B. Arta Decorativa Bijuterii B-1

4300-5000

Elvetia, 1900 CEAS DE BUZUNAR - I.W.C. SCHAFFHAUSEN cu lanț, cu două capace și coroniță din aur 14 k, cadran de email cu ore romane pictate, indicatoare de aur, secundar la ora șase, mecanism Schaffhausen perfect funcțional cu 12 rubine, spiral Breguet. Capacele marcate cu poansoane de titlu și garanție și numerotate 219488, mecanismul semnat și numerotat 199636, tija remontoarului marcată cu poanson de import în AustroUngaria 1872 / 1902 D = 4,5 cm, lungime lanț = 15 cm, 98 gr

B. Arta Decorativa Argintarie B-2

100-120

CASETĂ PENTRU PILULE ovală, din argint 800‰ cu interiorul aurit și exteriorul gravat , iar pe capac medalion din ivorină cu profil romantic în relief, marcată cu poanson de titlu Germania (?) sec. XX 57 g

7 x 4,7 x 2,5 cm B-3 Franţa TREI TACÂMURI PENTRU SERVIT cu mânerul de argint 950‰ decorat în relief și lama de metal aurit gravat cu elemente vegetale, marcaj cu poanson de titlu, început sec. XX - lingură pentru sos: l = 16,5 cm - furculiță: l = 26,5 cm - cuțit: l = 29 cm

55-80

B-4 Franţa PALETĂ PENTRU PRĂJITURI cu mânerul din argint 950‰ gravat cu motive stilizate și lama din cupru aurit, marcaj cu poanson de titlu, început sec. XX

30-40

l = 29,5 cm

B-5 CASETĂ ARGINTAR CU TACÂMURI din lemn cu două uși și capacul din cristal bizotat și trei sertare conținând 156 de piese din argint 800‰ gravat și parțial aurit, marcate cu poanson românesc de titlu 1937 - 1949 compus din: a) sertar 1: 19 piese de servit - 4 solnițe: I = 5,5 cm, polonic: l = 32,5 cm, 4 lingurițe sare: l = 7,5 cm, furculiță cu doi dinți: l = 9 cm, paletă: l = 19 cm, polonic sos: l = 18,5 cm, paletă: l = 19 cm, lingură: l = 21 cm, furculiță: l = 21,5 cm, paletă: l = 17,5 cm, paletă: l = 28,5 cm, două palete: l = 28 cm b) sertar 2: șapte seturi 83 piese - 12 lingurițe ceai: l = 13 cm, 11 lingurițe desert: l = 14,5 cm, 12 furculițe fructe: l = 15 cm, 12 furculițe desert: l = 18,5 cm, 12 furculițe pește: l = 18,5 cm, 12 cuțite pește l = 21 cm, 12 cuțite lamă metal: l = 21 cm ( unul cu lamă deteriorată ) c) sertar 3: 54 piese - 12 linguri supă: l = 21 cm, 12 furculițe friptură: l = 21 cm, 12 cuțite friptură: l = 24,5 cm, 12 lingurițe mocca: l = 10 cm, furculiță servit: l = 28,5 cm, lingură servit: l = 26 cm, 4 furculițe lămâie: l = 12, 5 cm

3500-4000

B. Arta Decorativa Ceramica, sticla, portelan B-6 Italia PLATOU DECORATIV din faianță având bordura pictată manual cu elemente florale în maniera ”raffaellesco”, iar în centru profil renascentist, semnat pe baza F Zauli / Faenza, cca. 1960

160-200

D = 36 cm B-7 Italia CACHE POT - JARDINIERĂ în formă de bol din faianță pictat cu elemente florale stilizate și medalioane cu peisaj, marcat pe bază: CACF / FAENZA (copperativa artigianni ceramisti faentini), cca.1960

80-100

h = 17 cm B-8 Germania CASETĂ ROCOCO în stil Capodimonte din porțelan de Dresda decorat în relief și pictat pe întreaga suprafață cu putti în peisaj și motive ”rocaille”, interiorul pictat cu trandafiri, montură din alamă, marcată pe bază cu albastru sub glazură, posibil manufactura Ernst Bohne, Dresda, anii 1900

250-300

14 x 8,5 x 5,5 cm B-9 CASETĂ DE BIJUTERII în stil Capodimonte din porțelan decorat în relief și pictat cu putti în peisaj silvestru, interiorul pictat cu buchete policrome, montură din bronz doré, marcaj pe bază cu albastru sub glazură, probabil manufactură Dresda, sfârșit sec. XIX - început sec XX

13 x 6 x 5,5 cm

250-300

B - 10 Franţa BOMBONIERĂ CU CAPAC din cristal masiv de Baccarat având forma de tulipă, capacul cupolă și decor șlefuit cu motiv diamant pe întreaga suprafață (prezintă o mică ciobitură șlefuită la talpă), început sec. XX

190-220

h = 31 cm

B - 11 Franţa FIGURINĂ lebădă din porțelan pictat manual marcată apocrif Dresda cu albastru sub glazură, manufactura Edme Samson & Cie, sfârșit sec. XIX

100-120

h =12 cm B - 12

100-120

CĂLIMARĂ cub din cristal șlefuit cu motiv diamant și capac de argint 800‰ gravat ”guilloche” și ghirlandă de măslin, cca. 1900 - 1910

h = 7 cm B - 13 Germania STATUETĂ ROCOCO două marchize din porțelan dantelat și pictat pe suport cu motive roccaille, marcată cu albastru sub glazură manufactură Volkstedt Thuringia, cca. 1900

28 x 25 x 14 cm

700-800

B - 14 Germania FIGURINĂ balerină în tutu din porțelan dantelat, pictat, tutu-ul cu mici aplicații florale policrome, marcată cu albastru sub glazură manufactură Volkstedt Thuringia, 1900 - 1936

220-250

h = 20 cm B - 15 Germania FIGURINĂ dansatoare din porțelan dantelat și pictat, marcată cu albastru sub glazură manufactură Volkstedt Thuringia, 1936 - 1972

220-250

h = 21,5 cm B - 16 Franţa JARDINIERĂ / CACHE POT - Art Nouveau din sticlă stratificată, gravată cu acizi având decor cu frunziș în tonuri ruginii pe fond galben satinat, semnat în cursive Arsall, Manufactură Lausitz, Saint Louis, 1918 - 1928

550-600

h = 20 cm B - 17 Émile Gallé ( 1846-1904 ) PICIOR DE LAMPĂ ART NOUVEAU în formă de balustru pe talpă circulară din sticlă multistratificată gravată cu acizi, decorat cu motive florale emailate în nuanțe violet pe fond marmorean, semnat în camee: Gallé / Franța, cca. 1900

h = 23,5 cm

650-700

B - 18 Germania STATUETĂ nud romantic din porțelan pictat pe un suport cu miel, păsărele și flori în manieră Capodimonte, marcat pe bază cu albastru sub glazură, manufactură Rudolstadt, Thuringia, 1900 - 1936 ( prezintă câteva mici defecte de fabricație ) h = 55 cm

500-600

B - 19

250-300

B. Arta Decorativa Diverse

ȘCOLARUL bronz turnat, patinat, semnat lateral Boré (T.A.P.)

h = 37 cm

B - 20

65-80

POȘETĂ LA BELLE EPOQUE din zale metalice cu montură decorată în relief cu elemente florale, marcată METAL BLANC, Franța, cca. 1920

18 x 13 cm B - 21 PIPĂ cu căușul voluminos din lemn sculptat cu cap de leu și hornul consolidat cu manșon metalic ajurat, început sec. XX l = 19 cm

100-110

B - 22 Germania CUTIE PENTRU ȚIGARETE - ART DECO rectangulară, cu pereții și capacul din alpaca, iar interiorul compartimentat și baza din lemn, sec. XX

40-60

20 x 11 cm B - 23 Franţa GIGOT cu mânerul din metal argintat decorat cu motive Ludovic XV, marcat cu poanson Christofle, anii 1920

55-60

l = 20,5 cm

B - 24 Franţa CASETĂ OVALĂ din aramă aurită având peretele cizelat cu insecte și elemente vegetale, iar pe capac medalion circular cu profil romantic pictat în email de Limoges, interiorul căptușit cu catifea, sfârșit sec. XIX.

190-220

7,4 x 5,5 x 3,6 cm B - 25 CALIMARĂ DE BIROU cu două recipiente de porțelan în montură de alamă pe suport rectangular de marmură Sainte Anne, prima jumătate a sec. XX

30 x 12 x 6 cm

250-270

B - 26

130-150

MINIATURĂ peisaj pictat cu email în camaïeu albastru pe suport circular de aramă, montat în lizieră de alamă gravată și aurită

D = 9,5 cm B - 27

250-300

STATUETĂ ART DECO dansatoare de cabaret din bronz patinat pe suport de marmură neagră, exemplar din anii 1930

h = 28,5 cm

B - 28 Franţa TERMOMETRU DE INTERIOR cu montură din metal aurit decorată cu motive ”rocaille” și scala marcată în grade Celsius și grade Réaumur, inscripționat ”THERMOMÈTRE / CENTIGRADE”, epoca Napoleon al III- lea, cca. 1870

l = 28,5 cm

380-450

B - 29 Franţa TABLOU MINIATURĂ portretul lui Maximilian de Austria (1459 - 1519, din 1486 împărat al Sfântului Imperiu Romano - German) în costum de mare maestru al ordinului ”Lâna de aur” email pictat pe aramă, ramă din catifea brodată manual cu fir aurit, mărgele și perle, inscripție ulterioară pe verso ”Maximillien d'Autriche époux de Marie de Bourgogne, fille de Charles le Téméraire en costume de Grand Maître de l'ordre de la Toison D'Or / par Eug. Colloin (...)”

400-500

22 x 18,5 cm B - 30

150-180

OGLINDĂ DE PERETE ovală, încadrată în ramă din lemn sculptat și aurit, sf. sec. XIX - început sec. XX (prezintă uzură de vechime)

31 x 26,5 cm B - 31 Franţa PENDULĂ OFIȚEREASCĂ DE CAMPANIE având caseta din panouri de cristal bizotat montate în cadru de alamă, cadran de email cu ore arabe, secundar la ora șase, mecanism cu întoarcere manuală la opt zile, semnată și numerotată pe capac: P Simon Rodez / 530, sfârșit sec. XIX

190-250

13 x 6 x 5 cm B - 32 SFEȘNIC statuetă cu un putto din bronz susținând o floare de lotus, suport cu păsări în zbor, soclu circular de marmură albă (piesa poate fi adaptată la curent electric), sfârșit sec. XIX

h = 28,5 cm

370-400

B - 33

430-450

CALIMARĂ DE BIROU cu statuetă putto si două călimari din metal aurit pe suport de marmură neagră, semnată: Aug. Moreau, sfârșit sec. XIX - început sec. XX

38 x 26 x 21 cm B - 34 Franţa CĂLIMARĂ DE BIROU având forma treflată cu un sertaraș din lemn pictat vernis Martin, sfeșnicul și recipientele de alamă, patru piciorușe înfiletate, perioada Napoleon al III- lea, cca. 1870 - 1880 (prezintă uzură generală de vechime)

300-350

23,5 x 18 x 9 cm B - 35 Emile Farcot ( 1830-1896 ) CEAS CARTEL - PENDULĂ BOULANGÈRE cu caseta din porțelan pictat manual cu motive florale monocrome, cadranul parțial de porțelan cu ore arabe pictate, mecanism vizibil cu întoarcere manuală la opt zile, geam de cristal bizotat, montură din bronz patinat decorată cu himere si păsări în zbor; semnat și numerotat pe mecanism Fot Bte / SGDG ( Farcot Breveté / Sans garantie du Gouvernement). În interiorul capacului eticheta originală cu instrucțiuni de utilizare (prezinta o ușoară ciobitură la cadran, lipsă cheia).

380-450

37 x 25 cm B - 36 MINIATURĂ CIRCULARĂ cu scenă pastorală inspirată dupa o lucrare de Boucher, sculptată în spumă de mare, rama din lemn profilat și aurit, inscripție manuscrisă pe ramă în limba franceză

D = 11,5 cm

90-120

B - 37

190-220

PERECHE DE SUPORTURI PENTRU CĂRȚI SERRE LIVRES iepuri din metal patinat pe plintă de marmură

12,5 x 7 x 10 cm B - 38

50-70

CĂLIMARĂ TIBETANĂ DE CĂLĂTORIE cu 6 recipiente miniaturale și capac înfiletat cu statueta lui Budha din bronz patinat

h = 5,5 cm B - 39

100-120

STATUETĂ mandarin din bronz cizelat pe suport circular de marmură bicoloră, sec. XIX (restaurat primitiv)

h = 13,5 cm

B - 40

30-40

PLATOU - FRUCTIERĂ din aramă ciocănită manual cu frunze de viță 37,5 x 37,5 cm B - 41 CALIMARĂ din bronz cu platou circular și recipient cu capac ajurat decorat cu capete de leu, sec. XX

h = 12 cm, D = 22 cm

100-120

B. Arta Decorativa Mobilier B - 42

280-400

MĂSUȚĂ- ETAJERĂ NAPOLEON AL III LEA cu patru picioare curbate și canelate din lemn strunjit având în partea superioară montanți sculptați și blat rectangular din marmură de Pirinei înconjurat de o galerie de alamă ajurată, picioarele și centura decorate cu aplicații de alamă aurită

82,5 x 32,5 x 32,5 cm

B - 43

400-500

MĂSUȚĂ DE SALON NAPOLEON AL III LEA cu blatul având contur ondulat și decor floral marchetat, centura și picioarele curbate cu ornamente de bronz și saboți în stil roccaille, început sec. XX

74 x 53,5 x 37,5 cm B - 44

500-600

MĂSUȚĂ DE SALON NAPOLEON AL III LEA cu blat de marmură înconjurat de galerie de alamă ajurată, centură din lemn exotic având în colțuri montanți cu aplicații de bronz cu motive Ludovic al XVI -lea, picioarele colonete canelate unite prin traversă și prevăzute cu saboți; început sec. XX

78 x 61,5 x 39 cm B - 45 SCENĂ DE VÂNĂTOARE alto-relief din lemn sculptat și patinat, semnat A. C., datat 1791 lateral dreapta (T.A.P.)

42 x 96,5 cm

2200-2500

B - 46

5500-7000

SUFRAGERIE LORINCZ LENGYEL - ARAD, FURNIZOR AL CASEI REGALE garnitură completă compusă din zece piese din lemn sculptat cu motive neobaroce și furnir exotic, cca.1920 - 1930 - vitrină cu oglindă și geamuri de cristal: 130 x 42 x 172 cm - bufet cu patru uși: 243 x 70 x 105 cm - bufet cu două uși: 123 x 60 x 100 cm - masa ovală: 147 x 128 x 80 cm - șase scaune cu tapițeria de mătase (înlocuită): 46 x 44 x 100 cm

B. Arta Decorativa Design - Arte - Meserii B - 47

260-300

Bulb 27/Andrei Ignia - FÂNAR Lampa Fânar păstrează funcția primară a obiectului din care a fost formată, funcția de a ilumina. Structura din lemn de nuc este un vechi felinar de perete, model italian. Grila din alamă protejează becurile dar creează și o iluzie optică atunci când este privită în mișcare. Materiale: suport de lumânare din lemn de nuc, grilaj din alamă Tip bec: 2 becuri tubulare Edison 30W

B - 48 Bulb 27/Andrei Ignia - MAC Așezată pe o bucată de lemn de fag, râșnița de mac, piesa centrală a corpului de iluminat, se prezintă ca o turbină ce produce electricitate. Această râșniță de tip Kosmos a fost fabricată în Cehoslovacia. Are corpul din fontă și ornamentele din alamă. Materiale: vas alamă, râșniță din fontă cu ornamente din alamă, mini întrerupător basculant, bază de dulie oxidată. Tip Bec: Radio 30W

280-300

B - 49

220-250

Bulb 27/Andrei Ignia - MATARA ZN Matara Zn este o lampă ce aduce cu corpul unei lebede, corp masiv și gât grațios. Corpul lămpii este un vas vechi din zinc folosit în trecut pentru încălzirea picioarelor, iar brațul este format din mănunchiuri de sârmă neagră Materiale: vas din zinc cu dop de alamă, sârmă neagră, mini întrerupător basculant. Tip bec: Edison 60W

B - 50

280-300

Bulb 27/Andrei Ignia - ROBOCHINAL Lampa Robochinal pare a fi desprinsă din decorul unui laborator chimic. Vasul din sticlă fumurie ascunde lumina puternică a becului Plumen ce se aseamănă cu un material radioactiv. Materiale: sticlă de laborator, bec Plumen, dop din plută, furtun, suporți din lemn de fag

B - 51 Bulb 27/Andrei Ignia - SUVEICĂ FORD Îmbinarea dintre cele două elemente cu o geometrie diferită, suveica și goarna, crează o nouă formă dinamică. Goarna din alamă a fost folosită la automobilele Ford Modelul T, produs între anii 19081927. Materiale: suveică din lemn, goarnă din alamă de la Ford Model T 1908-1927 produsă în Pakistan, întrerupător basculant Tip bec: Edison 60w

350-400

B - 52

500-600

Silva Artis - DICE Abordarea mai ludică a lemnului caracterizează aceasta piesă, având feţele şi muchiile frezate sub forma unui zar de dimensiuni mari. Confortabil şi stabil, se integrează cu uşurință într-o casă minimalistă, aducând frumuseţea fibrei şi dramatismul fisurilor în prim plan. Materialul folosit este ales, menţinut şi finisat cu grijă şi cu respect, designul piesei urmărind să evidenţieze frumosul prezent în linia lemnului. Material: stejar Finisaj: ulei pentru lemn Greutate: 25 kg Dimensiuni: 33 x 33 x 33 cm

B - 53 Vlad Pașca - NATUR SWIFT Această lampă face parte dintr-o colecție de corpuri de iluminat în care autorul a transpus mot-à-mot conceptul de iluminare prin artă, făcând o paralelă între iluminatul spiritual/cultural și iluminatul fizic al unui spațiu. Denumirea colecției este inspirată din numele lui Jonathan Swift – iluminist britanic. Swift înseamnă și actual, curent. Șevaletul, instrument folosit în procesul de creație artistică în special pictură, este un obiect clasic, "adjuvant" al operei de artă propriu-zise. Prin această serie de corpuri de iluminat se doreşte scoaterea șevaletului din anonimat și transformarea lui în operă de artă în sine/obiect de design, reprezentând legătura dintre artistul plastic și design-ul contemporan. Totodată, conceptul de conectare a unui obiect clasic la contemporaneitate se materializează prin conectarea șevaletului la curentul electric. Greutate: 2 kg Dimensiuni: 100 x 100 cm

230-300

B - 54

430-450

Arhip & Mândrișcanu - ZAMFIRA Lampa "Zamfira" propune o abordare contemporană a traditiei populare, încearcă să creeze legătura cu prezentul, într-un limbaj pe care să-l cunoască și tinerele generațiile. Trecerea de la cusătură la traforajul automat cu laser nu riscă să denatureze substanța simbolică a creației populare, ci dimpotrivă să o potențeze și să o reașeze la locul meritat în conștiința națională. Greutate: 5 kg Dimensiune: 80 x 80 x 135 cm

B - 55

50-70

Meao/Cătălin Popa - STAN Stan este noul cerb cuier care se potrivește perfect în spații mici și foarte mici. "Meao" este brandul care își propune să aducă inovația pe mai multe categorii de obiecte și să pună designul grafic într-o nouă perspectivă, prin reducerea sa la esențial, prin concepte creative și materiale neașteptate. Material: metal vopsit electrostatic Dimensiuni: 20 x 27 cm

B - 56 Arhidot Design MÂNDRA MÂNDRA este braţul îmbrăcat în ie bogat împodobită al frumoasei românce care, redus la o formă simplă, simbolică, a devenit un obiect preţios ca aspect şi finisare, dar şi cu multiple funcţiuni. Este o etajeră pentru mici obiecte decorative, un ceas de perete dar şi un corp de iluminat. Materiale: corian şi iluminare pe bază de LED Dimensiuni: 60 x 7 x 7 cm

280-330

B - 57

340-380

Bulb 27/Andrei Ignia - E-LECTRIC Lampa E-lectric trimite la cinematografele americane ce aveau reclamele luminoase formate dintr-o multitudine de becuri glob. Litera "E" așezată pe o bucată masivă de fag, face parte din vechea reclamă la tutungerii. Materiale: litera E din tablă, structura de beton, șuruburi de susținere, bază din fag masiv Tip bec: 8 becuri mini glob de 11W

D. Arta Plastica Artisti contemporani D-1 SORIN ILFOVEANU (n. 1946 ) PEISAJ acryl/pânză, semnat și datat 2013 în partea de sus; pe verso semnat și datat 23 aprilie 2013 (T.A.P.)

2700-3000

60 x 75 cm D-2 PETRE VELICU (n. 1950 ) FLORI DE SPÂNZ ulei/carton, semnat, datat (19)89 dreapta jos (T.A.P.)

450-600

22 x 21,5 cm D-3 PETRE VELICU (n. 1950 ) MEMORIA ulei/carton texturat, semnat stânga jos cu negru (T.A.P.) 40,5 x 30,5 cm

450-600

D-4 IACOB LAZĂR (n. 1931 ) DELTA ulei/pânză, semnat, datat 1985 dreapta jos; pe verso intitulat și datat 1984 (T.A.P.)

450-600

41,5 x 50 cm D-5 ION GRIGORE ( 1940-2016 ) ALBĂSTRUIE IARNĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos; pe verso intitulat, semnat și datat 2013 (T.A.P.)

550-700

30 x 60 cm D-6 Corneliu Radu Brăescu (n. 1927 ) VAS CU FLORI ROȘII ulei/pânză fără șasiu, semnat, datat (19)85 dreapta jos (T.A.P.) 41,2 x 27 cm

D-7 HARRY GUTTMAN ( 1933-2015 ) ACVARIU ulei/P.F.L., semnat dreapta jos (T.A.P.)

30 x 35 cm

400-450

1200-1400

D. Arta Plastica Sculptura D-8 după Michel Léonard Béguine ( 1855-1929 ) MUZICIANĂ CU LĂUTĂ metal patinat pe soclu mulurat de marmură, semnătură cursivă dreapta jos (T.A.P.)

650-700

h = 57,5 cm

D-9 după Jean Alexandre Joseph Falguiere ( 1831-1900 ) DIANA, ZEIȚA VÂNĂTORII bust din bronz patinat pe soclu de marmură neagră, semnat în dreapta jos (T.A.P.)

500-600

h = 28 cm

D - 10 CONSTANTIN BARASCHI ( 1902-1966 ) CANOTORII bronz turnat, cizelat și patinat, semnat în spate pe plintă (T.A.P.)

1100-1400

h = 62 cm

D - 11 CONSTANTIN BARASCHI ( 1902-1966 ) ZBOR - PROIECT PENTRU MONUMENTUL EROILOR AERULUI bronz turnat și patinat, semnat prin incizare în spate pe bază; lucrarea a aparținut Anei Phoebus (T.A.P.)

h = 25,5 cm

800-900

D. Arta Plastica Icoane D - 12 Atelier Grecesc SF. VASILE ulei și foiță de aur/lemn, sec. XIX; necesită restaurare (T.A.P.) 37 x 27 cm

450-500

D - 13 Atelier Românesc SF. STELIAN, OCROTITORUL COPIILOR ulei/lemn, în casetă, încadrare originală, început de sec. XX (T.A.P.) 20,7 x 14,5 cm

300-400

D - 14 Atelier Făgăraş MAICA DOMNULUI CU PRUNCUL tempera cu ou/sticlă de glajă, sec. XIX (T.A.P.) 54 x 48,3 cm

400-500

D - 15 Atelier Transilvan SF. MARE MUCENIC GHEORGHE ulei/lemn, datat 1890 dreapta sus (T.A.P.)

300-400

34,3 x 27 cm

D. Arta Plastica Grafica, acuarela D - 16 MARCEL CHIRNOAGĂ ( 1930-2008 ) FARAOANĂ acvaforte și acvatinta/hârtie, exemplar de artist, intitulat stânga jos, semnat dreapta jos (T.A.P.)

250-300

50 x 32,7 cm

D - 17 MARCEL CHIRNOAGĂ ( 1930-2008 ) CABALINĂ acvaforte și acvatinta/hârtie, exemplar de artist, intitulat stânga jos, semnat dreapta jos (T.A.P.)

500-600

43,5 x 50,5 cm D - 18 Nicolae Dărăscu ( 1883-1959 ) PONT NEUF creion și acuarelă/hârtie, dublu semnat, stânga jos cu tuș, semnat și localizat (Paris), dreapta jos cu creionul (T.A.P.)

1100-1400

25 x 33,6 cm D - 19 LIGIA MACOVEI ( 1916-1998 ) PEISAJ COLINAR tempera și guașă/hârtie, semnat, datat (1)964 stânga sus cu alb (T.A.P.)

650-800

50 x 70 cm D - 20 GHELMAN LAZĂR ( 1887-1976 ) FLORĂREASĂ pastel/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.)

68 x 100 cm

350-500

D - 21 ELENA UȚĂ CHELARU ( 1930-2013 ) ÎN PORT tempera/hârtie, dublu semnat și datat 2010 dreapta jos (T.A.P.)

350-500

34,5 x 49 cm D - 22 ALEXANDRU PHOEBUS ( 1899-1954 ) ZIDURILE MĂNĂSTIREI PLUMBUITA guașă/hârtie, semnat cu roșu, intitulat și datat 1933 cu negru dreapta jos; pe verso însemnare olografă ”unde am plâns”, semnat și datat 1933 (T.A.P.)

650-800

32,5 x 24 cm D - 23 HENRI H. CATARGI ( 1894-1976 ) CAZANGERIE tuș și acuarelă/hârtie, semnat, datat (19)49 stânga jos, insemnare în limba franceză dreapta jos (T.A.P.)

450-600

35 x 46 cm D - 24 EUGEN ISPIR ( 1909-1974 ) 4 DESENE - ”Poartă maramureșeană”, creion și laviu/hârtie - 14,5 x 21 cm; - ”Podul Șoimuzului - Fălticeni”, laviu și conté/hârtie, intitulat și semnat stânga jos - 14,6 x 20 cm; - ”Schiță”, laviu și conté/hârtie, semnat stânga jos 13,7 x 19,6 cm; - ”Citadină”, tuș și creioane colorate/hârtie, semnată stânga jos - 15,2 x 20 cm (T.A.P.)

550-700

D - 25 DIMITRIE BEREA ( 1908-1975 ) NATURĂ STATICĂ ÎN FAȚA FERESTREI serigrafie, exemplar numerotat, semnat și datat (19)74 dreapta jos, cu dedicația ”Pour Jacques” stânga jos (T.A.P.)

220-250

63 x 51 cm D - 26 IDEL IANCHELEVICI ( 1909-1994 ) DOUĂ NUDURI tuș/hârtie, semnat, datat 1966 dreapta jos (T.A.P.)

700-800

74,5 x 54,7 cm

D - 27 THEODOR AMAN ( 1831-1891 ) LA CEINTURE - DANSE DE ROUMANIE acvaforte și ac, stadiul III, semnat, inscripție și adresă sub cadrul liniar; la stânga ”Th. Aman, del. et sc.”, central intitulat, iar la dreapta V-ve. A. Cadart Edit. Imp. 56 B-ard. Haussmann, Paris, nr. 339 al planșei deasupra cadrului linear dreapta; lucrarea apare în catalogul ”Th. Aman” de M. Vida, cat.73 (T.A.P.)

350-400

23,3 x 31 cm D - 28 DAN BĂJENARU ( 1900-1988 ) OȘENI LA TÂRG creion și tempera/hârtie, semnat, datat 1955 dreapta jos (T.A.P.)

30,7 x 37,2 cm

350-400

D - 29 TIA (ERNESTINA) PELTZ ( 1923-1999 ) BALERINĂ tuș și cerneluri tipografice/hârtie cretată, semnat stânga jos (T.A.P.)

450-500

49,5 x 34,5 cm

D - 30 CATUL BOGDAN ( 1897-1978 ) SFÂNT FILOSOF acuarelă/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.)

400-500

52 x 41,5 cm

D - 31 CATUL BOGDAN ( 1897-1978 ) ARHANGHELUL MIHAIL acuarelă/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.)

450-600

52 x 41,5 cm

D - 32 MINA BYCK WEPPER ( 1900-1964 ) SPRE ȘCOALĂ acvaforte/hârtie, intitulat stânga jos sub imagine, semnat dreapta jos sub imagine (T.A.P.)

200-250

21 x 19 cm D - 33 THEODOR AMAN ( 1831-1891 ) AUTOPORTRET acvaforte/hârtie, semnat la mijloc sub cadru ”Théodore Aman sculpsit”; figurează în catalogul Theodor Aman de Mariana Vida, pag. 84, cat. 106 și este reprodus pe coperta acestuia (T.A.P.)

15,5 x 11,8 cm

750-800

D - 34 ECATERINA CRISTESCU DELIGHIOZ ( 19011973 ) IONUȚ creion și guașă/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.)

300-400

28 x 30,5 cm D - 35 MIȘU (MIHAIL) TEIȘANU ( 1883-1943 ) FEMEIE ÎN INTERIOR pastel/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.)

300-400

34,5 x 23 cm

D - 36 MIȘU (MIHAIL) TEIȘANU ( 1883-1943 ) FLORA pastel/carton subțire, semnat dreapta jos în compoziție (T.A.P.)

550-600

82 x 58 cm

D - 37 ȘTEFAN VIRGIL MIRONESCU ( 1904-1985 ) PEISAJ LA BRAȘOV grafit/hârtie, semnat , datat (1)961 stânga jos (T.A.P.)

200-300

23,8 x 33 cm D. Arta Plastica Pictura D - 38 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) LEBĂDĂ teracotă, semnat, datat 1966 pe bază; provine din colecția familiei (T.A.P.)

13,5 x 9 x 6 cm

160-180

D - 39 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) URS POLAR teracotă colorată, patinată, semnat, datat 1966 pe bază; provine din colecția familiei (T.A.P.)

220-300

12 x 18 x 10 cm D - 40 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) MIEL teracotă pictată, semnat, datat 1966 lateral dreapta; provine din colecția familiei (T.A.P.)

220-300

13 x 14,5 x 17 cm D - 41 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) CASĂ ȚĂRĂNEASCĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

600-700

28,7 x 37,5 cm D - 42 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) MARINĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

550-600

33,3 x 56 cm D - 43 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) ÎNAINTE DE FURTUNĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

38 x 46,5 cm

550-700

D - 44 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) VISCOL ulei/carton, semnat, datat 1960 dreapta jos; lucrarea este reprodusă în albumul ”Familia Steurer de la Maria și Iosif la Robert, 4 generații de artiști”, pag. 127 (T.A.P.)

400-450

20 x 26 cm D - 45 MARIA CIURDEA STEURER ( 1878-1967 ) AUTOPORTRET ulei/carton, semnat dreapta jos; lucrarea este reprodusă în albumul ”Familia Steurer de la Maria și Iosif la Robert, 4 generații de artiști”, pag. 100 (T.A.P.)

400-450

27 x 17 cm

D - 46

400-450

FUMĂTOAREA ulei/carton, nesemnat; perioadă interbelică (T.A.P.)

35 x 26 cm

D - 47 ION MÂNDRU ( 1897-1980 ) PORTRET DE TÂNĂR MUNCITOR ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

400-500

31,5 x 24,5 cm

D - 48 Israel Sandu Triester ( 1904-1945 ) NATURĂ STATICĂ CU FLORI ȘI FOTOGRAFIE ulei/carton, semnat și datat 1933 stânga jos (T.A.P.)

55,5 x 49,5 cm

400-500

D - 49 Israel Sandu Triester ( 1904-1945 ) NATURĂ STATICĂ CU CĂRȚI ȘI VAS DE LUT ulei/carton, nesemnat (T.A.P.)

400-500

55,5 x 49,5 cm D - 50 RODICA LAZĂR ( 1931-2009 ) NOCTURNĂ CU CAI ulei/pânză, semnat, datat (19)87 stânga jos (T.A.P.)

550-800

27,5 x 50,5 cm D - 51 DRAGOȘ VIȚELARU ( 1951-2009 ) CAVALER ulei/pânză, semnat, datat 1984 pe verso; provine din colecția Loredana Vițelaru, fiica artistului (T.A.P.)

450-600

41,3 x 27 cm

D - 52 EUGEN CRĂCIUN ( 1922-2001 ) AURUL VERDE ulei/carton subțire, semnat, datat 1983 dreapta jos (T.A.P.)

700-900

52 x 86,3 cm D - 53 EUGEN POPA ( 1919-1997 ) IARNĂ GREA ulei/pânză, semnat dreapta jos; necesită retaurare (T.A.P.)

70 x 57,8 cm

450-600

D - 54 IACOB BRUJAN ( 1898-1984 ) CASE PE MALUL RÂULUI ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

350-500

12,5 x 22,3 cm D - 55 COMAN ARDELEANU ÎN POIANĂ ulei/carton, semnat , datat (1)918 dreapta jos (T.A.P.)

270-350

13 x 15 cm D - 56 IOSIF ROSENBLUT ( 1894-1975 ) GARĂ LA MUNTE ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

500-600

34 x 45,5 cm D - 57 AUREL COJAN ( 1914-2005 ) FLORI GALBENE ȘI CAISE ulei/carton, semnat dreapta jos; pe verso schiță de peisaj (T.A.P.)

550-700

50 x 34,5 cm

D - 58 Şcoală Europeană TÂNĂRĂ CU AMORAȘ ulei/pânză, început de sec. XX (T.A.P.) 61 x 38 cm

750-900

D - 59 PETRE BULGĂRAȘ ( 1884-1939 ) FLORI ALBASTRE ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 44 x 52 cm

600-700

D - 60 SORIN IONESCU ( 1913-1999 ) FLORI ÎN VAS ROZ ulei/P.F.L., semnat dreapta jos (T.A.P.) 70 x 55 cm

900-1000

D - 61 GHEORGHE ȘARU ( 1920-2003 ) CICLUL FLORI ulei și foiță de aur/pânză, semnat și datat 1981 dreapta jos în câmpul compoziției, intitulată pe șasiu, cu încadrare originală (T.A.P.)

2600-3000

120,5 x 74 cm

D - 62 JEAN DAVID ( 1908-1993 ) FIGURI ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.)

3700-4000

61 x 73 cm D - 63 ZIN (SINGER) LAZĂR ( 1899-1991 ) SCOICĂ ȘI VAS VERDE ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.) 12,5 x 19,5 cm

300-400

D - 64 STAVRU TARASOV ( 1883-1961 ) MARGINE DE SAT ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

400-500

26,5 x 32,5 cm

D - 65 ANA ASVADUROVA CIUCURENCU ( 19031972 ) FERMA ulei/carton, semnat, datat 1960 stânga jos (T.A.P.)

500-600

33,5 x 49 cm D - 66 OTTO BRIESE ( 1889-1963 ) BUJORI ulei/pânză, semnat dreapta jos, datat 1934 stânga jos; lucrarea este reprodusă în catalogul ”Timpul lui Otto Briese”, pag. 65, Editura Blumenthal, 2012 (T.A.P.)

650-800

27 x 22 cm D - 67 OTTO BRIESE ( 1889-1963 ) BĂIAT CU CASCĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

350-500

28 x 21,5 cm

D - 68 SEVER BURADA (BURADESCU) ( 1896-1968 ) CASĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

600-700

48,5 x 59 cm D - 69 GABRIEL ȘTEFĂNESCU AREPHY ( 1903-1975 ) LA FILLE ulei/carton, pe verso peisaj montan și autentificare semnată de nepoata artistului. Lucrarea este reprodusă în catalogul expoziției Gabriel Stephănescu Arephy Restituiri, Galeria Dialog, 17 octombrie - 15 noiembrie 2006 și provine din colecția familiei (T.A.P.)

65 x 44,8 cm

700-800

D - 70 GABRIEL ȘTEFĂNESCU AREPHY ( 1903-1975 ) NATURĂ STATICĂ CU EVANTAI ulei/carton, semnat stânga jos. Lucrarea este reprodusă în catalogul expoziției Gabriel Stephănescu Arephy Restituiri, Galeria Dialog, 17 octombrie - 15 noiembrie 2006 și provine din colecția familiei (T.A.P.)

750-900

47 x 40,5 cm D - 71 NICU (NICOLAE) ENEA ( 1897-1960 ) LA LUMINA LĂMPII ulei/carton, semnat dreapta jos; necesită restaurare (T.A.P.)

1200-1500

49,5 x 70 cm D - 72 GRIGORE MANEA ( 1885-? ) PEISAJ CU LAC ulei/carton, semnat și datat 1927 stânga jos (T.A.P.)

550-700

21,3 x 27,8 cm D - 73 OCTAV ANGHELUȚĂ ( 1904-1979 ) BLUZA ÎNFLORATĂ ulei/pânză, semnat și datat (1)940 dreapta sus (T.A.P.)

750-900

60 x 47,5 cm

D - 74 ELENA UȚĂ CHELARU ( 1930-2013 ) PEISAJ DE PRIMĂVARĂ ulei/pânză, semnat și datat (19)73 dreapta jos; necesită ușoară restaurare (T.A.P.)

62,5 x 73,8 cm

700-800

D - 75 ALEXANDRU SATMARI (SZATHMARY) ( 18711933 ) FEMEI ÎN INTERIOR ulei/carton, semnat, datat 1918 dreapta jos (T.A.P.)

1900-2000

40 x 50 cm D - 76 ION MARINESCU VÂLSAN ( 1866-1935 ) VAS CU FLORI DE CÂMP ulei/pânză/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

1300-1500

64 x 53,5 cm

D - 77 MADELEINE BRAUN ( 1927-2012 ) PEISAJ CITADIN ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.)

300-400

26,5 x 38,5 cm D - 78 OCTAV BĂNCILĂ ( 1872-1944 ) ÎN FAŢA CORTULUI ulei/placaj, semnat dreapta jos (T.A.P.)

4000-6000

70 x 50 cm

D - 79 Samu Bortsok ( 1881-1931 ) FLORI ulei/pânză, semnat stânga jos; semnat și datat 1915 pe șasiu (T.A.P.)

60 x 70 cm

750-900

D - 80 Emil Ivănescu Millan ( 1910-1972 ) TROIȚA DIN MARGINEA SATULUI ulei/pânză, semnat, datat (1)934 stânga jos în pastă; pe verso semnat cu cărbune (T.A.P.)

550-700

39,5 x 57,5 cm D - 81 ŞTEFAN LUCHIAN ( 1868-1916 ) GAROAFE CU MACI ulei/carton, semnat dreapta jos cu roșu, databil între 1910-1912, a fost expus la expoziția Tinerimea artistică, 1912 și provine din colecția Filip Manu și Gheorghe Dumitrescu. Lucrarea a fost restaurată. Aceasta este reprodusă în: ”Ștefan Luchian ” de Jacques Lassaigne, 1947, cat. 61; în ”Ștefan Luchian”, text Mircea Popescu, editura Meridiane, București, 1964 - supracopertă (fragment) și reprodus integral la cat. 61 cu mențiunea ”Expus în 1912 la Tinerimea artistică”; în ”Ștefan Luchian”, text de V. Drăguț, editura Meridiane, 1962, pag. 58 (T.A.P.) 29 x 38,5 cm D - 82 D. SZILAGYI LA SECERAT ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.)

120000-150000

550-700

50 x 70 cm D - 83 HORIA BERNEA ( 1938-2000 ) FURTUNA ulei/pânză, semnat, datat 4.(19)65; pe verso intitulat și cu adresa artistului (T.A.P.)

2300-3000

50 x 65 cm D - 84 DIMITRIE ȘTIUBEI ( 1901-1989 ) NAVE ÎN PATRULĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 40 x 61 cm

800-900

D - 85 LEON ALEXANDRU BIJU ( 1880-1970 ) FEMEIE ÎN INTERIOR ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

1300-1500

42 x 54,3 cm D - 86 THEODOR PALLADY ( 1871-1956 ) PEISAJ ÎN FRANȚA ulei/carton, semnat stânga jos; pe verso o schiță din Paris (Jardin des Tuileries) (T.A.P.)

18000-20000

49,5 x 61 cm D - 87 RODICA MANIU ( 1892-1958 ) COPACI PE MARGINEA DRUMULUI ulei/carton, semnat stânga jos cu creionul și dreapta jos în laviu de ulei (T.A.P.) 47,5 x 67,5 cm D - 88 GEORGE CATARGI ( 1894-1963 ) IARNĂ GEROASĂ ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

1300-1600

900-1000

50 x 70 cm D - 89 APOSTOL MĂNCIULESCU ( 1887-1962 ) RUDĂREASĂ ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

44,5 x 33,2 cm

450-500

D - 90 IPOLIT STRÂMBULESCU (STRÂMBU) ( 18711934 ) DUPĂ BAIE ulei/carton subțire/carton, semnat și datat 1922 dreapta jos (T.A.P.)

1700-2000

52,3 x 25 cm

D - 91 CAMIL RESSU ( 1880-1962 ) ȚĂRANCĂ CU COPIL ulei/carton, semnat stânga jos, pe verso dimensiuni și semnat cu inițiale; provine din colecția Theodoru (T.A.P.)

61 x 46 cm

16500-18000