Page 22

22

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013

Μια νέα, νικηφόρα αρχή για τη Ρόδο Με τους καλύτερους δυνατούς οιωνούς ξεκίνησε η νέα σεζόν για την ομάδα του Α.Σ Ρόδου, η οποία επικράτησε με 3-1 της Χάλκης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας. Μην ξεχνάμε ότι στην αντίστοιχη «πρώτη» στην περσινή σεζόν τα «Ελάφια» είχαν ηττηθεί με 2-0 από τον Φοίβο, πάλι εντός έδρας και σε καμία περίπτωση δεν είχαν δείξει τη συνοχή που είχαν στο φετινό ξεκίνημα. Το καλό για τα «ελάφια» είναι ότι είδαν αρκετό κόσμο να βρίσκεται στα καθίσματα του «Δημοτικού Σταδίου», δείχνοντας και έμπρακτα τη στήριξή του στο νέο δημιούργημα και στη νέα προσπάθεια. Η αλήθεια είναι ότι η ήττα ήρθε λίγο πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, αφού στην ουσία η Χάλκη πάλεψε για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, ειδικά στο δεύτερο μέρος, όμως κάτι η ποιότητα των γηπεδούχων, κάτι το γεγονός ότι είχαν το μομέντουμ της αναμέτρησης από το πρώτο μέρος, συν ότι είχαν και την τύχη με το μέρος τους και δεν υπήρξε η δυσάρεστη έκπληξη για την ομάδα του Ανδρέα Σταύρου. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο δεύ-

τερο ημίχρονο ακυρώθηκε γκολ για τη Χάλκη ως οφσάιντ. Στο πρώτο ημίχρονο η Ρόδος ξεκίνησε, απόλυτα φυσιολογικά και αναμενόμενα με καλό ρυθμό, καθώς είχε την ψυχολογία, την έδρα και τον κόσμο στο πλευρό της και γενικά στο μεγαλύτερο μέρος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ηταν εμφανές ότι τα «ελάφια» πάταγαν καλύτερα στο γήπεδο από την αγχωμένη αντίπαλό τους, όμως δεν ήταν ουσιαστικά και αποτελεσματικά στην

τελική προσπάθεια. Κάποιες καλές στιγμές υπήρξαν για τη Ρόδο στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως το κάτι το αξιοσημείωτο. Στην επανάληψη η γηπεδούχος ομάδα ήταν και πάλι αυτή που έλεγχε την αναμέτρηση, πλέον όμως ήταν εμφανές ότι είχε μπει πιο αποφασισμένα στο γήπεδο και αυτή η αποφασιστικότητά της ανταμείφθηκε με το άνοιγμα του σκορ. Ηταν στο 55ο λεπτό του ματς όταν μετά από όμορφο συνδυασμό των Αμπελά, Βασιλαράκη

και Καντιμοίρη και με τελικό αποδέκτη τον έμπειρο φορ, έγινε το 10 ύστερα από πολύ δυνατό σουτ του Καντιμοίρη μέσα από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Ιδιοι ήταν οι πρωταγωνιστές και στο δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά ο νεαρός Βασιλαράκης όμως ήταν αυτός που εκτέλεσε τον γκολκίπερ Ντάνυ της Χάλκης με ένα υπέροχο δυνατό σουτ, γράφοντας το 2-0. Σε αυτό το σημείο τα «ελάφια» έδειξαν να ρίχνουν ρυθμό, προφανώς λόγο κούρασης, ίσως και επειδή θεώρησαν τελειωμένο το παιχνίδι και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η φιλοξενούμενη, η οποία ανέβασε «στροφές», κάνοντας το 2-1 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαλαζάρου. Προηγουμένως, ο σκόρερ είχε ανατραπεί από τον Νικηταρά και αφού ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι σε σουτ που έκανε στην εστία του Μαλάμη. Στο τέλος της αναμέτρησης ήρθε και το ακυρωθέν γκολ της Χάλκης, όταν ο κινητικότατος Παπαλαζάρου σκόραρε από κοντά, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Τελικά η Ρόδος κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη στο 92ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του

Γιώργου Καντιμοίρη, ύστερα από πάσα του Αθηναίου. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Καντιμοίρης, Βασιλαράκης, Νικηταράς, ενώ για τους φιλοξενούμενους καλύτεροι ήταν οι Παπαλαζάρου , Ψαράς και Ντούπης. Δίχως προβλήματα η διαιτησία των κ. Αντωνά, Ατσικνούδα, Πέρου, καθώς τα πήγαν καλά στο παιχνίδι.

3

1

α.σ. ΡΟΔΟΣ

Α.Σ Χάλκη

Μαλάμης Νικηταράς Καμπούρης Καντιμοίρης Σ. Αθανασίου Κουρέτας Γκάιδας Γ. Καντιμοίρης Ευγενικός Βασιλαράκης Αμπελάς

Ντάνυ Βασιλείου Σπύρου Κουτσόγουλας Μερκάι Ψαράς Ντούπης Παπαστεργής Παπαλαζάρου Καβουκλής Κωστίδης

Πήρε αυτό που ήθελε!

Ο Κλεάνθης παίζοντας έξυπνα κέρδισε 2-0 στην Παστίδα τον Αστέρα Ο Κλεάνθης είχε την επαφή με τα δίχτυα στην Παστίδα και την εκμεταλλεύτηκε κατά τον καλύτερο τρόπο. Νίκησε με 2-0 τον Αστέρα μπαίνοντας με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄Κατηγορίας στο οποίο και φέτος έχει υψηλές βλέψεις. Διαθέτει νεανικό σύνολο αλλά και παίκτες που γνωρίζουν καλά την κατηγορία. Από την άλλη πλευρά τώρα ο Αστέρας ήταν καλύτερος μέχρι την στιγμή που άνοιξε το σκορ. Ο αντίπαλος του λειτούργησε καλά

μέχρι εκείνο το σημείο, πέτυχε δυο σπουδαία γκολ, απέφυγε τον σκόπελο της ισοφάρισης σκοράροντας στην επόμενη φάση και σφραγίζοντας το τρίποντο σε εκτός έδρας παιχνίδι. Ο Αστέρας ήταν πιο δυνατός από το ξεκίνημα του αγώνα και ουσιαστικά απειλήθηκε στην φάση του 2΄. Προσπάθησε να φτάσει στο γκολ που θα άλλαζε την ροή του αγώνα και ίσως του απέφερε κάτι στο τέλος αλλά δεν τα κατάφερε δείχνοντας πώς σημαντικές απουσίες αλλά και ανέτοιμοι παίκτες δεν μπορούν να του προσφέρουν

στην παρούσα φάση. Στο β΄μέρος οι γηπεδούχοι έγιναν ακόμα πιο επιθετικότεροι αλλά το γκολ δεν ερχόταν και άγχωσε τους παίκτες του Γιώργου Ορφανίδη. Την ουσία την είχε ο Κλεάνθης ο οποίος με δυο γκολ στο 70΄και στο 93΄πέτυχε το 0-2 . Εδώ βέβαια συνέβαλε και ο Χειμωνέττος ο οποίος στο 92΄έκανε την απόκρουση του αγώνα αποσοβώντας το 1-1 και δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του να φτάσουν στο 0-2 . ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 2' Ο Παπακωνσταντίνου έκανε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Ροδανάκης η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε. 67' Ο Μεμοτσέλα έκανε το ψη-

λοκρεμαστό σουτ από αριστερά, με την μπάλα να παίρνει τροχιά προς το τέρμα. Ο Πολυμένωφ την έσπρωξε στα δίχτυα, όμως ο β' βοηθός τον συνέλαβε σε θέση οφ σαιντ. 70' Ο Καλημέρης Κ. εκτέλεσε φάουλ σε «κομπίνα» με τον Μήτρου. Μετά από αρκετές κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Γιαννίκο, που βρήκε τον ελεύθερο χώρο κι έκανε το σουτ 0-1. 92΄Ο Καραγιάννης θα βγάλει την σέντρα , ο Μάτσης θα πιάσει την κεφαλιά αλλά ο Χειμωνέττος θα κάνει την απόκρουση του αγώνα αποσοβώντας την ισοφάριση 93' Με ωραία ατομική ενέργεια ο Καλημέρης Κ. ξεκίνησε από το

κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, απέφυγε και τον Ροδανάκη και διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Διακρίθηκαν από τον Αστέρα οι Παυλίδης , Μάτσης και Πάπα. Από τον Κλεάνθη ξεχώρισαν ιδιαίτερα οι Γιαννίκος, Κρομμύδας και Κ. Καλημέρης Δεν έκαναν λάθη οι κ.κ. Κυρίτσης Δουλγέρης – Λάζος που διαιτήτευσαν τον αγώνα