Page 1

leden/únor 2011

DÁREK K PŘEDPLATNÉMU KNIHA S FEE ZDARMA leden/únor 2011 | číslo 1 | ročník 5

Vlasta Peterková • Alžběta, Edward a Royal Golf • Jak se staví hřiště • Extrémní a kuriozní golf

200 let Montrose Golf Clubu

Vlasta

Peterková:

Nejsem žádný dříč hřiště 4g

Senica

příprava na zlatý třesk

jak se staví hřiště

89 Kč / 129 Sk / 4,28 ¤

Sezona

2010 Byla úspěšná? téma

Královský golf v Mariánkách Alžběta a Edward royal


e d i to r i a l

Už je to

tady!

napsal MICHAEL JON nafotil Antonín Krčmář

S

pekulace a dohady jsou vyjasněny, nejlepší hráčka všech dob přestupuje mezi profesionály. Klára Spilková se loučí s amatérskou kariérou. Jedno místo na mapě českého golfu, kde bylo ještě nedávno psáno Hic sun leones, má přesné obrysy. Od srdce a otevřeně – bez ohledu na to, co všechno to ještě může a bude znamenat pro český golf (mimochodem taky zajímavý pojem). Kláro ať se ti v tom světě nejen daří, ale hlavně líbí! A to, co nejdéle to půjde! Ať jsi zdravá, v pohodě a pořád tak „vysmátá“. Ať Tě nic nedonutí skončit dřív než tehdy, až si sama řekneš dost. V uplynulém roce, nabitém desítkami velice zajímavých událostí a turnajů, tak trochu zaniklo jedno výročí, na které by měl český golf být stejně jako na Kláru Spilkovou dostatečně pyšný. Abychom tomuto tvrzení učinili zadost, vracíme se hned na devíti stránkách ke stopátému výročí otevření hřiště v Mariánských Lázních. Víte, kolik je po celém světě rozese-

to Royal Golf Clubů? Jako šafránu! Přesné číslo najdete na stránkách 18 až 26. Najdete tam také další detaily celého procesu udělení významného titulu v rozhovoru s panem prezidentem Oldřichem Tobrmanem, Oldřich Nechanický nastíní budoucnost blízkou i vzdálenou. A mezitím se můžete dozvědět něco o tom, jak se slaví v Royal GC dvě stě let. V  tématu čísla přinášíme první polovinu hodnocení loňské profesionální sezony. Pilsner Urquell Czech PGA Tour opět narostla a  získala na prestiži i  kvalitě. Tak jsme připravili v kostce shrnutí, jehož druhý díl bude následovat v čísle dalším. No a přesto, že máme okurkové nebo možná spíš sněhulákové období, vyškrábali jsme pro vás nějaké ty informace z českého golfového dění. Tak si to užijte! 

Michael Jon, šéfredaktor

VYDAVATEL MEDIA DRIVE s. r. o., Na Pankráci 14, 140 00 Praha 4, IČ: 27951456, DIČ: CZ27951456 NÁKLAD 11 500 Ks. Byla podána přihláška do systému ověřování ABC ČR, www.abccr.cz Vstupní ověřování bude provedeno podle platné metodiky OBCHODNÍ ŘEDITELKA Hanka Trojanová, trojanova@mediadrive.cz mediální poradkyně Jitka Turková, turkova@mediadrive.cz ŠÉFREDAKTOR Michael Jon, jon@mediadrive.cz zástupce šéfredakora Hynek Just, just@mediadrive.cz, editorka Lenka Soukupová, soukupova@mediadrive.cz JAZYKOVÉ KOREKTURY Jiří Varvařovský, zdenka Brázdilová INZERCE telefon: 272 107 111, inzertní podklady: podklady@mediadrive.cz DTP Studio Marwin CZ, s. r. o. Manažerka FORGOLF Tour Marcela Chrpová ČASOPIS DÁLE TVOŘÍ Dáda Kutilová, Antonín Krčmář, Karel Brázdil, Jiří Bartošek, Jakub Joachim, Jan Kolman, Ota Mrákota, Radko Voleman, David Turecký, Jan Veber, Michaela Žemličková, Mišo Dúha, Leoš Kopecký, Luboš Procházka, Josef Pecák, Radek Vašíček, Ivo Doušek, Michaela Frýdová, Mirek Dobrý, Jaromír Fridrich, Jiří Steiner, Irena Páleníčková, Daniel Valchovník, Vojtěch Štajf, Petr Procházka, J. C. Novák, Jakub Červenka, Kateřina Růžičková, Lucie Vítková a Jaroslav Tatek ADRESA REDAKCE ForGolf, MEDIA DRIVE, Vinohradská 174, Praha 3, 130 00 DISTRIBUCE PNS, a. s., Grand Princ a.s., Mediaprint & Kapa Pressegrosso,spol. s  r. o., kluby, proshopy, hotely, restaurace PŘEDPLATNÉ SEND Předplatné, spol. s r.o., Ve Žlíbku 1800/77, Hala A3, 193 00 Praha 9 Horní Počernice, telefon: 225 985 225, e-mail: send@send.cz REGISTRACE MK ČR E 16921, ISSN WEB www.forgolf.cz ilustrace na titulní straně mišo dúha

Vydavatel neodpovídá za obsah uveřejně­ných inzerátů, ForGolf je měsíčník. Cena jednotlivého výtisku: 89 Kč/129Sk/4.28¤. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., ISSN 1802-3541/08, MK ČR E 16921. Kopírování, znovupublikování, rozšiřování jakékoli části časopisu se povoluje pouze s písemným souhlasem vydavatele.

4


obsah STR. 18

STR. 30

Rozhovor

Když se řekne

Společná radost i smutek

V uplynulém roce se napříč českým golfem krize nekrize valila spousta všelijakých událostí, a tak trochu se zapomnělo, že Mariánské Lázně slaví osmé výročí držitelství slavného titulu Royal

Vlasta Peterková, seniorská mistryně roku 2010, má s golfem spojený celý svůj dospělý život. Na golfu našla manžela, vychovali spolu dva špičkové golfisty – Janu a Martina.

Royal...

STR. 46

STR. 36

Téma

Jaká byla sezona 2010? V uplynulém roce se česká profesionální série opět posunula. Narostly prize money, hrálo se třikrát mimo české území a také záznamy byly k vidění nejen na programu Nova Sport, ale také na Z1. STR. 52 Anatomie:

GOLFOVÉ IDEÁLY, EXTRÉMY A KURIOZITY

Jak se staví hřiště:

Senice

První článek nové série, věnované tomu, jak hřiště vzniká, je na světě. Na paškál si náš pravidelný přispěvatel Jakub Červenka vzal hřiště ve slovenské Senici. Co všechno tedy předchází tomu, než jsme puštěni na green?

STR. 62

Vybavení

golfové sety

Zdaleka ne všechna místa na světě, kam se golf v minulém století rozšířil, obstojí v konfrontaci s ideály a normotvornými zásadami rekapitulovanými v předchozích kapitolách.

STR. 56 Golf jako firemní

kultura

Tak to u nás funguje, říká Petr Šlajchrt, sales manager firmy SAS

6


STR. 68

Hřiště 4G

STR. 98 Gurmán

STR. 128

Není vývar jako vývar Vývar z pytlíku, nebo z krabičky? To už ne! Pojďme raději nahradit polévkové kostky poctivým, vlastnoručně připraveným vývarem z masa nebo zeleniny STR. 112 Jaroslav Kuťák

Golf na ostří katanu

Svět fantazie

STR. 117 Miguel Ángel

Jiménez pohledem Michaela Jona

Je to miláček českého golfového publika. S culíkem a s doutníkem v ruce je nepřehlédnutelný. Jeho hra má v sobě něco, co v nás nevyvolává pocit naší vlastní golfové neúspěšnosti. Navrhl hřiště v Čeladné a občas se tam vrací, proto máme to štěstí, že jej můžeme zahlédnout i na vlastní oči.

Čeladná bez holí a Čeladná s holemi Dvakrát chodil Ivo Doušek po Čeladné bez holí. Pokaždé v davu diváků sledoval výkvět evropských hráčů bojujících na turnaji EPGA. A pak si přišel zahrát - jaké je tedy hřiště z pohledu hráče? STR. 75 Stalo se

Novoroční odpaly a zimní turnaje

Miss Golf 2010 Kateřiny Krejčířové

Kouzlo golfového hřiště objevila na začátku loňské sezony a díky své trenérce Bohunce Hanusové získala brzy zelenou kartu. Se současným handicapem 42 není Katka úplně spokojená, takže cíle na příští sezonu jsou jasné.

STR. 120

Od Šternberků k Sinkulovým STR. 86

Cestování Navarino Dunes

V krásné zvlněné krajině mezi Plzní a Rokycany nad řekou Berounkou leží bývalý poplužní dvůr ze 17. století. Na jeho pozemcích se kdysi hospodařilo, dnes se tam hraje golf. Darovanský dvůr. STR. 132 Mallorca:

Arabella není jenom z pohádky Ostrov, kde se žádný golfista nudit nebude. Na golfovou cestu na Mallorku je pro nás ideální období březen až květen a dále pak září až prosinec.

Malý plyšový pes Bereniky Richterové Objevem roku STR. 144

Golf, jaký byste v Řecku nečekali. Málokdo se může pochlubit, že hrál v Řecku golf – a když už, tak chválou dost šetří. Výjimky potvrzují pravidlo...

7

do 10 let byla letos v Blaníku vyhlášena Berenika Richterová. Hraje třetím rokem a v loňské sezoně se jí podařilo vyhrát U.S. Kids Golf Tour v kategorii dívky 10 let. Trénuje v Hodkovičkách pod vedením Karla Skopového.


f oto m ě s í c e

Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč...

Lukáš Lizánek se během uplynulých roků na nejrůznějších hřištích pouštěl do úderů, které zvyšují hladinu adrenalinu nejenom jemu. Diváci mu za rány tohoto typu tleskali, plácali ho po zádech a provolávali mu slávu a fotografové bleskově ostřili, aby měli exkluzivní záběry. Pak se u klubovny navzájem nakláněli nad náhledové displeje svých foťáků a nevyhlášeně soutěžili o nejlepší úhel záběru a světlo. Občas se stalo, že takovou geniální ránu chytil jen jeden z nich. Asi těžko zapomenout na jeho neskutečnou ránu z vodní překážky v Ropici při Matchplay Championship PGAC. Na této fotografii se Lukáš Lizánek vydal za svým dalším vítězstvím taky přes vodu, a to v Ústí nad Labem. napsal Michael Jon nafotil Antonín Krčmář


a k t ua l i t y

napsali & nafotili kluby a promotéři

Zápisník Moraváka

Hrej, bejby, hrej

Z Kláry Spilkové je profesionálka

Jako vánoční dárek si dala Klára Spilková rozhodnutí, že vstoupí mezi profesionály. O tom, že bude chtít do budoucna působit jako playing pro se rozhodla 22. prosince loňského roku. Bylo to tři dny poté, kdy si v Q-School zajistila plná hrací práva pro nejvyšší evropskou ženskou turnajovou sérii v příští sezoně – Ladies European Tour. Klára je zároveň nejmladší hráčkou všech dob, které se do LET podařilo kvalifikovat. Klíčovým rokem v krátké, ale nesmírně úspěšné, kariéře Kláry Spilkové byl rok 2009, kdy se jí podařilo získat tituly v European Young Masters, German Boys & Girls Open, mezinárodním mistrovství České republiky a několik dalších výborných umístění. Tyto úspěchy ji vynesly na deváté místo v evropském amatérském žebříčku žen a především jí vynesly účast v juniorském Solheim cupu. www.cgf.cz

10

Mám syna. Je mu sedm. K Vánocům dostal svůj první bag. Brzo? Pozdě? Začal jsem přemítat a posléze se uchýlil k odborné i jiné literatuře. Dozvěděl jsem se, že je spousta hráčů, kteří jsou ve svých očích vysoce talentovaní, ale mají průměrný handicap a stěžují si, že začali pozdě. Ale nová generace se hlásí, po krasobruslařských maminkách a tenisových tatíncích teď roste vlna golfových rodičů, pro které slovo brzo nic moc neznamená. Návod – Tiger. Ve dvou letech začal, ve třech už zahrál devítku za 48. A kam to dotáhl! Ale on ten náš nemusí být ani Tiger, stačí být bezejmenným hráčem na PGA a ti nosí domů ročně kolem 750 tisíc – v dolarech, samozřejmě. Komu by se nechtělo žít z  královských výdělků svého potomka? Takových moc není. A tak vzhůru na to. První hračky – golfové míčky. První slovo – birdie, až potom mama a tata. Ještě s plnou plínkou už dítě puttuje, putter mu slouží jako opora při prvních krůčcích.

Při troše rodičovské cílevědomosti hraje malý génius ve třech letech devítku za 44 (kde jsi, Tigře?). O rok později vyhrává v přímém přenosu puttovací soutěž proti Spilkové a Čejkovi, ti pak zapíjejí žal v blízkém baru. V pěti letech se stává mistrem klubu, ve dvanácti hraje na výjimku americkou PGA, další rok první milion na kontě. V patnácti vymazává většinu Tigrových rekordů, rodiče spokojeni, konečně jsou multimilionáři. Další rok však zastihuje našeho mistra v golfovém rozkladu. Raději než golf hraje fotbal, poslouchá celé hodiny Lady Gaga, stýká se se silně nalíčenými dívkami, nevynechává diskotéky. Rodiče na mrtvici, soupeři jásají, kariéra spěje ke konci. Ale ne, přátelé, jen se nedejte, nenechte se znechutit, konce můžou být i  dobré! Kolik že je tomu vašemu? Jen já jsem jaksi prošvihl správnou chvíli… napsal Ivo Doušek


a k t ua l i t y

Fee na Mnich

zdarma

Až do 31. 1. 2011 můžete získat jedno green fee na Mnichu zdarma. Uhradíte-li členský poplatek v Clubu Ducha Sportovního na rok 2011, obdržíte green fee jako dárek. V rámci jediného členství hra na více než 20 hřištích v cenách od 19 990 Kč pro dospělého (od 9990 Kč pro dítě do 12 let, od 14 990 Kč pro juniora do 21 let) po celý rok zdarma. Udělejte si radost a nadělte dárek sobě nebo svým blízkým formou dárkového poukazu. Desatero zajímavostí, typy členství, seznam partnerských hřišť, to vše a ještě více najdete na www.duchsportovni.cz

Galaxy – nový indoor v Praze

Nově otevřené golfové centrum v Praze nese název Galaxy Indoor Golf a nachází se v ulici Železničářů v Praze 7-Holešovicích. Naleznete tu nejmodernější golfové simulátory Golf Blaster 3D Stereoscopics, driving range a putting green. Existuje to možnost virtuálně si projít až 45 českých a zahraničních hřišť. Otevřeno je denně od 8 do 23 hodin. www.golfgalaxy.cz

Clive Tucker Head Pro

na Černém Mostě

Clive Tucker přijal místo HEAD PRO v GOLF RESORTU BLACK BRIDGE. Zároveň se bude Clive Tucker aktivně podílet na odborném vedení trenérů v GOLF ACADEMY BLACK BRIDGE, kde bude předávat své zkušenosti získané působením v anglickém Manning Heath a Wildwoodu. Trénoval také mj. v USA, Hongkongu, Španělsku, Dánsku a Nizozemsku. Mezi jeho klienty patří či patřili i hráči PGA (Graeme McDowell, David Howell či David Carter). Samozřejmě se počítá s jeho působením při trénincích mládeže, špičkových hráčů i ostatních klientů golfistů. www.grcm.cz

12


a k t ua l i t y

Navarro jako Head Pro na „Kuňce“

Od sezony 2011 bude v Golf & Spa Resortu Kunětická Hora působit nový Head Pro, španělský trenér Joaquin Millán Navarro. „Kino“ by měl vnést do golfové akademie nový impulz a posunout ji o další krok kupředu. Předchozí spolupráce se Simonem Holmesem přinesla ovoce v podobě řady individuálních i týmových úspěchů hráčů, avšak měla zásadní nedostatek v omezeném počtu dní, kdy byl Simon Holmes fyzicky přítomen v ČR. S novým hlavním koučem bude tento problém definitivně vyřešen – „Kino“ Navarro bude na „Kuňce“ působit celoročně. www.gckh.cz

Hlasujte o indoor roku!

Od začátku prosince má česká golfová veřejnost možnost hlasovat pro svůj oblíbený golfový indoor. Byl spuštěn první ročník ankety Indoor roku, který si bere za cíl vybrat nejoblíbenější indoor v České republice. V anketě bojuje o hlasy celkem 81 indoorů. Hlasování probíhá do konce února na webu www.indoor-roku.cz pomocí jednoduchého webového formuláře. Vylosovaní hlasující obdrží dárkové balíčky od FreshGolf.cz a dalších partnerů soutěže. www.indoor-roku.cz

GOLF OPEN TOUR o co se hraje letos?

GOLF OPEN TOUR 2011 se dostává do třetího ročníku. Turnaje se mohou účastnit jak hráči bez zakoupené herní karty, kteří hrají o drobné věcné ceny, tak hráči se zakoupenou herní tour-kartou 2011. Ti pak mají možnost vyhrát jednu z atraktivních cen! Hraje se také o půlroční herní kartu 2012 na Karlštejn za první HOLE IN ONE v tour. Absolutní vítěz tour si bude moci vybrat buď půlroční herní kartu na Karlštejn nebo zájezd do Beleku v Turecku. Další dva vítězové vyhrají golfový zájezd do Hotelu Papillon Ayscha ***** na čtyři noci. Cenu věnuje a předá portál Golfbooking CZ.com. Mezi dalšími cenami bude například elektrický golfový vozík, green fee s buggy na Konopiště, green fee na Karlštejn. Kromě toho budete moci při turnajích zdarma otestovat Red Bull. Kované poháry budou letos z dílny uměleckého kováře Iva Rejnarta. www.golfopentour.cz

14


co a n kneta á s čeká

Kristina Dufková

Štěpánka Duchková

Ivan Douda

Také si dáváte každý rok nějaké novoroční předsevzetí, které pak většinou nedodržíte? Možná by bylo lepší dávat si předsevzetí golfová, která budete chtít splnit doopravdy. Několika známým tvářím, se kterými jste se setkali v našem časopise, jsme položili proto otázku:

Václav Kotek

Ondřej Pšenička

Ondřej Hejma

Eva Filipová

Klára Issová

Ondřej Soukup

Eva Chmelová

Markéta Fialová

Jaroslav Kuťák

16


napsala Lenka Soukupová foto archiv

Jaké je vaše novoroční golfové předsevzetí? Kristina Dufková, režisérka Udělat si čas na golf.

Štěpánka Duchková, moderátorka Moje novoroční golfové předsevzetí je, abych v sobě v roce 2011 našla vůli pravidelně trénovat. A mám i golfové předsevzetí – konečně si nechám spravit hůl pětku, která se mi chudák zlomila po nárazu na kámen na Dýšině a už od podzimu leží bez povšimnutí v garáži.

Ivan Douda, psycholog No a mé přání… To hlavní, golfové, je stejné s tím negolfovým, abych byl tak zdravý, abych mohl hrát i  golf. Čistě golfové by asi bylo (protože nejsem honič handicapu a  moje golfové radosti jsou na úrovni jednoho povedeného úderu): druhý eagl (první se mi povedl před lety na jedničce na Líšnici) a první hole in one. Čili  předsevzetí nesplnitelná anebo jen velkou náhodou. … no a potkat se na golfu s fajn lidmi je přání splnitelné zcela jistě.  

Václav Kotek, Divadlo Járy Cimrmanna Snížit svůj HCP na cca 17.

Ondřej Pšenička, herec Postup globálního oteplování ve prospěch délky golfové sezony a světový mír.

Ondřej Hejma, hudebník, novinář a překladatel Abych byl delší a delší, pokud možno úplně nejdelší!

Eva Filipová, spisovatelka Přála bych si, abych byla zdravá, pak mi nic nebude bránit hrát golf. V létě bych chtěla strávit co nejvíc času na golfu

v Mariánských Lázních, kde jsem moc ráda. Přála bych si hrát hezká čísla, vyrovnaný golf a  hlavně být obklopena partou dobrých přátel, se kterými mě těší se za golfem vydat do nepoznaných golfových destinací.

Klára Issová, herečka Hlavně chodit pravidelně trénovat. Získat větší jistotu a vyrovnanost v jednotlivých úderech. A také chodit hrát na hřiště s kamarády anebo na nějaký turnaj a pokusit se snížit si HCP.

Ondřej Soukup, skladatel Prohrát v golfu co nejmíň peněz.

Eva Chmelová, malířka Kdybych řekla, že handicap 0, tak by to asi nevyznělo ani jako vtip. Proto si raději žádné cíle nekladu, abych nezklamala sama sebe.

Markéta Fialová, moderátorka Strávit na hřišti více času než loni, přijít o méně míčků než loni a sebrat v sobě dostatek odvahy k nějakému turnaji.

Jaroslav Kuťák, spisovatel Na golfu se lidé usmívají, vládne dobrá nálada, jsme v příjemném prostředí, hrajeme milovanou hru, každý rok stejným či podobným způsobem, a nikdy nás neomrzí. Mým stálým novoročním přáním je, abych mohl dál a dál golf hrát i učit. Nic víc, nic míň. Je to nemalé přání, a když se mi splní, jsem vždycky šťastný.


R oya l

Když se řekne

Royal...

V uplynulém roce se napříč českým golfem krize nekrize valila spousta všelijakých událostí, vše završeno přestupem nejúspěšnější hráčky všech dob Kláry Spilkové k profesionálům. A tak trochu se zapomnělo že…


napsal Michael Jon & Oldřich Tobrman & Petr Frýbl nafotil Archiv Royal GC Mariánské Lázně


R oya l

Co znamená Royal? Medal Course v Montrose je příkladem typického skotského linksu

…že Mariánské Lázně, tedy přesně Royal Golf Club Mariánské Lázně oslavil osmé výročí držitelství slavného titulu (viz rámeček Co znamená Royal?) a tím pádem sté páté výročí od založení. Pojďme si tedy s  prezidentem klubu Oldřichem Tobrmanem, manažerem Oldřichem Nechanickým a pokladníkem Petrem Frýblem trochu projít golfový svět Královský.

lo, nebyla ani žádná oficiální odpověď. Stále se však o titulu Royal diskutovalo mezi členy klubu a  jeho příznivci, zejména žijícími ve Velké Británii. MJ: Co s sebou taková žádost nese? OT: Naši žádost přednesla neoficiálně Lady Abrahams matce královny Alžběty II. při snídani, které se pravidelně jedenkrát mě-

Bez osobní angažovanosti Lady Abrahams by titul Royal náš klub nezískal. K rozhodnutí královny Alžběty II. jistě přispělo i doporučení dalších osobností, zejména Sira Michaela Bonallacka a účastníků European PGA Tour v Mariánských Lázních Jak to tehdy bylo? Oldřich Tobrman, prezident Royal GC Mariánské Lázně MJ: Pane prezidente, když s odstupem času zavzpomínáte, jak vypadaly chvíle, kdy se rozhodovalo o žádosti o udělení titulu… Co vlastně tento proces startovalo? OT: Na počátku devadesátých let se s  myšlenkou udělení titulu Royal Golf Clubu Mariánské Lázně obrátil na britskou ambasádu pan Hanuš Goldscheider. Nic se však nesta-

síčně účastnila. Ta tuto žádost projednala s královnou Alžbětou II. a odpověď zněla, že proti tomu královna nic nemá, ale vše musí proběhnout oficiální cestou. Napsal jsem tedy jménem Golf Clubu Mariánské Lázně oficiální žádost tehdejšímu ministru zahraničí Jacku Strawovi a  věci se daly do pohybu. Po doporučení ministerstvem zahraničí Velké Británie naši žádost schválila dolní komora parlamentu a žádost byla předložena královně ke schválení. Tak se i stalo a na jaře 2003 velvyslankyně Velké Británie v  České

20

Celkem jednašedesát klubů na světě má právo a svolení britské královské rodiny honosit se titulem Royal. Posledním klubem, který tuto čest v říjnu roku 2005 získal, byl Mayfair Golf & Country Club v Edmontonu v Kanadě. Tak rozhodla Její Výsost Královna Alžběta II. v roce 2004. Titul předal osobně vévoda z Yorku, golfista se single handicapem. Všechny kluby s titulem Royal leží na území Spojeného království (34 klubů) nebo Commonwealthu (26 klubů), s jedinou výjimkou, kterou jsou Mariánské Lázně. Klub má historickou vazbu na královskou rodinu od dob, kdy Mariánské Lázně byly oblíbenou destinací krále Edwarda VII., který slavnostně otevřel hřiště 21. srpna roku 1905. Nejstarším klubem s přídomkem Královský je samosebou The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews, založený v roce 1745, který získal titul od krále Williama IV. v roce 1834. Nebyl však první. Toto právo náleží Royal Perth Golf Clubu, založenému v roce 1824, jehož patronem se stal král William IV. o rok dříve, než se tak stalo v St Andrews, tedy v roce 1833.

republice Anne Pringle zaslala dopis našemu klubu, ve kterém sděluje, že královna Alžběta II. souhlasí s tím, aby Golf Club Mariánské Lázně užíval titul Royal na základě historických vztahů s  britskou královskou rodinou (golfové hřiště otevíral anglický král Edward VII. dne 21. 8.1905).


Jedenašedesáti kluby pod křídly britské královské rodiny jsou (řazeno podle roku, kdy klub získal titul) • Royal Perth (Skotsko) I založen 1824 I titul udělil William IV. v r. 1833 • Royal & Ancient Golf Club of St Andrews I založen 1745 I I titul udělil William IV. 1834 • Royal Montrose I založen 1810 I titul udělil Prince Albert 1845 • Royal Blackheath I založen 1766 I Royal od roku 1857 • Royal North Devon I založen 1864 I titul udělil Edward I Prince of Wales I 1865 • Royal Liverpool I založen 1869 I titul udělil Prince Arthur I I Duke of Connaught I 1871 • Royal Musselburgh I založen 1774 I titul udělil Prince Arthur I I Duke of Connaught I 1876 • Royal Jersey I založen 1878 I titul udělila Queen Victoria 1879 • Royal Wimbledon I založen 1865 I titul udělil Edward I Prince of Wales I 1882 • Royal Montreal I Canada I založen 1873 I titul udělila Queen Victoria 1884 • Royal Belfast I založen 1881 I titul udělil Edward I Prince of Wales I 1885 • Royal Eastbourne I založen 1887 I titul udělili Prince Albert Victor I Duke of Clarence I a Queen Victoria 1887 • Royal Ascot I založen 1887 I titul udělila Queen Victoria 1887 • Royal Cromer I založen 1888 I titul udělil Edward I Prince of Wales I 1887 • Royal Epping Forest I založen 1888 I titul udělil Prince Arthur I I Duke of Connaught I 1888 • Royal Malta I Malta I založen 1888 I titul udělil Prince Alfred I I Duke of Edinburgh I 1888 • Royal Dublin I založen 1885 I titul udělila Queen Victoria 1891 • Royal Guernsey I založen 1890 I titul udělila Queen Victoria 1891 • Royal Portrush I založen 1888 I titul udělil Duke of York 1892 • Royal West Norfolk I založen 1892 I titul udělil Edward I Prince of Wales I 1892 • Royal Ashdown Forest I založen 1888 I titul udělila Queen Victoria 1893 • Royal Norwich I založen 1893 I titul udělil Duke of York 1893 • Royal Melbourne I Australia I založen 1891 I titul udělila Queen Victoria 1895 • Royal Worlington & Newmarket I založen 1893 I titul udělila Queen Victoria 1895 • Royal Sydney I Australia I založen 1893 I titul udělila Queen Victoria 1897 •R  oyal St Georges I založen 1887 I titul udělil Edward VII. 1902 • Royal Aberdeen I založen 1780 I titul udělil Edward VII. 1903 • Royal Dornoch I založen 1877 I titul udělil Edward VII. 1906 • Royal County Down I založen 1889 I titul udělil Edward VII. 1908 • Royal St Davids I založen 1894 I titul udělil Edward VII. 1908 • Royal Porthcawl I založen 1891 I titul udělil Edward VII. 1909 • Royal Cape I South Africa I založen 1885 I titul udělil George V. 1910 • Royal Cinque Ports I založen 1892 I titul udělil George V. 1910

21

• Royal Calcutta I India I založen 1829 (nejstarší golfový klub na světě mimo britské ostrovy) I titul udělil George V. 1911 • Royal Ottawa I Kanada I založen 1891 I titul udělil George V. 1912 • Royal Winchester I založen 1888 I titul udělil Edward VII. 1913 • Royal Queensland I Australia I založen 1920 I titul udělil George V. 1921 • Royal Adelaide I Australia I založen 1892 I titul udělil George V. 1923 • Royal Port Alfred I Jižní Afrika I založen 1924 I titul udělil George V. 1924 • Royal Hobart I Australia I založen 1901 I titul udělil George V. 1925 • Duff House Royal Golf Club I založen 1909 I titul udělila princezna Louise I vévodkyně z Fife I 1925 • Royal Lytham I založen 1886 I titul udělil George V. 1926 • Royal Mid Surrey I založen 1892 I titul udělil George V. 1926 • Royal Tarlair I založen 1925 I titul udělila princezna Louise I I vévodkyně z Fife I 1926 • Royal Colombo I Srí Lanka I založen 1879 I titul udělil George V. 1928 • Royal Burgess I založen 1773 I titul udělil George V. 1929 • Royal Harare I Zimbabwe I založen 1898 I titul udělil George V. 1929 • Royal Fremantle I Australia I založen 1905 I titul udělil George V. 1930 •R  oyal Johannesburg I Jižní Afrika I založen 1890 I titul udělil George V. 1931 • Royal Colwood I Canada I založen 1913 I titul udělil George V. 1931 • Royal Durban I Jižní Afrika I založen 1892 I titul udělil George V. 1932 •R  oyal Canberra I Australia I založen 1926 I titul udělil George V. 1933 •R  oyal Québec I Canada I založen 1874 I titul udělil George V. 1934 • Royal Perth I Australia I založen 1937 I titul udělil George VI. 1937 • Royal Nairobi I Kenya I založen 1906 I titul udělil George V. 1935 • Royal Birkdale I založen 1889 I titul udělil George VI. 1951 • Royal Selangor I Malaysia I založen 1893 I titul udělila Alžběta II. 1953 • Royal Troon I založen 1878 I titul udělila Alžběta II.1978 • Royal Regina I Canada I založen 1899 I titul udělila Alžběta II. 1999 • Royal Mariánské Lázně I založen 1905 I titul udělila Alžběta II. 2003 • Royal Wellington I Nový Zéland I založen 1895 I titul udělil prince Andrew 2004 • Royal Mayfair Golf & Country Club I Canada I založen 1922 I I titul udělila Alžběta II. 2005


R oya l

Zástupci Royal Golf Clubu Mariánské Lázně Oldřich Tobrman (prezident) a Petr Frýbl (pokladník) před klubovnou Royal Montrose Golf Clubu

MJ: Měly Mariánské Lázně nějakou oporu? Byť to slovo osobně nesnáším – lobbistu? Pokud ano, jak velkou sehrál roli? OT: Jak vyplývá z předchozích odpovědí, bez osobní angažovanosti Lady Abrahams by titul Royal náš klub nezískal. K rozhodnutí královny Alžběty II. jistě přispělo i  doporučení dalších osobností, zejména Sira Michaela Bonallacka a účastníků European PGA Tour v Mariánských Lázních v letech 1994 až 1996.

OT: Překvapilo mě, jak silný vztah mají Britové ke svým bývalým panovníkům, jak všichni znají a obdivují krále Edwarda VII., jak byl oblíben a uznáváno je vše, na čem se král Edward VII. podílel.

MJ: „Mariánky“ tedy byly podrobeny tajným inspekcím? OT: O tajných inspekcích nic nevím, ale je pravda, že zejména v devadesátých letech minulého století se vrcholných evropských amatérských i  profesionálních turnajů, které byly v  Mariánských Lázních pořádány, účastnilo mnoho známých hráčů a funkcionářů, kteří naše hřiště, jeho zázemí a atmosféru hodnotili většinou velmi pozitivně.

MJ: Jakou formou bylo přidělení titulu oznámeno? OT: Rozhodnutí nám bylo oznámeno dopisem Její Excelence velvyslankyně Velké Británie v České republice paní Anne Pringle.

MJ: Bylo třeba cestou k zisku oprávnění nosit titul Royal také něco změnit, dělat jinak...? OT: Oficiálně nebyly žádné podmínky sděleny, ale já se domnívám, že velkou roli sehrála velmi dobrá kvalita údržby hřiště, rekonstrukce a dostavby zázemí klubu, které je více než srovnatelné s mnoha britskými Royal kluby. MJ: Co na celém postupu bylo podle vás nejzajímavější?

MJ: Věřil jste, že titul bude „Mariánkám“ nakonec přidělen? OT: Abych byl upřímný, po několika letech projednávání jsem již v získání titulu nevěřil.

Zadarmo do Melbourne Po získání titulu se RGCML obrátil dopisem na ostatní královské kluby, aby je informoval jednak o vstupu do tohoto elitního společenství a  jednak také, aby všem členům ostatních královských klubů učinil velkorysou nabídku na hru zdarma na hřišti v  Mariánských Lázních. Recipročně tak učinila i řada královských klubů, takže členové RGCML již zdarma hráli například na hřištích Royal North Devon, Royal Wimbledon, Royal Cinque Ports. Přece jen trochu z ruky je možnost hry v Royal Melbourne, případně Royal Sydney.

22

MJ: Jaký pocit se dostavil? OT: Byl jsem opravdu šťastný a hrdý na to, co náš klub od počátku devadesátých let dokázal. Získání titulu Royal bylo vyvrcholením dobrovolné práce mnoha našich členů a příznivců. Navíc náš klub získal titul Royal jako první a dosud jediný klub mimo sféru společenství Commonwealthu. MJ: Jak jste vše oznámili svým členům? OT: Členům jsem tuto úžasnou zprávu sdělil na výročním shromáždění členů, které se konalo na jaře 2003, cca tři týdny po obdržení zprávy. Současně jsme informovali naše členy a mariánskolázeňské občany v námi vydávaných Golfových listech. MJ: Změnilo se nějak jejich chování? Čekal bych, že ano, vždyť být členem Royal Golf Clubu... OT: Většina členů si uvědomuje příslušnost k  Royal klubu. Je to znát zejména v  přístupu členů k  dodržování pravidel, golfové etiky, k hostům, kteří naše hřiště navštěvují. Společně se snažíme pozitivně ovlivnit ty členy, kteří si význam příslušnosti k Royal Family dosud plně neuvědomují. MJ: A jak se změnil život vám osobně? OT: Žádné zásadní změny nepociťuji. Pokud však mám tu možnost účastnit se nějaké akce na Royal hřišti v Británii, uvědomuji si, jak velká pocta být členem Royal rodiny to je.


Jak Mariánky

titul získaly V druhé polovině roku 2002 poslal Golf Club Mariánské Lázně zdvořilou žádost britské královně Alžbětě II., aby vzhledem k  historickým vazbám na britskou královskou rodinu udělila klubu souhlas s užíváním titulu Royal. Hřiště v  Mariánských Lázních totiž otevřel 21. srpna 1905 častý návštěvník Mariánských Lázní britský král Edward VII., který se stal i prvním členem klubu. Na základě přímluvy a osobní intervence Lady Luisy Abrahams, spiritus agens v této věci, královna s  tím vyslovila souhlas, a  tak se Golf Club Mariánské Lázně stal 59. Royal Golf Clubem na světě a  dosud jediným původem mimo Commonwealth. Po Mariánských Lázních se staly Royal Golf Cluby v roce 2004 Wellington (Nový Zéland) a v roce 2005 Mayfair (Edmonton, Kanada). Celkem jich je dnes 61 s prestižním, ale stejně tak zavazujícím, titulem Royal. Royal Montrose – green jamky číslo 3 a čtvrté odpaliště

MJ: Mají členové „Mariánek“ nějaké mimořádné výsady ve srovnání s členy ostatních klubů v ČR? OT: Naši členové mají možnost využít výhod reciprocity v  Royal klubech, se kterými jsme uzavřeli reciproční smlouvu. Někde je dojednána 100% reciprocita pro naše členy, někde částečné výhody. Celkem existuje dalších 60 Royal klubů, které získaly tento titul od britské královské rodiny. Reciproční smlouvy máme uzavřeny cca s polovinou z nich. MJ: Dokáží je využít? OT: Někteří členové výhod reciprocity již využili a doufám, že jich bude stále více. MJ: Co byste popřál „Mariánkám“, členům Royal GC, ale i  ostatním golfistkám a  golfistům, do roku 2011? OT: Všem golfistům přeji do roku 2011 mnoho zdraví, pohody, vzájemného respektu, respektu k pravidlům a fair play. Je třeba mít na paměti, že pokud se golf nehraje podle pravidel, není to již golf, ale úplně jiná, nezajímavá hra.

Královské výročí aneb 200 let ve Skotsku Členové Royal GC se kromě různých reciprocit také navzájem navštěvují při slavnostních příležitostech. Přesně tak tomu bylo i v  loňském roce, kdy se zástupci RGCML vydali do Royal Montrose GC. Důvodem byla oslava kulatého výročí.

Loňský rok byl ve znamení především evropského golfu. Úspěch evropských hráčů na obou stranách Atlantiku, získání Ryder cupu, post světové jedničky obsazen Leem Westwoodem... To je současnost. Nicméně tím nejdůležitějším je její golfová minulost. Tady to všechno před mnoha sty lety začalo. Do kolébky golfu, do Skotska, zamířili koncem srpna také dva zástupci Royal Golf Clubu Mariánské Lázně Oldřich Tobrman (prezident) a Petr Frýbl (pokladník), aby se zúčastnili společně se zástupci dalších královských klubů týdne oslav dvoustého výročí založení Royal Montrose Golf Clubu. Prvním aktivním krokem do společnosti královských klubů byla na základě pozvání účast na oslavách 250 let Royal & Ancient Golf Clubu of St Andrews v roce 2004, kde se shromáždilo 144 pečlivě vybraných klubů z celého světa včetně RGCML. Další setkání královských klubů proběhlo koncem ledna loňského roku v  Indii v Kalkatě při příležitosti 100 let Royal Calcutta. Již teď má RGCML pozvání na rok 2013 na oslavu 125. výročí založení Royal Malta. Jak již bylo uvedeno, v  loňském roce oslavil dvousté výročí svého založení Royal Montrose Golf Club. Zastavme se u  několika pozoruhodných okamžiků v  jeho minulosti. Nejdříve je však nutno představit místo oslav. Městečko Montrose má okolo 12 tisíc obyvatel a leží zhruba na půlce cesty mezi Dundee a Aberdeenem na východním pobřeží Skotska, v  oblasti Car-

23

noustie. Carnoustie je téměř golfová Mekka. Kolem dokola je jedenatřicet golfových hřišť. Dostatek výzev pro každého hráče na dlouhou golfovou dovolenou. Jako zajímavost nám pak přišlo, že někteří členové z Montrose, kteří golf hrají desítky let, nebyli nikdy hrát na hřišti Panmure vzdáleném zhruba 50 kilometrů od jejich domácího hřiště a jejich první návštěva pak byla spojena s doprovodem zahraničních hostů oslav. Golf se v Montrose hraje od nepaměti, respektive minimálně od roku 1562, spíše však déle. Jde o páté nejstarší golfové hřiště na světě. Hovoří o tom alespoň zápis v diáři šestiletého školáka Jamese Melvilla, kde se zmiňuje, že ho jeho učitel, ctihodný reverend William Gray, učil „…jak držet hůl pro golf “. 1. ledna 1810 byl v Montrose založen první a zdaleka ne poslední golfový klub – Montrose Golf Club. Opět něco pro zápis do kronik – tentokrát jako devátý nejstarší na světě. V té době měl tehdejší klub také největší prostory pro golf ze všech tehdy existujících klubů. Dalším mezníkem v  historickém kalendáři je rok 1830, kdy klub vydal jeden z prvních souborů psaných pravidel golfu, mj. s  definicí golfové rány. V  roce 1845 přijal nad klubem patronát princ Albert a název klubu se změnil na Royal Albert Golf Club, svou existenci tak započal třetí královský klub po společnosti golfistů z Perthu a po klubu ze St Andrews. Tým z královského klubu z Montrose byl mezi jedenácti týmy, které se zú-


R oya l

Možná nejtěžší par 4 v Evropě – jedenáctka v Mariánkách děsí nejednoho hráče už na odpališti

častnily první golfové akce svého druhu – Grand National Golf Club Tournamentu. Dalším klubem působícím v Montrose byl Victoria Club založený v roce 1864. V klubové historii má své významné místo i rok 1866. V tom roce hostilo hřiště v Montrose The Open, turnaj, který se hrál na 25 jamek. Tolik jamek totiž hřiště v  té době mělo a to je unikát i mezi skotskými linksy. Jde o nejdelší hřiště, jaké kdy bylo použito pro profesionální turnaj. Jen jako perličku řekněme, že vítězem se stal W. Doleman s výsledkem 112 ran a  porazil tak dalších dvanáct hráčů včetně „Old“ Toma Morrise a Willieho Parka. Dámský Montrose Ladies Golf Club byl založen 1889, další pak v  roce 1927 jako North Links Ladies Golf Club. V roce 1986 došlo ke spojení klubů Royal Albert, Victoria a  North links Ladies a vznikl tak Royal Montrose Golf Club (RMGC). Patronem klubu je HRH princ Andrew, vévoda z Yorku. Dalšími kluby působícími na hřišti jsou Montrose Caledonia Golf Club a  Montrose Mercantile Golf Club. Pozemky hřiště patří městu, vlastní provoz pak organizuje a řídí společnost Montrose Golf Links Ltd. a jakýsi výbor pro hřiště sdružující zástupce jednotlivých klubů. Hřiště bylo během doby několikrát redesignováno, výraznější úpravy jsou z let 1895 a 1919. Dnes jde o  dvě osmnáctky – původní Medal Course (Par 71, 6544 yardů, fee 50–55 GBP za kolo) a  Broomfield Course (Par 66, 4825 yardů), původně devět jamek v roce 1915 roz-

Nádherný interiér klubové části rekonstruované klubovny v Mariánských Lázních

šířeno na plnou osmnáctku. Hledá-li někdo příklad typického skotského linksu, je Medal jeho zářivým exponátem. Hřiště je tvořeno osmnácti z původních 25 jamek. Zbývajících sedm je začleněno do hřiště Broomfield. Medal je situován na mořské pobřeží, většinou v rovině a s minimálním převýšením. Postupující eroze mořského pobřeží si již vyžádala posun několika drah. Po obou stranách jednotlivých drah je zpravidla hustý raf a často i křoví s velmi pichlavými ostny. Greeny jsou spíše menší, velmi tvrdé a relativně rychlé. Dobrý výsledek vy-

24

žaduje umísťovat rány, zvláště pak za větru, který denně zásadně mění charakter hřiště. I proto byl Medal Course již dvakrát vybrán pro finálovou kvalifikaci pro The Open (1999 a 2007). Hřiště je památníkem a zároveň testem. Ben Crenshaw o hřišti prohlásil (volně převedeno): „Je to nádherný úsek skvělého přírodního terénu, který ukazuje, jak se zrodil golf.“ Oslavě dvoustého výročí byla ze strany RMGC věnována značná pozornost. Akce k výročí probíhaly průběžně během celého roku. V  srpnu klub navštívil jeho patron, který však neměl zrovna štěstí na vhodné počasí na hru. Proto také ve svém dopise kapitánovi klubu, který byl prezentován na galavečeru, slibuje brzký návrat a patronskou rundu za mnohem příznivějšího počasí. Hlavní oslavy byly situovány na týden od 29. srpna do 3. září 2010. Pozvány byly všechny královské kluby a další spřátelené kluby. O  tom, že pozvání na oslavy výročí RMGC a možnost setkání klubů s právem užívat označení Royal je pro všechny zúčastněné důležité a  významné, svědčí i  účast zástupců 36 Royal klubů z celého světa, například z Austrálie, Nového Zélandu, Indie, Jižní Afriky, Malty, Irska, z ostrovů v „Kanálu“ Guernsey a Jersey a samozřejmě z  Anglie, Walesu, Skotska a  z  Mariánských Lázní. Každý klub měl již před příjezdem stanoveného svého opatrovníka z  řad členů klubu. Naším „buddy“ byla distingovaná dáma Morag Boydová a i díky ní byl náš pobyt velmi příjemný.


Postupující eroze mořského pobřeží si již vynutila posunutí drah několika jamek

Jaký že tedy byl program týdne oslav? Měl svou část sportovní a část společenskou. První den (neděle 29. 8.) registrace, předání darů a organizační záležitosti a  pinta piva na přivítanou. Večerní společenskou část zajistil obligátní welcome drink. Sportovní část oslav zahájila druhý den soutěž dvojic (fourball) na Medal Course, večer proběhlo hojně navštívené setkání s dalším skotským fenoménem – whisky. Není asi překvapivé, že degustace výrobků místních palíren v klubovně RMGC byla velmi úspěšná. Hráčskou vyspělost jednotlivých účastníků prověřila první soutěž jednotlivců. Výuku skotských tanců v prostorech Caledonia GC jsme neabsolvovali, večer jsme věnovali prohlídce města, jeho pamětihodností a místních pubů. Pro účastníky oslav byla čtvrtý den zařazena do programu možnost hry i na jiném hřišti. Naše dvojice měla možnost se popasovat s nástrahami hřiště Panmure. Opět další klenot z místních hřišť. Klubové místnosti, kam jsme měli možnost nahlédnout, plně zobrazují historii datovanou od roku 1845. Nesporným společenským vrcholem týdne oslav pak byl slavnostní galavečer na radnici. Hosté byli přivítáni kapitánem RMGC Brianem Ritchiem, tradiční přípitek královně (Loyal Toast) přednesl Harry Faulkner, předseda organizačního výboru oslav, následovala zdravice zúčastněných klubů, kterou přednesl Colin Brown, kapitán R & A. Bouřlivé ovace zaznamenalo vystoupení místní dívčí taneční skupiny Gordon School of Dancing. Jejich provedení klasických skot-

ských tanců pak inspirovalo mnohé účastníky k napodobování během večera. Pokud by snad někoho zajímalo slavnostní menu, tak tady je: pěna z uzené makrely s ovesnou placičkou, šála z  hovězí svíčkové na kaši z  křenu s  cognac jus a dezert. Vzhledem k tomu, že galavečer končil v ranních hodinách, bylo více než rozumné, že startovní časy pro druhou individuální soutěž jednotlivců – soutěž proti bogey – byly až kolem poledne. Večerní Quiz show v Mercantile GC už pak byla jen příjemnou třešinkou. Poslední den týdne oslav (v pátek 3. 9.) proběhl spíše symbolický turnaj na původních sedmi jamkách Bro-

omfield Course, zvláštní tím, že každá dvojice měla k dispozici pouze tři původní hole s hikorovými šafty. Samozřejmostí bylo týčkování na hromádku písku jako za minulých dob. Tečkou pak bylo vyhlášení vítězů všech turnajů a závěrečná barbecue party. Odpověď na otázku, jaké že to tedy je ve společnosti Royal Golf Clubů, je velmi snadná. Velice příjemné. To, co můžeme těmto historickým klubům závidět, je především pohodová, přátelská, skutečně klubová v nejlepším smyslu toho slova atmosféra. Všude je cítit hrdost na příslušnost ke svému klubu a  na jeho tradice. Dobrá inspirace pro všechny české kluby.

Sport Královský podle Oldřicha Nechanického Oldřich Nechanický, jeden z nejlepších českých trenérů, nositel zlaté medaile 20. výročí PGA of Czech Republic za dlouholetou činnost ve výboru PGAC a vynikající trenérskou práci. V Mariánkách pracuje na pozici manažera resortu. Na koho jiného směřovat otázky týkající se sportovní činnosti a hřiště?

Pro zájemce o oslavy v Montrose doporučujeme návštěvu webových stránek royalmontrosegolf.com a pro plánované oslavy Royal Malta: royalmaltagolfclub.com.

25

MJ: Byly sportovní výsledky a sportovní činnost součástí posuzování v období, kdy Mariánské Lázně žádaly o titul Royal? ON: V tomto případě sportovní výsledky na získání práva používat titul Royal nemají vliv. Myslím však, že kdyby tomu tak bylo, měli bychom se o co opřít.


R oya l

Společné foto s představiteli Royal GC Montrose, zleva H. Faulkner a B. Ritchie. Druhý zprava Oldřich Tobrman a zcela vpravo Petr Frýbl.

MJ: Mají vaši mladí hráči nějaké povědomí o tom, jakého klubu jsou členy? ON: V rámci tréninků vysvětlujeme dětem, co znamená titul Royal. Když vezmu dnes naše mladé hráče reprezentačních družstev mužů a  žen, kterým v  době získání titulu bylo 13–15 let, tak si troufnu říci, že jsou patřičně na svůj klub hrdi.

MJ: Zvýšil se zájem rodičů o umístění ratolesti do vašeho klubu? ON: Dvakrát v  roce, tj. před začátkem letní a  zimní přípravy, přicházejí pravidelně nové děti do přípravky střediska mládeže, ale neřekl bych, že je zájem vyšší než dřív. V současné době máme v přípravce střediska mládeže (to ještě nejsou členové) téměř 40 dětí a ve středisku mládeže, to jsou členové do 18 let, jich je 54.

MJ: Jaké turnaje budete v příštím roce hostit? ON: V loňském roce, kdy jsme slavili 105 let od otevření našeho hřiště, se u nás odehrálo mezinárodní mistrovství ČR ve hře na rány. V  letošním roce nic podobného nechystáme a jedním z vrcholů naší soutěžní sezony bude tradiční King´s cup a mistrovství klubu, kdy mám v  plánu i  vzhledem k  počtu profesionálních hráčů, členů našeho klubu, uspořádat kategorii Pro nebo hrát mistrovství klubu společně Pro a amatéři v jedné kategorii.

MJ: Odráží se nějak závazek vyplývající z názvu klubu i v jeho sportovní reprezentaci? Jsou na hráče „Mariánek“ kladeny vyšší náV současné době žádné změny neplánujeme, Popřejete něco čtenářům roky než na hráče jiných klubů? i když je pravda, že dříve nebo později budeme MJ: ForGolfu a  také hráčkám ON: Z  pohledu titulu Royal muset přistoupit k rekonstrukci starých greenů. a hráčům do roku 2011? snad ani ne. Náš klub má dlouK zásadní přestavbě hřiště ale nedojde. ON: Rád bych popřál nejen hou sportovní historii, vyrostly čtenářům ForGolfu, ale všem zde hráčské legendy českého hráčkám a  hráčům všech kategolfu bratři Dvořákové a  Kunštové. Klubové reprezentace všech věkových MJ: Chystají se v „Mariánkách“ nějaké změny gorií, aby jim sloužilo zdravíčko a  splnila se kategorií získaly mnoho titulů, takže na naše na hřišti? Třeba i dramatické ve smyslu rede- jim všechna přání jak v osobním, tak i golfovém životě. hráče jsou kladeny spíše nároky, aby na tyto signu? výsledky navázali. Což se nám myslím zatím ON: V současné době žádné změny neplánujeme, i když je pravda, že dříve nebo později bu- Co říct závěrem? Snad už jsem pochopil výdaří. deme muset přistoupit k rekonstrukci starých jimečnost titulu Royal. A  taky třeba někteří MJ: Vedete je k tomu, nebo je samovolně vy- greenů. Myslím si však, že by nemělo dojít k zá- z  čtenářů teď mají trochu pohromadě inchovává prostředí? sadní přestavbě hřiště ani k velkým změnám ve formace o  tom, jaká událost se v  roce 2003 ON: Ke sportovním výsledkům, ale i k získání tvarování či rozšiřování existujících greenů. v „Mariánkách“ udála. Royal GC Mariánské povědomí, že jsou členy královského a nejstar- Jednoduše zrekonstruovat současné greeny Lázně přejeme do dalších let nehynoucí inšího klubu, jsou vedeni v rámci tréninkového tak, aby členové a hosté našeho hřiště hráli na venci, mnoho spokojených hráčů, skvělé programu a klubového života. „old course“ se světovými standardy údržby. a hrdé členy a sportovní úspěchy!

26


napsal XXXX foto XXXX

27


p r av i d l a

PRAVIDLA, PRAVIDLA, PRAVIDLA... Dneska si trošku zafilozofujeme. Snad to nebude na obtíž. O pravidlech se toho namluví až běda. Nejčastěji se mluví o tom, že se nedodržují. Tak si pojďme jen tak brouzdat myšlenkami okolo nich.

H

raju si tak šachy…, popadnu koně a posunu ho o  čtyři políčka kolmo vpřed…, seberu dámu a založím si ruce na hrudníku se samolibým úsměvem. Protihráč se na mě dívá nejdřív udiveně, pak trochu nasupeně. Ptá se, jestli to fakt myslím vážně, a  prosí mě, abych vrátil dámu a táhl koněm laskavě korektně. Nenechá si to líbit. Nepřesvědčím ho ani náhodou. Při fotbalovém utkání okolo mě probíhá soupeřův útočník, mezi ním a  brankou ani jeden spoluhráč. Přistrčím ho bleskově oběma rukama tak, že udělá tři kotrmelce a  pěkně si namele. Rozhodčí se nedívá. Řev diváků a  mávání praporku nad hlavou pomezního ale nakonec dosáhnou toho, co se v takovém případě dalo čekat. Z náprsní kapsičky

tahá sudí červený kartonek a já se můžu jít sprchovat. Jedu si takhle autem a  telefonuju. Dokonce nemám ani zapnutý pás. S  telefonem u  ucha projedu takřka krokem v hustém provozu okolo policejní hlídky na červenou do křižovatky. Za chvilku vzduch prořízne siréna a  „oktávka“ s  modrými majáky vyrazí vpřed. O  pár desítek metrů dál stojím u krajnice a marně se snažím dopočítat peněz ve šrajtofli a  přitom ještě probírám v  hlavě, jak je to vlastně s mými body. Někdo zachází s pravidly jako parní válec: buď po mém, nebo nic

Jedu si takhle autem a telefonuju. Dokonce nemám ani zapnutý pás. Projedu okolo policejní hlídky na červenou. Za chvilku vzduch prořízne siréna... 28

A teď „rozbor“ Když hrajete šachy, nikdy vás ani nenapadne táhnout dámou jako koněm, nikdy vás ani nenapadne posunout pěšce v jednom tahu až na protivníkovu „základní čáru“ a  vyměnit si ho za další dámu. A  kdyby to někdo udělal vám,


napsal Michael Jon foto Archiv budete s ním ještě hrát? No nebudete! To je přece jasné jako facka! Tak proč, když se něco podobného stane na golfu, dělají všichni mrtvé brouky a říkají, že je jim to jedno? Dokonce i při turnaji? To se fakt jen těžko chápe. Na golfu taky rozhodčí není u všeho. Proč se tedy nedomáhají (byť ne huronským řevem a  na dálku) spoluhráči řešení prohřešků, které „nebyly vidět“? Od toho rozhodčí a  soutěžní výbory na hřišti jsou. Na stadionu si všichni zařveme z  plných plic „Fauuuul! Pískeeeeej!“, na golfu pak titíž křiklouni rozpačitě, až upejpavě krčí rameny a  říkají, že je jim to fuk. A  ještě hůř – řeší to až druhý den přes telefon s kamarádem rozhodčím slovy: „Že jo! Dyť já to řikal!“ A  ten třetí případ? To je zřejmě ještě nezařazená diagnóza. Chorobná vyzývavá drzost a  pokusy, co všechno může projít. Tohle se bohužel objevuje i na golfu. Ti, již měli jet, protože měli přednost, v  té chvíli komentují: „Blbeček, ani neměl pásy! To je dobře, že tu jsou benga! Doufám, že mu to parádně sečtou!“ Tady určitá paralela exituje i na golfu. Tedy jen v  lepším případě. Začne se (občas) shánět rozhodčí.

se soutěžním výborem, s rozhodčím. A  když půjde o  pořádnou lumpárnu, informovat domovský klub. Bez citu. Každý klub má své STK. A prezidenta. A výbor, předsednictvo...

A proč?

Když jeden nemá ani zdání, jak se na golfu chovat...

Krátký návod aneb Jak to dělají jinde Tak třeba následující řádky jsou vyčleněny z členského závazku jedné americké střední školy. Určitě jsou ta slova platná pro jakýkoli klub v jakékoli době:

GOLFOVÁ PRAVIDLA  ČLENA KLUBU

...často to bolí víc ty ostatní, než jeho

Myslím, že chyba je kromě nenapravitelné české nátury taky v uspěchanosti doby a  v  úbytku vlivu klubů na své členy. Ještě relativně nedávno se daly prohřešky hráčů spočítat na prstech jedné ruky. No, trošku, trošičku jsem si zapřeháněl, pravda... Je to už tak víc než patnáct let a po pravdě i „tenkrát“ měli hráči problémy s  pravidly. Jen se „tenkrát“ víc dávalo pozor na to, kdo je z  kterého klubu. Klubová příslušnost byla to, co mnoho hráčů donutilo „lehnout“ na pravidla a  naučit se je opravdu pořádně. „Tenkrát“ by se totiž hned ptali: „Odkud jsi?“ a pak by se říkalo, že tam a tam neznají pravidla. Ne ten a ten, ale tam a tam. A po návratu tam a tam by tomu a tomu členové domovského klubu pěkně vyprali perka. Rozhodně nevolám

No přece, abychom všichni hráli stejnou hru, aby byla úcta k pravidlům, která existují a  fungují stovky let, naplněna tak, jak je očekáváno a  aby tím byla naplněna i  úcta a  respekt k  ostatním spoluhráčům.

Z čehož pánové sedávající v horním patře této budovy radost nemají a mít nebudou

Abychom všichni hráli stejnou hru, aby byla úcta k pravidlům naplněna tak, jak je očekáváno a aby tím byla naplněna i úcta a respekt k ostatním. po starých časech, ale na tom, že do klubů (nebo třeba i do české PGA!) byli přijímáni noví členové jen tehdy, když se pod jejich přihlášku podepsali garanti, něco bylo. Pak jste prostě dělali ostudu sobě, garantům a  klubu. Dneska ji uděláte maximálně sobě a  to se dá přežít, protože u vás v klu-

bu a vaši kámoši se to nedozvědí nebo máte šanci jim tvrdit, že to bylo úúúplně jinak...

Co s tím Tak třeba řešit v  klidu a  civilizovaně všechno hned na místě. Říct kolegovi „hele, takhle se to nedělá“. A  když neporozumí, řešit to

29

FILOZOFIE: Členství v golfovém klubu je pocta. Místo v týmu, ve společenství vyžaduje závazek ze strany člena klubu. Od všech členů klubu se očekává, že budou prokazovat správný přístup k etice a při reprezentaci klubu vyznávat hodnoty, jakými jsou zdvořilost, poctivost, sounáležitost a hrdost. OBLÉKÁNÍ: Všechna golfová hřiště mají zavedena pravidla v oblékání a od vás se očekává, že budete tato pravidla uznávat a dodržovat. CHOVÁNÍ: Golf je hra o poctivosti a respektu. To se očekává od každého hráče. Těm, kdo porušují tyto zásady, bude hrozit trest. MLUVA: Urážlivé výrazy a vulgární jazyk nejsou tolerovány. RESPEKT – DISCIPLÍNA: Od všech členů se očekává, že budou postupovat vždy v souladu s pravidly golfu. Respekt ke spoluhráčům, trenérům, hřištím a personálu je morální povinností.


Hr áčka 4G

Společná

radost i smutek Vlasta Peterková, seniorská mistryně roku 2010, má s golfem spojený celý svůj dospělý život. Na golfu našla manžela, vychovali spolu dva špičkové golfisty – Janu a Martina – a ona sama hraje výborně. A ještě tvrdí, že golf jí jde „jen tak“! 30


napsala Lenka Soukupová nafotil Karel Brázdil Kdy jste se seznámila s golfem, patřila jste stejně jako váš manžel k těm skalním, předlistopadovým golfistům? S golfem jsem se potkala v roce 1976. Tehdy jsem hrála tenisovou extraligu za Slavii VŠ Praha a  s  kamarády jsme se jeli podívat do Poděbrad na golf. Standa Veverka, Saša Stolle, Jarda Peterka, Vojta Karel a Jirka Holý alias „Snack“ tam hráli svoji každodenní partičku a ochotně zapůjčili hole a míčky. Docela nám to šlo, a tak nás to „chytlo“… Byla tam legrace a hec a to nás bavilo… Byl pro vás golf jednoznačná sportovní volba? Patrně bych zůstala u  tenisu, neseznámit se na golfu s Jardou. Vzali jsme se a přestěhovali do Karlových Varů. Ještě nějaký čas jsem hrála tenisovou ligu za Vary a Jarda golf za Start Karlovy Vary. S příchodem našich dětí na svět jsme samozřejmě zvažovali, zda budou hrát tenis nebo golf. Chtěli jsme být spolu. Rozhodli jsme se pro golf. Tak jsem i  já odložila tenisové rakety a manžel mi obstaral moje první golfové hole. Krásnou starší dámskou půlsadu – sw, pw, 7, 5, trojku dřevo. Co hůl, to jiný model. Golfový švih jsem vůbec neřešila, hlavně se trefovat. Z tenisu jsem měla „cit“ pro míč, tak to vcelku šlo. Pravidla a etiku ústně předávali služebně starší golfisté. Neměla jsem ambice být v golfu šampionkou, ale okouzlovalo mě samo prostředí. Krásná příroda a klid. A sdílení tohoto prožitku s  ostatními golfisty. Po hře nikdo nespěchal domů. Ve staré dřevěné klubovně to „žilo“…

Málokdy jdu trénovat, většinou si nedám poradit, nejsem dříč v žádném sportu. Vlastně to byl jediný luxus, kterého jsme si „za bolšána“ užívali. Celé to nádherné golfové hřiště takřka zadarmo a jen a jen pro nás. Váš manžel i  dcera jsou golfovými profesionály a syn Martin hráčem s HCP 0. Jak vypadalo jejich dětství a  jaký byl váš rodinný život v době, kdy děti vyrůstaly? Jelikož ani já, ani manžel a ani nikdo z našich rodin nebyl nikdy členem KSČ, bylo těžké pomýšlet na nějakou kariéru. Kromě té sportovní. To bohudík soudruzi neuměli zařídit, aby vyhrávaly jejich „kádrové rezervy“. Takže jsem se podívala do „nepřátelské“ ciziny jen jako reprezentantka v tenisu.

Manžel zpočátku pracoval jako učitel a já jako speciální pedagožka v  pedagogicko-psychologické poradně. Měli jsme tak akorát na živobytí, ale poměrně dost volného času, abychom se mohli věnovat svým dětem a svým zálibám. Naše děti byly pohybově nadané. Zvládaly jakýkoliv sport. Vyzkoušely kdeco. Dilema, zda děti vést k tenisu, golfu či jinému sportu, jsme vyřešili za ně. Vedly nás k tomu, jak už jsem uvedla, rozumové důvody. A tak se stal golf jejich osudem. Martin i Jana byli několikanásobnými mistry republiky, přestože si oba myslí, že by tenis vzhledem k  jejich mentalitě k  nim více pasoval. Možná mají i  pravdu… Kdo ví? Golf v naší republice byl a bohužel stále zůstává da-

31

leko za evropskou špičkou. O světové úrovni ani nemluvím. Co všechno kromě úžasného sportu přinesl golf do vaší rodiny? Pospolitost, společné prožívání radosti i smutku. Euforii z vítězství, to, když se Jana kvalifikovala na Futures Tour, popř. 2x na U.S. Open. Když Martin vyhrál kvalifikaci o  stipendium na Florida Southern College ... Ale i  stavy zoufalství, když s  Janou, Martou Balkovou, Mírou Holubem a  Martinem Vanclem havaroval řidič mikrobusu, který je vezl na juniorské ME. A  Janino dlouhodobé léčení a uzdravování.


Hr áčka 4G ní družstva mužů a žen a celostátní žebříček. Více se můžete dozvědět na www.csga.cz. Jelikož seniorů neustále přibývá, začínají vznikat spontánně i  tzv. regionální senior tours. Tady na západě Čech jsme založili Regionální Lázeňskou Senior Tour. Účastní se jí senioři a seniorky z 10 klubů, na jejichž domovských hřištích během sezony tour probíhá. Soutěží mezi sebou kluby i  jednotlivci. Podrobnosti o  tom budou na www.seniorgolftour.cz.

Často a ráda hraju s kamarádkami foursome o drobné, krásně se při tom hecujeme a škádlíme.

Budování golfového hřiště v Cihelnách nás stálo hodně sil, práce, energie, peněz, odříkání a  starostí. Bohužel kvůli sobectví a  podlosti našeho obchodního partnera přišlo všechno to úsilí nazmar. Období soudů a  osočování manžela, dokud ho soud neočistil, znamenalo pro nás velký stres. Všechno to dobré i zlé však naši rodinu naopak ještě více stmelilo. Jak se vyvíjela vaše hra? Máte také singl HCP, to nejde jen tak! Vlastně je to jen tak. Na golf stále chodím velice ráda. Málokdy jdu trénovat, většinou si nedám poradit, nejsem a nebyla jsem dříč v žádném sportu, který jsem kdy dělala. Neříkám, že jdu hrát golf, říkám: „Jdu se pro-

jít.“ Většinou nejdu celou osmnáctku, jdu jen pár jamek, a to nejraději v podvečer, kdy už je na hřišti málo lidí a mohu jít rychle. Chodím ráda sama se dvěma míčky a přitom si krásně „vyčistím“ hlavu a skvěle se odreaguju. Při turnajích mi velmi vadí čekání a  pomalá hra, ale soutěžím ráda. Jednomístný HCP není z pohledu sportovce žádný velký úspěch! Zapojila jste se i do práce v České seniorské golfové organizaci. Můžete přiblížit její činnost? Česká seniorská golfová asociace je dobrovolné sdružení golfistů seniorského věku. To je u mužů 55 a u žen 50 let věku. ČSGA pořádá pro tuto skupinu hráčů a hráček dvoudenní celostátní turnaje, podle výsledků z těchto turnajů sestavuje reprezentač-

32

V roce 2007 jste byla vyhlášena seniorkou roku, letos jste se stala seniorskou mistryní republiky. Jaký je to pocit? Rok 2007 byl z pohledu mých golfových výsledků pro mne nejúspěšnější. Do té doby jsem se nikdy nedostala pod hranici 80 ran. V  roce 2007 se mi to dařilo poměrně často. Docílila jsem HCP 6,5. Na MMČR jsem se umístila za dvěma zahraničními hráčkami třetí, vyhrála jsem MČR. Na mistrovství klubu jsem se umístila druhá za Martinou Dorníkovou, vyhrála jsem několik celostátních turnajů ČSGA a umístila se na 1. místě celostátního seniorském žebříčku. Na základě těchto výsledků jsem byla oceněna ČGF titulem hráčka roku v kategorii seniorů. Pak nastal trochu útlum a  hrála jsem, jak se říká, „koks“. Krize trvala až do srpna letošního roku. Trochu se to zlomilo na MMČR, kde jsem obsadila 4. místo za trojicí zahraničních hráček a vyhrála MČR. Měla jsem radost hlavně z toho, že jsem zase začala hrát standardně výsledky lehce nad 80. Jaké jsou vaše největší úspěchy v golfu od vašich počátků? Pár chvilek slávy jsem si i v golfu užila! Několikrát jsem vyhrála mistrovství klubu, párkrát jsem vyhrála MČR v seniorech. Třikrát v řadě za sebou jsme jako klub (GCKVA) vyhrály seniorské mistrovství družstev žen. Vlastně jsem, jak si vzpomínám, také vyhrála 1. ročník mid-amatérek, Masters na Konopišti. Kvalifikovala jsem se do finále Peugeot Tour. Finále se hrálo v Paříži na hřišti National, kde jsem si v Pro-Am před France Open zahrála s Thomasem Levetem. Třikrát jsem reprezentovala naši republiku na Maria Sgaravatti Trophy, což je neoficiální seniorské mistrovství Evropy. Je to taková


Vlasta Peterková

Aktuální HCP: 8,6 Členka klubu: GCKVA Hole: železa Callaway, dřeva Srixon Míčky: Callaway, Srixon Nejoblíbenější hřiště: z českých Karlovy Vary, z floridských University Park Hole in one: zatím se mi to podařilo třikrát Nejoblíbenější jamka: čtyřka v Karlových Varech, zahrála jsem tam jedno ze svých tří hole in one a nikdy – zatím – jsem tam nebyla ve vodě Nejlepší výsledek: Na MMČR seniorů v K. Varech: tři kola – 77, 79, 83


Hr áčka 4G Jak vnímáte svou rodinu? Každá máma by měla svoje děti vidět jako ty nejkrásnější, nejchytřejší a nejnadanější. V tomto ohledu jsem „každá “ máma. Pokud se týká Jardy, nemohla jsem si přát lepšího manžela a  otce pro svoje děti. Vím, že manželství může fungovat jen tehdy, když je v tom vztahu vzájemná úcta, ohledy a respekt. Když je vztah rovnocenný a  ti dva se mohou na sebe spolehnout a důvěřují si. Výběr partnera, s kterým založíš rodinu, je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Jsem moc ráda, že jsem při něm měla štěstí. Jak často vidíte Janu a jaké to je, když se už jako studentka vydala do světa a vlastně tam zůstala až na malé výjimky dodnes? To víte, že se mi stýská. Měla bych ji ráda ze svého sobeckého pohledu doma. Ale děti jsou nám svěřeny jen na určitý čas a pak je musíme nechat jít žít si svůj život. Naštěstí technika tolik pokročila, často se vidíme a  slyšíme na skypu, a  to téměř denně. Svět se „zmenšil“ i tím, že je možné svobodně cestovat. Jsem na ni pyšná, že obstála i za oceánem, že má spoustu přátel a že je právě taková, jaká je. Přelom roku jste trávila u ní na Floridě. Jak jste si to užili? Jana teď pracuje v  IMG LEADBETTER GOLF AKADEMY v Bredentonu na Floridě jako certifikovaný instruktor. Bydlení si našla u  pláže na romantickém ostrůvku Anna Maria Island. Strávila jsem u  ní celý měsíc. Jsem ráda, že jsem měla možnost poznat její druhá evropská liga. Tam jsme bohužel většinou končily v  dolních patrech tabulky, ale nikdy ne poslední. Co vás na golfu baví? Jak často chodíte hrát, jak často trénujete? Jak už jsem řekla, baví mě procházka po golfovém hřišti, klid a okolní příroda. Často a  ráda hraju s  kamarádkami foursome o drobné, krásně se při tom hecujeme a škádlíme. Také trochu samozřejmě probereme všechny novinky v klubu, sportovní výsledky, problémy i  radosti v  rodinách. Je to taková laická, ale velmi účinná, psychoterapie. V sezoně chodím hrát tak třikrát v týdnu a občas na turnaje. Na cvičák chodím jen výjimečně, jen když je zavřené hřiště. Je něco, co vás na golfu štve? Asi 15 let působím občas na hřišti jako rozhodčí. Nemám ráda, když jsou hráči bezo-

hlední, například tím, že jsou hluční, pomalí a sobečtí. Jako by hráli sami! Také mi vadí neznalost základních pravidel golfu a etikety u hráčů, kteří již hrají turnaje. Letos jsem například přistihla hráče, jak dropuje z outu a jeho spoluhráč ho ještě hájil, že tak je to správně, tak to má být! Podle mne by začátečníci měli mít více soudnosti a nejdříve se naučit základy na svém domovském hřišti a pak teprve jít hrát turnaje. Jaké je vaše civilní povolání? Vždycky mě zajímala filozofie, psychologie a sociologie. Vystudovala jsem na UK v Praze speciální pedagogiku a dlouhá léta jsem pracovala v  pedagogicko-psychologické poradně, kde jsem se věnovala dětem s poruchami učení a chování. V roce 2004 jsem přešla do rodinné poradny a  dodnes, i  když na malý úvazek, se věnuji problémům partnerského soužití a vztahům mezi rodiči a dětmi.

34

Každá máma by měla svoje děti vidět jako ty nejkrásnější, nejchytřejší a nejnadanější. V tomto ohledu jsem „každá “ máma. pracovní prostředí i to, jak v Americe vychovávají mladé nadějné hráče. Nejen v  golfu. Zázemí pro výuku je něco, o čem lze jen těžko informovat. Kéž by něco takového mohlo být i u nás! Také mně okouzlilo bydlení na pláži, dlouhé podvečerní procházky u moře při západu slunce. Ráda jsem poznávala místa, kde se Jana pohybuje, obhlížela jsem golfová hřiště a  poznávala Janiny přátele. Štědrý den jsme strávili pohromadě celá rodina. Došlo i  na tradiční bramborový salát s  obalovanou rybou a řízky. Ten vánoční čas v teple byl pro


tĂŠma

36


napsal Michael Jon nafotil Antonín Krčmář

2010 PRO

Jaká byla sezona?

Díl 1. ›››

V uplynulém roce se česká profesionální série opět posunula. Narostly prize money, hrálo se třikrát mimo české území a také záznamy byly k vidění nejen na programu Nova Sport, ale také na Z1.

37


téma I bez přímého přenosu měla medializace túry na obrazovkách televizorů velmi kvalitní zastoupení a hodiny záznamů vyráběné pod vedením Davida Rozvalda přinesly český profesionální golf do mnoha domácností. Pojďme si připomenout, jak to všechno vlastně bylo. Jak se odvíjela loňská profesionální série.

Plzeň 25. března 2010 Zástupci Plzeňského Prazdroje a PGA of Czech Republic se sešli, aby stvrdili spolupráci nejslavnějšího českého piva s gol­fem. Pilsner Urquell naváže v  následujících třech letech na spolupráci se soutěží Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Ta ponese podle smlouvy, kterou podepsali generální ředitel Plzeňského Prazdroje Doug Brodman a prezident PGA Czech Petr Nitra, jméno plzeňského piva až do roku 2012. „Na golfových hřištích v  Česku se golfisté setkávají s naším pivem již od roku 2001. Pilsner Urquell podporuje české profesionály a v českém i světovém golfu je hodně vidět. Věříme, že naše podpora pomůže českým golfistům k úspěchům ve světových soutěžích a že je častěji budeme vídat spolu s pivem Pilsner Urquell na turnajích té nejvyšší úrovně. Jako generální partner Českého olympijského týmu také věříme v účast českého golfisty

na olympijských hrách v roce 2016,“ řekl Doug Brodman, generální ředitel a předseda představenstva Plzeňského Prazdroje. „Zásluhou silných partnerů, jakým je pro nás značka Pilsner Urquell, se zvedá kvalita Pilsner Urquell Czech PGA Tour, a tedy i zájem špičkových golfistů o české turnaje. Díky partnerství se hraje více turnajů než dříve a na kvalitních hřištích. Současně se zvyšuje i  sportovní úroveň hráčů, kteří na naše turnaje přijíždějí ze zahraničí. A právě konfrontace s  tvrdou mezinárodní konkurencí pomáhá zlepšovat výkonnost českých profesionálů,“ řekl Petr Nitra, prezident PGA of Czech Republic.

Mstětice 26. dubna 2010

GOLF PRAGUE OPEN PRESENTED BY MP SHOT Golf Prague Open ve Mstěticích vyhrál John Horsky. Při vyvrcholení úvodního turnaje Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010 jsme se dočkali pořádných veletočů. Po obědě přivál poměrně silný vítr nepříjemnou přeháňku, po níž následovalo i velké ochlazení. S přibývajícím časem se ale počasí zlepšilo a turnaj končil opět pod slunečními paprsky. Proměnlivé počasí se také podepsalo na neustálých změnách pořadí, z  něhož nakonec vyplynul překvapivý vítěz. John Horsky se pravidelně pohy-

Do Mstětic pravidelně létají i Morgan Oloffsson a Henrik Engdahl. Mezi nimi v černém Jiří Janda junior

buje na hranici elitní desítky, ale na Golf Prague Open rozhodně nepatřil k favoritům. Po neděli se dělil o sedmou pozici, když první kolo obešel v paru. V pondělí hrál ve velké pohodě a vůbec nehleděl na počasí. Předvedl celkem 6 birdie, když na jamkách č. 9, 10 a 11 zahrál dokonce tři v řadě za sebou. John Horsky zvítězil na Pilsner Urquell Czech PGA Tour vůbec poprvé a ze svého úspěchu měl obrovskou radost. „Náročné podmínky mi vyhovovaly. Dalo by se říci, že čím horší počasí, tím lépe pro mě. Bylo důležité hrát dobře z  odpališť a to se mi dařilo. Z  triumfu jsem opravdu nadšen,“ dodal John Horsky, jemuž z dotace 450 tisíc patří finanční prémie 55 tisíc korun. O jednu ránu za ním zaostal Marek Nový, který dokázal zahrát celkem 8 birdie. I on nasázel tři

v řadě – mezi jamkami 13–15. Jenže se nevyvaroval chyb, které mu přinesly pět bogey. Nový tak stále čekal na své premiérové vítězství. I tentokrát mu uniklo jen velice těsně, protože na Horského ztratil pouze jednu ránu. Třetí příčku obsadil Petr Mrůzek. Mstětický Head Pro dokonale využil znalosti místního hřiště. Jeden úder pod par zahrál loňský celkový vítěz Pilsner Urquell Czech PGA Tour Petr Nič a skončil čtvrtý. Po prvním kole vedoucí trojice Robert Schovánek, Daniel Kraljič a Ladislav Trubač se výsledkově propadla a vpředu se udržel pouze Robert Schovánek, který se na 7. jamce blýskl eaglem. Jenže pak přišly velké chyby na následujících dvou jamkách a ztráta několika ran. Přesto se dokázal ještě zvednout a ve výsledkové listině ho najdeme na pátém místě.

Konečné pořadí/ Mstětice 1

John HORSKY

140

2

Marek NOVÝ

141

(-3)

3

Petr MRŮZEK

142

(-2)

4

Petr NIČ

143

(-1)

5

Robert SCHOVÁNEK

144

(E)

6

Viktor SKALLE

145

(+1)

(-4)

Lukáš LIZÁNEK Alan BABICKÝ 9

Andrej KRALJIČ

146

(+2)

10

Henrik ENGDAHL

147

(+3)

Lukáš TINTĚRA Karel Skopový junior. I přes spoustu práce s klienty v rodinné akademii si najde čas na českou túru

38

Jiří SEIFERT Daniel KRALJIČ


39 Ondra Lébl válcuje všechny svým strojovým golfem s minimem chyb


téma

Petr Nič přestoupil od letošního roku k Teaching – Pro a bude působit v rodinné akademii otce Pavla Niče


Další pravidelný zahraniční účastník – Švýcar Stephane Lovey

Waidhofen 10. května 2010

WAIDHOFEN PARTNER TROPHY 2010 BY CZ GOLF Lukáš Lizánek zopakoval ve Waidhofenu loňský triumf. Lukáš Lizánek vstupoval do finále ze závětří dělené čtvrté pozice a s pocitem dobře zvládnutého úvodního kola, v  němž zahrál dvě birdie a jedno bogey. To bylo v  jeho podání ještě o třídu lepší. Lizánkovi se vydařil začátek druhého kola, když na první devítce předvedl na jamkách číslo 2, 3, 6 a 8 celkem čtyři birdie. V dalším průběhu sice tak často neskóroval, ale důležitější bylo, že absolutně nechyboval a nedopustil žádnou ztrátu. Na „sedmnáctce“ přidal ještě jedno birdie a s  nejlepším výsledkem dne 67 ran si došel pro obhajobu waidhofenského titulu. Lizánek měl v průběhu obou dnů nejvyrovnanější formu a dohro-

mady zahrál pouze jedno bogey. Před rokem Lukáš Lizánek nastartoval na Waidhofen Partner Trophy by CZ GOLF úžasnou sérii tří vyhraných turnajů v řadě, když následně triumfoval i v  Ropici a v Ústí. Lizánek získal ze čtyřsettisícové dotace finanční prémii 55 tisíc korun a v Order of Merit se

posunul na 2. místo. I nadále vedl John Horsky, který ve Waidhofenu skončil čtvrtý. Nesmírně dramatickou bitvu o druhé místo sváděli zkušený Petr Skopový a nováček mezi profesionály Viktor Skalle. Petru Skopovému se podařilo rychle zapomenout na nepovedené Prague Open, kde totálně selhal na 10. jamce prvního kola, na níž zahrál 10 úderů. Do závěru turnaje ve Waidhofenu šel jako Lizánek z děleného čtvrtého místa a poctivě a klidně sbíral birdie. Dohromady jich nastřádal pět (na jamkách číslo 1, 3, 12, 13 a 16). O možné play-off s  Lizánkem ho připravilo jediné bogey druhého kola na „sedmičce“. O druhé místo, byť dělené, ale nepřišel. Viktor Skalle si ve Waidhofenu počínal hodně nebojácně. Na každé jamce se snažil útočit. Nijak netaktizoval a nekompromisně mířil za úspěchem. Podle toho také vypadá jeho skóre-karta. Najdeme v  ní málo vídaných 8 birdie! Na druhé straně ale také 4 bogey, která znamenala v  součtu obou kol skóre –5. Tedy úplně stejný výsledek jako v  případě Petra Skopového, na něhož se dotáhl až v  úplném finiši zásluhou dvou birdie na „sedmnáctce“ a „osmnáctce“. Viktor Skalle po svém vstupu do PGA na počátku letošního roku vnesl do Pilsner Urquell Czech PGA Tour další svěží vítr. Svými výbornými výsledky navazuje na loňské úspěšné nováčky Marka Nového a Jakuba Stanislava.

1

Lukáš LIZÁNEK

138

(71 + 67)

–6

2

Petr SKOPOVÝ

139

(71 + 68)

–5

Viktor SKALLE

139

(71 + 68)

–5

4

John HORSKY (CAN)

140

(71 + 69)

–4

5

Marek NOVÝ

141

(72 + 69)

–3

6

Jakub STANISLAV

142

(70 + 72)

–2

7

Robert SCHOVÁNEK

143

(71 + 72)

–1

Lukáš TINTĚRA

143

(71 + 72)

–1

Ondřej LÉBL

143

(71 + 72)

–1

Vladimír VELENSKÝ

145

(75 + 70)

+1

Pablo HOJAS Novo (ESP)

145

(74 + 71)

+1

Joaquín NAVARRO (ESP)

145

(72 + 73)

+1

41

CZECH PGA MEDIA TROPHY 2010 Czech PGA Media Trophy v Berouně vyhrál amatér Filip Mrůzek. V Berouně si Filip Mrůzek došel pro triumf s nebývalým klidem a jistotou. Osmnáctiletý talent se nenechal nijak vyvést z míry z vedení po prvním kole a v pondělí svou hru s přehledem kontroloval. Ve všech herních činnostech byl velice precizní, a když dostal šanci útočit, tak ani na okamžik neváhal. Vzhledem k tomu, že je stále ještě amatér, nemusel se nijak stresovat tlakem z příležitosti sáhnout si na kvalitní finanční prémii. Pondělní kolo v chladném a větrném počasí zvládl v paru, když na každé ze dvou bogey dokázal brzy

A ještě jednou cizozemci: Michael Newell )USA) a jeho caddy Frank Valdes, syn kubánských emigrantů

Konečné pořadí/ Waidhofen

10

Beroun 31. května 2010

odpovědět zahráním birdie. To nejlepší si nechal na závěrečnou jamku, na níž jako opravdový vítěz vystřihl birdie pětimetrovým puttem. Celkově pak předvedl 138 ran a ve druhém kole udržel skóre –6. Do Order of Merit, nejprestižnější profesionální série ve střední Evropě, zapsal 55 tisíc bodů a posunul se na 5. místo. Na prvenství amatérského hráče na profesionálním turnaji PGA Czech se čekalo téměř 5 let. Naposledy se tento kousek podařilo zrealizovat v roce


téma Pilsner Urquell Czech PGA Tour slaví John Horsky. Finále se odehrálo za velice teplého počasí, zároveň ale jeho aktérům znepříjemňoval život nárazový vítr. Kanaďan českého původu skvěle puttoval a ve finále Czech PGA Match Play Championship Ropice Trophy 2010 na 36 jamek porazil Viktora Skalleho výsledkem 7/6. John Horsky navázal na své prvenství z úvodního turnaje sezony ve Mstěticích a díky finanční prémii 80 tisíc korun si upevnil vedení Order of Merit série. Horsky na cestě do finále vyřadil Jiřího Maglena, Jiřího Štryncla, Petra Mrůzka a Daniela Kraljiče. Viktor Skalle, který se potýkal se zdravotními problémy, sice na premiérový triumf mezi profesionály nedosáhl, ale i tak zaznamenal svůj nejlepší výsledek v  profesionální kariéře. V  semifinále navíc zahrál hole in one.

Konečné pořadí/ Beroun 1.

Filip MRŮZEK (am.)

138

(66 + 72)

2.

Petr SKOPOVÝ

143

(72 + 71)

–1

3.

Viktor SKALLE

144

(71 + 73)

PAR

4.

Jakub STANISLAV

145

(71 + 74)

+1

5.

Andrej KRALJIČ

146

(77 + 69)

+2

Alan BABICKÝ

146

(76 + 70)

+2

–6

7.

Jaroslav KREJCAR

147

(71 + 76)

+3

8.

Daniel KRALJIČ

148

(76 + 72)

+4

Tomáš KAMAS

148

(73 + 75)

+4

Ondřej LÉBL

148

(72 + 76)

+4

2005 při PGAC Championship ve hře na rány Petru Ničovi. Druhý skončil za Filipem Mrůzkem Petr Skopový, který se proti prvnímu kolu zlepšil o jednu ránu a s výsledkem –1 bere nejvyšší peněžní odměnu 55 tisíc korun.

řech jamkách objevila tři bogey a postupnými krůčky se vracel zpátky do hry. Dohromady nasbíral 5 bogey a 4 birdie, což nakonec čerstvému profesionálovi stačilo na třetí pozici. V pořadí Order of Merit si udržel

Výsledek finálového utkání John Horsky–Viktor Skalle 7/6 V Ropici byl na programu posledního dne Czech PGA Match Play Championship Ropice Trophy 2010 ještě jeden zápas. Z duelu o třetí místo na 18 jamek si pomyslný bronz odvezl do Slovinska Daniel Kraljič, který si poradil s Jakubem Jandou. U obou jde o jejich nejlepší umístění na turnajích Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Utkání o třetí místo bylo velice vyrovnané a Da­ niel Kraljič definitivně rozhodl o svém vítězství až na 18. jamce s výsledkem 1/0.

Jirka Holý dokázal překvapit v Mladé Boleslavi

Na vítěze ztratil pět ran. Složité chvíle prožíval Petr Skopový zejména na 11. jamce, kde se musel vyhrávat z hustého roughu do prudkého kopce a musel se spokojit s double-bogey. Svou chybu ale záhy napravil a na následujících jamkách č. 12 a 13 se blýskl birdie, což nakonec nejspíš rozhodlo o jeho druhé příčce. Třetí pozici vyválčil po nepodařeném začátku druhého kola Viktor Skalle. Za Skopovým zaostal o jednu ránu. Ve Skalleho skóre-kartě se po čty-

Jiří Štryncl, který se chystá na angažmá v Norsku

9.–16. místo/ 5 000 Kč Jiří Štryncl, Ondřej Lébl, Petr Skopový, Lukáš Tintěra, Lukáš Lizánek, Robert Schovánek, Roland Hahn, Petr Nič 5.–8. místo/ 8 500 Kč Petr Mrůzek, Jakub Stanislav, Andrej Kraljič, Jeff Sikute 4. místo/ 17 000 Kč Jakub Janda 3. místo/ 22 000 Kč Daniel Kraljič 2. místo/ 45 000 Kč Viktor Skalle 1. místo/ 80 000 Kč John Horsky

Tále 26. června 2010

vedení Kanaďan s českými kořeny John Horsky před Lukášem Lizánkem a Viktorem Skallem.

výsledek utkání o 3. místo: Daniel Kraljič–Jakub Janda 1/0

ŽP PIPEX PRO 2010 VIKTOR SKALLE VYHRÁL V TÁLÍCH

Ropice 17. června 2010

ROZDĚLENÍ FINANČNÍCH ODMĚN 17.–32. místo/2 000 Kč Jiří Maglen, Jan Juhaniak, Oskar Borhy, Vít Šimek, Jakub Mareš, Květoslav Strachota, Oto Košta, Petr Štrougal, René Pink, Vladimír Velenský, Jan Zedníček, Roman Svoboda, Martin Laimar, Jaroslav Krejcar, Steve Bradley, Pablo Hojas

Ve velkou jízdu Viktora Skalleho se změnil pátý turnaj Pilsner Urquell Czech PGA Tour v Tálích. Náročné slovenské hřiště v podhůří Nízkých Tater Skallemu při ŽP PIPEX PRO 2010 vysloveně sedlo a od prvního kola až do poslední jamky okupoval první pozici. Nakonec zvítězil naprosto jednoznačným způsobem o osm ran před Ondřejem Léblem.

CZECH PGA MATCH PLAY CHAMPIONSHIP ROPICE TROPHY 2010 Profesionální mistrovství ve hře na jamky vyhrál John Horsky. Druhé vítězství v letošním ročníku

42


Na své premiérové vítězství ještě čeká dobře hrající Jakub Stanislav


téma

Nezaměnitelné „bububu“ Johna Horskyho po drivu

šího výsledku v letošní sezoně Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Doposud bylo jeho maximem 7. místo ve Waidhofenu. Dnešní kolo zvládl na 77 úderů a o jednu ránu uhájil druhou příčku. Léblovi nejvíc šlapal na paty Jakub Janda, který potvrdil kvalitní formu posledních dní a díky vyrovnaným výkonům ve všech třech kolech si vysloužil třetí pozici. Před devíti dny skončil čtvrtý na jamkovce v  Ropici a teď si ještě o místo polepšil.

Konečné pořadí/Tále 1.

Viktor SKALLE

+2

75 + 71 + 69

(215)

2.

Ondřej LÉBL

+10

76 + 70 + 77

(223)

3.

Jakub JANDA

+11

77 + 73 + 74

(224)

4.

Jeff SIKUTE

+12

75 + 77 + 73

(225)

5.

Petr MRŮZEK

+13

75 + 80 + 71

(226)

6.

Lukáš TINTĚRA

+14

75 + 75 + 77

(227)

7.

Zuzana KAMASOVÁ

+17

77 + 79 + 74

(230)

Pablo NOVO

+18

79 + 78 + 74

(231)

8.

Lukáš LIZÁNEK

79 + 75 + 77

Alan BABICKÝ

77 + 72 + 82

Viktor Skalle se usadil ve vedení hned první den turnaje, kdy se dělil o první příčku s Petrem Mrůzkem, Jeffem Sikutem a Lukášem Tintěrou. Jeho tři souputníci postupně odpadali, ale Viktor Skalle vydržel. Vášnivý klavírista Skalle sdílel vedoucí pozici i po druhém kole, po němž se stal jeho hlavním vyzyvatelem Ondřej Lébl. Skalle vstoupil do závěrečného kola jako uragán a hned na prvních jamkách dal Léblovi najevo, že se o prvenství nehodlá nijak přetahovat. Díky dvěma birdie na úvodních dvou jamkách se dostal do pohody a nakonec v  průběhu kola nasbíral celkem šest birdie. K nim sice přidal i čtyři bogey, která ale nemohla nijak pokazit jeho skvělý

finálový výkon. Za svým premiérovým profesionálním triumfem šel nekompromisně a Léblovi vůbec nedal šanci na odpověď. Skalle se v každém kole zlepšoval, když ve čtvrtek začal výsledkem 75, v pátek si polepšil na 71 (par hřiště) a v sobotu demonstroval svou sílu a herní pohodu 69 ranami, což je zároveň i nejlepší kolo celého turnaje. Jako jediný ze všech hráčů se dostal pod 70 ran. Ondřej Lébl zahrál skvělé druhé kolo, když předvedl 70 ran (–1) a přidal se k Viktoru Skallemu na první příčce. Další den ale Skalle Lébla k ničemu nepustil. Lébl ale může být určitě se svým výkonem spokojen, protože dosáhl nejlep-

ve slovenských Tálích. Skalle se posunul na vedoucí příčku ze 4. místa, které mu patřilo v předchozím vydání Order of Merit PGAC. Za Skallem, který je profesionálem teprve prvním rokem, si drží druhé místo v pořadí Order of Merit Marek Nový. Marek Nový sbírá většinu bodů na turnajích EPD Tour, kde pravidelně prochází cutem a útočí na umístění v elitní desítce. Na start na Czech Open mohou směle pomýšlet i průběžně třetí Petr Skopový a čtvrtý Lukáš Lizánek. Petr Skopový ale zaznamenal v  červnu mírný pokles z  vedoucí příčky na třetí. Na ropické jamkovce vypadl už ve druhém kole a na EPD Tour se mu dařilo se střídavými úspěchy, když na Fleesensee prošel cutem a ve třetím kole zahrál dokonce nejlepší kolo turnaje. Ale v  Coburgu se mezi vyvolené těsně nevešel. Lukáš Lizánek si pohoršil o jednu pozici, když v Ropici neobhájil loňské prvenství, ale důležité body zapisoval v Tálích. Výrazný posun dopředu zaznamenali Ondřej Lébl s Petrem Ničem. Léblovi skvěle vyšel turnaj ŽP PIPEX PRO 2010, na němž skončil hned za Skallem druhý. V  národním žebříčku mu patří páté místo. Nič stejně jako loni nabírá výtečnou formu opět v  červnu. Před rokem se zásluhou zlepšení ve druhé polovině sezony prosadil až k  vítězství v  celkovém pořadí

Čeladná 1. července 2010

ORDER OF MERIT PGAC VEDE VIKTOR SKALLE Česká PGA v souladu se standardy  PGA´s of Europe vede a zveřejňuje svůj národní Order of Merit. V  roce 2010 se na základě národního Order of Merit určuje i přidělení divokých karet pro turnaj Czech Open 2010 v Čeladné, který je zařazen do European Tour. Momentálním vládcem českého profesionálního golfu je díky svým úspěšným výsledkům z posledních týdnů Viktor Skalle. Při turnajích Pilsner Urquell Czech PGA Tour bral vysoké body za druhé místo na jamkovce v Ropici a za triumf

44

Viktor Skalle se svým kedíkem prošli celou sérií ve velkém formátu


Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Na konci června zahrál výborně na EPD Tour v Coburgu a v Order of Merit je už na šesté pozici. Do ženského žebříčku zatím bodovaly dvě hráčky. Slovenka Zuzana Kamasová, která je ale členkou PGAC, zabodovala na ŽP PIPEX

PRO 2010 v Tálích, kde se umístila v první desítce. Kamasová vede s  velkým náskokem před Editou Nechanickou. Pořadí Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010, v němž se objevují i hráči ze zahraničí, vedl po pěti turnajích Viktor Skalle.

ORDER OF MERIT PGA CZECH/ Stav k 1. 7. 2010

muži 1.

Viktor SKALLE

209 600

2.

Marek NOVÝ

159 676

3.

Petr SKOPOVÝ

127 646

4.

Lukáš LIZÁNEK

102 953

5.

Ondřej LÉBL

99 266

6.

Petr NIČ

72 696

7.

Jakub STANISLAV

67 561

8.

Jakub JANDA

61 663

9.

Robert SCHOVÁNEK

61 595

10.

Petr MRŮZEK

61 450

ženy 1.

Zuzana KAMASOVÁ

107 960

2.

Edita NECHANICKÁ

3 350

INZERCE

ORDER OF MERIT PILSNER URQUELL CZECH PGA TOUR 2010 Stav po turnaji ŽP PIPEX PRO 2010

muži 1.

Viktor SKALLE

203 600

2.

John HORSKY

175 600

3.

Ondřej LÉBL

96 933

4.

Lukáš LIZÁNEK

93 753

5.

Petr SKOPOVÝ

73 900

6.

Jakub JANDA

62 587

7.

Petr MRŮZEK

61 650

8.

Filip MRŮZEK

57 450

9.

Jakub STANISLAV

55 500

10.

Marek NOVÝ

55 000

Je červenec

Všichni už vědí, kdo si letos pojede zahrát do Čeladné s evropskou špičkou. Možnost vyzkoušet si přímý souboj dostali Marek Nový, Viktor Skalle, Petr Skopový a Ondřej Lébl. Právo účasti si vybojovali postavením v průběžném Order of Merit. Mimo hru zůstali Petr Nič a Lukáš Lizánek, kterým se nepodařilo využít šance na turnaji EPD Tour v Hamburku, kde bodovali jen Petr Skopový (T39) a Marek Nový (T41). A o tom, jak to dopadlo v Čeladné a jak vypadala druhá polovina sezony, si řekneme zase něco příště.


Část I.

J a k s e stav í h ř i št ě

Přípravy na zlatý třesk

Na těchto místech jste byli zvyklí číst architektonické rozbory vybraných domácích hřišť. Než přijde nová sezona a další hřiště uzrají k nafocení aktuálních podob, rozhodli jsme se využít zkušeností, jaké náš pravidelný přispěvatel a golfový projektant Jakub Červenka má, z trochu jiného konce. Následujících několik čísel se budeme věnovat tomu, jak hřiště vůbec vzniká. Aneb ze zelené louky ke greenu. Projdeme si historií jednoho čerstvého hřiště ve slovenské Senici, hřiště, o kterém se bude jednou hodně mluvit...


napsal Jakub Červenka nafotil autor & Zdeněk Mojžíš

Gold Golf Resort Senice


J a k s e stav í h ř i št ě

Dokončený osmnáctkový ostrovní green před přízemím a terasou budoucí klubovny

V

ětšina z nás tuzemských golfistů, pokud se rozhodne zahrát si v  některé sousední zemi, vyráží především do Německa. Hned za hranicemi je několik oblíbených destinací – třeba Haugshlag nebo Golf Club Schwanhof. Pokud se rozhodneme dopřát si golf řekněme nejlepšího evropského formátu, nabízí se jako nejbližší cíl rakouský Golf Club Fontana. Na východ od naší hranice toho zatím moc není. Respektive nebylo.

Jack Nicklaus v Humenci

Výjimkou mohl být snad jen slovenský golfový resort Tále. Donedávna bychom hřiště té nejlepší kvality, z pera zvučného evropského

architekta anebo snad i jména s  transkontinentálním věhlasem, na Slovensku hledali marně. No vidíte, zdání klame! Možná nám už nechybí mnoho času a budeme mít možnost ochutnat golfovou lahůdku z  dílny Jack Nicklaus Design, a to hned tak říkajíc za humny. Na pomezí mezi Českou a Slovenskou republikou, přesněji u obce Šajdíkové Humence, se dokončuje první velké golfové hřiště ze dvou plánovaných, pine course. Pod projektem je podepsána golfová legenda Jack Nicklaus, respektive jeden z hlavních a nejúspěšnějších projektantů této kanceláře, Tom Pearson. V jeho portfoliu jsou opravdu velká hřiště, třeba Castle Pines Golf Club,

měřit na postupy, kterými si investoři musejí projít, než vznikne a než se postaví takto kvalitní resort.

Než se začne stavět...

Každý projekt má svou historii. Některé mají zrod lehčí a kratší, jiné velmi dlouhý a  složitý. Myslím, že neexistuje spravedlivá úměra mezi velikostí projektu a složitostí jeho zrodu, i  když by se to mohlo na první pohled zdát. Nicméně cesta k cíli je v drtivé většině dlouhá a složitá. Zvlášť, když si vysníte projekt, který se svým rozsahem, objemem a  lokalitou vymyká již postaveným, v okolí běžným hřištím. Právě takový je Gold Golf Resort.

Donedávna bychom hřiště té nejlepší kvality, z pera zvučného evropského architekta anebo snad i jména s transkontinentálním věhlasem, na Slovensku hledali marně. No vidíte, zdání klame!

Instalace dřevěných nosných kůlů budoucí kolové hradby ostrovního greenu jamky 18

Denver, Country Club at Muirfield, Dublin, Golf Club Crans, Crans-sur-Sierre, Grand Cypress Resort & Golf Academy, Orlando, La Moraleja Golf Club, Madrid, Muirfield Village Golf Club, Dublin, Pebble Beach Golf Club, Monterey nebo hřiště Valhalla v Louisvillu, které hostilo poslední americký Ryder cup. K tomu desítky dalších. A protože je tento projekt opravdu výjimečný, pojďme se malou exkurzí na jeho příkladu za-

48

Jak to vlastně všechno začalo? Tváří, se kterou se slovenští golfisté setkávali po několikaleté období při různých příležitostech spojených s prezentací areálu anebo zprávami z  výstavby v pravidelných televizních šotech, byl pan Richard Filko. Generálním projektovým manažerem celého areálu, odpovědným za výstavbu a  koordinaci jednotlivých dodavatelů stavebních prací a mimochodem denně v území, byl pan Zdeněk Mojžíš. Právě on mne jed-


Hloubení jezera mezi jamkami 9 a 10 bylo možné pouze za pomoci použití speciální techniky

noho květnového dne minulého roku pozval ke spolupráci na dostavbě hřiště. Fázi výstavby samotného hřiště se budeme věnovat v dalším čísle. Nyní se zaměříme na přípravné práce, které předcházely zahájení samotné výstavby hřiště. Mohlo by se zdát, že fáze přípravy území na stavbu je z pohledu samotné výstavby areálu jen jednou krátkou,

stojaté vodě se naopak rozplaví. Je to, jako když si malé děti hrají s bábovičkami na pískovišti, jenže v mnohem a mnohem větším měřítku. Pokud by totiž sebevědomí dodavatelských firem značně převýšilo zkušenosti s pracovními postupy v  takovém území a  podmínkách, způsobilo by to investorovi, ale především stavební společnosti, nemalé problémy a velké časové prodlevy.

Písky nelze hutnit běžnou cestou, jsou nepojivé, sebelehčí vánek pracně dosažený tvar rozfouká a v podmáčené, stojaté vodě se naopak rozplaví. Je to, jako když si malé děti hrají s bábovičkami na pískovišti, jenže v mnohem a mnohem větším měřítku.

Hra na velkém pískovišti

Co bylo tak složité na přípravě území? Jsou to váté písky, které tvoří podloží celého prostoru. Váté písky nepřipomínají poušť jen vizuálně, ony se totiž tak i chovají. Je to nestandardní a nestabilní podloží, které vyžaduje znalosti i odvahu pro jiné technické postupy a  principy než ty, které známe z výstavby na zeminách. Písky nelze hutnit běžnou cestou, jsou nepojivé, sebelehčí vánek pracně dosažený tvar rozfouká a  v  podmáčené,

Bohužel i touto zkušeností si investor při výstavbě projektu Gold Golf musel projít. Prvotní, byť dlouhotrvající, hledání správného projektanta se radikálně změnilo k lepšímu, když byl do projektu pozván Jack Nicklaus Design. S jeho vstupem do území se učinil nejen krok o pomyslný stupeň výše v projektových pracích, golfových vizích, ale především v  návrhu technologických postupů, protože s obdobným podložím mají mnohaleté zkušenosti z jiných koutů světa.

Po kolena v močálu a sahaře

Práce v pískách má velký potenciál a projektantům i  stavitelům nabízí neobvyklé možnosti v  modelaci, variabilitě a  extrémnosti tvarů, kterých při výstavbě na zemině nelze díky charakteru zeminy za žádných okolností

49

INZERCE

možná nevýznamnou, epizodou. V případě Šajdíkových Humenců, tomu tak rozhodně nebylo. Sám jsem vstoupil do projektu v době, kdy byly všechny přípravné práce dávno dokončené, hřiště bylo zčásti rozestavěné, ale bylo toho hodně co opravovat.


J a k s e stav í h ř i št ě

Pokud stavitel neví jak na to, i sebelehčí vánek pracně dosažené tvarování do druhého dne rozfouká

dosáhnout. Nicméně, než se vytvoří podmínky odvodňovací systém, počkat i několik dlouhých stavební mechanizace. Rovněž pohyb mezi jedpro takovouto, z  pohledu golfového architekta týdnů, než voda z území odteče, předtím, než se notlivými již hotovými celky byl možný pouze a stavitele „smysluplnou“ a kreativní, práci, tomu do prostoru mohlo opět vstoupit a zahájit po- v  mezilesích. Mezi skupinami stromů, které oddělují jednotlivé dráhy. Jenže toto mezilesní předcházejí dlouhé měsíce dřiny doslova po ko- třebné práce. Důmyslný systém nových vodotečí postavený území bylo a je biologicky velmi cenné. Předelena v močálu a v sahaře. Klíčové pro přípravu k  výstavbě v  území bylo v konečném trasování se ve většině míst budoval vším pro svou celistvost a ekologickou hodnose systémem kaskádových přepadů. tu. V  těchto zónách byl totiž kladen extrémní správné zvládnutí existujícího vodního režimu. Spodní část mnohahektarové plochy byla silně Jedině tak bylo možné zachovat kontrolovatel- důraz na zachování bohaté kolonie mechového, podmáčená. Původním územím vedlo několik nou výšku hladiny podzemní vody v  místech, kapradinového, vřesového a borůvkového podrostu. Cíl totiž nebyl stanoven potoků a  odvodňovacích strouh, pouze z  důvodu ochrany přírokteré dohromady tvořily spleť kaSe vstupem Jack Nicklaus Designu do území se dy, z  úcty k  pannenské krajině nálů, vytvořených za dlouhá desetiučinil krok o pomyslný stupeň výše především a  biodiverzitě, ale také pro neletí a spojených ve funkční přírodní opakovatelnou atmosféru a  kosystém. Veškeré vodoteče bylo pov návrhu technologických postupů, protože lorit bezprostředního okolí butřeba upravit a přetrasovat tak, aby s obdobným podložím mají mnohaleté doucích golfových drah. Příroda bylo možné zahájit odlesňovací zkušenosti z jiných koutů světa. a  estetika golfové architektury a výkopové práce v území a zachošly v tomto projektu ruku v ruce. vat při tom vyrovnanou hladinu podzemní vody. To proto, aby nebyly narušené kde došlo k  větší výškové změně tvarování te- Požadovat na jednotlivých dodavatelích tak okolní stabilní ekosystémy a zároveň bylo ve fi- rénu při budování golfových drah. Zároveň se nadstandardní přístupy k  ochraně v  takto stanále dosaženo projektovaných konečných výšek tím odtok povrchové vody v kanálech zpomalil vebně složitém území lze pouze a  jedině za hladin vodních nádrží. Tento krátký odstavec ve natolik, že nedocházelo ke splachu jemných pís- předpokladu, kdy všichni zúčastnění táhnou za skutečnosti představoval několik měsíců práce ků proudem do nejnižšího jezera. Na některých jeden provaz. Sdílejí společnou vizi a pro proa denního monitoringu území, při kterém byl vy- místech bylo výškové převýšení na 100 metrů jekt dýchají. To se podařilo docílit při prováprošťován nejeden utopený těžký pracovní stroj. i více než čtyři metry. Celkové převýšení v úze- dění dokončovacích prací na hřišti na podzim Dalo by se říct, že vzhledem k nestabilitě podloží mí od nejnižšího bodu u klubovny k nejvyššímu roku 2009, o kterých budeme psát v  několika následujících dílech, a takto stmelený tým se a míře jeho podmáčení bylo vyprošťování speci- místu za greenem jamky číslo 5 činí 32 metrů! podařilo sestavit. Jemu by měl především patřit ální techniky na denním pořádku. Příroda a golf ruku v ruce velký dík za odvedenou práci. 32 metrů převýšení Velký důraz byl kladen na dokončení rozdělaNapříklad po odlesnění prostoru budoucí drá- né práce. Jakýkoli návrat do již stabilizovaného hy se hydrologické poměry v  daném území území představoval velký objem víceprací přeAutor děkuje za konsultaci při tvorbě článku změnily natolik, že bylo nutné vytvořit dočasný devším na úpravách po vjezdech a  výjezdech Zdeňkovi Mojžíšovi.

50


soutěž

poznej golfistu ... a vyhraj grafiku

Michaela Žemličková si dobře rozumí s grafickou tuší a ručním papírem. A má vytříbený cit pro to, vystihnout několika zdánlivě jednoduchými čarami to nejdůležitější. Na vás už teď bude rozpoznat, jakého golfistu si vzala tentokrát pod svůj drobnohled... A výhra pro toho, kdo se trefí a bude následně vylosován? originál kresby rozměru 50 x 60 cm. správná odpověď z prosince: Jakub Pokorný Vítězem se stává Miroslav Skalka. Gratulujeme! Odpovědi pište do 20. 2. 2011 na adresu soutez@mediadrive.cz, v předmětu zprávy s heslem grafika.

* Nápověda: Fotografii golfisty, která byla naší šikovné kreslířce předlohou, dobře znáte z minulého čísla.

zpracovala Redakce nakreslila Michaela Žemličková, www.michaelazemlickova.com

51


a n ato m i e X V – z áv ě r

GOLFOVÉ IDEÁLY, EXTRÉMY A KURIOZITY Zdaleka ne všechna místa na světě, kam se golf v minulém století rozšířil, obstojí v konfrontaci s ideály a normotvornými zásadami rekapitulovanými v předchozích kapitolách. Mnohdy se naopak zdá, jako by s nimi byla v přímém protikladu. Někdy je tento konflikt natolik markantní, že se stává zdrojem jisté alternativní estetiky – jakousi „z nouze ctností“ svého druhu – podtrhující osobitost konkrétní lokality.

Augusta National – mistrovské dílo A. Mackenzieho (foto A. Krčmář)

52


napsal J. C. Novák foto archiv

Zajímavosti pro milovníky kuriozit – sběratele nevšedních zážitků i golfovou turistiku – však nechme stranou. V  závěru našeho seriálu rozlišujme dvě zásadně odlišné situace, jež lze (z hlediska umístění a  povrchu hřišť) považovat za netradiční:

1

V první řadě jsou to extraordinérní polohy (a  exotická prostředí), v jejichž rámci se nacházejí jinak konvenční travnatá hřiště. K takovým patří například následující situace:  Hra na „slepou bábu“ se ještě stále hraje na několika málo britských linksových hřištích, jejichž dráhy nebyly budovány paralelně, nýbrž kolmo k  podélným osám dun. Představují relikt čistě naturálního designu – zachovaly krajinu v  původní, nezměněné podobě...  Termální golf – na Novém Zélandu nacházíme hřiště, jejichž části tvoří termální jezírka, sirné prameny, bublající louže, bahenní sopky, dýmající pukliny a  podobné přírodní „překážky“. Prostředí zaměstná všechny vaše smysly – odporný vaječný zápach prý místní už ani nevnímají. Angažován bude dokonce i  sluch prostřednictvím zvuků žbluňkajícího bahna…

 Atlantská blata: dráhy oceánského hřiště v Jižní Karolině jako by plavaly mezi pobřežními dunami, lagunami, mokřady a bažinami. Každá druhá jamka má co dělat s vodou. Místní však ujišťují, že to zdaleka není nejhorší – v porovnání s všudypřítomným a  směrově nevyzpytatelným větrem…

systém. Země pod nimi se otřese tisíckrát ročně…  Kamenitý kaňon v arizonské poušti ukrývá hřiště, k  jehož základním charakteristikám patří zástupy vzácných kaktusů druhu Saguaro, dožívajících se až 300 let. Kromě nich patří k místnímu koloritu i dva druhy smrtelně jedovatých chřestýšů. Kvůli omeze-

Konvenční travnatá hřiště se někdy nalézají v extraordinérních polohách či jinak exotickém prostředí. Hrajeme pak spíše na slepou bábu, termální golf, atlantská blata, v sopečném resortu, pouštní oáze či na škváře.  Sopečný resort na Havaji sestává ze hřišť, jejichž dráhy jako by byly vyřezány z černého lávového pole, vyteklého z  největší a nejaktivnější sopky světa Mauny Loa. Při posledním výbuchu láva cestou spalovala všechnu vegetaci – vznikající metan plnil zemní dutiny a  po vznícení vybuchoval, přičemž rozmetával po okolí části skalního podloží. Vulkanické výpary obsahují mj. kyselinu chlorovodíkovou a sírovou i skleněné částice. Hřiště díky poréznímu vulkanickému podloží nepotřebují žádný drenážní

ným zdrojům vody mají fairwaye i greeny spíše ostrovní charakter. Travnaté oázy nepředstavují ani 10 % z celkové výměry…  Pouštní oáza v  Dubaji se pro oblast Středního východu stala prototypem „zázraku“, později opakovaně napodobovaného. Cena za provoz prvního travnatého hřiště v poušti činí 4,5 milionu litrů destilované vody denně. Zásadní problémy byly též s pohyblivými písečnými dunami, které bylo třeba stabilizovat, a  s  větry přinášejícími písečný prach. Ten zadržuje „nevídaný“ větrolam

53

– aleje desetimetrových stromů plnící i úlohu zábran proti potulným velbloudům, nemilosrdně spásajícím vše zelené…  Škvárové výsypky a haldy dominují bývalým měděným dolům v Montaně. Při masivní rekultivaci bylo třeba překrýt půdu, kontaminovanou arzenikem, olovem a  mědí, inertní zeminou. Jack Nicklaus v roli projektanta kolem hřiště ponechal stoleté trosky industriální architektury, aby oživovaly „paměť místa“. Všudypřítomnost škváry jej navíc inspirovala k experimentu, který vtiskl hřišti další jedinečnost – nezaměnitelné černé bunkery…

2

Druhým odlišným typem jsou lokality s alternativními povrchy, na nichž se hraje golf bez trávy – ty představují zejména písčitá, hlinitopísčitá, až hliněná a  podobná „hřiště“, z  nichž uvádíme pro příklad:  Nekonečný bunker starého hřiště v  Dubaji je noční můrou pro všechny hráče, kteří z hloubi duše nenávidí rány z písku. Společným rysem všech písčitých hřišť jsou olejem napouštěné a  utahované greeny – pro svoji barvu nazývané „browns“. Kromě tmavší barvy jsou v  moři písku identifikovatelné proto, že býva-


a n ato m i e X V – z áv ě r jí vyvýšené nad úroveň terénu. Chovají se podobně jako travnaté – až na to, že docílit back-spinu je na nich prakticky nemožné…  Palmový háj na fairwayích mají dráhy hřiště v Gambii na západoafrickém pobřeží – jsou hratelné pouze mimo období dešťů, tj. dříve, než začne divoce růst řídká a  slabá tráva, která na sobě míč neudrží, leč dokonale jej ukryje. K fee je třeba připočíst náklady na doprovod zametače jamkovišť alias brownů…  Hornatá hlinitopísčitá pustina – tak vypadá kábulské hřiště v  Afghánistánu, vybudované v  70. letech minulého století – krátce předtím, než se ocitlo pří-

mo ve válečné zóně. I když okupace byla nahrazena výjimečným stavem jiného druhu, vzpomínky na golf zde oživují nadšenci z řad zahraničních novinářů, vyhledávajících adrenalinové zážitky, k  nimž puttování pod dohledem ozbrojenců jistě patří…  Měsíční povrch – jeho prachovou fairway si jako zatím jediný pozemšťan vyzkoušel astronaut A. Shepard, když v r. 1971 odpálil (na druhý pokus) železem č. 6 od lunárního modulu směrem do Moře klidu. S  nadsázkou vlastní všem bogye-golfistům světa později nadšeně popsal, jak „míček odletěl na míle a  míle daleko“! K  čemuž žurnalisté poznamená-

Jinde se zase golf nehraje na trávě, ale na alternativních – písčitých, hlinitopísčitých až hliněných površích…

vají, že to sice teoreticky mohlo být něco přes kilometr, ale s ohledem na výstroj to zřejmě nebyla ani polovina takové vzdálenosti... Přijměme proto – na závěr našeho seriálu –, smířlivě skutečnost, že golf se zkrátka hraje všude. Mnohé z  extrémů je zvykem popisovat výčtem nejrůznějších

golfových „Nej“. Před nedávnem jsme se jim věnovali i na stránkách našeho časopisu (viz číslo 8/2009). Pro jejich kaleidoskopické zabarvení se však nehodí, abychom s nimi celý cyklus uzavírali. I  v  tomto ohledu ovšem platí, že výjimka potvrzuje pravidlo. U jednoho ze superlativů se proto přece jen zastavme.

Přijměme proto – na závěr našeho seriálu –, smířlivě skutečnost, že golf se zkrátka hraje všude. Skici AM pro hřiště Pasatiempo, St. Cruz

54


Nejznámější z klasických… Nejznámější – obdobně jako nejslavnější či nejkrásnější –, patří z hlediska hodnocení golfových hřišť k silně spekulativním, obtížně měřitelným, a  tedy výsostně subjektivním kategoriím. Do pomyslné „Síně slávy“ by hlavním vchodem zřejmě vešlo St. Andrews Old Course, do „Síně krásy“ zase např. Cypress Point, o kterém už bylo též mnohokrát hovořeno. Obě jmenovaná hřiště by se jistě mohla právem objevit i v této kategorii, kdyby ovšem v Georgii neexistovalo hřiště Augusta National.

v případě řádově vyšších markantů – výjimečných kombinací (zpravidla tří) drah. K  takovým populárním triádám patří známá herně riskantní uskupení, jako například takzvaná Holy Trinity (sekvence jamek č. 15–17 na hřišti Cypress Point), Amen Corner (č. 11–13 na Augusta National), Bears Trap (č. 16– 18 na Bay Hill), Green Mile (č. 16–18 na Quail Hollow) a podobné notoricky známé kombinace drah z předních amerických hřišť. Současné digitální technologie sice již umožní vytvořit na 100 % věrnou kopii terénu, ale těžko si poradí s jedinečným přírodním rámcem, ať již jej budeme nazývat „milieu“, či „génius loci“ anebo jakkoli jinak…

Bylo založeno B. Jonesem, který návrhem pověřil Alistera Mackenzieho pod bezprostředním dojmem z jeho předchozí realizace – hřiště Pasatiempo GC v kalifornském Santa Cruz (viz skica na předchozí straně). Otevřeno bylo v  r. 1933 – a  od následujícího roku hostí každoroční Masters – jediný turnaj ze čtyř profesionálních majors turnajů, který se nestěhuje z  místa na místo. Za všechna ta léta zná dokonce i amatérská veřejnost toto hřiště nazpaměť – včetně dendrologických názvů jednotlivých jamek, jmen památných stromů apod. Reportáž Sports Illustrated o  Palmerově vítězství v  r.  1958, rozhodnutém vytrucovanou hrou dvěma míči z foregreenu jamky č. 12, dala jméno proslulému „Amen Corneru“ (viz foto A. Krčmáře).

Mohli jsme se přesvědčit, že proces opakovaného uplatňování dříve známých, osvědčených principů, bez ohledu na výraz, který pro něj souhrnně použijeme, se odehrává různými způsoby: aplikací klasických zásad a forem v jiném prostředí, snahou přesně zkopírovat původní vzory, adaptací či kopírováním pozdějších (i  moderních) známých příkladů, vědomě i mimoděk opakovaným vynalézáním dříve objeveného i  sestavováním celých hřišť z  přísných replik anebo volných, tzv. „stylových“, napodobenin. Pro přesnost je závěrem třeba zdůraznit, že Mackenzieho autorské pojetí nemá nic společného s  mechanickým kopírováním starých střihů či bezduchým opakováním osvědčených vzorů. Náš muž – ani jeho kolegové, následovníci a jejich žáci –, se nepokoušel i  roubovat skotskou krajinu na americkou půdu. Tvůrčím způsobem – s  využitím licenční nadsázky – do ní však zasahovali v  přísném souladu se svými ideály a golfovými archetypy, jež si do Nového světa ve svých hlavách (a  skicách) z Evropy přiváželi ...

Architekt se zde – na hřišti v Augustě –, pokusil důsledně aplikovat zásady, které prostě považoval za správné. Za tím účelem neváhal dokonce remasterovat (postmoderním jazykem řečeno „citovat“) pět jamek ze St. Andrews a  jednu z  Berwicku. Mackenzieho metoda navrhování golfových hřišť se velmi rozšířila a stala se v  minulém století běžnou pracovní formou, zasluhující alespoň pár slov. V historickém exkurzu do světa „jamek řečených klasických“ jsme viděli, že duplikovat jednotlivou jamku coby symbol určitého hřiště není až tak obtížné. Mnohem složitější by to bylo

Portrét architekta Alistaira Mackenzieho

55

Z cyklu: Golfová hřiště pro architekty a urbanisty (vyšlo knižně, vydal Golf Club Praha & CAADstudio, XII/2010, http: www.golfarch.cz )


bu s i n e s s

Golf

jako firemní kultura Petr Šlajchrt - Sales Manager

Společnost SAS má jednu příjemnou zvláštnost. Celou dobu své existence, tedy již 34 let je vlastněna jedním člověkem - Jimem Goodnightem, velkým fandou golfu. Takže kromě toho, že vlastní hned tři golfová hřiště, prosazuje i ve firmě na všech úrovních dodržování etikety... 56


napsal Leoš Kopecký nafotil Jakub Joachim

Kdo je SAS?

SAS je předním světovým dodavatelem v oblasti BI (Business Intelligence) a analytického softwaru dodávajícího průlomovou technologii k transformaci způsobu podnikání. Tento software poskytuje jeden integrovaný proces pro analýzu jakýchkoli dat a nástroj pro prognózu a plánování změn vedoucích k úspěchu na všech stupních hierarchie společnosti. SAS odpovídá na strategické a obchodní otázky, na které neumí odpovědět nikdo jiný. Řešení SAS umožňuje precizní kontrolu nákladů, zvyšování výnosů, dosažení kapitálové dostatečnosti a vedení a řízení podniku s jistotou a přehledem.

V tuto chvíli jsem opravdu musel na síť a najít si pár fakt, protože tak „nenahmatatelnou“ činnost jsem cítil potřebu a) prověřit a b)aspoň trochu pro vás čtenáře zhmotnit. Pane Šlajchrte, teď už náplni toho, co děláte, trochu rozumíme, ale ještě vás poprosím o zjednodušení. Výstupy činnosti SAS Institute pomáhají manažerům řídit společnosti jak operativně, tak i  strategicky. Na začátku sesbíráme data z různých provozních systémů, ta vyhodnotíme a potom zpracujeme návrhy řešení, doporučení. Používá se nejčastěji při řízení rizik nebo v oblasti zákaznických analýz. Snažíme se předpovídat chování zákazníků – jestli třeba nechtějí od společnosti odejít k jinému dodavateli či jaké další produkty jim třeba nabídnout. V  podstatě se zabýváme analýzou dat. To už je srozumitelnější. Předpovídat chování ostatních, to by se mohlo hodit třeba i při golfu... Myslím si, že na SAS Institute je zajímavé, že společnost po celou dobu své existence – více než 34 let – je vlastněna víceméně jedním člověkem, který se jmenuje Jim Goodnight. Je to velký fanda golfu, takže v Severní Karolíně, což je údajně kolébka golfu na kontinentě a firma tam má sídlo, pan Goodnight vlastní tři golfová hřiště. Když zakladatel a majitel firmy je vášnivým hráčem, pořádá SAS nějakou celosvětovou golfovou tour pro zaměstnance či partnery? Ne, světovou ne, ale my – SAS Czech Republic – pořádáme jednou ročně turnaj tady v Čechách už po mnoho let. Turnaj je hodně populární a je to akce pro naše klienty a partnery

Fakta o SAS

• Největší soukromě vlastněná softwarová společnost na světě • Založena v roce 1976 v Raleigh, Severní Karolína, USA • Stabilita a síla společnosti je podložena stálým dvouciferným nárůstem výnosů po dobu 34 let • Výnosy za rok 2009 přesáhly 2,3 mld. USD • Společnost každoročně investuje min. 26 % do výzkumu a vývoje produktů a řešení • Cca 11 000 zaměstnanců ve 400 pobočkách ve více než 60 zemích • 4,5 milionu uživatelů ve více než 110 zemích světa • 92 společností z žebříčku Top 100 2009 FORTUNE Global 500 jsou zákazníky společnosti SAS • Přední světoví analytici, jako např. IDC, Gartner Group, Forrester Report každoročně udělují SAS a jeho řešení vysoká hodnocení •S  větový lídr v oblasti Business Intelligence, CRM a řešení pro podporu řízení organizace • Dodavatel ucelené metodiky pro nasazení řešení pro různé obory podnikání • Konzultace, analýzy, doporučení, implementace, školení, poimplementační podpora Společnost SAS Institute získala ocenění 2009 Market Leader Awards v kategorii marketingových řešení, které každoročně sestavuje prestižní americký časopis CRM . Toto je již poosmé v řadě, kdy byl SAS uznán lídrem v řešení Business Analytics.

57

i celé rodiny, protože vždy připravujeme i program pro nehráče. Myslím, že i docela dost lidí začalo díky našim turnajům hrát golf. Ale přece jen SAS jednu světovou věc pořádá. Na jednom z hřišť pana Goodnighta – Prestonwood Country Clubu – se pořádá turnaj seniorské PGA a tam se každý rok mnoho zaměstnanců vypravuje si pasivně užít turnaj a pochopitelně i si zahrát na některém z blízkých hřišť. Mně to zatím z pracovních důvodů nevyšlo, nicméně někteří naši zaměstnanci tam byli i s našimi zákazníky, kteří to opravdu ocenili. Je golf pro SAS marketingovým nástrojem, nebo spíše zábavou, pozorností pro klienty a partnery? Určitě to druhé. SAS se neprofiluje prostřednictvím golfu a golf jako marketingový nástroj nevyužívá. Ten je tak nějak spíše součástí firemní kultury. Je to pozornost, skvělá příležitost, jak příjemně s partnery strávit společný čas. Co znamená golf pro vás osobně? Bohužel nemohu věnovat golfu víc času, protože manželka nehraje a  pochopitelně rodina má přednost. Snad díky tomu, že otevřeli hřiště na Slapech a my kousek odtud máme chatu, se mi to podaří změnit. Ono se člověku, který to nezkusí a  navíc, když většina lidí v jeho okolí nehraje, těžko proniká k  podstatě. Snad Slapy budou ten správný impulz. Starší ze synů už začal, tak uvidíme.


bu s i n e s s

58


Kdy a jak jste začal hrát? Asi před čtyřmi lety díky kolegovi v  práci, který hře naprosto propadl a během jedné sezony snížil HCP snad až na 15 a bylo to moc zajímavé sledovat, jak se vyvíjí. Zkusil jsem to a  vlastně jsem kouzlu golfu podlehl, přestože se ukázalo, že pro něj nemám příliš vlohy. Jsem takový golfový hráč, kterému opravdu nevadí, když se mu zrovna nedaří. Nevztekám se, prostě to tak je a užívám si hřiště nebo hru spoluhráčů. Výhodou je, že mám kolem sebe lidi, kterým nevadí, když mi to náhodou nehraje, a ve finále si to užíváme všichni. Byl jsem shodou okolností minulý rok na vašem turnaji v Telči… Ano, Telč patří ke hřištím, která mají účastníci našich turnajů rádi. Je kvalitní, příjemné, na nic si nehraje. Už léta se traduje, že máme vždy dobré počasí. Loni to maličko naplatilo, ale to byla výjimka. Maličko? Prostě lilo, a když nelilo, tak pršelo! A právě tam mě překvapila profesionalita organizace. Před startem jsem dostal pláštěnku a nepromokavou čepici a všichni z organizátorů se nakažlivě usmívali. Musím se přiznat, že z  přístupu našich zaměstnanců, kteří zajišťují turnaje, mám radost. Vznikl kompaktní tým, který bezvadně funguje, žije tím daným turnajem, takže doprovodný program je perfektně zajištěný a turnaj běží jako na drátkách. Která domácí hřiště máte rád? Dýšinu, Konopiště – Radecký – Hodkovičky a  Hostivař, protože to je prakticky ve městě, a když není moc času, je to ideální varianta řešení. Jak vnímáte golf u nás? Mám možnost srovnávat golf u nás a v Americe a  třeba v  Rakousku. Snad jediná věc, že golf je u  nás přeceňován z  hlediska image a  případně jakési luxusnosti. Myslím si, že golf je v podstatě lidovější, než se u nás tváří, a mohlo by ho hrát více lidí. Třeba akce Hraj golf, změň život je podle mě prospěšná. Bylo by dobře, kdyby se podařilo změnit vnímání etiky a pravidel pro oblečení i hru jako omezování a kdyby se prosadila větší úcta k tradicím a ke kultuře. To je určitě jedna z bariér masového rozvoje golfu v Čechách. Když se bavíme o tradicích, jste gentleman? Tak teď úplně nevím, jak reagovat, protože manželka možná bude mít jiný názor, ale každý by měl být gentleman nebo se o to alespoň pokoušet. To určitě. Je to jedna z věcí, ke které by měl golf vychovávat.

SAS a golf si rozumějí V Severní Karolíně je celkem přes 400 hřišť, většina je otevřena po celý rok. Ve vzdálenosti do 10 km od města Raleigh, kde byla firma SAS založena, se nachází osm hřišť, z toho je jen jedno devítijamkové, ostatní jsou plnohodnotné osmnáctky, pět je veřejných a tři semiprivate, což je charakter většiny hřišť u nás. Ceny green fee se pohybuji od 25 do 75 USD, průměrné green fee je 54 USD.

59

Co podvádění při hře? Jako „hraju 7, hlásím 6, piš mi 5“? To si myslím, že jakmile člověk udělá, musí se mu přestat dařit při hře. To prostě nejde. Myslím si, že se člověk přestane soustřeďovat na hru a pak už může podvádět každou jamku. Pro mě je golf především oddech, relaxace, takže já se ani, když někdo podvádí, nedohaduji. To je škoda času. A co byste si přál v nové sezoně? Samozřejmě je toho mnoho…, možná zlepšit HCP, možná zapojit do hry rodinu, mít další úspěšný firemní turnaj. Asi všechno.


p ř e d p l at n é

ForGolf je tu pro vás každý měsíc. Získáte slevu proti koupi u stánku, spolehlivou distribuci na udanou adresu. NOVINKA – udělejte radost svým blízkým a darujte dárkový voucher na předplatné časopisu FORGOLF na 1 rok za 999 Kč

více informací na www.forgolf.cz nebo 225 985 225


Předplaťte si ForGolf na 1 rok za 999 kč a získejte Průvodce toulavého golfisty Golfový průvodce po hřištích v Česku, Německu a Slovensku s vouchery pro hru zdarma. •O  bsahuje 48 hřišť a 15 hotelů v jejich okolí • 2 vouchery pro každé hřiště a každý hotel zahrnutý v průvodci • Celkem 126 voucherů, které ušetří více než 100 tisíc!

Využijte jedinečnosti těchto výhod: Vouchery v příloze můžete využít na všech hřištích (a hotelích), které jsou uvedeny v tomto průvodci, na principu 1+1 zdarma. To znamená, že jeden hráč platí na daném hřišti obvyklý poplatek za hru a druhý má svou hru zdarma. Na každém hřišti máte k dispozici dva vouchery, tím můžete celý flight (4 hráči) startovat za cenu dvou hracích poplatků. V případě hotelů se jedná o slevu ve formě dvoulůžkového pokoje za cenu jednolůžkového.

www.easy2golf.cz tel.: 222 766 577 platí při objednání do 28. 2. 2011


v y b av e n Ă­


Napsali & nafotili redakce & prodejci

Není souprava

jako souprava Stejně tak není golfista jako golfista. Existují levnější, existují dražší, jsou pro malé, velké, šikovné i nešikovné – všímáte si, kolik holí je dnes „speciálně vyvinuto“ k tomu, aby odpouštěly chyby? Každý by měl být soudný a hrát s takovými holemi, které odpovídají jeho hráčským dovednostem i nátuře. Takže zvažujte, nepřeceňujte, ale ani se nepodceňujte... a raději věřte víc sobě než technologiím, které myslí za vás!


v y b av e n í GOLFOVÁ SADA RAM FX MAX

Nová, vylepšená Ram FX Max sada je další z řady FX. Skládá se z driveru 460cc, dřeva č. 3, hybridů č. 4 a 5, dále ze sady želez 6-SW a putteru. Dřeva jsou včetně head-coverů.Vše je v odlehčeném stand bagu. Sada je vhodná pro začátečníky a středně pokročilé golfisty. Možnost dodat tento model i v cart bagu, ale pouze v provedení na graphitu. Záruka tři roky. Barevná provedení: pánská sada černo-červená, černo-šedá, dámská sada modro-černá a černo-růžová. Cena 7 490 Kč

PRODEJCE Toužimská ul. (zelená závora mezi Letňany a Kbely), 190 00 Praha 9, tel.: 777 109 130, www.bestgolf.cz

PRODEJCE Golf Brothers, s. r. o., Ropice 365, ROPICE, tel.: 728 306 625, www.golfprovsechny.cz

PRODEJCE HOOK company Vnoučkova 840, Benešov, tel.: 317 721 231, www.hook-golf.cz

Wilson Ultra CGi

Začínáte s golfem a hledáte výbavu s optimálním poměrem ceny a získané hodnoty? Sada Wilson Ultra CGi je řešením. Od driveru až po putter, bag... I když cena sady je opravdu nízká, hole jsou osazeny kvalitnějšími komponenty než cenově srovnatelná konkurence.

BULLET FULL GOLF SADA

Model BULLET je novinkou pro rok 2011. Díky vlastnostem grafitových shaftů, vyváženosti a tvaru patek je sada určena pro začátečníky a mírně pokročilé. Obsahuje driver 460cc, fairwayové dřevo, hybrid č. 21, 24, sadu želez č. 5, 6, 7, 8, 9, PW, SW a putter. Dřeva a hybridy jsou včetně head-coverů, které ladí s barvou bagu. Součástí plné sady je odlehčený stand bag.

Cena: v oceli 6 990 Kč v grafitu 7 990 Kč

Novoroční cena: 5 900 Kč

64


Cleveland Irons CG16

Novinka pro r. 2011! Laserem frézovaná úderová plocha se speciálními Tour Zip drážkami, které optimalizují spin a zajistí vám konzistentní údery především z roughu. Odlehčený ocelový nebo grafitový shaft je kombinován s optimální váhou hlavy hole, loftem a délkou hole. Větší a tenčí úderová plocha přidá vašemu míčku rychlost. Konečná úprava Black Pearl nebo Satin Chrom. Cena 5-PW: 10 980 Kč PRODEJCE

Srixon Irons Z-STAR

T. G. Masaryka 38, Karlovy Vary, tel.: 602 720 243, www.sprintsport.cz

Rovněž novinka pro r. 2011! Železa s dvouvrstvým kovaným designem. Z kované uhlíkové oceli 1025 je kostra hlavy hole a úderová plocha je z uhlíkové oceli 1020. Hole byly navrženy tour hráči, aby splňovaly nároky, které tito hráči vyžadují. Shaft Nippon Steel NS1050 Regular nebo Stiff. Zakoupíte v prodejnách SprintSport, T. G. Masaryka 38, Karlovy Vary, tel: 602 720 243, a Husitská 15, Praha 3, tel: 602 175 965, www.sprintsport.cz.

PRODEJCE Sprint Sport, Husitská 15, Praha 3, tel.: 222 510 492

Cena: 4-PW 17 500 Kč

INZERCE

65


v y b av e n í TOUR GOLD EDITION

Tiger Cub přichází na trh se žhavou novinkou. Jde o nové dětské golfové sady speciálně upravené pro pokročilé hráče. TOUR GOLD EDITION sada má mimořádný moderní design a je speciálně vyvinuta pro pokročilé hráče. Hole jsou na speciálních grafitových shaftech vysoké kvality, které přinesou hráči příjemný zážitek ze hry, očekávanou přesnost a delší vzdálenost. Pro kategorii 9–11 let se prodává ve složení: Titanium driver 410cc, 11° loft, hybrid stainless steel 4/5 26° loft, železa # 7, 9, SW, putter Heel Toe, golf stand bag zlaté barvy. Pro kategorii 11 a více let je složení: Titanium driver 410cc, 11° loft, Fw. dřevo No. 3 24° loft, hybrid stainless steel 4/5 26° loft, železa 5-SW, putter Heel Toe, golf stand bag zlaté barvy.

PRODEJCE THEMA TRADE, s. r. o., Kala 163, Černošice, tel.: 602 507 097, www.tigercubgolf.com

Cena: pro 9–11 let: 6 990 Kč Cena: pro11 a více let: 11 499 Kč

J38 FORGET CAVITY BACK

Patka hole J38 Cavity značky Bridgestone s vložkou z magnézia dovoluje větší toleranci při odpalech. Hole již mají nové „drážkování“, a tudíž jsou povoleny pro sezonu 2011. J38 CAVITY jsou užívány i profesionálními hráči PGA (např. Fred Couples). J38 o moc víc kontrolují vaši trajektorii a směr míče dlouhými železy. Inovované hole J38 se opravdu povedly. Kované hole Bridgestone golf jsou určeny pro pokročilé hráče. Sada: 4-PW na „šaftu“ RIFLE Projekt X Flighted. Jako dárek tucet míčů B330 RXS. Cena: 19 990 Kč.

Callaway RAZR X Irons

Novinka mezi železy společnosti Callaway je nástupcem legendární řady X-22 a X-24. Železa prošla dlouhým technologickým vývojem, při němž se posunulo těžiště o 12 % dolů a o 15 % více dozadu, čímž dochází k mnohem většímu odpouštění chyb. Při testování proti konkurenci jsou RAZR X železa ve své třídě o 56 % přesnější než nejlepší konkurenční sada holí. Progresivní tvar hlavy hole je uzpůsoben tak, aby dosahoval delších odpalů. Cena: 17 370 Kč

PRODEJCE GOLF USA Obchodní zóna, Průhonice–Čestlice, tel.: 272 655 100, www.golfusa.cz

PRODEJCE GolfProfi Store Praha Sokolovská 100/94, Praha 8

J38 FORGET DUAL POCKET CAVITY

PRODEJCE

Širší patka a speciálně profilovaná zadní část hlavy hole, která tyto hole charakterizuje, jim poskytuje největší toleranci z obou druhů J38. Hole, s kterými budete „pálit“ rovné a dlouhé údery, vás uspokojí výbornou kontrolou nad míčkem. Bridgestone Golf využívají kvalit „šaftů“ RIFLE Projekt X Flighted. Kované hole Bridgestone golf jsou určeny pro pokročilé hráče. Sada: 4-PW. Jako dárek tucet míčů B330 RXS. Cena: 19 990 Kč

66

GolfProfi Store Brno Zábrdovická 15/16a, Brno Tel.: 606 130 130 www.golfprofi.cz


napsal XXXX foto XXXX

67


h ř i št ě 4 g

Čeladná bez holí... a Čeladná s holemi Amatéři vs. Čeladná v turnajové kondici

Dvakrát jsem chodil po Čeladné bez holí. Pokaždé jsem v davu diváků sledoval výkvět evropských hráčů bojujících na turnaji EPGA. Hřiště jsem měl prochozené odshora dolů i zleva doprava, ale ještě pořád jsem na něm sám nehrál. To není normální, běžný golfista jezdí hrát, ne se dívat. Přišel tedy čas na nápravu...


napsal & nafotil Ivo Doušek

Hřiště ve faktech

Účast v projektu Hraj golf, změň život: NE Limit HCP pro hru: Hendikepové omezení je 36 pro ženy a 28 pro muže. Hodnocení (jako ve škole): Technická připravenost hřiště: * 1,4 Estetický dojem z hřiště: * 1,2 Služby a vybavenost: * 1,6 Tréninkové zázemí: * 1,5 Atmosféra: * 1,6 Poměr cena/spokojenost: * 2,3 Celkový dojem z areálu: * 1,6 Podklady byly připraveny ve spolupráci s www.golfova-hriste.cz. Hodnocení vychází z průměrného hodnocení golfistů v anketě Golfový areál roku 2010, Čeladná se umístila na celkovém 3. místě.


h ř i št ě 4 g

třípatrový green dvanáctky: nejhorší pozice vlajky je na horním patře - hrozí bunker, kterým je vrch greenu olemován

P

ři druhé návštěvě jsem si umínil, že Pro větší přiblížení jsme se rozhodli hrát z va, a když to člověk jde na tři, dá se green trefit se co nejdřív vrátím, abych se s hřiš- bílých. První odpaliště, rosa, slunko prosví- kratší ranou. Kolem něj je to, co tu jamku dělá tak těm zkusil popasovat osobně. Viděl talo přes opar, v podstatě ideální počasí na těžkou – vpravo a za ním voda, krásně porostlé jsem tam spoustu krásných ran, kte- golf. (Ideálních počasí na golf je spousta, to jezírko, vlevo a trochu i před greenem velký bunré bych rozhodně nedokázal (a sem tam pár znáte.) Už se tam chystala nějaká čtveřice, ker. Pro dlouhou druhou ránu ohromně těžké, kiksů, které mi jdou o  poznání líp). Hřiště tak tam rychle vletíme, zjistíme, že mají čas pro kratší v pohodě, green je dost velký, dlouhý mi připadalo hodně dlouhé a  těžké, jedním až po nás, ale abychom je nezdržovali, rov- 41 metrů! slovem vážné. Co to udělá se mnou? Nechtěl nou odpalujeme – samozřejmě spěchat se Tady jsem si znovu ověřil, jak je obtížnost jamek jsem se porovnávat s  profíky, bůhchraň, jen nemá, podle toho to dopadá. Raději honem relativní – když průměrný hráč zahraje o jednu či si zkusit podmínky podobné těm, v  jakých pryč. Bugina je pro to docela dobré zařízení. dvě rány víc, projde často obtížnou jamkou bez hrávají. problému. A  když je Taky jsem si uvědomil, že hráč „kratší“, dělá mu V těch milionech článků, které popisovaly turnaj EPGA v těch milionech článků, problém spíš délka – odshora dolů, se z devětadevadesáti procent mluvilo o hře, které popisovaly turnaj na jakékoli jamce,i na EPGA odshora dolů, těch nejlehčích. o hráčích – hřiště zůstalo v pozadí jako mlčenlivá stafáž. se z  devětadevadesáti Překážkám se těmi Není to škoda? Co to trochu napravit? procent mluvilo o  hře, svými kratšími ranao hráčích – hřiště zůstalo mi vyhne. Takhle se v pozadí jako mlčenlivá stafáž. Není to škoda? Obtížnost je relativní s  určitou mírou despektu popisuje hra většiny Jednička je pětipar do mírného kopce, fairway žen a důchodců – krátké, ale pořád na fairwayi –, Co to trochu napravit? není nijak široká, možná je to tím EPGA střihem, ovšem je to cesta docela účinná, mnohdy lepší, Kondice jako při turnaji ale ani po bocích moc místa není. Kvůli té kratší než když něčí „monstrdrajvy“ končí pořád v lese. Domluvil jsem se s kamarádem, zadali jsme šířce je psána jako pátá nejtěžší, i když na pětipar si tee time – první toho dne, abychom měli nijak dlouhá není. Vcelku ostrý začátek. Po obou Roughy hustší, greeny rychlejší volné pole. Nápad dobrý, ale museli jsme stranách stromy, červená voda z obou stran od- Třetí je třípar, před greenem má obrovský hlukvůli tomu vstávat málem v noci, z Brna je to spodu až nahoru, asi aby se moc nehledalo. Dob- boký bunker, dva další po stranách. Samozřejskoro dvě hodiny cesty. ré opatření. Ale rychlost greenu není nijak straš- mě je logická cesta před bunker a na green až Bylo pozdní léto, dva týdny po turnaji EPGA ná, později zjišťujeme, že už ty podmínky přesně druhou, určitě to každý zkouší přímo. Green dvoupatrový, vlevo nižší, vlna je velice výrazná. a  hřiště ještě mělo být přibližně v  kondici, jako na EPGA nejsou. jako bylo při turnaji. Tak nám to v  telefo- Dvojka je psaná jako vůbec nejtěžší, ale z  po- Z vlastní zkušenosti už dnes vím, že z předního nu řekl ředitel resortu pan Flanagan. To je hledu amatérského hráče, který neusiluje o  par bunkeru se na jednu ránu „nevyhraju“, má pobezvadný nápad, dělají to asi všude, aby si (nebo jen teoreticky, to mu nikdo nezakáže), tvorský okraj, vysoký a převislý… spousty dalších hráčů mohly vyzkoušet, co to není zas tak zlé – chybí tady výrazná hrozba. Po trojce se k nám připojil pan Flanagan. Hrás nimi udělá turnajový střih. 395 z bílých, 352 metrů ze žlutých, točí dopra- li jsme dál, ale hodně jsme si povídali. Chtěli

70


mírumilovné jezírko - jen kdyby nesbíralo míčky směřující ke druhému greenu

jsme vědět, jak moc se ten turnajový střih liší od běžného. „Turnajový cut nemá s celoročním stavem nic společného,“ říká pan Flanagan. „Hlavní rozdíly jsou v  dopadových plochách – zužují se do 40 kroků. Roughy jsou hustší, greeny rychlejší – hobby hráč by se na nich uputtoval. Místo turnajových 10,5–11 bývá 8,5. Bunkery a  voda se nemění, ale všechno kolem se ztíží.

Tady jsem si znovu ověřil, jak je obtížnost jamek relativní – když průměrný hráč zahraje o jednu či dvě rány víc, projde často obtížnou jamkou bez problému. Čtyřka do kopce, na fairwayi obří bunker a před greenem dva, green sám je vyvýšený, jako by nestačilo, že do kopce vede celá jamka. Ale pěkné, jde to až k lesu. Tam stojí pěkný domeček, údajně WC, u něj paní přebírá košík hub, zřejmě právě z toho lesa vylezla. „Pátou jamku mám rád,“ naznačuje pan Flanagan po obřím drivu, který přeletěl nad rohem pravého autu. Posloucháme jeho komentáře: „Nejméně rád mám asi dvojku. Mám dlouhou ránu, ale tam mi pomůže spíš přesná než dlouhá.“ Hraje poctivě, bez velkých rizik, má konzervativní strategii, nepřeceňuje se. Útočí jen tam, kde mu to umožní jeho krátká hra. Za 27 let golfu už to má v hlavě dobře srovnané.

Jiménez vyměřuje svůj putt na dvanáctém greenu.Světlá barva prozrazuje, jak nakrátko mívají profesionálové greeny sestříhané

Technika, fyzička a terén

Sedmička je úžasná jamka. Profíci se občas trefí do greenu i druhou ranou, ale na délce 559 m (z bílých) je to extrém. Těsně před greenem je totiž voda a není to jen potok, nýbrž soustava dvou těsně u  sebe ležících jezírek. Sám green má tři patra… Třetí nejtěžší. Pro nás to nebylo na dvě do greenu, ale o trochu víc včetně zajišťováku těsně před vodou. Ten green je umělecké dílo, tři patra, a jak se

71

člověk dostane na jiné, než má vlajku, hned je to zajímavé. Jezdilo to dost, chudáci profíci. Když si vzpomenu na jejich putty, nevypadalo to tak hrozně, jsou šikovní. Dozvěděli jsme se, že pan Flanagan dělí obtížnost na tři: technickou, fyzickou a terénní. Hřiště je velice profesionálně designované, fyzicky a technicky hodně těžké. Bylo vytvářeno se záměrem moci tady přivítat velkou profesionální soutěž, ale hlavní je – a bude –


h ř i št ě 4 g

Kolik stojí Old Course? 530 metrů, voda těsně před třípatrovým greenem - to je sedmá jamka, třetí nejtěžší

celoroční provoz pro rekreační, tedy amatérské, golfisty.

Roughy hustší než husté

Osmička s devítkou jsou dva příjemné čtyřpary, nejsou dlouhé, ani fyzicky obtížné. Zato desátá jamka je obávaná, je dlouhá a úzká, patří k nejtěžším. Pětipar, stoupá do kopce paralelně s  jedničkou, připadala mi ale o  dost širší – možná už jsem si na ty užší fairwaye zvykl. Ale ne, ony opravdu byly širší a širší. Fairway téhle jamky je ale široká jen na začátku, pak se prudce zúží, přes ni vede potok – lapač –, green je vyvýšený, u něj bunker vpravdě obří, ale sám green rovný, bez členění na poschodí. Místní roughy nebyly ten den příliš vysoké a asi tak vysoké je měli i profíci. Je to taková ta výška, kdy se míček tak akorát schová. Na běžných hřištích se z tak vysoké trávy dá hrát dost dob-

je pak vlevo a je třípatrový, proč ne, na tomto nejsou ta poschodí výškově tolik od sebe. Už nás ty schodkovité greeny spíš baví, než děsí. Tady obtížnost ustupuje, jamka je bez problému.

Dvanáctka - velký respekt

Ale už delší dobu jsme se těšili na pověstnou dvanáctku, oblíbenou jamku pana Flanagana se dvěma pořádnými schody na třípatrovém greenu (asi nejtvarovanější green celé Čeladné). Tady jsem tehdy dlouho pozoroval profesionály: druhou ranou se na green zdaleka nedostali všichni, řada z nich přestřelovala do bunkeru nad greenem, jiným zalétala první rána doprava – je to mírný pravý dogleg, a kdo ho narovnal, skončil v  roughu nebo dokonce mezi stromy u  jezírka, v němž je ostrovní green patnáctky. I jezírko dostalo nějakou tu ránu…, sem jsme nastupovali s patřičným respektem.

Hlavní rozdíly jsou v dopadových plochách – zužují se do 40 kroků. Roughy jsou hustší, greeny rychlejší – hobby hráč by se na nich uputtoval. Místo turnajových 10,5–11 bývá 8,5. ře, ale tady byla tuhá a hustá, šlo to ven hůř než jinde. Dostalo se nám vysvětlení, že letos bylo hodně vody, tak roughy zhoustly. Snažili se, aby rough tak hustý nebyl, ale dlouhou dobu se kvůli té vodě nedala použít těžká technika. Jedenáctka je pěkná, hraje se z nádherného místa v  březovém hájku, odpal přes horizont, na něm vpravo nějaké kameny, přírodička. Green

Pocit respektu nás trochu opustil, jakmile jsme se postavili na odpaliště. Je velice vysoko nad místem dopadu na dně údolí, ale seshora je šířka fairwaye obrovská. A jak sejdete dolů, nezdá se green zdaleka tak vysoko, jako když jsem se díval na ty profíky – to jsem stál na kopečku kus nad ním. Hraje se to vlastně jen trochu nahoru – navíc hodný vrtač dnes umístil jamku do nejnižšího

72

GreenFee 18 jamek Po - pá: 1 690 Kč So, ne, svátky: 2 190 Kč Týdenní fee po - ne: 6 180 Kč Hřiště The Old Course je určeno pro hráče s maximálním HCP 28. Výjimku může udělit marshal, dle aktualního obsazení hřiště. Možnosti slev, ceny na New Course a ceny ročních hracích karet naleznete na www.prosper-golf.cz

patra třístupňového greenu, takže celá dvanáctka opravdu nebyla tak hrozná. Na to, že ji píší jako druhou nejtěžší – já si tady našel spoustu jiných obtížnějších. Ale to je tak: profíci chtějí stále skórovat, první rána je pokaždé na maximum, a i  pak ta druhá nebývá bez problémů. Útok, útok. Hra na par nestačí, hraje se na birdie. To platí všude, i tady. Amatérský hráč musí myslet úplně jinak, jeho course management by měl být defenzivnější. Kdo nedbá a riskuje, často přinese vyšší čísla než ten, kdo se drží při zdi. Třináctka je poklidná, kratší čtyřpar, ovšem před greenem je děsný bunker přes celou šířku, pořádně hluboký. Bunkery jsou tady pořádné, přímo před greenem je najdete na více jamkách, tři mají dokonce převislé okraje. Písek se některým zdá hrubý: podle pana Flanagana co člen, to odborník na hřiště, i o písku se samozřejmě vedou diskuse.

126 vyvolených

Členů nemá Čeladná nijak moc, v době naší návštěvy to bylo 126 hráčů. Zdálo se nám to


když na tom ostrově stojíte, není zas tak malý. Ale seshora se zdá o moc menší (15. jamka)

málo, ale jen do chvíle, kdy jsme se dozvěděli, že vstupní poplatek je půl milionu (na stole v českých) a roční ještě 33 tisíc k tomu. Čtrnáctá jamka jde z kopce zpět do bodu, odkud začala stoupat předchozí jamka, jediný problém je délka a snad pravý aut – protože je to pravý dogleg, má hráč tendenci napřimovat a aut není daleko. Cestou hezké malé borovičky. Green velký, skoro rovný. Patnáctka je lahůdka, třípar 150 metrů na ostrov, dost dolů. Určitě chlouba Čeladné… Tady jsem drahnou dobu sledoval profíky se škodolibým očekáváním, že to někdo hodí do vody. Ne že by nehodil, ale byly to spíše výjimky. Hráli bezvadně. Green je relativně velký, ale při

bunkry roztodiných tvarů chrání většinu čeladenských greenů

Pocity z Čeladné: vážné velké hřiště, jen o velice málo jamkách se dá říct, že nejsou obtížné. Svoje problémy jsme ale často našli (nebo si je vytvořili) úplně jinde než profesionálové. pohledu shora to vypadá těžko zasažitelné, ostrov se náhle zmenšil a green s ním, samozřejmě jsem na rozdíl od profíků míček vykoupal, naštěstí tam mají dropzónu.

Po zásluze potrestat

Další jamka mi připadla děsně dlouhá, skoro 500 metrů, napřed strmou širokou sjezdovkou vzhůru, pak ještě hodně dlouho do mírného kopce. Bez buginy by to bylo maso. V dopadové zóně drivu vlevo velký bunker, pak bez překážek, až u širokého rovného greenu je další bunker.

Fairwaye celého hřiště byly hladké, nízko střižené, tak je to asi i v  normálním provozu. Dost často do nich ze strany zabíhá rough nebo semirough. O  roughu už jsem se zmínil, semiroughů tady moc nemají – pan Flanagan pro to má jednoduché vysvětlení: hrát se má po fairwayi a  každá rána, která padne mimo, má být po zásluze potrestána. Sedmnáctka je osudná jamka Viktora Skalleho, nebýt „dabláče“, který si tady na sebe upletl, mohl být ve finálové části letošního turnaje EPGA. Čirou náhodou jsem u toho tehdy stál, byla to smůla smůl. Pro nás se to jevilo jako běžný dlouhý třípar

73

z kopce (198 metrů!), vlevo od greenu jsou zase bunkery. A to už je konec příběhu, poslední jamka se běžně nehraje tak, jak ji hráli profíci, ti si svou osmnáctku vypůjčili z nového hřiště. Ta, kterou jsme hráli my, nebyla těžká, neměla tu velkou vodu před greenem, ale za ním, což nám přišlo o dost výhodnější. Pocity z Čeladné: vážné velké hřiště, jen o velice málo jamkách se dá říct, že nejsou obtížné. Svoje problémy jsme ale často našli (nebo si je vytvořili) úplně jinde než profesionálové. Naštěstí už jsme neměli tak drsně rychlé greeny, jako byly na EPGA, to by pravděpodobně výsledky posunulo kousek jinam. Pokud je tedy pravda, že se šířky fairwayí a  ostatní střih ještě podobal tomu turnajovému, hrát se to dá, problémy s roughy byly menší než problémy délkové.


najdi míč

text připravila redakce nafotil antonín krčmář

1

2

4

5

Vy h r a j

a

6

7

8

9

A

B

NAJDI MÍČ

C

D

NA J D I Mí č !

3

4

5

Vy h r a j

a

7

8

Správná odpověď z čísla 12/2010: F8

9 B

C

D

E

F

Vidíte na fotografii míč? Jistěže ne. On totiž zmizel. Šikovní grafici ho vyretušovali... Vy ale jistě tušíte, v jaké části obrázku se mohl nacházet. Sledujte typ úderu, pohled hráče, zbytky půdy či písku ve vzduchu... a jako správní detektivové a šikovní golfisté jistě brzy zjistíte, kde by se mohl nacházet míč.

G

H

I

J

Výherce tentokrát obdrží bag Forgan of St Andrews staff. Jde o limitovanou edici bagů z nabídky společnosti Golflevne.cz, v hodnotě 3999 Kč.

ODPOVĚDI PIŠTE NA ADRESU

soutez@mediadrive.cz, v předmětu

No a letos naposledy hledáme míč. Tentokrát jde o míč španělského seniora Domingo Hospitala

2

A

F

G

H

I

J

text připravila redakce nafotil antonín krčmář

1

6

E

Vidíte na fotografii míč? Jistěže ne. On totiž zmizel. Šikovní grafici ho vyretušovali... Vy ale jistě tušíte, v jaké části obrázku se mohl nacházet. Sledujte typ úderu, pohled hráče, zbytky půdy či písku ve vzduchu... a jako správní detektivové a šikovní golfisté jistě brzy zjistíte, kde by se mohl nacházet míč. Tipněte si (např. pole A1, určitě jste někdy hráli lodě). Výhercem z minulého čísla se stává: Jan Melich. Gratulujeme!

74

Výherce tentokrát obdrží Forgan IWD Putter model Mk III, semi-mallet putter stavěný na míru v hodnotě 1499 Kč.

Odpovědi pište na adresu

soutez@mediadrive.cz, v předmětu zprávy s heslem FOTOSOUTĚŽ Správné řešení se dozvíte v příštím čísle.

Svůj míč nemůže najít Peter Senior při předloňské Case Sereně. Pomůžete mu?

Na j d i Mí č !

3


sta lo s e

Jak na Nový rok... ...aneb Jaké byly tradiční novoroční odpaly napříč kluby v celé ČR

Napsali & nafotili kluby & promotéři

Beroun Golf Resort Z odpaliště č. 7 odpaluje Martina Janošcová,

v pozadí zleva Helena Zichová, Milan Ševcovic, Edita Ševcovicová, Václav Otradovec

Golf Beřovice

Pohled na jamku č. 1, golfoví nadšenci z GCBER vzkazují: „Není špatného počasí pro golf, je jen…! Ať jste i v příští sezoně připraveni na všechno tak jako my!“

75


sta l o s e

GC Terasy Ústí nad Labem Všem čtenářům FORGOLFU a jeho redakci vše nejlepší do roku 2011, málo bogey, hodně parů a ještě více birdie z ústeckých Teras!

Golf Hostivař Golf & Country Golf Club Uherské Tradičního prvního společného setkání golfistů v novém roce, Novoročního odpalu, se v Hos‑ Club Mstětice Hradiště tivaři zúčastnilo na 70 hráčů. Program setkání je léty neměnný. Odpal z horní terasy restaura‑ ce směrem na green jamky číslo 9 – každý míč představuje přání nebo předsevzetí hráče. Po novoročním přípitku následuje chipovací soutěž do koše, jehož vzdálenost se každý rok o centi‑ metr zvětší – letos se tak hrálo na vzdálenost 2011 centimetrů.

Malí i velcí vítali tradičním novoroč‑ ním odpalem rok 2011 i na hřišti ve Mstěticích. Děkujeme za přízeň v roce minulém a hodně odpalů, se kterými budete spokojeni i do roku 2011!

76

Novoroční odpal na JEZERECH proběhl 1. led‑ na 2011 v 15 hodin. Pro zahřátí venku byl připra‑ ven novoroční svařák. Počásí bylo bez větru, pro‑ to skupinka golfových nadšenců nejenže odpálila své první míče roku z odpaliště číslo jedna na fair‑ way , ale dohráli své míče na sněhu až na green č. 1. Návrat do klubovny byl zakončen přáním všeho nejlepšího do roku a 2011 a ohňostrojem.


sta lo s e

Golf Country Club Prosečné

Novoroční odpal v Golf Count‑ ry Clubu Prosečné se stal pěknou tradicí. V roce 2011 proběhl již poosmé a zúčastnilo se ho bezmála dvacet členů. Na fotografii v popře‑ dí manželé Tuškovi. Mnoho zdraví a úspěchů v sezoně 2011!

Golf & Spa Kunětická Hora

Prvního ledna 2011 při‑ šlo na slavnostní novo‑ roční odpal to nejzdravěj‑ ší členské jádro, které to nepřehnalo o Silvestru :). Nálada byla skvělá.

Golf Sokolov

Nikoli novoroční, ale sil‑ vestrovský odpal proběhl v Sokolově 31. 12 ve 13 hodin... Nejotužilejší čle‑ nové klubu pěkně pohro‑ madě přejí vše nejlepší do roku 2011!


sta l o s e

ForGolf a přátelé tour

TAKOVÍ JSME BYLI V SEZONĚ 2010 Pro vzpomínku na naše turnaje jsme pro vás vybrali pár skvělých momentek, které jak svým aktérům, tak našim čtenářům snad trochu zlepší náladu. Těšíme se na setkání v sezoně 2011!

Není nad po

řádnou rozc

vičku před hr ou

Jak př etočit

hle Těžko říci, co to

celé tě

á gesto znamen

Vyndat míč ze zatopen

Holub

ička n

lo...

a gree

é jamky není tak jednodu

nu

Je to taneček

anebo přátels

ká pomoc?

ché


napsala Marcela Chrpová nafotil Jakub Joachim

Pořádně za

Hurá, je tam

kleknou

t a vymě

řit! To je von

!

Když troch

Tak přesně tam

to hraj!

?

ne Dobrý,

PF 2011 – S

ÚSMĚVEM JD

E VŠECHNO

LÉPE ! Marcela a M

onika

o!

, tak tam u fouknu

míč třeba ten

doběhne.

..


sta l o s e

Kde se hraje o celoroční volné, neomezené hraní na šest hřišť v regionu?

Napsali a nafotili promotéři

Sever Golf Tour

V roce 2009 se poprvé objevila golfová tour po českých hřištích na severu republiky, jejímž smyslem je cirkulace hráčů v regionu a hra nejen na domovském hřišti.

Do Sever Golf Tour se zapojily kluby: Terasy Ústí nad Labem, Janov, Most, Cínovec, Kotlina/Terezín a Barbora. Letos se již tedy bude konat III. ročník, který se nyní připravuje a nově bude spadat pod MEN TOUR. Hráčům tak jen přibude možnost dalších výher a dalších bodů do této populární mužské golfové tour, kde jsou i ženy vítanými hosty. V roce 2010 se účastnilo této severské túry 210 hráčů, kteří hráli v klasických stableford kategoriích. Celoroční vítěz každé kategorie si mohl odnést jako cenu celoroční volné green fee na hřiště zapojené do projektu. A kdo jsou vítězové posledního ročníku?

Petr Sládek (HCP 0–18), Václav Kolman (HCP 18,1– 36) a Pavel Krejza (HCP 37–54). Ale oceněni věcnými cenami a poháry byli všichni tři nejlepší ve svých kategoriích při jednotlivých turnajích vč. vložených soutěží. O termínech pro rok 2011 se na jaře hráči dozvědí ze serveru ČGF, na webových stránkách klubů zapojených do projektu a samozřejmě i na stránkách MEN TOUR.

Punčový turnaj na sněhu

Každoroční prosincový Punčový turnaj na Myštěvsi, který se již tradičně koná poslední víkend před Vánocemi, byl letos ve znamení snowgolfu. Kdo neměl barevný míček, měl smůlu. Celá zimní kulisa podkrkonošského hřiště, kterému vévodí zámek a rybník, byla pod bílým sněhem nesmírně půvabná a nálada na hřišti výborná. Hráči udělali vše pro to, aby název turnaje – Punčový – nebyl jen prázdným pojmem, a také u další občerstvovací stanice, kde se grilovalo, bylo poměrně živo.

80


sta lo s e

ČSOB ZIMNÍ DÁMSKÁ GOLFOVÁ TOUR 2011

Atraktivní ceny v každém kole

Podobně jako v minulých zimních měsících i letos probíhá v indoorové hale areálu Golf Hostivař ČSOB ZIMNÍ DÁMSKÁ GOLFOVÁ TOUR 2011.

Letošní ročník přináší celkem šest devítijamkových turnajů. V jejich průběhu bude každá hráčka sbírat body za pořadí v jednotlivých dnech, vítězkou celé tour se tak stane ta, která jich nasbírá v konečném součtu co nejvíce. Boduje se odspoda, to znamená, že poslední hráčka v každém turnaji získává bod, první tolik bodů, kolik hráček daný turnaj hraje. Když je turnaj obsazený více hráčkami, přináší tak automaticky vítězce vyšší bodovou dotaci. Hraje se ve dvou kategoriích 0 – 36, 37 – 54. Vítězky jednotlivých turnajů se mohou těšit na dárkové poukazy firmy GANT v hodnotě dva tisíce korun, vítězky celé tour na tytéž poukazy v hodnotě jeden, dva a tři tisíce korun. I pro zimní tour je zajištěno hlídání dětí, tentokrát ale pouze pro hráčky, které startují v 9 hodin. Přihlašování na všechny turnaje probíhá přes server ČGF. Případné požadavky na čas startu pište na turnaje@golfhostivar.cz. Startovní listina bude k dispozici den před turnajem na serveru ČGF a na nástěnce Golf Hostivař. Výsledky z turnajů nemohou být použity na úpravu HCP. Není stanovena žádná podmínka pro minimální počet absolvovaných turnajů, jestliže máte čas pouze jednou, neváhejte a běžte klidně hrát.

ČSOB ZIMNÍ DÁMSKÁ GOLFOVÁ TOUR 2011 Termíny: 3. 2., 17. 2., 3. 3., 17. 3. Hřiště: různá, devět jamek

MEN TOUR v zimě na Kanáry V sezoně se hraje o PRO-AM kartu na nejvyšší evropskou profesionální tour.

Napsali a nafotili promotéři Asi už jen málokdo se diví, že v době turnajové outdoroové přestávky v naší zemi se Men Tour hraje dál. Je tomu skutečně tak, k již tradičnímu turnajovému výletu na Kanárské ostrovy se letos přidala nová destinace: Mallorca. Během listopadu se tam při teplotách okolo 20°C vydala historicky první výprava Men Tour. Z 20 účastníků si nakonec nejcennější, zlatou trofej odvezl Martin Machač, stříbrnou Filip Švarc a bronzovou Silvia Raková. Týden na Mallorce bez kapky deště se vydařil a další je v plánu již letos koncem března. Předtím se však mohou zájemci s Men Tour vypravit na Kanárské ostrovy, třetí ročník se hraje již ve dvou turnusech: od 28. 1. + od 4. 2. (golfcentrum@centrum.cz).

Management Men Tour pro rok 2011 slibuje řadu lákavých novinek, jedna z nich již prosákla na veřejnost a týká se něžného pohlaví, které bude hrát letos o jedno volné místo v soutěži PRO-AM k příležitosti evropské ženské golfové tour (LET), která se v září odehraje na Zbraslavi – v dosavadním dvojnásobném dějišti finále Men Tour. Zatím má nejblíže k účasti Vladimíra Šlégrová (netto 36., ČR a jednička dámského žebříčku MT), ale hlavní boje se samozřejmě očekávají až na jaře. Na dvou hlavních žebříčcích jinak přezimují Marek Sejkora (netto) a Libor Staněk (brutto). Žebříčky jsou k dispozici na www.mentour.cz.

81


sta l o s e

Good Will Cup Slapy Sníh a mrazy už skoro daly zapomenout na to, že v druhé polovině listopadu se na Slapech za neuvěřitelně slunečného a teplého počasí (19 °C!) odehrál prozatím poslední turnaj této sezony – Good Will Cup Slapy 2010. I tentokrát šlo o turnaj, který s sebou nesl hodně zábavy. Povinným vstupným byla totiž libovolná cena, kterou musel každý hráč přinést jako vklad do turnajové tomboly. Díky tomu si z tohoto turnaje potom každý ze zúčastněných odnesl nějakou tu výhru zase zpátky domů. Fantazii při výběru cen se meze nekladly a hráči si losování cen náramně užívali – nejvíce se sešlo vín a golfových cen, ale nechyběla ani celá šunka od kosti! V turnaji byla silně zastoupena i nejmladší golfová kategorie hráčů – žáků a juniorů, z nichž někteří zažili ten den svůj úplně první turnaj v životě. Vítězem Good Will Cupu Slapy 2010, který se hrál na snížení HCP – 1x 9 jamek stableford –, se stal Jakub Malý se 30 body. Jeden z nejmladších účastníků turnaje, Karel Šíma jr.

Vyměňte bag za běžky a hole za hůlky!

Napsali a nafotili promotéři

82

G

olf Park Slapy prošlápl tratě pro běžkaře a od 4. 12. se stal rájem zimních sportovců. Na čerstvě napadaném sněhu vznikla tříkilometrová trať, která křižuje hřiště na první devítce Rabyňskou horu. Jede se pro golfisty znalé terénu netradičně proti směru hry, tedy od recepce k pětce greenu a pak k odpališti pětky a nahoru na vyhlídku na Slapskou přehradu. Běžkařům se tak nabízí krásný pohled na zasněženou, téměř horskou krajinu vltavského kaňonu z nejvyššího bodu hřiště. Stopu si užijí jak rekreační lyžaři, tak i milovníci větších sportovních výkonů. Jsou tu dvě stoupání a dva sjezdy – jeden delší, krásný, po šestkové fairwayi z kopce z vyhlídky do údolíčka ke greenu osmičky. Tentokrát na zkoušku prošlapali na Slapech stopu běžkaři, jako první celou trasu projel a pracně vyšlápl dokonce spolumajitel hřiště Tom Charvát, pro příští sezónu ale na hřišti Golf Park Slapy sv. Jan chystají profesionální protahování stop pomocí techniky. Uvidíme, jak bude zimní počasí přát sportovcům příští Vánoce. Chválíme snahu a dobrý nápad využít golfový areál i mimo sezonu a přiblížit toto sportoviště i dalším nadšencům pohybu na zdravém vzduchu!


INZERCE


vip

Organizátorky akce - Ing. Renata Rožníčková, Marcela Chrpová a Zuzana Dolejší

všichni se výborně bavili …

Návštěva ve šperkařském království Lapis Diamond Centrum Erbia VIP Klub připravil ve čtvrtek 9. 12. zajímavou akci pro své členy a přátele, tentokrát v luxusním sídle firmy Lapis Diamond Centrum ve Stodůlkách v Praze 5 (www.lapisdiamond.cz).

P

ři příchodu hosty přivítaly welcome drinkem sympatické hostesky ze společnosti JVS Group. V úvodu večera představili společnost Lapis Diamond její majitel pan Bülend Güney a  ředitel Mustafa Türk. Specialitou tohoto centra je výměna zakoupeného zboží. Pokud zde zákazník koupí šperk, může jej v  průběhu dvou let od zakoupení bezplatně vyměnit za jakýkoli jiný šperk ve stejné hodnotě. A  to nejen zde v Praze, ale také ve stejném centru na Mallorce nebo v Mexiku. Hosté si mohli prohlédnout expozice luxusních šperků ve všech třech patrech celého šperkařství a  dílnu, kde se tyto skvosty vyrábějí, a rovněž si nechat vyčistit své šperky. Zájemci si mohli šperky také zakoupit

Mustafa Türk, ředitel Lapis Diamond a Lubomír Oravec, prezident a majitel Erbia VIP Klubu

84

či objednat na zakázku podle přání. Na veškeré zboží byla pro všechny přítomné nakupující hosty poskytnuta velmi výhodná sleva. Diskrétnost a kvalita patří k samozřejmostem této společnosti, a tak si mohli hosté v soukromí a klidu několika VIP místností vybírat z  velkého množství překrásných souprav. Po celý večer probíhal bohatý program, a  hudební vystoupení kapely Arcus Music. Rovněž byl připraven vynikající raut se specialitami turecké i  mezinárodní kuchyně, lahodné alkoholické i nealkoholické nápoje včetně francouzských koňaků. V závěru večera proběhla tombola o  hodnotné ceny věnované touto společností a výtěžek byl zaslán na konto charitativního projektu Skutky naděje.


napsala Marcela Chrpová & Renata Rožníčková nafotila Iveta Petříková

Jan Kreidl, Jiří Kula, Kamila Votrubová a Daniel Křováček

Oficiální část večera ukončily svým vystoupením břišní tanečnice a nechyběl ani párek živých hadů, s  nimiž se pár odvážlivců dalo vyfotit. Při odchodu dostal každý host na rozloučenou dárek od společnosti Lapis Diamond Centrum. Všichni přítomní se výborně bavili, nakoupili ke své spokojenosti a odcházeli nadšení. Pro náš ERBIA VIP klub to byla krásná tečka za uplynulým rokem.

pan Bülend Güney, majitel Lapis Diamond a šťastní výherci v tombole Olga Divišová, Ludvík Šaman a Martin Kolář

O zpříjemnění zábavy se postarala hudební skupina Gothic Arcus Music

Alena Nadrchalová

85


c e stová n í


napsal Jiří W. Pollak nafotili autor & Temes (Costa Navarino)

Navarino Dunes Golf, jaký byste v Řecku nečekali Málokdo se může pochlubit, že hrál v Řecku golf – a když už, tak chválou dost šetří. Výjimky potvrzují pravidlo, říká se – a já to můžu potvrdit. Sen či vize bohatého Vassilise C. Konstantakopoulose v jižním Řecku je od jara 2010 realitou.


c e stová n í

Finišování na druhém hřišti Navarino Bay poblíž Pylosu

C

hudý rodák z Roma‑ nou odešel z  Řecka jako námořník, vypra‑ coval se na „mástra“ a kapitána a od roku 1974 expan‑ doval přímo raketově. Dnes řídí transportní impérium Costamare Shipping Company a  podílí se snad na všem lukrativním včetně aerolinek Aegean Airlines. Kapitá‑ ne mu říkají všichni dodnes. Přímořská a  hodně zelená část Peloponésu se pro golfová hriště přímo nabízí, ale jejich realizace byla hodně náročná. Spousta věcí se musela přizpůsobovat podmín‑ kám ekologů, samozřejmě že na‑ staly i problémy s logistikou a per‑ sonálem, což platí nejen o servisu, ale i o managementu, který pochá‑ zí z daleka anebo rovnou z ciziny.

Autobusem nebo helikoptérou

Hlavním výchozím místem pro cestu do Navarina zůstávají pro cizince Atény, hodně by ale mohlo pomoci znovuzavedení letecké linky Aegean Airline do blízké Kalamaty. To pak dělá z Costa Navarina velmi lehce dosažitelnou destinaci. Nová silnice a luxusní autobusy zpříjemní jinak poměrně zdlouhavý příjezd. Pro nejnáročnější jsou v Aténách k dispozici dvě helikoptéry, dále je v jednání žádost o povolení letů hydroplánů.

Mramor a bazén v apartmá

Největší přesun v historii 25 let skupoval „Captain Vassilis“ nenápadně pozemky pro budoucí resort. Nenápadně proto, aby ne‑ rozpoutal zbytečnou cenovou hys‑

terii. Ve finále investoval do stavby hotelů a golfových hřišť, jejich kul‑ tivace, meliorace a největšího pře‑ sunu vyspělých olivovníků v  his‑ torii téměř čtyři miliardy eur. Šest tisíc olivovníků, z nichž se mnohé pyšnily staletým věkem, bylo nej‑ prve shromážděno ve školkách, kde přečkaly několik let po dobu stavby resortu, aby pak posloužily k výzdobě toho, co se dnes jmenu‑ je Costa Navarino Dunes (celkem jich bude 16 000). Šlo o  největší přesun rostlin na světě.

Zátoka Navarino, dějiště gigantické historické námořní bitvy, která přinesla 1827 Řecku samostatnost – malebný přístav a městečko Pylos

88

Návštěvu přísně střeženého are‑ álu mi umožnili Vana, šéfka PR (Řekyně z Kanady a  z  Paříže) a Michael, Kypřan vyrostlý v An‑ glii; pozorně jsem naslouchal a záhy jsme se stali takřka přáteli. Za hotelovým komplexem sto‑ jí americký specialista na luxus Starwoodhotels. Hotely jsou po‑ stavené ve dvou stylech. Super‑ luxusní – The Romanos – které


Kamenná klubovna vévodí třem jamkám a kromě baru, restaurace a pro-shopu v ní najdete i plesovou a přednáškovou místnost

kvalitou hned tak nikdo nepřed‑ čí – vybrané materiály, mramor a dřevo, nepůsobí přitom okázale. Luxury Collection má maximál‑ ně dvě patra, terasovitá apartmá, ta v  přízemí mají vlastní bazén, přístupný z  obýváku. Vrcholem je diskrétní prezidentská „villa“ o  600 m2 obytné plochy, s  po‑ hledem na moře a  nekonečné pískové pláže vlevo o délce 5 km, vpravo 15 km. V Costa Navarinu je na 300 bazé‑ nů všech velikostí včetně laguny, všechny s  mořskou vodou, jak káže ekologický zákon. Dostatek soukromí pro hosty je hlavním posláním tohoto hotelu. Členité restaurace s řeckou i mezinárodní kuchyní jsou umístěny s vlastním kuchařem na ostrůvcích. Hotely mají vlastní lázeňské a fit‑ nessprostory. V nabídce jsou ne‑ jen masáže, ale i různé zdravotní terapie pod lékařským dohledem. Thalassotherapy je dnes zase v  trendu, jako bývala v  blízkém antickém Nestorově Paláci.

Ochránci mají „Kapitána“ rádi

Síť zavlažovacího potrubí měří neuvěřitelných 150 km

Mezi hotely cirkulují menší či větší elektromobily podobné buginám, jaké známe z golfu. Celý komplex je energeticky nezávislý. Sousední hotel druhého typu – Westin –, je postaven z kame‑ ne a  má starodávně zbarvenou omítku. Samozřejmě že je co do úrovně služeb na podobné úrovni

jako The Romanos, ale má spíše rodinný charakter. V blízkosti je také dětský ráj. Tento komplex je bohatší o obchodní centrum, golf shop, půjčovnu sportovního vy‑

89

Kromě již zmiňovaného vědeckého programu na ochranu želv sponzoruje Kostantakopoulos také řeckou ornitologickou organizaci Hellenic Ornithologic society, zaměřenou na ochranu zde velmi vzácného afrického chameleona, který jinde v Evropě nežije. Na území resortu Navarino žije 271 druhů ptactva a jejich počet se výstavbou nezmenšil.

bavení, kavárny, amfiteátr, nechy‑ bí americká či italská restaurace nebo kino pro náročného diváka. O hosty se stará téměř 800 za‑ městnanců. Hlavními jazyky jsou řečtina a angličtina. Starwoodhotels vsadil i na kongre‑ sovou turistiku, takže není divu, že součástí komplexu je i kongresový sál, který pojme až 2 500 účastní‑ ků, zmenšitelný pro menší události.


c e stová n í

Golfová zeleň se ošetřuje ekologicky, veškeré produkty musí projít přísným biologickým testem. Nesmí škodit přírodě a musí být biologicky odstranitelné. Vodu pro celý resort, zavlažování golfového hřiště a vodní zásoby čerpá ze dvou uměle založených jezer s kapacitou 700 tisíc kubíků.

Na 12. odpališti vane vlahý vánek od moře, ostatně jako v celém resortu

ní – některé výhledy do přírody, například pohled na antickou Ak‑ ropoli nad smaragdovou zátokou Voidokilia, jsou určitě nezapome‑ nutelné. Rozmanitosti terénu vy‑ užil Langer dokonale, a kde chybě‑ la, tak ji prostě „dodělal“.

Prohlídka hřiště designéra Bernharda Langera potvrdila, ba i překonala, očekávání – výhledy do přírody či pohled na antickou Akropoli nad smaragdovou zátokou Voidokilia jsou určitě nezapomenutelné.

Dětský ráj je trochu stranou a ze všech stran monitorován

Mezi hotely cirkulují menší či větší elektromobily podobné buginám, jaké známe z golfu. Celý komplex je energeticky nezávislý. My jsme přijeli ale hlavně za golfem. Takže jak to tu s ním vypadá?

Dokonalost podle Langera Hřiště Dunes Course je prvním „oficiálním“ v Řecku a  je uzpůso‑ bené pro mezinárodní soutěže. De‑

Club house o ploše 3 500 m2 je po‑ staven v rustikálním stylu a nabízí vše, co si golfisté mohou přát. Ma‑ nagement Golf Navarina Dunes byl svěřen společnosti Troongolf, jež je synonymem prvotřídní orga‑ nizace na nejvyšší úrovni.

signoval ho Bernhard Langer, dvoj‑ násobný vítěz U.S. Masters a Ryder cupu. Příkladně využil rozmanitos‑ ti terénu a krásné přírody, ve které je resort zasazen. Jednotlivé jamky golfisté hned tak nezapomenou, jak hrdě podotkl Michael Loizou, náš stálý průvodce – a měl pravdu. Dunes Course má od předních od‑ pališť délku 5 000 metrů, od zad‑ ních 6 500, par 72. Prohlídka hřiště potvrdila, ba i překonala, očekává‑

Zavlažování je vyřešeno systé‑ mem trubek položených v zemi – síť potrubí měří neuvěřitelných 150 km, což je 25násobek délky hřiště. Množství vody, která v za‑ vlažování proteče, je regulováno počítačem, který má v terénu roz‑ místněná čidla. Program využívá i meteorologická data, takže může vše zpracovávat za účelem opti‑ málního, efektního a  ekologické‑ ho zavlažování.

90

100 procent EKO Golfová zeleň se ošetřuje ekolo‑ gicky, veškeré produkty musí pro‑ jít přísným biologickým testem. Nesmí škodit přírodě a musí být biologicky odstranitelné. Vodu pro celý resort, zavlažování golfo‑ vého hřiště a vodní zásoby, čerpá ze dvou uměle založených jezer s kapacitou 700 tisíc kubíků – jen 2 % spotřeby vody pro hotel se čerpá z  řeky. Elektrickou energii


Poslední jamky jsou delší a náročnější - č. 18 má 500 metrů

bude komplex vyrábět ve vlastní solární elektrovoltaické centrále o výkonu 22 MW, teplo získává podzemními čerpadly. Ochrana přírody je tu pod dohledem or‑ nitologických společností (viz rá‑ meček Ochránci mají „Kapitána“ rádi). Pro hosty je v hotelu k dis‑ pozici velká vědecká a  populární knihovna s observatoří.

Kolik to stojí?

Cestovní balíček na týden, který v sobě zahrnuje snídaně, pět geenfees, míčky, základní služby včetně buginy, stojí kolem 1 300 eur. www.costanavarino.com

Navarino Dunes je jen začátek K Navarinu Dunes se brzy připo‑ jí další tři lokality. Nejblíže, a  to jak logisticky, tak termínově, je Navarino Bay. Hotelový komplex s plochou 5 500 m2, trávou zarostlé střechy, zaměřený výhradně eko‑ logicky, je v  Evropě jedinečný. 16 tisíc olivovníků, 8000 citrusových stromů a 200 tisíc keřů, to je světo‑ vý unikát. „Kapitán“ Vassilis klade velký důraz na zeleň a je důležitým sponzorem akce Miliarda stromů (the Billion Tree Campaign) ko‑ ordinované programem Spojených národů.

Hru na této jamce lze sledovat z hotelu

Golfové hřiště Navarino Bay je téměř hotovo a bude se otvírat tento rok. Bylo ale určitě dobré vidět je ještě nedostavěné, v  tu chvíli je totiž vidět, kolik tech‑ nologie je zapotřebí, aby se golfu v  těchto klimatických podmín‑ kách dařilo. Přes sto kilometrů vodního potrubí, délku zavla‑ žovacích hadic ani nemá smysl zjišťovat.

Dobré želvy se za golfem vracejí Pod designem tohoto hřiště je podepsán Robert Trent Jones II. Jeho hlavní charakteristikou jsou rozmanité povrchy, reliéf a pano‑ ramatické výhledy na místa, kudy budete za chvíli procházet. Hra podél moře bude vyžadovat vel‑ kou koncentraci… Okolní pevni‑ na a mořská zátoka je tak krásná,

91

že poměrně spolehlivě odrazuje od soustředění na golf. Další „Navarina“ jsou buď již ve fázi výstavby, nebo mají alespoň vyřízená všechna povolení a fina‑ lizují se projekty. Po dokončení všech resortů bude přesazeno skoro 20 tisíc staletých olivov‑ níků. Bez zajímavosti není ani to, že Navarino je sponzorem vědeckého programu zaměře‑ ného na mapování života želv Sea Turtle Protection Society of Greece. A může se již pyšnit tím, že se sem vrátila kareta obecná, dříve tradiční obyvatelka tohoto pobřeží. I  karety zkrátka uměly vycítit místo, kde se jim bude žít dobře a bezpečně...


au to

AUDI A1

Benjamínek z Ingolstadtu U prémiových značek se sluší mít v nabídce nějaké kultovní auto, které je sice malé, avšak neodolatelné i pro movitější zákazníky. BMW má Mini, Alfa Romeo Mito a Lancia už dlouho svůj Ypsilon. Audi by ve svém rodokmenu podobný vůz těžko hledalo, nezbývalo tedy než jej stvořit od samého počátku. Zda se s takovým miniautem dá jet i na golf, jsme zjišťovali v pravidelném testu.

D

ůvodem potřeby disponovat miniaturním autem v portfoliu je skutečnost, že výrobci velice neradi vidí, když si jejich zákazník pořídí jako druhý či třetí vůz do rodiny výrobek konkurenční značky. Co kdyby ho natolik uchvátil, že příští rodinný vůz či limuzínu pořídí také tam? Někdejší pokus jménem Audi A2 z  let 1999– 2005 se nepovedl, crossover na bázi malého MPV se mezi zákaz-

níky sportovně vnímané značky neujal. Obchodní stratégové bavorské automobilky tak stanovili prioritu jasně: nejmenší Audi musí být kvalitní, výkonný a přiměřeně sportovně vyhlížející i naladěný vůz.

MALÁ VELKÁ OSOBNOST Musím se přiznat, že zvenku mě na první pohled model A1 nejdřív neuchvátil, spíše mi připadl trochu legrační – jako nabobtnalý angličák. Neubránil jsem se tomu-

92

to dojmu titěrnosti až do chvíle, než jsem usedl za volant. Zevnitř totiž působí „ájednička“ mnohem větším a robustnějším dojmem. Novinka na mě udělala ještě větší dojem po prvních kilometrech. Ztvárnění interiéru ku prospěchu věci příliš neopisuje u  ostatních modelů Audi, i když kvalita v každém detailu je i tady jasně cítit. Je zkrátka radost v tomhle autě sedět a jen tak se dívat okolo, jakou pozornost budí díky své mrštnosti u ostatních řidičů.

Přeplňovaný čtyřválcový motor 1.4 TFSI byl u testované verze kombinován s  dvouspojkovou automatickou převodovkou S-Tronic a  pro jízdní komfort a  zároveň dynamiku je tohle spojení výborné. Výkon motoru se odhadem zdá být mnohem vyšší než uváděných 122 koní, zkrátka váha vozu zde hraje ve prospěch dynamiky. Projevuje se to koneckonců i na spotřebě, která se podle míry agresivity jízdy pohybuje mezi 5,5–8 litry


napsal Vojtěch Štajf nafotil napsalautor XXXX foto & archiv XXXX

SROVNÁNÍ Audi A1 1.4 TFSI S-Tronic

Motor: Zážeh. čtyřválec turbo 1390 ccm Výkon (kW/k): 90/122 Max. točivý moment (Nm/ot. min–1): 200/1500 Zrychlení 0–100 km/h (s): 8,9 Max. rychlost (km/h): 203 Kombinovaná spotřeba (l/100 km): 5,3 Délka (mm): 3954 Zavazadlový prostor (l): 270 Základní cena (Kč): 519 600 naturalu na 100 km. Jízdní vlastnosti jsou neočekávaně dobré, přece jen jsem u vozu těchto rozměrů očekával menší stabilitu. Je zkrátka znát DNA čtyř kruhů, kdy podvozek je spíše tvrdší a  sportovnější a  jízda ve zvolené stopě naprosto přesná. Výhradou těch, kdo očekávají radost z  jízdy, bude ale určitá unylost reakcí a  žádné emoce. Navíc řízení má dost účinný posilovač a zpětná vazba od předních kol v zatáčkách nedovolí řidiči přesně najít hranici adheze. Na tu upozorní až systém ESP problikáváním kontrolky, navíc elektronickou stabilizaci nelze zcela vypnout.

VYSOKÁ CENA Upřímně řečeno tohle auto ale není určeno pro drsné chlapíky s „rallyeovou“ krví, ale spíš jako trendy vozidlo pro dámy na úrovni. V tomto ohledu A1 plní svou funkci skvěle – nejenže prošla crash testy Euro NCAP s  plným počtem pěti

Volvo C30 2.0

Ztvárnění interiéru ku prospěchu věci příliš neopisuje u ostatních modelů Audi, i když kvalita v každém detailu je i tady jasně cítit. Je zkrátka radost v tomhle autě sedět a jen tak se dívat okolo, jakou pozornost budí díky své mrštnosti u ostatních řidičů. hvězd a dosáhla skvělých výsledků v kategorii ochrany dětí, ale navíc objem zavazadelníku je při ani ne čtyřmetrové délce vozu výrazně nadprůměrný. Dokonce při sklopení pouze části zadních opěradel se do vozu vejdou dva bagy a  jeden složený kart Clic-gear. A  to prosím zůstává na zadních sedadlech stále dost místa pro jednoho průměrně vysokého cestujícího. Zákazníky nebo spíš zákaznice bude ale jistě prioritně zajímat výbava a  to je trošku kámen úrazu modelu A1. Při základní ceně kolem půl milionu korun je spartánská základní výbava samozřejmě

pro většinu zákazníků nedostatečná; sice nechybí asistent rozjezdu do kopce či systém start–stop šetřicí palivo, absence klimatizace či plechová kola jsou ale nedůstojné. Základ nazvaný „attraction“ je tak třeba doplnit, testovaný vůz ve verzi „ambition“ pak měl volitelnou nejen automatickou klimatizaci, ale též rozhraní MMI s navigací, xenonové světlomety plus a  mnoho dalších maličkostí za tisíce. Celková cena 770 tisíc korun vzbuzuje otázku, kolik se najde v Česku zákazníků ochotných utratit takovou částku za automobil „nákupní tašku“. To, že je super kvalitní, je jiná věc.

93

Motor: Zážeh. čtyřválec 1999 ccm Výkon (kW/k): 107/145 Max. točivý moment (Nm/ot.min–1): 185/4500 Zrychlení 0–100 km/h (s): 9,4 Max. rychlost (km/h): 210 Kombinovaná spotřeba (l/100 km): 7,6 Délka (mm): 4266 Zavazadlový prostor (l): 233 Základní cena (Kč): 479 000

Lancia Y 1.4

Motor: Zážeh. čtyřválec 1368 ccm Výkon (kW/k): 70/95 Max. točivý moment (Nm/ot.min–1): 128/4500 Zrychlení 0–100 km/h (s): 10,9 Max. rychlost (km/h): 175 Kombinovaná spotřeba (l/100 km): 6,6 Délka (mm): 3810 Zavazadlový prostor (l): 215 Základní cena (Kč): 327 000


design

Dá se žít bez drátů?

Do jisté míry ano. Alespoň bez těch, které vám kazí estetický dojem z místností, kde sledujete filmy či televizi, posloucháte hudbu. Jedno mají tyto přístroje stále společné – nevzhledné čouhající kabely, dráty a šňůry. Čím více lidí dnes chce mít obývaný prostor designově co nejčistší, tím častěji je slyšet jednoznačný požadavek: zakrýt dráty tak, aby nestrašily při každém pohledu na obrazovku, knihovnu atd. Anebo je úplně vyřadit ze hry? 94


napsal Hynek Just & Klára Mixová foto archiv prodejců

Témata horká a studená

Co je to wi-fi?

N

a jedné straně jsou designéři. Dnes si více než kdy jindy lámou hlavu nad tím, jak navrhnout chytrý nábytek, speciálně určený pro přístroje domácí elektroniky, do kterého lze nevzhledné kabely všeho druhu skrýt. Chytří nábytkoví společníci s inteligentním úložným systémem mají jedno společné – kabely, šňůry a dráty od přístrojů lze skrýt v útrobách sestavy. Jejich propojení s TV obrazovkou či reprobednami umístěnými jinde v interiéru je nejlépe řešit už při stavbě toho kterého domu či

Užijte si obraz naplno

Požitek ze sledování televize neovlivňuje jen její vzhled – ten máme už vyřešený, kabely nám pohled na ni nekazí –, ale také její umístění. Váš pohled by měl mířit na střed obrazovky, a to ve stejné výšce jako vaše oči. Poměrně často bývají domácí obrazovky po vzoru různých prezentací ve veřejných prostorech umístěny zbytečně vysoko. Čím větší obrazovku máte, tím větší potřebujete také vzdálenost od ní. Rovněž se nedoporučuje umísťovat ji tak, aby na ni dopadaly sluneční paprsky – obrazovce to škodí a vám odraz slunce kazí obraz. A nezapomeňte, že i sebevětší televize má prostor doplňovat, ne mu dominovat.

bytu (o možnostech rozvodu reprobeden ve stěnách po celém prostoru domu, s možností přepínání zvuku do jednotlivých místností, by se dal napsat celý článek). I pokud se ale ocitnete v  situaci, kdy jste postaveni před hotovou věc, nemusíte zoufat. Stačí jen povolit uzdu své fantazii – televize může mít třeba připojení zezadu za zdí, dráty může ukrýt chytře pojatý „komín“ ze sádrokartonu anebo... Anebo také téměř žádné dráty mít nemusíte. A tím se dostáváme na stranu druhou – od designérů k technologům.

Wi-fi je bezdrátová technologie přenosu dat. Zkrátka je umělým pojmem vytvořeným pro lepší marketing evokující spřízněnost s hi-fi. Wi-fi ovšem neznamená Wireless Fidelity, jak se občas prezentuje. Wi-fi používá při přenosu dat elektromagnetické vlnění nízkého výkonu v pásmu vyčleněném regulačním orgánem. V Evropě jde o pásmo 2,4 GHz.

-boxu či DVD přehrávače, může proudit signál z těchto přehrávačů, aniž dojde k propojení „dráty“. Tím, že dochází k přenosu pomocí wi-fi, nemusí na sebe přístroje ani „vidět“ (přijímač i  vysílač signálu mohou být například uzavřeny ve skříni) tak, jak je to potřeba např. u  infračerveného přenosu z  dálkového ovladače k přístroji.

Chytří nábytkoví společníci s inteligentním úložným systémem mají jedno společné - kabely, šňůry a dráty od přístrojů lze skrýt v útrobách sestavy. Magická síla wi-fi

Jestliže máte problém s ne právě ideálně připravenými přípojkami k  internetu, set-top-boxu či audio-video-přehrávači, existuje dnes už řešení, jak si interiér zbytečnými dráty nehyzdit. Signál můžete přenášet vzduchem, za pomoci wi-fi technologie. A to nejen ten datový – wi-fi pro připojení notebooku, telefonu, tiskárny či jiného přístroje napojeného na iternet má dnes už leckdo. K sehnání jsou i bezdrátově propojené „krabičky“, které vám bez problémů propojí konektory typu HDMI či SCART. Pro lepší představu – znamená to například, že do televize, která je řádově metry vzdálená od set-top-

Tím, že jde o technologie novátorské, nejsou ještě zcela bezchybné a určitě by stálo za to věnovat dostatek času jejich výběru a odzkoušení. Z hlediska „hifistického“ vám i současní prodejci těchto zařízení, tedy alespoň ti rozumnější, doporučí řešení postavené přece jen na propojení kabely – tam je ztráta kvality stále menší. Jde tedy jen o  zvážení vašich priorit, toho, co skutečně potřebujete. Možnosti, jak si nezošklivovat interiér zbytečnými kabely, tu každopádně jsou. Vzhledem k  rychlosti technického vývoje se dá očekávat, že za pár let budou takové technologie zcela běžné a ještě dokonalejší.

95

Napsal a sebe ilustroval Architekt Jan Klempíř jan@jkla.cz Říká se, že zájem o architekturu u  nás se již dostal mezi širší veřejnost – stránky architektuře věnují i společenské magazíny a víkendové přílohy novin (o  golfových časopisech nemluvě).To je dobře – otázky, na které by se současná architektura měla snažit odpovídat, by měly být širší veřejnosti blízké, architektura se koneckonců většinou na veřejnosti staví a často je veřejnosti i přístupná. Podle reakcí na realizované stavby se jeví, že současné stavby poskytují v nejlepším případě odpovědi spíše na problémy samé vnitřní konzistence do sebe zacyklených „konceptů“ staveb, než že by se autoři jejich prostřednictvím vyjadřovali k nějakému tématu. V  internetových diskusích fanoušků současného stavění u  nás se plamenně mudruje nad věčným tématem domek se šikmou střechou versus krabice se střechou plochou. Otázka po smyslu vnímání stavební formy se přitom v  architektonické diskusi prakticky neobjevuje. Podobně horkým tématem je užívání dřeva jako stavebního materiálu. Skutečnost, že u  některých domů se neočekává staletá trvanlivost. Jistota architektonického designu umožňuje realizovat již mnoha tvůrcům domy s  formálně řemeslnou jistotou. Obecnější témata, která současná architektura řeší, jsou ale nakonec spíše bezděky popsána v  laických reakcích než záměrně formulována architekty.


d e ko r

Zázrak z přírody

Každý z nás má jiné potřeby a příroda nabízí mnoho způsobů, kterými lze tyto potřeby uspokojit. Exkluzivní kolekce matrací a polštářů Geoethic obsahuje patentované pěny Ecogreen (polyuretan pěněný ve vodě) a Geomemory (paměťová viskoelastická pěna) obohacené o esence z aloe vera a sóji, které dokáží stimulovat řadu biologických funkcí. Ceny matrací: od 9 158 Kč • www.magniflex.cz

LIVING – stylová tvář vašeho interiéru napsali & nafotili prodejci

Zima

Jedním z nejvýraznějších doplňků značky JOOP! jsou originální, ručně tkané koberce prémiové kvality. Kombinují tradiční řemeslné umění výroby koberců s unikátním stylem. Všechny použité materiály stejně jako manufaktura v Nepálu podléhají striktní kontrole ekologické nezávadnosti. Provozy v Indii, Nepálu, Pákistánu atd. jsou postaveny na pochopení lokálních sociokulturních podmínek a jsou intenzivně zapojeny do programů na podporu místního rozvoje. Cena: k doptání v obchodě • www.carolicarpets.cz

ideální čas pro styling interiéru Pro perfektní domov

Nová prodejna stylového nábytku a interiérových doplňků prvotřídní kvality Perfect Home sídlí nedaleko Prahy, u Zdic. Mimořádný je především rozsah a pestrost nabídky, bonusem navíc pak velmi příznivé ceny. Na ploše téměř 500 m2 jsou soustředěny skvosty ze zemí jihovýchodní Asie, ale také mistrovské kousky od českých výrobců s charakteristickým precizním řemeslným zpracováním.

www.perfecthome.cz

Francouzský

design

Le Patio ve svých pražských obchodech nabízí nově i lampy, stříbrné fotorámečky, tácy a další pozoruhodné interiérové doplňky Côté Table. Côté Table se za pět desetiletí své existence proslavila především nadčasovými bytovými doplňky a porcelánem. Nově je kolekce této značky doplněna řadou nábytku kombinujícího kov a dřevo. Cena lampy: 3 200 Kč • www.lepatiolifestyle.com

Plédy Dutch Decor

zdobí i hřejí

Plédy patří mezi doplňky, které spojují dekorativní a praktickou funkci. Vhodně zvolený pléd na posteli, křesle či pohovce, dokonale sladěný s polštáři, dokáže proměnit vzhled interiéru. A pléd přehozený přes promrzlá záda či nohy a k tomu voňavý grog nebo čaj…? Už jen sama představa hřeje!

Cena: k doptání v obchodě • www.pillowheaven.cz

96


gur mán

Není vývar

jako vývar

Vývar z pytlíku, nebo z krabičky? To už ne! Pojďme raději nahradit polévkové kostky poctivým, vlastnoručně připraveným vývarem z masa nebo zeleniny. Nejenže si připravíme zdravou, vydatnou a poctivou polévku, ale dodáme tak našim dalším pokrmům skvělou a plnou chuť.

Ř

íká se, že nezbytností každé kuchyně jsou těstoviny, brambory, cibule a vývar. Pokud toto všechno náš „špajz“ obsahuje, máme základ mnoha pokrmů. Ovšem připravit pravý domácí vývar je opravdová alchymie.

Pojďme se ho společně naučit správně...

Technologie

Největší chybou je vystavení vývaru prudkému varu. Dobrý vývar vyžaduje mírný, skoro okem neviditelný pohyb hladiny

– veškeré aroma a látky se totiž do vody louhují při teplotě nižší než 80 stupňů Celsia. Skvělý a správně připravený vývar tedy potřebuje dostatek  času,  počítejme proto s  delší přípravou a  dohledem v podobě sbírání pěny a hnědé sraženiny tvořící se na hladině.

Bohatá zeleninová polévka s créme fraiche Celer, mrkev, petržel a kedlubnu nakrájíme na kostičky, krátce povaříme v osolené vodě a ochladíme. Řapíkatý celer, jarní cibulku, ředkvičky, květák spaříme ve stejné vodě, ale jen několik vteřin, a také ochladíme. Kvalitní vývar zahřejeme, přidáme zchlazenou zeleninu, prohřejeme, přidáme nakrájené čili papričky, usekanou pažitku a  libeček, zakápneme sherry a vlijeme do hlubších misek. Polévku doladíme na másle opečenými kousky kmínového chleba a lžičkou créme fraiche.

98


napsal & nafotil Jaroslav Hájek

Ty správné ingredience

1–2 kg hovězího masa a kostí, 2 větší cibule překrojené napůl a opečené , 4 mrkve nakrájené na větší kusy, 3 petržele nakrájené na větší kusy, kousek pórku nakrájený na větší kusy,1/2 celeru nakrájeného na větší kusy, několik kuliček černého pepře  a  nového koření, 1/2 svazku čerstvé zelené petrželky

Asijská polévka s krevetami a koriandrem Rýžové nudle zalijeme horkou vodou, necháme pět minut nabobtnat a poté zcedíme přebytečnou vodu. Připravený vývar ohřejeme, přidáme pokrájené shitaké houby, nasekanou zelenou cibulku, několik kostiček nasekané čili papričky, jemné proužky citronové trávy, dužninu z rajčat, pokrájenou karotku, loupané čerstvé ocasy z krevet a  povaříme dvě minuty. Poté přidáme lžíci rybí omáčky, nasekaný koriandr a nakonec zcezené rýžové nudle. Ochutnáme, osolíme a servírujeme.

Na případné čištění vývaru 500 g mletého kuřecího masa, 2 mrkve nahrubo nastrouhané, 1/4 celeru hrubě nastrouhaného, 1 petržel nastrouhanou, bílky z 5 vajec, 1/2 svazku nakrájené zelené petržele

Na dochucení

5 lžic suchého martini nebo sherry, hrubou mořskou sůl

Čas

Doba přípravy: 40 minut, vaření: 6 hodin, chlazení: aspoň 1 hodina

Jdeme vařit…, tedy táhnout…

1.

Troubu předehřejte na 200 °C a vložte do ní maso nebo kosti. Pečte 15–20 minut, až maso získá světle zlatavou barvu.

2.

Opečené maso bez vypečeného tuku vložte do většího hrnce. Vývar je výhodné vařit ve větším množství – varem tekutiny ubude a zbylou snadno uchováte zamrazením.

Občas naběračkou odstraňujte pěnu a tuk.

4.

Asi po šesti hodinách vývar přes cedník nebo síto sceďte do jiné nádoby, nechte lehce prochladnout a dejte do chladničky, ale pozor, nesmí být horký.

5.

Ztuhlý tuk odstraňte pomocí dírkované naběračky. Nemusíte ho vyhazovat, poslouží

třeba do jíšky, ale vývaru by kazil chuť, proto ho seberte co nejdůkladněji.

6.

Pokud není vývar čirý a průhledný, je třeba ho vyčistit. Suroviny na pročištění spolu promíchejte a  vlijte do studeného vývaru. Za občasného míchání ho přiveďte k  varu. Stáhněte teplotu a  vývar nechte aspoň hodinu a půl

takzvaně táhnout (velmi mírný var). Poté ho znovu sceďte, nechte vychladnout a zbavte zbylého tuku. Čištěním připravíte z klasického vývaru tzv. consommé.

7.

V této fázi už vypněte sporák a  připravte si další nádobu. Vložte do ní cedník s  čistou, namočenou a  vyždímanou utěrkou. Naběračkou přelévejte pročištěný vývar – zbavíte ho tak posledních jemných nečistot.

8.

Takto krásně čirý a čistý vývar, vlastně consommé, je opravdovou lahůdkou, kterou lze doplnit o  nejrůznější složky v podobě zeleniny, knedlíčků, zavářek a různých ochucení.

3.

Do hrnce vsypte všechnu zeleninu včetně cibule, kuličky pepře a nového koření i  petrželovou nať nasekanou na větší kusy. Zalijte studenou vodou a  uveďte do varu. Jakmile obsah hrnce začne vřít, stáhněte plamen a  vývar nechte takzvaně táhnout, tedy velmi pomalu vařit, celých šest hodin. Ještě nesolte!

Základním ochucením je hrubá mořská sůl a stopa sherry nebo portského. Pokud vývar chcete používat jako základ pro další polévky nebo do omáček, skončete s přípravou u bodu 5, protože následné čištění je již zbytečné.

99


mňam

Čokoládové umění od Lindt

Luxusní výběr bonbonů Swiss Luxury Selection se představuje v novém, zlatém hávu a obměněném složení. Elegantní balení skrývá takové nové poklady jako pomerančové srdce, kakaovou perlu, Crème Brûlée či Caramelittu – originální čokoládová dílka v nejvyšším standardu kvality švýcarských mistrů čokolády Lindt. Cena: od 179 Kč

Prague Wine Week je opět zde!

Poslední lednový týden v Praze opět patří vínu a špičkové gastronomii. Po roce se vrací již třetí ročník úspěšného festivalu Prague Wine Week. Od 24. do 30. ledna 2011 pražské restaurace, vinotéky a vinné bary opět nabídnou ochutnávky vín či speciální menu kombinovaná s nejlepšími víny soutěže Prague Wine Trophy 2010. Nenechte si ujít! napsali & nafotili prodejci

V zimě chutná nejvíce Nová restaurace

Mirellie přináší středomořskou kuchyni Středomořská restaurace Mirellie v Korunní ulici na Vinohradech nabízí pestrou paletu čerstvých ryb a plodů moře, domácí těstoviny a řadu převážně italských specialit. V každý pracovní den servíruje obědové menu, kde si lze vybrat ze tří možností. Atmosféru v restauracích Mirellie vytváří příjemný interiér, ve kterém převažují teplé, zemité přírodní tóny. Vinohradská Mirellie se rozkládá ve dvou patrech. V horním patře jsou oddělené prostory pro kuřáky i nekuřáky a také příjemný bar, u kterého mnozí hosté zakončují večer skleničkou jedné z více než dvaceti druhů grappy, které Mirellie nabízí. Ve spodním patře restaurace naleznete pohodlnou lounge pro klidné posezení a rozsáhlé prostory až pro 150 lidí. Restaurace Mirellie • Korunní 23 • Praha 2 • Tel. 222 521 814

Máte rádi thajskou kuchyni?

Pak se zapojte do soutěže o jeden z pěti voucherů v hodnotě 1000 Kč do thajské restaurace NOI. Originální thajská restaurace v Praze – záruka mimořádného zážitku i pro zkušené gurmány.

Mnohé pražské restaurace lákají návštěvníky na vyhlášenou thajskou kuchyni, ale pokud si chcete ušetřit zklamání i nemalé peníze, vydejte se rovnou na Újezd. V Restaurantu NOI totiž ochutnáte originál. Thajské menu tady připravuje šéfkuchařka Thanedsorn Polpatana s týmem kuchařských mistrů, které velkým oknem v zadní části restaurace můžete sledovat přímo při práci. Zen interiér Restaurantu NOI zaujme orientální krásou promyšlenou do detailů a také příjemně klidnou atmosférou.

Soutěžní otázka:

Jaké maso v sobě ukrývá pokrm s názvem: Phad Priaw Wan Kai? Správnou odpověď najdete na www.noirestaurant.cz Na vaše odpovědi se těšíme na adrese soutez@mediadrive.cz, heslo NOI, do 20. 2.

101

Soutěž


ku lt u r a

Velké dobrodružství s malým Gnomeem

Nový animovaný komediálně-dobrodružný snímek Gnomeo a Julie dává nejslavnějšímu příběhu lásky na světě Williama Shakespeara další rozměr. Režisérem filmu je tvůrce Shreka 2 Kelly Asbury, scénář napsal Mark Buton, který je autorem úspěšného Madagaskaru, což je záruka zábavného příběhu, u kterého se budou bavit děti i dospělí. Užít si jej můžete ve formátu 3D v kinech právě v období svatého Valentýna, což je zajisté ten nejlepší čas na příběh lásky. www.hce.cz

napsali & nafotili kulturní promotéři

Matej Mináč

uzavírá wintonovskou éru! Režisér Matej Mináč dokončil finální práce na novém celovečerním dokumentárním filmu s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina. Po filmech Všichni moji blízcí (1999), Nicholas Winton – Síla lidskosti (2002), který získal International EMMY AWARD za nejlepší dokumentární film, tak Nickyho rodina definitivně uzavírá cyklus wintonovských filmů. Slavnostní světová premiéra filmu byla ohlášena na 20. ledna 2011. www.nickysfamily.com

Werich na Národní třídě

Róna v Ostravě

www.patium.com

www.jaroslav-rona.cz

Nevšední vzpomínka na legendární osobnost Jana Wericha je při příležitosti 106. výročí jeho narození připravena od 14. ledna do 6. února 2011 v Cafe Patio na pražské Národní třídě. Návštěvníci si po celou dobu budou moci prohlédnout vzácné archivní fotografie, osobní věci pana Wericha nebo originály kostýmů, které oblékal například ve filmech Císařův pekař, Pekařův císař. A navíc i ochutnat lákavé menu připravené podle jeho oblíbených receptů.

102

Souhrnnou výstavu Jaroslava Róny uvádí ostravský Dům umění, který až do 6. března zve k návštěvě rozsáhlé výstavy respektovaného malíře, sochaře a pedagoga pražské AVU Jaroslava Róny, spoluzakladatele skupiny Tvrdohlaví. Jaroslav Róna se do Ostravy se samostatnou výstavou vrací po čtrnácti letech. Reprezentativní prostory Domu umění zaplnil dvaceti obrazy a jedenácti plastikami, část z nich je vystavena vůbec poprvé.


TIPY

Toshiba v 3D

Toshiba uvádí nové verze notebooků Satellite A660, Satellite A665, Satellite A665 3D a Qosmio X500. Hnacím motorem všech těchto modelů jsou procesory Intel Core™ druhé generace a nabízejí vylepšené multimediální funkce a možnosti připojení s cílem poskytnout ještě lepší vnímání multimédií i jejich tvorbu. Nové modely těchto notebooků budou v Evropě, na Středním východě a v Africe k dostání během prvního čtvrtletí 2011. Cena modelu Toshiba Qosmio X500 je 38 000 Kč. www.toshiba.co.jp/index.htm

Kreslete si bez drátů

Genius představil bezdrátový grafický tablet MousePen M50W pro náročnější uživatele. Zařízení umožňuje přepínat mezi dvěma režimy pracovní plochy – standardní poměrem stran 4:3 a širokoúhlou variantou 5“ x 8“. Tablet funguje pod operačními systémy Windows i MAC, a hodí se zejména k tvorbě náčrtků, kreseb a malování. Cena spolu s bezdrátovým perem a myší: 3 490 Kč.

www.geniusnet.com

Hovořte, poslouchejte, tančete!

Společnost Logitech představila bezdrátovou náhlavní sadu Logitech® Wireless Headset H760, která je určena pro hlasové i videohovory, poslech hudby jakož i pro filmy a PC hry. Bezdrátový headset H760 umožňuje hovořit a poslouchat a přitom se třeba procházet nebo tančit až do vzdálenosti 12 metrů od počítače, a to po dobu šesti hodin, po kterou vydrží baterie. Náhlavní sada má ergonomický design, vestavěný ekvalizér a snadno přístupné ovládací prvky. Mikrofon s funkcí potlačení okolního hluku se automaticky vypne, jakmile jeho raménko otočíte pryč od úst. www.logitech.com

Samsung + Google = Nexus S

Samsung a Google přicházejí s Nexus S, prvním mobilním telefonem na světě se systémem Android 2.3. Nexus S nabízí nejnovější verzi operačního systému Android s názvem Gingerbread, čtyřpalcový dotykový displej Super AMOLED se zaobleným designem, technologii přenosů na krátkou vzdálenost Near Field Communication (NFC), fotoaparát na přední i zadní straně a 1 GHz aplikační procesor. Na českém trhu se Nexus S objeví během prvního čtvrtletí roku 2011. www.samsung.cz

104


napsali & nafotili prodejci

Hästens v nových barvách

Značka švédských postelí Hästens přichází s novými barevnými dekory. Postel můžete mít od nynějška sladěnou s barevnými tóny vašeho interiéru. V nové kolekci najdete varianty od sněhobílé s elegantním proužkem přes pastelové variace kostky v krémové, žluté, růžové, zelenkavé a blankytně modré barvě až po divoké kombinace bílé se sytými odstíny červené, fialové, černé, modré, zelené a hnědé barvy.

www.postele-hastens.cz

Profi kávu v teple domova?

Jen málo lidí si dokáže představit den bez šálku kvalitní kávy. Díky vestavným kávovarům Gaggenau CM 250 si perfektní espresso či cappuccino můžete vychutnat nejen v kavárně, ale i doma. Střízlivý design i rozměry plně automatických kávovarů dokonale ladí s ostatními spotřebiči řady 200 a důstojně doplní klasickou i extravagantní kuchyni. Kávovary jsou k dispozici ve třech barevných provedeních čelního skla – antracit, nerez nebo hliník. Cena v čase uzávěrky ještě nebyla známa. www.gaggenau-spotrebice.cz

TomTom v iPhone

TomTom aktualizoval svou navigační aplikaci pro iPhone. Řidiči se nově mohou nechat navigovat do cíle na základě fotografií a udělat si tak ze svého fotoalba adresář. Poloha cíle bude určena na základě vložených geotagů. Uživatelé iPhone 4 navíc pocítí pohotovější a citlivější navigaci a díky podpoře kvalitnějšího, „sítnicového“ displeje si užijí i detailnější grafiku. Cena aplikace s mapovým pokrytím východní Evropy je 1 470 Kč.

www.tomtom.cz

Když láhev, tak SIGG

Švýcarský výrobce SIGG nabízí alternativu, která je nejen přátelská k životnímu prostředí i zdraví, ale navíc může díky nepřebernému množství designů a stylů podtrhnout i vaši image. Řada lahví SIGG s označením Design nabízí modely, jejichž vzhled je dílem mnoha celosvětově uznávaných designérů a grafiků. Každý rok přichází výrobce se zcela novými, originálními motivy. Cena: 519 Kč. Koupíte například na www.vasekuchyne.cz.

105


greenkeeping

na greenech

ZIMNÍ RADOVÁNKY

P

ohled na zasněžené hřiště vyvolává pocit vnitřní pohody a naprostého klidu. Mnohdy jen tušíte, kde je odpaliště, nerozeznáte konec zasněžené fairwaye od začátku zamrzlé a  sněhem pokryté vodní plochy. Zdání však klame… V  hostivařském areálu mají deset vodních překážek, z toho sedm na

a k  chovu ryb. V  zimě se však už tradičně proměňuje na nejatraktivnější bruslařskou plochu v širokém okolí. Probíhají tady i nervy drásající hokejová utkání. K  chuti proto přijdou servírované nápoje pro zahřátí na ledovém baru, který zhotovují zdejší šikovní greenkeepeři. Šéf jejich týmu Tomáš Dymeš k bezpečnosti bruslení

Motto Vyměňte bag za běžky a hole za hůlky vyhlásil Golf Park Slapy Sv. Jan už od prvního prosincového víkendu. Jako první trasu projel a pracně vyšlápl spolumajitel hřiště Tom Charvát. hřišti a tři na golfové akademii. Nádrž o hloubce až 4,5 metru na závěrečné jamce č. 9 (nazvané Poslední koupel) slouží v létě k zavlažování

vým bruslařům –, mohlo jít o život. Odhad může ztížit nepravidelná sněhová pokrývka, protože pod ní voda promrzá obtížněji. Podle mých zkušeností je vhodná tloušťka ledu pro pohyb lidí minimálně 25 centimetrů.“

LYŽAŘSKÉ RÁJE

říká: „I přes několikadenní třeskutý mráz může síla ledu dosáhnout jen několika centimetrů. Pak by hostům našeho areálu – nedočka-

K tomu, aby si brněnští běžkaři dobře zajezdili na upravených tratích, nemusejí vyrážet daleko. Na golfové Kaskádě, mezi Kuřimí a Ji-

106

načovicemi, vznikl totiž začátkem prosince ráj pro běžkaře. „Připravovaná trať může měřit i více než deset kilometrů, záleží na počasí,“ zve k  návštěvě head greenkeeper Jiří Kapeš. „Je zde vynikající zázemí, parkoviště, restaurace a  možnosti dalšího sportovního vyžití uvnitř klubového domu včetně indooru.“ Zájemci o  značené a  udržované běžecké stopy si užijí zimních radovánek také na osmnáctce v Kořenci (Sokrates) nebo v  Golf & Ski Re-


napsal Luboš Procházka & časopis Green nafotili autor & Karel Mařík & Daniela Gaudlová & Lukáš Kvasňa sortu Ostravice. Tamní head greenkeeper Petr Moucha upozorňuje i na spoustu pěkných sjezdovek v blízkém okolí – namátkou Ski areál Bílá, Malenovice nebo Opálená. Motto Vyměňte bag za běžky a hole za hůlky vyhlásil Golf Park Slapy Sv. Jan už od prvního prosincového víkendu. Jako první trasu projel a pracně vyšlápl spolumajitel hřiště Tom Charvát. Na čerstvě nasněžených 50 centimetrech vznikla trať o  délce 3 km, která křižuje první devítku Rabyňská hora. „Je z  ní krásný pohled na nyní bílou, téměř horskou krajinu vltavského kaňonu,“ říká head greenkeeper Vojtěch Fuchs. „Jede se netradičně proti

směru hry, tedy od recepce ke greenu pětky. A pak k  odpališti pětky a dále nahoru na vyhlídku s panoramatickým výhledem na zmrzlou hladinu Slapské přehrady.“ Stopu si tady užijí jak rekreační lyžaři, tak milovníci sportovních výkonů. „Máme dvě stoupání a  dva sjezdy – jeden delší, krásný, po šestkové fairwayi z kopce do údolí ke greenu osmičky,“ usmívá se Vojtěch Fuchs. „Příští rok chceme běžecké stopy protahovat už jen výhradně pomocí profesionální techniky.“

SNĚŽNÉ SKÚTRY Zatímco spojení lyže/brusle a golfové hřiště v  zimě až tak ni-

koho nepřekvapí (udržovanými stopami pro klasiku a bruslení je znám např. Karlštejn s  ambicemi na uspořádání závodu FIS), raritu představují sněžné skútry. Na adrenalinovou projížďku, při níž asistují ropičtí greenkeepeři, lákají klubové webové stránky i v letošním roce. Course manager Petr Tichý: „Máme k  dispozici dva freestylové, jeden pracovní a  dva dětské skútry s omezovačem rychlosti. Jsme proto připraveni i  na návštěvu celé rodiny. Pro dospělé je připraven Ski-doo Freestyle Session 300 umožňující svým výkonem divokou adrenalinovou jízdu o rychlosti kolem 80 km/hod.

Ti menší jezdí na lehkém Ski-doo Mini Z se snadným ovládáním, omezovačem rychlosti a  nízkou hmotností, zajišťujícím maximální bezpečnost.“ Ceny jsou závislé od délky zápůjčky a typu skútru a pohybují se od 100 Kč (15 minut na Mini Z) až po 400 Kč (30 minut na Freestyle Sessionu). Jezdí se v prostoru driving range na ploše cca 200 x 400 metrů. Snahu a  dobré nápady využít resorty i  mimo sezonu lze jen pochválit. I  díky práci greenkeeperů se tak golfová sportoviště přibližují i  dalším nadšencům a příznivcům pohybu na zdravém vzduchu.

INZERCE


l e g e n dy

Na kus řeči k legendám V USA mají všechny významné sporty, třeba basketbal, hokej, baseball nebo americký fotbal, už dávno své síně slávy, muzea toho kterého sportu. Jsou velice populární, jde o poutní místa, turistické atrakce. My návštěvou světové síně slávy, tedy World Golf Hall Of Fame, otevíráme seriál, ve kterém vám budeme průběžně představovat významná jména světového golfu...

J

e zajímavé, že golf byl navzdory dalekosáhlé historii v tomto směru dost dlouho popelkou. Tradice hry je sice předlouhá, ale v Americe zas tak moc ne (co je to nějakých 110 let, že?). V podstatě by se slušelo, aby světová síň slávy golfu byla někde ve Skotsku – ale Anglie takové ambice nikdy neměla. Američani tyto symboly milují, a tak i o golfovou síň slávy se ve druhé polovině minulého stole-

tí několik organizací pokoušelo. Pokusy nebyly úspěšné: napřed byly síně slávy dvě, pak vznikla větší iniciativa v Pinehurstu, ta muže a  ženy sjednotila, ale ani zde se síň nedočkala většího rozkvětu.

Důstojně a populárně

Avšak půda byla připravena, bylo jen otázkou času (a peněz), kdy stále bobtnající golfový svět s  rychle přibývajícím počtem

svých „nesmrtelných“ velikánů dostane důstojný stánek. Pár let před koncem století se dala dohromady mocná skupina nejdůležitějších golfových institucí z celého světa. Cíl – důstojný stánek golfu. Muzeum golfových dějin, síň slávy hráčů, ale i dalších osobností, které přispěly výrazně k rozvoji či popularizaci hry. Celý projekt, obsahující nejen samo muzeum, ale i  dvě golfová hřiště, hotely atd., nalezl své cen-

108

trum v St. Augustinu na Floridě, kde sídlí i PGA Tour Production. Šlo to rychle, řekl bych po americku, ale i u nás už se buduje rychle. V  roce 1996 začaly stavební práce, o dva roky později už se první návštěvníci procházeli sály World Golf Hall of Fame nabitými golfovou historií.

Kdo tam patří?

Kdo je vlastně v golfové síni slávy? Samozřejmě nejvíc hráči a hráčky.


napsal Jiří Plecitý foto archiv Hall Of Fame

Kde se ubytovat? Ale je tady i dost slušný zástup dalších, třeba několik amerických prezidentů, Mark McCormack – zakladatel sportovního marketinku, hudebník Bing Crosby, komik Bob Hope, golfový architekt Robert Trent sr., funkcionáři golfu světového významu – ti všichni tady mají díky svým golfovým počinům svoje místa. Když přecházela síň slávy z  Pinehurstu do St. Augustinu, měla už přibližně 70 členů. A  každý rok přibudou další, teď už jejich počet dosahuje 130 – prostým výpočtem vám vyjde, že přibývá 5–6 členů ročně. Jsou voleni nezávislými experty z  celého světa. Strávili jsme tam celý den a absolutně jsme se nestihli nudit. Celé zařízení a  jeho informační obsah jsou obrovské.

Poháry, obleky a fotbalové míče

Centrem je velký sál, ve kterém má každý člen síně slávy svou

vitrínu. Vypadá to jako šatní skříňky někde v továrně, jen je to provedeno zcela luxusně ve dřevě a  skle. Ve skříních jsou vyskládány předměty, které dali členové k  dispozici. Samozřejmě spousta bagů, pohárů, holí, ale i  týmové obleky, vítězná saka… Spousta věcí je vysloveně osobních: fotky, skórekarty, podepsané vlajky. Ale najdete i  tam věci, které sem zdánlivě nepatří, neznali jsme souvislosti. Třeba fotbalový míč nebo nejrůznější talismany, které si znalejší dokážou spojit s  konkrétní osobou – my až tak moc ne. Srdcem muzea je však jiný sál, jmenuje se Shell Hall. Společnost Shell je jedním ze subjektů, které se o  vznik síně zasloužily nejvíce, je zakladatelem a  výrazným sponzorem. V této části jsou na dlouhé zdi zavěšeny do bronzu ulité podobizny všech členů síně s  obsáhlými popisy jejich golfových činů.

V okolí Hall Of Fame je několik hotelů, které mají s muzeem nadstandardní vztahy, dělají si společně reklamu. Pět minut autem je to do Comfort Suites – velké pokoje jednoduššího typu s kuchyňkou, dostatečně pohodlné (naše útočiště). O něco luxusnější je přímo u síně slávy ležící Renaissance Resort. To je oficiální hotel World Golf Village.

Muzeum ale není jen mrtvou výstavou předmětů z bližší či vzdálenější historie: návštěvníci mají také například možnost vypůjčit si putter s originálním hikorovým schaftem a zaputtovat si s  ním na replice greenu z  roku 1880. Samozřejmě jsou k  dispozici jen „gutaperčové“ míče… Kousek vedle si zase můžete vyzkoušet puttování se soudobým putterem na superrychlém, moderním greenu, který je udržován na rychlosti jako na turnajích PGA Tour.

109

Sluchátka nebo do kina

Skvěle je tady zpracován vývoj golfu ve Skotsku. Když se vám nechce poslouchat výklad průvodce, nasadíte si sluchátka, někam pohodlně usednete a posloucháte historii Royal & Ancient Golfclub of St. Andrews nebo předlouhé dějiny nejstaršího turnaje světa, britského Open Championship. V  malém divadle se návštěvníci dokážou také usadit na dlouho: promítají zde pořád dokola ty nej…, nej… momenty z historie major turnajů. Kromě stálých expozic se tvůrci světové síně golfové slávy věnují jednotlivým význačným členům na samostatných výstavách. V  době naší návštěvy se této cti dostalo legendárnímu baviči a hobby golfistovi Bobu Hopovi. Víc než 300 fotografií a  400 artefaktů, k  tomu přes dvě hodiny videomateriálu, to vše popisovalo turbulentní kariéru hvězdného komika Boba Hopa včetně


l e g e n dy

Užitečné adresy: pořádání jeho turnaje Bob Hope Classic nebo jeho přátelství s americkými prezidenty – s  několika z nich hrával.

Po té spoustě historie a shoppingu si zajděte odpočinout. Nejlíp se to provádí v Caddyshacku, to je zdejší restauračně-zábavní are-

golfu zamilovaný. Stovky různých upomínkových předmětů zdobí stěny, na dvanácti monitorech běží trvale golfové scény, často live, to

Muzeum není jen mrtvou výstavou předmětů z historie: návštěvníci mají také například možnost vypůjčit si putter s originálním hikorovým schaftem a zaputtovat si s ním na replice greenu z roku 1880. Samozřejmě jsou k dispozici jen „gutaperčové“ míče. Návrat do reality a Caddyshack

Až už se vám z těch všech poznatků a informací zamotá hlava, nebo ne, vezměte do ruky putter a obejděte osmnáct jamek puttovací trasy, která vede kolem muzea. Nejpozději na 18. greenu vás to vrátí do tvrdé reality – ten green je tak obtížný, že jsme potřebovali každý pět ran… – a nejen my. Pokud zatoužíte po nějaké součásti soudobého golfového vybavení, jste zde na správném místě. Obří shop PGA Tour nabízí snad všechny značky holí, bagů bot, míčků a spoustu oblečení. A je tady i velký výběr reklamních artiklů PGA – dokonce vám tady vyrobí čepici s vaším vlastním jménem.

ál. Caddyshack znamená boudu pro kedíky, ale název je odvozen od stejnojmenného, dnes už kultovního, filmu. Tomu je dnes 30 let a na svědomí ho mají (kromě dalších) i  bratři Murrayové. Všech šest bratrů si tady společně, u síně slávy světového golfu, postavilo svůj Caddyshack. Tím si splnili dlouholetý sen, restaurant s výrazně golfovým puncem. Otvíralo se v červnu 2001.

4,5 z pěti golfistů doporučuje

Do Caddyshacku se chodí zadními dveřmi, vchodem pro kedíky. Sedíte nad burgrem, kuřecími křidýlky nebo salátem a přemýšlíte, jak velice je ten slavný Bill Murray do

vše dodává typický duch amerického sportovního baru. Stále plno. Areál nabízí i dvě absolutně špičková hřiště (hodnocení 4,5 z  5 možných). Obě hřiště vyšla z  dílny slavných hráčů, kteří jsou sami členy síně. Těžší je hřiště King & Bear, to projektovali Arnold Palmer a Jack Nicklaus. Dlouhé pětipary, hodně vody, dvousetleté jedle, velké množství borovic – výzva pro dobré hráče. Druhé je trochu lehčí, ale ne o moc. Krásné třípary, několik jamek s výhledem na Hall Of Fame… Poradensky se na něm podíleli Sam Snead a  Gene Sarazen a hřiště se jmenuje podle jejich přezdívek Slammer & Squire, stejně tak vzniklo jméno toho předchozího.

110

zásadní je www.wgv.com, oficiální adresa World Golf Hall Of Fame, tam je toho spousta. Mimo jiné seznam všech členů síně a stránka informací a povídání o životě a golfových úspěších každého z nich. Renaissance Resort: www.worldgolfrenaissance.com Comfort Suites: www.cswgv.com Caddyshack: www.murraybroscaddyshack.com

Když se někomu povede dát na některém z hřišť hole in one, dostane svůj kámen na chodníku před klubovnami. Na startu a na desítce čekají na hráče stojany s ovocem a vodou, ke hráčům se tady chovají vlídně. Jen o kousek dál je další perla floridského golfu, St. Johns Golf & Country Club. Skvělý doplněk pro ty, kdo toho po dvou hřištích u Hall Of Fame ještě nemají dost. To ovšem nebyl náš případ, přespali jsme a pokračovali dál. V  dalších číslech se budeme k  nejslavnějším členům Hall Of Fame vracet, a  dokonce kolem toho uspořádáme čtenářskou soutěž.


napsal XXXX foto XXXX

VYUŽIJTE VÝHO DNÉ NABÍDKY N A KOUPI ČLENST Při platbě do 28. 2. 2011 u ná VÍ ! s zakoupíte členství

111

v našem klubu

s 10% slevou.


zamyšlení

Golf na ostří katanu

Jsou to samurajové moderní doby. Zakládají nové firmy, bojují o zakázky a často o přežití, zaměstnávají desítky a stovky lidí, neponechávají nic náhodě, úzce spolupracují s každým, kdo firmě pomůže, podrží její prosperitu, udrží klientelu, zvýší zakázky, přivede nové zákazníky..., a tak by se dalo pokračovat o lidech, kteří se snaží a stavějí se na vlastní nohy. Jsou odvážní, připravení, bojovní.

H

napsal Jaroslav Kuťák nafotil Antonín Krčmář

orší to však je, když tuto v civilním životě správnou filozofii převádějí do golfu. Jakmile se rozhodnou, že zahrají čtyři rány na pětiparu, tak je prostě zahrají, i  kdyby si měli v roughu vytáhnout náhradní míč z kapsy, uklidit větve z  vodní překážky, opít spoluhráče nebo přepsat scorekartu. Nesnesou pomyšlení, že by nedošli ke stanovenému cíli, ať je jím zmíněné birdie na pětiparu (protože jiný výsledek je ostudou, jak tvrdí televizní komentátoři golfu), nebo další pobočka firmy na Moravě. Co s tím? „Myslel jsem si o  golfu, že sdružuje jenom poctivé lidi nebo je k  poctivosti vychovává,“ konstatoval mladý profesionál, když sledoval skupinku hráčů jednoho z mnoha komerčních turnajů na jeho hřišti, „ale už jsem se smířil, že máme velkou skupinu lidí, která hraje jinou hru. Je zajímavé, že při ní používají stejné vybavení jako my.“ Já si ale myslím, že řada z nich není nepoctivá, pouze nechápou, že golf je hra, a ne další forma cíle, kterého je za každou cenu nutno dosáhnout. Slovenský golfista vyprávěl v klubovně o „generálnom riaditelovi“, kterého vzal na „ihrisko“ a  nechal ho odpálit míč, který však tak nějak zaletěl do autu. „Čo teraz?“ zeptal se „riaditel“. „Za to je trestná rana, hrajete tretiu.“ „Trestná rana hovoríte? A to prečo?“ „Pretože je to tak v pravidlách,“ odpověděl nešťastný trenér. „Pravidlá, hovoríte? A to platí aj pre mňa?“ Veselá historka. Ale necítil pan ředitel třeba v tu chvíli zodpovědnost za svou fabriku? Ať to zní třeba směšně, nepříznivé dopady na prosperitu firmy může mít jakékoli osobní selhání, ne? Vládci moderní doby se z tohoto důvodu tak moc soustředí na kvalitní výsledek herního

výkonu, až si na tom svém golfu nakonec pro jistotu vytvářejí vlastní pravidla. Etika je mrzačena na prvním místě. Žádné čekání, než odehraje spoluhráč, který je na řadě. Neustálé pokřikování bez ohledu na to, jestli se někdo někde připravuje na ránu nebo chce hrát. To je přece blbost, JÁ ještě nehraju, NIC jiného mě nezajímá. Vracení drnů na fairwayích je spojeno s neekonomickým, neefektivním pohybem, protože musíte pro ten řízek dojít, vrátit se a zase jít dopředu. Ztráta energie. Pitchmarky jsou příliš malé, aby se vyplatilo jim věnovat pozornost a  ohýbat kvůli nim hřbet. Bunkery se dají ledabyle uhrabat „sendvedžkou“. Další ušetřená energie. Když je skutečný golfista upozorní na podobné nedostatky v  jejich chování, mávnou rukou, že přece nechtějí zdržovat hru. Sama pravidla golfu bývají na rozdíl od etiky odsouvána stranou poněkud skrytěji. Oni přece jen tuší, že dělají něco ne tak docela košér. Umějí si pohlídat, aby se nikdo nedíval. Nelámou si s tím hlavu, protože a) to tak přece dělají všichni, b) to všechno přece začalo u renomovaného profíka, který jim vypsal osvědčení pro golfovou hru jako součást nákupu klubového členství nebo prostě jen tak u kávy za „bůra“. No a  když už se najde ve flightu či blízkém okolí trouba, který je upozorní na porušení pravidel nebo jim dokonce dává trestnou, žoviálně toho vola obejmou kolem ramen, pozvou ho na panáka a řeknou: „Já to přece hraju už jen rekreačně.“ A když kritik trvá na svém či dokonce tvrdí, že to celé je nefér vůči ostatním hráčům, už ho jednoduše nevezmou mezi sebe do turnaje o  sto cen, ve kterém zisk téměř každé znamená de iure ztrátu amatérského statutu, ovšem de facto nic. Není to hra, je to boj. Není to relaxace, je to honička. Není to tiché spojení s přírodou, je to hlasitá exhibice.

112

Jejich turnaje trvají šest sedm hodin a více. Běžně se stává, že kvůli tmě některé flighty skončí na čtrnácté patnácté jamce, ale to zas tak nevadí, protože se to stejně nějak vyhodnotí a  zařadí mezi ty, kteří došli celou osmnáctku. Posléze se řádně zapaří. Rozjetí přijdou ze hřiště, panáka si mohou dát na každém třetím odpališti u občerstvení s hosteskami nebo u mobilního barmana. Uklízečky se ráno v hotelu pak nestačí divit. Je to všechno lidské, pochopitelné, vlastně obvyklé. Nelze soudit. Moderní samurajové jsou unavení, vyčerpaní, natěšení na relaxaci v přírodě s přáteli a přítelkyněmi. Jen mi jich je trochu líto v tom smyslu, že podle mých chabých zkušeností by si golfu jistě mnohem více užili, pokud by se drželi jeho zásad a pravidel, utvářených po dlouhá staletí váženými a ctěnými muži i dámami. Možná to jednou přijde, možná k nám golf dorazil jako mezinárodní rychlík a  příliš prudce zabrzdil v českých luzích a hájích, možná jsme se po opuštění peronu ještě neuklidnili. Ale jsem optimista. Věřím, že většina samurajů, kteří dnes neberou na golfu ohledy na okolí, změní postoj. Buď, že nechají golfu – a to jim nepřeju –, anebo se naučí troše pokory a moudrosti, kterou golf všude rozdává plnou náručí. Možná se moderní samurajové díky golfu vrátí ke svému tisíciletému mravnímu kodexu nebo alespoň k některým jeho částem. Bušidó je označení pro samurajský kodex, kterým se musel řídit každý samuraj. Patřila sem především čest, věrnost, upřímnost, odvaha, dobrota, pokora, spravedlivost, respekt a  sebekontrola. Samurajové měli nekonečnou trpělivost, říkali pouze pravdu a nedávali najevo své emoce. Jen do toho, pánové.


Bu s s i n e s s

Jiří Borovec Létání už nikdy neopustím Generální ředitel společnosti Čepro se dovede dívat na věci s nadhledem. Jak by také ne, když jeho největším koníčkem je létání na ultralightu. Jeho cesta mezi TOP manažery byla velmi zajímavá – zahrnovala například zisk čestného občanství státu Texas. Někdy si najde čas i na golf, který však nehraje pro výsledky na skóre-kartě, ale pro relaxaci. napsala Lenka Soukupová nafotil Jaroslav Tatek & archiv

113


Bu s s i n e s s

Jak byste charakterizoval „vaši“ firmu? ČEPRO je firma stoprocentně vlastněná státem, zabývající se přepravou a skladováním pohonných látek. Má svůj velkoobchod i  maloobchod a  přimíchává biopaliva do minerálních paliv. Máme 17 skladů paliv po celé republice propojených asi 1100 kilometry produktovodní sítě. Mimoto provozujeme 192 čerpacích stanic EuroOil. V minulosti byla firma napadena kriminálními strukturami a dodnes vede tři soudní spory, které by v případě prohry znamenaly škodu ve výši šesti miliard korun. Vloni obrat firmy činil 44 miliard korun, což nás řadí na deváté místo v republice. Zisk byl ve výši 748 milionů korun.

se domů jako čestný občan státu Texas. Své vzdělávání jsem symbolicky ukončil opět v Brně při studiu MBA na Brno Business School. Díky studiu cizích jazyků jsem měl možnost pracovat v  Armádě České republiky jako tlumočník

Můžete popsat cesty, kterými jste došel ke své současné pozici? Vystudoval jsem Vojenskou akademii v Brně obor optoelektronika – lasery. Poté mi bylo nabídnuto postgraduální studium angličtiny a španělštiny na Masarykově univerzitě v Brně. Angličtině jsem se věnoval i během studia na United States Air Force Defense Language Institute v  USA. Jelikož jsem patřil k nejlepším studentům v ročníku, vrátil jsem

114

a překladatel. Pracoval jsem na překladatelském oddělení Vojenské akademie Brno, pak jsem byl tlumočníkem ministra obrany ČR. Rok jsem působil jako vojenský pozorovatel OSN ve válkou zmítané Jugoslávii. Velel jsem výcvikové skupině


vojenských pozorovatelů UNPROFOR a na závěr své mise jsem byl operačním důstojníkem v Sarajevu. Byl to velmi zajímavý rok života. Myslím si, že mírová mise mi dala nový pohled na svět. Člověk získá určitý nadhled, schopnost rozlišit podstatné od nepodstatného, ale také pokoru a  více si váží zcela obyčejných věcí. Po návratu domů jsem pracoval jako důstojník pro zahraniční vztahy náčelníka generálního štábu Armády ČR. To všechno má málo společného s manažerskou činností… V roce 1995 jsem se dostal do zcela jiného světa. Odešel jsem z armády a stal jsem se personálním

zoufalý, nakonec se podařilo naplnit výrobní haly zakázkami s vysokou přidanou hodnotou a začali jsme přinášet akcionářům zajímavé zisky. Ve Škodovce jsem byl čtyři roky a poté jsem nastoupil do představenstva ČEZ jako ředitel výrobní divize. To pro mne byla další „vysoká škola“. Po třech letech v ČEZ jsem se rozhodl na nějakou dobu se zastavit a zklidnit svůj život. Trochu jsem byl zvědav, co to se mnou vlastně udělá, zda mi nebude chybět rychlý životní styl a  velká zodpovědnost. Zjistil jsem ale, že mi „vysoké nárameníky“ nechybějí a že je to vlastně moc fajn. Všechno se zklidnilo, byla to pro mne doba, kterou jsem si opravdu užíval. Měl jsem najednou čas na rodinu i na své zájmy. Pak

Létám „nad tou naší zahrádkou“, jak říkal pan doktor ve filmu Vesničko má středisková, strašně rád. Je nádherná a malebná.

Ing. Jiří Borovec, MBA Klub: Golf Club Hostivař HCP: 54 Největší dosavadní golfový zážitek: náhodná hole in one na Konopišti Rodina: Manželka Jana, dcera Iveta a syn Jiří Oblíbené sporty: létání, squash, procházky se psem

jsem ale dostal nabídku pracovat pro ČEPRO a tu jsem po určitém váhání přijal. Jaký jste manažer, jste přísný šéf? Za nejdůležitější považuji vybrat si správné lidi, na něž se můžu spolehnout, pak se s nimi dohodnout, kterým směrem jít, a pak jim dát co největší samostatnost, aby mohli pracovat a projevit se. Líbí se mi rčení Jacka Welche „udej směr a nezavadzej“.

ředitelem společnosti ABB Česká republika. Po šesti letech v ABB mi šéf plzeňské Škodovky Martin Roman nabídl místo generálního ředitele Škody Jaderné strojírenství. Byl to v té době podnik, který byl ve velkých potížích, měl nedostatek zakázek i problémy s cash flow. Můj úkol byl jasný – restrukturalizovat firmu a pomoci postavit ji na nohy. I když to byla strašná dřina, rozjíždělo se to na můj vkus pomalu a občas jsem z toho všeho byl i docela

Patříte mezi české TOP manažery, dovedl jste si jako dítě něco takového představit? Čím jste chtěl být jako kluk?

Jiří Borovec a jeho Sport Cruiser

115


Bu s s i n e s s Spousta dětí mé generace chtěla být strojvedoucími, popeláři či policisty, já jsem odmalička chtěl být pilotem. V páté třídě jsem však musel začít nosit brýle a bylo po snu. Tehdy totiž platila pravidla, že s brýlemi se prostě létat nesmí. Situace se ale po revoluci k mé radosti velmi změnila, takže až ve vysoké dospělosti jsem jel kolem letiště ve Vyškově a napadlo mě vyzkoušet si, jaké to je řídit letadlo. Vzlétli jsme s instruktorem a já jsem po pár minutách věděl, že létání už nikdy neopustím. Udělal jsem si pilotní zkoušky a  pořídil si malé dvoumístné letadlo. Létám „nad tou naší zahrád-

Golf je pro mě relaxace, pobyt v krásném prostředí s kamarády, se kterými je mi dobře. Na teambuildingu ČEZ

kou“, jak říkal pan doktor ve filmu Vesničko má středisková, velmi rád. Je nádherná a malebná. Ať už letíte nad hrady a zámky, nad řekami či lesy, je to neustálé úžasné objevování a obdivování. Při své práci i při létání se musíte hodně soustředit, to je vlastnost, která se hodí i při golfu. Jak často se dostanete na hřiště?

Moc často to není. On golf a létání nejsou příliš šťastná kombinace, obojí zabírá hodně času a pro mě je přece jen moje letadýlko přednější. Nicméně mám svou skupinku přátel, se kterými občas chodím na golf. Nejčastěji si jdeme zahrát společně do Hostivaře nebo na Konopiště a to jsou chvíle, které si skutečně užívám. Nemám příliš rád velká hřiště, nechodím na turnaje, neprahnu po snižování han-

INZERCE

116

dicapu. Golf je pro mě relaxace, pobyt v krásném prostředí s kamarády, se kterými je mi dobře. Miluji ten pocit, když se odpal podaří a míček letí přesně tam, kam jste chtěli, a vy už dopředu víte, že dopadne tam, kam jste si to přáli. To je prostě paráda! Snad se mi v budoucnosti podaří spojit obě moje hobby, létání i golf. Třeba si jednou s manželkou zaletíme na golf například do Portugalska.


P G A o č i m a č e s k ýc h h r á č ů

Miguel Ángel Jiménez pohledem Michaela Jona

Je to miláček českého golfového publika. S culíkem a s doutníkem v ruce je nepřehlédnutelný. Navíc jeho hra má v sobě něco, co v nás nevyvolává pocit naší vlastní golfové neúspěšnosti. Navrhl hřiště v Čeladné a občas se tam vrací, proto máme to štěstí, že jej můžeme zahlédnout i na vlastní oči. napsala Lenka Soukupová nafotil Antonín Krčmář


P G A o č i m a č e s k ýc h h r á č ů O Miguelovi Ángelu Jimenézovi vypráví mezinárodní rozhodčí Michael Jon. S Miguelem Ángelem jsem se setkal zatím pouze v  předešlých dvou letech v  Čeladné. Tvář turnaje a  autor designu hřiště je nepřehlédnutelný, přesto je tichý a mezi ostatními hráči v Čeladné nijak dramaticky nevyčníval.

Na drivingu jen zlehka Co se týče jeho tréninku, u Migue‑ la je zřejmé, že má za sebou deká‑ dy hraní golfu a že se v současnosti touto hrou spíš víc baví. Takový hráč, když přijde na driving, pra‑ cuje raději na svém rozehrání než na snaze na poslední chvíli něco dohnat nebo upravit švih. Přišlo mi, že se prostě zahřívá, aby v něm něco během hry neprasklo... Ko‑ neckonců v  Touroffice vloni se ptal ředitele turnaje krajana Migu‑ ela Vidaora, jestli má na driving vůbec chodit. Chvílemi mi to připadalo jako kdyby si s  drivin‑ govými míčky spíš jen tak pohrá‑ val. Rozhodně to nebylo nic moc seriózního. Je ale potřeba pozna‑ menat, že profesionální hráči svůj trénink přizpůsobují momentální potřebě, a to jak po stránce tech‑ nické, tak i psychické. Když je hráč se svým švihem spokojen, jde si často na driving třeba jen tak za‑ blbnout, aby neztratil cit pro míč.

Turnajové soustředění Jiná situace je to samozřejmě na hřišti. Při ProAm byl velice přátelský. S hráči v  týmu i  nosi‑ či si povídal hodně kamarádsky a bylo vidět, že si to užívá stejně jako jeho amatérští kolegové. Při ostrých kolech v  obou turnajích mi přišel spíš soustředěný. Ne ne‑ přátelský, ale zabraný do své hry a omezující vliv rušivých faktorů na minimum. Se svým caddym Mikem Kerrem se radil v  situa‑ cích, které takovou poradu vyvo‑ lávaly. I  tady bylo vidět, že jsou dobře fungující a skvěle „slepená“ dvojka. Hodně komunikace bylo

118

Profesionálem je od roku 1982, od roku 1988 hraje na European Tour, kde zaznamenal celkem 15 vítězství. V roce 1999 vyhrál Volvo Masters a debutoval v Ryder Cupu, kde si zahrál samozřejmě i letos. Nejlepší majory: T2 U.S. Open 2000, T3 British Open 2001, T8 Masters 2008, T10 PGA Championship 1999. Je designérem hřiště v Čeladné.

neverbální. Jen stačilo udělat gesto, Miguel gestem odpověděl a caddy už věděl. Jinak ke svým spoluhráčům byl vždy uctivý a hrát s ním asi bude patřit na túře mezi ty zážitky, kterých si člověk dlouho a dlouho váží.

Na slovíčko s rozhodčím Měl jsem to štěstí, že okolo mne v těch dvou letech jenom nepro‑ šel. S  Miguelem jsem měl dvě řešení. Poprvé jsem mu pouze ukazoval míč ve vodní překážce na jedničce a  asistoval při orga‑ nizaci diváků ve směru jeho další hry, podruhé jsem mu na vyžádá‑ ní na dvanáctce vysvětloval, kam může dropovat a  co bude násle‑ dovat, když jeho míč skončí na


asfaltce vedle červených kolíků. První případ byl bez jakýchko‑ li slovních výměn a ve druhém případě stejně jako převážná vět‑ šina hráčů v podobných situacích vznesl otázku, pozorně si vyslechl odpověď a  poděkoval za nabí‑ zená řešení. Po skvěle odehrané ráně na green velmi blízko jamky měl možnost odnést par, a  tak jsem mu při odchodu z  místa ještě ránu pochválil. Odpověděl poděkováním a  nezapomněl mě počastovat španělským zvykem, na který jsem si musel chvíli zvy‑ kat hlavně ve Španělsku při PGA Tour de Espaňa. Jde o  přátelské poplácání po žebrech.

Rozhovor v zákulisí Povídali jsme si víc než půl ho‑ diny v  kanceláři European Tour společně s ředitelem turnaje Mi‑ guelem Vidaorem a  turnajovou adminstrátorkou Valerií Lunou o  mém působení na španělské túře. Především to bylo o lidech. O  turnajovém řediteli Carlosu Marínovi, o prezidentu španělské PGA Carlosu Roccovi a  o  naší společné večeři v rybárně v Cádi‑ zu, o některých hráčích, o hřišti, turnaji obecně. Moc ho pobavila historka o  tom, jak jsem nedal

Miguel Ángel Jiménez Rodríguez Jeho přezdívky jsou Red a Mechanik. Narodil se 5. ledna 1964. Má šest bratrů, celkem čtyři sourozenci se věnují golfu – on je však nejúspěšnější. Začínal jako caddie, je samouk. Žije ve španělské Malaze. Je vysoký 178 cm, váží 83 kg. Manželka se jmenuje Montserra a mají dva syny: Miguela Ángela (1995) a Victora (1999). Má rád víno Rioja, kubánské doutníky, espresso, automobily – především své ferrari.

Josému Mariovi Canizaresovi úlevu od padlého stromu. Tedy pobavilo ho to, jak na to reagovali španělští hráči. Taky jsme zavedli krátkou řeč na českou sérii a hlav‑ ně na Španěly, kteří ji hrají. Na Pabla Nova Hojase a samosebou na „Quina“ Navarra. Byl překva‑ pený, že český rozhodčí na turnaji v  Novo Sancti Petri rozhodoval a dal to rozhodně najevo.

„To mu nemůžete přidat, aby ne‑ kouřil ten papír?“ S doutníkem ho můžeme vidět sice každou chvíli, ale mám po‑ cit, že když jde do tuhého, tak ho rozhodně nevytáhne. Určitě ne

Doutníček je na pohodu

v tom slova smyslu, jako někteří z nás vytahují cigaretu, když jsou nervózní. Doutníček je na poho‑ du, to ano.

Když jsem se vracel z oběda, po‑ tkal jsem oba Miguely na bugině, jak jedou odněkud ze hřiště přímo proti mně. Jiménez mával, a  tak jsem zastavil vedle nich. Došly mu sirky. Vytáhl jsem z kapsy za‑ palovač a podával mu ho. Podíval se na mne a povídá: „Zapalovač? Ty nekouříš doutníky?“ Povídám, že nekouřím, a on říká Vidaorovi:

který se neumí pořádně chovat. Celkově je z něj cítit, že je to hrdý Španěl. Jeho charizma je chvíle‑ mi až hmatatelné. Jeden si ho bez problémů dokáže představit na můstku galeony, která míří k  za‑

U Miguela je zřejmé, že má za sebou dekády hraní golfu a že se v současnosti touto hrou spíš víc baví.

Hráč hodný respektu Co jsem měl možnost pozorovat, že je prima, v pohodě a rozhodně nepatří mezi uječené superstars, vyžadující neutichající pozor‑ nost. Na druhé straně umí dost dobře sjet fotografa nebo diváka,

119

tím neobjeveným břehům Jižní Ameriky. Přitom umí bez problé‑ mů reagovat tak, že si hned zase uvědomíš, že jde o člověka z masa a kostí. Ze všech es profesionální‑ ho golfu mám právě z něj největší respekt. Přirozený respekt. A mys‑ lím, že to takhle necítím sám. Ur‑ čitě bude patřit mezi vtipné chla‑ píky a  docela bych si jednou rád sedl k baru k pivu právě kvůli těm historkám. Snad to vyjde.


P Ř Í B Ě H Y H Ř I Šť

Od Šternberků

k Sinkulovým V krásné zvlněné krajině mezi Plzní a Rokycany nad řekou Berounkou leží bývalý poplužní dvůr ze 17. století. Na jeho pozemcích se kdysi hospodařilo, dnes se tam hraje golf. Darovanský dvůr.

120


napsala Lenka Soukupová nafotil Jiří Vojzola

Panorama jamka 7, nejvyšší bod hřiště, vrcholový green s překrásnými výhledy

O bohaté historii i současnosti jsem si povídala s MUDr. Petrem Sinkulem, lékařem, jemuž golf vtrhl do života.

že unesl dva dospělé muže, každého v jedné ruce. Když se v hospodě strhla rvačka, zapřáhli bryčku a jeli pro něj, aby hospodu vyklidil. Narodil se tu můj otec, který byl i svědkem vystěhování při znárodnění v roce 1949, kdy naše rodina musela během 24 hodin všechno opustit, naložit věci na dvoukolák a jít si hle-

Majetek, který jsme mohli získat v restituci zpět, byly vlastně rozvaliny s propadlými stropy. Bylo to těžké rozhodování. Tři sta let staré kamenné budovy, černá kuchyně, klenuarovanský dvůr patříval klášteté pece na chleba, to by nemělo zcela zmizet. ru v Plasích, který jej přepustil Věděli jsme, že nás čeká obrovská práce a obšlechtickému rodu Šternberků. rovská investice, nikdo z nás netušil, zda statek Na zámečku v nes takhle velkými pozemky a poli daleké Březině sídlil Jan Kašpar může prosperovat. Šternberk, slavný botanik a bioMajetek, který jsme získali v restituci zpět, byly Otec se nakonec rozhodl, že se log, zakladatel České akademie na Darovanský dvůr vrátíme. vlastně rozvaliny s propadlými stropy. věd a jeden ze zakladatelů NáV roce 1994 jsme tedy začali s rerodního muzea. Kašpar Šternnovací budov. berk vlastnil i jeden z prvních dolů na černé dat nějaké bydlení. Odehrálo se to stejně jako Zpočátku jsme budovali penzion, každý rok uhlí, Svatou Annu, odkud mu horníci přináše- vystěhování Němců po 2. světové válce, netu- jsme zrekonstruovali jednu ze čtyř budov. Opravili jsme černou kuchyni, která byla li otisky zkamenělých přesliček. Začal je zkou- šili vůbec, kde v noci složí hlavu. mat a vytvořil latinské názvosloví zkameně- Během socialismu zde působil státní statek, do výše tří metrů zaházená haraburdím za lých rostlin, které je dodnes užíváno. Dnes je rozlehlý historický dvůr chátral, provoz byl celých padesát let. Po pěti letech neustálého budování se dvůr změnil na dobře prosperuv březovém hájku na místě bývalé důlní šachty omezen na minimum. odpaliště deváté jamky hřiště Svatá Anna. V roce 1988 shořela největší kamenná stodo- jící a oblíbený hotel v přírodě se vzrůstající Od Šternberků pak Darovanský dvůr koupil la, respektive shořela střecha, ale protože stát- klientelou. rod Sinkulových. nímu statku se zdálo nezajímavé dělat střechu V roce 1998 přišly náznaky, že by se mohla Hospodařil tu můj pradědeček Antonín, slav- novou, vzali buldozer a celou budovu zahrnuli objevit nová golfová hřiště v Čechách, a my jsme se rozhodli, že to zkusíme. Cítili jsme, že ná postava – dvoumetrový obr známý tím, do země. Prostě zmizela.

D

121


P Ř Í B Ě H Y H Ř I Šť

Jezírka jamka č. 1 – green

to má smysl, že dvůr, hotel a pozemky v okolí mohou vytvořit jednotný celek. Začali jsme otevřením driving range dlouhého 300 metrů a veřejného hřiště par 3 na devíti hektarech, což byl velký krok, protože na Plzeňsku nebylo nic, co by s golfem souviselo. Na tomto hřišti se odehrálo i první mistrovství klubu. Byly to dřevní doby, kdy u nás existovala jen čtyři osmnáctijamková hřiště, jinak samé devítky. Rozhodli jsme se budovat rovnou velkoryse, najednou 18jamkové hřiště. Bylo velmi těžké sehnat informace, těžké jednat s úřady, které byly vůči golfu značně nedůvěřivé. Možnosti a nabídky služeb v té době nebyly tak snadno k dispozici jako teď, kdy golfový průmysl běží na plné obrátky. Spolupracovali jsme s panem Kamilem Pilátem, jenž byl jedním z mála lidí, kteří měli u nás zkušenosti s podobnou stavbou. Podle jeho základního projektu jsme postavili všechny jamky nazvané později Panorama a Svatá Anna, které byly hotovy během roku a půl. Nejprve jsme připravili terén, zatravnili pozemky, nasázeli

Následoval rychlý rozvoj golfových hřišť v Čechách a rychlý rozvoj Darovanského dvora v úspěšný kongresový a golfový resort a my jsme viděli, že je čas využít i další lokalitu zarámovanou krásným borovým lesem na třetí devítku. Svět se mezitím golfově změnil, měli jsme větší možnosti a mohli jsme velkou investicí postavit plně modelované hřiště. Přizvali jsme k tomu zkušeného britského

Dnes je hřiště obklopeno krásnými vzrostlými stromy – hlavně borovicemi, lipami a javory – a málokdo věří, že tady ještě nedávno byla jen kamenitá pole. stovky desetiletých stromů a pak jsme teprve budovali jamky. Bylo to sice pracnější, ale dnes je hřiště obklopeno krásnými vzrostlými stromy – hlavně borovicemi, lipami a javory – a málokdo věří, že tady ještě nedávno byla jen kamenitá pole. Žádnou samozřejmostí nebyla ani kompletní závlaha nejen greenů a odpališť, ale i všech drah.

122

architekta Christophera Johnsona, pod jehož vedením vznikla Jezírka, která si hráči a členové klubu rychle zamilovali. S růstem počtu hřišť i hráčů rostla i poptávka po vyšší kvalitě a náročnosti hřišť. Proto jsme se s Ch. Johnsonem dohodli na rekonstrukci nejstarších jamek. Objevily se nové modelace, vodní překážky. Nakonec jsme si od něj


Jamka č. 3, Svatá Anna

v roce 2008 objednali i modernizaci hřiště Svatá Anna. Nechtěli jsme je však mít zavřené celou sezonu, šli jsme tedy na to nejpracnější metodou – vyřezali jsme celé travní koberce, dali je stranou, jamky přemodelovali a pak se zase koberce pokládaly zpět. Bylo to obrovské množství ruční práce, trávník se skládal jako puzzle. Ale vyplatilo se: 2. srpna 2008 jsme Svatou Annu opět otevřeli. Hřiště je teď zajímavější, přibyly bunkery, jezero a dramatické situace. Přesto Chris Johnson tvrdí, že hřiště není těžší, ale pouze psychologicky náročnější. Naším cílem bylo hřiště, které je po většinu sezony přátelské, kde se neztrácejí tolik míče a nedohrává se 140 ranami, ale po potřebné přípravě je patřičně obtížné pro mistrovský turnaj. Současný stav – 27 jamek plus veřejné hřiště –, vidíme jako cílový stav. Golfové hřiště je však dílo ve vývoji, to znamená, že nikdy nebude všechno hotové, stále musíme jít dál. K hřišti patří hotel, který má dnes 270 lůžek a kongresový sál. Často tu probíhají školení spojená s turnajem. Celý areál je však vhodný

Naším cílem bylo hřiště, které je po většinu sezony přátelské, ale po potřebné přípravě je patřičně obtížné pro mistrovský turnaj. pro rodinnou relaxaci. Máme tenisové kurty, koně a poníky, krytý plavecký bazén se solárním vyhříváním a v poslední době jsme to doplnili o regulérní fotbalové hřiště a hřiště na

123

beachvolejbal. Když je špatné počasí, nabízejí se k využití aktivity v našem Indoor centru – dvě bowlingové dráhy, adrenalinová hra Lasergame, která se odehrává v bludišti plném magické hudby, světla a kouřových efektů. Laser shot – střelnice s PC vyhodnocením, kulečníky nebo šipky. V roce 2010 jsme pro naše hosty připravili Zrcadlový sál – nový, kvalitní prostor pro pohybové aktivity a různá relaxační či adrenalinová cvičení. Pravidelně zde pořádáme – ve spolupráci s kvalifikovanými instruktory a pod záštitou jednotlivých fittnesscenter – víkendová cvičení spojená s ubytováním. To vše v kombinaci s pobytem ve wellnesscentru – v Antických lázních, doplněné masážemi. Je to takový vynikající tip na rychlou regeneraci a načerpání nových sil během jediného víkendu. Darovanský dvůr má specifickou polohu – leží 290 metrů nad mořem a je tu o dva stupně tepleji než na dálnici Praha–Plzeň. Přes zimu tu prakticky vůbec není sníh a běžně se hraje i v lednu či únoru, většinou i na letní greeny.


F oto r e p o rtá ž

Děti a golf napsala Lenka Soukupová nafotil Antonín Krčmář

Golf je hra, kterou děti dovedou brát naprosto vážně. To soustředění při hře, co by za ně mnozí učitelé ve škole dali! Aby ne, golf je sice bezva hra, ale i v těch nejmenších dovede vzbudit soutěživost a ctižádost. Ale kousek dětské fantazie se tam vždycky najde.

Na legrácky

je užije


ádi, Jsme kamar

viď…

Bunker nebo pís

koviště?

To je dřina!

Uprav

íme d

ržení ho

le…

Hůl jako kladív

Princ na golfu

ko a teečko jak o hřebíček, to

dospělý nevymy slí

!


F oto r e p o rtá ž

rozc Pořádně se

Pan trenér mu

vičíme

sí být někdy i

kouzelník

chybět Plyšáci na bagu nesmí

Musím to dá

t!

Že by písem

ná příprava

na trénink?


A leť co nejd

ál!

c yxc yxc yxc xy cxcycycyx yxc … ce jam Zajíček v své

Kámošky

Díky za uznání!


r o z h ovo r

Svět fantazie Miss Golf 2010 Kateřiny Krejčířové

Již desátou Miss Golf se v listopadu 2010 stala v Divadle Hybernia dvaadvacetiletá Kateřina Krejčířová.


napsala Dáda Kutilová nafotil Antonín Krčmář

zleva Miss Sympatie Veronika Kalinová, 1. Vicemiss Šárka Sokolová, Kateřina Krejčířová, 2. Vicemiss Nikola Konfrštová a Miss Fotogenie Jana Herzinger

P

ochází z Pardubic, ale více se zdržuje v  Praze, kde pracuje v  advokátní kanceláři. Je studentkou Právnické fakulty v  Brně, a  aby toho neměla málo, tak se letos zapsala ještě na dálkové studium ekonomickosprávní. Kouzlo golfového hřiště objevila na začátku loňské sezony a  díky své trenérce Bohunce Hanusové získala brzy zelenou kartu. Se současným handicapem 42 není Katka úplně spokojená, takže cíle na příští sezonu jsou jasné. Odmalička se věnovala lyžování, téměř deset let tancovala, hrála tenis a  před dvěma lety začala s kickboxem. Nyní prý propadla komplexnímu cvičebnímu programu Les Mills, který ji udržuje v psychické i fyzické kondici. Katka má ráda slunce, dobré bílé víno ve spojení s  příjemnou společností a  výborně se odreaguje při řízení auta. Naopak nenávidí závist, přetvářku a nepříjemné lidi ve flightu. Katko, stala jste se Miss Golf 2010, jaké máte pocity z vítězství? Neznám nikoho, kdo by se neradoval z úspěchu. Celý finálový večer jsem si užila a korunka pro vítězku byla jeho příjemným završením.

Kdo vás do soutěže přihlásil a jak jste se dostala až do samotného finále? Do soutěže jsem se přihlásila sama. Prvotním impulzem byla skutečnost, že po celé léto byl pro všechny soutěžící k dispozici golfový trenér. Ideální příležitost pro zlepšení techniky.

S mnoha dívkami jsem navázala velmi hezký vztah, který bych ráda udržela i nadále. Jaká disciplína pro vás byla nejméně příjemná a jakou jste si naopak užívala? Žádná z  disciplín, které jsem absolvovala na finálovém večeru, pro mě nebyla výrazně nepříjemná. Snažila jsem se to brát s  jistým nadhledem a lehkostí, a ne se stresovat tím, že se mi něco nepovede. Ale musím přiznat, že trocha nejistoty se dostavila v okamžiku, kdy jsem měla odpálit molitanový míček přímo do publika, což byla disciplína, ve které jsme prokazovaly golfové schopnosti. Přece jen žádná z nás si nepřála zaujmout některého z porotců „topnutým” míčkem mířeným přímo na něj.

129

I když jsem slyšela, že někdo měl to „štěstí”. Jak probíhaly přípravy na galavečer? Musím říct, že přípravy byly náročné. Dva víkendy před finálovým večerem jsme od rána do večera trénovaly chůzi, učily se choreografii a otočky, to vše pod vedením vynikající choreografky Lenky Vinické. Která z dívek byla vaší favoritkou? Všechny dívky byly krásné, ale překvapilo mě, že žádné ocenění nezískala Kateřina Mrázková. S blížícím se finále jistě houstla i atmosféra mezi dívkami, jaké byly mezi děvčaty vztahy? V každé uměle vytvořené skupině, navíc složené pouze z dívek, se vyskytne nějaký rušivý element. Ani finálová dvanáctka nebyla výjimkou, ale s mnoha dívkami jsem navázala velmi hezký vztah, který bych ráda udržela i nadále. Kdo z  porotců vám byl nejsympatičtější a kdo vám položil otázku a jakou? Letošní finálový večer byl pojat ve stylu světa fantazie a  tomu byla přizpůsobena i  otázka,


r o z h ovo r

která zazněla z úst moderátora Romana Vojtka. Jak si představujete svůj svět fantazie a jaké by bylo vaše jméno ve světě fantazie? Porota měla možnost pokládat nám otázky při několika neformálních setkáních, která proběhla před samotným galavečerem. Všichni porotci, se kterými jsem se osobně setkala, byli velmi příjemní.

Žádná z nás si nepřála zaujmout některého z porotců „topnutým” míčkem mířeným přímo na něj. Měla jste trému, nebo vám naopak nedělá problém vystupovat před publikem? Počítala jsem s tím, že trému mít budu. Finále se konalo v neděli večer a já už od soboty očekávala, že se každou chvíli dostaví to známé bolení břicha a  vnitřní neklid. Nicméně nic z toho se nestalo, což mě samu velmi překvapilo. Ale přiznám se, že to zdaleka nebyla má první zkušenost s vystoupením na veřejnosti, a  to díky mnoha letům stráveným v  taneční škole. Určitě by naše čtenáře zajímalo, co taková Miss Golf vyhraje? Co ještě kromě korunky to bylo? Hlavní cenou je roční bezplatný pronájem bytu v Praze od společnosti Sekyra Group, dále potom večerní šaty od návrhářky Tatiany Kovaříkové, sada šperků Montblanc od společnosti Carollinum, roční herní karta

Tee time Unlimited pro neomezenou hru na více než 60 golfových hřištích v České republice od společnosti CT Group, roční herní karta do indooru Erpet Golf Cent-

Jistě jste měla mezi publikem i velkou podporu od svých blízkých, kdo všechno vám fandil? Má podpora v řadách publika zdaleka nebyla

Na golfu se mi líbí, že člověk bojuje zejména s vlastním temperamentem či rozpoložením. ra v Praze, golfový obrázek od malíře Miša Dúhy, poukaz na služby od kliniky estetické stomatologie a  kosmetiky EsthetX, sportovní oblečení od společnosti GOLF USA, kosmetické balíčky Max Factor a  L’Oréal a roční smlouvu s agenturou Czechoslovak Models.

130

tak velká jako u jiných dívek. Samozřejmě přijela má nejbližší rodina a pár přátel, ale největší fanynkou byla má o sedm a půl roku mladší sestra Alžběta, která soutěž velmi prožívala. Seznamte ty, kteří nebyli na finále, jak probíhal celý večer?


Asi se vám teď pohrnou pracovní nabídky. Chcete se případně v budoucnu modelingem živit? Nebo kam směřují vaše cíle? Případným pracovním nabídkám z  oblasti modelingu se samozřejmě nebudu bránit, bude to pro mě příjemná zkušenost. Ale za dva roky dokončím magisterské studium na právnické fakultě a  mé cíle jsou směřovány spíše tímto směrem.

Slavnostní galavečer se příliš nelišil od klasické volby královny krásy, pouze místo volné disciplíny jsme prokazovaly golfovou dovednost. Kde jste v sezoně trénovala? Nejvíce jsem trénovala v GC Pardubice, což je mé domovské hřiště a kde to mám také nejraději. Párkrát jsem navštívila i Golf & Country Club Svobodné Hamry, kde je nádherné devítijamkové hřiště a velmi přátelská atmosféra, a absolvovala jsem i několik lekcí pořádaných organizátory soutěže Miss Golf na motolském hřišti GC Praha. Budete se golfu věnovat i teď, přes zimu, někde v indooru, nebo se chystáte za teplem? Samozřejmě bych raději odjela trénovat do tepla, ale školní a  pracovní povinnosti mi zřejmě dovolí pouze tréninky na indooru. Tam pro mě golf není sice tolik atraktivní jako v létě na hřišti, ale celou zimu bych to bez něj nevydržela. Co vás samu na golfu přitahuje? Na golfu se mi líbí, že člověk bojuje zejména s  vlastním temperamentem či rozpoložením a že i jedna nádherná rána způsobí, že zapomenu na předchozí nepovedené.

Největší fanynkou byla má o sedm a půl roku mladší sestra Alžběta, která soutěž velmi prožívala.

Určitě moc ráda cestujete, kam byste nás nalákala? Kde se vám nejvíce líbilo? Loni v létě jsem strávila měsíc na východním pobřeží Spojených států amerických, kam jsem se vydala s kamarády. Viděla jsem New York, Washington, New Orleans, Orlando, Miami, to pro mě byly asi jedny z nejlepších prázdnin. A to hlavně proto, že jsem je mohla prožít s lidmi, které mám ráda.

Máte v golfu nějaké ambice, nebo to pro vás bude spíše relaxace? Golf je pro mě příjemný sportovní a společenský zážitek. V současné době si bez něj už neumím svůj život představit, ale mé současné studijní a pracovní vytížení mi příliš prostoru pro velké golfové ambice nedává.

Katko a poslední otázka: šla byste do této soutěže znovu? Rozhodně ano. Díky této soutěži jsem potkala spoustu zajímavých lidí a  prožila nezapomenutelné chvíle jak na hřišti při zářijovém golfovém turnaji pořádaném organizátory Miss Golf, tak i při jednotlivých setkáních s porotci této soutěže.

131


J a k h r át n a …

Mallorca


napsal Jan Verner nafotil Jan Verner & archiv

Arabella není jenom z pohádky Ostrov, kde se žádný golfista nudit nebude. V minulém čísle jsme představili Tenerife, nyní nás čeká další, o polovinu bližší španělská destinace, ukrytá ve Středozemním moři zhruba na půli cesty na Tenerife. Na golfovou cestu na Mallorku je pro nás ideální období březen až květen a dále pak září až prosinec.


J a k h r át n a …

Nejstarší hřiště na ostrově Son Vida

M

allorca je největším ostrovem Ba‑ leárského souostroví, ale na golf je to všude na ostrově kousek. Pokud přiletíte na letiště hlav‑ ního města Palmy de Mallorca, doporučujeme ubytovat se hned poblíž v některém z  mnoha set hotelů. V Palmě to opravdu žije ve dne v noci a veškerý golf je z tohoto místa nejsnáze dostup‑ ný. V těsném okolí města leží desítka hřišť, za tou druhou desítkou již je třeba cestovat. Z  pohledu golfisty doporučuji usadit se na se‑ verozápadě města, právě tam je největší golfový resort Arabella se třemi kvalitními hřišti. A malý tip na negolfový krátký výlet? Malá měs‑ tečka Valldemosa a Sóller. Na Mallorce vládne přátelská atmosféra a vůbec se nemusíte bát vydat se za golfem právě do této lokality. Navíc na ostrově nejsou žádné velehory, které by zadržovaly mraky, a tak jde o jeden z nej‑ slunnějších ostrovů, které znám. Na vlastní oči jsem během 14denního pobytu v listopadu viděl lehounký deštík, zásadně jen v noci, přes den ani kapka. Po celou dobu pobytu se teplota vzduchu přes den pohybovala v rozmezí 17 – 25°C, v moři 18°C. Ideální na golf – a  považme, v  polovině listopadu! A navíc lze v té době vidět ostrov bez

turistů. V létě to na Mallorce asi musí být pěkné „maso“, alespoň na plážích. Mallorca je opravdu zaslouženě přezdívána slu‑ nečným ostrovem, neboť zde slunce svítí více než 300 dní v roce. Naše první golfové krůčky na Mallorce budou sa‑ mozřejmě směřovat do nejrozsáhlejšího resortu na ostrově, do Resortu Arabella, pod který spa‑ dají hned tři krásná hřiště a dokonalé tréninkové zázemí. První devítka, Vall d´Or, je asi jako kdybyste se ocitli v pohádce, od druhé jamky oči navrch hlavy a  nestačíte žasnout. Po celém hřišti si připadáte jak v Thajsku, navíc krásné výhledy na Středozemní moře a  přístavní městečko Portocolom. Na první devítce se nenechte

opticky zmýlit vzdáleností předpokládaného prvního odpalu na jamce č. 2 a na jamkách č. 1 a  10 až 18 berte rozhodně v  úvahu vítr. Toto hřiště určitě stojí za cestu z Palmy. Son Vida (71) ze žlutých 5601 m, z  červe‑ ných 4738 m, tedy kratší, ale opticky užší hřiště. Je to nejstarší hřiště na ostrově (1964), ale již prošlo celkovou rekonstrukcí v roce 2001. Hřiště je malebné, až do jamky č. 12 jdete mezi starší občasnou zástavbou paláců a his‑ torických budov, poté následuje otevřenější hřiště s palmami a olivovníky. Na některých jamkách si vyloženě vychutná‑ te dílo architekta hřiště. Technicky obtížná je poslední jamka, zde je třeba jít na jistotu, jinak to špatně skončí. Na jamce číslo 18 vidíme v pozadí jeden z nej‑ luxusnějších hotelů na Mallorce, Arabella

134


men tour

www.mentour.cz

Golfové amatérské turnaje na Mallorce? 10 let staré hřiště Son Muntaner

MEN TOUR zapustila úspěšně kořeny i zde. Na podzim proběhl první ročník golfových turnajů na Mallorce. Protože jde o velice dostupnou a zajímavou golfovou destinaci se stabilním počasím, budou se zde konat dennodenní turnaje pravidelně vždy na jaře a na podzim, těsně před začátkem a po konci skončené outdoorové sezony u nás doma. Další možnost účasti na českých turnajích na Mallorce mají hráči opět během března 2011 – informace najdete na golfcentrum@centrum.cz.

Sheraton. Za zmínku však stojí i fantastický výhled na jamce č. 15 na záliv Sierra de Tra‑ montana. Na Son Vidě vám hlavně na odpa‑ lištích přijde hřiště opravdu mimořádně úzké, ale většinou se s dalšími metry k jamce fairwa‑ ye rozšiřují a greeny jsou zde velké a mírně vy‑ výšené. Doporučuji zde využívat terén a pře‑ mýšlet dostatečně o úhlech odskoků míčků.

Son Quint (72) žluté 5929 m, červené 5119 m, nejmladší hřiště resortu je lemované sta‑ rými borovicemi, pokroucenými olivovníky a dominantou jsou dvě velká jezera. Jde o těž‑ ké a náročné hřiště, ze kterého můžete místy sledovat úžasné výhledy na záliv a  Palmu de Malllorca. Toto kopcovité hřiště má i  těžce tvarované greeny, ale je to pořádná výzva, po‑ kořit toto hřiště herně i fyzicky.

135

2011

INZERCE

Son Muntaner (72), žluté 6036 m, červené 5205 m, 10 let staré hřiště navrhl Kurt Ross‑ knecht a dokonale zapadlo do resortu Arabel‑ la. Mezi staré olivovníky (jeden z nich údajně i  přes 500 let), mandloně a  vysoké borovice dostal poměrně težké hřiště, které mají míst‑ ní hráči na Arabelle nejradši. Stromy nejsou jedinými překážkami hřiště, opět najdeme dostatek převýšení a  oblíbenou vodu v  kaž‑ dém koutu hřiště. U jedničky začíná obrovský driving sloužicí pro všechna tři hřiště resortu Arabella a  luxusní klubovna, která je domi‑ nantou druhé devítky.

www.mentour.cz


Naše naděje

Renata Lencová

Pohoda ve flightu Dcera Katka i práce v oblasti oceňování nemovitostí Renatu časově dost zaměstnávají, ale přesto si v golfové sezoně ráda nějakou tu chvilku na hru najde. A protože je Renata soutěživá, účastní se různých turnajů. Mezi ty nejoblíbenější patří golfová tour ForGolf a přátelé. Při turnajích je pro ni nejdůležitější pohoda ve flightu. Přes zimu potom Renata vyráží na lyže. 136


napsala Dáda Kutilová foto archiv

Renata Lencová

Věk: 39 let HCP: aktuálně 14,1 Členství: domovské – Erbia Golf Club, nedomovské – Golf Club Sokolov Hole: železa Nike NDS, driver a dřeva Srixon, putter Honma Míčky: Srixon, Callaway Talisman v bagu: dobrá svačina a čokoláda Oblíbená hudba: Shakira, Linkin Park, Michal Hrůza Oblíbený film: z poslední doby Ženy v pokušení Oblíbené jídlo: dobrý steak Oblíbená barva: modrá, bílá, červená Nesnáším: neupřímnost, nedochvilnost, rýžový nákyp Miluji: dobré víno, teplo a západ slunce

Renato, účastníte se pravidelně turnajů ForGolf Women Tour, kterou pořádá Marcela Chrpová. Jaké jsou tyto turnaje? Pravidelně se účastním turnajů ForGolf a přátelé, které pořádá Marcela Chrpová na kvalitních českých hřištích. Organizace turnajů je na velice dobré úrovni. Všem bych účast na turnajích ForGolf a  přátelé doporučovala.

Mám ráda hřiště zasazená do čisté přírody, kde není hráč rušen „negolfovým“ hlukem. Jak dlouho už tuto tour hrajete? Této série turnajů se zúčastňuji od roku 2009, tedy již dvě sezony. A vaše úspěchy? Nějaké dílčí úspěchy jsem měla již v  roce 2009. Letošní sezona na ForGolf Tour však byla ještě úspěšnější. Povedlo se mi obsadit

celkově druhé místo v kategorii HCP 0–18. Nejvíce se mi dařilo při turnaji na Ypsilonce, kde jsem zahrála svůj dosud nejlepší výsledek 83 ran a turnaj vyhrála. Máte možnost srovnat tyto turnaje s jinými? Někdy se zúčastňuji i turnajů jiných golfových tour. Mohu však konstatovat, že turnaje, které pořádá Marcela Chrpová, považuji za jedny z  nejlepších. Za velice příznivé green fee si můžete zahrát na jedněch z  nejkvalitnějších a nejhezčích českých hřišť, jako jsou Karlovy Vary, Ypsilonka nebo Karlštejn. Na těchto turnajích se dají vyhrát i velice zajímavé ceny. Jste tedy soutěživá? Musím se přiznat, že soutěživá jsem. Pokud si jdu zahrát turnaj, tak chci dosáhnout co nejlepšího výsledku. Ale zase ne za každou cenu. Pokud poznám, že nemám herně svůj den, tak situaci nehrotím a golf si užívám i tak. Jak jste se vlastně ke golfu dostala? Kdy jste začala a proč?

137

Ke golfu mě v roce 2006 přivedla moje kamarádka Alena. Nejdříve jsem se tomu trochu bránila, ale teď jsem ráda, že mě přesvědčila.

Přijde mi vůči pořadateli nesportovní se z turnaje odhlašovat jen z důvodu špatného počasí. Kdo byl vaším prvním trenérem a kdo současným? Můj první golfový trenér byl Zdeněk Raisl, u  kterého jsem si udělala i  „zelenou kartu“. Letos jsem využila golfových rad Zuzky Mašínové, u které v současné době trénuje moje dcera Katka. Jste poslušná žačka, dáte na rady trenéra? Snažím se. V současné době ale trénuji již spíše sama, trenérky se ptám již jen na dílčí věci a pracuji na odstranění konkrétních chyb své hry.


Naše naděje Občas si jdu zahrát na simulátor, ale spíš si dávám přes zimu od golfu pauzu a věnuji se i jiným sportům.

Golf je pro mě hlavně zábava a relaxace. A jakým? Ráda lyžuji anebo si jdu zahrát squash či ricochet.

Trénujete často, nebo si raději jdete „zahrát hřiště“? Golf je pro mě hlavně zábava a relaxace, proto mám samozřejmě raději hru na hřišti. Z časových důvodů pravidelný trénink nestíhám, pouze občas si jdu zatrénovat na driving, chipping nebo putting green.

naprosto samo a druhý den jako by bylo vše naopak. Co vás naopak dokáže naštvat a vytočit? Když jsem na golfu, snažím se si hru spíše užívat a zbytečně se jinak nerozptylovat. Vadí mi ale „negolfové“ chování hráčů nerespektujících golfovou etiku, která je důležitou součástí tohoto sportu. Vadí mi podvádění při hře, kdy si hráči záměrně ubírají rány nebo jinak porušují golfová pravidla, ale také extrémně pomalá hra některých hráčů, zejména při turnajích.

Oblékáte se na golf ráda a co nejčastěji? Jako asi každá žena se ráda hezky oblékám. Nejraději hraji golf za teplého počasí, ke kterému patří tričko, sukně nebo krátké kalhoty. Ovšem nepromokavou bundu a kalhoty mám vždy pro každý případ v bagu.

Hraje i někdo od vás z rodiny? Jak jsem již říkala, golf hraje i moje dcera. Hraje ho i můj přítel a jeho syn. A také můj otčím. Dá se tedy říci, že mám kolem sebe plno golfových příznivců, stejných, jako jsem já.

Jste ochotna hrát i v ukrutném lijáku a větru? Pár turnajů jsem v  takovém počasí již hrála. Přijde mi vůči pořadateli nesportovní se z turnaje odhlašovat jen z důvodu špatného počasí. Respektuji golfové pravidlo, že není špatné počasí na golf, je jen špatně oblečeného golfisty.

V životě jsou důležitější věci než jen mé golfové úspěchy. Máte před hrou nějaké rituály? Pokud zvládnu přijet na hřiště včas, ráda si obejdu před hrou driving, chipping a putting green.

Co vás na golfu baví? Golf je báječná relaxační a společenská záležitost, při které si člověk „vyčistí“ hlavu po práci a  aktivně si odpočine. Na golfu se mi líbí i  to, že je možné se neustále zlepšovat a hrát v podstatě v každém věku. V golfu je každý den naprosto jiný, jeden den jde vše

A vaše plány a  cíle do nadcházející golfové sezony? Důležitá je pro mě radost ze hry. Když se budu dále herně zlepšovat, trochu si snížím handicap a  občas i  něco vyhraji, tak se také zlobit nebudu. Ale jsou v životě důležitější věci než jen mé golfové úspěchy.

Jaké je vaše nejoblíbenější? Mezi moje nejoblíbenější hřiště patří asi Karlovy Vary, následuje Karlštejn a Ypsilonka. Mám ráda hřiště zasazená do čisté přírody, kde není hráč rušen „negolfovým“ hlukem. Ráda také hraji v Sokolově, kde mám členství a hodně golfových přátel. Jdete raději ve flightu s muži, nebo s ženami? Mám ráda pohodu ve flightu. Nezáleží tedy na pohlaví jedince, ale na jeho povaze a lidské kvalitě. Teď přes zimu hrajete na simulátorech, nebo se chystáte někam za teplem?

138


pelmel

Elegantní

hodinky

Důležitým doplňkem jsou elegantní hodinky. A k Valentýnu se nabízejí hodinky Storm Valentina Red. Londýnská módní značka Storm je proslulá svými exkluzivními náramkovými hodinkami a dalšími stylovými doplňky. Cena: 2750 Kč www.hodinky.cz/storm

Luxusní vůně

Darujte

pro zamilované

srdce!

Ozdobné a půvabné srdíčko z polyresinu se hodí jako těžítko či ozdoba na poličku s knihami a váš milovaný bude mít tento dárek z lásky stále na očích.

Nezapomenutelná by měla být i celková atmosféra chvíle, kterou strávíte se svým nejbližším. Delikátní jídlo či kytice květin vaši oslavu příjemně oživí, pověstnou třešničkou na dortu se pak stane okouzlující vůně speciální limitované edice vonných svíček značky Diptique, ROSEROS. Luxusní parfémované svíčky byly zhotoveny ručně speciálně pro valentýnskou příležitost.

Cena: 120 Kč www.almara-shop.cz

Cena: 1720 Kč • www.simpleconcept.cz

Valentýnské variace napsali & nafotili Prodejci

Valentýnská soutěž Corso Café: Vyhrajte romantiku u dobrého jídla! Corso Café přináší do Prahy vídeňský styl kaváren, ale v kulinářské nabídce se nijak neomezuje – nabízí italské těstoviny, řecké dobroty, pokrmy po francouzsku, ale i třeba španělské tapas. Průřez zeměmi doplňuje široká nabídka lahvových i rozlévaných vín, která sommeliér vždy doporučí na míru ke každému pokrmu. A dezerty? Ty neodmyslitelně patří k romantice, a proto v Corso Café nabízejí například ten nejlepší kozí cheescake široko daleko. Zkuste odpovědět a přijďte ochutnat. Pět z vás má možnost vyhrát poukaz na 1000 Kč do restaurace Corso Café v pražské Celnici.

Jak se jmenuje šéfkuchař restaurace Corso Café?

Valentýnská Amor sada od Moët & Chandon

Na vaše odpovědi se těšíme na adrese soutez@mediadrive.cz, heslo CORSO, do 20.2.

Kupid (též znám pod jménem Amor), římský bůžek lásky, prý létá po světě a vystřeluje šípy do srdcí nic netušících smrtelníků, kteří se potom zamilují. Moët & Chandon se nechává inspirovat touto rozvernou božskou postavičkou a vydává valentýnskou dárkovou sadu.

www.corsocafe.cz

Cena: 1 500 Kč • www.moet.com

139


ko s m et i k a

Chystáte se na cestu?

Chcete mít

Přibalte půvabnou kosmetickou taštičku obsahující tři zásadní produkty řady Lavender Essentials, která voní tradiční vůní levandule jako za časů našich babiček. Obsahuje krém na ruce (100 ml), sprchový gel (250 ml) a tělové mléko (250 ml).

zdravější pleť?

Trápí Vás tenisový loket, bolesti kloubů či zad? Společnost Zepter má pro Vás řešení. Revoluční systém světelné terapie BIOPTRON využívá polarizované polychromatické světlo, které neobsahuje škodlivé ultrafialové záření, a pomáhá tak mírnit řadu zdravotních problémů. Patentované a klinicky testované světlo BIOPTRON stimuluje regeneraci buněk, zlepšuje mikrocirkulaci, přináší úlevu od bolesti, podporuje proces hojení a pomáhá mírnit kožní problémy. Užívejte si plně života se světlem s aktivní energii – lampou BIOPTRON.

Cena: 940 Kč • www.crabtree-evelyn.com

www.zepter.cz infolinka: 311 331 888 e-mail: bioptron@zepter.cz

V zimě si zasloužíte péči jako v bavlnce napsali & nafotili prodejci

Head and Shoulders: řešení pro muže i ženy

Díky novým šamponům Head & Shoulders Anti Hair Fall můžeme nyní vlasům zajistit tu nejlepší péči a vyřešit společný problém mužů i žen: lupy a vypadávání vlasů způsobené jejich lámavostí. Šampon pro ženy Head & Shoulders Anti Hair Fall proti vypadávání vlasů způsobenému jejich lámavostí je skvělým příkladem výrobku, který byl navržen pro ženy, které mají sklon k tvorbě lupů a jejichž vlasy jsou zatěžovány svou délkou a permanentním vystavením vnějším faktorům. Ačkoli mužské vlasy nebývají zatíženy kosmetickými přípravky, i ony potřebují správnou péči. Pánská varianta šamponu pomáhá mužům bojovat s tendencí k tvorbě lupů, omezovat padání vlasů způsobené lámavostí a zajistí, aby i krátké vlasy působily zdravě, plně a silně. Cena: 119 Kč za 400 ml • www.headandshoulders.cz

SOUTĚŽ pro dlouhé, husté, a přitom přirozené řasy AMPLIF ∙ Eye™ Lash Fortifier je nejúčinnější přípravek na posílení růstu řas a obočí, který se kdy na trhu objevil. Řasy i obočí se při jeho používání objevují delší, objemnější, hustší, pevnější, a to již během dvou týdnů. Důležité je, že neobsahuje hormony ani léčiva, zato obsahuje nejvyšší koncentraci peptidových komplexů, vitaminů a výživných extraktů v inovativním systému nosiče, který pronikne a nese celou účinnou složku přímo do folikulu řasy nebo obočí. Soutěžte tedy s námi o 4 balení přípravku AmplifEye k podpoře a růstu přírodních řas a obočí s obsahem triple peptidu, každý v hodnotě 3142 Kč!

Soutěžní otázka zní: Kdo je mediální tváří salonu Dermitage? Na vaše odpovědi se těšíme na adrese: soutez@mediadrive.cz, heslo Eye, do 20.2. www.dermitage.cz

140


Lu x u ry

Černobílá krása

Hodinky z bílého zlata. bílé diamanty, které zdůrazňuje tmavý podklad. Model, kterým můžete ozdobit každý outfit.

www.louisvuitton.com

Prsten,

který zdobí 262 briliantů, bude určitě kouzelný! Zavřete oči, otočte jím na prstu a čekejte, co se stane…

www.alo.cz

Šperky, které oslní Pánská

noblesa

Piaget představuje

Dior Homme je pánská divize francouzské značky Christian Dior. Kromě kolekce oblečení nabízí nejrůznější doplňky včetně luxusních manžetových knoflíčků.

další model hodinek Altiplano s nejtenčím mechanickým samonatahovacím strojkem. Tyto hodinky s pouzdrem o průměru 43 mm, úzkou lunetou a jednoduchým číselníkem, který oživuje ukazatel sekund na pozici 4, okouzlí čistým, moderním a elegantním vzhledem.

www.simpleconcept.cz

www.carollinum.cz

Klenoty plné fantazie

Kolekce šperků Cobra světově proslulého italského klenotníka Roberta Coina je inspirována přírodou. Samozřejmostí je rubín, ukrytý na vnitřní straně každého z těchto klenotů, který je nesmazatelným podpisem této značky. www.robertocoin.com

napsali & nafotili prodejci

142


ko m e r Ä? n Ă­ p r e z e n ta c e

143


r o z h ovo r j u n i o r

Malý Bereniky plyšový pes Richterové Objevem roku do 10 let byla letos v Blaníku vyhlášena Berenika Richterová. Hraje třetím rokem a v loňské sezoně se jí podařilo vyhrát U.S. Kids Golf Tour v kategorii dívky 10 let. Trénuje v Hodkovičkách pod vedením Karla Skopového. Hraje celá její rodina, a tak často pořádají rodinné turnaje o tatranky. Motivace musí být, to je jasné! Pokud se jí hra nedaří, pomáhá jí talisman v podobě malého plyšového psa zavěšeného na bagu.


napsala Dáda Kutilová nafotil Karel Brázdil Bereniko, jak dlouho už hraješ a co tě vedlo k tomu začít? Hraji třetím rokem. Mamka s bráchou se šli podívat na den otevřených dveří v Hostivaři a golf se jim zalíbil. Tak jsme to šli s tátou také vyzkoušet a začali jsme hrát všichni. Co tě na golfu nejvíc baví? Na golfu se mi nejvíc líbí, že může spolu hrát celá rodina, že chodíme v  přírodě a  taky, že je to jeden ze sportů, kde mohu porazit tátu. Jsi členkou v Hodkovičkách. Proč zrovna tam? Do Hodkoviček jsem přešla, protože je zde TCM. Trénuji tady ve skupině dětí, což mi vyhovuje víc než individuální trénink. Líbí se mi také, že kromě golfu máme i cvičení a strečink.

Je to jeden ze sportů, kde mohu porazit tátu Jak se ti líbí tamní hřiště? Hřiště v Hodkovičkách se mi líbí. Líbí se mi blízkost Vltavy a jamky s rybníčky. Nejlehčí jamka je podle mě 3parová dvojka, na které jsem už zahrála i birdie. A nejtěžší je asi hned další jamka – 5par trojka. Můj nejlepší výsledek je tady 89 ran. Trénuje tě Karel Skopový. Jaký je trenér? Karel umí vše dobře vysvětlit, při tréninku používá různé pomůcky, vymýšlí nám soutěže a je s ním legrace. Jakých turnajů ses v loňské sezoně zúčastnila? V  loni jsem hrála U.S. Kids Golf Tour, kde jsem vyhrála kategorii dívky 10 let. Dále jsem hrála Regionální tour mládeže Západ B a  také některé dospělé turnaje. Spolu s  tátou jsem se zúčastnila i  několika turnajů Tiger Cub. Jaká je tvoje zimní příprava? Tuto zimu trénuji v indooru na Zbraslavi a kromě toho stále dojíždím na tréninková cvičení. Také se účastním některých indoorových turnajů na simulátorech a občas si jdeme zahrát na simulátory i s rodinou. Pamatuješ si na nějaký nezapomenutelný zážitek z golfu? Velkou radost jsem měla, když jsem dala na turnaji v Českém Krumlově ránu asi z 60 metrů přímo do jamky a měla jsem birdie.

145


r o z h ovo r j u n i o r Také pro mě byl zážitek turnaj družstev, kde jsem hrála poprvé a měla jsem velkou trému, abych to holkám nezkazila. Nakonec se mi hra povedla a moc se mi líbilo vzájemné povzbuzování všech hráčů klubu. Chodíš ještě do školy, do jaké třídy a baví tě škola? Hraje někdo z  tvých spolužáků také golf? Chodím do 5. třídy a letos se chystám na přijímací zkoušky na gymnázium. Škola mě celkem baví, hlavně matematika a angličtina. Ze spolužáků nikdo bohužel golf nehraje. Hraje celá rodina. To je fajn, ne? Hraje mamka, taťka i  brácha, což je prima, protože spolu můžeme chodit na hřiště. Někdy hrajeme i rodinné turnaje o tatranky. Podporují tě tví rodiče v golfu? Ano, hodně. Bez jejich podpory bych asi golf nehrála. Taťka mi dokáže poradit a mamka mě povzbudí, když mi to zrovna nejde. Už máš představu, kam bys to v golfu chtěla jednou dotáhnout? Ráda bych se někdy dostala blízko k nulovému HCP.

Taťka mi dokáže poradit a mamka mě povzbudí Máš nějaký vzor v golfu? Kláru Spilkovou. Myslím si, že je to naše nejlepší hráčka. Dokážeš se při hře také naštvat? Někdy mě špatně zahraná jamka samozřejmě taky naštve. Snažím se to potlačit, protože tím spíš pak pokazím i  další jamku. Hodně mi pomáhá můj malý plyšový pes, kterého mám pověšeného na bagu. Kromě golfu, školy, co ještě ráda děláš ve svém volném čase? Ráda čtu knížky, hraju na zobcovou flétnu, učím se španělštinu a dělám výtvarné výrobky z různých materiálů. Také ráda hraju pingpong, plavu, někdy si s bratrem zahraju florbal a v zimě lyžuju. Jaké máš plány na nadcházející sezonu? V  příští sezoně bych si zase ráda snížila svůj HCP a  zúčastnila se federačních major turnajů. Také bych chtěla zlepšit puttování a hru z bunkerů.

Berenika Richterová

Objev roku 2010 v kategorii do 10 let Věk: 10 let HCP: 18 Členství: Hodkovičky Značka holí: železa Callaway X22, hybrid Callaway Diablo Edge, dřevo Callaway, putter Odyssey Míčky: Top Flite XF 500 Talisman v bagu: malý plyšový pes Oblíbené jídlo: králík na česneku se špenátem a bramborovými knedlíky Oblíbený zpěvák, zpěvačka: Aneta Langerová, Eric Clapton, Support Lesbiens Oblíbený film: Bohové musejí být šílení Oblíbená barva: zelená Oblíbené zvíře: žirafy a surikaty


fa s h i o n Jarní kolekce

Nike Sportswear 2011

představuje inovované legendární ikony. Inovace a nový design však vytvářejí z těchto legend produkty pro novou éru běžců – pro tvůrčí osobnosti i zarputilé sportovce. Mezi ikony Nike patří například legendární boty Nike Cortez, které v době svého vzniku v roce 1967 byly naprosto revolučním kusem běžeckého vybavení. Na jaro má značka Nike samozřejmě připravenu také spoustu nových modelů pro milovníky golfu. Cena: k doptání v obchodě • www.nike.com

Něco hezkého pro dlouhé zimní dny napsali & nafotili prodejci

Svůdné spodní prádlo od F&F

Zcela nový styl přináší kolekce jaro–léto 2011, jež nalezla inspiraci ve značce luxusního prádla Agent Provocateur – sexy modely, klasické soupravy i korzetové body. Vyznačují se kombinací jemné síťoviny s pevným vyztužením, na nichž převládá černá a červená barevná škála. Cena: k doptání v obchodě www.ffmoda.com

Polo je hra králů

Poprvé v historii se v českých obchodech objevují kabelky světoznámé značky U.S. POLO. Jaro tak bude nejen zahajovat novou sezonu polo-závodů, ale také odstartuje úspěšnou kariéru kabelek U.S. POLO ASSN. v Čechách. Cena: modrá kabelka 2 199 Kč červená kabelka 1 799 Kč www.us.polo-bags.cz

Pietro filipi Hodí se ke všemu

Kozačky jsou něco jako černý kabát – hodí se téměř ke všemu, užijete je po celou zimu a jsou jednoduše slušivé. Nepotřebujete jich deset různých párů podle barvy kalhot, stačí vám jedny nebo dvoje a budete hvězdou zimního města za všech okolností. Cena: 849 Kč • www.ccc.eu

ve spolupráci s návrhářkou Liběnou Rochovou cíleně podporuje mladé, talentované designéry a nabízí jim možnost proniknout do procesu navrhování pro konfekční značku – od návrhu přes modeláž, komunikaci napříč odděleními až po realizaci finálního vzorku. Na snímku jeden z realizovaných modelů, který je zařazen do kolekce pietro filipi pro sezonu jaro–léto 2011. www.studio-lr.com

147


fa s h i o n j u n i o r Teplá

vestička

Třpytivé

balerínky

pro sezonu večírků a oslav Marnie Sparkle se tvarově inspirovaly u oblíbeného modelu Alice. Materiál Croslite zde ale získal flitrový potah, díky němuž jsou Marnie Sparkle skvělou variantou pro společenské události.

je hitem této sezony. Do školy, na party i do kina s ní můžeš dokonale vyladit svůj styl. Cena: k doptání v obchodě www.quiksilver.com

Cena: 1 080 Kč • www.crocs.com

Vychytávky pro dlouhou zimu napsali & nafotili prodejci Na party zazáříš

s Drawstring Crossbody, kabelkou s vtipným řešením uzavírání pomocí stahovací šňůrky po obvodu, z luxusní kolekce Platinum Kabelky LeSportsac.

Cena: 1 490 Kč • www.lesportsac.com

Na trénink i do indooru

se dobře hodí mikiny Nike z jarní kolekce této značky. Jsou pohodlné a velmi příjemné na nošení. Cena: k doptání v obchodě • www.nike.com

Při procházkách městem,

na výletě nebo při cestování oceníš kabelku U.S. POLO ASSN. Pestrý výběr velikostí a tvarů kabelek dovolí je také libovolně kombinovat. Cena: 1 999 Kč • www.us.polo-bags.cz

148


rel axace

Splňte si svá předsevzetí napsala Lenka soukupová foto Archiv

Denní lázně: Najděte si čas sami na sebe

Pokud nemáte čas odjet aspoň na týden, vydejte se do denních lázní, kde vám nabídnou možnosti intenzivního odpočinku. Například ve studiu Beijaflor vyzkoušejte Lázeň NeoQi, což je vysoce účinná technologie, v níž na sebe navazují starověká filozofie a vědecké poznatky. Jejím cílem je obnovit rovnováhu, redukovat stres, předcházet onemocnění, zlepšit estetický vzhled a dosáhnout celkového pocitu pohody. Provádí se ve speciální vaně NeoQi Mediq, která vám dopřeje infrasaunu, aromaterapii, chromoterapii, skotské střiky a mnoho dalšího najednou. Zároveň Mediq nabízí i různé hydromasáže, masáž obličeje nebo třeba podvodní masáž. Vana se hodí k relaxaci, pro posílení imunity, ale také pro hubnutí (za třicet minut vydáte od 600 do 1000 kcal), zlepšení pleti. Uléháte do ní bez oblečení a můžete si přitom vybrat, zda chcete mít hlavu uvnitř anebo venku. Poté se přiklopí víko vany a rozzáří se dvě infračervené lampy. Kolem vás se také rozlije vůně podle vašeho výběru. www.beijaflor.cz

Holmes Place Academy: Naučte se třeba zumbu

Už dlouho sníte o tom, že se naučíte tančit flamenco, latinu nebo balet? Přejete si najít klid v duši pomocí jógy a pilates? Chcete zkusit vodní lyžování, wakeboard nebo kiting? Jako čerstvá maminka se potřebujete dostat zpátky do kondice a na cvičení v posilovně se ještě necítíte; nebo máte už větší děti a hledáte pro ně kvalitní pohybový kurz nebo kurz tance? Hledáte vhodný kurz a nemůžete ho najít? To a mnohem více vám pomůže splnit Holmes Place Academy. Pokud neradi chodíte do posilovny, místo osobnímu tréninku dáváte přednost skupinovému cvičení, ale nechcete chodit na otevřené studiové lekce, dopřejte si komfort uzavřeného kurzu ve skupině lidí se stejnými zájmy a cíli. Dostanete kvalitnější servis v podobě pozornosti zkušeného lektora a zároveň v tom nebudete sami. Spojte příjemné s užitečným…, splňte si svůj sen, udělejte něco pro sebe a zároveň se pobavte. Vyberte si ze široké nabídky kurzů.

www.holmesplace.cz

Hubněte a detoxikujte

s NATUROPATIÍ

Dieta nemusí být to, co si pod ní většina z nás představuje. Hubnout se dá bez pocitu hladu s jídly, která vám chutnají. Detoxikace neznamená týdny hladovění, ale týdny strávené s výživnými jídly, pestrými chutěmi, čerstvým ovocem, zeleninou a fresh džusy. Naturopatie, komplexní poradenství v oblasti alternativní medicíny, používá k léčbě širokou škálu terapií jako je fytoterapie, nutriční terapie, homeopatie, masáže i jiné léčebné metody, s jejichž pomocí umožňuje řešit široké spektrum akutních i chronických stavů. Kateřina Boesenberg BHSc ND své vzdělání a klinickou praxi získala v době svého působení v australské Sydney, kde kromě provozování vlastní privátní praxe spolupracovala s celou řadou klinik. Mimo své efektivní a mezi klienty oblíbené detoxikační a redukční programy poskytuje odborné konzultace při onemocněních zažívacího traktu, poruchách imunitního, respiračního a oběhového systému, alergiích, ekzémech aj. www.naturopathicsolutions.net/cs

149


g lo s a

Golfová zima není zlá...

Tak máme zase golfovou zimu! Na začátku prosince jsme s přáteli v novém útulném indooru spojeném se stylovým barem začali formou virtuální procházky po zamrzlém hřišti rozvíjet úvahy o tom, jak by si takový typický český golfista vedl v zimě. Tedy kromě těch několika stovek syčáků, kteří se inspirováni stěhovavými ptáky rok co rok vydávají vždy na začátku prosince do teplých krajin, aby se s příchodem jara zase poslušně vrátili zpět do Čech.

J

á sám jsem vzhledem ke své letošní obnovené diagnóze, odborně zvané wasserpsyché, velmi uvítal, že vodní překážky nádherně zamrzly. To kamarád Pepi, známý to zmrzlík, vnímal mráz spíše z negativní stránky, a  přestože přišel na hru navlečený jako pumpa, začal prohlašovat, že mu zamrzl švih. Poměrně velkým problémem se ukázala zmrzlá odpaliště a  „týčka“, která aby jeden do země kladivem zatloukal. Zkušený golfista Jenda ovšem, poučen loňskou zimou, v  bagu jedno skutečně přibalené měl. Tak jsme měli problém až do třetí jamky vyřešený. Na čtvrté jamce nás maršál

napsal Mirek Dobrý nakreslil Mišo Dúha

Ke konci rundy začalo sněžit, a tak jsme přišli na to, že zejména putter se ukázal být proti běžným golfovým podmínkám jako hůl nejméně potřebným. v ušance a  vzezřením originálního švýcarského bernardýna i  se stylovým soudkem obdaroval nejen kvalitním tuzemákem, ale i zimními gumovými „týčky“. Vzhledem k  poměrně dost krátkým ranám jsme začali vzpomínat na hodiny fyziky a  nemohli jsme se shodnout na bodu mrazu pryže. Některým z nás se zdálo, že onen bod již dávno nastal, neboť

i zvuk odehraného míče vzdáleně připomínal zvonky a zvonky štěstí to rozhodně nebyly. Ke konci rundy začalo sněžit, a tak jsme přišli na to, že zejména putter se ukázal být proti běžným golfovým podmínkám jako hůl nejméně potřebným. No a na závěr, když začalo opravdu velmi hustě sněžit, jsme zjistili, že kromě již obvyklých běžec-

150

kých tratí na golfových hřištích je možné se věnovat i dalším zimním golfovým radovánkám. A tak jsme si místo dohrání posledních dvou jamek vzpomněli na dětská léta a postavili skutečného golfového sněhuláka: oči z oranžových golfových míčků, nos z vypichovátka, uši ze dvou roztrhaných rukavic a ústa z devíti „týček“. Inu nakonec ani golfová zima není tak špatná... Příjemné i nepříjemné zážitky, o které se chcete podělit se čtenáři, zasílejte na: redakce@mediadrive.cz


leden/únor 2011

DÁREK K PŘEDPLATNÉMU KNIHA S FEE ZDARMA leden/únor 2011 | číslo 1 | ročník 5

Vlasta Peterková • Alžběta, Edward a Royal Golf • Jak se staví hřiště • Extrémní a kuriozní golf

200 let Montrose Golf Clubu

Vlasta

Peterková:

Nejsem žádný dříč hřiště 4g

Senica

příprava na zlatý třesk

jak se staví hřiště

89 Kč / 129 Sk / 4,28 ¤

Sezona

2010 Byla úspěšná? téma

Královský golf v Mariánkách Alžběta a Edward royal

ForGolf 2011 1-2  

Časopis ForGolf, ForGolf Women, Forgolf Junior

Advertisement