Page 1

SVEIKI DANTYS 2018 gegužė


Probiotikas burnai. Čiulpiamosios mėtų skonio pastilės

Saugiai sumažina dantenų kraujavimą nėščiosioms

Daugiau apie probiotikus burnai https://www.oralmeda.com/biogaiaprodentis t


Džiaugiamės pristatydamos trečiąjį elektroninio žurnalo SVEIKI DANTYS numerį, skirtą mūsų kolegoms ir kolegėms burnos higienistėms. 2017 m. Lietuvos burnos higienistų draugija tapo Europos burnos higienistų asociacijos nare. Ta proga dalinamės šios asociacijos prezidentės laišku. Linkime jums smagaus skaitymo ir lauksime atsiliepimų bei pasiūlymų. Gegužės 12-oji - Europos Periodontologijos diena. Šios dienos tikslas - didinti žmonių sąmoningumą apie periodonto sveikatą ir ligas.

Su sveikiausiais linkėjimais, Gitana Rėderienė Evelina Daugėlienė

Inicijuojame sąmoningą rūpinimąsi savo dantimis www.sveikudantumokykla.lt


Europos burnos higienistų asociacijos Prezidentės laiškas Europos burnos higienistų asociacija (EBHA) įkurta 1999 metais. Tai ne pelno siekianti organizacija, vienijanti 20 burnos higienistų asociacijų visoje Europos Sąjungoje. Skaičiuojama, kad iš viso jai priklauso maždaug 35 000 burnos higienistų. EBHA keičiasi ir skleidžia informaciją visoms 20 burnos higienistų draugijoms bei bendradarbiauja su kitomis Europoje esančiomis sveikatos priežiūros draugijomis. EBHA skatina rūpintis burnos sveikata, siekiant išvengti įvairių burnos ligų. EBHA siekia sustiprinti ir reklamuoti burnos higienisto specialybę visoje Europoje nevyriausybiniu lygiu. Kiekvienas asociacijos narys atstovaujamas dviejų narių, kurie atsakingi už nuolatinį bendradarbiavimą. Per kasmetinius susitikimus nariai susirenka vienoje iš šalių narių apžvelgti ateities planus, pasiekimus ir atnaujinti asociacijos strategiją. EBHA vadovauja keturi tarybos nariai. Be to, yra surinkta komanda, kuri dirba švietimo klausimais. Dubline 2015 metais EBHA priėmė nutarimą dėl „Burnos higienisto profesionalumo gairių ir kompetencijos Europoje“. Tai buvo pirmas žingsnis vystant vieningą mokymo sistemą, norint suvienodinti burnos higienistų mokymus Europoje. Buvo siekiama paruošti visiems bendrą žinių, įgūdžių ir kompetencijų paketą. Kai kuriose šalyse, kaip Nyderlandai ar Jungtinė Karalystė, burnos higienistai mokami gydyti ir pirminius kariesus. Viename iš dokumentų rašoma, kad burnos higienistas – yra pirmasis specialistas, kuris prisideda prie burnos sveikatos profilaktikos ir jos išsaugojimo. Burnos higienistas įgyja būtiniausią profesinę kvalifikaciją ir gali nepriklausomai suteikti visapusišką, holistinę ir tyrimais pagrįstą burnos sveikatos profilaktiką. Įgauti burnos higienisto profesinę kvalifikaciją, asmuo turi baigti specialius mokslus bei turėti licenciją. Europoje burnos higienistų paruošimas skiriasi, tačiau žinoma, kad 18-oje šalių narių profesija prižiūrima valstybės, 13- je – įgyjamas bakalauro laipsnis. 13-je šalių pacientas gali tiesiogiai patekti pas burnos higienistą, 11-je šalių burnos higienistas gali dirbti nepriklausomai nuo gydytojo. Įgyjamas žinių pagrindas tampa vis vienodesnis.

Yvonne Nyblom Europos burnos higienistų asociacijos pirmininkė

www.sveikudantumokykla.lt


Daugelyje šalių burnos priežiūros specialistų komanda sudaro stiprų vienetą su skirtingomis žiniomis ir kompetencijomis. EBHA siekia, kad profesija taptų pripažįstama ir gerbiama Europos lygiu, todėl profesijos mokymas, žinių suteikimas, kompetencijos įgyjimas turėtų būti panašus skirtingose šalyse. Kaip žmonės žino, kas yra dantų gydytojas, svarbu, kas taptų žinoma, kas yra burnos higienistas ir ką jis atlieka. Svarbu sudaryti galimybes burnos higienistui įsidarbinti ir kitose šalyse. Todėl būtinas vieningas paruošimas. Svarbiausia užtikrinti pacientų saugumą ir burnos sveikatos priežiūrą orientuoti į profilaktiką. EBHA 2016 metais siekė tapti Europos Dantų švietimo asociacijos (ADEE – Association for Dental Education in Europe) nare ir prašymas buvo priimtas. Tai padės sudaryti sąlygas vieningai burnos higienistų apmokymo programai vystyti. EBHA projekto komanda pradėjo darbą 2016 m. rudenį, kurios tikslas – vieningos burnos higienistų programos ruošimas su mažiausiai 180 kreditų. Sudaryta darbo grupė, kuriai vadovauja burnos higienistė profesorė Kerstin Ohrn iš Švedijos, turinti didelę mokslinių ir pedagoginių projektų vadovavimo patirtį. Ši profesorė kartu su septyniais sudarytos darbo grupės nariais vadovavo darbui nuo 2017 metų pradžios. Burnos higienistai mokomi profesionalumo, saugumo ir efektyvumo praktiniame darbe, į pacientus orientuoto gydymo ir burnos sveikatos pagrindų bendruomenėje. Tikimąsi, kad tarpusavio bendradarbiavimas ir parengtas galutinis dokumentas padarys teigiamą poveikį burnos higienistų paruošimui ir profesijos plėtojimui visoje Europoje. Šiuo metu visas procesas yra galutiniame ruošimo etape ir pavasarį bus baigtas. Šią vasarą EBHA suinteresuotas šalis kvies diskutuoti šiais klausimais. Pirmiausia, kviestinius svečius birželį Amsterdame vyksiančioje konferencijoje EuroPerio9. O kitas susitikimas diskusijai numatytas rugpjūtį Osle per ADEE (Association for Dental Education in Europe) kasmetinį susitikimą.

www.sveikudantumokykla.lt


O EBHA nariai balsuos dėl „CEF – Common Education framework“ – vieningos švietimo sistemos per kasmetinį susitikimą jau spalio mėn. pradžioje. Sekantis etapas bus žinių skleidimas ir koncepcijos pripažinimo ieškojimas universitetuose ir burnos higienistų ruošimo programose. EBHA toliau bendraus su Europos komisija ir sieks pripažinimo burnos higienistų profesijos įstatymais, direktyvomis ir nuostatomis. Lygiagrečiai, EBHA dalyvauja Erasmus + projekte, pavadinimu „Burnos higienistų profesinio mokymosi platforma Europoje“ (EuHyDens). Ref no. 2015-1-SE01-KA202-012278. EuHyDens projekto tikslas – organizuoti internetinius – online mokymus burnos higienos srityje, kad suteikti galimybę gauti išsilavinimą ar gauti tęstinį išsilavinimą. Geresnės Burnos Sveikatos Europoje platforma paskaičiavo ir pateikė savo pranešime „Burnos sveikata Europoje“, kad 2020 m. dantų gydymui prireiks 93 milijonų eurų/metus. Ir čia neįtraukus vėlesnių nuostolių, kuriuos sukelia tokie susirgimai kaip diabetas, širdies ligos, insultas ar demencija. Šie susirgimai yra siejami su burnos sveikata. Sunku tai pakeisti. Bet mums reikia naujų ir efektyvių strategijų, metodų pokyčiams vykdyti. Pagrindinė burnos higienisto veikla yra užkirsti kelią burnos ligoms ir prisidėti prie geresnės sveikatos. Darbo jėgos stiprinimas burnos higienistų išsilavinimo suderinimui yra tik viena galvosūkio dalis, siekiant geresnės burnos sveikatos visiems Europos gyventojams. Pagarbiai, Yvonne Nyblom Prezidentė


TRYS DIDŽIAUSI MITAI

APIE PERIODONTITĄ Pirmas mitas – periodontitas neužkrečiamas Periodontitą sukelia mikroorganizmai, vyraujantys burnoje ir besikaupiantys dantų apnašose. Didesnę įtaką šios ligos išsivystymui turi ne paveldimumas, o periodontitą sukeliančios bakterijos. Žmonės vieni kitiems juos gali perduoti bučiuodami į lūpas. Antras mitas – periodontitas nepagydomas Visais atvejais situaciją turi įvertinti periodontitą gydantis gydytojas. Ligos procesas gali būti sustabdytas, jei ji pastebima anksti ir laiku.

Labai svarbus paciento ir gydytojo bendradarbiavimas. Pacientas turi atsakingai prižiūrėti savo dantis namuose ir reguliariai lankytis profilaktinėms apžiūroms. Trečias mitas – periodontitą sukelia rūkymas Įprastų tabako gaminių vartojimas blogina burnos higieną, nes rūkant, cigaretėse esančios dervos nusėda ant dantų paviršių, todėl greičiau kaupiasi apnašos. Taip pat jos pažeidžia apydančio audinius ir gali paspartinti periodontito vystymąsi. Tad rūkymas nėra pagrindinis ligos sukelėjas.


Dantis valome per trumpai Visi žinome, kad dantis reikia valyti dvi minutes. Tačiau daugelis tyrimų rodo, kad dantis valome gerokai per trumpai, t.y. tik pusė minutės. Tam, kad fiksuoti dvi minutes, naudokite elektrinius šepetėlius su laikmačiu ar kitokias priemones laikui nustatyti. Dantis valome per stipriai Dantis valydami per stipriai padarome sau daugiau žalos nei naudos. Nors atrodo, kad stipriai spausdami šepetėlį nuvalome švariau, tačiau ilgainiui galime pažeisti dantis ir antenas. Per stipriai valytose vietose įvyks dantenų recesija, atsiras jautrumas šaltiems ir karštiems dirgikliams. Juk pagrindinis valymo šepetėliu tikslas – nuvalyti dantų apnašą, kuris yra lipnus, bet tuo pačiu ir minkštas. Tad ir spausti labai stipriai šepetėlio tikrai nereikia.

DIDŽIAUSIOS DANTŲ

Neteisingu kampu laikote dantų šepetėlį Šepetėlį laikykite 45° kampu ir valydami „pieškite“ O raidę. Tokiu būdu švelniai nuvalysite ir po dantenomis esantį apnašą. Per kieti dantų šepetėlio šereliai Reikia naudoti tik minkštą arba labai minkštą dantų šepetėlį. Kietas ar vidutinio kietumo šepetėlis gali smarkiai pažeisti Jūsų dantenas. Per didelė dantų šepetėlio galvutė Dantų šepetėlis turi būti ne tik su minkštais šereliais, bet ir patogus naudoti. Jei šepetėlio galvutė bus per didelė, tai sunkiau pasieksite krūminius dantis ir jie liks nepakankamai išvalyti. Dantų šepetėlio šereliai jau yra išsikraipę Jei Jūsų dantų šepetėlio šereliai išsikraipę į visas šalis, tai jį būtina keisti. Mat su tokiu šepetėliu dantų gerai neišvalysite. Prisiminkime, kad dantų šepetėlį reikia keisti kas tris mėnesius.

VALYMO KLAIDOS


Nenaudojame dantų siūlo ar tarpdančių šepetėlio Dantis valyti tik su dantų pasta ir dantų šepetėliu tikrai nepakanka. Šepetėliu tiesiog neįmanoma pasiekti visų danties paviršių. Tam reikia naudoti dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlį. Dantų nevalome prieš miegą Paskaičiuota, kad dantis valant pasta du kartus per dieną, naudojant vieną kartą per dieną dantų siūlą ir reguliariai lankantys pas specialistus galima išvengti net 98 proc. visų dantų ligų. Yra įrodyta, kad prasta burnos higiena padidina net širdies ligų išsivystymo riziką.

www.sveikudantumokykla.lt


Probiotikai burnai

Ksilitolis

Skalavimo skystis

Vieno danties šepetėlis Tarpdančių šepetėliai Dantų šepetėlis Dantų pasta

Tarpdančių siūlas

©LBHD


Atnaujinta elektrinių ir rankinių dantų šepetėlių klinikinio efektyvumo metaanalizė De Jager M, Schmitt P, Jain V, Master A, Wei J, Strate J. J Dent Res 89 (Spec Iss B): 3694, 2010

Įžanga

Metodai

2005 metais The Cochrane Collaboration atliko rankinių ir elektrinių dantų šepetėlių palyginimo įrodymais pagrįstos burnos sveikatos apžvalgą ir padarė išvadą, kad rotacinius bei vibracinius judesius atliekantys šepetėliai trumpuoju laiko periodu efektyviau pašalino apnašas ir gingivitą nei rankiniai dantų šepetėliai. Be to, ta pati apžvalga teigė, jog nė vienas elektrinis šepetėlis nebuvo gerokai pranašesnis už įprastą dantų šepetėlį. Nuo 2005 metų buvo atlikta ir publikuota daugiau studijų, skirtų įvertinti elektrinių šepetėlių efektyvumą. Remiantis jomis, metaanalizė atnaujinta.

Naudojantis Cochrane metodologija, PubMed, The Cochrane Library ir IADR buvo ieškoma straipsnių, lyginančių apnašų kiekį ir gingivito sumažėjimą, santraukų. Studijos atliktos paraleliniu, kryžminiu arba atsitiktinio kontroliuojamo tyrimo metodu. Į studijas turėjo būti įtraukti bent vienas rankinis ir bent vienas elektrinis dantų šepetėlis. Taip pat studijų dalyviai turėjo būti be sveikatos sutrikimų, galinčių paveikti jų naudojimąsi dantų šepetėliu. Atrinktos studijos buvo įtrauktos į Cochrane duomenų rinkinį. Taip buvo atnaujinta metaanalizė, apskaičiuoti standartiniai nuokrypiai, 95 % atsakomumo patikimumo intervalas. Šie skirtingose studijose surinkti duomenys leido palyginti rankinio bei elektrinio dantų šepetėlių efektyvumą sumažinant apnašas ir gingivitą.

Tikslai Palyginti rankinių ir elektrinių dantų šepetėlių efektyvumą naudojant kasdien apnašų šalinimui bei remiantis atnaujinta Cochrane metaanalizes metodologija. Papildomai naudojamos atrinktos studijos, atliktos nuo 2004 iki 2007 metų.


Rezultatai

Prie Cochrane apžvalgoje jau buvusių 8 trumpo laikotarpio studijų buvo pridėtos dar 7 atrinktos studijos. Visos 15 studijų apėmė 1 300 tiriamųjų ir įtraukė keletą elektrinių dantų šepetėlių: įvairius Philips Sonicare modelius, Oral-B Complete bei Ultreo. Metaanalizė parodė statistiškai reikšmingą elektrinių šepetėlių pranašumą mažinant apnašų kiekį bei gingivitą, lyginant su rankiniais dantų šepetėliais. Vieno iš elektrinių šepetėlių pogrupio, sudaryto iš 10

aukšto dažnio ir amplitudės „Sonic“ šepetėlių, analizė, kurioje dalyvavo 900 tiriamųjų, parodė panašius rezultatus.

Išvados Atnaujinta trumpų klinikinių studijų metaanalizė parodė, kad kasdien naudojant elektriniai dantų šepetėliai yra statistiškai reikšmingai pranašesni šalinant apnašas ir mažinant gingivitą nei rankiniai dantų šepetėliai. Be to, remiantis apžvalga, įrodyta, kad, norint pagerinti kasdienę burnos higieną, reikia į ją įtraukti garsinių šepetėlių kasdienį naudojimą.


Daugiau informacijos teiraukitÄ—s UAB Oralmeda, www.oralmeda.com


Kserostomija ir halitozė Sausumas burnoje (kliniškai tai vadinama kserostomija) yra būklė, kai seilių liaukos nebegamina įprasto seilių kiekio dėl kvėpavimo pro burną miego metu, vaistų, amžiaus, dehidratacijos, ligų, vėžio gydymo ir pan. Seilių gamyba yra labai svarbi mūsų kūno funkcija. Seilės saugo burnos ertmę nuo galimų infekcijų ir neutralizuoja rūgštis, atsirandančias iš dantų apnašo. Jos ne tik nuplauna maisto likučius nuo liežuvio, dantenų ir dantų, bet taip pat prisideda prie maisto ragavimo, kramtymo ir rijimo funkcijų. Sausumo jausmas gali sutrikdyti valgymo ir kalbėjimo funkcijas. Jei yra labai sausos burnos jausmas ir jis negydomas, gali išsvystyti seilių liaukų disfunkcija, sukelianti pastebimus burnos ertmės ir gerklės sutrikimus. Nuo sausumo burnoje sindromo kenčia apie 20 % visų pasaulio gyventojų. Daugelis žmonių linkę neįvertinti sausos burnos sindromo. Moterys su šia problema susiduria dažniau nei vyrai. Sausumas burnoje mažina gyvenimo kokybę, bet yra ir dar dvi blogesnės šio sutrikimo pasekmės. Pirma, sausumas burnoje trikdo miegą, kadangi seilių išsiskyrimas ir taip sumažėja miego metu. Antra, sausumas yra sunkiai kontroliuojamo dantų ėduonies priežastis.

Pirma, sausumas burnoje trikdo miegą, antra, padidina ėduonies išsivystymo riziką.

Sausa burna yra ne tokia ir reta būklė, ji dažnai siejama su šalutiniu vaistų vartojimu ar kai kuriomis ligomis, kaip diabetas, Sjögren‘o sindromas, sklerodermija ar Alzheimrio liga. Kitos sausos burnos priežastys – kvėpavimas pro burną miego metu, dehidratacija, CPAP kaukių naudojimas apnėjai reguliuoti, gydymas spinduline terapija galvos ir kaklo srityje. Kserostomijos išsivystymo tikimybę net 40 proc. didina trys ir daugiau vienu metu naudojami skirtingi vaistai.

Daugiau nei 1800 vaistų sukelia sausumą burnoje, 40 proc. didina trys ir daugiau vienu metu naudojami skirtingi vaistai.


Sausos burnos požymiai ir simptomai Dantų ėduonis - be reikiamos seilių gamybos ir kiekio, neišplaunami maisto likučiai nuo dantenų, dantų ir liežuvio. Apnašose kaupiasi bakterijos, sutrinka rūgščių neutralizacija. Tuo būdu greičiau išsivysto dantų ėduonis. Sutrikęs miegas dėl nemalonių pojūčių burnoje. Balta plėvelė ant liežuvio – atsiranda dėl pernelyg didelio mielinio grybelio skaičiaus, kuris būna sausoje burnoje. Šiurkštus sausas liežuvis. Pasikeitęs skonio pojūtis burnoje (pvz., metalo skonis). Nemalonus kvapas burnoje. Deginimo ar dilgčiojimo jausmas burnoje. Tirštos seilės Sunkumas kramtant ir ryjant, ypač valgant sausus maisto produktus. Nepatogu nešioti protezus, ypač ryjant ar kalbant. Rūgštumas burnoje ar opos. Sausos, skausmingos ir suskilusios lūpos burnos kampučiuose. Dehidratacija. Sausumo jausmo burnoje gydymui gali būti naudojamos Xylimelt pastilės, kurios suteikia efektyvius ir, svarbiausia, ilgalaikius rezultatus. Pagrindinis XyliMelts ingredientas yra ksilitolis (550 mg). Ksilitolis padidina seilių tėkmę – taip ne tik burnos ertmė išlaikoma drėgna, bet ir padidėja tikimybė kuo ilgiau išlaikyti sveikus dantis ir sumažinti blogą burnos kvapą. XyliMets yra bereceptinė, lengvai naudojama ir veiksminga priemonė burnos ertmės sausumui šalinti. XyliMelts yra malonaus, švelnaus mėtų skonio. Tai natūralus produktas. XyliMelt sudėtyje nėra gyvūninės kilmės produktų, nėra dažiklių, konservantų ar pridėtų dirbtinių skonių. Tie, kurie vengia fermentuojamo cukraus, taip pat gali naudoti šią priemonę, nes joje šio cukraus nėra. XyliMelts - tai lėto atsipalaidavimo priklijuojami ksilitolio diskai, skirti naudoti naktį ir dieną. Kaip naudoti XyliMelt? • Tamsi disko pusė saugiai prisiklijuoja prie dantenų ar dantų • Netrukdo kalbėti, netrukdo išvaizdai • Išlieka priklijuotoje vietoje; saugus naudoti miego metu • Tinkamas naudoti naktį, kai seilių išsiskyrimas yra pat mažiausias • Ksilitolis apsaugo nuo dantų ėduonies išsivystymo.


Inovatyvi dantų pasta su bioaktyviu stiklu Unikalus nuolatinis žemo lygio fluorido tiekimas iki 12 valandų Sumažintas fluoridų kiekis (600 ppm) su optimizuota apsauga Sukurta kovoti su jautrumu, naudojant reguliariai Stiprina ir apsaugo danties emalį, pastoviai atpalaiduodama kalcio, fosforo ir fluorido jonus

Puikiai tinka pacientams su padidinta dantų ėduonies rizika, sergantiems gastroezofaginiu refliuksu, prieš balinimo procedūras ir po jų.

Dantų pastoje Biomin F esantis fluorapatitas saugo dantų emalį nuo rūgščių poveikio iki 12 val., tačiau yra žymiai mažiau abrazyvus nei hidroksiapatitas.

Dantų pastos Biomin F ieškokite Gintarinėse ir nepriklausomose vaistinėse, į kliniką užsakyti galite iš UAB Analizė ir UAB Oralmeda


Turite straipsnį ar įdomų klinikinį atvejį ir norite pasidalinti su kolegomis, nedesldami susisiekite su mumis info@lbhd.lt

Tapkite Lietuvos burnos higienistų draugijos nare/-iu! Stojimo į burnos higienistų draugiją mokestis - 5,79 EUR. Metinis nario mokestis 6 EUR SEB Vilniaus bankas Sąskaitos Nr. LT 267044060000307799, banko kodas 70440

www.lbhd.lt

SVEIKI DANTYS 2018  

Žurnalas burnos higienistėms

SVEIKI DANTYS 2018  

Žurnalas burnos higienistėms

Advertisement