k soupeři a k vystupování na veřejnosti, v golfu je důležitá po celou dobu hry. Jak dlouho hrajete golf? Kromě šachů jsem vždycky dělal nějaké jiné sporty – volejbal, fotbal, basket, hokej, tenis. Ale protože jsem měl z  těch sportů zraněná kolena, mohl jsem hrát stále méně a  náhodou jsem se dostal ke golfu. V  té době jsem měl svou makléřskou firmu v oblasti pojištění a pojišťovna nás pozvala na golf do Slavkova, kde jsem poprvé držel golfovou hůl. A nějak mě to chytlo, dojel jsem tedy na Malevil, kde jsem začal trénovat u Jirky Štryncla, a udělal jsem si kartu. Bral jsem to tak, že budu hrát golf, abych na něj mohl chodit se svými klienty. Když mi Jirka kartu předával, řekl: „Ty s tou kartou teprve začínáš, protože, jak jsem tě poznal, budeš hrát proto, že tě to baví.“ A měl pravdu. Golf pro mě vůbec neznamená byznys jednání, je to pro mě relaxace, pohoda a životní styl. Manželka dokonce o mně říká, že když ráno vstávám, vypadám jak dědek. Jakmile však vezmu do ruky golfové hole, jsem okamžitě o deset let mladší a čilejší! Jak často hrajete? Jak se dá. V létě i pětkrát v týdnu, v zimě to tolik nejde. Neměl jsem rád trenažéry, ale letos v  zimě jsem objevil první z  nich, na kterém se dobře hrála krátká hra. Takže letos jsme s manželkou hráli v zimě na něm, ale už jsme byli i na Kanárech a právě jsme se vrátili z Madeiry. Posledních asi sedm let totiž trávíme dovolené zásadně na golfu, někdy spojím i šachy s golfem. Například vždy v září jezdím do Tater, kde se v Tatranských Zrúbech hraje mezinárodní šachový turnaj a  partie začínají vždy až v  šest hodin. Dříve jsme dopoledne chodili po kopcích, ale teď už jdeme vždycky na golf. Po hře si dáme saunu, masáže, večer

si manželka čte a já, vyvětraný, zrelaxovaný, jdu hrát šachy. A musím říci, že tam mám vždy dobrý výsledek. Kde jste členem? Na Malevilu a v Janově. Bydlel jsem v Děčíně a  Janov je nejblíže, a  dnes už také proto, že jsem si tam postavil dům a mám to na hřiště kousek pěšky. Když se hřiště v Janově zakládalo, příliš jsem nevěřil filozofii manažera, který

116

z toho chtěl udělat fungující klub. Dnes vidím, že se mu to povedlo. Lidé tam tráví Silvestra, jezdí společně na dovolenou, místní turnaje hraje spousta lidí, po nich jsou zábavy s živou hudbou, vymýšlejí se různé legrácky. Děláme tam také školení o pravidlech, na která je vždy plná klubovna lidí. Loni nám o nich přednášel Dalibor Procházka z ČGF, který je sám výborný šachista. Janov je pro mě srdeční záležitost.


napsal XXXX foto XXXX

117


P Ř Í B Ě H Y H Ř I Šť

pod

Golf

Ještědem 118


napsala Lenka Soukupová nafotil Antonín Krčmář

Některá golfová hřiště vznikla rychle a hladce, jiná mají ve svém osudu zapsáno hodně zajímavých kapitol. Když posloucháte vyprávění o tom, jak se Miloš Vajner dostal k samotnému zrodu hřiště za Ještědem, může vás napadnout, že to jsou to vlastně takové hříčky osudu.

119


P Ř Í B Ě H Y H Ř I Šť

V

době, kdy jsem se naplno věnoval budování Centra Babylon v Liberci, za mnou přišli moji bývalí sousedé z paneláku ve Vratislavicích. Získali v  restituci pozemky a  chtěli na nich postavit golfové hřiště za Ještědem. Sháněli peníze na stavbu a  požádali mě, jestli bych jim nesehnal peníze nebo na ně nepůjčil. Já se s  golfem do té doby prakticky nesetkal,

po roce. Ukázalo se však, že mě mezitím majitelé podvedli. Nechali si totiž nově postavené hřiště ohodnotit na 18 milionů a beze mě pak založili s. r. o. Vzhledem k tomu, že peníze neměli, ani mi je nemohli vrátit, nabídli mi tedy, abych se podle dohody stal 50% spolumajitelem hřiště. Trvali ovšem na tom, abych prý dorovnal jejich investici a doplatil dalších 12 milionů. Peníze jsem zpět nedostal, majitelé

Golfové hřiště, to je vlastně taková krásná skalka, do které dáváte peníze, a všichni vám ji chodí obdivovat. a tak jsem zpočátku odmítal. Nakonec jsem jim půjčil pět milionů korun, což byla přesně protihodnota jejich pozemků. Dohodli jsme se, že pokud mi to nebudou moci do roka vrátit, stanu se padesátiprocentním vlastníkem. Vzhledem k tomu, že jsem měl v té době hodně práce s  Babylonem, pustil jsem tuto investici z hlavy a začal se o ni zajímat zase až

se mezitím dále zadlužili a areál se dostal do ekonomických nesnází. Hřiště, které již bylo uvedené do provozu, bylo předlužené a konkurz byl na spadnutí. Díky mé počáteční finanční spoluúčasti jsem se o  hřiště začal intenzivně zajímat. Domluvil jsem se s  vedením klubu, stal se jediným nehrajícím členem a pomohl jim s organizací

120

ekonomických záležitostí. Stal jsem se nakonec i členem výboru golfového klubu, který jsme spravovali i v době, kdy se majitel o areál již nestaral. Celý rok jsem pak pomáhal řešit ekonomicko-právní problematiku hřiště. Zachránit situaci se nám ale nepodařilo, hřiště, jehož hodnota se pohybovala okolo 15 milionů, se dostalo do dražby. Z té jsem neviděl ani korunu. Věřitelů hřiště totiž bylo mnoho. Nakonec se jeho majitelkou stala paní Šebková, která je na třetí pokus koupila a věnovala se mu dalších pět let. Já jsem měl v té době už koupené dokonce i golfové hole a chystal jsem se začít hrát, když už jsem své peníze nedob-


Novinky, které lákají návštěvníky

rovolně investoval do golfového hřiště a byl jsem jediným nehrajícím členem výboru. Bohužel na ně nedošlo, pět let se na ně prášilo ve sklepě. Stále více jsem se věnoval svému hlavnímu oboru, kterým je cestovní ruch, a začal jsem proto propojovat golf a cestování.

Mým přáním je, aby lidé k nám jezdili, a dělám pro to hodně. Například se starám o  rodiny s  dětmi, které chodí hrát i na Adventure golf. Postavil jsem dětský koutek ohrazený palisádami, aby děti nemohly vyběhnout na hřiště. Nutno říci, že to vyvolalo nelibost některých lidí, kteří se

Návrat pod Ještěd Mezitím jsem začal vytvářet síť hotelů a hřišť Bohemia Hotel Club. S  golfem pod Ještědem nebyla ale snadná spolupráce. Po pěti letech nová majitelka hřiště zjistila, že vložené peníze se jí nezhodnocují, a poprosila mě, abych jí pomohl s jeho prodejem. Nakonec jsem hřiště koupil sám, a  tak už druhý rok hospodařím na golfu. Golfové hřiště, to je vlastně taková krásná skalka, do které dáváte peníze, a  všichni vám ji chodí obdivovat a přitom vám radí, jak to dělat líp. Díky tomu, že jsem krátce před návratem do golfového prostředí skutečně začal i hrát, snadněji jsem se v určitých věcech orientoval. Jenže stejně se ke hře nedostanu často, mám příliš mnoho jiných starostí.

Mým cílem je, aby ta druhá devítka byla jakýsi polopublic, určený i pro začátečníky. báli, že je hrající si děti budou rušit. V dětském koutku jsou prolézačky a  vigvamy. Postavil jsem tam i malý IQ koutek, něco podobného, jako je IQ Park v Babylonu. Tento dětský koutek nahradil bývalý Golf Shop, který nepřinášel žádný užitek. Základní potřeby pro hráče, jako jsou míčky, teečka, ponožky, rukavice

121


P Ř Í B Ě H Y H Ř I Šť

Průkopník umělých greenů Víte, kolik stojí údržba jednoho greenu ročně? Sto tisíc korun je málo! Chtěl bych proto na greeny položit umělou trávu. Takový umělý koberec je jednou provždy. Máme s ním zkušenosti z Adventure golfu a víme, že funguje dobře. Jenže řada golfistů si myslí, že jsem se zbláznil! Nechám je tedy puttovat na trávě na první devítce, ale greeny na té druhé budou na trávě umělé. Budu průkopníkem a  podobně, prodává nyní recepce a  musím říci, že to stačí. Rozšiřuji golfové hřiště, na kterém po úpravách budou dvě devítky. Ne jedna osmnáctka, ale dvě samostatné devítky. V letošním roce už hrajeme na 9 + 4 jamky. Mým cílem je, aby ta druhá devítka byla jakýsi polopublic, určený i pro začátečníky. Představuji si to tak, že pokud budou ve flightu zkušení hráči, můžou si vzít s sebou i začátečníka, který nemá kartu. Na hřišti na jeho hru dohlédnou a on se naopak hodně naučí. Samozřejmě že takový flight bude zdržovat, ale to ke golfovým začátkům přece patří.

Proč by jednou, do budoucna, neměly být greeny na golfu s umělou trávou? v České republice a to, co teď nainvestuji, dostanu za tři roky zpět. Na tomto povrchu se dá hrát i během deště nebo po průtrži mračen, není třeba vypichovat, můžou hrát i  začátečníci, protože je skoro nezničitelný. Míček běhá pořád stejně, nejsou tam místa, kde se

122

zadrhne, nemůže zplesnivět… Vždyť tenis se už hraje prakticky všude na umělém povrchu, fotbalová hřiště se také stavějí s umělým trávníkem, proč by jednou, do budoucna, neměly být greeny na golfu s umělou trávou?

Golf pro starší a pokročilé Dalším mým projektem je seniorský golf. Ze svých prostředků jsem totiž natočil půlhodinový film o golfu pro seniory. Když si starouškové doma jdou na nervy a nevědí, jak vyplnit čas, je přece ideální jít si vyzkoušet golf! Třeba je to chytne, pak zavolají dalším, naučí se toulat po republice a mají tak náplň. Víte, starší generace je v golfové sféře nechtěná. Všechny kluby lákají děti, aby je naučily hrát a  ony je pak mohly reprezentovat. Ale aby se naučili hrát golf ti starší, kteří právě odcházejí do důchodu, to nikoho nezajímá. A přitom je tu nedoceněná generace jednoho a půl milionu lidí! Kdyby jedno procento z nich začalo hrát, přibude 15 000 golfistů! Myslím, že tento směr skutečně stojí za pozornost.


napsal XXXX foto XXXX

123


Hr áčka 4G

Golf pro radost Daniela Proroková

Úspěšná osmnáctiletá profesionální hráčka z Prosper Golf Clubu Čeladná má za sebou vítězství na mistrovství České republiky družstev do 18 let dívek. Minulý rok obsadila 2. místo na turnaji ve Španělsku. Ale vůbec největším zážitkem uplynulé sezony byla účast na Allianz Ladies Slovak Open v Tálích na Slovensku. Většinu roku trénuje Daniela na Mallorce, kde ji na hru připravuje úspěšný španělský trenér Toni Planells. Plány do budoucna má tato nadějná golfistka jasné: dokončit maturitu a stát se pravidelnou účastnicí LPGA Tour. Držíme palce!

124


napsala Dáda Kutilová foto archiv

Začátky golfu a první úspěchy

Můj trenér Toni Planells patří ve Španělsku k uznávaným a respektovaným profesionálním golfovým trenérům. Jeho golfovou akademií prošlo několik hráčů a hráček jak amatérských, tak i  profesionálních, kteří jsou pravidelnými účastníky i  vítězi European tour, PGA a  LPGA. Se španělskou golfovou amatérskou reprezentací dosáhl nemalých světových i  evropských úspěchů. Celoroční golfový tréninkový plán mám rozdělený do několika mikrocyklů. Tyto mikrocykly jsou přizpůsobeny a  sestaveny tak, aby byly vyvážené podle důležitosti turnajů.

Pocházím ze sportovní rodiny, kde jsem jako malá hrála tenis a dělala krasobruslení. Pak mě v devíti letech otec jako hráč golfu přivedl na Čeladnou a  dal mi do ruky hůl. Mně se ta hra zalíbila a to byl vlastně můj začátek. Jako každý začátek i  ten golfový byl těžký. Byl to jen trénink a trénink... Postupem času přišly golfové turnaje, na kterých to bylo s  výkonností jako na houpačce. Jednou dole, jednou nahoře. V  roce 2005 jsem byla oceněna jako objev roku za snížení HCP z 34 na 16,3. A dlouhodobě jsem reprezentovala Golfový Club Čeladná v lize a extralize žen. Mým takovým největším úspěchem bylo získání titulu mistryně České republiky do 18 let družstev dívek za Austerlitz.

Mým největším zážitkem byla možnost účastnit se jako amatérská hráčka na Let LPGA v Tálích na Slovensku.

Můj trenér Toni Planells patří ve Španělsku k uznávaným a respektovaným profesionálním golfovým trenérům.

Škola a golf Nyní třetím rokem studuji na Střední škole hotelnictví a  gastronomie v  Šilheřovicích v  oboru cestovní ruch, zaměřeném na sportovní management. Jelikož nemám individuální plán, musím spoléhat na ochotu vyučujících a  spolužáků. Všechno dohromady je těžké skloubit, ale jde to. Škola a učitelé mi maximálně vycházejí vstříc a  mají pochopení pro můj sport. Protože v zahraničí trávím většinu času, jsem s učiteli a spolužáky v kontaktu pomocí internetu.

Golfoví trenéři Mým prvním trenérem byl Martin Měch, který mi dal ty nejlepší základy. Jelikož jsem členkou Golfového Clubu Čeladná, který spolupracoval se španělskými trenéry a tato spolupráce mi zůstala až doposud. V zimních měsících jsme pravidelně navštěvovali Kanárské a  Baleárské ostrovy, na kterých jsou velmi vhodné podmínky ke golfové přípravě. V posledních šesti letech jsme se usadili na Baleárských ostrovech na Mallorce (Club Son Antem) a začali pravidelně trénovat v golfové akademii Toniho Planellse, který je také mým golfovým trenérem. Myslím si, že pro golfové hráče je taky důležitá fyzická a psychická kondice. O  tuto stránku se stará Mgr. Igor Horyl.

Co pro mě znamená status Playing pro Playing pro se zúčastňuje veškerých profesionálních turnajů. Playing pro nesmí trénovat amatérské hráče za úplatu. Musí striktně dodržovat etiku golfu a jít příkladem jiným hráčům golfu. Nemohu se účastnit veškerých amatérských turnajů.

125


Hr áčka 4G

Daniela Proroková Hole: Ping Míčky: Titleist PROV1X Talisman v bagu: opička a pes Oblíbené zahraniční hřiště: nemám vyloženě oblíbené hříště, jelikož všechna hřiště v zahraničí jsou svým způsobem pěkná Oblíbené české hřiště: Čeladná Golfový vzor: Maria Hernandez a Carmen Alonso Oblíbený film: Juego de Honor a Bobby Jones – La carrera de un genio Oblíbené jídlo: v jídlu nejsem vybíravá Co mám ráda: mám ráda svou rodinu a zvířata Co nemám ráda: lež, přetvářku, falešné kamarádství

126


Shrnutí uplynulé sezony Loňská amatérská sezona začala v únoru turnajem ve Španělsku, kde jsem obsadila 2. místo. Pak pokračovala řada turnajů v  Čechách. Mým největším zážitkem byla možnost účastnit se jako amatérská hráčka na Allianz Ladies Slovak Open v  Tálích na Slovensku. Vyvrcholením sezony bylo 1. místo na mistrovství České republiky družstev do 18 let dívek. S touto sezonou jsem byla celkem spokojená, jelikož jsem dosahovala vyrovnaných výsledků.

V turnaji se přátelství moc neprojevuje, jelikož se každý soustředí na svou hru, ale mimo hru má každý hráč svůj okruh přátel.

Srovnání golfu v Čechách a za hranicemi Doposud jsou obrovské rozdíly mezi českými a zahraničními hráči, ale také mezi golfovými kluby. Je to dáno tím, že v  Čechách je golf relativně mladý sport, i když má svou tradici.

Spoluhráčky Těžko lze srovnávat hráčky profesionálního a amatérského golfu. Mám spoustu kamarádek jak amatérských, tak i  profesionálních golfistek, a  každá hráčka je svým způsobem osobnost. V zahraničí je konkurence daleko větší. Před každým turnajem je nálada skvělá, ale v daném turnaji je spousta vlivů, které rozhodují o  náladě každého jednotlivého hráče, ať už je to počasí, výsledek, caddy, nebo připravenost hřiště a okolí. V turnaji se přátelství moc neprojevuje, jelikož se každý soustředí na svou hru, ale mimo hru má každý hráč svůj okruh přátel.

Co vás čeká tuto sezonu? Tato sezona bude mou první mezi profesionálními hráči a velmi se na ni těším. Zúčastním se španělské profesionální tour, Acces tour, Ladies European Tour a také si chci zahrát s hráči na české profesionální tour.

Relaxace a volný čas Nejraději relaxuji doma. Ráda si čtu, jezdím na koni, plavu. Ale mým největším koníčkem je golf.

Příprava přes zimu

Vaše sny a přání do budoucna?

V zimním období trénuji na Mallorce, jelikož tam mám svého trenéra. V  mezidobí se věnuju fyzické přípravě. Ukázka jednoho tréninkového dne: ráno zahřívací běh a  strečink. Snídaně. Chipping, putting. Lehký oběd, driving a hřiště devět jamek na dané golfové cvičení, kondiční trénink, večeře a regenerace v bazénu a sauně. A tak je to každý den.

Mým nejbližším cílem je dokončit školu a úspěšně zvládnout maturitu a být pravidelnou účastnicí LPGA TOUR.

Vzkaz pro čtenáře: Na každé ráně je třeba si najít něco pozitivního a hrát golf pro radost.

127


J a k h r át n a …

Golf okolo jezera Terasy – Ústí nad Labem Přemýšlíte, kam se po zimě vydat a jaké další hřiště otestovat ve svých golfových partiích? Máte-li rádi pestré, zajímavé hřiště s všudypřítomnou vodou, kterou nemusíte přímo překonávat, pak neváhejte a Terasy jsou ideálním nápadem.


napsal Jan Verner nafotil Antonín Krčmář & archiv


J a k h r át n a …

Nově na Terasách jsou letos HCP dny ve středu či čtvrtek odpoledne

H

řiště je nové a herně náročnější, a tak se zde již hrála i česká PGA a právě při té příležitosti vznikaly první materiály tohoto článku. Hřiště si interně rozděluji na suchou a  mokrou část a  stále se nedokážu rozhodnout, která je šikovněji postavena a příjemnější pro hru. Mokrá část je druhá devítka, která se točí okolo jezera, což je v  místním měřítku vlastně český unikát. Tedy voda stále na očích, ale dostat se do ní není zas tak jednoduché. No a první devítka je zase krásná z hlediska strategie hry. Tentokrát mi s některými jamkami pomáhal manažer Teras Ondřej Bula a také Helena Soukupová.

1, par 4, 300 m, 289 m, 273 m

Přicházíme na první odpaliště hřiště a vůbec netušíme, co nás čeká. Bohužel to netušíme ani před první ranou a ani po ní. Chybí nám zde totiž výhled na green, kdo má rád tajemno, poskočí radostí. Hned nás přepadne stísněný pocit, že hřiště nebude nejlehčí. Nakonec to ale není tak hrozné a rádi se sem budete vracet. Každopádně nás první jamka donutí zapřemýšlet o svých ranách, ať již z drivingu, nebo z předešlých rund – přichází jamka, u které musíme malinko vymýšlet. Tedy pravý dogleg je zde velkou výzvou, vlevo aut a k němu lehce skloněná dráha a vpravo stromy. Pokud zde budete hrát po pravé straně fairwaye a míč nezastaví žádná překážka, máte již spíše vyhráno. Překážkou může být ještě příčná voda před greenem

a bunker na levé straně greenu. Hrajete lehce do svahu, kde je green lehce vyvýšený, volte tedy raději delší hůl.

4, par 3, 147 m, 126 m, 109 m

Třípar z bílých odpališť s  nádherným výhledem. Odpaliště této jamky jsou terasovitě uspořádána a jsou až o 16 m vyvýšena nad greenem. Vpravo před a vedle greenu jsou dvě jezírka chytající „šlajsy“. Mezi těmito jezírky a greenem je roughový bunker (původně měl být pískový). Tuto jamku lze hrát „na jistotu“ tak, že hrajete nalevo od greenu, kde je svah, který míče vrací na green. Green je uprostřed zvlněný a jen těžko se odhaduje dráha puttu, pokud puttujete přes vlnu. Je zde potřeba dobře počítat vzdálenost z  odpališť, pokud je vlajka vepředu nebo vzadu. Někdy je to rozdíl až dvou holí. Pokud fouká vítr, hraje se zde wedgí, pokud fouká vítr proti, je po ruce i „pětka“ železo.

130

8, par 4, 257 m, 247 m, 204 m

Krátký čtyřpar, ale velmi zrádný. Technická jamka jako žádná jiná na Terasách. Hazardéři se mohou pokusit o první ránu na green, ale z pravé strany je fairway chráněna podélnou vodou. Přímo před greenem je velký hlubší bunker, a  pokud green přestřelíte třeba jen o metr, balon nenajdete. Tedy doporučuji hrát z  odpaliště železo někam mezi 70–100 m do greenu. Pokud se vám tato 120–150 metrů dlouhá rána povede, chce to pak jen už přesnou wedge do greenu. Druhé ráně může snad už jen vadit strom před greenem, který by ale vysokým ranám neměl dělat problém. Green je celý „odklopen“ od směru hry, tedy jen velmi těžko se nám zastaví na kraji greenu, pokud je zde jamka. Pokud je jamka na konci greenu, stává se jamka útočnou do birdie.

9, par 4, 336 m, 323 m, 286 m

Levý dogleg charakteristický kamennými terasami před greenem. Ačkoli po pravé straně číhají bunkery, držte se spíše této strany, neboť levá strana je dost nepříjemná (křoví, bláto, rákosí). Druhou ránu zde hrajete z kopečka v převýšení kolem 15 metrů užší fairwayí a  za greenem ještě číhají bunkery. Zřejmě u druhé rány neuvidíte na green, a  tak místní znalost bývá šikovnou nápovědou. Je-li však čas, jděte se podívat, jak to dole vypadá, těch pár rychlých kroků stojí vždy za to. Nebezpečnější je bunker těsně před greenem zprava. Green je tady zajímavě rozdělen, a pokud na něj


men tour

www.mentour.cz

Jezero máte na očích na každé jamce druhé devítky, většinou se přes něj ale přímo nehraje

budete hrát z blízkosti, věnujte se přípravě, jako byste na něm již puttovali.

Turnaje na Terasách

11, par 4, 329 m, 297 m, 268 m

Letos se management hřiště dohodl na premiérové spolupráci s MEN TOUR a vzniknou tak pravidelné HCP turnaje nejen pro místní muže a ženy, ale i pro přespolní hráče. Nově si tedy hráči z regionu budou moci týden co týden zahrát za výhodných podmínek na turnajích o zajímavé ceny a budou mít možnost prokousat se žebříčky až do velkého finále MEN TOUR.

13, par 3, 197 m, 175 m, 128 m

možná ještě napadne, jak eliminovat jezírko vlevo před greenem. Do poslední chvíle zvažujte, jakou holí hrát, a hurá, směr zadní část greenu.

Zvláštní jamky jsou vždy zajímavé, a čím těžší, tím déle golfistovi zůstane v paměti, tedy alespoň, když mluvím za sebe. Třináctka těžší je, z  hlediska znormování dokonce druhá nejtěžší na hřišti. Hrajeme zde přes vodu a  nesmíme jamku urazit krátkou ranou. Tu by potrestala voda, rákosí nebo velký bunker před greenem. Naopak o  něco delší rána je strategicky přínosnějším systémem, jak zde zahrát dobré skóre. Za greenem se totiž nachází svah, který může přetažený míč vrátit na green nebo do jeho blízkosti.

15, par 3, 146 m, 122 m, 103 m

Kouzelná jamka s pěkným výhledem do všech stran. Tipuji, že vás však nejvíce bude zajímat pohled dolů na rovný green. Díky převýšení si zde konečně můžete i  více užít povětrnostních podmínek a hned máte o čem přemýšlet. Pak vás

18, par 4, 310 m, 304 m, 273 m

Krásná útočná finálová jamka. Jamka je levý, skoro kolmý dogleg. Dá se zde dostřelit i první ranou na green nebo těsně před něj, do jeho blízkosti, ale po celé levé straně je jezero, a tedy podélná vodní překážka, která nemilosrdně polapí všechny zatažené, podjeté či slabé drivy. Vy, kdo hrajete na jistotu, hrajte do výhledu asi 140 m ránu, zde hrozí jen bunker cca 100 m před greenem. Vy, kdo jste trochu riskaři, hrajte drive těsně vlevo od tohoto bunkeru. Za vodu je to asi „jen“ 170 m a  balon se krásně stáčí a skáče směrem ke greenu. Druhá rána do greenu opět pozor na levou stranu, rána těsně vedle greenu odskočí do vodní překážky.

131

INZERCE

Jamka se táhne podél jezera, které je po celé levé straně. Rozhodně míč umísťujte spíše zprava, dále od vody, nakonec i svah napravo vám může při špatně trefené ráně pomoci a vrátit balon zpět více k  fairwayi. Dopadová zóna první rány je zúžená bunkerem. Pokud se do něj dostanete a měli jste tendenci hrát v regulaci, pak nezoufejte, z tohoto fairwayového bunkeru se tak stále hrát dá.

www.mentour.cz


r o z h ovo r j u n i o r

Každá rána je originál říká Barbora Jozová

Sympatická gymnazistka Bára hraje golf už od svých devíti let. Je optimistka, a tak se snaží na každou špatně zahranou ránu ihned zapomenout. Za svůj nízký handicap jistě vděčí i svému trenérovi Petru Štrougalovi, u kterého poctivě a pravidelně trénuje nejen Bára, ale i její sestra Michaela. Bára je členkou v Erpetu, a protože zde v podstatě vyrostla, říká, že je pro ni Erpet už srdeční záležitost. Kromě golfu a školy ráda lyžuje a plave. A protože je v těch nejlepších studentských letech, ráda si vyjde ven se svými přáteli.


napsala Dáda Kutilová nafotil Karel Brázdil

Mistovské tituly • MČR na simulátorech2009 (kadetky), • členka družstva Erpetu do 16 let – 2009 a 2010 • členka družstva Erpetu do 18 let – 2009

Báro, je ti 17 let, jak je to dlouho, kdy jsi poprvé držela hůl v ruce a co tě ke golfu přivedlo? Poprvé, pokud si to vybavuji, jsem golfový úder vyzkoušela, když mi bylo osm let na Nové Americe, ale golf jsem začala hrát až o rok později v Erpetu. Ke golfu mě asi jako většinu mých vrstevníků přivedli rodiče. Co tě na této hře nejvíce baví? Asi každý golfista vám řekne, že golf je jedinečný tím, že každá hra je neopakovatelná – tím, že hrajete v přírodě, pokaždé stojíte před originální ránou. Nikdy nevíte, co vám které hřiště připraví za překvapení. Samozřejmě že je jako v každém sportu důležitý trénink, ale v  golfu navíc pro dobrý pocit ze hry záleží i na tom, jak vám sedne hřiště, spoluhráči ve flightu a vlastně i počasí, a to se mi na něm líbí.

Jsi členkou v Erpetu, kde je tvůj domovský klub, ale také v  Semilech. Proč sis vybrala právě tyto kluby ­– a kde trénuješ? V  době, kdy jsem začínala s  golfem, nebylo v  klubech trénování dětí tak rozšířené jako dnes, a v Erpetu ta možnost byla. Dnes i díky tomu, že jsem tam vyrostla, je pro mě Erpet už

sranda, ale na tréninku je přísný. Mě i moji sestru trénuje dodnes, a tak si myslím, že nám to oboustranně vyhovuje. Jak často trénuješ v sezoně a jak ses připravovala na golf přes zimu? Přes zimu trénuji golf 2x týdně hodinu s Pet-

Myslím, že kluci už odmala berou golf víc vážně a s větší rivalitou. U holek je hra spojena i s klábosením o všem. i srdeční záležitost – potkávám se zde s lidmi, kteří mě s golfem seznamovali, i s těmi, kteří tu začínali stejně jako já. No a Semily jsou domovským klubem mého táty. Jaké hřiště je v Semilech? Hraješ tam ráda? Ráda, je sice krátké, ale technické a má svoje kouzlo. Nejraději mám Festivalku – odpaliště na skále. Báro, kdo tě trénuje a jaké jsou s ním tréninky? Odmala mě trénuje Petr Štrougal a byl to právě Petr, u koho jsem v roce 2005 dělala zelenou kartu. Je profesionální, mimo golf je s ním

133

rem, pak si chodím zatrénovat se sestrou. Přes sezonu se tréninky přizpůsobují turnajům. Chodíš ještě do školy, na gymnázium. Učení máš asi hodně. Jak zvládáš školu a golf dohromady? Přiznám se, že je to někdy hektické. Vedle školy a  golfu mám ještě gymnastiku, angličtinu, chodím k fyzioterapeutovi a večer se musím znovu připravovat do školy. Máš nějaký svůj nezapomenutelný zážitek z golfu? Těch by bylo hodně. Třeba když jsem hrála poprvé družstva do 18 let a ve čtyřhře spolu


r o z h ovo r j u n i o r s Bárou Chlostovou můj poslední třímetrový putt rozhodl o postupu do finále – ten zvuk, když míček spadl do jamky a mně se ulevilo, opravdu nelze zapomenout.

Barbora Jozová

Věk: 17 HCP: 7,5 Členství: Golf Club Erpet Praha, Golf Club Semily Hole: Cleveland Míčky: Srixon Z-STAR Talisman v bagu: svačina Oblíbené jídlo: čína – kuře ve sladkokyselé omáčce Oblíbený zpěvák, zpěvačka: One republic Oblíbený film: X-men Oblíbená barva: zelená Oblíbené zvíře: pes

Jakých turnajů jsi se v uplynulých letech účastnila? První turnaj jsem hrála na dětské tour Severovýchod, pak turnaje USKG a poslední tři roky hraji hlavně turnaje pořádané ČGF včetně družstev.

Dnes, i díky tomu, že jsem tam vyrostla, je pro mě Erpet už i srdeční záležitost. Myslíš, že holky berou golf jinak než kluci? Myslím, že kluci už odmala berou golf víc vážně a  s  větší rivalitou. U  holek je hra spojena i s „klábosením“ o všem. Ale od určité golfové úrovně je přístup ke hře u kluků i holek stejný. Hraje také někdo z tvé rodiny nebo kamarádů? Kromě mamky hrají v  mém okolí golf skoro všichni. Sestra, táta, někteří spolužáci… Už máš představu, kam bys to v golfu chtěla jednou dotáhnout? Úplnou představu, co bych jednou chtěla dělat, ještě nemám, ale vím, že golf bude mít v mé budoucnosti svou roli. Co se týká výkonnosti, pořád se chci zlepšovat. Takže golfové cíle mám, ale jsou spojeny se vzděláním, chtěla bych hrát a studovat na univerzitě v cizině.

Na každou zkaženou jamku se snažím hned zapomenout, přece jen každá rána se počítá. Podporují tě rodiče v golfu? Podporují, a  hodně. Hrát závodní golf bez podpory rodičů, to snad ani nejde. Vím, že golf je náročný nejen pro mě, ale i pro ně. Dokážeš se při hře také naštvat? Vytočí tě špatně zahraná jamka? Jsem spíš optimistka, ale zkažená rána nebo smůla naštve snad každého. Asi nejhůř snáším, když mi nepadají putty. Na každou zkaženou jamku se snažím hned zapomenout, přece jen každá rána se počítá. Špatné rány

jdu někdy vybouchat na driving hned po hře, někdy zase vypnu a jdu trénovat až druhý den. Kromě golfu, školy, co ještě ráda děláš ve svém volném čase? Ráda se věnuji i ostatním sportům – lyžování nebo ráda plavu, nejlépe v  moři. A  o  víkendech, když mě druhý den nečeká turnaj, jdu ven s přáteli.

134

Co si nejraději na sebe oblékneš? Hodně ráda nosím šaty a sukně, které si obléknu v parných dnech i na golf. Ohledně barev jsem nenáročná, vezmu si na sebe snad každou, když se mi líbí ten daný kus oblečení. Kdyby sis mohla vybrat hřiště, kde bys odehrála příští důležitý turnaj, kde by to bylo? Asi na Ypsilonce, mám ráda kopcovité hřiště a toto hřiště je i v krásné přírodě.


135


F oto r e p o rtá ž

napsala Lenka Soukupová nafotil Antonín Krčmář & Bolek Bobčík

Špatné počasí na golfu

Větu o vztahu golfistova oblečení a špatného počasí známe my, kdo hrajeme často a rádi, velmi dobře. Většina z nás ji ale nemá moc ráda, protože jsme zažili i takový déšť a vítr, kdy i ty nejnepromokavější rukavice, boty a kalhoty byly úplně mokré.


Ernie Els hraje

z bunkeru pln

ého těžkého, mo

krého písku

o Všesportov Předsednictv

I kamery

Strategic

ká porad

a foťáky

mají své

pláštěnky

tníkem a pod deš

Krk puttujícího hráče chrání před deště

Caddy střeží Ph

ila Mickelsona

m alespoň kšilt

ního klubu v

Klánovicích


F oto r e p o rtá ž

je ně Dohrát turnaj

kdy hrdinství. Ani rozhodčí nebývá vždycky úplně v suchu

Je to boj

…a někdy se sc

mu níky, ale hráči Diváci pod dešt

sí občas mokn

out

ovolnice hovají jen dobr


Díky za mokrou

hru

A někdy je i pě

kná zima

gu drží greeny re Jak dlouho vy

Radost z do

bře zahrané ja

mky déšť ne

pokazí

lérní?


c e stová n í

Argentina psal:

golfová novinka pro náročné

Na

140


Napsal DANIEL VALCHOVNÍK & O2 GOLF ADVENTURES nafotil autor & archiv klubu

Argentina by se dala nazvat stříbrem Jižní Ameriky, její jméno koneckonců vzniklo od slova „stříbrný“. Má spoustu výhod – dá se navštívit kdykoli v roce, klima tu bývá podobné jako na jihu Evropy a přitom se tu nachází spousta možností, jak si zahrát velmi dobře golf – těch možností je přes 300. 141


c e stová n í

Informace o Argentině Oficiální název: Argentinská republika (República Argentina) Úřední jazyk: španělština Národností složení: Argentinci (95 %), Španělé, Italové, Němci, Bolívijci aj. Počet obyvatel: 41 mil. Víza: od roku 2000 bezvízový styk Luxusní resort Llao Llao Hotel & Resort 5*

A

rgentinu můžete navštívit v kterémkoli ročním období. Všeobecně ale platí to, že od prosince do února je v Argentině léto, zatímco červen až srpen jsou měsíci zimními. Vzhledem k  velkému rozdílu podnebí mezi severní a  jižní částí Argentiny je léto díky mírným teplotám a dlouhým dnům tou nejlepší dobou k  návštěvě Patagonie a  jižní části And. Naopak v  zimě se doporučuje cestovat spíše na sever a  severozápad. V tomto období ustupuje období dešťů a  vysoké teploty klesají. Buenos Aires a  oblast mezi La Rioja a  Catamarca jsou nejúžasnější na podzim a na jaře.

Země Cabrerovi zaslíbená Argentinu lze z pohledu golfisty nazvat zajímavou golfovou destinací, která má k  dispozici více než 300 golfových hřišť a zaujímá prvenství před Brazílií a Kolumbií s největším počtem hřišt v Latinské

jako první Jihoameričan, který dokázal vyhrát golfové Masters a získat tak „zelené sako“ určené pro vítěze prvního major turnaje v sezoně. Pojďme se společně podívat na čtyři nejdůležitější oblasti Argentiny, které vám nabídnout skvělý golfový zážitek, na který nikdy nezapomenete. Buenos Aires a jeho hlavní město je cíl, který lze navštívit kdy-

Jak zájezd objednat? Jak si golfovou dovolenou objednat? Proces je jednoduchý a hlavně je na míru. Na stránkách www.o2golfadventures.cz jsou v sekci golfové zájezdy různé modelové package. Z nabídky si vyberete destinaci, určitý termín a  další požadavky. Tyto informace pak zašlete na email: travel@o2golfadventures. cz nebo zavoláte na tel. č.224 500 036.

Americe. Zemi proslavila jedna z nejvýraznějších osobností současného golfu, Ángel Cabrera, který s  golfem začal v  deseti letech jako nosič holí. V  současné době patří do skupiny nejprestižnějších hráčů. V  Latinské Americe i  ve světě vyhrál celou řadu turnajů, např. v  letech 2005 a  2007 byl kapitánem Presidents cup. Do historie se zapsal v  roce 2009

koliv během celého roku. Golf můžete hrát na dvanácti golfových hřištích. Mnohá z nich jsou světového formátu – například nejprestižnější Olivos Golf Club s  27 jamkami nedaleko Buenos Aires. Klub s  nejdelší golfovou tradicí hostil turnaje World cup 2000 a World Amateur Championship 2010, jehož se zúčastnila i česká reprezentace. Každým rokem se zde koná

Vodopády Iguaçu (španělsky Cataratas del Iguazú)

142


Za poznáním, na golf Díky obrovské rozloze Argentiny a mnohým možnostem i vzdálenosti doporučuje O2 Golf Adventures dlouhodobější pobyty, a to od deseti dnů. V Argentině můžeme doporučit navštívit pohoří And, překrásné a divoké Vodopády Iguazú, ledovce Perito Morena v Patagonii, vinařskou oblast Mendozu nebo jedno z nejdůležitějších měst v Argentině, slavné Buenos Aires. Všechny oblasti jsou vhodné jako poznávací dovolená, ale stejně tak si ji užijete v kombinaci s golfem. Llao Llao Golf Course v překrásné scenérii andských hor

turnaj Argentina Masters, který v historii vyhráli takoví hráči jako Bernhard Langer, Gary Player nebo Vijay Singh. Hřiště má parkový charakter, úzké fairwaye a  poměrně rychlé a špatně čitelné greeny. Jedním z  nejlepších jihoamerických hřišt je pak 27jamkové Buenos Aires Golf Club, které se nachází třicet minut jízdy z centra města. Na půdě golfového hřiště hrál i Tiger Woods, jehož tým v  roce 2000 vyhrál golfový turnaj EMC World cup. Hřiště je postaveno kolem obrovského propojeného systému jezer a  bažin. Některé z  jezer sousedí s fairwayemi, které nutí hráče k  dlouhým a  přesným ranám. Na deváté jamce určitě ochutnejte gastronomickou specialitu, originální sendvič chivito s kůzlečím masem. Za zmínku stojí San Andres Golf Club, který vznikl v  roce 1892 a  je nejstarším klubem v  Jižní Americe. Hřiště je pojmenované podle The Royal &

Když budete poblíž Buenos Aires

Nejaktivnější ledovec světa Perito Moreno v národním parku Los Glaciares

Ancient Golf Club of St Andrew‘s. Jde o hřiště poměrně těžké, kratší parkovou osmnáctku, jejímž charakteristickým znakem jsou téměř nehratelné roughy, dlouhé čtyřpary a kratší pětipary.

Víno, jezera a ptáci Mendoza, nejproslulejší vinařská oblast Argentiny, nabízí jedno technicky náročné osmnácti-

jamkové hřiště, Club de Campo Mendoza, které se nachází jen půl hodiny od města. Jde o velmi krásnou parkovou osmnáctku, která hostila několik významných národních turnajů. Ačkoli se Mendoza nachází ve zhruba stejné nadmořské výšce jako Buenos Aires, panuje zde odlišnější typ počasí. Pokud už budete v  Argentině, je vaší povinností navštívit provin-

143

Pulzující Buenos Aires nabízí i další možnosti, které stojí za zhlédnutí. Muzea, galerie, slavnou čtvrť La Boca s barevnými domy, San Telmo s tango show uprostřed ulice. Nebo Puerto Madero jedno z  nejkrásnějších míst ve městě se skvělými restauracemi, kde musíte vyzkoušet pravý argentinský steak. V  centrální západní části Argentiny, dvě hodiny od Buenos Aires, se nachází Mendoza, nejznámější vinařská oblast země. Tato provincie je skvělou destinací nejen pro golf, ale hlavně na krátké výlety spojené s  ochutnávku těch nejlepších argentinských vín, jako jsou například Altas Cumbres Cabernet Sauvignon 2002 nebo Tapiz 2002 Malbec.


c e stová n í

Užitečné odkazy

Buenos Aires Golf Club www.bagolf.com.ar San Andrew‘s Golf Clubwww. sanandres-golfclub.com.ar Olivos Golf Club www.olivosgolf.cc/wp/ Llao Llao Golf Club & Resort 5* www.llaollao.com.ar Club de Campo Mendoza www.clubdecampomendoza.com Iguacu Golf Club www.bourbon.com.br Mendoza Golf Club v proslulé vinařské oblasti

cii Misiones na severu země, která je známá největšími a nejkrásnějšími vodopády na světě Iguazu Falls neboli Cataratas del Iguazú, rozprostírajícími se na hranicích Argentiny a  Brazílie. Voda se zde v  přepadu dlouhém 2,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky 70 metrů. Největším z  asi 270 samostatných vodopádů jsou Ďáblova ústa neboli Garganta del Diablo. Národní parky jak z  argentinské, tak z brazilské strany každého návštěvníka rozhodně překvapí rozmanitostí místní flóry a  fauny. A  co víc, i  tady si můžete zahrát golf v klubu Burbon Iguacu Golf Club & Resort 5*, který leží na brazilské straně ve městě Foz de Iguazú, pouhých pár minut od hranic Argentiny. Bourbon Iguassu Golf Club Resort nabízí 18jamkové golfové hřiště v  překrásném prostředí tropické zahrady a  jezer, kde hru zpestřuje přítomnost jedinečných druhů ptactva.

Zlatá stříbrná Argentina

Argentina je po Brazílii druhou největší zemí Jižní Ameriky a osmou největší zemí světa. Název země je odvozem z latinského slova „argentum“, stříbro. Protože když se první Evropané, ztroskotanci z nezdařené expedice, setkali s domorodými obyvateli, dostali od nich darem předměty vyrobené ze stříbra. Společně snad ještě se sousedním státem Uruguay je nejvíce „podobná“ Evropě, konkrétně Španělsku a Itálii. Nejen v rámci zájezdu s  O2 Golf Adventures zde můžete degustovat nejlepší vína, objevovat krásnou přírodu, historická místa a  vyzkoušet ta nejlepší a  nejstarší golfová hřiště.

Olivos Golf Club nedaleko Buenos Aires

Patagonie – s výhledem na Andy Posledním místem, kam cestou po Argentině zavítáme, je Patagonie. Skládá se z  pěti provincií a  patří

k jedněm z  nejnavštěvovanějších míst jak z  pohledu místních, tak zahraničních turistů. Patagonie je známá pro svou neuvěřitelně krásnou přírodní scenérii a různé možnosti aktivit. V  zimě je zde možné lyžovat, v létě zase hrát golf na jednom z nejhezčích golfových hřišť Argentiny, Llao Llao Golf Club v  překrásné scenérii u  jezera Nahuel Huapi Moreno. Hřiště obklopují majestátné vrcholy andských hor, krystalická jezera a cy-

144

přišové lesy, podle časopisu Golf Digest hřiště patří do TOP 100 mimo území Spojených států. Do Argentiny a hlavního města Buenos Aires lze využít několik evropských dopravců. Délka letu je přibližně patnáct hodin čistého času. O2 Golf Adventures vám jihoamerickou Argentinu může jedině doporučit a věří, že pokud se pro ni rozhodnete, bude vás čekat golfové překvapení mezinárodního formátu.


napsal XXXX foto XXXX

145


au to

PEUGEOT 508 SW

Napoleonský dostavník Zcela nový model francouzského Peugeotu poněkud paradoxně nenahrazuje jednu odcházející generaci staršího vozu, ale rovnou dvě. Díky nárůstu rozměrů proti modelu 407 má zaujmout místo i po ukončené výrobě vlajkové lodi 607. Větší šanci zaujmout golfisty má pak karosářská verze kombi, kterou jsme vyzkoušeli s moderním benzinovým čtyřválcem.

J

snížit emise a spotřebu, a tak se zdvihové objemy a počty válců neustále zmenšují. K dostatečným výkonům pak pomáhá vícebodové vstřikování a  přeplňování turbodmychadlem. Koho by ještě před pár lety napadlo umístit pod kapotou takto velkého vozu šestnáctistovku? Motor 1.6 THP pak ale patří mezi naprostou špičku, vždyť jeho vývoj je společným dílem koncernu PSA a německého BMW. Motor není nijak hlučný a  má sympaticky velký rozsah použitelných otáček. Ani tzv. turbo-

ako základ novému modelu, nabízenému v karosářských variantách sedan a  kombi, posloužila existující platforma 3 skupiny PSA. Ve srovnání s  odcházející 407 se rozvor náprav prodloužil o 92 mm a přední převis naopak zkrátil o  43 mm. Novinka se tak může pochlubit elegantnějšími proporcemi, větším vnitřním prostorem a koneckonců i  lepšími jízdními vlastnostmi.

POVEDENÝ MOTOR Downsizing, to je zaklínadlo dnešních motorářů ve snaze

146


napsal Vojtěch napsalŠtajf XXXXfoto fotoarchiv XXXX

TECHNICKÉ ÚDAJE – SROVNÁNÍ: Peugeot 508 SW 1.6 THP

Motor: zážeh. čtyřválec turbo 1598 cm³ Výkon (kW/k): 115/156 Max. točivý moment (Nm/ot. min–1): 240/1400 Zrychlení 0–100 km/h (s): 8,8 Max. rychlost (km/h): 200 Kombinovaná spotřeba (l/100 km): 6,5 Délka (mm): 4810 Zavazadlový prostor (l): 618–1823 Základní cena (Kč): 639 900

VW Passat Variant 1.8 TSI efekt, tedy prodleva odezvy při sešlápnutí plynového pedálu, zde není příliš patrný. Charakter vozu ale celkově vypovídá o záměru konstruktérů preferovat spíše pohodovou jízdu. Příjemně mě překvapila hospodárnost provozu, po Praze jsem byl schopen najezdit 200 km

FRANCOUZSKY S NĚMECKÝM PŘÍZVUKEM Novinka Peugeotu se vůbec netají s  tím, že má symbolizovat novou éru vozů z francouzského Rennes a  nová tvář přední masky bude zřejmě určovat i  vzhled ostatních modelů v  blízké budoucnosti. Na voze je použito mnoho tech-

zpracování i použitých materiálů v interiéru – jasná a dlužno říci, že zdařilá, inspirace německými vozy. Testovaný motor je nabízen se dvěma verzemi výbavy active a allure. Už v  té nižší nabízí automatickou dvouzónovou klimatizaci, elektrická zrcátka s  vyhříváním, mlhovky s funkcí cornering, rádio

Koho by ještě před pár lety napadlo umístit pod kapotou takto velkého vozu šestnáctistovku? Motor 1.6 THP pak ale patří mezi naprostou špičku, vždyť jeho vývoj je společným dílem koncernu PSA a německého BMW. s průměrnou spotřebou 7,4 litru naturalu na 100 km. Podvozek je pak hodně komfortní, brzdy bez výhrad, dráhy řazení udělaly proti minulosti u  vozů se lvem velký pokrok a  jsou nyní kratší. Na zadních sedadlech je solidní prostor i  pro cestující vyššího vzrůstu a „pětsetosma“ je tedy velmi pohodlným vozem na cestování.

nologických novinek, počínaje kompletní novou konstrukcí předního (McPherson) i zadního (víceprvková náprava) zavěšení kol přes elektrohydraulický posilovač řízení dodávající lehkost při parkovacích manévrech a zároveň zachovávající odezvu při vyšších rychlostech až po bohatou moderní výbavu. Zásadním klíčem k úspěchu je však posunutá kvalita

s ovládáním pod volantem, s přehrávačem CD a šesti reproduktory a  mnohým dalším. Bohatá výbava osmi airbagy a  systémem ESP u všech verzí je standardem a hodnocení úrovně bezpečnosti je tedy u  odborníků vynikající. Není tak mnoho pochybností o  tom, že vůz brzy získá nejvyšší počet pěti hvězd nezávislé agentury Euro NCAP.

147

Motor: zážeh. čtyřválec turbo 1798 cm³ Výkon (kW/k): 118/160 Max. točivý moment (Nm/ot. Min–1): 250/1500 Zrychlení 0–100 km/h (s): 8,7 Max. rychlost (km/h): 218 Kombinovaná spotřeba (l/100 km): 6,9 Délka (mm): 4771 Zavazadlový prostor (l): 603–1731 Základní cena (Kč): 658 000

Opel Insignia ST 1.6 Turbo

Motor: záž. čtyřválec turbo 1598 cm³ Výkon (kW/k): 132/180 Max. točivý moment (Nm/ot. min–1): 230/2050 Zrychlení 0–100 km/h (s): 9,3 Max. rychlost (km/h): 220 Kombinovaná spotřeba (l/100 km): 7,9 Délka (mm): 4910 Zavazadlový prostor (l): 500–1530 Základní cena (Kč): 689 900


hodinky

Ten nejkrásnější šperk: Kvalitní hodinky Nové hodinky značky

napsali & nafotili prodejci

Montblanc

využívají geniálního vynálezu z 18. století, který byl využíván při stavbě námořních chronometrů. Ty přesně a soustavně měřily čas na námořních lodích. Nyní byl mechanismus cylindrické setrvačky přenesen do náramkových hodinek. www.montblanc.com

Výrazný šeříkový

pásek

hodinek Coccinelle krásně ladí s jarním obdobím a rozsvítí elegantní dámský outfit.

www.coccinelle.com

Vintage 1945 Lady

Dámský model kolekce Vintage 1945 nabízí klasickou eleganci a dotek moderny a originality zároveň. Čtverhranné pouzdro skvěle ladí s detailem zdobení na číselníku – sluneční paprsky vedou od středu malé vteřinové ručky na devíti hodinách až k okraji. Model Lady Automatic s pouzdrem z růžového zlata, zdobeným 70 diamanty, je dostupný v limitované edici 50 kusů. www.girard-perregaux.cz

Nový butik

Hublot

Arnold Schwarzenegger

V kolekci Hublot s názvem Vendome vyniká model Tourbillon Vendome, který představuje hodinářsky nejkomplikovanější kousek z této kolekce. Svým jménem vzdává hold novému butiku Hublot, otevřenému na známém pařížském náměstí Vendome. Číselník hodinek zdobí dva „sloupky“, jejichž design se inspiroval sloupem ze středu náměstí. Hodinky připomínají dvousté výročí vzniku tohoto náměstí. Tyto hodinky s tzv. Flying Tourbillonem budou dostupné ve dvou variantách – v červeném zlatě či v černé keramice.

patří mezi celebrity, které si oblíbily hodinky z kolekce Audemars Piguet Royal Oak Offshore. Proto je limitovaný model The Legacy nazván i jeho jménem. Tyto hodinky jsou ukázkou perfektní souhry materiálů, konstrukce a síly manufakturní hodinařiny.

www.hublot.com

www.audemarspiguet.com

148


rel axace

150


pelmel Perfektně hrající

Coffee Coolers

módní doplněk

- dokonalý způsob, jak si v klidu vychutnat svou kávu i ve vysokých teplotách v podobě mraženého krémového nápoje. Je jen na vás, jestli si mix originálního Costa espressa s ledem ochutíte lískovým oříškem, vanilkou, mocha nebo karamelem.

Bez iPodu nebo mobilu s MP3 přehrávačem nedáte ani ránu? A jaká máte sluchátka? Značka Skullcandy si fanoušky na celém světě získala svými neotřelými designy, díky kterým majitele sluchátek jen těžko někdo přehlédne. Máte smysl pro humor? Pak by se vám růžové pecky ozdobené lebkami mohly líbit.

www.costa-coffee.cz

Cena: 555 Kč www.mall.cz

Naskoč a rozjeď to

Baví vás prohlídky a výlety, ale nechce se vám chodit pěšky? Vyzkoušejte vozítko Segway! Můžete si jej snadno vypůjčit v Praze, společnost Segway Trip ale přijede i za vámi a připraví projížďku na míru, ať už máte zájem o výlet s partou kamarádů nebo o firemní akci. Jízda na Segwayi je velice snadná, vozítko se lehce ovládá. Nastoupíte, nakloníte se a jedete. Pokud chcete zastavit, jenom se narovnáte. Pokud byste chtěli udělat radost svým blízkým a překvapit je zajímavým dárkem, jsou pro vás připravené i dárkové poukazy. Přijďte si užít nevšední zážitek podle hesla NASKOČ a ROZJEĎ TO.

www.segwaytrip.cz

napsali & nafotili prodejci

Zajímavosti, tipy a nápady právě pro vás Sport, krása a relaxace

pod jednou střechou

Komplexní zkrášlující proměna postavená na zdravých základech, bez invazivních zásahů, bez stresujících, nereálných cílů, v příjemném a motivujícím prostředí, s pomocí zkušených profesionálů… Nabídka, která do Ella studia přivádí ženy i muže všech věkových kategorií. www.studio-ella.cz

Andělé pomohou nemocným dětem

Andělé z edice Rosenthal classic – decentní ozdoba interiéru, romantický dárek... Zasnění cherubíni zakoupení v rámci akce Angels for kids navíc pomáhají dobré věci! Padesát korun z ceny každého půjde na konto občanského sdružení Sluneční paprsek, které pořádá ozdravné pobyty u moře pro děti s onkologickým i jiným závažným onemocněním a děti z dětských domovů.

Cena: od 269 Kč • www.pottenpannen.cz

151


KO M E R Č N Í P R E Z E N TA C E Společnost Amway ČR uvedla na trh jedinečnou novinku zaměřenou na luxusní péči o pleť. Jedná se o ARTISTRY™ Obnovující peeling určený ke snadné regeneraci pokožky. ARTISTRY™ představuje řadu exkluzivních produktů společnosti Amway, která se řadí mezi pět nejprodávanějších a nejprestižnějších značek světa.*Značka ARTISTRY™ má za sebou již více než čtyřicetiletou tradici a její výrobky jsou neustále vyvíjeny na základě nejmodernějších technologií.

ODHALTE SVÉ MLADŠÍ JÁ ARTISTRYTM Obnovující peeling je určen k obnovování pokožky, která je po aplikaci hladší a svěžejší. Přípravek působí intenzivně a rychle. Už po jediné osmiminutové aplikaci pocítíte, že je vaše pokožka hebčí, zářivější, hladší a na dotek jemnější. Klíčovou složkou přípravku je výtažek z houby Mucor Miehei, původem z Japonska. Jedná se o jedinečný houbový enzym, který napodobuje přirozené exfoliační procesy pokožky. Tradiční exfoliační peelingy a chemické látky mohou někdy proniknout vrstvami živých buněk a způsobit podráždění a zarudnutí. Přírodní enzym, který je součástí ARTISTRYTM Obnovujícího peelingu, má ale nízké pH a pracuje pouze na povrchu pleti. ARTISTRYTM obsahuje také olej ze semen šalvěje španělské od NutriliteTM a tokoferyl acetát vitaminu E, které přispívají k regeneraci pleti po peelingu. Obnovující peeling se přizpůsobuje přirozenému pH pokožky, neutralizuje ji, aniž by poškodil čerstvé, zdravé buňky. Přizpůsobí se jedinečným vlastnostem pleti každé ženy.

PŘEVRATNÉ VÝSLEDKY

Přípravek na obličeji nenecháváme, je nutné jej opláchnout. Nejlepších výsledků dosáhneme při použití dvakrát týdně, přičemž přípravek nepoužíváme ve dvou po sobě následujících dnech. Testy mezi spotřebitelkami dokázaly, že 93 % žen, které použily nový ARTISTRYTM Obnovující peeling, bylo velmi spokojeno a považovalo svou pokožku za hebčí již po prvním použití. Aby bylo sníženo riziko výskytu alergické reakce, byl peeling testován pod odborným dohledem dermatologa. Testovací „100-steps formula“ je tak převratná, že již získala americký patent. Mezi hlavní počáteční přednosti patří větší hladkost, vyšší hydratace a jemnější textura pleti. Po šesti týdnech aplikace přípravku dvakrát týdně jsou patrné další příznivé účinky na stárnoucí pleť – zpevnění, projasnění, vyhlazení drobných vrásek a redukce skvrnek souvisejících s věkem. Doporučená MOC: 1930 Kč více na www.amway.cz

*Dle údajů společnosti Euromonitor z roku 2009


fa s h i o n

Výjimečné šperky

Od 9. do 14. května v Praze a od 16. do 21. května v Brně můžete v klenotnictvích HALADA vybírat z naprosto bezkonkurenčního množství těch nejkrásnějších perlových šperků, které značka Schoeffel přiveze do Česka výhradně pro tuto akci na pouhé dva týdny. K vidění i k dostání budou šperky z perel sladkovodních, akoya, tahitských i těch z jižního Pacifiku. www.halada.cz

Džínová móda

Ve vašem šatníku by toto jaro a léto měla zaujímat významné místo, nosí se prostě všechno a klidně můžete zkombinovat i dva kousky džínoviny dohromady! www.quiksilver.com

Elegance pro dny plné slunce Magic child

napsali & nafotili prodejci

Ojedinělý obchod s dětskou luxusní módou Magic child, který najdete na prestižní adrese Pařížská 23, připravil novou jarní kolekci. Škála zboží je opravdu široká, najdete zde oblečení od nejmenších velikostí pro miminka až po oblečení šestnáctiletých slečen a mladých pánů. K dispozici je také obuv, oblečení pro slavnostní příležitosti vytvořené ve stylu haute couture a množství doplňků. Třípatrový butique Magic child na 400 m2 nabízí prestižní značky jako Miss Blumarine, I Pinco Pallino, Monnalisa, GF Ferre, Iceberg, Alleta, Il Trenino, La Perla, Manudieci, Jeckerson. Od jarní sezóny 2011 se nově připojí značka Ferrari junior collection. Jarní kolekce jsou kombinací jednoduchosti, krásy a elegance.

www.magicchild.cz

Klasické polobotky

Jsou vždy dobrou volbou, jsou elegantní i pohodlné a hodí se prostě k čemukoli. www.geox.com

Pro skutečné

www.dunhill.com

153

gentlemany

Nová kolekce Dunhill vychází z letní barevné palety, popelavě šedá a světle modrá v kombinaci se světle fialovou a nebesky modrou připomínají odpoledne na anglickém venkově.


rel axace

Zatočte s jarní únavou!

napsala redakce foto archiv

Savoy Westend Hotel Karlovy Vary

Hledáte-li nevšední zážitky, toužíte-li po přepychu a kráse a především, chcete-li se cítit jako hvězda, pak přijměte pozvání do exkluzivního lázeňského resortu Savoy Westend Hotel*****. Přeneste se alespoň na chvíli do vysněného světa plného lesku, šarmu a elegance s lehkým nádechem nostalgie a kouzlem starých časů. Tady naleznete opravdu vše – 25 m dlouhý bazén, který je součástí unikátních lázních Spa Afrodite, vynikající restauraci a bar a milovníci golfu ocení indoor golf nebo jedno z mnoha karlovarských golfových hřišť v okolí.

www.savoywestend.cz

Golfová masáž v golfovém klubu Chateau St. Havel

S jarním počasím jsme pro všechny golfisty nově připravili relaxační GOLFOVOU MASÁŽ, která je založena na osobním přístupu, s cílem pomoci vašemu tělu po tréninku na hřišti co nejúčinněji. Po hře v golfovém klubu zámeckého hotelu Chateau St. Havel se můžete odebrat na masáž, která napomáhá k uvolnění svalů a kyčlí, působí proti bolestem páteře, ramen a meziobratlových svalů a přinese vám relaxaci a regeneraci těla po tréninku. Při golfové masáži ve wellness na zámku vám profesionální masérky „namíchají“ jednotlivé techniky přímo na míru tak, aby co nejlépe uvolnily svaly a ulevily vašim zádům či končetinám. Dopřejte si golfovou masáž a na chvíli zapomenete na celý svět. Bolesti ustoupí, tělo si odpočine a zregeneruje a vy budete odcházet jako znovuzrození... www.wellnessnazamku.cz.

Wellness Rooseveltova Oáza harmonie těla a duše

Wellness není jen o masážích, ale jde především o filozofii, kde se potkávají relaxace, zdraví a harmonie. Proto se centrum zaměřuje na komplexnost služeb, najdete tu masáže, kosmetiku, cvičení, modelaci postavy, výživové poradenství, ale i bělení zubů. Aktuální novinkou a třešničkou na dortu je například léčebná ajurvédská olejová masáž abhyangam. Jde o celotělovou olejovou masáž prováděnou rodilým masérem ze Srí Lanky, která ochraňuje před stárnutím a jeho následky, pomáhá předcházet únavě způsobené každodenní rutinní prací, posiluje imunitní systém a uvolňuje zatížení nervového systému. Dalším tipem je cvičení pilates na stroji Reformer a v neposlední řadě přístroj BODYTER na bezbolestné hubnutí a modelaci postavy. Jde o termostimulační přístroj založený na metodě kombinace dvou způsobů práce – působení tepla a stimulace. Je určen k  zajištění rozpadu a  odplavení tukových buněk, rozbíjení celulitidy, k zeštíhlení, zpevnění a tvarování těla, k poporodnímu ošetření.

www.centrum-relaxace.cz

154


ko s m et i k a Krásná

napsali & nafotili prodejci

vůně jara

Teplé dny rozkvetlého jara, kdy všechno kolem nás kvete a voní, můžete prožít naplno s elegantní vůní Bvlgari pour femme. Její závan vás zahalí do obláčku a budete naprosto nepřehlédnutelná. www.fann.cz

Pro citlivé partie okolo očí

Opakované grimasy obličeje, úsměv, mračení, ale i mrkání působí negativně na pleť okolo očí. Osvěžující, lehký IMEDEEN expression line control™ Eye care pomáhá potlačovat právě jemné linky a vrásky okolo očí. Je obohacen kofeinem, který pomáhá detoxikovat jemné tkáně v této oblasti. Výtažek z kaštanu koňského zvyšuje oběh krve v mikrokapilárách a tím omezuje otok způsobený zadržováním vody. Cena: 1960 Kč • www.imedeen.cz

Dárek pro maminku

Na pomoc s výběrem dárku ke Dni matek přichází také síť parfumerií Marionnaud, která si nachystala hned tři různé typy dárků. Na výběr jsou praktické etue Marionnaud Bath Line s voňavými sprchovými krémy a masážní houbičkou, dále pak „rozkvetlá“ tělová kosmetika Marionnaud Bath Line v krásných obalech s kvítky nebo šikovné kazety dekorativní kosmetiky Only You.

Cena balíčku na fotografii: 299 Kč • www.marionnaud.cz

Voňavé a elegantní dárky, které nezklamou Intenzivní teplo pro letní sezonu

Pro muže na cestách

je určena kosmetická taštička, která obsahuje cestovní balení sprchového gelu, holicího krému, after shave a toaletní vodu z kolekce Nomad.

Pro toto léto přináší společnost Estée Lauder do kolekce výrobků Bronze Goddess novou dimenzi. Novou, podmanivou vůni prosycenou teplem vyhřátého písku, která svádí k tomu, abyste zvolnila tempo a vychutnala si jiskrnou a chladivou svěžest prosluněných letních dnů. K této oblíbené letní trvalce se přidává nová vůně Bronze Goddess Soleil z limitované edice a vnáší do této kolekce letních vůní nádech božskosti. www.esteelauder.com

Cena: 680 Kč • www.crabtree-evelyn.cz

156


Ko m e r č n í p r e z e n ta c e

Pangourmet je letošní jarní novinkou společnosti DeLonghi – je to unikátní trouba, která nabízí celou řadu přidaných funkcí.

Pangourmet

– zamíchá, nakyne, upeče...

D

íky jedinečné kulaté formě upečete v pangourmetu ty nejlepší dortové korpusy nebo koláče. Ingredience ve správném pořadí pouze vložíte do formy a pangourmet už je sám smíchá, při optimální teplotě nechá nakynout a pak upeče. Stačí pouze vybrat vhodný automatický program a  dokonalý výsledek je již předem zajištěn. Tuto kulatou formu využijete také při pečení domácího chleba – pangourmet vám upeče nádherný kulatý bochník jako od

Dobrou chuť!

pekaře. Pomocí speciálního programu si připravíte snadno pravý chlebový kvásek a velké množství automatických a  poloautomatických programů umožní připravit váš oblíbený chléb s  použitím nejrůznějších ingrediencí. Už jste vyzkoušeli třeba chléb s  olivami nebo paprikami? Nechte se inspirovat receptářem určeným přímo pro pangourmet nebo zkuste experimentovat s různými chutěmi! Pangourmet má také speciální program pro pečení bezlepkového chleba – i s tímto těstem si

skvěle poradí! S pangourmetem je snadná také výroba marmelád – speciální program smíchá a  provaří vaše oblíbené ovoce a připraví vynikající domácí marmeládu. Milujete pravou italskou pizzu, ale nedaří se vám vypracovat dokonalé těsto? Pangourmet má speciální program pro přípravu pizzy – od zpracování těsta přes nakynutí až po samo upečení. Už záleží jen na vás, jaké ingredience si přidáte na svou pizzu. Velmi jednoduše můžete kombinovat funkci elektrické trouby

158

a funkci pro míchání a  kynutí – díky poloautomatickým programům si tak připravíte v kulaté formě těsto na bagetky, briošky či focacce, poté ho zpracujete do požadovaného tvaru a  dáte péct zpět do pangourmetu. Využít můžete tradiční pečení nebo horký vzduch. V  pangourmetu připravíte i spoustu jiných pokrmů – můžete použít gril nebo horký vzduch pro vynikající masové pečínky nebo lasagne. Vaší fantazii se meze nekladou – inspiraci najdete v našem receptáři.


Pečené kuře s citronem POSTUP Hotovo za 80 minut Náročnost nízká

Pizza margherita a calzone (plněná pizza) PIZZY A FOCACCE Hotovo za 1 hodinu 50 minut Náročnost střední

1. nasaďte míchací lopatku do správné polohy 2. podle uvedeného receptu dejte ingredience do míchací formy 3. Pomocí vařečky nejdříve těsto krátce ručně promíchejte 4. vložte míchací formu do trouby a zvolte program SE7 5. stiskněte tlačítko Start/Stop 6. po ukončení prvního kynutí (po 80 min.) se trouba přepne do režimu stand-by: vyndejte formu z trouby a stiskněte tlačítko Start/ Stop (trouba se předehřeje). Dejte těsto na pomoučený vál a rukou je vytvarujte. Potom je přemístěte do pekáče na pečicí papír. Těsto

1. kuře potřete citronovou šťávou 2. potom vetřete dvě lžičky oleje 3. potřete ho solí a pepřem a přidejte větvičky šalvěje a rozmarýnu (jak zevnitř, tak zvenčí) 4. vidličkou propíchejte citron a vložte ho dovnitř kuřete 5. kuchyňským provázkem svažte nožky kuřete (není to nutné, slouží pouze k udržení formy kuřete při pečení)

potřete rajčatovým protlakem a posypte oreganem; mezitím se trouba předehřála. Dejte plech do trouby na nejnižší příčku a stiskněte tlačítko Start/Stop 7. deset minut před koncem pečení těsto posypte mozzarellou nakrájenou na kostičky 8. po dopečení první várky dejte do trouby další várku, pomocí tlačítek +/– nastavte 20 min. pečení a poté stiskněte tlačítko Start/Stop (mozzarella se vždy přidává 10 min. před koncem pečení)

6. kuře propíchejte 7. vymastěte pečicí formu a položte do ní kuře hřbetem dolů 8. formu vložte do trouby na nejnižší příčku 9. nastavte teplotu trouby na 200 °C s funkcí horkého vzduchu a pečte přibližně 80 minut 10. přibližně po 45–50 minutách kuře otočte (pokud je maso příliš suché, polévejte je vypečenou šťávou)

Čokoládový dort MOUČNÍKY Hotovo za 1 hodinu 7 minut Náročnost nízká

1. nasaďte míchací lopatku do správné polohy 2. podle uvedeného receptu dejte ingredience do míchací formy 3. pomocí vařečky nejdříve těsto krátce ručně promíchejte 4. vložte míchací formu do trouby a zvolte program AU15 5. stiskněte tlačítko Start/Stop. Pokud si přejete mít moučník ještě zlatavější, pak na konci pečení stiskněte tlačítko +, přidejte tak několik minut k pečení a poté stiskněte tlačítko Start/Stop

PŘÍPRAVA PLNĚNÉ PIZZY CALZONE: vytvarujte kruhové těsto a na jednu půlku položte následující ingredience po sobě tak, jak je to uvedeno v receptu: šunka, mozzarella, houby, rajčata. Potom těsto přehněte a okraje přitlačte k sobě.

159


d e ko r

Kuchyň stále jako nová

Vývojáři světoznámého výrobce kuchyňského nábytku DAN z Rakouska použili poprvé při výrobě nové modelové řady LIVING tzv. SUPERLAK, a to jak v provedení vysoký lesk, tak v provedení supermat. Oba typy laků se vyznačují vyšší odolností proti škrábancům a zejména proti otiskům prstů. Tento lak má téměř stejnou odrazivost světla jako lakované sklo a přitom jej nemusíte neustále leštit. Navíc je naprosto hladký, bez nežádoucího efektu tzv. pomerančové kůry. Firma DanKüchen zahájila prodej takto lakovaného nábytku za zaváděcí cenu, která je běžná u levnějších fólií.

Krása a elegance v interiéru vašeho domova www.dankuchen.cz

napsali & nafotili prodejci

Žijte v harmonii

Grand Manchou

Zapalte si během deštivých večerů dekorativní svíčku Panpuri a objevte moderní interpretaci čínských tradičních tónů, otevírající jasné, svěží tóny koření a citrusů. Čínský grapefruit a australský eukalyptus v základu připravují půdu pro rozvinutí nostalgické hluboké a elegantní vůně. Orientální palisandr v luxusním srdci parfému odhaluje svoji slavnou minulost a jemně zahaluje prostor svou vřelostí a jemností. Cena: k doptání v obchodě www.panpuri.cz

Soutěž:

s přírodou Okouzlující

barevné variace

Nová kolekce francouzské značky Vivaraise inspirovaná zářivými barvami Maroka promění fádní interiér k nepoznání. Koupelnové koberce, praktické přehozy přes postele, dekorativní polštářky a další textilní doplňky přinášejí styl a osobitost do každé místnosti. www.lepatiolifestyle.com

Kolekce Geoethic s potahy z organické biobavlny je nejen příjemná na dotek, ale díky anatomickým a ergonomickým vlastnostem vám zajistí správnou polohu páteře, kloubů a svalů. Jejich uvolnění je nezbytné k regeneraci celého těla během noci. Matrace BioCotton jsou antialergické, prodyšné a mají snímatelné a pratelné potahy. Všechny obsahují ortopedickou pěnu Ecogreen s proteiny sóje a anatomickou paměťovou pěnu Geomemory s výtažky z aloe. Cena: od 18 990 Kč • www.magniflex.cz

Vyhrajte jednu ze tří poukázek v hodnotě 2000 Kč na nákup v Carré Blanc a oblékněte ložnici do nového! Francouzská značka Carré Blanc nabízí luxusní povlečení, ručníky, župany, osušky pro dospělé, děti i miminka. Každý rok přináší nové kolekce, díky kterým můžete mít krásné a moderní vzory i ve své koupelně nebo ložnici. Trendem nové sezony jsou květinové vzory, proužky a geometrické obrazce v kombinaci s jasnými barvami. Kolekce Carré Blanc Vám rozhodně poskytnou inspiraci pro zkrášlení svého domova!

Soutěžní otázka zní:

Jak se jmenuje návrhář, který vytváří designové kolekce pro značku Carré Blanc? Odpovědi pište na adresu soutez@mediadrive.cz, heslo carre blanc, do 20. 5. Nápovědu najdete na www.carreblanc.cz.

160


gur mán

Kopřivy Jarní delikatesa, nebo plevel? Jaro je tady a s oslavou jara v kuchyni se do jídel začínají přidávat čerstvě klíčící bylinky, klíčky a zelené koření. Mimo obecně známé bylinky je ale i několik „plevelů“, kterých se však v kuchyni bát nemusíme a naopak je na plotně rádi uvítáme.

„P

level“, jehož se za jiných okolností snažíme zbavit, se na jaře může stát pochoutkou – například v nádivce, polévce nebo čaji. A o jaký plevel jde? Ano, je to kopřiva! Kopřiva dvoudomá (latinsky urtica dioica, lidově žahavka) je rostlina nejen s  velkou kulinářskou historií, ale má i  například mnoho léčivých vlastností. Trhat se má ovšem daleko od silnic a továren. Mladé lístky kopřiv vám dokáží pěkně popálit ruce, takže nezapomeňte na rukavice. Američan David Wolfe sice ve svém televizním programu předvedl, že i  čerstvé syrové kopřivy se dají jíst (musíte je však zastrčit hodně hluboko, aby se nedotýkaly jazyka), ale pro nás je jistě bezpečnější lístky kopřiv zbavit tepelnou úpravou nepříjemné pálivosti.

V našem lidovém léčitelství se kopřivy využívají odpradávna. Z kopřiv se vyrábí léčivá tinktura nebo směs na čištění krve a léčbu hemoroidů. Odvar je doporučován k  zevnímu použití proti padání vlasů, kopřivce a  svědivým vyrážkám. V  kopřivovém odvaru se můžete i vykoupat...

– prospěje to vaší pleti. Mezi účinnými látkami, které kopřiva obsahuje, najdete například vitaminy B1 a C, kyselinu mravenčí, octovou a pantotenovou, histamin a serotonin. Přiměřená konzumace kopřiv může mít i  protirakovinné účinky a má dobrý vliv na metabolismus.

162

Kopřivový dort nebo pivo

Italové vaří polévku minestra di ortica, do které dávají kromě kopřiv ještě i krémový bešamel, hovězí vývar a  kostičky chleba. Kopřivy můžete přidávat do zeleninových salátů (vždy je ovšem nakrájejte nadrobno a  přelijte vařící vodou, aby nepálily), můžete je přidat také do omelet. V  italských tradičních receptech najdete například fettuccine all ortica, nudle s kopřivami. Němci milují kopřivový salát Brennesselnsalat – ke spařeným kopřivám přidávají slunečnicový olej, zakysanou smetanu, citronovou šťávu, česnek a hořčici. V  Německu můžete ochutnat dokonce i  kopřivový dort (Brennesselntorte), jehož základem je tvaroh a sýr. Bulhaři mají rádi jako přílohu k pečenému masu dušené kopřivy. A  dokonce už se vyrábí i  pivo (jmenuje se Stinger), jehož


napsal & nafotil Jaroslav Hájek základem jsou kopřivy! Je považováno za poslední výkřik ekologicky vyráběných produktů. I Romové, když ještě kočovali po Evropě, pekli kuřata nebo ryby tak, že je zabalili do kopřiv a potom obalili jílovitým bahnem. Ve žhavém popelu se z jílu stala cihla a maso udušené v kopřivách bylo velmi chutné. Kočovníci nepotřebovali sůl ani pepř, kopřivy daly masu potřebnou slanost i  ostrost. V  naší kuchyni je hned několik receptů, které stojí v nynějším čase za vyzkoušení. Návod na několik těchto kopřivových dobrot vám nyní přinášíme...

nosu zimních škodlivin. Na jeden šálek stačí hrstička kopřiv, kterou přelijete vařící vodou. Vznikne lahodný zelený čaj, který není třeba sladit. Můžeme ho ale ochutit medem nebo limetkou.

Kopřivové bagetky

Na másle opečeme jemně nakrájenou šalotku, sekaný česnek, zmírníme plamen, přidáme sekané kopřivové lístky a ve směsi roztopíme na velmi mírném plamenu sýr gouda. Jemně opepříme, vmícháme celozrnnou hořčici a  trochu

V Německu můžete ochutnat dokonce i kopřivový dort (Brennesselntorte), jehož základem je tvaroh a sýr. Kopřivový čaj – můžete podávat i vychlazený

Čaj z kopřivových výhonků je pročišťující a  zbaví vaše tělo ná-

pod grilem, Podáváme s čerstvou zeleninou…

Kopřivová polévka

smetany. Tmavou bagetu nakrájíme na plátky, opečeme na másle, naneseme sýrovou směs s kopřivami a zprudka zapečeme

Tři hrsti lístků z mladých rostlinek spařte v cedníku vařící vodou, potom nasekejte na kousky a  dejte do opepřeného hovězího vývaru. Do polévky rozklepněte vajíčko a  míchejte, dokud se nesrazí „do ztracena“. Pro lepší chuť přidejte

usekaný česnek a kostičky másla, které v  polévce nechte rozpustit. Vhodným doplňkem jsou na sádle opečené kostičky chleba a anglické slaniny. Můžeme vylepšit sekaným koriandrem.

Kopřivová nádivka

Bagetu nakrájejte na kousky a ponořte ji do smetany. Uzený bůček i  slaninu nakrájejte na kostičky, zlehka opečte na pánvi. Listy kopřiv vložte do cedníku a  spařte vařící vodou. Nechte okapat. Potom nasekejte kopřivy najemno. Čtyři vejce uvařte natvrdo. Zbylá vejce rozdělte na žloutky a bílky. Žloutky rozšlehejte a  smíchejte s  rozsekanými kopřivami. Přidejte rozmačkané rohlíky a  opečené kostičky slaniny a  bůčku. Osolte a  opepřete, ochuťte muškátovým květem. Z bílků ušlehejte sníh a vmíchejte do směsi. Pekáč vymažte sádlem a  vysypte strouhankou. Potom kopřivovou směsí zaplňte pekáč do poloviny. Vařená vejce oloupejte a  každé rozkrojte na polovinu. Polovičky vajec položte na spodní vrstvu nádivky. Pak zakryjte zbytkem směsi. Pečte v troubě rozehřáté na 180 stupňů asi 45–50 minut.

Kopřivový špenát

Na másle zpěníme najemno nakrájenou šalotku, přidáme jemně usekaný česnek, rychle zpěníme a přidáme lístky kopřiv. Několik minut jemně dusíme, osolíme, opepříme a dochutíme muškátovým květem. Nakonec zastříkneme smetanou a vmícháme celé vejce, krátce prohřejeme a podáváme.

163


ku lt u r a

napsali & nafotili kulturní promotéři

Elektronické beaty se vracejí!

Hudební a lifestyleový program Electronic Beats, v  rámci kterého vystoupila v České republice od roku 2006 řada vynikajících hudebních interpretů jako například Prodigy, Underworld nebo naposledy Caribou, se vrací do Prahy. Letošní Electronic Beats Festival podporovaný Deutsche Telekom proběhne v pátek 10. června v Divadle Archa. Organizátoři pro tentokrát přicházejí s extravagantním a impozantním hudebním programem, v rámci kterého živě vystoupí Apparat Band, FM Belfast, Bonaparte a When Saints Go Machine. www.electronicbeats.net

Vilhelmová čte Formanovou

Knižní bestseller Martiny Formanové Skladatelka voňavého prádla načetla Tatiana Vilhelmová a na konci dubna vyšlo jako audiokniha u Supraphonu. Na slavnostní křest, na kterém se Martina Formanová a  Tatiana Vilhelmová setkaly s  novináři, přijali pozvání také Miloš Forman a Karel Gott. Tatiana Vilhelmová má v mnohém s Martinou Formanovou společné. Obě dosáhly společenských vrcholů kombinací vlastního přičinění i šťastným řízením osudu. Zajímavě zastřený hlas Tatiany Vilhelmové a její silný prožitek vyprávěného příběhu vytvořily dokonalou harmonii mezi autorkou a interpretkou. www.supraphon.cz

Richart Stipl vystavuje v Praze

Richard Stipl, narozený v roce 1968 v Československu, žije a pracuje v Kanadě i České republice. Vystavoval už prakticky po celém světě - v Torontu, Montrealu, New Yorku, Miami, Berlíně, Los Angeles, Madridě, Stuttgartě a v České republice, byl prezentován na světových veletrzích v Basel, Berlin, New York, Miami a je zahrnutý v mnohých důležitých veřejných i soukromých celosvětových sbírkách. Poslední dobou jeho práce rozsáhle poutá pozornost médií i kritiků kdekoliv jsou vystavovány, pro českou veřejnost budou známá jeho díla, které kurátor Otto Urban zařadil loni do kultovní výstavy v Rudolfinu „Dekadence now!“. Od 27. dubna do 3. června vystavuje také v Praze, v galerii Dvořák Sec Contemporary. www.dvoraksec.com

Máte doma MC či VHS?

Přijďte vexlovat!

Máte doma ještě kazety VHS s pěkným filmem? Schováváte si stále svou první audio kazetu? Milujete LP desky? Ujíždíte si na 8mm filmu? Bylo vám líto vyhodit váš starý walkman? Pak právě pro vás připravilo letenské Bio Oko Vexlárnu, speciální bleší trh se zaměřením na všechny nosiče audio a video záznamu a s nimi souvisejících produktů. První Vexlárna se bude konat v  prostorách Bia Oko v sobotu 21. května od 10-00 do 14-00 hodin. Vstup je zdarma. Prodejní prostory jsou k  dispozici za symbolickou částku. www.biooko.net

166


INZERCE

Vaše 1. číslo v prodeji již od 28. dubna 2011

PŘEDPLAŤTE SI

LA CUCINA ITALIANA Č E S K É

V Y D Á N Í

A ZÍSKÁTE:

> ČLENSTVÍ V KLUBU GURMÁNŮ A MILOVNÍKŮ GASTRONOMIE > KARTU

S VÝHODAMI OD KLUBOVÝCH PARTNERŮ w w w. l a c u c i n a i t . c z

> ZVÝHODNĚNÉ CENY STARŠÍCH VYDÁNÍ A NA E-SHOPU LCI > SVŮJ OBLÍBENÝ DVOUMĚSÍČNÍK VŽDY AŽ DO VAŠÍ KUCHYNĚ > ELEKTRONICKÝ INFORMAČNÍ GASTRONOMICKÝ SERVIS

PŘEDPLAŤTE SI LA CUCINA ITALIANA DO 31. 8. 2011

A ZÍSKEJTE SPECIÁLNÍ DÁREK ZDARMA! SPECIÁL TĚSTOVINY

130 NEJLEPŠÍCH RECEPTŮ OD PRAVÝCH MISTRŮ SVÉHO ŘEMESLA Speciál TĚSTOVINY bude distribuován předplatitelům souběžně s vydáním listopad–prosinec 2011 od 27. 10. 2011

w w w. l a c u c i n a i t . c z


TIPY

Ultra tenký, ultra kontrastní

ASUS představil tři LED monitory s IPS (In-Plane Switching) a VA (Vertical Alignment) panely, které rozšiřují řadu velmi tenkých stylových monitorů Designo ML. Všechny tři modely - 21,5“ ML229H, 23“ ML239H i 24“ ML249H - nabízejí Full HD rozlišení, pozorovací úhly 178° a vysoké kontrastní poměry. Díky nápaditému kruhovému stojanu umožňují i snadné vyklápění a natáčení. Cena: 4700 Kč, resp. 5700 Kč a 6800 Kč. www.asus.com

Sluchátka jako stylový doplněk

Jaká máte sluchátka? Barevná a designová, jejichž zvuk za moc nestojí, nebo perfektně hrající model, který je tak nudný, že si ho nikdo nevšimne? Přitom i špičkoví výrobci nabízejí sluchátka, která hrají barvami nebo upoutají rafinovanými tvary, a z nároků na kvalitu nemusíte slevit ani o píď. „Pecky“ značky SENNHEISER jsou naprostou klasikou, model CX 310 však nabízí neklasický design. Ten vznikl díky spolupráci s brandem adidas originals a výsledkem jsou sluchátka, která stylově doplní váš běžecký outfit. Cena: 1090 Kč www.mall.cz

Pro ultra velké rychlíky

Nový ultra-tenký externí SSD disk od Verbatimu s kapacitami od 32 do 128 GB a rychlým rozhraním USB 3.0 nabízí přenosovou rychlost až 190 MB/s. Verbatim USB 3.0 External SSD je navržen pro velmi rychlé datové přenosy, takže jej oceníte zejména při náročných operacích s daty jako je upravování HD videa, fotografií nebo hraní her. Ceny: 3241 Kč (32 GB), 4537 Kč (64 GB) a 7778 Kč (128 GB). www.verbatim-europe.cz

Po(d)sviťte si s OLED!

Organické diody emitující světlo (OLED) mají už dnes mnoho využití v elektronice, nejčastěji jako displeje špičkových automobilových rádií, tabletů a mobilních telefonů. OLED není jen stmívatelný stejně jako jiné typy konstrukcí, ale umožňuje navíc ladit tón barvy nebo bílého odstínu, navíc stmívání zde nemá vliv na barvu světla. Nejnovější stmívatelné OLED panely s laditelnou barvou nebo bílým tónem jsou dostupné až do velikosti 140 x 140 mm. Jejich potenciál nezná hranic a nízká spotřeba energie uspokojí i ty nejzarputilejší ekology. www.verbatimlighting.eu

168


napsali & nafotili promotéři

Doma jako v kině

Abyste mohli vychutnat každý zvukový detail ve vašich filmech, hrách a hudbě, společnost Logitech (SIX: LOGN) (NASDAQ: LOGI) dnes představila reproduktorový systém Logitech® Surround Sound Speakers Z906. Tyto reproduktory poskytují výkon 500 wattů efektivních (RMS) a mají certifikaci THX®, která zaručuje, že ve vašem obývacím pokoji vytvoří zvuk, jehož kvalita odpovídá poslechu ve velkém kině. Cena: 8 729 Kč. www.logitech.com

Toshiba na doma i na cestu

Toshiba uvádí na trh zmodernizované notebooky Satellite řady L s displejem o třech různých úhlopříčkách a s širokým výběrem procesorů AMD a Intel. Příznivý poměr pořizovací ceny a výkonu nabízí ideální řešení pro uživatele, kteří chtějí notebook pro každodenní činnost a zároveň ocení možnost multimediální zábavy doma i na cestách. Nové notebooky řady L přichází s širokým výběrem různých konfigurací, díky kterému si každý zákazník vybere model odpovídající jeho představám. Notebooky Satellite řady L budou uvedeny na trh v Evropě, na Středním východě a v Africe ve druhém čtvrtletí roku 2011. Cena zatím není stanovena. www.toshiba.cz

Úklid pevně v rukách

Je vždycky po ruce, dobře vypadá a hravě si poradí s nečistotami na podlaze i na stole. AKU vysavač značky Bosch je praktický úklidový pomocník s kapacitou až 300 ml. Elegantní štíhlý přístroj lze používat jako tyčový, nebo jej hravě proměnit na ruční. Přístroj pracuje s napětím 14,4 V. Jeho součástí je elektrický kartáč, tryska na spáry, omyvatelný filtr a čisticí kartáček. Díky hmotnosti 2,8 kg lze s přístrojem snadno manipulovat. Hlučnost činí 83 dB. Cena: 2 990 Kč. www.bosch-home.com/cz

S TomTomem bez stresů

Dostat se z bodu A do bodu B pro vás bude s navigací Via hračkou a nejnovější mapové podklady celé Evropy se vám budou hodit nejen při dovolené. K výpočtu optimální trasy a zajištění přesné doby příjezdu používá technologie IQ Routes reálně naměřené rychlosti na silnicích, analyzuje denní dobu i den, kdy se cesta koná. Tím šetří čas, peníze i pohonné hmoty. Dokonce si můžete užívat i bezdrátového volání hands-free a bleskového výpočtu trasy. Proč se stresovat, když nemusíte? Cena: 4 490 Kč. www.tomtom.cz

169


g lo s a

Kdyby praotec Čech nebyl líný! Golf má s politikou hodně společného. Tou nejstěžejnější součástí budou zaručeně ony pověstné boží mlýny, které melou pomalu, ale jistě. Mám na mysli spravedlnost, která dříve či později dostihne každou lumpárnu.

P

od vlivem nedávného politického skandálu okolo konání jedné nejmenované bezpečnostní agentury jsem si uvědomil, jak často člověk při sledování určité situace jak v běžném životě, tak na golfu, „skřípe zuby“ a řeší, je-li rozumné jít s kůží na trh a „hasit, co tě nepálí, nebo co tě pálí třeba jen trochu, nebo co pálí někoho jiného, ale při nehašení může třeba začít pálit mne či někoho z mého okolí“. V golfu jde často o mnohem, mnohem méně zásadní problémy než v politice, ale kupodivu většinou je každé „svinstvo“ nejen v  politice, ale i  v  golfu, také dříve či později potrestáno. Ono právě na spojení golfu a politiky je bohužel stále velmi vidět rozdíl mezi tradičními demokratickými státy a naší „morálně zdevastovanou

napsal Mirek Dobrý Ilustroval Mišo Dúha republičkou“. Ve světě je naprosto běžné, že například politici tomuto sportu holdují naprosto otevřeně. U nás, možná i pod vlivem takové té čecháčkovské maloměstské závisti, se politici raději od golfu distancují.

Podívejte se třeba jen na webu na titulky článků o golfu a  politicích např. ve Spojených státech a zjistíte, že drtivá většina jich je pozitivních, tedy pochvalných. A  u  nás? Drtivá většina je o tom, že politici,

Největším problémem souběžné koexistence politiky a golfu u nás je pradávné, velmi nerozumné a hlavně z golfového hlediska zásadně neprozíravé, rozhodnutí praotce Čecha usídlit se v našich současných zeměpisných šířkách. Tento společensko-historicko-propagandistický důsledek může zapříčinit i  fakt, že začínající tradice turnaje evropské PGA v  Čeladné nakonec předčasně skončí. A to by byla určitě velká škoda.

lobbisté a špičkoví manažeři prováděli na golfu v Dubaji své špinavé rejdy... Ale stejně asi největším problémem souběžné koexistence politiky a golfu u nás je pradávné, velmi

170

nerozumné a hlavně z  golfového hlediska zásadně neprozíravé, rozhodnutí praotce Čecha usídlit se v  našich současných zeměpisných šířkách. Kdyby nebyl znaven či líný a  zavedl naše praprapředky trochu jižněji, např. někam na území současného jižního Španělska, mohli bychom hrát golf prakticky furt, golf by hrálo mnohem více lidí, mnohem více lidí by bylo spokojenějších a  mnohem méně lidí by mělo mnohem méně času na podobná alotria, jaká předvádí naše současná politická reprezentace! Příjemné i nepříjemné zážitky, o které se chcete podělit se čtenáři, zasílejte na: redakce@mediadrive.cz


DOPŘEJTE SI LUXUS ÚSPĚŠNÝCH ZAŽIJTE VIP PÉČI A OCHRANU Nechte nejnovější technologii ať se stará o bezpečnost Vaší a Vašich blízkých Naše lokalizační zařízení je schopno lokalizovat osoby, které jsou v nebezpečí (úraz, ztráta orientace, pokus o únos) a díky specializované lokalizační záchranné službě Vám poskytnout účinnou a rychlou pomoc.

Nabízíme programy: ADRENALINOVÉ SPORTY

SENIOR

PRÁCE V RIZIKOVÉM PROSTŘEDÍ (pro firmy) JUNIOR

SDRUŽENÍ LOKALIZAČNÍ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ČR WWW.LOKZS.CZ


květen 2011

K PřEDPLATNéMU DáRKOVá KARTA DO LUXUSNí RESTAURACE květen 2011 | číslo 5 | ročník 5

KASKÁDA, NE KASKÁDY ZUZANA KAMASOVÁ • KLÁRA SPILKOVÁ • JOSEF CHARVÁT • KASKÁDA • TOM PEARSON

hřiště 4g

vše o trávě greenkeeping

290 ran klárky spilkové

JAK SE ŽIJE VÝTVARNÍKŮM téma

JOSEF CHARVÁT, GOLFOVÝ POLYHISTOR golf revisited

BUDOUCNOST V REDESIGNU teetime

89 Kč / 5,20 $ / 4,28 ¤

Zuzka

Kamasová rozhovor

a její golfový sen

ForGolf 2011 5  
ForGolf 2011 5  

Časopis ForGolf, ForGolf Women, Forgolf Junior

Advertisement