Page 1

ГРОМАДЯНСЬКИЙ

КОРПУС №2 (лютий 2011)

Захистимо права людини разом

Зі святом, жінки!

Любі жінки! Сердечно вітаємо вас із прекрасним святом – Міжнародним жіночим днем! Від усієї душі бажаємо вам любові, добра, успіхів. Будьте коханими і щасливими!

1


«Громадянський Корпус» у дії

Честь маю! На початку березня відбулась зустріч президента ГО «Громадянський Корпус» Романа Солодкого з представниками громадських об’єднань міста Біла Церква, на якій обговорювалось питання створення Білоцерківського філіалу «Громадянського Корпусу». На зустрічі було вирішено, що очолить підрозділ нашої організації у Білій Церкві Владислав Олегович Карпенко. завданнями філіалу «Громадянського Корпу– Головними су», крім розширення масштабів діяльності організації,

я бачу налагодження діалогу з місцевими органами державної влади, підвищення рівня правової обізнаності теперішніх і майбутніх членів організації, формування позитивного ставлення представників органів влади і громадськості до малого та середнього бізнесу, підтримку ними соціальних ініціатив підприємців, спрямованих на покращення життя громади міста та України в цілому, – говорить про завдання філіалу «Громадянського Корпусу» Владислав Карпенко. – У своїй роботі розраховуємо на власні сили та можливості, а також на підтримку центрального офісу та всіх учасників «Громадянського Корпусу».

Біографічна довідка: Карпенко Владислав Олегович, 1970 р.н. Освіта – вища військова (Київське вище загальновійськове командне училище, Одеський інститут сухопутних військ). Член Німецького спортивного союзу (м. Майнц), інструктор вищої категорії по системі «Поліцай-тренінг», член Міжнародної поліцейської Асоціації з 2007 року (девіз організації – «Служба через дружбу»), КМС з вільної боротьби. Одружений, виховує доньку.

Головний юрист ГО «Громадянський Корпус» Віктор Кобилянський

У допомогу підприємцям у Подільській районній у 24лютого місті Києві державній адміністрації

за участі підприємців-власників МАФ відбувся семінар, на якому було розглянуто рішення Київської міської ради №176/4988 від 28 жовтня 2010 року «Про деякі питання організаційної єдності з видачі ордерів на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм)». Головний юрист «Громадянського Корпусу» Віктор Ананійович Кобилянський ознайомив учасників семінару з основними положеннями зазначеного документу, приділивши особливу увагу тим із них, що безпосередньо впливатимуть на роботу підприємців у Києві, а також дав присутнім низку практичних юридичних порад. З детальним аналізом зазначеного рішення Київради можна ознайомитись на стор. 18-20.

2

Підприємці – учасники семінару


Новини партнерів

Зустріч земляків у МГО «Луганське земляцтво» в м. Києві відбулась 18лютого зустріч голів державних адміністрацій Луганської області, які перебували у Києві в рамках ІІ етапу навчання голів районних державних адміністрацій з Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Одеської, Херсонської областей та міста Севастополь, з керівництвом земляцтва. На зустрічі обговорювались питання співробітництва керівництва районів Луганської області з представниками ділових кіл Києва, зокрема, у сфері агропромислового виробництва, лізингу сільськогосподарського обладнання та техніки, розвитку малого та середнього бізнесу. У своєму виступі президент ГО «Громадянський Корпус» Роман Солодкий відзначив зацікавленість підприємців Луганщини у виході на столичний ринок та запропонував їм сприяння у налагодженні ділових контактів з підприємцями столиці. Меморандум про співпрацю між ГО «Громадянський Корпус» та МГО «Луганське земляцтво» підписано 28 травня 2010 року.

Президент «Громадянського Корпусу» Роман Солодкий

Про справи і не тільки: Голова Антрацитівської РДА Геннадій Головненко, Голова Лутугинської РДА Вадим Сафронов, Голова Новоайдарської РДА Микола Заходяченко

Перший віце-президент МГО «Луганське земляцтво» Михайло Галич вручає пам’ятний знак «За активну участь у роботі МГО «Луганське земляцтво» Голові Біловодської РДА Петру Самолову

3


Нащадки переможців

13

лютого у селищі Ліманське відбулась урочиста церемонія вшанування пам’яті захисників Вітчизни – кадет та офіцерів, що загинули в бою під Канделем у лютому 1920 року, червоноармійців Великої Вітчизняної війни та воїнівінтернаціоналістів. На церемонію були запрошені представники влади, духовенства, громадських організацій, викладачі та вихованці Одеського ЛПВФП, кадети Республіканського кадетського корпусу МВС ПМР. Під час церемонії від імені Асоціації «Кадетська співдружність» було встановлено пам’ятну меморіальну дошку, а президент ГО «Громадянський Корпус», співзасновник «Фонду відродження кадетських корпусів в Україні» Роман Солодкий вручив премію Фонду командиру роти, старшому офіцеру-вихователю Одеського ЛПВФП майору Шпроту Ігорю Івановичу, а також від імені Одеської обласної громадської організації «Кадетський Союз» відзначив грамотами організації кращих кадетів.

Почесна варта пам’яті

Голова Солом’янської РДА Іван Петрович Сидоров

Це свято – для них!

День Захисника у Солом’янський районній державній адміністрації відбулись 21лютого урочистості з нагоди святкування Дня Захисника Вітчизни. На урочисту

церемонію та концерт було запрошено ветеранів, представників ветеранських організацій Солом’янського району Києва, військовослужбовців, ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, молодь, громадський актив району. Присутніх зі святом привітали Голова Солом’янської РДА Іван Петрович Сидоров та Голова ради організацій ветеранів Солом’янського району Борис Дмитрович Парафейніков. З нагоди свята представники «Громадянського Корпусу» у Солом’янському районі – Армен Алексанян, Аліна Васильчук, Олександр Підгорний – привітали присутніх подарунками та квітами.

проект

4

НАЩАДКИ ПЕРЕМОЖЦІВ

Привітання від «Громадянського Корпусу»


Нащадки переможців Вітання від щирого серця

Учасники «Громадянського Корпусу» з ветеранами Дніпровського району: заступником з медикосоціальному та волонтерському руху Дніпровського району Ремез Галиною Францівною, головою Ради ветеранів мікрорайону ДВРЗ Тацковим Клавдієм Миколайовичем, відповідальним секретарем Ради ветеранів Дніпровського району Тарасенко Маєю Петрівною, головою Ради ветеранів Дніпровського району Тамасевичем Павлом Францовичем

Ветеранів

Дніпровського району –

зі святом напередодні Дня Захисника Вітчизни, учасники гро22лютого, мадської організації «Громадянський Корпус» Деніс Фомічов,

Кирило Фомічов та Сергій Симак зустрілись з представниками Ради ветеранів Дніпровського району Києва і від імені президента «Громадянського Корпусу» Романа Солодкого привітали їх зі святом.

Головний юрист «Громадянського Корпусу» Віктор Кобилянський, голова Ради організацій ветеранів Шевченківського району, генерал-лейтенант у відставці Олександр Іванович Овсянніков, 1-й заступник голови Ради Роберт Андрійович Кравцов, юрист «Громадянського Корпусу» Павло Струтинський

Укладено черговий меморандум

представники громадської ор3березня ганізації «Громадянський Корпус» від-

відали Раду організацій ветеранів Шевченківського району міста Києва, де зустрілись з керівництвом и членами цієї організації. Візит відбувся у рамках розширення програми співпраці «Громадянського Корпусу» з ветеранськими організаціями столиці. Головний юрист «Громадянського Корпусу» Віктор Кобилянський розповів представникам Ради про напрямки діяльності громадської організації, зокрема, про реалізацію всеукраїнської програми «Нащадки переможців». За підсумками зустрічі між «Громадянським Корпусом» та Радою ветеранів Шевченківського району Києва було укладено Меморандум про шефську допомогу. Нагадаємо, раніше «Громадянським Корпусом» було укладено меморандуми з Радами організацій ветеранів Голосіївського, Печерського та Солом’янського районів столиці. Юрист «Громадянського Корпусу» надаватиме консультації у Раді ветеранів Шевченківського району кожної 1 і 3 середи місяця з 11.00 до 15.00 за адресою вул. Коперника, 10.

5


Нащадки переможців

Всеукраїнська конференц 25 лютого в Києві відбулась Всеукраїнська конференція організацій військово-патріотичного спрямування «Нащадки переможців», у якій взяли участь представники організацій, клубів та осередків громадської активності, діяльність яких спрямована на військовоісторичне, патріотичне та фізичне виховання молоді. Метою проведення Конференції було питання створення під егідою «Громадянського Корпусу» Всеукраїнської Асоціації організацій патріотичного спрямування «Нащадки переможців».

Солодкий Роман Володимирович, президент громадської організації «Громадянський Корпус», член Правління Всеукраїнської асоціації випускників суворовських училищ «Кадетська співдружність», член Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України:

Парафейніков Борис Дмитрович, Голова Асоціації ветеранів, випускників і однополчан Київського вищого зенітного ракетного інженерного училища, голова Ради організації ветеранів Солом’янського району м. Києва, генерал-лейтенант у відставці: «Дякую вам за те, що знайшли час зібратись тут і прийняти рішення щодо найважливішого питання, – виховання підростаючого покоління. Дуже радію з того, що «Громадянський Корпус» розширив масштаби програми «Нащадки переможців» і започаткував нові її напрямки, залучив до цієї роботи групи військових археологів та інші патріотичні організації. Необхідно, щоб жоден солдат, який загинув захищаючи свою Батьківщину, не був забутий. И ми робимо все для того, щоб пам’ять про них жила в поколіннях».

проект 6

НАЩАДКИ ПЕРЕМОЖЦІВ

«Наша задача – объединиться и выступить с инициативой разработки долгосрочной государственной стратегии патриотического воспитания молодежи, с четко очерченными целями и путями их достижения. Необходимо привлечь к ее реализации органы государственной власти, для которых она должна стать обязательной к исполнению. Необходимо наполнить ее живым содержанием, то есть – нашей совместной работой. Способствовать этому призвана учрежденная «Гражданским Корпусом» всеукраинская программа «Наследники победителей».


Нащадки переможців

ція «Нащадки переможців»

Зеленюк Руслан Іванович, представник Клубу ветеранів спеціальної розвідки ВМФ «Фрог-Клуб»: «Своей деятельностью мы заполняем ту нишу, которая оказалась пустующей после развала системы ДОСААФ. Вот уже несколько лет как мы возродили традицию проведения военно-патриотической игры «Зарница», в которой участвуют школьники и студенты. Каждый год мы стараемся использовать для работы с молодежью новое оборудование и новые методы. В наших планах – создание собственного тренировочного полигона в Одесской области. Беря на себя часть задач по военно-патриотическому воспитанию, считаем необходимой государственную поддержку и рассчитываем на сотрудничество с коллегами из других регионов».

Яцина Віктор Іванович, президент Всеукраїнської Асоціації випускників суворовських училищ «Кадетська співдружність»: «Сьогоднішнє наше зібрання викликане, перш за все, стурбованістю старшого покоління станом військово-патріотичного виховання нашої молоді як складової виховання у цілому. Сьогодні ми повинні відійти від стереотипів, коли військово-патріотичне виховання здійснювалось за умови обов’язкової наявності якогось зовнішнього, спільного для всього народу ворога. Проблема полягає у тому, що у нас і досі немає цілеспрямованої, конкретної державної програми патріотичного виховання. А сьогодні необхідно всю свою увагу приділяти вихованню молоді, поки ми назавжди її не втратили».

7


Нащадки переможців

Осетров Олександр Павлович, президент Харківського технічного Клубу «Самоходъ»: Мы собрались здесь не для того, чтобы рассказывать друг другу о своих достижениях. Складывается впечатление, что никто, кроме нас, в стране не занимается воспитанием молодежи. Все собравшиеся здесь не смогут поднять это огромное дело. Необходима централизованная государственная программа патриотического воспитания, разработанная для школ, техникумов, институтов. Для ее реализации также необходимо создать систему подготовки кадров, которыми могут быть представители наших организаций. Не хотелось бы, чтобы наше собрание было лишь очередными разговорами».

Гавриленко Марина Миколаївна, Голова Севастопольського об’єднання пошукових організацій «Долг»:

проект

НАЩАДКИ ПЕРЕМОЖЦІВ

8

«Приятно выступать перед аудиторией, которую не нужно убеждать в важности патриотического воспитания молодежи. Севастопольские поисковики – это 18 отрядов, 146 членов. Это люди, страстно увлеченные и болеющие за свое дело. Нам хорошо знакомы проблемы мародерства, патриотического воспитания, необходимости возрождения военных игр… Необходимо добиваться, чтобы была создана общегосударственная программа патриотического воспитания. Это будет первым шагом, который мы должны были сделать много лет назад. Необходим государственный заказ на такую деятельность, материальная поддержка. Сегодня мы должны заложить первуй камень нашего объединения».


Нащадки переможців

За підсумками Конференції було укладено проект Рішення: 1. З метою консолідації зусиль у військово-патріотичному вихованні молоді прийняти рішення про об’єднання організацій патріотичного спрямування у рамках проекту ГО «Громадянський Корпус» «Нащадки Переможців». 2. Для подання узагальнених пропозицій до Державної Концепції патріотичного виховання молоді в Україні кожній громадській організації − учаснику проекту «Нащадки Переможців» у термін до 10.04.2011 року надати перелік запланованих заходів, що відповідають цілям і завданням даної Концепції 3. Скликати Перший Всеукраїнський з’їзд організацій патріотичного спрямування у м. Києві 4. Створити робочу групу по підготовці Першого Всеукраїнського з’їзду організацій патріотичного спрямування. 5. Надати повноваження громадській організації «Громадянський Корпус» щодо запрошення представників органів центральної влади на Перший Всеукраїнський з’їзд організацій патріотичного спрямування.

Притула Олександр Леонтійович, президент Всеукраїнської громадської організації «Спас»: «На жаль, на тлі проблем сьогодення проблема патріотичного виховання відійшла на другий план. Але неможливо будувати державу без ідеології. Патріотичне виховання – дуже різнобічне. В Запоріжжі розроблена програма та концепція патріотичного виховання громадян. І працює вона вже 12 років. На відміну від тієї програми, що запропонована державою у 2009 році. Державі потрібна єдина, дієва концепція, задля реалізації якої, наприклад, у регіонах формувались би центри з її впровадження. Наші стосунки з державою мають бути партнерськими. Має бути єдиний орган, уповноважений нами на діалог з центральними органами державної влади».

Корнєєв Олег Юрійович, віце-президент «Громадянського Корпусу» з питань військовоісторичної та патріотичновиховної діяльності: «Хочу обратить особое внимание на проблему мародерства. Черная археология – уже хорошо налаженный бизнес. И только объединившись мы можем покончить с ним. Чему может научиться молодежь, которая видит, как на рынках продаются боевые награды? Несомненно, нам нужно объединяться. В виде пилотного проекта такого объединения предлагаю взять под защиту Корсунь-Шевченковский район, где найдется работа патриотическим организациям различно направленности. Практические результаты нашей работы будут представлены правительству и взяты за основу при разработке государственной программы патриотического воспитания».

9


Нащадки переможців Андрій Кондира, підприємець:

«На жаль, ми втрачаємо пам’ять» мого віку і трохи молодші, ви«Люди ховувались в одній країні. Майже всі

ми були жовтенятами, піонерами, вступали до комсомолу. Вчились ми за одними підручниками, героями для всіх дітей Радянського Союзу були одні й ті самі люди. Ми пишались ними, як пишались своєю могутньою країною. І це було добре. Нас виховували на гарних прикладах людей, у житті яких дружба, чесність, взаємодопомога були дуже важливими. Часи змінюються, це неминуче. Але чому разом з цим відходить у минуле все те добре, що було? На жаль, ми втрачаємо пам’ять навіть

про те, що відбувалось навіть не так давно. Для більшості молоді слова «Велика Вітчизняна війна», «22 червня», «9 травня» вже майже нічого не говорять. Державі потрібна ідеологія, кожному громадянину необхідно прививати відчуття того, що він є невід’ємною часткою великого, належить до єдиної нації з великою історією. У людини має бути відчуття, що вона не самотня. Необхідно знаходити те, що об’єднує кожного з нас. Необхідно ставити перед народом великі і благородні цілі, а не роз’єднувати його за національним, географічним чи будь-яким іншим принципом».

Павло Андрійович Кондира

Герой Радянського Союзу Павло Андрійович Кондира Наприкінці 1943-го року в районі Житомира Кантемирівський корпус у ході боїв поповнювався бійцями з місцевих партизанських загонів. Прибув до 12-ої гвардійської і Павло Кондира – сирота, родом з села Руликове, що під Києвом. До партизан він попав не одразу. Разом з приятелями Іваном Молодцем і Микитою Семенцем збирали та ховали трофейну зброю і набої. Займались маленьким диверсіями: на перехрестях доріг зривали німецькі дорожні знаки і переставляли їх, у результаті чого блукала не одна військова колонна гітлерівців. До Павла додому часто приходили люди з партизанського загону, ночували, давали завдання юним розвідникам. У серпні сорок 43-го хлопців хтось видав. До Павлової хати прийшли з обшуком, але він, на щас-

10

тя, переховувався у той час у сусідки – тітки Акуліни. Староста з німцями знайшли схованку зі зброєю та німецькою військовою формою, у яку переодягались партизани. Хату Павла спалили, а сам він подався до Мотовилівського лісу. Там розпочались його партизанські будні в загоні Шаміля. У серпні 44-го року точились жорстокі бої у Колтовському коридорі. В одному з них, що тривав кілька годин, кулеметник Павло Кондира випустив по ворогу зі свого «Максима» дванадцять коробок з патронними стрічками. Близько 150 ворогів знайшли свій останній притулок біля маленького села Хильчиці що на Львівщині. Там, у боях під Бродами, Павло Кондира вступив до комсомолу. Восени 44-го почались виснажливі бої за Дуклинський перевал і карпатський хребет на лінії обороні гітлерівців «Арпада». Найжорстокіші бої точились в районі Вишні Писаної, «долини смерті», як нарекли її солдати. Відділення автоматників Кондири отримало завдання виявити вогняні точки ворога, з яких він розстрілював наші танки. Лише вранці наступного дня розвідники проникли в тил ворога, де виявиМедаль «Золота Зірка» заснована 1 серпня 1939 року Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про додаткові відзнаки для Героїв Радянського Союзу» для громадян, удостоєних вищої відзнаки, – звання «Герой Радянського Союзу». Спочатку медаль також називалася «Герой Радянського Союзу», проте згідно Указу Президії Верховної Ради СРСР від 16 жовтня 1939 року вона стала іменуватися як медаль «Золота Зірка».

Павло Кондира (третій ліворуч) серед кантемирівців ли гарно замасковані чотири самохідних гармати типу «Фердинанд», дві протитанкових гармати і кулеметні гнізда. Їх можна було знищити лише вогнем артилерії. Розвідники почали викликати по рації підтримку, в сей час їх и було виявлено ворогом. Не залишалось іншого виходу, тому розвідники викликали вогонь на себе. Наступного дня, коли ворог відступив, Кондири ніде не було. Не було, коли його однополчани вийшли до Ельби, не булого його і коли танки Кантемирівської дивізії проходили парадним маршем Червоною площею у Москві. Потім, уже після війни, Павло розповідав, що не пам’ятає, хто підібрав його на полі після того бою, але добре пам’ятає, як лікарі боролись за його життя, як цілий рік він провів у шпиталі, як у травні 45-го, вже після перемоги, його привітали з нагородою – Зіркою Героя Радянського Союзу. Погруддя героя-визволителя було встановлено у Чехословаччині. Після війни Павло Кондира працював механікомбригадиром пасажирського потягу «Київ – Світловодськ». До його нагород додався і орден Жовтневої революції. Помер Павло Андрійович у 1986 році. З військовими почестями похований у Києві на Лук’янівському військовому кладовищі. Його ім’я навіки залишилось у списках Кантемирівської дивізії.


Нащадки переможців Олексій Ковальов, підприємець:

«Необхідно шукати те, що об’єднує нас» знати своє коріння, під«Необхідно тримувати зв’язки з минулим. По-

трібні місця, куди б люди могли прийти зі своїми друзями, дітьми, родичами і дізнатись, що насправді відбувалось з країною і народом у минулому, місця, які не давали б цього забути. Зараз важко уявити собі, як це – віддавати своє життя за батьківщину. Для нас це лише слова, але це відбувалось насправді – життя і смерть. Останнім часом я все частіше замислююсь над цим. Так вийшло, що мною закінчується дідова гілка роду. І більш-менш, як і більшість сучасних людей, я орієнтуюсь лише

у цьому періоді свого роду. А так хочеться бачити далі у минуле. Знати, хто були твої предки. Я знаю лише, що дід мого діда, до того, як опинитись на Уралі, жив на Україні. І прізвище його було «Коваль», і був він ковалем. А потім, у часи столипінських реформ їх вивезли на поселення на Урал, освоювати землі. А мій дід повернувся до Києва. Так історія моєї родини окреслила своєрідне коло. А знати своє минуле, минуле своєї країни необхідно для того, щоб відчувати себе частиною чогось більшого, бути ланкою єдиного безкінечного життя роду».

Олексій Леонтійович Ковальов

Фронтові друзі (Олексій Ковальов – праворуч)

Кавалер орденів Слави трьох ступенів, фронтовий розвідник, Олексій Ковальов пішов на фронт у віці 17 років. Був поранений у боях під Кривим Рогом, після лікування став бійцем окремої розвідувальної роти під командуванням Героя Радянського Союзу старшого лейтенанта Павла Шевченка зі складу 83-го окремого гвардійського полку 8-ої гвардійської армії, з якою дійшов до Берліну. У боях під Варшавою загін проник у розташування противника і захопив «язика», який дав цінні свідчення. За цей подвиг молодий розвідник Олексій Ковальов отримав свій перший орден Слави. За участь у визволенні польського міста Лодзь він був нагороджений орденом Слави 2-го ступеня, а за героїзм, проявлений при штурмі Познані – орденом Червоної Зірки. За бої під Кострином (Німеччина) Олексій Ковальов отримав орден Слави 1-го ступеня. У кінці квітня йшли жорстокі бої за Берлін. 83-й окремий гвардійський полк 8-ої гвардійської армії вів наступ на центр міста. Кожна армія, дивізія і полк намагались першими прорватись до центру і водрузити прапор

над Рейхстагом. 30 квітня командиру розвідувальної роти старшому лейтенанту Павлу Шевченку було наказано подавити вогонь оборонців і оволодіти Рейхстагом. Для виконання цього завдання було створено групу з кращих розвідників, у яку увійшли сержант Олексій Ковальов, старший сержант дагестанець Хакім Ісмаїлов, білорус Леонід Горичев та інші. Ця штурмова група проникла до будівлі. З боями прориваючись на кожен поверх, група розвідників у складі О. Ковальова, Х. Ісмаїлова та Л. Горичева дісталась даху будівлі. Там, на одній з башт Рейхстагу, Олексій Ковальов за допомогою Хакіма Ісмаїлова встановив червоний прапор. Історичні знімки червоного Прапору Перемоги над Рейхстагом були зроблені через кілька днів, 4 травня, військовим фотокореспондентом ТАРС Євгеном Халдеєм, який попросив групу у складі О. Ковальова, Х. Ісмаїлова та Л. Горичева показати, як вони кріпили прапор. Один з цих знімків був опублікований у газеті «Правда» у травні 1945 року і увійшов до історії як один із головних символів Перемоги.

Орден Слави – військовий орден СРСР, заснований Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 листопада 1943 року. Ним нагороджувались особи рядового і сержантського складу Червоної Армії, а в авіації – і особи, що мали звання молодшого лейтенанта. Вручався тільки за особисті заслуги, військові частини і з’єднання ним не нагороджувались.

Прапор Перемоги над Рейхстагом встановлюють розвідники Олексій Ковальов та Абдулхакім Ісмаїлов Євген Халдей згадував: «Нас там (на даху Рейхстагу) було четверо, але я добре запам’ятав киянина Олексія Ковальова, який прив’язував прапор. Я його довго фотографував. У різних позах. Пам’ятаю, що ми усі дуже тоді замерзли. Йому і мені допомагали старшина розвідроти Гвардійської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького Запорізької стрілецької дивізії Абдулхакім Ісмаїлов з Дагестану і мінчанин Леонід Горичев». Після війни Олексію Ковальову запропонували обирати між Москвою, Ленінградом і Києвом. Він обрав Київ. З 1953 року служив у пожежній охороні Києва. Після 30 років служби звільнився з посади заступника начальника однієї з частин пожежної охорони у званні підполковника внутрішньої служби. З дружиною Ольгою Іванівною виростив двох дочок, Тетяну та Ольгу. Помер Олексій Леонтійович Ковальов, повний кавалер ордена Слави, фронтовий розвідник, якому 10 травня 1945 року виповнилось 20 років, один з перших, хто водрузив Червоний Прапор над Рейхстагом, 7 вересня 1997 року. Похований на Байковому кладовищі Києва.

11


Нащадки переможців

Пам’ять про минуле – житиме! 28 лютого у Залі бойової слави Київського військового ліцею імені І.Богуна, у рамках реалізації проекту «Громадянського Корпусу» «Нащадки переможців», відбулась церемонія передачі до музею КВЛ військових артефактів, знайдених групою військових археологів «Військові пошуки» на місцях бойових дій Великої Вітчизняної війни. У церемонії взяли участь співзасновники «Фонду відродження кадетських корпусів в Україні» Роман Солодкий і Роман Сазонов, віцепрезидент «Громадянського Корпусу» з питань військово-історичної та патріотично-виховної діяльності Олег Корнєєв, президент Асоціації «Кадетська співдружність» Віктор Яцина, офіцери-вихователі та викладачі ліцею, представники пошукових організацій та ліцеїсти. Свідчення війни

Віце-президент «Громадянського Корпусу» з питань військовоісторичної та патріотичновиховної діяльності Олег Корнєєв Учасники церемонії

проект 12

НАЩАДКИ ПЕРЕМОЖЦІВ

Співзасновник «Фонду відродження кадетських корпусів в Україні» Роман Сазонов і президент «Громадянського Корпусу», співзасновник «Фонду відродження кадетських корпусів в Україні» Роман Солодкий

Розмову з ліцеїстами веде президент Асоціації «Кадетська співдружність» Віктор Яцина


«Громадянський Корпус» у дії

Наші читачі Інформаційний бюлетень «Громадянського Корпусу» є невід’ємним атрибутом заходів, які проводить наша організація. Будь то Всеукраїнська конференція «Нащадки переможців» чи підписання чергового меморандуму про співпрацю з однією з Рад ветеранів міста Києва, ділова розмова в одній с державних районних адміністрацій чи навіть відпочинок у кафе наприкінці робочого дня, «Громадянський Корпус» – завжди поруч з людьми, які намагаються змінити наше життя.

13


«Громадянський Корпус» у дії

Остряніна Віра Василівна, Шишлевська Тамара Олексіївна, Васильчук Аліна Миколаївна, Мирошниченко Ольга Олексіївна

«Серце віддаю дітям» Київ завжди був багатим на людей, небайдужих до чужої біди і готових допомагати іншим. Саме такі люди у Солом’янському районі столиці вирішили об’єднатись у громадську організацію «Серце віддаю дітям» і зробити все від них залежне, щоб полегшити життя тих, хто потребує нашої спільної допомоги. весіннього дня за Одного круглим столом зібралися

небайдужі до чужих проблем люди, які, порадившись між собою, вирішили створити громадську організацію «Серце віддаю дітям». Метою та девізом її діяльності стало привернення уваги суспільства до проблем дітей-сиріт, долі вихованців шкіл-інтернатів і дитячих будинків у Солом’янському районі. Згодом діяльність організації поширилась й на інші райони Києва та України. 1 березня 2006 року стало офіційною датою заснування громадської організації, головою якої стала Тамара Олексіївна Шишлевська. Тамара

14

Олексіївна близько 9 років викладала російську мову та літературу в школі, близько 19 років працювала інспектором районного відділу освіти Солом’янського району і більше 15 років була головним спеціалістом Солом’янської районної в м. Києві державної адміністрації. Майже все своє життя вона присвятила роботі з дітьми, спочатку навчаючи їх, а потім, вже в рамках громадської діяльності, допомагаючи покращити їх життя. Члени ГО «Серце віддаю дітям» – Коваленко Л.І., Слишик Т.Ф., Мармашова І.В., Васильчук А.М., Григораш Г.Д., Остряніна В.В., Попович О.К. –

всі свої дії спрямовують на об’єднання громадян та колективних членів, які прагнуть допомагати дітям, підтримують мету та завдання організації, бажають надавати практичну допомогу в їх досягненні. Серед здобутків організації за останні роки праці – оздоровлення понад 5 тисяч маленьких українців з малозабезпечених сімей Києва та Київської області. Лише за 2 останні роки на оздоровлення до Німеччини було відправлено 216 дітей та 27 дорослих. Німецькі організації, з якими співпрацює ГО «Серце віддаю дітям», надають гуманітарну допомогу дітям, які проживають у дитячих будинках, школах-інтернатах, а також малозабезпеченим сім’ям. Також за сприяння організації гуманітарну допомогу отримали дитяча клінічна лікарня №1 м. Києва, обласний онкологічний диспансер, Київська

обласна клінічна лікарня, Київські міські клінічні лікарні №4 та №6, Бориспільська районна лікарня, лікарні ІваноФранківська та Житомирської області, Олександрівська лікарня Києва та інші.

Голова ГО «Серце віддаю дітям» Тамара Олексіївна Шишлевська


Нашого корпусу прибуло

Топ-менеджер Борис Аркадійович Гусельников і генеральний директор Олег Олегович Тесленко

«Ми не повинні залежати від настрою чиновника» Кількість учасників «Громадянського Корпусу» зростає щомісяця. До нас приєднуються люди, які шукають шляхів спільного вирішення проблем малого та середнього бізнесу в Києві і прагнуть, щоб їхня думка була почутою. Пропонуємо вашій увазі матеріал про таких людей і їхню справу. Знайомтесь – ООО «Гриль-Сервіс». Олег Тесленко: Ми – компаньйони. Одного дня вирішили розпочати власний бізнес. Це сталось у 2003 році. Раніше ми працювали у цій сфері у фірмі «Гриль-Мастер», Борис Аркадійович був виконавчим директором, а я – його заступником. У нас були досвід, знання, необхідна для ведення цієї справи інформація. Можна сказати, складностей на початку не відчували, тому що добре знаємось на тому, як вести цей бізнес. За два місяці було організовано фірму, яка одразу ж розпочала роботу. Почав працювати цех по переробці продукції, складські приміщення, торгові точки. Справи одразу ж пішли гарно. Тому з’явились плани працювати не лише в Києві, але й у регіонах. Але криза змусила нас

Смачного!

відмовитись від них. Розширення немає, але робота триває. Через кризу продажі впали. З Києва поїхали багато людей, тих, хто приїздив сюди на заробітки. Зупинились будівництва. Тому що більшість споживачів нашої продукції – були саме ці люди. Хоча наш бізнес не сезонний, найбільшим попитом наша продукція користується саме у веснянолітній період, у теплий час. Періодично виникають проблеми у стосунках з чиновниками. За Чернівецького – був пік загострення конфліктних ситуацій. Тому що тоді провадилась цілеспрямована політика захисту і сприяння бізнесові «своїх», наближених до влади людей. З ринку цілеспрямовано витіснялись дрібні підпри-

ємці, у пресі та на телебаченні велась інформаційна кампанія проти фаст-фуду, його поганої якості. Але ці закиди нас не стосуються: наша продукція відповідає всім існуючим вимогам законодавства. Ми працюємо з українським виробником, наприклад, «Нашою Рябою», «Гаврилівськими курчатами», «Куркою-Чеботуркою». Вся наша продукція і спеції – виключно натуральні, без додавання будь-яких ароматизаторів, фарбників тощо. Це – наша принципова позиція. Борис Гусельников: Наприклад, ми отримали в райраді дозвіл на ділянку. Звертаємось до відповідних установ, щоб оформити всю документацію належним чином. І нерідко у процесі доводиться стикатись з недобросовісними чиновниками. Не говорячи вже про гроші, які доводиться платити. Ми не повинні залежати від того, у гарному сьогодні настрої людина, яка приймає рішення по нашому питанню. Давно говорять про принцип «єдиного вікна», але де воно? Основна проблема – розміщення МАФ. Крім того, були випадки: люди витрачають багато часу і грошей на встановлення МАФ, а він у результаті не дає прибутку. Чому не можна передбачити тимчасовий дозвіл, це дозволить підприємцю зрозуміти й підрахувати, рентабельна ця торгова точка чи ні? А потім, за необхідності, оформити вже довготривалий дозвіл. А підключення до комунікацій – окрема історія. Грошей це вимагає таких, що наш бізнес варто вже називати не дрібним і не малим. Для вирішення подібних проблем підприємцям необхідно об’єднуватись. Ми маємо виступати єдиним фронтом. Час одиночок пройшов. До «Громадянського Корпусу» ми вступили, тому що побачили його реальну роботу, те, як він згуртовує людей, відчули перспективність цієї організації. Маємо надію, що наша співпраця буде взаємовигідною.

ООО «Гриль-Сервіс»: тел./факс (044) 563-97-92 www.gril-service.kiev.ua

Команда «Гриль-Сервіс»

15


Приємна несподіванка Ранком 8 березня, вирішивши зустріти свято в усій красі та з нагоди гарної погоди, багато жінок Києва включили до свого плану денного відвідування автомийки. Але звична процедура цього дня, завдяки ініціативі учасників «Громадянського Корпусу» – Володимира Винограденка, Віталія Дяченка та Станіслава Широкова, – обернулась для них приємною несподіванкою – привітанням від «Громадянського Корпусу». «Гарна ініціатива. Дякуємо «Громадянському Корпусу». Тепер будемо їздити до вас частіше», – обіцяли жінки, від’їжджаючи на чистих авто і у гарному настрої.

Станіслав Широков

Директор Роман Король і адміністратор Сергій Король. Вул. Милославська, 28-А

16


Володимир Винограденко та Віталій Дяченко

Адміністратор Олександр Кошпармак. Вул. Московський проспект, 8

17


«Громадянський Корпус» у дії

Новий порядок р Як ми вже повідомляли, 28 жовтня минулого року Київрада винесла рішення № 176/4988 «Про деякі питання організаційної єдності з видачі ордерів на розмі-щення тимчасових споруд (малих архітектурних форм)», яким, серед іншого, затвердила Положення про порядок розміщення тимчасових споруд у м. Києві (далі – По-ложення про ТС). Назване рішення набуло чинності лише 4 лютого цього року (з моменту його опублікування у газеті «Хрещатик»). Та навіть сьогодні воно ще не працює повною мірою, про причини чого ми розкажемо нижче. Втім, приводити до ладу дозвільну документацію слід починати вже зараз. Про те, як це робити, ми і розповімо на цих сторінках. Оновлена термінологія

Для початку прокоментуємо деякі визначення, наведені в розділі 2 Положен-ня про ТС: Тимчасова споруда (мала архітектурна форма) (далі за текстом – ТС) – невелика одноповерхова споруда висотою не більше чотирьох метрів, що призна-чена для проведення господарської, комерційної діяльності, або соціально-побутового призначення, яка зводиться із полегшених конструкцій та встанов-люється тимчасово без улаштування заглиблених фундаментів (торговельний кіоск, торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність, торговельний автомат, інші пристрої для роздрібної торгівлі та іншої підприє-мницької діяльності).

Привертають увагу кілька моментів:

• МАФ за визначенням не може мати більше одного поверху і не може бути завви-шки більше 4 метрів; • під визначення ТС підпадають не лише звичні нам кіоски та павільйони, але й торгівельне обладнання, з чого випливає необхідність оформлення окремої доку-ментації на, скажімо, холодильник з напоями, розташований біля кіоску, чи ву-личну вітрину з морозивом; • фундамент під МАФом тепер дозволений офіційно. Але не заглиблений. Єдина електронна база даних тимчасових споруд (малих архітектурних форм) в м. Києві (далі за текстом – БД ТС) – єдина інформаційно-автоматизована система одержання, зберігання, використання та вільного роз-повсюдження інформації (даних) про місце розташування, термін розміщення, функціональне призначення ТС, ордерів на розміщення ТС і термінів їх дії, а також гарантування права власників ТС на їх розміщення. Допоки БД ТС не буде створена, Положення про ТС не буде належним чином працювати. Висновок щодо можливості розміщення ТС (далі за текстом – Висновок) – документ, виданий Головним управлінням містобудування та архітектури вико-навчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі – Головне управління містобудування), в якому визначені умови розміщення ТС. Це один з основних документів. І хоча він має попередній характер, саме його наявність дозволяє рухатися далі. Висновок щодо можливості розміщення ТС та можливості укладення дого-вору особистого сервітуту (при намірі укласти такий договір) – документ, вида-ний Головним управлінням міс-

18

тобудування, в якому визначені умови розміщення ТС, адреса ТС і який є підставою для розробки документації для укладення договору особистого сервітуту. Документ, аналогічний попередньому, який має оформлятися, якщо у заявни-ка відсутні права на землю. Декларація про наміри – документ, який підписує заявник, засвідчуючи свої наміри щодо усунення недоліків з дозвільною документацією, приведення у відповідність до вимог законодавства матеріально-технічної бази при встановленні ТС, а також обов’язкового вчинення належних дій, що забезпечать вирішення питання земельного характеру щодо розміщення ТС в термін 6 місяців, та щодо отримання дозволу Київської міської ради на розробку землевпорядної документації протягом 28 днів. Ордер на розміщення ТС – документ за формою згідно з додатком N 1 до цього Положення, виданий Головним управлінням містобудування, який надає право заявнику на розміщення ТС на термін, визначений цим ордером. А ось це справді основний документ. Саме він дає право на встановлення МАФ і засвідчує законність використання МАФ. Заявник – суб’єкт господарювання, який має намір розмістити або привес-ти існуючу ТС у відповідність до цього Положення. Власник ТС – особа, яка використовує ТС для провадження господарської ді-яльності та якій така ТС належить на праві власності або праві користування (в тому числі балансоутримувач). Земельно-кадастрова інформація – дані в електронному вигляді, розроблені для внесення до земельного кадастру, які містять текстові та графічні матеріали, кадастровий номер земельної ділянки та каталоги географічних координат, необхідні для внесення до БД ТС. Як неважко здогадатися, отримання такої інформації – це додаткові витрати заявника. Комплексна схема розміщення ТС (далі за текстом – КС) – текстові та графічні матеріали з розміщення ТС, які є містобудівною документацією у м. Ки-єві у частині розміщення ТС, та визначають умови безпеки мешкання (пересуван-ня) населення, забезпечення необхідних санітарно-гігієнічних норм, екологічних вимог, раціонального визначення меж землекористування, охорону історико-культурної спадщини, принципові підходи щодо розміщення ТС, призначеної для господарчого та побутового обслуговування населення, побудованої з урахуван-ням існуючих містобудівних обмежень. Видача дозволів, ордерів, висновків, пого-джень та інших вихідних даних для розміщення, погодження, продовження розмі-щення ТС, що надаються Головним управлінням містобудування, проводиться за умови відповідності Комплексній схемі розміщення ТС. КС – найпроблемніша частина Положення про ТС. Якщо її дійсно розроблять, то цей «МАФівський генплан» легко перетвориться у підставу для обмеження роз-міщення МАФ, для встановлення кожного з яких доведеться спочатку «попасти» в КС, що може бути дуже складним. Втім, в Головкиївархітектурі є й альтернативні варіанти – проект комплексної схеми обмежень у розміщенні ТС. Вона складена за протилежним принципом – в ній визначено місця, в яких МАФи не можуть розмі-щуватися, або можуть розміщуватися з певними обмеженнями. Наразі є і третій ва-ріант – комплексної схеми не буде ще дуже довго. Саме цей варіант поки що і пра-цює. Паспорт прив’язки ТС (далі за текстом – Паспорт прив’язки) – документ, що включає план прив’язки ТС на чинній топографогеодезичній основі М 1:500, черговий кадастровий план земель-


«Громадянський Корпус» у дії

розмiщення МАФ ної ділянки, каталог графічних координат, те-кстові та графічні матеріали щодо архітектурно-планувального, колористично-го вирішення, інженерного забезпечення об’єкта та схему благоустрою прилеглої території. Це другий за значимістю документ, який повинен бути у кожного МАФа. Особистий земельний сервітут – право конкретно визначеної особи на об-межене платне користування чужою земельною ділянкою для розміщення ТС, яке виникає на підставі договору особистого сервітуту, укладеного в порядку, визна-ченому законодавством, та за типовою формою згідно з додатком №3 до цього Положення. Під чужою земельною ділянкою тут слід розуміти земельну ділянку державної або комунальної власності на території м. Києва. Тимчасовий ордер на розміщення ТС – документ за формою згідно з додат-ком №2 до цього Положення, виданий Головним управлінням містобудування у випадках виключного характеру, передбачених цим Положенням, на термін 6 мі-сяців з можливістю подовження на 6 місяців не більше одного разу. Єдиний оператор з розміщення ТС (далі за текстом – Єдиний оператор) – суб’єкт, визначений рішенням Київської міської ради та уповноважений здійсню-вати встановлені цим Положенням дії щодо підготовки документів для отри-мання Ордера на розміщення ТС, застосовуючи принцип організаційної єдності під час реалізації дозвільних процедур, інших дій, визначених цим Положенням, у тому числі утримання та ведення БД ТС (створення, супроводження програмного забезпечення БД ТС, технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист даних, що в ній містяться). Поки що особу Єдиного оператора не визначено. Проте певні дії сумнозвісного КП «Київське інвестиційне агентство» (зокрема, розробка ним власного варіанту декларації про наміри) свідчать, що в «КІА» не сумніваються в отриманні ними статусу Єдиного оператора.

Процедура отримання ордеру

Сама процедура наведена на схемі. Тут ми прокоментуємо кожний з етапів. 1. Паспорт прив’язки може розробити будь-яка проектна організація – від приват-ної архітектурної майстерні до солідного проектного інституту. Але є й вузькі спеціалісти, наприклад, комунальний «Центр містобудування та архітектури». Їх-ньою перевагою можна вважати наближеність до влади і, як правило, відсутність претензій чиновників до виконаних робіт. 2. Заява подається до Головного управління містобудування. В ній має бути зазна-чено інформацію про функціональне призначення, розмір, бажане місце розта-шування ТС, спосіб вирішення земельного питання для розміщення ТС. До заяви додаються такі документи: - витяг з ЄДРПОУ; - копія документу, що посвідчує право на земельну ділянку (за наявності); - панорамна фотофіксація навколишнього середовища на електронному носії; - графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС та площі земельної ділянки, потрібної для розміщення ТС; - паспорт прив’язки. 3. За наявності всіх необхідних документів Головне управління містобудування ре-єструє подану заяву із зазначенням дати та часу її подачі. Після цього протягом 5 робочих днів Головне

управління містобудування вивчає надані матеріали та на-дає Висновок щодо можливості розміщення ТС або відмовляє у його видачі. В ра-зі надання Висновку Головне управління містобудування погоджує Паспорт при-в’язки або надає вмотивовану відмову в його погодженні. Для заявників, що ба-жають укласти договір особистого сервітуту, Головне управління містобудування протягом 10 робочих днів надає Висновок щодо можливості розміщення ТС та можливості укладення договору особистого сервітуту та погоджує Паспорт при-в’язки або надає вмотивовану відмову в його погодженні. 4. Для тих, в кого є оформлене право на землю, пункти 4-8 можна пропустити. Решті доведеться звертатися до Київради з заявою про надання дозволу на розробку землевпорядної документації з метою укладення договору сервітуту. До заяви рекомендуємо додати: - копію свідоцтва про державну реєстрацію; - витяг з ЄДРПОУ; - графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС та площі земельної ділянки, потрібної для розміщення ТС; - паспорт прив’язки. Відповідне рішення має прийняти сесія Київради. Проте до цього ваші документи мають пройти ще кілька інстанцій, головні з яких – Київзем та постійна комісія Київради з питань земельних відносин, містобудування та архі-тектури. 5. Замовити документацію з землеустрою можна в будь-якій організації, що має ліцензію на проведення робіт з землеустрою. 6. Розроблена документація має бути погоджена з комісією з розгляду питань, по-в’язаних з погодженням документації із землеустрою або окремо з органами, представники яких мають входити до складу такої комісії: органу земельних ре-сурсів, містобудування та архітектури, природоохоронного та санітарноепідеміологічного органу, органу охорони культурної спадщини. 7. Затверджує документацію з землеустрою Київрада на сесії. 8. Другою стороною договору особистого сервітуту буде Київрада. Від її імені договір має підписати міський голова (на момент написання статті – Черновецький Л.М.). 9. Довідку про сплату пайового внеску має видати Головне управління економіки та інвестицій відповідно до Порядку визначення розмірів пайової участі (внесків) інвесторів у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва при встановленні тимчасових споруд (малих архітектурних форм) на території міста Києва. Але на сьогодні такого порядку ще не затверджено. І як платити пайовий внесок – незрозуміло. 10. Не зрозумілим є і наступний крок, оскільки БД ТС не створено і порядку її функ-ціонування теж немає. 11. Ордер видає Головне управління містобудування протягом 5 робочих днів з мо-менту подання наступних документів: - документи, що підтверджують виконання умов висновку; - документи, що підтверджують вирішення питання земельного та майново-правового характеру; - довідку про сплату пайового внеску, видану Головним управлінням економіки та інвестицій відповідно до Порядку визначення розмірів пайової участі (вне-сків) інвесторів у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструк-тури м. Києва при встановленні тимчасових споруд (малих архітектурних форм) на території міста Києва; - документ, що підтверджує внесення земельно-кадастрової інформації до БД ТС, виданий в порядку, передбаченому Інструкцією про БД ТС.

19


«Громадянський Корпус» 12. Зверніть увагу на виконання умов висновку. Для цього цілком можливо доведеться оббігати не одну інстанцію: ГУ МВС України в м. Києві, МНС України в м. Києві, СЕС у м. Києві, ВАТ «АК «Київводоканал», АЕК «Київенерго», філіал «Теплові мережі Київенерго» АЕК «Київенерго», КП електромереж зовнішнього освітлення м. Києва «Київміськсвітло», ВАТ «Київгаз», ВАТ «Укртелеком», УДАІ ГУ МВС України в м. Києві, КК «Київавтодор». До цього висновку нас приводить пункт 2.4 згаданого рішення Київради. Наостанок процитуємо ще один пункт Положення про ТС: «4.5. Заявник має право вибору способу отримання Ордера на

розміщення ТС, зокрема: 4.5.1. Оформити у встановленому законом порядку право на земельну ділян-ку та звернутися до Головного управління містобудування за отриманням Орде-ра на розміщення ТС. 4.5.2. Звернутися з метою оформлення дозвільної документації, в тому чи-слі Ордера на розміщення ТС, до Єдиного оператора, одним із завдань якого є впровадження принципу організаційної єдності та сприяння спрощенню дозвільних процедур». Віктор Кобилянський, головний юрист ГО «Громадянський Корпус»

1. Розробка паспорту прив’язки ТС

2. Подання заяви

3. Висновок щодо можливості розміщення ТС

4. Отримання дозволу на розробку документації з землеустрою

5. Розробка документації з землеустрою

9. Сплата пайового внеску

6. Погодження документації з землеустрою

7. Затвердження документації з землеустрою

10. Внесення земельно-кадастрової інформації до БД ТС

8. Укладення договору сервітуту

11. Отримання ордеру на розміщення ТС

Засновник – ГО «Громадянський Корпус»

Адреса: Україна, 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 4 А, оф. 216 Сайт: www.gkorpus.org Е-mail: gkorpus@ukr.net

Телефон «Гарячої лінії» (067) 215-15-15 Тел/факс: (044) 590-51-12 Наклад - 1200 Розповсюджується безкоштовно

GK#2  

gk2, newspaper

Advertisement