Page 1

ce Kc uo3a ВАШАТА МОДНА

ЌЕ ВИ ЈА ОТКРИЕМЕ НАЈГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ВАШИОТ ШЕФ


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


Август 2011

52 Влатко

Max Factor Mastertouch коректор 410 ден.

82

BEAUTY НОВОСТИ

Грозданоски „Секогаш има доволно време за

TPИK

љубов“

69 Моќта на

LIVING

10 Start Up вести 19 Хороскоп

107 Вишок килограми

34

Kerr

Miranda

„Прво мајка и СОПРУГА, а потоа МОДЕЛ“

Лошата страна на љубовта

109 Само уште 5 минути OVS шешир 869 ден.

Овие славни личности му кажаа „не“ на бракот! 28 Занаетчиска тајна... Што вашиот шеф никогаш нема да ви ја открие 30 40 едноставни совети... За вашите 40 прекрасни години 32 Продуктивноста - вашата нова силна страна

20

Miss Sixty сандали 2.990 ден.

TPETMAН?

YOUNIQUE НАЈДОБРА

СОНЦЕТО

85

Зошто секогаш се чувствувате уморни?

Minougue

ВО НЕГОВИОТ УМ 41 Ајде да ѕирнеме во машкиот свет 44 Taa е вистинската

САМОДОВЕРБА 46 Што ве спречува да останете пријатели? 47 До кога планирате да бидете РОБ? 49 Мајчинска дискриминација

FASHION 56 Моден едиторијал 64 Црно, бело & златно

ТИ & ТОЈ 90 Она што треба да го знаете за него... 92 Знаете ли зошто рековте “да“? 94 Дали чучнувањето на колена е машка работа?

96 Ви се смачи што секогаш завршува прв во кревет, нели?

97 Љубовни лекции директно од Холивуд

Dannii


Dr. Hauschka Crème De Jour

регенеративна дневна крема 2.477 ден.

добиј го нејзиниот стил

Издавач

Sisley Phy�o Eclat пудра 5.400 ден.

Max Factor False Lash Effect маскара

Ул. Васил Ѓоргов 21-2/7 Скопје contact@gmp.mk 02/5209 705 02/5209 706

870 ден.

Основач и директор на Глобал Медиа Александар Попов aleksandar.popov@gmp.mk

Manhattan Volcano маскара 365 ден.

Продукција Главен и одговорен уредник Ана Стефановска ana.stefanovska@uniquemag.mk Уредник Ивана Попоска ivana.poposka@uniquemag.mk

ИЗГЛЕДОТ НА

Графички уредник Нита Хаџихамза nita.hadzihamza@gmp.mk

Miranda

Kerr во неколку

OVS

фустан 669 ден.

чекори

Мода и убавина Бојана Максимовска bojana.maksimovska@uniquemag.mk Шминка и фризура Студио Diensi тел. 02 2469 991 Фотограф Марко Маркоски

Max Factor четка

за нанесување сенка 450 ден.

Продажба на рекламен простор Снежана Божиновска snezana.bozinovska@gmp.mk Елена Бојаџиева elena.bojadzieva@gmp.mk

Givenchy Prisme Again

Adam's Shoes

руменило во четири нијанси 2.070 ден.

балетанки 2.790 ден.

Дистрибуција Медиа Принт Македонија 02/3089-305 ISSN 1857-6826 Печатница Европа 92 - Кочани Правни забелешки

МОДА

Аccessoires ТЦ Ramstore; ГТЦ приземје / Accessorize - ТЦ Lumix Плоштад Македонија / Аdam's Shoes ГТЦ 1 кат 02/3211 752 / / Babette ГТЦ 1 кат / Basler ТЦ Ramstore / BATA ТЦ Ramstore 1 кaт, Soravia приземје / Beta Optics – бул. Св. Климент Охридски 63 /2 / Vasidora – ГТЦ 1 кат / Geox ГТЦ приземје / Golden Point ТЦ Ramstore приземје / Ipanema Shop TЦ Ramstore / Calliope ГТЦ приземје/ Kara ГТЦ приземје / Koton Cacharel ТЦ Ramstore / Lacoste ТЦ Ramstore / Liu Jo - ТЦ Ramstore / Mango ГТЦ 1 кат / Marella ТЦ Ramstore / Misaki ГТЦ 1 кат / Miss Sixty Soravia приземје / Mura ТЦ Ramstore / Oxette ул. Македонија / Paul and Shark ТЦ Ramstore / Springfield ТЦ Ramstore / Swarovski ул. Македонија / Tally Weijl ТЦ Ramstore 1 кат / Happening ГТЦ приземје / OVS ТЦ Лумикс / New Yorker ТЦ Веро e / Intimissimi ул. Максим Горки бр.3 / Calzedonia, ул. Максим Горки бр.3 / Tommy Hilfiger, ТЦ Ramstore / Terranova, ТЦ City Gallery / Lisca - ГТЦ Приземје

УБАВИНА

АVON Кукушка бр.8 02/3243 800 / БП Тарун ДОО ул. Партизански Одреди 64а-2/22 02/ 3062 235 / Вичишки Комерц ул. 24 бр. 37 1041 н.Илинден / Декоратива Класик ул. Венијамин Мачуковски бр. 6/3-2а / Еliksire Exclusive 1 11 октомври бб 02/230 454 / Contimpex Cosmetic ул. Иво Лола Рибар 72 02/ 3074 128 / Laguna Kom Рајко Жинзифов бр.22 / L'Occitane Ramstore приземје / Orbico DOO Првомајска бб 02/0791 005 / Oriflame Мито Хаџивасилев Јасмин бр.50 / Pure Life ул. Кузман Јосифовски Питу бр.241 Скопје / Samantha Качанички пат бб 02/2600 077 / Соната бул. Партизански Одреди 21 локал 6 Скопје

8 UNIQUEАВГУСТ 2011

Списанието Unique излегува еднаш месечно со одобрение на сопственикот на правата – издавачката куќа Глобал Медиа. Unique е регистрирана трговска марка во сопственост на издавачот. Нејзиното користење на други места треба да биде во согласност со насоките на сопственикот. Информациите во списанието имаат забавен и информативен карактер. Точноста на информациите е проверена пред процесот на печатење. Пред користење на некои од советите поврзани со здравјето, препорачлива е консултација со доктор. Unique го задржува правото да ги објавува и ре-објавува материјалите и содржините генерирани од читателите на списанието и корисниците на notformen.mk Списанието Unique е дел од медиумите на Глобал Медиа: Esport, AutoFocus, Click, notformen.mk


Essence Colour & Go лак за нокти 99 ден.

Doutzen Kroes

Kat Graham

Fergie

Leona Lewis

ЛАК СО БОЈА НА КИВИ На ревијата на John Richmond во Милано, на која беше претставена пролет/лето 2011 колекцијата, можеа да се забележат модели лакирани со темно зелен лак. Leona Lewis и Fergie не чекаа, тие веднаш почнаа да го практикуваат ваквиот тренд.

Petra Nemocova

Тропски

ТРЕНД Киви на ноктите,

банани во косите, портокал на усните... Холивуд е обвиен во овошје и свежина. Avon Advance Techniques Volume тоник за подигнување на косата од коренот 249 ден.

Manhattan Extreme Lash Shine кармин за усни 290 ден.

ПОРТОКАЛОВИ УСНИ

За одморен и егзотичен изглед, комбинирајте го вашиот потемнет тен со портокалов кармин.

БАНАНА ФРИЗ

Француските дами повторно се во игра, фамилијарната свеченост искористете ја за да ја соберете косата во банана и да ѝ дадете повеќе волумен од вообичаено. Ќе изгледате елегантно и секси како познатите. Дозволено е да ги соберете и шишките.

Kim Kardashian Rihanna

Eva Longoria

Mila Kunis


HE Pekoa на бракот... Некои од ѕвездите ги крунисуваат со брак своите 30-дневни врски, други пак се состануваат со години и јавно откриваат дека немаат намера да стапнат на лудиот камен. Овие 10 славни личности решија дека нема да кажат „да“ ниту наскоро, ниту кога било другпат.

DIANE KRUGER беше во брак цели пет години пред да ја почне врската со Joshua Jackson во 2006-та година, и верува дека нема да ја повтори истата грешка: „Не сакам да звучам како песимист, но не верувам во бракот. Верувам во ветувањето што го давате со своето срце. Ниту еден документ не може да ве натера да останете до некој човек.“

JOHNNY DEPP е во 13-годишна врска со Vanessa Paradis и имаат две заеднички деца, како и многу причини никогаш да не ја озаконат својата љубов. Неговата листа на аргументи против бракот е доста долга, а меѓу нив се издвојува еден: „Не би сакал да го уништам нејзиното презиме. Толку е убаво...“


Тоu10

JENNY MCCARTHY и Jim Carrey беа заедно 5 години, но никогаш не стана збор за брак. Таа тврдеше дека и на двајцата им е поубаво така, и дека ја поддржуваат теоријата на Goldie Hawn: „Мислам дека има нешто магично во желбата на луѓето да останат заедно само затоа што сакаат да бидат заедно“, изјави Jenny пред неколку години.

EVA MENDES е многу јасна во врска со својот став за бракот како институција, и нема проблем да го повтори во секое свое интервју. Нејзиното објаснување е дека нема да се чувствува доволно секси како нечија сопруга. Но, тоа не е причина да се откаже и од долгите врски; од 2002 година е во врска со George Gargurevich.

22 UNIQUEАВГУСТ 2011

HALLE BERRY зад себе има два пропаднати бракови; првиот пат беше мажена со бејзбол играчот David Justice, а потоа со пејачот Eric Benet. Можноста да стапи во брак по трет пат ја отфрли во едно неодамнешно интервју: „Не чувствувам никаква потреба да бидам нечија сопруга и не ми треба документ за да го подарам своето срце“. Можеби и така е подобро затоа што немаше баш добро искуство со Gabriel Aubry, а новинарите немаат надеж дека наскоро ќе му каже „да“ на нејзиниот сегашен партнер, Olivier Martinez.


UNIQUEНАЈДОБРА

B

ие сте вработена, имате момче, семејство и пријатели. Ако подлабоко се анализирате себе си, нема да биде тешко да заклучите дека пред момчето, пријателите, семејството сте една личност, а на работа сте сосема друга. Првата ВИЕ е отворена, ведра, привлечна личност со самодоверба. Втората ВИЕ е повлечена, не зборува премногу за себе си, скромна и послушна, навидум без ронка смисла за хумор. И тука се јавуваат експертите кои велат дека голем дел од жените ја упропастуваат својата личност само за да не привлечат внимание на себе си додека се на работа. Поделената личност, ајде да ги наречеме Социјалната и Работната, се најголемата кочница за напредување општо во животот, а најмногу на професионално поле. Денес никој не сака роботи кои само слушаат инструкции и не преземаат иницијативи надвор од договореното, туку вработени кои знаат да покажат доза на хумор и сексапил. Овие вторите се луѓето кои носат просперитет на фирмата.

1

Занаетчиска тајна...

ШТО ШЕФОТ

НЕ БИ ВИ ЈА КАЖАЛ

НИ ЗА МИЛИОН

ГОДИНИ!

Секоја успешна жена знае дека комбинацијата секси + смело го трасира патот до врвот. Правилото важи дури и во ова време на безработица кога преку ноќ можете да станете вишок во фирмата. Еве што треба да сторите за изборот да падне на вашата колешка.

ФЛЕРТУВАЈТЕ ПО МАЛЦЕ

Социјалната вие: Забележувате згоден дечко во бар, тој е толку прекрасен, не смеете да го пропуштите. Смислувате план како ноншалантно да му се приближите. Знаете што? Ви успеа, бидејќи вашата извежбана насмевка никогаш не ве изневерила. Работната вие: Утрото го начекавте шефот на влезната врата и заедно се качивте во лифт. Малку се здрвивте и на крај памет не се сетивте да го прашате како си го поминал викендот, наместо тоа споменавте колку многу влага има во зградата. РЕШЕНИЕТО: Експертите велат дека луѓето се здрвуваат од причина што мислат дека нивната воведна реченица треба да биде спектакуларна и исклучително мудра. Мудрости во лифт? Подобро е да ги оставите за во канцеларија или кога ќе дојде вистинско време за тоа. Кога цел-

28 UNIQUEАВГУСТ 2011

та е да остварите конекција, бидете директни. Темата време е прифатлива, но повеќе зборува дека имате проблем со комуникацијата па се обидувате да кажете било што. Најдобро е да отворите полична тема на пример, ако знаете дека вашиот шеф обожава акциони филмови, споменете некој добар што сте го гледале. Не потценувајте ја и моќта на говорот на телото. Сигурно не зјапате во подот кога ќе сретнете некој сладок дечко. Исправете се и потрудете се да остварите контакт очи во очи. Шефовите обожаваат да судат за самодовербата на вработените и во моментот кога ќе треба да се изговорат тие први критични зборови, тие не обрнуваат толку внимание на содржината на вашиот излагање, туку на тоа колку вие е пријатно и колку сте опуштени во нивно друштво.

2

РАБОТЕТЕ НА СЛУЧАЈОТ

Социјалната вие: Кога сте на забава, се плеткате меѓу луѓето, муабетите, се обидувате да надоместите со сите пријатели со кои одамна не сте се виделе, најдобриот дел е тоа што се враќате дома со плус пријателства. Работната вие: Имате премногу работа, заглавени сте на бирото и ретко кога наоѓате време за да појдете на појадок со колешките. И тогаш кога некој ќе реши да сподели нешто со вас, вие го слушате, цупкате со нозете и се молите што побрзо да заврши. РЕШЕНИЕТО: Најпопуларен лик на забавата е оној што знае најмногу луѓе. Истото важи и за на работа, со колку повеќе луѓе сте видени како разговарате, толку ќе бидете посакувани во професионалното опкружување. Во текот на работниот ден, невозможно

е да не станете од биро, чисто за да се истегнете. Искористете ја кусата пауза за да прошетате низ фирмата, луѓето да станат свесни за вашето постоење и покрај тоа што не е сте изговориле ниту збор. Кога треба да разговарате со некој колега, направете го лично. Со мејлови никогаш нема да успеете да се поврзете со луѓето, а да не ги споменуваме низата недоразбирања што често се случуваат.

3

БИДЕТЕ ДИРЕКТНИ

Социјалната вие: И на вечерата со родителите на момчето, вие немате проблем да си го кажете на глас личното видување за темата на разговор. Ни на крај памет не ви паѓа да ги менувате сопствените убедувања само за некому да се допаднете. Вработената вие: Никогаш не сте гласни кога ќе ви дојде редот


UNIQUEНАЈДОБРА

Забавна и кокетна треба да гласи вашето резиме!

НИ А Т О Б А Р АТЕЛЧИЊ АТ

ПРИЈ

да изнесете мислење, секогаш стравот да не повредите некого е поголем од фактот дека имате добра поента. Вие секогаш постапувате дипломатски со тоа што ги потенцирате слабостите и предностите на двата табора, како другите да не се свесни за тоа. Потешко е да застанете на една страна отколку да бидете неутрален, бидејќи токму тоа носи одговорност, а шефовите сакаат вработени што не се плашат од одговорност и ризик. РЕШЕНИЕТО: Она што ја прави социјалната група интересна е различноста. Доколку вие и пријателките бевте исти, немаше да можете да се поднесете. На работа луѓето мислат дека треба да бидат како шефот и секогаш да го делат мислењето со него. Ниту еден добар шеф не смета дека неговото мислење е најпаметно,

токму затоа вработил тим професионалци за да дојде до мудри решенија и да не мора секогаш сам да одлучува. Не бевте најмени за да изигрувате клон. Особено е важно да застанете зад сопствениот став и по цена да не сте во право, само така ќе бидете вклучени кога ќе се носат важни одлуки. Оставете впечаток дека може да се смета на вас. Да, ваквото активно вклучување носи повеќе стрес и кавги, но ако знаете да се пошегувате и при најголем притисок, луѓето ќе ве обожаваат поради фактот што знаете да продолжите онаму каде што застанавте и тоа со ведар дух.

4

НЕ БИДЕТЕ ОНАА НА КОЈА СЕКОГАШ НЕШТО Ѝ НЕДОСТАСУВА

Социјалната вие: Вам не ви е потребен аплауз од момчето за да докажете дека сте паметна и

ЕЛ ИТЕ В БОТЕН ЃААТ СО А Р В АО ОД 39% ПРОН ЛЕШНЕ СЕ ДОБРО, КО АТ А К Е Д Д Е. ВИ БИ ТЕНИТ ВРАБО Е МОРА ДА ЕЛКИ, НО Н Т ДА РИЈАТ КИТЕ БРИ П РИ МОЖА О Д Ј А О Н ЧАС ГОВ Е РАЗ АВАТ ОСУМ Т И С У Е К НАПР Ј ДАЛ ВИ ГО ОТ ПРЕСТО Н. Е И Т ОВН ПРИЈА КУ ПО забавна. Веќе знаете дека сте. аботната вие: Имате постојана потреба за потврда од шефот дека добро сте ја сработиле задачата. Понекојпат заморувате и додека работите, чисто за да проверите дека сте на правиот пат. Толку инструкции не му се потребни ни на прваче. РЕШЕНИЕТО: Знаете зошто ве вработија? Бидејќи шефот сметаше дека вие сте најквалификуваниот кандидат за работната позиција. Тој ве избра вас, а не другата девојка, но вашите чести прашања можат да го за-

мислат дали го направил вистинскиот избор. Ако често поставувате прашања, луѓето лесно можат да добијат впечаток дека се обидувате да прекриете нешто што треба да се случи, можеби некоја грешка од која се обидувате да се оградите. Воздржете се без оглед на тоа колку е тешко, наместо да влегувате во канцеларија кај шефот минимум 5 пати во денот, направете го тоа еднаш месечно. Не наметнувајте си сами мислење дека не сте способни ништо да сработите. Ако размислувате капиталистички, тогаш каква корист има од вас шефот? Додека да ви објасни и да провери дали добро работите, побрзо сам ќе ја заврши работата, а вие преку ноќ ќе станете вишок.   АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 29


UNIQUEНАЈДОБРА

40 o eT

b c u ... за вашите 40 ПРЕКРАСНИ ГОДИНИ

Стареењето на многумина не им изгледа забавно, а 40-от роденден често се споменува во негативна конотација. Факт е дека годините си врват и не може да направите многу околу тоа, но и тоа како може да живеете здрав и среќен живот во која било декада од животот. 1

Чувствувајте се младо.

Истражувањата покажуваат дека жените се чувствуваат многу поубаво и помладо по посетата на фризерски салон, а како се чувствувате, така и изгледате. Затоа, право на фенирање!

2

Олабавете го вратот. Ако е

напнат и постојано во иста положба, ќе ве натера да ја држите главата понапред од нормалното. Работата пред компјутер создава дополнителни проблеми, затоа тежнејте да го држите челото паралелно со таванот.

3

Хранете се правилно. Не правете ненадејни преоди од килограм овошје или зеленчук, на килограм чоколадни вафли. Тоа може да предизвика дебаланс на шеќерот во крвта, што, пак, ќе направи да се 30 UNIQUEАВГУСТ 2011

чувствувате уморни и нерасположени.

4

Пијте чаеви. И не само тоа, користете ја природата како основен извор на здравје. Пијте босилек за да ја намалите анксиозноста и да ја разбистрите главата, или каснете ѓумбир за да го смирите вознемирениот стомак.

5

Подредете ги обврските.

Ако се обидувате да завршите неколку работи одеднаш, ризикувате појава на депресија и послаб имунитет.

6

Дружете се почесто. Недостатокот на социјални активности научниците го изедначуваат со прекумерна телесна тежина или претерано пушење цигари.

7

Давајте за да добиете. Нема ништо поздраво и поубаво

од чувството дека сте помогнале некому. Направете услуга без да очекувате нешто за возврат.

8

Не заборавајте на сексот.

9

Вежбајте аеробик.

10

Јадете горка храна.

11

Размислувајте позитивно.

12

Збогувајте се со утринското кафе. Вишокот

Некои истражувања покажуваат дека може да ви го продолжи животот за 20 години, а за да ги одржите хормоните јадете повеќе риба, јајца, и овошје и зеленчук со многу растителни влакна.

Доволни се по 30 минути три пати неделно за да ја подобрите краткотрајната меморија и да ја подобрите циркулацијата.

Горчливиот вкус ќе ја регулира вашата потреба за шеќер, ќе ја потпомогне дигестијата и ќе ги метаболизира мастите.

Не може да го одбегнете непријатните луѓе кои се секогаш подготвени за конфликт, но потрудете се лошиот впечаток што го оставаат да го замените со позитивна мисла.

шеќер го зголемува ризикот од појава на дијабетес и автоимуни болести, па наместо кафе, подгответе вкусен овошен шејк.

13

Масирајте го лицето.

14

Хранете се како Италијанка. Медитеранската исхрана

Масажата на телото носи многу придобивки со себе, но не заборавајте на лицето. Така ќе стимулирате циркулација, ќе ја затегнете кожата, а тенот ќе изгледа здраво.

е добра за срцето, го намалува ризикот од појава на рак и е добра превенција од Алцхајмерова болест.

15

Внесувајте магнезиум.

75% не се доволно информирани за неговата важност, но во поодминати години е од исклучителна важност за здравјето на коските, срцето и мозокот.


UNIQUEНАЈДОБРА

Кој рече дека 40-тата не носи уживање?

16

Одложувајте ја пензијата.

Научниците докажаа дека колку подолго работите, толку подобра меморија имате. Интеракцијата со соработниците го одржува вашиот мозок активен.

17

Дремнувајте почесто.

24

Читајте што купувате. Не се

25

Внесувајте вода преку храната. Јадете 2-3 овошки

работи за тоа само да ставите крема против брчки; распрашајте се за нејзиниот состав и не прескокнувајте ги упатствата. Важно е да го најдете идеалниот производ.

Мозокот станува побавен како што одминуваат годините, во смисла на реакција и перцепција, а кратките одмори ја рестартираат неговата работа.

дневно и пет пати повеќе зеленчук за да ја одржите оптималната хидратацијана организмот.

18

26

Бидете здрави, не слаби. Ако имате помалку килограми од вашите пријателки врснички не мора да значи дека сте поздрави. Всушност, средниот индекс на телесна маса се поврзува со подолг и поздрав живот.

19

Менувајте секс пози. Според традиционалната кинеска медицина, одредени области од гениталиите се поврзани со вашите внатрешни органи. Тоа значи дека е потребно да ги стимулирате сите делови, за да постигнете баланс помеѓу внатрешните органи.

20

Уживајте во антиоксидансите. Темното

чоколадо ја подобрува циркулацијата, лососот ве заштитува од оштетувања на кожата, а зелениот чај ќе ви даде посебен сјај на лицето.

21

Престанете кога ви е најслатко. Намалувањето на

вишокот калории што ги внесувате е можно само доколку не сте гладни помеѓу оброците. Затоа, консултирајте се со специјалист за идеално планирање на истите.

Четкајте ја кожата. Користете мека четка од природни влакна, и со кратки и брзи движења почнете да се масирате од стапалата кон срцето. ЌЕ направите одлична ексфолијација на кожата и ќе ја подобрите циркулацијата.

27

Сакајте ги своите години.

28

Спротивставете ѝ се на класиката. Во ред е да го

Наместо да мислите дека вашето време поминало и повеќе ништо не ви е интересно, создадете навика секојдневно да запишувате по три позитивни работи што ви се случиле. Ќе видите дека годините ве прават пореални и адаптивни на промени, а не неспособни.

чувате стариот комплет од палто и здолниште, но следењето на трендовите ќе ви помогне да се чувствувате помлади. Доволна е една поинаква чанта од сите што ги имате во плакарот, или една секси блуза во боја некарактеристична за вас, и вашите здодевни фармерки веќе нема да изгледаат исто.

22

Медитирајте. Така ќе го

29

Внимавајте на фризурата.

Ако мислите дека вашата долга коса беше секси кога имавте 20 години, размислете дека тоа можеби сега веќе не е случај. За жените над 40 се препорачува пократка коса, што ќе придонесе за посвеж и опуштен изглед.

23

Приклучете се во некое здружение. Без разлика дали е

30

Појадувајте секое утро.

одржите емоционалниот баланс и ќе си овозможите добро здравје. Помеѓу оние што практикуваат медитација, се забележува нормален крвен притисок, помало ниво на стрес и помалку срцеви заболувања.

хуманитарна организација или здружение за заштита на животните; пишувајте писма, држете говори, разговарајте со останатите членови и очекувајте добри когнитивни способности и на стари години.

Ова е клучно да да ја одржите телесната тежина во нормала и метаболизмот во работна состојба. Плус, ќе ги одбегнете нагоните за храна помеѓу оброците.

 АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 31


очи: Бојасниани коснаа: а н а ј о Б тло кафе ст: све тра с а м е л Најговежбање : Порнааткаа љубов Безусловте постои! се уш

Koton шорцеви 1.290 ден.

нира кај маа и ц с а ф ѐ н што ело, Има нештосе грижат за своето т ат за жите што кај оние што се грижираат е н уште повеќо, и притоа импресиоц спаѓа своето тел карактер. Овој убавеподготсо својот орите, и е секогаш фалт. во овие вт нтура на жешкиот ас вен за ава

н и т р Ма Видоевски

 АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 37


Опиши го во неколку зборови идеалниот одмор со девојка.

СУМ ИМАЛ НЕКОЛКУ КОИ БИЛЕ ИДЕАЛНИ МЕЃУТОА НЕ БИ НАВЛЕГУВАЛ ВО ДЕТАЛИ... ДЕВОЈКАТА И МОМЧЕТО ПРЕД СЕ ТРЕБА ДА СЕ ДОВОЛНО БЛИСКИ И ИНТИМНИ ЗА ДА МОЖАТ ДА ИЗДРЖАТ ЕДЕН ОДМОР ЗАЕДНО, НЕ Е СЕКОГАШ СЕ РОЗОВО. АВАНТУРИСТИЧКИ ОДМОР НА ОСТРОВ Е ИДЕАЛНИОТ ОДМОР СО ДЕВОЈКА... Calliope шорцеви 999 ден. Calliope ремен 199 ден.

 АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 39


...ajge ga

мaшкuoт

cвeт

Што е потребно за тој да се заљуби? Зошто мажите мамат? Дали срцето им застанува кога ќе налетаат на бившата? Многу прашања ве мачат кога се работи за нив (мажите). Но, наместо да отвораме цели филозофии на темата, овој пат побаравме одговор од познатите. Нивните љубовни мемоари нека бидат вашата најголема лекција.

1

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ЛОШОТО МОМЧЕ?

MARK SALLING КОЈ ЈА ТОЛКУВА УЛОГАТА НА PUCK ВО НАЈАКТУЕЛНАТА СЕРИЈА МОМЕНТОВ - „GLEE“ ВЕЛИ: „Зависи што подразбирате под поимот лошо момче, но се додека тој е искрен дека е таков и не се обидува да се маскира и да ве залаже, тогаш останува на вас да одлучите дали сакате да се плеткате со него. Генерално и лошите момчиња порано или подоцна ќе станат мажи. 'Лошо момче' е фаза низ која минува секој маж кога е помлад и кога сака само да се забавува. Но, има и такви момци кои и покрај тоа што се очекува од нив да ги смират хормоните, тие продолжуваат со играта. Ниту една жена не заслужува да биде вовлечена во тоа. Заклучокот што сакам да го запомните е дека сите момци се лоши во одредена етапа од животот, но зборуваме за вистински Bad Boy кога тој не успеал да стане маж во вистинска смисла на зборот, затоа пазете се од него!“

 АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 41


...ajge ga

вo мaшкuoт

cвeт

3

ДАЛИ ПРИЈАТЕЛСТВОТО МЕЃУ МАЖИТЕ СЕ МЕНУВА СО ТЕКОТ НА ГОДИНИТЕ?

АКТЕРОТ JOSH DUHAMEL КОЈ Е ВО

БРАК СО ПЕЈАЧКАТА FERGIE ВЕЛИ:

2

ЗОШТО ПОЗНАТИТЕ МОМЦИ НЕ ИЗЛЕГУВААТ СО НОРМАЛ­ НИ ДЕВОЈКИ?

SHIA LABEOUF, ЅВЕЗ-

ДАТА ОД „TRANSFORMERS“ ВЕЛИ:

„Излегуваат, кој вели дека не? Отсекогаш велев дека морам да најдам партнерка од истата бранша, но во меѓувреме сфатив дека така никогаш нема да успееме да се гледаме. Јас на снимање, таа на снимање некаде преку океан, толку од љубовта. Без разлика дали сте јавна личност или не, кога барате партнер, гледајте тоа да е некој што ја разбира вашата професија и што знае да покаже трпение. Јас во никој случај не го ограничувам изборот само на Холивуд, можеби мојата сродна душа ќе ја запознам во маркет, облечена во тренерки, со бушава коса, никогаш не се знае.“

42 UNIQUEАВГУСТ 2011

„Имам неколку пријатели што ги знам цел живот, некои ми се од градинка, некои од училиште, а имам и неколку од колеџ. Она што ми било најважно во животот е да знам дека при транзицијата од незрело дете во маж, ќе имам пријатели што ќе ми го чуваат грбот. Можеби поради тоа што сум познат или поради тоа што сум во брак со позната жена, но внимавам кога канам дома. Сакам да се дружам со луѓе кои ми мислат добро и кои никогаш не би губеле време со мене и мојата сопруга само за да не искористат. Имам неколку такви пријатели и сега кога гледам дека многумина сакаат да се дружат со мене од корист, ми станаа уште поважни. Со Fergie планираме да имаме дете и затоа е исклучително важно околу нас да има добро намерни и луѓе од доверба. Како човекот старее, така почнува да го цени вистинското пријателство и сфаќа колку е ретко.“

5

ШТО ПОСАКУВАТЕ ЖЕНИ­ ТЕ ДА РАЗБЕРАТ ЗА ВАС?

 JUSTIN TIMBERLAKE Е АКТУЕЛЕН СО ФИЛ-

МОТ „FRIENDS WITH BENEFITS“ ВО КОЈ НАСТАПУВА ПОКРАЈ MILA KUNIS, ВЕЛИ:

„Имам тесен круг на пријатели, некои се во врска, некои се сингл, но сите делиме исто мислење во однос на тоа што сакаме жените да разберат. Тоа е: Постои мит дека мажите сакаат исклучиво слаби девојки. Кажете ми што ѝ фали на Kim Kardashian? Нема ништо лошо да се биде слаб, всушност храната е најголема болест, но фасцинацијата кон екстремно слабите девојки воопшто не потекнува од мажите. Нашето машко време е императив. За мажите е неопходно да бидат опкружени со други мажи и не поради тоа што девојките или женските членови од семејството им се досадни. Сакаме да можеме да псуеме, да зборуваме за спорт, да се однесуваме како незрели сред-

ношколци без при тоа некој да нè гледа чудно. Ако вашето правило е - Не постои нешто како премногу шминка, за нас е обратно. Не дека ние не сакаме да ве гледаме средени, но не и со кило пудра и вештачки тен. Јас не познавам маж што сака вештачки тен. Што е со опсесијата со портокаловиот тен? Портокаловото не е секси, повеќе би рекол дека е страшно. “

ДАЛИ ЖЕ­ НИТЕ ТРЕ­ БА ДА ПРИ­ ЗНААТ СО КОЛКУ МАЖИ СПИЕЛЕ?

PATRICK DEMPSEY ОД „GREY’S ANATOMY“ ВЕЛИ: „Би рекол не!

Бројката никој не може да ја смени, а таа може само да ви задава главоболки во врската . Колку и да вели дека му е сеедно, партнерот ќе се чувствува помалку искусен и самодовербата ќе му се разниша доколку вашата бројка ја надминува неговата. Работата е што не постои идеална бројка, никаде не пишува дека до 30 години треба да имате 5 до 10 сексуални партнери. Што ако вие сте заглавиле со еден? Тоа не значи дека не сте добар материјал или пак дека сте потрошена роба ако сте имале и над 10. Вие треба да се грижите само за вашето сопствено мислење за минатото. Ако сте имале само тројца партнери во животот и сте среќни со тоа, тогаш никој ништо не ви може.“


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


ДОБРИ

Сега ви е јасно зош­ то ви е толку убаво во нејзино друштво

пријателки,

ДОБРО

3gpabje Опкружете се со позитивни вибрации од блиските луѓе и почувствувајте ги придобивките

H

ема ништо толку добро како километарски разговори со најдобрата пријателка за важни и неважни теми. Таа е вашата потпора, вашето рамо за плачење тогаш кога ќе ви го скршат срцето, ваш моден советник и ваша сестра. Таа е единствената што ве разбира кога ќе се заљубите во некој што не заслужува и секогаш е тука да ви помогне да заборавите на шефот кој ве тормози осум часа дневно. На крајот, таа е многу повеќе од само добро друштво – вашата пријателка му годи на вашето здравје.

Mора да внимавате со кого поминувате најголем дел од слободното време безначајните пријателства имаат негативен ефект.

1

Нашата перцепција за тоа како треба да се однесуваме е под влијание на расудувањето на луѓето околу нас. Со други зборови, важно ни е што

мислат нашите драги личности. Причините за тоа не се сѐ уште јасни, но жените имаат поголемо влијание врз своите пријателки, отколку мажите врз своите пријатели. Затоа, мора да внимавате со кого поминувате најголем дел од слободното време - безначајните пријателства имаат негативен ефект.

2

Едно истражување спроведено на почетокот на оваа година покажало директна поврзаност на чувството на осаменост со зголемениот крвен притисок. Било утврдено дека осаменоста влијае негативно и на општото здравје, додека чувството на блискост со одредена личност може да го намали прогресот на зголемување на крвниот притисок. Пријателските врски кои ве прават среќни и задоволни се тоа што ви е потребно.

3

Друг многу значаен аспект што го опфаќа ова истражување е размислувањето за драгите личности. Се докажало дека кога размислувате за позитивните личности во вашиот живот кои постојано се мотивирани и никогаш не им недостасува насмевка, ги

намалувате шансите да ја изгубите самоконтролата за 20%. Ефектот е силен и инстантно функционира, затоа што во вашата глава претрчуваат мисли за тоа колку таа личност е задоволна од себе и успева да се контролира тогаш кога е потребно. Затоа, опкружете се со луѓе кои секогаш имаат волја да направат нешто ново, да се променат ако тоа се бара, и бидете сигурни дека ќе ве натераат да се однесувате исто како нив. Не се предавајте и избегнувајте ги таквите искушенија, затоа што ќе си наштетите себе и на оние околу вас.

4

Верувале или не, вашата пријателка е добра превентива и против рак на дојка. Стресот кој е резултат на социјална изолација има директен ефект врз растот на туморот, а истражувањето спроведено за да се докаже ова тврдење вклучувало неколку жени кои веќе биле зафатени од болеста. Оние кои немале блиски пријатели имале 4 пати поголеми шанси да починат од болеста, отколку оние кои имале по 10 или

повеќе пријатели. Повторно, ова не значи дека треба да се опкружите со секакви луѓе; за среќа, пријателите се бираат, па не мора да поминувате ниту минута во друштво на луѓе што ви шират негативна енергија.

5

И додека се смешкате задоволни и среќни поради фактот што дознавте дека вашата пријателка покрај тоа што е забавна и откачена, му годи на вашето здравје, да ве расположиме со уште еден факт. Вежбањето во теретана е активност што не е многу пожелна во топлите летни денови, но ако се обидете да вежбате во група ќе си ја олесните работата. Вашата пријателка може да ви помогне вежбањето да го претворите во слатка зависност, затоа што истражувањата покажуваат дека кога вежбате во група, вашето тело ослободува ендорфин. Ендорфинот има голем психолошки ефект врз позитивните чувства, а групното вежбање истите ги интензивира. Колку повеќе вежбате, толку повеќе ендорфин се ослободува, што значи долг, а сепак забавен престој во теретана со минимална мака. Зарем не се прекрасни вашите пријатели?   АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 55


Безгрижноста и хедонизмот се главни одлики на хипи животниот стил. Бидете безгрижни во изборот на облеката, а максимално уживајте кога ќе ја носите. Тоа нема да остане незабележано...

56 UNIQUEСЕПТЕМВРИ 2011

hippie Стајлинг: Бojaнa Makcuмobcka Фoтoгpaф: Mapko Mapkocku


58 UNIQUEСЕПТЕМВРИ 2011


UNIQUEFashion

colorama Стајлинг: Бojaнa Makcuмobcka Фoтoгpaф: Mapko Mapkocku

62 UNIQUEАВГУСТ 2011

Спојте го неспојливото, облечете се во шарено и расположението веднаш ќе ви се покачи. За момент не робувајте на стандардните правила за комбинирање на боите и покажете ја вашата способност за мода.


Модел: Стефани Костовска / Модна агенција: Мак Моделс Шминка и фризура: Студио Диенси / Шминкано со: Bourjois

UNIQUEFashion


UNIQUEFashion

Louis Vuitton

ЦPHO&БEЛO

Црно белите мотиви надополнете ги со детали во јаки и светли бои


UNIQUEFashion

Jason Wu

ЦPHO& ЗлATHO

Црната боја и елегантниот крој, надопол­нета со златно е вистинскиот избор за вечерна забава.

OVS шешир 869 ден.


20

Изберете примарна палета со електрични детали

30

Чоколадно доба, за годи­ ните што носат зрелост

-тите

Kristen Stewart во Proenza Schouler

Kate Hudson блесна во фустан на Stella McCartney

-тите

Prada

Givenchy

66 UNIQUEАВГУСТ UNIQUEСЕПТЕМВРИ 20112011


Sarah Jessica Parker во фустан на L’Wren Scott

4

0

-тите

Розовата боја не е само за мали девојчиња

Christopher Kane

Tilda Swinton облечена во Jil Sander

5

0

-тите Природна, како да не

Elie Saab

постои ниеден недостаток

 СЕПТЕМВРИ  АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 67


КУПИ ГO CEГA

КOPИCTИ ГO ЗACEKOГAШ

UNIQUEFashion

Michael Kors

Јака чанта Свилен допир

Кожната чанта на далеку се слуша

Пријатно и елегантно за топлите денови

Дречливи чевли Висока потпетица и јака боја за секси лето

Celine

Мини повеќе од макси Ништо не изгледа толку секси како згодни и голи нозе

 СЕПТЕМВРИ  АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 69


UNIQUEFashion Tommy Hilfiger

IC CH ETE БИДTO ПЛOTO BPEME И HA

Летни, удобни парчиња во боја на сексуалноста и летото

Dries Van Noten


UNIQUEFashion

1

UP Pin Lady

Ваквата симпатична марама ќе ви се најде во деновите кога сте во брзање, а одлична е и за на плажа. Тапирајте го предниот дел на косата со ситен чешел, прснете малку лак за коса, а потоа префрлете ја косата наназад и соберете ја до половина. Освен со марамата, закитете се со бисерно венче. За комплетен ретро изглед, неопходно ви е црн креон на краевите на окото. Accessorize венче 343 ден. Accessoires марама 315 ден.

Модел: Ангела Ивановска (Моделс Ин)  АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 77


UNIQUEFashion

Сѐ што ви треба за оваа фризура е чешел, лак и малку повеќе труд. Постепено, прамен по прамен, тапирајте го целиот преден дел од косата и повремено прскајте лак за коса од голема далечина. Нежно префрлете ја косата наназад, патецот нека биде на страна. Целата коса, префрлете ја на страната од патецот и без многу да ја туткате, врзете лабаво опавче на крајот од косата. Прамените што не успеавте да ги соберете, оставете ги слободно да висат. Освежете го тенот со малку земјено руменило и кармин во портокалова нијанса. Mango фустан 4.290 ден. Marella чанта 4.790 ден.

Модел: Марија Барабановска (Мак Моделс)

78 UNIQUEАВГУСТ 2011


UNIQUEBeauty

beauty НОВОСТИ Летни неодоливи палети

Шаренилото не е наменето само за гардеробата и чевлите. Обојте ги вашите очи за да бидете апсолутен хит.

Givenchy Le Prisme Yeux сенки за очи 2.268 ден.

Taylor Swift

Сините тонови даваат длабочина на погледот, дискретните светки ќе додадат доза на елеганција, а вашите сини очи ќе бидат моќно оружје. Сина сенка нанесете единствено околу капакот, а во горниот дел посветла. Одлично пакување за дневно и не толку свечено излегување. Нежни тонови што дефинитивно треба често да ги користите. Освен што се романтични, овие тонови прилегаат на сечија боја на очи.

Deborah Triotech сенки за очи 490 ден.

Max Factor Liquid Effect Pencil молив за очи 420 ден.

За уште подобар ефект ве советуваме да ставите и молив за очи во ефектна и јака боја.

Кремастите тонови одлично прилегаат на девојките со зелени очи и оние со темен тен. Внимавајте колку ќе се потемните, не треба да изгледате како штотуку да сте излегле од солариум.

Estee Lauder Signature четирибојни сенки за очи 3.240 ден.

Avon True Colour четирибојни сенки за очи 299 ден.

Essence Quattro сенки за очи

Најжешките трендови и трикови

Неодолива комбинација на бои што ќе го привлечат вниманието на сите околу вас. Одговараат на сечија боја на очи, а одлично би го надополниле вашиот секси бронзен тен.

185 ден.

Светлите тонови се незаменливи и добредојдени за летниот период. Покажете дека сте храбра, слатка мала девојка на која и е најважно да се чувствува одлично во сопствената кожа.

CELEBRITY ИЗГЛЕД

Постигнете ефект на мачка!

Taylor Swift неодамна го заостри нејзиниот препознатлив изглед ”мачкино око” закривувајќи ги нагоре горната и долната линија на трепките. Да го направите тоа повлечете со туш за очи линија преку горните трепки, неколку милиметри подалеку од надворешниот крај на окото. На долната линија нанесете црна сенка (бидејќи течен туш е премногу за овој дел од окото ) паралелно со горната линија.

ХИПНОТИЗИРАЈТЕ СО ВАШИОТ ПОГЛЕД Веќе ви е добро познато дека очите се одлично средство за заведување на мажите кое без двоумење треба да го користите. Затоа пробајте го овој мал трик: cтавете една точка сенка за очи со металик боја на средината на капакот. Ваквата боја ја заробува светлината и го прави вашето око да изгледа светкаво и неодоливо.

70

отсто од читателките на notformen.mk велат дека начинот на кој што ќе ги нашминкаат очите влијае на нивната самодоверба. Ако сакаат да бидат исклучително секси најчесто користат црна сенка и црн молив за очи.


UNIQUEBeauty

ТРИК МАЈСТОРИ: BLAKE LIVLEY, JESSICA ALBA, OLIVIA WILDE И DIANE KRUGER

ГРИЖЛИВИ УБАВИЦИ: CAMERON DIAZ, CHARLIZE THERON, RACHEL BILSON И SCARLETT JOHANSSON

TPИK

TPETMAН?

Луди сте за нови стилови или опседнати со третмани? Изберете кои “соѕвездија” ќе ги следите...

1

2 СТИЛА ЗА ЖУРКА ШТО МОРА ДА ГИ ПРОБАТЕ

2 СОВЕТИ ЗА ГРИЖА НА КОСА ШТО МОРА ДА ГИ ПРОБАТЕ

Опавче од 50-тите. Немој да размислувате и да се подготвувате за некоја гламурозна забава па да завршите со коса која е пренакитена, премногу извиткана и премногу подготвувана. Оваа фризура е веќе видена, но многу едноставна. Измазнете ја вашата коса во високо поставено опавче, едно праменче коса замотајте го околу почетокот на опавчето, а краевите извиткајте ги наназад.

1

2

Јадете јајца. Косата е протеин и за поздрава коса појадокот е вистинското време за да внесете протеини. Не заборавајте на салатите што треба да се присутни во секојдневната исхрана.

Извртен јазол. Исчешлајте ја косата наназад, потоа прамен по прамен извиткајте кон надворешната страна и соберете ја во благ кок во долниот дел околу вратот. Така ќе добиете романтична структура и ретро нијанса.

OCHOBHA HEГA L’occitane Daily Shampoo шампон со маслинка 800 ден.

Nivea Diamond Gloss шампон за сјајна коса 170 ден.

Пробајте да се отпуштите. Немој да робувате на класичното фенирање со мазнење на вашата коса. Одморете ја од пеглите, фигарото и останатите препарати што ја горат. Оставете ја косата во топлите денови да дише и корегирајте ја единствено со тоа што пред спиење ќе ставите неколку крупни витлери само колку да ја подобрат нејзината форма.

2

ДOПOЛHИTEЛHA HEГA Oriflame Hair X четка за фенирање 379 ден.

Dove Intense Repair шампон за оштетена коса 195 ден. Keune Care Line гел за обликување 470 ден.

Avon Advance Techniques спреј за посјајна коса 249 ден.


UNIQUETИ&TOJ

Знаете ли

T

Пред да го направите големиот план, има уште неколку работи за кои треба да разговарате.

окму тогаш кога помисливте дека од вашата врска нема да биде ништо, тој клекна на едно колено и го отвори малото магично кутивче под чиј капак наѕираше блескав прстен. Подзинавте од шок, но откако тој ви се исповеда за сето тоа што го чувствува за вас со неговиот препознатлив сјај во очите, не можевте, а да не му кажете „да“. Но, бидете претпазливи. „Загрижувачки е тоа што многу млади брачни парови со мали деца се одлучуваат на развод и тоа во првите години од бракот. За да се избегне ова, треба да се врши превенција, да се едуцираат младите и да бидат запознаени со тоа што претставува бракот“, вели Иванова Костадина од ЦСР. Можеби заедно сте поминале и сито и решето, но има неколку работи што треба да ги расчистите со партнерот пред да почнете да го планирате големиот ден

Зошто решивте да се земете? Не е доволно само да сте заљубени еден во друг и да се сакате. Потребно е да знаете зошто токму сега решивте 92 UNIQUEАВГУСТ 2011

да го направите следниот чекор, дали постојат планови за основање на семејство или пак ви недостасуваше забава и возбуда во врската, па бракот е последното нешто што не сте го направиле заедно. Не постои точен одговор на ова прашање, но многу е важно да имате иста претстава за причините поради кои ќе застанете пред матичар. Не двоумете се дали да му ги откриете своите сомнежи и стравови доколку ги имате – па решивте да венчате! Зарем не треба да споделите сѐ со вашиот иден сопруг?

Дали и кога ќе имате деца? Бракот не секогаш мора да води кон деца; некои парови одбираат да ги градат своите кариери наместо да основаат семејство. Тоа е ваш избор, само добро е да знаете колку би сакале да имате, кога би сакале да ги имате и кој од вас

двајца почесто ќе биде во можност да се грижи за нив. Доколку не сте во можност да имате свои, размислете дали би посвоиле. Секако, може да се соочите со ситуација кога вашиот партнер воопшто не сака деца, и ваквите случаи обично не се менуваат откако ќе се стапи во брак. Вашата потреба да го премислите може да биде неуспешна, а тоа сигурно ќе ви го скрши срцето.

Ги оставивте ли караниците зад себе? Додека сте во врска, често се расправате за ситници кои ако размислите


Прочитајте повеќе за оваа и слични теми на www.notformen. mk/ljubov-iseks/brak

UNIQUETИ&TOJ

Научете ги своите и неговите реакции во одредени ситуации за да ги избегнете непотребните кавги.

Ќе имате ли време за себе?

И планирањето на свадбата треба да е дел од вашите разговори. На невестите во просек им се потребни 7 до 12 месеци за да го испланираат големиот ден.

Ако вашата работа бара од вас да сте на работното место повеќе од стандардните 8 часа, и често сте приморани да отпатувате на службен пат, осигурајте се дека вашиот партнер нема да има проблем со тоа штом стапите во брак. Честите отсуства од домот лесно може да го разнишаат бракот, затоа мора да се договорите кога и колку време ќе поминувате заедно. Можеби звучи глупаво да правите распоред за тоа кога ќе се гледате со сопствениот сопруг, но ако тоа го налага вашата кариера, од која патем преживувате како семејство, ќе мора да постигнете компромис. Секако, ако сте расположени и двајцата.

Како ќе ја одржите љубовта?

подобро, навистина не играат никаква улога во вашиот меѓусебен однос. Ваквите испади треба да ги оставите колку што е можно подалеку зад себе, затоа што стапувањето во брак значи поблизок допир со реалноста, поточно со сметките за струја, сметките за телефон, домашните обврски, грижата за домот... Во новонастанатата ситуација најмалку што ќе ви биде потребно се препирањата за тоа кој колку пати кому се јавил, и дали некој се сетил да го фрли ѓубрето. Огнот и онака е доволно голем за да му дотурате бензин со вашиот ПМС. Ако сте свесни дека сте неподносливи кога сте во ПМС или ненаспани, кажете му на партнерот.

За некои, клучот за долготраен и среќен брак лежи во спалната. За други, поважно е секојдневно да се разговара за потребите на партнерот и можните начини како да се усреќат меѓусебно. Сите сме различни, но физичкиот момент никако не смеете да го изоставите, колку и да тврдите дека би останале со него и да реши да се кастрира. Побарајте од него да ви потврди дека е свесен за вашите сексуални желби и потреби, а потоа направете го истото за него.

Како се снаоѓате со неговото семејство? Колку и да го сакате вашиот иден сопруг, постои голема шанса да не го чувствувате истото за неговото семејство. Не можете да го обвините; родителите не се

бираат. Но, одвреме навреме, како секој добар син, тој ќе сака да ги посети и да им посвети внимание, а вие нема да бидете заборавени. Како негова сопруга, ќе треба да присуствувате на поголем дел од средбите, без разлика колку тоа не ви се допаѓа. Она за кое треба да разговарате со вашиот партнер, е колку често ќе ги посетувате, и каде е границата во дружбата со нив. Сигурно не сакате да го замените викендот со пријателките со здодевна вечера кај неговите.

Имате ли исти животни вредности? Нормално, не може да се согласувате во сѐ, во спротивно вашата врска би била монотона до бескрај. Но, треба да сте свесни за меѓусебните разлики и за сопствениот праг на толеранција на истите. На пример, вие сте вегетаријанец а тој јаде месо; вие стоите цврсто зад своите религиозни тврдења, а тој е тврдокорен атеист... Можете ли да ги почитувате меѓусебните верувања?

Како ќе ги поделите домашните обврски? Перење, пеглање, миење садови, бришење прашина... овие задачи со време несомнено ќе станат многу здодевни. Но, сепак мора да се завршат и најдобро е ако ги поделите со партнерот. Договорете се да се менувате одвреме навреме, или пак работете заедно тогаш кога сте слободни. Тоа што не смее да се случи е едниот од вас да лежи со четири во воздух, додека другиот се бори со правосмукалката.

Имате ли иста визија за иднината? Можеби тој се гледа себеси како успешен во своето поле за 10 години, а вие дотогаш би сакале да имате три деца. Токму затоа мора да постигнете компримис: да ги исполните неговите желби, а притоа да не заборавите на своите. Доколку најдете заеднички јазик, на добар пат сте да изградите цврст и стабилен брак, во кој несомнено двајцата ќе бидете среќни.

 АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 93


12 Здрави

закуски што нема да ви ја расипат диетата...

И

официјално – ужините се добри за вас. Ако јадете често, по малку, и во одредени интервали, ќе успеете да ја задржите енергијата, да му овозможите на метаболизмот константно да работи, и ќе го одржите нивото на шеќер во крвта. Трикот е во тоа да бидете внимателни при

изборот на својата ужина – треба да се богати со растителни влакна и протеини, а да содржат колку што е можно помалку калории. Процесираната храна како бисквити, грисини и чоколатца се тоа што треба да го избегнувате, ориентирајќи се кон состојки што ќе ви помогнат да останете здрави и витки.

Прочитајте повеќе за оваа и слични теми на: www.notformen.mk/zdravje-i-fitnes/zdrava-ishrana

104 UNIQUEАВГУСТ 2011


1

Ако имате желба за благо по вечерата:

ЛИЖАВЧЕ СО МАЛКУ КАЛОРИИ

Секако дека имате опција да одбирате помеѓу лижавче и чоколаден сладолед, но бидејќи зборуваме за ужинки што нема да го „вознемират“ вашето тело, подобро е да одберете лижавче. Содржи само 100 калории, а во ваша корист е да одберете некое со повеќе калциум.

сакате нешто вкусно: 2Ако ПУКАНКИ

Не содржат многу масти, но имаат многу растителни влакна. Додајте малку буковец – лутото ќе го поттикне вашиот метаболизам.

3КОМПИРИ

Ако сакате нешто мрсно:

Пакуваниот чипс не е најдобра идеја – излупете неколку слатки компири, исечкајте ги на тенки резанки, прелијте ги со маслиново масло, попрскајте ги со малку сол и оставете ги да се печат 30 минути. Растителните влакна на компирот ќе го стабилизираат шеќерот во крвта, а плус ќе внесете дупло помалку калории отколку да му се фрлевте на чипсот.

Ако сакате да ве засити 4 нешто здраво: ЈАБОЛКА СО ПУТЕР ОД КИКИРИКИ

Путерот од кикирики е полн со протеини, додека јаболката има многу растителни влакна. Овие две во комбинација ќе ве заситат многу брзо и ќе ве задржат сити, без притоа да се товарите со шеќер.

Ако ви се јаде 5 нешто топло: ЗЕЛЕНЧУКОВА ЧОРБА

Мала порција чорба од зеленчук е здрав оброк што ќе ве засити за минута. Брокула, компир, морков... изберете го тоа во што уживате и ќе го намалите внесувањето на калории за 20%.

Ако сакате нешто 6 инстант: СУВО ОВОШЈЕ

Грицкањето на било кое суво овошје ќе ја задоволи вашата потреба да внесете нешто слатко, само внимавајте да одберете производ без додавани

Living шеќери. Наместо да купувате мали чоколатца за кои сте сигурни дека не се голем грев, следниот пат одлучете се за сува брусница од најблискиот пазар.

Ако имате 7 надуен стомак: ЈАГОДИ ПРЕЛИЕНИ СО ТЕМНО ЧОКОЛАДО

Јагодите содржат голем процент на вода, со што ќе го исфрлите вишокот вода од вашиот организам, ослободувајќи се од чувството на подуеност. Како бонус ќе добиете фина количина на витамин Ц, затоа почесто нека бидат дел од вашето мени.

Ако обожавате 8 кашкавал: БИСКВИТИ ОД ЖИТАРКИ

СО КАШКАВАЛ СО НИСКА МАСЛЕНОСТ

Ретко која диета ви дозволува да јадете кашкавал, и ако навистина ви се допаѓа шансите да заборавите на него се минимални. Затоа, кога купувате кашкавал внимавајте на ниската масленост и комбинирајте го со бисквити од житарки за да останете сити подолго време.

Ако ви треба 9 повеќе енергија: ОМЛЕТ СО ЗЕЛЕНЧУК

Изматете 4 блеки од јајце со една жолчка, додадете малку црн пипер, печурки, босилек и домати, и гответе на средна температура за да добиете вкусен и здрав оброк. Белките од јајца содржат повеќе протеини, а тоа е тоа што ви е потребно за да го поттикнете метаболизмот.

Ако ви се јаде 10 нешто лесно: КИСЕЛО МЛЕКО

Истражувањата покажуваат дека оние што јадат кисело млеко три пати дневно, одржуваат поздрава телесна тежина од оние што не јадат. Убаво оладете го и уживајте во закуската.

Ако копнеете 1 1 по нешто медено: ЖИТАРКИ СО МЕД

Нема ништо поздраво од полови-

Избегнувајте процесирана храна, ориентирајќи се кон состојки што ќе ви помогнат да останете здрави и витки.

на шолја житарки прелиени со млако млеко во која ќе ставите и лажичка мед.

12 Ако сакате нешто што може да го носите со себе: ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ

Тие се богати со монозаситени масни киселини, што се добри за вашето срце. Телото ќе искористи многу од својата енергија за да го дигестира протеинот што ќе го внесете, така што имате двојна корист. Ограничете ја дневната количина на јаткасти плодови на четвртина шолја.

Ви се грицка

нешто?

Не посегнувајте по кутијата сладолед во замрзнувачот... постои начин да им одолеете на нагоните за нешто благо.

НАПИЈТЕ СЕ ВОДА

Потребата за храна веднаш после оброк може да укажува на дехидрација. Испијте чаша ладна вода и ќе се поштедите од вишокот калории.

ИЗМИЈТЕ ГИ ЗАБИТЕ

Така ќе го убедите мозокот дека штотуку сте завршиле со јадење, а и ќе имате чувство на чистота во устата.

ПРОШЕТАЈТЕ

Потребни ви се само неколку минути; појдете до соседната канцеларија или излезете на чист воздух. Тоа ќе ги оттргне вашите мисли од вкусните колачи што ги забележавте на пат кон работа.

ИСКОРИСТЕТЕ ГО ТЕЛЕФОНОТ

Нагоните за храна траат само неколку минути, па можеби тоа е добар момент да се слушнете со пријателката на која ѝ ветивте дека ќе ѝ се јавите.  АВГУСТ 2011 UNIQUЕ 1 05


Living

Толку е лесно...

да се чувствувате убаво

1 2 3

Начинот на живот не се менува одеднаш - малите чекори се тие што се важни. Овој месец отворете го срцето за бестрашни подвизи и веднаш ќе се почувствувате подобро.

ЛЕТУВАЈТЕ САМИ

Колку и да ви се чини неизводливо, стиснете заби и спакувајте ги куферите. Можеби не верувате дека нема да издржите ниту ден без да го помилувате вашиот сакан, и ниту час без опуштените разговори со вашата пријателка, но ваквото летување е вистински начин да ја оладите главата и да ги наполните батериите. Не мора да резервирате 12-дневен аранжман; одберете ја вашата омилена дестинација и поминете неколку дена далеку од сите. Нормално, првите неколку часа по пристигнувањето ќе се почувствувате осамени и како да сте ја направи-

ле најголемата грешка во животот, но замислете како би изгледал целодневниот шопинг без напнатото лице на партнерот кој ве чека од другата страна на излогот, или долгите прошетки низ градот без да се грижите каде одите и дали тоа им се допаѓа на другите. Вистинска релаксација, нели? Не велиме дека ваквото патување е едноставно, но штом еднаш ќе започне нема да посакате брзо да заврши. Пред да заминете информирајте се за безбедноста на местото каде патувате, набавете мапа и запишете ги сите броеви за итни случаи. Сигурноста на прво место!

ТРОШЕТЕ МУДРО

Ќе добиете екстра приход или покачување на платата и веднаш итате да ги почувствувате попустите... и правите голема грешка. Фактот што тие пари не биле вклучени во вашите првични планови го користите како оправдување...и повторно грешите. Пред да почнете да се расфрлате со пари за непотребни додатоци што чинат цело богатство, погледнете дали имате заостанати долгови. Затворањето на истите е најдобрата инвестиција што може да ја направите; колку побрзо ги исплатите, толку побрзо

ќе почнете да земате „чиста“ плата, а дел од неа ќе можете и да заштедувате. Доколку немате долгови, инвестирајте ги парите или отворете штедна книшка; според некоја проста математика, колку побрзо почнете да штедите, толку повеќе пари ќе имате за неколку години. Трикот е во тоа дополнителните приходи да не ги третирате како вишок пари што нема да ви го расипат финансискиот план, туку како можност да ја зголемите заштедата што ќе ви користи кога ќе се појават непредвидени трошоци.

СОЗДАДЕТЕ СОПСТВЕН ЦВЕТЕН РАЈ

Садењето цвеќиња и други растенија е релативно лесна активност, без разлика дали сте само нивни љубител или експерт кој знае точно што да прави со нив. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои работат во своја градина барем 1 час дневно, се чувствуваат посреќни и порелаксирани. Плус, имаат и физички придобивки, бидејќи работата во градина подразбира ефективна вежба што користи многу различни групи на мускули, зголемувајќи ја флексибилноста. Без разли-

ка дали ќе ги чувате внатре или надвор, зелените делови на цвеќињата ќе му дадат нова димензија на просторот каде ќе ги поставите, ќе го подобрат воздухот што го дишете и ќе го стабилизираат нивото на влажност во воздухот. Едно од собните цвеќиња што ќе ги одгледувате поставете го на работното биро – докажано е дека ќе ја зголеми вашата продуктивност за 12%, истовремено намалувајќи го стресот од работните обврски. Направете си услуга на себе и на природата.


Living

Вашиот нов луксузен

Вази, вештачки цвеќиња, рамки за слики, сад за овошје, ова се само дел од предметите што ги купуваме за да го разубавиме просторот за живеење. И штом почнете да купувате, мала е веројатноста дека некогаш ќе престанете. Токму тука лежи ризикот од натрупување на просторот. Кристалната ваза што ја чувате со генерации ќе изгуби од вредност во моментот кога ќе стане незабележителна, затоа не претворајте го домот во gift shop. Најбезболно решение за да оставите просторот да дише е да се концентрирате на дизајнот на ѕидовите. Искористете ги ѕидните површини за да ја изразите сопствената креативност, а патем инспирирајте се од фотографиите подолу.

КОЦКЕСТО РАСПОЛОЖЕНИЕ Белиот мебел и ѕидови се одлична подлога за бои. Внесете ги во домот преку перниците и преку едноставните слики во исти бои и 2-3 потемни. Обрнете внимание на рамките, нека бидат сиви за да двојат од целиот концепт.

ЦВЕТЕН ДЕЗЕН Завесите не се наменети само за прозорите, оние пластичните може да послужат како одлична ѕидна декорација.

Богат букет од вештачки цвеќиња ќе ве чини многу пари, но затоа тука се тапетите за да го развеселите просторот. Боите на мебелот и перниците нека ве водат при изборот на дезенот, а најнов хит е да комбинирате два типа на тапети.

ЅИД СО ПРАЗНИ РАМКИ За минимален, едноставен и чист изглед на дневната соба, купете празни дебели рамки. Закачете ги ниско, близу до мебелот. Ако на пример се зелени, бојадисајте зелена рамка на самиот ѕид и докупете зелени перници или черги.

УКРАСЕН ЧАСОВНИК Не мора да го симнувате часовникот од ѕидот само затоа што не одговара на боите во собата. Искористете ја доминантната боја, во случајов зелена, и околу него нацртајте едноставни гранки или купете готови лепенки за на ѕид.

ЕКСТЕРИЕРЕН

ЅИДЕН ДИЗАЈН

Надворешните ѕидови нека ги тераат минувачите да се прашуваат како ли изгледа вашиот дом внатре. Направете мини градина до самиот ѕид, а врз неа закачете бели дрвени рамки во ретро стил. 112 UNIQUEАВГУСТ 2011

ГРАФИЧКА УМЕТНОСТ Прави, искривени, во форма на полжав, линиите на ѕидот му даваат посебен футуристички момент. За да не бидат премногу нападни, нека бидат во сродна боја со ѕидот, а само една нека се издвојува.


10

Ова е еден од новите најплатени актери во Холивуд

PAБOTИ ШTO HE ГИ 3HAEBTE

f u o e B a L a i Sh

T

ој има 25 години, 12-годишна кариера и заработува многу повеќе од своите постари колеги. Не дека тоа е пресудно за да го засакате, но која од вас не би посакала толку способен маж покрај себе? Во последно време го добива улогите во најголемите холивудски блокбастери, и за разлика некои други, ги избегнува веќе здодевните романтични комедии. Плус, од симпатично момче се претвори во мажествена појава, а тоа е доволно да продолжите да зјапате во неговата фотографија. Медиумите шпекулираа со години за неговата наводна врска со Megan Fox во времето на првиот дел на „Transformers“, а тој неодамна потврди дека се впуштиле во кратка авантура за време на снимањето. Музиката неговата втора љубов, а во слободно време ужива да свири на тапани. Неговиот музички

1

2

114 UNIQUEАВГУСТ 2011

вкус варира, почнувајќи од 50 Cent и Eminem, до Led Zeppelin. Режисерите во Холивуд го сметаат за еден од највредните работници, секогаш се појавува прв на сетот и не сака да губи време, па така помеѓу снимањата на „Disturbia“ и „Transformers“ имал само два слободни дена. Shia преживеа сообраќајка во 2008 година, но не се извлече без последици. Скрши два прсти на левата рака, од кои во едниот целосно ја столчи коската. Докторите му ветија враќање на само 80% на способноста на раката. Се најде на врвот на листата на актери кои придонеле за најголем приход на филмските студија. На секој 1 долар што го добива LaBeouf, студијата заработуваат во просек по 160 долари. Неговата мајка била балерина, а неговиот татко мимичар.

Откако се развеле, Shia продолжил да живее во Los Angeles со својата мајка. Повеќе од една година беше во врска со Carrey Mulligan, партнерката од филмот Wall Street: Money Never Sleeps. Медиумите пишуваа дека почнале да живеат заедно и дека се свршени, но се разделија во октомври 2010. Вели дека му се допаѓаат црни и мистериозни девојки, кои длабоко во себе кријат добар карактер и нежна личност. Исто така вели дека е многу пребирлив кога станува збор за врски. Неговиот татко бил зависник од хероин. Токму поради тоа не е човек кој ужива во забави по клубовите. Често знае да каже дека вториот дел на Transformers воопшто не му се допаднал, и дека тоа е најлошиот филм во кој некогаш учествувал.

3

7

4

8

5

9

6

10


ОВА БЕШЕ САМО МАЛ ДЕЛ ОД НОВИОТ БРОЈ НА

СПИСАНИЕТО - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА

/Unique-avgust-issuu  

http://www.notformen.mk/Unique-avgust-issuu.pdf

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you