Page 1

e-MIESIĘCZNIK NR 7-8/2012

www.termo24.pl

bezpłatny dodatek do GLOBEnergia

WAKACYJNY CZAS

MODERNIZACJI


SZANOWNI PAŃSTWO REDAKCJA GEOSYSTEM, ul. Cechowa 51, 30-614 Kraków PL tel./fax: +48 12 654 52 12 info@termo24.pl www.termo24.pl

3

Grzegorz Burek redaktor naczelny

g.burek@termo24.pl

ZESPÓŁ REDAKCYJNY Grzegorz Burek – redaktor naczelny Grzegorz Pełka – redaktor Wojciech Luboń – rodaktor Justyna Lis – sekretarz redakcji Stała współpraca: Joanna Szeremeta Łukasz Sojczyński Wsparcie redakcji portalu: Redakcja GLOBEnergia

WYDAWCA GEOSYSTEM s.c. ul. Cechowa 51, 30-614 Kraków PL

REKLAMA tel./fax: +48 12 654 52 12 tel. kom.: +48 600 296 916 info@termo24.pl

OKŁADKA I SPIS TREŚCI

Cieszymy się jeszcze latem, producenci natomiast przygotowują już nową ofertę na jesień. Pojawiły się nowe kotły kondensacyjne, nowe pompy ciepła. Mamy nadzieję, że ze spadkiem zapotrzebowania na energię nowe produkty będą cechować się też nową atrakcyjną ceną. W numerze przedstawiamy nieinwazyjne metody jakimi są fasady termomodernizacyjne. Rozwiązania takie poprawiają bilans energetyczny budynku bez konieczności uciążliwych prac wewnątrz i zakłócenia funkcjonowania najemców, pracowników czy też innych użytkowników budynku. Co najważniejsze, dzięki zastosowaniu dodatkowych modułów fasady te mogą produkować energię. To się nazywa termomodernizacja! Samodzielne docieplenie poddasza to temat wyjątkowo interesujący użytkowników naszego portalu termo24.pl. Artykuł przedstawia czym najlepiej wyizolować przestrzeń, jakie parametry izolacji są najważniejsze i jak się zabrać do pracy. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na parametry produktów takie jak odporność na wilgoć oraz na ogień według Euroklasy. Elena Sabbadini w artykule „EKO DOM i jego szkielet” opisuje zalety stosowania drewna w budownictwie a nasz kolega redakcyjny Bogdan Szymański zachęca do modernizacji budynku z odnawialnymi źródłami energii – na przykładzie motelu w Wieliczce. Zapraszamy również do naszego kanału video, który znajdziecie Państwo pod adresem: www.youtube.com/GlobEnergia. Zapraszam do lektury!

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów i nie odpowiada za treść zamieszczonych ogłoszeń i reklam.

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


4

SPIS TREŚCI

PRZEGLĄD RYNKU Przegląd najnowszych technologii i produktów (w tym urządzeń grzewczych) pojawiających się na polskim rynku uzupełnionych o przydatne definicje dotyczące szeroko pojętej termomodernizacji budynków.

s. 6 GRZEJNIKI ELEKTRYCZNE Najtaśszym sposobem przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne jest konwekcja, która opiera się na cyrkulacji powietrza. Promieniowanie to metoda pośrednia, a najdroższym rozwiązaniem jest radiacja. Co jeszcze warto wiedzieć?

s. 20 SAMODZIELNE DOCIEPLENIE PODDASZA Poddasze warto ocieplić z wielu powodów. Zimą zabezpieczamy dom przed utratą ciepła, latem zapewniamy sobie ochronę przed upałami – a przede wszystkim oszczędzamy sporo na rachunkach. Czym najlepiej izolować?

s. 22 METODA LEKKA SUCHA CZY LEKKA MOKRA? Jaką metodę docieplenia wybrać? Metoda lekka sucha nie zależy od warunków pogodowych i jest polecana jest dla osób, które lubią pracować same. Przy metodzie lekkiej mokrej temperatura powietrza musi wynosić 5–25oC.

s. 26 www.termo24.pl


SPIS TERŚCI

5

STANDARD ENERGETYCZNY BUDYNKÓW Budując dom warto sięgnąć po rozwiązania, które zmniejszają straty ciepła i zapotrzebowanie na energię oraz usprawnią sposób gospodarowania nią. Takie korzyści zapewni m.in. stosowanie nowoczesnych wielofunkcyjnych przeszkleń.

s. 34 EKO DOM I JEGO SZKIELET Tak jak żywe organizmy potrzebują szkieletu, tak i dom potrzebuje swojej konstrukcji, a w przypadku ekodomu ta konstrukcja powinna być jak najbradziej zgodna z zasadami ekologii. Jakie są zasady ekobudownictwa?

s. 38 MODERNIZACJA Z WYKORZYSTANIEM OZE Ekonomika wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie w wielu przypadkach nie wypada korzystnie. Niewielu inwestorów patrzy na OZE szerzej, dostrzegając trudne do wyceny ekologiczne korzyści.

s. 42 INFORMATOR W informatorze znajdziecie Państo zestawienie najważniejszych imprez w Polsce i na świecie, podczas których poruszane są zagadnienia termomodernizacji budynków, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.

s. 52 TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


SPIS TREŚCI Fot. 1. Zmodernizowana fasada biurowca w Dortumndzie (źródło: Schüco)

Niecodzienna metoda termomodernizacji www.termo24.pl


PRZEGLĄD RYNKU

7

Europejskie standardy energooszczędności w budownictwie narzucają potrzebę gruntownej modernizacji nieefektywnych energetycznie budynków użyteczności publicznej do 2019 roku, co w przypadku wielu z nich będzie oznaczało wyłączenie z użytku i straty dla właścicieli. Fasada modernizacyjna Schüco ERC 50 pozwala na poprawienie bilansu energetycznego obiektu w trakcie jego normalnego funkcjonowania, bez potrzeby przenoszenia użytkowników i najemców. Budynki o zapotrzebowaniu nawet 50 kWh/m2rok to standard, który narzucają postanowienia Dyrektywy 2010/31/UE. Obecnie budynki użyteczności publicznej zużywają nawet do sześciu razy więcej energii. Alternatywnym wyjściem do klasycznej termomodernizacji polegającej na dociepleniu ścian zewnętrznych, wymianie okien i instalacji, jest bezinwazyjna metoda „drugiej skóry”, polegająca na montażu do istniejącej elewacji prefabrykowanej fasady skupiającej w sobie termoizolację, system zacienienia, a także wysokoefektywne instalacje. Zracjonalizowana logistyka remontu oznacza dla wykonawcy błyskawiczną realizację projektu, zaś dla inwestora eliminację dodatkowych kosztów, związanych z przestojami w użytkowaniu budynku, o czym przekonał się właściciel biurowca zmodernizowanego w 2010 roku w Dortmundzie. Bezinwazyjna przemiana Przy zastosowaniu systemu Schüco ERC 50 prace modernizacyjne ograniczają się do realizacji kilku prostych kroków montażowych, które zasadniczo nie wpływają na komfort przebywania w budynku. Większa część prac jest realizowana na zewnątrz, przy użyciu prefabrykowanej konstrukcji aluminiowej, mocowanej do stropów. Nowe okna aluminiowe montowane są w sposób szczelny za pomocą specjalnych profili montażowych. Następnie w przestrzeń pomiędzy starą elewacją a konstrukcją nośną mocowana jest termoizolacja a na końcu panele fasadowe. Różne grubości izolacji, montowanej w strefach nieizolowanych cieplnie, wentylowanych od tyłu, pozwalają osiągnąć pożądany standard ter-

Fot. 2. Konstrukcja wewnętrzna fasady ERC 50 (źródło: Schüco)

moizolacyjności, włącznie z pasywnym. Demontaż starej stolarki okiennej następuje dopiero po zakończeniu prac na zewnątrz i może być z powodzeniem realizowany poza godzinami pracy. Za przykład ekspresowej modernizacji może posłużyć wyremontowana w ciągu zaledwie 5 miesięcy powłoka biurowca Hans Böckler Haus w Dortmundzie. Błyskawiczna transformacja Budynek wzniesiony w 1968 roku z prefabrykowanych płyt betonowych nie zapewniał komfortowych warunków przebywania, ze względu na liczne defekty konstrukcyjne i duże, przeszklone powierzchnie, które doprowadzały do przegrzewania budynku latem oraz wychładzania zimą. Dzięki metodzie „drugiej skóry” udało

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


8

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI się podnieść funkcjonalność i wartość obiektu o łącznej powierzchni elewacji 5 000 m2 bez zakłócania pracy 250 zatrudnionych tam osób. Wymiana okien w 10-kondygnacyjnym budynku zajęła tylko dwa dni. Zintegrowane z fasadą ERC 50 ukryte żaluzje zewnętrzne zapewniły ochronę przed oślepianiem i nagrzewaniem wnętrz. Elastyczne rozwiązanie umożliwiło dodatkowe oszczędności na materiałach wykończeniowych. Zamiast nowych okładzin elewacyjnych użyto oryginalnych kamiennych płyt, które pozwoliły zachować ponadczasowy wygląd architektoniczny budynku.

Fot. 3. System ERC 50 do modernizacji elewacji (źródło: Schüco)

Fot. 4. Do konstrukcji bazowej montowane są okna a następnie termoizolacja (źródło: Schüco)

Fot. 5. Fasada modernizacyjna ERC 50 z ogniwami fotowoltaicznymi Pro Sol TF+ (źródło: Schüco)

www.termo24.pl

Jutro termodernizacji Uzyskanie zapotrzebowania na energię na minimalnym poziomie nie będzie możliwe bez rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie darmowej energii ze źródeł odnawialnych. Z konstrukcją ERC 50 mogą być zintegrowane nie tylko tradycyjne elementy stolarki, ochrony przeciwsłonecznej czy indywidualnie dobrane okładziny elewacyjne, lecz również aktywne elementy, pozwalające na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię pierwotną bez całościowej modernizacji istniejących instalacji wewnętrznych. Zamiast tradycyjnych paneli elewacyjnych można zastosować panele fotowoltaiczne Schüco ProSol TF/TF+, dzięki którym fasada przetwarza promieniowanie słoneczne na darmową energię elektryczną do zasilania urządzeń w budynku. Fasada modernizacyjna Schüco ERC 50 może również zostać wzbogacona o systemy zdecentralizowanej wentylacji z odzyskiem ciepła. Stolarka opcjonalnie wyposażona w mechatroniczne okucia TipTronic w połączeniu z czujnikami CO2 będzie realizować zadania automatycznego wietrzenia pomieszczeń. Bezprzewodowa technologia pozwala bez trudu zintegrować z automatyką budynku wszystkie aktywne elementy. W ten sposób otrzymujemy inteligentny budynek przyszłości, który sam nie tylko oszczędza, lecz również pozyskuje energię z otoczenia. Źródło: Schüco


EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA


10

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Ogrzej dom słońcem

W świetle rosnących wymagań dotyczących energooszczędności w budynkach, pozyskiwanie energii ze źródeł nieodnawialnych staje się koniecznością. Przeszklenia wykonane z szyb CLIMATOP LUX to także sposób na naturalne ogrzewanie domu. Projekty współczesnych domów energooszczędnych zazwyczaj bazują na wielkowymiarowych przeszkleniach, które mogą się przyczyniać do strat energii nawet w 25%. Ucieczka ciepła następuje przez łączenia szyby z ramą i profile, będące najsłabszym punktem stolarki. Kluczem do poprawienia energooszczędności budynku wbrew pozorom nie jest montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi, lecz zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych przeszkleń, które pozyskują więcej ciepła, niż tracą. Szyby dwukomorowe CLIMATOP LUX o dodatnim bilansie energetycznym pozwalają na pokrycie części zapotrzebowania domu na ciepło, efektywnie podnosząc jego efektywność energetyczną. Naturalny mechanizm grzewczy Szyba stanowi aż 80% całego okna, dlatego wywiera największy wpływ na jego parametry

www.termo24.pl

cieplne. Technologia CLIMATOP LUX stosowana do konstruowania przeszkleń okiennych sprawia, że nie stanowią już one słabego punktu w projekcie energooszczędnego budynku, lecz mogą stać się jego dodatkowym atutem. Niski współczynnik przenikania ciepła zestawu szybowego Ug = 0,6 W/m2K uzyskano dzięki ciepłemu połączeniu szyb za pomocą ramki dystansowej z tworzywa sztucznego i zastosowaniu dwóch 14 – milimetrowych warstw szlachetnego argonu. Zewnętrzną stronę wewnętrznej szyby pokryto opatentowaną powłoką PLANITHERM LUX, która stanowi efektywną barierę dla promieni podczerwonych. Ciepło generowane przez urządzenia i mieszkańców jest odbijane z powrotem do wnętrza budynku. Ta sama powłoka zastosowana po wewnętrznej stronie szyby zewnętrznej służy maksymalizacji zysków z promieni słonecznych, przepuszczając do 62% energii. Zastosowanie szkła float sprawia, że szyba jest praktycznie przeźroczysta dla światła słonecznego, co dodatkowo wpływa na podniesienie uzysków energii ze słońca. Źródło: GLASSOLUTIONS


Nowa splitowa

Od lipca bieżącego roku firma Atlantic Polska wprowadziła na polski rynek kolejną generację splitowych pomp ciepła. Nowa Alfea Extansa dostępna jest w sześciu typoszeregach wydajności od 5 do 16 kW mocy grzewczej. Jednostki zewnętrzne wyposażone są w sprężarki typu scroll sterowane inwerterowo, płynnie dostosowując moc do aktualnego zapotrzebowania obiektu w zakresie od 15 do 100% mocy. W jednostkach wewnętrznych zastosowano kolejną generację skraplacza w postaci wymiennika współosiowego zanurzonego w buforze o pojemności 15 l (patent). Dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym oraz nowej konstrukcji wymiennika jeszcze lepiej dostosowano pracę urządzenia do klimatu polskiego, zapewniając wysokie współczynniki COP oraz najniższe koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła z powodzeniem może pracować jako jedyne źródło ciepła w obiektach nowych oraz istniejących. W razie konieczności w bardzo łatwy sposób można ją połączyć z dodatkowym źródłem ciepła (kocioł gazowy, olejowy, kocioł na paliwo stałe, kominek z płaszczem wodnym, instalacja solarna). Zaawansowana automatyka umożliwia niezależne programowanie 2 obiegów grzewczych, ciepłej wody użytkowej, sterowanie dodatkowym źródłem ciepła oraz chłodzenie latem. Cena kompletnego urządzenia wynosi w zależności od typoszeregu od 17000 do 24500 zł. Źródło: Atlantic Polska

REKLAMA

pompa ciepła


12

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Nowe przepisy dla planujących budowę domu nastąpią zmiany w projekcie dane z charakterystyki znajdą się w świadectwie energetycznym, wymaganym przed przystapieniem do użytkowania budynku.

Od kwietnia tego roku obowiązkowym elementem projektu budowlanego, również domu jednorodzinnego, jest charakterystyka energetyczna. Co to oznacza dla przyszłych inwestorów budujących? – Projektowana charakterystyka budynku, sporządzana przez architektów, w trakcie przygotowywania projektu, pozwala jeszcze na tym etapie dokonać zmian i poprawić efektywność energetyczną obiektu. Jest kompletem informacji na temat właściwości energetycznych poszczególnych elementów budynku. Na jej podstawie możemy wnioskować o potencjalnych kosztach eksploatacji. Przy dzisiejszym wzroście cen energii staje się to coraz częściej argumentem decydującym o zakupie i realizacji danego projektu domu – podkreśla architekt z Pracowni Architektonicznej Archipelag. Projektowana charakterystyka energetyczna jest integralną częścią projektu budowlanego. Wymagana jest w momencie składania pozwolenia na budowę do odpowiedniego urzędu. Projektowana charakterystyka energetyczna zawiera dane techniczne dotyczące izolacyjności przegród, okien, sprawności i mocy systemu grzewczego, wentylacyjnego i instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zawarte w niej są również informacje dotyczące poszczególnych wartości parametrów energetycznych oraz spełnienia warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wykonuje się ją na podstawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków, która stanowi podstawę do wydania świadectwa energetycznego. Jeżeli podczas budowy nie

www.termo24.pl

– Do wprowadzenia zmiany rozporządzenia, przepis dotyczący projektowanej charakterystyki energetycznej nie dotyczył domów jednorodzinnych. Od kwietnia wymagane jest to również dla tego typu budynków. Jest to o tyle słuszne, że to właśnie domów jednorodzinnych buduje się najwięcej. Dla już budujących lub posiadających pozwolenia na budowę przepis ten nie zmienia nic. – komentuje Piotr Pawlak, Energy Design Center ROCKWOOL Polska. – Wymóg projektowanej charakterystyki energetycznej to krok w stronę informacji na temat efektywności energetycznej budynku jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy, a co za tym idzie, możliwości poprawy jego standardu energetycznego bezkosztowo jeszcze na etapie projektowania. Można wręcz powiedzieć, że znaczenie tego dokumentu jest większe niż świadectwa energetycznego, ponieważ daje inwestorowi szansę na reakcję i decyzję o zmianach zapewniających osiągnięcie lepszych parametrów energetycznych – a w efekcie niższych kosztów eksploatacji, w sposób najbardziej opłacalny. Świadectwo energetyczne, wystawiane po zakończeniu budowy, jedynie podsumowuje stan budynku, wtedy, gdy na wprowadzenie korzystnych, opłacalnych zmian jest już za późno, a kolejne dobre okazje pojawiają się dopiero za wiele lat, podczas wymiany instalacji i kapitalnych remontów – dodaje Pawlak. Efektywność energetyczna, będąca priorytetem dla unijnych ekspertów, nie jest nim niestety dla Ministerstwa Finansów. Urząd zablokował wdrożenie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków do prawa polskiego. – Tymczasem odpowiednio przeprowadzona modernizacja lub budowa efektywnych energetycznie budynków jest ekonomicznie opłacalna, a poniesione koszty mogą się zwrócić nawet w krótkim, kilkuletnim czasie – podsumowuje Pawlak. Źródło: ROCKWOOL


Dlaczego Vaillant geoTHERM VWL S? Bo w ogrodzie chcesz słuchać natury, nie urządzeń grzewczych.

Maksimum wydajności, minimum hałasu – oto pompa ciepła powietrze-woda geoTHERM VWL S. To urządzenie jest przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla Twoich uszu. Jednostka zewnętrzna systemu transportuje ciepło do Twojego domu prosto z otoczenia, a ponieważ pracuje z głośnością maksymalnie 55 dB, w żaden sposób nie zakłóca harmonii panującej w ogrodzie. Wręcz przeciwnie, dzięki swojemu nowoczesnemu designowi, pompa idealnie komponuje się z otoczeniem. Przy współpracy z jednostką zewnętrzną geoTHERM VWL S Twój ogród nieprzerwanie zaopatruje dom w ciepło, pozostając jednocześnie oazą spokoju. Brzmi wspaniale, czyż nie? Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii Made in Germany, zadzwoń na infolinię: 801 804 444 lub wejdź na www.vaillant.pl Ogrzewanie

Ponieważ

Chłodzenie

Energia odnawialna

wybiega w przyszłość.


14

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Nowa konstrukcja pomp ciepła powietrze/woda

Do oferty Vaillant wprowadzona została nowa pompa ciepła powietrze/woda geoTHERM VWL S. Jednostka została zaprojektowana z myślą o rozwiązaniu problemów spotykanych na etapie montażu czy eksploatacji dostępnych na rynku konstrukcji. Dotychczas mieliśmy do wyboru jednostki monoblokowe do montażu wewnątrz lub na zewnątrz budynku oraz jednostki typu split ze sprężarką umieszczoną w jednostce zewnętrznej. W przypadku jednostek monoblokowych montowanych wewnątrz budynku, na etapie montażu dużym utrudnieniem była potrzeba doprowadzenia kanałów powietrznych o dużych gabarytach. Znaczna ilość powietrza przetłaczana przez jednostkę może skutkować wysokim poziomem hałasu przenoszącym się do sąsiednich pomieszczeń. Rozwiązaniem tych problemów może być zastosowanie jednostki monoblokowej umieszczanej na zewnątrz posesji. Z pewnością to rozwiązanie pozwala ograniczyć poziom hałasu w obrębie obiektu. Niestety jednocześnie wiążę się to z wyższymi wymaganiami odnośnie izolacji rurociągów prowadzonych do budynku. W przewodach tych podczas pracy urządzenia płynie czynnik o wysokiej

www.termo24.pl

temperaturze, co dla uzyskania odpowiedniej wydajności i sprawności systemu wymaga starannego izolowania przewodów. Dodatkowo w przypadku awarii urządzenia czy przerwy w dostawie energii elektrycznej urządzenie jest narażone na zamrożenia i zniszczenie. Wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu zapewniają współczesne pompy ciepła typu split. W przypadku dotychczasowych konstrukcji tego typu urządzeń moduł zewnętrzny zawiera wymiennik ciepła powietrze-czynnik ziębniczy oraz sprężarkę. Natomiast jednostka wewnętrzna stanowi wymiennik ciepła przekazujący ciepło od gorącego czynnika ziębniczego do wody w instalacji c.o. W trakcie pracy urządzenia jednostka zewnętrzna odbiera ciepło od powietrza i przekazuje je do czynnika ziębniczego. Gorący czynnik pod dużym ciśnieniem płynie do jednostki umieszczonej wewnątrz budynku. Tu w kolejnych wymienniku ciepła czynnik ziębniczy ogrzewa wodę w instalacji c.o. Taka konstrukcja systemu eliminuje ryzyko zamarznięcia i uszkodzenia jednostki zewnętrznej czy przenosze-


PRZEGLĄD RYNKU

15

biera energię od powietrza zewnętrznego i przekazuje je do wodnego roztworu glikolu. Dalej wodny roztwór glikolu płynie do jednostki wewnętrznej. W niej znajduje się kompletny układ ziębniczy, którego zadaniem jest odebranie ciepła od wodnego roztworu glikolu i przekazanie go do instalacji grzewczej. Takie rozwiązanie sprawia, że instalacja pompy ciepła jest bardzo prosta. Wystarczy zamontować jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Następnie połączyć je rurami polietylenowymi, które należy napełnić wodnym roztworem glikolu etylenowego. Co ciekawe rur pomiędzy jednostką zewnętrzną, a wewnętrzną nie trzeba izolować aż tak grubą warstwą materiału izolacyjnego. Wynika to z tego, że rurami płynie roztwór glikolu, którego temperatura jest zbliżona do temperatury powietrza zewnętrznego. Rury są prowadzone w gruncie. W sezonie grzewczym nawet całkowity brak izolacji rur nie spowoduje schłodzenia glikolu, a wręcz może skutkować niewielkim ogrzaniem czynnika na drodze do jednostki wewnętrznej.

nia się hałasu do budynku. Montaż standardowej pompy ciepła typu split jest jednak bardzo wymagający. Po pierwsze należy starannie wykonać instalację pomiędzy jedną i drugą jednostką. Przewodami tymi będzie płynął czynnik ziębniczy, np. R 407C pod wysokim ciśnieniem. Jakikolwiek wyciek jest niedopuszczalny. Poza tym instalacja musi być zaizolowana otulinami o dużej grubości, ponieważ temperatura przewodów podczas pracy urządzenia jest wysoka. W porównaniu do stosowanych dotychczas konstrukcji rozwiązania użyte w pompie ciepła geoTHERM VWL S pozwalają ułatwić proces montażu i zapewnić komfort eksploatacji. Po pierwsze jest to pompa ciepła typu split, a więc składająca się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Nie emituje więc wysokiego poziomu hałasu w obrębie budynku. Nie ma też niebezpieczeństwa zamrożenia jednostki zewnętrznej, ponieważ nie zawiera ona wody. Jednak jej budowa znacząco różni się od standardowych pomp ciepła typu split. Jednostka zewnętrza nie zawiera sprężarki i układu ziębniczego. Stanowi ona jedynie wymiennik ciepła, który od-

Źródło: Vaillant REKLAMA


16

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Sposób na dom energooszczędny

Zainteresowanie budownictwem energooszczędnym w Polsce wzrasta. Wynika to głównie z rosnących kosztów nośników energii – osoby planujące budowę domu chcą mieszkać w budynkach, których koszty eksploatacyjne będą niewielkie. Co istotne, na budowę takiego domu można otrzymać dofinansowanie. Warto zatem rozejrzeć się za odpowiednim projektem i poznać dostępne technologie. Czas na zmiany Współczesny dom musi być przyjazny nie tylko dla swoich mieszkańców, ale także środowiska naturalnego. Oprócz indywidualnych preferencji, to właśnie prawo budowlane narzuca wymagania ograniczające zużycie energii w nowopowstałych budynkach. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej od 2020 roku domy oparte o rozwiązania pasywne mają być w Polsce obowiązującym standardem. Niestety, koszty budowy domów pasywnych obecnie przerastają

www.termo24.pl

możliwości finansowe przeciętnego inwestora. Cena takich obiektów jest mniej więcej 30% wyższa w porównaniu do tradycyjnych budynków o tej samej powierzchni. Idąc tym tropem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej proponuje skorzystanie od początku przyszłego roku z programu dopłat do kredytów hipotecznych na budowę domów energooszczędnych. Budżet programu wyniesie w sumie 300 mln zł, a wysokość przyznawanego wsparcia instytucja uzależnia m.in. od standardu energooszczędności czy rodzaju inwestycji. Z badań NFOŚiGW wynika, że dopłaty mogą skłonić co trzeciego inwestora do budowy domu opartego na technologii energooszczędnej, bez względu na jego powierzchnię i cenę. Cieszy fakt wsparcia państwa poprzez tego typu dofinansowanie, ponieważ jak na razie wśród banków, preferencyjne kredyty oferują tylko dwa – BOŚ i BPH. – mówi Sylwester Jankowski, Prezes


Zarządu Tektum, firmy stawiającej domy w technologii skandynawskiej. Dzięki takim inicjatywom z pewnością wzrośnie też liczba osób, które poszerzą swoją wiedzę na temat budownictwa energooszczędnego – dodaje. Chcąc skorzystać ze wsparcia Funduszu, nie da się uniknąć kontaktu z bankiem, ponieważ warunkiem otrzymania dopłaty jest zaciągnięcie kredytu. Inwestor, który będzie się starał o dopłatę z Funduszu, musi przedstawić projekt budynku, który – po stosownym zatwierdzeniu – będzie podstawą do ubiegania się o kredyt. Inwestor musiałby wtedy złożyć w banku równocześnie dwa wnioski - kredytowy oraz o dopłatę, a po zakończeniu inwestycji Fundusz wypłaciłby odpowiednia kwotę.

Szkolenia z zakresu dolnych źródeł dla pomp ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie

Skandynawski dom inwestycją w energooszczędność Ogrzanie przeciętnego domku jednorodzinnego w naszej strefie klimatycznej wymaga pochłonięcia 2/3 kosztów jego rocznej eksploatacji. Dom postawiony w technologii Tektum charakteryzujących się współczynnikiem ciepła na poziomie 0,17 kW/m2, w porównaniu do budyneku murowanego, w przypadku którego współczynnik ciepła wynosi 0,30 kW/m2, zużywa o 70% mniej energii potrzebnej do ogrzania. Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się przygotowane odpowiednio wcześniej w fabryce gotowe moduły. Dzięki temu na budynek w stanie deweloperskim czeka się 3 miesiące. Powstały w ten sposób obiekt posiada niskie zapotrzebowanie na energię. Poza tym dom o konstrukcji szkieletowej trudno odróżnić od budynku postawionego z pomocą tradycyjnej technologii murowanej – obu można nadać podobną formę architektoniczną i wykończyć w praktycznie jednakowy sposób. Rozwiązania szkieletowe są z powodzeniem stosowane nie tylko w znanej z ekologicznego stylu życia Skandynawii, ale także w Europie Zachodniej – głównie ze względu na ich energooszczędność, ale i neutralność względem środowiska.

Firma REHAU zaprasza projektantów i instalatorów dolnych źródeł ciepła do pomp ciepła do zapoznania się z nową, poszerzoną wersją Informacji Technicznej systemu RAUGEO. W opracowaniu można znaleźć pełen opis techniczny produktów oferowanych przez REHAU, jak również wskazówki do projektowania i montowania dolnych źródeł ciepła RAUGEO oraz kompletnego osprzętu (studnie, rozdzielacze, technika połączeń, glikole, przejścia szczelne).

Źródło: Tektum

Źródło: REHAU

W opracowaniu można również zapoznać się z diagramami strat ciśnienia dla poszczególnych elementów instalacji. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą wersją Informacji Technicznej RAUGEO na stronie www.rehau.pl/geotermia. Frima REHAU zaprasza również wszystkie zainteresowane osoby na szkolenia z zakresu rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii w budownictwie energooszczędnym – więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.rehau.pl/akademia.


18

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Czas remontów – wymiana armatury

Wakacyjny czas kojarzy się głównie z urlopem i odpoczynkiem na gorących plażach. Jednak dla wielu to chwile intensywnych prac remontowych. Mamy wówczas więcej czasu na dopilnowanie wszystkiego. Letnie remonty stały się już w Polsce tradycją. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wymianie kranów. Jak wynika z badań ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w ciągu najbliższych lat Polacy najchętniej wyremontowaliby salon. Zaraz na drugim miejscu jest łazienka – aż 46,2% osób planuje jej remont. Zanim przystąpimy do działania powinniśmy do-

www.termo24.pl

kładnie zaplanować prace, a także podjąć decyzje o wyborze glazury, terakoty oraz ceramiki łazienkowej. W ferworze planowania nie powinniśmy także zapomnieć o elemencie niezbędnym do wykończenia łazienki – armaturze. Warto już na tym wstępnym etapie zastanowić się jaka bateria będzie najbardziej użyteczna, trwała i jednocześnie będzie pasowała do całego wystroju. Nie podejmujmy tej decyzji na koniec remontu, w pośpiechu. Ile kosztować nas będzie wymiana całej armatury w mieszkaniu? Przy założeniu, że do wymiany


PRZEGLĄD RYNKU

19

mamy 2 baterie umywalkowe: w łazience i toalecie, baterię wannowo-natryskową i baterię kuchenna rozpiętość może być spora, w zależności od tego na jakiej jakości baterie postawimy. Jeśli zdecydujemy się na najtańsze baterie nieznanych marek produkowane z niskiej jakości materiałów całość wymiany będzie nas kosztować ok. 900 zł. Komplet armatury wysokiej jakości, ze średniej półki cenowej kosztować będzie ok. 3.500 zł. Różnica wynika z jakości. Wiele osób kieruje się jedynie ceną i wyglądem, a warto pamiętać, że najtańsza armatura posłuży nam rok, dwa lata. W tym czasie często też musimy wzywać hydraulika, bo kran jest nieszczelny czy zacina się. Baterie znanych, cenionych producentów gwarantują sprawne używanie przez długie lata, są wykonane z materiałów najwyższej jakości i mają nowoczesne rozwiązania, które oszczędzają wodę – wyjaśnia Marek Biały, dyrektor handlowy firmy Oras w Polsce. Ekologia przy okazji Wymieniając krany warto poszukać takich, które pozwolą obniżyć rachunki za wodę. Decydując się na przykład na baterie Oras, bezdotykowe, lub ze specjalnym eko-przyciskiem, uzyskujemy gwarancje obniżenia zużycia wody, a także energii niezbędnej do jej ogrzania. Montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Poziom zużycia wody w baterii uruchamianej fotokomórką wynosi 6 litrów na minutę, czyli o 50% mniej niż w klasycznej baterii jednouchwytowej, gdzie poziom ten dochodzi do 12 l/min. Ciekawą propozycją jest bateria Oras Eterna, która funkcjonuje jak inteligentne, elektroniczne urządzenie. Komunikuje ile powinien trwać szybki, ekologiczny prysznic. Wszystko za pomocą kolorowych, mrugających świateł. Mechanizm EcoLed, zielonym światłem pokazuje, że prysznic jest eko, czerwona lampka to sygnał, że czas kończyć kąpiel, bo zużyto za dużo wody. Mechanizm EcoLed to wygodne rozwiązanie umożliwiające łatwe kontrolowanie czasu codziennych pryszniców. Dodatkowo mechanizm ten umożliwia automatyczne napełnianie wanny, bez ryzyka przelania się wody.

Na co zwrócić uwagę wybierając armaturę? – radzi Mariusz Szychowski (osoba odpowiedzialna za serwis w firmie Oras). Sprawdźmy czy bateria jest ekologiczna i pomoże nam oszczędzać wodę, czy jest łatwa do utrzymania w czystości, czy dziurki w rączce prysznica, z których wypływa woda wykonane są z elastycznego materiału, co daje to gwarancję, że kamień nie będzie się osadzał, wreszczie czy długość wylewki kranu jest dopasowana do umywalki, zbyt wylewka sprawi, że trudno nam będzie swobodnie korzystać z baterii. Źródło: ORAS

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


20

BUDYNEK

SPIS TREŚCI

Elektryczny grzejnik konwekcyjny, promieniujący, a radiacyjny

Najtańszym sposobem przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne jest konwekcja, która opiera się na cyrkulacji powietrza, promieniowanie to metoda pośrednia, zarówno kosztowo, jak i jeśli chodzi o komfort użytkowania. Grzejniki radiacyjne natomiast są najdroższe, ale za to komfort cieplny, który dostarczają, jest porównywany do tego, jaki dają standardowe grzejniki z wodnego systemu C.O. Czym różnią się te 3 sposoby przekazywania powietrza, jakie mają wady i zalety, a w końcu ile kosztują ? Konwektory wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanego przez element grzewczy, które wydostając się z urządzenia powoduje

www.termo24.pl

przemieszczanie się mas powietrza znajdującego się w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Zjawisko to, zwane cyrkulacją, umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia. Niestety zjawisko cyrkulacji dotyczy też kurzu, pyłków i roztoczy w ogrzewanym powietrzu w pomieszczeniu oraz ich osiadanie w bezpośrednim otoczeniu urządzenia (ważne szczególnie dla alergików i astmatyków). Z kolei największą zaletą konwektorów jest to, iż są najtańsze. Atlantic Polska sp. z o. o. posiada w ofercie trzy modele elektrycznych grzejników konwekcyjnych tj. F17 z termostatem mechanicznym, F117 i F18 (dwa ostatnie posiadają termostat elektroniczny). Ich ceny zaczynają się od ok. 300 zł brutto.


Sposoby przekazywania ciepła Promieniowanie to drugi ze sposobów przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne. W przeciwieństwie raDiaCJa do konwektorów, promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła przy użyciu tej Najmłodsza i najnowocześniejsza technologia. samej ilości energii, zwiększając Radiatory w swejzdecydowanie pracy kontrolują inercję cieplną pomieszczenia, wykorzystując przy tym wszystkie zalety nasze poczucie komfortu. Grzejniki promieniująpromieniowania raDiaCJa cieplnego oraz naturalnej konwekcji. ce wykorzystują swej łagodne pracy iefekt frontalnego Grzejniki w te emitują otaczające ciepło w całym Najmłodsza i najnowocześniejsza technologia. pomieszczeniu. emitowaniaogrzewanym termoelektrycznych fal cieplnych, Radiatory pracy kontrolują inercję cieplną całą Wykonanewzeswej specjalnych materiałów, wykorzystują swym charakterem zbliżonych do promieniowapomieszczenia, wykorzystując przy tym wszystkie zalety powierzchnię obudowy, by reagować bardzo szybko i efektywnie nia słonecznego ciepła wytwarzanego przez promieniowania cieplnego orazwnaturalnej konwekcji. na każdą lub zmianę temperatury pomieszczeniu. Grzejniki te emitują łagodne i otaczające ciepło w całym Komfort cieplny, który dostarczają, jest porównywalny kominek. Promieniowanie to rozprzestrzenia się ogrzewanym z komfortem, pomieszczeniu. jaki daje nam standardowo stosowany wodny w linii prostej, pozwalając namateriałów, przejmowanie wy-całą Wykonane ze specjalnych wykorzystują system ogrzewania centralnego. powierzchnię obudowy, by reagować bardzo szybko tworzonego ciepła przez nas samych oraz przed-i efektywnie na każdą zmianę temperatury w pomieszczeniu. mioty z naszego otoczenia, zapewniając również Komfort cieplny, który dostarczają, jest porównywalny niewielką zróżnicę między stosowany podłogąwodny komfortem,temperatur jaki daje nam standardowo system ogrzewania centralnego. a sufitem. Ich kolejną przewagą nad konwektorami jest to, że lepiej nagrzeją wysokie pomieszczenia. Mimo, że promienniki są droższe lub dużo droższe od konwektorów, Atlantic Polska posiada w swojej ofercie jeden model grzejnika promieniującego Solius, który kosztuje tyle, ile konwektory, bo 1 000 W można kupić już od 530 zł brutto!

RADIACJA

BUDYNEK

21

Sposoby przekazyw

Sposoby przekazywania ciepła

Radiacja to najmłodsza, najnowocześniejsza, ale i najdroższa technologia. Radiatory w swej pracy kontrolują inercję cieplną pomieszczenia, wykorzystując przy tym wszystkie zalety promieniowania cieplnego oraz naturalnej konwekcji. Grzejniki te emitują łagodne i otaczające ciepło w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Wykonane ze specjalnych materiałów, wykorzystują całą poKOnweKCJa wierzchnię obudowy, by reagować bardzo szybko Konwektory wykorzystują unoszenia się w ciepłego i efektywnie na każdą zmianęefekt temperatury po- powietrza ogrzanego przez element grzewczy, które wydostając się mieszczeniu. Komfort cieplny, który dostarczają, z urządzenia powoduje przemieszczanie się mas powietrza jest porównywalny zsiękomfortem, jaki pomieszczeniu. daje nam znajdującego w całym ogrzewanym KOnweKCJa Zjawisko to, zwane niekiedy cyrkulacją, umożliwia szybkie standardowo stosowany wodny system CentralneKonwektory wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanie pomieszczenia. go Ogrzewania. Galapagos i Alipsis to które dwa modele ogrzanego przez grzewczy, wydostając się Emisja ciepła tychelement urządzeń uwzględnia również wszystkie z urządzenia powoduje przemieszczanie się mas powietrza grzejnikówgratisowe radiacyjnych z oferty Atlantic Polska. kalorie ciepła, jakie docierają do danego znajdującego się w całym ogrzewanym pomieszczeniu. pomieszczenia (ciepło słoneczne, ciepło ludzkiego ciała, etc.) Obydwa mają m.in. system ASP przeciwdziałający Zjawisko to, zwane niekiedy cyrkulacją, umożliwia szybkie cyrkulacji kurzu Atlantic), Galapagos możogrzanie(patent pomieszczenia. Emisja ciepła tych urządzeń również wszystkie na kupić od ok. 1 600 zł brutto,uwzględnia natomiast Alipsis gratisowe kalorie ciepła, jakie docierają do danego to najdroższy grzejnik(ciepło z oferty firmy, kosztuje od etc.) pomieszczenia słoneczne, ciepło ludzkiego ciała, ok. 4 400 zł brutto.

raDiaCJa Najmłodsza i najnowocześniejsza technologia. Radiatory w swej pracy kontrolują inercję cieplną pomieszczenia, wykorzystując przy tym wszystkie zalety promieniowania cieplnego oraz naturalnej konwekcji. Grzejniki te emitują łagodne i otaczające ciepło w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Wykonane ze specjalnych materiałów, wykorzystują całą powierzchnię obudowy, by reagować bardzo szybko i efektywnie na każdą zmianę temperatury w pomieszczeniu. Komfort cieplny, który dostarczają, jest porównywalny z komfortem, jaki daje nam standardowo stosowany wodny system ogrzewania centralnego.

prOMieniOwanie PROMIENIOWANIE Promienniki ciepła to urządzenia wykorzystujące w swej pracy efekt frontalnego emitowania termoelektrycznych fal cieplnych, swym charakterem zbliżonych do promieniowania słonecznego lubprOMieniOwanie ciepła wytwarzanego przez kominek. Promieniowanie to rozprzestrzenia się w linii prostej, pozwalając Promienniki ciepławytworzonego to urządzenia wykorzystujące swej pracy na przejmowanie ciepła przez naswsamych oraz efekt frontalnego emitowania termoelektrycznych fal przedmioty z naszego otoczenia, zapewniając równieżcieplnych, niewielką swym zbliżonychpodłogą do promieniowania różnicęcharakterem temperatur pomiędzy a sufitem. słonecznego lub ciepła wytwarzanego przez kominek. Promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła przy Promieniowanie to rozprzestrzenia się w linii prostej, pozwalając użyciu tej samej ilości energii, w porównaniu do ogrzewania na przejmowanie wytworzonego ciepła przez nas samych konwekcyjnego, zdecydowanie zwiększając nasze poczucieoraz przedmioty komfortu. z naszego otoczenia, zapewniając również niewielką różnicę temperatur pomiędzy podłogą a sufitem. Urządzenia te znajdują doskonałe zastosowanie Promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła w pokojach dziennych, łazienkach, kuchniach orazprzy wysokich użyciu tej samej ilości energii, w porównaniu do ogrzewania pomieszczeniach. konwekcyjnego, zdecydowanie zwiększając nasze poczucie komfortu. Urządzenia te znajdują doskonałe zastosowanie w pokojach dziennych, łazienkach, kuchniach oraz wysokich pomieszczeniach. KONWEKCJA

KOnweKCJa Konwektory wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanego przez element grzewczy, które wydostając się z urządzenia powoduje przemieszczanie się mas powietrza znajdującego się w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Zjawisko to, zwane niekiedy cyrkulacją, umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia. Emisja ciepła tych urządzeń uwzględnia również wszystkie gratisowe kalorie ciepła, jakie docierają do danego pomieszczenia (ciepło słoneczne, ciepło ludzkiego ciała, etc.)

5

Źródło: Atlantic Polska 5

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012

Pr ef sw lu Pr na pr ró Pr uż ko ko Ur w po


22

BUDYNEK

SPIS TREŚCI

Samodzielne docieplenie poddasza

Fot. 1. Mierzenie rozstawu krokwi

Poddasze warto ocieplić z wielu powodów. Zimą zabezpieczamy dom przed utratą ciepła, latem zapewniamy sobie ochronę przed upałami – a przede wszystkim oszczędzamy sporo na rachunkach. Czym najlepiej izolować tę przestrzeń i jak zabrać się do pracy? Dobieramy izolację. Które parametry są najważniejsze? Na dobry początek, powinniśmy wybrać odpowiedni materiał. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, różniących się podstawowymi parametrami. Podstawą są właściwości termoizolacyjne produktu. Przewodność cieplną oznacza się za pomocą symbolu λ (lambda)– im niższa wartość parametru, tym cieńsza warstwa materiału spełni swoją funkcję. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na odporność izolacji na wilgoć. Poddasze to miejsce szczególnie narażone na kontakt z wodą: o ile budując

www.termo24.pl

nowy dom możemy założyć, że pokrycie dachowe jest szczelne, przy domu już stojącym nie możemy wykluczyć ewentualnych błędów wykonawczych, czy też uszkodzeń powstałych w trakcie eksploatacji. Izolacja przylega bezpośrednio do konstrukcji dachowej, musi więc cechować się niską absorbcją wody – w innym przypadku ryzykujemy powstawaniem pleśni i grzybów na konstrukcji drewnianej. Jeszcze innym, równie istotnym parametrem jest odporność na ogień – bezpieczeństwo zapewnić może produkt niepalny. Pomocna jest w tym przypadku klasa reakcji na ogień, wyrażona w postaci tzw. Euroklasy, od A1 do F. A1 oznacza materiał niepalny, klasa F odpowiada materiałom niesklasyfikowanym. Na koniec sprawdźmy sprężystość izolacji. Jej wysoka wartość zapewni zakleszczanie się ocieplenia między krokwiami, co skutecznie przeciwdziała mostkom termicznym i podnosi szczelność izolacji.


BUDYNEK

23

Z racji bardzo dobrych parametrów wymienionych powyżej, do ocieplania poddaszy najczęściej stosuje się wełnę skalną. Pracę można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Aby wszystko poszło szybko i sprawnie, zdaniem doradców technicznych firmy ROCKWOOL, warto jednak zasięgnąć porady eksperta. Krok po kroku Dokonujemy dokładnego pomiaru rozstawu pomiędzy krokwiami. Jako ocieplenie pomiędzy krokwiami używamy wełny w rolce. W tym celu rozwijamy zrolowaną płytę izolacji i odmierzamy odcinki. Powinny być one dłuższe o ok. 2 cm od rozstawu w świetle miedzy krokwiami. Docięcie płyt z odpowiednim naddatkiem powoduje, że nie ma konieczności stosowania dodatkowego mocowania materiału za pomocą sznurków, bowiem swobodnie utrzymuje się on pomiędzy krokwiami. W ten sposób zmniejszamy także ilość odpadów materiałowych.

Fot. 2. Odmierzanie płyty

Następnie przystępujemy do starannego ułożenia odcinków pierwszej warstwy ocieplenia pomiędzy krokwiami. Jeżeli w konstrukcji dachowej występuje połać dachowa typu szczelnego dla pary wodnej, (np. pełne deskowanie z papą), należy zastosować szczelinę wentylowaną grubości 3–6 cm oraz zapewnić otwory wlotowe pod okapem oraz wylotowe w kalenicy dachu bądź też ścianach szczytowych. Docięte z 2 cm naddatkiem płyty układamy miedzy krokwiami – stroną oznaczoną do wewnątrz pomieszczenia. Pierwszą warstwę ocieplenia układamy starannie, zwracając szczególną uwagę na szczelne przyleganie płyt ocieplenia do siebie i do elementów konstrukcji poddasza (krokwie, jętki, kleszcze). Kolejny etap to montaż stalowego rusztu pod okładziny połaci i stropu pod poddaszem. Ruszt składa się z wieszaków dystansowych (np. typu U) i profili nośnych okładzin (np. typu C). Standardowy rozstaw wieszaków wzdłuż krokwi wynosi 40 cm. Według zaleceń producentów okładzin,

Fot. 3. Układanie ocieplenia

Fot. 4. Montowanie rusztu stalowego

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


24

BUDYNEK

SPIS TREŚCI

np. gipsowo-kartonowych, stosuje się też inne rozstawy wieszaków – w zależności od rodzaju, grubości i ilości okładzin. Wysuniecie wieszaków ponad płaszczyznę czołową krokwi umożliwia zamontowanie pod krokwiami (jętkami lub kleszczami) drugiej warstwy ocieplenia o dobranej wcześniej grubości. Do wieszaków przykręcamy lub wkładamy na wcisk profile nośne. Montujemy je prostopadle do krokwi. Zalecamy, aby profile nośne przed montażem wypełniać od wewnątrz paskami z wełny, co polepsza izolacyjność termiczną poddasza. Przystępujemy do układania drugiej warstwy ocieplenia: pod krokwiami, jętkami czy kleszczami, między profilami nośnymi okładzin. W tej warstwie możemy rozprowadzić zabezpieczone przewody instalacji elektrycznej.

Fot. 5. Układanie drugiej warstwy ocieplenia

W pomieszczeniach wilgotnych o ciśnieniu pary wodnej powyżej 13 hPa (łazienka, kuchnia, WC), do profili nośnych okładzin montujemy dodatkowo paroizolację. Układamy ją na zakład i sklejamy ze sobą taśmą dwustronnie klejącą. Montujemy ją od strony wewnętrznej poddasza – pod ociepleniem lub stalową konstrukcją okładzin – i mocujemy taśmą dwustronnie klejącą do spodu stalowych profili nośnych. Ostatnim etapem jest przykręcenie okładzin połaci i stropu nad poddaszem. Okładziny poddasza przykręcamy wkrętami do profili nośnych. Rozstaw wkrętów podają producenci okładzin (najczęściej nie powinien być większy niż 25–35cm). Okładziny montujemy w taki sposób, aby ich dłuższe krawędzie były prostopadłe do rusztu. Połączenia okładzin wzdłuż krótszych boków przesuwamy w sąsiednich rzędach okładzin o minimum jedną odległość miedzy profilami pionowymi. Połaczenia poprzeczne wykonujemy zawsze na profilach typu C. Takie rozplanowanie ułożenia płyt eliminuje powstawanie połączeń krzyżowych (miejsce styku 4 okładzin) i zapewnia zwiększenie sztywności zabudowy poddasza. Źródło: ROCKWOOL

www.termo24.pl

Fot. 6. Mocowanie okładziny

Fot. 7. Przekrój ocieplenia


Metoda

LEKKA SUCHA CZ


ZY LEKKA MOKRA


28

BUDYNEK

SPIS TREŚCI

METODA LEKKA SUCHA Kiedy ocieplać? Metoda ta jest polecana dla osób, które lubią pracować same. Metodę lekką suchą można układać o dowolnej porze roku oraz w dowolnych warunkach pogodowych (wyjątkiem są ulewy). Materiały nie są wrażliwe na mróz, ponieważ nie stosujemy zapraw, ani klejów wymagających wody. Przygotowanie ścian Równość ścian nie odgrywa tu dużego znaczenia. Jednak w przypadku, gdy sypie się z niej tynk, należy go oczywiście skuć, w miejscach gdzie odpada. Wszelkie niedokładności da się zniwelować za pomocą podkładek, bądź klinami podczas kładzenia rusztu. Rodzaj ocieplenia Pomiędzy elementy rusztu układane jest ocieplenie. W odróżnieniu od styropianu zdecydowanie łatwiej położyć wełnę, która jest sprężysta, przez co dopasowuje się do wolnych przestrzeni i nierówności. Sposób montażu ocieplenia Ruszt wykonany jest najczęściej z drewna iglastego, dobrze wysuszonego i zaimpregnowanego. Pomiędzy elementy rusztu układa się ocieplenie. Ze względu na wyższą od izolacji przewodność cieplną, ruszt montuje się dwuwarstwowo (pionowo i poziomo lub na odwrót). Drugą warstwę należy nabić po wcześniejszym wypełnieniu izolacją pierwszej płyty. Następnie na ruszty mocuje się polietylenową folię wiatrochłonną, a miejsca połączeń uszczelnia taśmą wiatroszczelną. Folię należy wywinąć na krawędzi cokołu oraz w miejscach gdzie będą znajdować się okna i drzwi. Następnie przytwierdza się listwy rusztu dystansowego. Dzięki niemu możliwe jest osuszanie ocieplenia i wiatroizolacji. Rodzaj elewacji Najczęstszą metodą wykończenia ścian jest siding winylowy, który może być zarówno gładki lub posiadać fakturę imitującą słoje drewna. Jest dostępny w coraz większej gamie kolorów, a producenci wypuszczają na rynek coraz to nowsze akcesoria z winylu, dzięki czemu wykończenia są bardzo estetyczne. Trwałość i konserwacja Elewacje, które zostały wykończone sidingiem winylowym są niewrażliwe na skutki działania wody oraz zawilgocenie, dzięki czemu pleśnie, grzyby i mchy nie powstają. Stosowanie wiatroizolacji chroni warstwy wewnątrz przed wilgocią, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację. Zdecydowanym plusem metody suchej jest prostota napraw sidingu. Po uszkodzeniach mechanicznych, panele można łatwo zdemontować i wymienić. Zabrudzenia należy czyścić wodą z odpowiednim detergentem. Siding jest odporny na działanie słońca, nie trzeba go malować ani odnawiać.

www.termo24.pl

tynk cementowo-wapienny folia wiatroizolacyjna

ściana nośna

izolacja termiczna ułożona w dwuch warstwach ruszy z desek 40

cm

elewacja z desek, sidingu winylowego itp.


BUDYNEK

29

METODA LEKKA MOKRA Kiedy ocieplać? Pogoda powinna być bezdeszczowa, a nasło-necznienie umiarkowane. Nie powinniśmy zabierać się za roboty budowlane w okresach przymrozków. Temperatura powietrza na zewnątrz powinna się kształtować w graniach od 5 do 25oC. Przygotowanie ścian Ściana powinna zostać dokładnie oczyszczona ze wszelkich fragmentów tynku. Natomiast jakiekolwiek nierówności należy uzupełnić zaprawą szpachlową. Gdy w grę wchodzi ściana, z której sypie się tynk, należy go skuć w miejscach gdzie odpada, a następnie pokryć dokładnie zaprawą i wyrównać. Rodzaj ocieplenia Do tej metody stosuje się zarówno ocieplenie ze styropianu (które dominowało jeszcze kilka lat temu), jak i wełny mineralnej, przystosowanej do tynkowania. Sposób montażu ocieplenia Do wcześniej oczyszczonej ściany przyklejamy za pomocą zaprawy (lub mocujemy kołkami) płyty materiału izolacyjnego, które powinny być usiane jak najgęściej, w tzw. mijankę (podobnie jak budowa muru z cegieł – spojenia dwóch sąsiadujących ze sobą rzędów nie mogą być położone na tej samej linii). Tak przytwierdzone płyty pokrywa się stosunkowo cienką warstwą zaprawy, aby następnie wtopić w nią pasy lekkiej siatki zbrojącej z włókna szklanego, które powinny na siebie zachodzić co najmniej 10 cm. Tak ocieplone ściany pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym, ale dopiero po wyschnięciu podkładu. Rodzaj elewacji Najlepsze są cienkowarstwowe tynki mineralne lub polimerowe. Tynki polimerowe są trwalsze, można je nabyć w dużej gamie barw i nie potrzebują dodatkowego wykańczania farbą. Tynki mineralne, są dostępne zazwyczaj w odcieniach jasnych, dlatego też najczęściej wybiera się kolor biały, a dopiero później maluje się je farbami elewacyjnymi. Trwałość i konserwacja Każdy tynk w warunkach permanentnego zawilgocenia lub zacienienia, może porastać mchem, glonami lub grzybem. W dodatku zarówno styropian, jak i wełna mineralna stanowią podłoże, które jest podatne na uderzenia. Jak najszybciej powinniśmy się zająć naprawą, jeśli na naszych ścianach zauważymy jakiekolwiek zawilgocenia, naloty, uszkodzenia lub pęknięcia. Najlepiej jest dokładnie sprawdzać stan naszej elewacji co kilka lat, aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń związanych z większą naprawą. Źródło: Budujemy Dom, 2009

tynk cementowowapienny grubości 2 cm

ściana nośna z pustaków keramzytobetonowych typu Alfa grubości 24 cm murowana na zaprawę cementowo-wapienną lub ciepłochronną izolacja termiczna ze styropianu grubości 15 cm pokryta siatką z włókna szklanego i akrylowym tynkiem cienkowarstwowym

42 c

m

Łukasz Sojczyński

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


Jaki styropi


ian wybrać?


32

BUDYNEK

SPIS TREŚCI

Styropian styropianowi nierówny. Paczki o pozornie takiej samej zawartości mogą cechować się bardzo różnymi właściwościami. Informację o parametrach technicznych różnych odmian płyt styropianowych zawiera etykieta. Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) podpowiadają, na które z nich zwracać uwagę, wybierając styropian do ocieplenia budynku, oraz jak w prosty sposób sprawdzić, czy wyrób spełnia zadeklarowane przez producenta parametry.

Parametry wytrzymałościowe: CS i TR W zastosowaniach przenoszących obciążenia (np. przy izolacji podłóg czy dachu) bardzo ważny jest parametr naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu (CS 10), wpływający na twardość i odporność termoizolacji. W przypadku zastosowań styropianu na fasadach większą rolę odgrywa parametr wytrzymałości na rozciąganie (TR). – Co do zasady lepsze parametry wytrzymałościowe idą w parze z lepszą (czyli niższą) wartością lambdy – podkreśla Piotr Chodkowski.

Parametry termoizolacyjne: lambda (λD) Lambda (λ) to współczynnik przewodzenia ciepła, najważniejszy parametr decydujący o izolacyjności termicznej styropianu (i każdego innego materiału do termoizolacji). Im mniejsza jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła wybranego materiału, tym lepszym jest on izolatorem. – Czytając etykietę na styropianie, zwracajmy uwagę na tzw. lambdę deklarowaną (λD). Inne stosowane na paczkach określenia współczynnika przewodzenia ciepła mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu – radzi prezes PSPS Kamil Kiejna.

Od wagi się zaczyna Wybierając odpowiedni styropian warto również upewnić się, że cechy wskazane na etykiecie są zgodne z rzeczywistością. Ponieważ parametry techniczne styropianu powiązane są z jego gęstością (która przekłada się na wagę płyt), Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu opracowało łatwy sposób weryfikacji tego, czy wyrób ma szanse spełniać zadeklarowane parametry. Wystarczy zważyć paczkę styropianu. Ta prosta metoda wstępnie potwierdzi lub podda w wątpliwość zgodność parametrów z opisem, a co za tym idzie – jakość wyrobu. Jeżeli więc paczka zwykłego białego styropianu waży np. 3 kg, to jego współczynnik lambda w żadnym razie nie ma minimalnej rekomendowanej do ocieplania ścian wartości 0,040 W/mK. Nawet jeśli taką informację umieszczono na etykiecie.

Wartości lambdy dla dostępnych na rynku odmian styropianu zawierają się w przedziale od 0,045 do 0,028 W/mK (jednostka przewodności cieplnej). PSPS zaleca, by do ocieplania ścian stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040.– Nie wystarczy jednak kierować się tylko wartością lambdy albo tylko grubością styropianu. Styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,042 będzie gorszym izolatorem niż styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda 0,032. Przy minimalnym rekomendowanym współczynniku 0,040 do skutecznej izolacji zwykłej ściany z popularnego pustaka najlepsze będą płyty grubości 15-20 cm. Zastosowanie 20 cm takiej izolacji sprawi, że budynek spełniał będzie dzisiejsze kryteria energooszczędności – wyjaśnia Piotr Chodkowski, doradca techniczny z PSPS.

www.termo24.pl

Koszt styropianu to 10–15% kosztów całego ocieplenia. – Planowanie inwestycji ociepleniowej powinno uwzględniać bilans kosztów w perspektywie długoterminowej. Zakup pierwszego lepszego styropianu, zwykle najtańszego, o wysokiej wartości lambdy, jest oszczędnością tylko z pozoru. Na etapie prac ociepleniowych rzeczywiście wydaje się nieco mniej pieniędzy. Wyższe, i co gorsze, stałe koszty ponosi się w trakcie eksploatacji źle ocieplonego budynku – ostrzega Kamil Kiejna, prezes PSPS. Źródło: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu


BUDYNEK

33

Jaki... wybrać styropian? Rys. 1. Skala współczynnika przewodzenia ciepła

Rys. 2. Przykładowa etykieta dla styropianu

Tab. 1, 2. Tabele do weryfikacji parametrów styropianu λD współczynnik

Minimalna

przewodzenia

waga (gęstość)

ciepła (W/mK)

(kg/m3)

EPS S

0,045–0,044

10

EPS S

0,042

11

EPS S

0,040

12,5

EPS 70

0,040

13,5

Oznaczenie styropianu FASADA / ŚCIANA

Oznaczenie

Minimalna waga

styropianu

(gęstość) (kg/m3)

DACH / PODŁOGA / PARKING EPS 80

15

EPS 90

17

EPS 100

18

EPS 120

20

EPS 150

24

EPS 200

28

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


34

BUDYNEK

SPIS TREŚCI

Rozwiązania podnoszące standard energetyczny bunków

Osoby, które zamierzają wybudować lub zakupić dom o wysokim standardzie energetycznym mogą liczyć na dopłaty do kredytu – ogłosił w maju br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budując dom warto sięgnąć po rozwiązania, które zmniejszą straty ciepła i zapotrzebowanie na energię oraz usprawnią sposób gospodarowania nią. Takie korzyści zapewni m.in. stosowanie nowoczesnych wielofunkcyjnych przeszkleń. W maju 2012 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił i poddał konsultacjom społecznym projekt programu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych domów i mieszkań.

www.termo24.pl

Na dopłatę w najwyższej przewidzianej kwocie 40 tysięcy złotych będziemy mogli liczyć wówczas, jeśli zbudujemy dom, którego konstrukcja oraz zastosowane metody pozyskiwania energii sprawią, że do ogrzania jednego metra kwadratowego wystarczy 15 kWh rocznie. – Wysoki standard energetyczny budynku uzyskuje się poprzez odpowiednie planowanie każdego etapu realizacji inwestycji oraz stosowanie materiałów i technologii gwarantujących właściwe parametry w zakresie izolacyjności cieplnej i ochrony przed słońcem, także optymalne gospodarowanie energią – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group. – Już sam wybór działki


BUDYNEK

35

– rzeźba terenu, otoczenie zieleni, stopień nasłonecznienia oraz usytuowanie, mają wpływ na to, ile energii będzie potrzebnej do ogrzania budynku. Odpowiednie zorientowanie domu względem stron świata determinuje zakres, w jakim później możemy wykorzystywać darmową energię słoneczną do zwiększenia standardu energetycznego domu. Dom dobrze zaprojektowany Maksymalizacji zysków energetycznych i ograniczeniu strat ciepła przyszłego domu służą rozwiązania wdrażane na każdym etapie jego budowy. Po wybraniu odpowiedniej działki, warto rozważyć taki projekt budynku, który spełniając indywidualne oczekiwania estetyczne pozwoli także wprowadzić w życie ideę energooszczędności. Dla bilansu energetycznego istotna jest bryła budynku, która powinna charakteryzować się jak najniższym stosunkiem powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury naszego domu. Osiągnięciu wysokiego standardu energetycznego sprzyja prosta, pozbawiona lukarn, wykuszy i rzeźbionych elementów bryła, o ograniczonej liczbie mostków termicznych, czyli miejsc szczególnie narażonych na straty ciepła. Przegrody zewnętrzne powinny być wykonane z materiałów gwarantujących dobrą izolację cieplną, pozwalając jednocześnie na dostęp dużej ilości światła dziennego do wnętrz. Aby spełnić te wymagania elewacje nowoczesnych budynków projektowane są z dużą ilością przeszkleń, zarówno w postaci okien, jak i szklanych fasad. „Wielkopowierzchniowe” okna Nowoczesne okna oparte o szyby termoizolacyjne ograniczają straty ciepła, a także zmniejszają występowanie zjawiska ciągnięcia zimna od okna, redukują kondensację pary wodnej na szybach i charakteryzują się lepszą izolacyjnością akustyczną. – W budownictwie energooszczędnym stosuje się szyby dwukomorowe o współczynniku przenikania ciepła 0,4-0,6 W/m2K – mówi Jolanta Lessig. – Aby ograniczyć ilość przedostającego się do wnętrz ciepła sło-

necznego, w dużych oknach wykorzystuje się wysokoefektywne szkło przeciwsłoneczne. Zapewnia ono dobrą izolację cieplną i zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń latem, ograniczając użycie energochłonnej klimatyzacji. Szklane fasady Korzyści wynikające ze stosowania dużych przeszkleń, takie jak maksymalne doświetlenie wnętrz światłem naturalnym, bezpośredni kontakt z otaczającym krajobrazem oraz nowoczesna stylistyka powodują, że w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym szkło wykorzystuje się także do wykonywania całych ścian zewnętrznych. – W takim przypadku często stosuje się szyby zespolone ze szkła przeciwsłonecznego o podwyższonej wy-

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


36

BUDYNEK

SPIS TREŚCI – Pozyskana w ten sposób energia w domach jednorodzinnych wykorzystywana jest zazwyczaj do zasilania oświetlenia bądź niewielkich urządzeń AGD. Zaawansowane systemy solarne pozwalają nie tylko pozyskiwać energię, ale także magazynować ją w celu przeznaczenia nadwyżki na zaspokojenie części potrzeb energetycznych domu w okresie dużego zachmurzenia i po zachodzie słońca.

trzymałości, czyli hartowanego lub laminowanego, czasami również z powłoką samoczyszczącą – dodaje Jolanta Lessig. – Dzięki procesowi ciągłego samooczyszczania, szkło zapewnia lepszy widok na zewnątrz i ogranicza skutki kondensacji. „Darmowa” energia ze źródeł odnawialnych Osiągnięciu wysokiego standardu energetycznego domu sprzyja wdrożenie rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie „darmowej” energii ze słońca, wykorzystywanej później do produkcji energii cieplnej bądź elektrycznej, za pomocą kolektorów słonecznych lub modułów fotowoltaicznych. Choć kolektory słoneczne w polskich uwarunkowaniach klimatycznych zazwyczaj nie stanowią jedynego źródła ciepła dla wody użytkowej, to poradzą sobie z jej ogrzaniem w miesiącach od kwietnia do października. W pozostałych miesiącach mogą być wsparciem dla innych urządzeń. W sumie kolektory słoneczne są w stanie dostarczyć około 25–35% energii na cele grzewcze. – Moduły fotowoltaiczne produkowane z wykorzystaniem szkła m.in. marki Pilkington służą do konwersji energii słonecznej bezpośrednio na energię elektryczną – mówi Jolanta Lessig.

www.termo24.pl

Koszty energooszczędnej inwestycji Przedstawiciele NFOŚiGW szacują, że koszt budowy energooszczędnego domu* jest wyższy o około 100 tysięcy złotych od kosztu budynku tradycyjnego**. Jednak zdaniem ekspertów z branży budowlanej dobrze przemyślany projekt, wykorzystujący odpowiednie materiały i rozwiązania, które minimalizują straty ciepła i zwiększają efektywność energetyczną, pozwala zrealizować inwestycję porównywalnym nakładem finansowym. – Stosowanie najdroższych materiałów i wszelkich dostępnych nowinek technologicznych nie jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia wysokiego standardu energetycznego – podkreśla Jolanta Lessig. – Wystarczy dobrze przemyślany projekt wykorzystujący tradycyjne materiały, które zostały dostosowane przez producentów do potrzeb współczesnego budownictwa. Na przykład przeszklenia wykonywane są obecnie ze szkła o parametrach zapewniających wysoką izolacyjność cieplną, ochronę przed słońcem oraz bezpieczeństwo. Koszt budowy takiego domu nie jest dużo większy, a zyskuje się oszczędności związane z eksploatacją budynku, wynikające ze zmniejszenia ilości energii zużywanej na ogrzewanie, sztuczne oświetlenie i klimatyzację budynku. * „Domem energooszczędnym” w rozumieniu projektu programu dopłat do kredytów NFOŚiGW jest budynek jednorodzinny o standardzie energetycznym NF40 lub NF15. ** Wg NFOŚiGW: koszt budowy domu (200 m2) tradycyjnego w standardzie 105 kWh/m2rok to 500 000 zł, podczas gdy koszt budowy domu (200 m2) energooszczędnego (NF 15) wynosi 600 000 zł. Źródło: www.nfosigw.gov.pl

Źródło: PILKINGTON


Wszystkie wymiary ekologii!

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska

20-23 listopada 2012, Poznań

• • •

700 wystawców i firm reprezentowanych z 19 krajów 20.000 profesjonalnych zwiedzających 30% zagranicznych uczestników targów

• międzynarodowe forum wiedzy i wymiany doświadczeń • biznesowa formuła • kompleksowa prezentacja branżowych nowości

Szczegóły na: www.poleko.mtp.pl


38

BUDYNEK/INSTALACJE

SPIS TREŚCI

EKO DOM i

www.termo24.pl


BUDYNEK/INSTALACJE

39

Fot. 1. L’Expo 2000 Hannover (źródło: www.milano.blogosfere.it)

jego szkielet

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


40

BUDYNEK

Tak jak żywe organizmy potrzebują szkieletu, tak i dom potrzebuje swojej konstrukcji, a w przypadku ekodomu ta konstrukcja powinna być jak najbardziej zgodna z zasadmi ekologii. Aby ekobudownictwo mogło spełniać te warunki, musi posłużyć się przede wszystkim naturalnymi materiałami, obrabianymi wyłącznie w naturalny i ekologiczny sposób. Dlatego też do budowy używa się drewna klejonego – zostają wykorzystane jego wszystkie właściwości fizyczno-mechaniczne, powierzając mu głowną, nośną funkcję. Od dawna w Europie Środkowej i Północnej, w Alpach, ale i w Skandynawii wykorzystywano drewno do całkowitej lub częściowej budowy domów. Budownictwo to ma swoje korzenie w dalekiej przeszłości, ale decydujący rozkwit konstrukcji drewnianych budynków opiera się na masowym rozpowszechnieniu drewna klejonego. Z wejściem drewna klejonego budownictwo wyzwoliło się od limitów wymiarowych. Nie ma już ograniczeń narzuconych przez wzgląd na cięcie i długość użytkową pni drzew (jedyne ograniczenie, które pozostało to to, które wiąże się przede wszystkim z transportem i możliwością użytkowniczą belek). Drewno klejone stanęło na równi z betonem i stalą. Na początku XIX wieku mistrz szwajcarskiego cieślarstwa z Welmar, Otto Helzer, wpadł na pomysł, by zastąpić mechaniczne środki wiązania na klej własnego pomysłu. W ten sposób powstało drewno klejone, które obecnie znamy, a które zostało opatentowane przez wynalazcę w 1905 roku we Francji i Szwajcarii. W dzisiejszych czasach drewno klejone to materiał, który przede wszystkim składa się z naturalnego drewna, zachowuje jego zalety (wśród najważniejszych można wymienić korzystny stosunek odporności mechanicznej do wagi oraz dobre własciwości przeciwpożarowe). Dodatkowo technologiczna procedura klejenia pod ciśnieniem zmniejsza do minimum wady surowego, masywnego drewna. Produkcja drewna klejonego składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na pocięciu pnia

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI w deseczki – zwykle o szerokości do 20 cm (żeby zapobiec zbytniej deformacji przy tzw. kurczeniu się). Drugi etap polega na ich klejeniu pod ciśnieniem. W ten sposób otrzymuje się bezpieczny materiał budowlany, który jest w stanie wytrzymać trzęsienie ziemi na równi z betonem, energia wstrząsu zostaje rozproszona w różne części budynku, zapobiegając w ten sposób zniszczeniu. Poza tym, nawet jeśli poszczególne przegrody budynku zbudowane zostały z materiału palnego, to jednak konstrukcje z drewna klejonego mają odporność przeciwpożarową równą lub nawet wyższą od odporności struktur zbudowanych ze stali czy betonu. Palność drewna klejonego jest obniżona dzięki dobrej izolacji termicznej stworzonej przez zwęgloną warstwę powierzchni. Wolnemu wzrostowi temperatur odpowiada praktycznie niezauważalna różnica w odporności mechanicznej włókiem drzewnych w części niespalonej, wówczas struktura poddaje sie bądź całkowicie zawala dopiero wówczas, gdy część niespalona jest na tyle znikoma, że nie jest już w stanie spełnić swojej nośnej roli. Odporność na ogień elementu strukturalnego w drewnie klejonym zależy od szybkości spalania się, którą można próbnie i analitycznie obliczyć dla różnych gatunków drewna. Inną ważną cechą tych budynków jest łatwość i szybkość ich montowania: jednorodzinna dwupoziomowa willa w stanie surowym może stanąć w ciągu 30 dni, bez pomocy dźwigu o dużej nośności. Kolejnym, bardzo istotnym elementem jest elastyczność w aranżacji wnętrza, budynki te mają strukturę nośną zbudowaną z belek i filarów typową dla systemów szkieletowych. Drewno było często wykorzystywane przez architektów takich jak Thomas Herzog, Peter Zumthor, Shigeru Ban i Tadao Ando. Właśnie Tadao Ando uszlachetnia właściwości drewna klejonego modyfikując je tak, aby mogło być ono wykorzy-


BUDYNEK

41

Fot. 2. L’Expo 2000 Hannover (źródło: www.fboller.de)

stane w tradycyjnych japońskich stylach budowlanych. Według wskazówek otrzymanych od zakonników niezbędne było utworzenie odpowiedniej przestrzeni dla zgromadzeń i dostępnej dla wszystkich, oprócz odnowy pomieszczenia gościnnego, jak również kwater dla mnichów. Nawet jeśli nie było jakiś szczególnych przeszkód podczas projektowania, w odniesieniu do wersji oryginalnej świątyni, projektanci zaproponowali japoński system konstrukcyjny tradycjonalny, rozumiany jako montaż wielu elementów w drzewie laminowanym. Szeroka przykryta przestrzeń składa się z 3 warstw belek krzyżowych, podtrzymywanych przez 16 filarów podzielonych na 4 grupy. Najważniejsze pomieszczenie to jasna przestrzeń, podłoga wyłożona setką mat, oddzielona matowym szkłem i otoczona ścianą zewnętrzną zbudowaną z pali 15 x 21 cm, rozłożonymi w odległości 15 cm, z wkładami ze szkła, które je oddzielają. Inny ważny przykład to dzieło Thomasa Herzoga stworzone dla L’Expo 2000 Hannover. To wielkie drewniane pokrycie samym środku targów, złożone

z 10 parasoli o wielkości 40 x 40 m każdy i o wysokości 20 m. Każdy element składa się z 4 powłok siatkowanych o podwójnym zakrzywieniu, 4 belek, wiązania centralnego i słupa w kształcie wieży. Każda powłoka składa się z nałożonych na siebie dwóch warstw pasków z drewna klejonego, przykrytych folią polietylenową. Na koniec można jeszcze wymienić dodatkową zaletę drewna, którą jest odnawialność tego surowca, jego obróbka nie niesie za sobą dużych nakładów energetycznych. Drewno to jedyny materiał w budownictwie, który „jest wytwarzany” w lesie – nie zanieczyszcza środowiska, a wręcz przeciwnie – pochłania wielkie ilości dwutlenku węgla, jednego z głównych czynników odpowiedzialnych za efekt cieplarniany. Te zalety drewna robią z niego „ książęcy” materiał dla architektury „szanującej środowisko”. Grazie e Arrivederci! Elena Sabbadini Tłumaczenie: Agnieszka Czekaj-Sabatini

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


42

INSTALACJE

SPIS TREŚCI

Modernizacja

z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii

Fot. 1. Motel na Wierzynka w Wieliczce

Ekonomika wykorzystania odnawialnych źródeł w budownictwie w wielu przypadkach nie wypada korzystnie, dlatego dla inwestorów często warunkiem koniecznym przy wyborze urządzeń z branży OZE jest odpowiednio wysoka dotacja. Z tego względu pojawiają się głosy, że inwestycja w energetykę odnawialną musi być powiązana z dofinansowaniem ze strony państwa, aby była ona opłacalna. Zasadność ekonomiczna wykorzystania OZE w dużej mierze zależy od spojrzenia na kwestie kosztów i korzyści. Bez uwzględnienia korzyści społecznych i środowiskowych zastosowanie wielu rozwiązań z branży energetyki odnawialnej nie ma ekonomicznych podstaw. Niewielu jednak inwestorów patrzy na OZE w sposób bardziej szeroki, do-

www.termo24.pl

strzegając trudne do wyceny ekologiczne korzyści z ich stosowania. Takim pozytywnym przykładem jest motel na Wierzynka w Wieliczce. Właściciel motelu Pan Adam Pasek od lat stawia na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii bez oglądania się na dotację. W pozyskiwaniu energii z OZE poza korzyściami energetycznymi widzi wiele korzyści ekologicznych, które przekładają się na lepsze postrzeganie motelu przez rezydentów. Jako pierwsze w motelu pojawiły się kolektory słoneczne, które były sukcesywnie instalowane od 2002 roku. Instalacja oparta na płaskich kolektorach firmy Ergom była w miarę możliwości inwestora montowana we własnym


INSTALACJE zakresie systemem gospodarczym, co zmniejszyło koszty montażu o 50%. Obecnie z główną kotłownią obsługującą restaurację i części motelu współpracuje zespół 17 kolektorów płaskich. Ciepło z solarów gromadzone jest w trzech zasobnikach 400-litrowych oraz jednym 500-litrowym połączonych szeregowo w kaskadzie. Obecnie kolektory słoneczne znajdują się na pięciu budynkach kompleksu motelowego i pozwalają w okresie letnim zaoszczędzić 2000-3000 zł miesięcznie. Dzięki kolektorom słonecznym gaz ziemny jest wykorzystywany w okresie letnim jedynie do gotowania i pracy suszarek do pościeli i ręczników, woda jest zaś ogrzewana energią słoneczną.

43

Restaurację i części motelu obsługuje zespół 17 kolektorów płaskich. Ciepło gromadzone jest w trzech zasobnikach 400-litrowych oraz jednym 500-litrowym połączonych szeregowo w kaskadzie.

Energię cieplną ze słońca pozyskuje także pompa ciepła powietrze/woda o mocy 17 kW, służąca do ogrzewania wody w basenie o wymiarach 13x5 m. Pompa ciepła współpracuje z pompą filtrującą, a zasilanie obydwu pomp wspomagane jest przez turbinę wiatrową i małą elektrownię fotowoltaiczną. W polskich warunkach klimatycznych duży problem sprawia utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury wody w basenie w czasie pochmurnych dni i zimnych nocy. Zastosowanie basenowej pompy ciepła (powietrze/ woda) pozwala na utrzymanie temperatury wody na poziomie około 26°C przy niskich kosztach i nakładach energetycznych. W tegorocznym chłodnym lipcu koszt energii elektrycznej do zasilania pompy ciepła wyniósł tylko 100 zł (dane inwestora na podstawie odczytu licznika). Nowym nabytkiem motelu na Wierzynka jest mała turbina wiatrowa o mocy 5 kWp, która w przypadku wietrznej pogody zasila pompę filtrującą wodę w basenie. Z uwagi na niską wietrzność w Wieliczce uzysk energii z turbiny wiatrowej nie jest duży i inwestor szacuje go na ok. 1500 kWh rocznie. Przy założeniu ceny energii elektrycznej w detalu na poziomie 0,5 zł, zainstalowana mała turbina wiatrowa pozwala na osiągnięcie oszczędności rzędu 750 zł rocznie. Równocześnie z małą elektrownią wiatrową na jednym z budynków motelu została zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kWp, zrealizowana przez firmę Soltec, zbudowa-

Fot. 2. Kolektory słoneczne na dachu motelu

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


44

INSTALACJE

Fot. 3. Kolektory słoneczne na dachu motelu

Fot. 4. Inwerter instalacji fotowoltaicznej

Fot. 5. Pompa ciepła powietrze/woda

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI na ze 120 cienkowarstwowych modułów firmy First Solar. Każda bateria słoneczna ma moc nominalną 75 W i jest wykonana w nowoczesnej technologii II generacji, w której aktywną warstwę półprzewodnika stanowi cienka warstwa tellurku kadmu (CdTe). Jednolita czarna powierzchnia tellurkowych baterii słonecznych wygląda na dachu bardzo estetycznie, co jest bardzo ważnym czynnikiem w przypadku systemów zintegrowanych z budynkiem. Z uwagi na elementy zacieniające na dachu, jak np. komin, krzywizna dachu, instalacja została podzielona na 17 grup połączonych ze sobą modułów tzw. stringów. Taki układ pozwala ograniczyć spadek mocy instalacji w przypadku zacienienia któregoś z paneli. Elektrownia słoneczna jest podłączona do sieci wewnętrznej budynku (za licznikiem) za pomocą trójfazowego inwertera Steca Grid 10000, który zamienia prąd stały z baterii na prąd przemienny o odpowiednich parametrach. Cała energia zużywana jest na potrzeby własne budynku. Zapotrzebowanie na moc motelu wacha się od 10 do 50 kW, dlatego cała energia wyprodukowana przez baterie słoneczne jest bezpośrednio zużywana bez konieczności jej magazynowania, co znacznie uprościło instalację i ograniczyło koszty jej budowy. Inwestor szacuje, że elektrownia słoneczna będzie w stanie wyprodukować rocznie 8700 kWh energii, co przy założeniu detalicznej ceny energii na poziomie 0,5 zł pozwoli na oszczędności rzędu 4350 zł rocznie. Motel na Wierzynka daje dobry przykład wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku inwestor patrzy na OZE jako inwestycję w przyszłość. Rosnące ceny paliw i energii sprawiają, że oszczędzanie energii i technologie produkcji energii z odnawialnych źródeł stają się coraz bardziej opłacalne. Dużą wartością dodaną czystej produkcji energii jest kwestia wizerunkowa. Coraz więcej osób docenia ekologiczny sposób prowadzenia biznesu i jest w stanie zapłacić więcej za usługę, pod warunkiem że jest ona bardziej przyjazna dla środowiska. Odnawialne źródła energii ciągle w Polsce są technologią, która pozwala pozytywnie się wyróżnić. Bogdan Szymański


Prenumerata drukowana (wydanie papierowe)

60 zł

Prenumerata elektroniczna 30 zł

(wydanie PDF)

Zestawy artykułów (wydanie PDF)

24 zł

www.sklep.globenergia.pl


46

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

SPIS TREŚCI

Kondensacja w nowej oprawie

Nowości firmy Viessmann

Technika kondensacyjna staje się coraz bardziej popularna, nie mniej jednak jedynie urządzenia najwyższej jakości są w stanie zapewnić sprawność do 109%. Wybór nowego systemu grzewczego nie jest prosty. Firmy prześcigają się w przyciąganiu klienta różnymi promocjami. Omamiony reklamą klient kupuje poszczególne elementy systemu grzewczego (kotły, podgrzewacze, regulatory, grzejniki) pochodzące od kilku producentów. Przy próbie uruchomienia całości, okazuje się że automatyka kotła nie współpracuje z regulatorem kolektora słonecznego itd. Łatwo można uniknąć takich problemów kupując kompletny system grzewczy od jednego producenta. Firma Viessmann proponuje użytkownikowi rozwiązanie kompleksowe. Cały sys-

www.termo24.pl

tem ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej a nawet mechanicznej wentylacji. W obecnych czasach najlepiej wybrać oszczędny i nowoczesny kocioł kondensacyjny. Technika kondensacyjna polega na dodatkowym odzyskiwaniu ciepła ze spalin. Efektem ubocznym schłodzenia spalin jest wykraplanie się (kondensacja) zawartej w nich pary wodnej. Spaliny ze standardowego kotła mogą mieć temperaturę ponad 100oC. Ciepło to jest bezpowrotnie tracone. Spaliny z kotła kondensacyjnego są znacznie chłodniejsze (np. 40–50oC). Sprawności tego typu kotłów sięgają 109%. Firma Viessmann proponuje szeroki wybór kondensacyjnych gazowych kotłów wiszących, które możecie Państwo zobaczyć w tabelach.


ARTYKUŁ PROMOCYJNY

47

Vitodens 300 Moc grzewcza

1,9–11/16 kW, 1,9–19 kW, 4–26 kW lub 4–35 kW

Zakres modulacji mocy grzewczej

10–100%

Sprawność

109%

Wymiary kotłów (wysokość×szerokość×głębokość)

850×450/480×460/380 mm

Wymiennik spaliny-woda

Inox-Radial z kwasoodpornej stali szlachetnej wysokiej jakości DIN 1.4571

Palnik

promiennikowy MatriX o kształcie półkuli, z systemem kontroli spalania Lambda Pro Control

Sterowanie i automatyka

regulator pogodowy Vitotronic 200 RF w cenie urządzenia, z funkcją optymalizacji czasu pracy kotła

Przyłącze spaliny/powietrze

60/100 mm – dopuszczalna dł. przewodu spalinowego 20–25 m (dla systemu 80/125 mm)

Ciężar

48, 50 kg

Charakterystyka Typ produktu

Wiszący jednofunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny

Przeznaczenie

Do ogrzewania domu i ogrzewania ciepłej wody użytkowej w osobnym zbiorniku ustawionym pod lub obok kotła

Cena

Kocioł o mocy 1,9–19 kW: 12377 PLN netto

Gwarancja

36 miesięcy

Krótka charakterystyka

• Wysokosprawny wiszący kocioł kondensacyjny, moc grzewcza: 1,9–11/16 kW, 1,9–19 kW, 4–26 kW lub 4–35 kW. • Łatwy w obsłudze regulator kotła: z dużym wyświetlaczem tekstowym i graficznym; z bezprzewodowym czujnikiem temperatury zewnętrznej; z funkcją wyrównoważenia hydraulicznego instalacji grzewczej; z możliwością sterowania pracą do 3 niezależnych obiegów grzewczych, w tym dwoma z zaworami mieszającymi; z możliwością sterowania pracą instalacji solarnej. • Regulator o intuicyjnej obsłudze i funkcją pomocy, z możliwością zdalnej obsługi radiowej, również przez smartfon i tablet. • Możliwość zabudowy kotła po bokach. Cicha praca z wyjątkowo niskimi emisjami zanieczyszczeń do atmosfery. • Wysoka sprawność eksploatacyjna dzięki: palnikowi promiennikowemu MatriX o szerokim zakresie modulacji (1:10), systemowi stałej kontroli i optymalizacji spalania Lambda Pro Control (na podstawie pomiaru prądu jonizacji), funkcji optymalizacji czasu pracy kotła tzw. dynamiczna pauza (o 30% mniejsza ilość załączeń kotła w ciągu roku), oraz wymiennikowi o zawsze wysokiej sprawności przekazywania ciepła – Inox-Radial. • Niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania – specjalna konstrukcja palnika i wymiennika z wysokiej jakości stali szlachetnej i o konstrukcji odpornej na duże obciążenia cieplne, dodatkowy system diagnostyczne S.M.A.R.T. • Kocioł może być zasilany dowolnym rodzajem gazu, również z dodatkiem biogazu – przejście z gazu płynnego na ziemny nie wymaga jakichkolwiek modyfikacji palnika.

Uwagi dodatkowe

• Regulator pogodowy Vitotronic 200 – w cenie urządzenia: sterowanie pracą do trzech niezależnych obiegów grzewczych (w tym dwoma z zaworami mieszającymi), czasowe programowanie tygodniowe ogrzewania budynku, ogrzewania c.w.u. i sterowanie pracą cyrkulacji wody użytkowej, sterowanie pracą instalacji kolektorów słonecznych. • Vitodens 300-W oferowany jest również z zabudowanym zasobnikiem warstwowym c.w.u. ze stali nierdzewnej o pojemności 100 litrów (Vitodens 333-F), oraz z zabudowanym zasobnikiem 220 litrów z możliwością podłączenia kolektorów słonecznych (Vitodens 343-F). • Kocioł oferowany również w zestawach pakietowych z podgrzewaczami c.w.u. o pojemności: 120 lub 150 litrów i w zestawach pakietowych z płaskimi i próżniowymi kolektorami słonecznymi Vitosol. • Vitodens 300-W został zwycięzcą w niezależnym teście fundacji Stiftung Warentest (07.2010). • Dobry Produkt 2011 – wyróżnienie przyznane firmie za kotły gazowe kondensacyjne.

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


48

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

SPIS TREŚCI

Vitodens 100 Moc grzewcza 2-funkcyjny

6,5–26/29,3 kW, 8,8–35 kW

Moc grzewcza 1-funkcyjny

6,5–19 kW, 6,5–26 kW i 8,8–35 kW

Zakres modulacji mocy grzewczej

25–100%

Sprawność

108%

Wydajność stała c.w.u. (kocioł 2-funkcyjny)

14 l/min dla kotła do 26/29,3 kW, 15,2 l/min dla 35 kW

Wymiary kotłów (wysokość×szerokość×głębokość)

700×400×350 mm

Wymiennik spaliny-woda

Inox-Radial z kwasoodpornej stali szlachetnej

Palnik

promiennikowy MatriX, ze stali szlachetnej

Sterowanie i automatyka

regulator w cenie urządzenia, przystosowany do regulacji pogodowej i/lub temperaturą pomieszczenia (w zależności od wyposażenia dodatkowego)

Przyłącze spaliny/powietrze

60/100 mm – dopuszczalna dł. przewodu spalinowego 20–25 m (dla systemu 80/125 mm)

Głośność pracy

<37 dB (przy obciążeniu częściowym, dla kotła o mocy do 26 kW)

Ciężar

35 do 39 kg

Charakterystyka Typ produktu

Jedno- lub dwufunkcyjny wiszący gazowy kocioł kondensacyjny

Przeznaczenie

Do ogrzewania domu lub mieszkania i ogrzewania ciepłej wody użytkowej

Cena

Kocioł 2-funkcyjny, o mocy 6,5–26 kW: 5619 PLN netto 1-funkcyjny 6,5–19 kW, w zestawie z podgrzewaczem c.w.u. 100 litrów: 5515 PLN netto

Gwarancja

24 miesiące

Krótka charakterystyka

• Efektywny, trwały i atrakcyjny cenowo wiszący kocioł kondensacyjny o wyjątkowo małych wymiarach, moc grzewcza: 6,5–19 kW, 6,5-26 kW i 8,8–35 kW. • Łatwy w obsłudze regulator kotła, przystosowany do sterowania temperaturą pomieszczenia, pogodowo lub jednocześnie: temp. pomieszczenia i pogodowo. • Możliwość zabudowy kotła po bokach i cicha praca: <37 dB. • Możliwość ograniczenia maksymalnej mocy grzewczej kotła pracującego na potrzeby c.o. • Wysoka sprawność eksploatacyjna: do 108%, dzięki palnikowi promiennikowemu MatriX o szerokim zakresie modulacji (25–100%), oraz wymiennikowi spaliny-woda Inox-Radial o wysokiej sprawności przekazywania ciepła. • Niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania – specjalna konstrukcja palnika i wymiennika ze stali szlachetnej. • Wysoki komfort korzystania z c.w.u. w kotle dwufunkcyjnym: 14 l/min dla 26 kW oraz 15,2 l/min dla 35 kW • Kocioł kompletnie wyposażony i gotowy do podłączenia – w zakresie dostawy urządzenia: regulator kotła, zestaw montażowy, armatura bezpieczeństwa i system do napełniania kotła, element przyłączeniowy spalin, złączki podłączenia hydraulicznego, zawór gazu. • Oferowany również w atrakcyjnych cenowo zestawach pakietowych z podgrzewaczem • c.w.u.: 100, 120 lub 150 litrów, z pompą ciepła do c.w.u. i kolektorami słonecznymi Vitosol

Uwagi dodatkowe

• Wyposażenie dodatkowe: radiowy bądź przewodowy termostat pomieszczenia lub zdalne sterowanie, z możliwością programowania tygodniowego ogrzewania; czujnik temperatury zewnętrznej lub pakiet pogodowy z programowaniem tygodniowym, np. bezprzewodowy z Vitotrol 100 UTDB-RF2, do pracy pogodowej i jednocześnie na podstawie temperatury pomieszczenia. • Dobry Produkt 2011 – wyróżnienie przyznane firmie za kotły gazowe kondensacyjne

www.termo24.pl


ARTYKUŁ PROMOCYJNY

49

Vitodens 111-W Moc grzewcza

6,5–19/24 kW, 6,5–26/29,3 kW, 8,8–35 kW

Moc grzewcza przy c.w.u.

24, 29,3 lub 35 kW

Zakres modulacji mocy grzewczej

25–100%

Sprawność

108%

Zbiornik c.w.u.

Zintegrowany 46 litrów, ze stali nierdzewnej

Wydajność stała c.w.u. (kocioł 2-funkcyjny)

200 litrów/10 min dla kotła o mocy do 26/29,3 kW

Wymiary kotłów (wysokość×szerokość×głębokość)

900×600×480 mm

Wymiennik spaliny-woda

Inox-Radial z kwasoodpornej stali szlachetnej

Palnik

promiennikowy MatriX, ze stali szlachetnej

Sterowanie i automatyka

regulator w cenie urządzenia, przystosowany do regulacji pogodowej i/lub temperaturą pomieszczenia (w zależności od wyposażenia dodatkowego)

Przyłącze spaliny/powietrze

60/100 mm – dopuszczalna dł. przewodu spalinowego 20–25 m (dla systemu 80/125 mm)

Ciężar

62 do 64 kg

Charakterystyka Typ produktu

Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny z zabudowanym zasobnikiem c.w.u. 46 litrów ze stali nierdzewnej

Przeznaczenie

Do ogrzewania domu lub mieszkania i ogrzewania ciepłej wody użytkowej

Cena

Kocioł o mocy 6,5–26 kW: 7258 PLN netto

Gwarancja

24 miesiące

Krótka charakterystyka

• Wiszący kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym zasobnikiem 46 litrów ładowanym warstwowo, moc grzewcza: 6,5–19/24 kW, 6,5–26/29,3 kW i 8,8–35 kW. • Duża wydajność ciepłej wody, do 200 litrów/10 min, dzięki ładowaniu warstwowemu zasobnika i automatycznemu podwyższeniu mocy grzewczej kotła przy ogrzewaniu c.w.u, do: 24, 29,3 lub 35 kW • Łatwy w obsłudze regulator kotła, przystosowany do sterowania temperaturą pomieszczenia, pogodowo lub jednocześnie: temp. pomieszczenia i pogodowo. • Możliwość zabudowy po bokach i cicha praca kotła. • Możliwość ograniczenia maksymalnej mocy grzewczej kotła pracującego na potrzeby c.o. • Wysoka sprawność eksploatacyjna: do 108%, dzięki palnikowi promiennikowemu MatriX o szerokim zakresie modulacji (25–100%), oraz wymiennikowi spaliny-woda Inox-Radial o wysokiej sprawności przekazywania ciepła. • Niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania – specjalna konstrukcja palnika i wymiennika ze stali szlachetnej. • Kocioł kompletnie wyposażony i gotowy do podłączenia – w zakresie dostawy urządzenia: regulator kotła, zestaw montażowy, armatura bezpieczeństwa i system do napełniania kotła, element przyłączeniowy spalin, złączki podłączenia hydraulicznego

Uwagi dodatkowe

• Wyposażenie dodatkowe: radiowy bądź przewodowy termostat pomieszczenia lub zdalne sterowanie, z możliwością programowania tygodniowego ogrzewania; czujnik temperatury zewnętrznej lub pakiet pogodowy z programowaniem tygodniowym, np. bezprzewodowy z Vitotrol 100 UTDB-RF2, do pracy pogodowej i jednocześnie na podstawie temperatury pomieszczenia. • Dobry Produkt 2011 – wyróżnienie przyznane firmie za kotły gazowe kondensacyjne

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


50

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

SPIS TREŚCI

Efektywne rozwiązania systemowe dla wszystkich nośników energii

Począwszy od najprostszych, dostępnych dla każdego kotłów Vitodens 100-W, które od lipca dostępne są w najnowszej wersji WB1C z powiększonym do 1:4 zakresem modulacji, a skończywszy na najbardziej zaawansowanych technicznie kotłach Vitodens 300-W, które charakteryzują się m.in. modulacją do 1:10 i energooszczędnymi elektronicznie sterowanymi pompami obiegowymi a także zmodyfikowaną funkcją Lambda Pro Control 2.0, która odpowiada za stałe monitorowanie składu mieszanki gazowo powietrznej. Dzięki temu spalanie gazu zawsze jest optymalne. Warte uwagi są powstałe na bazie kotłów Vitodens 200-W i Vitodens 300-W, a więc zawierające wszystkie funkcje samodzielnych jednostek Vitodens 200-W i 300-W kompaktowe centrale grzewcze: Vitodens 222-F i Vitodens 333-F a także dedykowane instalacjom solarnym Vitodens 343-F i Vitodens 242-F. W jednej, stojącej obudowie znajdziemy kompletny gazowy kocioł kondensacyjny i zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Wersja Vitodens 222-F występuje w dwóch typach, z zasobnikiem ładowanym warstwowo, lub zalecany tam gdzie mamy do czynienia z twardszą wodą, z podgrzewaczem z wężownicą. Modele Vitodens 343-F i 242-F oprócz kotła z zasobnikiem ładowanym warstwowo wyposażone są w wężownicę do podłączenia instalacji

www.termo24.pl

20 lat – z s u Jubile ssmann ie firmy V ce w Pols

solarnej. Wymienione urządzenia popularnie zwane „lodówkami” mają bardzo dobrze wykonane obudowy, mogą więc być ustawiane np. w kuchni czy łazience idealnie komponując się z pozostałymi elementami zabudowy. Klient może zakupić kompletne systemy począwszy od kotła, poprzez zasobnik, przewody, pompy, zawory mieszające wraz z elektroniką sterującą i silnikami, skończywszy na grzejnikach z głowicami termostatycznymi lub ogrzewaniu podłogowym. Chcąc regulować pracą układu użytkownik nie będzie musiał wchodzić do kotłowni. Wszystkie potrzebne nastawy może wykonać np. z pokoju korzystając z regulatorów z serii Vitotrol. A gdyby zaszła potrzeba włączenia lub wyłączenia kotła zdalnie można to zrealizować dzięki modułowi Vitocom GSM, który steruje pracą kotła lub pompy ciepła odbierając od właściciela polecenia przesłane w wiadomości tekstowej SMS. Na stronach internetowych www.viessmann.pl mogą Państwo wysłać zapytanie ofertowe. Doradcy z firmy Viessmann odpowiedzą na Państwa pytania, a także przygotują specjalną ofertę produktów, która będzie dostosowana do danej inwestycji. Dzięki temu wszelkie wątpliwości, które wiążą się z zakupem, zostaną rozwiane. Źródło: Materiały firmy Viessmann


BezpĹ&#x201A;atny dodatek do GLOBEnergia e-czasopismo TERMOMODERNIZACJA

www.termo24.pl


52

WYDARZENIA

SPIS TREŚCI

Technologie energooszczędne w budownictwie sakralnym

Widok na Pasaż Energetyczny podczas targów SACROEXPO

19 czerwca 2012 roku podczas Targów SACROEXPO odbyła się V Konferencja „Technologie energooszczędne w budownictwie sakralnym”. Było to kolejne spotkanie z cyklu poświęconemu implikacji odnawialnych źródeł energii oraz rozwiązań ekologicznych w budownictwie sakralnym, skierowana do ekonomów kościelnych i zakonnych, przedstawicieli parafii, administratorów ośrodków rekolekcyjncych oraz innych obiektów kościelnych.

www.termo24.pl

Licznie zgromadzeni na konferencji goście zapoznali się z tematyką odnawialnych źródeł i poszanowania energii, wysłuchując między innymi prezentacji „Energetyka rozproszona – fotowoltaika”, którą wygłosił Robert Słotwiński (Schüco). Zagadnienia energetyki wiatrowej w wystąpieniu „Dzierżawa terenów pod energetykę wiatrową – szanse i zagrożenia” omówiła Aneta Gocek (W4E Centrum Energii Wiatrowej).


WYDARZENIA „Instalacje słoneczne na TAK... a jak NIE to co? Systemy energooszczędne w budownictwie sakralnym” przedstawił Dawid Pantera (Viessmann). Mowa była jednak nie tylko o samej produkcji energii ale także o coraz nośniejszym w Polsce temacie budownictwa energooszczędnego. W tej części głos zabrał Tomasz Weber (Rockwool Polska), który zaprezentował temat „Budownictwo optymalne – nakłady finansowe a osiągane korzyści energetyczne”. Przemysław Rogula (Pro-Eco Invest S.A.) przedstawił natomiast temat „Nowoczesne technologie grzewcze oraz systemy wentylacji z odzyskiem ciepła na przykładzie budynku energooszczędnego w Niepołomicach”. Nie zabrakło także wystąpienia dotyczącego renowacji zabytków, który przedstawił Jerzy Blazy (Atlas w wystąpieniu „Materiały do konserwacji i renowacji zabytków”. Duże zainteresowanie wzbudziło także występienia Bartosza Rausa (Redakcja GLOBEnergia) dotyczące energooszczędnych iluminacje świetlnych w obiektach sakralnych. Uzupełnieniem konferencij był liczne rozmowy kuluarowe z zaproszonymi przez redakcję GLOBEnergia ekpertami z branży odnawialnych źródeł energii i budownictwa energooszczędnego, prowadzone na Pasażu Energetycznym. Pasaż energetyczny – spotkanie ekspertów z Inwestorami Instalacje wykorzystujące odnawialne źódła energii dla zabezpieczenia zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną budzą spore zainteresowanie wśród różnych grup inwestorów. Żyjemy w czasach w których typowy kocioł przestał być jedynym możliwym źródłem ciepła. Pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotły na biomasę to coraz powszechniej stosowane źródła ciepła, które spotkać można w powstających świątyniach, w modernizowanych zabytkowych opactwach,

53

Kardynał Kazimierz Nycz odwiedzający Pasaż Energetyczny

Widok na salę konferencyjną „Technologie energooszczędne w budownictwie sakralnym”

Widok na Pasaż Energetyczny Redakcji GLOBEnergia

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


54

WYDARZENIA Sacro Energia 2012 Technologie energooszczędne w budownictwie sakralnym

SPIS TREŚCI klasztorach oraz innych budynkach użyteczności publicznej prowadzonych przez instytucje kościelne. Redakcja GLOBEnergia we współpracy z Targami Kielce już po raz piąty organizuje spotkania dla ekonomów kościelnych poruszające tego typu tematykę. Mało kto wie, że w zabytkowych murach Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, Kamedułów na Bielanach pod Krakowem, Parafii Pod Wezwaniem Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu czy w Rudach na Śląsku w pocysterskim klasztorze zainstalowane są nowoczesne systemy grzewcze, bazujące na energii z odnawialnych źródeł. Powstająca z wielkim rozmachem Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie również kryje w swoich wnętrzach instalacje pomp ciepła. W Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie działa instalacja fotowoltaiczna o mocy 71,76 kW podłączona do sieci. Przykładów i dobrych praktyk można by mnożyć.

Pasaż Energetyczny Grupa stoisk eksperckich pod patronatem redakcji GLOBEnergia

Instalacje OZE w obiektach sakralnych stanowią bardzo ciekawą grupę inwestycji – powiedział Grzegorz Burek, redaktor naczelny GLOBEnergia. Każda z nich, ze względu na swoją specyfikę i indywidualny charakter, stanowi wartość samą w sobie i może być tematem do niejednego artykułu w naszym czasopiśmie. By tą wiedzę uzupełnić organizujemy cykl konferencji dla ekonomów, przedstawicieli parafii oraz administratorów obiektów kościelnych. Kojarzymy inwestorów i wykonawców mnożąc listę dobrych praktyk. Całość uzupełniła organizowana przez redakcję grupa stoisk eksperckich „Pasaż energetyczny”. To miejsce , w którym można było spotkać ekpertów i uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania. A pytań powstaje coraz więcej. Już dziś zapraszamy Państwa na kolejne edycje konferencji z cyklu „Technologie energooszczędne w budownictwie sakralnym”. Więcej informacji na stronach www.SacroEnergia.pl oraz na www.GlobEnergia.pl

www.termo24.pl


PARTNERZY PASAŻU ENERGETYCZNEGO PODCZAS TARGÓW SACROEXPO

WYDARZENIA

55

Firma Viessmann jest producentem wysokiej jakości systemów grzewczych, efektywnie wykorzystujących surowce energetyczne. W swoim dorobku posiada ponad 1000 opatentowanych rozwiązań, „kamieni milowych”, które wyznaczają kierunek rozwoju branży grzewczej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, w coraz bardziej efektywny sposób, użytkownicy mogą wykorzystywać surowce energetyczne, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Niezawodność systemów grzewczych Viessmann od lat jest ceniona przez inwestorów na całym świecie.

Schüco – Zielona technologia dla Niebieskiej Planety. Czysta energia dzięki systemom solarnym i oknom. Firma Schüco to światowy lider innowacji w dziedzinie energooszczędnych powłok budynków. Marka Schüco stała się synonimem kompetencji w zakresie rozwiązań solarnych, okien, drzwi i fasad. W skrócie: innowacyjne rozwiązania w trosce o zasoby naturalne Ziemi. Firma Schüco powstała w 1951 r. Obecnie zatrudnia 5000 pracowników i współpracuje z 12000 firm partnerskich w ponad 78 krajach. Centrala przedsiębiorstwa mieści się w miejscowości Bielefeld w Niemczech. W 2010 r. firma wypracowała obrót na poziomie 2,38 miliardów euro.

Viessmann Sp. z o.o.

Schüco International Polska Sp. z o.o.

ul. Karkonoska 65, 53-015 Wrocław Tel. + 48 71 360 71 00 www.viessmann.pl, e-mail: info@viessmann.pl

ul. Żelechowska 2, 96-321 Siestrzeń Tel. + 48 46 858 32 00 www.schueco.pl, e-mail: schueco@schueco.p

Firma Aspol-FV Sp. z o.o. od dwudziestu lat buduje stabilną pozycję lidera na rynku Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce i na świecie. Innowacyjna kadra techniczna oraz konsultacje z największymi instytutami w Europie (European Heat Pump Association w Brukseli, Fraunhofer w Niemczech) decydują o jakości technologii Energeo: dolne źródła dla pomp ciepła, która jest w pełni przygotowana do współpracy z systemami zintegrowanego zarządzania energią w budynku. Osoby zainteresowane tematyką zapraszamy do współpracy z firmą Aspol-FV.

W4E Centrum Energii Wiatrowej istnieje od 2008 roku jest menadżerem projektów wiatrowych w Polsce i na Ukrainie. Prowadzimy obecnie dla naszych Klientów 39 projektów w systemie „pod klucz”. Realizujemy jako menadżer projektu wszystkie etapy inwestycji od wyboru lokalizacji, przez prace koncepcyjno-projektowe, organizacje finansowania i negocjacje kontraktów na dostawę podzespołów i sprzedaż energii, realizację i nadzór prac budowlanych oraz zarządzanie gotowym obiektem. Specjalizujemy sie w projektach do 10 MW, jesteśmy menadżerem lub podwykonawcą również na projektach większych.

ASPOL FV Sp. z o.o.

w4e Centrum Energii Wiatrowej

FLOWAIR – ekspert w ogrzewaniu i wentylacji obiektów o średnich i dużych kubaturach. Producent nagrzewnic wodnych LEO oraz kurtyn i kurtyno-nagrzewnic ELiS. Wyłączny dystrybutor nagrzewnic gazowych firmy ROBUR. W ofercie firmy można znaleźć między innymi urządzenia, które idealnie wpisują się w charakter obiektów sakralnych. W ramach firmy funkcjonuje niezależny dział – Robur Gazowe Pompy Ciepła – jako jedyny w Polsce dystrybutor gazowych absorpcyjnych pomp ciepła. Firma oferuje również gazowe absorpcyjne wytwornice wody lodowej i zewnętrzne gazowe kotły kondensacyjne tworzących linię urządzeń PRO.

Jesteśmy prężnie działającą firmą proekologiczną, specjalizującą się w dziedzinie odnawialnych źródeł energii oraz techniki grzewczej. Zajmujemy się przygotowaniem projektów, dokumentacji technicznej oraz sprzedażą i montażem urządzeń. W naszej ofercie znajdują się m.in.: systemy solarne, pompy ciepła, kominki wodne, kotły: na paliwa stałe, gazowe oraz olejowe. Poprzez sieć przedstawicieli terenowych współpracujemy z samorządami lokalnymi wdrażając nasz autorski Program Dofinansowania do 70% na zakup i montaż zestawów solarnych, z którego skorzystało tysiące Beneficjentów!

ul. Helska 39/45, 91-342 Łódź Tel. +48 42 650 09 82 www.aspol.com.pl, e-mail: aspol@aspol.com

ROBUR GAZOWE POMPY CIEPŁA

ul. Dubois 114-116, 93-465 Łódź Tel. +48 42 236 50 60 www.w4e.pl, e-mil: info@w4e.pl

Hetman Eko Sp. z o.o.

Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia Tel. +48 58 698 21 69 www.gazowe-pompy-ciepla.pl e-mail: gazowe.pompy.ciepla@flowair.pl

ul. Tomcia Palucha 9 lok. 21 05-816 Michałowice k. Warszawy Tel. +48 22 723 94 38 www.hetmaneko.pl e-mail: biuro@hetmaneko.pl

SOLSUM sp. z o.o. zajmuje się kompleksowym wykonawstwem i wdrażaniem elektrowni słonecznych, systemów fotowoltaicznych. Spółka dostarcza kompletne systemy fotowoltaiczne jak i poszczególne komponenty. Wieloletnie międzynarodowe doświadczenie pozwala sprostać najbardziej wymagającym projektom oraz wdrażać najnowocześniejsze rozwiązania na każdym etapie inwestycji. Obszary działalności: elektrownie słoneczne realizowane „pod klucz”, systemy podłączone do sieci (on-grid), systemy autonomiczne (off-grid), systemy hybrydowe, systemy podtrzymania energii, systemy zintegrowane z budynkiem (BIPV).

Pro-Eco Invest S.A. wspólnie z M3System (ul. Biznesowa, Pomianowski Stok, 32-800 Brzesko, tel. +48 14 686 15 90, www.m3system.pl, e-mail: biuro@m-3system.pl) prezentuje technologię budowy budynków energooszczędnych w oparciu o monolityczną, samonośną konstrukcję wykonaną z monobloków z NEOPOR®-u firmy BASF, których parametry eksploatacyjne zbliżone są do budynków pasywnych. Technologia idealnie nadaje się do szerokiego zastosowania dla sektora SACRO: domy parafialne, plebanie, ośrodki misyjne, domy mieszkalne dla zgromadzeń zakonnych oraz księży emerytów, domy dla samotnych matek i ubogich rodzin, budynki dla akcji humanitarnych.

SOLSUM Sp. z o.o.

ul. Bolesława Chrobrego 8, 33-350 Piwniczna-Zdrój Tel: +48 18 541 79 41 www.solsum.pl, e-mail: biuro@solsum.pl

PRO-ECO INVEST S.A.

ul. Podzamcze 26/3, 31-003 KRAKÓW Tel: +48 12 423 73 80 www.proecoinvest.pl, e-mail: biuro@proecoinvest.pl

TERMOMODERNIZACJA 7-8/2012


56

INFORMATOR

6-9.09.2012 Międzyzdroje (Polska) Sympozjum Wymiana ciepła i odnawialne źródła energii HTRSE – 2012 Organizator: Katedra Techniki Cieplnej Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie www.htrse.zut.edu.pl 7-9 września 2012, Gliwice (Polska) EXPOBUD 2012 – Budownictwo, Wnętrza, Salon Technik Grzewczych Organizator: Agencja Informacyjno-Reklamowa PROMOCJA s.c. www.promocja-targi.pl 11-14 września 2012 Bielsko-Biała (Polska) ENERGETAB 25 Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Organizator: ZIAD Bielsko-Biała SA www.energetab.pl 18-20 września, Rijeka (Chorwacja) Euro Sun 2012 Organizator: Croatian Solar Energy Association Rijeka www.eurosun2012.org 18-22 września 2012, Husum (Niemcy) 13th HUSUM WindEnergy Organizator: Messe Husum & Congress www.husumwindenergy.com 21-23 września 2012, Kraków (Polska) JESIEŃ 2012 – Krakowskie Targi Budownictwa Organizator: Centrum Targowe – Chemobudowa Kraków S.A. www.centrumtargowe.com.pl

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI 24-27 września 2012, Częstochowa (Polska) IV Międzynarodowa Konferencja na temat Współczesnych Problemów Architektury i Budownictwa Organizator: Politechnika Częstochowska, Yerevan State University of Architecture and Construction, Beijing University of Civil Engineering and Architecture www.zim.pcz.pl/konferencje /sbi/pl/index.html

3-4 października 2012, Warszawa (Polska) 4 Międzynarodowy Kongres Energii Odnawialnej Organizator: PIGEO, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Fundacja REO www.kongresgreenpower.pl

24-28 września 2012, Messe Frankfurt (Niemcy) 27th European Photowoltaic Solar Energy Conference and Exhibition Organizator: WIP – Renewable Energies www.photovoltaicconference.com

17-18 października 2012 Budapeszt (Węgry) CEP® Clean Energy & Passive House Expo Organizator: RECCO www.cep-expo.hu

27 września 2012, Uniejów (Polska) IV FORUM OZE energiawgminie.pl Organizator: GLOBEnergia www.energiawgminie.pl 27-29 września, Lublin (Polska) ECO FORUM 2012 – Targi Ochrony Środowiska Organizator: Targi Lublin S.A. www.ecoforum.targi.lublin.pl 27-30 września 2012, Augsburg (Niemcy) RENEXPO® Organizator RECCO www.renexpo-bucharest.com

17-18 października 2012, Warszawa (Polska) RENEXPO® Poland Organizator: RECCO www.renexpo-warsaw.com

13-15 listopada 2012, Lublin (Polska) ENERGETICS 2012 – V Lubelskie Targi Energetyczne Organizator: Targi Lublin S.A. www.energetics.targi.lublin.pl 14-16 listopada 2012, Warszawa (Polska) Aqua-Therm Warszawa 2012 Organizator: KDM International www.aquatherm-warsaw.pl 20-23 listopada 2012, Poznań (Polska) Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Poleko Organizator: MTP Sp. z o.o. www.poleko.mtp.pl 27-28 listopada 2012, Kraków (Polska) Targi Modernizacji Budynków Organizator: Targi w Krakowie Sp. z o.o. www.targi.krakow.pl


www.gpe.globenergia.pl

6/2012 TERMOMODERNIZACJA termo24.pl  

eWydanie Termomodernizacja

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you