B. Arta Decorativa Argintarie B-1 România SET DE TACÂMURI PENTRU FRUCTE compus din 12 cuțite și 12 furculițe cu mânere de argint 800‰ decorate în relief cu motive ”Rocaille”, lamele din metal comun aurit, marcate cu poanson de titlu, 1937 - 1949 cuțit: L = 18 cm, furculiță: L = 16 cm

B-2

330-350

65-80

PALETĂ PENTRU PRĂJITURI din argint (?) cu mânerul ajurat decorat cu trandafiri

L = 21 cm B-3 Germania CLEȘTE PENTRU PRĂJITURI din argint 800‰ având mânerele ajurate decorate cu trandafiri, marcat cu poanson de titlu, prima jumatate a sec. XX 47 g

L = 14,5 cm

110-130

B-4 Austro - Ungaria SERVICIU DE TACÂMURI KLINKOSCH PENTRU 12 PERSOANE creație a marii firme de argintărie Klinkosch, furnizoare a curții imperiale de la Viena, serviciul este compus din 160 de piese de argint 800‰ având mânerele fin gravate manual cu motive rococo și monogram SSz surmontat de coroană nobiliară. Obiectele sunt marcate cu poanson de titlu Viena 1872 - 1922, poansonul lui Joseph Carl Klinkosch (1822 1889) și poansonul argintarului clujean Janos Sarga, sf. sec. XIX greutate totală 8,810 kg. - 12 linguri de supă: L = 21 cm - 12 furculițe friptură: L = 21 cm - 11 cuțite friptură cu lamă de metal marcată SARGA JANOS / EKSZERESZ / KOLOSVAR TT (lamele uzate, una desprinsă din mâner): L = 25,5 cm - 12 furculițe desert: L = 18,5 cm - 12 cuțite desert cu lama de metal comun: L = 22 cm (lamele prezintă uzură) - 12 furculițe fructe: L = 15 cm - 12 cuțite fructe: L = 18 cm - 12 lingurițe ceai: L = 15 cm - 12 lingurițe înghețată: L = 14,5 cm - 12 lingurițe mocca: L = 9,7 cm - 12 suporturi pentru tacâmuri: L = 9 cm - 6 lingurițe sare: L = 9 cm - 4 suporturi solnițe (unul cu bol): h = 3 cm - 3 linguri de servit : L = 26 cm și L = 21 cm - 3 polonice: L = 31,5 cm, L = 26,5 cm, L = 20 cm - 2 furculițe de servit: L = 27 cm, L = 21,5 cm - 2 palete ajurate: L = 29,5 cm, L = 29 cm - 2 palete: L = 21,5 cm, L = 21 cm - 1 cuțit servit pește: L = 18 cm - 1 lingură de servit salată cu căușul de os: L = 26 cm - 1 furculiță de servit salată cu dinții de os: L = 26 cm - 1 strecurătoare cu mâner de abanos (lipsa o tijă de sprijin): L = 23,5 cm - 1 clește pentru bucăți de zahăr: L = 12,5 cm - 1 ecuson argintat cu monogram gravat SSz: 7,5 x 5,5 cm - 1 suport: h = 5 cm

7400-8000

B. Arta Decorativa Ceramica, sticla, portelan B-5 Franţa FLACON CU DOP în formă de prismă din cristal Baccarat în montură ajurată de metal aurit, dopul de cristal șlefuit în fațete, epoca Napoleon al III- lea, cca. 1870

190-220

16 x 6 x 6 cm

B-6 Franţa CALIMARĂ DE BIROU cu recipientul din cristal masiv de Baccarat, iar capacul și montura de alamă cu decor neoclasic ajurat, stil Napoleon al III -lea, cca. 1880

270-300

12,5 x 9, x 8,5 cm B-7 Franţa ȘASE FARFURII DECORATIVE din faianță având decor serigrafiat cu scene din istoria Romei antice și imagini arhitectonice și bordură cu struguri și viță de vie (prezintă ciobituri și uzură generală), sfârșit sec. XIX, început sec. XX

D = 15 cm

65-80

B-8

25-30

VAS SOLIFLOR în formă de balustru din sticlă opalină având buza consolidată cu manșon metalic

h = 17 cm

B-9 Manufactură Val-Saint-Lambert, Belgia VAS PENTRU FLORI din cristal rosé în degrade suflat și șlefuit manual, având pe bază semnatura gravată, sec. XX

65-80

h = 17,5 cm

B - 10 Manufactură Val-Saint-Lambert, Belgia VAS PENTRU FLORI din cristal masiv șlefuit manual având peretele godronat și buza întoarsă spre interior, sec. XX

65-80

h = 10,5 cm B - 11 Manufactură Val-Saint-Lambert, Belgia VAS PENTRU FLORI din cristal masiv având forma tronconică și decor cu casete tăiat și șlefuit manual, sec. XX

h = 13,5 cm

65-80

B - 12

230-250

LAVOAR MURAL DECORATIV compus dintr-un rezervor cu robinet metalic, două mânere, capac cupolă și o mică chiuvetă treflată de faianță pictată manual cu flori și glazurată, marcată pe bază cu verde, probabil manufactură italiană, sec. XX

rezervor: h = 53 cm, lavoar: 38 x 25 x 10,5 cm

B - 13

1850-2200

OGLINDĂ MURALĂ LUDOVIC AL XV - LEA ovală, din cristal bizotat încadrată în dublă ramă de lemn sculptat și stuc aurit, cu frontonul și terminația bogat ornamentate cu motive ”roccaille”, posibil manufactură franceză, sfârșit de sec. XIX (prezintă o crăpătură și câteva mici ciobituri)

138,5 x 98 cm B - 14 Germania CUPLU GALANT figurină rococo din porțelan dantelat, pictat, cu mici aplicații florale, marcată cu albastru sub glazură manufactura Volkstedt, Thuringia, 1900 - 1936

300-350

15,5 x 13 x 10,5 cm B - 15 Germania DANSATOARE figurină din porțelan dantelat, pictat, cu mici aplicații florale, marcată cu albastru sub glazură manufactura Volkstedt, Thuringia, 1900 - 1936 h = 19 cm

270-300

B - 16 Germania DANSATOARE figurină din porțelan dantelat și pictat, marcată cu albastru sub glazură manufactura Volkstedt, Thuringia, 1936 - 1972 h = 21,5 cm

220-250

B - 17

490-520

B. Arta Decorativa Diverse

Louis Busson (1859 - 1933) FATA CU ULCIOR statuetă din bronz patinat, semnată în dreapta jos, sfârșit sec. XIX

h = 19 cm

B - 18 STATUETĂ muzicant asiatic pe suport decorat cu motive ”rocaille”, bronz cizelat, patinat, nesemnat, sec. XIX

h = 23 cm

200-220

B - 19

480-500

Eugène Marioton (1854 - 1933) STATUETĂ efeb cu spadă, bronz patinat pe suport de granit, semnat în spate pe plintă, cca. 1900 h = 31 cm

B - 20 Franţa STATUETĂ GUTENBERG reducție după monumentul lui Johannes Gutenberg aflat în piața cu același nume din Strassburg, creație a sculptorului Pierre Jean David zis David d'Angers (1788 - 1856); bronz patinat pe soclu de marmură semnat: DAVID

250-270

h = 19 cm

B - 21 STATUETĂ ECVESTRĂ husar napoleonian din metal aurit pe soclu de marmură, nesemnat, început sec. XX

13,3 x 13 x 10 cm

190-200

B - 22 Franţa PORTRETUL DIANEI DE POITIERS, FAVORITA LUI HENRIC AL II LEA bronz cizelat și patinat pe soclu de marmură, nesemnat, nedatat. Piesa este o reproducere din perioada Napoleon al III -lea dupa fântâna Dianei inițial aflată în parcul castelului Anet, opera anonimă atribuită de unii exegeți lui Jean Goujon, actualmente expusă la muzeul Luvru

490-550

h = 34,5 cm

B - 23 Franţa CALIMARĂ DE BIROU din metal argintat în formă de cupă antică cu anse supraînălțate, capac cu buton cap de persan și platou cu mânere palmete, decor cu motive neoclasice, marcată cu poanson Christofle, sfârșit sec. XIX

190-220

h = 13 cm B - 24 WMF Germania CENTRU DE MASĂ JUGENDSTIL din cositor englezesc (Britannia metal) având două platouri cu decor liniar sinuos și frunziș, iar în centru statuetă reprezentând o fată cu porumbel (elementul superior înlocuit). Modelul este o creație din anul 1905 a cunoscutului sculptor și designer Albert Mayer, director al WMF Art Studio în perioada 1894 - 1914

170-200

I = 38 cm, L = 44 cm B - 25 SFEȘNIC DE MÂNĂ - BOUGEOIR cu sucupa și ansa inelară din alamă cizelată, prelucrare manuală, sec. XIX

h = 7 cm

65-70

B - 26

160-180

PENDULETĂ OFIȚEREASCĂ DE CAMPANIE cu cadrul de alamă și trei panouri de cristal bizotat, cadran de email cu ore arabe, secundar la ora șase, indicatoare de oțel albastru, mecanism funcțional cu cheie, început sec. XX

12 x 6 x 5 cm B - 27 Japy Frères & Cie PENDULĂ CARTEL cu montură din bronz doré în stil Ludovic XV, cadran din cupru emailat cu ore romane pictate în albastru cobalt, indicatoare ajurate și geam de cristal bizotat. Mecanism cu întoarcere la opt zile, bătaie cu gong pe clopot de rezonanță, semnat și numerotat pe placa mecanismului: Japy Frères & Cie Grande Med. d'honneur/ 21095, 1867 - 1873

480-550

57 x 32 cm B - 28 Samuel Marti & Cie ( 1867-1899 ) PENDULĂ PORTIC stil restaurație - Carol al X-lea, cu suportul și capitelul din lemn marchetat sprijinit pe patru coloane în torsadă, cadran emailat cu ore romane pictate încadrat în ramă de bronz aurit, indicatoare Breguet. Mecanism cu întoarcere la 15 zile cu bătaie la oră și jumătate de oră pe clopot de rezonanță, pendul din bronz aurit. Semnată și numerotată pe placa mecanismului: MARTI & CIE / MEDAILLE DE BRONZE / 1722 (necesită revizie, lipsă cheia și clopotul de sticlă)

250-280

46,5 x 22 x 12,5 cm B - 29 FRUCTIERĂ circulară, din cupru argintat având peretele godronat și interiorul aurit prevăzut cu bol de sticlă

D = 21,5 cm

110-120

B - 30

55-70

FRUCTIERĂ CU PICIOR din alamă argintată, decorată cu fructe în relief, anii 1920 - 1930 (argintul parțial șters) h = 18 cm, D = 25 cm B - 31

220-300

FRUCTIERĂ circulară, din alamă argintată având bordura festonată, trei picioare labă de leu și întreaga suprafață cu decor ciocănit și gravat cu motive florale în relief, prelucrare manuală recentă

D = 57 cm B - 32 Franţa CALIMARĂ DE BIROU cu statuetă pudel din bronz susținând un platou în formă de scoică pentru tampon, doua călimări și suport rectangular de marmură multicoloră, epoca Restaurației, cca. 1840

250-270

13 x 12 x 7,5 cm B - 33 PIPĂ PENTRU OPIUM cu țeavă lungă din lemn decorat cu personaje și motive florale intarsiate cu sidef și hornul din alamă gravată cu dragon, Indochina, început sec. XX (lipsă o lamelă de sidef și capacul hornului)

L = 47,5 cm

130-150

B - 34

95-120

PIPĂ RITUALĂ TRIBALĂ FANG specifică populațiilor din Gabon, Guineea Ecuatorială și Camerun, este sculptată dintr-o varietate de tărtăcuță cu țeava și hornul din os sculptat cu elemente antropomorfe

L = 33 cm

B - 35

120-150

DOUĂ FIGURINE NETSUKE din os sculptat, început de sec. XX h = 6,8 cm, h = 4 cm

B - 36 China TREI STATUETE TAOISTE - NEMURITORII îi reprezintă pe: Filozoful Han Xiang Zi, Bătrânul Zhang Guo și pe Han Zhongli; statuete din os sculptat și gravat facând parte din seria celor opt nemuritori din mitologia chineză. Numiți uneori și cele opt genii, aceștia simbolizau puterea, prosperitatea și longevitatea

650-800

h = 17,5 cm, h = 16,5 cm, h = 16,5 cm B - 37 Thailanda DANSATOARE THAI statuetă din bronz cu patină verde, parțial aurit, sec. XX

h = 27,5 cm

250-400

B - 38 Thailanda DOUA STATUETE BUDISTE QI LIN statuete din bronz cu patină verde, parțial aurit, sec. XX

450-600

h = 29 cm B. Arta Decorativa Mobilier B - 39

125-140

PERECHE DE CONSOLE LUDOVIC XV din ipsos modelat și aurit și lemn, cca.1900 18 x 15 cm B - 40

80-90

CONSOLĂ - APLICĂ din lemn sculptat și aurit în stil neorococo 20 x 24,5 cm

B - 41

80-90

CONSOLĂ LUDOVIC XV cu platou rectangular și piciorul din lemn sculptat și aurit, cca.1900

23 x 15,5 x 14 cm B - 42 PARAVAN DE ȘEMINEU cu rama din lemn curbat, sculptat, aurit și panoul din satin pictat manual cu trandafiri (rama prezintă o crăpătură), sec. XX

93,5 x 80 cm

190-200

B - 43

190-220

PARAVAN DE ȘEMINEU cu panoul din țesătură mecanică cu stema încoronată și deviza ”Plus penser que dire” și rama de lemn cu panglica Ludovic XVI

112 x 74 cm C. Carte/manuscris Carte C-1

250-300

3 GRAVURI gravură colorată/hârtie, reprezentând cavaleri din perioada Regelui Soare

C-2

130-200

CORNELIU BABA mapă cu reproduceri editată cu ocazia organizării unei expoziții a pictorului în Bulgaria (Sofia, 1981) cu dedicație autografă către colecționarul Ilie Mirea C-3 Tudor Arghezi FRANCISC ȘIRATO cu dedicația lui Francisc Șirato, ediția I a; conține două litografii originale semnate de autor. Editura Arta, București, 1944

C-4 DOUĂ CATALOAGE DE ARTĂ - Dan Cristian Popescu: ” Aurel Nedel”, 1986; - Ion Frunzetti: ”Brăduț Covaliu”, 1975

120-250

25-30

C-5

10-20

CALENDARUL MINERVEI 1908 dedicat operei pictorului Nicolae Grigorescu

C-6

15-20

ALBUM IDEL IANCHELEVICI cu prefață de Ionel Jianu, Editura Meridiane, 1989

C-7 Paula Constantinescu și Hariton Clonaru CATALOG AL EXPOZIȚIEI N. DĂRĂSCU DIN 1966

25-30

C-8 Anton Coman OCTAV BĂNCILĂ E.S.P.L.A., 1954

10-15

C-9 Marin Mihalache DOUĂ ALBUME CORNEL MEDREA Editura Meridiane 1972 și 1986

10-15

C - 10 Cristina Panaite FRANCISC ȘIRATO album, București, 1998

C - 11

7-10

10-15

THEODOR AMAN album din seria Masters of Romanian Painting, Bucharest, 1954

C - 12

15-20

DOUĂ ALBUME DE ARTĂ - Marina Preutu: ”Ghiață”, Edit. Meridiane, 1977 Eleonora Costescu: ”Petrașcu”, Edit. Meridiane, 1975

C - 13

15-20

ALBUM TEODOR BOTIȘ 2013

C - 14 ALBUM MARIUS CILIEVICI Monitorul Oficial

15-20

C - 15

15-20

DOUĂ ALBUME MICAELA ELEUTHERIADE - ”Expoziția retrospectivă M. Eleutheriade”, Muzeul de Artă al R.S.R., 1981 - Dan Grigorescu: ”M. Eleutheriade”, 1978

C - 16

12-15

REVISTA ARTA 13 exemplare din ani diferiți

C - 17

20-30

TREI ALBUME DE ARTĂ - K. H. Zambaccian: ”G. Petrașcu”, 1946 - Jacques Lassaigne: ”Luchian”, 1947 - A. V. Diaconu: ”Petrașcu”, 1946

C - 18

10-15

DOUĂ REFERINȚE ȚUCULESCU - Cătălin Davidescu: ”Țuculescu”, 1988 - Eugenia Iftodi: ”Țuculescu necunoscut”, 1961

C - 19 George (Gheorghe) Oprescu GRIGORESCU Editura Meridiane, București, 1961

15-20

C - 20

12-15

DOUĂ CATALOAGE EUGEN DRĂGUȚESCU - M. Grigorescu: ”Expoziția retrospectivă E. Drăguțescu”, București, 1998 - T. Vianu (prefață): ”Drăguțescu - Ilustrații”, ediție bibliofilă, numerotat și semnat de autor

C - 21

12-15

DOUĂ ALBUME ȘTEFAN LUCHIAN - Ioan Alexandru: ”Luchian”, 1978 - Ionel Jianu și P. Comarnescu: ”Ștefan Luchian”, 1956

C - 22

20-25

ALBUM TEODORA ȘI ION STENDL Editura Institutului Cultural Român

C - 23 Corneliu Baba ÎNSEMNĂRILE UNUI PICTOR DIN EST Fundația Culturală Română, 1997

15-20

C - 24 Radu Ionescu RUDOLF SCHWEITZER - CUMPĂNA Fundația R. Schweitzer - Cumpăna, București, 2003

10-15

C - 25 Alexandru Cebuc CATARGI Editura Meridiane, 1987

10-15

C - 26 Dan Grigorescu WANDA SACHELARIE VLADIMIRESCU Editura Meridiane, 1993

10-15

C - 27 George (Gheorghe) Oprescu STOENESCU Editura Casei Școalelor, București, 1946

10-15

C - 28 Ioan Alexandru LUCHIAN Editura Meridiane, 1978

C - 29 Mihai Ispir - PALLADY Editura Meridiane, 1987

8-10

17-20

C - 30 Maria Matache COLECȚIA DE ARTĂ TIBERIU ȘI EUGENIA POSTELNICU București, 2005

20-25

C - 31

55-70

DOUĂ VEDERI DE EPOCĂ reprezentând Călimănești și Gara din Iași, Editura Librăriei Socec, Iași și Depozitul Universal Șaraga, București

C - 32

22-25

FOTOGRAFIE A INSULEI ADA-KALEH

C - 33

110-130

DOUĂ FOTOGRAFII REPREZENTÂND-O PE PRINCIPESA ILEANA cu autograf, realizate în atelierul Strauss și în Atelierul Julietta din 1927 și o fotografie cu bazarul de la Cotroceni C - 34

330-350

LIBRET CASA DE DEPUNERI, CONSEMNAȚIUNI ȘI DE ECONOMIE aparținând lui Ion Ghica din Ghergani, exemplarul cu nr. 11, din aprilie 1887 C - 35 CALENDAR DE SALON 1899 ȘI TREI MENUURI realizate de gravorul Mützner, tatăl lui Samuel Mützner

160-170

C - 36

25-30

FOTOGRAFIE A CAZINOULUI DIN CONSTANȚA ÎN PERIOADA DE CONSTRUCȚIE D. Arta Plastica Artisti contemporani D-1 ZAMFIR DUMITRESCU (n. 1946 ) COȘUL CU FLORI ulei/carton, semnat stânga jos în compoziție, cu nr. de cod 3913; pe verso semnat, intitulat și nr. de cod (T.A.P.)

1900-2500

47,5 x 60 cm D-2 DAN HATMANU (n. 1926 ) LA INTRAREA ÎN IAȘI ulei/P.F.L.; lucrarea figurează în catalogul ”Dan Hatmanu - Iașul - evocare sentimentală”, Editura Dana Art, Iași, 2008, cat. 6 (T.A.P.)

800-1000

59,5 x 69 cm D-3 ALEXANDRA NECHITA (n. 1985 ) WINNING TOGETHER litografie color, ex. 79/2500, semnat și datat (19)98 dreapta jos sub imagine; lucrarea este reprodusă pe pliantul expoziției ”Alexandra Nechita” - Dyansen Gallery Beverly Hills. Este însoțită de certificatul original de autenticitate (T.A.P.)

61,6 x 47,8 cm

550-700

D-4 ALEXANDRA NECHITA (n. 1985 ) NO BRIDGE TOO FAR litografie color, ex. 330/2500, semnat, datat (19)98 dreapta jos sub imagine. Este însoțită de certificatul original de autenticitate (T.A.P.)

550-700

65,5 x 46,5 cm D-5 MIRCEA TITUS ROMANESCU (n. 1950 ) FREZII ulei/pânză, semnat și datat 2013 stânga jos, intitulat și semnat pe șasiu (T.A.P.)

700-900

46 x 38,5 cm D-6 MIRCEA C. PAUL GORENIUC (n. 1942 ) INTERGALACTICĂ 158 acryl/pânză de mătase, semnat, datat 2007, 1/1, intitulat și cu sigiliul artistului dreapta jos; artistul trăiește și lucrează în S.U.A. (T.A.P.) 46 x 25 cm

450-500

D-7 MIRCEA C. PAUL GORENIUC (n. 1942 ) INTERGALACTIC 109 acryl/pânză de mătase, intitulat, datat 2007, 1/1 și cu sigiliul artistului stânga jos; artistul trăiește și lucrează în S.U.A. (T.A.P.) 27 x 41,5 cm

450-500

D-8 ALMA REDLINGER (n. 1924 ) TÂNĂRĂ CU ROCHIE ALBASTRĂ tehnică mixtă (print, tempera și colaj)/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.) 23,5 x 17 cm

170-300

D-9 ŞTEFAN CÂLȚIA (n. 1942 ) ALEGORIE tuș cu penița/hârtie, semnat, datat lateral stânga (1)999 (T.A.P.)

700-900

38,5 x 30,5 cm D - 10 ION GRIGORE ( 1940-2016 ) DIMINEAȚA ulei/pânză, semnat și datat (1)977 dreapta jos (T.A.P.)

750-800

33,5 x 53,3 cm D - 11 ION GRIGORE ( 1940-2016 ) ÎNCEPUT DE TOAMNĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos; pe verso intitulat, semnat și datat 2013 (T.A.P.)

550-600

35 x 45 cm D. Arta Plastica Grafica, acuarela D - 12 IDEL IANCHELEVICI ( 1909-1994 ) NUD CULCAT creion/hârtie, semnat și datat (19)67 stânga jos (T.A.P.)

54,5 x 74,7 cm

700-800

D - 13 CONSTANTIN PILIUȚĂ ( 1929-2003 ) NUD creioane de apă/hârtie, semnat și datat (20)00 dreapta jos (T.A.P.)

550-700

63,5 x 44,7 cm

D - 14 ISTAVAN BENYOVSZKY ( 1898-1969 ) CAVALCADĂ pastel/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.)

350-500

49 x 69,5 cm D - 15 GEORGE CHIROVICI ( 1883-1968 ) LA CRÂȘMĂ tuș și accente de laviu/hârtie, semnat și datat 1927 dreapta jos (T.A.P.)

450-600

58 x 44 cm D - 16 MARCEL CHIRNOAGĂ ( 1930-2008 ) SF. VLADIMIR acvaforte/hârtie, exemplar de artist, intitulat stânga jos, semnat dreapta jos (T.A.P.)

350-400

44,5 x 30,2 cm

D - 17 MARCEL CHIRNOAGĂ ( 1930-2008 ) SIRENE acvaforte/hârtie, ex. 3/10, intitulat stânga jos, semnat dreapta jos (T.A.P.)

50 x 39,5 cm

350-400

D - 18 MARIA BRATEȘ PILLAT ( 1892-1975 ) BISERICĂ ÎN MOLDOVA acuarelă/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.)

400-500

43,7 x 32,2 cm

D - 19 VASILE GRIGORE ( 1935-2012 ) POZĂ cărbune și guașă/hârtie, semnat, intitulat, datat (19)95 dreapta jos (T.A.P.) 25 x 34,6 cm

300-400

D - 20 VASILE GRIGORE ( 1935-2012 ) STÂNJENEII DIN BALCONUL MEU acuarelă/hârtie, intitulat, semnat și datat aprilie 2001 stânga jos (T.A.P.) 35 x 25 cm

300-400

D - 21 RICHARD CANISIUS ( 1872-1934 ) CITITORUL acvatinta/hârtie, semnat stânga jos sub imagine (T.A.P.)

160-200

29,4 x 23,2 cm D - 22 ION MUSCELEANU ( 1903-1997 ) PE MALUL APEI acuarelă/hârtie, semnat și datat (1)965 stânga jos (T.A.P.)

29,5 x 39,5 cm

250-300

D - 23 DIMITRIE BEREA ( 1908-1975 ) VENEȚIA tuș cu penița, guașă și tempera/hârtie bej, semnat, localizat și datat (19)37 stânga jos (T.A.P.)

650-700

33,5 x 24 cm

D - 24 LÉONARD TSUGUHARU FOUJITA ( 1886-1968 ) PISICĂ CU PISOI gravură/hârtie, ex. 28/400, semnat, datat (1)931 dreapta jos în placă (T.A.P.)

350-400

28 x 39,2 cm D - 25 DAN IALOMIȚEANU ( 1899-1979 ) PEISAJ CU CĂPIȚE sanguină/hârtie, dublu semnat stânga jos cu brun și roșu (T.A.P.)

500-600

31,5 x 41,5 cm D - 26 DAN IALOMIȚEANU ( 1899-1979 ) PEISAJ pastel și cerapastel/hârtie, semnat dreapta jos I.D. (T.A.P.)

200-250

35 x 30 cm D - 27 HANS AESCHER ( 1866-1947 ) BIVOLI creion și acuarelă/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.)

27 x 43,8 cm

220-280

D - 28

130-150

DANSATOARE pastel/hârtie, semnat dreapta jos cu inițiale A G. (T.A.P.) 30 x 21,5 cm

D - 29 EUGEN ISPIR ( 1909-1974 ) VENEȚIE CUBISTĂ tehnică mixtă (tuș, acuarelă și tempera)/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.)

650-800

25 x 35 cm D - 30 THEODOR PALLADY ( 1871-1956 ) DOAMNĂ CU BERETĂ creion și acuarelă/hârtie, datat 14 janvier 1939 stânga jos, semnat dreapta jos (T.A.P.)

950-1100

18 x 13 cm D - 31 THEODOR PALLADY ( 1871-1956 ) NUD ÎN FOTOLIU VERDE creion și acuarelă/hârtie, semnat pe latura stângă în compoziție; ușoară deteriorare în partea dreaptă (T.A.P.)

1000-1300

22 x 19 cm D. Arta Plastica Pictura D - 32 DRAGOȘ VIȚELARU ( 1951-2009 ) PEISAJ DE IARNĂ ulei/pânză, semnat, datat (19)83 dreapta jos; provine din colecția Loredana Vițelaru, fiica artistului (T.A.P.)

38,5 x 38,5 cm

450-600

D - 33 DRAGOȘ VIȚELARU ( 1951-2009 ) POARTĂ VENEȚIANĂ ulei/pânză, semnat și datat (19)96 dreapta jos (T.A.P.)

400-500

50 x 40 cm

D - 34 MIHAI CĂMĂRUȚ ( 1904-1981 ) VAS CU PANSELUȚE ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

550-700

31,5 x 25 cm

D - 35 JEAN DAVID ( 1908-1993 ) PORTRET DE FEMEIE ulei/placaj, semnat dreapta jos (T.A.P.)

1100-1400

30,5 x 23,8 cm

D - 36 CORNEL MINIȘAN ( 1885-1952 ) PEISAJ ÎN ARDEAL ulei/pânză/carton, semnat și datat (1)936 stânga jos (T.A.P.)

450-600

41,5 x 57,5 cm D - 37 ALFRED OFFNER ( 1879-? ) NATURĂ MOARTĂ ulei/pânză/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

54 x 64,5 cm

700-900

D - 38 LILI PANCU ( 1908-2004 ) CONVERSAȚIE ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

600-1000

50 x 43 cm D - 39 EUGEN CRĂCIUN ( 1922-2001 ) ARMONIA MUNTELUI laviu de ulei/carton subțire, semnat și datat 1983 dreapta jos (T.A.P.)

500-600

35,5 x 44,5 cm D - 40 LIVIU TECLU ( 1897-1970 ) FALEZĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

400-500

31 x 49,8 cm D - 41 ION MIREA ( 1912-1987 ) COPACI ȘI CASE ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 50,3 x 60 cm D - 42 CONSTANTIN ISACHIE POPESCU ( 1888-1967 ) PEISAJ CU PÂRÂU ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

950-1200

450-600

31 x 47 cm D - 43 ION MUSCELEANU ( 1903-1997 ) PEISAJ LA MOGOȘOAIA ulei/P.F.L., semnat dreapta jos (T.A.P.)

45 x 55 cm

900-1200

D - 44 DAN IALOMIȚEANU ( 1899-1979 ) SFÂRȘIT DE IARNĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos cu inițiale (T.A.P.)

1200-1400

36 x 46 cm D - 45 LEON ALEXANDRU BIJU ( 1880-1970 ) NATURĂ STATICĂ ulei/carton, semnat stânga jos. Lucrarea este reprodusă în catalogul "Colecție de artă românească - Marina Dimitropoulos" - pag. 52, editat de Institutul Cultural Român - București 2009 (T.A.P.)

1600-1800

68,5 x 72 cm D - 46 LEON ALEXANDRU BIJU ( 1880-1970 ) ÎN ATELIER ulei/pânză, semnat și datat 1918 pe latura dreaptă (T.A.P.)

700-1000

42 x 50,5 cm D - 47 ELENA PETRAGLU DEȘLIU NICULESCU ( 1903-1975 ) NUNTĂ ulei/pânză, semnat și datat 1967 dreapta jos (T.A.P.)

750-900

61 x 123 cm D - 48 ELENA PETRAGLU DEȘLIU NICULESCU ( 1903-1975 ) FLORI ÎN VAS ROMÂNESC ulei/pânză, semnat, datat 1973 dreapta sus (T.A.P.)

42 x 46 cm

450-600

D - 49 GHEORGHE NAUM ( 1907-1968 ) SOLITUDINE ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

900-1200

30,2 x 22 cm

D - 50 ALEXANDRU POPP ( 1868-1949 ) GOSPODĂRIE ȚĂRĂNEASCĂ ulei/placaj, semnat dreapta jos (T.A.P.)

600-700

38 x 68,5 cm D - 51 SPIRU CHINTILĂ ( 1921-1985 ) PEISAJ ulei/P.F.L., semnat dreapta jos (T.A.P.)

950-1200

34,5 x 50 cm D - 52 VASILE GRIGORE ( 1935-2012 ) PICTORUL ȘI MODELUL ulei/pânză/carton, semnat stânga jos; pe verso semnat, intitulat, datat 1997; lucrarea este reprodusă pe coperta catalogului ”V. Grigore - Expoziție personală”, Cercul Militar Național, 1998 (T.A.P.)

1300-1500

29 x 30 cm D - 53 TEODOR HARȘIA ( 1914-1987 ) PEISAJ ulei/carton, semnat, datat (19)37 dreapta jos (T.A.P.)

34 x 44 cm

550-700

D - 54 DEZSŐ PECSI - PILCH ( 1888-1949 ) BRODÂND ÎN GRĂDINĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 81 x 60,5 cm

700-800

D - 55 VALENTIN POPA ( 1940-2010 ) NATURĂ STATICĂ CU FLOAREA SOARELUI ulei/pânză, semnat, datat (19)95 pe verso; provine din colecția familiei (T.A.P.)

450-600

65 x 50 cm D - 56 RAUL EGON LEBEL ( 1907-2006 ) PĂDUREA ulei/pânză, nesemnat; lucrarea este reprodusă în catalogul ”Raul Egon Lebel, un secol de culoare”, editura Iglooart 2007, pag. 80 (T.A.P.) 60 x 80 cm

1300-1500

D - 57 ION PANTELI STANCIU ( 1901-1981 ) LA RĂZBOIUL DE ȚESUT ulei/carton, semnat și datat 1937 stânga jos (T.A.P.) 50,7 x 70,7 cm

500-600

D - 58 MARIN H. GEORGESCU ( 1886-1932 ) CASE ÎN ITALIA ulei/carton, semnat, localizat, datat 1916 dreapta jos cu roșu (T.A.P.)

650-800

40,7 x 30,7 cm

D - 59 ION PACEA ( 1924-1999 ) NATURĂ STATICĂ ulei/carton, semnat stânga jos; pe verso intitulat și semnat (T.A.P.)

1300-1500

47 x 51,7 cm D - 60 CORNELIU BABA ( 1906-1997 ) PORTRET DE BĂTRÂN ulei/pânză, semnat, datat (1)926 dreapta jos; lucrarea are marginile consolidate și a fost atestată de criticul de artă Maria Albani (T.A.P.)

3000-5000

57,8 x 48,8 cm D - 61 APOSTOL MĂNCIULESCU ( 1887-1962 ) VÂNZĂTOAREA DE FLORI ulei/carton, semnat și datat (1)957 dreapta jos (T.A.P.)

450-600

55 x 47 cm D - 62 OCTAV BĂNCILĂ ( 1872-1944 ) PE GÂNDURI ulei/carton, semnat, datat 1911 dreapta sus (T.A.P.)

4000-5000

61,5 x 48 cm D - 63 DUMITRU GHIAȚĂ COLIBAȘI ( 1900-1980 ) VAS CU FLORI ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

42,7 x 55 cm

450-600

D - 64 DUMITRU GHIAȚĂ COLIBAȘI ( 1900-1980 ) MAGNOLII ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

450-600

44,5 x 54 cm D - 65 NICOLAE GRIMANI ( 1872-1925 ) PRIN VIFOR ulei/pânză, dublu semnat stânga jos în pastă și dreapta jos cu negru; lucrarea a fost restaurată (T.A.P.)

850-1000

54 x 74 cm D - 66 ȘTEFAN CONSTANTINESCU ( 1898-1984 ) PEISAJ PE ADA-KALEH ulei/carton, semnat stânga sus; pe verso etichetă R.P.R. Orșova, titlu, date tehnice și ștampilă Ada-Kaleh 12 (T.A.P.)

1200-1500

50 x 36 cm D - 67 ERNO TIBOR ( 1885-1945 ) PESCARUL ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 37,8 x 45,3 cm D - 68 SAMUEL MÜTZNER ( 1884-1959 ) AȘTEPTÂND OASPEȚI ulei/pânză, semnat, datat 1925 dreapta jos (T.A.P.) 60 x 51,5 cm

D - 69 KIMON LOGHI ( 1873-1952 ) MARINĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

15,2 x 21,5 cm

1700-1900

9000-12000

550-700

D - 70 Corneliu Michăilescu ( 1887-1965 ) CAMPO SANTO DEGLI ATTORI - FIRENZE ulei/pânză/carton, semnat dreapta jos; pe verso însemnare olografă cu datare 1919 în limba italiană și semnătură (T.A.P.)

1100-1300

23,5 x 15,8 cm D - 71 ALEXANDRU CIUCURENCU ( 1903-1977 ) PORTRET ulei/carton, semnat și datat (1)935 pe latura dreaptă jos; pe verso o schiță de natura statică și o etichetă cu nr. 9, intitulat „Portret”, ulei/carton, 055 x 045, 1937, colecția av. Ștefan Călin. Lucrarea a fost achiziționată în expoziția de la Paris (15-30 X. 1970), Galeria Berngain Jeune. Lucrarea a aparținut colecțiilor: Av. Ștefan Călin, Liviu Teodoru și apoi unei colecții private bucureștene (T.A.P.) 53,8 x 49,8 cm D - 72 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) TOAMNĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

16000-20000

600-700

33,5 x 47 cm D - 73 NICOLAE VERMONT ( 1866-1932 ) PE GÂNDURI ulei/carton, semnat, datat 1917 dreapta jos; pe verso ”Interior cu fetiță” (T.A.P.) 49,5 x 35 cm

3300-4000

D - 74 DUMITRU GHIAȚĂ ( 1888-1972 ) LA TÂRG ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

3500-4500

45 x 35 cm

D - 75 CAMIL RESSU ( 1880-1962 ) SĂMĂNĂTORI ulei/carton, semnat stânga jos în pastă; pe verso dimensiuni, semnat în monogram și intitulat. Provine din colecția Theodoru (T.A.P.)

14000-16000

46 x 61 cm D - 76 VIRGILIU DEMETRESCU DUVAL ( 1930-2005 ) CA'D'ORO ulei/pânză, localizat, intitulat și semnat stânga jos (T.A.P.)

1300-1500

47 x 61 cm D - 77 GHEORGHE VÂNĂTORU ( 1905-1983 ) PEISAJ DE IARNĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 50 x 61 cm

3200-4000