B. Arta Decorativa Argintarie B-1

90-150

TABACHERĂ ART DECO din argint 925 ‰ având formă rectangulară, ușor convexă, cu interiorul aurit și capacul gravat guilloche emailat în violet, marcată cu poanson de titlu, din anii 1920 - 1930 162 g

8 x 7 cm B-2

70-80

PUDRIERĂ ART DECO circulară, din argint 933‰ având interiorul aurit prevăzut cu oglinjoară și exteriorul gravat guilloche emailat în roz, anii 1930 103 g

D = 6 cm B-3 Austro - Ungaria CUTIE PENTRU ȚIGĂRI rectangulară, din argint 800‰ cu capacul gravat guilloche, emailat și pictat cu ghirlandă în stil Ludovic XVI, marcată cu poanson de titlu Austro - Ungaria, sfârșit sec. XIX 152 g

90-120

9 x 7 cm B-4 CUTIUȚĂ PENTRU PILULE ART DECO circulară, din argint 900‰ având capacul gravat guilloche decorat cu ghirlandă pictată, marcată cu poanson de titlu și contramarcă românească 1906 1937 83 g

D = 5 cm

60-100

B-5

3800-4500

SERVICIU DE CEAI compus din șase piese în formă de bulb din argint 925‰ decorat în relief și gravat manual cu elemente florale stilizate, anse de abanos, capace cu fleuron, marcat cu poanson de titlu și meșter Bossard & Sohn. Serviciul este prezentat în caseta originală inscripționată: Bossard & Fils / Orfèvre / Lucerne / Elveția, sfârșit sec.XIX compus din: - samovar: h = 46 cm - spirtieră: h = 7,5 cm (prezintă mici deformări mecanice și capacul desprins din șarnieră) - ceainic: h = 16,5 cm (prezintă o mică deformare la talpă) - bol: h = 9 cm - zaharniță: h = 13 cm (ușor dezaxată) - cană pentru lapte: h = 15 cm 4036 g

B. Arta Decorativa Ceramica, sticla, portelan B-6 VAS DECORATIV - VIDE POCHE în formă de scoică tropicală din sticlă de Murano violet ametist în degrade, șlefuită manual, databilă 1960

52 x 24 x 13 cm

75-90

B-7 Émile Gallé ( 1846-1904 ) VAS SOLIFLOR ART NOUVEAU având corpul în formă de bulb cu gâtul și piciorul lung, tubular pe talpa circulară din sticlă stratificată și decor gravat cu acizi cu ramuri verzi pe fond roz vibrat, semnat în decor, sfârșit de sec. XIX-început de XX

700-800

h = 34,5 cm

B-8

25-40

VAS PENTRU CUBURI DE GHEAȚĂ din cristal de Boemia șlefuit cu motiv geometric având buza, ansa și lingura din metal aurit, cu eticheta originală

h = 14 cm B-9 René Lalique ( 1860-1945 ) VAS ORMEAUX model creat în anul 1926 în stil Art Deco având corpul sferic din sticlă satinată cu patină brună, gâtul evazat și decor în relief cu frunze de ulm, semnat în decor R. Lalique FRANCE. Vasul este publicat în volumul lui Felix Marcilhac ”René Lalique - maître verrier Analyse de l'oeuvre et catalogue raisonné, Paris 2004 h = 17 cm

900-1200

B - 10

55-70

VAS DECORATIV din sticlă rose de Murano șlefuită manual, databil în anii 1960-1970

43,5 x 13,5 x 13,5 cm B - 11 Émile Gallé ( 1846-1904 ) VAS ART NOUVEAU în formă de balustru din sticlă în straturi având decor cu fuchsia gravat cu acizi și emailat în tonuri de violet pe fond ocru orange satinat, semnat în decor, sfârșit de secol XIX - început de XX

900-1200

h = 35 cm

B - 12

110-130

VAS DECORATIV - BOL în formă de frunză stilizată cu nervuri din sticlă verde în degrade, semnat pe bază

30 x 18 x 12 cm B - 13 Atelier Gallé CACHE POT - VIDE POCHE din sticlă stratificată gravată cu acizi în relief plat cu flori de măr în tonuri de violet pe fond verde satinat, semnat în decor Gallé cu steluță

17 x 30 x 11 cm

500-600

B - 14

60-70

BOL - VIDE POCHE din cristal clar suflat și șlefuit manual, semnat Daum Nancy, databil 1960

31 x 13,5 x 11 cm B - 15

100-150

PERECHE DE VASE DE ȘEMINEU din gresie glazurată având formă de balustru, gât înalt evazat, anse aplicate și decor pictat cu samurai și elemente florale, marcat pe bază cu roșu, manufactură japoneză, prima jumătate a sec. XX

h = 37 cm B - 16 Suedia BOL - VIDE POCHE aparține suitei ”Coquille”, din sticlă suflată în trei straturi, inscripționat și datat 1959, designer Paul Kedelv, manufactura Flygsfors, Suedia

120-150

33 x 18 x 12,5 cm B - 17 Émile Gallé ( 1846-1904 ) LAMPĂ DE MASĂ din sticlă stratificată având piciorul în balustru, talpa circulară și abajurul ”champignon”, decorate prin gravare cu acizi cu influorescențe în tonuri de violet pe fond roz vibrat, semnată în decor (instalație electrică aplicata ulterior), început secol XX

h = 48 cm

1200-1500

B - 18 Daum Nancy VAS SOLIFLOR ART NOUVEAU sferic, cu gât tubular din sticlă stratificată, decor gravat cu acizi și pictat în email cu crengi de trandafir în nuanțe autumnale, semnat în decor Daum Nancy cu crucea de Lorena, 1905

750-1000

h = 25 cm

B - 19

170-250

OGLINDĂ DE MASĂ încadrată în ramă polilobată din sticlă colorată de Murano decorată cu flori și motiv perlat, inceput de secol XX

27 x 25 cm B - 20

35-50

VAS PENTRU FLORI tronconic, din porțelan cobalt având decor aurit în relief plat, marcat BONHOMME / LIMOGES / FRANCE / INCRUSTATION DOUBLE DORURE / POLIE À L'AGATE

h = 21,5 cm B - 21 PLATOU PENTRU PRĂJITURI model Pompadour din porțelan pictat cu elemente florale policrome și aurit, marcat cu verde sub glazură ROSENTHAL / SELB / BAVARIA, anii 1920 - 1930

D = 29 cm

50-80

B - 22

40-60

SALATIERĂ model Marion din porțelan alb având decor radial aurit, marcată ALKA KUNST / BAVARIA KRONACH / HAND MADE / 3749

24 x 20 cm B - 23

120-180

BOMBONIERĂ - CASETĂ în formă de ou din porțelan de Dresda decorat cu motive Empire aurite, pe capac scenă napoleoniană în medalion, semnată Roger, anii 1900 - 1920

18 x 13 x 12 cm B - 24

1200-1600

CASETĂ PENTRU BIJUTERII LOUIS PHILIPPE din porțelan bleu de Sèvres decorat cu motive rocaille în aur, capacul pictat cu scenă galantă în medalion semnat, interiorul pictat cu buchete de flori, montură în bronze doré: marcată pe bază cu sigiliul manufacturii și inscripție CHATEAU DES TUILERIES (datată)1844 S 37 / Franța

20 x 12 x 8 cm B - 25 FIGURINĂ ROCOCO din porțelan dantelat și pictat manual, marcată cu ștampila manufacturii Volkstedt, Thuringia, anii 1900 1930; prezintă foarte mici deteriorări

h = 15,5 cm

60-70

B - 26

110-130

BOMBONIERĂ CU CAPAC din porțelan de Dresda, având forma circulară și decor pictat cu ghirlande aurite iar pe capac medalion cu portret de doamnă Empire, inscripționat în dreapta jos MADAME SANS-GÊNE / Germania, anii 1920 - 1930

h = 7 cm, D = 11 cm B - 27 Atelier Gallé VIDE POCHE circular, din sticlă în straturi gravată cu acizi, decor emailat cu frunze de ferigă în nuanțe de verde pe fond roz marmorean, semnat Gallé cu steluță, anii 1904 1914

500-600

D = 24 cm, h = 9 cm B - 28

45-60

LEGUMIERĂ CU CAPAC - ZAHARNIȚĂ din porțelan alb pictat cu ghirlandă, capacul cu fleuron placat cu aur coloidal, marcată ALKA KUNST / BAVARIA / KRONACH / HANDMALEREI, 1938 1956

h = 13 cm, D = 17 cm B. Arta Decorativa Diverse B - 29 PUDRIERĂ circulară din metal comun cu oglindă interioară și capacul emailat decorat cu monogram GVIR

D = 5 cm

25-30

B - 30

30-40

ZAHARNIȚĂ ȘI CANĂ PENTRU FRIȘCĂ din metal argintat cu decor floral ciocănit în stil Art Nouveau, anii 1930 cană: h = 12 cm, zaharniță: h = 10 cm B - 31

45-60

DOUĂ OGLINZI DE MÂNĂ circulare, una din cristal bizotat în montură de alamă gravată și emailuri policrome, cealaltă în montură de metal emailat cu motive extrem orientale

l = 14 cm, l = 13 cm B - 32

25-30

EVANTAI din lamele de celuloid având decor cu un ornament cu granate de sinteză

l = 22 cm B - 33 Nemis Gordelli MINIATURĂ PORTRETUL LUI NAPOLEON BONAPARTE în ținută de aparat, guașă pe fildeș, semnat stânga jos, lizieră de alamă gravată, sfârșit sec. XIX

150-180

10 x 7,3 cm B - 34 Şcoală Franceză MINIATURĂ medalion circular cu profil de doamnă pictat în email pe suport de aramă, încadrat în passe-partout de metal aurit surmontat de panglică în stil Ludovic XVI, posibil Limoges, sfârșit sec. XIX D = 6 cm, 13 x 9,5 cm cu ramă

330-400

B - 35

35-40

SET DE TOALETĂ compus dintr-o oglindă de cristal bizotat și o perie de cap montate în alamă gravată guilloche, emailată, aurită, pictate manual cu margarete

peria: l = 29 cm; oglinda: l = 23 cm B - 36 Japonia NETSUKE - FLAUTISTĂ ÎN KIMONO fildeș sculptat, început sec. XX

65-80

h = 6,5 cm

B - 37

25-40

FRUCTIERĂ CU PICIOR din alamă argintată având în jurul gurii și tălpii decor în relief cu motiv perlat și ghirlandă, anii 1925 - 1930 (argintul parțial șters)

h = 21 cm, D = 20 cm B - 38 PUDRIERĂ ART DECO în formă de evantai din metal comun având interiorul aurit prevăzut cu oglinjoară de cristal bizotat și capacul gravat guilloche emailat în albastru, decorat cu medalion cu scenă galantă, anii 1930

9 x 5,5 cm

90-110

B. Arta Decorativa Mobilier B - 39

1900-2500

GARNITURĂ DE SALON compusă din unsprezece piese de lemn masiv curbat și sculptat în stil rococo, cu tapițerie de mătase naturală, începutul sec. XX: - canapea: 130 x 100 x 55 cm - două fotolii: 94 x 60 x 54 cm - patru scaune: 88,5 x 42 x 38 cm (două piese cu tapițeria înlocuită) - două taburete: 45 x 40 x 40 cm (două piese cu tapițeria înlocuită) masă de joc: 79 x 73,5 x 53,5 cm (materialul textil ros și pătat) - măsuță: 75,5 x 51,5 x 51,5 cm

C. Carte/manuscris Carte C-1 Dumitru Câmpeanu STUDII CALIGRAFICE Școala superioară de comerț, an III, 1896-1897

160-180

C-2

160-180

REVISTA NOUĂ 10 numere disparate din anii II, III și IV de apariție; conțin numeroase gravuri

C-3 C. Istrati DAVILA cu dedicația autorului; Tipo-litografia Dor P. Cucu, București, 1885

60-80

C-4

15-20

ROMÂNUL - 1860 ziar politic, comercial și literar, 7 iulie 1860

C-5

130-150

9 DESENE tehnici diferite, reprezentând scriitori din sec. XIX (T.A.P.)

C-6

7-10

ILUSTRATĂ REPREZENTÂNDU-L PE DOMNITORUL UNIRII, ALEXANDRU IOAN CUZA și o carte poștală editată cu ocazia a 60 de ani de domnie a Împăratului Franz Iosif (1848-1908)

C-7

1100-1200

DOCUMENTE, BREVETE, FOTOGRAFII ȘI DESENE - COLECȚIA OFIȚER I. SLĂVESCU printre acestea numeroase fotografii cu familia regală

C-8

55-70

CALENDARUL PENTRU TOȚI ROMÂNII 1889 Librăria Theodosiu Jonnițiu, București

C-9 ALMANACHUL SOCIETĂȚII ACADEMICE SOCIAL LITERARE ROMÂNIA JUNĂ Editura Societății ”România Jună”, 1888, Viena

55-70

C - 10

85-90

HOTĂRÂREA NOASTRĂ document manuscris oficial referitor la decizia obștei românești din Sibiu de unire cu Țara (România)

C - 11 Demetre A. Sturdza LES TRAVAUX DE LA COMMISSION EUROPÉENNE des Bouches du Danube 1859 à 1911; Librairie Gerold &Co, 1913, Vienne

C - 12

220-240

20-40

IMAGINE PANORAMICA A BUCUREȘTIULUI ÎN 1865 apărută în ”The Illustrated London News”

C - 13

170-250

ACT OFICIAL AL CASEI REGALE A ROMÂNIEI 1895 privind așezarea pietrei fundamentale a Liceului ”Sfinții apostoli Petru și Pavel” din Ploiești, iunie, 1895 cu semnăturile olografe ale Regelui Carol I, Reginei Elisabeta, Primului-ministru Lascăr Catargi și arhitectului Th. Dobrescu

C - 14 CORESPONDENȚĂ PRIVATĂ A FAMILIEI GENERALULUI BUDIȘTEANU două volume cu scrisori - manuscrise de corespondență ai urmașilor generalului Budișteanu cu diverși membrii ai boierimii unioniste: familiile Florescu, Cantacuzino, Holojan, Rosetti

370-450

C - 15 G. Dem Teodorescu VIAȚA ȘI ACTIVITATEA LUI ANTON PANN Tipografia Gutenberg, București, 1893

C - 16

25-40

110-130

PORTRETUL LUI GHEORGHE RAKOCZI, PRINCIPELE TRANSILVANIEI litografie, sfârșit sec. XIX

C - 17 Petre Mateescu ( 1821-1873 ) GHEORGHE MAGHERU litografie color, semnat, datat (1)848 dreapta jos, atelier Ralian și Sanitca - Craiova, cu dedicație autografă din partea urmașului generalului Magheru 40,5 x 30,5 cm C - 18 Petre Mateescu ( 1821-1873 ) GHEORGHE MAGHERU litografie color, semnat, datat (1)848 dreapta jos în placă, atelier Ralian și Sanitca - Craiova 40,5 x 30,5 cm

120-200

75-80

D. Arta Plastica Artisti contemporani D-1 VLADIMIR ZAMFIRESCU (n. 1936 ) REVERIE SUB CLAR DE LUNĂ ulei/pânză, semnat dreapta sus (T.A.P.)

5000-10000

122,5 x 92,3 cm

D-2 Simona Predescu (n. 1965 ) JOCURILE PĂSĂRARULUI ulei/pânză, semnat cu simbol în câmpul compozițional; pe șasiu semnat, intitulat și datat 2009 (T.A.P.) 100 x 68 cm

1200-1800

D-3 Simona Predescu (n. 1965 ) LA PLIMBARE ulei/pânză, semnat lateral dreapta (T.A.P.) 130 x 78 cm

1900-2500

D-4 ION GRIGORE ( 1940-2016 ) FLORI DE TOAMNĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos; pe verso intitulat, semnat și datat 2011 (T.A.P.) 35 x 45 cm

600-700

D. Arta Plastica Sculptura D-5 CORNEL MEDREA ( 1888-1964 ) PORTRET DE TÂNĂR bronz turnat, cizelat, patinat, semnat lateral dreapta, cu sigla turnătoriei Gh. Stratina, N. Deciulescu lateral stânga (T.A.P.) 52,5 x 28 x 26 cm

1600-2500

D-6 ION IRIMESCU ( 1903-2005 ) MUZĂ bronz turnat, cizelat, patinat, semnat lateral stânga (T.A.P.)

2700-3500

h = 38 cm

D-7 GEORGE DIMITRIU ( 1879-1952 ) DUPĂ LUCRU bronz cizelat, patinat, semnat stânga jos în compoziție (T.A.P.) 25,8 x 16,5 x 16 cm

700-900

D-8 Miron Constantinescu ( 1902-1998 ) PEISAJ LA MARGINEA LACULUI acuarelă/hârtie, semnat și datat 1940 dreapta jos (T.A.P.) 38 x 57 cm

250-300

D. Arta Plastica Grafica, acuarela

D-9 VASILE GRIGORE ( 1935-2012 ) 2 PORUMBEI tuș cu pensula/hârtie, semnat, datat 4.IV.2001 stânga jos (T.A.P.)

200-300

24,5 x 35 cm D - 10 GEORGE CATARGI ( 1894-1963 ) MARUȘKA LIPOVEANCA pastel/carton subțire, semnat dreapta jos (T.A.P.)

450-600

65 x 50,5 cm

D - 11 George D. Năsturel ( 1904-2002 ) NATURĂ STATICĂ CU IRIȘI ȘI CARTE creion, tuș și acuarelă/hârtie, semnat și datat 1932 dreapta sus (T.A.P.) 43 x 33,5 cm

300-400

D - 12 IOSIF ISER ( 1881-1958 ) ALLAH! BANCO! tuș și acuarelă/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.)

1100-1200

95 x 65 cm

D - 13 CATUL BOGDAN ( 1897-1978 ) SPRE PIAȚĂ pastă de pix negru și acuarelă/hârtie, semnat stânga sus cu inițiale (T.A.P.) 8,2 x 11,5 cm

200-250

D - 14 CATUL BOGDAN ( 1897-1978 ) NICOLAE IORGA pastă de pix neagră și acuarelă/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.) 16,5 x 14,5 cm

350-500

D - 15 GEORGE APOSTU ( 1934-1986 ) MODELE baiț laviu și cu bățul/hârtie, dedicat lui Nichita Stănescu, semnat, datat 1982 dreapta jos (T.A.P.) 42,5 x 48,8 cm

500-700

D - 16 TIA (ERNESTINA) PELTZ ( 1923-1999 ) DURERE cărbune și estompă/hârtie, semnat, datat (1)957 dreapta jos (T.A.P.) 68,5 x 49,5 cm

600-700

D - 17 TIA (ERNESTINA) PELTZ ( 1923-1999 ) TÂRG tuș și cerneală tipografică/hârtie cretată, semnat dreapta jos (T.A.P.) 48,5 x 29 cm

300-400

D - 18 ION IRIMESCU ( 1903-2005 ) FATĂ CU CARTE cărbune presat și pastel/hârtie, semnat dreapta jos (fragment); pe verso intitulat, datat (1)964 (T.A.P.) 62 x 42 cm

600-700

D - 19 IOSIF ROSENBLUT ( 1894-1975 ) PORTRETUL COLECȚIONARULUI MOISE WEINBERG tempera/hârtie, semnat dreapta jos, însemnare ''Weinberg văzut de Iosif'' în partea de jos (T.A.P.) 52 x 37,5 cm

600-800

D - 20 NICOLAE GRANT ( 1868-1950 ) BUJORI acuarelă/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.)

300-400

45 x 32,5 cm

D - 21 OCTAV BĂNCILĂ ( 1872-1944 ) BĂTRÂN CU PIPĂ pastel/carton subțire, semnat, datat 1908 stânga jos (T.A.P.)

1900-2500

64 x 49,5 cm D - 22 PAUL MOLDA ( 1884-1955 ) LA TÂRG creion și acuarelă/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.)

450-600

31 x 42,5 cm D - 23 IDEL IANCHELEVICI ( 1909-1994 ) DANSATOARE tuș/hârtie, semnat și datat 1962 stânga jos (T.A.P.) 71,5 x 51,5 cm

700-800

D - 24 CORNELIU BABA ( 1906-1997 ) ARLECHIN pastel/hârtie, semnat, datat (19)77 dreapta jos (T.A.P.) 33,5 x 25,2 cm

D - 25 MAGDALENA RĂDULESCU ( 1902-1982 ) LA CIRC tempera/hârtie, semnat și datat 1970 dreapta jos (T.A.P.) 66,5 x 47 cm

2200-2800

700-800

D - 26 JULES PERAHIM ( 1914-2008 ) PERSONAJ ȘI GÂNDUL SĂU tuș, guașă, pastel și cerapastel/hârtie d'Arches, semnat dreapta jos sub imagine (T.A.P.) 46,5 x 65 cm

3500-4000

D - 27 DIMITRIE ȘTIUBEI ( 1901-1989 ) MARINĂ tempera și guașă/hârtie, semnat și datat (19)61 dreapta jos (T.A.P.)

450-600

29,8 x 43,8 cm D - 28 THEODOR AMAN ( 1831-1891 ) ODALISCĂ tuș brun cu penița/hârtie, semnat dreapta sus (T.A.P.) 12,6 x 17 cm D - 29 Max Wexler Arnold ( 1897-1946 ) PEISAJ ÎN FRANȚA creion și acuarelă/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.)

31,5 x 28,5 cm

2300-3000

750-1000

D - 30 GHEORGHE PETRAȘCU ( 1872-1949 ) AUTOPORTRET CU FES ROȘU litografie cu accente de acuarelă/hârtie, semnat dreapta jos; lucrarea necesită restaurare (T.A.P.) 28,8 x 21,5 cm

D - 31 ŞTEFAN LUCHIAN ( 1868-1916 ) PAHAR CU TRANDAFIRI pastel/hârtie ocru, semnat stânga jos (T.A.P.) 42,7 x 35,2 cm

250-400

15000-25000

D - 32 NICOLAE TONITZA ( 1886-1940 ) PORTRET creion, estompă și accente de creion conté roșu, semnat dreapta jos; a aparținut compozitorului Anatol Vieru (T.A.P.) 11 x 9,3 cm

750-900

D - 33 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) MARGINE DE SAT ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

300-400

D. Arta Plastica Pictura

13 x 24,5 cm D - 34 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) TRANDAFIRI ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

22,7 x 28 cm

350-500

D - 35 GABRIEL ȘTEFĂNESCU AREPHY ( 1903-1975 ) PEISAJ DIN ARGEȘ ulei/pânză/carton, semnat stânga jos. Provine din colecția familiei (T.A.P.) 45 x 65 cm

900-1000

D - 36 GABRIEL ȘTEFĂNESCU AREPHY ( 1903-1975 ) CASA PĂRINTEASCĂ ulei/carton, semnat stânga jos. Provine din colecția familiei (T.A.P.)

550-700

33,8 x 48,3 cm D - 37 GABRIEL ȘTEFĂNESCU AREPHY ( 1903-1975 ) VEDERE DE LA HOTELUL FRANCZ CONSTANȚA ulei/carton, semnat stânga jos; pe verso însemnare olografă. Lucrarea este reprodusă în catalogul expoziției Gabriel Stephănescu Arephy - Restituiri, Galeria Dialog, 17 octombrie-15 noiembrie 2006 și provine din colecția familiei (T.A.P.)

750-900

39,5 x 49,5 cm D - 38 GABRIEL ȘTEFĂNESCU AREPHY ( 1903-1975 ) JOC DE COPII ulei/carton, semnat stânga jos. Provine din colecția familiei (T.A.P.)

450-600

23 x 29,2 cm D - 39 GABRIEL ȘTEFĂNESCU AREPHY ( 1903-1975 ) STRADA ROMANĂ ulei/carton, semnat și localizat stânga jos (T.A.P.)

29,5 x 22,5 cm

400-500

D - 40 GABRIEL ȘTEFĂNESCU AREPHY ( 1903-1975 ) PORTUL CONSTANȚA ulei/carton, semnat stânga jos, pe verso etichetă de participare la Salonul Oficial. Lucrarea este reprodusă în catalogul expoziției Gabriel Stephănescu Arephy Restituiri, Galeria Dialog, 17 octombrie-15 noiembrie 2006 și provine din colecția familiei (T.A.P.)

700-900

41 x 49,5 cm D - 41 ION SĂLIȘTEANU ( 1929-2011 ) EXPLOZIA FLORILOR ÎN LUMINĂ ulei/pânză, nesemnat, intitulat și semnat pe șasiu (T.A.P.)

1100-1800

116 x 92 cm D - 42 COCA MEȚIANU ( 1910-2014 ) CITADINĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.)

450-600

50,5 x 61 cm D - 43 Margareta Grossman ( 1904-1945 ) VENEȚIA ulei/pânză, semnat și datat (1)920 stânga jos; pe verso schiță de ”Mască venețiană” (T.A.P.) 65 x 81 cm

850-1000

D - 44 Margareta Grossman ( 1904-1945 ) PEISAJ CU POMI ÎNFLORIȚI ulei/pânză, semnat, datat (1)936 dreapta jos (T.A.P.) 52,3 x 65,8 cm

850-1000

D - 45 PETRE IORGULESCU YOR ( 1890-1939 ) CRINI ȘI FLORI DE CÂMP ulei/carton, semnat dreapta jos; pe verso semnat, datat august 1938 și cu însemnarea ” Făcut la moșia M. Hănutz, Faraoane, jud. Bacău” (T.A.P.)

6000-8000

59,8 x 50 cm D - 46 CONSTANTIN ISACHIE POPESCU ( 1888-1967 ) DIMINEAȚĂ MONTANĂ ulei/carton, semnat stânga jos; pe verso dedicație olografă pentru prof. dr. Ana Aslan și semnătura artistului (T.A.P.)

850-1000

50 x 68 cm D - 47 CONSTANTIN ISACHIE POPESCU ( 1888-1967 ) PEISAJ MONTAN ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

550-700

45 x 63 cm D - 48 DAN IALOMIȚEANU ( 1899-1979 ) LA ȚARĂ ulei/carton, dublu semnat stânga sus și dreapta sus, datat (1)930 dreapta sus (T.A.P.)

700-800

36 x 44,5 cm D - 49 DAN IALOMIȚEANU ( 1899-1979 ) PEISAJ CU RÂU ulei/pânză, semnat stânga jos (T.A.P.) 31,7 x 42 cm

450-600

D - 50 D. FLORIAN PLAJĂ SĂLBATICĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 34 x 48 cm

700-800

D - 51 MARIN H. GEORGESCU ( 1886-1932 ) PRIVIND UN TABLOU ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

550-700

32 x 25 cm

D - 52 VIRGILIU DEMETRESCU DUVAL ( 1930-2005 ) CASE DOBROGENE ulei/pânză, semnat stânga jos (T.A.P.) 46,5 x 61 cm

800-900

D - 53 VIRGILIU DEMETRESCU DUVAL ( 1930-2005 ) PEISAJ ÎN NURENBERG ulei/pânză; provine din colecția familiei (T.A.P.)

600-800

80 x 120 cm D - 54 VIRGILIU DEMETRESCU DUVAL ( 1930-2005 ) VENEȚIA ulei/pânză, semnat stânga jos; pe verso semnat și datat 1989 (T.A.P.)

850-1000

65 x 65 cm D - 55

250-300

IARNĂ ÎN SAT ulei/placaj, semnat stânga jos în monogram I. M.; pe verso schiță de portret (T.A.P.) 24,8 x 24,5 cm D - 56 LEON ALEXANDRU BIJU ( 1880-1970 ) NATURĂ STATICĂ CU LALELE ȘI CARTE ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

71 x 58 cm

800-1000

D - 57 OTTO BRIESE ( 1889-1963 ) PROFIL ulei/carton, semnat dreapta jos, datat 1944 stânga jos (T.A.P.) 41,5 x 29,5 cm

D - 58 NICOLAE VERMONT ( 1866-1932 ) ȚĂRĂNCUȚĂ CU ULCIOR ulei/carton, semnat și datat 1924 dreapta jos; pe verso portret de tânără (T.A.P.)

650-800

3800-5000

49,4 x 34,5 cm

D - 59 NICOLAE VERMONT ( 1866-1932 ) PORTRET CU PĂLĂRIE ȘI ȚIGARĂ (AUTOPORTRET) ulei/pânză/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

2400-2600

39 x 29 cm D - 60 GEORGE CATARGI ( 1894-1963 ) CETATE PE MALUL MĂRII ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

650-800

34 x 29,7 cm D - 61 PAN (PANDELE) IOANID ( 1878-1956 ) HORĂ ȚĂRĂNEASCĂ ulei/carton subțire, semnat dreapta jos (T.A.P.)

8,3 x 13,2 cm

150-200

D - 62 HORIA BERNEA ( 1938-2000 ) IEDERA ulei/pânză, semnat dreapta jos cu creionul și datat 7.(19)93 stânga jos (T.A.P.)

1600-1700

41 x 24 cm

D - 63 HORIA BERNEA ( 1938-2000 ) DEAL ulei/pânză/carton, semnat și datat 7.(19)93 dreapta jos (T.A.P.) 24 x 30 cm D - 64 SEVER BURADA (BURADESCU) ( 1896-1968 ) BINECUVÂNTARE ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P)

1600-1800

900-1200

38 x 54 cm D - 65 TRAIAN BRĂDEAN ( 1927-2013 ) PEISAJ LA BUCIUM ulei/carton, semnat și localizat stânga jos (T.A.P.) 49,8 x 64,5 cm

1200-1500

D - 66 Erwin Eichinger ( 1892-1950 ) ÎNTÂNIRE GALANTĂ ulei/panou de lemn, semnat, localizat Wien dreapta jos (T.A.P.) 28 x 34,5 cm

1300-2000

D - 67 AUREL BĂEȘU ( 1896-1928 ) CASĂ BĂTRÂNEASCĂ ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

1200-1300

23,8 x 34 cm

D - 68 ELENA UȚĂ CHELARU ( 1930-2013 ) FLORI ÎN VAS MARAMUREȘEAN ulei/pânză, semnat, datat (19)78 dreapta jos (T.A.P.)

700-800

90,5 x 60 cm

D - 69 LAURA COCEA CORNESCU ( 1893-1985 ) VAS CU FLORI ulei/pânză/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

500-600

25 x 34 cm D - 70 FLORIN NICULIU ( 1928-1997 ) DIN GRĂDINA MEA ulei/pânză, semnat dreapta jos; pe verso intitulat, semnat și datat 24 august 1990 (T.A.P.)

950-1300

33 x 33 cm D - 71 GHEORGHE VÂNĂTORU ( 1905-1983 ) PEISAJ ÎN COLENTINA ulei/carton, semnat și datat (19)45 dreapta jos; provine din colecția I. Mirea (T.A.P.)

3300-4000

61,5 x 70,8 cm D - 72 CONSTANTIN PILIUȚĂ ( 1929-2003 ) VASE CU FLORI ulei/pânză, semnat și datat (19)79 dreapta jos (T.A.P.)

60,5 x 60,5 cm

4200-4800

D - 73 MAGDALENA RĂDULESCU ( 1902-1982 ) GÂNDITORUL ulei/pânză, semnat dreapta jos cu negru (T.A.P.)

1300-1600

54,5 x 46 cm

D - 74 MICAELA ELEUTHERIADE ( 1900-1984 ) TOAMNĂ TÂRZIE ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.)

54,5 x 59,5 cm

1300-1500