B. Arta Decorativa Bijuterii B-1

700-900

INEL cu șină de aur alb 14 k având în centru un briliant rotund de 0,25 ct. flancat de două briliante de 0,18 ct și douăsprezece briliante de 0, 06 ct 5,71 g

B-2

350-500

INEL cu un safir tăiat baghetă în montură bifurcată de aur galben 14 k și diamante de mici dimensiuni montate în argint 8,90 g B-3

500-700

INEL cu șină triplă de aur alb 14 k acoperit cu rodiu, perle rotunde de cultură în formă de floare surmontată de o ghirlandă cu opt briliante rotunde însumând 0,40 ct. 11,19 g

B-4

55-60

GARNITURĂ INEL ȘI CERCEI fiecare cu câte o piatră ovală ochi de tigru în montură de argint 925‰ filigranat, decor ajurat cu elemente florale și emailuri policrome 14 g B-5 GARNITURĂ DE BIJUTERII compusă dintr-un colier şi o brăţară cu perle de cultură, având închizătoarea în formă de floare din aur 18 k , cu un safir cabochon şi petale cu diamante de mici dimensiuni, montate în argint

1400-1600

B-6

250-270

MONEDĂ 20 FRANCI din perioada primei restaurații având pe avers stema cu trei crini surmontată de coroană și înscrisă în cunună de măslin, valoarea nominală și datarea 1822 A, iar pe revers profilul dreapta al regelui Ludovic al XVIII-lea, inscripția: LOUIS XVIII. ROI DE FRANCE și semnătura gravorului Auguste Francois Michaut. Margine zimțată, pe cant inscripție: DOMINE SALVUM FAC REGEM. Exemplar emis de Monetăria din Paris în 1.317.461 de exemplare, aur 900‰ (21,66 k) 6,45 g

D = 2,1 cm B. Arta Decorativa Argintarie B-7

55-70

PAHAR în formă de tulipă de argint 800‰, cu peretele dublu decorat cu motive perlate aplicate și medalioane cu flori în email cloisonné, prelucrare manuală, marcat cu poanson de titlu, posibil Iran, mijloc sec. XX 51 g

h = 4,5 cm B-8 PUDRIERĂ în formă de evantai din argint 800‰, gravat manual cu motive vegetale și având pe capac medalion cu personaje pictate în email policrom (email ușor ciobit în zona centrală); marcată cu poanson de titlu, AustroUngaria, începutul sec. XX 80 g 8 x 8 cm

260-300

B-9

160-200

TABACHERĂ din argint 800‰ gravat manual cu elemente florale, având pe capac monogram și inscripție de aur: C A / PUSEA; marcată cu poanson românesc de titlu , cca. 1940 148 g

11,2 x 7,5 cm B - 10

45-60

LINGURĂ PENTRU MĂSLINE din argint 800‰ parţial aurit, având căuşul model scoică şi mânerul marcat cu poansoane românești de titlu şi de meşter: "NH", 1926-1937 48 g

l = 19 cm B - 11

160-200

SET CUȚITE PENTRU FRUCTE în casetă originală compus din douăsprezece piese cu lama de oțel și mânerul de argint 950‰ gravat ”guilloche” și cartuș pentru monogram, marcate cu poansoane de titlu și meșter Paul Girard , Paris, 1877 1891 (lamele ușor pătate)

l = 21 cm B - 12 PLATOU ORNAMENTAL circular, pe trei piciorușe sferice din argint 800‰ având pe întreaga suprafață decor presat cu grifoni și elemente vegetale în stil baroc, marcat cu poanson de titlu sec. XX 1,814 g

D = 45 cm

1300-1500

B - 13

75-90

CLEȘTE PENTRU PRĂJITURI din argint 800‰ având paletele ajurate decorate cu trandafiri și mânerele gravate, marcat cu poanson de titlu, Germania, început sec. XX 46 g l = 14,5 cm B - 14 URSS, anii 1960 ȘASE LINGURI DE SUPĂ din argint 875‰ în totalitate aurit având căușul și mânerul gravat ”niello” cu elemente florale, marcaj cu poansoane de titlu și garanție 430 g

550-800

l = 20 cm B - 15

55-70

SCRUMIERĂ din argint 800‰ având decor ștanțat cu frunze și căpșuni în manieră Art Nouveau, marcată cu poanson fragmentar de import în Austro - Ungaria, 1901 - 1921 60 g

12,5 x 12,5 cm B - 16

35-50

PERECHE DE INELE PENTRU ȘERVETE din argint 800‰ având bordura aplicată cu decor neoclasic gravat; marcate cu poanson de titlu: Italia (?) sec. XX 70 g B - 17 CUPĂ BIEDERMAIER din argint 800‰, cu picior înalt și subțire și talpă octogonală gravată manual, marcată cu poanson de titlu, Viena, 1855 62 g h = 10,7 cm

60-80

B - 18

450-600

CASETĂ - ZAHARNIȚĂ din argint 800‰ având patru piciorușe frunză, capacul cu șarnieră gravat cu motive neorococo surmontat de un porumbel ronde bosse și interiorul aurit; marcată cu poanson de titlu Viena 1862 - 1926 și meșter, sf. sec. XIX - început sec. XX 396 g 14 x 10 x 8,5 cm B - 19

55-70

CASETĂ PENTRU PILULE din argint 925‰ gravat ”guilloche”, emailat în albastru și interiorul aurit, marcată cu poansoane de titlu, import în Franța 1864 - 1893, contramărci românești ante 1918 28 g

D = 3,5 cm B - 20

65-80

SUPORT PENTRU PAHAR DE CEAI din argint 875‰ aurit având decor ajurat, gravat ”niello” cu elemente florale și păsări, marcat cu poanson de garanție: URSS, cca. 1960 82 g

h = 8,5 cm B. Arta Decorativa Ceramica, sticla, portelan B - 21 Atelier European PLATOU DECORATIV - FRUCTIERĂ din porțelan având bordura festonată și decor pictat manual cu elemente florale și păsări în manieră japonisantă, sec. XX

D = 41,5 cm

80-100

B - 22 Germania PLATOU DECORATIV din porțelan biscuit decorat cu profil romantic și inscripție: PORZELLAN PHANTASIE EDITION / DER MENSCH UND SEINE STERNE VON ERNST BRUZEK / DER SCHUTZE; manufactură Sophienthal - ediție limitată, exemplarul 770/1000

35-50

D = 32 cm B - 23 Manufactură Goebel VAS DECORATIV din sticlă atacată cu acizi și imprimată cu peisaj tunisian, reproducere după o lucrare de August Macke (1887 - 1914) membru al grupului Der Blaue Reiter; marcat: ARTIS ORBIS/ GOEBEL / A. MACKE / KAIROUAN I

70-90

29,5 x 25 x 10 cm B - 24 Hans Kieweg ( ?-1929 ) STATUETĂ - SUPORT DE OGLINDĂ JUGENDSTIL creație a artistului ceh Hans Kieweg modelată, turnată în porțelan și pictată monocrom în perioada 1910 1918 la manufactura E. Eichler; piesa reprezintă un personaj feminin cu flori de laur. Suport semnat marcat și numerotat: H. KIEWEG / ROYAL DUX / BOHEMIA / 1724 ( prezintă mici ciobituri, oglinda înlocuită, din cristal bizotat, cu uzură de vechime) h = 56 cm B - 25 FRUCTIERĂ - STAND PENTRU PRĂJITURI piesă compusă din trei farfurii de porțelan englezesc pictate cu ghirlande, în montură pliabilă de metal argintat, farfuriile marcate: SPODE/COPELAND CHINA, metalul marcat cu poanson de meșter ”H & H”, Anglia, mijloc sec. XX

850-1000

130-200

B - 26 François - Théodore Legras ( 1839-1916 ) VAS ART NOUVEAU model ” Diabolo” din sticlă mătuită având decor pictat în email cu arbori desfrunziți în zăpadă în tonuri de brun pe fond ocru, semnat cu negru: Legras, tiraj industrial, Verrerie & Cristallerie de Saint Denis, cca. 1900

230-300

h = 29 cm B - 27 Henry Montesy, Azuga VAS PENTRU FLORI ART NOUVEAU (1923 1945) tronconic, pe talpă circulară din sticlă stratificată atacată cu acizi, decor emailat cu flori de laur în nuanțe de brun pe fond orange matisat, semnat: ”Montesy”

250-300

h = 14 cm B - 28 Henry Montesy, Azuga PERECHE DE VASE ART NOUVEAU (1923 1945) în formă de cupă din sticlă stratificată atacată cu acizi, decor floral emailat în tonuri de violet pe fond satinat, semnat în cursive: ”Montesy”

550-700

h = 16,5 cm B - 29 PERECHE DE PAHARE VÂNĂTOREȘTI din cristal gravat manual cu medalioane cu nobili vânători călare, elemente florale și inscripții: PASSAGE / LEVADE

h = 13 cm

35-50

B - 30

40-50

STATUETĂ ogar italian (Whippet ) din porțelan alb glazurat, marcat pe bază cu roșu, posibil manufactură germană, anii 1960

h = 16,5 cm B - 31 Anglia STATUETĂ nud feminin cu păun din porțelan englezesc pictat și glazurat, manufactura Spode, Staffordshire, cca. 1960, marcat pe suport cu verde sub glazură

40-60

h = 19,5 cm B - 32

130-150

SUITĂ DE FIGURINE ANIMALIERE compusă din opt piese de teracotă presată, pictată și glazurată, execuție manuală: bufniță (h = 16 cm), gâscă (16 x 7 cm), lebădă (17 x 8,5 cm), bufniță (h = 12 cm), delfin (l = 19 cm), broască țestoasă (l = 16 cm), boboc de rață (l = 8,5cm), broscuță țestoasă (l = 4 cm)

B. Arta Decorativa Diverse B - 33

65-80

CEAS PANDANTIV cu cadran metalic, orele cu cifre romane în cartușe, indicatoare Breguet, mecanism funcțional montat între două monede Maria Theresa datate 1780 D = 4 cm B - 34 SFEȘNIC din alamă argintată având trei brațe arcuite montate într-o sferă pe bază circulară

h = 17,5 cm

45-70

B - 35

85-100

PIESĂ RELIGIOASĂ medalion circular din alamă ștanțată cu profilul Sfintei Fecioare montat pe o placă de onix cu ornamente de alamă în stil Ludovic XVI 14,7 x 7,3 x 1 cm

B - 36

55-60

TAVĂ dreptunghiulară, din lemn având două mânere strunjite consolidate cu alamă și platoul pictat diletant cu profil de fată împodobită cu maci

44 x 32,5 cm B - 37

280-350

SET PENTRU CAFEA CHRISTOFLE compus dintr-o cafetieră (h = 16 cm), o zaharniță (h = 7,6 cm) și o cană pentru lapte (h = 10,5 cm) în formă de bulb din alamă argintată având mânerul cu inele de os, decor gravat ”guilloche” și cartuș pentru monogram, marcate în clar și poanson, sfârșit sec. XIX început sec.XX (cafetiera prezintă o deformare mecanică spre bază)

B - 38 PERECHE DE SOLNIȚE în formă de bol pe trei piciorușe din alamă argintată cu interiorul aurit, marcate în clar și poanson Christofle, început de sec. XX

h = 2,8 cm

12-15

B - 39

45-50

TREI FIGURINE - NETSUKE din os (?) sculptat cu scene erotice

B - 40

55-60

FIGURINĂ mistreț din bronz argintat, patinat, prevăzut cu mici orificii

18 x 5 cm B - 41 WMF Germania DOUĂ POCALE tronconice, din alamă argintată având decor cu cartuș oval cu monogram gravat surmontat de cunună. Prezintă deformări mecanice și uzură medie, cca. 1930

35-40

h = 10,5 cm D. Arta Plastica Artisti contemporani D-1 PAULA CRAIOVEANU (n. 1976 ) NUD ÎN INTERIOR acryl/pânză, semnat pe latura dreaptă în partea de jos (T.A.P.)

600-700

110 x 50 cm

D-2 Onița Mureșan (n. 1965 ) SIMFONIE CROMATICĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.)

450-600

71,5 x 100 cm D-3 IACOB LAZĂR (n. 1931 ) FLORI ulei/pânză, semnat stânga jos; pe verso datat 17 oct. 2004 (T.A.P.)

950-1200

55 x 46,5 cm D-4 AUGUSTIN COSTINESCU (n. 1943 ) FLAȘNETAR ÎN VECHIUL BUCUREȘTI ulei/P.F.L., semnat dreapta sus; intitulat și datat 2009 pe verso (T.A.P.) 50 x 40 cm

750-900

D-5 AUGUSTIN COSTINESCU (n. 1943 ) LA PLAJĂ ulei/P.F.L., semnat dreapta jos (T.A.P.)

650-800

64 x 53 cm

D-6 Dan Cristian Popescu (n. 1935 ) PEISAJ DE TOAMNĂ ulei/pânză, semnat pe șasiu (T.A.P.)

450-500

56 x 60,5 cm D-7 Adriana Catrinel Bădescu (n. 1955 ) ȚĂRM acryl/pânză, semnat, datat 2012 dreapta jos (T.A.P.) 70 x 70 cm

550-700

D-8 PETRE VELICU (n. 1950 ) JOCUL DE ȘAH carioca roșie/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.) 20 x 22,6 cm

350-400

D-9 PETRE VELICU (n. 1950 ) GHICITORI ulei/P.F.L., semnat, datat (19)88 stânga sus (T.A.P.) 14,3 x 37,7 cm

550-700

D - 10 PETRE VELICU (n. 1950 ) NATURĂ STATICĂ ulei/pânză/carton, semnat și datat (19)85 dreapta jos (T.A.P.)

550-700

23,5 x 29,5 cm D - 11 VIOREL NIMIGEANU (n. 1950 ) SUFLET ȘI FLORI ulei/pânză, semnat și datat 2013 dreapta jos (T.A.P.) 50 x 40 cm

450-600

D - 12 MIHAELA NICA CRĂCIUN (n. 1934 ) CASĂ DOBROGEANĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 35,5 x 42 cm

500-600

D - 13 TIMOTEI NEGRESCU (n. 1963 ) PARC ulei/pânză, semnat, datat 2011 dreapta jos (T.A.P.) 27 x 35 cm

350-400

D - 14 ION GRIGORE ( 1940-2016 ) FLORI USCATE ulei/pânză, semnat dreapta jos; pe verso intitulat și semnat (T.A.P.)

600-700

43 x 33,5 cm D - 15 Dorel Petrehuș (n. 1957 ) CĂMEȘĂ acryl și ulei/lemn, semnat dreapta jos; pe verso intitulat și semnat (T.A.P.) 41 x 36,8 cm

350-500

D - 16 Atelier Românesc SF. VARVARA, SF. SOFIA, SF. STELIAN tempera cu ou și foiță de aur/lemn, cu riză de metal comun, sec.XIX (T.A.P.) 38 x 26,8 cm

600-700

D - 17 Atelier Grecesc MAICA DOMNULUI CU PRUNCUL ulei și foiță de aur/lemn, semnat și datat 1874 stânga jos (T.A.P.) 31,5 x 22,4 cm

500-600

D - 18 Atelier Ucrainean SF. MARE IERARH NICOLAE tempera cu ou/lemn, sec. XIX (T.A.P.) 37,5 x 30,7 cm

500-600

D. Arta Plastica Icoane

D - 19 Atelier Românesc NAȘTEREA MÂNTUITORULUI IISUS HRISTOS tempera cu ou/lemn, sec. XIX (T.A.P.) 29,5 x 24,7 cm

400-500

D - 20 Atelier Românesc ARHANGHELUL MIHAIL ȘI SF. PARASCHEVA ulei/lemn, a doua jumătate a sec. XIX; necesită restaurare (T.A.P.) 33,3 x 22,8 cm

250-300

D - 21 Atelier Românesc SF. DUMITRU tempera grasă și foiță de aur/lemn, sec XIX (T.A.P.) 71,8 x 42,7 cm

1100-1400

D - 22 Atelier Românesc ÎNVIEREA ulei/lemn, sec XIX (T.A.P.) 94 x 67,8 cm (în tondo)

D - 23 Atelier Transilvan SF. GHEORGHE ulei/lemn, cu ramă originală din lemn sculptat și colorat policrom (T.A.P.)

37,8 x 28,5 cm

950-1100

300-400

D - 24 Atelier Rusesc MAICA DOMNULUI ORANTĂ tempera cu ou/foiță de aur/lemn, început de sec. XIX 70 x 54 cm

2200-2500

D. Arta Plastica Grafica, acuarela D - 25 IOSIF ROSENBLUT ( 1894-1975 ) NATURĂ STATICĂ CU VASE creion, tempera și pastel/carton subțire colorat, semnat dreapta jos (T.A.P.) 33,5 x 40,3 cm

400-500

D - 26 GHEORGHE BARBIERI ( 1891-1957 ) GEAMIE LA MANGALIA tuș/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.) 27 x 36 cm

400-600

D - 27 GEORGE CHIROVICI ( 1883-1968 ) CU LUCRUL ÎN FAȚA CASEI tuș și acuarelă/hârtie, semnat, localizat Soveja, datat 1930 dreapta jos (T.A.P.)

450-500

59,5 x 47 cm D - 28 GHEORGHE VÂNĂTORU ( 1905-1983 ) ÎN ATELIER baiț cu penița și laviu/hârtie, semnat, cu dedicație olografă și datat (19)45 dreapta jos (T.A.P.) 27,5 x 18,7 cm

200-300

D - 29 EUGEN CRĂCIUN ( 1922-2001 ) PEISAJ DIN TULCEA tempera/hârtie, semnat, datat 1956 dreapta jos (T.A.P.) 34,5 x 43 cm

500-600

D - 30 NICOLAE VERMONT ( 1866-1932 ) AUREL VLAICU PE CATAFALC creion și accente de pastel alb/hârtie, semnat dreapta jos, intitulat și localizat stânga jos; pe verso autentificare de Zoe Vermont. Provine din colecția Severin (T.A.P.) 21,7 x 16,2 cm

650-800

D - 31 VASILE GRIGORE ( 1935-2012 ) ACORD ÎN ROȘU ȘI GALBEN tempera/hârtie, semnat, intitulat și datat mai 2001 dreapta jos (T.A.P.)

200-300

47 x 31,5 cm

D - 32 AUREL COJAN ( 1914-2005 ) ATITUDINI creion și tuș/hârtie, semnat și datat 16 oct. (19)54 stânga jos (T.A.P.) 27 x 32 cm

300-400

D - 33 ION IRIMESCU ( 1903-2005 ) STUDIU DE NUD tuș/hârtie, semnat dreapta sus cu pastă albastră, datat 1996 stânga sus cu pastă albastră; pe verso ”Nud așezat”, semnat, datat 1997 în partea de sus a imaginii (T.A.P.)

250-400

25,7 x 18 cm

D - 34 MARCEL CHIRNOAGĂ ( 1930-2008 ) DRAC MELANCOLIC ȘI DRĂCOAICE acvaforte/hârtie, exemplar de artist, intitulat stânga jos, semnat dreapta jos sub imagine (T.A.P.) 38 x 27 cm

300-400

D - 35 MARCEL CHIRNOAGĂ ( 1930-2008 ) MARELE CAVALER acvaforte/hârtie, intitulat și semnat stânga jos (T.A.P.) 72 x 61,5 cm

500-600

D - 36 Miron Constantinescu ( 1902-1998 ) PE MALUL DUNĂRII acuarelă/hârtie, semnat, datat 1940 dreapta jos (T.A.P.)

250-300

37 x 58 cm D - 37 Miron Constantinescu ( 1902-1998 ) CASE LA RÂȘNOV tuș cu penița și laviu/hârtie, semnat, datat (1)945, localizat stânga jos (T.A.P.) 42 x 33 cm

D - 40 RODICA MANIU ( 1892-1958 ) BALCIC acuarelă/hârtie, semnat dreapta jos (T.A.P.) 29,5 x 46,5 cm

300-350

1000-1200

D - 41 RUDOLF SCHWEITZER-CUMPĂNA ( 18861975 ) CASA PĂDURARULUI acuarelă/hârtie, semnat și datat 1919 dreapta jos (T.A.P.)

750-900

40,5 x 46 cm D - 42 SORIN IONESCU ( 1913-1999 ) CRÂNG tuș laviu/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.) 37,5 x 27 cm

300-400

D - 43 SORIN IONESCU ( 1913-1999 ) PEISAJ DOBROGEAN tuș laviu/hârtie, semnat stânga jos (T.A.P.) 26,5 x 45,5 cm

300-400

D - 44 HRANDT AVACHIAN ( 1900-1990 ) TURC LA BAZARGIC tuș laviu/hârtie, semnat, localizat Bazargic, datat (1)925 stânga jos (T.A.P.) 33,8 x 24,4 cm

300-400

D. Arta Plastica Pictura D - 45 SAMUEL BOGDANOVICI HORĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 69 x 49 cm

550-700

D - 46 IOSIF STEURER ( 1885-1971 ) DIMINEAȚĂ DE TOAMNĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 43,3 x 43 cm

550-700

D - 47 PARTOG VARTANIAN ( 1898-1954 ) PERIFERIE ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.) 49 x 70 cm

750-900

D - 48 AURELIA MARIA FRÂNCULESCU ( 1922-? ) CALE ulei/carton, semnat în pastă dreapta jos cu gri; pe verso intitulat, semnat și cu adresa artistei (T.A.P.) 59 x 49 cm

550-600

D - 49 MIȘU (MIHAIL) TEIȘANU ( 1883-1943 ) APUS DE SOARE ulei/pânză/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

300-400

31 x 25 cm D - 50 LEON ALEXANDRU BIJU ( 1880-1970 ) NATURĂ STATICĂ CU ICOANĂ ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

60 x 49,7 cm

1000-1200

D - 51 GEORGE ȘTEFĂNESCU ( 1914-2007 ) VAS CU CRĂIȚE ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 60,5 x 49,4 cm

450-600

D - 52 GEORGE ȘTEFĂNESCU ( 1914-2007 ) VAS CU CÂRCIUMĂRESE ulei/placaj, semnat dreapta sus; pe verso dedicație și semnătura artistului (T.A.P.) 41 x 29,8 cm

400-500

D - 53 ION MARINESCU VÂLSAN ( 1866-1935 ) PEISAJ PE MALUL LACULUI ulei/pânză/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

450-600

31,5 x 53 cm D - 54 DIMITRIE SERAFIM ( 1862-1931 ) FLORĂREASĂ ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

600-700

40 x 25 cm

D - 55 MARIA CIURDEA STEURER ( 1878-1967 ) TÂNĂRĂ CU TURBAN VIOLET ulei/pânză, semnat, datat 1916 dreapta jos (T.A.P.) 38,9 x 50 cm

600-700

D - 56 STOICA DUMITRESCU ( 1886-1956 ) LA SFAT CU AVRAM IANCU ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 68 x 98 cm D - 57 SPIRU VERGULESCU ( 1934-2007 ) PATISERIE LA INTRARE ÎN PLUMBUITA ulei/P.F.L., semnat, datat (19)92 stânga jos; lucrarea a participat la Expoziția personală - Cercul Militar, 1993 (T.A.P.)

1100-1300

900-1400

46 x 51 cm D - 58 MARCEL OLINESCU ( 1896-1992 ) CAP DE STUDIU ulei/carton, semnat dreapta sus; pe verso etichetă de la Salonul de toamnă 1932 (T.A.P.)

900-1200

48 x 34,3 cm

D - 59 VASILE SAVONEA ( 1932-2001 ) IARNA ÎN PĂDURE ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 33,4 x 27,4 cm

250-300

D - 60 DAN BĂJENARU ( 1900-1988 ) VELIERE ÎN RADA PORTULUI ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 49,3 x 64,7 cm

800-900

D - 61 ALEXANDRU MOSCU ( 1896-1979 ) PEISAJ LA VĂRATEC ulei/pânză, semnat dreapta jos; pe verso intitulat și cu o dedicație datată 1961 pe cartonul de protecție (T.A.P.)

43 x 50 cm

1200-1400

D - 62 ION CRISTIAN POPESCU (PIC) VAS CU FLORI ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.) 22, 3 x 30,6 cm

350--400

D - 63 Gino von Finetti ( 1877-1955 ) CĂLĂREȚI PE DEAL ulei/pânză, semnat dreapta jos (T.A.P.) 55 x 70 cm

750-900

D - 64 ION POPESCU NEGRENI ( 1907-2001 ) MĂRIUCA ulei/carton, semnat, datat (19)50 central în partea de jos; pe verso portret feminin (T.A.P.)

1100-1500

44,5 x 33,3 cm

D - 65 ION POPESCU NEGRENI ( 1907-2001 ) PETUNII ALBASTRE ulei/carton, semnat și datat (19)39 stânga jos; lucrarea necesită ușoară restaurare (T.A.P.)

1100-1400

34,5 x 45,2 cm D - 66 ION POPESCU NEGRENI ( 1907-2001 ) ÎNSERARE ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

1600-1800

49,5 x 60,5 cm D - 67 ION POPESCU NEGRENI ( 1907-2001 ) PEISAJ DOBROGEAN ulei/carton, semnat, datat (19)39 stânga jos (T.A.P.) 34,3 x 45,4 cm

1100-1400

D - 68 ION POPESCU NEGRENI ( 1907-2001 ) GOSPODINE ulei/carton, semnat dreapta jos Ion Popescu (T.A.P.)

1300-1700

43 x 52,3 cm D - 69 ION POPESCU NEGRENI ( 1907-2001 ) SOMNUL ulei/carton, semnat dreapta jos I. Popescu; pe verso eboșată o compoziție ”La plaja” (T.A.P.)

1300-1600

34,5 x 45,7 cm D - 70 Emilian Lăzărescu ( 1878-1934 ) ATACUL DE LA SMÂRDAN ulei/pânză, semnat, datat 1903 stânga jos; o altă variantă a lucrării este reprodusă în Buletinul Muzeului Militar Național, nr. 5-6, anul III, 1939-1940, pag. 145 (T.A.P.) 83,5 x 127 cm

8500-10000

D - 71 STAVRU TARASOV ( 1883-1961 ) PESCARI LA MALUL MĂRII ulei/pânză cu marginile consolidate, semnat dreapta jos (T.A.P.) 41,8 x 93,5 cm

800-900

D - 72 ION PACEA ( 1924-1999 ) NATURĂ MOARTĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos; pe verso etichetă U.A.P. (T.A.P.)

1800-2000

50 x 61 cm

D - 73 VASILE GRIGORE ( 1935-2012 ) NUD PE CANAPEA ulei/pânză, semnat dreapta jos, databilă între anii (19)70 - (19)80 (T.A.P.) 66,5 x 53,5 cm

1700-2200

D - 74 VIRGILIU DEMETRESCU DUVAL ( 1930-2005 ) PEISAJ ITALIAN ulei/pânză, provine din colecția familiei (T.A.P.) 50 x 70 cm

600-900

D - 75 VIRGILIU DEMETRESCU DUVAL ( 1930-2005 ) CATEDRALA DIN ROUEN ulei/pânză, semnat lateral dreapta jos (T.A.P.) 100 x 70 cm

1200-1500

D - 76 PAUL SCORȚESCU ( 1895-1976 ) COLȚ DIN SIGHIȘOARA ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 72 x 50,5 cm

1900-2400

D - 77 IOAN PAPAZOGLU ( 1904-1988 ) ÎNCEPUTUL VERII ulei/pânză, semnat, datat 1980 dreapta jos (T.A.P.) 34,7 x 45,7 cm

600-700

D - 78 SEVER BURADA (BURADESCU) ( 1896-1968 ) PEISAJ CU CĂSUȚĂ ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.) 15 x 20,5 cm

250-300

D - 79 SEVER BURADA (BURADESCU) ( 1896-1968 ) LA BALCIC ulei/pânză cu marginile consolidate, semnat dreapta jos; pe verso ”Portret de tânără” (fragment) (T.A.P.) 38 x 60 cm

1200-1400

D - 80 SEVER BURADA (BURADESCU) ( 1896-1968 ) MERE ROȘII ulei/pânză/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 22,8 x 33,5 cm

450-600

D - 81 SEVER BURADA (BURADESCU) ( 1896-1968 ) AUTOPORTRET ulei/carton, semnătură greu lizibilă dreapta jos (T.A.P.)

600-700

46 x 32,5 cm

D - 82 TACHE PAPATRIANDAFIL ( 1903-1951 ) STRADĂ DOBROGEANĂ ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.) 49 x 68,5 cm

900-1100

D - 83 Lucia Rechenberg DOAMNĂ ÎN ROCHIE DE BAL ulei/pânză, semnat stânga sus (T.A.P.) 50 x 35,5 cm

550-600

D - 84 MIHAIL GAVRILOV ( 1899-1968 ) DRUMUL SPRE CASĂ ulei/pânză/carton, semnat și datat 1938 dreapta jos (T.A.P.)

550-700

61,5 x 49,5 cm

D - 85 FRANCISC BARTOK ( 1937-1987 ) ARLECHIN ulei/P.F.L., semnat, datat (19)75 dreapta jos (T.A.P.)

350-500

28 x 25 cm D - 86 SAMUEL MÜTZNER ( 1884-1959 ) ÎN BAZAR ulei/carton, semnat dreapta jos cu inițiale (T.A.P.)

1300-1500

22 x 15,8 cm

D - 87 SAMUEL MÜTZNER ( 1884-1959 ) COMPOZIȚIE CU NUDURI ÎN INTERIOR ulei/pânză, semnat, datat (19)37 dreapta jos (T.A.P.)

7500-9000

66,3 x 63,5 cm D - 88 GEORGE CATARGI ( 1894-1963 ) DRUM LÂNGĂ MARE ulei/carton, semnat stânga jos (T.A.P.)

500-600

29,5 x 39 cm D - 89 IPOLIT STRÂMBULESCU (STRÂMBU) ( 18711934 ) BALCIC ulei/carton, semnat și datat 1914 stânga jos (T.A.P.) 41,5 x 52,5 cm

3600-4500

D - 90 NICOLAE VERMONT ( 1866-1932 ) HORĂ ulei/pânză, semnat, datat 1910 în partea de jos, spre dreapta (T.A.P.)

2000-2600

41,5 x 64 cm (în tondo) D - 91 NICOLAE VERMONT ( 1866-1932 ) PE GÂNDURI ulei/pânză, semnat și datat 1918 stânga jos (T.A.P.) 50 x 60 cm

5500-6500

D - 92 NICOLAE VERMONT ( 1866-1932 ) NAVE ÎN PORT ulei/carton, semnat, datat 1913 dreapta jos (T.A.P.)

1100-1500

25 x 36 cm D - 93 Margareta Grossman ( 1904-1945 ) NATURĂ STATICĂ CU UMBRELĂ ȘI ACUARELE ulei/carton, semnat și datat (1)931 dreapta jos; pe verso ”Femeie în verde” (T.A.P.) 60,8 x 45,8 cm

950-1200

D - 94 Margareta Grossman ( 1904-1945 ) PEISAJ CU MOSCHEE ulei/carton, semnat și datat (1)931 dreapta jos; pe verso pastel ”San Marco” (T.A.P.)

850-1000

57,8 x 80 cm

D - 95 OCTAV BĂNCILĂ ( 1872-1944 ) FEMEIE CU LUCRUL DE MÂNĂ ulei/pânză, semnat stânga jos (T.A.P.)

4500-5000

53,8 x 43,2 cm

D - 96 ILEANA RĂDULESCU ( 1909-1981 ) PEISAJ DE IARNĂ ulei/pânză, semnat, datat (19)70 dreapta jos (T.A.P.)

600-700

46 x 55 cm D - 97 CORNELIU BABA ( 1906-1997 ) AUTOPORTRET DIN TINEREȚE ulei/pânză, semnat, datat (1)925 stânga jos; lucrarea a fost restaurată (T.A.P.) 32 x 26,5 cm

6500-8000

D - 98 CORNELIU BABA ( 1906-1997 ) AUTOPORTRET CU BERETĂ ulei/carton subțire, semnat și datat (19)82 dreapta jos (T.A.P.) 26,3 x 20,7 cm

8600-10000

D - 99 DUMITRU GHIAȚĂ ( 1888-1972 ) CASĂ ȚĂRĂNEASCĂ ulei/pânză, semnat dreapta jos; necesită restaurare (T.A.P.)

22 x 29,7 cm

1100-1400

D - 100 THEODOR PALLADY ( 1871-1956 ) PEISAJ PE SENA ulei/carton, semnat dreapta jos (T.A.P.)

12000-13000

30 x 37,8 cm D - 101 SPIRU CHINTILĂ ( 1921-1985 ) PEISAJ DE IARNĂ ulei/P.F.L., semnat dreapta jos (T.A.P.) 20 x 34 cm

700-900