__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

e-MIESIĘCZNIK NR 5/2012

Temat numeru

www.termo24.pl

bezpłatny dodatek do GLOBEnergia

§

Aspekty prawne docieplenia budynków


SZANOWNI PAŃSTWO REDAKCJA

3

Wojciech Luboń

GEOSYSTEM, ul. Cechowa 51, 30-614 Kraków PL tel./fax: +48 12 654 52 12 info@termo24.pl www.termo24.pl

redaktor prowadzący w.lubon@termo24.pl

ZESPÓŁ REDAKCYJNY Grzegorz Pełka – redaktor prowadzący Wojciech Luboń – rodaktor prowadzący Justyna Lis – sekretarz redakcji Grzegorz Burek – dyrektor wydawniczy Stała współpraca: Joanna Szeremeta Łukasz Sojczyński Wsparcie redakcji portalu: Redakcja GLOBEnergia

WYDAWCA GEOSYSTEM s.c. ul. Cechowa 51, 30-614 Kraków PL

REKLAMA tel./fax: +48 12 654 52 12 tel. kom.: +48 600 296 916 info@termo24.pl

OKŁADKA I SPIS TREŚCI Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów i nie odpowiada za treść zamieszczonych ogłoszeń i reklam.

Szanowni Państwo, Budownictwo i termomodernizacja budynków to tematy, które ciągle są rozwijane. Na rynkach możemy spotykać coraz to nowsze technologie, które nie tylko zaskakują ale przede wszystkim zmierzają do zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Ciągle rosnące ceny energii, oraz większa świadomość społeczeństwa, związana z zaletami oszczędzania energii, przyczynia się do rozwoju takich technologii. Budownictwo pasywne staje się obecnie coraz bardziej powszechne, a często zaczyna się mówić o budynkach jeszcze bardziej energooszczędnych. Takie budynki to nie tylko konstrukcja nośna i ocieplenie przegród zewnętrznych, ale również przeszklenia od których bardzo dużo zależy. Stąd właśnie, w tym numerze znajdziecie Państwo ciekawy artykuł o oknach stosowanych w budynkach pasywnych. Serdecznie zapraszam także do zapoznania się z pozostałymi artykułami naszego najnowszego numeru. Znajdziecie tu państwo między innymi informacje o kotłach na paliwo stałe. Często słyszymy o nowych technologiach wykorzystywanych do ogrzewania domów, a tak naprawdę tradycyjne kotły spalające paliwo stałe nie powiedziały jeszcze ostatniego zdania. Polecam również tekst pozwalający nam zrozumieć zasadę działania kolektorów słonecznych oraz artykuł z którego dowiecie się Państwo jakie aspekty prawne związane są z dociepleniem budynków. Życzę Państwu miłej lektury i serdecznie zapraszam do zaglądania na nasz portal w celu poszukiwania nowych informacji na temat termomodernizacji i efektywności energetycznej. Zapraszam do lektury!

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


4

SPIS TREŚCI

Fot. Schüco

PRZEGLĄD RYNKU Przegląd najnowszych technologii i produktów (w tym urządzeń grzewczych) pojawiających się na polskim rynku uzupełnionych o przydatne definicje dotyczące szeroko pojętej termomodernizacji budynków.

s. 6

OKNA W BUDYNKACH PASYWNYCH Na etapie projektowania budynków pasywnych należy zwrócić uwagę na zwartą bryłę architektoniczną ale również i na rozmieszczenie okien, które umożliwiałyby pozyskanie jak największej ilości energii słonecznej.

s. 28 ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ W PRAKTYCE Czy Polskie ustawodawstwo dotyczące energooszczędności przedkłada obywatelom niezbędne informację czemu mają służyć te postanowienia i jak każdy z nas może je w imię własnego interesu wykorzystać?

s. 30

Fot. Xella Polska

WŁAŚCIWOŚCI BETONU KOMÓRKOWEGO

www.termo24.pl

Beton komórkowy charakteryzuje się jedną z najkorzystniejszych izolacyjności cieplnych spośród materiałów konstrukcyjnych stosowanych do wznoszenia ścian zewnętrznych. Co warto wiedzieć o tym materiale?

s. 34


SPIS TERŚCI

5

A MOŻE KOCIOŁ NA PALIWO STAŁE? Okres grzewczy zawsze zmusza do refleksji nad tym, w jakie paliwo należy się zaopatrzyć aby zminimalizować koszty jego zakupu. Może warto zastanowić się nad kotłami na paliwo stałe, które w Polsce są ciągle popularne.

s. 36

Ogólna zasada działania kolektorów słonecznych – niezależnie od ich typu – jest w teorii znana. No właśnie, w teorii, a jak wygląda to w praktyce? Zadaniem kolektorów słonecznych jest przetwarzanie promieni słonecznych w energię...

s. 40

Fot. Hoven

JAK DZIAŁAJĄ KOLEKTORY SŁONECZNE?

ASPEKTY PRAWNE DOCIEPLENIA BUDYNKÓW Podejmowanie decyzji o dokonaniu docieplenia budynku ogranicza się najczęściej do wyboru materiału i koloru przyszłej elewacji. W praktyce właściciele niskich zabudowań pomijają kwestię prawno – administracyjną.

s. 42 INFORMATOR W informatorze znajdziecie Państo zestawienie najważniejszych imprez w Polsce i na świecie, podczas których poruszane są zagadnienia termomodernizacji budynków, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.

s. 46 TERMOMODERNIZACJA 5/2012


6

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Jak dobrać kurtynę powietrzną? na może pracować przy otwartych drzwiach z pełną mocą, działać przez określony czas po zamknięciu drzwi czy też przechodzić po kilku minutach na połowę mocy nawiewu i grzania.

Jakie są zalety elektrycznych kurtyn powietrznych? Przede wszystkim oszczędności. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: wielkość otworu drzwiowego lub bramowego, różnicę ciśnień i temperatur oraz częstotliwość otwierania drzwi lub bramy. Może warto również skorzystać z pomocy specjalisty?

Montując kurtynę, która jest instalowana w suficie pamiętajmy, aby zapewnić wymagane odległości od stropu właściwego oraz od ewentualnych przeszkód bocznych. Ważny jest także dopływ powietrza do przestrzeni sufitu podwieszanego. Można to uzyskać na przykład poprzez zastąpienie jednego, czy też dwóch modułów sufitowych kratkami, przez które powietrze swobodnie jest zasysane przez kurtynę. Jeżeli sufit wykonano z płyt gipsowo-kartonowych, należy wyciąć otwór o średnicy co najmniej 600 mm i zamontować kratkę.

Kurtyny działają jak niewidzialne drzwi. Ich zadaniem jest niewpuszczanie chłodnego powietrza do pomieszczenia. Dzięki temu maleją koszty ogrzewania. Kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka a w pomieszczeniu przewidziano klimatyzację, kurtyna powietrzna chroni przed napływem ogrzanego powietrza. W tym przypadku mówimy o oszczędności na chłodzeniu budynku.

Dzięki kurtynom powietrznym ograniczenie strat ciepła wyniesie od 60 do 80%. Skuteczność działania kurtyn zmniejsza się, jeżeli wzrasta napór wiatru na ścianę, w której zabudowany jest otwór drzwiowy lub bramowy. Kurtyna może współpracować z systemem otwierania i zamykania drzwi. Warunkiem jest jednak zastosowanie stycznika drzwiowego magnetycznego lub mechanicznego.

Zacznijmy od odpowiedniego doboru mocy grzewczej. Definiując ten parametr pamiętajmy, że moc powinna być tym większa, im większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia przeciągu. Jest to szczególnie istotne w przypadku miejsc, takich jak wysokie klatki schodowe czy też pomieszczenia, które cechują się nieograniczoną przestrzenią przed budynkiem lub brakiem wiatrołapów. Zwróćmy uwagę czy kurtyna jest wyposażona w funkcję przedłużania pracy wentylatorów w celu wychłodzenia rozgrzanych grzałek elektrycznych. Istotna jest również możliwość obniżania lub zwiększania mocy nawiewu i grzania. Na przykład kurty-

Co zrobić jeżeli kurtyna ma za słaby nawiew? Zobaczmy najpierw czy nie doszło do zasłonięcia kratki zasysającej oraz czy nie została dobrana kurtyna o zbyt małym zasięgu. Upewnijmy się, czy podczas montażu wzięto pod uwagę wszystkie zalecenia producenta. Chodzi przede wszystkim o odległość kurtyny od sufitu czy też ścian bocznych. Należy sprawdzić czy jest ona odpowiednia aby nie dopuścić do ograniczenia przestrzeni, z której powietrze jest zasysane, a jeśli kurtynę wyposażono w filtr czy nie jest on zapchany kurzem lub pyłem.

www.termo24.pl

Źródło: Elektrotrmia


PRZEGLĄD RYNKU

Zimą cieplej, latem chłodniej dzięki gruntowemu powietrznemu wymiennikowi ciepła Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła (GPWC) jest instalacją zapewniającą dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej (rekuperatora) oraz gwarantującą wstępne podgrzanie (zimą) lub schłodzenie (latem) tego powietrza. GPWC to typ przeponowego wymiennika rurowego, w którym powietrze pełni rolę medium, ale nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu powietrza z gruntem. Podwyższona przewodność cieplna rur polipropylenowych umożliwia optymalną wymianę ciepła między zasysanym powietrzem a gruntem, co przekłada się na wysoką sprawność systemu. W celu zapewnienia wysokiej jakości powietrza wentylacyjnego rury posiadają antybakteryjną warstwę wewnętrzną, która minimalizują niebezpieczeństwo rozwijania się drobnoustrojów. Dzięki wentylacji mechanicznej z GPWC zapobiegamy zawilgoceniu i zagrzybieniu budynków oraz oszczędzamy na kosztach ogrzewania nawet do 30% rocznie, zyskując dodatkowo zdrowy i naturalny efekt klimatyzacyjny latem.

7

Energooszczędne rolety podwójnie plisowane Na rynku pojawiła się roleta podwójnie plisowana VELUX o konstrukcji plastra miodu z przestrzeniami powietrznymi oraz aluminiową wewnętrzną powłoką. Opuszczona podczas chłodnej zimowej może zmniejszyć straty ciepła przez okno nawet o 34%, a latem będzie stanowić ochronę przed upalnym słońcem. Dzięki tego typu rloletom można obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu, poprawiając komfort użytkowania poddasza. Przestrzenny materiał sprawia, że roleta jest nie tylko energooszczędna, ale także dekoracyjna. Konstrukcję bez kasety wyposażono w niezwykle wąskie prowadnice, prawie niewidoczne na oknie, a mechanizm pozwala na zatrzymanie rolety w dowolnym miejscu na ramie okiennej oraz poruszanie jej dolną i górną listwą. Produkt dostępny jest 9 kolorach o różnym stopniu zaciemniania wnętrza, w wersji obsługiwanej manualnie. System Pick&Click® umożliwia samodzielny montaż. Źródło: VELUX

Źródło: Rehau

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


SPIS TREŚCI

Światło bez kompromisu Architektura współczesnych budynków opiera się na minimalizmie i wykorzystaniu światła jako samodzielnego środku wyrazu. Stosowanie wielkoformatowych przeszkleń w projektach nowoczesnych budynków to zabieg służący kształtowaniu zarówno zewnętrznej estetyki elewacji, jak i niepowtarzalnej atmosfery we wnętrzach. Duże drzwi tarasowe, umieszczone od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej lub w wyjściach na taras czy ogród zimowy stanowią swoistego rodzaju „szklane ściany” umożliwiające rozświetlenie pomieszczeń i pełniejszy kontakt z zielonym otoczeniem. Kluczowe znaczenie dla energooszczędności i zachowania optymalnego mikroklimatu we wnętrzach ma dobór odpowiednio ciepłych i funkcjonalnych rozwiązań.

Fot. Schüco

Drzwi Schüco ASS 70.HI z mechanizmem podnośno-przesuwnym nie tylko osiągają imponujące gabaryty przy niewielkich szerokościach ram dając efekt szklanej tafli, lecz również chronią wnętrze budynku przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, zimnem czy włamaniem.

www.termo24.pl

Bezpieczeństwo pod każdym względem Wielkoformatowe przeszklenia w fasadzie budynku, sięgające od podłogi do sufitu, mogą prowadzić do zwiększonej ucieczki ciepła w sezonie grzewczym, a także zwiększać ryzyko włamania. Dlatego w tym przypadku należy zwracać szczególną uwagę na takie aspekty użytkowe stolarki, jak dobra izolacyjność, stabilność i odporność antywłamaniowa. Drzwi zewnętrzne aluminiowe przesuwne z przekładkami termicznymi Schüco ASS 70.HI wyposażone w odpowiednie potrójne oszklenie, mogą osiągać wartości współczynnika przenikania ciepła Ud niższe od 1,3 W/m2K. Dzięki temu w pewny sposób chronią wnętrza pomieszczeń przed warunkami zewnętrznymi: zimnem, wiatrem, deszczem czy


PRZEGLĄD RYNKU żarem słonecznym. Zaprojektowana konstrukcja zapobiega odkształcaniu ram nawet przy wysokich temperaturach. Istnieje także opcja wstawienia ruchomej ochrony przed insektami, która w dzień nie będzie zakłócać widoku na zewnątrz, a w ciepłą noc zagwarantuje mieszkańcom domu spokojny sen. Drzwi wyposażone w odpowiednie okucia mogą również zapewniać wysoką klasę bezpieczeństwa antywłamaniowego WK2 (RC2). Łatwy w obsłudze mechanizm podnośno-przesuwny pracuje niemal bezgłośnie niczym nie zakłócając domowej ciszy. Dzięki zastosowaniu niskiego progu znika ryzyko potknięcia – jest to nieocenione rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy z drzwi korzystają dzieci lub osoby starsze. Ściana ze szkła Szerokość i wysokość skrzydeł w systemie ASS 70.HI może osiągać nawet do 3 m, co sprawia, że drzwi sięgające sufitu sprawiają od wewnątrz wrażenie przesuwnej, szklanej ściany. Wąska widoczna szerokość profili skrzydeł wynosząca 88 lub 98 mm oraz niewielki udział ram w stosunku do szklenia powodują, że drzwi cechują się wizualną lekkością, również przy dużych rozmiarach. Pozwalają kreować jasne, przestrzenne wnętrza pełne naturalnego światła. Podczas otwierania skrzydło odsuwa się na bok po szynach jezdnych ze stali nierdzewnej. Współpłaszczyznowe przesuwanie skrzydeł sprawia, że nie „zachodzą” one na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia, pozostawiając więcej miejsca pod aranżację. Gładko zarysowany profil skrzydła w wersji SoftLine to dodatkowy atut dla wszystkich tych osób, które oprócz funkcjonalności cenią sobie ponadczasowe piękno. Osoby zainteresowane oszczędzaniem energii powinny zwrócić uwagę na rozwiązanie ASS 77 PD.SI, wyróżniający się ukrytą ościeżnicą i korzystnymi parametrami cieplnymi na poziomie pasywnym. Źródło: Schüco

9

Promocja na pompy ciepła powietrze/woda Stiebel Eltron zaprezentował najnowsze urządzenie w swojej ofercie – pompę ciepła powietrze/woda WPL 20 basic. Wydarzenie to zapoczątkowało także atrakcyjną promocję skierowaną do inwestorów zdecydowanych na wybór urządzeń marki Stiebel Eltron. Do wyboru zostało przygotowanych aż 7 pakietów z bogatym osprzętem, skonfigurowanych pod kątem domów jednorodzinnych: 5 pakietów z pompą ciepła WPF basic solanka-woda oraz 2 pakiety – STANDARD i MODERNIZACJA – z pompą WPL basic powietrze/ woda. Każdy zakupiony zestaw będzie premiowany upominkiem od producenta w postaci wielofunkcyjnego tabletu. Co warte podkreślenia, firma Stiebel Eltron umożliwia rezerwację poszczególnych pakietów na: www.stiebel-eltron.pl/promocje. Aplikacja ta pozwala na przegląd systemów grzewczych, zapoznanie się z aktualnymi promocjami i wybór urządzeń odpowiednich do naszych potrzeb. Co więcej, klient, po wpisaniu województwa i powiatu, zostaje przyporządkowany do partnera handlowego lub dystrybutora, który obsłuży jego zamówienie. Rozwiązanie to pozwala klientowi finalnemu zarezerwować system bezpośrednio z magazynu Stiebel Eltron, bez wychodzenia z domu. To udogodnienie ułatwia dokonanie zakupów i pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, które możemy przeznaczyć na kolejne inwestycje. WPL 20 BASIC pozwala na uzyskanie temperatury zasilania 60oC. Warto podkreślić, że w budownictwie energooszczędnym może ono stanowić jedyne źródło ciepła dla systemu c.o. i c.w.u. Nowoczesne materiały, a także przemyślana konstrukcja mechanizmu umożliwia bezawaryjną pracę pomp firmy Stiebel Eltron, nawet przy temperaturze otoczenia spadającej do -18oC. Źródło: Stiebel Eltron


10

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Energooszczędny system grzewczo-chłodniczy

W Warszawie powstaje najbardziej „zielony” budynek biurowy w Polsce – Atrium 1, wyróżniony prestiżowymi certyfikatami LEED i GreenBuilding. Przyjazne środowisku rozwiązania wykorzystane w Atrium 1, które sprzyjać będą dobremu samopoczuciu jego użytkowników, obejmują m.in.: • system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, wykorzystujący różnice pomiędzy temperaturą gruntu i powietrza zewnętrznego • podwójną fasadę z zewnętrznymi żaluzjami, chroniącą budynek przed nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne • zastosowanie okien z potrójnymi szybami pozwalającymi ograniczyć straty ciepła w zimie • panele fotowoltaiczne pozyskujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej • zakup energii elektrycznej pochodzącej z OZE • nowoczesny system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących • energooszczędny system oświetlenia (oświetlenie LED oraz czujniki ruchu w częściach wspólnych) • energooszczędne windy wyposażone w system odzyskiwania energii podczas hamowania • zastosowanie wody deszczowej oraz wody szarej w toaletach System geotermalnego chłodzenia oraz ogrzewania na bazie free-coolingu: • dolne źródło ciepła, podwójne sondy pionowe RAUGEO PE-Xa DN40 x 3,7 mm – 50 szt. po 200 m • moc grzewcza DZC to 400 kW • brak pompy ciepła – energia z gruntu poprzez odpowiednio zaprojektowany system węzła oraz rozdzielacze jest kierowana do belek grzewczo-chłodzących • ciepło odpadowe przy produkcji wody lodowej podczas klimatyzowania budynku latem jest przekazywane za pomocą sond pionowych do gruntu, a w okresie zimowym wykorzystywane ponownie do ogrzewania biurowca Źródło: Rehau

www.termo24.pl


EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA


12

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Dom przyszłości komfortowy i w zgodzie z naturą

Dom to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu człowieka. Powinien stwarzać odpowiednie warunki, będąc gwarantem komfortu, prywatności i bezpieczeństwa. Charakteru domu stwarzającego odpowiednie warunki do życia nie określa jego wygląd zewnętrzny. Budynek może mieć różną wielkość, typ i technologię wykonania. Bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, czy nieruchomość komercyjna, liczy się jego wnętrze. Dopływ świeżego powietrza, możliwość stałej kontroli temperatury, niski poziom hałasu – to tylko niektóre elementy, wpływające na samopoczucie człowieka. Najbliższe ideałowi są rozwiązania pasywne, dlatego budynek powinien mieć prostą, zwartą bryłę, czerpiącą jak najwięcej energii słonecznej z zewnątrz, mało skomplikowany rozkład pomieszczeń czy niewielką ilość ścianek działowych, dzięki czemu ciepło będzie się rozchodziło równomiernie. Podstawą jest także dobrze zaizolowana bryła budynku, ograniczająca do minimum występowanie tzw. mostków termicznych i nieszczelności, wyposażona w odpowiedni system wentylacyjny, który rozprowadza powietrze, oczyszcza je i nawilża. Zimą pozwoli utrzymać ciepło, a latem dostarczy przyjemnego chłodu. W efektywnym wykorzystaniu ciepła w obrębie

www.termo24.pl

domu pomaga także odpowiednie rozmieszczenie instalacji wodnej. Straty energii w tym przypadku można ograniczyć poprzez skrócenie transportu wody, uwzględniając np. położenie kuchni i łazienki w najbliższym sąsiedztwie. W obliczu rosnących cen nośników energii inwestycja w rozwiązania o niskim zużyciu energii ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływają one na tańsze utrzymanie domu – mówi Olga Mazurek, Kierownik Marki i Komunikacji ISOVER. Budownictwo oparte o rozwiązania przyjazne środowisku, zapewniające komfort i bezpieczeństwo użytkowania, wpływa na klimat i środowisko naturalne. Budynek energetycznie stabilny, w którym temperatura w ciągu roku utrzymana jest na stałym poziomie 20–23oC, a wilgotność powietrza na poziomie 30–50 %, pozytywnie wpływa ludzki organizm. Na co dzień staramy się zdrowo funkcjonować – dobrze się odżywiać, uprawiać sport, czy przebywać na świeżym powietrzu. Nie możemy jednak zapominać o odpowiednich warunkach we własnym domu. Miejsca, w których mieszkamy, powinny stwarzać odpowiednie warunki do życia. Źródło: ISOVER


Dlaczego Vaillant geoTHERM VWL S? Bo w ogrodzie chcesz słuchać natury, nie urządzeń grzewczych.

Maksimum wydajności, minimum hałasu – oto pompa ciepła powietrze-woda geoTHERM VWL S. To urządzenie jest przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla Twoich uszu. Jednostka zewnętrzna systemu transportuje ciepło do Twojego domu prosto z otoczenia, a ponieważ pracuje z głośnością maksymalnie 55 dB, w żaden sposób nie zakłóca harmonii panującej w ogrodzie. Wręcz przeciwnie, dzięki swojemu nowoczesnemu designowi, pompa idealnie komponuje się z otoczeniem. Przy współpracy z jednostką zewnętrzną geoTHERM VWL S Twój ogród nieprzerwanie zaopatruje dom w ciepło, pozostając jednocześnie oazą spokoju. Brzmi wspaniale, czyż nie? Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii Made in Germany, zadzwoń na infolinię: 801 804 444 lub wejdź na www.vaillant.pl Ogrzewanie

Ponieważ

Chłodzenie

Energia odnawialna

wybiega w przyszłość.


14

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Nadmierne koszty ogrzewania w niedostatecznie wysuszonych nowych budynkach Często pierwsze ogrzewanie w nowym budynku służy w pierwszym rzędzie wysuszeniu ścian i sufitów, a nie zapewnieniu przyjemnego mikroklimatu w pomieszczeniach.

Niewysuszone ściany jednowarstwowe mogą tracić wielokrotnie więcej energii niż zakłada się w projekcie strat ciepła (fot. FLIR)

Odczucie chłodu w nowym domu może poważnie zakłócić radość posiadania własnych „czterech kątów”. Irytacja klienta pojawia się wtedy, gdy mimo ciągłej pracy instalacji centralnego ogrzewania nie można uzyskać oczekiwanego komfortu cieplnego. Właściciele domów wysnuwają błędne wnioski: „skoro nie jest wystarczające ciepło, to instalacja grzewcza jest nieprawidłowo wykonana”. Jak pokazuje doświadczenie, instalatorzy, w konfrontacji z marznącym lokatorem, często tracą pewność siebie i faktycznie zaczynają szukać błędu tylko po swojej stronie… Nic dziwnego: dowody zdają się przemawiać przeciw nim. Warto podkreślić, że zgodnie z obecnie stosowanymi w Europie standardami budowlanymi wysuszenie budynku jest obowiązkiem i zadaniem firmy budowlanej. Wysuszenie budynku być realizowane za pomocą osuszaczy pomieszczeń. Jednak taka usługa wstępnego wysuszenia budynku jest w polskich warunkach jeszcze stosunkowo rzadko realizowana. Podwyższone koszty ogrzewania nowych, „mokrych” pomieszczeń to przecież dodatkowe koszty budowy.

www.termo24.pl

Praktyka wskazuje, że instalacja centralnego ogrzewania niezmiernie rzadko jest przyczyną marznięcia w nowym budynku. Podczas pierwszego ogrzewania, zapotrzebowanie budynku na ciepło jest z różnych przyczyn znacząco większe niż przewiduje to norma, często też przekracza wymaganą moc instalacji grzewczej. Tę rozbieżność pogłębia coraz lepsza izolacja cieplna nowych budynków. Zapotrzebowanie na ciepło w trakcie pierwszego ogrzewania budynku jest ciągle duże, natomiast lepsze parametry izolacji wymuszają montaż urządzeń grzewczych o mniejszej mocy. Nie tylko początkowa wymagana moc instalacji grzewczej w niewysuszonym budynku musi być wysoka. Ilość energii cieplnej, jaką trzeba dostarczyć do budynku w pierwszym okresie grzewczym może, zależnie od okoliczności, przekroczyć normalne zapotrzebowanie na energię cieplną nawet o 40-100%. Wynikające stąd wyższe koszty powinny być kwalifikowane, jako usługa budowlana, a nie jako koszty ogrzewania. Dotyczy to przede wszystkim rozliczenia kosztów ogrzewania – płatności powinny być rozłożone według zużycia. Nierzadko najemcy padają ofiarą nadużyć, przedstawia im się zawyżone koszty ogrzewania budynków. Wysokie koszty ogrzewania budynków w niedostatecznie wysuszonym budynku to również pole potencjalnego konfliktu między klientem posiadającym pompę ciepła a instalatorem. Budynek można uważać za wysuszony, gdy w stanie gotowym postoi przez cały rok (tzw. „sezonowanie”). Wówczas pierwszy sezon


grzewczy powinien przebiegać bez problemów z instalacją. W rzeczywistości często dzieje się jednak inaczej; budynki są oddawane do użytku późną jesienią lub pierwszych miesiącach zimy. Są wówczas całkowicie wychłodzone i wilgotne. Zapewne najlepiej jest, aby budynek w stanie surowym mógł wysychać przez zimę, zanim wprowadzą się mieszkańcy. Należy szczególnie uważać w budynkach z jednowarstwowymi ścianami zewnętrznymi. Pustaki keramzytowe lub ceramiczne tracą w dużej mierze właściwości izolacyjne wraz ze wzrostem wilgotności. Straty przez ściany zewnętrzne, w powiązaniu z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz, mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. W warunkach, gdy temperatura powietrza spada poniżej 0oC i przemarzają budowlane elementy ceramiczne, wilgotność wzrasta i prowadzi to do jeszcze większych strat ciepła budynku. Obniżona temperatura wewnętrzna przegród zmniejsza temperaturę odczuwalną i pogarsza komfort cieplny użytkowników, powoduje też w konsekwencji zwiększenie zadanej temperatury pomieszczenia np. do 23oC. Przyrost temperatury w pomieszczeniu o 1 K zwiększa koszty ogrzewania o ok. 6–8% (w zależności od konstrukcji budynku). W przypadku zastosowania pomp ciepła w niewysuszonych budynkach koszty ogrzewania mogą przekroczyć nawet 300% prognozowanych, standardowych kosztów ogrzewania. W przypadku pomp ciepła typu solanka/woda zdarza się, że po nadmiernym wychłodzeniu dolnego źródła np. w styczniu i zamrożeniu dolnego źródła (zbyt niskiej temperaturze roztworu glikolu) następuje awaryjne, przeciwzamarzaniowe wyłączenie sprężarki w pompie ciepła. Przez resztę sezonu możliwa jest praca tylko grzałki elektrycznej. Działając odpowiednio wcześniej w prawie każdym przypadku istnieje możliwość uniknięcia takich problemów w nowych budynkach. Opracował: Paweł Lachman Prezes Zarządu PORTPC

Budownictwo energooszczędne w czasach kryzysu Czy branża budowlana zaczęła w ostatnim czasie spowalniać? O prognozach na przyszłość opowiada Dominik Kosmała, Dyrektor Działu Domów Gotowych z firmy Wolf System. „W branży budowlanej, po bardzo dynamicznym okresie, nastała stagnacja związana z problemami budżetowania inwestycji. Inwestorzy ograniczają koszty, ponieważ zapotrzebowanie i możliwości finansowe klientów znacznie się zmniejszyły. Widmo kryzysu ekonomicznego, a co za tym idzie trudności z otrzymaniem kredytów sprawiły, że konsumenci znacząco obniżają wydatki – kupują coraz mniejsze domy i mieszkania, a także biorą pod uwagę alternatywne technologie budowy. Dlatego też dużym zainteresowaniem, popularnością cieszy się i nadal będzie technologia domów energooszczędnych. Pozwala ona bowiem w znaczący sposób obniżyć koszty związane z codzienną eksploatacją budynku.” Budownictwo energooszczędne to trend, który od kilku lat zyskuje coraz to więcej zwolenników. Aspektem, który coraz częściej branym pod uwagę podczas wyboru technologii budowy, jest możliwość skutecznego zredukowania wydatków przeznaczonych na energię. „Pomimo wcześniejszego zachłyśnięcia się możliwościami domów pasywnych przy obecnych problemach z finansowaniem inwestycji, klienci znacznie rozważniej wybierają domy energooszczędne. Zwracają uwagę nie tylko na optymalizację kosztów związanych z użytkowaniem domu, ale także na koszty budowy. Firmy specjalizujące się w budownictwie energooszczędnym, chcąc spełniać oczekiwania klientów, pracują nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi, które pomogą jeszcze bardziej ograniczyć straty energii” Świetną receptą na spowolnienie w branży budowlanej oraz trudności z finansowaniem jest zainwestowanie w energooszczędne budownictwo. Źródło: Wolf System


16

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Wentylacja w zgodzie z naturą

Otoczenie, w jakim przebywamy na co dzień, a dokładnie powietrze jakim oddychamy, nie jest wolne od szkodliwych substancji, które w znacznym stopniu wpływają na samopoczucie i zdrowie domowników. W skutecznym zniwelowaniu tych niedogodności pomaga inteligentny system wentylacji. Jednymi z rozwiązań, które pojawiły się ostatnio na rynku są centrale SELEN II 500 oraz SELLEN II 800. Rozwiązania zastosowane przy tworzeniu centrali wentylacyjnych SELEN II sprawiają, że urządzenia te wpisują się w idee budownictwa energooszczędnego. Świadczy o tym wyższa o 30% wydajność wentylatorów promieniowych z silnikami prądu stałego, które zapewniają dodatkową oszczędność energii i dłuższą wydajność jednostki wentylacyjnej. Odzyskanie energii cieplnej aż do 95% możliwe jest dzięki zastosowaniu trzech hybrydowych wymienników krzyżowo – przeciwprądowych. Wykorzystanie tej klasy filtrów z jednej strony obniża pobór energii elektrycznej koniecznej do ogrzania powietrza wtłaczanego, z drugiej – gwarantuje świeże, oczyszczone z wszelkich bakterii i drobnoustrojów, powietrze. Ponadto, dzięki użyciu w centralach metody rekuperacji, możliwe jest ponowne użycie gromadzącego się w pomieszczeniach nadmiaru ciepłego powietrza, powstającego w czasie gotowania, prasowania czy kąpieli.

www.termo24.pl

Atutem nowych centrali jest również możliwość współpracy urządzenia z gruntownym wymiennikiem ciepła firmy BERLUF. Otrzymany w ten sposób zestaw zaopatruje budynek w świeże i czyste powietrze oraz w zależności od potrzeb domowników, schłodzi je lub podgrzeje. Centrale SELEN II przystosowane są również do współpracy z zewnętrznym czujnikiem tlenku węgla. Podstawową funkcją czujnika jest detekcja tlenku i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia nadmiernego stężenia CO w powietrzu. Dzięki współpracy z centralami wentylacyjnymi urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa, zmniejszając ryzyko zaczadzenia. Centrale wykonane są z materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych. We wszystkich urządzeniach marki BERLUF stosuje się wyłącznie trwałe filtry pokryte nanocząsteczkami srebra, które skutecznie wychwytują drobinki kurzu i drobnoustroje, będące często źródłem alergii i chorób układu oddechowego. Ponadto, do budowy centrali wentylacyjnych stosowany jest Syntelith, wykorzystywany m.in. przez NASA przy budowie stacji kosmicznych oraz w karoseriach bolidów F1. W stosunku do tradycyjnej stali tworzywo cechuje się dużo niższą wagą i plastycznością, przy jednoczesnym zachowaniu większej izolacyjności cieplnej. Prawidłowo zamontowana centrala SELEN II 500 lub SELEN II 800 nie wymaga szczególnych zabiegów konserwujących w trakcie jej użytkowania. Ciągłą sprawność urządzenia zapewnia wymiana raz na 3 miesiące filtrów powietrza. Zamontowane od strony, po której zostają wszystkie zanieczyszczenia zapobiegają przenikaniu nieczystości bezpośrednio do wnętrza centrali. Źródło: BERLUF


Systemy fotowoltaiczne Moduły fotowoltaiczne Schüco są produkowane według najbardziej zaawansowanej technologii i mają najwyższe parametry techniczne. Ich podstawowym składnikiem jest krystaliczny krzem – surowiec całkowicie bezpieczny i odzyskiwalny w procesie recyklingu. Jednostką opisującą moc modułu jest tzw. Watt-Pik (Wp). Tolerancja mocy modułów Schüco wynosi: 0/+5%. Oznacza to, że deklarowana moc modułu fotowoltaicznego w określonych warunkach nie będzie nigdy niższa, a może być jedynie wyższa od deklarowanej, nawet o 5%. Schüco jest dostawcą modułow monokrystalicznychi polikrystalicznych, a także produkowanych w najnowszej technologii modułow cienkowarstwowych.

Schüco International Polska Sp. z o.o. www.schueco.pl e-mail: schueco@schueco.pl


18

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Grzejniki i podłogówka w instalacji niskotemperaturowej

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje wysoki stopień izolacyjności termicznej przegród. Dotyczy to nie tylko ścian, ale także okien, dachów i fundamentów. Materiały stosowane obecnie w budownictwie zapewniają o wiele lepsze niż kiedyś parametry cieplne budynku. Dla nowo budowanych budynków lub takich, które zostały poddane w ostatnich latach gruntowej termomodernizacji obciążenie cieplne w przeliczeniu na 1 m² mieści się w granicach 40–60 W/m², a czasami może być nawet mniejsze niż 40 W/m² (w starych budynkach wynosiło ok. 100 W/m² i więcej). Domy łatwiej jest ogrzać, a dostarczone ciepło dłużej pozostaje wewnątrz mieszkań. Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń daje nam możliwość projektowania i eksploatacji instalacji grzewczych o obniżonych temperaturach wody instalacyjnej (nazywanych często systemami niskotemperaturowymi), co i tak z powodzeniem zapewnia komfortowe warunki cieplne, nawet gdy na dworze temperatura spada poniżej -20oC. Natomiast stosowanie systemów niskotemperaturowych przekłada się na wyraźne (nawet do 15%) obniżenie kosztów ogrzewania, które w naszym klimacie stanowią zasadniczy wydatek w budżetach domowych. Cieplejsze budynki mniejsze wydatki na ogrzewanie Przy projektowaniu nowoczesnej instalacji grzewczej (szczególnie niskotemperaturowej) nale-

www.termo24.pl

ży brać pod uwagę bardzo wiele złożonych zagadnień związanych chociażby z fizyką budowli i dlatego zawsze należy takie zadanie powierzyć specjaliście. Błędy projektowe mogą mieć nieodwracalne skutki, powodując albo niedogrzewanie pomieszczeń albo generując niepotrzebne straty energii. Projektanci oprócz wiedzy i doświadczenia mają do dyspozycji szereg programów użytkowych wspomagających proces prawidłowego projektowania instalacji i na tej podstawie określają chociażby rodzaj, wielkości i moce grzejników oraz dobierają wymagane parametry instalacji ogrzewania podłogowego – wyjaśnia Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego Rettig Heating, właściciela marki Purmo. Projektanci instalacji w procesie projektowania biorą pod uwagę takie przykładowe czynniki jak: • usytuowanie budynku i warunki wietrzności • ochronę cieplną pomieszczeń – współczynniki przenikania ciepła ścian, stropów, dachu i podłogi • typy okien i rodzaje oszklenia • ilość i usytuowanie względem stron świata ścian zewnętrznych w pomieszczeniu • parametry czynnika grzewczego (temperatura zasilania i temperatura powrotu) • strefa klimatyczna Polski (od -16oC nad morzem do -24oC w górach) Zadaniem projektanta instalacji jest takie dobranie parametrów całego systemu, aby zapewnić domownikom idealną równowagę pomiędzy komfortem cieplnym w każdym pomieszczeniu a przewidywanymi kosztami ogrzewania budynku. Pracują wspólnie dla idealnego komfortu Ekologiczne systemy ogrzewania dbają o środowisko naturalne, ale i o nasze kieszenie. Z tego powodu budując dom, warto zainwestować w najnowocześniejsze systemy ogrzewania – wydatek ten zwraca się z nawiązką w trakcie użytkowania budynku. Można wybierać spośród wielu możliwości: pompy ciepła, kotły kondensacyjne, sys-


PRZEGLĄD RYNKU temy solarne i projektować instalację grzewczą tak, aby nawet przy niższych temperaturach wody zasilającej (45–55oC) w każdym pomieszczeniu dostarczała przyjemne ciepło. Dla domków jedno lub wielorodzinnych optymalnym rozwiązaniem dla systemu niskotemperaturowego jest synergiczna współpraca ogrzewania podłogowego z grzejnikami. Grzejniki i ogrzewanie podłogowe nieco inaczej oddają ciepło, a ich połączenie w jednej instalacji umożliwia optymalne wykorzystanie zalet, jakimi się wyróżniają. Na dole podłogówka W porównaniu z grzejnikami ogrzewanie podłogowe cechuje się dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to, że podłoga nagrzewa się wolniej, jednak również dłużej pozostaje ciepła. Ta cecha sprawia, że ogrzewanie podłogowe zapewnia stabilny komfort cieplny we wnętrzu i ogranicza nagłe wahania temperatury. Dolna kondygnacja domu służy jako strefa użytkowa dla całej rodziny. Na parterze znajdują się zazwyczaj przedpokój, kuchnia i salon. We wszystkich tych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe jest szczególnie przydatne. W przedpokoju szkoda miejsca na grzejniki na ścianach, a podgrzewana podłoga szybko wysycha. W kuchni miejsce na ścianach wykorzystuje się na rozmieszczenie szafek i blatów, dlatego wygodniej jest umieścić ogrzewanie w podłodze. Natomiast w nowoczesnych budynkach salony bardzo często są mocno przeszklone, co również rodzi problemy z estetycznym rozmieszczeniem grzejników. Tutaj znów ogrzewanie podłogowe może okazać się niezastąpione w atrakcyjnej aranżacji wnętrza i zapewnieniu odpowiedniego komfortu cieplnego. Na górze grzejniki Z kolei na wyższej kondygnacji domu znajdują się zwykle pomieszczenia prywatne – sypialnie, gabinety, pokoje gościnne – użytkowane indywidualnie lub nawet okazjonalnie. Każdy z domowników ma swoje preferencje dotyczące komfortowej temperatury wnętrza. Tutaj najlepiej sprawdzą się grzejniki. Przede wszystkim ze

19

względu na szybką reakcję na warunki temperaturowe panujące we wnętrzu. Przy pomocy termostatu można indywidualnie dostosować preferowaną temperaturę, a grzejnik bardzo szybko ogrzeje pomieszczenie. Jeśli w pokoju temperatura wzrośnie np. znajdzie się w nim więcej osób – wówczas grzejniki równie szybko przestaną grzać. Podobnie w rzadziej wykorzystywanych pomieszczeniach, np. pokojach gościnnych, można ustalić temperaturę na niskim poziomie i szybko dogrzać pomieszczenie, gdy do domu zawitają goście. Takie wykorzystanie grzejników nie tylko zapewnia optymalny komfort, ale również wymierne oszczędności. Nie zużywamy energii, gdy ogrzewanie nie jest potrzebne. Podłogówka + grzejniki w instalacji niskotemperaturowej – wymierne korzyści Nowoczesne, dobrze zaprojektowane systemy ogrzewania dają wymierne korzyści w trakcie użytkowania budynku. Koszty ogrzewania w polskim klimacie są niebagatelne. Z roku na rok wzrastają ceny paliw, co dodatkowo obciąża budżety domowe. Nowoczesny system ogrzewania z dopasowanymi do niego emiterami ciepła, pozwala zaoszczędzić nawet do 15% rocznych kosztów ogrzewania. Każdy, kto posiada dom, wie że są to sumy niebagatelne – argumentuje Roman Strzelczyk z Purmo. Ogrzewanie podłogowe i grzejniki współpracujące w systemie niskotemperaturowym to optymalne rozwiązanie wykorzystujące w sposób maksymalnie efektywny nakłady energii ponoszone na ogrzewanie domu. Podłogówka pomaga utrzymać stałą komfortową temperaturę, nie pozwala na nadmierne wychładzanie wnętrza. Natomiast grzejniki uzupełniają jej działanie, szybko dogrzewając pomieszczenia. W instalacji niskotemperaturowej grzejniki i ogrzewanie podłogowe zazwyczaj nie wymagają montażu dodatkowych zaworów mieszających. Niska temperatura czynnika grzewczego, wymagana dla ogrzewania podłogowego, sprawdza się także we współpracy z grzejnikami Purmo, które są do tego także przystosowane. Źródło: PURMO

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


20

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Fot. Schüco

Widok na standardy przyszłości

Budynki użyteczności publicznej wyróżniają się obecnie największym zapotrzebowaniem na energię. Najlepszym sposobem na poprawienie bilansu energetycznego tego typu obiektów jest termomodernizacja, polegająca na wymianie starej stolarki okiennej na nową, o bardzo niskich parametrach przenikania ciepła. Wysoko energooszczędne okna aluminiowe w standardzie pasywnym z serii Schüco AWS 90 SI+ pozwalają projektować zrównoważoną architekturę przyszłości. Nieuchronnie zbliżamy się do rzeczywistości, w której wszystkie istniejące i nowo budowane

www.termo24.pl

obiekty będą musiały charakteryzować się minimalnym zużyciem tradycyjnych źródeł energii. Standardy te wprowadza znowelizowana Dyrektywa 2010/31/UE, wyznaczająca cel budowania niemal zeroenergetycznych budynków po 2018 roku. Szczególną grupę stanowią nieefektywne energetycznie i drogie w utrzymaniu budynki zajmowane przez władze publiczne, które według europejskich unormowań powinny być najwcześniej dostosowane do nowych przepisów. Okna aluminiowe w standardzie pasywnym Schüco AWS 90 SI+ stanowią kompleksowe rozwiązanie dla zrównoważonej architektury budynków użytku publicznego


PRZEGLĄD RYNKU

21

i komercyjnych, dzięki ponadprzeciętnym parametrom termoizolacyjności, ultranowoczesnemu wyposażeniu i niemal nieskończonym możliwościom kształtowania wyglądu okna. Rozwiązanie z przyszłością „Zimna” stolarka okienna i drzwiowa, najczęściej spotykana w budownictwie publicznym, przyczynia się do utraty nawet 20 do 30% energii cieplnej, pozyskiwanej ze spalania węgla, oleju i gazu ziemnego. Dlatego pierwszym elementem modernizacji budynku powinno być wstawienie bardzo ciepłych okien i drzwi, które spełnią wymagania zaostrzonych przepisów i uczynią go atrakcyjnym także w przyszłości. System Schüco AWS 90.SI+ o głębokości zabudowy profilu 90 mm stanowi krok naprzód w dziedzinie energooszczędności. Całe okno z ramą o szerokości zewnętrznej 117 mm i dwukomorową szybą o współczynniku przenikania ciepła Ug= 0,6 W/m2K, osiąga standard pasywny Uw= 0,8 W/m2K. Zoptymalizowana strefa izolacyjna z piankowymi przekładkami termicznymi oraz dodatkowa ochrona wrębu podszybowego zapewniają ochronę przed wychładzaniem ram okiennych, dzięki czemu są one ciepłe w dotyku. Konstrukcja profilu z nowatorskim tzw. „płetwowym” uszczelnieniem środkowym gwarantuje bardzo dobrą termoizolacyjność okien, o ciężarze skrzydła dochodzącym nawet do 160 kg. Design i inteligentne rozwiązania System AWS 90 SI+ został zaprojektowany z myślą o nowoczesnej architekturze, modelowanej światłem i otwartą przestrzenią. Profile cechują się prostym, eleganckim wyglądem. Ramy okienne w nim produkowane mogą osiągać bardzo wąskie szerokości zewnętrzne przy opcjonalnym zastosowaniu ukrytych okuć mechanicznych AvanTec lub mechatronicznych TipTronic, które zapewniają dodatkowy komfort i możliwość elektrycznego sterowania otwieraniem okien. Wszystkie elementy mechanizmu są wtedy schowane wewnątrz profilu o filigranowym wyglądzie. Maksymalny dostęp światła dziennego idzie w parze z wysoką klasą

Okna wyposażone w ukryte okucia Schüco TipTronic z funkcją centralnego lub decentralnego otwierania i zamykania (fot. Schüco)

antywłamaniową do klasy WK3 włącznie, wymaganą w niektórych zastosowaniach. Wyposażenie w ukryte okucia mechatroniczne TipTronic dodatkowo podnosi funkcjonalność systemu, który może być obsługiwany zdalnie. Jest to rozwiązanie pozwalające nie tylko na obsługę okien umieszczonych na dużych wysokościach, lecz również elektryczne scalenie całych rzędów okien i programowanie nocnego wietrzenia. Dopasowanie do indywidualnej wizji projektanta, jak również odtworzenie wyglądu starych okien daje opcja malowania proszkowego na dowolny kolor z palety RAL, lakierowania na mokro czy anodowania powierzchni. Źródło: Schüco

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


Oszczędność e to przyszłość bu Zagadnienia ochrony klimatu oraz efektywnego zastosowania zasobów energetycznych nabierają coraz większego znaczenia. Efektywne energetycznie technologie budowania i modernizacji to aktywny wkład w ochronę środowiska oraz podniesienia jakości mieszkania oraz życia. To zaś oznacza różnorodne korzyści: lepszą jakość powietrza, większą wygodę i komfort mieszkańców. W celu pozyskania akceptacji ze strony jak najszerszej grupy inwestorów budowlanych oraz najemców dla efektywnych energetycznie rozwiązań z zakresu budownictwa oraz eksploatacji mieszkań, koncern BASF oraz partnerzy i spółki-córki realizują regularnie projekty pokazowe. Ich znaczenie podkreśla fakt włączenia ustępu „Trwałe technologie budowania” do Summit Declaration konferencji UE/G8 2008! Na polskim rynku coraz popularniejsze są systemy ociepleń MultiTherm oferowane przez BASF Polska, w tym szczególnie polecany do domów energooszczędnych – MultiTherm Neo. System ten zawdzięcza swoją nazwę, a przede wszystkim najwyższą jakość i doskonałą termoizolacyjność, płytom izolacyjnym wykonanym z Neoporu® – rozwiązania wprowadzonego przez BASF opartego na płytach styropianowych z dodatkiem grafitu o podwyższonej izolacyjności.

www.termo24.pl


energii udownictwa

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


24

BUDYNEK

MultiTherm Neo – nowoczesne materiały, efektywniejsze ocieplenie Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze stale rosnących kosztów ogrzewania. Wiemy też, że nasze domy, biura i mieszkania często tracą wiele wskutek złego ocieplenia, a coraz droższa energia w takiej sytuacji dosłownie ucieka w powietrze. Dlatego też bardzo popularne są ostatnio rozwiązania poprawiające izolację cieplną ścian zewnętrznych. W optymalnym systemie ociepleń kluczowe są kwestie ekonomii, funkcjonalności, ale także jakości i trwałości systemu. Te wszystkie cechy posiada system ociepleń MultiTherm® Neo. System ten zawdzięcza swoją nazwę, a przede wszystkim najwyższą jakość i doskonałą termoizolacyjność, płytom izolacyjnym wykonanym z Neoporu®. Korzyści z zastosowania MultiTherm Neo®: • Co najmniej 16% dodatkowej oszczędności energii, • Zmniejszenie kosztów ogrzewania, • Ułatwienie w uzyskaniu wyższej klasy energetycznej budynku, • Wyższa wartość rynkowa ocieplonego budynku • Kolorowa, trwała i odporna elewacja Remont i budowa domu, mieszkania czy obiektu biurowego, hotelarskiego i usługowego to bardzo ważna decyzja pociągająca za sobą niemałe koszty. Jednakże termomodernizacja budynków to poza kosztami – także, a może przede wszystkim, spore oszczędności uzyskiwane w kolejnych latach eksploatacji. Aby te oszczędności uzyskiwać i mieć gwarancję doskonałej izolacji termicznej – warto postawić na sprawdzone i nowoczesne rozwiązania o wysokiej jakości. Pamiętajmy o żelaznej zasadzie, że budujemy na lata i wszelkie poniesione koszty mogą zwrócić się tylko dzięki długiej i bezproblemowej eksploatacji. Dokładny opis systemu System ten jest szczególnie polecany do zastosowania w domach pasywnych i energooszczędnych. W skład kompletnego systemu wchodzą: • modyfikowana zaprawa mineralna PC PHS do mocowania płyt (także w zimowej wersji PC PHS WE);

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI • materiał izolacyjny – płyta styropianowa wykonana z Neoporu (przewodność deklarowana 0,031 lub 0,033 W/m2K); • wzmocniona zaprawa klejąca PC KAM do warstwy zbrojącej (także w zimowej wersji PC KAM WE) • siatka zbrojąca z włókna szklanego; • łączniki do systemu; • warstwa gruntująca pod warstwy tynkarskie np. PC Multigrund PGU; • tynkarskie zaprawy akrylowe (PC Multiputz ZA), silikonowe (PC Multiputz ZS) lub silikatowe (PC Multiputz ZT) • farby elewacyjne np. PC Multitop FA, PC Multitop FM lub PC Silcosan Classic. Ocieplenie wewnętrzne HECK MultiTherm Marka HECK posiada ponad 50 lat doświadczeń w dziedzinie bezspoinowych systemów ocieplenia, wynik nieprzerwanych prac rozwojowych oraz nieustannego udoskonalania procesów produkcyjnych. Wraz z systemem HECK Innendämmung MS marka HECK należąca do koncernu BASF oferuje system do termoizolacji wnętrz na bazie płyt termoizolacyjnych z wełny mineralnej bez dodatku surowców włóknistych i tworzyw sztucznych, nadający się do izolacji w obszarze ścian i stropów. W przypadku gdy nie wolno lub też nie można wykonać ocieplenia elewacji (np. w przypadku obiektów podlegających ochronie konserwatorskiej wykonanych z muru pruskiego, muru licowego lub kamienia naturalnego), termoizolacja ściany zewnętrznej od strony wewnętrznej stanowi często jedyną możliwość skutecznego zapobieżenia nadmiernym stratom ciepła przez przegrody pionowe. Do wykonywania tego rodzaju termomodernizacji firma BASF oferuje nowy system – HECK MultiTherm Innendämmung MS. Ma on dodatkowo prewencyjne działanie przeciwgrzybiczne i dzięki temu uzyskuje się też znaczną poprawę warunków higienicznych w pomieszczeniach mieszkalnych. Zastosowanie systemu HECK MultiTherm dla użytkowników obiektu oznacza więc zachowanie przyjemnego klimatu we wnętrzu oraz znacznie mniejsze rachunki za energię.


BUDYNEK Elementy systemu Zastosowana w systemie izolacyjna warstwa termoizolacyjna HECK Innendämmplatte IDP MS to mineralna płyta na bazie składników naturalnych bez dodatków włókien syntetycznych. Za sprawą swoich właściwości hydrofilowych potrafi ona wchłonąć oraz ponownie oddać znaczne ilości wody, co w naturalny sposób pozwala regulować gospodarkę wilgotnościową ocieplonych pomieszczeń. Oprócz unikatowej hydrofilowej płyty izolacyjnej, w skład systemu HECK MultiTherm Innendämmung MS wchodzą specjalistyczne zaprawy mineralne, zaprawy systemowe Heck K+A Reno i Heck K+A Plus oraz siatka zbrojąca zwiększająca mechaniczną wytrzymałość ocieplonych powierzchni.

25

warstwę izolacyjną oraz zapraw systemowych pozwala znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju pleśni w pomieszczeniach. Paroizolacja nie jest już potrzebna Kolejną zaletą systemu HECK MultiTherm Innendämmsystem MS, różniącą go od innych rozwiązań ociepleń wewnętrznych, jest brak potrzeby stosowania paroizolacji z uwagi na transport wilgoci przez kapilary hydrofilowych płyt termoizolacyjnych oraz odpowiednie właściwości zapraw systemowych. Gwarancja bezpieczeństwa Prawidłowość działania przegrody ocieplonej systemem HECK Mul tiTherm Innendämmung MS,

Budynek energooszczędny w Niepołomicach, wykonany z Neoporu® (fot. J. Lis, GLOBEnergia)

Stop pleśni! System HECK MultiTherm Innendämmung MS do termoizolacji ścian zewnętrznych od wewnątrz, dzięki szczególnym właściwościom, m.in. przewodności cieplnej, nasiąkliwości wodnej, parodyfuzyjności i alkalicznemu odczynowi płyty stanowiącej

w pełnym zakresie wynikającym z fizyki budowli, została potwierdzona przez Instytut Fizyki Budowli im. Fraunhoffera w Stuttgarcie (w wyniku badań poligonowych i złożonego modelowania komputerowego uwzględniającego rzeczywiste warunki transportu wilgoci w ścianie oraz warun-

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


26

BUDYNEK

ki klimatyczne). Specjalne badania laboratoryjne potwierdziły parametry systemu i prawidłowość jego działania, m.in. nasiąkliwość wodną i oddawanie wody, paroprzepuszczalność, a także izolacyjność cieplną. System MultiTherm G – nowość w ocieplaniu stropów Firma BASF Polska Dział Chemii Budowlanej wprowadziła w 2010 roku do swojej oferty nowe rozwiązanie technologiczne: system ociepleniowy MultiTherm G – rekomendowany do ocieplania stropów na dużych powierzchniach parkingów wielopoziomowych, garaży, hal, piwnic czy biurowców. Jak wyliczają fachowcy, nawet do 12% energii traci się w budynkach poprzez nieocieplone stropy. System MultiTherm G to doskonałe rozwiązanie zapewniające nie tylko poprawę komfortu termicznego (zmniejszenie strat energii cieplnej), ale także akustycznego. Nowe rozwiązanie technologiczne BASF polega na mocowaniu do istniejących stropów (od strony sufitów) w pomieszczeniach nieogrzewanych, płyt z wełny mineralnej i wykonaniu na nich warstwy gruntującej oraz pomalowaniu farba nawierzchniową (możliwość kolorystycznego kształtowania powierzchni w oparciu o paletę kolorystyczną BASF Color Sensation). System nie wymaga kołkowania – płyty z wełny mineralnej mocowane są za pomocą zaprawy klejowej (sugerowana jest jedna z nowości BASF ze Śremu – zaprawa PHS). Zalety i szczególne właściwości systemu MultiTherm® G: • produkt niepalny (klasa palności A) • przydatny do zastosowania na każdej nośnej powierzchni budowlanej wewnątrz budynku • doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o standardowym poziomie wilgotności • oszczędność czasu podczas aplikacji (w porównaniu z innymi rozwiązaniami) • farba Prince Color® Multitop Classic jako warstwa wykończeniowa pozwala do minimum

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI ograniczyć zapylenie w pomieszczeniu podczas aplikacji i użytkowania • zastosowanie farby Prince Color® Multitop Classic pozwala na aplikację przy pomocy hydrodynamicznych urządzeń natryskowych, łatwych w transporcie i eksploatacji • profesjonalny dobór składników maksymalnie wydłuża czas żywotności systemu bez potrzeby odświeżania i oczyszczania System MultiTherm HSV – ocieplenie „stadionowe” Ostatnia nowość z portfolio ociepleniowego BASF Polska to system MultiTherm HSV, który jest systemem ocieplenia stropów i ścian wewnętrznych obiektów budowlanych, które nie są poddawane obciążeniom mechanicznym. System ten stał się jedynym z podstawowych systemów ocieplenia wewnętrznego na Stadionie Narodowym w Warszawie. System MultiTherm HSV jest szczególnie przydatny do obiektów sportowych, jak np. do pomieszczeń znajdujących się pod trybunami stadionów, ociepleń stropów i ścian nieogrzewanych pomieszczeń garażowych lub piwniczych znajdującymi się np. w pod budynkami mieszkalnymi, biurowcami, czy w centrach handlowych. System służy do nanoszenia na stropy od strony sufitu lub ściany od strony wewnętrznej. System może być stosowany zarówno w budynkach nowowznoszonych, jak i istniejących. MultiTherm HSV firmy BASF posiada Aprobatę Techniczną ITB nr. AT-15- 8096/2009. System MultiTherm HSV składa się z: • płyty z wełny mineralnej pokrytej folią aluminiową, typ UTPA 34 • zaprawy klejowej Prince Color KAM na specjalnie zagruntowanym podłożu • wzmacnianej taśmy aluminiowej do zamykania połączeń płyt Źródło: materiały BASF


Neopor®: cieńsza płyta, większa skuteczność

izolacja dachów spadzistych

izolacja dachów płaskich

izolacja ścian zewnętrznych

izolacja wewnętrzna

izolacja podłóg

Neopor® to polistyren do spieniania (EPS) zawierający grafit, przeznaczony do wytwarzania srebrzystoszarego styropianu. Dzięki zawartości grafitu, styropian z Neoporu nie przepuszcza promieni podczerwonych, przez co ma znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu z tradycyjnym białym EPS. Płyta z Neoporu jest, przy tym samym efekcie izolacji, cieńsza nawet o 20 % od klasycznej białej płyty styropianowej. Materiały izolacyjne wykonane z Neoporu są stosowane wszędzie tam, gdzie w ostatnich latach sprawdzał się tradycyjny biały EPS oferując jednoznaczne korzyści z punktu widzenia oszczędności energii, ochrony zasobów naturalnych i środowiska. Neopor to innowacyjny materiał izolacyjny dla ekoefektywnego budownictwa.

izolacja stropów nad piwnicą

elementy szalunkowe ( ICF ) i kształtki


SPIS TREĹšCI

Okna w budynkach

pasywnych

www.termo24.pl


BUDYNEK Ideą domu pasywnego jest to, że część zapotrzebowania na ciepło nie jest pozyskana z dodatkowych instalacji grzewczych a jedynie poprzez pasywne źródła energii takie jak urządzenia gospodarstwa domowego czy energię słoneczną wpadającą przez okna. Na etapie projektowania tego typu budynków należy zwrócić uwagę na zwartą bryłę architektoniczną ale również i na rozmieszczenie okien, które umożliwiałyby pozyskanie jak największej ilości energii słonecznej. Odpowiednie ich ustawienie, dobranie wielkości oraz typu wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na energię służącą do ogrzania pomieszczeń. Duży wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła okien ma ich wielkość. Podstawowa zasada jest taka, że im mniejsza powierzchnia ram w oknach, tym współczynnik przenikania ciepła okien jest niższy. Dodatkowo każdy podział okna zmniejsza jego powierzchnię przeszklenia co wiąże się z powstawaniem dodatkowych mostków cieplnych na połączeniu szyby z ramą. Na rynku istnieje obecnie szeroka gama ofert okien przeznaczonych dla domów niskoenergetycznych jak i pasywnych. Okna dla domów pasywnych są typu „passive”, charakteryzują się dużą jakością a ich wartość współczynnika przenikalności ciepła jest mniejsza lub równa 0.8 W/m2K. Uzyskanie takiej wartości jest możliwe jedynie dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów takich jak: profil czy szyba przy jednoczesnym ograniczeniu liniowego współczynnika przenikania ciepła mostka cieplnego na styku szyby z ramą. Okna pasywne produkowane są również w Polsce. W przypadku producentów profili z PCV dobra izolacja termiczna okien osiągana jest poprzez zmianę szerokości profili, ilość komór ale również poprzez stosowanie odpowiednich nakładek oraz wypełnianie części komór materiałem termoizolacyjnym. Istotną rolę przy doborze

29

tych okien odgrywa szyba. Standardowe szyby o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/m2K zastępowane są szybami o współczynniku Ug = 0,6 W/m²K lub Ug = 0,5 W/m²K. Stosowane są najczęściej pakiety trzy – szybowe ze specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi i przestrzeniami międzyszybowymi, które wypełnione są gazem szlachetnym. Szkło pokryte jest cienkimi przeźroczystymi warstwami – powłokami niskoemisyjnymi, których zadaniem jest w sposób selektywny przepuszczanie promieniowania cieplnego. Pozwala to na ograniczenie strat cieplnych, a uzyskanie maksymalnych zysków z promieniowania słonecznego. Aby jednak uzyskać pożądane efekty stosowane szkło musi się charakteryzować współczynnikiem całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego większym niż 50%. W przypadku budynków pasywnych najkorzystniejsze jest zlokalizowanie większości okien po stronie południowej oraz ograniczenie ich ilości na innych elewacjach. W celu zmniejszenia strat ciepła nie wystarczą jedynie dobrze dobrane okna, ale i istotną rolę odgrywa prawidłowy montaż stolarki. Dla odpowiedniej szczelności całej konstrukcji należy prawidłowo połączyć a następnie uszczelnić miejsca styku okien z murem. Źródła: • www.infookno.pl • www.e-izolacje.pl

Joanna Szeremeta

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


Energooszczędność w praktyce Jak świadomie wykorzystać dyrektywy Unii Europejskiej?

www.termo24.pl


Od ponad 10 lat przez parlament Unii Europejskiej, projektowane i wdrażane są liczne dyrektywy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. Polski system legislacyjny z pewnymi problemami i często w sposób nieprecyzyjny dostosowuje przepisy krajowe do wymogów wspólnoty. Dla kogo krajowe przepisy są korzystne? Czy Polskie ustawodawstwo przedkłada obywatelom niezbędne informację czemu mają służyć te postanowienia i jak każdy z nas może je w imię własnego interesu wykorzystać? Wielu ekspertów z dziedziny energooszczędności i budownictwa jest zgodnych – należy wiele zmienić w systemie interpretacji, informowania oraz wdrażania poszczególnych dyrektyw Unii, aby były bardziej zrozumiałe i korzystne dla społeczeństwa. Najlepszym przykładem pokazującym problematykę, nakreślmy w oparciu o dokument oceniający stopień energooszczędności budynków – tzw. świadectwo charakterystyki energetycznej. Świadectwa świetnie sprawdzają się w pozostałych krajach starego kontynentu, promując budownictwo energooszczędne, określając skuteczny mechanizm ekonomiczny w dziale nieruchomości, spełniając jednocześnie swoją główną rolę, która polega na informowaniu o przewidywanych kosztach eksploatacji danego obiektu, tak aby świadomie nie kupować „kota w worku” który wpędzi nas w finansowy koszmar opłat. W Polsce obywatele niezwiązani z procesem projektowo-budowlanym, jeśli w ogóle słyszeli o tym dokumencie to odbierają go jako pewnego rodzaju „zło konieczne”, polegające na kolejnym niepotrzebnym wydatku, bynajmniej nie dociekając co jest celem przedstawianych wynikach i jakie to ma przełożenie na wartość nieruchomości. Spróbujmy zastanowić się dlaczego świadectwa nie cieszą się w Polsce taką popularnością jak w zachodnich krajach Europy gdzie obowiązują kilka lat dłużej. Polska na tle sąsiadów w sposób zasadniczo odmienny wdrożyła przepisy dyrektywy EPBD, konstruując je w taki sposób, ze budynki mogą oceniać m.in. deweloperzy, kierownicy budów, projektanci a także pośrednicy nieruchomości. Przecież to właśnie w ich interesie może leżeć, by dokument był wystawiany

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


32

BUDYNEK

„na zamówienie” aby ich projekty i realizację, wyróżniały się w sposób szczególny dobrymi wynikami. Sytuację pogarsza fakt, iż projektanci czy budowlańcy otrzymując dzięki ustawie niejako automatycznie uprawnienia do sporządzania świadectw, nie odbywszy potrzebnych szkoleń w większości przypadków stwierdzają często wprost, że mimo styczności z tą tematyką nie posiadają odpowiedniego doświadczenia i przesłanek, aby zajmować się kwestiami świadectw i ową tematyką, która jest pewnego typu nowością. Komu zatem zależy na tym całym zamieszaniu? Czy w Polsce lobby m.in. developerów i powiązanych z nimi ludźmi jest aż tak silne? Jakie mogą być przesłanki by ustawa w sprawie świadectw energetycznych była sprzeczna z Europejską Dyrektywą 2002/91/EC oraz zaostrzającą ją od maja 2010 nowelizacją RECAST? Nagłośnione po ostatnio dotkliwej w skutkach powodzi, niewdrożoną przez Polskę rozporządzeń wspólnoty, odnośnie zabezpieczeń przeciwpowodziowych już zostało zaskarżone przez Unie i grożą nam gigantyczne kary czy owa sytuacją powtórzy się z kwestiach EPBT. Temat ten był podejmowany przez media w dość spontaniczny i nieprzygotowany sposób jednak jak zwykle w tego typu sytuacjach, sprawę zamknięto przed rozpoczęciem dyskusji. Politycy zapowiadają zmiany ale kiedy one mają nastąpić i jak klient może wybierać świadomie usługobiorcę, który obiektywnie i rzetelnie zgodnie z EPBD wykona tą usługę? Z pewnością warto zacząć od stwierdzenia niezależności usługobiorcy zgodnie z wzorem przepisów Unii: Artykuł 10 – niezależność ekspertyzy. „Państwa członkowskie zapewniają, aby certyfikacja budynków, opracowanie towarzyszących zaleceń oraz kontrola kotłów i systemów klimatyzacji były wykonywane w sposób niezależny przez wykwalifikowanych i/lub akredytowanych ekspertów, niezależnie od tego , czy działają oni jako samodzielni fachowcy, czy też są zatrudnieni w publicznych lub prywatnych jednostkach” Założenia tej europejskiej dyrektywy są bardzo przejrzyste, określają one jasną i jednolitą meto-

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI dykę oceny budynków pod względem energetycznym. Oceny mają sporządzać osoby przygotowane, nie uczestniczące w procesie budowlanym - niezależni eksperci, którzy w sposób obiektywny ocenią budynki, tak aby kupujący/najmujący mógł wiedzieć czy budynek jest energooszczędny i jak może to wykorzystać m.in. ekonomicznie ustalając proporcjonalna do jakości budynku i stopnia energochłonności cenę. Niewiadomo czemu w odróżnieniu od krajów zachodniej europy nie wprowadzono, również jako wynik świadectw oczywistych dla wszystkich – klas energetycznych typu A,B,C itp ,które obowiązują już w sprzętach AGD i RTV. Być może mało zrozumiałe i nieprzejrzyste suwaki, które obowiązują, spełniają swoją funkcję zniechęcając do analizy świadectw i stwierdzaniu na jakim poziomie znajduję się polskie budownictwo. A co by było gdyby klienci świadomie kupowali budynki znając ich stopień energooszczędności – wiedząc o poziomie przyszłych rachunków za energię. Dużo bezpieczniej kupuje się obiekt wiedząc o tych ważnych kwestiach czy też o ewentualnym komforcie bądź jego braku związanym z zastosowaniem m.in. technologii ekologicznych. Sprzedający bądź najmujący w imię wyższego jakości i zastosowanych technologii dobrego wyniku na świadectwie może wówczas wycenić taki obiekt na wyższą cenę. Chodź może właśnie polskie realia pokazywać by mogły z goła odmienna sytuację gdzie klienci świadomie mogli by zastrzegać fakt jakości i obniżać wartości najmu bądź kupna na podstawie słabych wyników na świadectwie. A być może prawdą okazało by się , ze nowo budowane obiekty nie są klasy A, tylko jak to wskazują niezależne analizy klasy C i D a przez to ceny rynkowe nieruchomości są znacznie zawyżane. Realny wpływ świadectw na wartość nieruchomości może sięgać do 15 % zarówno na jego plus jak i jej minus tak jak to się obserwuje krajach Unii – czemu zatem u nas ten mechanizm nie jest stosowany w takim stopniu? […] W Dani i innych krajach UE po wprowadzeniu Dyrektywy 2002/91/CE, niezależni audytorzy energetyczni sprawili, że wielu


BUDYNEK klientów zaczęło się domagać odszkodowań od nieuczciwych deweloperów. Niektórzy z nich musieli wycofać się z branży, a pozostali zaczęli budować uczciwie, nie oszukując np. na podmianie materiałów […] Warto zatem zastanowić się jakimi zdrowymi zasadami w kwestii świadectw warto się kierować się by na nich zyskać. Na pewno warto przemyśleć na ile otrzymane wyniki są obiektywne – kto je dla nas sporządził. Bo jeśli zarzucimy właścicielowi obiektu, że obiekt ma słaby wyniki warto mieć obiektywną podstawę do takich rozmów. Podobną zasadą warto się kierować jeśli jesteśmy stroną sprzedającą bądź najmującą, podczas przekazywania kopii świadectwa, tak aby klienci nie mogli mieć podstaw do zarzucenia nam nieobiektywności wyników. Warto też zastanowić się czy są to dokumenty wydane przez specjalistów z branży, którzy wiedzą jak skorygować wszystkie elementy energetyczne domu oraz umieją „obronić wynik” dzięki biegłości tematyki. Czy może będą to osoby, które korzystając z szansy danej przez ustawodawcę i bez merytorycznej znajomości tematu oraz braku kontroli będą miały sposobność sobie szybki i łatwo dorobić. Nie dziwmy się zatem dlaczego świadectwa w Polsce robi się w sposób masowy, i dlaczego są one warte nie więcej niż kawałek papieru, na którym są wydrukowane. Jeśli świadectwo np. dla domku jednorodzinnego kosztuje ok. 200–400 zł podczas gdy w Niemczech średnia stawka wynosi ok. 500–700 Euro. Jeśli prawdą jest, że cena mówi o jakości to w tym przypadku jest ona jak najbardziej uzasadniona. Właśnie w taki sposób powstają nieformalne układy wykorzystujące niewiedzę klientów „osoba od pieczątki plus osoba od obsługi programu do wyznaczania świadectwa= szybki zysk”. Bo jak inaczej można wytłumaczyć ogłoszenia widniejące w sieci, gdy proponuje się wykonanie świadectwa bez kompletnej znajomości budynków, bez uwzględnienia zmian podczas budowy względem projektu czy poprzez nieuczciwość jakim jest wykonywanie świadectwa on-line. Czy takie wykorzystywanie przepisów dobrze świadczy o przyjmującym zlecenie i wartości ustawy?

33

Inwestor całkowicie nie świadomy tego ile może stracić wybierając często najtańszą ofertę zamawia usługę potencjalnie narażając się na straty, które nie tylko mogą prowadzić do wykonania ponownie usługi ale również o fakcie że nie otrzymuje informacji interpretacyjnych co do wyników, które można przełożyć na cenę nieruchomości. Nierzetelnych usługobiorców raz przyłapanych umieszcza się na tzw” czarnej liście ministerstwa”, jednocześnie pozbawiając ich uprawnień oraz obciążając ewentualnymi kosztami jakie poniósł inwestor, który na podstawie świadectwa podwyższył albo zaniżył daną sprzedaż czy najem. Warto tylko zadać sobie pytanie dlaczego klienci potencjalnie narażeni są na niepotrzebną stratę czasu, nerwów i pieniędzy? Czemu to wszystko mają wiedzieć i tak skrupulatnie szukać exportów energetycznych? Myślę to pytanie warto zadać ustawodawcy, który w sposób świadomy dopuszczają taką sytuację i w minimalny sposób weryfikuje to co się dzieje na rynku. Nie dziwi zatem fakt, iż zagubione w temacie społeczeństwo nie wie jak traktować te dokumenty. Bez wymiany niezbędnych informacji oraz koniecznych zmian nie zobaczymy korzyści z dobrze funkcjonującego sytemu certyfikatów, który funkcjonuje od stycznia 2009 roku. Politycy deklarują potrzebne zmiany, dodatkowo Polska musi realizować zmiany narzucone przez nowelizację RECAST wprowadzoną w 2010 roku, przez którą świadectwa będą dotyczyć nie tylko nowo oddawanych budynków ale również budynków rynku wtórnego oraz obiektów użyteczności publicznej o powierzchni większej niż 500 m². Krokiem, równie długo oczekiwanym będzie również wdrożenie systemu kontroli wykonanych świadectw oraz kar finansowych dla właścicieli budynków nie posiadających tego typu dokumentu. Miejmy nadziej że nie tylko w tej ustawie dotyczącej energooszczędności szybko będą dokonane potrzeba zmiany bo również wkraczające ustawy dotyczące m.in białych certyfikatów i odnawialnych źródeł energii są szansą dla wielu na skorzystanie w tej politycznej grze. Grzegorz Sokołowski, audytor energetyczny – GS Energia

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


34

BUDYNEK

SPIS TREŚCI

Fot. Xella Polska

Właściwości betonu komórkowego

Beton komórkowy charakteryzuje się najkorzystniejszą izolacyjnością cieplną spośród materiałów konstrukcyjnych stosowanych do wznoszenia ścian zewnętrznych. Miarą izolacyjności cieplnej jest współczynnik przewodzenia ciepła, zależny od gęstości objętościowej, (porowatości) i wilgotności. Wyjątkowo korzystna (niska) wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ (W/m²K) sprowadza się w rezultacie do bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła U (dawniej k) wyrażonej w (W/m²K). Niższa wartość współczynnika U oznacza dla inwestora mniej energii zużywanej na ogrzanie domu.

www.termo24.pl

Akumulacja ciepła i dyfuzja pary wodnej Beton komórkowy bardzo powoli oddaje skumulowane w sobie ciepło, co zapewnia komfort cieplny pomieszczeń przez utrzymanie stałej temperatury bez względu na porę roku i warunki panujące na zewnątrz budynku. Dom z betonu komórkowego chroni nas zimą przed oziębieniem, a latem przed przegrzaniem. Panują w nim optymalne warunki cieplno-wilgotnościowe (nie jest ani za sucho, ani za wilgotno). Taki mikroklimat jest wynikiem paroprzepuszczalności betonu komórkowego. Pochłania on nadmiar pary znajdującej się w powietrzu pomieszczenia,


BUDYNEK

35

a oddaje ją, gdy w pomieszczeniach jest sucho. Dlatego właśnie mówi się, że ściany z betonu komórkowego „oddychają”. Odsychanie Szybkość odsychania, czyli czas ustabilizowania się wilgotności w przegrodach z betonu komórkowego wynosi zwykle 1–2 lata, a przy wyjątkowo niesprzyjających warunkach 2–3 lata. Przy wilgotności powietrza wewnętrznego od 40 do 60% wilgotność ustabilizowana przegród z betonu komórkowego wynosi zwykle 1,5–5% masy, a w warunkach bardzo niekorzystnych 5–6% masy. Szybkość odsychania przegród z betonu zależy od jego gęstości objętościowej – im niższa gęstość, tym szybsze odsychanie. W bardzo korzystnych warunkach, kiedy wbudowywany jest wysezonowany beton komórkowy lekkich odmian (300 i 400), a następnie zapewniona jest odpowiednia temperatura i ruch powietrza, odsychanie do wilgotności ustabilizowanej następuje nawet w ciągu pół roku. Badania budynków zalanych podczas powodzi w lipcu 1997 r. wykazały dobre odsychanie ścian z betonu komórkowego. Stwierdzono, że zalanie nie powoduje trwałego pogorszenia właściwości użytkowej betonu komórkowego, a budynki z niego wykonane (prawidłowo) mogą być po osuszeniu i renowacji z powodzeniem dalej użytkowane. Izolacyjność akustyczna Pod względem akustycznym beton komórkowy wykazuje pewne mankamenty. Dotyczy to zwłaszcza odmiany lżejszej od 700. Mankamenty te wynikają z niskiej gęstości objętościowej – o izolacyjności akustycznej decyduje masa materiału, a w pewnym stopniu również konstrukcja przegrody. Właściwie zaprojektowane pod względem izolacyjności cieplnej przegrody z betonu komórkowego spełniają obowiązujące w tym zakresie wymagania dla przegród pionowych zewnętrznych oraz zalecane wymagania dla ścian wewnętrznych w budynkach jednorodzinnych o standardzie podstawowym, natomiast wykazują niedostateczną izolacyjność akustyczną

Produkcja betonu komórkowego (fot. Xella Polska)

dla przegród międzymieszkaniowych (budynki wielorodzinne i jednorodzinne w zabudowie szeregowej). Badania izolacyjności akustycznej ścian jednorodnych wykonanych z drobnowymiarowych elementów z betonu komórkowego produkcji krajowej zostały przeprowadzone przez ITB i przy współudziale COBRPB „Cebet” na stanowisku badawczym w Zakładzie Akustyki ITB. W wyniku badań określono wskaźniki izolacyjności właściwej RAI i RA2. Ognioodporność Beton komórkowy jest materiałem niepalnym o wysokiej klasie odporności ogniowej. Zapewnia bezpieczeństwo przed rozprzestrzenianiem się ognia, co jest szczególnie ważne w przypadku gęstej zabudowy. Badania ścian z betonu komórkowego, przeprowadzone w 2000 r. przez Instytut Techniki Budowlanej w Zakładzie Badań Ogniowych we współpracy z COBRPB „Cebet”, wykazały, że ściany te pod względem odporności ogniowej spełniają wymagania stawiane materiałom budowlanym należącym do najwyższej klasy odporności pożarowej budynków. Redakcja

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


36

BUDYNEK/INSTALACJE

SPIS TREŚCI

A może kocioł na paliwo stałe? Tylko z górnym czy dolnym spalaniem?

W dzisiejszych czasach konkurencja w każdej branży jest bardzo duża. Szeroka gama ofert na rynku sprawia, że potencjalnemu klientowi bardzo ciężko jest zorientować się który z produktów jest najlepszy, jakie są różnice w technologii oraz jakości ich wykonania, co przekłada się na późniejszy komfort użytkowania. Problem ten nie omija również i systemów grzewczych. Okres grzewczy zawsze zmusza do refleksji nad tym, w jakie paliwo należy się zaopatrzyć aby zminimalizować koszty jego zakupu. W artykule tym postaram się skupić na kotłach na paliwo stałe, które to w Polsce są ciągle popularne.

www.termo24.pl

Pomieszczenia – kotłownie, w których instaluje się kotły na paliwo stałe muszą spełniać pewne wymagania które określone są w Polskiej Normie (PN – 87/B-02411 „Kotłownie wbudowane na paliwo stałe”) dotyczącej kotłowni wbudowanej na paliwo stałe. Przepisy dotyczące tej instalacji umieszczone są również w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Kotłom tym poświęcony jest paragraf 136 w rozdziale 4. Kotły na paliwa stałe są w Polsce ciągle najtańszymi w użytkowaniu urządzeniami grzewczymi. Cha-


BUDYNEK/INSTALACJE

rakteryzują się one uniwersalnością ze względu na rodzaj stosowanego surowca. Może nim być nie tylko węgiel kamienny i drewno ale również i biopaliwa : brykiety, pellety oraz wierzba energetyczna i zboża energetyczne. Ze względu na bogactwo ofert znajdujących się na rynku kotły na paliwo stałe można podzielić na: • kotły z dolnym spalaniem (zasypowe), • kotły z górnym spalaniem (komorowe). Na polskim rynku zdecydowanie najpopularniejsze są kotły z górnym spalaniem. Są przyjazne Użytkownikowi oraz mają odpowiednią cenę.

37

W urządzeniach tych komora spalania połączona jest z komorą zasypową, mają one jeden lub dwa ciągi spalania (kanał konwekcyjny w wymienniku ciepła kotła, przez który przechodzą spaliny) oraz stały ruszt paleniska. Kocioł ten nadaje się do spalania każdego rodzaju paliwa, jednak największą wydajność a zarazem efektywność uzyskać można przy spalaniu węgla lub koksu. Całe paliwo, które znajduje się w komorze spalania przechodzi w żar a spalanie zachodzi bardzo szybko. Spaliny, które opuszczają kocioł charakteryzują się wysoką temperaturą. Grubość warstwy żaru i moc cieplna zmienia się podczas pracy po załadowaniu kotła paliwem.

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


38

BUDYNEK/INSTALACJE

Fot. 1. Kocioł z górnym spalaniem

Fot. 2. Kocioł z dolnym spalaniem

Kotły ze spalaniem dolnym są nieco droższe, mimo to różnica w cenie zwraca się przeważnie po jednym sezonie grzewczym. Spalanie odbywa się na tylnej ścianie komory zasypowej lub w komorze spalania, która umieszczona jest z tyłu komory zasypowej. Znajdują się tu 2 lub 3 ciągi spalin, co powoduje że są one bardziej sprawne. Grubość warstwy żaru i moc cieplna utrzymywana jest w tym kotle automatycznie, co przekłada się na lepszą sprawność. Cechą charakterystyczną tych kotłów jest to, że spaliny opuszczające to urządzenie mają niższą temperaturę, jest niższa emisja zanieczyszczeń czego efektem jest mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Dodatkową zaletą jest możliwość regulacji mocy cieplnej.

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI Mając już krótką charakterystykę obu typów kotłów należy się zastanowić nad wyborem któregoś z nich. Który z nich jest lepszy pod względem ekonomiczności i efektywności? W kotle ze spalaniem dolnym spaliny mają mniejszą temperaturę, miąższość warstwy żaru jak i moc cieplna utrzymywana jest automatycznie, w przeciwieństwie do kotła ze spalaniem górnym w którym wszystkie te parametry mają charakter zmienny. Pod względem efektywności lepszy jest kocioł ze spalaniem dolnym, gdyż ma 2 lub 3 ciągi spalin podczas gdy kocioł ze spalaniem górnym ma tylko 1 maksymalnie 2. Im większa jest liczba ciągów tym większa jest sprawność jak i efektywność kotła. Kocioł ze spalaniem górnym jedynie przeważa w aspekcie cenowym. Jest on stosunkowo tani i bardziej dostępny na rynku. Podejmując decyzje o zakupie nowego kotła należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad rodzajem paliwa jakie chcemy użytkować a dopiero później nad rodzajem samego kotła. Każdy z producentów podaje rodzaj paliwa przy którym sprawność kotła jest najwyższa a zastąpienie paliwa podstawowego innym powoduje emisję szkodliwych związków do atmosfery i zmniejszenie efektywności pracy samego kotła. Uwagę zwracamy również nie tylko na koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne ale również na możliwość „współpracy” nowego kotła z istniejącą instalacją w kotłowni oraz na jego trwałość. Kolejną sprawą jest dobra izolacja cieplna. Najlepsza jest ta, która wykonana jest z wełny mineralnej lub szklanej o grubości około 80 mm. Niższa sprawność kotła oraz straty ciepła związane są ze złą izolacją. Źródła: • PN – 87/B-02411 „Kotłownie wbudowane na paliwo stałe” • www.seko.pl • www.elar.com.pl • www.herz.com.pl • „Audyt energetyczny” praca zbiorowa pod redakcją dr hab. inż. Jana Norwisza Joanna Szeremeta


Wszystkie wymiary ekologii!

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska

20-23 listopada 2012, Poznań

• • •

700 wystawców i firm reprezentowanych z 19 krajów 20.000 profesjonalnych zwiedzających 30% zagranicznych uczestników targów

• międzynarodowe forum wiedzy i wymiany doświadczeń • biznesowa formuła • kompleksowa prezentacja branżowych nowości

Szczegóły na: www.poleko.mtp.pl


40

INSTALACJE

SPIS TREŚCI

Jak działają próżniowo-rurowe

Fot. HOVEN

kolektory słoneczne

Ogólna zasada działania kolektorów słonecznych – niezależnie od ich typu – jest w teorii znana. No właśnie, w teorii, a jak wygląda to w praktyce? Zadaniem kolektorów słonecznych jest przetwarzanie promieni słonecznych w energię. Nie tylko tych bezpośrednich, widocznych gołym okiem, ale także rozproszonych. Wyprodukowana energia jest najczęściej wykorzystywana do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Aktywatorem uruchamiającym pracę kolektorów rurowo-próżniowych jest, oczywiście, dopływ energii słonecznej. Na dwuścienne rury, wykonane

www.termo24.pl

z hartowanego, borowo-krzemowego szkła, padają promienie. Za ich przechwycenie, pochłonienie i zatrzymanie w kolektorze odpowiada absorber. Jego skuteczność to 95%, zarówno jeśli chodzi o promieniowanie widoczne – bezpośrednie, jak i niewidoczne – rozproszone. Tego drugiego jest w naszym kraju szczególnie dużo w zimie – aż 70%. Rury kolektorów próżniowych zbudowane są w ten sam sposób. Posiadają dwie główne części: wykonaną z miedzi – heat pipe, otulona rurą ze szkła hartowanego, pomiędzy którymi znajduje się próżnia. Do jej zachowania przyczynia się specjal-


Zasada działa kolektora próżniowego-rurowego

Kolejnym etapem jest przekazanie przechwyconego promieniowania do tzw. czynnika grzewczego w postaci roztworu glikolu propylenowego, przepływającego przez szynę zbiorczą, łączącą wszystkie rury kolektora. Generatorem przekazującym energię cieplną jest znajdujący się w cienkiej miedzianej rurce przechodzącej przez całą długość rury kolektorowej, specjalny płyn w postaci roztworu amoniaku z wodą. Promienie słoneczne padające na kolektor ogrzewają płyn, który zaczyna parować. Potrzebna temperatura do parowania tej substancji wynosi tylko 25oC. Para konwekcyjnie gromadzi się na końcu miedzianej rurki w tzw. kondensatorze. Tam w środowisku maksymalnego wyizolowania skrapla się oddając energię cieplną do czynnika grzewczego. Płyn ulegając wychłodzeniu wraca do obiegu i ponownie się nagrzewa. Oprócz samych kolektorów, rozumianych jako rury próżniowe, do stworzenia układu solarnego potrzeba dodatkowych elementów. Do efektywnego przetwarzania promieni słonecznych w energię cieplną potrzeba także: zbiornika z wężownicą, sterownika elektrycznego z grupą pompową, orurowania itp. Źródło: HOVEN

REKLAMA

ny krążek wykonany z boru (jednego z metali aktywnych), który pochłania wszystkie aktywne gazy chemicznie.


Aspekty prawne doc


cieplenia bydynk贸w


44

PRAWO

Podejmowanie decyzji o dokonaniu docieplenia budynku ogranicza się najczęściej do wyboru materiału i koloru przyszłej elewacji. W praktyce właściciele niskich zabudowań pomijają kwestię prawno – administracyjną. Jednakże warto zaznaczyć, że wobec wyższych budynków stanowiących najczęściej zabudowania wielorodzinne przewidziane są bardziej restrykcyjne wymogi. Ponadto kwestią kłopotliwą w realizacji może okazać się próba docieplenia budynku znajdującego się w rejestrze zabytków bądź zlokalizowanego na obszarze objętym ochroną konserwatorską. Wówczas przed podjęciem jakichkolwiek działań niezbędnym będzie wystąpienie o zgodę do właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a następnie dostosowanie zewnętrznej struktury ocieplenia do wymogów przez niego określonych. Docieplenie budynków jednorodzinnych W stosunku do właścicieli niskich budynków jednorodzinnych planujących wykonanie robót termomedernizacyjnych prawo budowlane przewiduje mniej restrykcyjne wymogi niż dla budynków wielorodzinnych. Zasadniczo wykonanie docieplenia budynku w rozumieniu prawa budowlanego jest zaszeregowane jako roboty budowlane, nie podlegające wystąpieniu z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, o ile wysokość budynku nie jest wyższa niż 12 m (art. 29 ust. 2 Prawo budowlane). Zgodnie z poglądem Naczelnego Sądu Administracyjnego (Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2001 r., sygn. IV SA 390/01) powyższe prace nie stanowią remontu, gdyż nie polegają na odtworzeniu stanu pierwotne-

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI

go. Skutkiem wykonania dodatkowego ocieplenia jest powstanie nowego, dotychczas nieistniejącego elementu budynku. W stosunku do robót służących dociepleniu budynku, o wysokości niższej niż 12 m, prawo budowlane przewiduje jedynie obowiązek zgłoszenia wykonanych prac do właściwego organu architektoniczno – budowlanego. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych (charakterystykę planowanych dociepleń, rodzaj wykorzystywanych materiałów) oraz przewidywany termin ich rozpoczęcia. Ponadto inwestor powinien dołączyć również oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (wraz z odpisem księgi wieczystej), a także w zależności od potrzeb, szkice lub rysunku planowanych robót budowlanych. Ważne, aby zgłoszenie było dokonane przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jeżeli w terminie 30 dni właściwy organ architektoniczno – budowlany nie wniesie żadnego sprzeciwu, możemy przystąpić do zamierzonych prac, jednak nie później niż wciągu 2 lat od przewidzianego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia prac. Docieplenie budynków o wysokości wyższej niż 12 m Docieplenie budynków o wysokości wyższej niż 12 m będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę. W szczególności powyższy wymóg będzie dotyczył budynków o zabudowie wielorodzinnej lub zabudowie zbiorowej, wobec których regulacje prawa budowlanego przewidują obowiązek dochowania standardów związanych z ochroną cieplną. Odpowiednia izolacja cieplna


PRAWO

budynków zabudowy wielorodzinnej przyczyni się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych za ogrzewanie, co będzie stanowiło istotną kwestię nie tylko dla zarządców nieruchomości w spółdzielniach mieszkaniowych, ale także dla samych mieszkańców. Osobą odpowiedzialną za wystąpienie z wnioskiem do właściwego organu administracyjno – budowlanego będzie zarządca budynków, względem których planowane jest wykonanie prac dociepleniowych. W odróżnieniu od wcześniej omawianych budynków, w tym przypadku rozpoczęcie robót będzie możliwe dopiero po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę. Wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę inwestor, w naszym przypadku zarządca, będzie zobowiązany załączyć cztery egzemplarze projektu technicznego wykonywanej elewacji, zgodnego z wymaganiami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, które również należy przedłożyć. Ponadto koniecznym będzie przedstawienie oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością wraz z odpisem księgi wieczystej. Warto również wskazać charakterystykę wykonywanych prac z uwzględnieniem rodzaju wykorzystywanych materiałów. W przypadku budynków powyżej 12 m inwestor zobowiązany będzie do ustanowienia kierownika budowy, koordynującego przebieg robót budowlanych.

45

bez dokonania uprzednio zgłoszenie lub pomimo sprzeciwu właściwego organu administracyjno – budowlanego bądź też bez wymaganego w stosunku do budynków powyżej 12 m pozwolenia na budowę będzie skutkowało powstaniem samowoli budowlanej. W konsekwencji może okazać się, iż właściwy organ nadzoru budowlanego wyda decyzję o rozbiórce wykonanej elewacji. Jeżeli efekt prac w sposób znaczący będą odbiegać od zatwierdzonego wcześniej projektu, organ będzie uprawniony do wydania nakazu przywrócenia obiektu do stanu poprzedniego. Prawo budowlane przewiduje również możliwość odstąpienia przez organ nadzoru od powyższych decyzji oraz możliwość na dokonanie legalizacji wykonanych prac. Zgodnie z regulacjami prawa budowlanego legalizacja możliwa jest wyłącznie w ściśle określonych sytuacjach, a mianowicie gdy budowa jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub z ostateczną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie narusza przepisów prawa w zakresie umożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem. Legalizacja wykonanej niezgodnie z prawem zwykłej elewacji domu jednorodzinnego w praktyce może nie być kłopotliwa, gdyż nie będzie naruszać żadnych z wymienionych planów czy decyzji, jednakże w przypadku domów znajdujących się na obszarze objętym ochroną konserwatorską może przysporzyć wiele kłopotów i dodatkowych kosztów. Paulina Kutrzebka

Docieplenie niezgodne z prawem Wykonanie prac w postaci docieplenia budynku

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


46

WYDARZENIA

SPIS TREŚCI

III Forum Energia w Gminie

konferencja oraz wizyta w budynku energooszczędnym

Rozpoczęcie konferencji Energia w Gminie 2012, Grzegorz Burek, Kazimierz Barczyk, Tomasz Zubilewicz.

17 maja 2012 w Zameku Królewskim w Niepołomicach odbyło się III Forum Energia w Gminie. Jak zawsze, nie zabrakło wśród uczestników forum szerokiego grona burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, kierowników i referentów z działów ochrony środowiska, zamówień publicznych i inwestycji. Zabytkowa sala wypełniona była poszukującymi wiedzy w tematyce odnawialnych źródeł oraz poszanowania energii. Gościem specjalnym wydarzenia był Tomasz Zubilewicz, popularny dziennikarz telewizyjny, autor programu Dobre Klimaty i sympatyk tematyki EKO.

www.termo24.pl

Tegoroczne wydarzenie dla samorządów miało charakter studyjny. Po części konferencyjnej uczestnicy udali się z wizytą do nowatorskiego budynku energooszczędnego, przeznaczonego na przedszkole. Dzięki zastosowanej specjalnej technologii budowlanej i systemów grzewczych uzyskano korzystne parametry eksploatacyjne, które przekładają się między innymi na niskie koszty ogrzewania. Forum Energia w Gminie było także okazją do spotkania się z ekspertami zajmującymi się technologiami energooszczędnymi, stwarzając okazję do wymiany doświadczeń oraz wiedzy na najwyższym poziomie.


WYDARZENIA

47

Instalacje słoneczne na TAK... a jak NIE to co? Dawid Pantera, Viessmann.

Widok na budynek energooszczędny, który był przedmiotem zwiedzania podczas wizyty studyjnej.

Systemy energooszczędne w budynkach komunalnych. Wojciech Jach, Rehau.

Energooszczędne rozwiązania w budownictwie. Agnieszka Łyczak-Szymczyk, BASF

Na zdjęciu Jarosław Muczek z firmy BASF oraz Tomasz Zubilewicz

Przykład domu energooszczędnego w Niepołomicach. Przemysław Rogula, Pro-Eco Invest S.A.

Fotowoltaika – energetyka rozproszona oraz systemy wyspowe. Robert Słotwiński, Schüco.

Uczestnicy konferencji podczas wizyty studyjnej w budynku energooszczędnym.

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


48

WYDARZENIA

SPIS TREŚCI

Jaka przyszłość polskiego budownictwa? Dr inż. arch. Joanna Tymkiewicz z Katedra Strategii Projektowania i Nowych Technologii w Architekturze Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej wyjątkowo ciekawie zaprezentowała temat „Inteligentne fasady – architektura inspirowana technologią”, pokazała jak technologia służy architekturze a architektura technologii. W dniach 17–18.04.2012 odbyło się CEP® Poland 2012 Czysta Energia i Budynki Przyszłości szereg ® z towarzyszącą wystawa. Marka CEP® konferencji świętowała premierę na rynku polskim. Na CEP® składały się trzy konferencje, CzystaPoland Energia i Budynki Przyszłości Konferencja z Towarzyszącąktórym Wystawą towarzyszyła niewielka wystawa o charakterze informacyjnym. W Ceremonii Otwarcia oprócz przedstawicieli REECO Poland Sp. z o.o. wzięli udział Pan Bartosz Dubiński Prezes Zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej oraz Pan Maciej Kubanek Sekretarz Generalny Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.

CEP POLAND 2012

17. – 18.04.2012, Warszawa

www.cep-warsaw.com Pierwszego dnia odbyły się dwie konferencje. „Inteligentny budynek – innowacyjne spojrzenie w przyszłość” – to konferencja, która zgromadziła Kontakt: zwolenników inteligentnego. KonferenREECO Polandidei Sp. z budynku o.o. tel: 22-266-02-16 cje moderował Paweł Kwasnowski z firmy ZDANIA info@cep-warsaw.com Sp. z o.o., która ściśle współpracuje z Laboratorium AutBudNet Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Pan Kwasnowski jako przedstawiciel Sponsora konferencji prezentował także problematykę wzrostu energooszczędności w budynkach po zintegrowaniu systemów automatyzacji budynku.

Budynek inteligentny – idea, stan obecny i perspektywy rozwoju Doc. dr. inz. Krzysztof Duszczyk z Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej przedstawił ideę budynku inteligentnego i perspektywy jej rozwoju na przyszłość. Omówił on także europejski projekt wykorzystania nowoczesnych technik informacyjnych do ograniczenia zużycia energii w budynkach socjalnych – E3SoHo.

www.termo24.pl

Konferencja „Termomodernizacja budynków zabytkowych – tradycja kontra nowoczesność. Rozwiązania pozwalające zachować wartość zabytkową budynku.” Na wstępie Pan Jacek Rulewicz, Sekretarz Generalny Zarządu Głównego SKZ przedstawił krótko tematykę i działania Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Doświadczenia European Heritage Legal Forum w kontekście prawnych aspektów efektywności energetycznej budynków przedstawił Michał Aniszewski. Również on zaprezentował tematykę poprawy efektywności energetycznej zabytkowej architektury. Michał Krasucki, reprezentant Towarzystwa Opieki nad Zabytkami próbował udowodnić, ze pieniądze na ratowanie mogą szkodzić zabytkom. Marcin Janicki z Politechniki Łódzkiej przedstawił, jak można wykorzystać techniki komputerowe do celów właściwego planowania termomodernizacji. Największą popularnością cieszyła się konferencja: „Energooszczędne budynki przyszłości” Tomasz Gałązka, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Departament Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa zaprezentował regulacje prawne dotyczące budownictwa energooszczędnego, stan obecny i plany na przyszłość. Joanna Rucińska z NAPE przedstawiła zasady budownictwa energooszczędnego, w tym domów pasywnych, zero energetycznych i dodatnio energetycznych. Systemy wsparcia budownictwa energooszczędnego zaprezentował ekspert Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojciech Stawiany. Źródło: REECO Poland Sp. z o.o.


5-6 czerwca 2012 r., Kraków

Targi easyFairs®

NE JEDY IE TAK I G TAR SCE! L W PO

WATER&HEAT 2012 TARGI TECHNIK KOTŁOWYCH, PROCESÓW CIEPLNYCH I WODY PRZEMYSŁOWEJ

www.easyfairs.pl W ramach targów zaprezentowane zostaną: • Urządzenia wytwórcze: kotły, paleniska, turbiny. • Urządzenia i układy pomocnicze: systemy uzdatniania wody technologicznej, obiegu powietrza i spalin. • Aparatura, rurociągi, zbiorniki. • Urządzenia pomiarowe, monitorujące i sterujące. • Oprogramowanie. • Usługi dla branży. Do odwiedzenia targów zapraszamy przedstawicieli zakładów przemysłowych, w których zachodzą procesy cieplne. W ramach targów odbędzie się I KRAJOWE SEMINARIUM INZYNIERII CIEPLNEJI WODNEJ

WSPÓŁPRACA:

Wstęp na targi jest BEZPŁATNY po dokonaniu rejestracji na stronie www.easyfairs.pl/wrh2012

PATRONI TARGÓW: Biuro organizacyjne: easyFairs Poland Sp. z o.o. Al. Pokoju 82 31-586 Kraków Tel. +48 12 651 95 20 Fax: +48 12 651 95 22 E-mail: poland@easyfairs.com

www.easyfairs.pl


50

WYDARZENIA

SPIS TREŚCI

Targi INSTALACJE budzą emocje Według pierwszych, zebranych tuż po zakończeniu targów, statystyk z przekrojową i obfitująca w nowości ofertą wystawców aż czterech wydarzeń dla branży instalacyjnej zapoznało się 22 591 zwiedzających. Tegoroczna edycja, odbywających się w cyklu dwuletnim targów INSTALACJE, WODOCIĄGI, KOMINKI, TCS zgromadziła ponad 800 firm z 21 krajów. Obok wiodących polskich przedsiębiorstw w Poznaniu swoją ofertę zaprezentowali uznani w Europie producenci i dystrybutorzy światowych marek. Obecni byli wystawcy m.in. z Włoch, Niemiec, Polski, Szwecji, Ukrainy, Czech, Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Podczas targów zaprezentowanych zostało blisko 190 nowych produktów i rozwiązań technologicznych. Instalacyjne know-how Ekspozycji wystawców towarzyszył obszerny program seminariów i konferencji: „Gaz jako paliwo przyszłości”, „I Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych”, panel ekonomiczny „4E – Ekologia, Energia, Edukacja, Ekonomia” czy cykl wykładów na temat nowoczesnych źródeł ciepła w budownictwie i ich parametrów energetyczno-ekologicznych, wentylacji w budynkach energooszczędnych oraz odprowadzania i zagospodarowania wód opadowych. Podczas konferencji „Nowoczesne technologie w ciepłownictwie systemowym dla poprawy efektywności wytwarzania i przesyłania ciepła oraz ochrony powietrza” przygotowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie przedstawiciele kadry technicznej i eksploatacyjnej przedsiębiorstw ciepłowniczych, elektrociepłowni oraz ciepłowni dyskutowali na najważniejsze dla branży tematy. Omówione zostały najbardziej aktualne zagadnienia związane z rozwojem ciepłownictwa oraz nowoczesnymi technologiami dla kogeneracji, OZE i ochrony powietrza, a także przesyłania i dystrybucji ciepła. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady z zakresu techniki grzewczej, wytwarzania energii elektrycznej oraz wentylacji i klimatyzacji oraz pokazy praktycznego działania

www.termo24.pl

urządzeń z branży OZE odbywające się w ramach specjalnej przestrzeni Glob Pełen Energii. Mistrz Instalatorów pobił rekord! Ogromne emocje towarzyszyły finałowi 3. Mistrzostw Polski Instalatorów. Przez trzy dni targów w ramach Mistrzostw odbyło się ponad 200 startów z udziałem instalatorów z całej Polski. Liczył się nie tylko czas, ale również dokładność montażu. W niezwykle emocjonującej rywalizacji ostatecznie, jednogłośną decyzją komisji konkursowej złożonej z ekspertów, zwyciężył Waldemar Jackowski. Mistrz Instalatorów wykonał konkursowe zadanie w niewiarygodnym, rekordowym czasie 1 minuty i 13,6 sekund. Targi płonęły po raz drugi Targi KOMINKI są jedyną okazją w Polsce by w ramach ekspozycji w zamkniętej hali targowej zobaczyć kominki w pełnej okazałości – płonące żywym ogniem! Ta unikatowa w skali kraju ekspozycja jest możliwa do zrealizowania tylko na Międzynarodowych Targach Poznańskich dzięki specjalnemu systemowi odprowadzania spalin. Dla zwiedzających planujących zakup „małego domowego ogniska” – kominków, piecyków i kóz – targi KOMINKI są idealnym miejscem do porównania ofert, zdobycia wszelkich potrzebnych informacji i poznania rynkowych nowości. Ekspozycji wystawców towarzyszył obszerny program seminariów, konferencji i konkursów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium „Bezpieczne, nowoczesne i efektywne systemy odprowadzania spalin” oraz konferencja kominkowa koncentrujące się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem użytkowania kominków, technologią ich budowy oraz ekologią. Prestiżowe nagrody dla najlepszych! Podczas targów nagrodzono najlepsze produkty i stoiska. Prezentowane na targach produkty uhonorowane zostały Złotym Medalem MTP, natomiast w konkursie Acanthus Aureus wyróżnione


WYDARZENIA

51

Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP na Międzynarodowych Targach Instalacyjnych INSTALACJE 2012 Hybrydowy system nawiewno-wywiewny Flow-Mag UNIWERSAL sp. z o.o., Katowice Pawilon 5, stoisko 192

Pompa ciepła IVT Premiumline EQ BOSCH TERMOTECHNIK AB, Szwecja Zgłaszający: SUN ENERGY sp. z o.o., Gdańsk Pawilon 5, stoisko 193

Pojemnościowy wymiennik ciepła z trzema wężownicami Noel Wymienniki Ciepła, Wrocław Pawilon 5, stoisko 201

Zawór wielofunkcyjny Ballorex® Venturi FODRV BROEN sp. z o.o, Dzierżoniów Pawilon 5, stoisko 117

Moduł kominowy ISO-BLOCK ONTOP POLSKA sp. z o.o., Wiewiórczyn oraz ONTOP B.V., Holandia Pawilon 5, stoisko 187 Kocioł kondensacyjny ECOCONDENS CRYSTAL TERMET S.A., Świebodzice Pawilon 5, stoisko 28 Kurtyno – nagrzewnica ELiS DUO FLOWAIR Głogowski i Brzeziński sp.j., Gdynia Pawilon 5, stoisko 128 Przeciwpożarowa klapa odcinająca GRYFIT NEO (EISI20) wraz z modułem EMS CIAT sp. z o.o. Zakład Produkcyjny GRYFIT, Konstantynów Łódzki Zgłaszający: CIAT sp. z o.o., Konstantynów Łódzki Pawilon 3A, stoisko 39 zostały stoiska najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy. W tym roku Konkurs o Złoty Medal MTP po raz pierwszy odbywał się w nowej formule. Liczne zmiany w formule konkursu wiązały się nie tylko z odświeżonym wizerunkiem medalu, który po raz pierwszy miał formę prestiżowej statuetki, ale przede wszystkim z całym pakietem unikatowych

Złączki i kształtki zaprasowane Kisan WL KISAN sp. z o.o., Kańczuga Pawilon 5, stoisko 200 FDBS Ventpack 3.0 dla Bicscard Fluid Desk sp. z o.o., Szczecin Pawilon 3A, stoisko 15 Kocioł Octo Plus (10–15 KW) SOLARFOCUS GmbH, Austria Pawilon 5, stoisko 184 Kocioł kondensacyjny ATAG A244 EC ATAG Verwarming Nederland B.V., Holandia Zgłaszający: EKO-TECH INVEST, Unisław Pawilon 5, stoisko 16 Pompa obiegowa MAGNA 3 z bezprzewodowym interfejsem GRUNDFOS GO Grundfos Holding A/S, Dania Zgłaszający: Grundfos Pompy sp. z o.o., Baranowo Pawilon 4, stoisko 1 korzyści promocyjnych, z których korzystają laureaci konkursu. Jedną z nowości jest ocena zgłoszonych produktów nie tylko przez Sąd Konkursowy, ale również przez użytkowników. Wszystkie przyznane Złote Medale MTP są nagrodami równoważnymi. Źródło: MTP Sp. z o.o.

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


52

WYDARZENIA

SPIS TREŚCI

Relacja z Targów GREENPOWER 2012

Targi zdominowali wystawcy z branży fotowoltaki. Nadchodzi przyszłość? (fot. GLOBEnergia)

Dobiegła końca czwarta edycja Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej GREENPOWER, które odbyły się w Poznaniu w dniach 8–10 maja 2012 r. Ekspozycja blisko 100 firm obejmowała swą tematyką następujące bloki: energia słoneczna, energia wiatrowa, energia wodna, energia geotermalna, biogaz, biopaliwa płynne, biopaliwa stałe (biomasa), technologie energooszczędne, rozwiązania informatyczne dla sektora Odnawialnych Źródeł Energii, doradztwo energetyczne i finansowe.

Wystawcy zaprezentowali na targach nowe produkty i nowości technologiczne z zakresu wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii elektrycznej i cieplnej, elektrotechniki, budownictwa energetycznego, oświetlenia, a także wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Tradycyjnie wśród wystawców obecnych było wielu liderów rynku. Prym wśród wystawców wiodły firmy z branży fotowoltaicznej, co potwierdza duże zainteresowanie rynku, tego typu rozwiązaniami oraz potencjał jakim charakterezyje się branża.

Laureaci Złotego Medalu EXPOPOWER 2012 oraz GREENPOWER 2012 System zdalnego manewrowania rozłącznikami średniego napięcia w stacjach wnętrzowych z wykorzystaniem napędów silnikowych wnętrzowych serii NSW Przedsiębiorstwo Produkcyjne Aparatów i Konstrukcji Energetycznych „ZMER” sp. z o.o., Kalisz Prefabrykowana betonowa obudowa stacji GPZ ATLAS sp. z o.o., Przybysławice Stacja transformatorowa półpodziemna typu ST – PP 20/630 ENERGA OPERATOR – PRODUKCJA sp. z o.o., Kalisz Modułowy zasilacz napięć gwarantowanych AC/DC BENNING POWER ELECTRONICS sp. z o.o., Głosków

www.termo24.pl

Rozdzielnica do zasilania trakcji miejskiej 660 V DC MRT-06 TRAKCJA – TILTRA S.A., Warszawa Rodzina sterowników polowych SO.52 –XX współpracujących z szyną procesową wg standardu IEC 61850-9-2 Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki MIKRONIKA, Poznań Kompozytowe, bezokuciowe izolatory SN typu SM. NYIR-MIX-TRDE Kft., Węgry Mobilny zakład tłoczenia oleju roślinnego i jego przeróbki na biopaliwo Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Poznań Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PROMAR sp. z o.o., Poznań


WYDARZENIA / INFORMATOR

53

18–20.06.2012 Targi Sacroexpo, Kielce

2–4 czerwca 2012 Bydgoszcz (Polska) 9 edycji Międzynarodowe Targi Urządzeń, Technologii do Wytwarzania i Zastosowania Pelletu i Brykietu “PELLETS-EXPO & BRYKIET-EXPO” Organizator: Centrum Targowe Pomorza i Kujaw www.ctpik.com.pl 4–8 czerwca 2012 Kuala Lumpur (Malezja) 25th World Gas Conference (WGC2012) Organizator: WGC 2012 www.wgc2012.com 05–06 czerwca 2012 Kraków (Polska) Targi technik kotłowych, procesów cieplnych i wody przemysłowej – easyFairs® WATER& HEAT Organizator: easyFairs® Poland www.easyfairs.pl 06–08 września 2012 Świebodzin (Polska) EKO-LAS 2012 – Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego Ochrony Środowiska – ŚWIEBODZIN Organizator: Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. www.ekolas.mtp.pl

6–9 września 2012 Międzyzdroje (Polska) Sympozjum Wymiana ciepła i odnawialne źródła energii HTRSE – 2012 Ogranizator: Katedra Techniki Cieplnej, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie www.htrse.zut.edu.pl 11–14 września 2012 Bielsko-Biała (Polska) ENERGETAB 25 Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Organizator: ZIAD Bielsko-Biała SA www.energetab.pl 27–30 września 2012, Augsburg (Niemcy) RENEXPO® Organizator: RECCO www.renexpo-bucharest.com 27–29 września 2012 Lublin (Polska) ECO FORUM 2012 Targi Ochrony Środowiska Organizator: Targi Lublin S.A. www.ecoforum.targi.lublin.pl 17–18 października 2012 Warszawa (Polska) 2. Międzynarodowe Targi Energetyczne Organizator: REECO Poland Sp. z o.o. www.renexpo-warsaw.com

17–18 października 2012 Budapeszt (Węgry) CEP® Clean Energy & Passive House Expo Organizator: RECCO www.cep-expo.hu 24–25 października 2012 Sosnowiec (Polska) ExpoLAB 2012 Targi Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium Organizator: Expo Silesia Sp. z o.o. www.exposilesia.pl 24–25 października 2012 Sosnowiec (Polska) Targi Gospodarki Odpadami, Recyklingu i Technik Komunalnych Organizator: Expo Silesia Sp. z o.o. www.exposilesia.pl 13–15 listopada 2012 Lublin (Polska) ENERGETICS 2012 – Lubelskie Targi Energetyczne Organizator: Targi Lublin S.A. www.energetics.targi.lublin.pl 20–23 listopada 2012 Poznań (Polska) POLEKO 2012 – Międzynarodowe Targi Ekologiczne Organizator: Międzynarodowe Targi Poznańskie www.poleko.mtp.pl

TERMOMODERNIZACJA 5/2012


Profile for GLOBEnergia

5/2012 TERMOMODERNIZACJA termo24.pl  

eWydanie Termomodernizacja

5/2012 TERMOMODERNIZACJA termo24.pl  

eWydanie Termomodernizacja

Advertisement