B. Arta Decorativa Bijuterii B-1

750-800

INEL SOLITAR cu un diamant rotund şlefuit briliant, având 1,02crt. în montură cu gheare de aur 14K, 2g.

B-2

600-700

INEL cu un diamant şlefuit "princess", având 0,30 crt., 10 diamante "care" însumează 0,15crt. şi şase pietre de zirconiu în montură de aur alb 14K; 4g. B-3

300-350

INEL cu un topaz pătrat în montură geometrică de aur alb şi galben marcat 18K; 3g.

B-4

3800-4000

INEL SOLITAR cu un diamant rotund tăiat briliant având 2crt, în montură masivă de aur marcat 750‰ (18K); 7g.

B-5

200-300

AC DE CRAVATĂ din aur alb şi galben marcat 750‰ (18K), prevăzut cu lănţişor de siguranţă; 5g. B-6 COLIER din mărgele sferice de lapis-lazuli şi perle de aur, cu fermoarul ajurat din aur marcat 14K

180-220

B-7

300-400

BROŞĂ BAGHETĂ din onix şi aur 14K (inclusiv acul), decorată cu spic şi perle mici de cultură; perioadă interbelică

B. Arta Decorativa Argintarie B-8 România TABACHERĂ, cca. 1920 din argint 800‰ având pe capacul anterior cartuş cu monogram gravat şi decor în relief cu flori şi porumbel, marcată cu poanson românesc de garanţie; 75g. 9 x 6,5 cm

B-9 Italia BROŞĂ creaţie pop-art din anii 1960, marcată cu poanson de titlu argint 925‰, 13g. l = 7,5 cm

B - 10 Polonia MONEDĂ - TREI CREIŢARI - 1590 din argint, având pe avers profilul încoronat al lui Sigismund al III-lea Vasa (1566 - 1632) regele Poloniei şi Suediei şi inscripţie: "SIG. III. D.G.R. REX. PO. D. LI.", iar pe revers, inscripţie: "III. 15 90. GR OS. ARG. TRIP. CIVI. RI. GE."; 3 g. d = 2,2 cm

120-150

90-100

60-70

B - 11 S.U.A. CLIPS PENTRU BANCNOTE - TIFFANY din argint 925‰, cu monogram gravat WJS; 23 g.; sec. XX

B - 12

70-80

150-200

SET TOALETĂ compus din două perii şi o oglindă circulară de mână, cu ramă şi mâner de argint marcat 830‰; oglinda: L = 27,5 cm; perie cu mâner L = 21,5 cm; perie L = 17,5 cm B. Arta Decorativa Ceramica, sticla, portelan B - 13

60-80

PLATOU TRILOBAT CU MÂNER din porţelan pictat cu motive florale în tonuri delicate de gri şi aur 25 x 25 cm B - 14 Belgia FRAPIERĂ, Val Saint Lambert din cristal cu decor geometric şlefuit manual cu motiv diamant, buza consolidată cu manşon de metal gravat şi aurit, mânere inelare; h = 22 cm

95-100

B - 15 Belgia BOL PENTRU SALATĂ, Val Saint Lambert circular, din cristal tăiat în faţete cu baza consolidată cu metal aurit; d = 23 cm

50-60

B - 16

20-30

CUPĂ CU PICIOR din cristal şlefuit cu decor diamant şi buza consolidată cu manşon metalic

h = 9 cm; d = 11 cm B - 17

20-30

CANĂ - SOSIERĂ din cristal şlefuit cu decor geometric h = 60cm B - 18 GUSTAV KLIMT ( 1862-1918 ) VAS DECORATIV în stil Art Nouveau cu personaj feminin şi irişi, din faianţă pictată monocrom, semnat şi numerotat: "G. Klimt / DR 6262"; 22 x 20 x 16 cm

1200-1400

B - 19 Olanda VAS DE FARMACIE, Manufactură Delft - mijlocul sec. XVIII din faianţă pictată manual şi glazurată, decor cu flori policrome şi inscripţie: "DIASCORD FRAC", marcat pe bază cu marca manufacturii ( Die drei Glocken 1678 - 1771) pictată cu albastru sub glazură; recipientul era utilizat pentru păstrarea soluţiei de "Water Germander" (teucrium scorodonia) sau iarba usturoasă folosită în combinaţie cu mierea în tratarea polipilor; h = 15,5 cm

1200-1400

B - 20 Franţa PLATOU RECTANGULAR - Manufactură Alfred Lanternier din porţelan de Limoges, pictat manual cu ciulini, marcat pe bază sub glazură; cca 1915 26 x 18,5 cm

80-100

B - 21 Austria VAS ART NOUVEAU - Johann Loetz (activ, 1890 1938) din sticlă irizată, montat în armătură cu elemente florale din metal aurit, semnat pe bază: "Loetz Austria"; cca. 1900 h = 35 cm

700-800

B - 22 Franţa VAS DECORATIV - Daum Nancy aplatizat, din pastă de sticlă colorată în masă în nuanţe de oranj şi brun semnat prin gravare, cu crucea de Lorena; piesa este publicată în lucrarea "Le Genie Verrier de L'Europe" de Giuseppe Cappa, editura Mardaga 2007; cca. 1910 17,5 x 11 x 5,5 cm

400-500

B - 23 Franţa SERVICIU TETE A TETE - Manufactură Charles Martin din porţelan de Limoges, pictat manual cu decor floral şi aurit, marcat cu ştampila manufacturii; compus din: două ceşti (h = 5,5 cm), două farfurioare (d = 14,5 cm), o zaharniţă fără capac (h = 10 cm), o letieră (h = 11 cm); sf. sec. XIX - început sec. XX

150-200

B - 24 Japonia SERVICIU DE CEAI compus din 21 de piese de porţelan Kutani pictate manual în tonuri de roşu şi aur cu personaje în costume tradiţionale şi grădini; ceainic (h = 20 cm), zaharniţă (h = 10 cm), cană (h = 8 cm), şase ceşti (h = 5 cm), şase farfurioare (d = 14 cm), şase farfurii (d = 18,5 cm); sec. XX

100-150

B - 25 Germania VAS CU CAPAC (POTICHE) ŞI FRUCTIERĂ, Rosenthal cca. 1938 - 1940 din porţelan de Bavaria decorat cu friză cu arabescuri şi elemente florale policrome, marcate: Rosenthal Bahnhof Selb Vasul: h = 27 cm; fructieră d = 24 cm

150-200

B - 26 Anglia SERVICIU PENTRU MIC DEJUN, TETE A TETE, Manufactură AB Jones & Sons 1935 - 1949 compus din opt piese de porţelan Royal Grafton, pictat manual cu motive florale policrome în stil Art Deco, marcat: "Made in England/ Grafton China/ Baj & Sons"; două ceşti (h = 7 cm, d = 8 cm), două farfurioare (d = 14 cm), două farfurii (16 x 16 cm), un bol (h = 7 cm, d = 12 cm), o cană (h = 8 cm)

150-200

B - 27 Germania SERVICIU PENTRU MIC DEJUN, Rosenthal model "Madeleine" compus din 24 de piese din porţelan de Bavaria având bordura ondulată, fin decorată cu albastru cobalt şi aur; şase ceşti (h = 7 cm), şase farfurioare (d = 13,5 cm), douăsprezece farfurii (d = 19,5 cm); cca. 1927 - 1934

300-400

B - 28 Germania STATUETĂ jucătoare de tenis din porţelan glazurat, etichetată: LIMBACH/ FABRIK MARKE 1922; h = 16 cm

B - 29 Germania FIGURINĂ - CALEAŞCĂ cu personaje din porţelan pictat policrom, în stil Meissen sec. XVIII; prima jum. a sec. XX 27 x 20 x 13 cm B - 30 PANOU DECORATIV din plăci de faianţă englezească cu stemă şi inscripţie: CASTLE FURNITURE 1920; 32 x 32 cm (cu ramă)

80-100

90 - 100

70-80

B - 31

40-50

FRUCTIERĂ model op art din porţelan alb glazurat 26 x 18,5 cm B. Arta Decorativa Diverse B - 32

40-50

TAVĂ dreptunghiulară, din alamă argintată având bordura decorată în relief cu motiv Ludovic al XVI-lea; 39 x 32,5 cm B - 33

300-400

SERVICIU DE TACÂMURI compus din 53 de piese de alpaca argintată cu mânerele decorate în relief cu elemente Ludovic al XVI-lea; şase linguri: l = 21,5 cm; şase furculiţe: l = 21 cm; şase cuţite: l = 25 cm; şase linguriţe: l = 13,5 cm; şase furculiţe desert: l = 18 cm; şase cuţite desert: l = 20 cm; cuţit servit: l = 26,5 cm; polonic: l = 33 cm; paletă servit : l = 28 cm; furculiţă servit: l = 21 cm; două linguri sos: l = 21,5; l = 27,5 cm; polonic sos: l = 18 cm; cleşte zahăr: l = 10,5 cm; şase suporturi cuţite: l = 8,5 cm; două solniţe cu linguriţă: d = 6,5 cm; l = 6,5 cm (piese străine de serviciu)

B - 34 Germania DOUĂ SFEŞNICE din cositor; unul model olandez, iar celălalt decorat în relief cu struguri şi viţă de vie; sec. XX h = 10 cm

15-20

B - 35

40-50

TREI SFEŞNICE din alamă cu talpa circulară, două braţe ajurate şi trei lumini; h = 13,5 cm

B - 36

40-50

DOUĂ SFEŞNICE din bronz cu trei picioare; unul cu două braţe în volută şi trei lumini (h = 14 cm), iar celălalt cu o lumină şi fusul în balustru (h = 14,5 cm) B - 37

50-60

FRUCTIERĂ ŞI VAS CU ANSE fructiera - ovală din cositor turnat cu flori şi frunze în relief înalt (31 x 21 cm); vasul cu anse (h = 12 cm) din cositor, model inspirat după cupele baroce de altar din sec. XVIII B - 38 Germania OPT PAHARE ŞI DOUĂ CUPE CU PICIOR trei pahare - Gobelet; din cositor decorat în relief cu scene de gen şi vânătoare; cupele sunt decorate cu scene renascentiste; dimensiuni diferite; secolul XX

50-60

B - 39

70-80

SERVICIU PENTRU CEAI ŞI CAFEA compus din: ceainic (h = 20 cm), cafetieră (h = 17 cm), zaharniţă (h = 13 cm) şi cană pentru lapte (h = 10,5 cm) din alpaca în formă de bulb cu patru picioare turnate şi capac cu buton

B - 40 DOI CLEŞTI PENTRU ZAHĂR din alpaca, unul cu decor baroc şi celalalt Art Nouveau; l = 16 cm; l = 11,5 cm

40-50

B - 41 Franţa DOUĂ PIESE DE SERVIT din metal argintat cu mânerul decorat în relief cu elemente Ludovic al XVI-lea paletă: l = 29 cm; furculiţă: l = 23,5 cm; prima jumătate a sec. XX

B - 42 Germania CAFETIERĂ ŞI CANĂ PENTRU LAPTE din alpaca triplu argintată având ansele model antrelac cu inele de os şi capac cu fleuron; sf de sec. XIX cafetieră: h = 19 cm; cană: h = 13,5 cm

B - 43

35-45

650-700

8-10

DOUĂ VASE SOLIFLOR din alamă; unul cu corpul prismatic şi decor floral gravat manual (h = 19 cm), iar celalalt în formă de balustru gravat manual (h = 23,5 cm)

B - 44 Germania TREI PIESE PENTRU SERVIT tăviţă ovală (25 x 13,5 cm), bol (12 x 8,5 x 5 cm) şi sosieră (12,5 x 8 x 7 cm) din metal argintat, marcat WMF; sec. XX

40-50

B - 45 India DOUĂ VASE PENTRU FLORI din alamă gravată, cu decor antropomorf emailat; secolul XX h = 19,5 cm

30-50

B - 46 Atelier Extrem Oriental VAS PENTRU FLORI din alamă având decor în relief cu păsări şi motive florale, marcat pe bază cu ideogramă; secol XX h = 26,5 cm

B - 47

120-150

50-60

CANĂ CU CIOC din metal gravat manual cu motive florale stilizate; h = 13 cm

B - 48 S.U.A. COŞULEŢ PENTRU PRĂJITURI din alamă argintată, cu patru picioare ajurate, ansă mobilă şi decor gravat cu flori şi fluturi, marcat: "James W Tufts/ Boston/ Warranted/Quadruple Plate/ 2471"; sec. XX d = 24 cm B - 49 STATUETĂ bust african din fildeş sculptat pe suport de lemn; h = 11 cm

50 - 60

60-80

B - 50

200-300

STATUETĂ AFRICANĂ - MALI (?) tânără purtând pe cap un vas - fildeş sculptat manual pe suport de mahon

h = 27 cm

B. Arta Decorativa Mobilier B - 51

400-600

FOTOLIU - STIL LUDOVIC AL XV-LEA cu picioarele, montanţii şi spătarul din lemn curbat, sculptat şi aurit şi tapiţerie mecanică; piesă creată către sfârşitul secolului XIX; prezintă uzură de vechime

91 x 51x 59 cm B - 52

700-900

PERECHE DE FOTOLII din lemn de mahon lăcuit cu braţe arcuite, spătar cu decor neoclasic marchetat şi tapiţerie de catifea, sfârşit de sec. XIX

84 x 51 x 47 cm B - 53 MASĂ DE SUFRAGERIE, ÎNCEPUT DE SEC. XX în stil neorococo, cu blatul oval şi picioare curbate din lemn de mahon lăcuit; 123 x 93 x 73 cm

700-900

D. Arta Plastica Artisti contemporani D-1 HOREA PAȘTINĂ (n. 1946 ) ULCICĂ ŞI VAS CU MERE ulei/carton, semnat, datat (19)78 spre stânga jos; lucrarea a participat la expoziția personală a artistului de la Galeria Orizont, 1981, figurează pe coperta patru a catalogului şi pe afişul expoziţiei, care vor fi oferite cumpărătorului graţie generozităţii artistului (T.A.P.)

600-1100

45 x 55 cm D-2 AUREL NEDEL ( 1930-2014 ) TOAMNA ulei/pânză, semnat dreapta jos; provine din colecţia dr. C. Georgescu Urziceni (T.A.P.)

1600-1800

45 x 55 cm D-3 ION GRIGORE ( 1940-2016 ) CASE LA SUCEVIŢA ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 40 x 50 cm D-4 Eugen Sandu Raportoru (n. 1961 ) PEISAJ CU CĂPIŢE ulei/pânză, semnat, datat 2008 stânga jos (T.A.P.)

850-1000

550-700

40 x 50 cm D-5 LUMINIȚA GLIGA (n. 1975 ) GOLDEN STRAY DOG acryl/pânză, ansamblu de şase lucrări, semnat dreapta jos; a figurat in expoziţia "Artişti internaţionali de acasă şi de departe", Broadway Gallery, New York și figurează în catalogul personal al artistei, Ed. Artfilco, Braşov 2011, pag. 34 (T.A.P.)

1000-1900

D-6 ION MURARIU ( 1922-2012 ) CU URSUL ulei/pânză de sac, semnat stânga jos (T.A.P.) 60,5 x 46,5 cm

2700-3000

D-7 ALMA REDLINGER (n. 1924 ) FLORI ÎN INTERIOR ulei/pânză, semnat stânga jos (T.A.P.)

1200-3200

54 x 65,5 cm D-8 ION SĂLIȘTEANU ( 1929-2011 ) PEISAJ ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 55 x 55 cm

1500-1800

D-9 VASILE GRIGORE ( 1935-2012 ) LECTURĂ ulei/pânză, semnat stânga jos (T.A.P.) 60,5 x 50 cm

2000-3500

D - 10 VASILE GRIGORE ( 1935-2012 ) SOMNUL creion, cărbune şi acuarelă/hârtie, semnat, datat (19)81 pe latura dreaptă (T.A.P.) 31,5 x 45 cm D - 11 DAN BOTA (n. 1935 ) FRUCTE ulei/PFL, semnat, datat (19)91 dreapta jos (T.A.P.) 65 x 50 cm

550-650

800-1400

D - 12 ION IANCUȚ (n. 1950 ) PURTĂTORUL DE SCUT bronz turnat, cizelat şi patinat, nesemnat (T.A.P.)

2000-2500

h = 43 cm

D - 13 Dan Băncilă (n. 1943 ) RUGĂCIUNE din bronz cizelat, semnat pe soclu (T.A.P.) h = 15 cm

550-700

D - 14 Gheorghe Popa DUPĂ CULESUL VIEI lemn sculptat, înnegrit, patinat, semnat dreapta jos (T.A.P.)

300-400

D. Arta Plastica Sculptura

31 x 17 x 11 cm D. Arta Plastica Icoane D - 15 Atelier Rusesc SF. GHERASIM ÎN DEŞERT tempera cu ou/lemn (T.A.P.), secolul XIX 37 x 31 cm

600-700

D - 16 Atelier Românesc BOTEZUL DOMNULUI ulei/lemn (T.A.P.), secolul XX 86 x 64,5 cm

D - 17 Atelier Românesc ICOANĂ ISTORIATĂ - MAICA DOMNULUI CU PRUNCUL ŞI SFINŢII ÎMPĂRAŢI CONSTANTIN ŞI ELENA ulei/lemn, datat 1877 stânga jos (T.A.P.) 54 x 40,3 cm

1300-1500

900-1000

D. Arta Plastica Grafica, acuarela D - 18

400-500

ÎN CAFENEA LA BALCIC creion şi acuarelă/hârtie, nesemnat (T.A.P.) 18,3 x 26 cm D - 19 MIRCEA OLARIAN ( 1898-1985 ) VATRĂ DIN GORJ acvaforte şi ac/hârtie, intitulat stânga jos, semnat dreapta jos (T.A.P.)

200-300

17,5 x 24,5 cm D - 20 GEORGETA VINTILESCU MARINESCU BISERICA NEGRU - VODĂ acuarelă/hârtie, semnat, localizat (Câmpulung Muscel), datat 1966 stânga jos, intitulat dreapta jos (T.A.P.) 43,5 x 30 cm

300-450

D - 21 MIHU VULCĂNESCU ( 1937-1994 ) PASAJUL FRANCEZ DIN BUCUREŞTI tuş/hârtie cretată, localizată stânga jos, datată (19)47 dreapta jos; lucrarea e însoţită de o carte poştală ilustrată trimisă din Italia familiei (T.A.P.) 28,5 x 19,5 cm

200-230

D - 22 ALEXANDRU POITEVIN SCHELETTI ( 18791959 ) VECHIUL FOIŞOR aquaforte/hârtie, exemplarul 77/100, semnat dreapta jos sub imagine(T.A.P.) 45,5 x 34,5 cm

300-600

D - 23 ECATERINA CRISTESCU DELIGHIOZ ( 19011973 ) COPACI acuarelă/hârtie, semnat, datat 1963 dreapta jos (T.A.P.) 47 x 32 cm

400-1100

D - 24 COCA MEȚIANU ( 1910-2014 ) GARĂ LA BUŞTENI tempera/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.) 48 x 63,5 cm

700-1000

D - 25 LEON ALEXANDRU BIJU ( 1880-1970 ) MODELUL cărbune/hârtie, nesemnat (T.A.P.)

47,5 x 37 cm

300-400

D - 26 IOSIF ROSENBLUT ( 1894-1975 ) IARNĂ ÎN MAHALA tempera/hârtie/carton, semnat, datat (1)968 dreapta jos (T.A.P.) 67,5 x 50 cm

800-1300

D - 27 THEODOR PALLADY ( 1871-1956 ) PEISAJ CITADIN creion şi estompă/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.) 14,5 x 20 cm

800-1000

D - 28 OVIDIU OPREA ( 1958-2007 ) FILOZOFUL pastel/hârtie canson neagră, semnat în monogramă dreapta jos (T.A.P.)

350-400

43,5 x 28 cm

D - 29 PAUL MIRACOVICI ( 1906-1975 ) PROIECT PENTRU DECORAREA PALATULUI REGAL tempera/hârtie, semnat, intitulat, datat 1939 lateral dreapta cu peniţa (T.A.P.)

750-900

47 x 30 cm D - 30 PAUL MIRACOVICI ( 1906-1975 ) MARGINE DE ORAŞ tempera/hârtie, semnat dreapta jos; provine din colecţia familiei Miracovici (Emilia Miracovici) (T.A.P.)

25 x 35,8 cm

1200-1400

D - 31 NICOLAE GRANT ( 1868-1950 ) GRĂDINA CU FLORI acuarelă/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.) 39 x 55 cm

1500-2000

D - 32 EVA CERBU SIEGLER ( 1924-2008 ) FEMEIE ÎN FOTOLIU VERDE tempera şi tuş/hârtie, semnat pe latura dreaptă (T.A.P.) 39 x 31,5 cm

800-900

D - 33 CATUL BOGDAN ( 1897-1978 ) ROCHIA ROŞIE acuarelă/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.) 20 x 13,5 cm

350-450

D - 34 MIȘU (MIHAIL) TEIȘANU ( 1883-1943 ) CURTE ŢĂRĂNEASCĂ pastel/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.)

500-850

38,7 x 44 cm D - 35 ŞTEFAN LUCHIAN ( 1868-1916 ) ULCICA CU TRANDAFIRI pastel/pânză, semnat dreapta jos; lucrarea a participat la expozitia "Florile în opera pictorului Stefan Luchian" de la Muzeul R.S.R. (T.A.P.)

50 x 40,5 cm

9000-22000

D. Arta Plastica Pictura D - 36

650-1000

PEISAJ LA TURTUCAIA ulei/pânză, nesemnat (T.A.P.)

50,5 x 39,7 cm D - 37 DRAGOȘ VIȚELARU ( 1951-2009 ) PEISAJ ÎN DELTĂ ulei/pânză, semnat, datat 1982 dreapta jos (T.A.P.) 41,5 x 41,5 cm

500-950

D - 38 DRAGOȘ VIȚELARU ( 1951-2009 ) PEISAJ DIN DELTĂ ulei/pânză, semnat, datat (19)88 dreapta jos (T.A.P.) 41,5 x 41 cm

800-2500

D - 39 CONSTION (CONSTANTIN IONESCU) FLORI ÎN VAS ALBASTRU ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 55,4 x 40,2 cm

800-1500

D - 40 CONSTION (CONSTANTIN IONESCU) LA TREIERAT ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 25 x 34,5 cm

900-1400

D - 41 EUGENIA FILOTTI ATANASIU ( 1880-1968 ) PEISAJ LA WALDHEIM ulei/carton, localizat, semnat, datat 1935 stânga jos în pastă (T.A.P.) 35,5 x 51 cm

500-600

D - 42

500-1000

LA CHEI ulei/pânză, semnat indescifrabil dreapta jos (T.A.P.) 27 x 31,5 cm D - 43 CORINA LECCA ( 1908-1990 ) FLORĂREASĂ ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

300-400

46,5 x 32,5 cm

D - 44 ELENA BRĂTESCU MOISESCU LALELE GALBENE ulei/carton, semnat, datat 1964 stânga jos (T.A.P.) 50,7 x 73 cm

400-900

D - 45 NICOLAE MOGOȘ ( 1870-1948 ) LA VÂNĂTOARE DE PREPELIŢE ulei/placaj, semnat, datat 1926, localizat Cocorgea dreapta jos; pe verso, datat, localizat şi intitulat (T.A.P.)

500-600

27 x 36 cm D - 46 IOAN ISAC ( 1885-1950 ) PRIDVOR ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

1000-2000

41,8 x 59,4 cm D - 47 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) PEISAJ DE IARNĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

45 x 61,5 cm

1000-1600

D - 48 Gheorghe Spiridon ( 1923-1992 ) NATURĂ STATICĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.)

400-1100

49,5 x 61 cm D - 49 EUGENIA IFTODI ( 1915-2005 ) MINER ulei/pânză, semnat, datat (19)52 dreapta jos (T.A.P.)

1400-1600

120 x 86 cm

D - 50 Şcoală Românească PORTRET DE BĂRBAT ulei/pânză, nesemnat, secol XIX (T.A.P.)

1300-1400

40 x 31,5 cm

D - 51 AUREL JIQUIDI ( 1896-1962 ) SĂRBĂTOARE CÂMPENEASCĂ ulei/carton, semnat, datat (19)19, localizat Paris dreapta jos (T.A.P.)

250-600

12,5 x 19,5 cm D - 52 STAVRU TARASOV ( 1883-1961 ) PEISAJ CU CASE ulei/carton, semnat dreapta jos cu roşu (T.A.P.)

20,5 x 29,7 cm

250-600

D - 53 Margareta Grossman ( 1904-1945 ) STUDENTĂ CU BLUZĂ VERDE ulei/pânză, semnat, datat (1)934 dreapta jos (T.A.P.) 65,5 x 50,5 cm

650-1000

D - 54 ION PANTELI STANCIU ( 1901-1981 ) GAROFIŢE ÎN ULCICĂ ulei/carton, semnat, datat (1)973 dreapta jos (T.A.P.)

600-1000

50 x 40 cm D - 55

500-600

PEISAJ LA COMANA ulei/pânză/carton, semnat indescifrabil dreapta jos (T.A.P.)

40,5 x 50 cm D - 56 GRIGORE MANEA ( 1885-? ) CASĂ ŢĂRĂNEASCĂ ulei/pânză, semnat stânga jos (T.A.P.)

800-1600

35,5 x 50 cm D - 57 MARGARETA STERIAN ( 1897-1992 ) PERECHE ulei/P.F.L., semnat stânga jos cu roşu (T.A.P.)

900-1200

18,7 x 20,5 cm D - 58 SPIRU CHINTILĂ ( 1921-1985 ) NATURĂ STATICĂ CU FLORI ŞI MERE ulei/carton, semnat dreapta jos; pe verso semnat, intitulat, datat (19)74 cu creionul (T.A.P.) 28,7 x 40,5 cm

800-1500

D - 59 NICOLAE STOICA ( 1903-1988 ) NATURĂ STATICĂ CU FRUCTE ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

400-900

44 x 61 cm D - 60 NICOLCEA SPINENI ( ?-2000 ) BALCICUL DE ALTĂDATĂ ulei/pânză, semnat, localizat dreapta jos (T.A.P.) 50 x 70 cm

800 -1400

D - 61 DAN BĂJENARU ( 1900-1988 ) AUTOPORTRET ulei/pânză, semnat, datat (19)70 dreapta jos; pe verso etichetă cu datele tehnice şi semnătura autorului (T.A.P.)

900-2000

64,8 x 49,5 cm D - 62 DAN BĂJENARU ( 1900-1988 ) NUD PE CANAPEA ROŞIE ulei/carton, semnat, datat (19)40 stânga jos (T.A.P.) 16 x 21 cm D - 63 EUGEN CRĂCIUN ( 1922-2001 ) MARINĂ ulei/carton subţire, semnat, datat 1987 dreapta jos (T.A.P.)

600 - 800

1000-1300

34 x 68,5 cm D - 64 AUREL BORDENACHE ( 1902-1987 ) DOAMNĂ CU PĂLĂRIE ulei/pânză, semnat, datat 1922 dreapta sus cu roşu (T.A.P.)

46 x 41 cm

750-900

D - 65 DORU GHEORGHE IONESCU ( 1889-1988 ) PEISAJ LA BALCIC ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 32 x 40 cm

800-1300

D - 66 GORE MIRCESCU ( 1885-1950 ) CU LUCRU ÎN GRĂDINĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

800-1400

24,5 x 34,8 cm D - 67 VALENTIN HOEFLICH ( 1910-1997 ) PEISAJ DE IARNĂ ulei/pânză, semnat, datat (19)69 stânga jos (T.A.P.)

1300-1600

40 x 49,5 cm D - 68 SAVA HENȚIA ( 1848-1904 ) LA TÂRG ulei/pânză, semnat, datat 1882 dreapta jos (T.A.P.)

3000-6000

27 x 64,5 cm D - 69 HORIA BERNEA ( 1938-2000 ) DEAL ulei/pânză, semnat, intitulat şi datat 4.1976 dreapta jos (T.A.P.)

1500-3000

33,3 x 33 cm D - 70 SPIRU VERGULESCU ( 1934-2007 ) CASĂ SINGURATECĂ LA CONSTANŢA ulei/pânză, semnat dreapta jos; pe verso etichetă de autor (T.A.P.)

55 x 55 cm

700-1400

D - 71 ION MUSCELEANU ( 1903-1997 ) NUD CULCAT ulei/pânză/carton, semnat, datat (1)980 dreapta jos; provine din colecţia dr. Coleanu (T.A.P.) 46 x 54,3 cm

1500-3000

D - 72 ION MUSCELEANU ( 1903-1997 ) NUD PE FOTOLIU ulei/pânză/carton, semnat, datat (1)982 dreapta jos; provine din colecţia dr. Coleanu (T.A.P.) 41 x 32,8 cm

1500-3000

D - 73 MARIA IONESCU BACALOGLU IARNA ÎN PĂDURE ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

600-700

46 x 52 cm D - 74 MARIA IONESCU BACALOGLU FLORI DE CÂMP ulei/pânză, semnat stânga jos (T.A.P.) 50 x 50,5 cm

D - 75 MAGDALENA RĂDULESCU ( 1902-1982 ) CADETUL ulei/pânză, semnat stânga jos (T.A.P.)

750-900

1300-1600

66,5 x 56,8 cm D - 76 PAN (PANDELE) IOANID ( 1878-1956 ) LA BÂLCI ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

47,5 x 68 cm

650-700

D - 77 MIHAI CISMARU ( 1943-2003 ) FLORI ŞI FRUCTE ulei/carton, semnat pe latura din dreapta la mijloc (T.A.P.) 48,5 x 41,3 cm

700 -1700

D - 78 ION PACEA ( 1924-1999 ) VAS CU FLORI ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

900-1800

49,3 x 40,5 cm D - 79 PARTOG VARTANIAN ( 1898-1954 ) LA MARGINEA SATULUI ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.) 48,5 x 68 cm

700-1650

D - 80 NICU (NICOLAE) ENEA ( 1897-1960 ) INTERIOR ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 47 x 69,5 cm

1000-3500

D - 81 RUDOLF NEGELY ( 1883-1950 ) VENEŢIA ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.)

1600-2000

60,5 x 80,5 cm D - 82 ADAM BĂLȚATU ( 1889-1979 ) SAT ROMÂNESC ulei/lemn, semnat dreapta jos (T.A.P.)

19 x 34,7 cm

1200-1300

D - 83 NICOLAE VERMONT ( 1866-1932 ) PEISAJ LA VLAICI - OLT ulei/carton subţire, semnat, localizat, datat oct. 1921 (T.A.P.)

800-2300

31 x 22 cm D - 84 OCTAV BĂNCILĂ ( 1872-1944 ) TREI GUTUI ulei/pânză, semnat stânga jos (T.A.P.)

2500-5000

32,2 x 38 cm D - 85 RUDOLF SCHWEITZER-CUMPĂNA ( 18861975 ) LA CIŞMEA ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

600-800

17 x 13 cm D - 86 RUDOLF SCHWEITZER-CUMPĂNA ( 18861975 ) SAT ARGEŞAN ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

4000-9200

49 x 67,5 cm D - 87 RUDOLF SCHWEITZER-CUMPĂNA ( 18861975 ) POD PE SENA ulei/carton, semnat dreapta jos cu negru, datat (1)932 şi semnat cu roşu stânga jos; pe verso schiţă de peisaj semnat, localizat "Paris", datat 1932 (T.A.P.)

39,5 x 48 cm

5000 - 10000

D - 88

500-700

VÂNĂTOARE DE FAZANI ulei/pânză, semnat Blanche, datat 1904 stânga jos (T.A.P.) 50 x 37,5 cm

D - 89 Kimon Loghi ( 1873-1952 ) Atribuit IELE PE MALUL LACULUI ulei/carton, nesemnat (T.A.P.) 49,3 x 69,7 cm

2000-2300

D - 90 KIMON LOGHI ( 1873-1952 ) PEISAJ CU LAC ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.) 45,8 x 69,7 cm

900-2500

D - 91 SABIN BĂLAȘA ( 1932-2008 ) STÂNCI PE MALUL MĂRII ulei/pânză, semnat, datat (19)88 dreapta jos (T.A.P.)

3000-6000

41 x 37,5 cm D - 92 SAMUEL MÜTZNER ( 1884-1959 ) BALCIC ulei/pânză/carton, semnat, datat (19)33 stânga jos (T.A.P.)

7000-18000

50 x 60,5 cm D - 93 CONSTANTIN PILIUȚĂ ( 1929-2003 ) PORTRET DE COPIL ulei/pânză/carton, semnat dreapta sus; lucrarea are certificat de autenticitate emis de către dna. Piliuţă, soţia artistului (T.A.P.)

64,5 x 52 cm

1000-2500

D - 94 ALEXANDRU CIUCURENCU ( 1903-1977 ) NATURĂ STATICĂ CU ANEMONE ŞI MĂR ulei/carton, semnat, datat (1)943 stânga jos (T.A.P.)

5000-9000

24,5 x 35 cm D - 95 ALEXANDRU CIUCURENCU ( 1903-1977 ) STAŢIA DE TROLEIBUZ ulei/carton, nesemnat (T.A.P.) 35 x 44,5 cm

3000-8000

D - 96 DUMITRU (DEM) IORDACHE ( 1905-1982 ) POMI PE MALUL LACULUI ulei/carton PFL, semnat dreapta jos (T.A.P.) 49 x 62,5 cm

3500-4000

D - 97 CAMIL RESSU ( 1880-1962 ) IN ZORI ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

69,7 x 49,6 cm

9000-21000

70_