Page 1

kaskáda • lébl • welten báč • čejka • celtic manor • skopový • čertovo břemeno • sixtová • jícha

listopad 2010

dárek k předplatnému fotoaparát! listopad 2010 | číslo 11 | ročník 4

grand, Grand, GRAND... téma

Ve Welten Báči

sezona nekončí hřiště 4g

kaskáda

horská koza na golfu teetime s architektem

Ondřej Lébl:

20

let

PGA PGAC

Soukromý Ryder

v Celtic Manor cestování

příběhy hřišť

Čertovo Břemeno golf mezi kameny

Při play-off jsem si věřil rozhovor

89 Kč / 129 Sk / 4,28 ¤


e d i to r i a l

napsal MICHAEL JON nafotil antonín krčmář

A

je to tady! Evropa vyhrála Ryder Cup, Kaskáda pomohla najít nejlepšího hráče Pilsner Urquell Czech PGA Tour (a že to bylo drama), Ittec pozval všechny greenkeepery na Kunětickou horu, aby jim představil novinky na sezonu 2011, párkrát se už nedalo hrát kvůli námraze na greenech, na Nové Americe se o víkendu hraje Ryder Cup a příští týden Michal Voigts pořádá svůj turnaj. Co je tady? No přece konec sezony 2010 a zima je za dveřmi.

zená střela Andrea Natale, Ivo Doušek vám možná napoví, co pod stromeček (pořiďte si velký, ať se vám pod něj designové buginy vejdou), v Celtic Manor byl Daniel Valchovník a tak nám popsal, kde se odehrál fantastický Ryder Cup (v lednovém vydání uvidíte fotografie Tondy Krčmáře, kterýv Celtic Manor nechyběl), Alexe Čejku představí Karel Skopový junior v rubrice Hvězdy PGA a o svém snu vypráví Filip Jícha. Za chvíli jsou tady Vánoce a starost o dárky, Silvestr, rok 2011 a další sady jamek. No ale proč už teď koukat tak daleko, ne? Ještě pořád se dá hrát, tak pojďme na to!

V čísle, které právě držíte v ruce, se dočtete opravdu hodně především o Kaskádě a Grand Finále, o Ondrovi Léblovi, o Kynžvartu a Czech Challenge, na hřiště se vydáme na Slovensko - Maďarské hranice do Báče, v anatomii se podíváme s J. C. Novákem na překážky, které nejsou překážkami, společnost DéLonghi nám představí rtuťovitá neří-Michael Jon, šéfredaktor

VYDAVATEL MEDIA DRIVE s. r. o., Na Pankráci 14, 140 00 Praha 4, IČ: 27951456, DIČ: CZ27951456 NÁKLAD 11 500 Ks. Byla podána přihláška do systému ověřování ABC ČR, www.abccr.cz Vstupní ověřování bude provedeno podle platné metodiky VÝKONNÝ ŘEDITEL Jan Paul, paul@mediadrive.cz OBCHODNÍ ŘEDITELKA Hanka Trojanová, trojanova@mediadrive.cz mediální poradce Jitka Turková, turkova@mediadrive.cz ŠÉFREDAKTOR Michael Jon, jon@mediadrive.cz zástupce šéfredakora Hynek Just, just@mediadrive.cz, redakce Dáda Kutilová, kutilova@media­drive.cz, Lenka Soukupová, soukupova@mediadrive.cz JAZYKOVÉ KOREKTURY Dana Hatinová, zdenka Brázdilová INZERCE telefon: 272 107 111, inzertní podklady: podklady@mediadrive.cz DTP Studio Marwin CZ, s. r. o. Manažerka FORGOLF Tour Marcela Chrpová ČASOPIS DÁLE TVOŘÍ Antonín Krčmář, Karel Brázdil, Jiří Bartošek, Jakub Joachim, Jan Kolman, Ota Mrákota, Radko Voleman, David Turecký, Jan Veber, Kristina Zsigmondová, Michaela Žemličková, Mišo Dúha, Leoš Kopecký, Luboš Procházka, Josef Pecák, Radek Vašíček, Ivo Doušek, Michaela Frýdová, Mirek Dobrý, Jaromír Fridrich, Jiří Steiner, Irena Páleníčková, Daniel Valchovník, Vojtěch Štajf, Petr Procházka, J. C. Novák, Jakub Červenka, Kateřina Růžičková ADRESA REDAKCE ForGolf, MEDIA DRIVE, Vinohradská 174, Praha 3, 130 00 DISTRIBUCE PNS, a. s., Grand Princ a.s., Mediaprint & Kapa Pressegrosso,spol. s r. o., kluby, proshopy, hotely, restaurace PŘEDPLATNÉ SEND Předplatné, spol. s r.o., Ve Žlíbku 1800/77, Hala A3, 193 00 Praha 9 Horní Počernice, telefon: 225 985 225, e-mail: send@send.cz REGISTRACE MK ČR E 16921, ISSN WEB www.forgolf.cz foto na titulu antonín krčmář

Vydavatel neodpovídá za obsah uveřejně­ných inzerátů, ForGolf je měsíčník. Cena jednotlivého výtisku: 89 Kč/129Sk/4.28¤. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., ISSN 1802-3541/08, MK ČR E 16921. Kopírování, znovupublikování, rozšiřování jakékoli části časopisu se povoluje pouze s písemným souhlasem vydavatele.

4


obsah STR. 18-21

Welten Báč

Tam, kde sezona nekončí

20 let PGA Czech

V roce 1990 byla oficiálně založena česká PGA a v rámci závěrečného turnaje Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010 v resortu Kaskáda u Brna se uskutečnil slavnostní večer u příležitosti 20. výročí jejího vzniku.

Na jižní hranici Slovenska s Maďarskem, 120 kilometrů od Brna, 30 kilometrů od Bratislavy a 20 od Dunajské Stredy, se nachází krásné golfové mistrovské hřiště Welten Báč, které je zatím známé jen málo českým golfistům. STR. 22-26 STR. 36-39

GRAND, GRAND, GRAND... STR. 28-35

Rozhovor: Ondra Lébl

Vítěz!

Co znamená slovo Grand, které bylo spojeno v sousloví se slovem finále, jehož význam netřeba extrémně pitvat? A zasloužil si poslední letošní turnaj Pilsner Urquell Czech PGA Tour takový přívlastek?

KASKÁDA: Horská koza na golfu Jsem si jist, že v každém golfovém klubu je mnoho členů, kteří si myslí, že by mohli být slušnými golfovými architekty. Přesvědčení a odvahu získávají zejména po ne příliš zdařile odehraném kole, třeba na svém domovském hřišti. Na Kaskádě na takové hráče nedali a vydali se tradiční cestou. STR. 42-45

Na Kaskádě šlo doslova a do písmene o všechno. Ne že by to bylo stejně napínavé jako třeba Fedex, ale na české poměry to bylo drama dostatečné. Tím, kdo nakonec měl největší důvod k radosti, byl Ondra Lébl. STR. 46 Anatomie:

Překážka, která není překážkou

STR. 50 Andrea Natale:

Následujte svůj instinkt a dělejte věci dobře!

STR. 58 Pravidla:

umíte podepsat skórkartu?

STR. 59 Není špatného

počasí... neprofuky do nepohody

6


STR. 63 Bugina jako

designový skvost

STR. 84 Greenkeeping:

Příprava na zimu

STR. 86 Marketingolf -

aneb golf jako korporátní zábava

STR. 111-114

Filipa Jíchy

STR. 90 Jak se hraje

na Celtic Manor? STR. 118-121

Čertovo břemeno 18 jamek v krásné krajině

Se svým týmem THW Kiel vyhrál Bundesligu i nejprestižnější evropskou soutěž Ligu mistrů. Stal se nejlepším hráčem i střelcem celého ME. Házenkář Filip Jícha si tak splnil svůj sen. Golf je pro něj skvělý kontrast odreagování se od házené a psychický balzám.

STR. 125-127

Golf na svůj úspěch

teprve čeká říká Anna Sixtová

S golfem začala v roce 2002, když studovala vysokou školu. Působí jako profesionální trenérka na Ypsilonce a nejvíce legrace zažije při tréninku s dětmi. Nedávno si pořídila štěně labradora a pojmenovala ho typicky golfově Birdie.

80 km jižně od Prahy ve středu Přírodního parku Jistebnická vrchovina v průměrné výšce 640 m leží osmnáctijamkové golfové hřiště. Roztroušené kameny mu dávají charakteristický ráz. O tom, jak vznikalo, jsme si povídali s jeho majitelem, dr. Jiřím Němcem.

STR. 142 Jakuba Pokorného

Hvězdy PGA

inspirovala Maska

Patnáctiletý Kuba hraje golf šestým rokem a tato sezona pro něj byla velmi úspěšná. Má za sebou hned několik vítězství, na která rád vzpomíná. Velkou školou mu bylo soustředění v Orlandu na Floridě, kam se v zimě opět chystá vyrazit.

očima českých profesionálů STR. 128-129

Karel Skopový jun., jeden z našich nejznámějších trenérů, během své kariéry působil i jako caddy Alexi Čejkovi a stál s ním u jeho největších úspěchů. Čejka mu v roce 2002 nabídl, aby s ním odjel do USA, a tak měl Karel Skopový možnost poznat styl života okolo PGA do detailů.

STR. 146 Místo školy na golf!

Golf jako součást tělesné výchovy, vedle klasických sportů, jako jsou fotbal, hokej, atletika a další tradiční sporty na školách, mají teď na Slapech! A to dokonce už od mateřské školy…Děti byly nadšené, objevilo se i několik skrytých talentů a užily si to i paní učitelky!

7


f oto m ě s í c e

Dole? Nahoře?

Ota Mrákota vám přináší v rubrice Foto měsíce nádherný trik. Zrcadlení při turnaji v Machníně mě vede k osobní úvaze. Zrcadlo je důležitý prvek sebereflexe. Ještě že mi to tahle fotka připomněla. Otíku, díky! No a jinak je to důkaz, že ještě pořád je kde si užít osmnáct jamek s fajn partou! napsal Michael Jon nafotil Ota Mrákota


a k t ua l i t y

napsal Ivo Doušek nafotil David Turecký

Ondřej Bank

Modrý hroch a Vágus

O

ndru Banka zná u nás snad každý jako excelentního lyžaře a už dlouholetou českou jedničku. A znalejší také vědí, že v létě – pokud právě neprohání prkýnka někde v Chile na soustředění, ho najdete nejčastěji na golfovém hřišti. Čtenářům ForGolfu bude jistě povědomý z rozhovoru v loňském roce. S golfem je spojena ještě jedna Bankova aktivita: už třetí sezónu spolupracuje na charitativních projektech nadačního fondu Modrý hroch, který vznikl při brněnské klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie. Tento fond se zabývá zlepšováním léčebně preventivní péče o poraněné děti. K těm má Ondra blíž než jiní – sám strávil díky lyžařským

zraněním v nemocnici a při rekonvalescenci o mnoho víc dnů, než by sám chtěl. Turnaje už přinesly víc než půldruhého milionu korun, to je skoro desetina celkových příjmů fondu! V minulé sezóně vyvinul svou vlastní značku sjezdařských brýlí a nazval ji Vágus – bez všeho rýpání ten název vystihuje i povrchní pohled na samotného Ondru. Brýle mají velice moderní design – a to hlavní, z každého prodaného kusu jde desetikoruna na fond Modrý hroch. A další – dohodl se s dalšími reprezentanty Trejbalem a Krýzlem, že za každý bod, který si vyjedou ve Světovém poháru, dají do fondu stokorunu.. Člověk jen hledí… www.modryhroch.cz

10

Zápisník Moraváka

Tigře, držím palec Přemýšlel jsem – podobně jako snad celý golfový svět – jestli se Tiger Woods dokáže vrátit do své dominující pozice. Přestože mu držím palce, nemyslím si to. Nalezl jsem řádku důvodů, proč to nejde. Hlavní – kdysi byli soupeři línější, tlustší, často starší, netrénovali v posilovně nebo aspoň ne tolik co Tiger. Stačilo to, dokud nepřišel ON a nezvedl měřítko. Pak velký Tiger na čas vypadl – koleno, vrátil se, pak ta aféra, a brzo po ní nesmyslná sexuální odmašťovna (těžko někoho naučit nemít chuť na ženskou, to není jako s cigaretama, tohle je v člověku úplně nejhlouběji). Zase se vrátil, ale už mezi sobě rovné. Ostatní nespali, nová vlna je nabušenější, mladší, je jich hodně.Celý podzim se média předháněla v předpovědích, kdo ho sesadí z prvního místa. Ale je tady ještě jeden vliv. Udělejte si pokus sami na sobě: představte si, že stojíte na greenu a máte puttovat z  nějaké běžné, ale ne nejlehčí, vzdálenosti. Přečtěte linii. Členové klubu se dívají, možná i váš šéf, třeba i vaše maminka a pravděpodobně vlastně celý svět. A mimoto jde o nějakých 325 000 dolarů. Tolik budete dávat Elin za každý den z pěti let manželství, pokud vás rozvod bude stát 600 milionů, o téhle částce se dlouho spekulovalo. Z  miliardáře se stanete obyčejným milionářem, to musí člověka dost drtit. A teď puttujte. Svět se maličko pootočil – už si neříká: co-je-to-stím-Tigerem, jak si to říkal celý svět loni a dál: celou sezonu znělo: to-jsem-zvědavý-kolik-peněz-dostane-Elin. I Tiger má uši… A k tomu všemu si asi každý blbec, který umí fotit mobilem, natož foťákem, osobuje právo hlídat,

co děláte, když vyjdete ze hřiště. Žádný klid, žádný sex, dlouhé měsíce. To pak trefujete víc diváky než fairwaye (Tigerovo skóre z amerického Dublinu letos v létě – 2 fairwaye, 3 diváci!). No, trochu to to puttování ztíží. A jistě i ostatní údery. Vám, ale určitě i Tigerovi. Musel (a ještě musí) to být nápor. Z takového železa není nikdo, aby od toho dokázal abstrahovat. Je vůbec s podivem, že mu tolik lidí dál věří – myslím, že by rádi viděli, jak je zase na špici, a ne nějaké porážky dřívějšího idolu. To nemá rád skoro nikdo. I já věřím, doufám, držím palce. Měnit hrdiny se mi nechce… napsal Ivo Doušek


a k t ua l i t y

napsali & nafotili promotéři

oRDER OF MERIT PGAC – muži

stav k 24. 10. 2010

Národní žebříček

vedou Nový a Kamasová

Č

eská golfová profesionální sezóna je na konci. Čeští hráči, členové PGAC, už nemají mnoho příležitostí získávat finanční odměny do národního Order of Merit 2010. Po skončení Pilsner Urquell Czech PGA Tour už mohou obohatit svá letošní konta pouze o prize money ze zahraničních turnajů. Uzavřen už je Order of Merit Pilsner urquell Czech PGA Tour 2010. Poslední turnaj na brněnské Kaskádě posunul k celkovému triumfu Ondřeje Lébla. Letošní Grand Finále se hrálo s rekordní dotací 1 milion korun a prémií pro vítěze 170 000 Kč. Kaskáda Grand Finále přineslo změny i do národního žebříčku. Order of Merit PGAC i nadále

1.

NOVÝ Marek

439 292

2.

LÉBL Ondřej

390 748

3.

TINTĚRA Lukáš

301 569

4.

SKOPOVÝ Petr

275 884

5.

SKALLE Viktor

267 825

ORDER OF MERIT PGAC – ženy stav k 24. 10. 2010

1.

KAMASOVÁ Zuzana

127 617

2.

MAŠÍNOVÁ Zuzana

32 426

3.

NECHANICKÁ Edita

9 250

vede Marek Nový, ale za ním se už pořadí měnilo. Průběžně druhému Viktoru Skallemu zdravotní potíže sebraly formu a vítěz turnaje na Tálích spadl až na pátou pozici. Na druhé příčce nahradil Skalleho Ondřej Lébl, jehož za Nového vynesla rekordní prémie z Kaskády ze čtvrtého místa. Posun zaznamenal i Lukáš Tintěra, který si polepšil o dvě pozice z páté na třetí. Žádné změny se nedotkly postavení čtvrtého Petra Skopového. Do ženského pořadí Order of Merit zasáhly v průběhu roku pouze tři hráčky. Prvenství patří slovenské člence PGAC Zuzaně Kamasové, která vede o téměř 100 tisíc korun před Zuzanou Mašínovou. www.pga.cz

Na olympiádu pojedou profíci Poslední bienální zasedání Mezinárodní golfové federace (IGF) přineslo doslova převratné změny v organizaci světového amatérského a profesionálního golfu. 25. října odpoledne se v Buenos Aires tohoto jednání zúčastnil také prezident ČGF Milan Veselý. V plném rozsahu byla přijata nová ústava IGF, jejímž klíčovým bodem je rozdělení členství v IGF na dva typy s jasně vymezenými kompetencemi. Prvním typem členství je tzv. National Federation Member čili národní golfové federace včetně R&A a USGA, druhým typem je tzv. Olympic Member neboli všechny profesionální túry na světě včetně R&A a USGA. Národní golfové federace budou dále odpovědny za pořádání amatérského mistrovství světa družstev mužů a žen v jeho dnešní podobě a za rozvoj amatérského golfu, olympijští členové budou odpovědni za všechny aspekty účasti golfu na olympijských hrách a rozvoj profesionálního golfu. www.cgf.cz

12


a k t ua l i t y

Češky

GOLFCOURSES v Argentině propadly OPEN 2011 Mistrovství světa, které se odehrálo předposlední říjnový víza dveřmi kend v Argentině, patřilo jednoznačně Korejkám. S nebývale vysokým náskokem 17 ran zvítězily nad USA. Velkou tahounkou týmu USA byla dívka s českými geny Jessica Korda (na obrázku), v individuálním hodnocení skončila na úspěšném 4. místě. Zde ale podněty k národní hrdosti končí. Češky v týmu Karolína Vlčková, Klára Spilková a Adéla Cejnarová skončily na 32. místě, což znamená zhoršení o 4 místa ve srovnání s rokem 2008 (hrálo se v Austrálii), celkově druhý nejhorší výsledek, jaký na MS zahrály. www.cgf.cz

V listopadu do Mstětic!

Je hned několik důvodů, proč byste si neměli nechat ujít listopadovou hru na hřišti ve Mstěticích. Během celého měsíce bude platit sleva 20 % na green fee - hraje se až do prvního sněhu! 6. listopadu proběhne turnaj „Železná“, který spočívá ve hře pouze 3 holemi, 13. listopadu proběhne Cross country turnaj, který uzavře celou sezonu. www.gccm.cz

Indoor

s Mikulášem, čertem a VIP

V nejznámějších pražských indoor golfových klubech se bude již tradičně konat oblíbená golfová roadshow Indoor Golf Tour. Setkat se s ní můžete 13. 11. v Erpet Golf Centru Praha, 20. 11. v Golf Indoor Klubu Zbraslav, 27. 11. ve Sportcentru Step, vše bude zakončeno velkolepou „Mikulášskou“ v Parku Holiday 4. 12. v Benicích. Návštěvníci akce se mohou zdarma zúčastnit Golfové akademie pod vedením špičkových trenérů, inspirovat se na módní přehlídce aktuální golfové módy, využít služeb testovacího centra golfových holí a získat velké předvánoční slevy. Potkáte se tu s řadou VIP osobností ze světa sportu a šoubyznysu, na své si přijdou také děti: animační programy, soutěže a dokonce Mikuláš s čertem a andělem. www.intention.cz

14

Letošní série turnajů je již dávnou minulostí, ovšem přípravy na nadcházející sezonu se už blíží. Letos proběhla série osmi turnajů. Nešlo to bez partnerů, a tak jim ještě jednou touto cestou děkujeme za pomoc. Hlavní dík patří: BRIDGESTONE GOLF, WINEPARTNERS.CZ, FREEBAR, DREAM-CARS, SWEETGOLF CZ, CROATIA TRADE PRAHA, POKER STYLE a GOLF PLANET, jakož i mediálním partnerům, a to vydavatelům časopisů FORGOLF, FORMEN, GOLF VACATION a GOLF PUNK. Nesmíme ovšem zapomenout ani na golfové resorty, bez kterých bychom si určitě golf vůbec nezahráli. Speciální dík patří manažerům klubů: Terasy Ústí nad Labem, Kořenec, Hluboká nad Vltavou, Štiřín, Malevil, Alfrédov, Poděbrady a Mstětice. No a největší dík patří vám, hráčům, kteří jste na turnaje dorazili. A také gratulace všem, kteří, ať už v jednotlivých turnajích nebo v celé Tour, zvítězili. Možná je na to ještě brzo, ale nevadí – vše „nej“ do příštího roku a ať to lítá! TEAM GOLFCOURSES.cz www.golfcourses.cz


co n á s č e k á

Listopad? stále ještě outdoor!

Při pohledu do přehledu listopadových turnajů příjemně překvapuje, kolik je tam zajímavých akcí a termínů. Stále ještě jedou soutěžní turnaje, na kterých si můžete na poslední chvíli zlepšit – ale i zhoršit – to magické číslo, zvané handicap, na druhé straně ale se v tomto měsíci více než kdy jindy můžete na hřišti nasmát a vyřádit se. Posuďte sami. napsala Lenka Soukupová nafotil Antonín Krčmář Men Tour Každý čtvrtek: Hodkovičky Různé termíny: Zbraslav, Konopiště

Z turnajového kalendáře ČGF 6. 11. Myštěves Závěrečný 6. 11. Barbora První vločka 6. 11. Konopiště Svatomartinský turnaj dvojic 6. 11. Zlín Texaský masakr 6. 11. Mstětice Železná – VŘSR 7. 11. Čertovo Břemeno Jednonohý čertík

13. 11. Mladá Boleslav Svatomartinský turnaj 13. 11. Mstětice Croos country 14. 11. Hodkovičky Jednou holí 14. 11. Beřovice O Beřovické čuně 15. 11. Myštěves Sametový 17. 11. Mladá Boleslav Sametový: Máme hole v ruce 17. 11. Beřovice Zpátky do minulosti 20. 11. Benátky Beaujolais 21. 11. Beřovice Beřovický borec

16


pgac

20 let PGA Czech ... aneb od Radegastu k Plzni

V roce 1990 byla oficiálně založena česká PGA a v rámci závěrečného turnaje Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010 v resortu Kaskáda u Brna se uskutečnil slavnostní večer u příležitosti 20. výročí jejího vzniku.


napsali Hynek Just & Tomáš Teissing nafotili Antonín Krčmář & Jan Vidrna

1997

Osobnosti PGA Czech pěkně pohromadě na společné fotografii i s medailemi

Heinz Fehring, prezident PGA‘s Europe

ní to téměř neuvěřitelně, ale v letošním roce 2010 oslaví česká PGA již 20 let aktivního života. A to ve velké formě a skvělé kondici, která je provázená prakticky neustálým rozvojem profesionální asociace. Současných 186 členů neřadí PGAC již dávno mezi malé a zanedbatelné organizace, ale počtem členů mezi středně velké. Z pohledu tradice, a zejména pak úrovně, už patří mezi významné členy evropské PGA.

PGA se dramaticky zlepšuje herní úroveň. Hráči mají příležitost hrát o solidní prize money a už se mohou měřit i se zahraniční konkurencí. Série se stává tak populární, že k nám vstupuje jako čestný člen Alex Čejka a zúčastní se turnajů v Šilhéřovicích, Mariánských Lázních a v Karlových Varech. Túru

Z

Historické milníky Česká PGA, ještě jako PGA of Czechoslovakia, byla založena v roce 1990, kdy v Praze dne 19. 2. 1990 byly sepsány první provizorní stanovy s platností do 31. 12. 1990. Zakládajícími členy byli Miloslav Bouška, Petr Mrůzek, Miroslav Němec, Petr Němec, Jaroslav Peterka, Karel Skopový sen., Jiří Zavázal a jako čestný člen Hanuš Goldscheider. Ještě téhož roku první zvolený výbor podal přihlášku do právě vznikající unie evropských profesionálních asociací pod jménem PGA´s of Europe se sídlem v britském Belfry.Tato přihláška byla akceptována a česká PGA se tak stala řádným členem PGA´s of Europe se všemi právy a povinnostmi. Historicky prvním prezidentem byl zvolen Miroslav Němec, kterého po uplynutí volebního období v roce 1994 vystřídal Tomáš Teissing. V  roce 2002 se stal třetím prezidentem PGAC Petr Nitra. Na základě usnesení z členské schůze byla dne

16. 8.1991 provedena oficiální registrace PGAC na MV ČR pod oficiálním názvem „Profesionální golfová asociace hráčů a trenérů golfu v  ČSFR“ (zkratka PGAC). Současně již v roce 1990 se PGAC stává jednou z golfových asociací, které zakládají v sídle PGA v Belfry v roce 1990 PGA of EUROPE.

Celý rok 1998 patřil k absolutnímu vrcholu dosavadního vývoje PGAC. Velkým úspěchem a povzbuzením se stává udělení „The Five Star Award“ Petru Němcovi právě za zřízení a vedení vzdělávacího procesu. 1994 – první Order of Merit

Daří se poprvé v dosavadní historii české PGA, především díky zkušenému golfovému funkcionáři Pavlu Reslovi, získat významného sponzora Pivovar Radegast a. s. Jako první PGAC Championship byl uspořádán 1. Radegast Cup a tím byl položen naprosto důvěryhodný základ pro český profesionální žebříček. Jeho jediným kritériem jsou vyhrané prize money a  je oficiálně uznávaný pod názvem Order of Merit. V roce 1994 ho poprvé vyhrává Jiří Janda před Janem Juhaniakem a Karlem Skopovým juniorem.

1995 Rok ve znamení dále se rozvíjející spolupráce s pivovarem Radegast. Byla zahájena první profesionální série golfových turnajů. V české

a Order of Merit v tomto bouřlivém roce rozvoje vyhrává Jiří Janda před Petrem Mrůzkem a Adamem Eisnerem z Anglie.

1996 Jedním z dalších významných mezníků organizace se stal rok 1996. V tomto roce se daří odstartovat díky agentuře GM-PRO další sérii pod názvem „Bohemia Tour“. Zlepšená herní úroveň se okamžitě projevuje postupem družstva ve složení Petr Mrůzek a Jiří Janda z kvalifikace World Cupu na Jamajce. The Order of Merit vyhrává opět Jiří Janda před Petrem Mrůzkem a Karlem Skopovým juniorem. PGAC na základě doporučení evropských komisařů poprvé uděluje výroční ceny, které získávají za hru Jiří Janda a Petr Mrůzek a za zásadní rozvoj v oblasti vzdělávání Petr Němec.

19

Bohemia Tour má jako hlavního sponzora Eurotel. The Order of Merit v tomto roce vyhrává Jiří Janda před Janem Juhaniakem a Petrem Mrůzkem. Výroční ceny PGAC získávají Jan Juhaniak a Petr Mrůzek. Poprvé byly oceněny i dvě velké osobnosti z řad amatérů – prezident ČGF Hanuš Goldscheider a ředitel pivovaru Radegast ing. Jan Sikora. Na výroční členské schůzi byl na další volební období zvolen výbor v čele s prezidentem Tomášem Teissingem a  členy Petrem Němcem, Oldřichem Nechanickým, Pavlem Ničem a Jiřím Zavázalem.

1998 Celý rok 1998 patřil k absolutnímu vrcholu dosavadního vývoje PGAC. Velkým úspěchem a povzbuzením se stává udělení „The Five Star Award“ Petru Němcovi právě za zřízení a vedení vzdělávacího procesu. K Radegast Tour a Bohemia Tour přistoupil ještě Chemapol a PGAC rázem měla prize money srovnatelné s ostatními evropskými zeměmi. To se přirozeně projevilo i na herní úrovni a družstvo ve složení Petr Mrůzek, Jan Juhaniak a Petr Štrougal ob-

Full recognition

Tomáš Teissing říká: „Velkou radost nám udělalo udělení závěrečného plného uznání české PGA (The full recognition), včetně uznání národních vyučovacích standardů. Tím jsme se historicky zařadili mezi prvních deset evropských PGA a navždy jsme tak získali důstojné místo a naprostou autoritu v golfové Evropě. Petru Němcovi se podařilo projednat na FTVS Univerzity Karlovy převzetí naší trenérské školy do systému výuky trenérů vrcholových sportů 1. a 2. třídy“. Na pravidelné členské schůzi dostavá výroční cenu za rok 1999 první prezident PGAC Miroslav Němec a zakládající člen Jiří Zavázal. Oba především za zásluhy o vznik a dosavadní úspěšnou činnost PGAC.


pgac sadilo na ME v Atalaya Park Golf skvělé 10. místo, poprvé v historii před Německem.

1999 Rok velkých problémů. Především v oblasti pořádání turnajů, které jsou v očích golfové veřejnosti hlavním měřítkem přirozené autority a jakousi výkladní skříní každé národní PGA. Velkou smůlou odpadli dva dosavadní sponzoři, Radegast a Chemapol. O pokračující přízeň Eurotelu musel být sveden neobyčejně tuhý boj, který se stal v letech 2000 a 2001 zdrojem problémů v PGAC. Přicházela doba, kdy PGAC začala měnit svůj přístup. Série nemá být především o sponzorech a potom teprve o profesionálech, ale naopak. Nakonec však došlo k dohodě o pořádání Eurotel Tour 1999. Velkým dílem přispěl k  realizaci série tehdejší generální ředitel Eurotelu Terry Waleski, který nalezl nové možnosti firemní prezentace prostřednictvím golfu a s  využitím značky PGAC. PGAC začala také spolupracovat s nově vzniklou agenturou BLUE-GREEN, v jejímž čele stáli Karel Kučera a Bedřich Bort. Eurotel Tour 1999 díky společnému úsili všech zúčastněných nakonec slavila úspěch. Ten byl korunován finálovým turnajem v Karlových Varech, který se stal jednou z největších událostí golfové sezony. The Order of Merit v tomto roce vyhrává Karel Skopový junior před Janem Juhaniakem a Petrem Mrůzkem.

Prezident PGAC Petr Nitra uvádí do síně slávy Hanuše Goldscheidera

Oslava vrcholí, pózuje se pro fotografa a čeká se na narozeninový dort

Nedílnou součástí 20let dění v PGAC je i fotograf Antonín Krčmář

2000 V roce 2000 začínají v PGAC vznikat konflikty. Důvodem je úbytek turnajů v poměru k roku 1998, který vyvolává zejména u pražské a karlovarské části členů obavy o další budoucnost a směřování organizace. V březnu 2000 byla svolána do Čechie mimořádná schůze. Jejím cílem bylo odvolání stávajícího výboru a  zvolení nového. Převážná většina členů se však přiklonila k dosavadnímu výboru v čele s Tomášem Teissingem. Výboru se podařilo konsolidovat situaci a prostřednictvím agentury Blue Green navázat opět kontakt s hlavním sponzorem,

V roce 2000 začínají v PGAC vznikat konflikty. Důvodem je úbytek turnajů v poměru k roku 1998, který vyvolává obavy o další budoucnost a směřování organizace... společností Eurotel. Nakonec se podařilo uspořádat pět turnajů, závěrečný se opět hrál jako finále Eurotel Open Czech Golf Tour 2000 a současně i jako oslava desátého výročí České profesionální golfové asociace. The Order of Merit vyhrává opět Karel Skopový junior před Jiřím Jandou a Petrem Mrůzkem. Vý-

roční cenu PGAC v roce milenia získává Karel Skopový junior za vítězství v Order of Merit a Pavel Nič ml. za vítězství v „Lion Tour“ a jako nejlepší student roku.

2010 Oficiální část večera, který zakončil letošní veleúspěšný ročník Pils-

20

ner Urquell Czech PGA Tour, provázela televizní moderátorka Lucie Borhyová. Zaplněný sál aplaudoval velkým postavám české PGA, které se výrazným způsobem zasadily o rozvoj profesionálního i amatérského golfu v České republice. Byly pro ně připraveny pamětní medaile, které za přítomnosti prezidenta PGA´s of Europe Heinze Fehringa převzaly z rukou prezidenta PGAC Petra Nitry. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil i Doug Brodman, generální ředitel společnosti Plzeňský Prazdroj, která je prostřednictvím své značky Pilsner Urquell generálním partnerem PGAC i Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Oceněni byli následující členové PGAC a další osobnosti, které s PGAC spolupracují: Miroslav Němec – prezident PGAC v letech 1990–1993 Tomáš Teissing – prezident PGAC v letech 1994–2002 Petr Nitra ­– prezident PGAC od roku 2002 Mgr. Petr Němec – Evropský profesionál roku 1998, Master Professional, za zřízení a úspěšné vedení české profesionální trenérské školy Karel Skopový sen. – jeden ze zakládajících členů PGAC, spoluzakladatel Tréninkových center mládeže, za vedení servisní organizace a realizaci Czech PGA Tour tak, jak ji známe dnes Petr Mrůzek – za dlouholetou činnost ve výboru PGAC Oldřich Nechanický – za dlouholetou činnost ve výboru PGAC a vynikající trenérskou práci Pavel Nič sen. – za vynikající trenérskou práci Michael Jon – mezinárodní rozhodčí, za činnost hlavního rozhodčího a organizační pomoc při realizaci Czech PGA Tour doc. PhDr. Vladimír Süss Ph.D. – děkan FTVS UK, za rozvoj spolupráce s FTVS UK v Praze. Současně byla založena Síň slávy PGAC. Jako první do ní vstoupil in memoriam spoluzakladatel české PGA a někdejší prezident České golfové federace Hanuš Goldscheider. Oslavy 20. výročí založení české PGAC završil velkolepý ohňostroj.


h ř i št ě 4 g

Welten Báč

Tam, kde sezona nekončí


napsal & nafotil Vítězslav Joura

Na jižní hranici Slovenska s Maďarskem, 120 kilometrů od Brna, 30 kilometrů od Bratislavy a 20 od Dunajské Stredy, se nachází krásné golfové mistrovské hřiště Welten Báč, které je zatím známé jen málo českým golfistům. Přitom svojí polohou a kvalitou se může řadit mezi ta nejpřednější v širokém okolí.


h ř i št ě 4 g

Co v okolí Báče? Green jamky č. 12 chrání jeden ze 149 bunkerů

K

rom golfu je v tomto kraji přehršel dalších možností využití volného času, a tak je možné přijet na delší dovolenou, ať už s golfovými přáteli či s rodinou, která golfu neholduje, protože všichni zde najdou dostatek zábavy.

Slunko, víno a zdravá voda

Jih Slovenska je známý svojí úrodnou dunajskou nížinou, která podporuje pěstování melounů, slunečnic, kukuřice či vína. Velkou předností regionu je stálé a slunečné počasí a množství termálních pramenů, které tu vyvěrají. Kolem vesničky Báč, kde je golfové hřiště postaveno, existuje tedy bezpočet možností zábavy a využití volného času (více viz rámeček Co v okolí Báče?).

10 hřišť pro 6000

Slovensko v minulosti nezažilo tak silný golfový vývoj jako Česká republika, i když i zde se již ledy hnuly a postavilo se či je ve výstavbě několik zajímavých a pěkných resortů. Celkem je na Slovensku jen něco více než 10 hřišť a jen o něco málo než 6000 registrovaných golfistů. Jak již jste se na stránkách ForGolfu mohli přesvědčit vícekrát, západní a jižní Slovensko je golfově nejrozvinutější a může nabídnout několik zajímavých golfových příležitostí. Takže by se hodilo doporučit naplánovat si golfovou dovolenou, během které je možné hrát každý den jinde, přičemž všechna od sebe budou vzdálena maximálně hodinu jízdy. Nejblíže českým hranicím je nově postave-

Už na jedničce je jasné, že kopce se nekonají

V letošním roce se v Báči konalo Mezinárodní mistrovství Slovenska juniorů v golfu, během něhož byl zahrán nový rekord hřiště, a to 64 ran. né 27jamkové hřiště v  Malackách, 18jamkové Bernolákovo (oběma už jsme věnovali větší prostor), 9jamkovka v Lozornu, ve Skalici (má být brzy rozšířeno na 18 jamek) či v  Piešťanech. Anebo nově budovaný a honosně pojatý 36jamkový resort v Senici. Když se dostaneme více na jih Slovenska, narazíme na relativně nově vybudované (postaveno bylo v roce 2008) 18jamkové hřiště Welten Báč.

Tam, kde padají rekordy

Vesnička Báč leží zhruba v polovině mezi Brati-

24

V Dunajské Stredě, která je od česko-slovenských hranic vzdálena zhruba hodinu a půl jízdy, se nachází moderní termální koupaliště s  léčivými prameny a aquaparkem, kde se zabaví nejen děti. Na Sľnečných jazerách u Sence, jen 20 kilometrů východně od Bratislavy, tráví v penzionech, hotelích a kempech své dovolené každoročně několik desítek tisíc Čechů. Nově je v  Senci vybudován i venkovní a vnitřní aquapark s deseti různými tobogány a skluzavkami či wellness centrum, kde je možné načerpat nové síly v  saunách, při masážích a jiných procedurách. Hlavní město Slovenska, Bratislava, je opět co by kamenem dohodil, a tak může zvát k návštěvě petržalského mostu přes Dunaj s  visutou a otáčející se restaurací, Bratislavského hradu či dalších památek. Jihem Slovenska prochází vinná stezka, na které je bezpočet míst, kde lze navštívit a ochutnat vína místních vinařů. Na vodním díle Gabčíkovo je možné provozovat mnohé vodní aktivity a sporty. Zajímavé odkazy: www.aquathermal.sk www.thermalpark.sk

slavou a Dunajskou Stredou a cesta sem z obou destinací trvá necelou půlhodinu. Golfový resort leží přímo u hlavní silnice, a tak je možné si ho prohlédnout už při příjezdu od Bratislavy. Vzhledem k projektování hřiště a hlukovým valům je tu vidět vcelku zajímavé zajištění proti hluku - což hráče, kteří z rušné silnice slyší minimum, jistě potěší. Dejte si pozor při odbočování


Slovensko nezažilo tak silný golfový vývoj jako Česká republika. Celkem je na Slovensku jen něco více než 10 hřišť a jen o něco málo než 6000 registrovaných golfistů.

Pohled bude určitě připomínat těm, kdo na něm hráli, hřiště v Beřovicích

k recepci z hlavní silnice: je nutné rychlé zpomalení a ostré odbočení do pravého úhlu na malou příjezdovou cestu! Můžete také vjet až do vesnice a přijet k recepci místními uličkami. V golf klubu Welten Báč vás přivítá starý zámecký park a zrekonstruovaný zámek, který slouží jako hotel, restaurace a golfová recepce (více o zámku se dozvíte v rámečku Golf pod zámkem). 9jamkové hřiště tu vzniklo v roce 2007, rok na to se rozšířilo na 18 jamek. V  současné době nabízí golfový areál Welten Báč mistrovské 18jamkové hřiště s parem 72, 3jamkovou akademii, driving range, cvičné plochy pro chipINZERCE

ping a putting. V letošním roce se v Báči konalo Mezinárodní mistrovství Slovenska juniorů v golfu, během něhož byl zahrán nový rekord hřiště, a to 64 ran.

Přesné odmění, ostatní proškolí

Již při příchodu na první odpaliště si všimnete rovného terénu Dunajské nížiny, do které je hřiště zasazeno. Během budování tu bylo na 65 hektarech nově zasazeno 1000 stromků, vytvořeno šest velkých jezer o celkové ploše devět hektarů, vymodelováno 149 bunkerů a přesunuty tisíce kubíků půdy, aby mohla vzniknout

drobná vlnění fairwayí, která oddělují jednotlivé dráhy od sebe, dodávají hřišti na kráse a tvoří hru zajímavější a napínavější. Celé hřiště bylo pojato jako místo, které odmění přesné golfisty, ale neznepříjemní den horším či začínajícím golfistům, neboť roughy jsou udržovány v hratelné výši a zbytečně „nekradou“ míčky. Celé hřiště bylo pojato jako místo, které odmění přesné golfisty, ale neznepříjemní den horším či začínajícím golfistům, neboť roughy jsou udržovány v  hratelné výši a zbytečně „nekradou“ míčky. Hřiště bylo pojato opravdu velkoryse. Velká a perfektně udržovaná odpaliště, dokonale střižené fairwaye, a opět velké, modelované a perfektně udržované greeny potěší srdce každého golfisty a potvrdí, že o hřiště je dokonale postaráno profesionály, kteří dob-


h ř i št ě 4 g

Golf pod zámkem A kromě Beřovic hřiště rozhodně není na první pohled nepodobné třeba Case Sereně

ře znají své řemeslo. Vzhledem k zavlažování je po celou sezonu tráva pěkně zelená a hřiště ve vynikající kondici.

Dobře zvažte strategii

Každá z jamek je dobře modelována a má své záludnosti a těžkosti. Určitě je ale možné vybrat několik specifických, které toto hřiště dělají tak unikátním. Hned první jamka - 4parový dogleg doprava o délce 310 metrů, který má v  dopadové vzdálenosti drivu několik bunke-

rů. Ty čekají na nepřesné hráče ještě před greenem. Pro příliš dlouhé hráče je za greenem připravena voda. Green dvojky je vzdálen od odpaliště 267 metrů. Tato jamka by nebyla ničím specifická, snad jen faktem, že nejlepší hráči juniorského mistrovství zasahovali greeny odpalem z týčka. Nejtěžší jamkou hřiště je jamka trojka, 5parový dogleg doprava, s délkou 439 m ze žlutých odpališť, mnoha bunkery i autem po levé straně. Unikátem je v Báči je jistě jamka číslo 5, 155

Na hřišti se proklepne nejen vaše technická vyspělost, ale i psychická vyrovnanost. Je na vás, zda zvolíte spíše strategii chytré hry před vodu, či brutální síly. Základní čísla Par hřiště je 72, délka ze žlutých odpališť je 5378 metrů s course ratingem 68,4 a slope ratingem 133.

Kolik to tu stojí? Fee na 9 jamek je ve všední dny 25 EUR, na víkend 45 EUR, na 18 jamek ve všední dny 35 EUR a 60 EUR o víkendu. Golfistům mladším 22 let jsou v Báči poskytovány slevy. wwwgolf.welten.sk

metrů dlouhý třípar, který se musí hrát z vyvýšeného odpaliště přes vodu na green. Jamky číslo 11 až 17, které byly vybudovány na pozemcích na druhé straně rušné silnice mezi Bratislavou a Dunajskou Stredou, spojuje drobný tunel, který vede pod silnicí. Na této straně silnice má hřiště velké množství vodních překážek, a tak se tu proklepne nejen vaše technická vyspělost, ale i psychická vyrovnanost. Je na vás, zda zvolíte spíše strategii chytré hry před vodu, či brutální síly. Obojí má svá rizika.

V zimě v létě v Báči denně

Díky poloze na úplném jihu Slovenska je se-

26

Původ zámku je datovaný do 15. století. Původně sloužil jako letní sídlo šlechtické rodiny Apponyiuvců, které využívali především jako místo pro myslivost v okolních lesích, které zámek obklopovaly. V  19. století byl přestavěný v klasicistickém stylu. Zámek a přilehlé pozemky koupil roku 1886 Rudolf Wiener Welten (podle něj je celý areál pojmenován) a vlastnil je až do roku 1921, kdy prodal zámek s přilehlými pozemky dr. Gabrielu Kuchtovi s  manželkou. Po převzetí moci komunisty v  roce 1948 byla budova zámku i s pozemky znárodněna a v 50. letech prošla několika necitlivými rekonstrukcemi. Zpět vrácený v rámci restitucí byl až v 90. letech dědicům původních majitelů, kteří jej po rozsáhlé rekonstrukci přebudovali na hotel a restauraci. V  roce 2006 tu bylo započato budování golfového hřiště a již v roce 2007 bylo možné jej využít. www.welten.sk

zona v Báči jedna z nejdelších a je možné se tu věnovat golfu od brzkého jara do pozdního podzimu. V roce 2008 pořádali poslední turnaj sezony den před Vánocemi, 23.12, a hrálo se tehdy na letní greeny. I když je hřiště relativně mladé, nelze nalézt žádná negativa, která se mladým hřištím občas vytýkají. I přesto bude Welten Báč časem ještě zajímavější, a to až dorostou nově vysázené stromy, či až bude hřiště ještě rozšířeno o dalších 9 jamek, s čímž se do budoucnosti taktéž počítá.


téma

grand, Grand, grand...

Co znamená slovo Grand, které bylo spojeno v sousloví se slovem finále, jehož význam netřeba extrémně pitvat? A zasloužil si poslední letošní turnaj Pilsner Urquell Czech PGA Tour takový přívlastek?


napsal Michael Jon & Freedrive nafotili Antonín Krčmář & Jan Vidrna


téma Tak třeba v angličtině toto slovo znamená: • veliký: ano, grand finále bylo veliké, protože se hrálo během čtyř dní celkem šest turnajů a účinkovalo v něm více než dvě stě hráčů a hráček • hlavní: ano, byl to hlavní turnaj, protože teprve na něm se rozhodlo o tom, kdo se stane celkovým vítězem série • nejvyšší: ano, je možné to tak brát, protože se hrálo o největší Prize Money v historii série • skvělý: ano, už vzhledem k vyvrcholení a ke všem dalším okolnostem, jako byly například oslavy dvaceti let výročí od založení PGAC a celkově skvěle fungující organizace, byl turnaj skvělý • velkolepý, ohromný, znamenitý, impozantní: všechny tyto výrazy souvisí s předešlým • vznešený: ano, protože závěrečný galavečer skutečně vznešeně působil, což dokreslovali pánové v sakách a kravatách a dámy v lodičkách a večerních šatech • ušlechtilý: ano, byl i ušlechtilý, protože se díky účastníkům podařilo vybrat 53 000 korun pro onkologické oddělení brněnské nemocnice. Ve francouzštině ještě je připojen další význam, který zní „slavný“ . Aby tento turnaj byl slavný, je třeba o něm dát co nejvíce na vědomí. A proto o turnaji Kaskáda Grand Finale 2010, závěrečném souboji ze série Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010, píšeme.

Po 36 jamkách

V prvním kole všem vypálil rybník John Horsky. Jeho 68 ran dávalo tušit, že jeho letošní výkony a vedení v žebříčku odměn nebylo náhodné. Protože dotace byla rozdělena velice zajímavým a motivujícím způsobem, nebylo v této chvíli zdaleka jasné, jak to všechno v sobotu večer skončí. Jenže neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil...

Pátek večer: vede Nový

Druhé kolo už se hrálo za přítomnosti prezidenta PGAs of Europe,

Jarda Kuťák skvěle ladící s podzimní přírodou

„Quino“ Navarro přihrává na osmnáctce

Danny Kraljic za sebou letos zanechal dobrý dojem

Marek Nový po druhém kole vedl

Podnik s dotací 1 milion korun, na němž je pro vítěze připravena rekordní prémie 170 tisíc korun, nabídl v průběhu druhého dne opravdový „moving day“ pana Heinze Fehringa. Německý šéf evropských golfových profesionálů, který se výrazně podílel na kariéře legendárního Bernharda Langera, přicestoval do Brna jako čestný host u příležitosti oslav 20. výročí české PGA. Podnik s dotací 1 milion korun, na němž je pro vítěze připravena rekordní prémie 170 tisíc korun, nabídl v průběhu druhého dne opravdový „moving day“. Hráči se ve výsledkové listině přesouvali jako snad nikdy v této sezoně. Horsky druhé kolo absolutně nezvládl a vypadl z první desítky. Tím se otevřela cesta k převzetí vedení pro Marka Nového. Člen Golf Klubu Darovanský Dvůr na úvod zahrál 71 a k nim přidal 73 ran, čímž se dostal na par a po dvou

odehraných kolech se vyšvihl do čela. Přihlásil se do boje o triumf v Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010. Největší pozor si musel dávat

30

na dvojici Lébl –Matuš. Oba přinesli score karty s číslem 71. Ondřej Lébl se pokusí dosáhnout svého letošního druhého vítězství. V případě Stanislava Matuše se dočkáme prvního výraznějšího útoku na premiérový titul mezi profesionály.

Skokan kola

O nejvýraznější posun se postaral Petr Skopový, který na Kaská-

2. kolo - výsledky 1

Marek NOVÝ

71+73 144

PAR

2

Ondřej LÉBL

75+71 146

+2

Stanislav MATUŠ

75+71 146

+2

4

Petr SKOPOVÝ

78+70 148

+4

Lukáš TINTĚRA

75+73 148

+4

6

Daniel KRALJIC

76+73 149

+5

7

Jiří NĚMEČEK

78+72 150

+6

Stéphane LOVEY

73+77 150

+6

Joaquín NAVARRO

77+74 151

+7

Květoslav STRACHOTA

76+75 151

+7

Petr ŠTROUGAL

72+79 151

+7

9


René Pink a jeho super bunkershot na čtyřce

Šek nad Ondřejovou hlavou je důkazem – nejvyššší výhra v historii série

Petr Štrougal se potkal s promotérem Rudou Pennem

dě zvítězil v roce 2008. Moc se mu nevydařilo první kolo, po němž mu patřila dělená 21. pozice. Pátek ale zastihl sokolovského profesionála v úplně jiném rozpoložení. Vytáhl z rukávu nejlepší výsledek dne –70 ran.

Grand finále, jak se patří

Do poslední jamky, do poslední rány a do posledního puttu se nevě-

nerozhodlo. Dvě další byly potřeba. Poslední putt letošního ročníku padl za takového šera, že hrozilo, že se bude dohrávat až v neděli ráno.

Tinťa a Staňa, Tinťa a Ondra

Na první devítce nasázel na jamkách č. 3, 4 a 5 tři birdie v řadě Matuš a protlačil se do průběžného vedení s aktuálním skóre -1, kte-

vého, který zapisoval dvě bogey a další přidal na desítce. Ještě všechno vypadalo na play-off Lébla a Matuše. Před poslední jamkou na tom byli díky Léblově birdie na sedmnáctce stejně a Tintěra v klubovně s třemi sadami jamek celkově v paru čekal, jak všechno skončí. Duel lídrů rozhodly druhé rány na osmnáctce. Matuš poslal druhou ránu z velice špatné pozice v roughu do vody, když útočil přímo na tyč. Lébl neriskoval a přihrál si před green. Zahrál bogey a zajistil si účast v rozehrávce. Matuš čtyřmetrový putt do bogey, který by ho posunul do play-off, neproměnil a skončil třetí. Rozhodnout se muselo mezi Léblem a Tintěrou.

Stihne se to?

Tak tahle otázka trápila členy Soutěžního výboru. Play-off mezi Léblem a Tintěrou začínala na desáté jamce. Oba hráči odešli s parem, když Léblovi chybělo do birdie zatraceně málo a Tintěrův putt

Konečné výsledky

Do poslední jamky, do poslední rány a do posledního puttu se nevědělo ani to, kdo si odnese titul, ani to, kdo se stane celkovým vítězem Order of Merit Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010. dělo ani kdo si odnese titul, ani kdo se stane celkovým vítězem Order of Merit. Závěrečné drama bylo krásným vyústěním celého letošního ročníku a jen hodně dobrý scénárista by dokázal něco takového napsat dopředu. Padesát čtyři jamek

jamku olíznul. Pokračování drama se přesunulo na jamku číslo osmnáct. Druhou ránu z perfektní pozice na fairwayi směřoval Tintěra na levou část greenu, ale míček skočil do vody. Pravdu o druhé ráně Ondry na poslední jamce najdete v rozhovoru. Třetí rána skončila jeden a půl metru od praporkové tyče a putt do paru spadl do jamky. Ondra vyhrál turnaj i celou Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010. Z první příčky sesadil Viktora Skalleho, který spadl na třetí místo za druhého Lukáše Tintěru. Vítěz svůj výkon okomentoval následovně: „Ve finále jsem se mohl maximálně spolehnout na krátkou hru. První devítku jsem doslova učipoval, protože mi úplně ideálně nevycházely rány do greenu. Pomohla mi smůla Standy Matuše a pak i Lukáše Tintěry, když jim míček nešťastně odskočil do vodní překážky. Musím vyzdvihnout skvěle připravené hřiště a poděkovat místnímu greenkeeperovi a celému jeho týmu.“

ré dokázal držet až k poslední jamce. Od 15. jamky Tintěra nasypal také tři birdie za sebou a na osmnácté jamce se posunul celkově na par. Ondřej Lébl předvedl na úvodních devíti jamkách dvě birdie a i on se dostal před Marka No-

31

1

Ondřej LÉBL

75+71+70 216

PAR 170 000,-

2

Lukáš TINTĚRA

75+73+68 216

PAR 110 000,-

3

Stanislav MATUŠ

75+71+71

217

+1

82 000,-

4

Marek NOVÝ

71+73+74 218

+2

62 000,-

5

Petr NIČ

78+75+70 223 +7

48 500,48 500,-

Jiří NĚMEČEK

78+72+73 223 +7

7

Petr SKOPOVÝ

78+70+76 224 +8

41 000,-

8

Filip MRŮZEK

77+75+73 225 +9

37 000,-

9

Stéphane LOVEY

73+77+76 226 +10

34 000,-

10

Jan ZEDNÍČEK

74+80+73 227 +11

25 750,-

Roman SVOBODA

78+74+75 227 +11

25 750,-


téma

Přikrčená šelma pozorovala šrumec na osmnáctce a v klubovně

Bunkeru Ondry Lébla přihlížejí Marek Nový a Stanislav Matuš

Jirka Němeček letos hrál málo. Ale pořád skvěle

Robert Schovánek dal poslednímu kolu punc

Patrik Kupec se radi s caddym Martinem Skalickým

Lukáš Tintěra právě vstupuje do play-off

KDO SE ZASLOUŽIL O BEZVADNÝ CHOD STROJE Ředitel alias Kapitán

Pojďme si vyjmenovat pár lodních důstojníků, kteří po dobu plavby stáli na svých pozicích na můstku neochvějně a rozhodně a řídili své sekce ke spokojenosti dam i pánů na palubě. Že to v žádném případě nebyl Titanic, jsme si už několikrát v předchozích řádcích naznačili.

V hlavních rolích působili

(před lomítkem je „civilní funkce“, za lomítkem turnajová): Pavel Zeman: ředitel areálu/ředitel turnaje Jiří Kapeš: headgreenkeeper/headgreenke­ eper (plus celý jeho tým) Lukáš Veselý: marketing manager/event manager Petr Opluštil: F&B manager/F&B manager Alžběta Štulírová: asistentka manažera provozu/re-

Lukáš Veselý a Pavel Zeman přivítali společně s prezidentem PGA Czech Petrem Nitrou prezidenta PGA´s of Europe Heinze Fehringa (vpravo)

cepce golfová i hotelová + courtesy service Jiří Hůrek: golf manager/golf manager Šárka Čechová a její další kolegyně: recepční/recepční

Všichni na baru a v restauraci v čele s Markétkou. A zapomenout nesmíme ani na překrásnou Lucku Borhyovou a výmluvného Michala „Majka“ Hrubého v rolích neúnavných moderátorů.

32

Pavel Zeman stíhá při turnajích PGA na Kaskádě časné ranní konzultace s headgreenkeeperem Jirkou Kapešem, pak třeba osmnáct jamek v turnaji amatérů, přivítat Heinze Fehringa, věnovat se dalším hostům a večer si ještě vzít do ruky mikrofon a všem něco pěkného říct. Dát dohromady milion korun na Prize Money, mít skvěle připravené hřiště, a ještě to celé spíchnout tak, že se všichni v neděli rozjíždějí k domovům sice lehce utrmácení, ale zato stoprocentně spokojení, to chce geny a zkušenosti. Tak jak to všechno je? Nebo spíš bylo? V současné situaci poskládat na stůl finanční odměnu ve výši celého milionu korun je otázka čeho? Velké lásky ke golfu, nebo spíš


osobní statečnosti, kombinované s určitou dávkou šílenství? Řekl bych tak od všeho trošku. Musím zdůraznit, že zhruba v polovině sezony jsem si byl skoro jistý, že letošní Grand Finále odpískáme. Pak jsme si uvědomili, že bychom tím zklamali strašnou spoustu lidí a že tradice se musí udržovat za každou cenu. A toto je tradice, na kterou jsem opravdu hrdý. V tu chvíli přišlo „šílené“ rozhodnutí JDEME DO TOHO. Golf mám rád, lidi, co se motají kolem PGA, taky a i v době krize je potřeba dávat si velké cíle. Teď jsem samozřejmě šťastný, protože akce to byla opravdu povedená. Nicméně ještě jsem neviděl konečný součet nákladů... Pavle, kdo všechno se o letošní fantastické finále na Kaskádě zasloužil? Partnerů a sponzorů určitě nebylo málo... Museli jsme mravenčí prací „poskládat“ spoustu menších partnerů, abychom pokryli alespoň část nákladů. Z velké části leží na straINZERCE

Michal „Mike“ Hrubý a Lucka Borhyová

ně naší společnosti. Na druhou stranu, kdo jiný než, neskromně řečeno, společnosti vlastnící špičkové areály by měl dělat podobné akce, které propagují a zviditelňují golf na jakékoli úrovni. Bez partnerů by to ale nešlo ani náhodou. Není to „jenom“ o těch, kteří nám za svoji propagaci platí peníze, ale i o těch, kteří nám pomáhají snížit náklady, od dodava-

telů květinové výzdoby až po firmu zajišťující přepravu. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří se na této, troufám si říct, velkolepé akci podíleli. Asi nemáme prostor pro všechny, ale zmíním především následující: House of England, RWE, Kofroň Production, CENTR GROUP, PROMOPRO, SUSHIpoint, Miele, Machala a mnoho dalších…

Kolik lidí v turnajových dnech bylo „ve službě“? Z kmenových zaměstnanců úplně všichni a spousta dobrovolníků a dalších. Všem, kteří se na Grand Finále PGA Tour Kaskáda 2010 podíleli, patří můj velký dík. Chtěl bych zmínit aspoň tři z těch, bez kterých by se akce takového rozsahu nemohla uskutečnit. Prvním je člověk, bez kterého by nebylo vše tam, kde být mělo. Celou akci měl organizačně na svých bedrech Lukáš Veselý. Druhým je ten, bez kterého bychom nikdo neměli co jíst. Všechny gastro služby měl na starosti Petr Opluštil. A v neposlední řadě headgreenkeeper Jirka Kapeš, který připravil hřiště vskutku nádherně. V žádném případě nechci opomenout práci všech dalších lidiček, bez kterých by celý ten velký stroj nefungoval, jako jsou recepční, údržbáři, zahradníci, kuchaři, číšníci a další. Je to prostě týmová práce. Vypětí a nasazení bylo opět, stejně jako v letech minulých, enorm-


téma

Standa Matuš se do poslední jamky hlásil o premérové vítězství

Alan Babický nechal před turnajem hodně sil na přípravě oslav 20 let PGAC

Stephan Lovey plete vánočku

Ondra Trupl byl opět za elegána

Stylový Olda Nechanický, předseda STK PGAC a předseda Rules Committee PGAC

ní. Co vám akce, jakou je Grand Finále, přináší? Možná to bude znít nadneseně, ale dobrý pocit. Musím říct, že ho opravdu mám. První ročník vznikal s tím, že jsme chtěli 60 profesionálním trenérům a hráčům ukázat, jak to vlastně na Kaskádě vypadá. A když se nám to povede, budou všichni svým klientům povídat, že právě Kaskáda je hřiště, kam by měli vyjet. Dnes jde samozřejmě o mnohem větší PR a propagaci celého resortu. Myslím, že kromě dobrých pocitů a podpory golfu je to určitě i dobrý marketingový nástroj.

čas. V letošním roce se množství diváků opět navýšilo a těším se, až za pět let budeme muset pronajímat okolní pole, aby bylo kde zaparkovat. Samozřejmě, že většina diváků je z řad členů klubu a golfistů, ale bylo zde pár jedinců, kteří byli očividně na golfu poprvé.

jsem říkal, že tradice se musí dodržovat. Takže zaškrtněte si v kalendáři 6. až 9. října 2011 Grand Finále PGA Kaskáda 2011!

Je příjemné vidět na hřišti během finálových kol i diváky. Jsou to členové klubu, nebo přijdou i negolfisté? Myslím, že diváci jsou ještě pořád slabinou. Turnaj jako Grand Finále PGA si určitě zaslouží větší návštěvnost. Ale chce to zřejmě ještě

Jak se vám líbil dramatický závěr? Kdybych nebyl v roli ředitele soutěže, tak by se mně líbil mnohem víc. Ne, je fajn, když není jasno až do úplného konce. K finále to patří obzvlášť. A ty každoroční nervy, jestli to stihneme za světla, mají také něco do sebe. Musím přiznat, že kdyby se letos nerozhodlo právě po druhé jamce, hodně by nám to zkomplikovalo život. Vím, že je hodně brzy, ale můžou se těšit hráči i diváci i na příští ročník? Uděláme pro to všechno. Vždyť už

A na závěr oblíbená: Kolik hodin v průměru denně jste během turnaje naspal? Dobrá otázka, asi tolik, kolik vy. Tak 2 až 3 hodiny denně, jako všichni, kdo měli co do činění s celou organizací.

Event manager alias První lodní důstojník

Lukáš Veselý, zástupce kapitána. Všichni se turnaji věnovali na plný úvazek mnoho hodin denně. Lukášova činnost byla zřejmě nejvíc pestrá. Produkce takového turnaje je blázinec a přebíhání od jedné činnosti ke druhé, od zajištění „autobusů“ až po „zelí“, by slabšího jedince položilo. Lukáše jsme se ptali na pár věcí.

34

Lukáši, jak dlouho jste na přípravě Grand Finále pracoval? Turnaj jsem začal připravovat už v únoru letošního roku, ale spíše to bylo jen ladění nabídky pro partnery a přípravy podkladů. Nebylo jasné, jestli turnaj nakonec budeme dělat kvůli všeobecné ekonomické situaci na trhu. Rozhodnutí, že turnaj bude, přišlo až v červnu, a to jsme měli na Kaskádě plnou sezonu, takže moc času na přípravu nezbývalo. V srpnu letošního roku jsem si už vyhrazoval určitý čas týdně. Většinou to byly hodiny v kanceláři navíc až po klasickém pracovním dni, někdy i dlouho do noci. Nemohl jsem kvůli finále zanedbávat ostatní turnaje ani Kaskádu. Která pasáž příprav byla nejtěžší? Nejtěžších je 14 dní před turnajem. Grand Finále připravuji už třetím rokem, takže jsem věděl, co mě čeká. Ale tím, jak se každý rok


snažíme turnaj posunout o kousek výše, je i těchto 14 dní těžších! Nejvíce mi pomohla moje přítelkyně, které bych chtěl poděkovat. Vždy se mi snažila pomoci a byla velkým přínosem pro celou akci. Období před bylo větší zátěží než v samotném průběhu turnaje, nebo to bylo naopak? Období před je těžké, vždy přemýšlím, co by se ještě dalo udělat lépe. Období turnaje je to nejlehčí. Buď jsme vše dobře připravili a klapne to, nebo se ukáže, že jsme celou akci podcenili. Ale doufám, že šlo o první variantu, aspoň podle ohlasů a děkovných dopisů, které celý týden docházely na naši adresu. Nejtěžší je týden po turnaji, kdy pomalu vše doznívá a ty musíš nehledě na únavu v pondělí ráno přijít do práce a řešit klasickou činnost, na kterou jsi v posledních 14 dnech neměl tolik času. Najít sílu na tento týden je opravdu někdy těžké. Co vlastně musí člověk na vašem místě pro turnaj všechno udělat? Co jste musel zajistit? Turnaj jsem nezajišťoval sám. Měl jsem celý tým lidí, kteří se starali o konkrétní sekce. Pracovali jsme jako tým a uspěli jsme jako tým! Jinak jsem kontroloval úplně vše kromě hřiště, které má pod dohledem headgreenkeeper Jirka Kapeš. Během turnaje nebyla žádná chyba ani klopýtnutí v organizaci patrné. Skvělá práce! Nebo jsme něco přehlédli...? Jsem rád, že turnaj dopadl skvěle. Pár drobných chybiček se našlo, ale vyřešili jsme je tak, že je oko hráče ani návštěvníka nezahlédlo.

KASKÁDA AMATÉRSKÁ Scramble brutto na rány o tři první místa ve třech turnajích, hraných na kombinacích kamenná – dřevěná (soutěžní kombinace stejná, jako PRO), železná – dřevěná a železná – kamenná, když na kamenné a dřevěné zůstaly navrtány finálové pozice jamek z turnaje profesionálů.

Lucka umí moderovat... ...i létat

Napětí před puttem: Jirka Pešl, Lenka Penn a Rudolf Penn (zleva)

Ano. Grand Finále nebylo jen o profesionálech, i když o těch především. Proběhly dva turnaje amatérů a jeden monstrproam, když se hrálo na všech sedmadvaceti jamkách o tři vítězství ve třech ProAm soutěžích zároveň. Pojďme si jen připomenout, jak všechny tyhle soutěže dopadly.

Pátek 8.10.

Longest Drive:

Čtvrtek 7.10.

1. místo na 18 jamkách kombinace železná – dřevěná, 11 flightů

Kvůli posunutému startu o 60 minut (mlha zalila celé údolí) turnaj nebyl dohrán. Přesto si soutěžní výbor dokázal poradit. O konečném pořadí rozhodl větší počet netto bodů po 16 odehraných jamkách.

pro

Daniel KRALJIC

AM

Miloň MLČÁK

Hrál se otevřený turnaj amatérů na kombinaci železná – dřevěná. Systém hry – stableford.

Nearest To The Pin:

Dalimil REMUNDA – 4,90 m

Longest Drive: Jozef VARGA

Turnaj partnerů na kombinaci železná – kamenná, Stableford.

Tomáš ABRAHÁM

Výsledky HCP 0–14

Výsledky

Jiří GAJDOŠ

2

Jan ŠIRMER

HCP 0–14

3

Robert PAUL

Robert PAUL

HCP 14,1–22

Kdy jste si poprvé vydechnul úlevou? V neděli ráno, když jsem mohl odstartovat závěrečný ProAm.

2

František VOMOČIL

1

Michal FILIP

3

Anton KOSZTOLANYI

2

Josef LUŽA

3

Radek DOPITA

1

Stanislav PROS

HCP 22,1–54

A poslední otázka: Kolik hodin jste během turnaje v průměru naspal? 3–4 hodiny denně.

2

Petr LOŠÁK

1

Martin VINTER

3

Roman PROS

2

Jakub BUDÍNSKÝ

3

Robert NECHVÁTAL

HCP 22,1–54 1

Jakub PARUS

2

Martin VINTER

3

František VAŠÍČEK

pro

Jiří GAJDOŠ

AM

Rudolf PENN Jiří PEŠL Eduard Truhlář jun.

Jakub BUDÍNSKÝ – 1,30 m

1

HCP 14,1–22

1. místo na 18 jamkách kombinace železná – kamenná v konkurenci 12 flightů:

Nearest To The Pin:

1

Lukáši, díky a přejeme „brzké zotavení“.

Výsledky jednotlivých PRO-AM:

Neděle 10.10.

Hrál se, jak již bylo zmíněno, ProAm. Tedy vlastně hned tři. Texas

62 ran

Martin ČUDKA Dagmar MLČÁKOVÁ 62 ran 1. místo na 18 jamkách kombinace kamenná – dřevěná, 11 flightů pro

JIŘÍ NĚMEČEK

AM

Jan PIŠTĚK Jiří KUBELÍK Michael JON 64 ran

Závěrem

PGA of Czech republic oslavila dvacáté výročí nejlepším způsobem, jakým si jen mohla představit. Skvěle zorganizovaným a dramatickým turnajem, který rozhodl putt Ondry Lébla na padesáté šesté jamce turnaje a, pokud odečteme jamkovku, přesně na třísté osmdesáté jamce sezony! Nezbývá, než se těšit na tu další. Laťka je ale pěkně vysoko...


t ĂŠ m a - r o z h ovo r


napsal Micheal Jon foto Antonín Krčmář

Ondřej Lébl

Vítěz! Na Kaskádě šlo doslova a do písmene o všechno. Ne že by to bylo stejně napínavé jako třeba Fedex, ale na české poměry to bylo drama dostatečné. Tím, kdo nakonec měl největší důvod k radosti, byl Ondra Lébl.


t é m a - r o z h ovo r

D

o poslední rány Lukáše Tintěry na druhé jamce play-off to vypadalo spíš všechno proti Ondrovi. Pak ale Lukáš trefil vodu a Ondřejův lay-up slavil úspěch. Díky vítězství se Ondřej dostal také do čela Order of Merit Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010. Logické je, že jsme ho vyzpovídali. Ondřeji, poslední kolo na Kaskádě byly, tedy aspoň pro diváky, pěkné nervy. Vnímal jsi to stejně? Určitě i pro mě to byly daleko větší nervy než na jiných turnajích, protože jsem věděl, že jde o umístění v celé sezoně. Ale v rozehrávce jsem už tak nervózní nebyl. Věděl jsi, jak jsou na tom kluci? Staňu jsi měl ve flightu, ale Lukáš byl vepředu. Poslední informace jsme měli někdy na 13. jamce. A v tu chvíli to vypadalo na souboj mezi mnou a Staňou, na který jsem se soustředil. Lukáš měl famózní finiš, čímž překvapil i mě. Ale naštěstí jsem se to dozvěděl až po dohrání třetího kola.

Úspěchy 2001–2004 člen juniorského národního týmu České republiky 2005 člen mužského národního týmu České republiky 2006 člen České profesionální golfové asociace 2006 1. místo Czech PGA Prezident Trophy Tour 2006 4. místo Czech PGA Order of Merit 2007 4. místo Czech PGA Order of Merit 2008 3. místo Czech PGA Order of Merit 2008 4. místo Czech PGA Tour Order of Merit 2009 3. místo Národní Order of Merit 2009 2. místo Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010 1. místo Pilsner Urquell Czech PGA Tour

Nedal jsi zrovna ideálně drive na osmnáctce, Standa byl na tom ještě hůř, pak jsi hrál lay-up. Tvoje krátká hra patří mezi ozdoby české túry. Co ti běželo v té chvíli hlavou? Jak jsi uvažoval? Jak říkám, v tu chvíli jsem o Lukášovi netušil. Hrál jsem ránu první. Míček byl zapadlý v rafu a rána na green byla nereálná. Jiná možnost než přihrát si na jistotu ani nebyla. Nevěděl jsem, jak na tom je Staňa, ale říkal jsem si, když to trefí na green, tak má par a já to musím zkusit zachránit přihrávkou a věřil jsem si, protože jsem celý den výborně přihrával. Když to nevyjde, tak budu druhý. Mára měl ztrátu a já nechtěl přijít alespoň o to druhé místo. V těch napjatých chvílích jsi nejenom mně připadal hodně v pohodě. Jsi opravdu až tak dalece severská nátura, že s tebou opravdu jen tak něco nehne, nebo dokážeš ten var uvnitř schovat a nepustit ho ven? Je to prostě moje povaha, nervózní

38

samozřejmě jsem, ale ne tak moc, aby to ovlivňovalo můj výkon. Tvůj putt na první jamce rozehrávky si skoro našel cestu do terče. Nebyl vůbec jednoduchý. Vidíš ho ještě teď? S odstupem času? Vidím živě všechny rány toho kola, takže ano. Průběh osmnáctky, jako druhé jamky play-off, byl velice podobný poslední jamce finálového kola. S jedním rozdílem; Lukáš ležel mnohem lépe než ty… Když jsem přišel k míčku a viděl, jak mi leží, říkal jsem si, že jsem prohrál. Vůbec mě nenapadlo, že Lukáš to takhle zkazí. Teď na sebe něco prásknu. Přesto jsem si řekl,

Ondřej Lébl narozen 25. července 1985 1995 člen GC Líšnice Caddy: přítelkyně Péťa Golfový trenér: Karel Skopový jr. Kondiční trenér: Oldřich Rek Club fitting: Lukáš Lizánek

Golfové vzory

Ernie Els - technika švihu Seve Ballesteros  - kreativita a krátká hra

Záliby

přítelkyně a mopslíci Rocky a Apollo, hokej, lyžování, badminton, auta

Vybavení

Driver: Titleist 909 D3 9.5°, Diamana Blue Stiff Flex Dřeva: Titleist 909 F2 15.5°, 18.5°, Aldila Woodoo Stiff Flex Železa: Titleist AP2 4 Pw Dynamic Gold SL S300 Wedge: Titleist Vokey Design 50°; 56°; 60°, Dynamic Gold SL S300 Putter: Titleist Scotty Cameron Newport 2 Míče: Titleist ProV1 X Bag: Titleist Staff Bag Oblečení: Footjoy, Backtee Boty: Footjoy Rukavice: Titleist Players Gripy: Lamkin Crossline


že to musím zkusit na green, že jde o všechno. Vzal jsem do ruky 4 železo a vší silou do toho prásknul, hůl se mi v rafu zbrzdila, takže to pro diváky vypadalo, že zase přihrávám, ale já tu ránu prostě zkazil a měl kliku. Ale na přihrávku a putt do paru jsem si stoprocentně věřil. Chyba, kterou Lukáš při příhře vyrobil, byla docela fatální. Myslíš, že to byly jeho slabší nervy? Nebo už promluvily i světelné podmínky? Nervy, možná i to světlo a taky únava. Nevím přesně, jakou hůl hrál, ale tak 8 železo. Za normálních okolností jednoduchá rána. První kolo jsi neodstartoval úplně nejlíp. Věřil sis po něm na vítězství? Zkazil jsem to v závěru, jinak jsem hrál docela dobře. Neustále jsem si opakoval, že turnaj je dlouhý a že zbývá spousta jamek, na kterých to můžu spravit. Dokázal jsi poprvé v sezoně dosáhnout na první místo Order of

Merit. A naposledy. Což je určitě důležité. Ondřeji, řekni; má už první místo na OofM hodnotu pro sponzory? Může český profesionál, stejně jako ti zahraniční, jako vítěz žebříčku pomýšlet na

Martin Sklenář z firmy Dynal, Petr Hruška z Kienbaum, Jiří Houžvík z Krinner a v neposlední řadě Petr Tomášek z Titleistu. Není to o velkých penězích, které by mi pokryly úplně celou sezonu včetně zimní

Jiná možnost než přihrát si na jistotu ani nebyla. Nevěděl jsem, jak na tom je Staňa, ale říkal jsem si, když to trefí na green, tak má par a já to musím zkusit zachránit. Věřil jsem si. Když to nevyjde, tak budu druhý. lepší podmínky? Beru to tak, že pro jednání s případnými sponzory či partnery je to lepší než nic, ale určitě mi to nic automaticky nepřinese. Kdo vlastně tobě pomáhá jako sponzor? Jsou to moji velice dobří kamarádi, majitelé firem, kteří mají nějaké volné peníze a protože sami golf aktivně hrají a fandí mi, snaží se mě finančně a materiálně podpořit. Je to

přípravy, ale já si jejich pomoci moc vážím a děkuji jim za to! Během slavnostního večera jsi získal ještě dva další benefity. Pivo na rok a na sezonu 2011 auto. Řekni čtenářům trochu víc… Od hlavního sponzora tour jsem dostal 16 kartiček a za každou z nich dostanu 24 půllitrových plechovek Pilsner Urquell. Je to zhruba 200 litrů, což je průměrná roční spotřeba na jednoho oby-

INZERCE

39

vatele České republiky včetně kojenců. A od dealera vozů Jaguár a Land Rover House of England dostanu na celou příští sezónu auto, které si vyberu. Zatím to vypadá na Range Rover Evogue. Jak budeš odpočívat přes zimu? Čeká mě ještě mistrovství Evropy učících profesionálů v Portugalsku, s  Péťou máme naplánovanou dovolenou u moře, oba si ji určitě zasloužíme. Budu se přes zimu připravovat na další sezonu v posilovně a učit dál v Hodkovičkách, takže toho času na odpočinek moc nebude. Šílená otázka na závěr: těšíš se už na příští rok? No jasně, že těším... No a my se těšíme, že příští rok bude plný stejně krásných soubojů a ran a nevyčerpatelných příběhů o radostech i smutcích. Prostě, o golfu. Ondřeji, děkujeme za rozhovor!


40


41


t e et i m e s a r c h i t e k t e m

Jsem si jist, že v každém golfovém klubu je mnoho členů, kteří si myslí, že by mohli být slušnými golfovými architekty. Přesvědčení a odvahu získávají zejména po ne příliš zdařile odehraném kole, třeba na svém domovském hřišti. Na Kaskádě na takové hráče nedali a vydali se tradiční cestou.


napsal Jakub ČErvenka nafotili Jakub Červenka & Antonín Krčmář

kaskáda

J

ames Braid, ne příliš známý anglický gol- ně nepatří. A jaký je důvod? Jednoduchý. Je to prosto zřetelný závěr. Obě jsou zcela rozdílné. fový architekt, neotálel a přivstal si, aby povedené hřiště! Proč? No protože celé hřiště je zasazené do chytil první ranní vlak z Londýna do Kindlouhého údolí, v jehož nejnižším místě teče g’s Lynn, kde vyprojektoval devítku tak Kámen a dřevo, jako při PGA původní potok. Údolí je dlouhé a jen v některychle, že se mu podařilo i s obědem a dokon- Zaměřím se na některé postřehy, které mě při rých částech je širší. Mají-li pak všechny tři dečeným projektem stihnout odpolední vlak zpět hře a při bližším studiu layoutu napadly a mož- vítky začínat a končit v centrálním bodě, kde do Londýna! Tomu říkám práce. je také umístěna klubovna, aby Proč za takto snadnou práci plaje bylo možné od klubovny libotit dlouhé peníze nějakému chla- Grand finále PGA se tradičně hraje v kombinaci volně kombinovat, logicky ta napíkovi, který si říká golfový archi- kamenná a dřevěná a to byl také důvod, proč jsme pravo a ta nalevo budou devítkatekt? Většinou je velmi elegantně mi směřujícími převážnou větse rozhodli pro „revizi“ Kaskád právě oblečený, přiletí první třídou anešinu jamek po vrstevnicích a ta v této kombinaci. bo po vlastní ose drahým roadprostřední naopak bude vrstevsterem a rád se nechá hostit. No nice protínat. uznejte sami, každý člen v klubu vám musí přeci ná nebudou stoprocentně kladné. Je ovšem V centrálním bodě a od něj nalevo je údolí širdát za pravdu, že nemá nejmenší smysl investo- důležité zopakovat, že Kaskády jsou oprav- ší, proto je prostřední devítka tou, která se od du velmi dobré hřiště a dobré věci si přeci za- první jamky šplhá vzhůru a dalšími jamkami se vat za takové „vícenáklady“. Naštěstí to ve skutečnosti zas tak často s těmi slouží hlubší pozornost! Na výběr jsou tři sa- vrací zpět a opět šplhá vzhůru atd., až dosáhnávrhy a i s těmi golfovými architekty tak- mostatné devítky. Železná, dřevěná a kamen- ne bodu, odkud je potřeba se vrátit ke klubovto nedopadá. I když je v Čechách docela dost ná. Grand finále PGA se tradičně hraje v kom- ně. Do této chvíle, jamky 1- 4 a 6-7 jsou ty, ktehřišť, která se touto cestou z mladické neroz- binaci kamenná a dřevěná a to byl také důvod, ré vrstevnice protínají. Jejich základní charakvážnosti vydala a která při stále rostoucí kon- proč jsme se rozhodli pro „revizi“ Kaskád prá- ter je tedy nahoru a dolů. A pouze tři jamky 5, kurenci začínají sklízet ovoce v podobě snižu- vě v této kombinaci. 8 a 9 jsou jamky, které kopírují víceméně vrsjícího se počtu odehraných her. Kaskáda mezi Z prvního pohledu na obě devítky vyplývá na- tevnice a nepřekonávají žádné velké převýšení.

43


t e et i m e s a r c h i t e k t e m

kaskáda ve faktech Odpaliště čtyřky kamenné, v pozadí dogleg dvojky. Na ní budete drajvovat šestkou a to je na par 4 dost málo.

Druhá devítka z hrané kombinace, tedy dřevěná, naopak má všechny jamky po vrstevnicích. Některé sice nějaké převýšení překonávají, ale stále jsou orientovány, řekněme, po proudu toku vrstevnic. Druhá devítka je golfovější, hratelnější, přehlednější. Nemá žádnou jamku přes slepý horizont. Mému naturelu přirostla k srdci. Je krásná! Ta první naopak je ve stylu golf a la horská koza. Nahoru, dolů. To neznamená, že nemůže být zajímavá! Je, a velmi. Jen některé jamky jsou dle mého názoru příliš překombinované.

Horská koza s bagem na zádech

Začněme od jedničky. Velmi podařený par 5 na začátek. Architekt se zdařile vypořádal s vedením vysokého napětí tak, že vám ve hře vůbec nevadí. Teoretická pravděpodobnost, že trefíte odpalem jeho vedení se takřka rovná nule. Snad jedinou poznámku bych si dovolil, a to je umístění technických prvků uprostřed fairwaye. Hned na první jamce si toho můžete všimnout. Sběrné drenážní šachtice, tzv. catch basis, jsou umístěné v ploše fairwayí, vždy v nejnižších místech modelace, kde sbírají vodu a odvádějí ji z hracích ploch potrubím pryč. K použití těchto prvků není žádné pravidlo, jen všeobecné doporučení, aby se neumísťovaly do hracích ploch, ale nejdříve do semi-roughů. Na Kaskádě architekt toto doporučení nenásledoval, a tak jsou tyto technické prvky velmi frekventovaně použité na celé ploše hřiště. Dle mého názoru při větších deštích bude údržbě způsobovat komplikace, protože pouhé provrtání otvorů do plastové zátky se v kombinaci s nesesbíranými odřezky trávy ze sečí nahromadí v těchto nejnižších místech a vpusť se ucpe.

Zkusit štěstí z povinnosti

Na drtivé většině jamek se architektům anglické firmy GAUNT & MARNOCH podařilo docílit předsevzetí viditelnosti všech překážek a eliminace hry naslepo. Jen na jamkách 2 a 9 ne tak docela. O jamkách 2 a 3 si myslím, že jsou z celé osmnáctky jednoznačně nejslabším místem. Dvojka, par 4 s celkovou délkou 460  m z mistrovských odpališť a 418 ze žlutých, které jsou nejfrekventovanější, pohledem do birdie karty nabízí variantu zkusit odpal přes vybíhající cíp lesa a získat tak značnou

Architekt hřiště: anglická firma GAUNT & MARNOCH Datum otevření: třetí devítka v květnu 2007 Cena fee na 18 jamek: pondělí - čtvrtek 1600 Kč, pátek - neděle 1950 Kč www.golfbrno.cz

zvonce (ten by rozezněl někdo z předcházejícího flightu při odchodu), nesmí odehrát svůj míč, pokud se rozhodl hrát přes les. Do doglegu je to vzhledem k převýšení pouhá šestka železo, no a psychologicky měřeno, který z golfistů bude na jamce par 4, dlouhém přes 400 m, hrát první ránu šestkou železem? Jen málokdo. Naopak jsem přesvědčen a z osobní zkušenosti z karlštejnské dvojky vím, že každý, kdo třímá v kapse HCP pod 50 již čtrnáct dní, přeci z povinnosti musí zkusit štěstí!

Všechny pary 3 jsou na Kaskádě v kombinaci odehraných devítek zajímavé. Každý směřuje jiným směrem, překonává jiné převýšení a má 3pary pro více radosti O kolik šťastnější by bylo řešení změnit layout rozdílnou vzdálenost. výhodu pro příhru do greenu. Technicky možné, myslím stran vzdálenosti, lze cíp lesa odpalem překonat. Tento layout je velmi, ale opravdu velmi, nebezpečný. Vzhledem k tomu, že za cíp lesa není vidět, hráč nemá žádnou kontrolu nad tím, kam jeho míč dopadl. Ztrácí se tempo hry a kontrola nad bezpečností. Není možné ani upozornit známým „fóóóór“ hráče z předchozího flightu, že na něj směřuje můj odpal. Určitě by Kaskáda měla do této achillovy paty hřiště instalovat zvonec nebo kolejnici a stanovit místní pravidlo, že dokud hráč, odpalující z odpaliště, neuslyší zvuk

44

a odehrát nejdříve par 3 z kopce dolů, které jsou mimochodem mezi hráči tolik oblíbené, a následně se šplhat nahoru kratším, ale technicky zajímavě postaveným parem 4? A ještě jeden, poslední, otazník nad layoutem si dovolím. Je to devítka na kamenné. Vodní překážka v doglegu, tedy dopadové zóně odpalů, není z odpaliště vidět. A vzhledem k umístění bunkeru v levé zadní části je její umístění po pravé straně, schované za terénní modelací a stromy, zákeřné. Hráč nemá mnoho prostoru, kam svůj odpal umístit. Logicky, pokud má s sebou birdie kartu anebo hřiště zná, bude jeho odpal vždy směřovat na levou část fairwaye ve snaze vyhnout se


schované podélné vodní překážce. Fairwayový bunker byl také již v poledne velmi přehrabaný, plný stop po odehraných druhých ranách. Možná by stačilo tento bunker zrušit anebo zatrubnit potok o 50 až 80 metrů dříve. Z tohoto místa pak hrajete druhou ránu, kratší hráči na lay up před green, kde na vás do vzdálenosti 50 m před greenem číhá po pravé straně také „neviditelná“ podélná voda. Tentokrát ještě daleko širší. Škoda této strategické záludnosti. Naopak ostatní jamky jsou zajímavé a vzhledem k terénní modelaci i velmi dobře projektované. Příkladná je třeba šestka (má stejný nápad a členění jako čtyřka na Casa Sereně). Do-

Poslední jamkou hodnou vyvýšení na piedestal je devítka. Pane architekte, klobouk dolů! konce i hrou s vizuálním klamem, jinými slovy velmi dobře zpracovaným výškovým umístěním bunkerů, získáte na odpališti iluzi, že oba bunkery po levé straně jsou v těsném zákrytu a hned za sebou. Ale jakmile sejdete do dopadové zóny, zjistíte, že je mezi nimi skoro 70 metrů volný prostor! A následný par 3, v pořadí jamka číslo osm, je nádherný. Ostatně všechny par 3 jsou na Kaskádě v kombinaci odehraných devítek zajímavé. Každý směřuje jiným směrem, překonává jiné převýšení a má rozdílnou vzdálenost. Nechybí krátký par 3, jamka číslo tři na devítku železo, ani dlouhý par 3, jamka číslo pět na „dřevěné“, délkou tak na čtyřku železo.

Dobrá vizitka architektova

Z druhé devítky, řečené dřevěné, je možné vyzdvihnout snad všechny jamky. Možná jsou díky svému směřování po vrstevnicích velmi podobné, snad by někdo mohl namítnout fádní, ale rozhodně tomu tak není. Každá je něčím zajímavá. Pohledem ze kteréhokoliv odpaliště je jasné, že celý svah, celé údolí, bylo kompletně přemodelované. V každém koutu této louky došlo k terénní úpravě. A přesto to na této devítce nikterak nebije do očí. To je, myslím, velmi dobrá vizitka architekta. A že těch přesunutých kubíků muselo být! Pokud bych měl vyzdvihnout některé jamky před druhými, pak bych začal od dvojky. Strategicky otevřený pohled na celou jamku. Mírný dogleg doleva, green jako na dlani. Dogleg v nejnižším místě, čili dobře sledujete, kde skončil váš odpal. Všechny překážky jsou zřetelně vidět, sliceová strana, chráněná dvěma bunkery, a tím i dopadová zóna osmnáctky, podvědomě

tlačí hráče mířit na pravou stranu fairwaye, kde sice číhá fairwayový bunker, ale malý (trefit ho by bylo dílem jen špatné náhody) a také je blízko a to se přeci dá přestřelit! Zajímavě řešená cross poloha greenu proti levé straně také podvědomě tlačí hráče na příhru zprava. Zkrátka levá strana jamky je psychologicky dobře chráněná. Od odpaliště až ke greenu krásné!

Před devítkou klobouk dolů

Rozbor jamky č. 6

devítka kamenná, PAR 4, délka 325, 297 a 266 Pro rozbor jsem si tentokrát vybral jamku, která mezi golfisty možná nebude patřit mezi „vlajkové lodi“ hřiště. Nicméně výběr je zcela záměrný. Totiž jamka překonává od odpališť do greenu velké výškové převýšení. Značnou část z tohoto převýšení překoná až druhou ranou. Nabízí dvě odlišné cesty, jak green dobýt. Každá z nich má své úskalí a zisk, obě cesty velmi dobře architektem modelované. Cesta, řekněme bezpečná, je odpal po středu fairwaye. Potřeba je „jen“ zamířit a odpálit drive vlevo od pravého kraje fairwayového bunkeru. Po odpalu se dostanete do vzdálenosti menší než 100 m do greenu. Levá strana je jakoby z odpaliště mírně zavřená modelací, ale ne zas natolik, aby vás tento směr a tato cesta nelákala. Možná snad až příliš jednoduše se snaží nabídnout kratší cestu přes levý bunker, záludně. Pokud zvolíte cestu „konvenční“, otevře se vám pro příhru do greenu dobře tvarovaný obzor, ze kterého i přes značný výškový rozdíl budete tušit, kde green začíná a kde končí. Kratší odpal zachytí jeden ze dvou greenových bunkerů, přesně veprostřed greenu. Ten je ve tvaru ledviny, jde o tolik oblíbený tvar v případě použití centrálního greenového bunkeru. Pokud zvolíte cestu riskantní, o moc více výhody nezískáte, ale z odpaliště to není tak zřejmé. Získáte jen menší vzdálenost pro příhru, ale vzhledem k tomu, že nezískáte výškový rozdíl, není kratší příhra výhodou, ale spíš nevýhodou, protože delší příhra, i když relativně, nabízí lepší vizuální kontakt s greenem než kratší. Platí zde totiž pravidlo, že čím blíže hoře jste, tím méně z jejího vrcholu vidíte. Není to heroický ani strategický design, spíš prověří, jak na tom jste s mentální disciplínou a vlastním úsudkem o svých možnostech po 5 odehraných jamkách.

45

Další by byl par 3 v nejzazším cípu hřiště, jamka v pořadí sedmá. Kratší do sedmičky železa. Přes údolí. Ale vůbec se to nezdá! I sedmička může být dlouhá! Snad jen ty lekníny ve vodní překážce v nejnižším místě údolí, umělém jezírku, se do dubového lesa a okolní „divoké“ přírody nehodí. Masivní beztvarý bunker za greenem by bylo k dokreslení malebnosti jamky potřeba tvarově upravit. V této podobě jen pouhá obrovská písková ledvina. Chtěl by rozhodně rozbít na menší plochy a prostor mezi nimi zatravnit. No a nakonec samozřejmě poslední jamkou hodnou vyvýšení na piedestal je devítka. Pane architekte, klobouk dolů! Jak jste vyřešil závěrečnou jamku, respektive poslední green, obklopený vodními překážkami z obou stran, pěkně před zraky členů a diváků, je mistrovské. I přestože po opravdu dobrém odpalu lze hrát do greenu středním železem, není to vůbec snadné. Kéž by bylo na českých hřištích víc takovýchto finálových jamek. Možná právě proto se na tomto hřišti v této kombinaci devítek hraje Grand finále PGA.

Údržba na jedničku

Závěrem musím ještě vyzdvihnout práci místní údržby. Hrál a psal jsem tento rok celkem o sedmi hřištích. Z nich jen Albatross a Kaskáda byly ve dnech, kdy jsem hřiště navštívil, stran údržby prostě perfektní. Ne že by ostatní hřiště byla špatná! Ale český standard byl překonán jen na těchto dvou. K této laťce je potřeba mnoho činitelů, nejen dobrého muže v čele, headgreenkeepera, ale také správně plný měšec, důvěra od vedení, prostor pro operace v čase, kdy je potřeba je v agrotechnickém kalendáři udělat (mnohdy v kolizi s těmi nejlukrativnějšími turnajovými termíny) a vybavení. Kvalita údržby stojí peníze, a nemalé. Je zřejmé, že na těchto dvou projektech je tato základní podmínka ze strany majitelů hřišť plněna. Přesto, pánové z údržby, patří vám naše velké díky! Vaše práce se významným způsobem podílela na tváři hřiště. A jako každá žena je vždy hezčí, když od kadeřníka odchází, než když do salonu vchází, tak i hřiště, které pokud je nadstandardně dobře udržované, schová své nedokonalosti, kterých si je vědomo tak, že si jich hráči nevšimnou. A co oko nevidí, o tom golfisté nemluví.


a n ato m i e X III

překážky,

které nejsou překážkami

„Bez překážek by byl golf tupým sportem – bez duše a bez života. Nelákal by energické a odvážné, zůstal by ponechán těm, kdo dávají přednost nudným procházkám, dobrým tak leda pro senilní slabochy,“ napsal R. Hunter – muž, který postavil golfovou architekturu na exaktní základy.

P

ři hodnocení hřišť dle USGA se jako na překážky hledí i na řadu faktorů, které se za „překážky“ v užším smyslu slova běžně nepovažují – a ani Pravidla golfu je tak nedefinují. Mezi ty, kterými se tu budeme zabývat, patří topografické charakteristiky hřiště, vlastnosti drah, napravitelnost ran, vlastnosti roughu a konečně vlivy O. B. anebo těžkého roughu.

Vidíš green? Čekej překážku!

TOPOGRAFIE (Topography) se jako překážkový faktor (č. 1) uplatňuje jen tehdy, jsou-li postoj hráče či poloha jeho míče v dopadové oblasti dráhy ovlivněny vlastnostmi terénu – jeho sklonem, zvlněním či svažitostí, což vše komplikuje provedení žádoucího úderu. Mimo dopadovou zónu se tyto jevy zohledňují také, ale jiným faktorem (č. 4 – viz dále v textu)! Rating zohledňuje postoj hráče a polohu míče v závislosti na konfiguraci terénu (klesání či stoupání, měřeno absolutním rozdílem nadmořských výšek mezi místy odpalu a dopadu na dráze, zaokrouhlovaným po 3 m). Z tabulky zjištěná hodnota (z intervalu 0–9) se následně koriguje jediným koeficientem – viditelnosti, zvyšujícím hodnoty podle toho,

Most v golfové krajině – č. 3, Atlantic Course, Penha Longa, Lincho, POR

Pravděpodobnost minutí greenu má – oproti minutí fairwaye – dvojnásobnou váhu. jak malá část greenu je, pokud vůbec, viditelná.

Nevidíš green? Bude to boj!

FAIRWAY (Fairway) je faktorem č. 2, kterým se hodnotí míra obtížnosti udržet míč ve hře na dráze od odpaliště až na green. Sleduje se zde především šířka fairwaye – a to ve všech dopadových zónách – v závislosti na délce potřebné rány.

Rating vychází z tabulky, jejímž základem je obecně rovná fairway, nacházející se v  dobrém herním stavu. Hodnoty v  rozmezí 1–9 se upravují následujícími koeficienty: 1. Zkrácení hry – zvyšuje hodnoty, hraje-li hráč zadržené rány (nebo-li na tzv. lay-up), ať již vynuceně či z vlastní vůle; 2. Šířky – zvyšuje hodnoty, pokud šířku dráhy efektivně zužuje dogleg, převislé větve, tvar dráhy či výskyt překážek po jedné její straně – a naopak snižuje hodnoty, jestliže je šířka efektivně zvětšována svažitými okraji, jež budou odrážet míč zpět na fairway, anebo je-li dopadová zóna úzká, ale přihrávky jsou stejně lehce hratelné i z roughu;

46

3. Neutěšenosti – pokud je trávník po celou sezonu v mimořádně špatné kondici; Pro B-hráče platí navíc: 4. Zdržení – pokud se díky zalomení dráhy předpokládá drive delší než 180/140 m (M/Ž); 5. Přestřelení – vyžaduje-li situace přehrát rough ranou delší než 145/110 m (M/Ž).

Green minete snáz než fairway

NAPRAVITELNOST RAN & ROU‑ GH (Recoverability & Raugh) – faktor č. 4 – vyjadřuje stupeň pravděpodobnosti minutí cílových zón (dopadových oblastí a greenů) a obtížnost následných záchranných ran. K  tomu se po-


napsal J. C. Novák foto Ivan Paggio & archiv autora

JAMKY řečené KLASICKÉ

aneb „O původu (golfových) druhů“

Co se do našeho „Tuctu“ nevešlo... (Bottle)

Těžký (pouštní) rough – green č. 7, La Cana, Puntacana Resort, Domin. Rep.

znamenává, že pravděpodobnost minutí greenu má – oproti minutí fairwaye – dvojnásobnou váhu. Rating se zjišťuje z tabulky, uspořádané tak, že výšce trávy ve vegetačním období (rozmezí 2,5–12,5 cm), resp. mimo něj (5–15 cm), odpovídá jmenovitá hodnota vždy v závislosti na ratingu zasažitelnosti greenu (podrobněji viz kapitola X). Faktor nabývá hodnot v intervalu 1–10 a upravuje se těmito korigujícími koeficienty: 1. Zkrácení hry – snižuje hodnoty, hraje-li hráč zadržené rány (neboli na tzv. lay-up); 2. Mimořádnosti – zvyšuje hodnoty, vyskytuje-li se těžký rough ve vzdálenosti 18, resp. 14 m od středu dopadové zóny; 3. Nepravidelnosti – zvyšuje hodnoty, je-li rough podél fairwaye výrazně vyšší než kolem greenu a naopak: snižuje hodnoty, je-li rough podél fairwaye výrazně nižšší než kolem greenu; 4. Zvlnění – když se v cílových oblastech (tj. kolem dopadových zón a greenů) nacházejí vyvýšeniny a prolákliny – boule a dolíky; 5. Stoupání /klesání – pokud je více než polovina perimetru greenu v šířce nad 1,5 (resp. 3 m) tvořena stoupavým anebo klesavým terénem;

Dlouho před tím, než C. B. Macdonald vytvořil (na čtvrtý pokus) hřiště National Golf Links of America, zaznamenal ve svých pracech teoretická východiska, jež ho vedla k výběru „vzorů“ – a to včetně způsobů, jakými by se daly oživit a vylepšit. V  předposlední kapitole tohoto miniseriálu se podíváme především na ty jamky z jeho „Seznamu“ – a starých britských hřišť, které jsme zatím nezmínili… K ilustraci jsme – jako „třináctou do tuctu“ – vybrali dráhu, která měla mít teoreticky sice č. 1, na hřišti NGL se pak ovšem objevila až jako č. 8, známá pod názvem BOTTLE. Jejím prototypem byla jamka stejného jména z anglického Old Course – Sunningdale GC v Berkshire. Macdonaldova replika zachovává smyčku na hrdle „láhve“ a přidává více bunkerů, zejména kolem greenu. Z dalších, po celém světě často napodobovaných jamek, jmenujme následující (abecedně podle zdomácnělých jmen z jejich původních lokalit): GIBRALTAR – Seacroft GC, Lincolnshire, ENG od T. Dunna z  r. 1892, s  druhou ranou hranou „přes hory písku“, jak ji popsal B. Darwin ; dále HELL´S HALF ACRE – č. 8, Pine Valley , NJ-USA, od G. Crumpa – ohromným bunkerem proslavená jamka, kterou (logicky) v Shinnecock Hills nenajdete; dále MAIDEN – č. 6, Royale St. George´s GC, Sandwich, ENG, původně slepá jamka, hraná přes kopec stejného jména, jež pozdějšími úpravami ztratila svůj charakter a přestala být kopírována; dále PERFECTION – č. 14, North Berwick GC, SCO, která se změnila z původní par-3 na klasickou par-4 za časů D. Stratha (kol.1878); dále POSTA-

BOTTLE – č. 8, Old Course – Sunningdale, Berkshire

GE STAMP – č. 8, Royal Troon GC, Ayrshire, SCO, populární extrémně krátká jamka s velmi malým greenem ; dále REEF – č. 3, MacGregor Links, Saratoga Springs, NY – USA, s  diagonálním pásmem bunkerů před jamkou od D. Emmeta (někdy vydávaná za Tillinghastem později zpopularizovaný originál) a konečně SAHARA – č. 3, Royale St. George´s GC, Sandwich, ENG, kde prostor mezi odpalištěm a jamkovištěm není tvořen přesně ohraničeným bunkerem, ale pustým, trávou prorostlým pískovištěm …

47

Tímto výčtem jsme obešli symbolickou osmnáctku (s rozstřelem na č. 19 a 20), složenou výhradně z drah, považovaných golfovou teorií za „klasické jamky“. Byli jsme okolnostmi přinuceni upozadit např. staroskotský Leven, Raynorovu Dogleg z  longislandského Lida, charlestonské Lions Mouth či jeho typická floridská Double-Plateau, obdobně jako Macdonaldovy Hogs Back a Knoll i mnohé další, jež se též staly „pojmy“ a jistě by je bylo možné do stejné kategorie zařadit…


a n ato m i e X III 6. Obklopení – použije se v případě, že byl tento koeficient použit pro blízkost vodní překážky od okraje greenu. 7. Neutěšenosti – pokud se na greenech v celoročně špatné kondici vyskytují rozsáhlejší holiny; 8. Opakování – lemuje-li vyšší rough na jamkách par-5 obě dopadové zóny; Pro B-hráče platí navíc: 9. Přestřelení – pokud situace vyžaduje přehrát rough ranou delší než 90–145/65–110 m (M/Ž).

Outy, věčné outy

OUTY neboli O. B. & TĚŽKÝ ROUGH (Out of Bounds & Extreme Rough) jsou faktorem č. 6, který zohledňuje blízkost hranic hřiště ke středu dopadových zón či greenů. Dále vyjadřuje pravděpodobnost ztracení nebo nehratelnou polohu míče v přerostlé trávě, nesekaných loukách, hustém stromovém podrostu či podobných „extrémech“, jako jsou písečné duny, zapojené pokryvné byliny, palmové listí, kořeny, kamení, láva etc. Rating je odečítán z tabulky, která zohledňuje vzdálenost O. B. anebo těžkého roughu od středu cílo-

le upraveny. Představují totiž výrazný kontrast vůči udržovaným fairwayím a dalším kultivovaným plochám. Tento cílevědomě dosažený efekt může být součástí herně strategického anebo výsledkem výtvarného záměru. „Živá příroda“ pak nevytváří na hřišti ostrůvky jednotlivých, vzájemně izolovaných překážek, ale je komplexním prostředím – pozadím, jehož kulisami hřiště prolíná a dráhy jakoby z něj byly vykrájeny… Trosky na dráze č. 12, Fieldstone, Greenwill, DE

Těžký (kaktusový) rough – č. 18, Estancia, Scottsdale, AZ

Stavby a konstrukce všeho druhu zůstávaly za časů raného golfu ve hře, protože byly považovány za přirozenou součást krajiny. V současnosti už se takto většinou neuvažuje. Vše nepotřebné je jednodušší odstranit z cesty.

Dobrá zpráva pro čtenáře ForGolfu, zvláště ty, kteří sledují pravidelně kapitoly věnované Anatomii hřišť od Jaroslava C. Nováka. Ty právě totiž vycházejí v souhrnné podobě knižně - pod titulem Golfová hřiště (nejen) pro architekty & urbanisty. Za cenu 498 Kč ji můžete zakoupit přes www.golfarch.cz.

vých zón v závislosti na délce potřebných ran. Faktor nabývá hodnot v  intervalu 1–9 a koriguje se několika koeficienty: 1. Odskoku – zvyšuje hodnoty, pokud okolnosti nahrávají možnosti, že míč odskočí do O. B. anebo těžkého roughu od zpevněného či sklonitého povrchu – a vice versa: snižuje hodnoty, pokud okolnosti nahrávají možnosti, že míč odskočí od zpevněného či sklonitého povrchu zpět na dráhu; 2. Podílu – uplatní se, jestliže rozsah vlivu O. B. anebo těžkého roughu je pouze částečný – vyjadřuje se v procentech; 3. Ohrožení – snižuje hodnoty,

když je zjevně možné odehrát ránu od překážky bez zvýšeného rizika; 4. Zúžení – pokud je dopadová zóna oboustranně zúžena pod 18, resp. 14 m od středu dráhy; 5. Četnosti – vstupují-li uvedené překážky do hry vícekrát během jedné rány; 6. Opakování – jestliže se O. B. anebo těžkého roughu vyskytují ve hře při dvou a více ranách. Veškeré neudržované plochy, někdy označované též jako divoké, neplodné, ladem ležící, příp. devastované („broken grand, rugged land“ etc.) mohou, ale nemusí, být výhradně přírodního původu – do své podoby bývají nezřídka umě-

48

Trosky, zdi a Hadriánův val

Formální překážky, definované Pravidly golfu, umožňují hráčům získávat úlevy. Neformální překážky včetně závad, hodnocené v rámci systému USGA, mají vliv na rating hřišť. Ale co s  těmi, na něž text Pravidel pamatuje pouhým odkazem, že závadami nejsou „předměty určující hranice hřiště…, předměty mimo hřiště a všechny konstrukce, prohlášené soutěžním výborem za nedílnou součást hřiště“? Tyto překážky, označované někdy jako integrální závady (Integral Obstructions), mohou nabývat nejrůznějších forem. Bývají to například trosky kamenných venkovských stavení, plotových zdí, opěrných tarasů apod. Možná, že i část Hadriánova valu, plnící tuto roli, by se našla… Uvedené struktury, na klasických hřištích dnes velmi pečlivě chráněné, jsou ozvěnou a připomínkou raného stadia golfu, hraného bez omezení hranicemi – po dlažbě přilehlých ulic zrovna tak jako v „měkkém“ terénu. Stavby a konstrukce všeho druhu zůstávaly ve hře, protože byly považovány za přirozenou součást krajiny. V současnosti už se takto většinou neuvažuje. Vše nepotřebné je jednodušší odstranit z cesty. V důsledku toho zřejmě poněkud ubylo legrace – i když, pravda, přibylo bezpečnosti – chtělo (či mělo?) by se spravedlivě dodat… Z cyklu: „Golfová hřiště pro architekty a urbanisty“ V příští kapitole se budeme zabývat psychologickými faktory.


r o z h ovo r bu s i n e s s

Andrea Natale

Následujte svůj instinkt ... a dělejte věci dobře

Andrea Natale je generálním ředitelem DéLonghi, Česká republika, s působností u nás a na Slovensku. Pod jménem Natale najdete na serveru ČGF jména celé rodiny: Natale Andrea 18,2, Natale Stanislava 18,3, Natale Camilla 47, Natale Mattia 54, a dál mi síť řekla, že společnost DéLonghi neustále expanduje. 50


K

napsal Leoš Kopecký nafotil Jakub Joachim

romě toho je DéLonghi také schopna zařadit se ve světě velmi dobře se svými italskými výrob‑ ky, vítězícími svým designem, sty‑ lem a kvalitou použitých materiálů. Je to spo‑ lečnost, která se pohybuje v sektoru pohod‑ lí a krásy v obchodních odvětvích topení, kli‑ matizace, úpravy vzduchu, kuchyňka, samo‑ zřejmě s kávovary, příprava jídel, úklid a čiště‑ ní domácnosti a žehlení. Káva, kterou jsem od pana Natale dostal, byla opravdu výjimečně dobrá. Zaujetí, s jakým mi představoval pro‑ dukty DéLonghi, směs káv, speciálně připra‑ vovanou pro DéLonghi a Kenwood, a origi‑ nální přístup k práci celého týmu, jsou jen těž‑ ko vylíčitelné. Pohled do očí, podání ruky – a už to jelo…a jakým fofrem! Podívejte se, tohle je zázrak! Kapučíno (cap‑ puccino) jedním stiskem. Stiskem tohoto tla‑ čítka se z nádoby nasává mléko, v této hlavi‑ ci se směšuje pára, vzduch a mléko a z trys‑ ky už vychází ta fantastická našlehaná mléčná

Nevěřím totiž, že si někdo koupí poměrně drahý přístroj jen proto, aby si vařil kávu. Myslím si, že naši klienti si s přístrojem kupují i kus kouzla Itálie, cestu ke kráse, přijetí a pochopení tradice. pěna přímo do šálku a tím vzniká kouzlo. A to je skutečně ta pravá hodnota, kterou lidé od nás kupují. Když tohle při prezentaci vidí zá‑ kazník a má skutečně peníze, moc už nepře‑ mýšlí a koupí to. Za tímhle se pravděpodobně skrývá podstata našeho úspěchu na trhu. Myslíte tedy, že vaši zákazníci se při nákupu nerozhodují jen rozumem? Naši zákazníci si kupují nejen skvělé výrob‑ ky. Oni si od prvního okamžiku kupují výro‑ bek, ke kterému mají vztah. Jsou na něj hrdí. Prezentace a prodej, to je pochopitelně po‑ řád práce, ale pro nás je to částečně i zábava. A až se jednou probudím a řeknu si, to je hrů‑ za, zase do práce, tak to bude konec, to už ne‑ budu moct. Ale tak to dnes není. Všichni, kteří s námi pracují, tento proces chápou jako něco, co je trošku víc než práce, a pochopitelně zá‑ kazníci to cítí. V tom je jádro našeho úspěchu. Jak získáváte Čechy k pití kvalitní kávy, potažmo k její výrobě? Jsou to už tři roky, co jsme začali působit na českém trhu, ať už značka DéLonghi nebo Kenwood, který jako značku koupilo DéLonghi v roce 2001. Jsou to pořád dvě značky, ale o obě

pečujeme se stejnou logikou. Za ty tři roky jsme dosáhli fantastického úspěchu. Nejen v počtech prodaných výrobků, ale i v tom, jak nás lidi vnímají. Po celý rok máme tolik pre‑ zentací, že si to ani nedokážete představit, pro‑ tože každý rok kupujeme přes 8 000 kg kávy jen na to, aby ji lidé mohli ochutnat. Aby měli šanci se nadchnout. Velmi často se stává, že při prezentacích za námi chodí lidé a až spikle‑ necky nám pyšně říkají: já už doma DéLonghi mám. Jsou na to hrdí, jako by patřili do rodiny. To je velmi zajímavý efekt. Nevěřím totiž, že si někdo koupí poměrně drahý přístroj jen pro‑ to, aby si vařil kávu. Myslím si, že naši klienti si s přístrojem kupují i kus kouzla Itálie, cestu ke kráse, přijetí a pochopení tradice. Kde všude prezentace děláte? Samozřejmě na prodejnách, ale také se sna‑ žíme nacházet stále nová prostředí, kde by se mohli nacházet naši potenciální klienti – třeba právě golfové turnaje, nebo hodně jsme pra‑ covali s  advokátní komorou. A právě z těch‑ to prezentací se zrodila myšlenka mít vlastní kávu. Ještě donedávna jsme dělali prezentace s jinými značkami kávy, ale lidé sami za námi přišli a ptali se: vy nemáte vlastní kafe? A tak

51


r o z h ovo r bu s i n e s s Vaše manželka má stejně dobrý HCP jako vy. Je to proto, že vás následuje? Manželka je šikovnější než já a asi bude časem i lepší. Vzala si více lekcí u trenérů, má výbor‑ nou krátkou hru.

jsme si nechali od jednoho z největších distribu‑ torů v Itálii připravit speciální směs kávy a k tomu jsme přidali ještě naše originální šálky, aby dojem byl kompletní. Je jasné, že ty zásadní věci v živo‑ tě jsou jiné, jiné závažnosti, ale každodenní život, jeho vnímání a radost z něj, se sestává z mnoha a mnoha hezkých maličkostí a ty my přinášíme.

Rozčilujete se při hře? Vybuchujete? Vím, kam otázkou míříte, ale jen velmi zřídka. Nenaštvu se, když pokazím jednoduchou ránu, ale jednou mi na turnaji někdo odehrál můj míč, a to jsem se fakt naštval. Nebo když jsou na hřiš‑ ti opravdu pomalí hráči. Je pochopitelné, že když někdo s golfem začíná, tak je pomalejší, ale nikdo nemůže při normální hře hledat míč čtvrt hodiny. To je bezohledné. Možná se ale víc mé emoce projeví, když se mi rána podaří. Golf je i esteticky krásná věc.

Vy, Italové, jste na „své věci“ opravdu hrdí. To až se my naučíme, budeme velmi bohatým národem. Ona to tak úplně není pravda. Moje manželka je Češka a myslím si, že její hrdost, hrdost Če‑ chů třeba na rodinné kořeny, je mnohem silněj‑ ší, než jakou mají Italové. Vy třeba po generace zpíváte stejné písničky – přesně ty, které zpíval dědeček, pradědeček. To je velmi silné. Odkud, v Itálii, pocházíte? Mým rodným městem je Como. Je to nádherné místo, o kterém svět nic nevěděl až do té doby, kdy si tam George Clooney koupil vilu. Teď Como znají všichni. Je asi 50 km nad Milánem a město žije tradiční výrobou hedvábí, kterým jsou zásobovány módní závody v Miláně. Právě tam jsem studoval a mohl vdechovat atmosfé‑ ru módy, designu, umění a mistrovství řemesla. Ať už budu v životě dělat cokoli, bude to v tom‑ to duchu a tím jsou ovlivněny i naše prezentace. Často se diskutuje, co je to vlastně Itálie, jestli koloseum nebo mandolína. Já si myslím, že Itá‑ lie je přesně tohle. Citlivý vztah a úcta k umění, kráse, designu a tradičním řemeslům. Ručně šité boty jsou šperkem na nohou – a tam si myslím, že je opravdová síla Itálie. A tuto představu chci přenést do toho, co děláme my. Co pro vás znamená golf? To je asi 4 roky stará historie. Vůbec mě golf ne‑ zajímal a cítil jsem se mu skutečně vzdálený, ale jednou jsme se náhodou s manželkou dostali do Hostivaře a tam jsme to zkusili. Je mnoho dů‑ vodů, proč se nám to na první pokus zalíbilo. Mé ženě proto, že mě tak snadno dostala ven na vzduch na procházku, protože v podstatě jsem obvykle velmi líný, ale pro mě se golf stal doslo‑ va potravou pro mysl. Po pracovním dnu, když vyjdu na hřiště, je to pro mě fantastické odre‑ agování. Kdybych měl odpálit na drivingu třeba jen 100 míčů nebo jen obejít pár jamek, potře‑ buji to udělat. Potřebuji opravdu tak třikrát týd‑ ně hrát. Někdy uteču z práce dřív, zavolám ženě, ať jde také nebo že přijdu později, ale musím. Jaký jste hráč? Na začátku jsem měl několik lekcí od trenérů – pravděpodobně bych byl mnohem lepší, kdy‑ bych se nechal více vést trenérem, ale pro mě je golf výzva úplně ve všem, takže já sám na sobě

Vaše manželka hraje krásně, že? Ano.

Nebudu brát nějakou lehkou hůl, chci to zahrát rovně i daleko, a s trojkou železem se skutečně bavím. Člověk musí výzvy přijímat, překonávat věci, v tom okamžiku se cítím živý. zkoumám a učím se, jak to vlastně funguje. Ku‑ puji si knihy, videa o golfu. Zalíbilo se nám to na‑ tolik, že obě naše děti hrají také. Je to krásná věc, když můžeme hrát všichni společně. Dokonce i do budoucna, až budou děti velké. Teď je jim 12 a 14 let, ale až jim bude víc, budou se třeba otra‑ vovat tím, že mají strávit víkend se svým otcem. Na golf s námi ale určitě rády půjdou. Já jsem jako kluk tak trochu jen hrával fotbal, ale v golfu jsem objevil skutečnou krásu. Ať už jsem na hřiš‑ ti sám, s rodinou, s přáteli, je to nádhera. Hrajete i v Itálii? Ne, nikdy jsem tam nehrál, přestože kousek od mého rodného domu je hřiště. Ale většinou létám, takže problémy s holemi a tak. Máme s manžel‑ kou takovou polemiku, protože ona chce létat hrát do Turecka, Španělska, prostě do tepla, a já chci jet do St. Andrews, to mě přitahuje. Jako nejoblíbenější golfovou věc jste si vzal na focení trojku železo… No, právě. To je ta nekonečná výzva. Říkám si: nebudu brát nějakou lehkou hůl, chci to zahrát rovně daleko, a tady se skutečně bavím. Člověk musí výzvy přijímat, překonávat věci, v tom oka‑ mžiku se cítím živý.

52

Co je váš nejsilnější zážitek? Dlouhá, dlouhá, dlouhá rána! Drive je asi ten nejzásadnější rozdíl mezi mužským a ženským golfem. Samozřejmě že golf není o tom, kdo to dá nejdál, ale někdy jo. Viditelně milujete i u golfu estetiku, jaký máte vztah k umění? Mojí velkou vášní je kino a veškeré vizuální zále‑ žitosti – obrazy, fotky. A lidé, kteří se mohou to‑ muhle věnovat, to jsou opravdoví šťastlivci. Kdo může ve své práci dělat tyto aktivity, ten to vy‑ hrál. Jde o komunikaci emocí a výtvarníci mo‑ hou do svých emocí, představ, imaginací zapo‑ jit další lidi, miliony dalších lidí. To je fascinující. A co je vaší vášní? Já jsem vystudoval ekonomii, ale mou vášní bylo psaní. Zkoušel jsem i pracovat jako co‑ pywriter v reklamní agentuře a dělal jsem to asi rok a kolem mě byli lidé, kteří viděli věci a byli schopni je vyjadřovat fantastickým způsobem. Byla to pro mě výborná zkušenost. Kdo může dělat takové věci, třeba točit velké filmy, vyjád‑ řit se tak, že se zapíše do myslí lidí, ten se stá‑ vá nesmrtelným. Umění je vlastně taková vyšší úroveň, rozměr našich životů. Říkávám svým dětem: sledujte instinkt, to, po čem skutečně toužíte. Mně rodiče říkali, studuj ekonomiku, ta tě uživí, ale myslím si, že to tak není. Úspěch není v tom, že se naučíte ekonomiku a tu pak používáte v práci, to přece může udělat každý. Možná kdybych studoval čtyři roky literaturu, dělal bych třeba totéž, ale ještě nějak jinak bych věci spojoval, vytvářel. Ne, člověk má jít za tím, co se mu líbí, co mu imponuje, ale je důleži‑ té, aby to dělal opravdu dobře. Tam je ten klíč k úspěchu a spokojenosti.


p ř e d p l at n é

Nenechte si ujít žádné ý d ž a k s á v o r p u t e j i f t l o o r G p r u Fo v e l s e t á k s í Z u o v i l měsíc. h e l o p s , u k n á t . s u u s i e p r u d a ko u o n a d u a n i t c s u o b d i a r r t e t dis j e l ě d u – KA ý v o k NOVIN r á d e t j u r a d a m ý é k n z í t l a b l p d e ř svým p é t e l u o v d č a K n 0 r 9 e 9 1 a z F vouch OL G 225 5 8 9 OR 5 F 2 2 o u s i neb z p c . f o l o s g r a o č ww.f w a n í c a fo r m více in

Nyní nová možnost objednání předplatného na www.forgolf.cz nebo na tel. 225985225


číslo našeho časopisu!

Dárek pro každého nového předplatitele digitální fotoaparát nikon COOLPIX S3000 platí při objednání do 2. 12. 2010


rubrika

Věnujte členstv ís přátelům jako vým blízkým nebo vá n o č n í d á Dárkové váno rek! ční vouchery u nás zakoupíte s 1 0 % slevou na všechny druhy čle

nství.

56


p r av i d l a Jeho text vypadá takhle: 6 – 6. Výsledky ve hře na rány a. Zapisování výsledků Po každé jamce by měl zapisovatel společně s hráčem zkontrolovat jeho výsledek a zaznamenat jej do výsledkového lístku. Po skončení kola musí zapisovatel výsledkový lístek podepsat a předat jej hráči. Jestliže výsledky zapisovalo více zapisovatelů, musí každý z nich podepsat tu část, za kterou odpovídá.

Do dalšího kola tak kvůli nepodepsané kartě neodstartovali dva hráči, kteří rozhodně nepatří mezi zajíce.

„SKÓRKARTA“ Letos se nám stejně jako v loňském roce při Grand finále Pilsner Urquell Czech PGA Tour na Kaskádě stala divná věc. Jako by to Kaskáda přímo přivolávala... napsal Michael Jon foto Archiv

K

dyž jsme měli vloni za sebou první sady jamek, napadlo kolegu Jirku Kubelíka projet v rychlosti odevzdané score karty. Tak, jenom jestli jsou všechny v pořádku. Už v první malé hromádce, náhodou oddělené z té hromady karet, se po chvíli Jirka zarazil a v očích se lesklo nefalšované šílenství... „Věřil bys tomu?“ V ruce držel kartu, na které chyběl podpis hráče. „Pojď, projedeme radši všechno...“ A tak jsme se zanořili do karet a po několika vteřinách už byla na desce recepce další. Ten-

tokrát chyběl podpis zapisovatele. Do dalšího kola tak neodstartovali dva hráči – respektive hráčka a hráč, kteří rozhodně nepatří

spíš jako hec: „Pojď, kouknem radši na karty...“ Jeho obličej po deseti vteřinách bych vám přál vidět. V ruce držel kartu Dana Šti-

Rozhodnutí 6 - 6b / 1 říká, že není trestné, pokud si hráč a zapisovatel zamění kolonky a podepíší kartu „obráceně“. Je důležité, aby karta byla podepsána zapisovatelem a hráčem. mezi zajíce a zkušeností mají na rozdávání. Ve finále chyběli Zuzka Mašínová a Ondra Trupl. No a letos? Po prvním kole říkám Jirkovi Kubelíkovi, a myslel jsem to

ky a bylo jasné, že Dan si s námi finálové kolo v letošním roce taky nedá. Pravidlo, které na všechny takové případy pamatuje, má číslo 6 – 6.

57

b. Podepsání a odevzdání výsledkového lístku Po skončení kola by měl hráč zkontrolovat svůj výsledek na každé jamce a případné sporné body vyřešit se Soutěžním výborem. Hráč musí zajistit, aby zapisovatel nebo zapisovatelé podepsali výsledkový lístek, sám jej podepsat a co nejdříve jej odevzdat Soutěžnímu výboru. TREST ZA PORUŠENÍ PRAVIDLA 6 – 6b: Diskvalifikace. V poznámce je pak už jenom upozornění, že za správné sečtení výsledků a započítání handicapu uvedeného na výsledkovém lístku odpovídá Soutěžní výbor. Pojďme si ještě popsat v rychlosti důležitá rozhodnutí, která podpisy na score kartě řeší. Tak například Rozhodnutí 6 – 6b / 1 říká, že není trestné, pokud si hráč a zapisovatel zamění kolonky a podepíší kartu „obráceně“. Ono obecně vůbec platí, že je důležité, aby karta byla podepsána zapisovatelem a hráčem. V Pravidlech není ani slovo o tom, kde tyto podpisy mají být. No a pak ještě jedno Rozhodnutí. 6 – 6b / 2 uznává jako podepsanou takovou score kartu, ve které hráč místo podpisu napíše pouze své iniciály. No a to by mohlo stačit.


v y b av e n í KOLEKCE IAN POULTER DESIGN – BLACK WATCH Jedná se o limitovanou edici oblečení a doplňků, kde je kladen důraz na materiál a sladění celého outfitu. Skvělý design a funkčnost nepromokavého oblečení s tříletou garancí nepromokavosti. Bunda a kalhoty jsou navrženy pro výdrž 25 000 mm (Gore-TEX má 20 000 mm). Pro měsíc listopad je připravena speciální nabídka: při zakoupení dvou libovolných produktů z kolekce Black Watch SLEVA 20 %. Ceny: Golfová nepromokavá bunda IJP Black Watch – 6090 Kč Golfové nepromokavé kalhoty IJP Black Watch – 4590 Kč Golfová šála IJP Black Watch – 2090 Kč Cestovní taška IJP Black Watch – 6190 Kč Golfový deštník IJP Black Watch – 1190 Kč

Není

špatného počasí...

Však tuto nejcitovanější golfovou hlášku jistě budete znát a není třeba ji doříkávat. Co udělat ale pro to, abychom se nestali špatně oblečenými golfisty? Podívejme se na aktuální nabídky domácích prodejců, co nám radí. Jak je vidět, někdy může pomoci třeba jen dobrá impregnace..

PRODEJCE GOLFPALACE tel.: 608 270 005 www.GolfPalace.cz

58


napsali Redakce & prodejci foto archiv prodejců

Bunda „2 in 1“ Oscar Jacobson Bunda z kvalitního lehkého softshellu, nepromokavá, prodyšná, větruvzdorná, stretch zaručuje vynikající ergonomii, černá, s teplou vnitřní bundou v barvě skořicové, obě možno používat samostatně, stejně elegantní na golfu jako ve městě a na cestách. Cena: 8690 Kč

PRODEJCE Oscar Jacobson/Casall V Jámě 1 110 00 Praha 1 tel.: 224 162 162 www.golfleisure.cz

Röhnisch pro dámy Je libo dámský svetr značky Röhnisch, materiál lambswool v kombinaci antracitově šedé a fialové (2850 Kč), anebo dámská větruvzdorná, lehce zateplená, vesta v módní fialové barvě (2890 Kč)? Obojí tvoří v každém případě krásný a praktický komplet. Cena: 2850 Kč, resp. 2890 Kč

59


v y b av e n í Stylově s FootJoyem Stylové a sportovní bundy od společnosti FootJoy, která vám garantuje nepromokavost za každých podmínek. Spodní boční kapsy poskytují komfort a teplo oběma rukám. Stahovací systém spodní části bundy, ovládaný z vnitřku kapes, umožňuje jednoduché nastavení šířky. Zahlazené švy poskytují komfort a umožňují hráči provádět kompletní rozpětí pohybů. Voděodolný přední zip a pružné panely látky po stranách kopírují pohyb hráče a udržují ho v suchu. Nastavitelné voděodolné manžety a kapsa na score-kartu. Ceny: FootJoy DryJoys Sport Rain Jacket (modrobílá): 4690 Kč FootJoy DryJoys Sport Rain Shirt (bílý): 3990 Kč FootJoy Womens Rain Jacket (fialová – bílá): 4990 Kč

PRODEJCE SprintSport T. G. Masaryka 38 360 01 Karlovy Vary Tel: 602 720 243 nebo Husitská 15 130 00 Praha 3 tel: 602 175 965 www.sprintsport.cz

PRODEJCE GolfProfi Store Praha Sokolovská 100/94 180 00 Praha 8 GolfProfi Store Brno Zábrdovická 15/16a 615 00 Brno tel.: 606 130 130 www.golfprofi.cz

Srixon All Weather rukavice dámské barva růžová, světle modrá, ideální rukavice do sychravého počasí, balení v páru. Cena: 400 Kč

Deštník, rukavice, nebo obojí? Cleveland Deštník Gustbuster – modrobílý dvouvrstvý golfový deštník do nepříznivého podzimního počasí. Cena: 1100 Kč PRODEJCE Toužimská ul. (zelená závora mezi Letňany a Kbely) 190 00 Praha 9 tel.: 777 109 130 www.bestgolf.cz

STUBURT SHORT SLEEVE WINDSTOPPER Windstopper Stuburt je designově vyroben podle posledních golfových trendů. Je velmi lehký, slušivý a opravdu chrání před prudkým větrem. V nabídce jsou také varianty s dlouhým rukávem. Materiál je 100% polyester. Vyrábí se ve 3 barevných kombinacích. Cena: 1490 Kč

STUBURT PRO AM SUIT Oblečení STUBURT PRO AM SUIT obsahuje nepromokavou bundu a kalhoty do deště a proti větru. Golfisté mohou vybírat ze dvou barevných kombinací (černá nebo černo-modrá). Oblek Stuburt je vyroben z nepromokavého 100% polyesteru. Vodní sloupec je 8000. Příznivá je také cena tohoto kompletu. Cena: 3590 Kč

60


TIGER CUB WINDSHIRT Stylový neprofuk se zipem, dlouhý rukáv, dvě kapsy, stahování v pase, odolný proti dešti a větru. Je vhodný pro děti ve věku od 3 do 15 let. Materiál: nylon, barva: oranžově/černo/bílá, prodává se ve velikostech XS, S, M, L. Cena: 1100 Kč

Zastavte nepřízeň, impregnujte! IMPREGNACE – WATERSTOP je univerzální impregnace na všechny druhy usní a textil. S touto impregnací je pro vás nepříjemná vlhkost minulostí! Použít se dá na obuv, bagy, deštníky, rukavice, oděvy, koženou galanterii a mnohé další. Dlouhodobý efekt (proniká při aplikaci do celé hloubky), vhodná i na TEXové materiály. Obsahuje UV filtr, který chrání useň před vyblednutím vlivem slunečního záření, zachovává useň prodyšnou. Obsah: 200 ml, 300 ml, 400 ml Cena: podle velikosti obsahu

TIGER CUB DEŠTNÍK Dětský deštník, vhodný pro všechny věkové kategorie. Jednoplášťová stříška, laminátová konstrukce, TPR měkká rukojeť. Materiál: nylon, barva: oranžově/černá. Cena: 490 Kč PRODEJCE THEMA TRADE s.r.o. Kala 163 252 28 Černošice Tel: 602 507 097 www.tigercubgolf.com

PRODEJCE HOOK company Vnoučkova 840 256 01 Benešov tel.: 317 721 231 www.hook-golf.cz

INZERCE

61


rubrika

62


v y b av e n í

Buginyluxus,– extravagance a adrenalin

napsal Ivo Doušek nafotil Ivo Doušek & archiv značek

Samostatnou, i když mírně související odnoží golfových vozíků, jsou buginy. I tam se novinky vyčleňují z šedi ostatních, ponejvíce zelených, modelů. Má to dobré důvody.

N

ejvíc bugin kupují samozřejmě golfové resorty a hotelové komplexy, ale počet privátních majitelů bugin ve světě přesahuje už 100 000 a odhad pro 2012 počítá s nárůstem o dalších dvacet tisíc. A to už je nějaká klientela! Pokrok zde chvátá mílovými kroky. Před pár lety proběhla tiskem zpráva, že nějaká americká firma začala vyrábět nejdražší buginu světa – asi za 9 000 dolarů. To není málo a bugina byla náležitě vyšperkovaná, ale kdeže loňské sněhy jsou – už je to dávno překonáno! Podívejme se na pár zajímavých kousků.

9 000 USD za buginu nestačí Asi nejkrásnější, dost extravagantní, jsou autíčka Garia-Cart. Překvapivě je nevyrábějí v žádné z tradičních golfových bašt, ale v Dánsku! Mladá privátní firma si před pěti lety vytkla cíl být nejlepší na světě. Spojili se doslova s celým světem: buginy se vyrábějí ve Finsku, ve stejné továrně jako Porsche Boxter a Cayman, pohony přicházejí z Itálie, hliníkové profily od výrobce,

Trošku jiná palubní deska... a vedle i sedadla... (obojí Garia)

který dodává pro Aston Martin, Jaguar a Volvo, dokonce i ledničky jdou z továrny, která dělá pro Maybach a Bentley. Údajně se jedná o „nejluxusnější kousek golfové výbavy na světě“, tak praví reklama. Hliníková kapota, tříkilowattový motor, napájený osmi bateriemi, provedení v mnoha barvách, integrovaná lednička, vnitřní světlo, vyhřívání předního

63

skla, stěrače s ostřikováním, automatické čištění světel… Základní varianta stojí 14 500 euro, kupují si ho zejména hráči, kteří mají apartmán přímo u hřiště, nebo ty nejdražší resorty. Ale Garia dokáže být ještě o mnoho dražší! Na dubnové monacké výstavě aut Top Marques Monaco (jediná výstava, kam smějí jen superauta) byla k vidění Garia Limited Edition, au-


v y b av e n í

Garia je luxusní hned na první pohled

Bugina paní Ruth Perry

tíčko s cenou 39 000 euro. To už je cena! Milion na stole v českých… no, nekup to! Samozřejmě to má spoustu ručně vyráběných a zcela originálních detailů, střecha je zespod tapecírovaná alcantarou, karbonová střecha, dvoubarevná sedadla, luxus non plus ultra. Kupci se jistě najdou… Garia jde s dobou: vyvinula i verzi LSV – low speed vehicles, to jsou zase golfová autíčka, ale připuštěná oficiálně do silničního provozu. K dostání zatím jen v Americe, rychlostní limit 50 km/h. Vozítka budoucnosti? Ne, realita dneška!

Evolution - téměř soběstačný Na letošní podzimní výstavě Golf Europe získala třetí cenu v nabité kategorii golfových vozíků a bugin mašina Evolution Car firmy Komperdell. To je proti Gariím skok zpět na zem, ale skok správným směrem – vynikající stroj v relativně normálních cenových relacích.

Designovým experimentům se meze nekladou...

Buginy Komperdell na výstavě Golf Europe

Počet privátních majitelů bugin ve světě přesahuje už 100 000 a odhad pro 2012 počítá s nárůstem o dalších dvacet tisíc. A to už je nějaká klientela! Evolution Car má dynamický design, plný síly, je sportovní, nabitý energií. Dokáže šplhat i do svahů o sklonu 45 stupňů, má vypínatelný pohon všech 4 kol. Při jeho vypnutí jede až 70 km/h, při 4 x 4 do 55 km/h. Je vybaven výkonným čtyřkilowattovým elektromotorem a  regenerativním brzdovým systémem – při brždění se dobíjejí akumulátory. Evolution Car může být doplněn solárním panelem na střeše, pak je z něj stroj s hybridním napájením (solarhybrid). Tak se jeho dojezd dá zvýšit až na 160 km, tím se z něj stává i ide-

64

ální dopravní prostředek pro hotelové resorty, při tamějších kratších dojezdových vzdálenostech se dobíjí jednou za dlouhou dobu… A pozor – další volitelné doplňky výbavy jsou velice bohaté: závěs na přívěsný vozík, zimní pneumatiky, úzké pneu pro provoz na pevném povrchu, uzamykatelný transportní box na střechu, nosič lyží… Taky vyhřívání sedadel, lednička, přípojka na nabíjení mobilu. Na rozdíl od Garií se s Evolutionem asi budeme setkávat častěji.

Adrenalin se zelným monstrem Komperdell vyrábí ještě jednu pozoruhodnost – Green Monster Bike. Vypadá to jako vybrakovaná motorka s širokými koly, sám motor je malý, je určena pro jednoho hráče, jezdí do 25 km/h s dojezdem až 70 km, váží asi 45 kg, hole se na ní vozí v bagu nebo po jedné zapíchané ve zvláštním držáku, do něj se jich vejde právě 14.


Evolution Car taky nevypadá špatně

Jako doplňky se dají dokoupit široká kola, vhodná na sníh nebo na štěrkové cesty, to znamená, že Monster Bike je použitelný v zimě, ale také v létě jako sjezdový stroj. Produkt vysloveně pro lidi mladé duchem…

Route 66 nach Kitzbühel A ještě jedna zajímavá bugina jezdí po greenech, ovšem jen v Kitzbühlu. Je jen jediná na světě, vlastní ji paní Ruth Perry, lehce extravagantní kitzbühlská rodačka, která prožila část života v Americe. Tam před pár lety přemluvila jejího vlastníka, aby jí buginu prodal. Je krémově bílá, krásná, kapotovaná do tvaru starých amerických aut, má i značku (na ní je ale napsáno pouze Route 66 podle slavné silnice). To určitě souvisí s výslovností jejího křestního jména – Rút. Paní Ruth je velmi pilná hráčka, takže se svou buginou jezdí téměř denně, a to nejen po čtyřech kitzbühlských hřištích, ale přepravuje se klidně i po ulicích a silnicích mezi nimi, s autíčkem vyjíždí i na nákup! Evidentně to nikomu nevadí, v podstatě to patří k místnímu koloritu stejně jako koňská spřežení… a místní turismus má o atrakci víc.

INZERCE

Na luxusních buginách září každý detail


rubrika

66


sta lo s e

Pohár mistrů na Konopišti Šestý ročník prestižního turnaje Tipsport Pohár mistrů golfových klubů se odehrál na golfovém hřišti Konopiště za nádherného slunečného počasí. Na start se postavilo 39 mužů a 34 žen z klubů celé České republiky, kteří první den hráli D´Este, druhé finálové kolo proběhlo na hřišti Radecký. napsali a nafotili kluby & promotéři

V

sázce bylo nejen vítězství z tradičního turnaje, ale také finanční odměna. Na konto klubu, jehož reprezentant zahraje nejlepší součet ve dvou kolech, totiž putuje 50 tisíc korun od titulárního partnera tohoto klání – společnosti Tipsport. Tato finanční částka směřuje na rozvoj mládežnického golfu daného klubu. Na nádherně připraveném hřišti se odehrály velmi dramatické souboje – a to především v kategorii žen. Po prvním kole se na vedoucím místě usadila Kateřina Černá z GK Čechie (74 ran), ale hned o dvě rány za ní byly Markéta Šubrtová (GC Praha) a Petra Kvídová (Royal GC Mariánské Lázně).

V nedělním finále se dívky rozehrály k ještě lepším výsledkům a nakonec se na celkovém počtu 148 ran zastavily dvě hráčky – Kateřina Černá (74-74) a Petra Kvídová (76-72). O vítězce se tedy muselo rozhodnout v rozehrávce. V play-off se prosadila zkušenější Petra Kvídová, která parem potvrdila své vítězství na Tipsport Poháru mistrů golfových klubů ČR v kategorii žen. Mezi muži na podobné drama nakonec nedošlo, ale i tady nebyla nouze o zajímavé okamžiky. Na vedoucího muže po prvním kole Seana Davidsona z GK Karlštejn se v průběhu finálového dne dotáhl Aleš Kořínek z GC Olomouc. Bohužel udělal na osmnácté jam-

67

ce nešťastnou chybu: nevědomky si kopl do míče a byl penalizován. Právě tato „rána“ rozhodla o tom, že vítězem kategorie mužů se stal Sean Davidson (71-73). Pro nešťastného Aleše Kořínka tak zbylo druhé místo (72-73) a třetí skončil Martin Blažek (77-77) z Beskydského GC. Finanční prémie ve výši 50 tisíc korun na podporu mládežnického golfu putuje do GK Karlštejn, díky vítěznému součtu 144 Seana Davidsona. Sedmý ročník Tipsport Poháru mistrů golfových klubů ČR proběhne opět v resortu GC Konopiště 8. - 9. října 2011. www.czechgolfproduction.cz Nafotil Ota Mrákota


sta l o s e

Typický pohled na

Hele, a teď dávej

pozor, kam mu ten balon

klubovnu z 18 jam

ky

poletí ...

Poslední

kopírá Jak přes

k ...

ForGolf a přátelé na Dýšině

Výherce voucheru do firmy charitativ DIC a zást ního proje upkyně ktu Skutk y naděje

na jednoho Hezké rozložení sil - dvě

Dýšina je

zasazená

v lesích a

je opravd

u krásná

Flig Odpal v dešti

ly h hty š

p ezky

o sob

ě


napsala Marcela Chrpová nafotil Jakub Joachim

Tlačit

do ko

pečka

je vžd ycky m

Při psaní článků o našich turnajích si letos připadám trochu jako meteorologické zpravodajství, pršelo/nepršelo, a na Dýšině to opět nebylo jinak.

akačk a

Jak to za

hrát, aby

zůstal na

greenu

Kam jsi to asi zahrál

ví Prezentace a poradenst

firmy DIC

Stavebnici Gecco a dárkovou sadu na Vánoce od firmy Aba dostali všichni hráči

ve telu Dilly em v ho stka yt s golf lfi b o o g p a to n ta la Poukaz nu vyhrá hgarste Windisc

Nechat se

zkrášlit p

o hře je vž dy příjem n

é

D

ýšinu jsme si vybrali jako poslední turnaj naší Tour nejen kvůli blízkosti od Prahy, ale také proto, že se tam všichni rádi vracíme. Krásné hřiště, zasazené v lesích, těžká ostrovní jamka, zajímavé odpaliště na jamce č. 16, kdy pánové pálí z výšky do údolí, prudké stoupání na další jamku, a potom skvělé zázemí v klubovně, to vše činí toto hřiště nezapomenutelným. Pokud vás zajímá, jaké bylo počasí, opět jsme se rozhodli pro model pršelo/nepršelo. Ještě navíc po krásných slunných dnech ke konci září přišlo silné ochlazení, k tomu ten prudký dlouhotrvající déšť... Takže nebylo divu, že mnoho z golfistů, kteří na turnaj byli přihlášeni, se v den turnaje omluvilo. Asi už měl každý letošního „mokrého golfu“ plné zuby. Sice je pravda, že v den turnaje přestalo přes den pršet a docházeli jsme bez deštníků, ale naprosto ideální podmínky pro golf to opravdu nebyly. O to víc zaslouží poděkování za účast ti, kteří dorazili a turnaj došli. Těch statečných bylo skoro sedmdesát. Mohli proto v  klidu vy‑ užít doprovodného programu našich partnerů, firem DIC a Omega Optix, dále líčení a i předpovědi z karet. Pohoštění bylo letos také velmi dobré a nálada v  klubovně byla skvělá. Rozdaly se všechny ceny a každý si domů odnášel malý dárek od firem Gecco a Aba dárky. Pro golfisty sice již naše turnaje skončily, ale pro nás už začíná nová sezona 2011, pro kterou již teď začínáme domlouvat a připravovat termíny pro naši jubilejní – historicky již desátou velkou Tour. Všechny dostupné informace naleznete na našich stránkách www.forgolftour.cz


sta l o s e

Marek Nový se s těžkým hřištěm popral nejlépe

ECHT CHALLENGE 2010 Aneb ostrý test na Kynžvartu. Velice sportovní osmnáctka na západě Čech přivítala výběr nejlepších profesionálů a amatérů v turnaji, vypsaném na osmnáct jamek. Přítomny byly i kamery a všechno bylo k vidění na ČT4.

Ondra Lieser, nejlepší amatér

Lukáš Tintěra vedení neudržel

70

V akci je „domácí“ Martin Peterka


napsal Michael Jon nafotil Antonín Krčmář

Petr Skopový se díky druhému kolu dostal na třetí dělené místo

Další bronzový muž pořadí: Ondra Lébl

Jan Juhaniak zahrál první kolo naprosto fantasticky

Vítěz s putovním pohárem, doma bude mít Marek na zdi plaketu

H

řiště samo o sobě, už tak dost těžké, bylo v prvním kole vystaveno extrémním povětrnostním podmínkám. Tedy respektive hlavně třicet pět hráčů a tři hráčky. Jen pro dokreslení situace. Devátá jamka na Kynžvartě nabízí výjimečně obtížnou ránu z odpaliště. V přímém směru hry na jamku je potřeba z černých odpališť, odkud startovali muži, zahrát carry 218 metrů na souš přes překrásný rybník přímo proti zámku. V  tréninkových kolech v  sobotu a v  neděli foukal příznivý vítr do zad. Přes vodu se dostal každý, kdo aspoň trochu slušně trefil míč. V pondělí v nárazech vítr dosahoval rychlosti přes šedesát kilometrů za hodinu a vál hráčům na odpališti přímo do obličeje. Devítka se tak stala pekelně těžkým testem. Jak okomentoval jeden z  hráčů: „Prima, povinně jsme utopili každý jeden míč drivem z odpaliště a z dropzóny jsme si užili i tak pořád těžký par čtyři...“ Hrálo se na plnou délku hřiště (muži černá,

ženy s třemi odpališti, prodlouženými v rámci zachování handicapových podmínek z modrých na žlutá) a v jediné kategorii open. V pondělním prvním kole zahrál ve velice těžkých

Moje sázka s autorem designu hřiště Jaroslavem Peterkou, že hřiště někdo obejde v součtu dvou kol pod par hřiště, žila. podmínkách skvěle Lukáš Tintěra. A to v paru hřiště. Moje sázka s autorem designu hřiště Jaroslavem Peterkou, že hřiště někdo obejde v součtu dvou kol pod par hřiště, žila. Skvěle zahrál taky Jan Juhaniak. Jeho sedmdesát pět ran bylo možná ještě překvapivějším výsledkem než Lukášových sedmdesát dva. Následovala skupina hráčů o jednu ránu zpět.

71

Ve druhém kole už vítr aspoň trochu utichnul, teplota ale pořád připomínala spíš severní část Evropy. Lukáš Tintěra si „přivydělal“ dvě trestné nevrácením míče po přemarkování hned na druhém greenu a právě tyhle dvě rány mu pak chyběly na první místo. Moje sázka tak vzala za své... Honzovi Juhaniakovi se podařilo zahrát 77, v paru naopak zahráli Petr Nič a Petr Skopový. Celkových 149 ran na dělené třetí místo dali dohromady kromě Petra Skopového a Lukáše Tintěry ještě nejlepší z amatérů, Ondřej Lieser a také finišující Ondra Lébl. Petr Nič, o jednu ránu lépe než výše popsaná skupina, donesl na samostatném druhém místě 148 a Marek Nový skvělým výsledkem jednu pod par ve druhém kole a součtem 147 (+3) získal putovní pohár, plaketu na zeď a finanční prémii. Turnaj byl fantasticky připravený, hřiště i na pozdní podzimní podmínky perfektní – a test, při kterém se mohli konečně bok po boku setkat amatérští a profesionální hráči, ukázal jednoznačně: Kynžvart je „echt“!


sta l o s e

Finále CZ GOLF tour 2010

Třetí ročník CZ GOLF tour je uzavřen. Deset turnajů přílákalo přes 430 hráčů. Vznikla nová golfová přátelství, nové rekordy a spousta zážitků. Závěrečný, 10. turnaj CZ GOLF tour, proběhl 2. 10. 2010 ve Waidhofenu. I přes zimu, která panovala, si hráči poslední turnaj v rakouském resortu užili. Mimo vyhlášení třech základních HCP kategorií se uzavřela i celková soutěž, která probíhala v pruběhu celé tour. Počítal se součet tří nejlepších výsledků (s nejvyšším počtem stablefordových bodů) pro kategorii muži a ženy. Celkový žebříček byl připraven pro zápis posledních čísel a byli jsme zvědaví, zda favorité tour zvrátí celkové výsledky. To se ovšem nestalo a hráči si udrželi své pozice. Celkovými vítězi se tak stali: Dita Müllerová se 108 STB a Jindřich Hrabák se 147 STB. Vítězům gratulujeme! Hlavní výhrou byl mimo krásný skleněný pohár i zájezd do zahraničního resortu s 5hvězdičkovým hotelem od společnosti Golf Planet. Již nyní připravujeme pro všechny nadšence golfu novou sérii turnajů pro rok 2011 a těšíme se na společná setkání. www.czgolf.cz

Mistrovství na rány v Hostivaři I pražská Hostivař má už své vítěze Mistrovství klubu ve hře na rány. To se odehrálo v sobotu 2. 10. Mistryní klubu pro rok 2010 se stala Markéta Spohrová (78 ran) a a Mistrem klubu pro rok 2010 Tomáš Kotek (73 ran). Oběma vítězům gratulujeme k opravdu pěkným výsledkům! www.golfhostivar.cz

... a ve stejný den na Hrádku Ve stejnou sobotu 2. 10. se hrálo mistrovství klubu ve hře na rány také v GC

Hradec Králové na hřišti Hrádek. Novými mistry klubu ve hře na rány se stali po napínavém druhém kole Petr Makovský mladší (1. kolo 79 ran, 2. kolo 81 ran) a Lucie Bičišťová (1. kolo 81 ran, 2. kolo 78 ran). K titulu jamkovké mistryně tak Lucka přidala i titul mistryně na rány. Double gratulace! www.gchk.cz

72


napsali a nafotili kluby & promotéři

Neoficiální mistrovství ČR v puttování?

Ano, čtete správně. V sobotu 2. 10. 2010 se na Zbraslavi za krásného počasí uskutečnilo finálové kolo prvního ročníku Neoficiálního mistrovství ČR v puttování. 18jamkové puttovací hřiště Himalayas bylo na tuto významnou akci velmi kvalitně připraveno. 14 nejlepších hráčů z tří kvalifikačních kol si to rozdalo o titul Neoficiální mistr republiky v puttování. Kvalifikace se celkem zúčastnilo okolo 170 hráčů! Nejúspěšnějšími se nakonec stali v kategorii juniorů Jan Šobotník a v kategorii dospělých Zdeněk Jehlička. Oběma neoficiálním mistrům oficiálně gratulujeme! www.praguecitygolf.cz

Zlatá koruna – finančníci sobě

Silně obsazený golfový turnaj Zlatá koruna Golf Cup 2010 uzavřel letošní úspěšný 8. ročník soutěže Zlatá koruna. Turnaj se uskutečnil v golfovém areálu na Konopišti za účasti 74 hráčů reprezentujících 18 finančních společností, které soutěžily se svými produkty ve Zlaté koruně a 11 partnerských společností podílejících se na soutěži. Kromě společenské role měl i vysokou sportovní úroveň. Do kategorie firemních týmů se letos přihlásilo 14 družstev. Tuto kategorii vyhrálo družstvo ING Investment Management. V jednotlivcích se stal letos absolutním vítězem Otakar Kovář ze společnosti AXA Bank, která vznik‑ la až letos a její zástupci se tak turnaje zúčastnili vůbec poprvé. www.zlatakoruna.info

Pinďa Cup 2010

Pondělí 20. 9. 2010 bylo pro golfové naděje ve věku od čtyř do dvanácti let na hořehledském hřišti zcela neobyčejným dnem. Hrál se tu historicky první domácí turnaj pro malé, golfu holdující, děti, nazvaný Pinďa Cup. První ročník nasadil pro ty nadcházející laťku hodně vysoko, a to především díky početným a štědrým sponzorům. Slavnostní přípitek dětským šampaňským, poté se děti rozdělují do tříčlenných flightů a za doprovodu dospělé osoby se vydávají na hřiště se zkrácenými odpališti. Ve dvou kategoriích rozdělených podle věku hranicí osmi let se nakonec zúčastnilo 13 dětí. Budoucí Tigerové Woodsové se ve svých odpalech překonávali, čemuž pak odpovídaly i výsledky. Za blesku fotoaparátů a přítomnosti kameramana si děti jedno po druhém chodily pro bohaté ceny. Nakonec nejenom díky bouřlivému potlesku všech přítomných rodinných příslušníků si připadaly jako opravdové hvězdy… www.golf-horehledy.cz

73


sta l o s e

napsal a nafotil Ivo Doušek

Nejlepší amatéři, mistři prezidenti

Nejlepší čeští amatérští hráči mají pořádně nabitý kalendář – kromě domácích turnajů jezdí po celé Evropě na otevřená mezinárodní mistrovství jednotlivých států. Ale svou velice prestižní soutěž mají i doma: Czech Golf Amateur Tour.

T

am se objevuje celá naše elita, s výjimkami typu Spilková a pár dalších, kterým se Amateur Tour nevejde do programu. Ale i bez těch pár hráčů se na naše amatéry dá velice dobře koukat. Letos byla Amateur Tour ošizena o jeden ze šesti turnajů – v Ropici nepustila hráče na hřiště voda. Pět odehraných kol – na Kunětické hoře, na Karlštejně, na Mnichu, v Mladé Boleslavi a v Haugschlagu - určilo sestavu pro finále soutěže, které proběhlo v první půli září ve Slavkově. Tento turnaj nesl hrdé jméno President Masters. Ve Slavkově se hrálo dvoukolově, prezentovalo se 42 mužů a 21 žen, jejich HCP nesměly být vyšší než 4,0 resp. 3,6 – řada hráčů je měla plusové. Při bližším pohledu byste zjistili, že se jedná o téměř dorosteneckou záleži-

tost – hráči a hráčky byli vesměs dosti mladí. Samozřejmě je to dobrá zpráva – mladí amatéři drtí ty starší, aniž by se ti starší zhoršovali: to jen ta mnohokrát skloňovaná práce s mládeží nese své ovoce. V prvním slavkovském kole se nejlépe dařilo Pietschmannovi z libereckého Ypsilonu a domácímu Kadlecovi. Na hřišti s neobvyklým parem 71 se dostali jednu ránu pod par. Za nimi dvoubodová díra, třetí další slavkovský borec Jánošík a pak hustě našlapané pole, ve kterém se ztráceli největší favorité. Mezi dívkami vykročila rázným krokem favoritka Tereza Vavrušková (také z Ypsilonu), ale další hráčky zůstaly jen v nejtěsnějším odstupu. Druhý den bylo finále. Napřed šlo několik flightů mužů, pak všechny dívky a nakonec čtyři nejlepší mužské troji-

74

ce. Na to, jaký se hrál golf, tady chybělo jediné – alespoň minimální zájem diváků. Nulový stav. Přitom bylo určitě na co se dívat. Ne že by nejlepší amatéři nedělali chyby. Roughy, nepřesné odpaly i nezasunuté krátké putty – k vidění bylo všelicos. Ale viděli by, že na rozdíl od průměrného hráče tihle borci vyřeší zapeklité situace v devadesáti procentech případů tak, že se to na skóre téměř neprojeví. Tak se dělají nízká čísla. Tereza Vavrušková zvýšila tempo a hrála o ránu líp než v sobotu, tedy 73 ran a utekla ostatním o čtyři, celkem 147. Za ni se se slušnými 74 ranami dostala Lucka Hinnerová z GC Brno, stejný počet ran měla i třetí Pavlíčková z Erpetu. Tam drama nebylo. O to zajímavěji se situace vyvinula mezi muži. Ve dřívějších flightech se vypnul k ne-


sta lo s e

uvěřitelnému výkonu další slavkovský hráč Milan Vantuch: zahrál 67 a pak přes hodinu čekal na ty nejlepší. Drama jak má být: rozhodčí avizovali možnost rozehrávky už ve chvíli, kdy poslednímu flightu chybělo do konce ještě několik jamek. A nemýlili se: nakonec vyrovnali Vantuchův celkový výkon 142 ran (par) další dva borci – Tomáš Kadlec a Martin Pospíšil z GC Praha. Rozehrávka, náhlá smrt. Pořadí jamek 1, 2, 18. Dva domácí proti Pražákovi. Skoro jasná situace. Zvlášť když Pospíšil hned na první jamce zápasil s potížemi. Ale ruce se rozklepaly i Slavkovským, přišly míčky do bunkeru a jiné lapsy, hoši to dělali napínavé. To už s nimi šlo asi 30 diváků, ale ani jeden nebyl pravý, byli to spoluhráči a rozhodčí, ovšem atmosféra jak má být, včetně potlesku atd. Mezi Vantuchem a Pospíšilem nerozhodla ani třetí jamka a tak se šlo znova na jedničku. Pětipar, není z nejdelších. Pospíšil už nezaváhal, birdie, titul! Na Vantucha zbylo stříbro.

Amatéři ukázali dobré výkony, ale zároveň určitou nestabilitu, nikdo nezahrál dvě výjimečná kola. U mužů je potřeba pochválit domácí, ty dva, co byli na stupních ví-

75

tězů, doplnili v desítce ještě Janošík a Ráček – tak silný nebyl žádný jiný tým. Však taky prezident místního klubu Jiří Kovář jen zářil.


sta l o s e

Svatováclavská husa jako trofej

Svátek svatého Václava se již tradičně slaví na Myštěvsi turnajem, jehož vítěz si kromě obrovského poháru odnáší domů husu upečenou do křupava. Letos si s organizátory pohrálo počasí, díky kterému byla část hřiště zaplavena, a tak se turnaj odehrál až 9. října. Odměnou bylo krásné, téměř letní počasí. Husa pro vítěze samozřejmě nechyběla! www.golf-mysteves.cz Nafotila Milena Prochásková

Mezinárodní páry v Lomondu

Světové finále soutěže International Pairs se odehrálo na skotském hřišti Carrick Loch Lomond 6. - 8. října 2010. Poprvé v historii se ho účastnila také dvojice českých reprezentantů – vítězů národního finále International Pairs ČR powered by Tipsport, které proběhlo 18. září na hřišti Prague City Golf Clubu Zbraslav: Petr Dědek a Eva Kynčlová. V prvním kole zaplatili „nováčkovskou daň“ a teprve zlepšeným výkonem ve druhém kole /dělili 4. – 5. místo/ se posunuli výsledkovou listinou výše. Nakonec obsadili 13. místo. Z vítězství se radovali reprezentanti týmu Kanady, kteří stáhli náskok týmu Francie z prvního dne, na třetím místě se umístili hráči týmu Anglie. Národní Finále International Pairs 2011 se uskuteční v neděli 4. září na zbraslavském hřišti. www.corporate.vpar-golf.com

Austrian Golf Open 2010

– nervy nadranc

O vítězi Austrian Golf Open rozhodl rozstřel. Španěl Jose Manuel Lara zvítězil na golfovém turnaji Austrian GolfOpen na hřišti golfového klubu „Diamond Country Club“v Atzenbruggu nad Angličanem Davidem Lynn až po rozstřelu na 18. jamce. Velkým překvapením ale bylo umístění amatéra ze Steimarku, 15letého Matthiase Schwaba. Jeho 32. místo je nelepším umístěním amatéra na European Tour všech dob. Nelepší rakouský golfista Markus Brier se umístil až na 45. místě. www.austrian-golfopen.com

76


sta lo s e

ČSOB dámská golfová tour 2010 úspěšně zakončila letošní sezonu

V Hostivaři uspořádali v sezoně 2010 speciálně pro dámy 21 klasických turnajů a 2 turnaje TEXAS scramble + 3 podzimní říjnové turnaje. Z 21 turnajů se každý rok vyhlašují nejlepší hráčky, letos se této tour zúčastnilo celkem 593 hráček.

6 nejlepších výsledků z celé tour (stablefordové body) – počítal se součet pěti nejlepších výsledků: 1. Hedvika Černochová (117) 2. Hana Pondělíčková (111) 3. Soňa Výborná (107) 4. Květa Mlezivová (106), cenu převzala Hana Pšeničková 5. Lucie Matznerová (105) 6. Petra Chroustová (105)

Nejvěrnější hráčka Alice Huml se účastnila 18 turnajů z 21. Děkujeme všem hráčkám, které nám byly každý čtvrtek věrné a těšíme se s nimi na zimní simulátorovou tour. text napsali Promotéři nafotili www.gchk.cz & archiv

Dětská Tour

Severovýchod a její finále Patnáct turnajů, tři každý měsíc, měla na programu letošní Dětská Tour Severovýchod. Že se odehrály všechny podle plánu, za to se patří poděkovat všem pořadatelským klubům, které děti na své hřiště pozvaly a turnaj jim připravily. Jak to vše na Myštěvsi dopadlo? Závěrečný turnaj s sebou přinesl to správné napětí. Po pěti měsících snažení se konečně rozhodlo, kdo se stane tím nejlepším hráčem nebo hráčkou ve své kategorii v ročníku 2010. Žádný z lídrů na čele žebříčku neměl svoje místo jisté. Někdo měl menší náskok, někdo větší, ale každé kolo se hraje na osmnáct jamek a na nich se může stát cokoliv. Christian Horák, vítěz Poháru hejtmana na Hrádku, odrazil útok Honzy Bryčky, který zejména díky skvělým 33 bodům na předposledním turnaji v GC Na Vrších držel při životě své šance na vítězství v kategorii mladších žáků. V Myštěvsi Christiana předčil pouze Marek Matějů, který se díky tomu posunul na celkové páté místo žebříčku. Chris-

tian Horák se tím pádem mohl radovat z nevídaného triumfu - zvítězil nejen v celkovém hodnocení Dětské Tour Severovýchod, ale také v žebříčku Dětské Tour Západ B. Dvojitý šampión. Mimořádně napínavá byla situace ve starších žácích. Kamarádi a zároveň velcí soupeři Tomáš Švarc a Honza Stodola se přetahovali o prvenství. Honza dlouhou dobu vévodil žebříčku, ale Tomášovi vyšly parádně dva minulé turnaje, na kterých získal o 16 bodů více než Honza a situace se obrátila v jeho prospěch. Přestože Honza v Myštěvsi něco stáhl, v konečném zúčtování mu stále šest bodů chybělo, a tak se nakonec musel smířit s druhým místem.

77

V kadetské kategorii si celý rok nejlépe počínala Katka Brychová, které se sice na závěrečném turnaji příliš nedařilo, ale jedno zaváhání si mohla díky svému výraznému náskoku dovolit. Vynikající výkon podal druhý hráč žebříčku Albert Krištof, jehož 79 ran bylo na těžkém hřišti v Myštěvsi oceněno 47 stableford netto body! Ještě o dvě rány méně zahrál Zdeněk Přikryl, který tak potvrdil první místo v dorostenecké kategorii před druhým Petrem Dvořákem a třetím Vladimírem Novákem. S žebříčkovým výsledkem 241 bodů se Zdeněk stal absolutně nejlepším hráčem letošního ročníku Dětské Tour Severovýchod.


sta l o s e

Golfisté

v kiltech ovládli středočeský links! Kdo v sobotu 9. října navštívil golfové hřiště ve Mstěticích, musel mít pocit, že si tady prodloužili víkendový pobyt fanoušci skotského fotbalového týmu, který byl den před tím soupeřem české reprezentace.

S

kotské vlajky, zvuk (nebo spíše hluk) skotských dud, tartanová výzdoba v klubovně, skotská whisky a skotské národní gastronomické speciality, ale především desítky hráčů v kiltech musely v každém probouzet představy, že se právě ocitl kdesi u Edinburghu nebo jezera Loch Ness … Golfové hřiště Mstětice ve spolupráci s Vaškem Routem, dlouholetým „skotologem“ a organizátorem „Skotských her“ v České republice, připravilo na závěr letošní sezóny ojedinělou akci „Skotský golfový den“ – spojení golfového turnaje a skotských těžkoatletických her. Program začal tradiční skotskou snídaní a po ní si každý účastník her z řad pánů oblékl skotský kilt, podkolenky z ovčí vlny a sporan, které pro všechny účastníky zajistili pořadatelé celé akce. Dámy byly na pozvánkách vyzvány, aby se v daný den oblékly do skotských národních barev a díky tomu většina dámského osazenstva byla oděna do bílomodré kombinace. Aby vše korespondovalo se skotskými národními barvami, hrálo se pouze z bílých a modrých odpališť a také startér byl oděn do skotského kiltu. V programu se nezapomnělo ani na negolfisty, pro které byla připravena golfová akademie se závěrečným puttovacím turnajem. O doplňování energie všech se postaraly skotské sušenky Walkers, a u plnoletých také tři druhy skotské whisky – Chivas, Ballantines a The Glenlivet, které byly dodány sponzory akce. Nelze opomenout bohatý raut připravený dle skotských receptur korunovaný skotskou národní specialitou – hagisem. napsala Martina Tvarůžková nafotil Zdeněk Vodák

78


sta lo s e

Skvělé výsledky na dětském Masters

Magické datum 10. 10. 2010, skvěle připravené hřiště, ideální slunečný den, bezvětří a zkušenosti z prvního kola zřejmě stály za skvělými výsledky finálového kola turnaje Masters v Národní golfové tour mládeže 2010 v Beřovicích. napsala ČGF nafotil Luboš Klikar Z vítězství mezi kadety se radoval Tomáš Vidura z GC Kunětická Hora - 73, 70, mezi kadetkami uspěla Kateřina Krásová z GK Čechie - 74, 73, v kategorii starších žáků zvítězil Václav Lébl z GK Líšnice - 77, 76 a mezi staršími žákyněmi Klára Kaminská z Beskydského GK - 77, 77. Nejlepším mladším žákem byl Matyáš Zapletal z GC Austerlitz - 75, 83, vítězkou mezi mladšími žákyněmi Karolína Kohoutová z GK Darovanský dvůr - 76, 81. Národní golfovou tour mládeže pořádá Česká golfová federace jako dlouhodobou individuální soutěž pro nejlepší amatérské hráče a hráčky do 16 let. Právo startovat v Beřovicích mělo nejlepších 10 hráčů a hráček v šesti kategoriích v průběžném hodnocení túry po turnajích ve Slavkově, Mladé Boleslavi, Ypsilonce, Dýšině a Ostravici a další přihlášení hráči a hráčky podle svého hendikepu v okamžiku uzávěrky přihlášek.

79


sta l o s e

Tiger Cub Tygříci a tygřice

finišují

napsala Barbora Honzíková nafotil Jan Kolman

Z

ávěr sezony se stal skutečností. Při posledním říjnovém turnaji, který se konal dne 2.10. 2010 na krásném resortu Konopišti za úžasného podzimního slunečného počasí, jsme se se sezonou 2010 náležitě rozloučili. Celý den na Konopišti byl provázen Janem Hrubešem, hlavním moderátorem celé tour, dále nás po celý den provázel Čtyřlístek – Fifinka, Pinďa, Bobík a Myšpulín, kteří tygříky bavili a předávali náročně vybojované ceny. Kulturním zážitkem pro všechny tygříky byl zpěv Vandy Konečné a Alana Bastiena, kteří nádherně propojili sport a pěveckou show před každým vyhlášením dané kategorie. I naše partnerská školička Nessie a Parklane měla po celý den plné ruce zábavy pro všechny.

80

Všemi očekávané vyhlášení výsledků bylo veselé, pro některé až překvapující, třeba jako pro Maříkovy, kteří si odnesli ve své kategorii za účast na čtyřech turnajích nejvíce bodů, a tím pádem hlavní výhru – cestu do Itálie od společnosti Golf Planet, předanou paní Hanou Peškovou coby představitelkou společnosti Golf Planet a Abante. Stejně tak si cenu do Itálie odnáší ve své kategorii Antonín Fronc a Lukáš Procházka. Na závěr se sluší už jen poděkovat všem hráčům za účast a bezvadnou atmosféru. Především velké díky patří resortům a partnerům celé Tiger Cub Golf Tour 2010. Ještě malá rada na konec – nezapomeňte, tygříci a tygřice, trénovat i přes zimu, připojte se k zimním tréninkům s Petrem Trčkou v Tiger Cub Academy, ať jste na další sezonu skvěle připraveni a v příští Tiger Cub Golf Tour 2011 jen záříte!


sta lo s e

2000 hráčů MEN TOUR zakončilo sezonu a ihned se rozjel IV. ročník – 2011

napsali & nafotili Promotéři

III. ročník skončil první týden v říjnu, kdy se odehrál o finále, kam postupuje 32 nejlepších hráčů sezony. V příštím čísle již budou předány golfové zájezdy na Kanárské ostrovy, Mallorcu i lyžařské zájezdy do Alp, a tak vás jistě budeme informovat o výsledcích finále, které se le-

tos bude vyhlašovat v hotelu Jalta na Václavském náměstí. MEN TOUR je však nejen golfovým projektem sportovním, ale i velmi akčním, a tak je již nečekaně i sezona 2011 v plném proudu. Na konečném celostátním netto žebříčku roku 2010 stanul na vrcholu To-

máš Chroust, ale hned jej vystřídal nový lídr 2011 Josef Krejčí, který se také udržel jen týden a místo přenechal Marku Sejkorovi, kterému letos jen o pár bodů uniklo finále. V brutto žebříčcích vystřídal Jiří Trefil (HCP 5,7) brutto šampiona 2011 Dominika Pietschmanna (HCP 0,7). I IV. ročník se bude hrát hlavně na stableford body do netto žebříčků, ale opět i kategorie brutto na rány. Důkazem, že se jedná o velmi sportovní túru, je průměrný HCP finalistů 17,4. Jakmile letošní zima v Česku znemožní outdoorovou hru, ihned se MEN TOUR přesouvá na Mallorcu (od 13. 11.) a poté do Turecka, na Kanáry (Tenerife, již III. ročník), do Portugalska, Španělska a nakonec již v brzkém jaru opět na Mallorcu.

Šoubyz Golf Tour v cíli

Poslední z letošní série golfových turnajů Šoubyz Golf Tour se odehrál 15. října na zbraslavském hřišti jako turnaj týmů texas scramble.

nahoře: Tým firmy Soundsquare ve složení Pavel Rejholec, Jan Chudomel, Ivan Zachariáš, se na závěrečný turnaj oblékl do slušivých týmových dresů.

Vlevo: Vítězný hvězdný tým THA – TotalHelpArt ve složení Ondřej Trojan, Bára Trojanová, Miroslav Vladyka a Kristýna Dufková, měl obrovskou radost a vítězství patřičně oslavil. Gratulujeme i v souvislosti s úspěchem premiéry nového českého filmu Občanský průkaz, jehož producentem a režisérem je právě jmenovaný Ondřej Trojan.

81


sta l o s e

Anketa: Škola a golf Škola už je dávno v plném proudu, golfová sezona naopak končí. Spojení Golf a škola, o kterém píšeme v našem časopise často, je spojení zajímavé, a tak jsme položili na toto téma několik anketních otázek golfovým klubům. Golf Club Plzeň odpovídá Radek Běláč

napsala Lenka Soukupová nafotil Antonín Krčmář

1

v hodinách tělesné výchovy navštěvují hodiny golfu pod odborným vedením. Dále právě probíhá komunikace s okolními základními školami v regionu s nabídkou konkrétní realizace sportovního dne pro žáky, včetně dopravy smluvním autobusem na náklady klubu. S místní ředitelkou je spolupráce výborná. Jinak pozitivní reakce s ohledem na logistiku a realizaci ve sportovních dnech, které školy pořádají jednou až dvakrát do roka. Spolupráce s místní ZŠ probíhá dlouhodobě a již přináší ovoce v podobě nových tváří v našem klubu. Náborová akce se školami z okolí by měla mít formu seznámení s golfem jako sportem a v širší rovině by měla být i prostředkem proti negativnímu vlivu prostředí na mládež.

V současné době má trenér M. Vancl pravidelné dopolední tréninky se skupinou dětí z dětské školky z Plzně. Dále u nás probíhá výuka golfu v rámci tělocviku Lékařské fakulty v Plzni pod vedením pana Červeného. Jinak jsme byli asi dvakrát osloveni, ale bylo to spíše takové seznamování s možnostmi. S myšlenkou oslovit školy si již nějakou dobu pohráváme a během zimy plánujeme některé základní i střední školy oslovit. Naše hřiště je cca několik 1. Zkoušeli jste kontaktovat nějakou základní či střední školu minut od Plzně a limitujíve vaší blízkosti s nabídkou, aby si děti u vás vyzkoušely golf, cím prvkem je tedy doprava. nebo jste naopak byli kontaktováni vy? Znamená to platit speciální 2. Jaká byla reakce? mikrobus nebo autobus. Re3. Vzešla z toho nějaká dlouhodobější spolupráce? Pokud ano, akce je tedy většinou kladná, jak probíhá? ale realizace naráží na vysoké náklady a organizaci. Z uvedeného vyplývá, že zatím až na Golf Club Mladé Buky Golf Club Konopiště dětskou školku dlouhodobá spoluprá- odpovídá Jiří F. Grund Zkusili jsme spolupráci se Základní ško- odpovídá Radek Horyna ce není. Po dohodě klubového vedení byly konlou v Trutnově a byli jsme velmi překvaGolf Club Beřovice taktovány 2 třídy žáků sportovní školy peni pozitivním přístupem paní ředitelky odpovídá Alena Maštalířová a v podstatě již více 3 roky probíhá pravidel- v Benešově ve věku 10 a 11 let. Kurzy probíKontaktovali jsme základní i střední školy ná a řádná výuka golfu v rámci tělocviku, a to hají cca měsíc, 1x týdně 90 minut, zapojeni v okolí, tedy Slaný, Velvary, Kralupy nad od 1. třídy. Celkem cca 45 žáků, kteří trénu- jsou i učitelé. Reakce paní ředitelky byla velice vstřícná Vltavou, na základě toho se uskutečnily 4 gol- jí pravidelně golf v létě na našem hřišti v MI. (všechny náklady nese klub). fové dny pro žáky základních a středních škol Bukách a v zimě v tělocvičně školy, která vyPo 5 měsících tréninků nabídne klub v červnu, kterých se zúčastnilo cca 120 dětí. bavila sál odpalovacími poduškami a ochranNa konci prázdnin jsme zorganizovali den nými sítěmi. Tréninky provádějí naši trenétěm, kteří budou chtít pokračovat a buotevřených dveří pro děti a mládež. dou mít i patřičné vlohy, další, výhodnou ři a cvičitelé. Nutno říci velký úspěch – odpoledne Mohu říci, že zájem o výuku a výcvik gol- spolupráci. Dlouhodobým cílem je přiblížit plné soutěží z golfových dovedností – fu je stále velmi dobrý a škola je nám stá- dětem golf jako zajímavou volnočasovou akputtování, přihrávky a hra na síť, kde se bá- le velmi nakloněna. Dále chodí do TCM dal- tivitu a hru, příp. přispět k vytvoření úspěšječně bavilo více než 80 dětí z okolí ve věku ší i starší děti a počet členů stále roste. ného reprezentačního kádru GCKO. Spolupráce stále probíhá a věřím, že Dvakrát už jsme zkoušeli nábor s ukázod 4 do 18 let. V současné době byl při 3. ZŠ ve Slaném bude i nadále. kou golfu a povídáním přímo ve škole, pár se sportovním zaměřením založen golfodětí dodnes hraje. Některé z nich ve věku vý kroužek, kde se sdružují děti ze tří základ- Golf Klub Líšnice 14-15 let, dosáhly na hcp „náct“ nebo sinních škol ve Slaném a pravidelně trénují 1x odpovídá Dominik Maršík gle. Tři nejlepší (a v tréninku nejsvědomiJsme v dlouhodobém kontaktu s míst- tější) dostávají od vedení resortu roční člentýdně v rámci Tréninkového centra mládeže ní základní školou, kdy žáci pravidelně ství zdarma. pod vedením našich zkušených trenérů.

2 3

2 3

1

1

1 2

2

3

3

2 3

1

82


napsal XXXX foto XXXX

83


GREENKEEPING

Nástup listopadu proběhne podle meteorologů ve znamení sychravého podzimu a hlasitých ozvěn nadcházející zimy. Denní maxima se přehoupnou přes 10 °C už jen zřídka, v noci má mrznout a hory zahalit první sníh. Do jamek spadnou poslední golfové míčky…

Z

imní období dormance – klidu je už za dveřmi. Před velkou silou a tuhostí nadcházející zimy varuje letos nezvykle hodně předpovědí, vycházejí například z faktu, že její tradiční poslové – havrani, dorazili do svých oblíbených míst o 10 dní dřív než v jiných letech. Greenkeepeři změny v přírodě pečlivě do údržby promítají a speciálně věnují pozornost travnatým greenům a odpalištím, nejvíce namáhaným herním plochám na každém golfovém hřišti. Zároveň však vědí, že relativně dlouhé zimní období je pro úspěšnou péči o zdravý trávník

také důležité. Přímo podzim totiž znamená, že se příroda připravuje na zimu, proč tedy nenásledovat její příklad a nezačít připravovat travnaté herní plochy na dobu, spojenou se sněhem a ledem, právě teď? Příkladem budiž listí, které ze stromů a keřů nyní při silnějším větru doslova prší. Představuje zdroj potravy pro bakterie a plísně (dobré a špatné), které toto konvertují zpět do živin pro rostliny. „Za normálních podmínek výborná věc, která zkušenému greenkeeperovi může pomoci ušetřit mnoho hnojiv,“ říká Lukáš Kvasňa z firmy Pure. „Bohužel, greeny a odpaliště nejsou a ni-

kdy nebudou tím pravým místem pro hnojení listím, které jejich povrch nepříjemně dusí, a následně by mohly za pomoci bakterií a plísní fermentovat. Listí musí pryč! Nejlépe je, když je odstraňováno průběžně.“

VOLÁNÍ PO DRASLÍKU Příroda možná zamýšlela listí také jako startovací hnojivo pro další sezonu. Když je odebráno, odebrali jsme také „hnojivo“. Tento problém lze vyřešit a překlenout období od podzimu do jara za vydatné pomoci některých produktů (např. Plagron Golf Autumn), které dodáva-

84

jí základní živiny pro zesílení rostlin nejen během zimy, ale také brzy na jaře. Obecně platí, že používání hnojiv s vysokým obsahem dusíku v podzimních měsících by u trav vedlo k výraznému růstu a vzniku řídkých vodnatých plstí, a tím k náchylnějšímu napadení chorobami či poškození mrazem. „Aplikují se proto hnojiva s vysokým obsahem draslíku, což bývá tradičně poslední hnojivo v našem plánu hnojení,“ říká headgreenkeeper Kamil Pečenka z Nové Ameriky. Trávníky potřebují před koncem vegetačního období relativně mnoho draslíku. Tento prvek ovlivňu-


napsal LUBOŠ PROCHÁZKA & časopis GREEN nafotil LUBOŠ PROCHÁZKA & PAVEL HRDINA & LUKÁŠ KVASŇA je vodní režim v rostlinách a hospodaření s živinami. Podporuje buněčnou stavbu. Zvyšuje odolnost trav vůči suchu, vymrzání a chorobám. Aktivuje enzymatické procesy. „Jeho přítomnost je třeba zvyšovat zvláště na písčitých půdách,“ potvrzuje František Kopecký z firmy Eurogreen. „Draslík pomáhá také s růstem kořenového systému. Optimální zásobení pomáhá trávníku zvyšovat schopnost odolávat zátěži. Hnojení draslíkem v suchých a teplých periodách snižuje působení tohoto stresového faktoru. Pozdní podzimní hnojení, například naším hnojivem HIGH-K s obsahem dlouhodobě působícího draslíku,

množství dusíku, ale i dalších prvků, v poměru s hnojivy minerálními, bývá aplikace 25 až 35 g hnojiva na m² pro dormantní hnojení běžnou dávkou. Hodně greenkeeperů, hlavně s praktickými zkušenostmi z golfově vyspělých zemí, se zavedení tohoto druhu hnojení snaží prosadit a úspěšně na svých působištích zavést. Argument, že při nízkých teplotách nepracují půdní mikroorganizmy na rozkládání komplikovaných sloučenin, se ukázal jako lichý. Půdní mikrobiální aktivita bývá i pod sněhem relativně vysoká. Otázkou však zůstává přesné určení termínu hnojení v oblastech,

značně napomáhá dobrému přezimování.“ Patrně neprávem se traduje, že zdaleka nejlepším hnojivem jsou slzy zklamaných golfistů…

kde jeden rok nesněží vůbec, nebo začne už v říjnu. Vždy bude záležet na individuálním posouzení situ­ace. Načasování je složité, ale naštěstí řešitelné. Na většině našich hřišť nebývá sněhová přikrývka přes celou zimu. Hřiště může být dokonce několikrát během zimy zcela bez sněhu, a pak tedy lze aplikovat hnojiva na trávník i v tomto čase. Á propos, málem bychom zapomněli ještě na jednu důležitou podzimní greenkeeperskou aktivitu, bez níž si kvalitní a pravidelnou péči

ŘEŠITELNÉ NAČASOVÁNÍ Zjednodušeně lze říci, že pozdně podzimní hnojení (při teplotě půdy okolo 8–10 °C) je takové, které greenkeepeři aplikují na trávník, který ještě nepřemrzl, ale už ho nesekají, protože neroste. Ideální formou je organická forma hnojiva. „Máme tak jistotu, že nebude vymýváno ani

při jarním tání a dlouhém odstupu aplikace a hlavního požadovaného účinku – působením na jaře ještě předtím, než se na naše greeny a odpaliště dostaneme,“ navázal Kamil Pečenka. Vzhledem k tomu, že organická hnojiva často obsahují menší

o travnaté plochy nelze představit. Je jí aerifikace dutými hroty (díry po hrotech by na greenech a odpalištích neměly být zasypány). To zaručuje dostatek kyslíku v kořenové vrstvě k odbourání plsti a zaručení velmi nízkého rizika plísňových ataků.

INZERCE

Bohužel, greeny a odpaliště nejsou a nikdy nebudou tím pravým místem pro hnojení listím, které jejich povrch nepříjemně dusí, a následně by mohly za pomoci bakterií a plísní fermentovat

85


m a r k et i n g o l f

Corporate golf

Na teambuilding na golf! Golf ve firemních službách je dobrým marketingovým nástrojem, může hrát významnou úlohu jako součást programu teambuildingu, může zvýšit loajalitu zaměstnanců či být příjemnou motivací.

G

olf ve firemních službách dokáže být skutečným pokladem, pokud se s ním jako s pokladem zachází. Tedy citlivě a moudře. Především je třeba vzít v úvahu, jak jsou skutečně vnímány golf a aktivity s ním spojené různými skupi-

Pro někoho golf je:

• Nesmysl, který není ani sportem, protože se u něj člověk nezapotí. • Společenský nepřítel, protože hřiště zabírají zbytečně území, která jsou pak normálním lidem nepřístupná. • Luxus, záliba snobů, politiků, celebrit a podvodně zbohatlých podnikatelů.

anebo také:

• Sport a zábava v kultivovaném prostředí, báječná možnost trávení volného času pro každého, ať už hledá individuální realizaci nebo společenskou, firemní či rodinnou aktivitu. • Jedna z mála aktivit, kde se spojuje fyzický a duševní potenciál hráčů v jedinečnou hodnotu. Ta je vyjádřitelná počtem ran na konci každé hry. • Lidská činnost, která kultivuje krajinu, hráče a vztahy mezi nimi, a přitom stále zůstává zábavou. • Bezkonkurenčně úžasný.

Firemní golfové turnaje jsou ve velké oblibě nejen u nás, ale i ve světě...

nami lidí. Zejména pochopitelně těmi, kterým chceme golf nabídnout.

57milionkrát CORPORATE To, že se u nás pořádají firemní golfové turnaje, se stalo samozřejmostí, ale dělá se něco takového ve světě? Je to i tam samozřejmostí? Jistě. Zadáte-li na kterémkoli vyhledávači na netu slova „corporate golf “, najdete neuvěřitelný

86

počet odkazů. Na Yahoo to bylo minulý měsíc 56 900 000! Takže je libo golfové míče s logem? Zařídit hru s ředitelem partnerské firmy, uspořádat firemní team building na golfovém hřišti nebo turnaj pro klienty, či zorganizovat pro klienty golfový kurz ve Španělsku? Žádný problém, dobrý výsledek je velmi pravděpodobný a investice do akce má dobrou návratnost.


napsal Leoě Kopecký, www.artis3000.com nafotil Jakub Joachim

Proč to funguje?

A proč je golf tak oblíbenou firemní aktivitou a marketingovým nástrojem ?

Z pohledu marketingového ředitele golf:

• buduje image a podporuje růst kreditu značky • otevírá prostor pro vznik nových vazeb s klienty či partnery • přináší vítaný benefit do již existujících vztahů • pomáhá vytvářet vztahy mezi partnery a klienty navzájem • umožňuje individuální i kolektivní charakter komunikace • nabízí možnost prezentace partnerů a jejich produktů, protože umožňuje efektivně „adoptovat“ jiné značky mezi partnery • poskytuje velký prostor pro branding – prezentaci značky a následně pro medializaci akce

Golf je, narozdíl od jiných sportů, především společensko-sportovní událostí

Golf ve firemních službách dokáže být skutečným pokladem, pokud se s ním jako s pokladem zachází. Tedy citlivě a moudře. spět k  frenetickému nadšení nebo alespoň tiché radosti: Hole in one, albatros, eagle, birdie, nearest to the pin, longest drive, absolutní vítěz, vítěz či pořadí v kategorii, snížení HCP, snížení HCP manželky, ….. No, není to úžasné? Na toho, kdo zve na dobrý golf, se nezapomíná. A takový golf je pro klienta či partnera tehdy,

Z pohledu recipienta – příjemce, účastníka akce, je pozvání na golfovou akci:

• báječnou změnou v každodenním stereotypu • velmi milou pozorností pořadatele, kterou se lze chlubit svému okolí • možností získat zkušenost s golfem, pokud ji ještě nemá • projevem toho, že si jej pořadatel akce z nějakého důvodu váží • příležitostí na sebe či svůj produkt upozornit a poznat nové obchodní partnery • setkat se s obchodním partnerem a projednat po turnaji či programu naléhavou záležitost • užít si dobrý den v dobré společnosti • možností snížit HCP

Jak získat klienty

Turnaj - dobrá příležitost prezentace

Cen bývá vždy více než dost

Na čepice logo malé a na míče větší. Je zřejmé, že prostředí a atmosféra jsou velmi vhodné k prezentování značek a produktů. Například je báječné, když při hře hledáte míč a z roughu na vás vykoukne vytoužený míč s logem sponzora nebo pořadatele. Okamžitě si ho zamilujete. Stejně je báječné, když dostanete jako dárek od pořadatele čepici, která má naopak tak malé logo, že o něm víte jen vy. Také na něj nezapomenete, protože to je opravdu dárek a nikdo se z vás nesnaží udělat reklamní nosič. Narozdíl od jiných eventových akcí – třeba tenisového turnaje, kde se bojuje o pořadí a pavouk jasně řekne kdo, s kým a jak, má golfový turnaj

mnoho výhod. Už charakter oblečení vypovídá o tom, že každá golfová akce, zejména pak golfový turnaj je společensko-sportovní událostí. Dámám to sluší a pánové okázale ležérně představují nové vozy nebo zajímavá pouzdra na doutníky. Všichni se přišli bavit a zahrát si golf. Golfové túry z jistého pohledu suplují klubový život, protože v rámci jedné túry se většinou potkávají ti samí účastníci a už dopředu se často ubezpečují, zda se na daném turnaji setkají. Zvláštní kategorií pro srovnání s  jinými sportovními aktivitami pak jsou ceny, kterých je v golfu vždy dost a dost. Neexistuje žádný jiný sport, kde by bylo možno tolika způsoby do-

kdy i přestože je příšerné počasí, se na vás hostesky a pořadatel usmívají a neztrácí dobrou náladu. Kdy turnaj má spád a tempo hry odpovídá představám hráčů, výběr hřiště byl správný, občerstvení je zajímavé, pestré a chutné, spoluhráči ve flightu jsou příjemnými společníky. Pořadatel je hostitelem, a aby tuto pozici nikdy během akce nemusel opustit, je praktické zadat organizování akce odborné firmě a plně se věnovat svým hostům, protože ti od hostitele očekávají, že s nimi bude sdílet radost z cen případně, že bude soucitně krčit rameny nad horším výsledkem významného klienta. „No, jasně, to je smůla, zvu vás na příští turnaj.“

87


INZERCE


soutěž

poznej golfistu ... a vyhraj grafiku

Michaela Žemličková si dobře rozumí s grafickou tuší a ručním papírem. A má vytříbený cit pro to, vystihnout několika zdánlivě jednoduchými čarami to nejdůležitější. Na vás už teď bude rozpoznat, jakého golfistu si vzala tentokrát pod svůj drobnohled... A výhra pro toho, kdo se trefí a bude následně vylosován? originál kresby rozměru 50 x 60 cm. správná odpověď ze srpna: Neil Ryamond Bohužel nepřišla ani jedna správná odpověď. Vám čtenářům určitě dáme ještě šanci obrázek získat. Odpovědi pište na adresu soutez@mediadrive.cz, v předmětu zprávy s heslem grafika.

* Nápověda: Fotografii golfisty, která byla naší šikovné kreslířce předlohou, dobře znáte z minulého čísla. zpracovala Redakce nakreslila Michaela Žemličková, www.michaelazemlickova.com

89


C E STOVÁ N Í

Celtic Manor Resort

Zná ho celý svět


napsal Daniel Valchovník, O2 Golf Adventures nafotil autor & archiv hřiště

Golf ve Walesu je nezapomenutelný zážitek! Golfistu překvapí velké množství kvalitních hřišť a vřelost přijetí, které lákají k opětovné návštěvě. Proč je Wales jako golfová destinace zatím relativně neznámý? To je záhada.


C E STOVÁ N Í

Osmnáctá jamka s klubovnou na hřišti The Twenty Ten Course

Z

vlášť když si uvědomíme, že se nachází pouze dvě hodiny cesty autem od Londýna, že ceny green fee jsou až třikrát levnější než v Anglii a že rezervace tee times i na nejznámějších hřištích jsou bezproblémové. Wales má třetí nejstarší golfovou unii na světě po Irsku a Kanadě. Ve Walesu vyrostlo mnoho slavných golfových hráčů, konají se zde nejprestižnější světové golfové turnaje a je zde mnoho špičkových hřišť. Ta nejsou ve Walesu příliš známá, jelikož jsou ve stínu slavných golfových hřišť v okolních golfových velmocích, jako jsou Anglie, Skotsko a Irsko.

RYDER CUP 2010 Nicméně satisfakcí celého Walesu, která vzbudila pozornost celého světa byl před nedávnem Celtic Manor Resort u Newportu, který byl poprvé v historii ve čtyřech dnech místem konání Ryder Cupu! Nikdy v předchozích sedmatřiceti ročnících se nestalo, že by se hrálo i v pondělí. Celtic Manor Resort se třemi hřišti The Montgomerie, The Roman Road Course a The Twenty Ten Course je dílem dvou předních hráčů Colina Montgomeriho a Roberta Trenta

Osmnáctá jamka hřiště The Roman Road Course

Jistou satisfakcí Walesu, která vzbudila pozornost celého světa, byl před nedávnem Celtic Manor Resort u Newportu, který byl poprvé v historii ve čtyřech dnech místem konání Ryder Cupu. Jonese. Robert Trent Jones starší je nejznámější světový golfový architekt a za svých 60 let činnosti působil na více než 600 golfových hřištích. A úplně nakonec vytvořil hřiště v zemi svých předků. Místo, které pro něho bylo vybráno, aby oslavil svou příslušnost k Walesu je skutečně historické, neboť antická Via Julia, silnice vybudovaná

Římany do blízké pevnosti Caerleon, vede přes pozemky, kde stojí Celtic Manor. Areál je postaven na základech šlechtického sídla ze 14. století, které kdysi sloužilo králi Jindřichovi V. jako místo úschovy korunovačních klenotů. Současným majitelem panství je miliardář Sir Terry Matthews. Hřiště Roman Road, které hostilo Wales

92

Manor House Hotel 4*

Open v roce 2005 a 2006 se rozkládá mezi lesíky, údolími a podél strmých hřebenů, ze kterých jsou velkolepé pohledy do vnitrozemí. Druhé hřiště Montgomerie z dílny kapitána rydercupového týmu Colina Montgomeriho měří 6 371 yardů a má par 69. Některé jamky z první devítky byli ponechány z původního hřiště Wentwood Hills championship course, druhá devítka byla navržena nově na pozemku, kde bylo původně 18 jamkové hřiště Coldra Woods. Třetí a nejvyhledávanější hřiště The Twenty Ten, kde název symbolizuje rok konání Ryder Cupu, bylo vystavěno speciálně pro konání této prestižní události. Jedná


Do Walesu na dovolenou Pokud by se golfista chtěl sezná‑ mit alespoň s nejznámějšími hřiš‑ ti, musel by zemi navštívit několi‑ krát. Golfovou dovolenou přes O2 Golf Adventures je možné zajistit jak na prodloužené víkendy, tak na týden nebo i více dní. Kvalita ubytování a cenové relace jsou po celé zemi velmi dobré a je mož‑ nost si vybrat ze všech katego‑ rií hotelů. Velmi vyhledávané jsou hotely sdružené pod jménem „Welsh Rarebits“. Jsou to nejlepší malé venkovské hotely, usedlosti a resorty. Od ostatních hotelů se liší kvalitou a nejvyšším standar‑ dem služeb, pozorností k  deta‑ ilu, pohodlností, výborným jíd‑ lem, příjemnou atmosférou a osobním přístupem.

The Montgomerie Golf Course – jamka číslo 10

Ve Walesu se nachází více než 200 golfových hřišť. Jsou tu tradiční linksy na pobřeží - např. Royal Porthcawl, který dříve soupeřil s Royal St. David´s o pověst nejuznávanějšího, nejoblíbenějšího a nejtěžšího hřiště. se o technicky velmi náročné hřiště, měří od zadních týček 6 850 m a má par 71. V červnu 2011 bude opět hostit Wales Open.

Linksy i parky Wales je malá země s velmi různorodou krajinou, obdarovaná hlubokými údolími mezi vysokými horami, překrásným pobřežím a zvlněnými vřesovišti, je to prakticky poloostrov a má více než 1100 km pobřeží, která poskytují dostatek prostoru pro linksová hřiště. Ve Walesu se nachází více než 200 golfových hřišť, rovnoměrně rozložených po celém území. Jsou zde tradiční linksy na pobřeží - např. Royal Porthcawl na jihu, který dříve soupeřil s Royal St. David´s o pověst nejuznávanějšího, nejoblíbenějšího a nejtěžšího hřiště. Nebo golfový klub Pennard, který se rozkládá na vysokém útesu s překrásným výhledem na zátoku Swansea.

Úžasný je historický Royal St. David´s ve středním Walesu, v kraji Merlina, situovaný pod majestátním hradem Harlech ze 13. století. Ve Walesu jsou i klidná parková hřiště ve vnitrozemí a dále hřiště v horách s nádhernými výhledy. Na severu Walesu v  Llandudno jsou tři krásné linksy. Jedno z nich, North Wales Golf Club, nazval Henry Cotton, který nastartoval svoji profesionální golfovou kariéru v  17 letech drahokamem. 16. a 17. jamka, obě 3par, jdoucí opačným směrem, jsou extrémně těžké a říká se jim „O Hell“ a „Hello“. Nefyn je pravé mistrovské hřiště a patří k nejkrásnějším golfovým hřištím na celém britském ostrově, má 10 jamek přímo u moře. Velmi uznávané je Conwy na severu, s výhledem na hory i moře, jeden z nejobtížnějších plochých a dlouhých linksů. Západní Wales je klasická golfová země se širokou nabídkou hřišť.

Tři z nejznámějších jsou: Cardigan, Aberystwyth a Aberdovey, všechna rozložená podél pobřeží. Cardigan se nachází na kopci nad ústím řeky Teifi a známý americký golfový novinář Furman Bisher prohlásil, že s výjimkou Pebble Beach je výhled z Cardiganu ten nejkrásnější, který kdy viděl. Každý rok se zde koná v létě turnaj mezi členy klubu a návštěvníky. Aberdovey již patří mezi legendární links.

Dr. Stableford waleský Ve Walesu se narodil a žil patron golfistů dr. Frank Stableford, který vymyslel a uvedl do praxe hodnotící systém Stableford, užívaný v upravené podobě dodnes. Poprvé byl použit v soutěži v klubu Glamorganshire v roce 1898. Dodnes zde visí portrét Dr. Stableforda a každoročně se koná turnaj, kde se výsledky počítají původním výpočtem. K nejslavnějším golfistům Walesu patří Dai Rees, který se zúčastnil devíti Ryder Cup turnajů v letech 1937–61. V roce 1957 byl kapitánem vítězného anglo-irského týmu. K dalším golfovým velikánům patří Dave Thomas, Phillip Price, Jamie Donaldson a David Park.

93

Z České republiky je pro dopra‑ vu do Walesu nejvýhodnější vy‑ užít přímých leteckých linek níz‑ konákladové letecké společnosti z Prahy do Bristolu nebo Londýna. Cenové relace pobytu jsou velmi dobré, samozřejmě záleží na kva‑ litě ubytování. Pobyt ve Walesu je vhodný nejen pro hráče golfu, ale i pro jejich negolfové rodinné pří‑ slušníky, neboť je zde široká na‑ bídka různých sportovních aktivit a kulturně-historických návštěv. Veškeré nabídky se připravu‑ jí na základě individuálních poža‑ davků klientů a na míru. Ve Wale‑ su je možné zajistit golfové poby‑ ty všech cenových relací. Zájem‑ ci o další informace nebo zajiště‑ ní golfového pobytu se mohou ob‑ rátit přímo na golfové oddělení O2 Golf Adventures. A jak si golfovou dovolenou objed‑ nat? Proces rezervace je rychlý, jednoduchý a hlavně na míru. Na stránkách www.o2golfadventures.cz v sekci ZÁJEZDY je více než 120 golfových tipů. Z nabídky si vyberete destinaci, určitě termín a další požadavky, tyto informa‑ ce buď zašlete na travel@o2gol‑ fadventures.cz nebo zavoláte na 224 500 036.


ko m e r č n í p r e z e n ta c e

Pave l Ku

Petr Čapka, Petr Žiž

j Typold Ondře

v Tobo , Václa

ř

a Štr ík, Jan

á a Ka uncov

rel Říh

ka, Luboš Měkota

ka

a Lukáš Braun

a Ředitelk a EGT 20 10 Ing. R a produ enáta R kční EGT ožníčko 2010 Zu vá zana Do lejší

Erbia Golf Tour 2010 Dne 30.9.2010 proběhl pátý, závěrečný golfový turnaj Erbia Golf Tour 2010 na golfovém hřišti Golf Resort Nová Amerika. Kategorie ženy HCP 0–54

Kategorie muži HCP 36–54

Kategorie muži HCP 18–35,9

Kategorie muži HCP 0–17,9

Konečné výsledky družstev

Vložené soutěže

Mottlová zdeňka 34

Blažek Roman 41

ŠUPLER Evžen 42

Halamka Pavel 39

Sonax

Nearest – paul Robert

Jánková Ivana 33

Sikora Lubomír 35 Schreiber Pavel 38 Sikmund Radovan 38 Fotolab/mottl

Votrubová Kamila 26 Krejčí Pavel 27

Vávra Zbyněk 30

Cerman Aleš 38

Longest – Karlík Josef

All4golf group

Gratulujeme všem zúčastněným ke skvělým výkonům a děkujeme za přízeň všem partnerským společnostem. Více informací o erbia golf tour 2010 naleznete na www.erbia.cz hlavní partneři

mediální partneři


Karel Laube

Aneta Faitová ; patro skutky nka ch naděje aritativ níh

Šebr Roman

le

o proje

ktu

, vel Schreiber Milan Mottl, Pa rtin Šretr ma a á ov ttl Zdeňka Mo

Evžen Perlík a

Martin Bláh

a stva s putovn Vítězná druž

ím pohárem

Konečné pořadí jednotlivců v jednotlivých kategoriích za celou EGT 2010 Soutěž VIP klubu Erbia na rány

Ženy 0–54

Muži 0–17,9

Muži 18–35,9

Muži 36–54

EHRENBERGER Pavel

VOTRUBOVÁ Kamila

EHRENBERGER Pavel

ŠUPLER Evžen

ŠAMAN Ludvík

LAUBE Karel

BERGMANNOVÁ Regína ŠRETR Martin

CORFU Petr

RUŠIKVAS Jiří

RYBÁŘ Pavel

MOTTLOVÁ Zdeňka

FRYČ Antonín

JURICA Milan

ITE P

RA

w

eu

S.R.O.

w

w

C UR SE

HA

SPECIA L

MOTTL Milan

.sp

sprah

a.


au to

Infiniti FX

Naftové opojení

Japonská značka Infiniti vstoupila oficiálně na evropské trhy teprve před dvěma lety, první generace modelu FX však spatřila světlo světa již v roce 2003 jako luxusní SUV pro americký trh. Právě pro Evropany je ale velká žíznivost zážehových šesti- a osmiválců mnohdy důvodem, proč dát přednost sice okoukanějším, ale zato úspornějším turbodieselům evropských prémiových značek. Infiniti tak letos představilo svou zbraň: model FX 30d se vznětovým šestiválcem.

U

pětimístného luxus‑ ního SUV je pohon všech kol samozřej‑ mostí. I když má FX některé podvozkové díly shodné s modelem Murano své mateřské značky Nissan, právě FX je dob‑ rým příkladem toho, kdy marke‑ tingoví výzkumníci donutí vývo‑ jové oddělení automobilky vy‑ vinout při skrytí shodných prv‑ ků charakterem i vzhledem zcela odlišný automobil, i když ekono‑ mická stránka takového projektu neutrpí. FX je největším v Evro‑ pě nabízeným modelem, pod ka‑ potou může zákazník vybrat cel‑ kem tři pohonné jednotky: dva zážehové motory 37i (V6  320k)

Infiniti je zejména v USA plně respektovanou luxusní značkou, jejíž pověst a koneckonců i reálné testy staví na první místo design a kvalitu zpracování a také důraz na vysokou bezpečnost cestujících. a 50i (V8 390k) a testovanou no‑ vinku 30d o výkonu 238 koň‑ ských sil.

TERÉŇÁK PRO DÁLNICI Infiniti je zejména v USA plně re‑ spektovanou luxusní značkou, je‑ jíž pověst a koneckonců i reálné testy staví na první místo design a kvalitu zpracování a také důraz

na vysokou bezpečnost cestují‑ cích. V Evropě je značka sice no‑ váčkem, již od svého příchodu se však snaží zaujmout i sportovnos‑ tí a vysokými výkony svých mo‑ delů. Infiniti si zakládá především na bezproblémové jízdě za všech okolností, což závisí na trak‑ ci a jízdních vlastnostech. I když tenhle vůz není primárně určen

96

na nezpevněné cesty, díky inteli‑ gentnímu pohonu všech kol do‑ káže podle jízdní situace proměn‑ livě rozdělovat točivý moment mezi přední a zadní nápravu a do‑ káže si s ošidnou situací poradit i na hodně kluzkém povrchu. Dvacetipalcová kola v sériové vý‑ bavě však mluví o určení toho‑ to auta jasně – naprostá většina jeho uživatelů do nějakého teré‑ nu zajede jedině omylem. O tom, kterým směrem vůz ve své sna‑ ze oslovit zájemce míří, svěd‑ čí i mohutné brzdy. Podvozek je také laděn tak, aby vůz zvládal rychlosti nad 200 km/h bez ne‑ příjemných pocitů pro posádku.


napsal Vojtěch Štajf nafotil napsalautor XXXX foto & archiv XXXX

SROVNÁNÍ Infiniti FX 30d Motor: Vznětový šestiválec turbo 2 993 cm³ Výkon (kW/k): 175/238 Toč. moment (Nm/ot. min-1): 550/1 750 Zrychlení 0–100 km/h (s): 8,3 Max. rychlost (km/h): 212 Komb. spotřeba (l/100 km): 9,0 Délka (mm): 4 865 Objem kufru (l): 410–1305 Základní cena (Kč): 1 500 000

BMW X6 3,0d

Po vlastní zkušenosti bych do‑ konce Infiniti FX neváhal jízdní‑ mi vlastnostmi srovnávat s rych‑ lými sedany. Řidič tuší rozměry vozu jen díky posazu výš nad sil‑ nicí, ovládání je precizní, zvýše‑ né těžiště není nijak zvlášť nepří‑ jemně cítit a odezva řízení je pro‑ stě vynikající.

VÝBAVA BEZ PŘÍPLATKŮ Vzhledem k větším rozměrům by někdo mohl očekávat těžkopád‑ nou akceleraci. Na to ale u třílit‑ rového naftového z  hlediska vý‑ konu a zejména krouticího mo‑ mentu 550 Nm nekompromisní‑ ho motoru V6 může každý rych‑ le zapomenout. Masivní toči‑ vý moment je k  dispozici již od 1750 otáček a při sešlápnutí ply‑ nu je posádka při zrychlení doslo‑ va zatlačena do kožených opěra‑ del a dává řidiči možnost vychut‑ návat si jízdu podobnou sportov‑ ním vozům. Jediným, ale logicky očekávaným, faktem je relativně méně suges‑

tivní zvukový projev v porovná‑ ní s  benzínovými verzemi. Ten‑ to vjem jde ale stranou při zastáv‑ ce u pumpy. U benzíňáků je mno‑ hem dražší provoz kvůli spotře‑ bě. Pokud se chcete vydovádět, u  FX 30d vás to mrzet nebude, i ve městě se dá jezdit kolem de‑ seti litrů nafty na 100 km. Výbava modelu FX je i v  zákla‑ du bez kompromisů, jen namát‑ kou zmíním kamerový systém pro snadnější parkování, intu‑ itivní a podrobnou navigaci, bi‑ xenonové světlomety, šestici air‑ bagů, inteligentní klíč, kožené ča‑ lounění, dvouzónovou klimatiza‑ ci či vyhřívaná a klimatizovaná se‑

dadla. Testované auto bylo v nej‑ vyšší výbavě S Premium, což zna‑ menalo nejen vybavení takovými laskominami, jako byl systém hlí‑ dání jízdního pruhu, inteligentní tempomat či audiosystém Bose s 11 reproduktory, ale s příplatko‑ vou barvou také cenu o 250 tisíc vyšší proti základu GT. Zavaza‑ dlový prostor je pak trochu měl‑ ký, dva bagy s  ručními vozíky se sem ale pohodlně vejdou. Celko‑ vý design je poplatný snaze o co nejvýraznější kombinaci luxusu a robustnosti, což bude vyhovo‑ vat těm, kteří na sebe chtějí nejen upozornit, ale zároveň žádají veš‑ keré pohodlí a nadprůměrné jízd‑ ní vlastnosti.

97

Motor: Vznětový šestiválec turbo 2 993 cm³ Výkon (kW/k): 180/245 Toč. moment (Nm/ot. min-1): 540/1 750 Zrychlení 0–100 km/h (s): 7,5 Max. rychlost (km/h): 210 Komb. spotřeba (l/100 km): 7,4 Délka (mm): 4877 Objem kufru (l): 570–1450 Základní cena (Kč): 1 591 200

Audi Q7 3,0 TDI

Motor: Vznětový šestiválec turbo 2 993 cm³ Výkon (kW/k): 176/240 Toč. moment (Nm/ot. min-1): 550/2 000 Zrychlení 0–100 km/h (s): 8,5 Max. rychlost (km/h): 210 Komb. spotřeba (l/100 km): 9,1 Délka (mm): 5 089 Objem kufru (l): 775–2 035 Základní cena (Kč): 1 393 300


design

Vařte doma jako

profesionálové Naleznout inspiraci u profesionálů a použít ji v prostředí domova… Toto nadšení pro dokonalost za účelem dosažení výsledků, převyšujících očekávání, je bravurně vyjádřeno v každém výrobku Scholtès.


S

napsal Josef Vojtěchovský, Tauer elektro a.s. foto Archiv značky

vým uživatelům přináše‑ jí potěšení a hrdost v po‑ době vynikajících vý‑ sledků, povznášejícího pocitu umění vařit, radostných chvil s rodinou a vytříbenosti ži‑ votního stylu. Výrobky Scholtès, opravdové značkové ikony, no‑ sitelé jakosti a nekompromisní profesionality, vypovídají mnoho o těch, kteří je vlastní.

Pionýr mezi spotřebiči

Značka Scholtès, opírající se o 80letou tradici v inovaci, byla již od svého založení v roce 1922 hlavním aktérem vývoje domá‑ cích spotřebičů. Design a profesi‑ onální požadavky pro každoden‑ ně používanou kuchyň – to bylo vždy to, co táhlo zákazníky. Scholtès vyrobil první smalto‑ vaný sporák v roce 1923 a prv‑ ní elektrický sporák v roce 1934. Během šedesátých let společnost rychle zaujala místo první evrop‑ ské značky, vyrábějící komplet‑ ní vestavné domácí spotřebiče. V roce 1969 uvedla na trh první samočisticí troubu, poté v roce 1974 první keramickou varnou desku. V roce 1979 dochází k dal‑ šímu zásadnímu vývoji, společ‑ nost Scholtès rozvíjí principy in‑ dukčního vaření. V roce 1989 byl její revoluč‑ ní duch posílen akvizicí skupiny

Zástupcem značky Scholtès v ČR je společnost Tauer elektro, zastupuje mj. značky Hotpoint Ariston a Morphy Richards

Vybrat si Scholtès znamená přeměnit svou kuchyň na skutečnou gastronomickou laboratoř nářské testy. Scholtès, využívající schopností šéfkuchařů, inženýrů a designérů, pokračuje v inovaci vyvíjením nových funkcí, schop‑ ných s velice velkou přesností au‑ tomaticky řídit parametry vaření.

Gastro laboratoř u vás doma

Díky Scholtès můžete dnes ve svém domově používat techno‑ logická řešení, která byla až do‑ posud vyhrazena výlučně profe‑ sionální sféře. Vybrat si Scholtès znamená přeměnit svou kuchyň na skutečnou gastronomickou la‑

Scholtès vyrobil první smaltovaný sporák v roce 1923, první elektrický v roce 1934. Během 60. let společnost rychle zaujala místo první evropské značky kompletních vestavných domácích spotřebičů. Merloni (současné Indesit Com‑ pany), druhého největšího výrob‑ ce domácích elektrických spotře‑ bičů v Evropě a pátého výrobce na světě. 90. léta a nové tisíciletí při‑ nesla zrod dalších inovací v čele s první varnou deskou s dotyko‑ vým ovládáním a automatickým vařením. Poslední nejvíce vyvíje‑ né funkce byly rozvíjeny i za vy‑ užití rozsáhlých vědomostí i zápa‑ lu věhlasného šéfkuchaře Philip‑ pe Rogé, zodpovědného za kuli‑

boratoř díky systémům pečení, navrženým pro restaurace, jako pečení při nízké teplotě, v páře, a pasterizačním postupům či au‑ tomatickým funkcím trub. Znamená to rovněž používat stále čerstvé suroviny díky systémům chlazení a konzervace potravin. Konečně to taktéž umožňuje re‑ gulovat teplotu vinotéky za úče‑ lem optimálního skladování vína. Vybrat si Scholtès znamená také využívat osobního nastavení pro‑

gramů. Myčky jsou například vy‑ baveny čidlem zakalení vody, kte‑ ré automaticky zvolí nejlepší pa‑ rametry mytí v závislosti na úrov‑ ni zašpinění. Symbolem všestrannosti, flexi‑ bility a orientace na detail znač‑ ky Scholtès se stala nová kolekce S3 (na obrázku), která zosobňuje veškerou profesionalitu a elegan‑ ci typickou pro značku. Kolekce Scholtès S3 Nerez byla vytvoře‑ na tak, aby pečlivě přeměnila kaž‑ dou kuchyň na profesionální bez ztráty estetického kouzla a elegan‑ ce. Čisté moderní linie, všestran‑ né použití a kombinovatelnost s ostatními spotřebiči této řady činí z těchto výrobků skutečný skvost a ideální estetické a prak‑ tické řešení moderních kuchyní. A design Scholtès? Rafinovaný a  vytříbený, vždy aktuální a sou‑ časný, až po nejavantgardnější řadu výrobků Attitude, kterou na‑ vrhl David Lewis. Propracované vytvarování oceli AISI 304, veli‑ ce cenného materiálu díky svému vysokému obsahu niklu, se pro‑ jevuje v dílech vyhotovených na míru, jež odpovídají profesionál‑ ním kuchyním, umožňujícím ele‑ gantní vybudování místa oprav‑ dových kuchařů. Každý díl je na‑ vržen, uřezán, vytvarován a nako‑ nec svařen řemeslně propracova‑ ným způsobem rukama odborní‑ ků za účelem zhotovení na míru.

99

Architektova

kobyla

Napsal a sebe ilustroval Architekt Jan Klempíř jan@jkla.cz Kovářovy kobyly chodí bosy a vlastní domy architektů zůstávají nepostaveny. Jakoby si většina z nás v momentě, kdy stojí před úkolem navrhnout dům pro sebe sama uvědomila, že přese všechna vzletná slova o poslání a tvůrčím přetlaku, nemožnosti oddělovat poslání profese a soukromý život, jsou spíše přáním naplnit romantický ideál architekta - umělce. V momentě, kdy jsem po letech práce pro ostatní zasedl před čistý papír se slavnostním pocitem, že vytvořím něco pro sebe, uvědomil jsem si zároveň, že tentokrát je to doopravdy. Stejně, jako při prvním projektu domu ve škole, první spolupráci na skutečně realizované stavbě, první vlastní zakázce. Je užitečné uvědomit si při té příležitosti, do jaké míry je navrhování staveb prostou řemeslnou prací, při které se jistá míra profesního odstupu ukazuje užitečnou. Jak důležitou roli hraje pro jakoukoliv tvorbu možnost vnímat dílo jako prvek v řadě ostatních, vzít si z minulého to dobré, pocítit nutnost dalšího vývoje. Nejen pro potřebu nadhledu nad stavbou jako celkem, určení omezeného tématu, který se dá stavbou zpracovat. Při návrhu vlastního domu i kvůli tomu, aby bylo možné vůbec přistoupit k možnosti jeho realizace. Je to zkušenost trpká, ale rozhodně užitečná.


d e ko r

Pod jednou peřinou

Tradice ještě nedávno říkala, že každý má mít svou vlastní peřinu. Dnes se ale už i u nás můžeme setkat s partnerskými přikrývkami, které mají řadu praktických výhod. Přikrývky pro dvě osoby jsou dostupné ve velikosti 200 x 200 cm i v prodloužené délce 220 x 240. České polštáře mají obvykle velikost 70 x 90 cm, to ale není zdaleka jediný rozměr dostupný na trhu. Lékaři doporučují spíše polštáře menších rozměrů, které nezasahují pod záda, a nejlépe ergonomicky tvarované. www.carreblanc.cz

Zařizujete byt? napsali & nafotili prodejci

Přinášíme tipy na doplňky nejen funkční, ale i elegantní.

Řada Icona od DéLonghi

reprezentuje italskou vášeň pro design a elegantní styl Originální řada Icona inspirovaná italským designem 50. let minulého století Vás ohromí nejen unikátní barevností, ale také použitými materiály – leštěná ocel a chromové detaily předurčují tyto výrobky k tomu, aby se staly ozdobou Vaší kuchyně.

Cena konvice: 2290 Kč • Pákový espresso kávovar: 4990 Kč • Toustovač: 1990 Kč www.delonghi.cz

Čtyři prvky:

voda, země, vzduch a oheň Vstoupí do vašeho domova v elegantních vůních interiérových parfémů. Vyzkoušejte je, nebudete litovat! Cena: k doptání v obchodě www.abitare.cz

Nebojte se Orientu

Orientální koberec výborně sluší každému interiéru. Skvěle působí například také jako solitér v kontrastu k modernímu nábytku nebo ve společnosti nádobí, sošek, obrázků či jiných doplňků z Orientu. V novém interiérovém studiu Caroli v Hanák-Fóru v obchodní zóně v Čestlicích je na výběr nepřeberně orientálních koberců včetně těch atypických, zhotovených na míru. Záleží jen na přání a vkusu zákazníka. www.carolicarpets.cz

Pokud bez ní nemůžete být, pak se zapojte do soutěže o jeden ze tří kávovarů Nespresso Essenza. Nespresso Essenza je inovativní a kompaktní systém, který umožňuje vše, co je potřeba pro perfektní espresso nebo lungo. Má moderní a praktický design navržený dílnou Les Ateliers du Nord Antoina Cahena. Přístroj využívá technologie nezbytné pro přípravu vynikající kávy a obsluha kávovaru je mimořádně snadná s pomocí manuální kontroly množství kávy v šálku. Kávovar má vyjímatelnou nádrž na vodu a zásobník na použité kapsle.

Soutěžní otázka zní: Kolik druhů káv je ve stálé nabídce společnosti Nespresso? Na vaše odpovědi se těšíme na adrese: soutez@mediadrive.cz, heslo KAVA, do 25. 11.

100

www.nespresso.com

Soutěž o dobrou kávu Nespresso


gur mán

Česká ryba NEJEN na VÁNOCe aneb na výlovu s ForGolfem

S podzimem a padajícím listím přichází doba výlovů rybníků. Z některých golfových resortů lze tyto chovné rybníky při výlovu i sledovat. Ať už si kapra odnesete ze hřiště, nebo ho koupíte jinde, budeme se vám snažit vyvrátit některé mýty, které se k úpravám české ryby vážou...

S

ladkovodní ryby se svou výživovou hodnotou zcela vyrovnají masům teplokrevných zvířat…a nejen to, při správném zacházení nemají ani žádné nevýhody, které se jim někdy z neznalosti vytýkají. Například drob-

né kůstky, vyskytující se u některých druhů ryb (cejn, okoun), se dají správnou úpravou (zejména pečením) přeměnit na křupavou pochoutku, kterou můžeme dát bez obav i malým dětem. Také jakási bahnitá příchuť rybího masa je již jen nepodlože-

ČESKÁ RYBA – ÚPRAVY… Vaření

Je ideální zejména pro přípravu dietních jídel, neboť takto upravené ryby jsou velmi lehce stravitelné. Hodí se pro všechny druhy ryb, které jsou v syrovém stavu.

Dušení

Ryby jsou, podobně jako u vaření, velmi lehce stravitelné. Navíc si zachovají mnohem více chuťových látek, neboť se jejich maso mnohem méně vyluhuje. Pro všechny druhy ryb v syrovém stavu.

Pečení

Je nejrozmanitější ze všech druhů úprav, vhodné pro všechny druhy, v případě grilování, rožnění či roštování je vhodnější a chutnější použít ryby s tučnějším masem (tolstolobik, sumec, úhoř, aj).

Smažení

V tomto případě je rybí maso nejhůře stravitelné. V případě rybího masa s velkým počtem drobných kostí je smažení stejně jako pečení vhodnou úpravou, při které dojde k propečení kůstek tak, že křupají.

ným předsudkem, neboť moderní chov a zpracování ryb tuto záležitost již dávno vyřešily pečlivým sádkováním a dalšími technologickými postupy.

Štíhlá linie – rybí linie

V souvislosti s rozvíjejícím se zdravým životním stylem jednoznačně vystupují do popředí výhody a přednosti rybího masa oproti běžně a masově konzumo-

Při správném zacházení nemá úprava sladkovodních ryb žádné nevýhody. vaným jatečním masům. V prvé řadě je to vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které úspěšně brání srdečním a cévním nemocem. Velmi cennou devizou rybího masa je přítomnost vysokého množství významných vitaminů A a D, a zejména B12, kte-

102

ŠTIKA SMAŽENÁ V BYLINKOVÉM TĚSTÍČKU S KRÉMOVÝM PÓRKEM Filátka štiky zbavíme kůže, osolíme, opepříme, zakápneme citronovou šťávou a necháme krátce odležet. Poté je osušíme a v těstíčku usmažíme v horkém oleji. Husté těstíčko připravíme z vajec, hladké mouky, mléka, soli, pepře a sekaných bylinek. Pórek nakrájíme na silnější plátky a opékáme na másle, přidáme malá rajčátka, osolíme, opepříme, a jakmile nám začnou rajčátka praskat na slupce, stáhneme z ohně a vmícháme trochu čerstvé bryndzy, aby nám vznikla krémová omáčka. Rybu po osmažení osušíme a podáváme s krémovým pórkem. Pokrm můžeme doplnit ještě o jemnou celerovou kaši.


napsal & nafotil Jaroslav Hájek

RYBÍ POLÉVKA S KYSANÝM ZELÍM A SLANINOU Kořenovou zeleninu nakrájíme na kostičky a orestujeme dozlatova na másle, zaprášíme hladkou moukou a zalijeme rybím vývarem z kostí a vnitřností. Možno doplnit několika kuličkami celého pepře, nového koření a lístky bobkového listu. Vývar do zeleninového základu dobře vmícháme a necháme asi dvacet minut vařit, dokud nám kostičky zeleniny nezměknou. Poté vše rozmixujeme na hladký krém a ochutíme solí, pepřem a muškátovým květem. Na vedlejší pánvi si orestujeme kostičky anglické slaniny a do vypečeného tuku přidáme odkapané a posekané kysané zelí, prohřejeme a přidáme do polévky. Pár minut necháme společně probulat, aby se nám chutě spojily, a podáváme. Vhodným doplňkem je opečená bageta.

rý v jiných potravinách nacházíme pouze ve stopovém množství. Rybní maso má na jedné straně kratší trvanlivost, na strano druhé je mimořádně snadně stravitelné. A koho trápí v dnešní době štíhlá linie, ten najde v mase slad-

kovodních ryb ideální prostředek k výraznému zeštíhlení, neboť kalorická hodnota je oproti masu teplokrevných zvířat mnohem nižší. Přitom obsah bílkovin je v podstatě stejný. Bohužel je ale veřejnosti mnoho krásných receptů a úprav ryb utajeno a myslím, že je čas vrátit české sladkovodní ryby zpět na výsluní gastronomického nebe… tak, jak tomu bylo zvykem v dobách, kdy regionální a tradiční kuchyně byla základem jídelníčků všech vrstev obyvatel, nejen nás Čechů.

Nutriční složení masa kapra,

tedy nejkonzumovanější sladkovodní ryby Složení

Množství

Energetická hodnota

485 kJ

Bílkoviny

17, 6 g

Tuky

5, 04 g

Sacharidy

0, 03 g

Nenasycené monoenové MK

2, 3 g

Nenasycené polyenové MK

1, 46 g

CANDÁT PEČENÝ NA PÁNVI S LIMETKAMI A ZÁZVOREM Filátka z candáta osolíme, opepříme a zprudka opečeme na másle na pánvi. Poté maso vyjmeme, do másla vložíme plátky oloupané limetky a zázvoru, orestujeme a vrátíme zpět candáta. Lehce zastříkneme bílým vínem, přiklopíme pokličkou a  asi dvě minuty pečeme pod pokličkou. Pokličku sundáme a  do pánve přidáme několik kostiček másla. Výpek ještě jemně osolíme a opepříme. Rybu na velmi mírném plameni jemně přeléváme rozpuštěným máslem z pánve a poté podáváme. Příloha? Bramborové pyré! INZERCE

103


mňam

Šňupali jste někdy čokoládu?

S originálním nápadem přišel belgický mistr čokolády na narozeninovou párty kapely Rolling Stones a ukázalo se, že jemný kakaový prášek servírovaný na talířku je ke šňupání přímo ideální... „Šňupací čokoládu“, s příchutí maliny nebo zázvoru, je nyní možné okusit také v Praze – nově ji do své nabídky zařadila oblíbená Brasserie La Gare, která sídlí v centru Prahy, v ulici V Celnici, hned vedle Náměstí Republiky. www.lagare.cz

Corso Café: Vídeňský styl a španělské tapas

Corso Café přináší do Prahy vídeňský styl kaváren, ale v nabídce se nijak neomezuje – nabízí italské těstoviny, řecké dobroty, steaky po francouzsku a také španělské tapas. Filozofie Corso Café se opírá o perfektní servis, prvotřídní kávu a výborné jídlo - to vše ve spojení s nezapomenutelnou atmosférou. Šéfkuchař Jan Ehrenberger připravuje originální pokrmy vyrobené z vysoce kvalitních a čerstvých surovin. Novinkou v CorsoCafé je nyní velmi zajímavá nabídka tapas, které skvěle doplňují například posezení u vína. Ze speciální rozšířené nabídky vín si pak určitě vybere každý. www.corsocafe.cz

napsali & nafotili prodejci

Pojďte si pochutnat! Když se podzimní počasí moc optimisticky netváří, zlepšete si náladu něčím dobrým!

Pro vášnivé

Radost ze života

golfisty,

Kolekce vín Family reserve z Vinařství Kovacs byla rozšířena o speciální limitovanou rodinnou edici vín s názvy Cuvée Miroslav a Cuvée Amálie. Jedná se o vína, která věnoval Miroslav Kovács svým dětem Miroslavovi a Amálce. Při jejich přípravě se pokusil v charakteru a výrazu vína zachytit povahu svých dětí a jejich radost ze života.

kteří navíc ujíždějí na sladkém. Čokoládové golfové míčky Lindt sice asi nedoletí moc daleko, ale zato si na nich zaručeně pochutnáte a mohou být i originálním vánočním dárkem. www.lindt.cz

www.vinarstvi-kovacs.cz

Soutěž

Vyhrajte s námi jednu ze tří elegantních sad šampaňského Veuve Cliquot se skleničkami!

Champagne dům Veuve Clicquot byl založen v roce 1772 Philippem Clicquot a začal se úspěšně rozvíjet pod taktovkou vdovy Madame Clicquot, která převzala řízení v roce 1805. Dnes patří tato typická Žlutá etiketa k nejoblíbenějším šampaňským na světě a je součástí elegantního životního stylu a luxusních dynamických okamžiků. Také proto Veuve Clicquot najdeme na prestižních polo i golfových turnajích.

Soutěžní otázka zní:

Jaký je doslovný překlad názvu Veuve Cliquot? Na vaše odpovědi se těšíme do 25. 11. na adrese soutez@mediadrive.cz, heslo VEUVE.

105


ku lt u r a

PLAY v Mánesu

Světová premiéra nové interaktivní expozice PLAY na tři měsíce, od 4. listopadu do 31. ledna, zaplní všechny prostory Výstavní síně Mánes. Jde o nové pokračování úspěšného projektu Orbis pictus aneb…, které výstavně opět koncipuje Petr Nikl. Poprvé jej však provází svébytný mezinárodní festival PLAY s workshopy, hudebními i divadelními vystoupeními a filmovými projekcemi. Mnohé umělecké performance vznikly exkluzivně právě pro tento účel. www.orbis-pictus.com

napsali & nafotili kulturní promotéři

Pavel Šporcl na turné

Pavel Šporcl se chystá na turné s novým projektem Pocta mistrům. Celkem sedmkrát obsadí velká pódia českých měst a představí ikony houslového světa. V doprovodu našich nejlepších symfonických orchestrů a pod taktovkou dirigenta Tomáše Koutníka zazní skladby, kterými se proslavili Itzhak Perlman, Jascha Heifetz či Josef Suk. Část výtěžku z turné Pavel Šporcl věnuje na konto Linky bezpečí, jejímž je patronem. Během sedmi listopadových a prosincových koncertů se objeví v Plzni, Českých Budějovicích, Teplicích, Hradci Králové, Praze, Ostravě a v Brně. www.pavelsporcl.cz

Golfová hřiště nejen pro architekty

Dobrá zpráva pro čtenáře FORGOLFU, na jehož stránkách po dva roky vycházely ukázky z vybraných kapitol knihy Golfová hřiště s podtitulem nejen pro architekty a urbanisty. Přivítají jej určitě i mnozí z těch, kteří se v poslední době naší redakce opakovaně dotazovali, zda se obdobný počin neplánuje. Golf Club Praha tak, tentokrát v roli vydavatele, to za nás učinil formou, kterou považujeme za mimořádně šťastnou... Za cenu 498 Kč si knihu můžete objednat na stránkách www.golfarch.cz

Soundtrack k peřinám je hotový

Hvězdy hudebního rodinného a hlavně prvního českého 3D filmu F. A. Brabce V peřinách natáčely písně, které ve filmu zaznějí. V půli října se v nahrávacím studiu Petra Jandy Propast za mikrofonem vystřídali Lucie Bílá, Eliška Balzerová, Jiří Mádl, Dara Rolins, Pepa Vojtek a Helena Zeťová. Ve filmu zazní celkem 22 písní, jejichž autory jsou René Rypar ze skupiny Support Lesbiens (hudba) a František Moravec a Miroslav Adamec (texty). Pod dvěma skladbami je podepsána skupina Kabát. Premiéra filmu bude v březnu.

www.vperinach.cz


TIPY GPS hodinky?

Nadchnou nejen sportovce!

Novinka americké značky Garmin, sportovní hodinky Forerunner 110 HR nadchnou všechny, kteří chtějí vědět jak rychle, jak daleko, nebo kudy šli, běželi, jeli... zkrátka se pohybovali. Hodinky uvnitř ukrývají vysoce citlivý GPS přijímač, který je schopen změřit rychlost a vzdálenost nejen u běžných disciplín, jako je běh nebo cyklistika, ale i u sportů, jako je lyžování, in-line bruslení, kanoistika, nebo také golf. Hodinky do paměti zaznamenávají celý průběh vaší trasy, souběžně můžete sledovat i svůj srdeční tep. Pomocí USB jsou schopny všechna uložená data zobrazit nad mapou v počítači. Cena 5690 Kč • www.garmin.cz

Gin

s okurkou

Věhlasný skotský gin Hendrick‘s je malosériově vyráběný, destilovaný ve skotské přímořské vesnici Girvan, plněný do lahví, které připomínají staré lékárenské dózy. Za svou nenapodobitelnou chuť vděčí nejen ojedinělému způsobu destilace, ale hlavně neobvyklým přísadám, jako jsou koriandr, okurka či esenciální oleje okvětních plátků růží. A právě s kouskem okurky si jej podle znalců také nejlépe vychutnáte. Hendrick‘s má zaoblenou, hladkou chuť, patří mezi nejoceňovanější giny na světě. Láhev o 0,7 l můžete zakoupit kolem 800 Kč • www.hendricksgin.com

Philips

SesoTouch 3D

Philips představuje svůj doposud nejpokročilejší holicí strojek SensoTouch 3D (RQ 1290). Systém GyroFlex 3D bezchybně sleduje každý obrys tváře a několik tahů hlavami UltraTrack oholí každý vous. Těsnění Aquatec nabízí možnost pohodlného oholení na sucho, stejně jako osvěžující mokré oholení s využitím gelu nebo pěny. Systém JetClean+ strojek automaticky čistí, promazává a nabíjí. Cena 10 999 Kč • www.philips.cz

Relaxujte,

oslavujte…

Potřebovali byste si dobít energii po jedné z posledních letošních osmnáctek? Rádi byste si protáhli tělo plaváním a stejně tak toužíte po relaxační masáži? Nedělejte kompromisy! Ideální řešení na celý rok představuje regulovatelný protiproud v plaveckém termálním bazénu Swim Spa XL. Umožňuje rekreační i kondiční plavání, hydromasážní vířivka Combi Spa nabízí plnohodnotnou masáž v pohodlných křesílkách. Nenáročný provoz, snadná údržba, netřeba dalšího zastřešení. Do konce roku se můžete těšit na exkluzivní požitkový set v hodnotě 10 500 Kč, který si USSPA připravila pro nové zákazníky v rámci letošního výročí 15 let na trhu. Oslavte to s námi! Cena při zapuštění: 814 579 Kč • www.usspa.cz

108


napsali & nafotili prodejci

S VERTU

se neztratíte

VERTU, výrobce luxusních mobilních telefonů, seznámil veřejnost se svým prvním „chytrým“ mobilním telefonem Constellation Quest. Odpovídá nejnovějším podnikatelským požadavkům, jedná se o bezkonkurenční komunikační prostředek vytvořený k tomu, aby byl přirozeným doplňkem náročného životního stylu. Ve svém úsilí poskytnout zákazníkovi pocit lehkosti při práci s telefonem prostřednictvím nabízených služeb společnost Vertu zajišťuje technickou pomoc, která je k dispozici 24 hodin denně. Cena modelu ze žlutého zlata, v černé kůži, se safírovými tlačítky je 19 500 euro. www.vertu.com

Patrimony Traditionnelle

co víc si přát?

Vacheron Constantin představuje nové modely z řady „Traditionnelle Collection“, které vzdávají hold 250leté historii nejstaršího výrobce hodinek na světě. Výjimečný model Patrimony Tradetionnelle Calibre 2253 z kolekce „Excellence Platine“ je vybaven tourbillonem, věčným kalendářem, rovnicí času a ukazatelem času východu a západu slunce. Mezi nejvíce fascinující komplikace bezesporu patří rovnice času, jejímž účelem je zobrazovat rozdíl v minutách mezi variabilním solárním časem a konstantním občanským časem, který ukazují hodinky. Strojek o výšce 9,60 mm, nesoucí prestižní Ženevskou pečeť, je složen ze 457 částí! Krása je umocněna tmavě modrým řemínkem z krokodýlí kůže, počet kusů k prodeji je omezen na pouhých 10 kusů!

Cena 10 218 000 Kč • www.carollinum.cz

3 roky za cenu 2 s Esetem

Každý den vzniká více než 200 tisíc nových virových infiltrací, které ohrožují citlivá data. ESET Smart Security 4 Business Edition zajistí ochranu vašich citlivých dat na počítači včetně ochrany vašeho chytrého mobilu. Při krádeži můžete na dálku smazat citlivé kontakty a data z mobilu i přes zlodějem vyměněnou novou SIM kartu! Nyní 3 roky ochrany za cenu 2. Akce platí do 31. 12. 2010. www.eset.cz/3za2

Ruský standard

Russian Standard Original je jemný destilát s čistou chutí, která zachovává charakteristickou „chlebovou“ chuť tradiční ruské vodky. Russian Standard Original je nejenom skvělá vodka, ale také zdařilý stylový produkt, který vizuálně navazuje na ruské tradice. Prolisy na povrchu lahve, zdůrazněné tvarem etikety, připomínají věže na ruských pravoslavných chrámech. Silueta lahve je stylizována do tvaru gigantického 200tunového zvonu z Kremlu. Podpis D. I. Mendělejeva a erbovní znak na přední straně etikety ilustrují bohaté kulturní dědictví, na něž vodka Russian Standard Original navazuje. Cena RSOriginal 0, 7l 365 Kč • www.upb.cz

109


ko m e r Ä? n Ă­ p r e z e n ta c e

110


R o z h ovo r

Filipa Jíchy Se svým týmem THW Kiel vyhrál Bundesligu i nejprestižnější evropskou soutěž Ligu mistrů. Stal se nejlepším hráčem i střelcem celého ME. Házenkář Filip Jícha si tak splnil svůj sen. Se svojí ženou i malou dcerkou působí v Německu, a pokud přijede do Čech, tak si užívá volna na golfu nebo s kamarády. Házená pro něj byla ze všech sportů na prvním místě. Golf je oproti tomu skvělý kontrast odreagování se od házené a podle slov Filipa také psychický balzám. napsala Dáda Kutilová nafotil Pavel Lebeda pro Sport Invest Group

111


R o z h ovo r

Filip Jícha

Narozen: 19. 4. 1982 (Plzeň) Úspěchy: Vítěz Ligy Mistrů (2010) Vítěz Bundesligy (2010) Nejlepší střelec Ligy Mistrů Nejlepší hráč ME (2010) Nejlepší střelec na ME (2010) Nejlepší házenkář ČR (2010) Nejlepší hráč Bundesligy a celého Německa (2009)


V Německu mě zastupuje jedna agentura, ale v Česku jsem neměl žádného partnera, o kterého bych se mohl opřít, když budu potřebovat pomoci například s médii nebo partnery. Sport Invest Group je velmi silnou skupinou, která má za sebou spoustu práce s významnými i začínajícími sportovci. Byla to jasná volba a bylo to oboustranné. Myslím si, že každý, kdo dělá sport profesionálně, by měl i profesionálně vystupovat a mít na své straně někoho, kdo mu v tomto směru pomůže. Jsem rád, že takového partnera, silného partnera, teď mám.

Stal jste se prvním Čechem, který vyhrál Ligu mistrů v házené, nejlepším hráčem mistrovství Evropy, nejlepším střelcem. Jak se to podařilo? Sezona 2009 až 2010 byla pro mě úžasná, splnil jsem si dětský sen a vyhrál jsem nejprestižnější evropskou soutěž, Ligu mistrů. Byl

Kde v současné době působíte a co vás v nejbližší době čeká? Smlouvu s německým Kielem, současným vítězem Ligy mistrů, mám do roku 2014. Naše aktuální sezona se zrovna dostala do plného proudu, tak teď hrajeme každý týden zápasy domácí Bundesligy a Ligy mistrů.

Při golfu si vždy vyčistím hlavu, je to moje droga, pokaždé, když balím bag do auta, už hned zase přemýšlím, kdy mi vyjde další volný čas, abych si mohl jít zahrát. to neuvěřitelný moment před 20 000 diváky, zvednout nad hlavu trofej pro nejlepší tým Evropy, a zároveň se stát nejlepším střelcem celé soutěže! Byl to pro mě úžasný den i celý rok. Na ME jsme s národním týmem uhráli kvalitní utkání a po dlouhé době jsme se mohli měřit s nejlepšími týmy. Já osobně jsem pak měl tu čest převzít prestižní ocenění Nejlepší hráč celého ME a stal jsem se nejlepším střelcem ME. Velmi si toho vážím. Jste bezesporu v současnosti jedním z nejlepších házenkářů světa, cítíte, že se díky tomu zvedlo povědomí o tomto sportu v České republice? Velkou měrou se o to zasloužil výsledek národního týmu na ME. Také jsem se během minulé sezony rozhodl spolupracovat s manažerskou skupinou Sport Invest Group a v červnu jsme podepsali smlouvu. Ihned se rozběhly konkrétní kroky na poli mého PR, Sport Invest Group pro mě udělal tiskovou konferenci, dohodl velké rozhovory a focení, povídání v  rádiu a podobně. Toho si všimlo velké množství lidí, jsem rád, že jsme takto dobře odstartovali a těším se, co přinese spolupráce dál. Chtěl bych, aby se v Česku vědělo, že pokud se věnujete házené profesionálně, dá se s ní dosáhnout mnoha významných úspěchů. Proč jste se rozhodl pro agenturu Sport Invest Group?

Máte podporu i ve své rodině? Stoprocentní a cítím ji každý den. Chodí vaše žena na všechny vaše zápasy a fandí vám? Ano, určitě, moje manželka chodí na všechny domácí zápasy a vím, že fandí jak mně osobně, tak celému týmu. I naše malá dcerka chodí na některé odpolední zápasy a čím dál víc se jí líbí být v aréně a tleskat se všemi okolo. Chcete, aby jednou šla ve vašich šlépějích? Moje dcerka si bude moci jít cestou, kterou si ona sama zvolí a my ji v tom budeme prová-

113

INZERCE

Jaká byla vaše cesta k házené? Kdy jste začal a proč nakonec zvítězila házená, a ne jiný sport? Jako malý kluk jsem byl hodně aktivní a pohyb a sport byla jediná možnost, jak energii dobře využít. Házenkářské hřiště jsme měli hned kousek od domu, tak jsem se s házenkářským míčem pohyboval už od raného věku a hrozně mě to bavilo. Tahle láska mi vydržela až doposud. O jiném sportu jsem vlastně nikdy vážně neuvažoval, měl jsem házenou, rád jsem k ní dělal i jiné sporty, ale házená byla pro mě vždy na prvním místě.


R o z h ovo r zet. Je ale pravděpodobné, že ke sportu bude mít víc než kladný vztah, pohybuje se téměř denně ve sportovním prostředí a už teď je na ní vidět, že pokud má třeba v hale prostor běhat a honit se za něčím, tak jí to přináší čisté uspokojení, a to je vlastně základ k tomu, aby se člověk jednou stal sportovcem, ať už v házené nebo v čemkoli jiném. Důležité prostě je, aby ji to bavilo. Jste ještě hodně mladý. Jaké máte plány do budoucna? Plány do budoucna si raději nedělám. Pracovní smlouvu mám do roku 2014 a co bude dál, se uvidí. Je to ještě dlouhá doba. Momentálně si užívám to, kde jsem, a to, co dělám.

hřiště bylo velmi blízko místa, kde jsem bydlel. Navíc jsme jako hráči měli výhodné podmínky, a tak jsem toho využil a začal jsem s golfem. Postupně mě tento sport úplně pohltil. Co vás na něm baví? Baví mě pestrost golfové hry. Baví a zároveň rozčiluje. Víte, že tento úder umíte, ale stejně se na to nemůžete na 100 % spolehnout, neboť každá rána v golfu je unikátní, ovlivňuje ji tolik faktorů, a právě ta pestrost hry si mě naprosto získala. Někdy mám pocit, že hraju skoro jako Tiger Woods (smích) a někdy si říkám, že už to nikdy nevezmu do ruky. Ale samozřejmě mi takové chvilkové rozčilení vydrží vždy jen pár okamžiků, golf je skvělý sport.

golf prostě nerespektují, buď ho nepovažují za sport, nebo si ho zaškatulkovali jako aktivitu pouze pro snoby a podobně. Já jako profesionální sportovec, zvyklý na tvrdé tréninky, golf za sport považuji. Ačkoli jsem v dobré fyzické kondici, je to pro mě náročné odehrát osmnáctku v plné koncentraci, ale určitě je to psychický balzám. Kde si nejraději zahrajete? Vůbec nejraději hraju v Čechách, protože to mám vždy dovolenou, a to je pro mě čas golfu a kamarádů. Jinak jsem rád, když se na golfové hřiště dostanu kdekoli, a je jedno, jestli je to v Německu, Španělsku nebo jinde.

Golf je oproti házené velice společenský sport. Venku, v klidu, a o úspěchu rozhoduji sám, moje technika. A to je pro mě skvělý kontrast a odreagování od házené. Jak vypadá váš klasický pracovní tréninkový den? Můj klasický den vypadá následovně: v 10 hodin začne první trénink, trvá přibližně do 12, bývá buď v posilovně nebo máme atletiku na oválu, pak oběd a podle zápasu máme odpoledne buď videopřípravu a trénink, nebo jen trénink v hale. Po odpoledním tréninku následuje rehabilitace, případně masáže podle toho, jak se kdo cítí a co potřebuje. K tomu samozřejmě časté cestování letadlem a autobusem na zápasy, kam přijíždíme vždy den předem. Doma jsem proto docela málo. Házená je vaše práce i koníček. Co ale děláte rád ve svém volnu? Pokud mám v sezoně nějaký volný čas, tak ho trávím s rodinou, ale pokud si chci odpočinout jinak, hlavně psychicky, tak se vydávám na golf. Golf je pro mě úžasný sport, který mi nabízí skvělou kompenzaci fyzicky náročné házené v prostředí sportovních hal, kde se pohybuji. Při golfu si vždy vyčistím hlavu, je to moje droga, pokaždé, když balím bag do auta, už hned zase přemýšlím, kdy mi vyjde další volný čas, abych si mohl jít zahrát. Jak jste se ke golfu dostal? S golfem jsem začal právě v Německu. Už jsem po něm pokukoval i předtím, když jsem působil ještě v Čechách, ale fakticky jsem se k němu dostal až v Německu, protože golfové

Šťastné chvilky s manželkou Hankou a dcerkou Valérií

V čem je od házené golf jiný? Házená je kontaktní až silový kolektivní sport, kde kromě fyzické vytíženosti musíte skloubit rychlé sportovní myšlení, hrajeme a trénujeme v halách, při zápase je prostředí hodně bouřlivé. Golf je oproti tomu velice společenský sport, alespoň na té mojí úrovni. Venku, v klidu, a o úspěchu rozhoduji sám, moje technika. A to je pro mě skvělý kontrast a odreagování od házené.

V golfu dělíme část roku na golfovou a negolfovou sezonu, podle počasí. Jak je to u házené? Naše sezona je od poloviny července až do konce května, takže jsem de facto 11 měsíců v roce s házenou na cestách a v halách. Červen je pro mě pak měsíc golfu. Už teď se těším, jak strávíme s kamarády zase týden na golfu po českých hřištích. To bude paráda...

Mnoho „negolfistů“ má názor, že golf není sport. Co si o tom myslíte? Tahle otázka by se dala rozepsat a vydala by na knihu. I já se setkávám s názory lidí, kteří

Co vám udělá zaručeně radost? Green v regulaci.

114

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí!


F oto r e p o rtá ž

Ženy na golfu

Když v roce 1950 vznikla v USA LPGA, tvořilo ji pouhých 13 žen a amatérské hráčky byly také ve výrazné menšině. Dnes jsou ženy v amatérském i profesionálním golfu v úctyhodném počtu a na zelená hřiště přinesly nejen půvab, eleganci a ženské emoce. Jsou to také pestré barvy a golfová móda, které ovlivnily i jejich pánské spoluhráče. napsala Lenka Soukupová nafotil Antonín Krčmář

a Spilková, vá a Klárk Kája Vlčko

elegantně

sladěné

Kedík musí

id. zachovat kl


F oto r e p o rtá ž

Vlevo se pode

pis

ně díval jinam ář se nepochyb ová, Tonda Krčm uje Jana Peterk

Klára S

pilková

výjimeč

ně v suk

ni

K ženskému golfu patří i minišaty

a Ma Zuzk

án rožív hru p á v o šín

a mašličky

aplno

I Adélka Cejna

rová si vyrazil av

sukýnce

Ed

ická a ita Nechan

její bag s

mi covery

plyšákový


Paula C

proslu reamer

la růžov

ým styli

ngem

Emily

Curr y -Bart

oňov á je ja

ko slu

níčko Go

Posledn íú

prava pře

d turnaje

lfo vá t

rič

ka ozv lá

štn i

ly i

kvě ti

nov év zor y

m ěn nale slad vždy doko je m e ík rkou-ked u partne bl se svo Ondra Lé


P Ř Í B Ě H Y H Ř I Šť

Čertovo břemeno

18 jamek v krásné krajině …Čert byl už unavený, jak na svém hřbetě nesl kamenné břemeno. Aby si ulevil, svrhl je na zem a na chvíli se natáhl. Po něm tu zůstal skalní masiv s řadou skalních misek, které vznikly jako otisky jeho zad a kopyt… 118


napsala Lenka Soukupová nafotil Václav Kulič

Jamka číslo 8

V

krásné krajině, k níž se váže tato pověst, 80 km jižně od Prahy ve středu Přírodního parku Jistebnická vrchovina v průměrné výšce 640 m leží osmnáctijamkové golfové hřiště. Roztroušené kameny mu dávají charakteristický ráz. O tom, jak vznikalo, jsem si povídala s jeho majitelem, dr. Jiřím Němcem.

koviště, zbytek terénu je od přírody tak vymodelovaný, že nebylo nutné do něj zasahovat. Ta první devítka vznikala tak trochu na koleně, stavěli ji brigádníci bez použití velké techniky. Brigádničil každý, koho jsem sehnal. Nejvíce jsme jezdili s kolečkem. Dokonce jednou za mou ženou přišel zájemce o členství a ona mu řekla, ať jde za mnou na hřiště. On jí na to povídá: Tam jsem viděl jen nějakého dědu s koGolfový zážitek z našeho hřiště nemám žádný, golf ale Čertovo Břemeno je od začátlečkem! Jak jsem řekl, spoustu ku až doposud rodinný pod- jsem nikdy nehrál. Mám rozhodcovské zkoušky, ale práce jsme si udělali sami, ale nik. Postavit golfové hřišnejsem golfista, jsem jediná výjimka v republice. modelace terénu nám tehdy dětě byl nápad můj, peníze zase lal zkušený šejpr Milan Ištok. dodal syn. Volba lokality byla Samozřejmě jsme museli někdy jednoduchá, měl jsem u Jistebnice chalu- ných povolení. V té době ještě nebyl problém zapojit i techniku, jezdil tam traktor, naklapu, a když jsem se tak díval po krajině – a to získat pozemky, při stavbě druhé devítky to dač a valník. Koupili jsme si i rakouský horský jsem žádný znalec golfu nebyl, řekl jsem si, bylo už složitější. Papíry jsme měli vyřízené traktor, protože terén je u nás hodně kopcovaže pozemky jsou pro golf ideální. V té době také rychle a peníze jsme získali také bez pro- tý, a ten nám vydržel do dneška. jsem potkal náhodou architekta Jiřího Vel- blémů. Musím říci, že příprava stavby první dena, který po domluvě přijel k nám, podí- devítky byla celkově jednodušší než ta druhá. A rychlá cesta k devítce druhé val se na terén znaleckým okem a můj ná- Stavět jsme začali v roce 2000 a už v červnu Druhou devítku jsme stavěli v roce 2007–8, vrh potvrdil. O projektu jsem začal přemýš- 2002 se začalo hrát. Při stavbě jsme respekto- o rok později jsme ji uvedli do provozu. Nárovali ráz krajiny a modelovali jsme pouze jam- ky na golfová hřiště mezitím vzrostly a muselet v roce 1998.

První krůčky k první devítce

Architekt Velden při tvorbě plánu vycházel ze svých zkušeností, sám o sobě říká, že je specialista na hřiště o malé ploše. My jsme měli k dispozici asi 18 hektarů, na které se musel vejít. Říká se, že stavba golfového hřiště potřebuje tři věci: peníze, pozemky a vyřízení potřeb-

119


P Ř Í B Ě H Y H Ř I Šť

Copak asi vyplašilo srnky? Že by zbloudilý míček?

li jsme jim přizpůsobit i úpravu první devítky. Já osobně ale golfový zážitek z našeho hřiš- jsem v tom jediná výjimka v republice. Hřiště Pozemky na ní byly stejně krásné a nepozna- tě nemám dodneška žádný, golf jsem nikdy si užiju i tak, denně po něm chodím se psem menané lidskou činností, ale vyžadovaly vět- nehrál a nehraji ani teď. Mám sice rozhod- nebo sám a tím, že už sedm let působím jako ší úpravy. covské zkoušky, ale nejsem zároveň golfista, rozhodčí, něco o golfu přece jen vím. Na hru Nyní jsme tedy plnohodnotné samotnou jsem ještě neměl čas. osmnáctijamkové hřiště, rozPořád to ale nechávám otevřekládající se na ploše 40 hektarů, Za mou ženou přišel zájemce o členství a ona ho né, býval jsem i rozhodčí druhé na kterém neustále pracujeme poslala za mnou na hřiště. On na to: Tam jsem ale třídy, takže pravidla umím, hře a  snažíme se o zdokonalování. se bráním hlavně z časových důviděl jen nějakého dědu s kolečkem! V tuto chvíli se dokončuje stavvodů. Na našich turnajích jako ba nové klubovny, začali jsme lerozhodčí působí i  naše děvčata tos na jaře a na začátku další sezony ji budez recepce, která složila nezbytné zkoušky. me otevírat.

I čerti mají svůj klub

Hra pod přísným zrakem bizonů

Prezidentem Golfového klubu Čertovo Břemeno je můj syn, máme něco přes tři sta členů. V současné době nejsou bohužel podmínky pro klubový život tak, jak býval, lidé jsou uspěchanější. Řada našich členů je z Prahy, přijíždějí na víkend auty, část dalších je z okolních městeček. Na poslední členské schůzi se ale sešlo přes sedmdesát členů, což si myslím, že je dost. Hrajeme různé krajské soutěže.

Dalších plánů na rozvoj a údržbu hřiště není nikdy dost, jde především o greeny a jejich okolí. Do terénu určitě zasahovat nechceme ani v budoucnu, příroda jej vymodelovala dost. Čeká nás úprava okolí klubovny, která by měla být otevřena se zahájením nové sezony. Řekl bych, že jsme hřiště pro hráče bez velkých sportovních ambicí, pokud někdo považuje za nejdůležitější po neděli strávené na golfu to, že

120


si zlepšil handicap o pár desetinek, na to my nejsme ideální. Nabízíme zážitek hry v krásném terénu, jsme zasazeni do čisté přírody. Když zapíchnete kružítko do středu hřiště a opíšete kruh, dvacet kilometrů na žádnou stranu nenajdete jediný tovární komín. V dosahu není ani – bohudík nebo bohužel? – žádná velká komunikace a hřiště bude kapacitně využito naplno až po dostavění dálnice Praha – Linec. Navíc jsme vysloveně feečkové hřiště, pokud známé velkokluby hledají své členy, kteří u nich nikdy nehrají, najdou je u nás (smích). Máme zajímavé okolí, na trojce se na hráče dívá skupina pravých amerických bizonů, je tam farma, kde je chovají. Na jaře mívají telátka, která jsou velmi roztomilá. Na druhé straně se na pozemku farmy nachází dost míčků, protože si tam nikdo nedovolí vlézt. Kousek od nás je i farma s huculy, kteří jezdí okolo hřiště na projížďku, je to jedna ze dvou farem v republice, chovající tohoto koně Rudé armády, který jí pomohl vyhrát válku. Výhledy do krajiny jsou zajímavé, vidíme na Šumavu, také je vidět pára z Temelína, i když tím bychom se neměli moc chlubit. Jsme ve středu Čertovy pa-

Čertovo Břemeno

18jamkové hřiště Jihočeský kraj Průměrná nadmořská výška terénu: 640 metrů Nejkrásnější jamky podle hráčů: 9, 10, 11 Nejtěžší jamka: 3, 17

horkatiny, lidově řečeno České Sibiře, recepce, která je nejníže, leží 640 metrů nad mořem. Nejkrásnější jamky jsou podle hráčů 9, 10 a 11, mně se ale líbí všechny. Podle normování je nejtěžší sedmnáctka, podle mě ale trojka s bizony, plotem a autem podél.

121

Čert či Karel Hynek Mácha K hřišti se váže starobylá legenda, kousek od nás je obrovský kus kamene a říká se, že čert s kamenem letěl, musel ho pustit na zem a ještě ve vzteku kopytem vyryl stopu. Ta skála je vyvřelina, původně jsem si myslel, že jde o ledovcovou morénu, ale byl jsem poučen geology, že ledovce u nás byly jen na sever od Labe a tady že se jedná o vyvřelinu. Údajně do této oblasti jezdil i Karel Hynek Mácha, neudělali jsme nakonec hřiště K. H. Máchy, ale Čertovo Břemeno.


by z n y s

Zážitek

vám nikdy nikdo nevezme Usměvavá, příjemná a milá Jana Míková je marketingová manažerka společnosti HRG Czech Republic. Při focení požádala našeho fotografa, aby na snímcích zdůraznil její bříško, protože chtěla podtrhnout, že golf a těhotenství se v žádném případě nevylučují.


napsala Lenka Soukupová nafotil Jaroslav tatek

J

sem přesvědčená, že žena může hrát golf i v těhotenství, ale nechci to nikomu radit, záleží určitě na zdravotním stavu a na pocitu každé těhotné ženy. Můj lékař mi nic nezakázal, jen mě upozornil, abych si dávala více pozor. Hrála jsem tedy až teď do sedmého měsíce, ale pak mi najednou hlava řekla: Stop. Pochopila jsem, že nejde vůbec o fyzickou stránku věci, ale o psychiku. Mozek mi prostě nechce dovolit pořádně švihnout. Uvědomila jsem si, že když už do toho nemůžu jít na sto procent, nemá to pro mě smysl. Chci hrát tak, abych byla spokojená, abych si

Těší mě, když vidím hráče, jak se po turnaji vracejí do klubovny a jsou veselí a usměvaví hru užila. Když jsem s golfem začínala, chtěla jsem všechno umět strašně rychle. Když jsem se dívala na golf v televizi, měla jsem pocit, že je to snadné, ale pak jsem poprvé přišla na driving a zjistila jsem, že je to jako v každém sportu, vše si musíte pěkně zasloužit, no a já jako mnozí začátečníci nebyla ani schopná se do míčku trefit. Navíc jsem ani nechápala, proč mám mít v bagu tolik holí, nebylo mi jasné, k čemu která je. Na začátku jsem se též hodně rozčilovala, než mi došlo, že se musím přeladit do vnitřního klidu, který pak člověka posouvá v golfu dál, a začala si vychutnávat kromě hraní golfu i krásně upraveného hřiště i to, že jsem venku na čerstvém vzduchu. Jak jste se ke golfu vůbec dostala? V jeden okamžik se střetly dva vlivy, díky kterým jsem se s golfem začala přátelit. První vliv byla společnost HRG, pro kterou pracuji, neboť pro naše klienty organizuji marketingový event v  podobě golfového turnaje, proto jsem se musela naučit golfo-

vé pojmy a tím pochopit, co je to např. HCP, cannon start, driving range a mnoho jiných názvů, ale v té době jsem vůbec nechápala podstatu hry, protože to, o čem golf je, může člověk pochopit až teprve na hřišti. No a tady se objevil druhý vliv a to byl můj nynější manžel Pavel, který baseballovou pálku vystřídal za golfové hole a začal mě promyšleně trápit na golfovém hřišti. Důvod, proč uvádím trápit, bylo, že mě vůbec nešetřil a hodil mě do vody a já musela plavat, ale teď jsem mu za vše nesmírně vděčná a vlastně to bylo to nejlepší, co pro mě mohl udělat. Co vás baví a co naopak štve při přípravě turnajů? Začnu tím, co mě štve. Vadí mi, že někteří lidé jsou nezodpovědní a na poslední chvíli se odhlašují, nebo dokonce bez omluvy nepřijedou. A to si myslím, že by se mezi sportovci nemělo stávat, příprava každého turnaje znamená strašně moc práce, stojí to hodně peněz a vy samotnou akci děláte s cílem určitého efektu. Sa-

mozřejmě je mi jasné, že mohou zasáhnout jiné vlivy, jako jsou například zdravotní důvody, přesto si ale myslím, že určití golfisté by si měli sáhnout do svědomí. Co mě naopak těší, je okamžik, když vidím hráče, jak se po turnaji vracejí do klubovny a jsou veselí a usměvaví a je na nich vidět, že si to opravdu užili. Jasně že někdo může být trochu naštvaný na to,

to servisu nejde pouze o zajištění letenky, ubytování, cestovního pojištění, půjčení aut a jiných služeb, ale především o konzultantskou činnost, protože ne vždy to nejlevnější je pro klienta to nejvýhodnější. Naši cestovní konzultanti mají dlouholeté zkušenosti a velmi často pracují pod nesmírným tlakem a ve velkém stresu, i přesto je tato práce pro mno-

Moje první hole trenér okomentoval slovy: „Co to máš za rákosky?“, ale první rok mi ty rákosky úplně stačily. že mu hra zrovna moc nešla, přesto ale delší doba v krásném prostředí člověka nabíjí. Je dokázáno, že zelená barva skutečně působí příznivě na psychiku a navozuje pocit pohody. Čím se firma HRG zabývá? Naše společnost nabízí dva základní produkty. Jednak zajišťujeme služební cesty, a to nejen pro velké korporátní společnosti, ale i pro menší firmy. V rámci toho-

123

hé z nich koníčkem. Velice si jich vážím za vše, co musejí umět a co si musí pamatovat, neboť mají obrovskou zodpovědnost. Často pro naše klienty děláme školení, na kterém jim představujeme práci konzultantů, a ti vždy odcházejí překvapení, co taková práce obnáší. Druhým naším produktem je tzv. Events & Meetings Management. Pro naše klienty organizujeme akce jako incentivní zájez-


by z n y s kat například přepadení v poušti a fingované zatčení po luxusní večeři v hotelu Burj Al Arab. Naši produktoví manažeři jsou neuvěřitelně akční a kreativní. Platí zde pravidlo: „Zážitek vám nikdy nikdo nevezme“.

Naši produktoví manažeři jsou neuvěřitelně akční a kreativní. Jste golfová rodina, čemu se věnuje váš manžel pracovně? Když jsem začala hrát golf, tak jsem sháněla hole, ale nechtěla jsem kupovat nic drahého. Myslím si, že začátečník potřebuje mít v ruce hůl a naučit se ji držet a švihat, a je úplně jedno, jestli máte hůl za stovku nebo za pět tisíc. Bohužel (možná bohudík) se na českém trhu v té době nedalo nic levného koupit, tak jsme se rozhodli, že využijeme zahraničního on-line obchodu. Nakonec jsme našli set, který mi vyhovoval, a to na anglických stránkách. Můj trenér jej sice okomentoval slovy: „Co to máš za rákosky?“, ale první rok mi ty rákosky úplně stačily. Na základě této zkušenosti se můj podnikavý manžel Pavel rozhodl založit český golfový on-line obchod www.golflevne.cz, který je v provozu již skoro dva roky a jeho nabídka se stále rozrůstá. Díky tomu, že se golf velmi rozšiřuje a dostává se i na úroveň střední třídy, je o  stránky velký zájem a klientská základna se neustále rozšiřuje. dy do zahraničí, incoming, sportovní akce (např. organizovaný zájezd na F1, mistrovství světa ve fotbale či jiné atraktivní sportovní akce po celém světě s programem na míru), dále zajišťujeme firemní akce v ČR v podobě vánočních večírků, teambuildingů, seminářů, konferencí či tzv. Top Management Travel, což je cestovní program určený pro top manažery, kteří nemají rádi katalogové zájezdy a rádi se svojí rodinou zažijí nestandardní dovolenou. Z  těch-

to produktů mě nejvíce fascinuje marketingový nástroj v podobě incentivního zájezdu. Firmy tento nástroj většinou používají jako vhodnou motivaci svých zaměstnanců, většinou obchodních zástupců, pro zvýšení obratu. Například vyhlásí soutěž, že 30 nejlepších obchodních zástupců pojede do exotické destinace, kde naši produktoví manažeři pro firmu připraví vše na míru. Na této cestě nejde o zažití nudy v podobě ležení na pláži, ale může je če-

Máte již nějaké zkušenosti s golfovými hřišti v zahraničí? Na to, jak hraji golf krátce, tak jsem již pár golfových hřišť v zahraničí obešla. S manželem jsme již navštívili Portugalsko (Estoril), Turecko (Belek, kde jsem si zamilovala hřiště Montgomerie) či jsme si to vyzkoušeli na hřištích v Bostonu. Naším ale nejexotičtějším zážitkem byl golf ve Vietnamu. Byli jsme tam na svatební cestě jako baťůžkáři a neměli jsme s sebou vůbec nic golfové-

124

ho, ale to vůbec nevadilo, protože na golfovém hřišti v městečku Dalat, které je vyhlášené svým celoročním jarním počasím, jsme si mohli vše vypůjčit či maličkosti dokoupit. Náš tee time byl v 6:30 ráno a my tam přijeli na vypůjčeném skútru, který již mnohé zažil. I přestože poplatek za hru nás vyšel na 1/3 všech výdajů za celý 19denní pobyt ve Vietnamu, tak to určitě stálo za to a vzpomínám na to velice často a ráda. A zde se vyplatí zopakovat to, co jsem již uvedla v textu výše: „Zážitek vám nikdy nikdo nevezme“. A jaké jsou vaše další golfové plány? Naše golfové plány se teď budou týkat 3 členů rodiny vzhledem k tomu, že se nám v lednu má narodit malá Sára. Ale věřím, že se nám nějak podaří vše skloubit, i když to nebude tak jednoduché jako doposud. Pavel již pro ni plánuje výbavu. Vypadá to, že místo chrastítka dostane golfovou hůl. Nafoceno v Golf Clubu Praha.

Jana Míková HCP: 37 Klub: Erbia Značka holí: Forgan Míčky: Forgan Kde hraju nejraději: Konopiště Golfový sen: Mít čas na to hrát golf Na čem si pochutnám po hře: na dobře vychlazeném českém pivu


Trenérka

Golf na svůj úspěch

teprve čeká říká Anna Sixtová, profesionální golfová trenérka S golfem začala v roce 2002, když studovala vysokou školu. Bylo to v indooru, protože to Anna chtěla jen zkusit, ale jak to tak často bývá – už u golfu zůstala. Celé dětství hrála tenis a lyžovala a sama je toho názoru, že malé děti by ke golfu měly dělat ještě jiný sport. Působí jako profesionální trenérka na Ypsilonce a nejvíce legrace zažije při tréninku s dětmi. Nedávno si pořídila štěně labradora a pojmenovala ho typicky golfově Birdie. napsala Dáda Kutilová nafotili Antonín Krčmář & lintiphoto.com

125


Trenér ny sportů. Vždycky je to o tom, který sport zrovna dominuje díky světovému úspěchu. A golf na svůj úspěch teprve čeká. Pak se o něm začne více mluvit, začne ho hrát více dětí, které teď hrají především hokej nebo fotbal, a podmínky se dostanou na špičko‑ vou úroveň. Do té doby i výsledky budou odpovídající…

Největší legrace je jednoznačně s dětmi, ale práce s nimi je pochopitelně nejnáročnější Kdo je váš favorit mezi českými hráči? Fandím především mladým amatérským hrá‑ čům.

Anno, co vás vedlo k tomu, abyste vstoupila k profesionálům? Asi pracovní nabídka. Právě jsem dokončovala vysokou školu, když přišla nabídka z Ypsilon‑ ky. To bylo v létě 2006. Předtím jsem ani ne‑ uvažovala, že bych se pracovně ubírala tímto směrem. Studovala jsem ekonomii a přemýš‑ lela, co bude po vysoké. Spíše jsem se zajíma‑ la o personalistiku a management, což jsem též na poloviční úvazek při škole dělala. Golf jsem hrála hodně často a jen pro radost. Ale pak přišla zmiňovaná nabídka a najednou neby‑ lo o čem přemýšlet. Takže hned po dokončení vysoké školy jsem požádala o přestup k profe‑ sionálům a začala pracovat na Ypsilonce. Jak probíhala vaše příprava na dráhu profesionála? No, ta příprava vlastně nebyla nijak speciál‑ ní. Předtím jsem byla klasický příklad golfo‑ vého nadšence, který celý den dělá všechno pro to, aby mohl jít odpoledne na golf. Někdy i dopoledne, když venku je krásně a ve škole jen přednášky. Samozřejmě na golfu to bylo spousta hodin tréninku a mnoho odehraných osmnáctek. Jenže to jsem dělala hlavně pro sebe a svůj vlastní pocit, než proto, že jsem se chystala k PGA. Po přestupu k profesionálům je to pak už i o studiu, které je tříleté. Jak vy sama pohlížíte na cvičitele? Samozřejmě jejich práci vítám, pokud dodr‑ žují pro ně stanovená pravidla. U nás v klubu se snažíme si vychovat cvičitele z řad vlastních sportovních hráčů, kteří nám trenérům bu‑ dou pomáhat při dětských trénincích, firem‑ ních akademiích, organizaci turnajů. Jistě, po‑ kud se cvičitel staví do role plně kvalifikova‑

ného profesionála a stejným způsobem stano‑ vuje i ceny za trénink, pak to není v pořádku. Ale je to přeci v kompetenci každého klubu se s tím vypořádat a stanovit jasná pravidla. Koho nejraději trénujete? Upřímně, nedokážu říct. Nejlepší je, když se klienti střídají. Samozřejmě jako žena doká‑ žu asi nejlépe poradit právě ženám, ale není to vždy pravidlo. Záleží i na charakteru toho určitého klienta. Zda spíše vyžaduje profesio‑ nální přístup nebo má raději uvolněnou atmo‑ sféru a osobní přístup. Největší legrace je jed‑ noznačně s dětmi, ale práce s nimi je pochopi‑ telně nejnáročnější.

Každé hřiště je něčím zajímavé a člověka leckdy překvapí Trénujete dívčí tým. Máte nadějné golfistky? Určitě. Ale jmenovat nebudu, abych někoho nezklamala. Upřímně, nejsem zastáncem hor‑ livého přístupu rodičů k tréninku malých dětí a objíždění všech dětských golfových tour. Do‑ poručuji, aby menší děti měly ještě další jeden, dva sporty nebo jiné zájmy a ke golfu přicháze‑ ly až postupně. Golf je výrazně závislý na vše‑ obecné psychické odolnosti a připravenosti hráče, takže dle mého názoru v tomto sportu není kam spěchat. Ale naděje tu určitě jsou... Mají podle vás u nás golfisté dobré podmínky pro špičkový golf a odpovídající výsledky? Dobré podmínky mají, ale nevím, zda pro špičkový golf. U nás je to ale skoro u větši‑

126

A nějaký vzor v zahraničí? V zahraničí to pro mě vždycky byla Annika. Působíte v Liberci na Ypsilonce. Proč zrovna tam? Jak jsem již říkala, je to klub, který mě oslo‑ vil ještě jako amatérku. A pak také od malička bydlím v Liberci. Je opravdu velké štěstí mít takovéto hřiště 15 minut jízdy od domova. Určitě máte tamní hřiště ráda. Jaký je váš nejlepší výsledek a jaká jamka nejoblíbenější? Přiznám se, že jsem Ypsilonku nehrá‑ la nikdy turnajově, takže oficiální výsle‑ dek nemám. Poprvé jsem ji hrála již jako profesionálka a od té doby u nás nebyl profesi‑ onální turnaj, který bych mohla hrát. Dob‑ rá cvičná kola pro mě znamenají výsledek kolem paru. Oblíbených jamek je více, např. hned jednička, pak sedmička a velmi ráda mám i šestnáctku se sedmnáctkou. Ti, co hřiště znají, vědí, že to jsou jamky z kop‑ ce, a tudíž dobrý drive je odměněn extra vzdáleností. Kde jinde si ráda zahrajete? Kdekoliv. Je mi prakticky jedno, zda je to míst‑ ní devítka nebo mistrovská osmnáctka. Kaž‑ dé hřiště je něčím zajímavé a člověka leckdy překvapí. Nadchází zimní sezona. Kde budete působit? U nás na severu Čech je bohužel konec se‑ zony nekompromisní. Většinou koncem října jsme již nuceni se přesunout do indo‑ oru a hřiště se otvírá až někdy začátkem dubna. Po Novém roce však odlétám s kli‑ enty za teplem a za tréninkem do golfo‑ vých destinací. Většinou je to Turecko, Kypr nebo Tunisko.


www.mentour.cz

men tour

Vy sama, trénujete? Jakých turnajů jste se tuto sezonu účastnila? Snažím se trénovat. Na začátku sezony je to hodně, ale postupem času a především po‑ čtem odtrénovaných hodin s klienty nasa‑ zení k vlastnímu tréninku poněkud klesá. S koncem sezony si dávám i pauzu od tré‑ ninku a jdu si jen tak občas zahrát. S turnaji je to složitější. Snažím se jet tak čtyři ročně. Letos jsem byla například v  Telči, na Tálích… Bohužel, jako ženy PGA C nemáme vlastní pořadí ani sou‑ těž. Což znamená, že převážná většina žen

Chybí mi ta každotýdenní rutina amatérských turnajů, kde jdete ve flightu v uvolněné atmosféře

Anna Sixová

Věk: 32 let Působnost: Golf Club Ypsilon Liberec Hole: Wilson Staff FG Tour Míčky: Wilson Staff FG Tour Oblíbené jídlo po hře: Polévka, těstoviny, sendwich… většinou něco lehčího. Rituály před hrou: Před hrou si potřebuji dát hodně času. Hlavně se jít rozehrát a většinou tam již poznám, jak se mi bude dařit na hřišti. A pak taky se najíst. Oblíbený film: Spíše raději čtu, než se koukám na televizi, či zajdu do kina, takže oblíbený film ani nemám. Ale byla by to asi nějaká česká starší komedie. Oblíbená destinace: Na golf Turecko, na dovolenou kdekoliv.

to, abych se aspoň trochu věnovala vlast‑ ní hře a tréninku. Není vám líto, že se již neúčastníte amatérských turnajů? Je a velmi. Chybí mi ta každotýdenní ruti‑ na amatérských turnajů, kde jdete ve fligh‑ tu v uvolněné atmosféře. Ta lehká nervozita z prvního odpalu, která zmizí hned po prv‑ ní jamce. Je to opravdu něco, čeho se člověk nerad vzdá. Práce vás určitě baví a naplňuje. Co ale za pár let. Jaké máte plány? Tak určitě si nemyslím, že celý svůj profesní život strávím na rohožce. I když právě zku‑ šenosti získané věkem a počtem odučených let jsou pro mě osobně nejcennější. Ale po‑ stupně si spíše dokážu svou roli předsta‑ vit ve vedení klubu, pořádání turnajů... Ale „obávám se“, že to, co budu v budoucnu dě‑ lat, určitě bude něco kolem golfu. Hodně golfistů ještě na Ypsilonce nehrálo, ale slyšelo samou chválu. Proč by k vám určitě měli příští sezonu zavítat? Jako jedno z mála hřišť v České republice je tak krásně zasazené do krajiny. A jako jedno z mála hřišť je taky tak náročné na sportov‑ ní výkon. Ale odměnou za tu námahu jsou nádherné pohledy do krajiny, klid a příro‑ da, kam se člověk podívá. Každá jamka má svůj ojedinělý charakter a kvalitou hřiště patří Ypsilonka určitě mezi nejlepší. Jedi‑ né, na co si hráči pravidelně stěžují, je vý‑ stup z parkoviště ke klubovně. (smích) Ale pak už jen samá pozitiva. Kdo zde ještě ne‑ hrál, musí přijet a podívat se sám.

127

2011

INZERCE

profesionálek na turnaje nejezdí. Proč taky, když nemáme o co hrát. S muži se vážně srovnávat nemůžeme, ale nic jiného nám nezbývá. Když se sejdeme tři, čtyři, pak je to úspěch. Já osobně jezdím na turnaje pro‑

www.mentour.cz


H v ě z dy P G A o č i m a n a š i c h p r o f e s i o n á lů

Karel Skopový jun. a jeho spolupráce

s Alexem Čejkou

Karel Skopový jun., jeden z našich nejznámějších trenérů, během své kariéry působil i jako caddy Alexi Čejkovi a stál s ním u jeho největších úspěchů. Čejka mu v roce 2002 nabídl, aby s ním odjel do USA, a tak měl Karel Skopový možnost během celého roku poznat styl života okolo PGA do detailů.

128


napsala Lenka Soukupová nafotil Antonín Krčmář

Z

mého pohledu rozhodně neměl Saša přípravu, jakou by vrcholový sportovec měl mít. Věnoval sice spoustu času tréninku, ale nemělo to správnou formu. Podle mého názoru potřebuje vrcholový sportovec mít okolo sebe realizační tým včetně trenéra, psychologa a manažera. V době, kdy jsem byl s ním, se Saša trénoval sám. Natáčel si svůj švih na kameru a upravoval jej pak podle záběrů. Já jsem v té době fungoval jako asistent trenéra, znal jsem jeho švih už dlouho a dobře, a když se mi zdálo, že něco provádí jinak než obvykle, upozornil jsem, natočili jsme to a podle videa upravovali. Saša měl samozřejmě poslední slovo, jako ve všem. Jeho denní režim byl docela tvrdý, když nebyl na turnaji, hrál jednu až dvě tréninkové osmnáctky denně, a k tomu ještě trénoval, od drivu až po putty si denně prošel všechno. Sedm dní v týdnu, od rána do večera. Já jsem tam byl taková holka pro všechno. Caddy, trenér, psycholog, kamarád. V tréninku jsem mu nejvíce pomáhal v puttování, v tom jsem byl vždycky o trochu lepší než on, a tak jsem mu mohl poradit. Vztahy mezi hráči na PGA Tour jsou velmi rozdílné. Někteří spolu kamarádí, někteří jsou jen sami pro sebe a svůj tým. Americká tour je hodně o individualitách, každý má před sebou svou úzkou cestičku a nic moc jiného nevidí. Saša tam měl své místo, dobré postavení díky svým úspěchům z European Tour, hrál i pár majorů a několik dalších turnajů na PGA Tour, proto ho uvítali dobře. Mezi vrcholovými golfisty je to tak, že pokud nehrajete na velmi dobré úrovni, špičkoví hráči vás ignorují, neexistujete pro ně. Pokud ten hráč nezaujme něčím jiným, třeba tím, že dovede ostatní pobavit, pak pokud neprochází cutty a hra mu nejde, berou ho tak, že je tam vlastně do počtu. Ve chvíli, kdy hráč dokáže, že je schopen hrát stej-

zahrál asi 5 birdie za sebou a na turnaji skončil okolo desátého místa. Když se teď dívám na jeho hru, je to stále ten stejný zakopaný pes. Saša špatně zvládá stresové situace a nedovede se nad ně povznést. U něj hrají roli dva důležité faktory, které mu zabraňují vyhrát velký turnaj. Za prvé má slabší puttování, což mu neumožňuje v jeho dobrých dnech ulétnout a zahrát ta úžasná čísla, která tito profíci občas hrají – 62, 63 ran. Druhá věc je v tom, že pokud se mu nedaří, je schopen hru úplně pohřbít. Umí mít sebedestruktiv-

Alexander Čejka Narodil se 2. prosince 1970 v Mariánských Lázních Českou republiku opustil jako devítiletý, žil poté s otcem v Mnichově Žije v Las Vegas, občas také v Praze Profesionální golfista od roku 1989 Evropská Tour 1992–2002 Od roku 2003 – PGA Tour

nou hru jako oni, otočí se vše o sto osmdesát stupňů, hráči ho přijmou mezi sebe a začnou se k němu chovat jako k sobě rovnému. V době, kdy jsem byl se Sašou na PGA Tour, už ho všichni respektovali a byl jeden z nich. Se stresem na turnaji a s výsledky turnaje se Saša vyrovnával jen velmi špatně. Samozřejmě, pokud se dařilo, bylo všechno v pořádku, ale s negativními výsledky to bylo zlé, nesl to těžce. Musíme ale říci na rovinu, že Saša je cholerik, a od toho se odvíjejí veškeré reakce. Prostě když je dobře, je hodně dobře, ale když je špatně, tak to je hodně špatně.

Zažil jsem s ním jeden velmi vyhrocený okamžik, kdy jsem mu na hřišti musel vynadat. Myslím, že jsme hráli v Atlantě a Sašovi to nešlo. Vztek na neúspěšnou hru se začal prohlubovat, až začal házet holemi. Dvě tři jamky jsem byl zticha, ale pak jsem viděl, jak se nám výsledek hroutí, a bylo mi to líto. Vyvrcholilo to tím, že Saša hodil hůl do lesa – a čekal, že pro ni dojdu. A protože já jsem taky cholerik, vybuchl jsem a řekl jsem něco v tom smyslu, že jsme profesionálové, kteří tam přišli vydělat peníze, tak ať se kouká srovnat a nasekat čtyři birdie za sebou, že to umí. A ono to pomohlo, Saša

129

ní nálady, „když je špatně, tak ať je ještě hůř“, tím pádem kazí další jamky a než se z toho vzpamatuje, je po turnaji. Jsem přesvědčen o tom, že Saša má obrovský potenciál a že má na to, aby byl do dvacátého místa na světě. Co se týče dlouhé hry, řadil bych ho do první desítky, v tom je fenomenální. Puttování a psychika – to jsou dva klíče k tomu, proč není schopen to dotáhnout do konce a vyhrát. To se vše dá naučit, ale je k tomu třeba mít tým lidí, kteří mu s tím pomohou. Sám to člověk nezvládne a mně osobně je líto, že on nevyužívá ten potenciál, který v sobě má.


J a k h r át n a …

Malevil N Golfové hřiště a ranč Malevil najdete v Lužických horách. Jsou zasazeny do nádherné krajiny mezi 4 kopce, což vytváří malebnou přírodní kulisu pro vaši hru. Občas si zde připadáte jako na kraji světa, za kopečky Německo a Polsko, ale klidové a pohodové prostředí přeci ke golfu patří, a je tedy skvělé, že takovýto resort v Česku máme.

130

a ranči Malevil najdete dokonalé zázemí i pro negolfisty. Tenis, squash, adrenalinové sporty, bowling, pizzerie, několik restaurací, zoo a další zábava pro děti, koně, zkrátka vše, co vás jen napadne. Ale my píšeme o hřišti a to nemá se svojí polohou mezi kopci a s jílovitým podložím vůbec lehkou situaci s údržbou, hlavně co se týče odvodu vody z terénu. Ale snaha o změny je patrná. Například před pár dny se otevřely 2 zcela nové jamky, které se opravdu povedly. Kdo jste již na Malevilu hrál, možná si pamatujete spíše nudné jamky 8 a 9, a právě ty jsou nyní mimo hru. Nahradily je dvě jamky, stoupající do výšin. Po proslulé těžké jamce 6. Tedy sedmička, to je kopec…. fyzicky i golfově plnohodnotný čtyřpar. Jamka, kterou moc v republice nenajdete, navíc s  úžasným výhledem na Ještěd a   Krkonoše.


napsal Jan Verner nafotili Jan Verner & Antonín Krčmář

Nové jamky stoupají do nebe

A poté další čtyřpar z kopce dolů, s krásným výhledem směrem na rybník. Zkrátka zásadní herní vylepšení resortu. Navíc lze předpokládat, že úpravy hřiště budou probíhat i nadále, zvláště když jsou nyní k dispozici 2 náhradní jamky. Dovolil bych si zatipovat, že starší greeny na první devítce již nebudou dlouho fungovat ve stávajícím stavu. Hru na jamkách jsem tentokrát řešil s místními trenéry Igorem Cetlem a Petrem Špalkem.

1

par 4, 407 m, 311 m

Jedna z nejobtížnějších startovních jamek. Dlouhá, mírně do kopce, vlevo i vpravo out, měkčí povrch v dopadové zóně první rány, tam navíc míče příliš nerolují. Druhá rána na green je spíše z říše snů, hrát 200 metrů do greenů s outy po stranách do nakloněné fairwaye doleva není nic lehkého. Také husté

roughy a malý green nepřidají. Doporučujeme hrát na bogie, i hráč s nízkým handicapem se zde nezastydí právě za bogie. Tady na Malevilu bývají kruté a dlouhé zimy, a právě první green se vždy vzpamatovává nejpomaleji.

a pak zbývá již jen krátká rána do greenu. Pozor na dva hluboké bunkery zleva od greenu. Dost zde záleží, jak jsou napíchnuté kameny, a k eaglu by mohl pomoci i větřík do zad, ale hlavně přesnost.

4

6

par 4, 253 m, 210 m

Tento kratší čtyřpar považuji za birdie jamku. Je to jediná jamka, kde jsem zatím útočil na eagle (samozřejmě to nedopadlo). Zde nesmíte mít fóbii z lesa, který je zprava přirozenou překážkou. Průstřel z lesa první ranou z odpaliště je také nápor na psychiku, ale pak už hurá na dobré skóre. Kratším hráčům zde doporučujeme dostat první ránu před bunker a druhou ranou jít v klidu přes horizont na green. Lepším hráčům pak zariskovat a driverem hrát přímo ke greenu, počítat s odskokem směrem od lesa, tedy doleva,

131

par 5, 481 m, 446 m

Oficiálně značena jako nejtěžší jamka, první odpal je velmi obtížný, průstřel působí opět ohromně psychicky, pokud drive není dostatečně dlouhý, zbývá těžká dlouhá rána do zatáčky, obtížné jsou zde všechny rány, každopádně ten první odpal stojí za to. Vlevo silnice (v outu samozřejmě), napravo voda a vzrostlé stromy, které naštěstí ustupují v dáli více do strany. Třetí rána také obtížná, hrajeme zde do převýšení a správná volba hole zde hraje důležitou roli. Green je 50 m dlouhý, třípatrový, ale nádherně vymyšlený.


J a k h r át n a …

pohled na nový green jamky 8

7

par 4, 251 m, 210 m

A konečně dvě nové jamky, které posunou Malevil o jednu příčku výše. Sedmička není obtížná herně tak, jako fyzicky. Takové stoupání a převýšení není obvyklé, ale i proto by měli mít lidé tuto jamku rádi. Je do prudkého kopce, kratší, a tak existuje dobrá šance na birdie, sám jsem to zažil, když místní hráč Jiří Poláček šel jamku poprvé a hned zaskóroval a s birdie byl spokojen. Pozor, vlevo out, vpravo březová alej, rozdělující fairway od té protější. První ránu zřejmě pošlete na horizont a pak vás čeká stometrová rána do jamky. Mohlo by se zdát, že les za jamkou je nebezpečnou překážkou, ale za greenem jsou modelované kopečky, fungující jako zábrana při delší ráně nebo topince. Je to sice do greenu rána na slepo, ale nahoře vás čeká neskutečný výhled do kraje na Ještěd a dále na Krkonoše.

8

par 4, 298 m, 268 m

Zde vám již bude jasné, jak razantní změny ty dvě jamky jsou. A jsou to jednoznačně změny k lepšímu. Osmička patří mezi jednodušší. Hráče zde láká drivovat až na green, ale uvěřím tomu v realitě, až to na

vlastní oči od někoho uvidím. Před greenem rybník, za greenem voda. Doporučuji rozhodně neriskovat a zahrát první ránu před rybník, z kopce 20 m, a pak v pohodě ze 100 m překonávat rybník a hrát na přesnost k jamce. Pozor, před greenem je sráz od rybníka, je třeba s ním počítat, jelikož není ze shora vidět. Green je zde lehounce profilovaný na všechny strany.

9

par 4, 268 m, 232 m

Jamka po změnách z pětiparu na čtyřpar stále zůstane obtížnou. Původní první rána stála za to, byla to výzva, strašně těžká výzva, ale řada z nás si oddechne, že se již přes ten rybník nemusí pálit. Takže jamka zůstává úzká, vpravo i vlevo vysoké stromy, vlevo podélná voda, 2 rybníky cestou, dopadová zóna je mírně skloněná doprava, a to vše hrozí skoro u obou ran. Druhá rána na green není jednoduchá, protože až tam se hraje přes 2 rybníky, green je malinký a je do kopečka, za greenem je biozóna (na přání CHKO), je tam bažina, tak by se tam stejně nedalo řádně zahrát. Každá nepřesnost na této jamce hráče řádně potrestá, navíc u první příliš krátké rány ještě nevidíte na green a při delší ráně naopak už

132

na Malevilu v nebesích - green nové jamky 9


Turnaje Na Malevilu se tradičně již druhým rokem konají odpolední turnaje série MEN TOUR. Malevil je v této golfové sérii proslaven hlavně tím, že drží rekord počtu hole in one v historii MEN TOUR. Právě zde padly 2 z 5 hole in one. Skoromístňák Tomáš Chroust se díky aktivní účasti i zde na Malevilu dokonce dostal na 5 týdnů na post celostátní netto jedničky v žebříčku čítajícím kolem 2000 golfistů, samozřejmě postoupil i do finále soutěže. Gratulujeme. hřiště je krásně vpasované do místní krajiny Lužických hor

zase nevidíte na green. Většina golfistů si oddechne po úspěšném odehrání této jamky, to nejtěžší mají již za sebou.

13

par 3, 169 m, 138 m

Pohádková jamka, třípar z kopce dolů, obklopen krásnými borovicovými lesy. Přímo před greenem je umístěn relativně velký bunker, a tak 160metrová rána není věcí jednoduchou. Dodneška je to jedna z nejkrásnějších jamek na Malevilu. Za greenem je out, chce to rovnou ránu, mezi borovice, příp. druhá rána z bunkeru je dost obtížná, míč bývá hluboko. Ze shora je vidět za jamkou domeček. Vypadá jako chaloupka baby ježibaby, která tam bydlí už stovky let. Často zde fouká a musí se počítat s tím, že někdy zde fouká jinak než jinde na hřišti. Zkrátka pozor, nehrajte zde na doběh a nebojte se lesa. Místní trenéři zde hrají nejčastěji železy 5 až 7.

14

par 4, 257 m, 231 m

Zde je třeba zahrát středním železem na výhled, na stovkový kolík, nebo vzít delší hůl a hrát to až před vodu, rána je obtížná, leckoho vyděsí užší průstřel mezi vysoký-

133

mi stromy. Dopadová zóna je až za horizontem a 200m rána by měla skončit akorát před vodu, při sušším terénu to již však může být malinko riziko. Každopádně pokud chcete hrát více na jistotu, tak trenéři zde doporučují si přihrát na stovkový kolík a hrát do greenu z roviny, než být 50 m od jamky, ale stát u míče z kopce dolů. Před greenem je příčná vodní překážka, druhou ránu tedy hrajeme přes rybníček, který je těsně před greem, a za ním naštěstí záchytný strmý svah nahoru. Je to moc pěkná jamka s pěkně zasazeným, ale zrádným greenem, který se těžko čte a odhaduje. Nevypadá to, ale green teče mnohem více, než to vypadá. Green tu hodně klame.

15

par 5, 435 m, 384 m

Po skvělém driveru přes stromy zde lze green atakovat druhou ranou a po lepší ráně to může být i výzva k birdie. Po pravé straně je v druhé části fairwaye podélná vodní překážka, kde často končí kratší snílci se svým driverem. Pozor na monstrózní slize, neboť napravo je vnitřní out. Po těžké první ráně už se jedná o příjemnější rány, kdy je třeba se vyhnout hlavně levé vodě a bunkerům. Hurá na Malevil otestovat nové jamky.


fa s h i o n Londýnská módní značka

F&F

otevřela svůj první obchod na světě v prvním patře pražského obchodního domu Palladium. Vlastní obchod F&F Standalone se stává významným mezníkem jak pro tuto rychle rostoucí módní značku, tak pro její zákazníky – ti získávají větší prostor pro výběr z kompletní kolekce a komfort pro svůj nákup. Přijďte se podívat! www.ffmoda.com

Italská značka

Coccinelle

se pro tuto sezonu spojila s designérem Kostasem Murkudisem, který vnesl do kolekce nekompromisní městský styl. „Spolupráce s COCCINELLE byla pro mě velkou výzvou“, říká Kostas Murkudis. Od prvopočátku vnímal „flirtování s kabelkou“ jako dokonalý princip funčnosti a osobitosti. www.coccinelle.com

text & foto Prodejci

Podzimní módní trendy

Kotníčkové boty

jsou trendy základem šatníku letošního podzimu. Na výběr je jich spousta, ale kralují pastelové chladné odstíny a zastřené barvy. Nemůžete si nevybrat!

Nechte se unést

www.cccboty.cz

královskou elegancí

Nová řada hodinek proslulé švýcarské hodinářské značky Chopard, IMPERIALE, je skutečně jedinečná. Tvůrcům se v ní originálním způsobem podařilo zachytit samotnou podstatu elegance a stylu. Hodinky IMPERIALE vyzařují auru nadčasového stylu, v němž se harmonicky snoubí jednoduchost a majestát, elegance a smyslnost. www.carollinum.cz

Balmain nyní i v České republice!

Francouzský módní dům Balmain nese jméno svého zakladatele, Pierre Balmaina, který oblékal filmové hvězdy, jako byla Ava Gardner nebo Brigitte Bardot. Současný designér módního domu, Christophe Decarnin, vtiskl jedné z nejžádanějších značek nádech modernosti i odvážnější elegance. Aktuální kolekce značky BALMAIN si můžete letos na podzim zakoupit exkluzivně v SIMPLE concept storu. www.simpleconcept.cz

134


ko s m et i k a Smyslné

červené odlesky

Samotná myšlenka červeného odstínu může být pro některé ženy odvážná, jelikož právě tyto barvy jsou často vnímány jako troufalé! L´Oréal Professionnel však uvádí nové spektrum červených odstínů určených všem sebevědomým klientkám, a to díky nové technologii DM5 a technologii Rubilane. Nechte se okouzlit! www.lorealprofessionnel.cz

vůně

Vrstvěte , vydrží vám déle! Dárkový set parfému a tělového mléka je dobrý nápad na vánoční dárek. Cena: 1650 Kč www.sephora.cz

Krása, vůně i svěžest mládí text & foto Prodejci

Potěší zrak i čich

Elegantní parfém Chloé v dárkové kazetě je krásným tipem na dárek, který zaručeně nezklame. K nákupu nad 1500 Kč navíc v listopadu můžete v parfumeriích Fann získat unikátní designový diář, který vás bude provázet celý příští rok. www.fann.cz • www.papelote.cz

Jen tři kapky postačí

Clinique uvádí na trh sérum Repairwear Laser Focus Wrinkle & UV Damage Corrector, sérum proti stárnutí s jedinečným složením, které ve dne v noci pracuje na redukci linek a vrásek a na nápravě škod, způsobených UV zářením. Výsledky jsou velmi dobře srovnatelné s dermatologickým zákrokem pomocí laseru. Stačí jen tři kapky séra dvakrát denně a během 12 týdnů dosáhnete viditelné redukce vrásek na úrovni 63% účinku laseru. Cena: 1450 Kč • www.clinique.com

Boj proti prvním vráskám

Noční krém proti prvním vráskám Marionnaud – bohatý krém pro suchou a normální pokožku nabízí pleti trojí účinek: Vyživuje pleť, chrání ji před prvními známkami stárnutí a umožňuje regeneraci pokožky během spánku. Krém obsahuje olej z rýžových otrub, vysoké koncentrace antioxidantů a vitamin E. Po probuzení je pleť svěží a pružná. Cena: 599 Kč • www.marrionaud.cz

136


pelmel

Královský klid v centru Brna

Místo plné historie, pohodlí a klidu nabízí svým hostům luxusní hotel Royal Ricc. Již samotný název naznačuje styl poskytovaných služeb – útulné a romantické prostředí s královským servisem. Všechny pokoje jsou zařízeny barokním rustikálním nábytkem, stejně jako restaurace, vinárna i lobby. Interiéry jsou kombinací kvalitního a funkčního vybavení s obrazy starých mistrů a nástěnných fresek.

www.ricc.cz

Nově otevřené

Café Myslbek

v prvním patře Nákupní galerie v ulici Na Příkopě nabízí ideální místo pro obchodní schůzky i posezení s přáteli. Jeho nabídka zahrnuje nejen nápoje, ale i domácí dezerty, sendviče, lehké saláty nebo grilované steaky. Samozřejmostí je snídaňové menu v několika variantách, z nichž jmenujme lahodné croissanty, míchaná vejce na másle či anglická snídaně, podávané každý všední den od 8.30 hod. Nezapomeňte ochutnat mléčný koktejl či oblíbené smoothie džusy. Všechny nápoje i jídlo si můžete odnést s sebou.

Nejzajímavější tipy,

které nás zaujaly tento měsíc

Připravujete

napsali & nafotili Prodejci

domácí party?

Pak určitě využijete novinku Bread&Dip! S jeho pomocí můžete jednoduše servírovat chléb a další pochoutky k němu: sýry, dipy, olivový olej a další dobroty. Cena: 729 Kč • www.vasekuchyne.cz

Krásná a geniální

Systémová žehlička Philips GC 9140 nabízí výstup páry 120 g/min s tlakem 5 barů a parním impulsem 200 g/min, navíc byla zkonstruována tak, aby byla šetrná ke kloubům na rukou a zádům. Je schopná velmi rychlého zahřátí a nabízí ECO nastavení pro nejhospodárnější způsob žehlení.

www.crabtree-evelyn.com

Cena je 7999 Kč • www.philips.cz

SOUTĚŽ PRO KRÁSNÉ RUCE

V pražském obchodním Centru Chodov byl počátkem října otevřen první obchod renomované britské kosmetické značky Crabtree & Evelyn. Značka, založená v roce 1972, byla ve svých počátcích rodinnou firmou, která se specializovala na luxusní mýdla. Postupně se z drobného podnikání stal mezinárodní a celosvětově uznávaný výrobce originálních přírodních vůní, luxusní tělové kosmetiky, gurmánských specialit a dárků pro zákazníky, kteří si užívají kultivovaný životní styl. Důkazem o špičkové kvalitě je také fakt, že se jedná o oblíbenou kosmetickou značku britské královské rodiny.

138

Soutěžte s námi o jedno z pěti dárkových balení péče o ruce, které se vám v těchto zimních měsících bude jistě hodit. Tato řada Citron obsahuje také směs medu a koriandru, které vaše ruce krásně zjemní a provoní.

Soutěžní otázka: Kolik druhů vonných šatních papírů je k dostání na prodejně v OC Chodov? Na vaše odpovědi se těšíme na adrese: soutez@mediadrive.cz, heslo crabtree, do 25. 11.


rel axace

Úplná novinka: Italské masáže Spring

Jen šest masérů v Evropě má v současné době certifikát na tuto masáž, vy si ji můžete vyzkoušet i v Praze, v luxusním kosmetickém salonu Stella Maris. Masér rozpohybuje lymfu pomocí speciálních přírodních esencí, olejů, krémů a zábalů. Metoda Max Pier nám nabízí základních 6 druhů masáží, jejichž základem je tradiční čínská medicína. Pro každý druh masáže se využívá jiný druh éterických olejů, které jsou označeny řeckými písmeny. Například řada Alfa má základ z tymiánu, borovice, saturejky, yzopu a eukalyptu. Pro závěrečnou relaxaci se pak využívají zábaly, tvořené buď kombinací éterických olejů a tělových krému či oleje, anebo léčivé bahno. Tato bahna pocházejí z ložišť, nacházejících se v alpském oblouku, jsou míchána s podzemními vodami, protékajícími alpskými údolími, a jejich účinek je podtržen obsahem směsí rostlinných výtažků z lučních květů, sena, arniky či máty. Masáže jsou vhodné pro ty, kdo mají problémy se striemi, celulitidou, otoky, silnějším bříškem, popraskanými žilkami, křečovými žilami, zavodněním, těžkými nohami, ochablostí, suchou pokožkou. napsala Lenka soukupová foto Archiv

www.stella-maris.cz

Cizokrajné procedury, které dorazily až k nám Thajská masáž zad

Jestli vás trápí bolesti zad, jejichž příčinou je převážně sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu nebo naopak jednostranný pohyb díky končící golfové sezoně, vyzkoušejte uvolnění zad při thajské masáži. Tradiční thajská masáž nespočívá jen v působení síly na tlakové body, ale také v uvolnění svalů, kloubů, šlach, chodidel a natažení páteře. Jejím základem je reflexní terapie. Jde o ucelený způsob léčby těla unaveného civilizací, shonem a stresem, při němž dochází k otevření a pročištění energetických drah a center. Mačkáním tlakových bodů se posílí činnost vnitřních orgánů a tím se zvyšuje i naše odolnost v celkovém slova smyslu. Výsledkem je regenerace organismu, odstranění bolesti zad a svalstva, následků stresu, psychosomatických onemocnění, zlepšení krevního oběhu apod. Při thajské masáži, zaměřené na odstranění bolesti zad, šíje a ramen, dochází ke spojení tradičních technik a speciálních bylinných mastí, které napomáhají uvolnění svalstva a celkové relaxaci. www.tawan.cz

Ametystové ošetření

s polodrahokamy

Za francouzskou kosmetickou značkou GEMOLOGY Cosmetics už nemusíte do vyhlášených Spa Paříže, Evianu či Emirátů. Můžete si ji vyzkoušet v samotném centru Prahy 1, v lázních Monsoon Spa. Pokud si vyberete ametystové ošetření, na uvítanou vám bude nanesen La Précieuse tělový olej na ruce a pomocí křišťálové hrušky provedena masáž  GemHands. Po odlíčení se na celý obličej nanese speciální peeling s obsahem perliček tří velikostí a extraktu z orchidejí. Po peelingu se pěnovým odličovacím přípravkem s obsahem zeleného čaje a křišťálu pleť dočistí, aby byla připravena na úplné vstřebávání dalších látek. Aktivní pleťová voda z růženínu s jasmínem a íránské růže pleť okamžitě hydratuje. Před masáží s polodrahokamy nanese kosmetička ametystové sérum na celý obličej a krk a po něm protivráskové sérum Delice de Peridot. Následuje relaxační masáž GemFace, která se provádí se speciálně tvarovanými polodrahokamy. Po nanesení masky z ametystu a v průběhu působení je prováděna masáž hlavy. Ošetření se dokončuje dávkou Séra Source d’Hématite a nanáší se rubínový Crème au Rubis na smíšenou pleť.

www.gemologycosmetics.cz

139


rel axace

140


napsal XXXX foto XXXX

141


r o z h ovo r j u n i o r

Maska mě inspirovala říká Jakub Pokorný

I dobrý film s Jimem Carreym může kluka, jako je Kuba, inspirovat ke golfu. Film Maska je toho příkladem. Patnáctiletý Kuba hraje golf šestým rokem a tato sezona pro něj byla velmi úspěšná. Má za sebou hned několik vítězství, na která rád vzpomíná. Velkou školou mu bylo soustředění v Orlandu na Floridě, kam se v zimě opět chystá vyrazit. Trénují ho sourozenci Peterkovi, a tak má Kuba jistotu, že se v golfu bude posouvat stále výš a výš. Golf a bytový design je to, čemu by se jednou rád věnoval.


napsala Dáda Kutilová nafotil Karel Brázdil & archiv Jakube, jak dlouho už hraješ a kde jsi vzal inspiraci začít? Poprvé mě golf zaujal ve filmu Maska. Jim Carrey odpaloval míčky z kapoty auta, z popelnice a podobně. Já jsem to chtěl také zkusit, a tak mě rodiče vzali do golfového centra mládeže v Karlových Varech. Golf mě začal bavit a hraji již 6 let. Studuješ, musíš se tedy hodně učit, kde bereš čas na trénink a turnaje? Studuji na osmiletém gymnáziu ve Varech. Školu zatím zvládám bez problémů a na golf mi zbývá dost času. Je to hlavně díky skvělému přístupu učitelů, kteří mi hodně vycházejí vstříc. Co tě na golfu nejvíc baví? Golf se mi líbí, protože je to individuální sport a člověk se musí spoléhat pouze sám na sebe. Také se mi líbí jeho rozmanitost a že jsem při hře v kontaktu s přírodou. Kdo tě momentálně trénuje? Golf jsem začal hrát pod vedením milé a hodné trenérky Stáni Samkové, která mi dala velmi solidní základy, na kterých jsem mohl stavět. Mými současnými trenéry jsou sourozenci Jana a Martin Peterkovi. Trénuji s nimi tři roky. Jací jsou Jana s Martinem trenéři? Pod jejich vedením mě golf začal ještě více bavit. Pomáhají mi nejen se švihem, ale i s psychikou, kondiční přípravou a dalšími věcmi, které ke golfu patří. Vše, co mě učí, mají osobně vyzkoušené, dokážou věci srozumitelně vysvětlit a naučit. Popřípadě opravit mé chyby. Líbí se mi, že se stále trenérsky vzdělávají, učí se nové věci a pracují na sobě. Jsi členem v Erpetu, ale také ve Varech a v Cihelnách. Jak se ti na těchto hřištích hraje? Trénuji na hřištích v Karlových Varech a Cihelnách. Jsou moc pěkná, vždy jsou skvěle upravená, s dobrými greeny. Rád pozoruji pobíhající sviště a proměny přírody v různých ročních obdobích. Jakých turnajů ses letos účastnil a s jakými výsledky? Začnu koncem sezony, kdy jsem se zúčastnil Přeborů Karlovarského klubu a měl jsem velkou radost, že jsem se stal dvojnásobným Mistrem klubu. Vyhrál jsem v kategorii mužů i mládeže do 18 let. S reprezentačním týmem jsem byl na European Young Masters v Maďarsku a na Slovensku, kde jsme vyhráli Česko – Slovenský pohár. S tý-

Nezapomenutelné je například osobní setkání s Davidem Leadbetterem či s Dewey Tomkem, pokerovým profesionálem a trojnásobným mistrem světa, na jehož hřišti jsme trénovali. mem Erpetu jsem vybojoval 1. místo v Poháru klubů a 1. místo na Mistrovství ČR do 18 let. Individuálně jsem se zúčastňoval série turnajů Czech Golf Amateur Tour, vždy jsem prošel cutem a nejlépe jsem se umístil v Mnichu – na 3. místě. Hrál jsem také mládežnické Majory a vyhrál jsem v Mladé Boleslavi. Tak to jsi byl letos opravdu velmi úspěšný. Pamatuješ si na nějaký nezapomenutelný zážitek ze hry? Mnoho mých zážitků se váže k soustředě-

143

ní v Orlandu na Floridě. Nezapomenutelné je například osobní setkání s Davidem Leadbetterem či s Dewey Tomkem, pokerovým profesionálem a trojnásobným mistrem světa, na jehož hřišti jsme trénovali. Byli jsme se podívat na turnaji Honda Classic, kde jsem měl možnost vidět nejlepší světové hráče golfu. Také vzpomínám na hřiště plné aligátorů, kteří leželi dokonce i na odpališti. Když jsi u nás v Čechách, s kým si nejraději jdeš zahrát?


r o z h ovo r j u n i o r Rád si jdu zahrát s kamarády nebo s bráchou. To je pak vždycky legrace. Kromě bráchy, hraje z tvé rodiny ještě někdo? Golf hraje můj strýc Edy. Ten se naučil hrát golf v Jihoafrické republice, a když jsem byl malý, úplně mě fascinoval jeho bag s holemi, postavený v rohu pokoje. Kromě golfu, školy, co ještě rád děláš ve svém volnu? Hraji na kytaru a saxofon. Kromě jazyků ve škole – angličtina a němčina, se učím ještě španělštinu a ruštinu. Hraji šachy a rád chodím do kina. Rekreačně lyžuji, plavu a hraji tenis. Kdo je tvým vzorem v golfu? Sleduješ i zahraniční golf v televizi? Zahraniční golf v televizi sleduji často a rád. Pozoruji hráče nejenom, jak hrají, ale jak se chovají či oblékají. Mými vzory jsou Sergio Garcia a Andres Romero. Oba jsem viděl živě a jejich styl hry mě nadchl. Jaké hřiště u nás je tvé nejmilejší? Nejradši mám hřiště stará, plná vzrostlých stromů, jako jsou Karlovy Vary, Semily nebo Mariánské Lázně. Jaká bude tvoje příprava přes zimu? Přes zimu chodím trénovat na indoor a snažím se zlepšovat svoji fyzickou kondici. Před začátkem sezony se jezdím připravovat na měsíc do tepla na Floridu.

Mými vzory jsou Sergio Garcia a Andres Romero. Oba jsem viděl živě a jejich styl hry mě nadchl. Baví tě hra na golfových simulátorech? Simulátory mi nevadí, ale hru v přírodě to nenahradí. Dokážeš se při hře také naštvat? Vytočí tě špatně zahraná jamka? Na pokažené rány se snažím rychle zapomenout a soustředit se na další úder. Kubo, a jaké jsou tvoje cíle? Kam bys to jednou chtěl dotáhnout? Mým velkým snem je hrát European Tour, aspoň jednou zkusit zahrát si na PGA Tour, nebo se zúčastnit olympijských her. Kromě golfu bych se chtěl dál věnovat studiu a stát se bytovým designerem.

Jakub Pokorný

Věk: 15 let Členství: Golf Club Erpet Praha Golf Resort Karlovy Vary Astoria Golf Resort Cihelny HCP: 1,5 Značka holí: Titleist Značka míčků: Pro V1 Talisman v bagu: kocour Garfield Oblíbené jídlo: všechny druhy těstovin Oblíbený hudebník: jazzman Hiram Bullock Oblíbený film: Pulp Fiction Oblíbený herec: John Travolta Oblíbená značka auta: Aston Martin


napsal XXXX foto XXXX

145


Z a o st ř e n o n a d ět i

Místo školy Dvakrát za pololetí jedno celé dopoledne na golfu – takový je výstup ze vzájemné spolupráce slapského hřiště a místní základní školy. Golf jako součást tělesné výchovy, vedle klasických sportů, jako jsou fotbal, hokej, atletika a další tradiční sporty na školách, mají na Slapech teď i golf! A to dokonce už od mateřské školy…Děti byly nadšené, objevilo se i několik skrytých talentů a užily si to paní učitelky!

N

a Slapech na golfovém hřišti se pustili do spolupráce s místní školou a  rozjeli projekt juniorského oddílu. Práce s dětmi je jedním ze stěžejních cílů nově vzniklého hřiště Golf Park Slapy sv. Jan. Ochota a nadšení trenérů a organizátorů se na Slapech setkaly s pozitivním a velmi vstřícným přístupem ředitelky místní mateřské a základní školy.

Jak to všechno začalo? Hřiště je otevřeno teprve krátce, první devítka „Rabyňská hora“ zahájila provoz 9. 7. 2010, ale už teď

146

je jasné, že to tady s dětmi myslí vážně. Nejenže se celé prázdniny v pravidelných časech věnovali dětem místních chatařů, ale od září rozjeli plnohodnotný tréninkový oddíl pro děti od 5 let. V létě si to na místní akademii a driving rangi vyzkoušely například i sestry Veronika a Zuzanka Kubů. Zeptali jsme se jejich maminky, koho to vlastně napadlo přihlásit dcery na golf: „Před několika lety jsme koupili chalupu v okolí hřiště, u budoucí druhé devítky Tři kříže, a protože se téměř z oken díváme na hřiště, řekli jsme si, že by byla škoda takovou příležitost nevyužít, a tak jsme se rozhodli, že se do golfu zapojí celá naše rodina, i holky. Chtěli by-


napsala Pavla Charvátová foto archiv chom časem na golfu trávit volný čas, je to sport pro všechny – pro celou rodinu,“ říká paní Tamara. Oba s manželem golf hrají, začínali netradičně v zahraničí, až v daleké Austrálii na veřejných hřištích. Když se vrátili do České republiky, chtěli v golfu pokračovat, a proto se přihlásili do projektu „Hraj golf, změň život“, aby získali osvědčení a způsobilost ke hře a mohli chodit na hřiště i tady v Čechách. „Už to úplně vidím, jak si chodíme po hřišti s manželem i s holkami…,“ dodává paní Tamara a vedle ní se culí čtyřletá Zuzanka a přitakává šestiletá Verunka. A to není vše, paní Kubů jde v úvahách ještě dál:

„Na konci prázdnin jsme oslovili okolní základní školy, a především pak Základní školu a Mateřskou školu ve Slapech, udělali jsme velký nábor předškoláčků a pak žáčků od 1. do 5. třídy a od 15. 9. jsme otevřeli tři skupiny našeho oddílu BMW Junior Golf Team. Je to dáno zejména skvělou spoluprací s ředitelkou školy paní Renatou Hacaperkovou.“ A paní ředitelka doplňuje tato slova: „Řekly jsme si s paní Charvátovou, že by přece byla velká škoda nevyužít tak krásné sportoviště, když už ho školáci mají téměř za humny. A já doufám, že se nám během školního roku podaří golf právě tréninky mládeže nebo turnajové aktivity a dovednostní soutěže, navržené přesně pro danou věkovou skupinku dětí. Trénování mládeže se ujal trenér PGA Karel Šíma a supervizi nad celým dětským programem převzal neméně zkušený profesionál Radek Wagner, který je současně i ředitelem hřiště a HeadPro na Slapech. „Letos v září jsme uspořádali dětský turnaj pro všechny juniory, kteří už mohou hrát na velkém hřišti. Zájem byl velký, přijelo téměř třicet dětí, z toho nejmladší holčičce – Amálce – bylo teprve pět let a vidíte, zrovna ona vyhrála svou kategorii ‚potěru‘, jak říkáme těm nejmenším. Účast a zájem nás nejen potěšily, ale potvrdi-

„Myslím, že takové hřiště je i výbornou příležitostí pro brigády. Říkám si, že až holky trochu povyrostou, mohly by tu pomáhat, a tak se taky naučit, jaká je cena peněz a jak dlouho člověk musí pracovat, než si vydělá třeba 500 korun.“

Všechno závisí na lidech

Úvahy o širším zapojení místních dětí do golfových aktivit, o rozšíření povědomí golfu v místní lokalitě ležely v hlavě už dlouho i managerce komunikace hřiště Golf Park Slapy sv. Jan Pavle Charvátové. Proto navázala spolupráci mezi golfovým hřištěm a místními školáky, tedy základní a mateřskou školou:

Pod vedením zkušených pedagogů a dlouholetých profesionálů chtějí na Slapech vybudovat postupně tělovýchovnou jednotu se statutem TCM zařadit do hodin tělesné výchovy jako jeden ze sportů, se kterými se žáci na hodinách seznamují. Proč by to měl být jenom fotbal, hokej, atletika…?“ Pod vedením zkušených pedagogů a dlouholetých profesionálů chtějí na Slapech vybudovat postupně tělovýchovnou jednotu se statutem TCM (tréninkové centrum mládeže), což je podmíněno přesně danými aktivitami, jako jsou

ly nám i to, že věnovat se dětem má smysl,“ doplnil Radek Wagner.

Plány do budoucna Slova a úsilí slapských managerů potvrzuje například i jeden tatínek ( Jiří Kucr), který slapské golfové hřiště a krásnou přírodní lokalitu s výhledy na Slapskou přehradu vybral pro svou sedmiletou dceru Bereniku. A vůbec mu nevadí dojíždět téměř 100 km až od Kolína.

147

Pan Jiří Kucr vysvětluje: „Pracuju v Praze, takže pro mě není zas taková zajížďka protáhnout to až na Slapy. A proč zrovna sem? Já jsem si tohle hřiště a tohle místo vybral na internetu. Líbí se mi ta krajina tady a taky se mi líbila nabídka hřiště, tak jsem si řekl, proč ne? A jsem rád, že jezdíme sem, Berenice se tady líbí a v kurzu ji to bavilo. Doufám, že nám to vyjde a bude tady moct chodit i do oddílu. Už se těším, až spolu půjdeme poprvé po hřišti!“ Na zimu chystají organizátoři dětského oddílu na Slapech i tréninky v indooru pro děti, které budou chtít pokračovat i přes zimu zlepšovat své dovednosti. Tím to ale nekončí. Už teď, se značným předstihem, začínají proto myslet na příští léto. V rámci TJ Slapy sv. Jan se chystají letní golfové kurzy pro mládež, letní příměstské tábory i jednodenní intenzivní tréninky.


fa s h i o n j u n i o r

vypadat elegantně, Chceš

ale přitom se nenechat módou svazovat? Barvy, odvaha, práce s detailem, ženskost - to jsou základní charakteristiky aktuální kolekce české značky Nikol Ryant Design. www.fler.cz/nikol-ryant

Staročeské zvyky

pod vánočním stromečkem

Pořiďte si vánoční sadu na odlévání olova a užijte si s celou rodinou spoustu legrace! V dárkové krabičce najdete odlivku na olovo, textilní sáček s odlivkami ve tvaru rolniček a návod s vysvětlujícími pojmy. Cena: 200 Kč•www.aba-reklama.cz

Trendy i vychytávky pro všechny, kdo se o ně zajímají Snood? Ten

text & foto Prodejci

musíte mít!

Je hitem této sezony a nosí se pod kapucou, místo čepice nebo jako šála kolem krku. Cena: 400 Kč www.ffmoda.com

Závidí váš bráška dospělým motorku? Můžete mu udělat radost! Dětské odrážedlo YBIKE s designem motorky či harleye přináší nadčasový a reálný vzhled, který potěší nejen každého malého kluka, ale i holčičku.

Cena: od 1290 Kč•www.ybike.cz

INZERCE

148


Nyní on-line v nové podobě!

www.forgolf.cz


g lo s a

Chci si zahrát,

Tak jsem zaznamenal, že v okolí hlavního města vzniká další velice kvalitní golfové hřiště. Zejména mne potěšila skutečnost, že od samého začátku majitelé a provozovatelé avizují, že hřiště bude i přes extrémně vysoké náklady na výstavbu určeno zejména pro běžné rekreační hráče, tedy zejména pro mě!

T

o je výborná zpráva hlavně v souvislosti s dalšími velmi kvalitními českými a moravskými resorty, u kterých se člověk bohužel opakovaně během posledních let přesvědčil o tom, že tato hřiště před běžným hráčem preferují profesionální a amatérské soutěžní hráče. Snad každý zažil na různých turnajích, že i během hlavní sezony se těší na hru na výtečném hřišti ve výtečném stavu a při příchodu na první green najednou zjistí, že je čerstvě perforováno a zapískováno. Na zvídavý dotaz pak dostane odpověď, že příští týden se na tom hřišti hraje soutěžní turnaj, ať již profesionálů nebo amatérů. O tom, že by byl hráč před hrou upozorněn, že greeny budou v pracovním stavu a hráč

ne zahledat

napsal Mirek Dobrý nakreslil Mišo Dúha by si tak šel raději hru na handicap zahrát někam jinam, o tom bohužel v českých končinách, až na výjimky, nemůže být ani řeč.

že i když míč skončil 10 cm od semiroughu, bylo prakticky nemožné ho najít, natož pak slušně zahrát, byl pro mnohé hodně dlouho ne-

Fakt, že na jednom z nejúžasnějších hřišť ve východních Čechách měli donedávna roughy neposekané tak, že i když do něj míč zajel jen 10 cm, bylo nemožné ho najít, natož pak slušně zahrát, byl pro mnohé nepochopitelným úkazem... Stejný problém vnímám nejen já, ale prakticky každý, s kým se bavím na toto téma, s problematikou stříhání, resp. nestříhání roughů. Plně chápu, že pro profesionály nesmí být hřiště příliš lehce hratelné, ale fakt, že na jednom z nejúžasnějších hřišť ve východních Čechách měli donedávna roughy neposekané tak,

pochopitelným úkazem, zvláště potom z pohledu ekonomického. Po dlouhých diskuzích jsem přišel na to, že podle tohoto přístupu se pozná, kdo z managementu či vlastníků má na hřišti hlavní slovo, jestli to je obchodník, profesionální hráč nebo například greenkeeper. A snad se na mne nikdo ne-

150

bude zlobit, když oproti jiným případům zrovna z tohoto pohledu výrazně preferuji, když hlavní slovo má obchodník. Tedy ten, kterému jde zejména o to, aby „zákazník byl spokojen a rád se vracel“. Ještě jednou tedy třikrát sláva nově vznikajícímu projektu, který dokonce avizuje, že hřiště bude posekané prakticky od autu k autu a konečně nebude amatérský hráč vystaven stresu z každé nepovedené rány. Jsem přesvědčen, v rámci konkurenčního boje, že za chvíli bude tuto „strategii“ následovat většina provozovatelů hřišť! Příjemné i nepříjemné zážitky, o které se chcete podělit se čtenáři, zasílejte na: redakce@mediadrive.cz


kaskáda • lébl • welten báč • čejka • celtic manor • skopový • čertovo břemeno • sixtová • jícha

listopad 2010

dárek k předplatnému fotoaparát! listopad 2010 | číslo 11 | ročník 4

grand, Grand, GRAND... téma

Ve Welten Báči

sezona nekončí hřiště 4g

kaskáda

horská koza na golfu teetime s architektem

Ondřej Lébl:

20

let

PGA PGAC

Soukromý Ryder

v Celtic Manor cestování

příběhy hřišť

Čertovo Břemeno golf mezi kameny

Při play-off jsem si věřil rozhovor

89 Kč / 129 Sk / 4,28 ¤

ForGolf 2010 11  
ForGolf 2010 11  

Časopis ForGolf, ForGolf Women, Forgolf Junior

Advertisement