Page 23

23

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013

Πάττας ο «λυτρωτής» ! Με τον Τηλέμαχο Πάττα να σκοράρει και να «λυτρώνει» την ομάδα του, ο Κολοσσός Κάστρου έκαμψε δύσκολα με 1-0 το εμπόδιο της αξιόμαχης Δόξας Ψίνθου! Καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η γηπεδούχος ομάδα του Κολοσσού Κάστρου, η οποία κυκλοφορούσε καλά την μπάλα στον χώρο του κέντρου και είχε την μερίδα του λέοντος όσον αφορά τις προσωπικές μονομαχίες. Οι «κίτρινοι», απειλούσαν συνεχώς την εστία του Τόππου και στο 20’ άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα μετά από πάσα του Βαρέλη, ο Πάττας μπήκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά και με όμορφο πλασέ, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων για το 1-0. Απο κει και έπειτα, η Δόξα ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και παρότι προσπαθούσε να πιέσει την αντίπαλη άμυνα, δεν έβρισκε διαδρόμους για να την διασπάσει με το ημίχρονο να «κλείνει» υπέρ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη, το ματς ήταν μονόλογος. Αυτό, γιατι η Δόξα μπήκε πολύ παθιασμένη στο γήπεδο και από την πρώτη στιγμή κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες κυρίως με τον Ορφανό Β., τις οποίες παράλληλα δεν μπορούσε να μετουσιώσει σε γκολ. Στο 61’, ο Κολοσσός παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Πάττας αστόχησε από θέση τετ-α-τετ , στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.Λίγα λεπτά αργότερα και μετά από

εκτέλεση φάουλ του Ορφανού Β. , οι Ψινθενοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή υποστηρίζοντας πως η μπάλα πέρασε την γραμμή μετά την πρόσκρουση της στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Πατσιόπουλο να δίνει συνέχεια στο ματς. Στην συνέχεια της φάσης και στην αντεπίθεση, ο Κιλασίν συγκρούστηκε με τον Αγγελάκη στον αέρα με αποτέλεσμα η μύτη του πρώτου να σπάσει και να ματώσει αρκετά. Στην εν λόγω στιγμή, ο Κωστομοίρης Γ. δέχ-

1

0

ΚΟΛΟΣ.ΚΑΣΤΡΟΥ

ΔΟΞΑ ΨΙΝΘΟΥ

Καστανάκης Καραγιάννης Μαννάκης Φασάκης Έλληνας Θεοδώρου Αγγελάκης Διακοναστάσης Βαρέλης Κοσμάς Πάττας

Τόππος Κυριαζής Τσούλλος Κωστομοίρης Μπαρμπαντώνης, Κιλασίν Μπατέστας Πλύγκος Οχτάρας Ορφανός Β. Ορφανός Δ.

Αλλαγές

Αλλαγές

D D D

Καραγιάννης 45’ Σαββίδης Βαρέλης 63’ Χατζησάββας Κοσμάς 89’ Πόγιας

D D D

Τσούλλος 80’ Καλόψυχος Κωστομοίρης 69’ Στελλάς Π. Πλύγκος 65’ Τσοπάνογλου

θηκε την κόκκινη του Πατσιόπουλου για διαμαρτυρία. Στα τελευταία λεπτά, οι «βυσσινί» δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι και παρότι πίεζαν αρκετά, δεν κατάφεραν να φτιάξουν ευκαιρίες για γκολ με αποτέλεσμα να ηττηθούν στη πρώτη φετινή τους «έξοδο». Διακριθέντες Aπό πλευράς Κολοσσού ξεχώρισαν οι Διακοναστάσης, Φασάκης και Αγγελάκης ενώ από την Δόξα άρεσαν οι Κιλασίν, Ορφανός Β. και Πλύγκος για όσο αγωνίστηκε Διαιτησία Με αρκετά λάθη η διαιτησία των Πατσιόπουλου, Καρκαλιανίδη και Διακοφιλιππή Μετά το παιχνίδι οι δυο προπονητές δήλωσαν στην Α.Γ. : Κώστας Πάττας: Έγινε ένα καλό παιχνίδι και οι παίκτες μου ήθελαν πολύ την νίκη.Ξεκινήσαμε καλά αλλά μετά δώσαμε το δικαίωμα

στην Δόξα να μας πιέσει, παρόλο που δεν έκανε ευκαιρίες.Παρόλα αυτά, είχαμε τα ψυχικά αποθέματα και συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια τους.Εύχομαι καλή σεζόν στην Δόξα η οποία μας δυσκόλεψε πολύ. Σπύρος Αγγελόπουλος: H ομάδα μου έπαιξε πάρα πολύ καλά, τόσο στο πρώτο ημίχρονο που παρά το γκολ που δεχθήκαμε από δικό μας λάθος, δεν απειληθήκαμε αρκετά, αλλά ειδικότερα στο δεύτερο παίξαμε όπως έπρεπε. Στην επανάληψη, είχαμε καθολική υπεροχή, η ομάδα δουλεύει πολύ καλά τον τελευταίο μήνα και πιστεύω ότι θα πάμε ακόμη καλύτερα.Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα, το αποτέλεσμα μας αδικεί αλλά δυστυχώς όποιος δεν βάζει γκολ, δεν κερδίζει. Εύχομαι καλή πορεία στον Κολοσσό.

Ανατροπή και νίκη με Θεοδοσίου! Με τον Άκη Θεοδοσίου να βρίσκει δίχτυα δυο φορές και τον Καραμπάτζο να σκοράρει άλλη μια, οι Ιππότες πέτυχαν την παρθενική νίκη στην σύγχρονη Ιστορία τους στην Α’ κατηγορία, κάμπτοντας την αντίσταση του Διαγόρα Βατίου και ανατρέποντας το εις βάρος τους 0-1. Οι γηπεδούχοι πατούσαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και από την πρώτη στιγμή έδειξαν πως ήθελαν πολύ το τρίποντο που θα τους έδινε άλλη ψυχολογία για την συνέχεια του πρωταθλήματος, κόντρα σε έναν αντίπαλο που έδειξε αρκετά νωθρός για ακόμα ένα ματς και έχει τους ίδιους στόχους με την ομάδα της Παλιάς Πόλης. Ο Αλιάι ήταν πολύ επικίνδυνος για τα αντίπαλα καρέ και δεν ήταν λίγες οι φορές που ταλαιπώρησε αισθητά την αντίπαλη άμυνα, τόσο με την ταχύτητα του όσο και με τις κάθετες πάσες με τις οποίες τροφοδοτούσε τους επιθετικούς. Στο 10’, ο νεαρός μεσοεπιθετικός, προσπάθησε να βρει τον Καραμπάτζο αλλά ο Ζωάννου έκοψε σωτήρια την μπάλα ενώ στο 17’ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν τον γκολκίπερ των γηπεδούχων. Συγκεκριμένα, ο Παπαδόπουλος σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε άουτ. Οι Ιππότες ανέβασαν κάπως στροφές μετά το 25’ και απείλησαν ξανά με κεφαλιά του Χατζηκαλημέρη στο 26’ και με τον ίδιο τρόπο στο 28’, αυτή τη φορά από προσπά-

στο ματς.Ο Θεοδοσίου, στο 79’ με πανέμορφο σούτ, έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, γράφοντας το τελικό 3-1. Διακριθέντες: Από πλευράς νικητών άρεσαν οι Θεοδοσίου, Αλιάι και Καραμπάτζος ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος, Ζουρούδης και Κώστας. Διαιτησία Καλή η διαιτησία των Χαρισμανίδη, Τσιγάρα και Μοσχάτου

θεια του Πλαγγέντη. Το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες, με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν αρκετή υπεροχή και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Στην επανάληψη, οι Βατενοί αιφνιδίασαν τους Ιππότες αφού σε μια ανύποπτη φάση, μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ήταν στο 51’ όταν μετά από σέντρα του Χρήστου Κώστα, ο Παπαδόπουλος με ωραίο σούτ, «εκτέλεσε» τον Ζωγράφο και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του για το 0-1. Η ομάδα του Γιάννη Καμπούρη, δεν μπόρεσε όμως να διαχειριστεί το προβάδισμα της και λίγα λεπτά αργότερα μετά από φάση που δημιούργησε ο διαρκώς επικίνδυνος, Ντούτσε Αλιάι, οι Ιππότες κατάφεραν

να ισοφαρίσουν.Συγκεκριμένα, μετά από πάσα του ταχύτατου μέσου, ο Θεοδοσίου δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να φέρει το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1. Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Διαγόρα, στο 72’ ήταν η σειρά του Καραμπάτζου να χριστεί σκόρερ.Μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και σούτ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αναστασά και έκανε το 21, καταφέρνοντας μάλιστα την ολική ανατροπή για την ομάδα του.Η ομάδα του Γιάννη Λορέντζου, δεν σταμάτησε εκεί και με ακόμη ένα τέρμα λίγα λεπτά μετά την επίτευξη του προηγούμενου από τον Καραμπάτζο, έβαλε «ταφόπλακα» στις όποιες ελπίδες του Διαγόρα Βατίου για κάτι καλό