Page 1

Birkaç Hafta İçinde Daha İyi İngilizce Konuşabilme Teknikleri Bu sorular hakkında daha önce hiç düşünmüş müydünüz ya da öğretmeninizden böyle bir talepte bulundunuz mu? İngilizce konuşmamı ilerletmek için neler yapabilirim? İngilizceyi nasıl akıcı bir şekilde konuşabilirim? İngilizceyi daha hızlı ve iyi konuşabilmenin herhangi bir tekniği var mıdır? Bunlar öğrencilerin ve ortalama insanların sordukları alışılmış sorulardır. Aşağıdaki paragraflarda, günlük hayatınızda İngilizcenizi geliştirmeyi kolaylaştıracak basit birkaç teknikten bahsedilecektir. 1- Duygu yaratın:

Bu belki de tam bir güvenle İngilizce konuşmanın en gerekli adımıdır fakat birçok insan geleneksel yollarla ve hızlı öğrenmeye motive olduğundan bu kuralı unutmaktadır. İngilizce öğrenmeye başlamadan hemen önce motivasyonunuzu arttırmayı düşünün. (İngilizce öğrenmeye karar verdiğiniz her zaman bunu yapın) 2- İngilizce konuşulan bir ülkeye taşının ve yeni arkadaşlar edinin:

Bu hızlıca İngilizce öğrenmenin en basit ve çabuk yoludur. Eğer İngilizce öğrenmekle ciddi olarak ilgileniyorsanız, İngilizceyi ana dili olarak konuşanları bulabileceğiniz bir ülkede yaşamaya (uzun süre değil, sadece 1 veya 2 hafta) biraz vakit ayırmak için şans verin. Anlaşmak, yaşamak ve sürekli yerlilerle konuşmak kesinlikle kısa süre içinde İngilizce becerilerinizi geliştirecektir. İngilizceyi hızlı ve kolay bir şekilde öğrenme duyarlılığınızı arttırmayı destekleyebilecek arkadaşlarınız varsa; tek başınıza çalışmayın. Fakat böyle arkadaşlarınız yoksa tek başınıza pratik yapabilirsiniz. Yeni çalıştığınız dersleri okuyun, yeni anlatımlar kullanmayı deneyin ve doğru cümleler kurmaya çalışın. 3- Yaşamınızın her bölümünde İngilizceyi kullanın:

Eğer yurt dışına çıkamıyorsanız, İngilizce konuşma ortamını ve yaşam tarzını yapabildiğiniz kadar hayatınıza uygulayabilmelisiniz. Örneğin;   

Uyandığınız zaman radyoyu açın, İngilizce gazeteler ve dergiler okuyun ve de İngilizce TV kanalları izleyin. İşe giderken, arabanızda İngilizce müzik dinleyin. Tanıdığınız herkesle İngilizce konuşun: aile üyelerinizle, çocuklarınızla, arkadaşlarınızla, iş arkadaşlarınızla ve evcil hayvanlarınızla vs.


İşten geldikten sonra, İngilizce filmler ve programlar izleyin (Eğer filmleri İngilizce altyazılı olarak izlerseniz harika olur).

Gün içinde ne yaparsanız yapın, sadece İngilizce kullanarak yapmayı deneyin: 

    

İngilizce yazın! Günde bir cümle yazsanız bile, bu sizi İngilizce düşünmeye ve İngilizceye kolay odaklanmaya yönlendirecektir. Yazmak için günlük kullanın. Blog yazıları yazın. Facebook, Twitter ya da Linkedin‘i kullanın. Sadece başlayın! Eğer yemek yapmakla ilgileniyorsanız, İngilizce yemek tarifi kitapları kullanın. Eğer moda ve kıyafetlerden hoşlanıyorsanız, İngilizce moda dergileri okuyun. Eğer ülkenizin durumu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, ülkenizle ilgili ulusal ve yerel konuların tartışıldığı İngilizce dergi ve gazeteleri okuyun. Günlük ajanda ya da planlayıcı kullanın (ya da telefon ve e-postalarınıza İngilizce olarak ulaşın). Kişisel bilgisayarınızın, telefonunuzun, Facebook/YouTube/Twitter‘ınızın bütün ayarlarını İngilizce olarak değiştirin.

Birçok küçük şeybir araaya gelerek büyük şeyleri oluşturur. Düzenli olarak İngilizce okuma ve dinleme pratikleri yaparsanız yeni kelimeleri hatırlamak sizin için çok kolay olacaktır. Bu şekilde İngilizce seslere tamamen aşinaolacaksınız ve böylece başkalarıyla konuşurken bunları taklit edebileceksiniz!

Shawn S. Haider, öğrencileri TOEFL, IELTS, YDS sınavlarına hazırlayan ve tüm seviyeler için genel İngilizce dersleri veren İngilizce öğretmeni ve İngilizce yeterlilik test uzmanıdır. info@improveeng.com mail adresinden kendisine ulaşabilir veya www.improveeng.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Birka hafta inde daha yi ngilizce konu abilme tekn(pdf)  

Techniques to speak better English in just a few weeks.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you