ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013

Την περασμένη Παρασκευή ΓΝΩΜΗ/ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Οι τυχεροί των «εισιτηρίων διαρκείας» 27 Σεπτεμβρίου 2013 εκπρόσωποι της ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσού και της «ΓΝΩΜΗΣ» συναντήθηκαν στα γραφεία της «θαλασσί» εταιρείας, στην πλατεία Βρούχου, και προχώρησαν στην κλήρωση των τριών «εισιτηρίων διαρκείας» που δίνει η εφημερίδα μας στους αναγνώστες της για τα παιχνίδια του πρωταθλήματος της αγαπημένης μας ομάδας μπάσκετ. Από την πλευρά της ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός βρέθηκαν, ο διευθυντής της Γιώργος Γκοτζογιάννης, η διευθύντρια μάρκετιγκ της

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

ΚΑΕ Αλεξία Ροϊνιώτη και εκ μέρους της εφημερίδας μας, ο Λουκάς Τσοπανάκης, ιδιοκτήτης και ο δημοσιογράφος Γιώργος Αθανασίου, υπεύθυνος του αθλητικού τμήματος. Μετά από τη διαδικασία η κλήρωση ανέδειξε νικητές τους εξής αναγνώστες: -Νίκο Τσαλώλη -Φώτη Μπάμπο -Ποσειδώνα Καλαμπόκη Οι τρεις τυχεροί θα ενημερωθούν σήμερα για το πώς θα πάρουν από την ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός τα μπλοκ διαρκείας και τους περιμένει μια έκλπηξη

Έδειξε καλά στοιχεία με ΠΑΟ και Ελληνικό!

Αδιαμφισβήτητα οι δύο ομάδες έχουν διαφορετικούς στόχους στο φετινό πρωτάθλημα αφού ο Παναθηναϊκός είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας, ενώ ο Ιπποκράτης είναι μια νεοφώτιστη ομάδα στην Α1. Παρόλο αυτά η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του νησιού της Κω έδειξε για άλλη μια φορά τον λόγο που την οδήγησε στα σαλόνια της μεγάλης κατηγορίας αφού με κατάθεση ψυχής στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε να κοιτάξει στο μάτια τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό και να ηττηθεί τελικά με 59-67. Εντυπωσιακή η παρουσία του κόσμου που έδειξε με το καλημέρα να αγκαλιάζει το τουρνουά «Χάρης Πασσανικολάκης» αλλά και την ομάδα του Ιπποκράτη. Παρών φυσικά στο γήπεδο και ο σύνδεσμος φιλάθλων του Παναθηναϊκού στο νησί που έδωσε ένα ξεχωριστό «χρώμα» στο ματς. Εικόνα Με μια εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας άμυνα από «ατσάλι» και καθαρό μυαλό στην επίθεση ο Ιπποκράτης κατάφερε να είναι στο πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 14-13 ενώ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου το ματς ήταν στην ισοπαλία (28-28). Με την έναρξη του αγώνα η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη έχοντας αρκετή ενέργεια στον αμυντικό τομέα και βρίσκοντας τις λύσεις επιθετικά απ' τις Κεχαγιά και Ρασίντ έδειξε ότι δεν θα παραδοθεί εύκολα εκμεταλλευόμενη και την επιθετική δυστοκία του Παναθηναϊκού. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες» ανέβασαν ρυθμό και προσπάθησαν να περάσουν μπροστά στο σκορ όμως και πάλι η «σφιχτή» άμυνα του Ιπποκράτη τις κράτησε σε χαμηλό σκορ ενώ ανέλαβαν δράση Ισκιόγλου και Χελιώτη στον επιθετικό τομέα. Όπως ήταν αναμενόμενο ο Παναθηναικός πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος την Ντέλβα αλλά και τις Κοσμά και Καλέντζου να σκοράρουν κατάφερε όχι μόνο να δυσκολέψει τον Ιπποκράτη στον επιθετικό τομέα αλλά και να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 38-50 παί-

ζοντας στο τελευταίο τρίλεπτο μπάσκετ για σεμινάριο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ρόλο της Ντέλβα ανέλαβε η Κοσμά με την αθλήτρια του Παναθηναικού να σκοράρει κατά βούληση και τον Παναθηναικού να διατηρεί το προβάδισμα. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ο Ιπποκράτης όπως μας έχει συνηθίσει και στα φιλικά ανέβασε την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση και παίρνοντας πόντους απ' τις Κεχαγιά, Ισκιόγλου και Ρασίντ κατάφερε να μαζέψει την διαφορά χάνοντας τελικά με 59-67. Τα δεκάλεπτα: 14-13, 28-28, 38-50, 5967 Διαιτητές: Παπαθανασίου- ΤσαρούχαΚάρδαρης ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης- Παππούλης- Δανελλάκη): Χελιώτη 12, Σβύνου, Πατμίου 2, Ρασίντ 13, Κουφογιάννη 4, Σαράγια 3, Ισκιόγλου 14, Δρεττάκη 2, Κεχαγιά 9. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα-Χατζηδάκη-Γιαννουλάκης): Καλέντζου 9(1), Γέμελος 2, Μαγκλάρα 6, Χριστινάκη, Κοσμά 27(2), Σλούκα 2, Δίελα 2, Χρονοπούλου, Καβάσιλα 4, Ντέλβα 11, Θεολόγου 4. ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ Δίνοντας τον καλύτερο τους εαυτό για

25λεπτα τα κορίτσια του Ιπποκράτη δυσκόλεψαν αρκετά μια απ' τις διεκδικήτριες του τίτλου (Eλληνικό), ωστόσο η κούραση στο τέλος, και το πρόβλημα στην επίθεση δεν επέτρεψαν στην ομάδα του νησιού μας να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ήταν εξαιρετική με τις Τζόνσον και Σταμάτη να σκοράρουν κατά βούληση και με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο κατάφεραν να φτάσουν στο 50-70 παίρνοντας έτσι τη νίκη στο ματς που ολοκλήρωσε το τουρνουά «Χάρης Πασσανικολάκης». Mετά το τέλος του αγώνα ακολούθησε η τελετή λήξης. Ο Παναθηναικός ήταν η ομάδα που κατέκτησε την πρώτη θέση του τουρνουά έχοντας δύο νίκες, το Ελληνικό την δεύτερη θέση και η ομάδα μας την τρίτη. Τα αναμνηστικά διπλώματα σε Ιπποκράτη και Ελληνικό έδωσαν εκ μέρους της δημοτικής αρχής οι αντιδήμαρχοι Κω Αντώνης Γιωργαράς και Θεοδόσης Νικηταράς ενώ τον Παναθηναικό βράβευσε ο πρώην υφυπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού Γιώργος Νικητιάδης. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το παρών σε όλα τα παιχνίδια του τουρνουά έδωσε ο γιος του αείμνηστου Χάρη Πασσανικολάκη, Γιώργος, ο οποίος στην διάρκεια της τελε-

τής λήξης φανερά συγκινημένος ευχαρίστησε την διοικούσα επιτροπή του γυναικείου τμήματος και ιδιαίτερα την Ελένη Δρεττάκη για την πρωτοβουλία το τουρνουά να φέρει το όνομα του πατέρα του ενώ τόνισε ότι εκείνος και η οικογένεια του θα βοηθούν πάντα όσο μπορούν τον σύλλογο. Εικόνα Αρκετά μουδιασμένος ξεκίνησε ο Ιπποκράτης που είχε πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι με το Ελληνικό να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει προβάδισμα στο σκορ μέχρι και με 8 πόντους (4-12). Από εκείνο το σημείο το πάθος στον αμυντικό τομέα και το καθαρό μυαλό στην επίθεση με Ρασίντ, Χελιώτη και Κεχαγιά επέτρεψε στην ομάδα να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-14). Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ιπποκράτης έχοντας σε πολύ καλή ημέρα την Χελιώτη ήταν κοντά στο σκορ με την ομάδα μάλιστα να προηγείται και κάποια στιγμή με 18-17 με τη Νικολαίδου να αναλαμβάνει δράση από πλευράς Ελληνικού. Ο Ιπποκράτης κόλλησε στον επιθετικό τομέα αλλά παρόλο αυτά με σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα, έμεινε κοντά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (22-24). Το δεκάλεπτο της Τζόνσον. Η Αμερικανίδα του Ελληνικού έκανε ότι ήθελε στην τρίτη περίοδο κάτω απ' το καλάθι και με συνεχόμενους πόντους της η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη πήρε διαφορά στο σκορ (38-47). Ο Ιπποκράτης απ' την άλλη έβρισκε λύσεις επιθετικά μόνο απ' τη Ρασίντ, έχοντας όμως αρκετά χαμένα σουτ απ' τις υπόλοιπες. Με το Ελληνικό να πιέζει ασφυκτικά στην άμυνα, τον Ιπποκράτη να μην μπορεί να σκοράρει με ευκολία και την Τζόνσον να δίνει την σκυτάλη στην Σταμάτη στον επιθετικό τομέα οι φιλοξενούμενες αύξησαν την διαφορά στο σκορ φτάνοντας τελικά στη νίκη με 50-70. Τα δεκάλεπτα: 13-14, 22-24,38-47,50-70. Διαιτητές: Παπαβασιλείου, Τσαρούχα, Κάρδαρης. * Πολυτιμότερη αθλήτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η Αφροδίτη Κοσμά του Παναθηναϊκού.