Page 1

БРОЈ 19, ЈУНИ 2011  90 ден

facebook.com

ОД УТРЕ

ПОЧНУВАМ

ДА ВЕЖБАМ!

Olivia Wilde 81% ОД ЖЕНИТЕ ЗА ТЕМЕЛНА НИКОГАШ НЕ ГО ПРОВЕРКА НА ПРАВАТ ТОА ТЕЛОТО

МЕНОПАУЗА &

ДОБАР СЕКС одат ли

ЗАЕДНО? БРОЈ 19 ЈУНИ 2011

СЕКС

 54% ПОГОЛЕМИ ШАНСИ ЗА ОРГАЗАМ

ЗАБАВА СТИЛ

Разводот не е трагедија

ЗОШТО СЕ САМОУБИВААТ СВЕТСКИТЕ

ТОП МОДЕЛИ?

Кога коњакот ќе ве фрли во неговата прегратка...

ИМА ЛИ ИДНИНА?

218 ЛЕТНИ ПАРЧИЊА ЗА СЕКОИ ТЕЛО И БУЏЕТ

ЈУНИ 2011 90 ДЕНАРИ


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


86 Јуни 2011 Сèштовитреба во една кутија

50

Artdeco 1.450 ден.

Орхидеjа

2ykoba

„Покрај себе ќе го имам идеалниот маж!“

71 Новиот

Sisley

кармин 2.040 ден.

OVS

younique

алка 539 ден

12 Start Up вести 16 Хороскоп

Најдобра

ЛЕТЕН ХИТ!

20 Има нешто во високите мажи... Што хо24 26 28 31

40 Paul

Babette 3.920 ден.

Walker

Kариерата, жените, љубовта...

Living

90 Светски

MAKE-UP ТРЕНДОВИ!

108 Вистинската приказна зад вкусните зачини 110 Стопирајте ги пречките на вашата диета! 117 Од понеделник ќе почнам да вежбам...

ливудските диви го обожаваат Кажете му збогум на унапредувањето Подарување во време на рецесија Olivia Wilde „Разводот не е трагедија“ Вашиот вистински љубовен идентитет

ВО НЕГОВИОТ УМ 36 Лазар Вуковиќ Нашиот згоден дечко за овој месец

Самодоверба 44 Најдобри пријателки до крајот на животот

Lady GAGA

48 Никаде како во своја кожа! 58 Молчењето – клуч за вашата нова цел

fashion 60 Моден едиторијал 76 Mодна азбука

ти & Тој 96 И неговата плодност е важна 99 Може ли емоциите да се залеат без алкохол?

101 Ако порано беше така, денес е...

Mango кратки панталони 1.990 ден.

но Небтевсо во царслидуд! Хо rspoon

ithe Reese W aHayek Salm ie Ferg


Yves Saint Lauren коректор 1.800 ден.

Издавач

Givenchy

Clinque

молив за очи 870 ден.

маскара со четка за раздвојување на трепките 1488 ден.

Ул. Васил Ѓоргов 21-2/7 Скопје contact@gmp.mk 02/5209 705 02/5209 706 Директор Александар Попов aleksandar.popov@gmp.mk

Изгледотна

Wilde во неколку чекори

Продукција Главен и одговорен уредник Ана Стефановска ana.stefanovska@uniquemag.mk Уредник Ивана Попоска ivana.poposka@uniquemag.mk

Clinique Blushing Blush руменило 2.023 ден.

Фотограф Марко Маркоски

серум за околу очи 2.750 ден.

Bourjois Sweet Kiss кармин 585 ден.

гел за лице

ја чисти и влажни сува­ та и осетлива кожа

520 ден.

Artdeco Rich Treatment Foundation пудра 860 ден.

Мода и убавина Бојана Максимовска bojana.maksimovska@uniquemag.mk Шминка и фризура Студио Diensi тел. 02 2469 991

L’occitane Immortelle

Dr.Hauschka Rose Body Wash

Графички уредник Нита Хаџихамза nita.hadzihamza@gmp.mk

добиј го нејзиниот стил

Продажба на рекламен простор Снежана Божиновска snezana.bozinovska@gmp.mk Елена Бојаџиева elena.bojadzieva@gmp.mk Дистрибуција Медиа Принт Македонија 02/3089 313 ISSN 1857-6826 Печатница Европа 92 - Кочани Правни забелешки

МОДА

Аccessoires ТЦ Ramstore; ГТЦ приземје / Accessorize - ТЦ Lumix Плоштад Македонија / Аdam's Shoes ГТЦ 1 кат 02/3211 752 / Altinbas ТЦ Ramstore приземје / Babette ГТЦ 1 кат / Basler ТЦ Ramstore / BATA ТЦ Ramstore 1 кaт, Soravia приземје / Beta Optics – бул. Св. Климент Охридски 63 /2 / Vasidora – ГТЦ 1 кат / Geox ГТЦ приземје / Golden Point ТЦ Ramstore приземје / Grafiti TЦ Ramstore приземје / Il Camino ГТЦ 1 кат 02/3215 283 / Ipanema Shop TЦ Ramstore / Calliope ГТЦ приземје/ Kara ГТЦ приземје / Koton Cacharel ТЦ Ramstore / Lacoste ТЦ Ramstore / Liu Jo - ТЦ Ramstore / Mango ГТЦ 1 кат / Marella ТЦ Ramstore / Misaki ГТЦ 1 кат / Miss Sixty Soravia приземје / Mura ТЦ Ramstore / Oxette ул. Македонија / Paul and Shark ТЦ Ramstore / Plus IT ТЦ City Gallery 2 кат / Springfield ТЦ Ramstore / Swarovski ул. Македонија / Tally Weijl ТЦ Ramstore 1 кат / Happening ГТЦ приземје / OVS ТЦ Лумикс

УБАВИНА

АVON Кукушка бр.8 02/3243 800 / БП Тарун ДОО ул. Партизански Одреди 64а-2/22 02/ 3062 235 / Вичишки Комерц ул. 24 бр. 37 1041 н.Илинден / Декоратива Класик ул. Венијамин Мачуковски бр. 6/3-2а / Еliksire Exclusive 1 11 октомври бб 02/230 454 / Contimpex Cosmetic ул. Иво Лола Рибар 72 02/ 3074 128 / Cosmo Центар Зебра ул. Васил Ѓоргов бб / Laguna Kom Рајко Жинзифов бр.22 / L'Occitane Ramstore приземје / Orbico DOO Првомајска бб 02/0791 005 / Oriflame Мито Хаџивасилев Јасмин бр.50 / Pure Life ул. Кузман Јосифовски Питу бр.24-1 Скопје / Samantha Качанички пат бб 02/2600 077 / Сарантис Првомајска бб Скопје / Соната бул. Партизански Одреди 21 локал 6 Скопје

Списанието Unique излегува еднаш месечно со одобрение на сопственикот на правата – издавачката куќа Глобал Медиа. Unique е регистрирана трговска марка во сопственост на издавачот. Нејзиното користење на други места треба да биде во согласност со насоките на сопственикот. Информациите во списанието имаат забавен и информативен карактер. Точноста на информациите е проверена пред процесот на печатење. Пред користење на некои од советите поврзани со здравјето, препорачлива е консултација со доктор. Unique го задржува правото да ги објавува и ре-објавува материјалите и содржините генерирани од читателите на списанието и корисниците на notformen.mk Списанието Unique е дел од медиумите на Глобал Медиа: Esport, AutoFocus, Click, notformen. mk, autovision.mk


а на Студир адемија, неа ак музичкеничноста е е да ож тог но фо о никој не м следнит што ш дземе. И ако екој оркен му го оо видите во е поштег с от пат р, барем ќе њето како ста праша кога ќе д о е т ди леда ли изг соблече... се

р а з Ла ќ

36 UNIQUEЈУНИ 2011

ќ и в о к у В


Какви девојки ти се допаѓаат?

Високи и црни со грациозно држење. Моментално сум втора година на Музичка Академија па сѐ уште не сум бил толку заљубен до уши. Сакаш долги врски или секогаш си поподготвен за авантури?

Моментално не сум во некоја сериозна врска, така што во повеќето случаи сум авантурист, но кога ќе ме освои девојка со својата убавина, став и карактерот, подготвен сум за долга врска.

Модел: Лазар Вуковиќ / Агенција: Моделс Ин / Фотограф: Марко Маркоски / Локација: Saloon Bar

 ЈУНИ 2011 UNIQUЕ 37


UNIQUEСАМОДОВЕРБА

8е4ни% те поч-

од ж да мислат нуваатгурата во на фи ец мај. мес

начини за да се подготвите за долгото топло лето Мирисот на летото? Ете го, на врвот на носот. Ова е идеално време за да почнете да го планирате она што се чини неизбежно. Но, овој пат без стрес, спонтано и со насмевка на лицето, посакајте ѝ добредојде на новата сезона.

Придружете им се на пријателките во потрагата . . или скара покрај по љубовна романса хотелскиот базен Секако дека на плажа има јато од мажи, а меѓу нив се наоѓа некој соодветен за вас, но и тоа како го саботирате успехот ако не појдете на овие несекојдневни локации.

Аква парк

Мажите се како деца и ретко кој од нив би пропуштил да се за­ бавува на вакво ме­ сто. Вие изберете го најмалиот парк за да го стесните изборот.

Ја избравме Diane Kruger за најсоодветен прет­ ставник на хит бојата за лето 2011.

Фестивали на плажа

Музика, алкохол, море, од­ лична комбинација за да се разбудат хормоните. Појдете порано за да обе­ збедите стратешко место на шанк.

Иако вам ни на крај памет не ви паѓа да прокоцкате ден на плажа за да го поминете во хотелскиот двор, тие со задоволство би го пропуштиле сонцето за да уживаат во мевце и пиво. Купете вино и појдете им на гости на симпатичните соседи.

Essence Colour&Go лак за нокти 99 ден.

Miss Sixty шешир 2.490 ден

моден уредник во Unique

4

работи што мора да се натерате да ги купите

Бидете сигурни дека до крајот на месецот ќе бидат распродадени, затоа забрзајте го шопингот!

1

Природниот тен е во мода како никогаш порано. За подочниците да не бидат при­ чината поради која ќе останете дома и за да обезбедите вечна младост, изберете пудра со SPF заштитен фактор. Ние ја препо­ рачуваме новата крема на Eucerin со заштитен фактор 50+, во чиј состав има мало количество на пудра за нијансирање на тенот.

2 Внесете 3 летен зрак во вашиот дом

46 UNIQUEЈУНИ 2011

Бојана Максимовска

За најактуелна боја за 2011 година, без сомневање е прогласена онаа што збунува кога ќе ја видите по прв пат. Не знаете дали е црвена, портокалова или розова, а ние би додале дека е нешто помеѓу. Но, освен нок­ тите и плакарот и вашиот дом заслужува да блесне во бојата на летото.

Soak off геловите на Magnetic се идеални за педикир, особено кога ќе појдете на одмор. Наместо секое утро пред заминување на плажа да се заморувате со излупениот лак, ова лето ќе можете да порабо­ тите на стилот. Гелот трае мини­ мум еден месец, а достапен е и во сите козметички салони.

Бел, лесен фустан до ко­ лена за да ги одбивате сончевите зраци и да се чувству­ вате пријатно и во најжешкото попладне. Носете го во комби­ нација со дамски шешир и така ќе ја заштитите и косата од преб­ рзо сушење и пукање.

4

Оние торби што има­ ат функција на ладил­ ник. Вака секогаш ќе имате све­ жа и ладна вода, а газираните пијалаци потрудете се да ги пре­ скокнете ова лето. Лесниот ово­ шен сладолед или лубеница се одлична замена за нив.


UNIQUEСАМОДОВЕРБА

Направете фризура без да појдете на фризер ,,Со рацете, соберете ја косата во опавче, намотајте ја во кок и со помош на дрвени или пластични стапчиња, прицврстете ја за главата. Одличен трик за да го поштедите влакното од тегнење и кинење. Шишките нека делуваат не­ средено, разделете ги и зафрлете ги назад. Сега добивте изглед на вистинска француска дама." - препорачува Даниела.

Даниела Милеска

фризер од фризерско - козметичкото студио Диенси

Туна мексикана – вашиот проверен летен рецепт

Кога не мате желба за работа

Купете вештачки цвеќиња во боја и ставете ги на бирото. Но, ако ги почитувате правилата на Feng Shui, тогаш сигурно ќе сакате нешто природно. Во тој случај пре­ порачуваме да направите букет од каме­ лии и далии. Новата шолја за кафе никогаш не може да биде вишок. Недостатокот од мотивација, нека биде изговор за да набавите уште една.

• 300 грама црвен грав од конзерва • 300 грама пченка од конзерва • 250 грама исечкана зелена пиперка • 120 грама рендан сварен морков • 100 грама исцедена туна • Марула • Маслиново масло • Сол и црн пипер по вкус • Половина цеден лимон Ставете ги состојките во сад и убаво измешајте. Ако и ова ви одзема премногу време, во маркетите ќе најдете и готова туна со зеленчук, па само сипете ја врз марула салатата. Добар апетит!

Пофалете се со најекономичниот летен пијалак

Рецепти за коктели има во изобилство, но кога сте на одмор со ограничен буџет, секако дека не можете да си дозволите да купувате скапи лике­ ри. Затоа искористете ги вообичаените алкохол­ ни состојки и подгответе вкусен пијалак. Портокалот, лимонот или зелениот лимон исечете ги во тркалца. Третина од чашата наполнете ја со мраз и додајте лимонада, лесно пиво и џинџер.

Koton

кратки панталони 1.690 ден

Terranova сандали 2.199 ден.

Најжешката униформа за викенд

Чевли на платформа, маичка во интензивни бои, тексас шорцеви што ќе ги направите сами, од стариот пар фармерки. Можете да ги искористите и оние на партнерот, бидејќи модата наложува да бидат широки и свиткани во ногавиците. Чантичката нека биде минијатурна.

е т е в т о г Помдускулите ги бикини за

е лечете с но одда , л ­ о с т с И . к на низо тиметри Седнете чот околу 5 сан е ги а р т, ставет те и о п д од пот зе е на по т о е н з о ги н е ги и крнет е т пружете от и б в о гр к а кол кот, а рацете н лечете го стома ка околу 5 та ов во вис. В справен. Стојте а 10 пати, 3 бат го и ж е е јт в а в ја у ч ете . Повтор секунди . т о н е д пати во  ЈУНИ 2011 UNIQUЕ 47


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


UNIQUEСАМОДОВЕРБА

МОЛЧЕЊЕТО

клуч за вашата

НОВА ЦЕЛ! Тргнавте да ѝ го кажете на пријателката вашиот нов брилијантен план? Застанете, можеби токму затоа тој нема да ви се оствари.

M

еѓу луѓето постои едно наметнато мислење – кога си поставувате нова цел треба да ги известите сите околу вас. Се согласувате ли дека на колку повеќе луѓе им ги раскажете своите намери, толку се поголеми шансите дека ќе ја достигнете целта само затоа што не сакате да мислат дека сте потфрлиле? Се надеваме дека не, затоа што е погрешно. Едно истражување спроведено на Њујоршкиот универзитет покажало дека откривањето на своите цели пред другите ќе ви даде лажно чувство дека истите сте ги постигнале, по што веројатно нема ни да мрднете со прст. Замислете дека сте си ветиле дека ќе почнете да џогирате и ѝ кажувате на најдобрата пријателка. Таа ви возвраќа со реакција налик: „Па тоа е супер“, и вие се чувствувате толку задоволни што всушност ја губите мотивацијата да станете еден час порано и да трчате. Што е попаметно? Да премолчите...

МОЛЧЕЊЕТО Е ЗЛАТО

Таа ви е најдобра пријателка и со неа делите сѐ, па логично би било да ѝ ги соопштите своите планови. Но, и самите знаете дека сите ветувања што ѝ ги дадовте дека ќе почнете да вежбате не се остварија, па од овој момент натаму користете се со 58 UNIQUEЈУНИ 2011

нова стратегија. Ако не кажете никому, значи дека вашата цел е нешто што го правите само за себе. На тој начин не ризикувате туѓите мислења да ви се испречат на патот. Можеби на вашиот партнер нема да му се допаѓа новото хоби што ви одзема 3-4 часа во денот, затоа што помалку ќе се гледате; можеби вашата пријателка ќе се загрижи затоа што вашите трач – кафиња нема да се случуваат толку често... Плус, ако премолчите, ќе почувствувате потреба да почнете порано да ги остварувате плановите, за на крајот конечно да го споделите задоволството со останатите.

ЗА МОТИВАЦИЈА ПОТРЕБНИ СТЕ САМО ВИЕ

Добро знаете дека пријателите, партнерот и семејството се оние на кои постојано им се доверувате, па можеби мислите дека без нивната поддршка нема да успеете да го достигнете на врвот. Ова тврдење е, исто така, погрешно. Постои една теорија што се нарекува „од фантазија до реализација“, и им помогнала на многу луѓе да успеат да се додржат до тоа што го посакуваат. Трикот е во тоа постојано да размислувате за својата цел и за последиците од истата, како за позитивните, така и за негативните. Размислете за сето тоа што

може да го добиете, но и за тоа што ќе го изгубите, затоа што тоа е единствениот начин вашата фантазија да стане реалистична и остварлива. Не велиме дека треба да заборавите на социјалниот живот и да се изолирате од пријателите, но можете да одбирате со кого го поминувате слободното време. Поврзете се со луѓе кои имаат нешто заедничко со вашата цел. На пример, ако целите кон кариера во модната индустрија, дружете се со луѓе кои имаат интерес на тоа поле, а тие не мора да знаат за вашите намери. Нивното друштво само по себе ќе почне да ве турка напред и ќе ви помогне да останете доследни на своето ветување.

АКО СЕПАК НЕ УСПЕЕТЕ ДА ПРЕМОЛЧИТЕ...

... доверете ѝ се на личност на која комплетно ѝ верувате; личност за која сте сигурни дека никогаш не ви завидила на нешто што го поседувате, и е успешна во остварување првенствено на своите цели. Ако се сомневате дека таква личност постои во вашиот живот, подобро е вашиот сон да остане само ваш. На крајот на краиштата, направете блог и анонимно споделувајте ги со светот вашите тајни.

Ах, жени,

жени... Некои истражувања покажале дека жените имаат несопирлива потреба да ги споделат трачевите веднаш штом ги слушнат. Се вели дека ниту една од вас не може да издржи да чува тајна повеќе од 47 часа и 15 минути. Зависно од тоа за што се работи, момчето, сопругот, најдобрата пријателка или мајката веројатно први ќе дознаат. Истражувањето спроведено помеѓу 3000 жени на возраст од 18 до 25 години, исто така покажало дека 4 од 10 жени признаваат дека не може да сочуваат тајна, без разлика колку е доверлива. И алкохолот може да биде виновник за откривање на тајните – на повеќе од половина од вас доволни им се две чаши вино за да кажат што треба и што не треба.


Шарени u

Среќни!

60 UNIQUEЈУНИ 2011


62 UNIQUEЈУНИ 2011


 ЈУНИ 2011 UNIQUЕ 63


64 UNIQUEЈУНИ 2011


UNIQUEFashion

Модел: Нина Цветановска Модна агенција: Мак Моделс Шминка и фризура: Студио Диенси Шминкано со: Bourjois Фотограф: Марко Маркоски


те

UNIQUEFashion

ЛИЦА што треба да ги покажете

Облечете се удобно и типски. Не робувајте на спортскиот стил ако одите на прошетка низ парк. Може да изгледате модерно, а не пренатрупано и дотерано.

 ЈУНИ 2011 UNIQUЕ 67


UNIQUEFashion

Чанти

за секој ден

B20aдtеaн. 3.7

70 UNIQUEЈУНИ 2011

Сите ваши неопходни и омилени работи сместете ги во нив. За кратко излегување за кое не ви се потребни многу работи изберете ги чантите кои се мали, слатки и се носат преку рамо. Ќе се чувствувате удобно и во ниеден момент нема да ве заболи рамото.


UNIQUEFashion

? w u x н e л ew

виот но а ѓ а доп се и в с дали и ва Тие се лна потпетица. по на е ит вл ја че ивно ги носите во секо фе. а д Тоа се дефинит е ет ож м и ка и ка модерни удобни, слатки, о дневна прошет д па , ба ад св но од пригода. Буквал

 ЈУНИ 2011 UNIQUЕ 71


UNIQUEFASHION

Лeeнтaoшoeпu!нг пo

oдuм ! e њ e п a к a з u м кocтu

72 UNIQUEЈУНИ 2011

Конечно низ нашите продавници пристигнаа најновите модели на костимите за капење. Заедничко на сите е што се задолжителни светлите и дречливи бои, бикините за надолу и ретро модел за горен костум.


UNIQUEFASHION


UNIQUEFashion

Кратки панталончиња... Девојки со супер нозе, сега е вашето време да се покажете на дело.

74 UNIQUEЈУНИ 2011


UNIQUEFashion

и со што да ги носите...

Еве неколку предлози како да ги носите познатите секси кратки панталони без да изгледате вулгарно, а сепак да ве прогласат за секси!

 ЈУНИ 2011 UNIQUЕ 75


UNIQUEFashion

б

аа Балетанките стан задолжително парче од гардеробата. Оваа сезона се враќаво класичниот модел е. стилот на 60-тит

кaкo

u к н a т e л бa

 ЈУНИ 2011 UNIQUЕ 77


B

ucoku штикли како

Ова е една од работите што мажите никогаш нема да ја разберат. Високи штикли кои ни задаваат болка. Ние сепак не се откажуваме од нив и најмногу ги сакаме!


UNIQUEFashion

а н ш о в О НИЧКА ЗАВОД

Боите на овошјето – најсоодветна инспирација за летниот мејкап

ich E xtraeR S lf g Warmsin Ma k а

за сув Маска тена е т ш о и на а база коса н бадем, д о о л мас ивно ја интенз ира и р е н ге ре теува ош освеж коса. а т а н е т

И што сo оние денови кога навистина немате време за да се шминкате со часови? Решението е едноставно, ако одлучите да не послушате. Тенот што ќе го заработите на одмор, не заслужува да го чепкате, единствено поработете на покривање на подочниците со малку потемен коректор. Со еден потег, поминете ги очните капаци со бела сенка и ставете еден слој маскара. Останатото време посветете им го на усните со боја на јагоди. ПРЕДЛОГ ФРИЗУРА: Накит од коса. Идејата е да ја соберете косата спонтано, онака како што ќе ви дојде. Но, не заборавајте да одовите неколку прамени коса, што ќе ги намотате и ќе ги пуштите да висат од главата.

Модели: Ангела Поповска, Симона Симичева / Шминка и фризура: Студио Диенси / Модна агенција: Моделс Ин / Фотограф: Марко Маркоски / Шминкано со: Bourjois


UNIQUEFashion

xt ra Wella iEch R o Shampoсува

н за Шампо етена и ошт ржи од коса, с ирачки кту рестру екс од компл ти со н нутрие бадем од масло

Лимоните и портокалите се одлична инспирација за да добиете свеж и сочен изглед. На очните капаци, се до веѓите, нанесете портокалова сенка. За да добиете на транспарентност, нанесете тенок слој сребрена сенка. Врвовите на очите истакнете ги со јака жолта сенка, а можете да исцртате и жолта линија до коренот на трепките. Образите нека бидат земјени, а усните сјајни. ПРЕДЛОГ ФРИЗУРА: Природна панделка. И додека останатите девојки трошат пари за готови панделки, вие надмудрете ги со тоа што ќе направите панделка од вашата коса.

 ЈУНИ 2011 UNIQUЕ 8 3


UNIQUEFashion

Dr. Hauschka

ревитализирачка маска за после сончање 1.486 ден.

Elizabeth Arden

коректор за лице со висок заштитен фактор 50 1.390 ден.

1

Кажете му да на

бронзениот тен

ИЗБОР НА ЗАШТИТНИТЕ СРЕДСТВА СПОРЕД:ЗАШТИТНИОТ ФАКТОР,ВОДООТПОРНОСТА И ТИПОТ НА КОЖА

Многу е важно да знаете дека препаратите за заштита од сонце штитат од делувањето на UV зраците на тој начин што апсорбираат, односно не пропуштаат дел од сончевите зраци одговорни за настанувањето на оштетена кожа. Колку е поголема способноста за апсорбирање, толку е поголем заштитниот фактор. Луѓето чија кожа најчесто црвенее по само 10 минути поминати на сонце, доколку нанесат заштитен фактор ќе почне да им црвенее за 20 минути. Исто така треба да внимавате при изборот на препарат во зависност од водоотпорноста и типот на кожата. Водоотпорноста значи дека средството ќе се задржи на вас и после влегувањето во вода. Најголем дел од средствата издржуваат само едно влегување во вода, па потоа мора да нанесете повторно.

2

НА НАШЕТО ПОДНЕБЈЕ НАЈЧЕСТО СЕ РАЗЛИКУВААТ ОВИЕ ТИПОВИ НА ТЕН

• Многу светол тен- со пеги, руса или црвена коса, сини или зелени очи (никогаш не потемнуваат, туку секогаш горат)20- 30 UV заштитен фактор • Светол тен- склон на летни пеги, руса коса( многу малку потемнуваат и лесно горат)12- 15 UV заштитен фактор • Темен тен- нема пеги, светло костенли88 UNIQUEЈУНИ 2011

Без да ја оштетите кожата и да останете здрави

ва или светло смеѓа боја на коса( лесно потемнуваат и многу ретко горат) 8-10 UV заштитен фактор( во оваа категорија спаѓаат најголемиот број Македноци) • Многу темен тен или медитерански тен- темно кафена или црна боја на коса( никогаш не горат под сонце) 4-6 UV заштитен фактор

Clinique Sun Care

крем за лице со заштитен фактор 40 1.687 ден.

Max Factor Xperience

пудра со заштитен фактор 10 870 ден.

КАКО ПОТЕМНУВА КОЖАТА?

L'Occitane Angelica

крем за лице SPF 40 1.990 ден.

Lancaster Face Bronzer

бронзер за лице со заштитен фактор 15 2.020 ден.

Потемнувањето на кожата настанува како последица на стимулирање на меланоцит. Тоа се станици во кожата кои под дејство на UV зраците создаваат меланин, пигментирана белковина која предизвикува потемнување на кожата, но воедно ја штити од штетното влијание на сончевите UV зраци. Важно е да се знае дека во текот на животот бројот на меланоцит(природната заштита) се намалува секои 10 години за 10%. Бројот и активноста на меланоцитот индивидуално варира,а постојат и регионални разлики.


UNIQUEFashion

И СТ ТИ АР П КА ЕЈ М ТЕ И СК ЕТ СВ А Н ПО ПРЕПОРАКАи за очи, впечатливи кармини, креони во силни Разнобојни сенк но е дека мејкап трендовите за и металик тонови, повеќе од јасло и и смели. пролет/лето 2011 се ко ритни, свеж

1

FENDI, JIL SAN DER и GUCCI ги наметнаа

дречливите усни

Црвена, розова, портокалова и сите нивни варијации се добредојдени за усните. Изберете мат верзија, но запомнете дека ваков кармин се нанесува на исклучиво средено и напудрено лице. На очите нанесете само маскара, може и бел креон, а за навечер вратете го во игра црниот.

Dr.Hauschka Manhattan Extreme Lash Shine

Deborah кармин 390 ден.

кармин за усни 290 ден.

Estee Lauder

Estee Lauder

double wear коректор 1.750 ден.

кармин 1.694 ден

стик за корекција на нега на кожа 820 ден.

Sisley

кармин 2.040 ден.

Max Factor Blushing Blush

четка за нанесување руменило 830 ден.

Clinique Anti-Blemish Solutions

Clinique Fresh Bloom Blush

течна пудра за лице 2.370 ден.

руменило 3.044 ден.

2

DOLCE AND GABBANA

останаа верни на природниот изглед

Популарноста на природниот изглед се привлекува во секоја сезона. На жените кои немаат време за експериментирање со боите, им е оставен простор да се чувствуваат тренди. Сѐ што ви е потребно е квалитетна пудра, коректор, маскара и розово руменило што ќе делува како природно да ви поцрвенеле образите.

Givenchy Photo Perfexion

пудра за лице 2.044 ден.


UNIQUEFASHION

ИЗВЛЕЧЕТЕ ГО

максимумРЕоПтКИ

ОД ВАШИТЕ Т

Маскарата е најкористената декоративна козметика во светот, па не е ни чудо што секоја година на пазарот се јавуваат нови маскари со нови ефекти - за продолжување, за густина, комбинација на едното и другото, водоотпорни маскари, маскари за нега...

Водете грижа за маскарата.

1

Пред да ја нанесете, проверете го нејзиниот рок на траење, нејзината сувост и слично. Ако не ги исполнува основните услови не користете ја затоа што може да ви направи сериозни компликации со Oriflame 2FX здравјето на очите. Ако имамаскара те нова маскара, прва рабо429 ден. та што треба да ја направите е пред употреба да ја ставите под млаз врела вода и детално да ја исчистите од евентуалните бактерии и прашина. Друга важна работа е количината на боја што ќе ја соберете провлекувајќи ја четката нагоре. Не поминувајте повеќе од еднаш затоа што ќе соберете премногу маскара што не ви е потребна и само ќе се размачкате.

Боја на маскарата

Givenchy Phenomen Eyes Mascara маскара 1.450 ден.

Најголем процент од жените секојдневно користат црна маскара и не прифаќаат друга боја. Но, тоа не значи дека секоја жена не треба да се обиде и да види дали некоја друга боја подобро би ѝ одговарала. Тоа не мора да биде некоја по ексцентрична како сина и зелена, обидете се со кафена маскара. За дневна варијанта е многу посигурен избор ако сѐ уште не сте стручни во правилното нанесување. Кафената маскара особено добро прилега на жени со руса боја на коса што сакаат да ги нагласат очите, а сепак да го задржат природниот изглед. Сина маскара изгледа одлично на сини очи или пак со тенка линија син молив на коренот на трепките.

3

Правилно нанесување

Започнете со горниот капак, така што најпрво ќе нанесете на коренот па ќе повлечете надолу. Во хоризонтала започнете од местата каде што трепките ви се најдолги - од средината спрема надворешниот агол на окото, а потоа спрема внатрешниот агол. Не трепкајте неколку секунди додека маскарата не се исуши. Потоа, префрлете се на долните трепки. Таму, движете се цик- цак со врвот од четкичката и тоа најнежно што можете. Така трепките нема да ви се залепат. Откако добро ќе ви се исушат, за поголем ефект нанесете уште еден слој на истиот принцип како првиот. Доколку трепките ви се залепат, употребете четка за трепки и беби стапче што ќе ви помогне да ги одвоите.

2

92 UNIQUEЈУНИ 2011

Дали трепките од рекламите се вистински? Се разбира дека не! Bourjois Volume Glamour Max 497 ден.

Дури и најпознатите светски брендови со докажан квалитет користат лажни трепки при снимање на реклами. Трепките на рекламите се густи, сјајни и долги како што ретко природни трепки можат да бидат. Освен тоа имаат јака црна боја, никогаш немаат грутки на краевите ,а трепките никогаш не се лепат што во реалноста е сериозен проблем. Добро познати светски модели учествуваа во рекламирање на трепки што потоа се воспоставило дека не се природни.

Essence Multi Action Smokey Eyes 195 ден.

Manhattan Professional 330 ден.

Max Factor Xperience 760 ден.


UNIQUETИ&TOJ

П

ознат е стереотипот на жена опседната со деца...нема шанси нејзиниот биолошки часовник да остане без батерии, таа постојано е на штрек и го слуша; се топи кога ќе види дете на улица па макар тоа се треснало од земја од плачење; ѝ се случува да „заборави“ да се напие пилули за контрацепција. Иако не изгледаат баш вака, но факт е дека се поголема е бројката на мажи кои се заглавени помеѓу сопствената желба за дете и желбата на партнерката за кариера. Порано мажите се плашеа да излезат во парк, само за да не мора да се соочат со тинејџерите во развлечени панталони и пирсови, а потоа дома да ја преиспитуваат одлуката за бебе. Но, истражувањата велат дека поголем број на жени ќе ја поделат одговорноста за ваквата цивилизациска штета. Статијата објавена во магазинот „Contraception“, ги разоткрива мажите дека почнале тајно да ги вадат кондомите во текот на сексот, а имало и такви кои ги заменувале апчињата за контрацепција на партнерките со бебешки аспирин. Браво за нас што сме постигнале толкава моќ, па маживе се плашат да ни пријдат и да ни кажат дека сакаат бебе. До пред извесно време, пилулата поттикнуваше домашно насилство, мажите сметаа дека имаат право да им ги забранат апчињата на сопругите и по секоја цена да ги натераат да си ја извршат брачната должност. Но, денес нештата се поинакви, мажите сфатија дека ќе постигнат поголем резултат ако го намалат притисокот врз жената, а во меѓувреме, крајно очајни, пристапија и на неколку подмолни методи. Нема зошто да се 98 UNIQUEЈУНИ 2011

БИОЛОШКИ ЧАСОВНИК

МАЖИ VS. ЖЕНИ Од кога почнаа да чукаат во различни временски зони?

буниме кога тоа е наша школа. Генерално, мажите се плашат вокално да изјават дека сакаат да имаат дете. Жената јасно и гласно дава до знаење и кога е и кога не е спремна за таков чекор. Со оглед на тоа дека женскиот живот доживува поголема трансформација кога ќе дојде бебето, логично е нејзината одлука да тежи повеќе. Иако не искусија, жените сфатија што значи да се има бебе, ваквата претерана информираност влијаеше тие постојано да работат на полето на создавање услови, а да заборават дека часовникот отчукува. Првата бременост, порано или подоцна ќе се случи, жените ќе се изгорат еднаш и не сакаат да чујат за втора бременост. 67% и

се враќаат на кариерата, а 45% на школувањето. Она што им противречи на тој план е генерацијата на мажи на разведени родители што настана како резултат на тренд разводот во 80-тите. Голем број мажи искусија како е да се живее без татко, па оттука потсвесно им се наметна желбата да станат родители какви што никогаш немале. И доволно беше едно 24-годишно момче, случајно да ја забремени својата девојка, да се ожени, да стане татко и неговиот живот да стане само побогат, за и останатите од неговиот род да посакаат да бидат млади татковци кои ќе имаат снага да трчаат по фудбалскиот терен. И така се родија две крајности, млади

родители кои не работат, немаат завршено школо и живеат од туѓи пари (оние на родителите) и оние што наполниле скоро 40 години и се молат да им успее да направат барем едно дете. А, сѐ што треба да направите е да ја најдете својата златна средина, тука ќе ви помогне биолошкиот часовник и способноста за успех на повеќе полиња. Имајте на ум дека постар маж значи постара сперма и постара жена значи двојно помалку јајце клетки. Незрели родители значи проблематично дете, зрели и изградени родители (годините на ја дефинираат зрелоста) значи паметно дете. 

ОВОЈ ПАТ СОПРУГОТ ПОКАНЕТЕ ГО НА СОСТАНОК!

е прости Не очекувајте огномети, ови рите иск нат активности ќе ги поттик врст поц ат рав нап ве ќе помеѓу вас и е. цит чни нау дат твр , пар

ПОЈДЕТЕ НА КАФЕ

романтичИ сега се прашувате што има секој ите прав го но во ова, кога и така ерзитеунив од тим иот вачк ажу ден? Истр испиено е каф тот Yale, вели дека жешкото доеми згол ја ќе , угот сопр во друштво на работата на ва икну потт ја ето Каф ата. верб што телеинсулата, дел од мозокот каде чувства. во ат вора прет се ции сните реак

ИЗЛЕЗЕТЕ ВО ПРИРОДА

сипеди, Пикник, рибарење, возење вело т Rochester истражувачите од универзитето природата го се едногласни, дружењето со ините на убав за есен посв кот чове и прав овта. љуб и ата животот како фамилиј

НАТПРЕВАРУВАЈТЕ СЕ

одмерување Натпреварот што подразбира зијак оди афр како ува дел на силите, њето на бидејќи го поттикнува излачува рон. осте тест секс хормонот

ПОКАЧЕТЕ ГО АДРЕНАЛИНОТ

удливи Брзото возење и останатите возб ниот синерв аат удув возб го ти, внос акти ите. Кога стем на ист начин како сексуалн ација, ситу шна стра во ат најд се луѓето ќе тие ат тира често погрешно ги интерпре а жезато у Токм чни. анти емоции како ром ци. мом и лош на т пала се ните


Барате добар филм?

Погледнете ги предлозите на Unique!

LOVE, WEDDING, MARRIAGE

Главни улоги:

Mandy Moore, Kellan Lutz, James Brolin, Jane Seymour

Жанр:

Драма / Комедија

Премиера: 3 Јуни, 2011

Ava (Mandy Moore) има сѐ што може да посака една девојка, родителите чиј брак отсекогаш и служел како пример, привилегија да им помага на паровите кои се соочуваат со проблеми и момче (Kellan Lutz) кое тотално е заљубено во неа. На денот на нејзината венчавка ќе го доживее врвот на својата среќа, но дали истата ќе потрае и во бракот? Кога еден ден во нејзината психијатриска канцеларија ќе се појават нејзините родители со изјавата дека планираат развод, Ava ќе го доживее најголемото разочарување. Целото нејзино внимание и слободно време ќе го насочи да го спаси бракот на нејзините родители, за сметка на нејзиниот кој ќе почне да тоне. Во меѓувреме ќе дознае дека таа не е првата свршеница во животот на нејзиниот сопруг и ќе почне да се сомнева во неговата искреност. Крајот на филмот открива дали Ava била во право. 100 UNIQUEЈУНИ 2011

BAD TEACHER

Главни улоги:

Cameron Diaz, Lucy Punch , Justin Timberlake

BEGINNERS

Главни улоги:

Ewan McGregor, Christopher Plummer, Goran Visnjic, Melanie Laurent

Жанр:

Жанр:

Премиера:

Премиера:

Elizabeth (Cameron Diaz) работи како наставничка, но нејзините ученици се нејзината последна грижа. Таа спие, јаде, пие алкохол и пуши марихуана на работното место и нејзината единствена цел е да најде маж што ќе ја земе и ќе ја спаси од должноста секое утро да оди на работа. Кога нејзиниот свршеник ќе ја остави, таа ќе му фрли око на згодниот и богат колега (Justin Timberlake). За да ги зголеми градите, мислејќи дека така ќе успее да го привлече, Elizabeth ќе почне да се бори за да го освои школскиот бонус, но во борбата ќе се вклучи нејзината далеку почитувана колешка Amy (Lucy Punch). Нејзината нова метода на работа ќе претставува вистинска лекција за нејзините ученици, колеги и за неа.

Ова е филм што зборува за осаменоста, изненадувањето, збунетоста и љубовта што ја носи животот, а сето тоа е претставено преку ликот на Oliver (Ewan McGregor). Oliver не може да се пофали со големо љубовно искуство, неговиот дом е запуштен и единствен пријател му е кучето. Но, кога ќе ја запознае непредвидливата Anna (Melanie Laurent) само неколку месеци по смртта на татко му Hal (Christopher Plummer), Oliver ќе сфати дека неговиот живот постојано бил исполнет со љубов. Неговите родители кои биле цели 44 години во брак, а исто толку години, неговиот татко криел дека е хомосексуалец и на возраст од 75 години, тој ќе почне да живее енергичен живот и ќе влезе во хомосексуална врска.

Комедија

24 Јуни, 2011

Драма

3 Јуни, 2011


Living 28

ГОДИ

НИ

ЧДА ПО Т С А Р ВОЗ ОГРА АЛНА ПИТЕ КИЛ Е ИДЕ О Т А ГИ ЖУВА НЕТЕ Д ТЕ. ИСТРА ВАШИТЕ МИ ДЕКА ВЕЛАТ ОЈ ПЕРИОД А Т А Т Њ И ВО БРИ ОБИД НАЈДО Т А Д ЌЕ ДА УЛТАТИ. РЕЗ

ЦРВЕНО

ЗАДОВОЛСТВО Не знаеме за вас, но ние одвај дочекавме да се отвори сезоната на јаготки. Најпрво, поради слаткиот мирис и неодоливиот вкус, а потоа поради сите придобивки што одат со тоа. Имено, јагодите содржат витамин Ц кој е суштински за создавањето и формирањето колаген. Има многу начини да ги консумирате јагодите, а ние како најпримамлив и едноставен го одбравме следниот: изблендирајте полна рака цели јагоди заедно со неколку коцки мраз. Сипете во чаша и декорирајте со гранче од нане. Јагодите се идеални и за затегнување на порите на кожата и избледување на флеките настанати како последица од прекумерно сончање. Испасирајте полна рака јагоди, додадете сок од 1 лимон и оставете ја смесата во фрижидер околу половина час. Нанесете на лицето и вратот, оставете да делува триесетина минути и исплакнете.

КОЛКУ Е

СТАР ВАШИОТ ГРБ?

МОМЕНТ ЗА ВАШАТА КОСА

Ако работите како врзани за столче по 8 часа секој ден, внимавајте на следното. Едно неодамна спроведено истражување покажало дека една САКАТЕ ДА ГО ЗАПОЧНЕТЕ ЛЕТОТО СО просечна личност која долго работи во седечка ДРАМАТИЧНА ПРОМЕНА?! ИСКОРИСТЕТЕ позиција, има грб како на осум години постара ГИ ОВИЕ СЛАВНИ ЛИЧНОСТИ личност. За секој од подолните искази со кои се КАКО ИНСПИРАЦИЈА... согласувате, односно важат за вас, додадете една година на вашата возраст за да видите колку години има всушност вашиот грб: • Поминувате повеќе од три часа пред компјутер • Поминувате повеќе од еден час на телефон • Носите чанта преку едно раме • Спиете на повеќе од една перница • Гледате во подот додека одите Emily Browning • Ги прекрстувате нозете додека седите • Носите потпетици повисоки од 5 сантиметри повеќе од два часа Ги заокруживте речиси сите? Тоа не е причина да почнете да паничите. Постојат многу Ginnifer Goodwin начини да го спречите прераното стареење на грбот, и тоа веднаш. Ортопедите советуваат да инвестирате во квалитетна столица со добра потпора, да станувате во текот на работниот ден колку што е можно повеќе и Kristen Bell никако да не ги прекрстувате нозете додека седите. И од време навреме направете пауза од омилените потпетици; тие не секогаш му годат на вашиот ‘рбет.

Менструалните грчеви неретко создаваат проблеми и го попречуваат нормалното функционирање. Следниот пат штом почувствувате менструална болка, наполнете ја кадата со топла вода и одлежете половина час. Топлата вода ги опушта мускулите на матката, со што грчевите ќе се ублажат.

Jessica Szhor

Rachel McAdams  ЈУНИ 2011 UNIQUЕ 111


Моите навики

МОЕ ЗДРАВЈЕ

ЗОШТО НЕ ТРЕБА ДА ГИ ПЛУКАМЕ

СЕМКИТЕ ОД ГРОЗЈЕТО? Истражувањата покажуваат дека маслото од семки од грозје, е поефикасно во борбата со слободните радикали во однос на витамините Е и Ц кои предничеа до скоро. Моќното антиоксидантно дејство се должи на присуството на проантоцијаниди кои го зајакнуваат имунитетот и го намалуваат ризикот од појава на канцер. Особено се препорачува летно време бидејќи ја зголемува природната одбрана на кожата од УВ зрачењето и ја намалува појавата на пигментации. Маслото од семките на грозјето го стимулира создавањето на колагенот со што обезбедува вечна младост.

Псуењето

Кој е попаметен избор?

Грчка салата

КАЛОРИИ: 210 kcal

МАСТИ: 18 грама Маслиновото масло и сирењето се единствениот извор на масти во овој оброк. Краставицата, доматите и кромидот ќе ве заситат и ќе ги задоволат потребите за витамин А и Ц.

Цезар салата

КАЛОРИИ: 400 kcal

МАСТИ: 34 грама Благодарение на дресингот на база на мајонез, салатата покрива половина од дневното дозволено количество масти. Марулата речиси и да нема калории, но не изобилува со многу хранливи состојки.

СЛАБЕЕЊЕ

МАЖИ V.S ЖЕНИ

Жените им се љубоморни на мажите за многу работи, но се чини дека најмногу им пречи тоа што побавно слабеат од нив и се посклони на дебелеење. И ако партнерот до сега не веруваше во тоа и тврдеше дека мамите со диетата, научниците се погрижија и медицински да одговорат зошто мажите побрзо слабеат?

ги намалува болките!

опаѓа функцијата на бубрезите доколку секојдневно консумирате по еден до два газирани пијалаци, потврди истражувачкиот тим од медицинската катедра во Харвард. Зошто додека жените мислат на храна, мажите мислат на секс 25% од жените на секој половина час мислат на храна, а само 10% толку често мислат на секс. Само за споредба, 5% од мажите мислат на секс на секои 5 минути, додека 36% се забавуваат со такви мисли на секој пола час. Зошто додека жените јадат со емоции, мажите јадат по потреба Во студијата објавена во книгата „Conqu-

Ретки се оние луѓе што не псујат кога случајно ќе удрат со ножниот палец во некој ќош, обвинете ги за некултурни, но тоа одличен лек за да се намали болката. Група научници од Британија востановиле дека псуењето има ист ефект како и аналгетиците. Интересно е тоа што псуењето било далеку поделотворно кај луѓето кои речиси никогаш не псујат. Со цел да ја проверат ваквата теорија, истражувачите побарале од волонтерите да ги стават рацете во мраз ладна вода и при тоа цело време да псујат. Подоцна го повториле експериментот со тоа што им било дозволено да зборуваат, но не и да псујат. Резултатите ја потврдиле погоре изнесената теорија, бидејќи луѓето подолго време успеале да ги чуваат рацете во ладна вода додека псуеле, а ефектот бил четири пати поголем кај оние што немаат таков стил на изразување. ering Heart Attack & Stroke“, се вели дека женскиот мозок реагира на храната емоционално. Додека жената јаде се потсетува на минатото и се мотивира, додека мажот моментално ужива и гледа само да се засити. Мажите имаат побрз метаболизам Мажите имаат од 5 до 10 проценти побрз метаболизам за разлика од жените со иста тежина и висина.


Living

ЧОКОЛАДЕН ТЕЧЕН КОЛАЧ Потребни состојки

за 8 лица: 20 минути 250 kcal / едно парче

250 грама путер 300 грама шеќер 6 јајца 1 кесичка ванилин шеќер или неколку капки екстракт од ванила 130 грама брашно 250 грама црна чоколада

CHEESECAKE СО ШУМСКО ОВОШЈЕ Потребни состојки

за 10 лица: 30 минути 683 kcal / едно парче

Подлога: 150 грама бисквити 90 грама путер 1 лажица сок од портокал Крем: 500 грама свежо, младо сирење (несолено) Неколку капки екстракт од ванила 1 кесичка шеќер од ванила 80 грама шеќер во прав 300 милилитри слатка павлака 1 кесичка желатин 2 лажици сок од лимон 200 грама шумско овошје 40 грама шеќер во прав 200 мл. слатка павлака за шлаг

Начин на пocлужување:

Во смесата можете да додадете и малку ликер или мелени лешници. Колачот се служи со свежо овошје и шлаг, а уште подобро оди во комбинација со сладолед.

Совет:

Начин на приготвување:

2

и брашно за да не се залепи колачот. Печете на 200 степени (рерната мора претходно да биде загреана) точно 11 минути ако работите со хартиени калапи. Ако имате метални калапи од оние за правење мафини, смалете го времето за печење на 9 или 10 минути. Откако ќе го извадите колачот од рерна, оставете го 2 минути на страна, а пото внимателно извадете го од калапот.

Доколку сакате да го пробате овој рецепт, а немате калап, тогаш Матете го путерот и шеќерот додека да станат слободно послужете се со керамичките пенести. Додајте ги јајцата, ванилата, брашшолји за кафе. Важно е да знаете дека ното и чоколадата што претходно сте ја стосмесата во металните калапи побрзо се пиле на пареа. Мешајте со лажица за матење пече, па затоа треба побрзо да ги извадодека да добиете хомогена смеса. Смесата дите од рерна. Ако не внимавате на времожете да ја распределите во помали калапи мето, колачот нема да биде течен кога или во еден поголем калап за торта. Не забоќе го прободете. равајте на калапот да ставите малку масло

ЛЕСНИ

десерти

ДА ИЧЕН НАЧИН ЗА Л Д О СЕ ТО ЈЕ Ш ОВО ПОКАЧИ СЛАДОЛЕДОТ И НЕМА ДА ВИ СЕ Ј О К Д О Т ЕР ЕС ПРЕКУ ПРИГОТВИТЕ Д РАВМЕ ДЕСЕРТИ ЗБ И . К А Л ЗА Т РВИО НЕРОТ ДЕКА ШЕЌЕРОТ ПО П АЖЕТЕ НА ПАРТ К О П У М А Д Е ИИ. КОИ ЌЕ МОЖЕТ ВИ И ДЕКОРАЦ О УС К В ТЕ И СК СВЕТ СТЕ ВО ТЕК СО

Начин на приготвување:

Измелете ги бисквитите, додајте го омекнатиот путер и сокот од портокал. Со рацете замесете тесто и сместете го во калап со дијаметар од 24 сантиметри. Сирењето ставете го во подлабок сад, додајте го шеќерот и екстрактот од ванила, шеќерот во прав и убаво промешајте. Изматете ја слатката павлака (хопла) и додадете ја во смесата со сирење. Подгответе го желатинот според упатствата на кесичката и додадете го во кремот. Ако користите смрзнато шумско овошје, ставете го во цедалка за да се одмрзне и да се исцеди вишокот течност. Пасирајте го овошјето врз цедалката за да се решите од ситните семки, а потоа изматете го со 40 грама шеќер во прав. Поделете го кремот на два дела, во едниот дел сипете го сокот од лимон, а во другиот дел овошјето. На подлогата во калапот, нанесете го кремот со лимон, а озгора вториот слој со овошје. Изматете 200 милилитри слатка павлака и готовиот шлаг истурете го врз тортата.

Начин на пocлужување:

Парчето cheesecake, декорирајте го со свежо шумско овошје. Озгора можете да нанесете и овошен џем или прелив.

Совет:

За сирењето да биде меко во вид на крем, чувајте го на собна температура. Истото важи и за путерот.


Living

овој свет... M

ожеби никогаш нема да купувате дизајнерска облека, можеби никогаш нема да поседувате приватен авион, но сонот за одмор надвор од овој свет е возможен ако почнете да го сонувате уште денес. Овој пат ви претставуваме две локации, само две од плејадата рајски дворови на оваа земја за кои вреди да се оди на работа секој ден. Вашиот изговор нека не биде: „Скапо е“, за ова вреди да се жртвувате.

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: THAILAND Thailand е синоним за совршено луксузно прибежиште – тиркизно море, бели песочни плажи и гарантирано сонце. Хотелските комплекси како од филмовите, ќе ве остават без здив. Ви го препорачуваме островот Koh Chang или островот на слоновите кој се наоѓа на источниот брег на Тајланд. Инаку втор по големина, островот и неговата убавина им предничи на соседните Koh Samui и Phuket. Amari Emerald Cove е хотел што нуди

непроценлива глетка на морето, опкружен со прекрасни колоритни градини. Посетителите на хотелот секое утро можат да практикуваат јога во атмосфера на шумови од брановите, одличен начин за да се започне денот. Потоа можете да појдете на курсот по готвење и да научите некои од тајландските традиционални јадења и да ги изненадите пријателите по враќањето од патувањето. Средбата со слоновите е причината поради која вреди да се враќате овде, постојат организирани екскурзии за разгледување на островот од грбот на слонот. Останатите екскурзии нудат пливање и нуркање под многубројните водопади на островот како и крстарење со брод под месечината. Остатокот од времето поминете го уживајќи во коктелите во многубројните барови на плажа. Кога сте изложени на ваков луксуз, невозможно е да не ви биде забавно, глетката и боите се доволни за денот да го поминете на плажа не правејќи ништо.

Поло турнирот е настан што го одбележува овој остров и по кој се разликува од било кое место на планетата. Опишана како најголема, најчудна, најбавна и најскапа игра во која наместо коњи се вклучени слонови.

MAURITIUS Замислете си го најлуксузното патување во вашиот живот. Таму сигурно има долгометражни песочни плажи, згодни момци што во секое време се расположени да ве намачкаат со млеко за сончање, коктели што пристигнуваат од сите страни, многу сонце, кристално чиста вода и незаборавни забави на копно и на вода. Време да ја насочите енергијата и финансиите за да го видите земското чудо распослано на островот Mauritius. Нашата цел е да ве доближиме до комплексот познат како Naiada, прибежиште за сите романтични Островот Mauritius двојки и пријателки не го искористил е откриен уште во 19-тиот век од желни за забава. тој момент од арапските морнари. Ако сте дојдени по одморот за да ја романтика, тогаш побара саканата за упатете се во Legends, хотел сопруга. Но, ако сте сингл и на северно - источниот дел од сите оние звуци на бакнување островот. Хотелот располага ви ги параат ушите и ве прасо 6 неверојатни ресторани, ват нервозни, тогаш упатете интимни плажи, спиритуални се во Tamassa или во југо - исвечери каде се служи шампањ точниот дел од островот. Ако и кавијар. На љубовните души сакате да се почувствувате им следува интимна вечера како да сте дел од светскиот на плажа, опкружени со приџет сет, Tamassa е хотел што родата, водата што ги допира нуди стилски забави со многу стапалата, а единственото гламур. Но, пред да се упатите светло е она од месечината и на подиумот за танцување, малите свеќички по плажата. акумулирајте енергија во спа Менаџерите на хотелот велат центарот за сетила.  ЈУНИ 2011 UNIQUЕ 121


ОВА БЕШЕ САМО МАЛ ДЕЛ ОД НОВИОТ БРОЈ НА

СПИСАНИЕТО - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА

Unique Magazine 19 (јуни 2011)  

Омиленото месечно списание на илјадници забавни, возбудливи жени. Излегува секој 10-ти во месецот, на 116 страници, на сите трафики низ Маке...