__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

W NUMERZE POLECAMY:

ISSN 2084-1582 Bezpłatne Pismo Gminy Baranów

Nr 10 (28) 2016

// O ścieżkę rowerową dla Mroczenia (str. 2 i 13) // Centrum handlowe już wkrótce (str. 4) // Zaplanujmy drugie życie starej szkoły (str. 5) // Happening z zaświatów (str. 10-11) // Joanka na „tak” (str. 12) // Czeka mnie trudne zadanie – mówi nowy przewodniczący Rady (str. 13)

Nowe przedszkole w Mroczeniu powoli staje się faktem. Dziś po raz pierwszy możecie przekonać się jak będzie wyglądał ten obiekt.

NOWE PRZEDSZKOLE w Mroczeniu (czytaj na stronie 3)

19 września podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji. Zadanie pn.: „Budowa przedszkola w technologii energooszczędnej w miejscowości Mroczeń wraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną” wykona firma MPM Development z Namysłowa. Inwestycja kosztować będzie 4 292 818 zł.


Na Starcie

NIE PRZESTANĘ UPOMINAĆ SIĘ O TĘ INWESTYCJĘ – Nowy rok szkolny rozpoczął się w cieniu zapowiadanych przez rząd zmian w strukturze oświaty. Co one dziś oznaczają dla naszej Gminy? – Od 1 września 2016 roku nie ma praktycznie żadnych zmian oprócz tego, że mamy tylko jedną pierwszą klasę w całej Gminie Baranów. Rodzice zdecydowali się posłać do szkoły swoje sześcioletnie pociechy i chwała im za to. Patrzę na tę reformę z nadzieją lepszej edukacji naszych dzieci i młodzieży, lepszych warunków kształcenia, bo ta reforma już się dokonuje. Dla mnie ważniejsza jednak byłaby reforma programu nauczania, zmiana karty nauczyciela, niż likwidacja gimnazjów. – Czy te zmiany dotkną również projekt centrum edukacyjno-sportowego na Orliku? – Zmiana reformy ogłoszona została pod koniec tworzenia tego projektu. Jestem pewna, że wszystkie dzieci z Baranowa i  Baranowa – Muratora znajdą miejsce w tej nowej szkole. – Nasza Gmina co roku realizuje kilka programów dla dzieci. Chodzi o naukę pływania, tańca i muzyki. Podobno w nowym roku szkolnym zamierza Pani dorzucić do tego pakietu coś jeszcze? – Z radością mogę oświadczyć, że wprowadzamy do zajęć poza lekcyjnych bezpłatną naukę gry w badmintona i tenisa ziemnego. Szczegółowe informacje dla rodziców zostaną przekazane poprzez nauczycieli wychowania fizycznego w naszych szkołach oraz przez facebook'a gminy. Aktualnie prowadzone są negocjacje ceny i terminów z trenerami tych dyscyplin. Zapraszam

2

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

dzieci, młodzież i dorosłych do aktywnego spędzania czasu w donaborowskiej hali tenisowej. – W lipcu oddano do użytku zmodernizowany odcinek drogi Żurawiniec-Grębanin. Mieszkańcy tych wsi odetchnęli więc z ulgą. Nie da się jednak ukryć, że jeszcze niebezpieczniej jest na drodze krajowej nr 39, Baranów-Mroczeń. Podobno pojawiła się szansa zbudowania tam ścieżki rowerowej. – Odkąd jestem włodarzem tej Gminy przy każdej okazji spotkań z GDDKiA upominałam się o budowę projektowanej już od wielu lat przez nich ścieżki rowerowej Baranów-Mroczeń. Od 2014 roku jeżdżę do Poznania na rozmowy, piszę do dyrekcji pisma, dzwonię w tej sprawie. W tym roku wysłałam do GDDKiA do Warszawy pismo z prośbą o ścieżkę rowerową Baranów-Mroczeń. Dołączyłam deklarację partycypacji naszej gminy w kosztach tej inwestycji. I  pismo to w końcu wzbudziło zainteresowanie GDDKiA, ponieważ otrzymałam telefon, abym pisemnie zadeklarowała w jakim procencie będziemy finansować to zadanie. Ponieważ jest to inwestycja związana z bezpieczeństwem naszych Mieszkańców, zadeklarowałam dofinansowanie do 50% kosztów i mam nadzieję, że spotka się to z  akceptacją radnych, a GDDKiA nie przejdzie koło tej deklaracji obojętnie. Dopóki tu jestem włodarzem, nie przestanę się upominać o tę inwestycję. – Skąd wójt Baranowa weźmie na to pieniądze?

– Jeżeli zapadnie decyzja, że GDDKiA będzie budować ścieżkę rowerową przy drodze krajowej nr 39, na pewno znajdziemy na to pieniądze w naszym budżecie. Obym się doczekała tego dylematu. – Na jakim etapie jest projekt budowy w Mroczeniu przedszkola? – 6 września rozstrzygnięto przetarg na tę inwestycję Na sesji w dniu 9.09.2016 roku zaakceptowano zmiany w budżecie, dodano środki na zagospodarowanie terenu i wyposażenie przedszkola. 19 września podpisaliśmy umowę wykonawcą. Ruszamy więc budową! W tym roku musimy wydać na tę inwestycję 1,5 mln zł. Mam nadzieję, że 1 września 2017 roku dzieci pójdą do nowego przedszkola. – 16 września otwarto halę tenisową w Donaborowie. Kto i w jaki sposób będzie mógł skorzystać z możliwości stwarzanych przez nowy obiekt? – Ideą budowy takiego obiektu było optymalne wykorzystanie nowo powstałej hali przy małej szkole podstawowej, gdzie młodzież praktycznie korzysta z tej sali tylko do godz. 15.00. Po rozliczeniu projektu dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki będzie możliwość wynajmowania tej hali w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w soboty i w niedzielę. Opiekunem i osobą do kontaktu będzie mieszkaniec Donaborowa – pan Marek Goj, nr tel. 796 240 280 (po godz.16). Będą również bezpłatne treningi i gry w badmintona i tenisa ziemnego dla dzieci i młodzieży z naszej gminy. Serdecznie zapraszamy do korzystania z tego pięknego obiektu. Godzina wypożyczenia tej sali to koszt 60 zł brutto. Zainteresowanie jest bardzo duże, nie tylko mieszkańców naszego powiatu. Rozmawiał (es)


W Kronikarskim Zapisie. Inwestycje Nowe przedszkole w Mroczeniu powoli staje się faktem. Dziś po raz pierwszy możecie przekonać się jak będzie wyglądał ten obiekt.

NOWE PRZEDSZKOLE W MROCZENIU

12 sierpnia 2016 r. podjęto decyzję w sprawie wykonawcy inwestycji pn.: „Budowa przedszkola w technologii energooszczędnej w miejscowości Mroczeń wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną”. W wyniku postępowania przetargowego wyłoniono firmę MPM Development z Namysłowa. Inwestycja opiewa na 4 mln 292.818 zł. W Mroczeniu powstanie trzyoddziałowe przedszkole wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Budynek przedszkola przeznaczony będzie do opieki dziennej dla 50 dzieci w wieku przedszkolnym oraz 25 dzieci w wieku żłobkowym. Projektowany budynek przedszkola jest budynkiem parterowym, niepodpiwniczonym, zaprojektowanym na rzucie w kształcie litery L. Od strony południowej zaprojektowane zostały sale dydaktyczne: dwie sale przedszkolne oraz sala żłobkowa wraz z przylegającą od strony wschodniej

sypialnią dla najmłodszych dzieci. W salach przedszkolnych i w oddziale żłobkowym przewiduje się przebywanie jednorazowo do 25 dzieci w każdym oddziale (łącznie 75 dzieci). Pomiędzy oddziałami przedszkolnymi usytuowano wspólny węzeł higieniczno-sanitarny z 4  ustępami, w tym z 1 ustępem dla osób niepełnosprawnych, umywalkami oraz prysznicem. Oddział żłobkowy posiada własny węzeł higieniczno-sanitarny z 2 ustępami, 5 umywalkami oraz prysznicem. Każda z sal ma bezpośredni dostęp do podręcznego magazynu na sprzęt i materiały edukacyjne. Ponadto w budynku znajdować się będzie sala wielofunkcyjna (do organizacji zabaw i imprez okolicznościowych), pokój personelu pedagogicznego, szatnia, gabinet specjalisty, węzeł żywienia z pełną kuchnią, pomieszczenie techniczne/ kotłownia oraz pomieszczenia pomocnicze. (es)

Teraz jeszcze jest ściernisko, ale wkrótce…

19 września Wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek podpisała umowę z Markiem Wróblem – prezesem zarządu firmy MPM Development z Namysłowa – wykonawcą inwestycji.

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

3


Krok po Kroku. Przegląd O tej inwestycji mówiono od dawna i to raczej w formie barwnej sensacji. Oto na obrzeżach Baranowa, na granicy z Kępnem, przy drodze krajowej nr 11, już już miała powstać galeria handlowa z kinami i lodowiskiem na dachu. Czas jednak mijał, a zamiast migotliwych neonów rosły w tym miejscu góry gruzu. Podobno ówczesny inwestor nagle porzucił swój fantastyczny pomysł no i w efekcie Baranów zamiast nowoczesnej inwestycji otrzymał …nielegalne wysypisko śmieci. Wskutek zabiegów władz Gminy teren ostatecznie został uporządkowany. Kiedy więc blisko rok temu gruchnęła wieść, że galeria handlowa jednak powstanie, niewielu w nią uwierzyło. A fakty są takie, że wstępne prace przy budowie Quickparku w Baranowie wkrótce ruszą.

QUICK PARK W BARANOWIE ma być nowoczesnym centrum handlowym. Inwestorem jest warszawska firma Real2b Development. Real2b to spółka dewelopersko-inwestycyjna, która na swoim koncie ma już kilka podobnych centrów handlowych w Polsce, m.in. w Strzegomiu czy Mysłowicach. Baranowską Galerię zaprojektowała firma Mofo Architekci, natomiast Mallson Polska odpowiada za wynajem powierzchni handlowych. Agencja zachęca potencjalnych podnajem-

ców „atrakcyjną lokalizacją, najniższym bezrobociem w Polsce oraz indeksem siły nabywczej, wyższej od średniej krajowej”. – Możemy potwierdzić, że w obiekcie będzie funkcjonowało wielosalowe kino – informuje Dawid Mrozowski. – Proces wynajmu powierzchni już trwa, ale na tę chwilę jeszcze nie upubliczniamy naszych pierwszych najemców – dodaje. Centrum handlowe w Baranowie ma mieć 12 100 m² powierzchni, działać w nim będzie

podpis

w czterech obiektach aż 45 sklepów, punktów gastronomicznych, usługowych i handlowych. Do tego parking (na powierzchni) na 355 miejsc i wygodny zjazd z krajowej jedenastki. Wjazd i wyjazd odbywać się będzie przez projektowane zjazdy publiczne. Jeden zjazd będzie usytuowano od strony drogi krajowej nr 11, a drugi umieszczono od strony południowo-wschodniej. Baranowski QUICK PARK to pierwsze nowoczesne centrum handlowe w promieniu 50 kilometrów. Budowa potrwa około 12 miesięcy. Zadowolenia z inwestycji, która powstaje na terenie gminy Baranów, nie ukrywa wójt Bogumiła Lewandowska-Siwek, która wspomina między innymi o  płynących do gminnej kasy podatkach z tego tytułu. – To prywatna inwestycja, na gruntach należących do prywatnej osoby, ale podatki wpływać będą do kasy naszej gminy – powiedziała Kronikarzowi. Tak więc pierwsze zakupy w baranowskim Quick Parku będzie można robić już pod koniec przyszłego roku. (ems)

Gaz ziemny jest w dalszym ciągu dla wielu mieszkańców naszej Gminy towarem z pogranicza marzeń i abstrakcji. Warto więc odnotować, że w ostatnim czasie sytuacja ta poprawiła się nieco dla mieszkańców Mroczenia. Niestety nie dla tych, którzy mieszkają przy „krajówce”.

GAZ ZIEMNY DLA MROCZENIA Przez blisko pół roku (czerwiec-październik) trwały prace instalacyjne. Wykonała je toruńska firma Energy System. – Co prawda naszym celem była Gmina Trzcinica, bo tam znalazł się prywatny kontrahent na dużą ilość gazu, ale „po drodze” trafił się Mroczeń więc został on włączony w nasze plany. Nitkę poprowadziliśmy wzdłuż dawnego torowiska PKP – informuje Wojciech Dobrowolski z Energy System.

Nasz rozmówca zwraca uwagę na nieprzewidziane trudności, jakie napotkał w trakcie prac w Mroczeniu. – To spora miejscowość, ale bez nazw ulic, a numeracja na budynkach często nie odpowiadała temu, co mówiły mapy. Stąd kłopoty dla mieszkańców, za które moja firma przeprasza. Inwestycja gazowa w Mroczeniu to bardzo dobra wiadomość dla władz Gminy. – Właśnie

Mieliśmy trochę trudności, bo czasem mapy mówiły nam co innego, a co innego było w rzeczywistości

4

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

zaczęła się budowa przedszkola w Mroczeniu. Będę starała się, by ogrzewać je ekologicznie, gazem – cieszy się Wójt Gminy. I jeszcze jedna wiadomość, dla tych, którzy chcieliby skorzystać z faktu, że nitka gazowa biegnie tuż obok nich. – Moja firma wykonała prace instalacyjne, reszta należy go kępińskiej gazowni. Tam trzeba wnioskować o wykonanie przyłącza do swojej posesji – doradza W. Dobrowolski. (es)


Krok po Kroku. Przegląd Za dwa lata baranowianie staną przed kolejnym dylematem, bo jeśli dość łatwo można sobie wyobrazić nową szkołę na Orliku, to już trudniej odpowiedzieć na pytanie co zrobić ze starą?

ZAPLANUJMY DRUGIE ŻYCIE STAREJ SZKOŁY 30 czerwca 2018 r. po opuszczeniu szkoły przez dzieci, budynek zlokalizowany na baranowskim rynku opustoszeje. A co powiedzielibyście na centrum kulturalno-oświatowe? Budynek zostałby specjalnie do tych celów przystosowany. Przedsięwzięcie mogłoby polegać na przebudowie i adaptacji obecnej szkoły. Potencjał techniczny tego budynku jest ogromny. Duży, obszerny parter, piętro i poddasze, a tam skosy, drewniane bele, lokalizacja na baranowskim Rynku, bezpośrednie sąsiedztwo urzędu, tereny zielone i plac przy budynku do zagospodarowania. Wyobraźcie sobie, że cały

parter oddamy seniorom. Można przecież stworzyć tu miejsca spotkań, pomieścić stołówkę, pokoje rehabilitacyjne, zaplecze medyczne itp. Na piętrze można by umieścić nowoczesną wielofunkcyjną bibliotekę. z miejscem dla najmłodszych oraz internautów. Obecnie w Baranowie brak jest biblioteki – Gminna Biblioteka Publiczna została przeniesiona w roku 2016 do Mroczenia, gdyż wprowadzony program 500+ wymusił na włodarzach gminy wygospodarowanie dodatkowej powierzchni biurowej do obsługi administracyjnej programu. Wyobraźcie sobie, że w tym miejscu umie-

ścimy salę wystawową – galerię. Przecież od 26 lat na terenie Gminy organizowane są ogólnopolskie plenery malarskie. W wyniku spotkań malarzy czasów współczesnych powstało mnóstwo dzieł. Jedne z nich zdobią ściany budynku Urzędu Gminy w Baranowie, inne czekają na odpowiednie miejsce. A co powiecie na Baranowską Izbę pamięci? Przecież w Baranowie jest mnóstwo pamiątek świadczących o dumnej historii tej miejscowości. A kawiarnia? A ocieniony miejsce do wypoczynku na podwórzu? Czekamy na wasze pomysły. (es)

Po wielkich przygotowaniach personelu kuchennego w składzie: Irena Komarnicka, Ewelina Idzikowska, Paulina Grześniak i Edyta Mega, jak również przy ogromnym zaangażowaniu p. intendent Anny Wieczorek oraz p. Dyrektor Żłobka Małgorzaty Musialskiej, a co najważniejsze zatwierdzeniu przez Sanepid, 5 września po raz pierwszy pyszne i zdrowe posiłki zostały dostarczone dla dzieci z Przedszkola w Donaborowie i Słupi.

RUSZYŁ CATERING W ŻŁOBKU GMINNYM „BARANKOWO” Kuchnia praktycznie od samego początku była przystosowana do cateringu. Pomieszczenie przy kuchni wyposażone jest w nowoczesną zmywarkę przystosowaną do mycia termosów, a granulki znajdujące się w zmywarce myją bez użycia jakichkolwiek detergentów. Stanowiska pracy i wyposażenie kuchni są na bardzo wysokim

poziomie, a my cieszymy się, że ta kuchnia może posłużyć również innym dzieciom. Wszyscy wiemy, że do cateringu potrzebny jest przede wszystkim samochód i to samochód przeznaczony do przewozu żywności, odebrany i zatwierdzony przez Sanepid. Gmina Baranów zakupiła właśnie taki pojazd, który posłuży do przewozu

Dyrektor Alojzy Piasecki z Donaborowa osobiście powitał pierwszą dostawę

obiadków z Żłobka „Barankowo” do Przedszkoli. I dzięki temu catering ruszył pełną parą. Obiady składają się z dwóch dań z zachowaniem odpowiedniej kaloryczności dla małego dziecka. Pani Intendent Anna Wieczorek, dowozi posiłki do przedszkoli w określonych godzinach. (es)

Obiadki dotarły na czas również do szkoły w Słupi

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

5


W Kronikarskim Zapisie Liczba dzieci w roku szkolnym 2016/2017 na terenie gminy Baranów

ZS Baranów

ZS Donaborów

ZS Łęka Mroczeńska/ Przedszkole Mroczeń

ZS Słupia p. Kępnem

SP Grębanin

Gimnazjum

RAZEM

wg stanu na dzień 05-09-2016

Przedszkole

W Patriotycznej Migawce Kronikarza

3 lata

17

8

25

7

-

-

57

4 lata

22

11

15

18

-

-

66

5 lat

17

13

25

11

-

-

66

56

32

65

36

-

-

189

24

20

26

14

25

-

109

„0”

RAZEM 6 lat I

-

-

-

-

65

II

34

16

38

17

10

59

115 / 59

III

22

16

39

12

6

58

95 / 58

IV

20

12

19

12

8

-

71

V

19

13

19

15

11

-

77

VI

23

13

26

5

8

-

75

Razem szkoła

136

70

141

61

43

182

451 / 182

RAZEM Szkoła + przedszkole + „0”

216

122

232

111

68

182

931

Szkoła

1 Września w Baranowie. W hołdzie bohaterom i ofiarom wojny

18

sz.p. / gim. 18 / 65

Żłobek Gminny w Baranowie Przedszkole „Barankowo”

2 oddziały grupa 4 -latków grupa 5-latków

48 dzieci 23 dzieci 22 dzieci

45 dzieci

POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT Czy pamięta pan tę piosenkę z Kabaretu Starszych Panów” serwowaną tam przez Wiesława Michnikowskiego. „Wesołe jest życie staruszka/Wesołe jak piosnka jest ta/Gdzie stąpnie, zakwita mu dróżka/I świat doń się śmieje: ha ha. – A co pan tu wyjeżdża ze staruszkami – oburza się teatralnie w odpowiedzi Jan Szalek. – Ja jestem prezesem poważnego koła. Koła pełnego energii i pomysłów. I pomysłów mamy znacznie więcej niż ten staruszek z piosenki, co to „trzęsie się z niecierpliwości żeby dożyć tych radości”. Wszak chodzi o

KOŁO EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW Z MIANOWIC Zacznijmy jak w bajce. Dawno, dawno temu, gdy Baranów kojarzył się jedynie ze średniowiecznym rynkiem i siłą rzeczy ograniczał do czterech uliczek, a w dookolnych lasach hasały sarny, dziki i zające, naturalną granicę między tą zacną miejscowością a Kępnem stanowiły Mianowice. I tak pozostało do dziś. Spróbujcie odnaleźć w kępińskiej książce telefonicznej Powiatowy Urząd Pracy. A dziś w miejscu tych lasów roz-

ciąga się baranowskie osiedle „Murator”. A seniorzy z Mianowic i Muratora spotykają się… na Muratorze. Tam właśnie, w Domu Wielofunkcyjnym, organizowane są różne uroczystości. – Okazji kalendarz przynosi co niemiara. Każda chwila jest dobra, by spotkać się z przyjaciółmi, porozmawiać, poradzić się. Powspominać i pobawić – mówi sekretarz Koła – Maria Pawlak. – Niedawno świętowaliśmy wspólnie Dzień Matki, wcześniej spotkaliśmy się przy okazji Dnia Babci i Dziadka. A dziś chwila jest szczególna, bo piękny jubileusz obchodzą nasi przyjaciele. – Nie mogliśmy zapomnieć o 45-leciu zawarcia związku małżeńskiego Janiny i Jana. Zebrani obdarzyli Jubilatów – Państwa Szalków – kwiatami, odśpiewano gromkie Sto lat, strzeliły korki od szampanów. Szanowni Jubilaci, dołączamy się do życzeń! (ems) Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Mianowicach: przewodniczący Jan Szalek, zastępca Maria Wyżnikiewicz, skarbnik Krystyna Cieplik, sekretarz Maria Pawlak

6

Kronikarz Ziemi Baranowskiej


W Kronikarskim Zapisie Postanowiliśmy sprawdzić czy sport, jednoznacznie kojarzący się przecież z rywalizacją, posiada jeszcze mityczną siłę łączenia. Czy w jego ogniu jak niegdyś mogą wykuwać się charaktery i przyjaźnie? Przez pięć lipcowych dni (11-15.07) w naszej Gminie gościła grupa młodzieży znad Morza Północnego. Niemieckim strażakom z Ihlow towarzyszyli młodzi Polacy z naszej Gminy. Przedsięwzięcie pn.: „Sport pomostem ku przyjaźni. Sportowa Edukacja Europejczyków” zostało dofinansowane ze środków Fundacji Polsko-Niemieckiej.

SPORT POMOSTEM KU PRZYJAŹNI Cała 27 osobowa ekipa została zakwaterowana na kępińskim KOSiR-ze. To nieprzypadkowa lokalizacja. Popołudnia i wieczory można było wypełnić sportową rywalizacją w różnych dyscyplinach. Dziewczęta grały więc w siatkówkę i koszykówkę, a chłopcy toczyli boje futbolowe. W tle pobrzmiewały jeszcze echa tak udanego dla nas Euro. Co ciekawe, Niemcy nie byli zbyt zadowoleni z występu swojego zespołu, choć to przecież oni na

zen) na temat sportowych związków obu krajów na przestrzeni ostatnich 100 lat. Pomimo, iż pytania były bardzo trudne, młodzież bardzo dobrze sobie z nimi poradziła. W czwartek cała grupa ruszyła do stolicy, gdzie zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stare Miasto. Podsumowaniem wizyty było spotkanie z  Panią Wójt, która wręczyła uczestnikom pamiątkowe gadżety. (es)

tych mistrzostwach zdobyli medal. Nasi goście zapoznali się z bazą sportową Gminy Baranów. Z podziwem przyglądali się nowo wybudowanej sala tenisowej w Donaborowie, boiskom przy Gimnazjum w  Mroczeniu, czy baranowskiemu Orlikowi. Zachwyciło ich też miasteczko rowerowe na Muratorze. Jednoślady natychmiast poszły w ruch. W środowe popołudnie mieszane polsko-niemieckie zespoły potykały się w quizie (Sport ohne Gren-

Polska i niemiecka młodzież spotkała się w nowej sali gimnastycznej w Donaborowie

W niedzielę, 18 września odbył się rajd rowerowy szlakiem śląskich kościołów organizowany przez Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski. Trasa rajdu przebiegała następująco: Baranów, Grębanin, Żurawiniec, Nowa Wieś Książęca, Domasłów, Trębaczów, Drożki, Nowa Wieś Książęca – Agroturystyka „Hubert”.

PELETON Z LGD

Peleton wyruszył o godz. 11.00 spod siedziby biura LGD z osiedla Murator w Baranowie i skierował się w kierunku miejscowości Grębanin, następnie do Nowej Wsi Książęcej. Tam uczestnicy rajdu zwiedzili kościół pw. Świętej Trójcy, ciekawą historię kościoła przybliżył

Przerwę w rajdzie wykorzystali fotoreporterzy

uczestnikom przewodnik rajdu Jacek Kuropka. Z Nowej Wsi Książęcej kolumna rowerzystów udała się w kierunku Domasłowa zwiedzić kościół pw. św. Idziego Opata. W dalszej kolejności uczestnicy rajdu udali się do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wnie-

bowziętej w Trębaczowie. Po krótkiej lekcji historii uczestnicy rajdu ruszyli w kierunku Drożek tam zatrzymali się przy drewnianym kościółku pw. św. Jana Nepomucena, po krótkim zwiedzaniu peleton ruszył w kierunku Agroturystyki „Hubert”. Po wyczerpującej przeprawie w wietrznej i deszczowej aurze rowerzyści dotarli na zasłużony poczęstunek. Rajd pomimo chłodniejszego dnia przebiegał w miłej atmosferze i cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników dwóch kółek. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych wyprawach rowerowych! (greg) Rajd Rowerowy był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

7


Po Godzinach Przyznacie chyba, że zaproszenie na jakąś debatę nie musi wywoływać ekscytacji. Wyobraźnia podsuwa nudną nasiadówkę wypełnioną pustym ględzeniem. Po wizycie w mroczeńskim gimnazjum zmieniliśmy zdanie. Te dwie godziny na pewno nie należały do zmarnowanych. A o uczniach tej szkoły dowiedzieliśmy się wielu niezwykłych rzeczy.

WASZ WYBÓR – WASZ GŁOS – WASZA SZKOŁA Okazją do zaproszenia była poprzedzająca wybory do samorządu szkolnego debata kandydatek. W wyborcze szranki stanęły trzy kandydatki: Dominika, Roksana i Sandra. Po raz pierwszy zostaliśmy zaskoczeni już w trakcie wstępnej prezentacji. Każda z kandydatek zadeklarowała bowiem wobec szkolnego audytorium i zaproszonych gości, że rywalki to nie rywalki, ale przyjaciółki i zamierzają współpracować razem niezależnie od wyniku wyborów. – Po co więc te wybory? – pomyślał pewnie niejeden z potencjalnych wyborców. Niespodzianka numer dwa kryła się właśnie w programach kandydatek. Tu już każda nich starała się pokazać własną inwencję i kreatywność. Popłynęły więc różnorodne pomysły, ale na pewno nie pod publiczkę. Przerwy z muzyką Dzień Dziecka z niespodzianką, Dzień Odwrotności, Dzień z savoir-vivre, pomoc dla potrzebujących, festyn rodzinny, wycieczki rowerowe z historią w tle, prezentacje artystyczne, szkolny dzień sportu, kółko fotograficzne, maraton filmowy, Klub Książkofilów. Ile uda się z tego zrealizować? To już zależy od całej szkolnej społeczności. – Nie wybierajcie dla beki. Pamiętajcie, że samorząd nie będzie pracował

za was – przestrzegała Sandra. – Nie obiecam wam gwiazdki z nieba, ale zapraszam do współpracy – zachęcała Roksana. – Chcecie mieć wpływ na sprawy swojej szkoły? Głosujcie na mnie! – przekonywała Dominika. Finałem wyborczego przedpołudnia w mroczeńskim gimnazjum było wystąpienie p.  Wójt, która przestrzegła wszystkie kandydatki przed inflacją obietnic. – Najłatwiej obiecać – najtrudniej obietnice spełnić– przestrzegała. Odniosła się też do zmian, które

czekają nasze szkoły. – Z bólem serca przyjęłam wiadomość o likwidacji gimnazjów. Zgadzam się, że wśród tysięcy takich szkół są złe i bardzo złe, ale nasze gimnazjum to wspaniała szkoła. I bardzo mi jej szkoda – ubolewała p. Wójt. Cóż, procesu odgórnych zmian nie da się powstrzymać, ale już teraz trzeba zrobić wszystko, by szkoła w Mroczeniu znów należała do najlepszych. Nawet jeśli miałaby zostać tylko jedną z kilku podstawówek. (es)

W sobotę 3 października Koło Gospodyń Wiejskich z Łęki Mroczeńskiej obchodziło 70. rocznicę istnienia. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Baranów, przedsiębiorcy z Łęki Mroczeńskiej, strażacy, wszystkie członkinie miejscowego koła oraz sympatycy i przedstawiciele organizacji i instytucji od lat wspierających działalność KGW.

SIEDEM DEKAD KGW W ŁĘCE Sobotnie popołudnie rozpoczęło się mszą św. w Kościele w Grębaninie. Później w sali Domu Ludowego w Łęce Mroczeńskiej przewodnicząca KGW odczytała sprawozdanie z działalności miejscowego koła. Miłym akcentem spotkania stały się popisy artystyczne uczniów z Zespołu Szkół w Łęce Mroczeńskiej. Przedstawienie pokazało prawdopodobny

8

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

przebieg powstania Koła Gospodyń Wiejskich. Artyści wspaniale oddali atmosferę lat 50, w których zapoczątkowana została działalność koła, sztuka przeplatana realizmem czasów oraz zabawnymi zwrotami na długo zostanie zapamiętana przez szeroką publiczność, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Następnie pani Beata Parzonka

wraz z przedstawicielką urzędu Gminy w Baranowie panią Katarzyną Kucharską przeszły do wyróżnienia pań zasłużonych w Kole Gospodyń w Łęce Mroczeńskiej. Oto wyróżnione panie: Kazimiera Kalis, Teresa Rottau, Danuta Krawczyk, Irena Lemańska, Eugenia Godek, Janina Kulak, Janina Maciejewska. (marta)


Po Godzinach 3 października w gminie Baranów miała miejsce wyjątkowo podniosła uroczystość jubileuszowa. Aż 16 par zamieszkujących gminę Baranów związanych przed laty ślubną przysięgą obchodziło w tym roku 65, 60 i 50-lecie pożycia małżeńskiego.

ŻELAZNE, DIAMENTOWE I ZŁOTE GODY Jubilatów przybyłych na uroczystość zorganizowaną w budynku wielofunkcyjnym na Osiedlu Murator w Baranowie przywitała Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Sylwia Adamska słowami: „…Te wspólne lata to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia i istoty związku małżeńskiego, to wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących w związki małżeńskie. Nie sztuką jest pokochać, sztuką jest wytrwać…” i życzyła jak najlepszego zdrowia, pogody ducha oraz życzliwej opieki najbliższych na wiele następnych lat. Następnie Wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek, życzyła Dostojnym Jubilatom zdrowia, wszelkiej pomyślności, pogratulowała zebranym tak długiego stażu małżeńskiego, który jest darem i jednocześnie wzorem dla wszystkich. Po złożeniu życzeń ksiądz Dariusz Woźniak, proboszcz parafii na Muratorze, pobłogosławił zgromadzonych Jubilatów. Po krótkiej modlitwie został wzniesiony uroczysty toast. Przy wspólnym poczęstunku dostojni Jubilaci mogli powspominać swoje wspólnie przeżyte lata i życzyć sobie wzajemnie kolejnych pięknych rocznic. Podczas uroczystości obecni byli również ks. Kan Marian Biesiada oraz Ks. Kan. Jerzy Kondal, Przewodniczący Rady Gminy Baranów Marian Kremer, Sekretarz Gminy

Ilona Skiba oraz Skarbnik Gminy Marzena Żłobińska. Pary obchodzące 50 lat Pożycia Małżeńskiego zostały odznaczone medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, które zostały nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 15 czerwca 2016 r. Wszystkie obecne na uroczystości pary otrzymały listy gratulacyjne, kwiaty oraz upominki. Jubileusze obchodzili Państwo: 65-lecia pożycia małżeńskiego: Irena i Aleksander Michalczykowie 60-lecia pożycia małżeńskiego: Cecylia i Stanisław Kaźmierczakowie 50-lecia pożycia małżeńskiego: Lucyna i Wiktor Albertowie Teresa i Kazimierz Chwałowie

Kazimiera i Alfons Cieplikowie Jadwiga i Franciszek Gruszkowie Wanda i Stanisław Jędrzejewscy Leokadia i Ryszard Kołatowie Łucja i Henryk Mielczarkowie Jolanta i Jerzy Mikołajczykowie Agnieszka i Józef Opaccy Teresa i Kazimierz Rottau Czesława i Józef Rożkowie Anna i Ryszard Stasiakowie Janina i Krzysztof Tomczakowie Maria i Józef Wróblewscy. Drogim Jubilatom jeszcze raz składamy gratulacje oraz życzymy jak najlepszego zdrowia, pogody ducha i życzliwej opieki najbliższych na wiele następnych lat. (syl)

Jubilaci obchodzący urodziny we wrześniu i październiku 2016 r. (powyżej 80 lat)

101 lat (ur. 1915 r.)

Marianna Drelak – Jankowy

97 lat (ur. 1919 r.)

Kazimierz Hadryś – Baranów

92 lata (ur. 1924 r.)

Józef Niciejewski – Mroczeń

90 lat (ur. 1926 r.)

Wacław Kulak – Mroczeń

89 lat (ur . 1927 r.)

Marianna Parzonka – Joanka

88 lat (ur. 1928 r.)

Teresa Hełka – Grębanin Edmund Żurecki – Łęka Mroczeńska

87 lat (ur.1929 r.)

Irena Tomaszek – Marianka Mroczeńska

86 lat (ur.1930 r.)

Maria Czarnasiak – Mroczeń Wiktoria Haglauer – Joanka Teresa Hełka – Donaborów Bernarda Kobza – Mroczeń Jadwiga Kokot – Donaborów Antoni Moś – Donaborów Edward Trąpczyński – Baranów

85 lat (ur. 1931 r.)

Edward Rzeźniczak – Żurawiniec Jan Stryjakiewicz – Grębanin Teresa Trzmiel – Grębanin Kolonia Druga

82 lata (ur. 1934 r.)

Gertruda Drożdż – Donaborów Edmund Giebel – Mroczeń Marianna Gruszka – Słupia pod Kępnem

81 lat (ur.1935 r.)

Krystyna Gumna – Baranów Krzysztof Jasiński – Baranów Helena Konarska – Baranów Stanisław Lubojański – Baranów

80 lat (ur. 1936 r.)

Edmund Rak – Słupia pod Kępnem

84 lata (ur. 1932 r.)

Jadwiga Albert – Żurawiniec Jadwiga Sroka – Słupia pod Kępnem

83 lata (ur. 1933 r.)

Marianna Błoch – Baranów Edward Kucharzak – Młynarka

Wójt Gminy Baranów

Bogumiła Lewandowska-Siwek

składa najserdeczniejsze życzenia urodzinowe Seniorom, którzy swoje Święto obchodzą we wrześniu i październiku.

Szanowni Państwo, proszę przyjąć ode mnie życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

9


Niech Sztuka Trafia Pod Strzechy

Tadeusz Piotr Potworowski patronował plenerowi malarskiemu, który przez 11 dni (18-29 września) gościł w Gminie Baranów. 18 września w Grębaninie, w przedwojennym miejscu artystycznych spotkań grupy twórców w historii polskiego malarstwa znanych jako kapiści, miała miejsce próba przywołania ducha tamtych dni.

HAPPENING Z ZAŚWIATÓW Organizatorzy (Gminna Biblioteka Publiczna im. hr. Feliksa Wężyka oraz Gmina Baranów) wykonali to zadanie… dosłownie. W role Potworowskich, Czapskiego, Nachta, i Cybisów wcielili się aktorzy z Kalisza (Zbigniew Antoniewicz, Małgorzata Kolędkiewicz-Pawłowska, Izabela Wierzbicka, Jacek Jackowicz, Dariusz Sosiński, Lech Wierzbowski). Publiczność z niedowierzaniem przyglądała i przysłuchiwała się gościom z zaświatów. Tę aurę organizatorzy przenieśli również na wernisaż otwierający wystawę poplenerową, który miał miejsce 29 września w „Baranowskiej Chacie”. Tam zdumionej publiczności objawił się duch Potworowskiego. Połowa września 1936 r. Grębanin ugina się od wczesnojesiennych kolorów. Gościnny dworek Piotra i Magdaleny Potworowskich odwiedza jak co roku grupa ich przyjaciół. Piotr Potworowski, Tytus Czyżewski, Artur Nacht, Jan Cybis, Hanka Cybisowa, Józef Czapski. Wszystkich łączy malarska pasja. W historii naszej sztuki ta grupa to kapiści. Od skrótu kp – Komitet Paryski”. Wszyscy stoją u progu artystycznej sławy. Dyskutują o tym, spierają się o sztukę, bawią. Za trzy lata rozdzieli ich wojna. To będzie najtrudniejsza próba dla ich przyjaźni. Potworowski wróci do Polski po 18 latach. Sylwetkę i dalsze losy patrona pleneru przybliżono gościom wernisażu poprzez prezentację multimedialną.

10

Kronikarz Ziemi Baranowskiej


Kultura–Tradycja–Duma

PLENER JAK ZA DAWNYCH LAT W czwartkowej uroczyści nie mogło zabraknąć artystów biorących udział w tegorocznym plenerze (Anna Szalwa, Stanisław Gnacek, Ewa Sulińska, Anna Jackowska, Piotr Błażejewski, Joanna Ambroziak-Hanasiewicz, Jagoda Krajewska, Maria Rowdo-Bykowska, Michał Smółka, Halina Niemiec-Gomułka, Irena Gruszka, Marek Kamecki, Jan Kasendra, Jacek Jan Laskowski, Leokadia Szwancar). Otrzymali oni niezwykłą szansę wspólnej pracy z T. P. Potworowskim. Wspólnie też podpisali stworzony razem obraz oraz stanęli do pamiątkowej fotografii. Do grona artystów i organizatorów dołączył Leszek Żebrowski – niestrudzony animator życia kulturalnego, szczególnie Grębanina, organizator pierwszych plenerów, którym, a jakże, patronował Potworowski. Wernisaż skrzył się tego wieczora kolorem jakby wyjętym wprost z płócien kapistów, a muzycznej barwy przydał mu z pewnością recital skrzypcowy Jacka Klyty. Pytanie więc czy „Sztuka trafiła pod strzechy?”, bo tak zamierzali uczynić to organizatorzy, wydaje się w tej sytuacji jedynie retoryczne. Przecież wernisaż odbył się w „Baranowskiej Chacie”. (mirs) Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie, Gmina Baranów. Patronat medialny: Radio Sud, Tygodnik Kępiński

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

11


Kronikarz też tam był

JOANKA NA „TAK” Kiedy duży mówi „nie”, mały na to – a ja „tak”! Tak w największym skrócie można podsumować zawirowania wokół organizacji Gminnego Święta Plonów. Z powierzonego jej w ostatniej chwili zadania malutka Joanka wywiązała się znakomicie. Na dokładkę nie jesteśmy przekonani, by sprzymierzeńcem sołtysa Mateusza Janczaka był czas, czy też iście saharyjski skwar, który dopadł wszystkich w tę niedzielę. Obserwując zaś krzątaninę wokół każdego, najmniejszego nawet drobiazgu, aż trudno uwierzyć, że wieś liczy raptem 256 mieszkańców. Wydawało się wręcz, że tego dnia wszyscy ruszyli ławą, by niczego nie zaniedbać, by sprostać oczekiwaniom i obowiązkom. „Oprzątnąłem krówki, świnki/ teraz pędzę na dożynki” – przeczytaliśmy wymowny anons na jednej z posesji. Tej niedzieli zobaczyliśmy Joankę radosną, uśmiechniętą, Joankę pełną

wistości: „Dziś Joanka baluje/ jutro – ciężko pracuje”. Dodajmy jeszcze, że komisja konkursowa (wójt Bogumiła Lewandowska-Si-

wek, przewodniczący Rady Gminy – Marian Kremer i starostowie dożynek – Bożena Grzesiak i Sławomir Wylęga) na pewno nie

humoru, jak i dostojną i odświętnie poważną. Warto też dodać, że dożynki wróciły do Joanki po 10 latach. Cała wieś zaludniła się w tę niedzielę zabawnymi postaciami z bajek i słomy. A  spośród różnych haseł wyłowiliśmy dwa skrajne. Najpierw pochyliliśmy głowy przed surową samokrytyką: „Opalałem się w wakacje/ przeoczyłem więc dotacje”, by chwilę później wrócić do bolesnej rzeczymiała łatwego zadania chcąc wskazać najładniej ustrojoną posesję. Jurorzy przyznali też nagrodę za najładniej przyozdobioną przyczepę w  korowodzie (Grębanin) i najpiękniejszy wieniec (Mroczeń). Uroczystą mszę św. odprawił ks.  kanonik Jerzy Kondal. Później przez Joankę przetoczył się barwny i rozśpiewany korowód. Tego dnia nikt nie miał prawa narzekać na głód (pyszna grochówka!), czy brak artystycznych atrakcji. Jeśli znajdziecie zaś takowego malkontenta, to zapewne nie tylko maruda, ale i kłamczuszek. Zapytajcie więc, czy widział i nie słyszał rewelacyjnego zespołu Howerle i czy tańczył w Joance do 4 rano? (es)

12

Kronikarz Ziemi Baranowskiej


W Kronikarskim Zapisie Drogę krajową nr 39 szczególnie na odcinku Baranów-Mroczeń otacza ponura sława. Dobitnie świadczą o tym policyjne statystyki. Gmina Baranów zadeklarowała wobec GDDKiA, że sfinansuje w połowie budowę ścieżki rowerowej przy tej drodze. Czy taka deklaracja skłoni operatora drogi do uruchomienia tak potrzebnej w tym miejscu inwestycji?

ZBUDUJCIE WRESZCIE TĘ ŚCIEŻKĘ! W okresie od 01.09.2011 do 01.09.2016 r. odnotowano tu 55 zdarzeń (5 wypadków i 50 kolizji. Sześć osób zostało rannych, a jedna zabita. Z pewnością droga stałyby się bezpieczniejsza, gdyby wybudowano obok niej ścieżkę rowerową. Ale choć mówi się o tym od lat, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wciąż tylko obiecuje budowę w tym miejscu ciągu pieszo-rowerowego. Gmina Baranów kolejny raz złożyła w tej sprawie petycję i deklarację. „Gmina Baranów kontynuuje usilne działania w sprawie jak najszybszego rozpoczęcia przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad budowy wzdłuż drogi krajowej nr 39 ciągu pieszo-rowerowego długości 3,8 km na odcinku Baranów-Mroczeń. Mając na względzie absolutną zasadność i konieczność budowy tej ścieżki, Gmina zgłasza ze swej strony go-

towość do częściowego udziału w kosztach realizacji inwestycji, co powinno przyczynić się, by przedmiotowe zadanie potraktowane zostało w sposób priorytetowy w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych”– czytamy w dokumencie. Czy to przekona władze GDDKiA? (es)

W tym miejscu 16 grudnia ub. R. zginął Mateusz, jedenastoletni mieszkaniec Mroczenia. Wracał rowerem ze szkoły

Zdarzenia odnotowane przez Komendę Powiatową Policji w Kępnie na drodze Krajowej 39, odcinek Baranów-Mroczeń. Przyczyny zaistniałych zdarzeń w okresie 01.09.2011-01.09.2016 r.: - nadmierna prędkość 22 - nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 12 - nieprawidłowe wyprzedzanie 6 - zwierzyna na drodze 5 - nieprawidłowa zmiana pasa 2 - nieprawidłowe zawracania 2 - nieprawidłowe wymijanie 2 - nieprawidłowe omijanie 1 - nieprawidłowe cofanie 1 - niezachowanie bezpiecznej odległości 1 - nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu 1 Opracowano na podstawie systemu analitycznego Policji. Podinsp. Lechosław Wróbel, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kępnie.

19 lipca 2016 r. Marian Kremer został nowym przewodniczącym Rady Gminy w Baranowie. W swoim pierwszym wystąpieniu stwierdził:

CZEKA MNIE TRUDNE ZADANIE

„Chciałbym podziękować tym Radnym, którzy na mnie głosowali. Tych, którzy wstrzymali się od głosu, postaram się przekonać do mojej osoby, do prowadzenia sesji. Wiem, że czeka mnie niełatwe zadanie, bo jestem trzecim wybranym Przewodniczącym w naszej Radzie w tak krótkim czasie. Na pewno trudno będzie wszystkich radnych jakoś razem pogodzić, dojść do po-

rozumienia, żebyśmy mieli wspólne cele dla mieszkańców, żebyśmy osobiste urazy zostawili gdzieś z boku, bo jest to niepotrzebne. Tak myślę, że jest to niepotrzebne i Radzie i mieszkańcom. Będę chciał, żeby Rada współpracowała na linii z P. Wójt. A jak to się wszystko ułoży, to nie tylko ode mnie zależy, ale też i od Państwa.” Kronikarzowi zaś, po pierwszej, prowadzonej przez siebie sesji, powiedział:

SKOŃCZYĆ Z WZAJEMNYMI ZARZUTAMI

Tak, jak mówiłem po nominacji na przewodniczącego Rady o współpracy Rady Gminy – Wójt Gminy. Musimy skończyć z wzajemnymi zarzutami, że jedni są manipulowani przez Panią Wójt, a drudzy nie wiadomo przez kogo? W każdym sołectwie są realizowane inwestycje i remonty. Nie wszystko da się zrealizować w jednym czasie, ale to trzeba też umieć zrozu-

mieć, co nie wszystkim się udaje. Ja realizuję konsekwentnie swoją obietnicę wyborczą, co w dużej mierze już udało się zrealizować. Dzięki sponsorom, współpracy z  Panią Wójt, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w  Kępnie, zaangażowaniem mieszkańców z  bloku 5 przy ul. Jasnej oraz pana Jana Sikory z 4 bloku, powstał plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej, boisko do gry w piłkę nożną, obudowy kontenerów na śmieci i  obecnie przygotowywana jest dokumentacja modernizacji dalszej części ul. Jasnej, realizowana przez gminę. Jak do tej pory współpraca z Panią Wójt i pracownikami Urzędu Gminy w mojej ocenie przebiega dobrze. Wszystkie inwestycje, które są w trakcie realizacji, są w pełni uzasadnione. KZB

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

13


Sportowe Okruchy

FINAŁY WOJEWÓDZKIE W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH 11 października rozegrano finały wojewódzkie w sztafetowych biegach przełajowych chłopców i dziewcząt. Reprezentacja Gimnazjum w Mroczeniu tak w kategorii chłopców jak i dziewcząt po zwycięstwie w zawodach po-

wiatowych rywalizowała w Poznaniu z ponad 40 zespołami na trasach przełajowych Hipodromu Wola. Zawody, które przebiegały w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych zakończyły się wspaniałym sukcesem zarówno dziewcząt jak i chłopców naszej szkoły, którzy zajęli X miejsce w Wielkopolsce, a jednocześnie pierwsze miejsce w rejonie kaliskim. Sukces to dla naszych uczniów niebywały. Biegać można przecież w każdej szkole. Nie trzeba mieć do tego ani specjalnych warunków, a tym bardziej sprzętu. Na trudnej trasie, często w błocie i w wodzie, przy padającym deszczu i przenikliwym zimnie, trzeba pokazać swój charakter, siłę woli, wytrenowanie, mieć obok siebie dziewięciu tak samo ambitnych kolegów, z którymi wspólnie można powalczyć o końcowy sukces, który zależy od tak wielu składników. W tym

roku opiekunowie młodzieży (Małgorzata Mikoś, Jerzy Moś) na pewno mogą powiedzieć, że mają takich uczniów – odpowiedzialnych, zdyscyplinowanych i gotowych do realizacji najtrudniejszych zadań. Oto sztafeta dziewcząt dziesiąta w Wielkopolsce i najlepsza w rejonie kaliskim: Weronika Gruszka, Aleksandra Giel, Martyna Zawada, Wiktoria Wodyńska, Sandra Skiba, Klaudia Jerczyńska, Paulina Michalska, Wiktoria Zychla, Klaudia Pietrzak i Amelia Tyra. Podobne miejsce zajęła sztafeta chłopców w składzie: Kacper Fojtar, Kamil Gurtman, Jakub Kupczak, Mateusz Dyduch, Mateusz Brzeziński, Kacper Małolepszy, Patryk Lubowski, Adrian Rzepka, Daniel Lenart, Sebastian Krawczyk, Jakub Lempert (występował w zawodach powiatowych).

Pięć zespołów walczyło na baranowskim „Orliku” o Puchar Wójta Baranowa. W zawodach wzięły udział orliki (r.2004/2005) „Strażaka” Słupia, „Pioniera” Baranów i Akademii Piłkarskiej Reissa. Najlepiej w tej stawce poradzili sobie gospodarze, którzy w całych zawodach stracili tylko jednego gola. Niewątpliwą ozdobą turnieju był pojedynek przyjaciół i odwiecznych rywali. Mecz między „Strażakiem” Słupia a „Pionierem” Baranów zakończył się remisem 1:1, ale najwartościowszy puchar pozostał w Baranowie.

PIŁKARSKIE POŻEGNANIE LATA NA BARANOWSKIM ORLIKU Co prawda z kalendarzowym latem rozstaliśmy się dwa tygodnie temu, ale w Baranowie pozostawało ono jakby troszkę dłużej. Cudowny wrzesień sprzyjał różnym rozgrywkom sportowym i w ich ferworze wszyscy zapomnieli o godnym pożegnaniu najgorętszej pory roku. A lato już, już miało się obrazić, rozkaprysiło się i rozpłakało. Natychmiast trzeba było coś z tym zrobić. Na niedzielny przedpołudniowy turniej zaprosiliśmy więc nieco słońca, lato pozwoliło się udobruchać i szepnęło jesieni, by ta z

deszczem poczekała do zakończenia zawodów. Udało się więc rozegrać dziesięć meczów przy, a jakże, piłkarskiej pogodzie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy turnieju spotkali się przy wspólnym stole, by skonsumować jesienną kiełbaskę z grilla. 1.„Pionier” Baranów, 2. „Strażak” Słupia 3-5 Akademia Piłkarska Reissa. Najlepszy zawodnik Miłosz Rzepka (Słupia), król strzelców Piotr Jarych (Baranów), najlepszy bramkarz Dawid Olejnik (AP Reissa)

Najlepsi w turnieju byli piłkarze UKS Pionier Baranów

PAMIĘTAMY O MATEUSZU Mateusz Jerczyński jeszcze rok temu dzielnie walczył w barwach baranowskiego „Pioniera”. Niestety, 16 grudnia ub.r zginął wypadku na feralnej drodze nr 39. Wracał rowerem do domu. Na baranowskim Orliku przyjaciele z boiska uczcili jego pamięć w turnieju memoriałowym. W zawodach wzięły udział drużyny Pioniera, Marcinków i  słupskiego Strażaka.

14

Kronikarz Ziemi Baranowskiej


Na Finiszu. Ogłoszenia i Komunikaty

NOWY OKRES ZASIŁKOWY W ŚWIADCZENIACH  RODZINNYCH I FUNDUSZU ALIMENTACYJNYM Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie Dział Świadczeń Rodzinnych uprzejmie informuje

1 października 2016 r. rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy w funduszu alimentacyjnym trwający do 30 września 2017 r.

1 listopada 2016 r. rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy w świadczeniach rodzinnych trwający do  31 października 2017 r.

W związku z powyższym informujemy: Od 1 sierpnia br. w Dziale Świadczeń Rodzinnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baranowie można składać nowe wnioski dotyczące ustalenia prawa do funduszu alimentacyjnego. Do wniosku należy dołączyć: • zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji • zaświadczenie od komornika o wysokości wyegzekwowanych alimentów w roku 2015 • kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenia; • kserokopię nakazu płatniczego za 2015 r. • zaświadczenia ze szkoły dla dzieci uczących się w szkołach ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2016/2017 • dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu oraz ich wysokość.

W związku z powyższym informujemy: Od 1 września br. w Dziale Świadczeń Rodzinnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baranowie można składać nowe wnioski dotyczące ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych. Wypłata świadczeń nastąpi do 30 listopada 2016 r. na wnioski złożone wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 30 września br. Natomiast realizacja świadczeń w miesiącu grudniu 2016 r. nastąpi na wnioski złożone wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 października 2016 r. do 30 listopada 2016 r.  Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć: • kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek rodzinny; • kserokopię nakazu płatniczego za 2015 r. • zaświadczenia ze szkoły dla dzieci uczących się w szkołach ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2016/2017 • dokument potwierdzający tymczasowe zameldowanie ucznia w  bursie, internacie oraz zaświadczenie o zamieszkiwaniu tam ucznia. • dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu oraz ich wysokość.

Wszelkie informacje na temat obydwu świadczeń można uzyskać pod numerem telefonu 62 78 10440

Szanowni Państwo! W imieniu Mateusza, rodziny Mateusza oraz Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Gminy Baranów serdecznie wszystkim dziękujemy za włączenie się do akcji zbierania plastikowych nakrętek, ogromne zaangażowanie i wspieranie tej pięknej inicjatywy. Pieniądze ze sprzedanych nakrętek przeznaczane są na opłacenie części rehabilitacji, którą Mateusz musi mieć wykonywaną codziennie. Plastikowe nakrętki zbieramy od 2011. Z biegiem upływającego czasu nasza akcja trochę przycichła. Teraz gdy na dworze robi się szaro i zimno, gorąco prosimy każdego z Was o pomoc, o włączenie się do akcji zbierania nakrętek, sprawmy by ten szary czas „zasypać” kolorowymi nakrętkami, które niosą ze sobą radość i wiarę w drugiego człowieka.  W 2012 roku zebraliśmy ok 5ton nakrętek, pobijmy swój własny rekord, udowodnijmy sobie i innym, że RAZEM posiadamy ogromną siłę, pomagamy sobie wzajemnie i dbamy o nasze środowisko. Zbieramy plastikowe zakrętki po płynach, napojach, wodach, sokach i chemii gospodarczej. Ważne aby nakrętki nie posiadały metalowych ani papierowych elementów. Nakrętki można dostarczyć do Urzędu Gminy w Baranowie (pokój 102) w dniach: poniedziałek 1000 -1800, wtorek-piątek 800-1600

Urząd Gminy w Baranowie Godziny pracy urzędu: Pn.: 10.00-18.00 · Wt.–Pt.: 8.00-16.00

Kronikarz Ziemi Baranowskiej. Bezpłatne pismo Gminy Baranów, gmina@baranow.pl Rynek 21, 63-604 Baranów, tel. 62 78 10 400; 62 78 10 454

· Redakcja: Mirosław Sokołowski (red. nacz.) miroslaw.sokolowski@baranow.pl · Wydawca: Urząd Gminy w Baranowie · Przygotowanie, skład, druk: Infomax-Wrocław Agencja Reklamy Wrocław, ul. Godlewskiego 7b/1 · www.infomax.wroclaw.pl Redakcja zastrzega sobie prawo do druku nadesłanych tekstów, ich redagowania i skracania. Teksty niepodpisane nie będą zamieszczane. Tekstów niezamówionych redakcja nie zwraca.

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

15


W Kronikarskim Obiektywie Baranowskie lato w Siodle odbyło się w niedzielę 21 sierpnia na baranowskim „Muratorze”

RYTM GALOPU NAS PONIÓSŁ I RWAŁ W UNIESIENIE W organizację imprezy, obok naszego samorządu, włączyła się sportowa stajnia „Respekt” z Łęki Mroczeńskiej. Miłośnicy koni rywalizowali o Puchar Wójta Baranowa. Spotkanie hippiczne nie skupia się tylko i wyłącznie na zaciętej rywalizacji. – Najzwyczajniej chcemy się spotkać, bo to jest jedna z niewielu okazji kiedy miłośnicy koni mogą usiąść i  po-

16

Kronikarz Ziemi Baranowskiej

gadać – wyjaśnia Marta Wylęga z „Respektu”. Miłośnicy hippiki znów otrzymali więc sowitą porcję emocji. Co prawda złośliwa aura próbowała wpłynąć na ich temperaturę, chłoszcząc od samego rana uczestników „Baranowskiego Lata w Siodle” strugami deszczu, ale powtarzając za poetą:  „Rytm galopu nas poniósł i rwał w uniesienie”. W końcu niebo ustąpiło, więc zawody w zręczności i skokach przez przeszkody jury mogło rozstrzygnąć z olimpijską precyzją, a wójt Bogumiła Lewandowska-Siwek – wręczyć ufundowane przez siebie nagrody. Wówczas pewnie nikt, nawet ona, nie spodziewał się, że niedzielne popołudnie zapisze się dodatkowo w pamięci w  niebywały sposób. Na  oczach zdumionych widzów rozegrało się widowisko rodem z ukraińskich stepów – z kart sienkiewiczowskich powieści. Z niemym podziwem śledzili oni akrobatyczne popisy Kaskaderów Apolinarskiego. „Spod kopyt pierwszych koni piach mi w oczy tryska, Pęd! Świst wiatru – szalona, upojna rozkoszy, Ktoś się otarł o konia co się płoszy./Pędzimy wprost przed siebie po zmiękłym ściernisku/Wiatr ciągle bębni w uszach hardą serenadą.

Dżygitówka to sztuka jazdy konnej o charakterze akrobatycznym. Jej rodowód wywodzi się z Kaukazu. Tak właśnie jeździli niegdyś Kozacy. Kozacy wykorzystywali te umiejętności podczas walk. Dziś sztuka ta wzbudza wielkie emocje wśród publiczności, a także przenosi nas w czasie i pomaga przywołać historię tak nam odległą. Wszystkie elementy tej odmiany woltyżerki jeździec wykonuje na galopującym koniu. Należą do nich między innymi: zeskakiwanie i przeskakiwanie przez konia, obroty na koniu, podnoszenie leżącej na ziemi czapki, czy też zwisanie z boku konia. Jest to niezwykle efektowne, chwilami zapierające dech w piersiach widowisko. (es)

Profile for Gmina Baranów

Kronikarz Ziemi Baranowskiej nr 28  

Bezpłatne pismo samorządu Gminy Baranów

Kronikarz Ziemi Baranowskiej nr 28  

Bezpłatne pismo samorządu Gminy Baranów

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded