__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

e-MIESIĘCZNIK NR 4/2012

www.termo24.pl

bezpłatny dodatek do GLOBEnergia

Najwyższy czas na TERMOMODERNIZACJĘ

Temat numeru

Charakterystyka energetyczna budynku


SZANOWNI PAŃSTWO REDAKCJA

3

Grzegorz Pełka

GEOSYSTEM, ul. Cechowa 51, 30-614 Kraków PL tel./fax: +48 12 654 52 12 info@termo24.pl www.termo24.pl

redaktor prowadzący g.pelka@termo24.pl

ZESPÓŁ REDAKCYJNY Grzegorz Pełka – redaktor prowadzący Wojciech Luboń – rodaktor prowadzący Justyna Lis – sekretarz redakcji Grzegorz Burek – dyrektor wydawniczy Michał Kaczmarczyk – dyrektor artystyczny Stała współpraca: Joanna Szeremeta Łukasz Sojczyński Wsparcie redakcji portalu: Redakcja GLOBEnergia

WYDAWCA GEOSYSTEM s.c. ul. Cechowa 51, 30-614 Kraków PL

REKLAMA tel./fax: +48 12 654 52 12 tel. kom.: +48 600 296 916 info@termo24.pl

OKŁADKA I SPIS TREŚCI Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów i nie odpowiada za treść zamieszczonych ogłoszeń i reklam.

Drodzy Czytelnicy! Oddajemy w Wasze ręce kolejny, czwarty już numer naszego czasopisma. Z każdym wydaniem staramy się aby było ono bardziej przystępne i czytelne, oraz aby zamieszczane artykuły dotyczyły istotnych zagadnień i problemów z branży termomodernizacyjnej. Mamy nadzieję, że czasopismo Termomodernizacja coraz lepiej spełnia Państwa oczekiwania. Zapraszam szczególnie do zapoznania się z zestawieniem okien PCV dostępnych na polskim rynku. Jest to kontynuacja porad dotyczących wyboru okien z poprzedniego numeru. W przeglądzie nowinek i rozwiązań technologicznych różnych producentów prezentujemy suszarki łazienkowe ze stali nierdzewnej, fasady wentylowane w budynkach a także technologie domów prefabrykowanych. Mogą Państwo przeczytać również na temat dofinansowania inwestycji z pompą ciepła oraz o domach pasywnych i oszczędnościach kosztów wynikających z ich konstrukcji. Temat świadectw charakterystyki energetycznej budynku jest aktualny od kilku lat, jednak dla wielu osób ciągle wiele kwestii pozostaje niejasnych. W tym numerze zamieściliśmy obszerny artykuł dotyczący świadectw energetycznych. Wyjaśniamy co znaczy wskaźnik EP, oraz jak na jego wartość wpływa zastosowane źródło ciepła. Warto zwrócić także uwagę na artykuł „Syndrom chorego budynku”. Wielu z Państwa zapewne pracuje w budynkach o niskiej jakości powietrza (obiekty handlowe, przemysłowe, biurowce). Podnoszenie jakości powietrza w zamkniętych budynkach ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia przebywających tam osób. Na uwagę Czytelnika zasługuje również artykuł na temat remontów i przebudowy zabytków. Objaśnione w nim zostały zagadnienia prawne z zakresu prac budowlanych w obiektach zabytkowych. W bieżącym numerze prezentujemy sprawozdanie i relację fotograficzną z Targów ENEX 2012, które jak co roku odbyły się w Kielcach. Zapraszam do lektury!

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


4

SPIS TREŚCI

Fot. Schueco

PRZEGLĄD RYNKU Przegląd najnowszych technologii i produktów (w tym urządzeń grzewczych) pojawiających się na polskim rynku uzupełnionych o przydatne definicje dotyczące szeroko pojętej termomodernizacji budynków.

s. 6

JAKIE OKNA WYBRAĆ DO DOMU Podczas budowy domu pojawia się dylemat jakie okna wybrać. Prezentujemy Państwu drugą część zestawienia okien dostępnych na polskim rynku. W tym numerze dane dotyczące okien PCV, w poprzednim zestawienie okien drewnianych.

s. 20

Fot. Viessmann

DOM TypOwy Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do uroków mieszkania w domach z drewna. Indywidualny Dom TypOwy jest drewniany i zamknięty dwuspadowym dachem. Tyle, że dach jest bez okapu, deski surowe, a dom okrągły.

s. 28

CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA BUDYNKU Według prawa budowlanego świadectwo energetyczne musi być sporządzone nie tylko dla budynków oddawanych do użytku, ale także dla budynków i lokali sprzedawanych oraz wynajmowanych.

s. 32 www.termo24.pl


SPIS TERŚCI

5

SYNDROM CHOREGO BUDYNKU W XXI w. coraz częściej spotykamy w budynkach klimat wewnętrzny kształtowany poprzez różnego rodzaju urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne. W wyniku tego coraz częściej narzekaMY na „niewłaściwy klimat” oraz złe samopoczucie.

s. 38 REMONT I PRZEBUDOWA ZABYTKÓW Z uwagi na posiadaną wartość kulturową oraz interes społeczny w zachowaniu zabytków wszystkie planowane prace o charakterze budowlanym powinny zostać uzgodnione z właściwym konserwatorem zabytków.

s. 40 GLOB PEŁEN ENERGII NAD KIELCAMI W dniach 6–8 marzec 2012, w Kielcach, odbyły się targi „ENEX 2012” i towarzyszący im FORUM POMP CIEPŁA oraz FORUM SOLAR+. Przez trzy dni spotkań odwiedziło nas blisko 300 gości. Zapraszamy do zapoznania się z relację z tych wydarzeń.

s. 44 INFORMATOR W informatorze znajdziecie Państo zestawienie najważniejszych imprez w Polsce i na świecie, podczas których poruszane są zagadnienia termomodernizacji budynków, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.

s. 50 TERMOMODERNIZACJA 4/2012


6

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Suszarki łazienkowe ze stali

Firma Atlantic Polska posiada w swojej ofercie kilka modeli grzejników i suszarek łazienkowych wykonanych ze stali. Dwie z nich, tj. suszarki łazienkowe 2012 i Doris posiadają element grzewczy ze stali nierdzewnej INOX, natomiast obudowę ze stali wysokogatunkowej ST 321. Obydwa modele stanowią alternatywę dla drogich i przesadzonych wzorniczo produktów, które bardziej spełniają funkcje rzeźb niż grzejników. Dziś stal nierdzewna o nazwie INOX kojarzy się gospodyniom domowym z lodówkami, początki jej istnienia datuje się na XIX wiek. Wtedy we Francji odkryto, że mieszanka żelaza i chromu chroni stal przed działaniem kwaśnych substancji. Nazwy stal nierdzewna jako pierwszy użył angielski inżynier Harry Brearley w 1913 roku, nazwał tak swój wynalazek, którym było nic innego niż mieszanka żelaza, węgla i chromu. Brearley poddał wymyśloną przez siebie stal działaniom octu oraz soku z cytryny i odkrył, że materiał ten nie rdzewieje. Anglikowi udało się przekonać do nowego wynalazku jednego z producentów noży i tak zaczęła się historia użycia INOXu, tj. od noży po lodówki i grzejniki.

www.termo24.pl

Do produkcji suszarek łazienkowych 2012, jak i Doris użyto dwóch rodzajów stali. Pierwsza z nich, stal nierdzewna INOX posłużyła do stworzenia grzałki nurkowej, natomiast ze stali wysokogatunkowej ST 321 stworzona jest obudowa (pokryta lakierem typu epoxy-polyester w kolorze białym). Obydwa modele posiadają FLUIDE, czyli oleisty płyn grzewczy wewnątrz urządzenia, który odpowiada za szybkie i równomierne rozprowadzenie ciepła, a Doris dodatkowo Ventilo System, czyli wbudowany niezależny wentylator o mocy 1000 W. Dzięki niemu możemy szybko ogrzać łazienkę wówczas, gdy zamierzamy z niej skorzystać, a temperatura powietrza na zewnątrz spada lub po prostu dlatego, że jesteśmy wrażliwi na zimno. Po wykonaniu zadania termostat samoczynnie wyłączy pracę wentylatora powracając do normalnego cyklu pracy urządzenia. Obydwa modele suszarek łazienkowych pasują do wnętrz nowoczesnych, jak i do łazienek osób, dla których liczy się klasyczna elegancja. Kolor stali INOX dobrze komponuje się z pastelowymi kolorami, które potrafią oddać jego głębię. Przy zakupie baterii łazienkowych należy zwrócić uwagę na ich kształt, aby były geometryczne, mogą być płaskie i kwadratowe. Kabina prysznicowa jak i umywalka powinny być wykonane z kolorowego szkła, również w tonacji pastelowej. Do takiej łazienki najlepiej wybrać chromowane zawieszki do ręczników, a wszystkie przybory takie jak kubek do zębów czy dozownik do mydła winny być szklane. W przypadku łazienki klasycznej postawmy na taniec czerni z bielą, gdzie kolorów tych nie musimy traktować zupełnie dosłownie, może to być krem z brązem czy też inne kontrastowe, dobrze dobrane kolory, gdzie srebrne elementy wykończenia oraz odpowiednio dobrane oświetlenie dopełnią całości. Źródło: Atlantic Polska


PRZEGLĄD RYNKU

7

Fasady wentylowane Wraz z rozwojem technologii budowlanych fasady wentylowane stały się bardzo popularnym rozwiązaniem, które można stosować do różnych konstrukcji budynków zarówno nowych, jak i modernizowanych. Ich skuteczność zależy głównie od materiałów użytych do ich montażu, dlatego inżynierowie ISOVER stworzyli nowy produkt otrzymywany z włókien szklanych. ISOVER Super-Vent Plus to łatwa w obróbce i prosta w montażu płyta z wełny mineralnej. Wyróżnia się lekkością i sprężystością, wykazując jednocześnie odpowiednią sztywność w przegrodach pionowych. Materiał termoizolacyjny otrzymywany jest z włókien szklanych pokrytych jednostronnie wzmocnionym welonem w kolorze czarnym. Warstwa mocnego welonu szklanego podnosi właściwości hydrofobowe materiału oraz zapobiega wywiewaniu powietrza ze struktury wełny przez powietrze poruszające się w przestrzeni wentylacyjnej. Produkt mieści się

Dyskretna wentylacja

w klasie reakcji na ogień A2 s1 d0, co oznacza, że jest niepalny. Materiał charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie λD=0,031 W/mK, dzięki czemu zapewnia większą efektywność izolacji. Niska lambda gwarantuje dodatkowo możliwość stosowania cieńszej izolacji, co wpływa na obniżenie wymagań stawianych konstrukcji wsporczej. Pozwala to na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U dla przegrody składającej się z 18 cm płyty ISOVER Super-Vent Plus na poziomie 0,17 W/m2K. Cena detaliczna netto: Grubość 0,1 0,12 0,15 0,18

zł/m2 71,61 85,53 106,41 127,09

zł/m3 716 713 709 706

Źródło: ISOVER Właściwa wentylacja odgrywa istotną rolę w kształtowaniu warunków sanitarno-higienicznych w naszym domu. Czyste powietrze o odpowiedniej wilgotności zapobiega wielu chorobom o podłożu alergicznym oraz stwarza przyjazny klimat w wentylowanych pomieszczeniach. Uzyskana w wentylatorach DOSPEL PLAY dzięki ergonomicznym kształtom śmigła redukcja tonów sprawia, że są nie tylko energooszczędnym rozwiązaniem, ale i niedostrzegalnym. Dzięki parametrom wentylatorów zachowany zostaje optymalny proces filtrowania, pozwalający na utrzymanie prawidłowego stopnia wilgotności oraz klarowności powietrza niezmiennie na tym samym poziomie. Funkcjonalność i ergonomia użytkowania wentylacji DOSPEL PLAY jest odpowiedzią na potrzeby budownictwa energooszczędnego. Źródło: DOSPEL

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


8

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Dofinansowanie inwestycji z pompami ciepła

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) z zadowoleniem wita nową inicjatywę dofinansowania inwestycji z pompami ciepła ogłoszoną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Warszawie. WFOŚiGW w Warszawie ogłosił nabór wniosków w trybie konkursowym na zadania pn. „Zakup i montaż pomp ciepła o mocy do 160 kW”. Dotacje dotyczą tylko województwa mazowieckiego. Celem konkursu jest propagowanie odnawialnych źródeł energii oraz upowszechnienie nowoczesnych technologii służących ograniczeniu niskiej emisji. Program kierowany jest do osób fizycznych i prawnych posiadających prawo do dysponowania nieruchomością lub pozwolenie na budowę budynku, którego źródłem ciepła jest pompa ciepła. Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji do 40% kosztów kwalifikowanych. Koszty kwalifikowane zawierają: koszt zakupu i montażu pompy ciepła wraz z osprzętem, projekt prac geologicznych, inne materiały i urządzenia niezbędne do prawidłowej pracy pompy ciepła, koszt przygotowania dokumentacji technicznej (projektowe) oraz podatek od towarów i usług (VAT). Zakończyła się już pierwsza transza naboru wniosków: 01.02-29.02.2012 r. Pozostał jeszcze terminy dla drugiego naboru 15.03-16.04.2012 r. PORTPC uważa, że celowe jest wprowadzenie takich pro-

www.termo24.pl

gramów w całej Polsce, a w pierwszej kolejności w obszarach gdzie występuje największa emisja pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10, czyli na terenie Małopolski i Górnego Śląska. Dyrektywa 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. „w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy”, zobowiązała nas, aby już w 2010 roku obniżyć średnioroczną emisję pyłów zawieszonych PM 2,5 do poziomu poniżej 25 µg/m3. W wielu rejonach naszego kraju emisja pyłów zawieszonych PM przekracza tę wartość kilkukrotnie. Ponieważ emisja pyłów zawieszonych występuje głównie w miesiącach zimowych, szczególną rolę w jej obniżeniu (zarówno PM 2,5, jak i PM10) mogą odegrać pompy ciepła. Pompy ciepła, jako jedyna z technologii grzewczych korzystających z OZE nie korzystały dotychczas z żadnego centralnego systemu finansowego wsparcia. Mimo to według danych PORTPC, w 2011 roku nastąpił znaczny przyrost rynku pomp ciepła, wynoszący ponad 30% w stosunku do 2010 roku, a łączna sprzedaż osiągnęła ponad 10 tys. sztuk pomp ciepła. Do głównych zalet zastosowania pomp ciepła należy znaczna obniżenie kosztów ogrzewania, komfort, bezawaryjność i nowoczesność rozwiązania. Paweł Lachman Prezes Zarządu PORTPC


EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA


10

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Technologia prefabrykowana

Na energooszczędność nigdy nie jest za późno. Jeśli po zakupie projektu lub w trakcie budowy domu w technologii tradycyjnej zapragniemy zostać posiadaczami domu energooszczędnego – nie musimy martwić się, że jest już na to za późno. Jak i kiedy można przeprojektować tradycyjny dom na dom prefabrykowany? „Przeprojektować tradycyjny dom na dom prefabrykowany możemy nawet po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Dom prefabrykowany ma, bowiem takie same parametry, jak dom tradycyjny. Dostosowanie dowolnego projektu domu do wymogów technologii prefabrykowanej jest, więc jak najbardziej możliwe – wymagane jest jedynie aneksowanie dotychczasowego pozwolenia. Specjaliści pracujący w naszej firmie mogą dokonać adaptacji, dodatkowo nawet modyfikując projekt, zgodnie nowymi wytycznymi przyszłych mieszkańców” – mówi Dominik Kosmała. Jak wyglądają poszczególne kroki przeprojektowania domu tradycyjnego na dom prefabrykowany? W zależności od etapu rozpoczętej budowy wygląda to nieco inaczej. „Zdarza się, że rodzina ma jedynie projekt domu tradycyjnego – wtedy dostosowujemy go do wymagań, które niesie za sobą technologia Wolf System oraz prosimy o pozwolenie na taką zmianę. Jest to najczęstsza sytuacja, z którą się spotykamy. Na przeprojektowanie domu tradycyjnego można także

www.termo24.pl

zdecydować się wtedy, gdy powstał już fundament, bądź parter murowany. Musimy jednak pamiętać o tym, że każdy fundament jest obliczony na inne obciążenia. W chwili, w której jest on wylany, proces przeprojektowania nie tyczy się już tylko projektu, lecz także miejsca budowy. Zanim na fundamencie postawione zostaną energooszczędne ściany Wolf System, wykonujemy obliczenia statyczne tak, by dostosować rozkład obciążeń domu tradycyjnego do technologii domu prefabrykowanego. Znajomość parametrów, wskazujących na obciążenie, które narzuca fundament budowli, mają zminimalizować tę różnicę i pozwolić na przeprojektowanie domu. Warto dodać, że jedynie w około 30% przypadków wygląd fundamentu ulega zmianie. Gdy nasz dom posiada parter murowany proces przeprojektowania w większym stopniu uwzględnia pierwotne plany architektoniczne. W takiej sytuacji będziemy, bowiem mieli do czynienia z tak zwaną hybrydą – pozostawimy parter murowany, a wyższe kondygnacje powstaną ze ścian prefabrykowanych. Dom taki – powstały z połączenia dwóch technik – zachowuje właściwości energooszczędne na tych kondygnacjach, które wzniesione zostały ze ścian prefabrykowanych Wolf System”– dodaje Dominik Kosmała. „W przypadku domów o zaokrąglonych ścianach i stropach oraz budowli, które w założeniu mają mieć bardzo duże przeszklenia uwzględniamy dodatkowe wzmocnienia – z drewna klejonego lub stali. Niezależnie od tego, czy ktoś ma dopiero plan budowy domu tradycyjnego, czy już tę budowę rozpoczął, zawsze może spełnić swoje marzenie o domu modułowym. Warto zaznaczyć, że domy prefabrykowane nie tylko powstają w przeciągu 4–6 tygodniu, ale również odznaczają się bardzo dobrą izolacyjnością termicznymi. Koszty eksploatacji domów prefabrykowanych są o 40-60% niższe niż w przypadku budynków murowanych. W skali roku oznacza to naprawdę duże oszczędności”– dodaje Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System. Źródło: Wolf System


Dlaczego Vaillant geoTHERM VWL S? Bo w ogrodzie chcesz słuchać natury, nie urządzeń grzewczych.

Maksimum wydajności, minimum hałasu – oto pompa ciepła powietrze-woda geoTHERM VWL S. To urządzenie jest przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla Twoich uszu. Jednostka zewnętrzna systemu transportuje ciepło do Twojego domu prosto z otoczenia, a ponieważ pracuje z głośnością maksymalnie 55 dB, w żaden sposób nie zakłóca harmonii panującej w ogrodzie. Wręcz przeciwnie, dzięki swojemu nowoczesnemu designowi, pompa idealnie komponuje się z otoczeniem. Przy współpracy z jednostką zewnętrzną geoTHERM VWL S Twój ogród nieprzerwanie zaopatruje dom w ciepło, pozostając jednocześnie oazą spokoju. Brzmi wspaniale, czyż nie? Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii Made in Germany, zadzwoń na infolinię: 801 804 444 lub wejdź na www.vaillant.pl Ogrzewanie

Ponieważ

Chłodzenie

Energia odnawialna

wybiega w przyszłość.


12

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Oszczędność kosztów dzięki odpowiedniemu projektowi domu

Dom ART140 Modern Cena: 302.400 zł brutto

Któż z nas nie marzył o inteligentnym domu, będącym nie tylko odpowiedzią na estetyczne oczekiwania, ale i opłacalną inwestycją, która zapewnia nieograniczone korzystanie z odnawialnych źródeł energii?

a co za tym idzie bezpieczeństwie mieszkańców. Odchodząc od tradycyjnych metod w budownictwie pasywnym, firma ArtHauss zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem domów, w których szkielety ścian, stropów oraz dachów wykonane są ze stali ocynkowanej. Do stworzenia stabilnej konstrukcji wykorzystano lekkie i wytrzymałe stalowe kształtowniki, które z powodzeniem zastępują belki i tradycyjne deski. Niekwestionowaną zaletą tak wykonanego szkieletu stalowego jest łatwość i szybkość montażu, co skraca czas budowy domu do 7 dni.

Konstrukcja domu to niezwykle istotny element całego projektu. To, z jakich materiałów zostanie wykonana decyduje o wytrzymałości budowli,

Ideą budownictwa energooszczędnego jest budowa domu, który pozwala mieszkańcom na ciągłe minimalizowanie stałych kosztów utrzymania.

Od stuleci człowiek zabiega o to, by cywilizacja nie niszcząc przyrody, wykorzystywała jej potencjał. Dom ART140 Modern dzięki zastosowaniu energooszczędnych urządzeń i oryginalnej stylistyce wpisuje się w idee nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego.

www.termo24.pl


Ponadto, dzięki wykorzystaniu rozwiązań energooszczędnych, takich jak wentylacja z rekuperacją, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy turbiny wiatrowe możliwe jest pasywne pozyskiwanie energii z otoczenia i gromadzenie jej wewnątrz konstrukcji domu. Każda z tych instalacji zapewnia optymalne użytkowanie energii ze źródeł odnawialmych. Jedną z opcji w domu ArtHauss140 Modern jest wykorzystanie gruntownego wymiennika ciepła, który sprawia, że oddychamy czystym powietrzem chronionym przed zanieczyszczeniami biologicznymi, szczególnie przed florą bakteryjną. Równie praktycznym rozwiązaniem jest pompa ciepła, która niezależnie od pory dnia i roku wydobywa z powietrza tyle energii, ile potrzeba do ogrzania domu. Kolejną funkcjonalnością jest podgrzewanie wody za pomocą turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu. Stalowa konstrukcja domu na długie lata niweluje konieczność sezonowego zabezpieczenia przed wilgocią, rozsychaniem i kornikami. W trosce o trwałość użytych surowców wszystkie projekty i technologie sprawdzane są pod kątem dopuszczalnych ugięć w najbardziej ekstremalnych warunkach. Testy znajdują potwierdzenie w ponad 100-letniej gwarancji, którą producent daje na stalową konstrukcję stosowaną we wszystkich projektach firmy. Źródło: ARTHAUSS Polska

REKLAMA

W trakcie realizacji projektu Arthauss140 Modern wdrażane są rozwiązania i technologie, które poprawią izolację termiczną domu, w znacznym stopniu zmniejszając całkowite zużycie energii. Dzięki zastosowaniu w projekcie stolarki okiennej i drzwiowej opartej na systemie profili PCW, dom zyskuje dobre parametry izolacyjne, a ściany zewnętrzne konstrukcji posiadają obniżoną przenikalność cieplną (U=0,16 W/m2K). Pięciokomorowy system profili wraz z uszczelkami skutecznie zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a tym samym wpływa na wyraźną redukcję kosztów energii.


14

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Termomodernizacja za 10% wartości inwestycji Chociaż na termomodernizację budynków w Polsce NFOŚiGW wydał już ponad miliard złotych, to kolejne 176 milionów od maja br. czeka na zainteresowane samorządy, ZOZ-y i organizacje pozarządowe. To następna szansa na uzyskanie dofinansowania energooszczędnych inwestycji w budynkach użyteczności publicznej. Fundusz zaoferuje w tym naborze sprawdzony mechanizm finansowania w formie 30% dotacji oraz pożyczki umożliwiającej pokrycie dalszych 60% kosztów kwalifikowanych. Łącząc obie oferty, inwestorzy mogą przeprowadzić gruntowną termomodernizację angażując na początek jedynie 10% środków własnych, zaś na spłatę pożyczki przeznaczać pieniądze zaoszczędzone na zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. Do maja jest czas na opracowanie projektów i przeprowadzenie audytów energetycznych. Na publiczne wsparcie finansowe mogą liczyć samorządy i ich związki, uczelnie, instytuty badawcze, zakłady opieki zdrowotnej, organizacje pozarządowe, ochotnicze straże pożarne i inne. Najważniejszymi warunkami progowymi będzie minimalny koszt inwestycji przekraczający 2 mln zł (lub 5 mln zł dla projektów grupowych) zaś zakres prac przewidzianych w projektach musi wynikać z przeprowadzonych audytów energetycznych. Tuż przed publikacją naszego czasopisma, w Funduszu podpisano kolejną umowę na termomodernizację 31 obiektów użyteczności publicznej, tym razem ze Stowarzyszeniem Gmin Górnej Narwi. W jego w skład weszło 10 gmin i jeden zakład opieki zdrowotnej. To przykład kontynuacji zakończonego wcześniej naboru wniosków w ramach programu POIiŚ – 9.3. W projekcie do 2014 roku planuje się zmniejszenie zużytej energii w budynkach o ponad 8 MWh rocznie. Grzegorz Jakuć, wójt gminy Turośń Kościelna stojący na czele stowarzyszenia podkreślił, że po realizacji projektu liczy na podwójny efekt – zmniejszenie kosztów użytkowania obiektów oraz podniesienie estetyki budynków. „W Koninie wykorzystując dofinansowanie norweskie, wyremontowaliśmy siedem publicznych budynków w centrum miasta. Po kilku latach właści-

www.termo24.pl

ciele sąsiadujących budynków poszli naszym śladem i obecnie miasto wypiękniało”. Oferowana nowoczesna termomodernizacja nie obejmuje jedynie standardowej wymiany okien i ocieplenia ścian. Poczynając od wymiany przestarzałego pieca i oprzyrządowania w kotłowni, wymienić można również instalacje centralnego ogrzewania czy stare oświetlenie na energooszczędne. Można także zainstalować kolektory słoneczne, pompę ciepła a nawet klimatyzację – to wszystko składa się na poprawę bilansu energetycznego budynków. NFOŚiGW w maju ogłosi czwarty w ostatnich latach nabór wniosków o dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych w ramach programu „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”. Tym razem pieniądze na realizację tych projektów pochodzić będą z Rachunku Klimatycznego Systemu Zielonych Inwestycji (GIS). Środki na nim zgromadzone pochodzą ze sprzedaży przez Polskę, na międzynarodowym rynku, nadwyżek praw do emisji gazów cieplarnianych w ramach Protokołu z Kioto. NFOŚiGW, pełniąc rolę Krajowego Operatora Systemu Zielonych Inwestycji (KOSZI) zarządza tymi zasobami od 2009 roku. Dofinansowywanie kompleksowej termomodernizacji i projektów poprawiających zarządzanie energią w budynkach NFOŚiGW traktuje priorytetowo od wielu lat. Popyt na tego typu wsparcie finansowe zawsze znacząco przewyższa dostępne środki – niekiedy nawet 10-krotnie. „Inwestycje w poprawę efektywności energetycznej, również w budynkach użyteczności publicznej, dofinansowujemy od dawna i z różnych źródeł. Nasze wsparcie ma charakter długofalowy, są to działania powtarzalne i dokładamy wszelkich starań, żeby te wnioski, które są dobrze przygotowane, prędzej czy później zostały uhonorowane dofinansowaniem i posłużyły środowisku i naszemu społeczeństwu.” – mówi Jan Rączka, Prezes Zarządu NFOŚiGW. Źródło: NFOŚiGW


2012 www.instalacje.mtp.pl

www.tcs.mtp.pl

Wejdź na www.mtp24.pl i kup bilet on-line! Nie przegap:

odwiedź Strefę Mistrzów – wybierz najlepszy produkt! W tym samym terminie:

www.wodociagi.mtp.pl

www.kominki.mtp.pl

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, 60–734 Poznań, tel. 61 869 20 00, fax 61 869 29 99, www.mtp.pl


SPIS TREŚCI

Energooszczędny profil przemysłu Rosnące koszty energii i kurczące się zasoby naturalne powodują, że coraz więcej firm poszukuje sposobów optymalizacji wykorzystania energii do oświetlenia i ogrzewania wielkopowierzchniowych hal przemysłowych. Kompletne rozwiązania okien aluminiowych Schueco pozwolą znacząco obniżyć koszty eksploatacji tego typu obiektów i kreować ekologiczny wizerunek działalności. Hale produkcyjne i magazynowe to obiekty, w których należy zachować specyficzny mikroklimat, podyktowany technologią produkcji czy przepisami BHP. Ich wielkopowierzchniowy charakter, bezpośredni kontakt z powietrzem zewnętrznym i sposoby ogrzewania często nie sprzyjają zachowaniu energooszczędności. Według warunków technicznych minimalna temperatura, jaką należy zapewnić w halach przeznaczonych na stały pobyt ludzi wykonujących pracę fizyczną (np. hale produkcyjne), wynosi 16oC, jednak w niektórych gałęziach przemysłu wymogi technologiczne dyktują znacznie wyższą temperaturę, otrzymywaną przy wykorzystaniu promienników gazowych czy nagrzewnic elektrycznych. Ogromne koszty utrzymania, jakie generują hale przemysłowe można znacząco zredukować poprzez umiejętne wykorzystanie nowej generacji, energooszczędnych profili aluminiowych, pozwalających zapobiec utracie energii cieplnej i lepiej doświetlić wnętrze obiektu.

Hala fabryczna z oknami Schüco AWS 65 (Fot. Schueco)

www.termo24.pl

Stolarka okienna w budynkach produkcyjnych często zajmuje dosyć dużą powierzchnię, co jest podyktowane m.in. koniecznością dobrego doświetlenia stanowisk roboczych, potrzebami wentylacyjnymi i przeciwpożarowymi. Aluminiowe systemy Schüco AWS pozwalają pogodzić funkcje doświetlenia i wymiany powietrza z wymogami energooszczędności, bez nadmiernego obciążania budżetu inwestora. Szczelna i stabilna konstrukcja ogranicza przenikanie chłodnego powietrza do wnętrza hali oraz umożliwia jego lepsze doświetlenie światłem naturalnym. Najmniejsza dostępna szerokość profili w widoku


PRZEGLĄD RYNKU zewnętrznym: ościeżnic od 51 mm oraz skrzydeł od 33 mm pozwala zmaksymalizować powierzchnię szyby. Kilkukrotnie większą efektywność doświetlenia hal dają świetliki i pasma świetlne zamontowane w połaci dachu. System Schüco AWS 57 RO, zaprojektowany z myślą o wielkopowierzchniowych przeszkleniach dachowych pozwalają na wykonywanie nawet bardzo dużych okien dachowych o powierzchni skrzydła do 2,7 m2 i przeszkolonych szybami o grubości od 26 do 48 mm. System o wysokiej szczelności na wodę opadową może być stosowany również jako element naturalnej wentylacji oraz oddymiania. Wszystkie

17

okna serii AWS pionowe i dachowe mogą być wyposażone dodatkowo w ukryte okucia mechatroniczne Schüco TipTronic, pozwalające na zdalne sterowanie oknami trudnodostępnymi oraz znajdującymi się na dużych wysokościach. System może być również programowany w trybie dziennym i nocnym lub łączony z czujnikami temperatury czy CO2. Okna z tego typu okuciami mogą realizować funkcje chłodzenia nocnego lub wentylacji grawitacyjnej, zapewniając odpowiedni mikroklimat w budynku. Źródło: Schueco

Oddech dla domu... W dobie perfekcyjnie szczelnych okien problemem wielu domów i mieszkań jest brak dostatecznej ilości świeżego powietrza. Szczelne okna plus wentylacja wyłącznie grawitacyjna to częste przyczyny zaduchu i wilgoci. Lekarstwem na to jest wietrzenie pomieszczeń. Ale jak to zrobić, by świeże powietrze płynęło do środka, a ciepło zostawało w domu? Szczelne okna sprawiają, że wentylacja grawitacyjna, nie przynosi już takich efektów jak dawniej. Przy naturalnym sposobie wentylacji powietrze przedostaje się do środka przez szczeliny w oknach i drzwiach, natomiast ogrzanie uchodzi na zewnątrz przez kanały wentylacyjne. Kiedyś, gdy okna i drzwi z reguły były nieszczelne, a powietrze stale dopływało do środka przez szpary, system działał bez zarzutu. Jednak nowoczesne okna bardzo mocno ograniczają naturalny przepływ powietrza. Wietrzenie kojarzy się z dodatkowymi czynnościami. Okno trzeba otworzyć, zablokować, by przeciąg go nie otworzył lub nie zatrzasnął, a co najważniejsze – trzeba pamiętać o tym, by zamknąć je przed wyjściem z domu. Dlatego często wietrzymy niechętnie, a na przeszkodzie stają jeszcze względy oszczędnościowe. Rozwiązaniem niedogodności związanych z naturalną wentylacją jest delikatne rozszczelnienie okna przy pomocy dodatkowych elementów okucia. To zarazem jedyny sposób na wietrzenie, gdy pada deszcz. Ponad-

to, ogrzewanie jest bardzo drogie, staramy się zatem na różne sposoby unikać niepotrzebnych strat ciepła. Czuwanie nad efektywnym wietrzeniem wymaga więc naszej ciągłej. E-Tec Drive firmy Roto, to niewidoczny dla użytkowników napęd zintegrowany z okuciem, umożliwiający zaprogramowanie pory automatycznego uchylania okna oraz jego zamknięcia z bezpiecznym ryglowaniem na całym obwodzie. Elektryczny napęd pozwala na korzystanie z pilota i programowanie czasu otwarcia okna. Z kolei magnetyczny czujnik MTS minimalizuje starty energii o każdej porze roku. Czujnik zainstalowany w obwodzie okna, zintegrowany ze sterowanym elektronicznie termostatem, odcina dopływ ciepła do grzejnika po otwarciu skrzydła. Dzięki temu wietrzenie jest szybsze, a ciepło nie ucieka na zewnątrz. Źródło: Roto

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


18

PRZEGLĄD RYNKU

SPIS TREŚCI

Nowa strona Akademii Viessmann Z początkiem roku, w ręce osób zainteresowanych szkoleniami prowadzonymi przez pracowników działu szkoleń firmy Viessmann oddany został nowa strona internetowa www.viessmann-szkolenia.pl. Witryna internetowa jest naturalną konsekwencją coraz szerszej oferty szkoleniowej, ale także bardzo prostym i przejrzystym narzędziem do wzajemnej komunikacji, pracowników działu szkoleń i osób zainteresowanych udziałem w szkoleniach. Oferta szkoleniowa oferowana jest z 3 miesięcznym wyprzedzeniem i dedykowana zarówno dla osób, dla których produkty firmy Viessmann stanowią nowość, jak i do osób regularnie współpracujących z firmą Viessmann. Rejestracja na szkolenie odbywa się OnLine poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego. Witryna poza swoją podstawową funkcją, daje możliwość skorzystania z programów edukacyjnych, jak np. z elektronicznego suwaka doborowe-

go do instalacji z pompami ciepła – jest to pierwszy program OnLine, dostępny całkowicie bezpłatnie, a oferta będzie uzupełniana systematycznie w ciągu roku. Baza danych osób zarejestrowanych spięta jest wraz z bazą danych witryny Serwisu Fabrycznego www.viessmann-serwis.pl. Absolwent szkolenia otrzymuje indywidualny login i hasło dostępowe do wspomnianej strony internetowej, gdzie m.in. ma dostęp do wszystkich materiałów szkoleniowych prezentowanych podczas szkoleń. Źródło: Viessmann

NIBE SPLIT jest kompletnym, energooszczędnym systemem grzewczo-chłodniczym, zaprojektowanym na zasadzie „all inclusive”, który daje pełny komfort cieplny, w bezpieczny i ekonomiczny sposób. System jest kombinacją jednostki zewnętrznej z jednostką wewnętrzną. Ciepło jest odzyskiwane z powietrza zewnętrznego poprzez jednostkę zewnętrzną AMS 10. Następnie czynnik chłodniczy krążący w systemie zamkniętym, transportuje ciepło do jednostki wewnętrznej NIBE ACVM 270, ze zintegrowanym ogrzewaczem wody o pojemności 270 litrów lub jednostki wewnętrznej NIBE HBS (hydrobox), z której ciepło przekazywane jest do systemu grzewczego lub osobnego ogrzewacza wody. System posiada szeroki zakres temperatur pracy. Pompa osiąga aż 65oC na zasilaniu systemu grzewczego i pracuje nawet gdy temperatura na zewnątrz spada do -20oC. Urzą-

www.termo24.pl

Źródło: NIBE-BIAWAR

Kompletny system grzewczo-chłodniczy

dzenie dostępne jest w wersjach o mocy grzewczej 3-8kW (AMS 10-8), 3,5-12kW (AMS 10-12) i 4,0-16kW (AMS 10-16).


Targi pełne ognia 2012 Dołącz do grona liderów branży – pokaż się w Poznaniu! Gwarantujemy doskonałe warunki wystawiennicze – nowoczesne pawilony, unikatowy system wyciągu spalin!

Jedyna w Polsce okazja do zaprezentowania kominków na żywo! Sięgnij po unikatowy pakiet korzyści – nowa formuła konkursu! Więcej informacji:

www.kominki.mtp.pl, kominki@mtp.pl, tel. +48 61 869 20 37, 869 21 73, 869 20 94

W tym samym terminie:

www.instalacje.mtp.pl

www.tcs.mtp.pl


Jakie okna wybrać do domu? Prezentujemy Państwu drugą część zestawienia okien dostępnych na polskim rynku. W tym numerze okna PCV.

www.termo24.pl


TERMOMODERNIZACJA 4/2012


22

BUDYNEK Producenci

VEKA

ALUPLAST

DOBROPLAST

BRUGMANN

SPIS TREŚCI Systemy

Ilość komór

Alphaline 90, Klasa A

6

Perfectline, Klasa A Topline Efectline, Klasa A Ideal 2000

5 4 5 3 lub 4

od 0,5 do 0,7 1 1,1 1 1,1

Ideal 4000, Klasa B

5 lub 6

0,4 do 1,1

Ideal 5000 Ideal 6000 Passiv-House Ideal 6000 Ideal 7000, Klasa B Ideal 8000 Energeto Avantgarde 7000 Avantgarde 9000 Ovlo Brugmann AD, Klasa A Brugmann AD Arte, Klasa A Brugmann AD EcoLine, Klasa B Brugmann AD SunLine, Klasa B Brugmann MD, Klasa A Salamander 2D, Klasa A

5 6 6 6 6 6 5 5 6 5 5 5 ościeżnica 7, skrzydło 6 5 3 lub 4

b.d. 0,5 0,6 do 1,0 0,6 do 1,0 0,7 1,0 do 1,1 1,0 1,0 b.d. 0,5 do 1,1 0,5 do 1,1 0,5 do 1,1 0,5 do 1,1 b.d. 1,1

Salamander 3D, Klasa A Salamander Streamline SL, Klasa A Salamander Streamline SL Vision, Klasa A Bluevolition VEKA Alphaline 90, Klasa A

www.termo24.pl

ALUPLAST Ideal 8000

Ug (U szyby)

0,5 do 1,1 5

b.d.

7

b.d.

6

0,5 DOBROPLAST Ovlo


BUDYNEK

23

Uf (U ramy)

Przykładowi producenci i sprzedawcy

Ceny [zł] (dla okna RU+R - wym. ok. 1500x1500)

b.d.

Chwil, Oknoplast,

ok. 820 (netto)

b.d. 1,6 do 1,7

od 595 (netto) do 884 (netto) ok. 520 (netto) ok. 530 (netto) od 487 (netto) do 686 (netto)

1,3

Chwil, Oknoplast, Faktor, Budmar Masbud Chwil, Oknoplast Trio, Eko Plast, Masbud Trio, Chwil, Eko Plast, Masbud, Starlem, Martom, Ampol Trio, Starlem, Ampol b.d. Trio, Masbud, Ampol Chwil, Starlem Chwil, Starlem, Ampol Ampol Chwil, Plastpol, BUD-MAJ Chwil, BUD-MAJ b.d. Chwil, Plastpol, Oknosalon Chwil, Oknosalon DOM-MAX b.d. b.d. Masbud, DIPLOMEX Masbud, Oknosalon, DIPLOMEX, TELZAM, OKO-PLAST Masbud, DIPLOMEX, TELZAM, BROS

od 1,2 do 1,1

b.d.

b.d.

0,9

b.d.

b.d.

1,65 1,4 1,2 1,1 1,2 b.d 1,0 0,77 do 1,1 1,0 1,0 1,3 1,3 1,3 b.d. b.d. 1,3

BRUGMANN AD, Klasa A

DECEUNINCK Elite

od 495 (netto) do 812 (netto) od 841 (netto) do 974 (netto) b.d. od 646 (netto) 845 (netto) od 517 (netto) do 825 (netto) od 766 (netto) do 1380 (netto) b.d. od 483 (netto) do 737 (netto) od 504 (netto) do 544 (netto) b.d. od 500 (netto) do 676 od 500 (netto) do 1036 ok. 640 b.d. b.d. od 546 (netto) do 619 (netto) od 693 (netto) do 1184 640 (netto) do 845 (netto)

DRUTEX IGLO5 – GL system

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


24

BUDYNEK Producenci DECCO

DECEUNINCK

DRUTEX

FORIS

GEALAN

KBE KÖMMERLING

GEALAN S 3000 IQ

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI Systemy

Ilość komór

Ug (U szyby)

Decco 60 Decco 70 Eforte Prestige Elite Optima Arcade Zendow IGLO5 – GL system

4 6 6 6 5 5 5 3 lub 5 5

b.d. b.d. b.d. 0,6 lub 1,1 b.d. b.d. b.d. 1,1 1,1

100

3

b.d.

101 300 400 500 501 601 700 S 3000 IQ S 7000 IQ S 7000 IQ plus S 8000 IQ S 8000 IQ plus KBE 70 EuroFutur Classic EuroFutur Elegance EuroFutur MD Classic EuroFutur MD Exclusiv

3 4 5 5 5 6 7 3 lub 5 5 6 5 lub 6 6 5 5 lub 6 5 5 5

b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. 1,0 b.d. b.d. b.d. b.d.

KBE 70

REHAU Euro-Design 86


BUDYNEK Uf (U ramy)

Przykładowi producenci i sprzedawcy

1,7 1,5 0,95 1,1 do 1,2 1,3 1,4 1,3 1,21 b.d.

b.d. BROS, OKNOTU b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. ALUX Chwil, WBC Okna Kraków, OKO-PLAST Folplast, Warszawska Fabryka Okien, Lavart, POTPOL Warszawska Fabryka Okien, Lavart Folplast, Warszawska Fabryka Okien, POTPOL Lavart Warszawska Fabryka Okien, Lavart, POTPOL Oknosalon,Warszawska Fabryka Okien Oknosalon, Lavart Lavart Fasada, Plastixal Fasada b.d. Fasada, Plastixal, ARTSYSTEM b.d. BROS, Maroplast OKNA-TIM, WOJMAR OKNA-TIM, Oknal, DELTA b.d. b.d.

1,6 1,9 1,6 1,4 1,2 1,3 1,2 1 1,5 do 1,6 1,2 1 1,2 do 1,3 1,0 do 1,3 b.d. 1,3 do 1,4 1,4 1,2 1,1

REHAU Clima-Design

SPECTUS TK 77

25

Ceny [zł] (dla okna RU+R - wym. ok. 1500x1500) b.d. od 560 do 600 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. ok. 840 (netto) (5-komorowy) od 478 (netto) od 507 (netto) b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. ok. 856 b.d. ok. 518 (netto) b.d. b.d. od 543 (netto) do 747 (netto) b.d. ok. 600 b.d. b.d. b.d. b.d.

TROCAL InnoNova 2000 classic

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


26

BUDYNEK

SPIS TREŚCI

Producenci

Systemy

Ilość komór

Ug (U szyby)

LB profile

EKO 5K CONTOUR EKO 60/70 CONTOUR

5 5 5

b.d. b.d. b.d.

GENEO

6

0,5

Euro-Design 86

6

b.d.

Brilliant-Design

5 lub 6

b.d.

Euro-Design 70 Brillian-Design MD Euro-Design 60 Clima-Design Character-Design 70 Nordic-Design Corona CT 70 Corona SI 82 TK 71 TK 77 InnoNova_70.M5 elegance/classic InnoNova_70.A5 elegance/classic InnoNova 2000 classic

5 5 3 5 4 3 5 6 5 7 5 5 5

b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. od 0,6 b.d. b.d. 1,1 1,1 b.d.

REHAU

SCHUCO Spectus TROCAL

Źródła: Oknoplast, Chwil, Trio, Masbud, Budmar, Starlem, Oknosalon, BUD-MAJ, Drutem PROFIL, DOM-MAX, DIPLOMEX, TELZAM, BROS, WBC Okan Kraków, ALUX, Folplast, Plastixal, ARTSYSTEM

GLOB PEŁEN ENERGII Energetyzujemy branżę podczas Targów INSTALACJE

23–26 kwiecień 2012, HALA 3A www.termo24.pl


BUDYNEK Uf (U ramy)

Przykładowi producenci i sprzedawcy

1,6 do 1,7 1,5 do 1,6 1,3 do 1,6

b.d. b.d. b.d. Oknosalon, Costans, Bud-Al, Studiookno, Dakorena Zdybek, Costans, Studiookno Oknosalon, Lizurej, Zdybek, Constans, Studiookno, Dakorena Zdybek, Bud-Al, Studiookno b.d. Bud-Al. Dakorena Constans b.d. b.d. Dakorena Sożal Sożal Aldo, Humdrex Aldo, Humdrex b.d.

0,91 1,1 1,2 do 1,3 1,3 1,1 do 1,3 1,6 0,71 1,6 1,6 1,3 1,1 1,3 b.d 1,3 1,3 1,3

27

Ceny [zł] (dla okna RU+R - wym. ok. 1500x1500) b.d. b.d. b.d. ok. 1398 b.d. ok. 910 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. b.d. od 521 (netto) do 593 (netto) b.d. Kamil Machoń

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


Dom TypOwy www.termo24.pl


Fot. Viessmann

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


30

BUDYNEK

Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do uroków mieszkania w domach z drewna. Gdy ktoś decyduje sie na taki dom, chce, by był wyjątkowy, dlatego niemal wszystkie inwestycjeprojektowane są indywidualnie. Indywidualny Dom TypOwy jest drewniany i zamknięty dwuspadowym dachem. Tyle, że dach jest bez okapu, deski surowe, a dom okrągły zasilany energią słoneczną, ogrzewany pompą ciepła. Jego właściciele, mieszkający niedaleko Pszczyny Katarzyna i Tomasz Baronowie, zdecydowali się na taki projekt po pobycie w Skandynawii, zafascynowani tamtejszą drewnianą architekturą. Czym jest dom TypOwy? Indywidualny Dom TypOwy to energooszczędny dom jednorodzinny, o konstrukcji drewnianej.

SPIS TREŚCI Z jakich materiałów może być zbudowany taki dom? Nasz dom zbudowany jest w technologii konstrukcji drewnianej, częściowo prefabrykowanej, łączonej z wewnętrznym murowanym trzonem. Dom można także cały wymurować, przy czym nie ma do tej pory odpowiedniego projektu budowlanego, no i oczywiście wymurowanie zmniejszy energooszczędność budynku. Czy zaokrąglone linie budynku, budowa na planie koła stwarza problemy w zagospodarowaniu przestrzeni, w aranżacji wnętrza? Nie sprawia, ponieważ przede wszystkim w budynku jest sporo prostych ścian pomiędzy pomieszczeniami, a poza tym zaokrąglenie

Skąd się wzięła idea jego powstania? Jest to autorski projekt architekta Roberta Koniecznego, którego poprosiliśmy o zaprojektowanie domu, który mógłby stanąć na dwóch różnych działkach.

Co jest w nim typowego i nietypowego? Typowość , zdaniem Roberta Koniecznego, oznacza w tym przypadku, że okrągła forma budynku pozwala na zbudowanie go na prawie każdej działce. Dlatego też może on stać się domem typowym. Z drugiej strony przestrzeń wewnętrzna, pozbawiona całkowicie ścian nośnych, pozwala na dowolne jej kształtowanie zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Typowe są wszystkie materiały wykończeniowe, np. drzwi wewnętrzne, stolarka okienno-drzwiowa, meble kuchenne, ceramika.

www.termo24.pl

Fot. Viessmann

Dlaczego zdecydował się pan na taki budynek? Chęć wyróżnienia się? Naszym zamiarem było zbudowanie nowoczesnego domu o konstrukcji drewnianej i podążyliśmy za wizją architekta.


BUDYNEK

31

zewnętrznych ścian jest w odcinkach poszczególnych pomieszczeń niewielkie.

grzewczego, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na nowoczesne rozwiązanie.

Czy taki dom jest praktyczny? Dom tego rodzaju jest maszyną do mieszkania, czyli tym, o co chodzi w architekturze. Jest praktyczny, choć zdarzali się wykonawcy, którzy windowali cenę usługi, zakładając a priori, że mają do czynienia z bogaczami, którym poprzewracało się w głowie.

Jest pan zwolennikiem ekologicznego stylu życia, czy pana dom to odzwierciedla, czy może pan powiedzieć, że jest on w pełni ekologiczny? Jestem zwolennikiem traktowania siebie jako małej cząstki Ziemi, która jednak jako taka ma wpływ na całość. Dom nie jest w pełni ekologiczny, ale myślę, że na dzisiejszym etapie wiedzy jest on dostatecznie przystosowany w tym względzie - mamy na przykład przydomową oczyszczalnię ścieków i system zagospodarowania wody deszczowej.

Do ogrzania takiego domu potrzebny jest jakiś specjalny system grzewczy? Czym pan ogrzewa? Stosujemy pompę ciepła Viessmann Vitocal 300A, na parterze i pierwszym piętrze jest ogrzewanie podłogowe, a na poddaszu grzejniki niskotemperaturowe. Nie trzeba specjalnego systemu

Dorota Winiarska

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


32

BUDYNEK/INSTALACJE

SPIS TREŚCI

Wpływ źródła ciepła na charakterystykę energetyczną budynku

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, czyli tzw. certyfikatów energetycznych, istnieje już od ponad dwóch lar. Według prawa budowlanego świadectwo energetyczne musi być sporządzone nie tylko dla budynków oddawanych do użytku, ale także dla budynków i lokali sprzedawanych oraz wynajmowanych. Sprzedający musi przekazać kupującemu certyfikat energetyczny, natomiast wynajmujący udostępnia je najemcy. Problemem może być fakt właściwego odczytania danych zawartych w świadectwie energetycznym. Dlatego też zostanie tu wyjaśnione znaczenie najważniejszych

www.termo24.pl

wskaźników zawartych w certyfikacie. Dodatkowo zostanie przedstawiona analiza wpływu źródła ciepła na wielkość wskaźnika EP w świadectwie charakterystyki energetycznej. Certyfikat energetyczny na pierwszej stronie zawiera podstawowe dane dotyczące budynku. W środkowej części pierwszej strony świadectwa znajduje się tzw. suwak, czyli graficzne przedstawienie zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) w ocenianym budynku, w stosunku do wymagań zawartych w warunkach technicznych. Oprócz strzałki odpowiadającej


BUDYNEK/INSTALACJE wskaźnikowi EP ocenianego budynku, na suwaku są przedstawione jeszcze dwie graniczne wartości: wymagań stawianych budynkom nowym i wymagań stawianych budynkom przebudowywanym. Graniczny wskaźnik EP dla tej grupy budynków jest wyższy o 15%.

33

Rys. 1. Przykład świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku

Na pierwszej stronie świadectwa znajduje się również mniej widoczny, ale także bardzo ważny wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową (EK). Co przedstawia wskaźnik EP? Wskaźnik EP obrazuje roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną w odniesieniu do metra kwadratowego powierzchni ocenianego budynku. Energia pierwotna jest to suma energii zawarta w pierwotnych nośnikach energii, np. w węglu kamiennym, gazie ziemnym czy energii wiatru. Wartość wskaźnika EP jest otrzymywana poprzez pomnożenie wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię końcową EK i współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie danego nośnika energii lub energii do budynku. Zgodnie z tym wskaźnik EP będzie zależał od tego, jaką energię wykorzystamy. Wskaźnik ten zatem nie informuje o energooszczędności budynku, lecz jego wpływie na środowisko poprzez wskazanie, ile nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebuje. Wskaźnik EK określa roczne zapotrzebowanie na energię końcową w odniesieniu do metra kwadratowego budynku. Przedstawia ilościowe zapotrzebowanie na energię, czyli takie, które faktycznie będzie zużyte w danym budynku, biorąc pod uwagę sprawności systemu grzewczego, przygotowania ciepłej wody itd. • Wskaźnik EP obrazuje roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną w odniesieniu do metra kwadratowego powierzchni ocenianego budynku. Zależy on od źródeł ciepła występujących w budynku. Bardziej obrazuje oddziaływanie budynku na środowisko (emisję CO2) niż rzeczywiste zużycie energii. • Wskaźnik EK przedstawia ilościowe zapotrzebowanie na energię, czyli takie, które faktycznie

będzie zużyte w danym budynku, biorąc pod uwagę sprawności systemu grzewczego, przygotowania ciepłej wody itd. W tabeli 1 są zawarte współczynniki nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla różnych nośników energii. Można zwrócić uwagę, że w tej tabeli nie występują dane dotyczące wartości wskaźnika w dla instalacji wykorzystujących ciepło geotermalne, zarówno wysoko-, jak i niskotemperaturowe. W przypadku ciepła geotermalnego wysokotemperaturowego brak konkretnej wartości wskaźnika w, najprawdopodobniej związany jest faktem, iż każdy zakład geotermalny ma inną specyfikę. Na wielkość wskaźnika w wpływa bowiem ilość wykorzystanej nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie jednostki energii z danego nośnika. Wartość tego wskaźnika jest zależna m.in. od ilości zużytej energii przez przepompownie ciągu ciepłowniczego, wielkość nakładu energii elektrycznej do wypompowania wody geotermalnej oraz do ponownego jej zatłoczenia, a także udział

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


34

BUDYNEK/INSTALACJE

dodatkowych źródeł ciepła, które pracują tylko w szczytowym okresie zapotrzebowania na ciepło. Dla PEC Geotermia Podhalańska S.A. wskaźnik w ma wartość 0,39 (dane ciepłowni). Dla geotermii niskotemperaturowej opartej na pompach ciepła przyjęto inną metodę. Ze względu na to, że pompa ciepła, w większości przypadków, potrzebuje energii elektrycznej do transportu ciepła, ujęto ją jako urządzenie elektryczne – wskaźnik w równy 3 (w przypadku podłączenia urządzenia do polskiej sieci elektroenergetycznej). Jednak specyfikę tego urządzenia wzięto pod uwagę w danych przedstawiających sprawności urządzeń podczas wytwarzania ciepła. Dla pomp ciepła podano sezonowy współczynnik wydajności grzejnej SPF (tab. 2). Również elektrociepłownie i ciepłownie, które współspalają biomasę w celu redukcji wykorzystania nieodnawialnej energii pierwotnej mają obowiązek podania właściwego współczynnika w i wskaźnik w dla takich jednostek będzie niższy niż 0,8 dla elektrociepłowni i niższy niż 1,3 dla ciepłowni. Przykładowo wskaźnik w dla Elektrociepłowni „Kraków” S.A. wynosi 0,68 (dane EC Kraków). Analiza wielkości wskaźnika EP w zależności od źródła ciepła Przeprowadzono analizę wielkości wskaźnika EP w zależności od źródła ciepła. Symulację przeprowadzono dla budynku jednorodzinnego, wybudowanego w technologii tradycyjnej. Wszystkie przegrody budowlane spełniają warunki techniczne pod względem izolacyjności cieplnej (tab. 3). Budynek umiejscowiony jest w III strefie klimatycznej – obliczeniowa temperatura zewnętrza te= –20. Analizowany dom ma dwie kondygnacje użytkowe o łącznej powierzchni użytkowej 204 m2 i kubaturze 478 m3. Na potrzeby analizy przyjęto, że w budynku mieszkają 4 osoby. Całkowita projektowa strata ciepła wynosi nieco ponad 10 kW (tab. 4).

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI W przypadku instalacji ciepłej wody użytkowej przyjęto następujące założenia: • W budynku istnieje instalacja centralnego przygotowania ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją i zaizolowanymi przewodami. • Instalacja posiada 5 punktów poboru ciepłej wody. • Zasobnik ma dobre parametry izolacyjne. W budynku jest wentylacja grawitacyjna. Nawiew powietrza jest realizowany oknami, wywiew kratkami wentylacyjnymi umiejscowionymi w kuchni i łazienkach. Okna są szczelne i nie występuje zjawisko nadmiernej infiltracji powietrza. Przyjęto ilości wymian powietrza zgodnie z normą PN-B/B-03430, czyli: • dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię gazową – 70 m³/h, • dla łazienki – 50 m³/h, • dla pokoju mieszkalnego – 30 m³/h. Dla powyżej opisanego budynku wykonano obliczenia wskaźnika EP dla różnych źródeł ciepła zastosowanych w budynku. Analiza objęła kilkanaście różnych źródeł ciepła i miała na celu ukazanie różnic w zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną dla budynku w zależności od źródła ciepła. Z analizowanych przypadków największym wskaźnikiem EP, rzędu 285 kWh/m 2rok, charakteryzował się system grzewczy wykorzystujący bezpośrednio do ogrzewania energię elektryczną – w tym przypadku założono, że będą to elektryczne ogrzewacze akumulacyjne, a dla ciepłej wody podgrzewacze elektryczne. Zastosowanie kotła węglowego oraz przyłączenie do budynku do sieci ciepłowniczej opalanej węglem, pomimo różnych współczynników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej, daje podobny rezultat wskaźnika EP – około 150 kWh/m 2rok. Współczynnik wi dla węgla wynosi 1,1, zaś dla ciepła sieciowego z ciepłowni węglowej 1,3, jednak niższa sprawność kotła węglowego w porównaniu z węzłem cieplnym daje podobny wynik EP.


BUDYNEK/INSTALACJE

35

Tab. 1. Wartości współczynnika nakładu w zależności od źródła energii Nośnik energii końcowej Energia elektryczna

Paliwo/źródło energii

Ciepło z kogeneracji Lokalne systemy ciepłownicze

wi – współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej

Z sieci elektroenergetycznej Z ogniw fotowoltaicznych Olej opałowy, gaz ziemny, gaz płynny Węgiel kamienny i brunatny Biomasa Kolektor słoneczny Węgiel kamienny, gaz ziemny Biogaz, biomasa Ciepło z ciepłowni węglowej Ciepło z ciepłowni olejowej lub gazowej Ciepło z ciepłowni na biomasę

3,0 0,7 1,1 1,1 0,2 0,0 0,8 0,15 1,3 1,2 0,2

Tab. 2. Sprawność wytwarzania ciepła – współczynnik wydajności grzejnej dla różnych typów pomp ciepła

Lp.

Rodzaj źródła ciepła

çH,g

1

Pompy ciepła woda/woda w nowych/istniejących budynkach

3,8/3,5

2

Pompy ciepła glikol/woda w nowych/istniejących budynkach

3,5/3,3

3

Pompy ciepła powietrze/woda w nowych/istniejących budynkach

2,7/2,5

Tab. 3. Przyjęte na potrzeby obliczeń wartości współczynnika przenikania ciepła Lp.

Nazwa przegrody

U [W/m2*K]

1

Ściana zewnętrzna

0,29

2

Dach

0,23

3

Okna zewnętrzne

1,7

4

Drzwi zewnętrzne

2,5

Tab. 4. Podstawowe dane obiektu Lp.

Parametr budynku

Wartość

1

Powierzchnia użytkowa o regulowanej temperaturze

204 m2

2

Kubatura budynku (pomieszczeń ogrzewanych)

478 m3

3

Wskaźnik zwartości budynku A/Ve

0,52 1/m

4

Liczba kondygnacji ogrzewanych

2

5

Liczba mieszkańców

4

6

Całkowita projektowa strata ciepła

10081 W

7

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania

17976 kWh/rok

8

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA

87,8 kWh/m2rok

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


36

BUDYNEK/INSTALACJE

SPIS TREŚCI

Tab. 5. Zależność wskaźnika energii pierwotnej EP od źródła ciepła Sprawność

Zapotrzebowanie

Sprawność

na en. użytkową

całkowita

[kWh/m rok]

instalacji c.o.

Kocioł węglowy

96,6

0,78

0,55

128,9

Kocioł gazowy

96,6

0,82

0,58

123,1

96,6

0,95

0,59

108,9

Źródło ciepła

2

Kocioł gazowy kondensacyjny

całkowita instalacji c.w.u.

Zapotrzebowanie

Wsp. nieodna-

Zapotrzebowanie

na en. końcową

wialnej energii

na en. pierwotną

EK [kWh/m rok]

pierwotnej wi

EP [kWh/m2rok]

2

Kocioł gazowy kondensacyjny + kolektory słoneczne –

elektryczne Kocioł na biomasę

97

0,95

0,59

101,9

92,2

0,97

0,97

95

96,6

0,81

0,57

124,5

96,0

0,93

0,60

109,8

96,0

0,93

0,60

109,8

96,0

0,93

0,60

108,5

96,9

3,33

2,41

33,7

97,9

3,61

2,52

32,6

– węgiel Sieć ciepłownicza – węgiel Sieć ciepłownicza – Geotermia Podhalańska Pompa ciepła grunt–woda Pompa ciepła woda–woda

WH-gaz= 1,1 WH-en.pom.= 3,0 WH-gaz= 1,1 WH-en.pom.= 3,0

150,1

143,7

128,1

WH-sol= 0,0

116,2

WH-en.pom.= 3,0

Sieć ciepłownicza – Kogeneracja

WH-en.pom.= 3,0

WH-gaz= 1,1

60% c.w.u. Ogrzewanie

WH-węgiel= 1,1

WH-el= 3,0 WH-en.pom.= 3,0 WH-biomasa= 0,2 WH-en.pom.= 3,0 WH-kogeneracja węgiel= 0,8 WH-en.pom.= 3,0 WH-ciepłownia węgiel= 1,3 WH-en.pom.= 3,0 WH-geotermia= 0,39 WH-en.pom.= 3,0 WH-geotermia= 3,0 WH-en.pom.= 3,0 WH-geotermia= 3,0 WH-en.pom.= 3,0

285,1

37,2

96,1

149,1

52,1

101,1

97,8

Rys. 2. Wielkość wskaźnika EP w zależności od źródła ciepła Legenda: k. biomasa – budynek z kotłem opalanym biomasą z podajnikiem automatycznym s.c. geotermia – budynek przyłączony do sieci ciepłowniczej PEC Geotermia Podhalańska s.c. kogeneracja–wegiel – budynek przyłączony do sieci ciepłowniczej elektrociepłowni opalanej węglem p–c woda–woda – budynek ogrzewany pompą ciepła woda/woda p–c grunt–woda – budynek ogrzewany pompą ciepła grunt/woda k. kond. gaz + kolektory – źródłem ciepła jest kocioł gazowy kondensacyjny, 60% ciepłej wody użytkowej jest podgrzewane przez kolektory słoneczne k. kond. gaz – źródłem ciepła jest kocioł gazowy kondensacyjny k. gaz – źródłem ciepła jest kocioł gazowy k. węgiel – źródłem ciepła jest kocioł węglowy s.c. węgiel – budynek przyłączony do sieci ciepłowniczej – ciepłownia węglowa o. elektryczne – źródłem ciepła jest ogrzewanie elektryczne akumulacyjne, ciepła woda przygotowywana w podgrzewaczach elektrycznych

www.termo24.pl


BUDYNEK/INSTALACJE Również sprawność w wytwarzaniu ciepła szereguje wielkość wskaźnika EP dla kotła gazowego klasycznego i kondensacyjnego. W przypadku tego drugiego rozpatrzono również wariant zakładający, że 60% energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej pochodzi z kolektorów słonecznych. Przy założeniu, że w budynku mieszkają 4 osoby, wskaźnik EP zmniejszył się, w porównaniu tylko z kotłem kondensacyjnym, o 12 kWh/m 2rok. Wskaźnik EP dla pomp ciepła, pomimo wartości współczynnika w równej 3, nie jest wysoki. Biorąc pod uwagę współczynniki SPF oraz pozostałe sprawności składowe systemu grzewczego, współczynnik EP dla pompy ciepła grunt/woda wynosi 101,1 kWh/m2rok, zaś dla pompy woda/ woda 97,8 kWh/m2rok. Nieco niższy EP miałby budynek podłączony do lokalnej sieci grzewczej zasilanej z elektrociepłowni węglowej – wskaźnik w=0,8. Dom przyłączony do sieci PEC Geotermia Podhalańska będzie miał prawie o połowę niższe zużycie energii pierwotnej niż pompa ciepła grunt–woda. W przedstawionej analizie jeszcze niższym wskaźnikiem EP charakteryzuje się tylko budynek ogrzewany kotłem na biomasę (EP= 37,2 kWh/m2rok). Wartości współczynnika nakładu energii, jak i sprawności wytwarzania ciepła mają duży wpływ na wartość wskaźnika energii pierwotnej EP. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zapotrzebowanie na energię użytkową zmienia się w bardzo niewielkim zakresie. Nieco większymi wahaniami charakteryzuje się zapotrzebowanie na energię końcową EK i jest ono uzależnione od całkowitej sprawności instalacji. Jedynie wskaźnik EK dla pomp ciepła znacząco odbiega od pozostałych – wpływ na to ma wysoka sprawność instalacji c.o. i c.w.u. spowodowana wysokim sezonowym współczynnikiem efektywności pompy ciepła. Warunki techniczne uznają za spełnione wymagania oszczędności energii, jeśli przegrody zewnętrzne i technika instalacyjna w budynku

37

spełnia wymagania zawarte w tym rozporządzeniu lub jeśli wskaźnik EP dla budynku jest mniejszy od EP referencyjnego. W obydwu przypadkach dla budynków przebudowywanych dopuszcza się zwiększenie wymagań maksymalnie do 15% w porównaniu z budynkami nowymi. Wykonana analiza zależności wskaźnika EP od źródła ciepła powinna zwrócić uwagę Czytelnika na fakt, że może istnieć dom o marnych własnościach izolacyjnych przegród i mieć bardzo niski współczynnik EP, dzięki np. zastosowaniu biomasy jako paliwa, może być również sytuacja odwrotna – tzn. dom wybudowany w technologii niskoenergetycznej ogrzewany prądem, mający wysoki wskaźnik EP. Zgodnie z warunkami technicznymi obydwa będą mogły zostać dopuszczone do użytku. Koszty eksploatacji i komfort użytkowania może być zupełnie inny dla każdego. Dlatego też przed zakupem warto nie tylko przyjrzeć się świadectwu energetycznemu, ale również dowiedzieć się, w jakiej technologii został dom wybudowany i jakie ma właściwości izolacyjne. Źródła: • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku w sprawie metodologii obliczania charakterystyki „energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Grzegorz Pełka termo24, AGH KSE

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


38

INSTALACJE

SPIS TREŚCI

Syndrom chorego budynku, a technologia ActivPure

W XXI w. coraz częściej spotykamy w budynkach klimat wewnętrzny kształtowany poprzez różnego rodzaju urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne. W wyniku tego oraz na skutek nie zawsze właściwej konserwacji i obsługi urządzeń, ludzie przebywający w takich obiektach coraz częściej narzekają na „niewłaściwy klimat” oraz złe samopoczucie. Jest to efektem działania różnego rodzaju bakterii, grzybów, zapachów i pyłków które znajdują się w otaczającym nas środowisku. Na polskim rynku pojawiło się rozwiązanie oparte o technologie ActivPure wykorzystujące Promie-

www.termo24.pl

niową Jonizację Katalityczną (RCI) obniżającą ilość przenoszonych w powietrzu zanieczyszczeń oraz zapachów, poprzez tworzenie jonów ponadtlenkowych oraz wodorotlenków. Zarządcy obiektów w Europie i w Polsce ponoszą coraz większe koszty związane z dbałością o poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Kwotę tę szacuje się na ok. 3 mld €/rok. Wzrost zainteresowania zdrowym trybem życia wynika z rosnącej świadomości społeczeństwa i wiąże się z nieustannym wzrostem oczekiwań względem urządzeń i systemów mających zagwarantować oczyszczanie powietrza o najwyższej skuteczności przy użyciu naj naj-


INSTALACJE nowszych technologii. Warto pamiętać, że aż 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, izolujących nas od świeżego powietrza zewnętrznego. Na dodatek nie każde powietrze zewnętrzne, szczególnie w dużych miastach przemysłowych można zakwalifikować pod pojęciem powietrza świeżego. Niska jakość powietrza w budynkach handlowych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej i biurowych przyczynia się do zwiększenia zakażeń, obniżenia wydajności pracy i absencji pracowników. Duży przepływ ludzi w zamkniętych budynkach (sklepach, biurach, urzędach) powoduje ciągły napływ bakterii i wirusów, które stanowią zagrożenie dla osób przebywających w tych przestrzeniach. Technologia ActivPure to kompleksowe rozwiązania podnoszące jakość powietrza w budynkach, a co za tym idzie zapewnienie osobom przebywającym w pomieszczeniach zredukowany poziom zanieczyszczeń powietrza. Są to urządzenia montowane bezpośrednio do istniejących już systemów wentylacyjno-grzewczych, jak też w wersjach wolno stojących. Specjalistyczne oczyszczacze powietrza dedykowane jest przede wszystkim do obsługi pomieszczeń z intensywną emisją zapachów, pomieszczeń z zagrożeniami bakteriologicznymi w szpitalach, obiektów służby zdrowia, restauracji, barów, hoteli, biur, obiektów przemysłowych. Urządzenia do oczyszczania powietrza wykorzystujące aktywne technologie, pozwalające na bardzo szybkie rozwiązanie problemu, skuteczniejsze i bardziej dynamiczne, niż przefiltrowanie zapachów i bakterii przez tradycyjne jednostki bierne. W przeciwieństwie do produktów stosujących pasywną technologię w walce z zapachami, technologia ActivPure używa 5 aktywnych elementów. Technologia pasywna bazuje bowiem na biernym przefiltrowaniu zanieczyszczonego powietrza przez elektryczne filtry. Rozwiązanie to nie zawsze jest skuteczne. Nowoczesna technologia oczyszcza powietrze w sposób bardzo zbliżony do tego, z jakim mamy do czynienia w naturze. Zasada działania oparta jest na przekształceniu pary wodnej i tlenu z nieobrobionego powietrza

39

na wodorotlenki i jony ponadtlenkowe co eliminuje różne drobnoustroje (pleśnie, bakterie, wirusy, zapachy etc.), tworzą zdrowe powietrze wewnątrz pomieszczeń. Zanieczyszczone powietrze dostaje się przez wentylację do urządzeń typu INDUCT, a następnie zostaje ono wzbogacone w naturalne składniki, co pozwala na uzyskanie czystego powietrza nawiewnego do pomieszczeń. Technologia RCI obniża ilość przenoszonych w powietrzu zanieczyszczeń oraz zapachów, tworząc jony ponadtlenkowe oraz wodorotlenki. Jest to wydajny system bakteriobójczy, polegający na wytworzeniu odpowiedniej długości fali światła w komórce RCI, co z kolei pozwala skopiować w sztucznych warunkach proces fotokatalizy. Promieniowanie UVX wykorzystuje to samo zjawisko utleniania oraz posiada te same właściwości jonizacyjne co naturalne światło słoneczne. Promieniowa jonizacja katalityczna RCI wytwarzana jest poprzez wykorzystywanie właściwości jonizacyjnych oraz łączenia ich z fotokatalitycznymi reakcjami metali rzadkich i szlachetnych. RCI charakteryzują udokumentowane właściwości eliminowania do 99% pleśni, grzybów, bakterii i wirusów, w tym MRSA i „ptasią grypę”. Wszystkie produkty mają certyfikat PZH, CE oraz zgodność z polskimi normami. Urządzenia te stworzone są do działania ciągłego, by w dyskretny sposób przez 24 godz. na dobę poprawiać jakość powietrza, którym oddychamy co ma tak ważny wpływ na zdrowie, samopoczucie człowieka i jego efektywność. Marcin Malicki activTek Environmental

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


Remont i prze www.termo24.pl


ebudowa zabytku TERMOMODERNIZACJA 4/2012


42

PRAWO

Zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami pod pojęciem „zabytku” należy rozumieć nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzeń, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Z uwagi na posiadaną wartość kulturową oraz interes społeczny w zachowaniu zabytków wszystkie planowane prace o charakterze budowlanym powinny zostać uzgodnione z właściwym konserwatorem zabytków. Remont czy przebudowa? W pierwszej kolejności warto określić dokładnie termin remontu oraz odróżnić go od przebudowy i bieżącej konserwacji, co niekiedy, jak wykazuje orzecznictwo, może stwarzać trudności. W myśl przepisów prawa budowlanego poprzez pojęcie „remontu” należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie materiałów innych niż użyto w stanie pierwotnym. „Przebudową” jest przeprowadzenie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego. Dla wyjaśnienia, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, stwierdził, iż do parametrów użytkowych i technicznych należy zakwalifikować wszelkie wielkości (waga, miara, nachylenie) określające elementy użytkowe (np. balkon, dach, ściana) i techniczne (ciężar konstrukcji), występujące w przypadku każdego obiektu budowlanego (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 16 listopada 2010r., sygn. II SA/Wr 412/2010). Zatem nie można uznać za remont, polegający na nadbudowie poddasza czy zmiany konstrukcji dachu, gdyż taka ingerencja nie stanowi odtworzenia stanu pierwotnego (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyj-

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI nego z dnia 26 stycznia 1999r., sygn. IV SA 121/97). Z całą pewnością remontem nie będzie również dobudowanie cokołu do pomnika (wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 listopada 2006 r., sygn. II SA/Ol 602/06). Wymiana samej kostki brukowej powinna być kwalifikowana jako remont, ale już zmiana konstrukcji poprzez wylanie betonu i położenie kostki brukowej będzie implikowała konieczność wystąpienia do właściwego organu architektoniczno-budowlanego o wydanie pozwolenia na budowę (wyrok NSA z dnia 14 listopada 2001r., SA/Rz 549/00). Pojecie remontu, szczególnie w przypadku zabytku, może być również mylnie identyfikowane z bieżącą konserwacją. Ustawa nie definiuje pojęcia „konserwacji”, jednakże Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 kwietnia 2006 r. (sygn. II OSK 704/05) podkreślił, iż jej znaczenie należy utożsamiać z wykonywaniem robót w istniejącym obiekcie budowlanym, które nie będą stanowić odtworzenia stanu pierwotnego, ale mają na celu i służą utrzymaniu obiektu budowlanego w dobrym stanie, zabezpieczeniu przed szybkim zużyciem, zniszczeniem oraz zapewnieniu dalszego użytkowana zgodne z przeznaczeniem budynku. Choć przepisy prawa budowlanego nie wymagają uzyskania żadnych decyzji, to w przypadku zabytków niezbędnym będzie uzgodnienie powyższego charakteru prac z właściwym konserwatorem zabytków. Generalnie, w myśl art. 29 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane remont obiektów budowlanych oraz urządzeń budowlanych nie wymaga uzyskania uprzednio pozwolenia na budowę, jednakże w stosunku do zabytków wpisanych do rejestru zabytków przepisy przewidują wyjątki. Zarówno w stosunku do remontu lub przebudowy niezbędne będzie uzyskanie uprzednio prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę. Przeprowadzenie konserwacji nie wymaga uzyskania decyzji prawno – budowlanych, ale konieczne będzie wystąpienie o pozwolenia na przeprowadzenie prac konserwatorskich. W pierwszej kolejności zgoda konserwatora zabytków Jak już wcześniej wspomniałam zgodnie z ustawą


PRAWO o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wszelkie prace budowlane przy zabytku oraz w jego otoczeniu wymagają uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Z uwagi, iż zakres ingerencji w budynki objęte ochroną zabytków jest dość ograniczony bądź zależny od wyglądu całego kompleksu budynków otaczających daną nieruchomość, warto przed planowaniem wszelkich prac wystąpić do wojewódzkiego konserwatora zabytków z wnioskiem o przedstawienie zaleceń konserwatorskich, które nie tylko określą sposób korzystania , zabezpieczenia i konserwacji zabytku wpisanego do rejestru, ale przede wszystkim wyznaczą granice dopuszczalnych zmian oraz ingerencji w budynek. Wniosek o pozwolenie na prowadzenie prac budowlanych powinien dokładnie określać miejsce położenia zabytku oraz wskazanie przewidywanego terminu rozpoczęcia i zakończenia powyższych prac. W załączeniu wniosku inwestor zobowiązany jest przedłożyć wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków projekt budowlany albo część projektu budowlanego w zakresie niezbędnym do oceny wpływu planowanych robót budowlanych na zabytek, dokumenty potwierdzające posiadanie przez wnioskodawcę tytułu prawnego do korzystania z zabytku oraz dokumenty potwierdzające posiadanie przez wykonawcę uprawnień budowlanych. Wojewódzki konserwator zabytków jest obowiązany zająć stanowisko w sprawie wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektów budowlanych objętych ochroną konserwatorską w terminie 30 dni od dnia doręczenia tego wniosku. Nie zajęcie stanowiska w terminie oznacza brak zastrzeżeń do przedstawionych wniosków. Otrzymanie pozwolenia konserwatora zabytków na prowadzenie prac budowlanych i remontowych nie zwalnia od konieczności uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Nadzór konserwatorski nad pracami budowlanymi Wojewódzki konserwator zabytków lub upoważnieni przez niego pracownicy właściwego wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków sprawują kontrolę nad

43

przestrzeganiem i stosowaniem norm regulujących ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami. Właściciele lub posiadacze budynków wpisanych do rejestru zabytków mogą spodziewać się kontroli w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi nie tylko dotyczących konstrukcji zabytku, ale również terenu go okalającego. Jeżeli roboty budowlane prowadzone są przy zabytku wpisanym do rejestru lub w jego otoczeniu bez uzyskania pozwolenia lub w sposób odbiegający od zakresu i warunków określonychw pozwoleniu konserwatora, wojewódzki konserwator zabytków wydaje decyzję o wstrzymaniu wykonywanych prac, a następnie wydaje decyzję: • nakazującą przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu lub uporządkowanie terenu, z określeniem terminu wykonania tych czynności, albo • nakładającą obowiązek uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie wstrzymanych prac lub robót, albo • nakładającą obowiązek podjęcia określonych czynności w celu doprowadzenia wykonywanych prac lub robót do zgodności z zakresem i warunkami określonymi w pozwoleniu, wskazując termin wykonania tych czynności. Prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru lub w jego otoczeniu bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia zagrożone jest karą grzywny. Wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję o wstrzymaniu prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku nie wpisanym do rejestru, jeżeli zabytek ten spełnia warunki uzasadniające dokonanie takiego wpisu. Pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego wpisanego do rejestru zabytków może być wydane jedynie tylko w sytuacji, kiedy nie jest możliwe przeprowadzenie remontu. Decyzję o skreśleniu tego zabytku z rejestru zabytków podejmuje Generalny Konserwator Zabytków działający w imieniu ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego. Zuzanna Łaganowska

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


PARTNERZY

RELACJA

GLOB PEナ・N ENER www.termo24.pl


RGII NAD KIELCAMI TERMOMODERNIZACJA 4/2012


46

WYDARZENIA

SPIS TREŚCI

Fot. 1. Sala konferencyjna podczas FORUM SOLAR+

Fot. 2. Gość specjalny forów, Tomasz Zubilewicz

W dniach 6–8 marzec 2012, w Kielcach, odbyły się targi „ENEX 2012” i towarzyszący im FORUM POMP CIEPŁA oraz FORUM SOLAR+ zorganizowane przez redakcję GLOBEnergia oraz Termo24. Była to już odpowiedni 5 i 3 edycja tej ogólnopolskiej imprezy i trzeba przyznać, że jak dotąd są to najlepsze wydarzenia branżowe towarzyszące imprezie targowej. Wystarczy przytoczyć tylko liczby, aby mieć pojęcie jak duża była to impreza i jak ważna w „życiu” całej branży. Przez trzy dni spotkań odwiedziło nas blisko 300 gości. Zaprezentowano przegląd technologii, nowoczesne systemy grzewcze, innowacyjne rozwiązania na rynku a także zaprezentowano dobre praktyki i referencje z tak wymagającego dziś rynku inwestycyjnego. Spotkania te to platforma komunikacji pomiędzy Ekspertami branży, światem nauki

www.termo24.pl

Fot. 3. Pokaz działania powietrznej pompy ciepła

a sympatykami i inwestorami. To miejsce na nowinki techniczne ze świata systemów grzewczych, dialog i debatę poświęconą tematom efektywności ogrzewania energią odnawialną, oszczędności surowców energetycznych oraz obszarów zastosowań. W porównaniu do poprzedniej edycji liczba uczestników wzrosła aż o 40%, co dowodzi faktu, że polski rynek instalacyjny staje się coraz bardziej konkurencyjny. Duża frekwencja zarówno pod względem odwiedzających, jak i wystawców dowodzi też, że branża grzewcza dynamicznie się rozwija i jest coraz większe zainteresowanie rynku, ofertą dla sektora instalacyjnego. Działajmy razem dla pomp ciepła! To hasło przyświeca każdej edycji FORUM POMP CIEPŁA redakcji GLOBEnergia oraz Termo24.pl. Po raz


WYDARZENIA

47

Fot. Redakcja GLOBEnergia

Fot. 4. Warsztaty fotowoltaiczne

piąty przedstawiciele branży, instalatorzy, projektanci oraz inwestorzy spotkali się 6 marca 2012 roku by zapoznać się z nowościami tej szybko rozwijającej się technologii. FORUM POMP CIEPŁA to jedyna w Polsce cykliczna impreza odbywająca się, co roku podczas kieleckich targów ENEX NOWA ENERGIA. Gościem specjalnym piątej edycji był Tomasz Zubilewicz, dziennikarz telewizyjny, gospodarz programu „Dobre klimaty” oraz sympatyk tematyki „Eko”. Na uwagę zasługuje fakt, że rynek zanotował 30% wzrost sprzedaży pomp ciepła, co dodatkowo mobilizuje naszą redakcję do przygotowania kolejnej odsłony forum – powiedział Grzegorz Burek, redaktor naczelny GLOBEnergia. Mamy nadzieję, że dzięki popularyzacji tej technologii

Fot. 5. Zabawa edukacyjna KOŁO PEŁNE ENERGII

czyste powietrze w miejscu zamieszkania, komfort użytkowania oraz niższe rachunki za ogrzewanie będą udziałem coraz większej grupy mieszkańców Polski. Energetyka słoneczna zdominowała drugi dzień targów ENEX Nowa Energia, wtedy to odbyła się kolejna edycja FORUM SOLAR+. Energetyka słoneczna to nie tylko ciepła woda użytkowa produkowana przez kolektory słoneczne ale też energia elektryczna pochodząca z instalacji fotowoltaicznych. Dlatego forum podzielone było na dwie części. W pierwszej omawiano zagadnienia związane z kolektorami słonecznymi a drugą poświęcono instalacjom fotowoltaicznym. www.forumpompciepla.pl www.solar.globenergia.pl

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


48

ARTYKUŁ SPONSPOROWANY

SPIS TREŚCI

Aplikacje komputerowe ułatwiają pracę audytorów

Aplikacje komputerowe ułatwiają pracę audytorów Opracowanie audytu energetycznego to niezbędny punkt wyjścia inwestycji termomodernizacyjnej, ale też skomplikowany i wymagający precyzji proces. Przy przygotowywaniu dokumentu, audytorzy wspierają się różnego typu narzędziami, np. arkuszami kalkulacyjnymi oraz innymi programami ułatwiającymi wykonanie poszczególnych rodzajów obliczeń. Znacznym ułatwieniem jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji, która pozwala na kompleksowe opracowanie audytu energetycznego. Przykładem takiej aplikacji jest preAudyt. Testowa wersja oprogramowania dostępna jest między innymi na portalu Termomodernizacja.pl – nowej platformie ułatwiającej nawiązane współpracy między potencjalnymi inwestorami i wykonawcami prac termomodernizacyjnych oraz dostarczającej specjalistycznej wiedzy. Wsparcie dla wykonawców i budowa świadomości inwestorów Działanie portalu Termomodernizacja.pl opiera się na sprawdzonej w innych gałęziach gospodarki idei kojarzenia usług i zleceń. Użytkownicy znajdą tutaj także bazę przydatnych informacji związanych z procesem termomodernizacji. Twórcom portalu zależy na tym, by wspierać inwestorów i wykonawców - nie tylko w procesie nawiązania współpracy, ale również podczas realizacji usługi.

www.termo24.pl

Misją serwisu Termomodernizacja.pl jest budowanie świadomości użytkowników na temat źródeł powstawania największych strat ciepła, a co za tym idzie kosztów użytkowania budynków oraz możliwości ich ograniczenia. Oprócz bazy wiedzy, osiągnięcie tego celu ma wspierać otwarty dostęp do aplikacji preAudyt będącej uproszczoną wersją oprogramowania stosowanego w przygotowaniu profesjonalnego audytu energetycznego. Dzięki niej potencjalni zleceniodawcy prac termomodernizacyjnych mają możliwość wstępnego oszacowania strat ciepła w nieruchomości oraz opłacalności inwestycji, zanim poniesione zostaną jakiekolwiek koszty – np. na przeprowadzenie audytu. Ze względu na zastosowany w preAudyt system podpowiedzi, korzystanie z aplikacji nie wymaga zaangażowania konsultanta. Aplikacja może być więc przydatna np. podczas dyskusji o zasadności termomodernizacji z członkami wspólnoty mieszkaniowej, jednak z zastrzeżeniem, że dokonane przy jej użyciu obliczenia mają charakter informacyjny i szacunkowy, w żadnym razie nie zastąpią audytu energetycznego zrealizowanego przez profesjonalnego audytora. Aplikacja dla profesjonalisty Programy wspierające pracę audytorów pozwalają na znaczną oszczędność czasu - przygotowanie audytu energetycznego trwa dzięki nim niemal trzykrotne krócej. Obsługa programu powinna być łatwa, proces wprowadzania danych intuicyjny, a interfejs aplikacji przyjemny dla użytkownika. Dzięki oprogramowaniu praca jest usystematyzowana, finalny dokument spójny, czytelny i zgodny z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego*. Podczas pracy z programem, audytor przechodzi przez kolejne kroki wprowadzając do systemu potrzebne informacje. Zazwyczaj aplikacje tego typu działają według następującego schematu – po uzupełnieniu podstawowych danych dotyczących budynku, inwestora oraz wykonawcy audytu, nastę-


ARTYKUŁ SPONSOROWANY puje szczegółowa charakterystyka analizowanego obiektu – jego geometrii, powierzchni, konstrukcji oraz przeprowadzonych dotychczas prac budowlanych. Następnie ustala się parametry dla przegród. Programy często oferują możliwość grupowania przegród według ich typów, co ułatwia analizę możliwych usprawnień na późniejszym etapie audytu. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie informacji dotyczących systemu ogrzewania oraz systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej, a następnie danych na temat stref budynku. Ostatni etap dotyczy usprawnień – audytor otrzymuje zestaw informacji mówiących o obecnym stanie budynku, na podstawie których może zaproponować odpowiednie warianty termomodernizacji. Aplikacja nie zastąpi audytora Korzystanie z oprogramowania minimalizuje prawdopodobieństwo pomyłki. Wyliczenia dokonywane są automatycznie, ale możliwe jest też wprowadzanie odpowiednich korekt, np. w przypadku konieczności uwzględniania mostków termicznych. Ważna jest jednak kontrola osiągniętych wyników – jak wynika z informacji instytucji weryfikującej audyty energetyczne, wiele błędów wynika z całkowitego zawierzenia programowi komputerowemu. Podczas uzupełniania danych audytor może popełnić drobny błąd, który zaważy na ostatecznych wynikach badania, często zdarzają się też sytuacje, kiedy uzyskane wyniki, np. dotyczące wielkości rocznych oszczędności energii użytkowej są nieprawidłowe już na pierwszy rzut oka, ale audytorzy nie zauważają błędnych wyliczeń lub nie poddają ich krytycznej ocenie. W uniknięciu takich sytuacji może pomóc, oprócz rozwagi audytora, specjalna funkcja diagnostyki błędów, która pozwala na weryfikację otrzymanych danych – w przypadku nieprawidłowości pojawia się ostrzeżenie o błędach lub niezgodności z wymogami rozporządzenia. W ten sposób kontrolowana jest między innymi wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród. Więcej informacji na temat eliminacji najczęstszych błędów pojawiających się w procesie przygotowania audytu energetycznego znaleźć można na portalu Termomodernizacja.pl.

49

Termomodernizacja.pl – wiedza i usługi profesjonalistów Termomodernizacja.pl jest platformą internetową skierowaną do wykonawców oraz do inwestorów, zainteresowanych zleceniem pracy z zakresu termomodernizacji. Specyficzną cechą serwisu jest jego biznesowo-informacyjny charakter. Został stworzony przede wszystkim by usprawnić nawiązywanie współpracy między zleceniodawcami a wykonawcami. Ważną funkcją portalu jest również dostarczanie informacji na temat termomodernizacji oraz udostępnianie porad każdej ze stron. Serwis skierowany jest przede wszystkim do dużych inwestorów. Korzystają z niego zarządcy nieruchomości, przedstawiciele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorstwa i jednostki budżetowe. Za pośrednictwem portalu mogą zamieszczać ogłoszenia i zapytania dotyczące wykonania kompleksowych prac termomodernizacyjnych lub ich poszczególnych etapów a także przeglądać bazę wykonawców. Z drugiej strony – portal Termomodernizacja.pl skupia wykonawców realizujących wszystkie etapy procesu termomodernizacji takie jak: doradztwo związane z przeprowadzeniem inwestycji lub pozyskaniem dotacji na jej realizację, sporządzenie kosztorysu modernizacji, inwentaryzacja budynków, audyt energetyczny, projektowanie oraz wykonanie termomodernizacji – ocieplania, instalacji itp. Każdy wykonawca zarejestrowany na portalu Termomodernizacja.pl ma dostęp do wszystkich zapytań i danych kontaktowych zleceniodawców. Ponadto przedsiębiorstwa mają możliwość zamieszczania wizytówek prezentujących firmę, zakres usług, galerię zrealizowanych projektów oraz innych informacji niezbędnych do zainteresowania klienta. *Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności prze się wzięcia termomodernizacyjnego

Termomodernizacja.pl

TERMOMODERNIZACJA 4/2012


50

INFORMATOR

SPIS TREŚCI

Termomodernizacja budynków zabytkowych, Syndrom chorego budynku, tradycja kontra nowoczesność a technologia ActivPure Cechą charakterystyczną każdego narodu jest szeroko pojęta tożsamość, która zawiera elementy związane zarówno z jego przeszłością jak też teraźniejszością i przyszłością. Przeszłość narodu kształtuje jego historia i dziedzictwo kulturowe. Dziedzictwo kulturowe to wszystko, co nam pozostało po naszych przodkach, a także to, co my pozostawimy przyszłym pokoleniom. Ważnym elementem dziedzictwa kulturowego są zabytki, które zgodnie z definicja zawartą w ustawie z dnia 23 lipca 2003 są materialnym „śladem przeszłości”. Ten „ślad przeszłości” odgrywa ogromną role w procesie przekazywania kultury, otrzymujemy go od naszych przodków niejako w prezencie i naszym zadaniem jest zrobić wszystko, co możliwe, aby przekazać go w jak najlepszym stanie przyszłym pokoleniom. W 1983 roku Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków ustanowiła Międzynarodowy Dzień Ochrony, a UNESCO wpisało ten dzień do rejestru imprez o randze globalnej. W dzień przed oficjalnymi obchodami (17.04.2012) firma REECO Poland Sp. z o.o. organizuje konferencje „Termomodernizacja budynków zabytkowych – tradycja kontra nowoczesność. Rozwiązania pozwalające zachować wartość zabytkową budynku”. U podstaw idei konferencji leży przekonanie, ze Polska jako kraj o bogatej historii i dużej liczbie budynków zabytkowych powinien zmierzyć się z bardzo ważna kwestia. A mianowicie, czy termomodernizacja to dobre rozwiązanie dla zabytków? Bo przecież nie od dziś wiadomo, że źle wykonana szkodzi zabytkom, a wręcz je szpeci. Z drugiej strony żyjemy w czasach, w których energooszczędność należy do haseł przewodnich. Tutaj pojawia się kolejne pytanie, na które referenci będą próbowali udzielić odpowiedzi – ochrona zabytków kontra energooszczędność, czy można połączyć ze sobą te dwie kwestie – tak bardzo różne na pierwszy rzut oka.

www.termo24.pl

Do współpracy zaproszono najważniejsze podmioty zajmujące się tą tematyką w Polsce. Swój udział już zadeklarowało Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, Instytut Dziedzictwa Narodowego i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Zaproszenia wystosowano także do Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków jak też do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konferencja ta już cieszy się dużą popularnością, ponieważ jej program szczegółowo zajmuje się tematykę termomodernizacji i pokazuje zarówno jej pozytywne jak i negatywne aspekty. Główne grupy docelowe konferencji to oprócz konserwatorów zabytków przede wszystkim architekci, producenci i dystrybutorzy materiałów służących do modernizacji budynków zabytkowych, naukowcy, wspólnoty mieszkaniowe, samorządy i wiele innych. Na konferencji nie zabraknie także innowacji w omawianym temacie. I tak oto na przykład firma Korff Isolmatic przedstawi system izolacji ścian od wewnątrz, sposób na efektywną termoizolację bez ingerencji w fasadę budynku. W panelu „Tradycja kontra nowoczesność” uczestnicy będą się starać udzielić odpowiedzi na pytanie, czy możliwa jest 100% termomodernizacja budynku zabytkowego. Zapowiada się ciekawe wydarzenia na skale ogólnopolską i nie może tam zabraknąć nikogo, kto w mniejszym lub większym stopniu zajmuje się tematyką termomodernizacji budynków zabytkowych. Dla czytelników Termo24.pl organizator przygotował specjalny kod CEPTERMO umożliwiający zniżki przy rejestracji na konferencje w ramach CEP Poland 2012 Czysta Energia i Budynki Przyszłości. Informacje na temat pozostałych konferencji na CEP Poland 2012 znajdą Państwo na: www.cep-warsaw.com. Serdecznie zapraszamy!


CEP POLAND 2012 ®

Czysta Energia i Budynki Przyszłości Konferencja z Towarzyszącą Wystawą

17. – 18.04.2012, Warszawa www.cep-warsaw.com

Kontakt: REECO Poland Sp. z o.o. tel: 22-266-02-16 info@cep-warsaw.com


52

INFORMATOR

SPIS TREŚCI

Synergia branż w Poznaniu! Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE oraz towarzyszące im Międzynarodowe Targi Branży Wodno-Kanalizacyjnej WODOCIĄGI, Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI, które odbędą się w dniach 23-26 kwietnia 2012 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich to szczególne wydarzenie przyciągające tysiące profesjonalistów sektora instalacyjnego, kominkowego i wodno-kanalizacyjnego. W tym roku po raz pierwszy do grona wydarzeń dołączą również Targi Ciepła Systemowego TCS skierowane stricte do branży ciepłowniczej. W jednym miejscu i czasie można zapoznać się z kompleksową ofertą związaną z wykonywaniem wszelkiego typu prac instalacyjnych bazujących na nowoczesnych technologiach oferowanych m.in. przez firmy z Włoch, Niemiec, Polski, Szwecji, Ukrainy, Czech, Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Swoją obecność potwierdziło już blisko 1000 wystawców. Wielu z nich zapowiedziało prezentację światowej klasy nowości. Honorowy patronat nad targami objął Minister Gospodarki Waldemar Pawlak. Targi INSTALACJE to nie tylko ekspozycja wystawców i promocja nowości rynkowych, to również szereg wydarzeń towarzyszących – prezentacji, konferencji i konkursów. Podczas seminariów i spotkań branżowych omówione zostaną bezpieczne, nowoczesne i efektywne systemy odprowadzania spalin, poprawa parametrów energetyczno-ekologicznych źródeł ciepła w budownictwie, zagadnienia związane z wentylacją w budynkach energooszczędnych, a także odprowadzaniem wód opadowych, czy bezpiecznego użytkowania kominków. Szczególnie interesująco zapowiada się seminarium prezentujące aktualną sytuację w branży instalacyjno-grzewczej oraz perspektywy dla jej rozwoju. Pierwsze targi dla branży ciepłowniczej w Polsce Targi Ciepła Systemowego TCS uzupełnią i rozszerzą ofertę rozwiązań systemowych z zakresu zarządzania energią cieplną w budynkach i elemen-

www.termo24.pl

tów składowych takich jak: kotły na paliwo stałe i gazowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne. Targi TCS są odpowiedzią na potrzeby przedstawicieli zakładów energetyki cieplnej, szukających oferty dostawców kompleksowych rozwiązań o większej mocy. Zwiedzający targi TCS będą mogli wziąć udział m.in. w Seminarium Ciepłowniczym oraz konferencji dotyczącej efektywności energetycznej układów pompowych w ciepłownictwie. Wydarzenie adresowane jest w szczególności do kadry kierowniczej i technicznej przedsiębiorstw ciepłowniczych, przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną, publicznych i prywatnych zarządców obiektów przemysłowych, lokali mieszkalnych, centrów handlowych, hoteli, szpitali i dworców, projektantów instalacji, deweloperów i wykonawców. III edycja Mistrzostw Polski Instalatorów Do udziału w Mistrzostwach zapraszamy wszystkich czynnych zawodowo instalatorów z całej Polski. To doskonała okazja do zabawy, sprawdzenia swoich umiejętności oraz sprawności fizycznej i manualnej. Nie bez znaczenia jest pula nagród do zdobycia, która wynosi około 200 tys. złotych. Świadomość, że zwycięzca wyjedzie z targów nowiutkim Volkswagenem Caddy wyciska dodatkowe krople adrenaliny. Zgłoszenia udziału można dokonać bezpośrednio przed rozpoczęciem Mistrzostw w punkcie rejestracji. Konkurs dla projektantów HELIOS Kreatywnych, twórczych projektantów instalacji grzewczych, wentylacyjnych oraz chłodniczych zapraszamy do udziału w konkursie HELIOSY. Jego celem jest wyróżnianie i promowanie projektów, które charakteryzują się innowacyjnymi, ekologicznymi oraz niestandardowymi rozwiązaniami, wysoką estetyką, a także wykorzystaniem pełnej gamy możliwości urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i chłodniczych. W konkursie mogą wziąć udział prace, które powstały w okresie od 1 czerwca 2010 do 1 marca 2012. Na autorów najciekawszych projektów czekają cenne nagrody, w tym dwuosobowe wycieczki do Laponii!


INFORMATOR Strefa Architekta Wszystkich zainteresowanych branżą kominkową zapraszamy do odwiedzenia Strefy Architekta. Pierwszy dzień, poświęcony będzie kwestiom zduńskim, drugi dedykowany będzie zagadnieniom

53

techniki wodnej powietrznej. Ponadto w ramach Strefy Architekta będzie można wziąć udział w warsztatach mozaikowych, budowie pieców, oraz skorzystać z doradztwa przeznaczonego dla firm i architektów w zakresie projektowania w programie Palette CAD.

Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP na Międzynarodowych Targach Instalacyjnych INSTALACJE 2012 Hybrydowy system nawiewno-wywiewny Flow-Mag UNIWERSAL sp. z o.o., Katowice Pawilon 5, stoisko 192

Pompa ciepła IVT Premiumline EQ BOSCH TERMOTECHNIK AB, Szwecja Zgłaszający: SUN ENERGY sp. z o.o., Gdańsk Pawilon 5, stoisko 193

Pojemnościowy wymiennik ciepła z trzema wężownicami Noel Wymienniki Ciepła, Wrocław Pawilon 5, stoisko 201

Zawór wielofunkcyjny Ballorex® Venturi FODRV BROEN sp. z o.o, Dzierżoniów Pawilon 5, stoisko 117

Moduł kominowy ISO-BLOCK ONTOP POLSKA sp. z o.o., Wiewiórczyn oraz ONTOP B.V., Holandia Pawilon 5, stoisko 187 Kocioł kondensacyjny ECOCONDENS CRYSTAL TERMET S.A., Świebodzice Pawilon 5, stoisko 28 Kurtyno – nagrzewnica ELiS DUO FLOWAIR Głogowski i Brzeziński sp.j., Gdynia Pawilon 5, stoisko 128 Przeciwpożarowa klapa odcinająca GRYFIT NEO (EISI20) wraz z modułem EMS CIAT sp. z o.o. Zakład Produkcyjny GRYFIT, Konstantynów Łódzki Zgłaszający: CIAT sp. z o.o., Konstantynów Łódzki Pawilon 3A, stoisko 39

Złączki i kształtki zaprasowane Kisan WL KISAN sp. z o.o., Kańczuga Pawilon 5, stoisko 200 FDBS Ventpack 3.0 dla Bicscard Fluid Desk sp. z o.o., Szczecin Pawilon 3A, stoisko 15 Kocioł Octo Plus (10–15 KW) SOLARFOCUS GmbH, Austria Pawilon 5, stoisko 184 Kocioł kondensacyjny ATAG A244 EC ATAG Verwarming Nederland B.V., Holandia Zgłaszający: EKO-TECH INVEST, Unisław Pawilon 5, stoisko 16 Pompa obiegowa MAGNA 3 z bezprzewodowym interfejsem GRUNDFOS GO Grundfos Holding A/S, Dania Zgłaszający: Grundfos Pompy sp. z o.o., Baranowo Pawilon 4, stoisko 1

Więcej na: www.instalacje.mtp.pl

TERMOMODERNIZACJA 3/2012


54

INFORMATOR

SPIS TREŚCI

GREENPOWER – targii zielonej energii

Fot. Stoisko Redakcji GLOBEnergia podczas GREENPOWER 2011 (fot. MTP Sp. z o.o.)

Jak założyć fermę wiatrową, kolektor słoneczny czy biogazownię? Jakie są najnowsze produkty i technologie służące wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych? Skąd czerpać środki na inwestycje w pozyskiwanie zielonej energii? Jakie są perspektywy i kierunki rozwoju energetyki odnawialnej? – odpowiedzi na te i podobne pytania będzie można znaleźć podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej GREENPOWER 2012, które odbędą się w Poznaniu w dniach 8–10 maja 2012. Zielona energia od A do Z Targi GREENPOWER to najbardziej kompleksowa prezentacja oferty firm branży OZE w kraju i skuteczne narzędzie komunikacji marketingowej. Wydarzenie to zwiedza co roku ponad 10 000 osób z całego kraju, w tym liczne grono prywatnych inwestorów zainteresowanych energooszczędnymi technologiami i nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, wytwórcy konwencjonalnej energii elektrycznej, przedstawiciele samorządu terytorialnego i firm działających w branży turystycznej, hotelarskiej i SPA. Ekspozycja targów GREENPOWER obejmuje swą tematyką energetykę wiatrową, wodną, słoneczną, geotermalną, biopaliwa stałe i płynne, biogaz oraz energooszczędne technologie. W 2011

www.termo24.pl

roku podczas tych targów, organizowanych we współpracy z Polską Izbą Gospodarczą Energii Odnawialnej najnowsze rozwiązania z zakresu wykorzystania OZE przedstawiły firmy z Austrii, Chin, Czech, Holandii, Niemiec, Polski i Włoch. Łącznie w ramach majowego bloku targów energetycznych swoją ofertę prezentowało około 300 firm z kilkunastu krajów. Komfortowe warunki dla biznesu Atutem targów Greenpower są korzystne na rynku ceny, obecność wiodących firm, specjalna promocja nowości rynkowych, doświadczenie organizatora oraz nowoczesna infrastruktura oferująca wystawcom i zwiedzającym najwyższy komfort. Dodatkową atrakcją będzie bogaty program konferencji i seminariów poświęconych najnowszym rozwiązaniom służącym pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Przez cały okres trwania targów zwiedzający będą mieli możliwość odwiedzenia stoisk przygotowanych przez główne polskie organizacje poszczególnych podsektorów OZE (członkowie Polskiej Rady Koordynacyjnej OZE). Na gości targowych czekać będą eksperci oferujący informacje dotyczące perspektyw rozwoju w Polsce poszczególnych branżach energii odnawialnej. Zwiedzający będę mogli dowiedzieć się np. jak


56

INFORMATOR

założyć farmę wiatrową lub biogazownię, jakie są systemy wsparcia, gdzie szukać informacji i dlaczego warto zostać członkiem izb i organizacji OZE. Złoty Medal MTP w nowej odsłonie Zmiany w formule konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, jednej z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych nagród na polskim rynku, wiążą się nie tylko z odświeżonym wizerunkiem medalu, ale przede wszystkim z całym pakietem unikatowych korzyści, na które liczyć mogą laureaci konkursu. Podstawową innowacją jest znacznie wcześniejszy termin wyłaniania laureatów. Lista produktów nagrodzonych Złotym Medalem znana będzie już na kilka tygodni przed rozpoczęciem targów. Umożliwi to MTP w okresie przedtargowym promocję zwycięzców konkursu w mediach, w newsletterach do profesjonalistów, a także w Internecie na specjalnej stronie Złotego Medalu oraz na stronie www.greenpower.mtp.pl. Laureat Złotego Medalu otrzyma Pakiet medalisty komplet materiałów promocyjnych, które wystawca będzie mógł użyć w kampanii promocyjnej: Złoty Medal, logotyp, materiały prasowe, szablon reklamy prasowej „Zdobywca Złotego Medalu MTP” oraz film i zdjęcia z gali nagród. Nowością jest także konkurs „Złoty Medal – wybór konsumentów” – w Internecie i w Strefie Mistrzów profesjonaliści będą mogli oddawać głosy na najlepszy produkt spośród laureatów Złotego Medalu nagrodzonych na targach GREENPOWER. Najlepsze produkty 2012 roku poznamy pod koniec roku. Dla zarejestrowanych wstęp wolny Zarejestrowani zwiedzający uprawnieni są do bezpłatnego wstępu na targi. Rejestracji można dokonać online w serwisie www.mtp24.pl lub w punkcie rejestracyjnym przed wejściem na teren ekspozycji. W tym roku po raz pierwszy zwiedzający mogą kupić specjalny pakiet mobilny uprawniający do wjazdu i parkowania bezpośrednio na terenie targów. Pakiet, w którego skład wchodzi także katalog wystawców, dostępny jest również w serwisie www.mtp24.pl. Kacper Maćkowiak

www.termo24.pl

SPIS TREŚCI

easyFairs® WATER&HEAT Targi technik kotłowych, procesów cieplnych i wody przemysłowej W dniach 5 i 6 czerwca 2012 r. w Hali Targów w Krakowie na ulicy Centralnej 41a, odbędzie się I edycja targów technik kotłowych, procesów, cieplnych i wody przemysłowej – WATER&HEAT. To pierwsza impreza o tematyce ciepłowniczej w Polsce. Kraków jako miasto będące nie tylko kulturalną stolicą Polski, ale również jednym z najbardziej znaczących centrów gospodarczych w kraju i cennym partnerem dla inwestorów jest zdecydowanie najlepszym miejscem do organizacji tego typu imprezy. Dlatego już dziś zapraszamy do udziału w targach zarówno Wystawców jak i Odwiedzających. Profil wystawców obejmuje producentów i dostawców urządzeń dla zakładów, w których zachodzą procesy cieplne. Do odwiedzenia targów zapraszamy osoby zajmujące się energią cieplną oraz odpowiadające za zakup sprzętów i urządzeń w zakładach przemysłowych. Warto podkreślić, iż targi WATER&HEAT to nie tylko wystawa produktów, ale również platforma wymiany doświadczeń i czerpania wiedzy o branży od uznanych ekspertów. Dlatego też wszystkich gości targowych zapraszamy do uczestniczenia w seminariach learnShops™, które odbędą się w ramach targów. Są to wykłady, pokazy oraz prezentacje prowadzone przez profesjonalistów, a dotyczące branży ciepłowniczej. Seminaria odbywają się w specjalnie wydzielonej, otwartej przestrzeni targowej, dzięki czemu mogą Państwo dołączyć w dowolnym momencie. Więcej szczegółów znajdą Państwa na stronie internetowej targów: www.easyfairs.pl/wrh2012


5-6 czerwca 2012 r., Kraków

Targi easyFairs® NE JEDY IE TAK I G TAR SCE! L W PO

WATER&HEAT 2012 TARGI TECHNIK KOTŁOWYCH, PROCESÓW CIEPLNYCH I WODY PRZEMYSŁOWEJ

www.easyfairs.pl W ramach targów zaprezentowane zostaną: • Urządzenia wytwórcze: kotły, paleniska, turbiny. • Urządzenia i układy pomocnicze: systemy uzdatniania wody technologicznej, obiegu powietrza i spalin. • Aparatura, rurociągi, zbiorniki. • Urządzenia pomiarowe, monitorujące i sterujące. • Oprogramowanie. • Usługi dla branży. Do odwiedzenia targów zapraszamy przedstawicieli zakładów przemysłowych, w których zachodzą procesy cieplne.

PARTNER TARGÓW:

Biuro organizacyjne: easyFairs Poland Sp. z o.o. Al. Pokoju 82 31-586 Kraków

Tel. +48 12 651 95 20 Fax: +48 12 651 95 22 E-mail: poland@easyfairs.com

www.easyfairs.pl


58

INFORMATOR

SPIS TREŚCI

Zapraszamy na stoisko redakcji TARGI INSTALACJE 2012 Międzynarodowe Targi Instalacyjne Miejsce: Poznań (Polska) Data: 23–26.04.2012 Organizator: MTP Poznań Sp. z o.o.

2012 2012

TARGI GREENPOWER 2012 Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej Miejsce: Poznań (Polska) Data: 08–10.05.2012 Organizator: MTP Poznań Sp. z o.o.

Sprawdzony partner Sprawdzony partner w biznesie! w biznesie!

2012

Zacznij dobrze Nowy Rok – pokaż się w Poznaniu!

CEP® Poland

Sprawdź na: Zacznij dobrze Nowy Rok – pokaż się w Poznaniu! www.instalacje.mtp.pl

Sprawdzony partner nową odsłoną polskiego budownictwa energooszczędnego w biznesie! Sięgnij po unikatowy pakiet korzyści

Sprawdź na:

www.instalacje.mtp.pl

Sięgnij po unikatowy pakiet korzyści – nowa formuła konkursu!

W tym samym terminie:

Żyjemy w czasach, w których pojęcie zrównoważonego rozwoju oraz inne hasła propagujące ideę energii ze źródeł odnawialnych zyskują na znaczeniu. Człowiek współczesny ma za zadanie zoptymalizować zużycie energii i budować takie budynki, które będą przyjazne dla środowiska naturalnego. Postawy takie znajdują odzwierciedlenie w wielu dyrektywach unijnych jak także przepisach krajowych. Powstaje także coraz więcej programów i funduszy wspierających takie działania. W dniach 17–18.04.2012 w Warszawie w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym Gromada odbędzie się CEP® Poland 2012, Czysta Energia i Budynki Przyszłości – konferencja z towarzyszącą wystawą. Główne tematy to budownictwo energooszczędne, budynki inteligentne i modernizacja istniejących już budynków i zabytków. Każdy z tematów CEP® Poland 2012 będzie zaprezentowany zarówno ze strony teoretycznej jak i praktycznej. Firmy i eksperci z branży otrzymują możliwość prezentacji w ramach konferencji, której uzupełnieniem będzie wystawa o typowo informacyjnym charakterze.

www.termo24.pl

– nowa formuła konkursu!

„Inteligentny budynek – innowacyjne spojrzenie Zacznij dobrze Nowy Rok – pokaż się w Poznaniu! w przyszłość” ta konferencja zaplanowana jest na Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, 60–734 Poznań, tel. 61 869 20 00, fax 61 869 29 99, www.mtp.pl Sprawdź na: dzień Międzynarodowe 17.04.2012. Zaprezentowana będzie idea intewww.wodociagi.mtp.pl www.tcs.mtp.pl www.kominki.mtp.pl www.instalacje.mtp.pl ligentnego budynku i jej perspektywy na przyszłość. Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, 60–734 Poznań, tel. 61 869 20 00, fax 61 869 29 99, www.mtp.pl „Termomodernizacja budynków zabytkowych – traSięgnij po unikatowy pakiet korzyści dycja kontra nowoczesność; pozwalające – nowaRozwiązania formuła konkursu! zachować wartość zabytkową budynku” to konferencja, przy tworzeniu której swój udział zadeklarowało miedzy innymi Stowarzyszenie Konserwatorów Zawww.wodociagi.mtp.pl www.tcs.mtp.pl www.kominki.mtp.pl bytków i Instytut Dziedzictwa Narodowego. Tematem Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, 60–734 Poznań, tel. 61 869 20 00, fax 61 869 29 99, www.mtp.pl przewodnim będzie kwestia, czy można połączyć ze sobą energooszczędność i ochronę zabytków? W tym samym terminie:

www.wodociagi.mtp.pl

www.tcs.mtp.pl

www.kominki.mtp.pl

W tym samym terminie:

Celem konferencji jest transfer wiedzy i zapoznanie uczestników z nowymi trendami w budownictwie energooszczędnym, „inteligentnym”, innowacyjnymi produktami jak też z kierunkami rozwoju przepisów prawnych i perspektywami, jakie dana branża ma przed sobą. Uzupełnieniem tego będą informacyjne stoiska, gdzie bez ograniczeń czasowych, w miarę potrzeby także w cztery oczy, będzie można kontynuować kwestie omawiane w trakcie konferencji i nie tylko.

mtp_Greenpower2012_A4GlobEn.indd 2 Process CyanProcess MagentaProcess YellowProcess Black

1/27/12 12:41:39 PM

Więcej na: www.cep-warsaw.com


INFORMATOR

59

Zapraszamy na konferencje redakcji FORUM ENERGIA W GMINIE Miejsce wydarzenia: Zamek Królewski w Niepołomicach Data: 17.05.2012 Odbiorcy: Przedstawiciele samorzadów KONFERENCJA TECHNOLOGIE ENERGOOSZCZĘDNE W BUDOWNICTWIR SAKRALNYM Miejsce wydarzenia: Kielce Data: czerwiec 2012 Odbiorcy: Ekonomowie kościelni

GLOB PEŁEN ENERGII

Energetyzujemy branżę podczas Targów INSTALACJE GLOB PEŁEN ENERGII to niekonwencjonalne spotkania z odnawialnymi źródłami i poszanowaniem energii przygotowane przez redakcję GLOBEnergia. W specjalnie wybudowanej czaszy w hali 3 podczas targów INSTALACJE (23-26.04.2012) przygotowano ciekawe tematy z zakresu techniki grzewczej, wytwarzania energii elektrycznej oraz wentylacji i klimatyzacji. Szczególnie interesującymi elementami tegorocznej edycji będą pokazy praktycznego działania urządzeń z branży OZE. Zielona produkcja energii elektrycznej Baterie słoneczne czy małe turbiny wiatrowe wchodzą coraz śmielej w polską branżę instalacyjną. Podczas forum zostaną poruszone praktyczne aspekty montażu i użytkowania małych instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych. Przedstawione zostaną także istotne zmiany, jakie czekają instalatorów związku z nową ustawą o OZE. Zielona produkcja energii cieplnej Systemy grzewcze wykorzystujące OZE na dobre zagościły na polskim rynku instalacyjnym. Podczas forum zostaną poruszone praktyczne

aspekty doboru i montażu urządzeń grzewczych wykorzystujących ciepło ziemi, energię słoneczną oraz biomasę. Odnawialne źródła energii często wymagają innego podejścia niż tradycyjne systemy grzewcze. Celem forum będzie zgłębienie tych różnic także poprzez praktyczne pokazy działania poszczególnych urządzeń. Ważnym elementem forum będzie odpowiedz na pytanie czy w myśl nowej ustawy o OZE dotychczasowi instalatorzy kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy kotłów na biomasę będą potrzebować certyfikatu? Klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja To nieodzowne elementy nowoczesnego energooszczędnego budynku. Podczas forum omówione zostaną nowoczesne sposoby chłodzenia budynków z wykorzystaniem ciepła ziemi czy energii słonecznej. Zaprezentowane zostaną nowoczesne technologie pozwalające osiągać wysoką energooszczędność budynków. Poruszony zostanie także ważny aspekt rekuperacji. Więcej na: www.gpe.globenergia.pl

TERMOMODERNIZACJA 3/2012


Profile for GLOBEnergia

4/2012 TERMOMODERNIZACJA termo24.pl  

eMiesięcznik Termomodernizacja

4/2012 TERMOMODERNIZACJA termo24.pl  

eMiesięcznik Termomodernizacja

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded