Page 1

Niepodległosciowa Jedenastka 2013 Konkurs wianków z X Dni Gminy

nr 4/2014 (7)

egzemplarz bezpłatny

ISSN 2353-2505

1


Od redakcji Drodzy czytelnicy, przedstawiamy 7 numer kwartalnika „WW - Gminny Informator”. W tym numerze będziecie mogli dowiedzieć się więcej o: •

Dużych inwestorach w naszej gminie;

Postępach w budowie sieci kanalizacji sanitarnej;

Kolejnym sukcesie gminy, tym razem wśród gmin małopolskich;

Boiskach ze sztuczną nawierzchnią;

“Strażackiej Krainie”;

KGW Giebułtowianie;

Projekcie Graffiti z nutką folkloru;

Młodzieżowej Radzie Gminy;

Zbliżających się wyborach samorządowych.

Ten numer zawiera również zapowiedź biegu - Niepodległościowej Jedenastki, na którą serdecznie Państwa zapraszamy zarówno w roli uczestników, jak też i kibiców! Życzymy miłej lektury! Czekamy na Państwa opinie oraz sugestie co do tematów kolejnych artykułów pod adresem redakcja@wielka-wies.pl Zespół redakcji.

Kwartalnik „WW - Gminny Informator” Wydawca: Gmina Wielka Wieś ul. Wesoła 48, 32-089 Wielka Wieś | tel. 12 419 17 01 | fax. 12 419 17 05 ug@wielka-wies.pl | www.wielka-wies.pl | www.facebook.com/WielkaWies Spotkania redakcyjne: budynek komunalny w Giebułtowie, ul. Orlich Gniazd 30 Zespół redakcyjny: Sławomir Kawalec - redaktor naczelny | Joanna Zając - zastępca redaktora naczelnego | Krzysztof Wołos | Marcin Rybski redakcja@wielka-wies.pl Współpraca: Anna Zajączkowska | Joanna Patej | Lilianna Wilk | Krzysztof Kwiecień Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania artykułów, korespondencji i zmiany tytułów. Zdjęcia: Archiwum UGWW | KALC, OSP Tomaszowice Nakład: 4000 egzemplarzy. Przygotowanie do druku i druk: inGraphic - studio reklamy i poligrafii Mateusz Indyka, ul. Stroma 1, 32-089 Wielka Wieś | 608 046 451 | info@ingraphic.pl | www.ingraphic.pl

2


Wielka Wieś – gmina, w której warto inwestować! Gmina Wielka Wieś jak magnes przyciąga dużych inwestorów. W ostatnich latach zainwestować w Modlniczce i Modlnicy postanowili: Coral Logistics, Jeronimo Martins, Neinver Polska, MAN. Znacznie dłużej na naszym terenie funkcjonują: Sobiesław Zasada SA, Suder&Suder, Nico, Witek, Leroy Merlin, Auto Special. W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych. Tadeusz Wójtowicz - Wójt Gminy Wielka Wieś: - Jesteśmy gotowi i otwarci na współpracę z każdym inwestorem. Jako gmina nie posiadamy własnych gruntów, ale wskazujemy i pomagamy przekonać właścicieli prywatnych gruntów. Nasza pomoc to m.in. poszerzenie dróg dojazdowych, rekrutacja pracowników, itp. Cieszymy się, że pojawiają się nowi pracodawcy, ale też nowi podatnicy, co nie jest bez znaczenia dla budżetu naszej gminy.

Dochody z podatku od nieruchomości

od osób prawnych w latach 2001-2014

W ciągu 14 lat zaobserwować można wzrost 967% wpływów budżetowych gminy z tytułu podatku od nieruchomości od osób prawnych. W 2001 r. była to kwota niespełna 841 tys. zł. W kolejnych latach można zaobserwować duże wzrosty w latach: 2002 (wzrost 166% w stosunku do roku poprzedniego), 2005 (wzrost 165%), 2008 (wzrost 129%), 2012 (wzrost 162%) i 2014 (wzrost 135%).

Poniżej przedstawiamy trzech największych inwestorów na naszym terenie. Kraków Airport Logistics Centre (KALC) – Modlniczka

w odległości 300 m od dwujezdniowej północnej obwodnicy Krakowa. Powierzchnie magazynowe w Modlniczce wynajmują: DHL, DB Schenker, Nippon Express, Toll, Kuehne + Nagel i Linfox, Amazon, Zalando, Net-A-Porter i GraysOnline, Woolworths, Metcash, Tesco, Co-operative Group, Wesfarmers (Coles i Bunnings), Mazda, BMW, Daimler i Volkswagen. Na terenie KALC pracuje niespełna tysiąc osób. Futura Park — Modlniczka Wielka galeria handlowa Futura Park została otwarta w 2011 roku w Modlniczce tuż przy Leroy Merlin i węźle Radzikowskiego. Inwestorem jest hiszpańska firma Neiver. Centrum ma 42,2 tys. m2 powierzchni. To nowoczesny kompleks handlowy, łączący centrum outlet i tradycyjny park handlowy. W parku handlowym klienci znajdą księgarnię Matras, drogerię Superpharm, perfumerię Douglas, sklepy obuwnicze CCC i Deichmann, delikatesy Alma, salon RTV EURO AGD i wiele punktów usługowych, które uzupełniają tę ofertę. W lutym 2012 roku Futura została uhonorowana prestiżową nagrodą dla branży nieruchomości „Park handlowy roku”. Futura okazała się jednym z najlepszych punktów na mapie środkowej i wschodniej Europy, pokonując ponad 400 innych konkurencyjnych centrów handlowych. W październiku 2012 Futura Park zostało uznane przez Polską Radę Centrów Handlowych „Najlepszym centrum handlowym roku”.

Grupa Goodman to właściciel, deweloper i zarządca jednych z najważniejszych i najnowocześniejszych powierzchni biznesowych i przemysłowych w Europie Kontynentalnej oraz Wielkiej Brytanii, a także Australii czy Azji Pacyficznej. Realizując swoje kolejne inwestycje korzysta z innowacyjnych rozwiązań biznesowych i technologicznych. KALC w Modlniczce oferuje wysokiej klasy powierzchnię magazynową o łącznej powierzchni niespełna 160 tys. m². Jego teren obejmuje 31,5 ha i jest zlokalizowany

3


Centrum Dystrybucyjne Biedronka – Modlnica

Inwestycja w ochronę środowiska czyli budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Wielka Wieś Już od lat gmina inwestuje w rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej.

Nowe centrum dystrybucyjne sieci handlowej Biedronka zostało otwarte w Modlnicy w lutym 2014 roku. Centrum obsługuje w sumie ok. 150 sklepów sieci Biedronka w południowej części Polski. Nowe centrum dystrybucyjne JMP dysponuje 21,5 tys. m2 powierzchni magazynowej. Zatrudnienie wynosi niespełna 300 osób, jest tutaj również ponad 200 miejsc pracy w firmach zewnętrznych, pracujących na rzecz centrum m.in. ochroniarskich, sprzątających, cateringowych i logistycznych.

Środki wydatkowane na budowę kanalizacji

Natalia z Modlniczki: - Nasza gmina rozwija się bardzo szybko. Dawno przebiliśmy sąsiednie gminy, m.in. Zielonki czy Zabierzów, bo o naszej gminie mówi się częściej i bardziej pozytywnie. Nowe miejsca pracy na pewno się przydadzą. Dawid z Modlnicy: - Nowe firmy przynoszą gminie podatki, a ludziom dają pracę. Teraz dużo młodych ludzi szuka zatrudnienia. Inwestorzy już działają w Modlnicy i Modlniczce, a dzięki temu gmina – posiadając większe wpływy - szybciej się rozwija: rozbudowali nam szkołę, postawili halę, zrobili boisko, chodniki oraz oświetlenie uliczne. Naszej gminie pomaga dobra lokalizacja: graniczymy z miastem wojewódzkim – Krakowem. Od granic gminy do lotniska w Balicach jest 5 km – drogą autostradową. Również autostradą – mamy połączenie zarówno z Europą Zachodnią oraz – wg GDDKiA do końca 2014 roku - z Europą Wschodnią. Przez teren gminy swój bieg mają drogi krajowe: 79 i 94. Inwestorów przyciąga też fakt, iż tereny są w większości skanalizowane, zgazyfikowane i dużo terenów przeznaczonych jest w planie zagospodarowania przestrzennego pod komercję.

4

Cel? - Maksymalna rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej i modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków. Po co? - To ułatwi życie ludziom i jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Szyce, Giebułtów, Modlniczka, Modlnica i Tomaszowice to pierwsze odcinki kanalizacji, które były budowane od 2003 r. do 2009 r. W latach 2009-2010 kanalizowana była Wielka Wieś. Potem przyszedł czas na Prądnik Korzkiewski i Biały Kościół. W międzyczasie powstawały małe uzupełniające odcinki sieci, m.in. w Giebułtowie. Obecnie rozpoczęło się kanalizowanie Wierzchowia oraz przygotowywany jest przetarg na kanalizację Czajowic.


Z Wójtem Gminy Wielka Wieś Tadeuszem Wójtowiczem rozmawia Joanna Zając. Panie Wójcie, co w zakresie rozbudowy sieci kanalizacyjnej wydarzyło się w ostatnim czasie w gminie? Ostatnio zakończyło się duże zadanie Biały Kościół – Prądnik Korzkiewski, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne w wysokości ponad 4 mln zł. Zadanie ogromne, bo obejmujące swoim obszarem prawie trzy miejscowości, no i kosztowne – niemalże 14 mln zł. Mam nadzieję że jeszcze w tym roku wielu mieszkańców z Białego Kościoła, Prądnika Korzkiewskiego, czy też Murowni podłączy się do sieci. Co jeszcze przed nami? Rozpoczęliśmy kolejny etap, tym razem budowany jest kolektor w miejscowości Wierzchowie. Do końca roku Firma Budowlana Rosa, wyłoniona w publicznym przetargu, za kwotę niespełna 4 mln zł, ma wybudować sieć kanalizacyjną w tej miejscowości. To zadanie umożliwi nam budowę sieci kanalizacyjnej w kolejnych miejscowościach, tj. Bęble, Czajowicach oraz Będkowicach. Za parę dni zaczynamy kanalizację w Bęble, w toku jest już procedura na Czajowice. Zgodnie z planami w naszej gminie przez najbliższe trzy lata przybędą kolejne kilometry sieci kanalizacji sanitarnej i zostanie przyłączony kolejnych tysiąc nieruchomości. Natomiast istniejąca już oczyszczalnia ścieków zostanie zmodernizowana i przebudowana, tak aby mogła przyjąć i oczyścić te wszystkie ścieki. Skąd środki na skanalizowanie północnej części gminy? Jak w przypadku każdej takiej inwestycji szukamy pieniędzy na zewnątrz. Tym razem również poczyniliśmy już pewne kroki w tym zakresie i najprawdopodobniej dopniemy celu. Co zyskają mieszkańcy gminy? Przede wszystkim komfort i wygodę, w dodatku będzie dużo taniej. Obecna stawka za ścieki w naszej gminie to 4,86 zł/m3 (grawitacja) i 4,64 zł/m3 (pompowe), a jakby ktoś wywoził ścieki wozem asenizacyjnym to kosztowałoby to trzy razy drożej, nie mówiąc już o tym, że zimą niejednokrotnie są trudności z podjechaniem wozu i odbiorem tychże ścieków. Kto już korzysta z sieci kanalizacyjnej potwierdzi, że to wielkie udogodnienie. Poza tym każdy chyba chce mieszkać w czystym, pachnącym otoczeniu a nie w miejscu gdzie rowami płyną

nieczystości. To, że mamy rozbudowaną sieć kanalizacyjną to też jest istotne z punktu widzenia pozyskiwania inwestorów. Trzeba podkreślić, iż jako jedna z niewielu gmin powiatu krakowskiego za rok gotowi będziemy na unijne kontrole, które wymagają od gmin skanalizowania 80% powierzchni aglomeracji, przez co unikniemy dotkliwych kar finansowych. Jak określiłby Pan w kilku słowach swój cel, związany z gospodarką ściekową naszej gminy? Czysta i zdrowa okolica.

Obecny stopień skanalizowania Gminy

40% 60%

S k o ń c z y m y budować kanalizację i co dalej? Jakie kolejne zadania inwestycyjne, związane z ochroną środowiska i poprawą życia mieszkańców, są w planach? Oprócz zakończenia budowy sieci kanalizacyjnej, co nie ukrywam jest jednym z zadań priorytetowych, na pewno sprawy związane z wodami o p a d o w y m i stanowić będą w dalszych planach istotną kwestię. Gmina ma bowiem potrzeby inwestycyjne w tym zakresie. Ma to związek z zagospodarowaniem danego terenu, z zabudową, która nie zawsze umożliwia wchłanianie wód opadowych czy roztopowych.

Budowa kanalizacji sanitarnej to tylko jeden z elementów dbania o środowisko n a t u r a l n e . I n w e s t y c j e w infrastrukturę oraz edukacja ekologiczna to priorytetowe zadania gminy. Cały czas robimy wszystko, aby poprawiać jakość życia mieszkańców, m.in. w zakresie dostępu do zasobów wody, gospodarki odpadami komunalnymi czy odprowadzania ścieków. Staramy się również wpływać na wzrost świadomości ekologicznej poprzez warsztaty w szkołach czy wydawanie ulotek dotyczących chociażby prawidłowej segregacji śmieci. Dbajmy razem o naszą gminę, bo to nasze wspólne dobro!

5


Kolejny sukces naszej gminy – tym razem drugie miejsce w Rankingu Gmin Małopolski 2014

Wynik ten nie jest dużym zaskoczeniem, gdyż gmina od początku tworzenia tego rankingu plasuje się w czołowej dziesiątce. To już piąte zestawienie opracowane przez MISTiA; corocznie zajmujemy w nim wysokie lokaty: rok 2010 - 2 miejsce; rok 2011 - 5 miejsce; rok 2012 - 7 miejsce; rok 2013 - 9 miejsce; rok 2014 - 2 miejsce. Ideą Rankingu Gmin Małopolski jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego w Małopolsce. Wyniki Rankingu oparte są o dane statystyki publicznej za rok 2013 zebrane przez Urząd Statystyczny w Krakowie.

6

Wykres 1. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem [BDL GUS 2010-2012]

Szkoda, że nie zajęliśmy pierwszej pozycji, ale i tak cieszymy się, że doceniono pracę Samorządu. Traktuję to jako sukces mieszkańców, organizacji oraz przedsiębiorców działających na terenie naszej Gminy, a ja mam zaszczyt ich wszystkich reprezentować i w ich imieniu odbierać przyznawane Gminie nagrody – mówi Wójt Gminy Tadeusz Wójtowicz.

Czołowe miejsce w rankingu zawdzięczamy m.in. inwestycjom majątkowym, wydatkom na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, pozyskiwaniu środków zewnętrznych czy wysokiemu saldu migracji.

Wykres 2. Poprzednie miejsce zamieszkania osób osiedlających się w Gminie Wielka Wieś

Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji zbadał, gdzie żyje się najlepiej w naszym regionie. Gmina Wielka Wieś zajęła II miejsce tuż za gminą Liszki, wyprzedzając 175 gmin z naszego województwa.

Kategorie, które brano pod uwagę: 1. Dochody własne na 1 mieszkańca; 2. Wydatki majątkowe inwestycyjne na 1 mieszkańca; 3. Wydatki na administrację publiczną na 1 mieszkańca; 4. Wydatki majątkowe inwestycyjne na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1 mieszkańca; 5. Środki europejskie pozyskane przez gminę na 1 mieszkańca; 6. Ilość podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON na 1 tys. mieszkańców; 7. Wyniki sprawdzianów w szóstej klasie szkoły podstawowej oraz egzaminów gimnazjalnych; 8. Udział ludności w wieku produkcyjnym w ludności ogółem; 9. Saldo migracji na 1 tys. mieszkańców; 10. Liczba czytelników bibliotek publicznych na 1 tys. mieszkańców; 11. Ilość udzielonych noclegów na 1 tys. mieszkańców.

To do naszej gminy najchętniej sprowadzają się nowi mieszkańcy, przybywają do nas z różnych stron ale najczęściej z Krakowa. Wśród najważniejszych czynników decydujących o osiedleniu się w gminie nowi mieszkańcy wskazują na łatwość dojazdu oraz niewielka odległość od Krakowa, ciszę, spokój i lokalizację z dala od miasta oraz walory przyrodnicze. Kolejny czynnik to inwestycje w gospodarkę komunalną i ochronę środowiska tu nasza gmina jest wiceliderem w rankingu. Do końca 2015 r. pokryjemy kanalizacją sanitarną ok. 80 % gminy – dodaje Wójt Gminy.


„Strażacka Kraina” przy OSP w Tomaszowicach

Z Krzysztofem Kwietniem, prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowicach, radnym Tomaszowic rozmawia Sławomir Kawalec.

Panie Prezesie, czym jest „Strażacka Kraina”? „Strażacka Kraina” to zestaw edukacyjny, za pomocą którego dzieci, oczywiście poprzez zabawę, poznają zagrożenia jakie wynikają z kontaktu z ogniem. Zabawa polega na przejściu kolejnych etapów. Poszczególne elementy toru zabawowego przedstawiają scenerię bajkową: smurfy, domki, drzewa, które imponują dzieciom swoją wielkością. Skąd się wziął pomysł? Pomysł pojawił się 4 lata temu w roku 2011, przy okazji wyjazdu naszego członka druha Michała Glanowskiego do Niemiec. Tam podpatrzył on u miejscowych strażaków podobny projekt. Po powrocie podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami. Pomysł to jedno, zrealizować to drugie... Oczywiście, rozważania nad wyglądem figur oraz przygotowania do ich realizacji zajęły nam około roku. W 2012 r. przy pomocy finansowej GOKiS udało nam się zrealizować I etap projektu: zamówiliśmy i zakupiliśmy figury, węże, ubrania gaśnicze dla dzieci. Te elementy pozwoliły na stworzenie kilku ścieżek edukacyjnych. Chcieliśmy podnieść ich atrakcyjność, dlatego w 2013 roku złożyliśmy do Urzędu Gminy Wielka Wieś wniosek w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie bezpieczeństwa publicznego na rozbudowę. Komisja konkursowa oceniła go bardzo wysoko, wynikiem czego było udzielenie dotacji. W sumie dotacje z samorządu gminnego na „Strażacką Krainę” wyniosły ok. 10 tys. zł. Czy „Strażacka Kraina” cieszy się dużym zainteresowaniem? Tak, jesteśmy atrakcją na wielu imprezach gminnych, tj. Dni Gminy, dożynki, Dzień Dziecka. Sława naszego projektu wyszła już poza tereny gminy; byliśmy na imprezach plenerowych w Galerii Krakowskiej, w Szkole Podstawowej w Bieżanowie, w Dworku Białoprądnickim, w Szkole Podstawowej w Bronowicach, i w wielu innych miejscach. Obecnie mamy kilkanaście wyjazdów rocznie. Nasze stoisko jest zawsze oblegane przez dzieci i ustawiają się do niego kolejki. Po ukończeniu każde dziecko otrzymuje dyplom za „bohaterską postawę i działanie na rzecz ratowania „Strażackiej Krainy”.

7


Zespół „Giebułtowianie” Na terenie gminy działa 13 zespołów regionalnych. Jednym z najmłodszych jest zespół „Giebułtowianie”. O samym zespole i jego początkach opowiada Lilianna Wilk - sołtys Giebułtowa, orgaznizatorka pracy zespołu.

Zespół występuje zarówno z repertuarem folklorystycznym jak i kabaretowym na terenie gminy Wielka Wieś, w sąsiednich gminach oraz na Rynku krakowskim. Co roku 15 sierpnia organizujemy dożynki parafialne, na które zapraszamy przedstawicieli sołectwa Pękowice i sołectwa Trojanowice. Raz w roku organizujemy spotkania dla seniorów „+70”. Bierzemy też czynny udział w różnorodnych warsztatach: „malowanie na szkle, malowanie na płótnie, robienie biżuterii”. Dzięki sponsorom udało nam się wyposażyć salę w budynku wielofunkcyjnym. Zespół angażuje się również

II Małopolskie Święto Pstrąga

8

w różne uroczystości kościelne. Odnosimy sukcesy nie tylko jako zespół, ale również jako Koło Gospodyń Wiejskich. We wrześniu 2014 roku podczas Małopolskiego Święta Pstrąga w Dolinie Będkowskiej potrawą „pstrąg na słodko” zajęliśmy 3 miejsce. Zespół cały czas się rozwija. Na dzień dzisiejszy zespół liczy 19 pań i 6 panów jest przy tym wyposażony w kompletne stroje krakowskie. W związku z tym, iż w zespole zagościli panowie zmienił on nazwę na na „Giebułtowianie”.

Otwarcie Budynku komunalnego w Giebułtowie przy ul. Orlich Gniazd

II Małopolskie Święto Pstrąga

Gminna Biesiada Satyry i Humoru

Dożynki Parafialne w Giebułtowie

4 maja 2011 roku odbyło się pierwsze spotkanie, które miało reaktywować Koło Gospodyń Wiejskich w Giebułtowie. Na pierwsze zebranie przyszło 15 pań. Potem spotkania odbywały się co środę w salce katechetycznej na plebanii dzięki uprzejmości księdza proboszcza Stanisława Gutta. Po kilku spotkaniach podjęłyśmy decyzję, że powstanie zespół folklorystyczny, bo tak naprawdę byłysmy jedną z nielicznych miejscowości w gminie, która nie ma takiego zespołu. Od 1 czerwca 2011 roku dzięki pomocy GOKiS do naszego zespołu dołączył instruktor muzyczny - pan Krzysztof Baran. Zespół przyjął nazwę „Giebułtowianki”. Zadebiutowałyśmy na dożynkach gminnych w Modlniczce w sierpniu 2011 roku. Wówczas wystąpiłyśmy w strojach zakupionych we własnym zakresie – biała bluzka, spódnica krakowska i szal w kolorze spódnicy. W kwietniu 2012 roku przeniosłyśmy się oddanego wówczas do użytku nowego budynku wielofunkcyjnego w Giebułtowie.


Graffiti z nutką folkloru…

Graffiti w swojej obecnej postaci znane jest niemal w każdym zakątku świata, dlatego też Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi postanowiła zaszczepić wśród młodych osób zamiłowanie do tej barwnej, tętniącej życiem dziedziny sztuki, próbując jednocześnie zmienić nastawienie społeczeństwa do szeroko rozumianego street artu. Obecnie na terenie naszej gminy dostrzec można w różnych miejscach niewłaściwe malunki młodych ludzi, które odbierane mogą być przez nasze społeczeństwo jako zjawisko zwykłego wandalizmu. Choć daleko nam jeszcze do tego, aby ta dziedzina twórczości była tak spektakularna i tak widoczna jak to, co można spotkać na ulicach Nowego Yorku czy Berlina lub choćby nawet Krakowa, ale małymi kroczkami zaczyna pojawiać się w przestrzeni publicznej, a jej elementy powinny zagościć także na wyznaczonych do tego celu murach w naszej gminie. „Sztuka dla ludu czyli spojrzenie na folklor i graffiti z wyjątkowej perspektywy” to właściwie innowacyjny projekt, który połączył ze sobą sztukę komiksu z graffiti oraz folklorem. Jak wiadomo sztuka ludowa niesie ze sobą wiele wartości artystycznych, które za pośrednictwem projektu zostały odkryte w nowym wymiarze. Dodatkowym ważnym powodem dla realizacji projektu była chęć zapoznania młodzieży z historią, zwyczajami, legendami, dawnymi przypowieściami, obrzędami, grami oraz zabawami dawno zapomnianymi na terenie gminy. Bogactwo wiedzy zaczerpnięte zostało ze spuścizny Oskara Kolberga, którego twórczość była inspiracją dla młodych ludzi w trakcie tworzenia komiksów i graffiti. Warsztaty komiksowe i graffiti poprzedzone były zajęciamimającymi na celu wprowadzić młodych ludzi w świat dawnych opowieści. Całość zajęć przeprowadziła Bogumiła Pietrzyk – Prezes Teatru Regionalnego, która specjalnie na spotkanie z młodzieżą założyła tradycyjny strój ludowy podkreślając rangę tego wydarzenia. Na podstawie konkretnych tekstów etnograficznych pod okiem profesjonalistów Michała Jankowskiego i Jędrzeja Chojnackiego młodzież przystąpiła do twórczej reinterpretacji spuścizny Oskara Kolberga. W wyniku tej pracy powstały komiksy, które

można było zobaczyć na wystawie w bibliotece oraz na profilu społecznościowym biblioteki. Do drugiego etapu przeszły dwie najlepsze grupy, jedna z Białego Kościoła, a druga z Modlnicy. Ta dziesiątka uzdolnionych gimnazjalistek od samego początku aktywnie uczestniczyła w projekcie i z dużym zaangażowaniem przystąpiła do malowania graffiti pod kierunkiem artysty sztuk wizualnych Artura Wabika. Efekt zaskoczył wszystkich, bowiem prace wykonane na ścianie z regipsów odzwierciedlają główne motywy opowieści Oskara Kolberga „O siedmiu braciach bocianach” oraz „Noc czarów. Puszczanie wianków”. W trakcie uroczystego zakończenia projektu Wójt Gminy Wielka Wieś - Tadeusz Wójtowicz odsłonił wykonane przez młodzież murale, które niebawem zostaną zamieszczone w naszej gminnej przestrzeni publicznej. Laureatki otrzymały także dyplomy potwierdzające ogromne zaangażowanie na rzecz projektu i szkoły. Całość gali uświetnił występ młodzieżowego zespołu folklorystycznego z gimnazjum w Modlnicy. Ten pięciomiesięczny projekt biblioteczny realizowany we współpracy z gimnazjum w Białym Kościele oraz gimnazjum w Modlnicy pozwolił młodzieży twórczo zagospodarować czas odkrywając bogatą historię i tradycję lokalną. Ponadto pracownicy biblioteki zadbali, aby młodzież miała styczność z nowymi technologiami zapraszając ich na spotkanie do biblioteki w okresie wakacyjnym. Dodatkowym atutem projektu jest fotoblog, odzwierciedlający cały przebieg zrealizowanych działań. Został on stworzony przez gimnazjalistki, uczestniczące zarówno w projekcie, jak i w Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki, prowadzonym przez Aleksandrę Sochę. Możliwość spotkania z ludźmi związanymi bezpośrednio z komiksem, szeroko rozumianym street artem wpłynął na rozwój wyobraźni i kreatywności, szerokie doświadczenia intelektualne i estetyczne. Realizacja projektu z młodzieżą była także ciekawym doświadczeniem dla pracowników biblioteki, bowiem pracować z tak kreatywną młodzieżą to sama przyjemność.

9


Gminne boiska ze sztuczną nawierzchnią Wrześniowe sportowe święto w Modlniczce z udziałem gwiazd Wisły Kraków, inaugurujące funkcjonowanie nowego boiska ze sztuczną trawą, rozpoczęło nowy rozdział w historii gminnej infrastruktury sportowej. 7 września 2014 r. przy Szkole Filialnej w Modlniczce odbyło się otwarcie ogólnodostępnego boiska do piłki nożnej w nawierzchni z trawy sztucznej o wymiarach 50x30m. Dlaczego jest to taka szczególna chwila? Gdyż to pierwsze boisko o tych wymiarach przeznaczone przede wszystkim do gry w piłkę nożną. Dotychczas powstające boiska miały charakter wielofunkcyjny. Pierwsze boisko tego typu powstało przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy wybudowano je wiosną 2009 roku. Ten obiekt łączy w sobie funkcje: boiska do piłki ręcznej (o wym. 20x40 m), dwóch boisk do koszykówki (o wym. 15x25 m każde) oraz boiska do siatkówki (o wym. 9x18 m). Jego nawierzchnia wykonana jest z niskiej syntetycznej trawy, wypełnionej specjalnym drobnym piaskiem.

Latem 2009 roku nieco mniejsze boisko powstało w Bęble. Tutaj także (podobnie jak w Modlnicy) wykorzystano teren starego boiska trawiastego i zastosowano identyczną nawierzchnię. Na tym obiekcie zmieszczono dwie funkcje: boiska do koszykówki (o wym. 17x30 m) i boiska do siatkówki (o wym. 9x18 m). Wykonane jesienią 2009 roku boisko w Białym Kościele (na miejscu dawnego, praktycznie nie używanego boiska trawiastego) pod względem funkcji, wielkości i nawierzchni jest bliźniacze z tym w Modlnicy. Dzięki realizacji “unijnego” projektu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13, w 2014 roku powstały dwa kolejne boiska wielofunkcyjne - w Czajowicach i Wielkiej Wsi. Bliźniacze, ale jednak różne. Ich podobieństwa to identyczne wymiary i funkcje: boisko do piłki ręcznej (15x30 m), 2 boiska do koszykówki (15x15 m) i boisko do siatkówki (9x18 m). Różnią się nawierzchnią, bo o ile w Czajowicach zastosowano, podobnie jak w poprzednich przypadkach, niską trawę

Modlnica - maj 2009

Bębło - lipie

Czajowice - czerwiec 2012

10


syntetyczną wypełnioną piaskiem, to w Wielkiej Wsi na odpowiedniej podbudowie wylano kolorowy poliuretan. Wspomniane we wstępie boisko w Modlniczce zasadniczo różni się od poprzednich inwestycji. Jest pierwszym, przeznaczonym wyłącznie dla grających w piłkę nożną (do tej pory piłkarze wykorzystywali do amatorskiej gry boiska przeznaczone dla szczypiornistów). Jest największe z wszystkich boisk ze sztuczną nawierzchnią w naszej gminie. Nawierzchnię stanowi syntetyczna trawa średniej długości, wypełniona „gumowym” granulatem. To pierwszy obiekt z własnym, dedykowanym oświetleniem, dzięki czemu może być wykorzystywany także w tych porach roku, kiedy zmrok zapada wcześnie. Nie brak tutaj równiez instalacji monitoringu. Wrześniowe uroczystości oficjalnego otwarcia boiska rozpoczęły się od symbolicznego przecięcia wstęgi przez wójta Tadeusza Wójtowicza, radnych z Modlniczki Józefa Górskiego i Grzegorza Kralkę oraz właściciela firmy PAGRO wykonującej inwestycję. Boisko zostało także poświęcone ks. Artura Gielatę i ośpiewane przez zespół Modlniczanki.

ec 2009

Wielka Wieś - sierpień 2012

Później, Żaki z LKS Sportowiec Modlniczka rozegrały mecz z Rodzicami, zakończony wynikiem 5-4. Na zakończenie odbył się towarzyski mecz: Wisła Kraków Oldboy - Urząd Gminy i Przyjaciele. W zaproszonej drużynie wystąpili: Artur Sarnat, Marek Motyka, Marek Kusto [kapitan], Jacek Matyja, Zdzisław Janik, Marcin Jałocha, Dariusz Marzec oraz Łukasz Gorszkow. Naszą gminę reprezentowali: Tadeusz Wójtowicz [kapitan], Krzysztof Wołos, Grzegorz Kralka, Zbigniew Mazela, Sławomir Kawalec, Krzysztof Szumiec, Tomasz Księżyc, Tomasz Dudek, Krzysztof Sułko, Piotr Szumiec, Grzegorz Szopa, Wiktor Nenko. W szalenie zaciętym meczu ostatecznie zwyciężyła drużyna Wisły Kraków 6-5. Wszystkie wymienione obiekty dostępne są dla mieszkańców. Aby z nich korzystać należy kontaktować się z administratorami, których dane znajdują się na regulaminach na każdym z boisk.

Biały Kościół - wrzesień 2009

Modlniczka - sierpień 2014

11


Młodzieżowa Rada Gminy w Wielkiej Wsi - wystartowała!!! Młodzieżowa Rada Gminy to w naszej gminie inicjatywa nowa, realizowana zaledwie od kilku miesięcy. Po kilku miesiącach przygotowań, redagowania statutu i ordynacji wyborczej, spotkań z młodzieżą i nauczycielami, nareszcie udało się.

Zgodnie ze Statutem wybranych zostało 15 radnych po 5 reprezentujących odpowiednio: Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele, Gimnazjum im. Oskara Kolberga w Modlnicy oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie.

29 maja 2014 r. odbyły się, pierwsze w historii gminy Wielkiej Wsi, wybory do Młodzieżowej Rady Gminy.

Po przerwie wakacyjnej przyszedł czas na pierwsze spotkanie w pełnym składzie i pierwszą uroczystą sesję

Przewodniczący Szymon Wiśniewski zastępca Karolina Bubak zastępca członkowie:

ZSP Giebułtów Gimnazjum Biały Kościół

Kamila Kulczyk

Gimnazjum Modlnica

Marcin Borkiewicz Anna Calik Łukasz Grudnik Wiktoria Krawiec Tomasz Namysłowski Natalia Nowotarska Karol Piwowar Przemysław Serczyk Filip Twardy Natalia Wieczorek Monika Wiśniewska Radosław Zdybał

Gimnazjum Modlnica Gimnazjum Modlnica Gimnazjum Biały Kościół Gimnazjum Biały Kościół ZSP Giebułtów Gimnazjum Biały Kościół Gimnazjum Modlnica ZSP Giebułtów Gimnazjum Modlnica ZSP Giebułtów ZSP Giebułtów Gimnazjum Biały Kościół

Młodzieżowej Rady Gminy. 30 września w świetlicy wiejskiej w Modlnicy młodzież spotkała się, by dokonać uroczystego ślubowania, wybrać spośród swojego grona przewodniczącego i zastępców oraz omówić plany działalności na najbliższe miesiące. I tak przewodniczącym Młodzieżowej Rady Gminy został wybrany Szymon Wiśniewski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie, a jego zastępczyniami: Karolina Bubak z gimnazjum w Białym Kościele oraz Kamila Kulczyk

Przewodniczący i zastępczyni MRG

młodzieżowa Rada Gminy

Skład I Młodzieżowej Rady Gminy w Wielkiej Wsi

Obrady MRG

z gimnazjum w Modlnicy. Podczas uroczystej sesji radne z Modlnicy zaprezentowały wszystkim podsumowanie projektu zorganizowanego przez gimnazjalistów dla przedszkolaków pt. „Festyn dla Najmłodszych”, a przewodnicząca dorosłej Rady Gminy Wielka Wieś Krystyna Sułko oprócz gratulacji i życzeń, zaprosiła w imieniu swoim i wójta gminy na posiedzenie dorosłej Rady Gminy, gdzie obie rady będą miały okazję zapoznać się i nawiązać współpracę.

Zastępca Wójta i Przewodnicząca Rady Gminy

Już pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Gminy pokazała, że naszym radnym nieobce są podstawy demokracji, współpracy i jeśli tylko z dużą determinacją będą nadal tak zaangażowani w swoją działalność, to dzieci i młodzież w naszej gminie będą miały solidnego reprezentanta na szczeblach samorządowej struktury. W następnym numerze Informatora WW postaramy się porozmawiać z przewodniczącym Młodzieżowej Rady Gminy o planach i działalności samej Rady. Ze swojej strony redakcja WW - Gminnego Informatora życzy wszystkim członkom Młodzieżowej Rady samych sukcesów, dobrych pomysłów i wielu zrealizowanych z powodzeniem przedsięwzięć.

12


Rada Gminy Wielka Wieś podjęła 30 września br. uchwałę, która daje możliwość dofinansowania w postaci dotacji celowej wszystkich, którzy na terenie naszej gminy będą prowadzić żłobek, klub dziecięcy czy też zatrudnią dziennego opiekuna. Wysokość takiej dotacji udzielanej z budżetu Gminy Wielka Wieś to 200 zł miesięcznie na każde dziecko objęte opieką w żłobku, oraz 100 zł miesięcznie na każde dziecko objęte opieką w klubie dziecięcym lub przez opiekuna dziennego. Czas pokaże, czy taka zachęta okaże się skuteczna. Sądząc po wstępnym zainteresowaniu stowarzyszeń i osób prywatnych z terenu naszej gminy może się okazać, że tak właśnie będzie!

Bezpieczeństwo i edukacja Szczególnie dbamy o edukację naszych najmłodszych, dlatego w szkołach podstawowych od września ruszyła kolejna edycja projektu Odblaskowa szkoła zaś gmina wyposażyła wszystkich uczniów klas 0 i I w kamizelki odblaskowe /ok. 300 szt./ oraz zorganizowała wspólnie z firmą Shell zajęcia dotyczące bezpieczeństwa dla pierwszoklasistów – Bezpieczne Szelki, z których skorzystało ok. 150 dzieciaków. Drodzy mieszkańcy i rodzice - PAMIĘTAJCIE! Postępujcie zgodnie z prawem! 31 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja „Prawa o ruchu drogowym”, zgodnie z którą „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”. (rozdział II, „Ruch pieszych”, pkt. 4a). [Dz. U. 1997 Nr 98, poz 602, art. 43 ust. 2 Prawo o ruchu drogowym.]

Pomoc społeczna i zdrowie W ramach projektu „Aktywni i potrzebni – Gmina Wielka Wieś przyjazna seniorom” w każdym miesiącu staramy się angażować naszych Seniorów w różnego rodzaju akcje jak chociażby wyjazdy, wykłady, darmowe badania czy zajęcia sportowe. Wyjazd do Sandomierza, spotkania z pasjami w gminnej bliotece, zajęcia nordic walking z GOKiS czy wykłady sędzi Anny Marii Wesołowskiej cieszyły się dużym zainteresowaniem. Już dziś zapraszamy na kolejne wspólne spotkania. Więcej informacji przed wydarzeniami będzie można znaleźć na stronie internetowej gminy lub GOPS tel. /12/ 419-11-01.

Portal Interesanta – E-Urząd Zachęcamy do korzystania z dodatkowej możliwości kontaktu z Urzędem za pomocą Internetu. Portal Interesanta dostarcza elektronicznych usług oraz informacji dotyczących załatwienia spraw, zarówno metodami tradycyjnymi, jak i poprzez elektroniczne formularze lub skrzynkę podawczą na ePUAP.

Ważne sprawy mieszkańców

Gminne dotacje na żłobki, kluby dziecięce oraz opiekę dzienną

W trybie ogólnodostępnym system umożliwia m.in. sprawdzenie czy dowód osobisty jest już do odbioru, sprawdzenie obwodu/okręgu i numeru na liście wyborczej, jakie są stawki podatkowe oraz udziela wielu informacji statystycznych, np. zestawienie najpopularniejszych imion mieszkańców naszej gminy czy zestawienie mieszkańców z podziałem na płeć. W trybie ograniczonym (wymagane logowanie* - informacje dostępne tylko po wpisaniu odpowiedniego identyfikatora i hasła*), umożliwia dostęp do danych dotyczących konkretnych osób, podmiotów, płatnika lub płatników podatków, czynszów, dzierżaw. Dzięki temu obywatel lub przedsiębiorca może sprawdzić m.in. stan swoich rozliczeń z urzędem a w przyszłości regulować należności za pomocą instrumentów płatności elektronicznych. Więcej informacji o systemie oraz o sposobie korzystania z Portalu można znaleźć na stronie: www.wielka-wies.pl w zakładce Portal Interesanta.

13


Informacja dla wyborców w Gminie Wielka Wieś: W dniu 16 listopada 2014 r. odbędą się wybory samorządowe, podczas których wybierzemy Wójta Gminy Wielka Wieś, Radnych Rady Gminy Wielka Wieś, Radnych Rady Powiatu Krakowskiego oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego. Prawo głosowania posiadają mieszkańcy gminy umieszczeni w rejestrze wyborców prowadzonym przez pracownika Urzędu Gminy w ewidencji ludności. Nasza Gmina zgodnie z nowym Kodeksem Wyborczym, Uchwałą Nr XXIII/227/2012 Rady Gminy z dnia 31 października 2012 r. podzielona została na 15 okręgów numer okręgu wyborczego

14

jednomandatowych, w których wybierzemy w sumie 15 radnych. Mniejsze miejscowości zostały połączone w jeden okręg (Prądnik Korzkiewski i Szyce, Wierzchowie dołączone do części Bębła) lub stanowią oddzielny okręg wyborczy (Będkowice, Biały Kościół, Czajowice i Tomaszowice) a większe podzielone zostały na dwa okręgi wyborcze (Bębło, Giebułtów, Modlnica, Modlniczka i Wielka Wieś), dlatego też wybierając radnych w miejscowościach będziecie Państwo mogli głosować tylko na jednego kandydata na radnego w danym okręgu.

granice okręgu wyborczego

liczba radnych

1

Sołectwo Bębło I ulice: Brzozowa, Dziurawiec, Kasztanowa, Kwiatowa, Leśna, Łabajowa, Pod Skałą, Południowa, Prywatna, Świerkowa, Turkusowa, Turystyczna, Zachruście, Os. Murownia będące w granicach administracyjnych sołectwa Bębło oraz sołectwo Wierzchowie z Osiedlem Murownia będącym w granicach administracyjnych sołectwa Wierzchowie.

2

Sołectwo Bębło II ulice: Kawiory, Krakowska, ks. Jana Skotnickiego, Lasek, Malinowa, Miodowa, Na Dolinkę, Ojcowska, Słoneczna, Spacerowa, Sportowa, Pod Ciemną, Plac Ks. Kardynała Karola Wojtyły, Zachodnia

1

3

Sołectwo Będkowice

1

4

Sołectwo Biały Kościół

1

5

Sołectwo Czajowice

1

6

Sołectwo Giebułtów I ulice: Akacjowa, Biskupa Józefa Pelczara, Brzozowa, Czerwone Maki, Generała Jana Karcza, Kliny, Krótka, ks. Józefa Hojoła, Leśna, Łąkowa, Maciejkowa, Malwowa, Masarska, Muzyczna, Na Wygwizdowie, Ojcowska, Orlich Gniazd, Podwikle, Pod Lipami, Pogodna, Św. Idziego, Sportowa, Tęczowe Wzgórze, Topolowa, Wiśniowa, Zielone Wzgórze

7

Sołectwo Giebułtów II ulice: Cicha, Fiołkowa, Graniczna, Irysowa, Jagodowa, Jaśminowa, Jaworowa, Judyty, Księżycowa, Miodowa, Ogrodowa, Olszynowa, Os. Polana, Os. Szkolne, Pod Orzechami, Poziomkowa, Rajska, Słonecznikowa, Sosnowa, Spacerowa, Trojadyn, Widokowa, Władysława Hermana, Zarzecze, Zielona

8

Sołectwo Modlnica I ulice: Bursztynowa, Cegielniana, Czterech Pór Roku, Częstochowska od granicy z Szycami do ul. Lipowej i Jurajskiej, Dębowa, Graniczna, Jurajska - numery nieparzyste, Kasztanowa, Kwiatowa, Lawendowa, Ojcowska, Rydza Śmigłego, Słoneczna, Spokojna, Sportowa, Szkolna, Szydło, Ulubiona, Zarzecze, Św. Wojciecha od nr 54, Kościelna, Lipowa, Przygraniczna, Mazurów, Południowa.

9

Sołectwo Modlnica II ulice: Akacjowa, Jurajska – numery parzyste, Leśna, Na Kolonię, Pod Jaworem, Polna, Polne Zacisze, Przy Forcie, Św Iwo Helory, Urocza, Wiązowa, Wierzbowa, Wrzosowa, Zacisze, Zakątek, Zielona Dolina, Źródlana, Częstochowska - od ul. Jurajskiej i Lipowej w kierunku Krakowa, Św. Wojciecha do nr 53, Podchruście, Studzienki

1

10

Sołectwo Modlniczka I ulice: Brzozowa, Deptak, Dworska, Krakowska - numery nieparzyste, Miodowa, Morelowa, Nad Potokiem, Plac Norbertanek, Sąsiedzka, Słowiańska, Starowiejska, Św. Faustyny, Wąwozowa, Podgórska, Okólna, Orzechowa

1

11

Sołectwo Modlniczka II ulice: Ekranowa, Handlowców, Kasztanowa, Krakowska numery parzyste, Królewska, Krótka, Kwiecista, Łąkowa, Marii, Na Brzezie, Palmowa, Prof. Adama Rożańskiego, Prosta, Słoneczna, Willowa, Wrzosy, Wspólna, Zacisze, Zaułek, Zielna, Zielona, Os. Krakowskie Przedmieście, Lipowa, Na Wedonkach, Komandosów, Koralowa

1

1

1

1

1


12

Sołectwa Prądnik Korzkiewski i Szyce

1

13

Sołectwo Tomaszowice

1

14

Sołectwo Wielka Wieś I ulice: Krakowska, Wesoła, Szkolna, Prądnicka, Szlachecka, Winna, Zacisze, Bliźniaków, Leśna, Polna, Spokojna, Podegrodzie

15

Sołectwo Wielka Wieś II ulice: Centralna, Stroma, Ujazdowska, Źródlana, Wrzosowa, Słoneczna, Spacerowa, Wspólna, Urocza, Wieszczy Dół, Basztowa, Zamkowa, Kluczwody

1

1

W dniu wyborów głosowanie odbędzie się w godzinach od 7°° do 21°° przed Obwodowymi Komisjami Wyborczymi w 8 obwodach. Granice i siedziby określa załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXVI/256/2013 Rady Gminy Wielka Wieś z dnia 31 stycznia 2013 r. Numer obwodu głosowania

Granice obwodu głosowania

Siedziba obwodowej komisji wyborczej

1

Sołectwo Będkowice

Szkoła Podstawowa w Będkowicach, 32-089 Będkowice, ul. Brzozowa 16

2

Sołectwo Bębło i Czajowice

Szkoła Podstawowa w Bęble, 32-089 Bębło, ul. Krakowska 76

3

Sołectwo Biały Kościół i Wierzchowie

Szkoła Podstawowa w Białym Kościele, 32-089 Biały Kościół, ul. Królowej Jadwigi 4

4

Sołectwo Wielka Wieś i Prądnik Korzkiewski

Szkoła Podstawowa w Białym Kościele, 32-089 Biały Kościół, ul. Królowej Jadwigi 4

5

6

7

8

Sołectwo Modlnica

Sołectwo Tomaszowice i Szyce

Sołectwo Giebułtów

Sołectwo Modlniczka

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modlnicy, 32-085 Modlnica, ul. Sportowa 2, Lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modlnicy, 32-085 Modlnica, ul. Sportowa 2, Lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Budynek komunalny w Giebułtowie 32-085 Giebułtów, ul. Orlich Gniazd 30 Lokal przystosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Świetlica w budynku komunalnym wielofunkcyjnym w Modlniczce, 32-085 Modlniczka, ul. Św. Faustyny 5 Lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Uwaga! WAŻNE Mieszkańcy Szyc głosować będą w Szkole Podstawowej w Modlnicy przed Obwodową Komisją Wyborczą Nr 6. Mieszkańcy Giebułtowa głosować będą przed Obwodową Komisją Wyborcza Nr 7 z siedzibą w budynku komunalnym przy ulicy Orlich Gniazd 30 (nie jak do tej pory w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych). Mieszkańcy Wierzchowia mimo tego, że zostali przyłączeni do części Bębła i stanowią jeden okręg nadal głosują w Białym Kościele przed Obwodową Komisją Wyborczą nr 3. W dniu głosowania wyborca ma prawo otrzymać od członków Obwodowych Komisji Wyborczych maksymalnie 4 karty do głosowania. Koloru różowego w głosowaniu na Wójta Gminy Wielka Wieś, koloru białego

w głosowaniu do Rady Gminy Wielka Wieś, koloru żółtego w głosowaniu do Rady Powiatu Krakowskiego, koloru niebieskiego w głosowaniu do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Aby oddać głos ważny, głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata w wyborach Wójta Gminy i w wyborach do Rady Gminy, a w wyborach do Rady Powiatu i Sejmiku Województwa, aby oddać ważny głos, głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

15


Zachęcamy do kibicowania zawodnikom na trasie biegu!

WW Gminny Informator - nr 4/2014 (7)  

Siódmy numer bezpłatnego kwartalnika "WW Gminny Informator" wydawanego przez Gminę Wielka Wieś

WW Gminny Informator - nr 4/2014 (7)  

Siódmy numer bezpłatnego kwartalnika "WW Gminny Informator" wydawanego przez Gminę Wielka Wieś

Advertisement