Page 1

Gimtasis kraštas Savaitraštis visai Lietuvai. 2010 birželio 4–11 d., Nr. 15


Prokurorų vadas iš Akmenės Iš giliausio Lietuvos užkampio šiaip taip surado Prezidentė Dalia Grybauskaitė kandidatą į generalinius prokurorus. Galėjo ir nerasti.

Vandeniui prisiekę senieji pelkininkai permainų nenori Dešiniajame Nemuno krante, Šilutės r., tarp Šyšos ir Leitės upių, stovi kelios sukrypusios trobos. Jose iki šiol gyvena pelkininkai.

4 psl.

14 psl.

Gimtasis kraðtas Savaitraðtis visai Lietuvai. 2010 birþelio 4–11 d., Nr. 15

Viltis išsivaduoti nuo rusiškų dujų priklausomybės

Vaikų vasara kiemuose su raktu ant kaklo Vida TAVORIENĖ Švietimo ir mokslo ministerija vaikų ir jaunimo poilsiui šiemet neskyrė nė cento, o į skolas įklimpusios savivaldybės sumažino finansavimą. Moksleiviams beveik neliko šansų ir įsidarbinti.

Lietuvos žemės gelmės slepia didžiulius skalūnų dujų plotus. Mokslininkų skaičiavimais, jie gali užimti apie 15 proc. šalies teritorijos. Tai didžiulis gamtos turtas. Ar sugebėsime juo pasinaudoti?

Pakanka kvalifikuotų darbuotojų Dosniai dalijanti tūkstantinius priedus prie valdininkų algų valdžia moksleivių vasaros užimtumui valstybės biudžete pinigų nerado. Moksleivių šiemet įdarbinti neplanuoja ir prekybos tinklas „Maxima LT“. „Pernai per visą vasarą buvome įdarbinę vos 10 moksleivių, bet šiais metais to nedarysime. Rinkoje yra daug kvalifikuotų specialistų, kurie nori dirbti vasarą pagal terminuotas sutartis. Jaunuolių daugiau įdarbindavome vartojimo pakilimo laikais, kai stigo darbuotojų“, – aiškino „Maximos LT“ atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė. Nukelta į 2 psl.

Albinas ČAPLIKAS Geologinius tyrimus atliekančios UAB „GJ Magma“ vadovas geologas Ginutis Juozapavičius kol kas atsargiai vertina galimybes Lietuvoje išgauti skalūnų dujas.

Kol kas daug klausimų be atsakymų „ Pirmųjų metų rezultatai gali būti įspūdingi, tačiau neaišku, kiek ilgai galima išgauti skalūnų dujas iš to paties gręžinio. Pavyzdžiui, gamtinės

Raimundo Šuikos nuotrauka

dujos išgaunamos kelis dešimtmečius, o skalūnų dujos? Jeigu tik keletą metų, tai ar atsipirktų investicijos?“ – svarsto G.Juozapavičius. Pavyzdžiui, Lenkijoje skalūnų dujos yra 3,5–4,5 km gylyje, o Lietuvoje

tik 1,5–1,7 km gylyje, tačiau neverta labai džiaugtis, nes gali paaiškėti, kad tinkamos naudoti tik gilesniuose sluoksniuose esančios dujos. Vieno kvadratinio kilometro plote turėtų glūdėti apie 39 mln. kub. m dujų. Tie-

Tramdomieji marškiniai valstybės tarnautojams Valdininkų įžūlumas didėja, nusižengusieji gudriai naudojasi įstatymais ir dažnai lieka nenubausti. Lina PEČELIŪNIENĖ

Raimundo Šuikos nuotrauka

Prieš septynerius metus pradėtas rengti Valstybės tarnautojų elgesio kodeksas nepriimtas ir šiandien.

Nuo 2003 metų Seime buvo parengti du projektai, tačiau jie taip ir liko stalčiuose. Dabar sudaryta nauja parlamentarės Agnės Bilotaitės vadovaujama darbo grupė. Nukelta į 3 psl.

sa, panaudojant dabartines technologijas būtų įmanoma išgauti apie 10 proc. visų dujų. Išsamūs tyrimai neatlikti, todėl prognozės gali arba nuvilti, arba atvirkščiai – pradžiuginti. Nukelta į 2 psl.

Raimundo Šuikos nuotrauka

Medininkų bylos mįslės Daiva NORKIENĖ Redakcija gavo duomenų apie garsiojoje byloje likusius neatsakytus klausimus ir apie iš bylos neva paslaptingai dingusius svarbius įrodymus.

Pasitelkė metalo ieškiklį Beveik po 20 metų Medininkų žudynių vietoje aptikta automato gilzė. Ji tokia pat, kokiomis sušaudyti 7 Lietuvos pareigūnai, o vienas sužeistas. Praeityje ypatingų bylų tardytoju

dirbęs, o dabar teisiamą omonininką Konstantiną Michailovą ginantis advokatas Arūnas Marcinkevičius siekia įrodyti, kad prokuratūra bylą ištyrė ne iki galo. „Šautinių žaizdų rasta daugiau nei kulkų ir tūtelių. Aišku viena, kad dalis tų tūtelių negalėjo būti rasta vagonėlio viduje. Užtat kilo klausimas, ar visur buvo ieškota“, – sakė A.Marcinkevičius. Bylos duomenimis, visi pareigūnai sušaudyti vagonėlyje, tačiau advokatas teigia, kad vagonėlyje buvo nušautas tik vienas žmogus bei sužeistas Tomas Šernas.

Nukelta į 7 psl.


2

Gimtasis kraštas

2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

Aktualijos

Viltis išsivaduoti nuo rusiškų dujų priklausomybės

GK archyvo nuotrauka

Atkelta iš 1 psl.

Stebės, kaip sekasi lenkams Lietuvos energetikos ministras Arvydas Sekmokas neseniai prasitarė, kad ir Lietuvos gelmėse glūdi nemažos skalūnų dujų sankaupos, taigi ateityje turime vilties išsivaduoti ar nors sumažinti priklausomybę nuo rusiškų gamtinių dujų importo. Viltis graži, tačiau kol kas jokia ministerija nesirūpina, kad ji išsipildytų. Nei A.Sekmokas, nei aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas su lenkais nebendradarbiauja. Atsakydamas į redakcijos klausimus energetikos ministras tarsi paneigė prieš savaitę išsakytus savo žodžius – esą apie skalūnų dujų išgavimą Lietuvoje dar anksti kalbėti, tai labai nauja informacija. Tačiau ministras sako, kad Syderiuose planuojamoje statyti požeminėje dujų saugykloje būtų galima priimti ir skalūnų dujas iš Lenkijos. Taigi pasirinktas stebėji-

Ambicinga regiono vizija Vienuolika Baltijos jūros regiono valstybių mano, kad šis regionas, išnaudodamas regioninio bendradarbiavimo struktūrų potencialą ir patyrimą, turi gerų galimybių tapti vienu labiausiai klestinčių, novatoriškų ir konkurencingų pasaulio regionų. Tai pažymėta Baltijos jūros regiono valstybių vyriausybių vadovų birželio 2 dieną priimtame pagrindiniame susitikimo dokumente – Vilniaus deklaracijoje „Baltijos jūros regiono vizija 2020-iesiems“. Regiono valstybių lyderiai ir Europos Komisijos Prezidentas Žozė Manuelis Barosas prisiėmė tvirtą politinį įsipareigojimą deklaracijoje išdėstytą viziją paversti tikrove. Deklaracija apima ekonominius, ekologinius, socialinius regiono tvarios plėtros aspektus. Dokumente įsipareigojama atkurti gerą Baltijos jūros ekologinę būklę, skatinti investicijomis, inovacijomis, informacinėmis technologijomis grįstos ekonomikos augimą, sukurti integruotą energetikos ir transporto infrastruktūrą, sumažinti nedarbą, socialinę atskirtį ir nelygybę darbo rinkoje, užtikrinti regiono socialinę gerovę ir viešąjį saugumą. Nacionalinėje dailės galerijoje vyko vyriausybių vadovų susitikimo formalioji sesija. Per susitikimą taip pat buvo pratęstas regiono vyriausybių vadovų įkurtos Baltijos jūros Specialiosios grupės kovai su organizuotu nusikalstamumu mandatas ir patvirtinta šios grupės regioninė strategija iki 2014 m. Eltos inf.

mo metodas – jeigu pasiseks kaimynams lenkams, kurie pirmieji Europoje nuo žodžių pereina prie darbų, tada pajudės ir lietuviai. Tikslesnių duomenų tikimasi gauti iš naujai rengiamos valstybinių geologinių tyrimų programos ir bendro 17 Europos valstybių ir JAV projekto, kuriuo ketinama per 3 metus sudaryti Europos skalūnų duomenų bazę, pabandyti įvertinti išteklių potencialą. Tačiau ir pagal šią programą Lietuvoje gręžiniai nebus gręžiami.

Jei būtų patvirtinti pateikti įspūdingi skaičiai, bendri ES dujų ištekliai padidėtų net 47 proc. Specialistai prognozuoja, kad tokiu atveju Lenkija ne tik pati visiškai apsirūpintų dujomis, bet galėtų tapti ir Europos valstybių tiekėja. Rusija sunerimusi, kad atradus skalūnų dujų Lenkijoje tiek, kiek prognozuojama, sunkiai besiverčiančiam „Gazpromui“ būtų suduotas labai rimtas smūgis. Ekspertai mano, kad šiems tyrimams ir apskritai skalūnų dujų gavybai priešinsis tradicinių dujų rinkos žaidėjai, pavyzdžiui,

Kaimynai kur kas veiklesni Balandį Varšuvoje įvyko konferencija apie JAV patirtį išgaunant skalūnų dujas. Lietuvos Vyriausybė šiuo renginiu nesusidomėjo. Konferencijoje dalyvavo stambiausių energetikos bendrovių „Exxon Mobil“, „ConocoPhillips“ ir „Chevron“ atstovai. Kaip tik gegužės pabaigoje JAV kompanija „CononoPhilips“ pradėjo tyrimus Lenkijoje. Šiems darbams amerikiečiai skyrė 140 mln. USD. Didžiosios Britanijos dienraštis „The Times“ rašo, kad, konsultacinės bendrovės „Wood Mackenzie“ duomenimis, Lenkijoje išžvalgyta apie 1,36 trilijono kubinių metrų skalūnų dujų. Šių turtų vertė gali siekti apie 240 mlrd. USD. Kiti ekspertai prognozuoja Lenkijai dar didesnius skaičius – neįtikėtinus 3 trilijonus kub. m skalūnų dujų.

Turime vilčių išsivaduoti ar nors sumažinti priklausomybę nuo rusiškų gamtinių dujų importo. Tačiau kol kas jokia ministerija nesirūpina, kad ji išsipildytų.

Lietuvoje tyrimai net nepradėti Juozas Mockevičius, Lietuvos geologijos tarnybos direktorius

„Nord Stream“ dujotiekio tiesėjai. Gali būti, kad jie akcentuos aplinkosaugos problemas.

Įkvėpė amerikiečių patirtis JAV didžiuliai skalūnų dujų klodai atrasti prieš dešimtmetį ir nieko nelaukiant buvo imtasi dujų išgavimo. Apytiksliais skaičiavimais, dabar tokios dujos sudaro net penktadalį visų JAV gamtinių dujų atsargų, o prieš dešimtmetį jų gavyba ir naudojimas tesiekė 1 proc. visų dujų. JAV pirmą kartą per pastaruosius šešerius metus aplenkė Rusiją pagal gamtinių dujų gavybą. Rusijos „Gazpromas“ dėl pasaulinės krizės pasekmių kasmet mažino dujų gavybą, o amerikiečiai – didino, panaudodami skalūnų dujas. Dabar „Gazpromo“ veiklos galimybės Amerikos žemynuose iš viso pakibo ant plauko, nes JAV planuoja savo rinkai pasigaminti tiek dujų, koks bus poreikis. JAV pernai išgavo 624 mlrd. kub. m dujų (iš kurių net 80 mlrd. kub. m – skalūnų dujos), o Rusija – tik 582 mlrd. kub. m. Priminsime, kad 2002 m. Rusija buvo aplenkusi JAV – 539, arba 3 mlrd. kub. m daugiau nei JAV. Amerikiečių patirtis rodo, kad išlaidos 1 000 kub. m skalūnų dujų išgauti gali siekti nuo 100 iki 250 USD. Taigi net brangiausiu atveju skalūnų dujų gavybos savikaina nebūtų didesnė nei nutolusių ir vis labiau tolstančių nuo Europos rusiškų dujų.

Lenkijoje JAV kompanijos jau pradeda tyrimus, gręš pirmuosius gręžinius. Jeigu rezultatai bus teigiami, tai skalūnų dujas planuojama išgauti po 10 metų. Lietuvoje tyrimai nepradėti ir neaišku, ar bus pradėti, todėl prognozuoti sunku. Lietuvos geologų duomenimis, silūro periodo uolienose yra tam tikri kiekiai organinių medžiagų. Bet atliktų tyrimų metu nebuvo tirta, kiek yra tų medžiagų, kiek išsiskiria dujų, koks jų judėjimas tarp sluoksnių.

Gelmių turtai priklauso valstybei Jonas Šimėnas, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas

Geologijos tarnyba ar kita Vyriausybės institucija turi licencijuoti plotus, kuriuose gali būti skalūno dujų, ir leisti atlikti tyrimus. Nereikia baimintis privataus kapitalo. Gelmių turtai yra valstybės, taigi, jeigu atsiras norinčiųjų skalūnų dujas išgauti, tegul tai daro ir valstybei moka mokesčius. Žinoma, reikės įvertinti investuotas lėšas atliekant tyrimus.

Vaikų vasara kiemuose su raktu ant kaklo zuoti turiningą moksleivių vasaros poilsį. Iš valstybės biudžeto tam neskirta nė lito. Pernai įvairioms vaikų ir jaunimo poilsio programoms iš valstybės biudžeto buvo panaudotas 1 mln. litų. Šiais metais stacionarias vaikų poilsio stovyklas turėtų gelbėti Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama. Stovyklas turėtų pasiekti apie 1 mln. litų paramos lėšų. Nuo vaikų vasaros poilsio organizavimo nenusigręžė savivaldybės, tačiau ir jos sumažino finansavimą.

Atkelta iš 1 psl. Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas Alvydas Stulpinas teigė, kad sunkmetis neuždaro kelių aktyviems ir motyvuotiems jaunuoliams. „Suprantama, dabar įmonės optimizuoja visas išlaidas, taip pat ir žmogiškiesiems ištekliams. Tačiau, jei moksleivis ar studentas nori dirbti įmonėje, yra pasiryžęs mokytis, siekti karjeros, jis gali rasti vietą“, – samprotavo A.Stulpinas.

Moksleiviai nepageidaujami Pasak Šiaulių darbo biržos Jaunimo darbo centro konsultantės Jolantos Bagdonavičienės, darbdaviai neteikia vilčių moksleiviams, norintiems padirbėti vasarą. Pernai, vykdant akciją „Moksleivis nori dirbti“, 14 Šiaulių regiono darbdavių siūlė 57 darbo vietas mokyklinio amžiaus jaunimui, sulaukusiam 16 metų. O 2008 metais tokių darbo vietų jiems buvo net 300. Moksleiviai dalijo skrajutes, platino laikraščius, dirbo pardavėjais, pagalbiniais darbininkais virtuvėje, statybose, baldų pramonėje, rinko akmenis laukuose, skynė uogas ir kt. Šiaulių darbo biržos Jaunimo darbo centro konsultantė pastebėjo, kad šiemet ir moksleiviai ne taip aktyviai teiraujasi darbo. „Pernai tokiu metu per dieną ateidavo po 20 ar 30 moksleivių, o dabar – tik vienas kitas. Jie žino situaciją darbo rinkoje ir, matyt, nesitiki jo gauti. Darbo vaikams telefonu teiraujasi ir jų tėvai“, – sakė J.Bagdonavičienė.

Galimybės nedidelės

Darbo biržos specialistai pastebi, kad šiemet ir moksleiviai ne taip aktyviai teiraujasi darbo. Raimundo Šuikos nuotrauka

Pasiūlymų mokyklinio amžiaus jaunimui neturi ir Panevėžio darbo birža. Anot darbo biržos Registravimo ir informavimo skyriaus vedėjos Skirmantės Danylienės, nuslopęs ir pačių moksleivių domėjimasis įsidarbinimo galimybėmis.

Neskatina ir įstatymai R.Saulytė teigė, kad įdarbinti jaunimą neskatina ir darbdaviams nepalankūs moksleivių darbą reglamentuojantys įstatymai. „Daugybės darbų jaunuoliai negali dirbti, darbo laikas ribojamas, juos reikia prižiūrėti, mokyti. Paprasčiau ir lengviau pasirinkti kvalifikuotą specialistą, kurių dabar netrūksta“, – aiškino „Maximos LT“ atstovė.

Kauno regiono smulkių ir vidutinių verslininkų asociacijos direktorius Giedrius Romeika VL tvirtino, kad įdarbinant moksleivius reikėtų lankstesnių darbo jėgą apmokestinančių įstatymų. „Jei moksleivius įdarbinę darbdaviai nemokėtų „Sodros“ mokesčių, jaunimas darbo rinkoje turėtų pranašumų. Tai būtų logiška, nes moksleiviai ir studentai turi socialinio draudimo krepšelį. Įdarbinus jie gauna dvigubą krepšelį, nors pasinaudoti gali tik vienu“, – samprotavo G.Romeika.

Padės Europos Sąjunga? Šiemet stipriai sumenko ir švietimo sistemos galimybės organi-

Tik 10 tūkst. litų vaikų vasaros poilsio programoms įgyvendinti turi Panevėžio rajono švietimo specialistai. Kiek daugiau – 16 tūkst. litų – šioms reikmėms skyrė Rokiškio rajono savivaldybė. „Šiemet galimybės nedidelės, nes ministerija neskyrė lėšų. Iš savivaldybės finansavimo bus paremtos dieninės stovyklos. Šiemet pirmą kartą rajone bus organizuota ir stacionari stovykla. Ją Žiobiškio kaime uždarytos mokyklos pastate rengs Rokiškio jaunimo centras“, – sakė Rokiškio rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Rita Elmonienė. „Finansavimas sumažėjo dviem trečdaliais. Nežinome dar sprendimo dėl ES struktūrinės paramos skyrimo. Mažėja ir moksleivių, kurie galėtų sumokėti visą stovyklavimo kainą. Dešimt dienų mūsų stovykloje kainuoja 450 litų“, – teigė Panevėžio rajone įsikūrusios „Vaikystės šilelio“ stovyklos vadovė Daiva Arelytė.


2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

Tramdomieji marškiniai valstybės tarnautojams

balsas.lt nuotrauka

Atkelta iš 1 psl.

Kol nesėdi kalėjime – švarūs? Seimo narė Agnė Bilotaitė įsitikinusi, kad šio kodekso būtinai reikia, nes visuomenė pasipiktinusi tarnautojų elgesiu. Dažnai jie užmiršta, kad turi tarnauti žmogui, bendrauja nepagarbiai. Valdininkų įžūlumas net didėja: nusižengę jie ima gudriai naudotis įstatymais, kad liktų nenubausti. „ Žinau net tokių atvejų, kai korumpuoti pareigūnai, teisėsaugai išaiškinus jų nusižengimus, vis tiek lieka dirbti valstybės tarnyboje. Klaipėdos savivaldybėje dirbo Benas Šimkus, kuris už suteiktas tam tikras paslaugas verslininkų buvo aprūpintas visokiomis materialinėmis gėrybėmis – buitine technika ir net paminklais. Tų pareigų jis neteko, bet buvo perkeltas į kitas“, – pasakojo A.Bilotaitė. Pasak jos, įkliuvę piktnaudžiaujantys tarnautojai sugeba susirgti arba atsistatydina žinodami, kad gaus kitas pareigas. Kol nesėdi kalėjime, tol įrodinėja esantys švarūs.

Vis dar tebediskutuojama Dabartiniame kodekso projekte stengiamasi apibrėžti, kas yra amoralus elgesys, kas žemina valstybės tarnautojo vardą ir tarnybos reputaciją. Seime net buvo surengta diskusija, siekiant apibrėžti sąvokas. Ginčytasi, kas yra „nepriekaištinga reputacija“, kuriai pasiūlytas ir A.Bilotaitės apibrėžimas, ir Rimo Dagio praėjusią kadenciją sugalvotas. „Bloga reputacija turi būti susieta su teistumu, viešųjų ir privačių interesų painiojimu, alkoholio, narkotikų vartojimu. Bet turi būti nustatytas faktas, kad tarnautojas piktnaudžiauja alkoholiu. Tai negali būti be pagrindo mestas kaltinimas ar paremtas tik įspūdžiu“, – aiškino A.Bilotaitė. Darbo grupės vadovė įsitikinusi, kad elgesio kodekso normas būtina taikyti plačiau – ne tik atliekant tarnybą, bet ir ne tarnybos metu prasižengusiems. „Kartais neblaivus tarnautojas padaro avariją, net įžeidinėja pareigūnus, bet tai vyksta ne darbo metu, ir atsakomybė tarnautojui netaikoma“, – sakė A.Bilotaitė. Jos nuomone, turi būti įtvirtintos nuobaudos už kodekso normų nesilaikymą, bet dar tebediskutuojama kokios. Valstybės tarnautojų elgesio kodekso laukia ir Vyriausioji tarnybinės

Gimtasis kraštas

Aktualijos

etikos komisija, nes dabar ji gali nuspręsti tik tai, ar tarnautojas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą.

Bedantis politikų kodeksas Valstybės politikų etikos kodeksas yra priimtas, bet Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas socialdemokratas Algimantas Salamakinas juo nepatenkintas. „Glaistė glaistė jį ir nuglaistė. Dabar jis man kelia juoką. Parašyta, kad negali pažeisti etikos elgesio normų. Bet tai ir taip aišku. O didžiausia bausmė politikui

Įkliuvę piktnaudžiaujantys tarnautojai sugeba susirgti arba atsistatydina žinodami, kad gaus kitas pareigas. yra viešas atsiprašymas. Tad daug kas skeptiškai žiūri į tuos kodeksus. Jei ir valstybės tarnautojų toks bus, tai tik paukščiuką padėsime, kad jis yra. Bet jokios naudos jis neduos“, – įsitikinęs A.Salamakinas. Politikai savo kodeksą nuglaistė todėl, kad nenorėjo būti įsprausti į tokias normas kaip kalėjime, kad kas nors prižiūrėtų, sektų jų poelgius ir kalbas. Konstitucija suteikia laisvą mandatą ir neleidžia persekioti už laisvą žodį.

Būdas paveikti Seimo erelius Praėjusią savaitę Seimo Etikos ir procedūrų komisija nusprendė, kad valdančiosios Tėvynės sąjungos narys Saulius Stoma ir opozicijoje esantis socialdemokratas Andrius Šedžius pažeidė politikų etikos kodeksą. „Bjaurūs tokie svarstymai, – pripažįsta A.Salamakinas. – Išvadino S.Stoma Seimą mėšlu, bet visai neketina atsiprašyti. Ateina į mūsų komisiją su vazonu ir pradeda aiškinti, kad Seimas tikrai yra mėšlas gėlei. A.Šedžius irgi sako, nenurimsiu tol, kol man neatneš „analizų“ Linas Ka-

ralius. Lyg jis paskirtas savo kolegą kontroliuoti. Neturėdamas jokių įrodymų paskelbė savo įtarimus, neva Linas vartoja narkotikus, o Rokas Žilinskas komiteto posėdžiuose būna girtas. Pasirinko silpniausius, kurie negali apsiginti, ir apšmeižė.“ Pasipiktinę, kad svarstomi kolegos net neketina už savo elgesį atsiprašyti, Etikos komisijos nariai S.Stomą išvadino šūdvabaliu, o A.Šedžių vojeristu (iškrypėliu). Tokios ir buvo nuobaudos. A.Salamakinas linkęs pateisinti komisijos narius: „Jei būtume kalbėję su jais normalia kalba, jie būtų išėję galvas iškėlę. Kaip ereliai. O dabar, manau, suprato.“ Pasak jo, tokie politikai kaip S.Stoma ir A.Šedžius rimtu darbu nesugeba pasižymėti, tai mano, kad tauta plos tokiems „drąsiems“ jų išpuoliams. Taip jie supranta populiarumą ir politiką.

Dešimt Dievo įsakymų nepakanka A.Salamakinas 2003-iaisiais ir pats dalyvavo rengiant Valstybės tarnautojų elgesio kodeksą. Dabar rengėjai į Etikos komisiją nesikreipė, neprašė deleguoti atstovo. O pasak komisijos pirmininko, Seimo etikos tyrėjų patirtis turėtų būti svarbi. „Svarbiausia tame kodekse ir turi būti nuobaudos už nusižengimus, pradedant piniginėmis baudomis ir baigiant atleidimu iš darbo. Jei bus kodeksas tik kaip 10 Dievo įsakymų: nesispjaudyk negerk, nevok, tai nebus jokio rezultato. Suaugusiam žmogui kaip pradinukui nurodinėti, kas yra gražu, o kas ne, – beprasmiška. Jei sukursime tokį kodeksą, o paskui dar kokią instituciją iš 10 žmonių tarnautojų elgesiui kontroliuoti, bus dar blogiau“, – įsitikinęs A.Salamakinas. A.Bilotaitė žada, kad Valstybės tarnautojų elgesio kodeksas tikrai apibrėš ir atsakomybę, nebus tik nurodymų, kaip elgtis, rinkinys. Generalinės prokuratūros duomenimis, pernai Lietuvoje buvo pradėta 315 ikiteisminių tyrimų dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Teismus pasiekė 61 byla. Kasmet vis daugiau Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pažeidimų nustato Valstybinė tarnybinės etikos komisija. Apie trečdalį skundų dėl valstybės, savivaldybių ir apskričių administracijų pareigūnų veiksmų pagrįstais pripažįsta Seimo kontrolierių įstaiga.

3

Ant politinių svarstyklių

Kodėl brangsta dujos? „Lietuvos dujų“ pelnas per pirmą šių metų ketvirtį šoktelėjo iki 71,6 mln. Lt ir, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo daugiau kaip du kartus, tačiau nuo liepos 1 d. gamtinės dujos gyventojams brangs 15–20 proc. Šią savaitę tris dienas vyko protesto piketai prie Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK), „Lietuvos dujų“, Vyriausybės ir Energetikos ministerijos. Ant politinių svarstyklių – Seimo Ekonomikos komiteto narių nuomonės.

Viena išeitis – tartis su rusais

Išgelbėtų alternatyvus šaltinis

Julius Veselka, „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys

Audrius Endzinas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys

Dujos brangsta todėl, kad bendrovė „Gazprom“ didina jų kainą. Tačiau žmonėms sunku suprasti, kodėl dujininkų pelnas didėja, o dujos vis tiek brangsta. Nuo praeitų metų įstatymu apribota, kad pelnas būtų ne didesnis kaip 5 proc. kapitalo. Jei dar labiau mažinsime „Gazpromo“ valdomų „Lietuvos dujų“ pelną, Rusija dar labiau pabrangins. Naujoji sąjunga rengia protesto piketus. Kai esi už didžiosios politikos borto, gali protestuoti ir aukso kalnus žadėti. O Vyriausybė kalta, kad nepaprašė Europos Sąjungos (ES) išimties pertvarkant dujų ūkį. Aklai kvailai priėmė ES direktyvą skaidyti dujų įmonių tinklą, atskirti tiekimą ir skirstymą. Estai, latviai, suomiai turi išimtį. Nenoriu griežtai teigti, kad rusai gali kelti kainą keršydami už tai, kad nuo jų valdomų „Lietuvos dujų“ bus atskirti vamzdžiai. Bet esmė ta: kai du partneriai pykstasi, visada pralaimi silpnesnis. Alternatyvūs dujų šaltiniai, iš kurių daug tikisi Vyriausybė (suskystintos ar skalūnų dujos), bus ne pigesni. Gal iš pradžių pardavinės pigiau, o paskui tą patį lups. Yra tik vienintelis kelias – padoriai elgtis su svarbiu energetikos resursų tiekėju. O dabar nedidelę ES mastu dujų kompaniją „Lietuvos dujas“ dar suskaldys, susodins būrį valdininkų ir padidins kainą. O paskui vers viską rusams. Reikia stengtis sumažinti vidaus išlaidas, o jos sudaro gana didelę kainos dalį – per 30 proc. Bet VKEKK žmonės vis keičiasi, tad sunku jiems suprasti dujininkų pateikiamus dokumentus.

Iš Rusijos perkamų dujų kaina dabar didėja ir todėl, kad doleris brangsta, o euras pinga (už dujas „Gazpromui“ mokame doleriais). Tačiau reikia prisiminti, kad praeityje yra buvę priešingai ir tada dujų atpigimas nebuvo adekvatus dolerio kurso kritimui. Dujas tiekiančios bendrovės visada siekia laimėti iš valiutų kursų svyravimų. O ir derybų galimybės ribotos – nėra konkurencijos dujų rinkoje. Mūsų tiekėjas vienas – „Gazprom“ monopolistas. Todėl jis diktuoja ir monopolines kainas. Vyriausybė ir Seimas juda alternatyvaus tiekėjo link, bet tas procesas tikrai užtruks ir projektai kainuos brangiai. Reikėtų bandyti šiek tiek greičiau nutiesti vamzdį į Lenkiją, kuriuo galima gauti ir europinių dujų. Bet tam irgi reikia finansų. Dabar mūsų perkamų dujų kiekis padidėjęs, nes pradėjome intensyviau deginti dujas Elektrėnų elektrinėje. Jeigu perki ne vieną bulvę, o penkias, tai šeštą gauni kaip priedą nemokamai – tokie yra rinkos dėsniai. Bet perkant dujas iš monopolisto, deja, to nėra. Transportuojant tuo pačiu vamzdynu didesnį dujų kiekį sąnaudos vienam kubiniam metrui perpumpuoti tarsi būtų mažesnės. Turėtų dujos pigti. Bet faktinė situacija yra kitokia. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nagrinėja kainų pagrįstumą vidaus rinkoje. Ta komisija negali turėti jokios įtakos tam, kas dujas išgauna ir Lietuvai parduoda. Vidaus rinkai antkainis yra ribojamas. Dabar tai reguliuojama įstatymu. Jei jo nebūtų, dujininkai užsidėtų dar papildomą 10 proc. antkainį.

Gimtasis kraðtas UAB „Valstiečių laikraštis“ leidinys

Generalinis direktorius Žanas Panovas

Pardavimų departamentas Gryta Balserytė, tel. (8 5) 210 0093

Vyriausiasis redaktorius Stasys Jokūbaitis

Prenumeratos ir platinimo departamentas Jurgita Plenkovskienė Tel. (8 5) 210 0060

Administratorė Tel. (8 5) 210 0110 Vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoja Meilė Taraškevičienė Atsakingasis sekretorius Robertas Sabaliauskas Tel. (8 5) 210 0113

Žurnalistai: Irma Dubovičienė, Lina Pečeliūnienė, Arvydas Jockus, Bernardas Šaknys, Virginija Barštytė, Lina Juškaitienė, Virginija Mačėnaitė, Albinas Čaplikas, Gediminas Stanišauskas, Saulius Tvirbutas, Nijolė Petrošiūtė, Vida Tavorienė, Šarūnas Preikšas. ISSN 2029-4816. Spausdina UAB „Lietuvos ryto“ spaustuvė


4

Gimtasis kraštas

ES lietuviai domisi vangiai 71 proc. šalies gyventojų yra patenkinti, kad Lietuva įstojo į Europos Sąjungą (ES), tačiau net 42 proc. apklaustųjų nežino, kiek parlamentarų Lietuvai atstovauja Europos Parlamente. Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa atlikta praėjus metams nuo antrų rinkimų į Europos Parlamentą, kuriame dalyvavo ir Lietuvos piliečiai. Pagrindiniais narystės ES pranašumais Lietuvos gyventojai dažniausiai įvardija praktinius ir finansinius aspektus – atviras sienas, galimybę laisvai keliauti, finansinę ES paramą. 13 proc. apklaustųjų džiaugiasi atsivėrusiomis galimybėmis išvykti dirbti į kitas ES valstybes. Įstojimo trūkumų tyrimo dalyviai įžvelgia gerokai mažiau. Nepasitenkinimą dažniau kelia uždaryta Ignalinos atominė elektrinė. ES valdymu ir vadovybe Lietuvos gyventojai ne itin domisi. 35 proc. apklaustųjų teisingai įvardijo, kad Lietuvai Europos Parlamente atstovauja 12 europarlamentarų, tačiau net 42 proc. neturėjo nuomonės šiuo klausimu. Tik 16 proc. šalies gyventojų žino, kad Europos Parlamentas posėdžiauja dviejuose miestuose – Briuselyje ir Strasbūre, o net 73 proc. įsitikinę, kad Europos Parlamentas įsikūręs tik Briuselyje.

2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

Aktualijos Komentaras

Prokurorų vadas iš Akmenės Lina PEČELIŪNIENĖ Iš giliausio užkampio šiaip taip surado Prezidentė Dalia Grybauskaitė kandidatą į generalinius prokurorus. Galėjo ir nerasti. Kelios dešimtys žymių teisininkų visai nenori lįsti į tą teisinio neraštingumo pelkę, kurią mindo Garliavoje susitelkęs sąjūdis prieš pedofiliją. Akmenės rajono apylinkės prokuroras dar nė 40 metų nesulaukęs Darius Valys pasiryžo. Prisistatęs Seimui pareiškė, kad jo uždavinys – atkurti pasitikėjimą teisėsauga. Tuoj pat pasigirdo vertinimų: katė maiše. Niekam nežinomas žemiausios grandies prokuroras turbūt kvailas karjeristas, kad drįsta taikytis į aukščiausią postą. „Pilietininkų“ grupuotė bandė pritempti, kad parinktas Šiaulių apygardos vyriausiojo prokuroro Anatolijaus Mirnyj mokinys. A. Mirnyj nepatinka šiai grupuotei. Ir apskritai ji širsta, kad „jų“ Prezidentė vis parenka ne „jų“ pareigūnus. Dėl to „pilietininkai“ savo žiniasklaidoje kartais net ima reketuoti Prezidentę. Paskleisti įtarimai, kad pasistačiusi nepatyrusį D.Valį D.Grybauskaitė pati autokratiškai vadovaus prokuratūrai. Seimo nariai pro sukąstus dantis reiškia nepasitenkinimą, kam kandidatūra iš anksto su jais nepaderinta.

Betgi D.Grybauskaitė buvo suradusi kandidatę iš Palangos ir mėgino derinti. Piestu stojosi Generalinės prokuratūros asai, raukėsi politikai, o žiniasklaida tuoj ėmė trypti, ir kandidatė atsisakė kandidatuoti. Ką mokame, tą mokame – sutrypti žmogų. Pradedame Laimute Stankūnaite ir baigiame valstybės vadovais. Azarto pagauti galime tyčiotis ir iš Akmenės karjeristo. Ką jis atsives į savo pavaduotojų postus, gal visą Akmenės prokuratūrą? Gal kaip tik todėl ir siūlo reformą – panaikinti penkias dešimtis rajonų prokuratūrų? Bet tos mažos silpnos be rotacijos dirbančios prokuratūros, galvom suaugusios su visa rajono grietinėle, tikrai mažai veiksmingos. Tai gal nustokime tyčiotis? Gal D.Valio siūloma reforma ne tokia ir kvaila? Stovėdamas Seimo tribūnoje D.Valys maloniai nustebino: pasirodė protingas teisininkas, įtikino, kad jam tikrai skauda dėl trypiamos teisinės sistemos. Aišku, svarbiausia tai, ką jis pasakė apie Garliavos kovotojus. Kaip tik ši dviejų šeimų neapykantos istorija su pedofilijos priemaiša tapo pavojingu išbandymu visai valstybei. D.Valys pareiškė, kad paskirtas generaliniu prokuroru važiuotų į Gar-

liavą, bendrautų su ten susirinkusiais žmonėmis, paaiškintų tokios kovos pasekmes, primintų mergaitės interesus. D.Valys klaustų kiekvieno, ar jis pats norėtų būti teisiamas minios, linčo teismo. Ir tikisi – nė vienas neatsakytų teigiamai. Tegul pabando. Šiaip ar taip, kitokios išeities ir neturime. Apgailėtinai atrodo laikinasis generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas, kaip skydu nuo minios besidangstantis procesiniu kodeksu, arba Generalinės prokuratūros organizuotų nusikaltimų tyrimų specialistas Algimantas Kliunka, drebančiu balsu skaitantis Drąsiaus Kedžio bylos detales. Sugniuždyti ir susigūžę. 1996 metais Belgiją buvo sudrebinusi baisi pedofilijos istorija su kankinimais ir nužudymais. Ten irgi į gatves ėjo žmonės, pasipiktinę, kad teisėsauga nematė, blogai tyrė, neužčiuopė tinklų. Būna sudėtingų bylų, būna nesėkmių jas tiriant. Tačiau Belgijoje niekas nerėkė, kad visa teisinė sistema supuvusi. Senųjų demokratijų piliečiai supranta, kaip pavojinga nesilaikyti įstatymiškai sutartų taisyklių, nevykdyti teismų sprendimų, perkelti teismą į gatvę ar daryti spaudimą teisėjams. Supranta, kad nevalia šitaip griauti valstybės.

Eltos nuotrauka

O nemažai lietuvių klaidingai mano, kad prispausti teisininkai iš baimės ims dirbti gerai. Neetiškų žiniasklaidos serialų įaudrinta minia jau padarė neatitaisomų klaidų. Jei ir būtų nuteistas mergaitės tvirkinimu įtariamas Andrius Ūsas, labai tikėtina, kad jis laimėtų bylą Strasbūro Žmogaus Teisių Teisme, nes neturėjo teisės į nepriklausomą teismą. Prieš ką tada šoks violetinis Garliavos judėjimas? Prieš supuvusią Europos teisinę sistemą? Iš pirmo žvilgsnio donkichotiškai juokingos atrodo D.Valio viltys susikalbėti nepataikaujant kovotojams. Apšauks jį pedofilų gynėju ir apspjaudys. O gal ne? Gal kaip tik provincijos prokuroras arčiau paprasto, teisiškai neraštingo žmogaus, gal moka su juo kalbėtis be arogancijos, be paniekos. Tiesiai į širdį, o per ją – į protą.

Kelionėms Seimo nariai neišrankūs Sunkmečiu, kai valdžia vis ragina žmones veržtis Tėvams – didesnė diržus, Seimo atsakomybė nariai ir toliau Siūloma padidinti baudas tė- komandiruojami vams, jei jų nepilnamečiai vaikai viešose vietose vartotų alkoholį į abejotinus ar būtų pagauti neblaivūs. Tokią Administracinių teisės pa- renginius visame žeidimų kodekso pataisą įregistravęs liberalas Erikas Tamašauskas pabrė- pasaulyje. žia, kad pirmą kartą alkoholio paraKlaudijaus Driskiaus nuotrauka

gauja ar juo apsinuodija vis jaunesni vaikai. „Žinoma, didindami baudas problemos neišspręsime, tačiau didesnės baudos paskatins tėvus ar globėjus atidžiau pažvelgti į vaikų alkoholio vartojimo problemas. Visuomenė keičiasi labai greitai, o jaunoji karta jau dabar aplinką suvokia kitaip nei vyresnieji. Dažnai tėvai, net ir pagavę savo atžalą ragavus alkoholio, prilygina tai vaikiškam pokštui, norui viską išbandyti ir tikisi, kad tai nepasikartos. Deja, pasikartoja“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos narys E.Tamašauskas. Šiuo metu Administracinių teisės pažeidimų kodekso 178 str. numato baudą tėvams arba globėjams nuo 50 iki 100 litų. Bauda skiriama, jei jų nepilnamečiai vaikai iki 16 metų viešose vietose vartoja alkoholinius gėrimus ar pasirodo neblaivūs, taip pat, jei jie su savimi turi ar vartoja alkoholį, pagamintą naudojant spiritą. Jei Seimas pritartų E.Tamašausko pataisoms, už tuos pačius kodekso straipsnius tėvams būtų taikoma didesnė bauda – nuo 100 iki 200 litų. Eltos inf.

Marius VĖLYVIS Balandžio mėnesį Seimo valdyba komandiravo du parlamentarus – Mantą Adomėną ir Roką Žilinską – į gėjų renginį Briuselyje. Tai papiktino kai kuriuos Seimo narius, tad jie kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją. Tačiau jos nuomone, Seimo valdyba neviršijo savo įgaliojimų. Todėl Seimo narių dalyvavimas Europos Parlamento Gėjų ir lesbiečių teisių grupės posėdyje iš esmės pripažintas teisėtu ir reikalingu Lietuvai.

Neaiški komandiruočių skirstymo tvarka Šis įvykis paakino Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininką Algimantą Salamakiną giliau pasidomėti parlamentarų komandiravimo tvarka. „Komisijos nariams neaišku, kodėl vieną parlamentarą nutariama išleisti, o kito – ne. Ar atsižvelgiama į frakcijos, ar į komitetų, ar dar

į kieno nors nuomonę? Kodėl, pavyzdžiui, Žmogaus teisių komitetas išnaudojo beveik visus pinigus komandiruotėms, o kitas komitetas turi dar ganėtinai daug? Ar buvo per mažai duota, ar tai lėmė kiti dalykai?“ – svarstė A.Salamakinas. Į etikos sargus kreipęsis Petras Gražulis mano, kad Seimo valdyba neturėjo „palaiminti“ ir iš biudžeto lėšų finansuoti Seimo narių M.Adomėno ir R.Žilinsko dalyvavimo Europos Parlamento Gėjų ir lesbiečių teisių grupės posėdyje.

Kokios vertybės nulemia sprendimą? Parlamentarą papiktino tai, kad Seimo valdyba komandiravo juos į Briuselį dalyvauti šiame posėdyje, tačiau anksčiau Seimo nario „tvarkiečio“ Valentino Mazuronio kelionei į Kiniją nepritarė, nors jo kelionės į šią valstybę tikslas buvo susitikimas su jos valdžios institucijų atstovais. „Nėra aišku, kokiomis vertybėmis vadovaujasi Seimo valdy-

ba, priimdama sprendimus, ir kokį Seimo narių tarptautinį bendradarbiavimą ji laiko prioritetu. Prašau Etikos ir procedūrų komisijos pagal savo kompetenciją apsvarstyti ir įvertinti šiuos Seimo valdybos priimtus sprendimus, taip pat įvertinti, ar priimami sprendimai yra adekvatūs, ar Seimo nariams bei jų politiniams interesams netaikomi dvigubi standartai. Taip pat prašau išaiškinti, ar Seimo valdyba abiem atvejais neviršijo Seimo statuto 34 straipsnyje numatytų įgaliojimų“, – sakoma P.Gražulio kreipimesi į etikos sargus.

Į Kiniją vyko savo lėšomis V.Mazuronis į Kiniją vyko savo lėšomis, mokesčių mokėtojams ši kelionė nieko nekainavo. „Tačiau renginys, susijęs su gėjų klausimais, šiuo „badmečiu“ finansuojamas iš valstybės pinigų. Apskritai į tokias konferencijas nėra ko važinėti, o jeigu kas rodo iniciatyvą, tai tegul važiuoja už savo pinigus“, – sakė P.Gražulis.

Negavęs Seimo valdybos „palaiminimo“ dėl vizito į Kiniją, Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas, partijos pirmininko pirmasis pavaduotojas V.Mazuronis irgi paprašė Seimo Etikos ir procedūrų komisijos įvertinti Seimo valdybos veiksmus. „Ne Seimo valdyba turėtų spręsti, ar mūsų partijai bendrauti, pavyzdžiui, su JAV, Olandijos ar Kinijos viena ar kita politine jėga, juo labiau kad mes neprašome jokių finansų iš biudžeto. Aš įžiūriu tam tikrą bandymą kištis, taip neturėtų būti, taip pažeidžiamas parlamentinės demokratijos principas“, – žurnalistams sakė V.Mazuronis. S eimo valdyba balandžio 12–18 dienomis parlamentaro V.Mazuronio į Kiniją neišleido, nes buvo nutarta „sprendimo nepriimti“, t. y. šiai kelionei nepritarti. Prieš išvykdamas į Kiniją Seimo narys V.Mazuronis rašte Seimo valdybai nepritarimą kelionei įvertino kaip „bandymą neleistinai riboti partijos ir frakcijos kontaktus su Kinijos Liaudies Respublika“.


2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

Gimtasis kraštas

Emigracija

Dažniausiai darbo ieškojo D. Britanijoje Statistikos duomenimis, šių metų pradžioje darbo Didžiojoje Britanijoje ieškojo daugiau lietuvių negu pernai. Vien pirmą metų ketvirtį registruotų darbuotojų iš Lietuvos, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2009-aisiais, čia padaugėjo 46 proc. Daugiausia darbo ieškančių lietuvių per pastaruosius trejus metus buvo paskutinį 2009-ųjų ketvirtį – 4 645. Tokius duomenis paskelbė Jungtinės Karalystės Nacionalinės statistikos biuras. Darbuotojų registracijos programoje (Worker Registration Scheme, WRS), kurioje per mėnesį turi registruotis naują darbą susiradusieji iš 8 naujų Europos Sąjungos narių, per pirmą 2010-ųjų ketvirtį užregistruota 3 710 darbuotojų iš Lietuvos. 2009-ųjų pradžioje tokių buvo 2 535. Pernai kas ketvirtį užsiregistravusiųjų vis daugėjo ir iki metų pabaigos kone padvigubėjo.

Mitai apie darbą užsienyje ir prekybą žmonėmis Žmonės į vergiją papuola tik kažkur toli

Draugo ar giminaičio pasiūlymas patikimas

Lietuva – viena pagrindinių prekybos žmonėmis šalių tiekėjų. Daugiausia šio nusikaltimo aukų yra Klaipėdos, Šiaulių, Kauno miestuose.

Dažnai asmenys susiduria su prekiautojais žmonėmis atsiliepdami į viliojančius skelbimus, kuriuose siūlomas lengvas darbas ir labai didelis atlyginimas. Kita vertus, didelė dalis parduotų asmenų prisipažįsta, kad važiuoti dirbti į užsienį juos prikalbino būtent pažįstami, draugai ar net giminaičiai. Dauguma nukentėjusiųjų tvirtina, jog pasiūlymu pasitikėjo vien todėl, kad gavo jį iš gerai pažįstamo žmogaus. Net ir nepažįstami verbuotojai atrodo labai padorūs, turi šeimas.

Spaudoje reklamuojasi tik legalios kompanijos Vieša reklama visiškai nereiškia, kad firma legali. Laikraščių leidėjai netikrina, ar jų leidiniuose besireklamuojanti bendrovė turi licenciją. Legalios ir nelegalios firmos gali reklamuotis tame pačiame leidinyje, todėl būtina išmokti jas atskirti.

Darbdaviui reikės atiduoti savo pasą

Iš viso pernai patenkinta 15 150 prašymų registruoti WRS lietuvius darbuotojus. Tai daugiau nei 2007-aisiais ir 2008-aisiais. Sausio–kovo mėnesiais šiemet, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, Jungtinėje Karalystėje padaugėjo ir registruotų darbuotojų iš kaimyninių Latvijos (nuo 2 120 iki 3 575) ir Estijos (nuo 210 iki 265). Šių šalių atstovų pernai taip pat užregistruota daugiau nei 2008-aisiais. Iš kitų 5 Vidurio ir Rytų Europos šalių – Čekijos, Vengrijos, Lenkijos, Slovakijos ir Slovėnijos – šiemet pirmą ketvirtį emigravo mažiau nei prieš metus, o 2009-aisiais – mažiau nei 2008-aisiais. Airijoje pirmą šių metų ketvirtį taip pat šiek tiek padaugėjo imigrantų iš Lietuvos. Sausio–kovo mėnesiais PPS numerius, kurie yra socialinio draudimo pažymėjimo atitikmuo, gavo 889 Lietuvos piliečiai. Per tą patį laikotarpį pernai tokių buvo 868, skelbė laikraštis „The Irish Times“. GK inf.

Tai melas. Tavo paso originalo darbdaviui nereikia ir jis neturi teisės jo iš tavęs reikalauti. Asmuo be paso užsienio valstybėje neturi jokių teisių, jam yra kur kas sunkiau gauti kokią nors pagalbą.

Norint įsidarbinti užsienyje nebūtina mokėti kalbos, turėti patirties Tau siūlomas darbas, kuriam nebūtina turėti kvalifikacijos ir mokėti užsienio kalbos (jei pasiūlymas dirbti – užsienyje), įdarbintojai tau mielai siūlo paskolinti pinigų, kuriuos galėsi grąžinti „kai uždirbsi“?

Turistų į Lietuvą viliotinis Į Lietuvą britus kvies radijas, interneto žurnalas ir kelionių pardavėjai.

Lietuvos turizmo informacijos centras (TIC) Londone išleido antrą elektroninį žurnalą „Lithuania – a new discovery“, kuris bus išplatintas 300 tūkst. Jungtinės Karalystės potencialių keliautojų. „Tai pirma tokia kampanija Jungtinėje Karalystėje. Jos tikslas – supažindinti britus su išskirtinėmis turizmo galimybėmis Lietuvoje ir paskatinti juos aplankyti Lietuvą. Kampanijos metu buvo sukurti 2 elektroniniai žurnalai, kurie pristatys patrauklius Lietuvos turizmo produktus ir naujoves“, – pasakojo Londone veikiančio TIC direktorė Augusta Jaudegytė.

Klaudijaus Driskiaus ir GK archyvo nuotraukos

Pirmas elektroninis žurnalas buvo išleistas pernai ir pristatė Vilnių – Europos kultūros sostinę. Šiais metais žurnalas supažindina su Lietuvos regionais ir nacionaliniais parkais. Gegužės pabaigoje prasidėjo reklaminė kampanija vienoje populiariausių regioninių radijo stočių „Eagle radio“: visą mėnesį specialiais radijo šaukiniais klausytojai bus kviečiami registruotis ir laimėti kelionę į Lietuvą. Daug dėmesio bus skiriama Vilniui ir Druskininkams. „Ypač džiaugiuosi, kad ši kampanija mums, kaip Nacionalinių turizmo atstovybių asociacijos nariams, nieko nekainavo, o prie mūsų veiklos prisideda vis daugiau partnerių iš Lietuvos ir D. Britanijos“, – sakė A.Jaudegytė. Dar viena naujiena – atnaujinta internetinių mokymų programa, skirta Jungtinės Karalystės kelionių agentūrų pardavimo vadybininkams ir kelionių konsultantams. Programos tikslas – supažindinti kelionių konsultantus su Lietuvos turizmo galimybėmis ir taip paskatinti kelionių į Lietuvą ir turizmo produktų bei paslaugų Lietuvoje pardavimą. Planuojama, kad per metus Lietuvos turizmo produktus ir paslaugas pristatančioje programoje dalyvaus apie 3 000 kelionių agentūrų pardavimo vadybininkų ir kelionių konsultantų. GK inf.

Toks pasiūlymas tau iš karto turėtų kelti įtarimą! Prieš atsiliepdama (-s) į tokį skelbimą gerai pagalvok, ar tikrai tave įdarbins ten, kur siūlo. O gal tai tik prekeivių žmonėmis būdas tave prisivilioti?

Bet kada galėsi mesti darbą ir grįžti namo Nusikaltėliams įsiskolinęs ir savo pasą atidavęs žmogus praranda visas teises ir pasidaro visiškai priklausomas nuo prekiautojų žmonėmis. Asmuo tampa daiktu, kurį galima parduoti, perparduoti, išnaudoti, t. y. daryti, ką tik nori. Kol neatidirbsi skolos, savininkas tavęs nepaleis. Jei tu „duodi pelno“, tau ištrūkti taip pat bus labai sunku. Kada ir kokiomis sąlygomis tave paleisti, sprendžia tik tavo savininkas.

Jei neklausysi, kentės tavo artimieji Dažnai žmonės verčiami dirbti žeminančiomis sąlygomis ir ten-

5

kinti visus prekeivių norus. Kiekvienas bandymas pasipriešinti baigiasi prekeivių grasinimais ir bauginimais. Kadangi darbdaviai turi tavo namų adresą, jie lengvai gali įbauginti, kad bus susidorota su tavo tėvais ar giminaičiais. Vis dėlto prekiautojai žmonėmis ne visuomet yra tokie galingi, kokiais apsimeta. Jie gali kontroliuoti įkalintą bejėgį žmogų, bet nevaldo pasaulio, įskaitant policiją, humanitarines ir nevyriausybines organizacijas, valstybės institucijas. Į jas gali kreiptis pagalbos. Skambutis į ambasadą, policiją ar nevyriausybinę organizaciją tikrai nepablogins tavo situacijos. Bent jau tavo sveikatai ir gyvybei nebegrės pavojus, be to, sulauksi pagalbos. Pastaruoju metu daugelyje šalių požiūris į viešnamių savininkams parduotas moteris keičiasi – anksčiau jos buvo laikomos tiesiog nelegaliomis imigrantėmis, o dabar į tokias merginas žiūrima greičiau kaip į aukas.

Užsienyje greitai užsidirbsi daug pinigų Parduoti asmenys dažniausiai net nemato pinigų, kuriuos uždirba. Didžioji dalis tavo uždirbtų pinigų atiteks tave pardavusiam ar nupirkusiam asmeniui (viešnamio savininkui, ūkininkui ir t. t.). Net tuomet, kai tau mokami pinigai, nusikaltėliai naudoja įvairius būdus juos iš tavęs atsiimti (tariamos skolos, nerealiai didelės kainos už būstą, įvairias paslaugas). Neretai pažadama pinigus vėliau pervesti į banko sąskaitą, kuri galiausiai taip ir lieka tuščia.

Jei kreipsiesi pagalbos, visi sužinos, kas tau atsitiko Be asmens sutikimo informacija apie jį negali būti perduota į Lietuvą – nei oficialioms institucijoms, nei giminėms ar draugams. GK inf.

Gauti JAV vizą kainuos brangiau

Jungtinės Amerikos Valstijos nuo birželio padidino neimigracinių vizų mokesčius. Dabar daugiau teks mokėti tiems Lietuvos piliečiams, kurie dėl tam tikrų priežasčių negalės pasinaudoti bevizio režimo programa. Naujoji tvarka įsigaliojo nuo 2010 m. birželio 4 d. Apie tai informavo JAV ambasada Vilniuje. Kreipiantis dėl vizos verslo arba pramoginiais, taip pat studijų ir mainų programos tikslais reikės mokėti 140 JAV dolerių (apytiksliai 393 Lt), o norint gauti darbo vizą – 150 JAV dolerių (apytiksliai 422 Lt) mokestį. „JAV ambasada skatina lietuvius keliauti į Jungtines Amerikos Valstijas verslo ir laisvalaikio tikslais ne ilgiau kaip 3 mėnesiams naudojan-

tis Kelionių į JAV supaprastinimo programa“, – teigiama ambasados pranešime. 2008 m. lapkritį pradėta taikyti Kelionių į JAV supaprastinimo programa leidžia Lietuvos piliečiams vykti į šią šalį be vizų, jei jie verslo, turizmo ar kitais asmeniniais tikslais planuoja šioje šalyje išbūti ne ilgiau nei 90 dienų. Norintys į JAV be vizos vykti Lietuvos piliečiai, naudodamiesi Elektronine kelionių leidimo sistema (ESTA – Electronic System for Travel Authorization), privalo gauti kelionės patvirtinimą ir turėti biometrinius pasus. Praėjusiais metais į JAV leista atvykti daugiau kaip 17 tūkst. minėta programa pasinaudojusių ar vizas turėjusių Lietuvos piliečių, 2008-aisiais – per 12 tūkst.


6

Gimtasis kraštas

Patys muša, patys rėkia parniais atskridę Izrealio specialiųjų pajėgų kariai virvėmis nusileido į laivų denius, nukovė 19 žmonių, sužeidė dar kelias dešimtis ir privertė laivų vilkstinę plaukti į vieną iš Izraelio uostų. Prieš tai žydų pasieniečiai radijo ryšiu pareikalavo, kad laivai gera valia plauktų patikrai į Ašdodo uostą, tačiau vilkstinė nepakluso, nes laivai jau buvo atlikę būtinas muitinės bei kitas procedūras Kipre, iš kurio vilkstinė leidosi į kelią.

Pasiteisinimai – be logikos

Žydų valstybė ne pirmą kartą pademonstravo, kad pasaulio nuomonė ir netgi tarptautinė teisė jai nerūpi. Su humanitarinės pagalbos kroviniu į Gazos uostą plaukusiems laivams kelią pastojo Izraelio karinės jūrų pajėgos.

Dr. Manvydas VITKŪNAS Izraelio specialiųjų pajėgų kariai iš sraigtasparnių išsilaipino į laivus, gabenusius humanitarinės pagalbos krovinį į Izraelio jau trejus metus blokuojamą Gazos ruožą. Palestiniečiams buvo plukdomos maisto, medikamentų, būtiniausių drabužių, buities daiktų, surenkamųjų namų ir vandens valymo įrenginių siuntos. Tačiau Gazos uosto šešių laivų vilkstinė, išplaukusi iš Kipro, taip ir nepasiekė – tarptautiniuose vandenyse laivus užpuolė Izraelio kariai.

Kroviniai nepasiekė Gazos ruožo Tarptautinio judėjimo „Free Gaza“ („Laisvoji Gaza“) organizuotoje laivų vilkstinėje „Laisvės flotilė“

2010 birželio 4 –11 d., Nr. 15

Pasaulis

plaukė civiliai laivai su Graikijos ir Turkijos vėliavomis. Laivais buvo gabenami ne tik humanitariniai kroviniai (siunta buvo sukomplektuota įvairių organizacijų iš Turkijos, Graikijos, Didžiosios Britanijos, Airijos, Kuveito ir Alžyro pastangomis), bet ir vyko apie 700 Palestinos nepriklausomybės rėmėjų, tarp jų – keli Europos Parlamento nariai, iš Šiaurės Airijos kilusi Nobelio taikos premijos laureatė Meirid Korigan Magvair, žmogaus teisių gynimo aktyvistai iš įvairių šalių. Tačiau net ir tokia solidi tarptautinės bendruomenės narių grupė neatgrasė Izraelio karinės ir politinės vadovybės nuo pačių šiurkščiausių veiksmų. Iš pradžių grasinę skandinti laivus, jei tik jie artės prie Gazos, vėliau žydų kariai ėmėsi agresijos toliau nuo Palestinos krantų, tarptautiniuose vandenyse. Sraigtas-

Izraelis netgi nelaukė, kol užsienio laivai pasieks dvidešimties jūrmylių draudžiamą zoną, žydų valstybės vienašališkai įvestą prie Gazos ruožo krantų, bet puolė laivus tarptautiniuose vandenyse. Būtent ši aplinkybė sukėlė didžiausią pasaulio bendruomenės pasipiktinimą. Izraelio kariuomenės atstovai teisinasi, kad žydų kariai „neketino naudoti jėgos prieš laivuose buvusius žmones“. Esą civiliai patys užpuolė virvėmis iš sraigtasparnių nusileidusius specialiųjų pajėgų kovotojus: „Mūsų kariai pradėjo šaudyti tik tada, kai juos užpuolė peiliais, lazdomis ir netgi šaunamaisiais ginklais ginkluoti žmonės. Jie veikiausiai planavo nulinčiuoti karius. Dėl šių gyvybei pavojingų ir smurtinių veiksmų mūsų karinio laivyno kariai panaudojo riaušių malšinimo priemones, tarp jų ir šaudymą koviniais šaudmenimis“, – teigia Izraelio kariuomenės atstovai, bandydami savo karius parodyti kaip nekaltas užpuolimo aukas. Pranešama, kad per susirėmimus buvo sužeisti septyni žydų kariai. Štai taip, anot Izraelio pareigūnų, dėl konflikto kalti niekuo dėti žydų kariai, kuriuos iš sraigtasparnių nusileidusius į tarptautiniuose vandenyse plaukiančius laivus užpuolė pikti civiliai. Kad suvoktum tokią logiką ir pateisintum Izraelio kariuomenės veiksmus, veikiausiai pačiam reikia būti izraeliečiu. Didžioji dalis užsienio valstybių karinę Izraelio akciją tarptautiniuose

vandenyse griežtai pasmerkė. Itin pasipiktino Turkija, su kurios vėliava plaukė užpulti laivai ir kurios piliečių laivuose buvo daug. Stambule, Ankaroje ir kituose Turkijos miestuose įvyko protesto demonstracijos. Turkijos užsienio reikalų ministerija iškvietė pasiaiškinti Izraelio ambasadorių. Beje, Turkija iki šiol buvo valstybė, palaikiusi vienus geriausių santykių su Izraeliu tarp visų musulmoniškų šalių. Dabar gili ir ilgalaikė santykių krizė tarp Ankaros ir Tel Avivo neišvengiama. Pasiaiškinti taip pat buvo iškviesti Ispanijoje, Graikijoje ir kitose Europos šalyse reziduojantys Izraelio ambasadoriai.

Bandė gintis cenzūra Akivaizdu, kad Izraelio karinė akcija prieš užsienio laivų vilkstinę įvyko ne visai taip, kaip to norėjo žydų valstybės politinė ir karinė vadovybė. Tai patvirtina vien tas faktas, jog iškart po operacijos buvo įvesta griežta informacijos apie įvykį cenzūra. Iš pradžių Izraelio kariuomenės atstovai bandė aiškinti, jog susidūrimas įvyko užsienio laivų vilkstinei pažeidus Izraelio teritorinius vandenis, tačiau netrukus pripažino, kad akcija buvo surengta tarptautiniuose vandenyse.

Informacija apie per operaciją Viduržemio jūroje sužeistus žmones Izraelio karinės vadovybės nurodymu buvo EPA-Eltos nuotraukos įslaptinta.

Narkotikų mafijos ir varguolių karas su policija Dr. Manvydas VITKŪNAS Taikią, saulėtą, geru romu, puikais paplūdimiais ir gražiomis merginomis garsėjančią salą kruvino konflikto zona pavertė prasidėjusi policijos ir kariuomenės operacija „Ekstradicija“, kurios tikslas – suimti ir išduoti amerikiečiams Jamaikos narkotikų mafijos lyderį Kristoferį Kouką, žinomą pravardėmis Dudis ir Prezidentas. Šalies sostinės Kingstono rajoną, kuriame gyvena K.Koukas, pareigūnams tenka imti šturmu.

Didžiosios Britanijos karalienė) mūru stojo už nusikaltėlių vadeivą, kuriam inkriminuojama ne tik prekyba narkotikais, bet ir daugiau nei 1,4 tūkst. žmonių nužudymų organizavimas. Jamaikoje politika ir narkotikų mafija yra glaudžiai susijusios, o K.Koukas savo nešvariais pinigais daug metų remia Leiboristų partiją, kurios atstovas ir yra premjeras B.Goldingas. Vyriausybės vadovas atsisakymą išduoti Dudį amerikiečiams paaiškino tuo, kad JAV specia-

liosios tarnybos esą neteisėtai klausėsi K.Kouko telefoninių pokalbių.

Varguoliai gina banditą Praėjusią savaitę premjeras neatlaikė spaudimo ir leido išduoti Dudį

Pareikalavo ekstradicijos Dar prieš devynis mėnesius Jungtinių Amerikos Valstijų teisingumo ministerija oficialiai kreipėsi į Jamaiką prašydama išduoti Kristoferį Kouką, kaltinamą sukūrus narkotikų tiekimo tinklą, kurio gijos driekiasi iš Jamaikos į JAV ir Kanadą. Tačiau Jamaikos premjeras Briusas Goldingas (jis yra realus šalies vadovas, o formaliai šalį valdo

Per policijos ir narkotikų platintojų bei jų rėmėjų susidūrimus Jamaikoje sudeginta dešimtys namų, šimtai automobilių, žuvo beveik aštuoniasdešimt žmonių. EPA-Eltos nuotrauka

Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Tačiau tai padaryti pasirodė ne taip paprasta. Turtingasis narkotikų baronas gyvena viename skurdžiųjų Kingstono priemiesčių ir visiškai jį kontroliuoja. Šio priemiesčio gyventojai, kaip ir daugelis Jamaikos skurdžiausių sluoksnių atstovų, laiko K.Kouką geradariu, kuris remia varguolius. Niekam neįdomu, kad Dudis milijonus uždirba nusikalstamu būdu – svarbu, kad jis dalį pinigų kaip lengvą duonos kąsnį numeta savo rėmėjams. Taip narkotikų mafijos lyderis užsitarnauja dalies visuomenės paramą, o jauni lūšnynų vaikinai noriai papildo narkotikų mafijos smogikų ir platintojų gretas. Dabar Kingstono lūšnynų žmonės mūru stojo už narkotikų baroną. Kai policijos pareigūnai pabandė eiti į lūšnų kvartalą, juos pasitiko automatinių ginklų ugnis. Žuvo du (kitais duomenimis – penki) policininkai, mažiausiai šeši sužeisti. Į kvartalą suplūdo šimtai ginkluotų vyrų iš kitų Kingstono rajonų. Narkotikų verteivos ir juos palaikantys gyventojai padėjo statyti barikadas ir netgi perėjo į kontrpuolimą.

Aptiko ginklų slėptuvę

GK archyvo nuotrauka JAV Teksaso valstijos policijos pareigūnai aptiko ginklų, kurie turėjo kontrabandos keliu būti gabenami į Meksiką, slėptuvę, informuoja BBC. Tarp ginklų, kurie buvo aptikti Larede, prie Meksikos ir JAV sienos, buvo šaunamųjų ginklų ir daugybė šovinių. Anot policijos pareigūnų, tai vienas didžiausių kontrabandinių ginklų kiekių, aptiktų pastaraisiais metais. Per operaciją buvo sulaikyti du vyrai. Prieš dvi savaites Meksikos prezidentas Felipė Kalderonas (Felipe Calderon) paragino JAV imtis priemonių stabdant ginklų srautus į Meksiką.

JAV mažėja naftos atsargos Ketvirtadienį prekybos Azijoje metu JAV lengvos naftos barelio kaina viršijo 73 JAV dolerių ribą reaguodama į daugiau nei prognozuota sumažėjusias JAV naftos atsargas. Ketvirtadienį liepos pristatymo termino ateities sandorių JAV lengvos naftos barelio kaina padidėjo 93 centais, iki 73,79 JAV dolerio. „Brent“ nafta pabrango 90 centų, iki 74,65 JAV dolerio už barelį, prieš tai šoktelėjusi iki 74,81 dolerio lygio. Amerikos naftos institutas (API) trečiadienį vakare pranešė, kad JAV nekomercinės naftos atsargos per savaitę, pasibaigusią gegužės 28 d., sumažėjo 1,4 mln. barelių – daugiau nei prognozavo analitikai (100 tūkst. barelių). Energetikos informacijos administracija (EIA) savo duomenis paskelbs trečiadienio vakarą. Eltos inf.

Šalies vyriausybė paskelbė Kingstone ypatingąją padėtį ir išvedė į gatves negausios Jamaikos kariuomenės padalinius. Per susidūrimus žuvo mažiausiai 73 žmonės.

Paveldėjo iš tėvo 42-ejų Dudis savo nusikalstamą imperiją paveldėjo iš tėvo Lesterio Kouko, kuris dar praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje sugebėjo išplėtoti narkotikų prekybos tinklą iš Jamaikos į Kanadą ir Jungtines Amerikos Valstijas. Marihuanos ir kokaino tiekėjai veikė itin šiurkščiai ir buvo praminti dušo komandomis, mat šūviais iš automatinių ginklų Jamaikos, o neretai ir kitų valstybių miestų gatvėse taškėsi kaip vandeniu iš dušo. Narkotikų prekeiviai pasirinko gudrią taktiką – remti įvairias Jamaikos politines jėgas, stumti į valdžią savo kandidatus, kurie priklausytų nuo nusikalstamu būdu uždirbtų pinigų, ir taip užsitikrinti nusikalstamam verslui patikimą užnugarį. Iškalbingas faktas – dabartinis šalies premjeras B.Goldingas į parlamentą buvo išrinktas toje rinkimų apygardoje, kurios teritorijoje dabar aktyviausiai reiškiasi K.Kouko gynėjai.


2010 birželio 4 –11 d., Nr. 15 Atkelta iš 1 psl. Anot savo tyrimą atliekančio advokato, kiti esą nužudyti lauke. Netikėtas radinys patvirtina šią versiją. Tragedijos vietoje įkalčių buvo ieškoma metalo ieškikliu. Kad niekam nekiltų įtarimų, jog teisiamojo gynėjai ją ten patys ir pametė, aptiktą gilzę nufilmavo faktines aplinkybes konstatuoti pasitelktas antstolis. Kaip žiniasklaidai teigė A.Marcinkevičius, po žudynių vagonėlyje aptiktos gilzės pagamintos toje pačioje gamykloje kaip ir jo rastoji. Radinys ir antstolio nufilmuota medžiaga bus perduota teismui.

Gimtasis kraštas

Prieblandos

Medininkų bylos mįslės

Vienintelis gyvas liudininkas Priminsime, kad 1991 m. liepos 31-osios naktį įvykusi Medininkų tragedija pasiglemžė septynių Lietuvos pareigūnų gyvybę, o Tomas Šernas buvo sunkiai sužeistas. Jis tapo vieninteliu gyvu liudininku, mačiusiu žudikus ir apie tai ne kartą paliudijusiu. Šioje rezonansinėje byloje suimtas ir teisiamas vienintelis asmuo − SSSR vidaus reikalų ministerijos Vidaus kariuomenės Rygos ypatingosios paskirties milicijos būrio (OMON) milicininkas Kontantinas Michailovas (buvęs Konstantinas Nikulinas). Kad Medininkų tragedija nėra iki galo ištirta, o joje liko ne viena mįslė, rodo ir bylos tyrimo chronologija, kurią redakcija gavo iš pavardės neskelbti prašiusio asmens.

Kur dingo T.Šerno parodymai? 1991 m. liepos 31 d. 4.00–4.35 val. Medininkų muitinės poste buvo nužudyti Lietuvos Respublikos policijos ir muitinės pareigūnai. Tą pačią dieną Nusikaltimų tyrimo departamentas prie Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros iškėlė baudžiamąją bylą Nr. 09-2047-91, kurią savo žinion perėmė minėtos prokuratūros vyriausiasis tardytojas Algimantas Astaška. 1991 m. rugpjūčio 1 d. Vilniaus šv. Jokūbo ligoninėje sunkiai sužeistas muitinės pareigūnas T.Šernas medikų ir kitų asmenų akivaizdoje davė parodymus jį apklaususiam A.Astaškai. T.Šernas nurodė, kad postą užpuolė penki asmenys, jie vilkėjo dėmėtomis uniformomis, o į Lietuvos pareigūnus šaudė mažiausiai trys iš jų. Pagal parodymus dalis užpuolikų ar bent vienas jų kalbėjo lietuviškai. Paklaustas, ar ką nors iš jų atpažino, sužeistasis skiemenuodamas neva ištarė Makutinovičiaus

7

Liepos 31-osios naktį įvykusi Medininkų tragedija pasiglemžė septynių Lietuvos pareigūnų gyvybę.

pavardę. (B.Makutinovičius tuo metu vadovavo Vilniaus OMON). Kaip teigė mūsų šaltinis, nors šie parodymai buvo įrašyti į garso bei vaizdo juostas, ką patvirtina teismo sprendimu prijungti prie bylos garso ir vaizdo įrašų fragmentai ir net pats nukentėjusysis T.Šernas, šios apklausos protokolo bei garso ir vaizdo įrašų bylą nagrinėjančiam teismui Generalinė prokuratūra iki šiol nepateikė. Pasak T.Šerno, tardytojas A.Astaška buvo jam davęs atminimui tos pirmos apklausos ligoninėje vaizdo įrašo kopiją, tačiau ji neaiškiomis aplinkybėmis kažkur pradingo ar pasimetė.

Paslaptingos ginklų kelionės 1991 m. lapkričio 6 d. Šumsko pasienio kontrolės poste ginkluoto konflikto ir pasipriešinimo Lietuvos pasienio pareigūnams metu buvo sulaikyti A.Smotkinas, V.Orlovas, Ch.Dzagojevas, o vėliau – ir A.Bobyliovas. Pareigūnai pas šiuos asmenis rado Medininkų muitinės poste nužudytų Lietuvos policijos pareigūnų tarnybinius ginklus: automatą (šturmo karabiną) AKC-74У (AKS-74U) Nr. 218399, priklausiusį nužudytajam A.Juozakui, ir pistoletą PM, kurio Nr. EA-2105, priklausiusį A.Kazlauskui. Aplinkybės, kuriomis pas šiuos asmenis atsirado net du Medininkuose nužudytų Lietuvos pareigūnų tarnybiniai ginklai, mūsų žiniomis, taip ir liko neišaiškintos.

1992 m. vasario 26 d. paprašytas atpažinti asmenį iš pateiktų nuotraukų, T.Šernas neatpažino Konstantino Nikulino (Konstantino Michailovo). Šaltinių teigimu, apklausiamas ikiteisminio tyrimo metu ir vėliau Vilniaus apygardos teismo posėdyje T.Šernas vėl patvirtino nematęs tarp užpuolikų

Po žudynių vagonėlyje aptiktos gilzės pagamintos toje pačioje gamykloje kaip ir rastoji. Radinys ir antstolio nufilmuota medžiaga bus perduota teismui. Konstantino Nikulino (Konstantino Michailovo) ir teigė jo neatpažįstąs. 1992 m. kovo 31 d., nepatikrinus ir neištyrus nukentėjusiojo T.Šerno parodymuose pateiktų duomenų apie tragedijos aplinkybes ir kaltininkus bei nužudytųjų pareigūnų tarnybinių ginklų atsiradimo

balsas.lt nuotrauka

pas buvusius organizacijos „Jedinstvo-Vienybė-Jednošč“ draugovės aktyvistus A.Smotkiną, V.Orlovą, Ch.Dzagojevą, A.Bobyliovą, Generalinės prokuratūros Vyriausiojo tardytojo A.Astaškos nutarimu parengtinis tardymas šioje byloje buvo sustabdytas, „nenustačius baudžiamojon atsakomybėn trauktino asmens“. 1994 m. balandžio 29 d. paskelbtas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nuosprendis, kuriuo pripažinti kaltais ir nuteisti A.Smotkinas, V.Orlovas, Ch.Dzagojevas, o vėliau ir A.Bobyliovas, taip ir neišsiaiškinus, iš kur šie gavo Medininkuose nužudytų Lietuvos pareigūnų ginklus. Parengtinis tardymas Medininkų žudynių byloje vėl sustabdytas, „nenustačius baudžiamojon atsakomybėn trauktino asmens“. 1996 m. lapkričio 22 d. Vilniuje sulaikyti pil. H.Budrys ir pil. J.Rastenis, pas kuriuos rastas ir paimtas Medininkų muitinės poste nužudyto policijos pareigūno M.Balavako tarnybinis ginklas – automatas (šturmo karabinas) AKC74У (AKS-74U) Nr. 215974.

Rolandas Stankevičius priėmė nutarimą atnaujinti parengtinį tardymą Medininkų žudynių byloje. Taip, praradus tyrimui neįkainojamus net ketverius metus, byla vėl pajudėjo. 2000 m. gruodžio 20 d. paskelbtas Vilniaus m. 1-os apylinkės teismo nuosprendis, kuriuo piliečiai H.Budrys ir J.Rastenis nuteisti dėl neteisėto šaunamojo ginklo laikymo, tačiau pritaikius amnestiją, nuo laisvės atėmimo bausmės atleisti. Tuo pačiu teismo nuosprendžiu M.Balavako tarnybinis ginklas perduotas realizuoti Lietuvos ginklų fondui, taip ir neatlikus trasologinės ekspertizės Medininkų byloje. Anot šaltinių, duomenų, kad Generalinė prokuratūra būtų išsireikalavusi M.Balavako tarnybinį tabelinį ginklą bei apžiūrėjusi jį kaip daiktinį įrodymą Medininkų byloje bei paskyrusi jam trasologinę ekspertizę, byloje nėra.

T.Šernu nepatikėjo

Bėgo metai, keitėsi Generalinės prokuratūros valdžios. Tik 1997 m. birželio 25 d. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras

2002 m. gruodžio 17 d. vieninteliam Medininkų žudynių liudytojui T.Šernui atpažinimo tikslu buvo parodyti 4 žmonės, tarp kurių buvo Igoris Gorbanis. T.Šernas jį atpažino kaip labiausiai panašų į matytą Medininkuose asmenį. Po dviejų dienų T.Šernas papildomai patikslino I.Gorbanio atpažinimą ir nurodė, kokiomis aplinkybėmis jį įsiminė. T.Šernas teigė atpažįstąs I.Gorbanį kaip labiausiai panašų į vieną iš Medininkų posto užpuolikų. Anuomet pasižiūrėjęs pro langą, prožektoriaus šviesoje T.Šernas pamatė greitai judantį vyriškį su ginklu. „Jis vienas iš tų, vienas žmogus, kurį aš realiai mačiau. Kuris pabėgo visų pirma per apšviestą aikštelę. Labai lengva jį atsiminti iš tipiško kūno sudėjimo, tipiško savotiško ėjimo, bėgimo. Jo veido bruožai buvo tokie patys. Yra žmonės, kurie nesikeičia. Jis vienas iš jų. Taip pat jisai šaudė“, – LNK televizijai anuomet sakė T.Šernas. Tačiau vieninteliu liudininku prokuratūra nepatikėjo. Anuomet nuskambėjo garsusis Generalinės prokuratūros ONKT departamento vadovo Algimanto Kliunkos pareiškimas, neva po daugelio metų žmogaus, kuriam anuomet buvo peršauta galva, atpažinimas nėra pakankama priežastis apkaltinti žmogų, todėl I.Gorbanis buvo paleistas ir dingo it į vandenį.

partijoje sustabdyta. Pats parlamentaras teigia nesigailįs savo veiksmų. Grupė Seimo narių kreipėsi į prokuratūrą, prašydami K. Uoką ir P. Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn už riaušių, neapykantos kurstymą.

Laikinasis generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas neatmeta galimybės, kad parlamentarams K.Uokai ir P. Gražuliui už elgesį per homoseksualų eitynes gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė. Eltos, GK inf.

Atnaujintas po ketverių metų

Policija rašys protokolus iš naujo Seimo narių Petro Gražulio ir Kazimiero Uokos, policijos, prokuratūros ir teismo nemalonėn patekusių dėl savo elgesio homoseksualų eitynių metu, administracinių teisės pažeidimų bylos kaip netinkamai parengtos grąžintos policijai. Pasak Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo teisėjo, surašant administracinio teisės pažeidimo protokolą nebuvo gautas išankstinis Seimo sutikimas suvaržyti šių asmenų laisvę, todėl abiejų administracinių teisės pažeidimų bylų medžiaga grąžinta Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto pirmajam policijos komisariatui tyrimo medžiagai tinkamai paruošti.

P. Gražuliui ir K. Uokai šių metų gegužės 19 dieną administracinių teisės pažeidimų protokolai buvo surašyti už tai, kad jie pasipriešino policijos pareigūnams, einantiems jiems pavestas viešosios tvarkos saugojimo pareigas, perėjo policijos užtvarą, pažymėtą specialiąja juosta su užrašu STOP POLICIJA, ribojančią įvykio vietos perimetrą, nevykdė policijos pareigūnų teisėtų reikalavimų nepereiti šios užtvaros bei nutraukti neteisėtus veiksmus. Už du iš trijų numatytų administracinių teisės pažeidimų padarymą, be piniginės baudos, numatytas ir administracinis areštas nuo 15 iki 30 parų. Parlamentarai nesutinka su kaltinimais ir tikina, kad pati policija

neužtikrino tvarkos. Vilniaus policijos vadovas iškart po eitynių sakė, kad, jei ne šie Seimo nariai, incidentų būtų kilę mažiau. „Mus kaltina trimis dalykais, tai priklausys nuo teismo, ar sumuos tas dalis ar nesumuos. Maksimali bausmė, kuri grėstų, – maždaug 2 tūkst. litų baudos ir 15 parų“, – sakė Tėvynės sąjungos frakcijos narys K. Uoka. „Jeigu mes šitos bylos nelaimėsime ir būsime apkaltinti, aš tikrai oficialiai prašysiu teismo, kad skirtų areštą, o pinigų tikrai nemokėsiu A.Kubiliaus Vyriausybei“, – yra sakęs frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Petras Gražulis. P. Gražulio frakcija jo elgesio per eitynes nepasmerkė, K. Uokos narystė

Raimundo Šuikos nuotrauka


8 Sode apsigyveno kurklys Gimtasis kraštas

2010 birželio 4 –11 d., Nr. 15

Sodas

Šį vabzdį retai kam pavyksta pamatyti, tačiau jo veiklos pėdsakai – akivaizdūs.

Požeminiais takais kurkliai nuropoja ir į braškių lysves. Jų darbo rezultatas – gelstantys, vystantys, džiūstantys braškių kereliai. Ant augalų stiebų ir lapų nematyti jokių pažeidimų, o šaknys – apgraužtos arba tiesiog nukąstos. Žala akivaizdi, o kur pats kaltininkas?

Birželio serenados Kurkliai poruojasi birželio mėnesį. Tuomet patinai vakarais skraido ir skleidžia savo meilės serenadas. Patinai kurkia ar čirpia – „virr virr“, garsą išgaudami savo antsparniais. Patinų skleidžiami garsai stipresni nei patelių. Taigi

GK archyvo nuotrauka

Alma DOVYDĖNIENĖ Svirplinių šeimos atstovai kurkliai, iki 6 cm ilgio vabzdžiai, beveik visą savo gyvenimą praleidžia po žeme. Keliaudami savo išraustais takais, jie apgraužia augalų šaknis, gadina bulvių gumbus.

Požeminis kenkėjas Paprastasis kurklys mėgsta lengvas drėgno priesmėlio humusingas dirvas ir durpžemius. Žiemoja suaugėliai ir

lervos dirvoje (iki 1 m gylyje), kartais – mėšlo ir komposto krūvose. Kurkliai – tikri augalų šaknų gadintojai. Jie pažeidžia salotų, ridikėlių, špinatų ir kitų daržo augalų šaknis. Ypač pavojingi jauniems daigams. Augalai pažeistomis šaknimis pradeda vysti, džiūti. Prie tokių augalų dirvoje aptinkama įvairiomis kryptimis išraustų paviršinių horizontalių urvelių. Pavasarį kurkliai iš žiemojimo vietų išlenda dirvai sušilus ir, rausdami dirvoje horizontalius urvus, graužia augalų šaknis. Kurkliams

Šeimos braškynas Braškės sunoksta vienos pirmųjų ir yra bene pačios mėgstamiausios uogos. Leonas JUOZELSKIS Iš aro gerai prižiūrimo braškyno priskinama 100–150 kg vertingų, aromatingų ir skanių uogų. Šie daugiamečiai kereliai lengvai dauginami, tačiau geru derliumi džiaugiasi ne kiekvienas.

Kada užsimezga uoga Kereliai leidžia ūsus, ant kurių susidaro įsišaknijančios lapų skrotelės. Kereliuose ir atžalose susiformuoja žiediniai pumpurai, kurie kitais metais išaugina žiedynus, žiedus ir uogas. Daugelio braškių veislių žiedai būna moteriški (piesteliniai) ir vyriški (kuokeliniai). Yra veislių, kurios turi tik moteriškus žiedus (‘Pandora’). Kad jos normaliai derėtų, greta turi augti kitos veislės braškės, turinčios vyriškų žiedų. Vienanamiai, t. y. moteriškus ir vyriškus žiedus turintys augalai, apsidulkina savaime. Tačiau kai juos aplanko bitės, uogos išauga dides-

Martyno Vidzbelio nuotrauka

įsiveisus vejoje, ji praranda dekoratyvumą ir atrodo tarsi senas išsišėręs, su išblukusiomis rudomis ar gelsvomis dėmėmis kilimas. Atidžiau pasižiūrėję, pastebėsime ir išraustus horizontalius urvelius. nės, derlius būna gausesnis. Geriausiai braškių žiedai apsidulkina, kai oro temperatūra būna ne žemesnė kaip 17 laipsnių. Mūsų klimato sąlygomis braškės žydi pirmoje birželio pusėje. Uogos sunoksta per 30– 40 dienų nuo žydėjimo pradžios.

Tinkama vieta Braškėms tinkamiausia saulėta, su 2–3 laipsnių nuolydžiu vieta. Jeigu pavasarį telkšo tirpsmo vanduo, o vasarą po smarkesnių liūčių susidaro didelės balos, vieta braškynui netinkama. Blogai auga ir dera, dažniau serga braškės, augančios medžių pavėsyje. Žemumose braškių žiedai nukenčia nuo pavasarinių šalnų. Lauke su nuolydžiu į pietus uogos sunoksta anksčiau nei šiauriniame nuolydyje. Geriausia dirva braškėms yra vidutinio sunkumo priemoliai ir priesmėliai (pH 6,5). Gausiai patręšus organinėmis trąšomis, braškės gali tarpti ir molio bei smėlio dirvoje. Braškių negalima sodinti po avietyno ir bulvių (serga tomis pačiomis ligomis).

Gausiam derliui

GK archyvo nuotrauka

Uogynas turi būti nepiktžolėtas. Kad mažiau reikėtų ravėti, rudenį sodintos braškės balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje nupurškiamos herbicidu lenacilu (40–50 g/10 l). Pavasarį sodintos braškės purškiamos, kai daigai gerai prigyja – po 3–4 savaičių. Nuo pavasarinių šalnų braškyną galima apsaugoti daržo plėvele arba žieminių javų šiaudais. Kerus reikia pridengti, kai pasirodo žiedynai. Nudengiama braškėms pradėjus žydėti. Šiaudai nuimami su šakėmis ir suklojami į tarpueilius. Ant šiaudų sirpstančios uogos išlieka švarios. Norint turėti gausų derlių, braškes per sausras reikia laistyti. Tinkamiau-

sodininkai birželio vakarais turi galimybę ne tik šių serenadų pasiklausyti, bet ir pačius gražuolius kurklius pamatyti. Susiporavusios patelės dirvoje, 10– 20 cm gylyje, išrausia lizdus ir juose

Per visą vasarą Patartina sodinti įvairaus sunokimo laiko braškių. Šeimos braškynui rekomenduoju: • ankstyvąsias veisles: ‘Saulenė’, ‘Honey’ (po priedangomis derlius paankstinamas 8–10 dienų); • vidutinio ankstyvumo veisles: ‘Senga Sengana’, ‘Pegasus’; • labai vėlyvas veisles: ‘Pandora’ (tarpueiliuose – ‘Pegasus’).

sias laistymo būdas – lašelinis. Geriausia tarpueilyje ištiesti plastmasinę žarną su skylutėmis. Aš naudoju 15 mm storio plastmasinę žarną. Iš abiejų pusių kas 20 cm yla išbadau skylutes. Vandens šaltinis gali būti natūralus (upelis, tvenkinys ir kt.) arba koks nors dirbtinis rezervuaras.

Uogyno sveikata Lietingą vasarą braškės serga pilkuoju kekeriniu puviniu. Apsaugai nuo jo naudoju fungicidą ronilaną (15 g/10 l vandens, žydėjimo pradžioje), teldorą (5–6 g/10 l vandens) ar signumą (10–15 g/ 10 l vandens). Nupurškus teldoru ir signumu, uogas galima skinti praėjus dviem dienoms. Nuo lapų ligų po derliaus ėmimo braškyną purškiu kanditu (2 g/10 l vandens) arba eufarenu (20–25 g/10 l). Neretai braškes apninka avietiniai žiedgraužiai – tamsiai rudi apie 3 mm vabaliukai. Į neprasiskleidusį žiedą jie deda kiaušinėlius ir nukanda žiedo kotelį. Nuo šio kenkėjo braškyną prieš žydėjimą purškiu fastaku (2 g/10 l vandens) arba aktara (2 g/10 l vandens). Braškėms taip pat kenkia nematodai, erkės, grambuolių bei sprakšių lervos. Nematodai ir erkės plinta su sodinamąja medžiaga. Norint išvengti šių kenkėjų, pratartina nepirkti daigų iš nežinomų augintojų, neveisti braškyno grambuolių lervomis užkrėstoje dirvoje.

padeda stambokus kiaušinėlius. Viena kurklienė gali padėti 200–300 kiaušinėlių. Kurklių patelės labai rūpinasi savo palikuonimis. Ne tik lizdui šilčiausias vietas parenka, bet ir nuo lizdo toli nesitraukia, jį saugo. Kurkliukai iš kiaušinių išsirita po 2–3 sav. Išsiritusios lervos pereina keletą ūgių, kol virsta nimfomis, o paskui – suaugėliais. Kurkliukai pradžioje minta humusu ir smulkiomis augalų šaknelėmis, gyvena ten, kur jų lizdas. Ūgtelėje išsiskirsto daržo teritorijoje. Suaugę kurkliai minta ne vien augaliniu maistu, bet ir sliekais, šliužų jaunikliais, vabzdžių lervomis.

Kaip jų atsikratyti Soduose, nedideliuose daržuose kurklius galima gaudyti gaudyklėmis, atbaidyti ant takų ar lysvių pamėtant vabzdžiams nemalonaus kvapo augalų, laistant atbaidančiais nuovirais. Parduotuvėse yra užnuodytų masalų kurkliams išguiti. Kurklius vilioja polietilenu dengti šiltnamiai ir įvairios priedangos. Ten ne tik šilčiau, bet ir augalų daigai, ūgliai sultingesni, todėl kurkliai tiesiog nukanda jų šaknis. Norėdami kurkliams užkirsti kelią, kai kurie sodininkai prie šiltnamių iškasa griovelius, pripila smėlio ar pjuvenų ir palaisto stipriai dvokiančiu skysčiu. Kvapai atbaido kurklius, bet nemalonūs ir sodininkams. Kenkėjų kiaušiniai ir lervos žūsta purenant dirvą. Juos naikina ir kurmiai.

Paukščių baidyklė Jonas PODLESKIS Siūlau labai paprastą, bet efektyvią priemonę, kaip atbaidyti paukščius. Ją naudoju jau daugiau kaip penkiolika metų. Atkerpu plonos (0,25–1 mm) skardos stačiakampį lakštelį, pvz., 20–30 cm ilgio ir 8–10 cm pločio. Lakštelis gali būti ir kitokių matmenų – didesnės reikšmės tai neturi. Tinkamiausia yra aliumininė skarda – ji geriausiai atspindi saulės spindulius bei dienos šviesą. Stačiakampio gale per centrą praduriu skylutę ir įveriu 30–40 cm ilgio sintetinį špagatą. Kad neišsivertų, užmezgu mazgą, o kitą špagato galą pririšu prie plokštelės laikiklio. Plokšteles vaismedyje pritvirtinu pasitelkdamas laukinių krūmų šakas ar stiebus. Juos pririšu ant pagrindinių vaismedžių šakų viršūnių. Prireikus plokštelę pririšu ant medžio šoninės šakos. Atkreipiu dėmesį, kad net ir pučiant stipriam vėjui špagatas su plokštelėmis negalėtų apsivyti apie šalutines šakas. Atbaidymo priemonė gali būti ir dar paprastesnė – polietileno plėvelės. Efektyviau veikia raudonos, geltonos ar įvairiaspalvės.

Rimanto Dovydėno piešinys


2010 birželio 4 –11 d., Nr. 15

Gimtasis kraštas

Sveikata

Ištverti karščius – sunkiausia širdininkams

Taip pat reikėtų elgtis, jeigu žmogus sąmoningas. Pajutęs slėgimą viršugalvyje, pykinimą, kiekvienas turėtų prašyti aplinkinių pagalbos, skubiai trauktis į pavėsį, vėsintis vandeniu, vėduotis. Šilumos smūgio geriausia išvengti tinkamai elgiantis karštą dieną. Per karščius būtina išmintingai planuoti darbus, daryti pertraukėles, kad nereikėtų užsibūti saulėje ar tvankioje patalpoje. Jeigu yra galimybių, naudinga atsivėsinti po vėsiu dušu. Būtina nešioti galvos apdangalus, geriausia rengtis šviesiais, natūralaus audinio drabužiais. Reikia ne tik pakankamai gerti skysčių, bet vengti kofeino turinčių gėrimų, alkoholio. Per karščius nereikėtų gausiai valgyti.

Gelbėja ir žolelės Martyno Vidzbelio nuotrauka

Vida TAVORIENĖ Per karščius reikėtų išmintingai planuoti darbus, daryti pertraukėles, kad nereikėtų užsibūti saulėje ar tvankioje patalpoje.

Dirbti saulėje pavojinga Pasak gydytojų, karščiai labiausiai pavojų kelia padidėjusį kraujospūdį turintiems, vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau jie nelinkę klausyti medikų patarimų. Vieni pluša saulės atokaitoje, kiti neatsisako riebaus maisto, o pagyvenusius žmones reikia įkalbinėti gerti daugiau skysčių. Vasarą daug prakaituojant ir nepakankamai vartojant skysčių padidėja krešulių atsiradimo rizika. Susidarę trombai gali užkimšti smegenų ar širdies kraujagysles, dėl to gali ištikti smegenų ar miokardo infarktas. Sutrikus elektrolitų balansui, gali sutrikti širdies ritmas. „Tiems, kam yra padidėjęs kraujospūdis, pavojinga dirbti saulėje, ypač palenkus galvą. Taip galima prisišaukti hipertenzinę krizę. Ištikus

jai, ligoniui veržia pakaušį, svaigsta galva, mirga akyse, pykina. Tokią būseną nelengva ištverti, be to, žmogų apima mirties baimė“, – tvirtino Panevėžio kardiologas Jurgis Sutkus. Anot gydytojo, hipertenzinė krizė gali praeiti, bet gali baigtis ir sunkesnėmis ligomis. „Sergančiajam visada reikia prisitaikyti, įvertinti savo jėgas ir išmokti keisti planus, kad nepakenktų savo sveikatai“, – aiškino kardiologas.

J.Sutkus pastebėjo, kad pagyvenę žmonės dažnai nejaučia troškulio. Karštą dieną jų organizmui trūksta skysčių, o gerti nenori. Jiems reikėtų tiesiog tai atsiminti ir prisiverti atsigerti tiek, kiek reikia. Gydytojas pripažino, kad į širdies ir kraujagyslių ligas linkusiems žmonėms sunku patarti ir dėl tinkamos mitybos. Anot jo, dažnai beviltiška aiškinti, kad jie mažiau vartotų gyvulinės kilmės riebalų.

Seni žmonės nejaučia troškulio

Tinkama elgsena padeda išvengti perkaitimo

Anot gydytojų, per karščius būtina vartoti pakankamai skysčių. Atsigerti tiek, kiek norisi, J.Sutkus rekomenduoja ir sergantiesiems širdies bei kraujagyslių ligomis. „Yra ir tokia nuomonė, kad šiems ligoniams rekomenduotina riboti skysčių kiekį, kad jie nesikauptų organizme. Vis dėlto jiems reikia atsigerti tiek, kiek reikia. Kad karštą dieną kraujo tirštumas nepadidėtų, reikėtų išgerti 2,5–3 litrus skysčių“, – dėstė kardiologas.

Per kaitrą bet ką gali ištikti šilumos smūgis. Tačiau perkaitimo rizika didesnė hipertenzija sergantiems žmonėms. Perkaitimas gali ištikti pabuvus saulės atokaitoje ar tvankioje patalpoje. Jei šilumos smūgį gavęs žmogus neteko sąmonės, reikia kviesti greitąją pagalbą. Kol atvyks gydytojai, ligonį reikėtų paguldyti į vėsesnę vietą, atlaisvinti drabužius, duoti atsigerti vėsaus vandens, juo apšlakstyti.

Verta žinoti

Kokia dantų pasta vaikams geriausia

Sėdimas darbas kenkia sveikatai JAV atlikti tyrimai parodė, kad sėdimas darbas pavojingas sveikatai. Paaiškėjo, kad sėdėjimas ne tik paspartina antsvorio augimą. Žmogaus ir gyvūno organizme prasideda medžiagų apykaitos procesai, sukeliantys įvairias ligas. Ypač didelis pavojus kyla susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei diabetu. JAV medikai žmonėms, dirbantiems sėdimą darbą, rekomenduoja 5 kartus per savaitę bent po pusvalandį pasportuoti. Tačiau mokslininkai tvirtina, jog tokio krūvio nepakanka norint kompensuoti ilgo sėdėjimo sukeltas problemas. Tyrimą atlikę mokslininkai siūlo ir galimą išeitį: kuo dažniau sėdimą pozą keiskite stovėjimu ar vaikščiojimu. Stovėti galima kalbantis telefonu, bendraujant su klientais, šalia rašomojo stalo galima pasistatyti ir specialų stovą, ant kurio patogu pasidėti dokumentus. Sėdėdami trečdalį paros mes tiesiog sugniuždome save. Vadinamųjų biuro ligų požymiai dažniausiai pasireiškia ne iš karto, o praėjus keleriems metams. Kito tyrimo, atlikto Melburno tarptautinio diabeto instituto mokslininkų, duomenimis, netgi dvi valandos aktyvaus fizinio krūvio per dieną nekompensuoja žalos, kurią padaro likusios 22 valandos nejudrumo. GK inf.

Karštą dieną savijautą gali pagerinti ir įvairios žolelės. Pasak žolininkės Adelės Karaliūnaitės, tokią dieną naudinga gerti beržų lapų arbatą. Ją pasigaminti nėra sudėtinga. 10 g džiovintų beržų lapų užplikyti litru karšto vandens ir palaikyti 15 minučių, kad pritrauktų. Į atvėsusią arbatą galima įsidėti medaus ir per dieną ją gurkšnoti. Ši arbata, anot žolininkės, gerina inkstų funkciją, šalina šlakus, gerina limfos apytaką. Kraujo tirštėjimą mažina gluosnių arbata. Pakanka penkis šešis lapelius užplikyti litru karšto vandens. Jeigu nuskinama su šakelėmis, galima pavirinti. Tinka vartoti ir širdažolių, daržo žliūgių, akišveičių arbatas. Pasak žolelių žinovės, organizmo skysčių apytaką sureguliuoja ir kepenų veiklą pagerina kardažolės. „O jeigu kepenys gerai dirba, sveika bus ir širdis“, – tvirtino A.Karaliūnaitė. Žolininkės teigimu, krešulių atsiradimo riziką sumažina arbatinio grybo arbata. Anot jos, arbatos grybą išauginti galima ne tik juodojoje arbatoje. Jį auginti A.Karaliūnaitė pataria pasaldintoje varnalėšų lapų ir žiedynų arbatoje.

Klaudijaus Driskiaus nuotrauka

Kaip parinkti dantų pastą vaikams, pataria Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyr. specialistė Viktorija Belousovaitė. Svarbiausia vaikams pirkti specialiai tokio amžiaus vartotojams skirtą pastą. Ją reikėtų įsigyti vaistinėse ar parduotuvėse, o ne turgavietėse. Šiemet į Lietuvą pradėtos tiekti 96 pavadinimų dantų pastos, 11 jų – skirtos vaikams. Neseniai įsigaliojo nauji vaikų dantų pastos ženklinimo reikalavimai, kad ant pastų pakuočių pateikta informacija padėtų tėvams tinkamai prižiūrėti atžalų dantis.

Ant visų dantų pastų, kurios gali būti naudojamos vaikų, turi būti nurodyta, kad vaikams iki šešerių metų būtina naudoti žirnio dydžio dantų pastos kiekį. Tėvai turėtų stebėti, kad mažyliai pastos nenurytų. Prieš naudojant pastą, kurioje yra fluorido, reikėtų pasitarti su odontologu arba šeimos gydytoju. Tai pasakytina apie dantų pastas, kurių sudėtyje yra 0,1–0,15 proc. fluorido ir ant kurių nepažymėta, kad jos skirtos vaikams. Dantų pastų sudėtyje gali būti fluoridų, kvapiųjų, drėkinamųjų, rišamųjų medžiagų, saldiklių, konservantų ir dažiklių. Būtent dažikliai suteikia dantų pastoms įvairius atspalvius, tačiau skirtingų spalvų dantų pastų poveikis nesiskiria. Fluoridai – puiki prevencinė priemonė nuo ėduonies, tačiau didelis jų kiekis pažeidžia dantis, atsiranda negražios rudos spalvos dėmių, vagelėse vystosi fluorozė, sutrinka dantų formavimasis. Taip nutinka dėl netinkamo dantų pastos naudojimo, todėl svarbu, kad

tėvai formuotų gerus dantų valymosi įgūdžius. Mažiausiai iki 6 metų vaikai valytis dantis turėtų prižiūrimi tėvų. Svarbu, kad vaikas reguliariai valytųsi dantis pasta, nenaudotų jos per daug. Rekomenduojama žiūrėti, kad išsivalęs dantis vaikas gerai išskalautų burną, nenurytų pastos, ypač su fluoridais. Dabar vaikams skirtos pastos skaniai kvepia, yra skanios lyg saldainiai ar kramtomoji guma, todėl reikia įspėti jų nepainioti su saldumynais. Prieš pradedant valytis dantis fluoridų turinčiomis pastomis, vaikai turėtų išmokti teisingos burnos higienos. Dantų valymo įgūdžių būtina mokyti jau nuo trejų metų. Tuomet naudotinos pastos be fluoridų. Iš pradžių rekomenduojama su tokiomis pastomis tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelius, o dantų pastos uždėti tik vaiko mažojo pirštelio nago dydį. Augant vaikui, didės ir naudojamos dantų pastos kiekis. Suaugusiesiems pakanka pupelės dydžio dantų pastos kiekio.

9

Kaip ištraukti erkę? Iškylaujant gamtoje, uogaujant, grybaujant gali įsisiurbti erkė. Ką tada daryti? Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus gydytoja Irena Bulsienė nerekomenduoja erkės kuo nors tepti. Taip suerzinta ji gali pradėti dusti ir atpilti ligos sukėlėjus į žaizdelę. Suimti erkę reikėtų pincetu iš šono ir truktelėti į viršų. Traukiant būtina stengtis nesuspausti erkės pilvo, nes tada ji taip pat gali atpilti ligos sukėlėjus į žaizdelę. Erkės galvutė dažnai nutrūksta ir pasilieka kūne, nes erkės išleidžia tam tikrų medžiagų, kuriomis tarsi prisiklijuoja prie žaizdelės. Jeigu galvutė nutrūko, nereikia panikuoti, būtina tik pašalinti ją kaip bet kokį kitą svetimkūnį, pavyzdžiui, rakštį, su vienkartinio švirkšto adata. Žaizdelę būtina dezinfekuoti, kad sunaikintumėte bent dalį ligos sukėlėjų. I.Bulsienė pastebėjo, kad ištraukti įsisiurbusią erkę galite ir bet kurioje gydymo įstaigoje.

GK archyvo nuotrauka

Saulė ir vaistai – nesuderinami Gydytoja dermatologė profesorė Gerimanta Balevičienė perspėja, kad vartojantiesiems medikamentus saulėje geriau nesikaitinti. Jeigu vartodami vaistus pasideginsite saulėje, susirgsite fototoksiniu dermatitu, į nudegimą saulėje panašiu odos susirgimu. Gali iškilti mažesnės ar didesnės pūslės, odos paraudimas, deginimo jausmas. Tokią cheminę reakciją sukelia spinduliavimas ir alerginė medžiaga, esanti vaistuose. Augalai, kosmetika ir vaistai yra didžiausi mėgstančiųjų pasikaitinti saulutėje priešai, o dėl netinkamai parašytų vaistų anotacijų dermatologams kasdien tenka gydyti nuo saulės ir vaistų reakcijos nukentėjusius pacientus. Alerginę reakciją gali sukelti ir kosmetikos gaminiai. Vis dėlto dažniausiai tenka gydyti vaistus vartojančius žmones, kurie nesisaugojo saulės spindulių. Net kas dešimtas vaistus vartojantis lietuvis patiria neigiamą saulės poveikį. Medikamentų, kurie gali sukelti fototoksines ar fotoalergines reakcijas yra be galo daug. Štai keletas dažniausiai vartojamų: • antibiotikai (sulfanilamidai, tetraciklinai); • diuretikai (skatinantys šlapimo išsiskyrimą); • antihipertoniniai vaistai (mažinantys kraujospūdį); • nesteroidiniai nuo uždegimo (naproksenas, ibuprofenas, ketoprofenas); • psoralenai; • salicilo rūgštis; • aspirinas; • oraliniai kontraceptikai; • antidepresantai.

Martyno Vidzbelio nuotrauka


10 Dukroms labai reikia tėvo meilės Gimtasis kraštas

Gyvenimas

Birželio 6-ąją minime Tėvo dieną. Su Kelmės rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio tyrėju ir dviejų dukrų tėvu Ričardu Sukacku pamėginome pasvarstyti, kas lėmė šeimos ir tėvo vaidmens nuvertėjimą. Šiemet sukanka 100 metų, kai pasaulyje pradėta minėti Tėvo diena. Judėjimą tėvams pagerbti 1910 m. pradėjo amerikietė Luisa Dod, įkvėpta savo tėvo pavyzdžio. Gimdymo metu mirus žmonai, jis vienas užaugino šešis vaikus. Tėvo dieną švenčia visas pasaulis, tik ne tuo pat metu: Italijoje ši diena tapatinama su šv. Juozapo diena kovo 19-ąją, Bulgarijoje ji minima birželio 20-ąją, Kinijoje – rugpjūčio 8-ąją, Tailande – gruodžio 5-ąją. Mes Tėvo dieną švenčiame pirmą birželio sekmadienį.

Nijolė PETROŠIŪTĖ Ričardui buvo vos metai ir du mėnesiai, kai neteko tėvo. Tačiau vyras neslepia, kad šio žmogaus pasigenda net šiandien: „Ypač sugelia, kai su vyrais kokius nors ūkiškus darbus dirbame. Vienas sako – darykime taip ir taip, nes mano tėvas taip darydavo. Kitas vėlgi prisimena, ko jį tėvas mokė. Tada pajuntu skaudžią tuštumą.“ Dėl tėvo vaikystėje jis buvo pasirengęs „kautis“. Pirma pastaba pažymių knygelėje atsirado, kai bendraamžis bandė pašiepti, kad jis be tėvo auga. Ričardas, tada antrokas, už tai moksladraugiui į atlapus kibo. Našlė likusi mama stengėsi sūnui atstoti tėvą, buvo geriausia draugė. Bet pasitaikydavo akimirkų, kai ji negalėjo pagelbėti, ypač kai vaikinukui parūpo technika, kurią reikėjo remontuoti.

Kalti patys tėvai R.Sukackas mano, kad dėl susvyravusio savo autoriteto dažniausiai kalti patys tėvai. Geriausias vaiko auklėjimas yra asmeniniu pavyzdiu. Vaikai lyg bež-

2010 birželio 4 –11 d., Nr. 15 net didžiausi keikūnai nuo nepadoraus žodžio susilaiko.

Pinigai tėvų nepakeis Dėl šiandienos ekonominės situacijos daugelis vaikų liko gyvais našlaičiais. Tėvai, neįvertindami grėsmių, sotesnės duonos ieškoti išvyksta į užsienį, o savo atžalas kartais net svetimiems palieka. Užsitęsus išsiskyrimui, tėvas tampa tik pinigų tiekėju. Ištisus mėnesius nemato vaikai savo tėvų, dirbančių tolimųjų reisų vairuotojais. Ir šiuo metu Kelmės pareigūnai tiria labai sunkaus nusikaltimo bylą, kurios pagrindinis „herojus“ – tolimųjų reisų vairuotojo sūnus. Netiesa, kad berniukams labiau reikia tėvo nei mergaitėms. „Aš auginu dukras, ir kartais jos būtent pas mane pasitarti ateina. Gal vyro nervai šaltesni, gal emocijų mažiau“, – asmenine patirtimi dalijasi Ričardas. Jo dukra Beatričė, dukart Lietuvos tinklinio čempionė ir daugybės prizų laimėtoja, šią sporto šaką pasirinko įkvėpta tėvo pavyzdžio.

Įstatymų spragos

Pareigūnas Ričardas Sukackas dukroms Beatričei ir Viktorijai yra didžiulis autoritetas.

džionėlės mus mėgdžioja. Matydami rūkantį, alų gurkšnojantį tėvą, jie su džiaugsmu daro tą patį. Pareigūnas stebisi, kad neretai net ir išsilavinę tėvai linkę užstoti, pateisinti netinkamai besielgiančius vaikus: „Girtą nepilnametį parvedame namo, o tėvai, užuot padėkoję, pretenzijas reiškia – girdi, kam

R.Sukackas mano, kad dėl susvyravusio autoriteto dažniausiai kalti patys tėvai.

vaiką tampote, pažiūrėkite į kitus. Būna, kad įkaušęs nepilnametis, atvestas pas tėvus, mūsų akivaizdoje iš tėvo reikalauja cigaretės ir jis klusniai puola jos ieškoti.“ Neilgai trukus jau tėvas kviečia policiją – sūnus ranką prieš jį pakėlė. Kartais nuvykę pagal iškvietimą policininkai randa lovoje su batais drybsantį vyrą, o žmoną su keturiais basais vaikais – žiemą lauke ant sniego. Tokių pavyzdžių – nors vežimu vežk. Pusė visų policijos iškvietimų tenka šeimyniniams konfliktams. Už kiekvieno tokio iškvietimo – gyvi nuvertėjusios tėvystės pavyzdžiai.

Auklėk ne Joną, o Joniuką Protingi tėvai, auklėdami vaikus, išsiverčia be griežtų fizinių bausmių. Jei nuo mažumės skiepijama pagar-

Autorės nuotrauka

ba, diegiamos tikros vertybės, net paauglystėje negali nusiristi tiek, kad įskaudintum savo mamą, tėtį. Kita kalba, jei tėvai susizgrimba paauglį auklėti tik tuomet, kai prasideda didelės problemos. Deja, ko Joniukui „neįdėjai“, to Jonas neturės. Abipusės pagarbos ir pasitikėjimo principus savo namuose įdiegęs R.Sukackas įsitikinęs: vaikas turi žinoti taisyklę – jei vieną kartą apgausi, kitą kartą pasitikėjimo nelauk. Sukackų kieme visuomet atlapas garažas. Gatvės vaikai čia užsuka pasinaudoti kompresoriumi, randa įrankių technikai pasiremontuoti. Čia ir krepšinio stovas; krepšinį galima žaisti ir tuomet, kai Sukackų dukrų nėra namuose. Kieme galioja tas pats pasitikėjimo principas: kartą pasišiukšlinsi – daugiau neužeik. Per daugelį metų vaikai jokios šunybės neiškrėtė,

Svarstydamas apie veiksnius, menkinančius tėvo vaidmenį, Ričardas įžvelgia spragų ir įstatymuose. Kai nuo smurtaujančio vyro kenčia šeima, moterys paprastai pareiškimo policijai nerašo. Galiausiai jos su vaikais būna priverstos išeiti iš namų, o juose lieka smurtautojas. Daugelį metų galiojusi pašalpų sistema skatino vaikų gimstamumą asocialiose šeimose, mat joms šios išmokos buvo vienintelis pragyvenimo šaltinis. Ir šiandien didieji konfliktai tokiose šeimose kyla pašalpų mokėjimo dienomis. Įstatymai „pagimdė“ ir pilstuko kartą. Šiandien ji gimdo jau naujus nelaimėlius.

Pagarbą reikia užsitarnauti Kasdien su mūsų gyvenimo piktžaizdėmis ir tėvų degradacija susiduriantis pareigūnas vis dėlto neabejoja, kad tėvo vaidmuo šiandien išlieka reikšmingas. Vaikams tėvo labai reikia. Tačiau jų pagarbą reikia užsitarnauti.

Sigitas Račkys su vaikais susikalba Rita MARKELIŪNAITĖ TV3 serialo „Svetimi“ filmavimo aikštelė. Pietų scena. Jauniausioji artistė – 4,5 metukų Emilija Rakštytė, čia vaidinanti Mildutę, pagal scenarijų turi skaniai sukirsti kiaušinienę. Parašyta – reikia valgyti. Bet mergaitei patiekalas nepatinka, mat jame yra svogūnų. Serialo režisierius Sigitas Račkys vikriai pasinaudoja savo patirtimi. Kiaušinienė su svogūnais Emilijai ne tokia gardi kaip duona su pomidorais. „Tai gerai – valgyk pomidorus, palik tą kiaušinienę, – artistei leidžia S.Račkys. – Ir kas galėjo tokiais dideliais gabalais supjaustyti svogūnus? Kur jau čia vaikui patiks?“ „Aš svogūnų nemėgstu nė truputėlio“, – prisipažįsta mažoji. Virtuvėje greitai kepama kiaušinienė be svogūnų. Tuo metu prie Emilijos prisėdęs režisierius patarinėja, rodo, kaip vaidinti: „Tu gali truputėlį pažaisti: imi šakutę ir makaluoji ja tėčiui palei nosį.“

Šiuo atveju „tėtis“ – aktorius Tadas Gryn, TV3 seriale „Svetimi“ vaidinantis šeimos dramą išgyvenantį Viktorą. Emilija filmavimo aikštelėje su juo elgiasi tarytum su geru draugu. Bet, aišku, Tadui sunku konkuruoti su didžiausiais mergaitės favoritais – Toma Vaškevičiūte, vaidinančia jos mamą Astą, ir pačiu Sigitu Račkiu. „Sigitas – geras režisierius. Tik aš labai pavargstu vaidinti. Tuoj filmuosiuosi ant laiptų“, – visai ne vaikiškais sakiniais kalba puspenktų metukų artistė. Jos mama laukia gretimame kambaryje. Įsiterpus S.Račkiui, scena prie stalo nufilmuojama sklandžiai. Emilija savo darbą atlieka nepriekaištingai. Tai rodo, kad Sigitas kuo puikiausiai moka elgtis su vaikais. Ir kaipgi nežinos, juk pats turi tris jau suaugusius vaikus bei du mažamečius vaikaičius. „Užauginome dukrą Sigutę ir du sūnus – Andrių ir Julijoną, – pasakoja S.Račkys. – Dukra jau susilaukė savų vaikų: Erikai 7-eri, Dominykui –

3-eji. Gaila, jie gyvena toli – Pietų Afrikos Respublikoje.“ Užsienyje gyvena ir jauniausias S.Račkio sūnus Julijonas – vaikinas studijuoja verslą Didžiojoje Britanijoje, Lankasterio universitete. Jo vyresnėlis Andrius, sukūręs šeimą, gyvena Vilniuje. S.Račkys pamena, kad pirmagimiui buvo bene griežčiausias. „Kaip su vaikais bendrauti? Nėra mokslų, intuityviai elgiausi. Pirmąjį vaiką griežtai auklėjau, diržo gaudavo. Nors kas jo negavęs? Ir pats gavau vaikystėje, – prisimena Sigitas. – Mano manymu, kol vaikas mažas – su juo reikia elgtis griežtai, bet kai jau 8–10 metų, visi diržai pasibaigia.“ Režisierius mini ne vieną istoriją, kai tėvai visiškai nesusikalba su vaikais. „Aš susikalbu. Bet, žinoma, yra ribos. Kai kas nors pasakoja, kad mama su dukra yra geriausios draugės, šnekasi apie viską, neturi viena nuo kitos jokių paslapčių, man tai atrodo nesąmonė. Aš iš dukters, jei nenorės, nieko neištrauksiu. Esame atskiri pasauliai. Kaip galima į tai lįsti?“ – samprotauja S.Račkys.

Klaudijaus Driskiaus nuotrauka


2010 birželio 4 –11 d., Nr. 15

Gimtasis kraštas

Sportas

11

ninkas padaro klaidelę, rezultatas iškart tampa 0:1. Nėra ko lyginti. Visi pralaimime ir visi laimime. Taip pat norėčiau pasakyti, kad tie nauji kamuoliai lekia kaip kulkos, tad vartininkams ateityje bus dar sunkiau. Norima, kad futbolas būtų gražesnis, būtų daugiau įvarčių, bet tie kamuoliai iš tikrųjų skraido žaibiškai.

Palaukime – pergalių dar bus

Kokia dabar atmosfera komandoje? Treneriai, regis, patenkinti žaidėjais. Kaip kėlėte jų dvasią? Kaip kėlėme... (šypsosi). Žaidėjai yra suaugę žmonės ir kiekvienas žino, kaip asmeniškai sužaidė. Kaip vertinate rinktinės pasirengimo sąlygas? To laiko vis trūksta. Ką mes galime per tris dienas padaryti?

Net ir Lietuvos rinktinės žaidimą, rungtyniaujant su Ukraina, mūsų treneriai vertina teigiamai.

Arvydas JOCKUS Lietuvos nacionalinės futbolo rinktinės vyriausiojo trenerio asistentas Arminas Narbekovas Ukrainoje sužaistas draugiškas rungtynes vertina teigiamai. „Nors pralaimėjome rezultatu 0:4, sakyti, kad mūsų komandą uždarė vienoje aikštės pusėje ir visas 90 minučių kankino, tikrai negalima. Bandėme žaisti, bandėme priešintis, bet kelios taktinės klaidos lėmė, kad išėjo toks skaudus rezultatas“, – sakė jis. A.Narbekovo nuomone, mūsų futbolininkai turi galimybių pasipriešinti bet kuriai komandai, o labiausiai rinktinei trūksta laiko deramai pasirengti būsimoms kovoms. Lietuvos futbolo federacijos pranešime teigiama, kad vaikinai po rungtynių į rūbines ėjo nuleistomis galvomis. Ar jie labai išgyveno dėl pralaimėjimo? Aišku, jie buvo nusiminę, bet

žaidimas parodė, kad ukrainiečiams tiesiog sekėsi. Galima sakyti, kad jie smūgiavo į vartus penkis kartus ir pelnė keturis įvarčius. Dėl to labai graudus rezultatas. Ukrainiečiai į rinktinę surinko pačius geriausius žaidėjus, ji buvos stipriausios sudėties. Žaisdami prieš tokią komandą kūrėme geras progas įvarčiams, bet jų neišnaudojome. Manau, kad vaikinai stengėsi žaisti. Lietuvoje kai kuriems specialistams mūsų rinktinės žaidimas pasirodė blankus, o vyriausiajam treneriui Raimondui Žutautui patiko. Anot jo, žaidimas buvo gražus, vyrai žaidė technišką ir įdomų futbolą. Kaip jums pasirodė? Kad taip ir yra iš tikrųjų. Pirmą kartą mačiau, kad žaidėjai taip tiksliai perdavė kamuolį, galima buvo suskaičiuoti net 5 ar 7 puikius perdavimus. Mūsiškiai ilgai laikė kamuolį. Vaikinai bandė žaisti futbo-

Raimundo Šuikos nuotrauka

lą, koks priimtinas Lietuvai. Ne taip, kad muša į priekį, o kovoja kitur. Manau, kad žaidimo braižas tikrai vertintinas teigiamai. Iš tikrųjų mūsiškiai surengė kelias gražias atakas. Ko pritrūko, kad jos būtų pasibaigusios sėkme? Paprasčiausiai pritrūko tikslumo. O daugiau ką galima pasakyti? Futbolas yra negailestingas: neįmuši įvarčio – įmuša tau. Ir mums taip buvo. Antrąją minutę turėjome labai puikią progą. Būtų Darvydas Šernas įmušęs įvartį, gal visai kitaip rungtynės būtų susiklosčiusios. Paskui mūsų vartininko klaidelė truputį išmušė iš vėžių. Vėliau visiškai netikėtai ukrainiečiai pelnė antrą įvartį, apžaidę mūsų baudos aikštelėje buvusius penkis žaidėjus. Tokius momentus reikia susitvarkyti. Tam reikia laiko. Ir rinktinės naujokas Giedrius Arlauskis, ir senbuvis Žydrūnas

Naujajam treneriui iššūkiai nebaisūs Lietuvos krepšinio čempionas Vilniaus „Lietuvos ryto“ klubas pasirašė vienų metų sutartį su kroatu Draženu Anzulovičiumi, kuris vyriausiojo komandos trenerio poste pakeis pusantrų metų komandai vadovavusį Rimą Kurtinaitį.

Sutapo požiūriai

metus kovojau Eurolygoje. Iš pradžių reikia pamatyti kitų Eurolygos klubų darbus vasarą, tada mūsų galimybės turnyre bus aiškesnės.“ 43-ejų D.Anzulovičius šį sezoną dirbo Donecko „Doneck“ (Ukraina) komandoje, kurioje pakeitė iš posto pasitraukusį Ramūną Butautą, bet vėliau komanda buvo išformuota. 2003–2007 metais kroatas treniravo Zagrebo „Cibona“ (Kroatija) klubą, pusę 2007– 2008 metų sezono treniravo Permės „Ural Great“ (Rusija) komandą, o likusią pusę – Šarlerua „Spirou“ (Belgija) ekipą.

Nauja komanda J.Vainauskas planuoja suburti 14 krepšininkų, nes komanda kovos penkiuose turnyruose: Eurolygoje, Lietuvos, Baltijos ir Jungtinės lygos pirmenybėse, Lietuvos krepšinio federacijos taurės varžybose. „Tikiu, kad turėsime geriausią sudėtį per penkerius pastaruosius metus, – sakė J.Vainauskas. – Svarbiausia, kad „Lietuvos ryto“ aistruoliai tikėtų tuo, ką daro klubo vadovybė. Ekipa bus pasirengusi žaisti tokį krepšinį, kad Vilnius iš naujo turėtų įsimylėti „Lietuvos ryto“ komandą.“

„Jis – drąsus treneris, o aš visada mėgstu surasti žmones, kurių karjera šiuo metu nesiklosto taip, kaip talentas ir galimybės leistų, todėl žmonės į Vilniaus „Lietuvos rytą“ ateina alkani ir dažnai nuveikia daugiau, nei iš jų reikalaujama“, – sakė sostinės klubo valdybos pirmininkas Jonas Vainauskas. „Priežastis, kodėl pasirinkau Vilniaus klubą, yra labai paprasta – kalbėdamas su komandos vadovais mačiau dideles ambicijas ir požiūrį, kuris yra panašus į mano“, – teigė naujasis „Lietuvos ryto“ strategas D.Anzulovičius. „Lietuvos rytas“ per dvejus metus laimėjo septynis titulus. Kitą sezoną Eurolygoje Vilniaus klubas kelia tikslą patekti į geriausiųjų aštuonetą. D.Anzulovičiaus tokie tikslai negąsdina: „Man tokie iššūkiai nėra nauji. Treniruodamas Zagrebo „Cibona“ ketverius D.Anzulovičius labiausiai vertina komandinį žaidimą.

Kaip treneriai pasiskirstėte darbus rinktinėje? Už ką jūs esate atsakingas? Visi vienodai tariamės ir žiūrime, ką geriau galime padaryti. Praktiškai visi užsiimame tuo pačiu reikalu.

Arminas Narbekovas mano, kad 2012 metų Europos pirmenybių atrankos turnyro I grupės favoritai bus ispanai. Eltos nuotrauka

Karčemarskas praleido po du įvarčius. Kaip vertinate jų žaidimą? Žinome, kad jie abu yra geri vartininkai. Jeigu būtų kitaip, G.Arlauskis kaip pagrindinis vartininkas nežaistų Čempionų lygoje su Rumunijos klubu Urzičenio „Unirea“. O Ž.Karčemarskas jau praėjusiais metais parodė, ko yra vertas. Sakyčiau, kad jis yra didelis talentas. Visiems būna tokių rungtynių. Šįkart vartininkai daug kam įstrigo. Bet būtų mūsų puolėjai įmušę, visai kitaip atrodytų. Nesulyginami dalykai. Padaręs klaidą ar neišnaudojęs progos puolėjas neįmušė įvarčio, rezultatas vis tiek yra 0:0. O kai vartiKitą sezoną komandoje turėtų žaisti Jonas Valančiūnas, Kenanas Bajramovičius, Milko Bjelica, Bredas Njuli (Brads Newley), Giedrius Staniulis, Artūras Jomantas, Arvydas Šikšnius, Martynas Gecevičius, Simas Buterlevičius, Eimantas Bendžius, Igoris Miloševičius, Paulius Dambrauskas ir Žydrūnas Kelys. Iš jų septyni su „Lietuvos rytu“ šiemet tapo šalies čempionais. A.Šikšnius persikelia iš „Šiaulių“, o G.Staniulis, E.Bendžius, P.Dambrauskas ir Ž.Kelys – iš „Perlo“. Vilniaus klubas dar derasi su įžaidėju iš užsienio ir vidurio puolėju, kuris pakeistų Aroną Beinsą. Komandoje tikriausiai neliks Stepono Babrausko, Donato Zavacko, Vido Ginevičiaus ir Justo Sinicos. Kroato asistentu tapo Vilniaus „Perlo“ komandos treneris latvis Robertas Štelmaheris, antruoju trenerio asistentu ir toliau bus Arvydas Gronskis. Fizinio parengimo trenerio pareigose Vidmantą Šlapoką pakeis Virginijus Mikalauskas.

Remsis visais

GK archyvo nuotrauka

Naujasis treneris palankiai atsiliepia apie naująją komandos sudėtį. „Turime įdomią žaidėjų grupę. Daug jaunų krepšininkų jau rungtyniavo kartu praėjusį sezoną – tai yra labai gerai. O naujokai sklandžiai prisiderins prie komandinio žaidimo. Turime daug laiko parengti ekipą sezonui, ir aš tikiu, kad pamatysime gerus rezultatus“, – sakė D.Anzulovičius. GK inf.

Ką manote apie mūsų varžovus 2012 metų Europos pirmenybių atrankos turnyro I grupėje: Čekiją, Ispaniją, Škotiją ir Lichtenšteiną? Kas šios grupės favoritas? Favoritai – tikrai ispanai. O apie kitus nepasakyčiau, kad jie būtų neįveikiami. Su visais galime žaisti, su kiekviena komanda galime kovoti ir priešintis. Kad ir su tais pačiais ispanais. Buvo laikai, kai ir su ispanais 0:0 sulošdavome, ir su Europos čempionais danais. Kodėl dabar negalime taip pat žaisti. Už ką sirgsite per pasaulio futbolo čempionatą? Nežinau. Neturiu vienos labai mėgstamos komandos. Neprognozuoju ir kas laimės. Niekada tuo neužsiėmiau ir dabar negaliu pasakyti. Tiesiog stebėsiu rungtynes ir grožėsiuosi futbolu. Esu už gražų futbolą.

Tikisi medalių

Klaudijaus Driskiaus nuotrauka

Lietuvos jaunių (iki 18 metų) vaikinų krepšinio rinktinei keliamas uždavinys šią vasarą Vilniuje vyksiančiame Europos čempionate užkopti ant prizininkų pakylos. „Mūsų šešiolikmečiai prieš dvejus metus tapo Europos čempionais. Manau, kad jie laiko veltui neleido. Tikimės, kad jų pasirodymą vainikuos medaliai, o slapta viliamės aukso“, – teigia Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Vladas Garastas. Jo nuomone, jaunių pirmenybės Vilniuje bus generalinė repeticija prieš kitais metais Lietuvoje vyksiantį Europos vyrų krepšinio čempionatą bei turėtų prisidėti prie šalies įvaizdžio gerinimo. Europos jaunių krepšinio čempionatas Vilniaus „Siemens“ ir „Lietuvos ryto“ arenose vyks liepos 22–rugpjūčio 1 dienomis. Lietuvos jaunių (iki 18 metų) rinktinė ant Europos čempionato prizininkų pakylos yra užkopusi tris kartus: 1994 m. iškovojo auksą, 2006 ir 2008 m. – sidabrą. GK inf.


12 Vienatvė – didžiausia režisierius vertybė Gimtasis kraštas

Jūratė BALIUKONYTĖ

Vytenis Pauliukaitis, įvairių renginių, televizijos laidų, konkursų režisierius ir vedėjas, po darbų sugrįžęs namo išjungia telefoną, nežiūri televizoriaus ir paskęsta geros knygos puslapiuose.

Prieš kelerius metus į televizijos ekranus Vytenis įsiveržė kaip ryškiausia žvaigždė. Manieringas, rafinuotas, gero skonio, šmaikštus, neieškantis žodžio kišenėje, kupinas gyvos sceninės jausenos, energingas, žavingas ir nepaliekantis abejingų – visa tai apie jį – vienintelį ir nepakartojamą žydrųjų ekranų riterį. Vos tik jis pirmą kartą atsisėdo į LTV laidos „Lietuvos šokių dešimtukas“ vertinimo komisijos nario kėdę, išsyk sukėlė didelę susidomėjimo bangą, neslūgstančią iki šiol.

Kantriai siekė tikslo V.Pauliukaitis gimė Marijampolėje, tačiau vėliau su šeima persikėlė gyventi į Kauną. Čia jis baigė mokyklą bei įstojo studijuoti bibliotekininkystės ir informatikos. Visuomet svajojo tapti režisieriumi, tačiau iš pradžių siekti šių mokslų jam sutrukdė nepalankiai susiklosčiusios aplinkybės. Maskvoje, kur jis planavo mokytis muzikinės režisūros, iš būsimųjų studentų buvo reikalaujama turėti šios srities praktikos. Tad planus išvykti į Maskvą mokyklą ką tik baigusiam vaikinui teko atidėti. Norėdamas įgyti praktinių žinių, V.Pauliukaitis įsidarbino televizijoje. „Tuo metu Lietuvos televizija Kaune atidarė skyrių, kuriame įsidarbinau operatoriaus asistentu. Kad laikas neitų veltui, įstojau studijuoti į vietos universitetą. Tokiu savo sprendimu labai džiaugiuosi, nes mokydamasis įgijau daug literatūros žinių“, – pasakojo jis. Mokytis į Maskvą Vytenis taip ir neišvažiavo. Kai jis jau planavo kelti sparnus, išgirdo, kad tuometėje konservatorijoje ketinama rinkti specialų televizijos režisierių kursą. Jaunas vaikinas nedvejojo: padavė dokumentus ir laimėjęs konkursą įstojo ten mokytis. Po penkerių metų, baigęs šiuos mokslus, debiutavo kaip perspektyvus Lietuvos televizijos režisierius.

2010 birželio 4 –11 d., Nr. 15

Kultūra

Be šeimyninių rūpesčių

Martyno Vidzbelio nuotrauka

Talentingas ir reiklus Televizijai V.Pauliukaitis atidavė 27 metus. Čia jis pastatė keliasdešimt muzikinių programų, koncertų, kūrė vaizdo filmus, laidas, adaptavo muzikinius spektaklius televizijos fondams. Kai kurios jo režisuotos laidos tam laikotarpiui buvo labai drąsios. Pavyzdžiui, 1982 metais „Vakaro melodijose“ nepabūgo parodyti, kaip žinomas Rusijos atlikėjas Borisas Moisejevas laižo vienos šokėjos koją. Už tai laidos kūrybinė grupė tą mėnesį negavo ne tik premijų, bet ir algų! Talentingą ir iššūkių nebijantį televizijos režisierių netruko pastebėti įvairių renginių organizatoriai. Jie pradėjo gundyti Vytenį išbandyti jėgas ir režisuojant scenos renginius. Ambicingas vyras priėmė tuometinio Koncertų ir sporto rūmų direktoriaus pasiūlymą dirbti scenos režisieriumi ir kurti muzikinius renginius. „Scenos renginių varian-

tas man labai patiko! Tuomet įgyvendinau daugybę projektų: rengiau rudens paradus, muzikinius šou“, – entuziastingai vardija jis. Vytenis buvo įsisukęs ir į grožio pasaulio sūkurį. Prieš dvidešimt metų mūsų šalyje pradėti rengti pirmieji grožio konkursai. Vienas pagrindinių žmonių juose buvo būtent V.Pauliukaitis – šių renginių režisierius ir scenarijų autorius. Su Vyteniu dirbę aktoriai ar muzikos atlikėjai prisimena ne tik išskirtinį jo talentą, bet ir didelį reiklumą. Pasakojama, kad anksčiau tobuliausio rezultato visuomet siekiantis režisierius kartais net pravirkdydavo kai kurias scenos žvaigždes. Vytenis neslepia, kad visada buvo labai reiklus, užsispyręs ir gana kategoriškas. Tačiau bėgant metams jo charakteris švelnėjo. „Tapau minkštesnis. Geriausią rezultatą pasiekiu ne tiesioginiu spaudimu kolektyvui, o švelnesnė-

Menininkų pleneras Birštone

Henrieta MILIAUSKIENĖ Birštono gatvėse, Nemuno pakrantėje ir piliakalnio papėdėje vėl tyliai darbuojasi menininkai iš visos Lietuvos. Kai oras darganotas, skulptoriai ir dailininkai pluša vietos meno mokykloje. Dailininkė ir keramikė Jurgita Braziūnienė, tapytojai Arvydas Kašauskas, Lena

laisvai samdomas režisierius vertino televizijos eteryje šokančias ar dainuojančias žvaigždes. „Vieni kalbina su šypsenomis ir gerais palinkėjimais, tačiau yra ir kitokių. Teko išklausyti ir drastiškų pasisakymų, net atlaikyti savotiškus puolimus, kodėl kalbu taip, o ne kitaip. Na, bet svarbiausia, kad visa tai niekada nesibaigė muštynėmis“, – šypteli jis. Užklupusio populiarumo Vytenis nesureikšmina. „Žvaigžde tikrai netapau, – patikina žinomas režisierius. – Nebesu labai jaunas, todėl su visu tuo labai lengvai ir paprastai susigyvenau.“ Šiuo metu Vytenis – laisvai samdomas režisierius. Jis kuria renginių scenarijus, rūpinasi jų įgyvendinimu, režisuoja, veda įvairius teminius vakarus.

Chvičija, Marius Mindaugas Danys, Jurga Augustaitytė, Liucija Beražanskytė, Bronius Uogintas, akvarelininkai ir tapytojai Valentinas Varnas ir Ilona Žvinakienė, architektas ir tapytojas Feliksas Jackevičius, fotografė Vilma Skibiniauskaitė bei skulptoriai Zigmas Buterlevičius, Gintaras Česiūnas ir Pijus Česiūnas į Birštoną atkeliavo gegužės 27 d. popietę. Antro menininkų plenero „Birštonas 2010“ tema – kurorto architektūra,

gamta ir legendos. Per dešimt kūrybos dienų menininkai planuoja nutapyti įsimintiniausius kurorto statinius ar žaliąsias erdves. Plenerų tradicijos susiformavo Prancūzijoje XIX a. viduryje, kai Barbizono mokyklos dailininkai pradėjo laužyti saloninės tapybos tradicijas. Menininkai iš uždarų patalpų išėjo į gryną orą (plein air) ir pradėjo tapyti natūralioje dienos šviesoje. Pakito ir paveikslų siužetai – nuo didingų istorinių, mitologinių ar religinių pereita prie peizažų ir buitinio žanro. Impresionistams labai svarbu buvo perteikti tapomos akimirkos nuotaiką, oro sąlygų sukeliamą įspūdį ir šviesos mirgėjimą. Birštone susirinkę dailininkai neslepia, kad didžiausią įspūdį jiems daro kurorto gamta ir tyla. Kultūros centre jau rikiuojasi dar nenudžiūvę darbai. Žvelgiant į juos gali paklajoti po vitražiškai žaižaruojančius Arvydo Kašausko Birštono parko takus, pasinerti į Felikso Jackevičiaus sodrius vakaro gaisų

mis priemonėmis“, – šypteli patyręs scenos vilkas.

Žvaigžde nesijaučia Vos pasirodęs žydruosiuose ekranuose Vytenis pajuto padidėjusį aplinkinių dėmesį. Gatvėje, troleibuse ar turguje sutikti žmonės nebijo jo susistabdyti ir pareikšti savo nuomonę tam tikrais klausimais, pasiginčyti. Ypač dažnai taip atsitikdavo, kada

Viengungišku gyvenimu besimėgaujantis vyras džiaugiasi vienišiaus padėtimi. nuspalvintus kurorto gatvelių vaizdus, pamedituoti prie Ilonos Žvinakienės ramybe alsuojančios biuvetės vilkdalgių apsuptyje, pasigrožėti aiškaus silueto Broniaus Uoginto tapyta Šv. Antano Paduviečio bažnyčia ar Liucijos Beražanskytės įamžinta Raudonojo Kryžiaus simbolika pasipuošusia gydykla. Monumentalaus meno atstovai skulptoriai savo dirbtuvę įsirengė po atviru dangumi greta Birštono piliakalnio. Kurorto gyventojai ir svečiai turi retą galimybę susipažinti su skulptorių, dirbančių akmeniu, darbo ypatybėmis. Antro menininkų plenero „Birštonas 2010“ dalyviai šį kartą kurs ir vaikams. Jie pieš piešinius, kuriuose oro balionu skraidys, dviračiu važinės ar kitas aibes krės kurorto simbolis – Banginukas. Dailininkų nupiešti Banginuko paveikslėliai vėliau pavirs nuotaikinga spalvinimo knygele, skirta pažinti Birštono istoriją ir ugdyti pagarbą jai. 1928–1959 m. Birštono kurorto mineralinio vandens versmę „Vytautas“ („Viktorija“) žymėjo skulptūra „Žuvis“ („Banginis“), kuri, pastačius Kauno HE, buvo apsemta Nemuno vandens. Lankomiausias kurorto simbolis atgimė

Po daugybės darbų Vyteniui smagiausia sugrįžti į namus. „Mano profesija susijusi su nuolatiniu bendravimu, todėl aš taip džiaugiuosi galimybe pabūti namie su pačiu savimi! Geriausiai pailsiu, kai man niekas neskambina, radijas ir televizorius būna išjungti ir aš galiu skaityti“, – prisipažįsta jis. Prieš daugelį metų su gražuole žmona Kristina išsiskyręs ir nuo to laiko viengungišku gyvenimu besimėgaujantis vyras džiaugiasi vienišiaus padėtimi. Režisieriui labai patinka gyventi vienam. Jis džiaugiasi, kad taip gali išvengti galybės šeimyniškų rūpesčių ar barnių. Laisvalaikį, kurio turi ne per daugiausia, Vytenis mėgsta leisti ir sukiodamasis apie puodus. „Tačiau kulinariniai mano sugebėjimai – kiek išpūstas dalykas. Domiuosi maisto gaminimu ir tiek“, – kukliai šypteli jis. Tuo kažkada jį sudomino dėstytojas režisierius Henrikas Šablevičius. Kartą kitą pasisukiojęs virtuvėje Vytenis suprato, kad gamina ne tik skaniai, bet ir su dideliu malonumu. „Virtuvė mane atitraukia nuo visų rūpesčių. Gaminu nelabai dažnai, bet turiu porą įdomių receptų, kurie man pavyksta tikrai puikiai“, – pasakojo jis.

Autorės nuotraukos

1995 m. A.Každailio sukurtame Birštono herbe. Visi plenero metu sukurti dailininkų darbai bus eksponuojami tik vieną dieną. Parodos atidarymas įvyks birželio 5 d. 15 val. Birštono kultūros centro fojė. Plenero dalyvius į vieną šeimą subūrė grafikas tapytojas Marius Mindaugas Danys, dailininkų nakvyne ir sveiku gyvenimo ritmu rūpinasi VšĮ „Tulpės“ sanatorija, alkį malšina svečių namai „Audenis“, drobėmis ir ekspozicijos erdve rūpinasi Birštono kultūros centras, lietui lyjant tapytojus priglaudžia Birštono meno mokykla, o plenero katalogą spaudins UAB „Diremta“.


2010 birželio 4 –11 d., Nr. 15

Gimtasis kraštas

Kelionės

13

Lina JUŠKAITIENĖ Planuodami kelionę po Lietuvą, įtraukite į maršrutą ir 10 istorinių vietų, labiausiai susijusių su Žalgirio mūšiu ir jo vadu Vytautu. Tik nepamirškite fotoaparato. Galėsite įamžinti ne vien save, bet ir istorinį objektą, kuris po kelerių metų gali atrodyti visiškai kitaip.

Nuo Vilniaus iki Griunvaldo Minint Žalgirio mūšio 600-ąsias metines, Lietuvoje ir Lenkijoje rengiamas maratonas po istorines, su mūšiu susijusias vietas. Maratono dalyviai kviečiami aplankyti Vilniaus, Trakų ir Medininkų pilis, Vytauto bažnyčią Kaune, Birštono, Merkinės ir Veliuonos piliakalnius, Birutės kalną Palangoje, Pabaisko mūšio lauką ir Senųjų Trakų piliavietę. Organizatoriai atrinko 10 istorinių objektų, labiausiai susijusių su Žalgirio mūšiu, jo epocha ir dalyviais. Tarp atrinktų vietų įspūdingiausias Vilniaus pilių kompleksas. Jį sudaro Gedimino pilis, Valdovų rūmai, Senasis ir Naujasis arsenalai, arkikatedra, varpinė – buvęs gynybinis bokštas. Antras stambus maratono objektas – Trakų pilys (Salos ir Pusiasalio). Partneriai Lenkijoje siūlo užsukti į Gdanską, Malborką, Štumą, Kvidziną, Olštiną, Ryną, Torūnę, Plocką, Krokuvą ir Griunvaldą. Maratono dalyviai gali aplankyti ne tik 10 išvardytų objektų, bet ir esančius pakeliui ar šalia. Pavyzdžiui, užsukus į Kauną vertėtų aplankyti ir Žalgirio mūšio išvakarėse atstatytą pilį, kuri buvo kariuomenės telkimo centras. Vis dėlto ši vieta nepateko į lankytinų objektų dešimtuką dėl nelabai gražios išvaizdos ir dėl to, kad rekonstruojama.

Po Vytauto Didžiojo ir Žalgirio mūšio vietas Vilniaus pilių kompleksas – įspūdingiausias. Jį sudaro Gedimino pilis, Valdovų rūmai, Senasis ir Naujasis arsenalai, arkikatedra, varpinė – buvęs gynybinis bokštas.

Į Trakus verta užsukti birželį, kai pusiasalio pilyje vyks Viduramžių šventė. Patekti į pačius Valdovų rūmus kebloka, mat šiuo metu juose vyksta įrengimo darbai. Atsižvelgiant į statybos saugos reikalavimus, ekskursijos po rūmus neorganizuojamos. Pastatą gali apžiūrėti tik kultūros paveldo, muziejininkystės arba turizmo sričių specialistai, iš anksto gavę statybas vykdančios organizacijos vadovų leidimą bei lydimi muziejaus darbuotojų. Vis dėlto vilniečiai ir sostinės svečiai į rūmus galės patekti liepą, kai bus laikinai sustabdyti įrengimo darbai.

Dešimtuke – su Vytautu susijusios vietos Dauguma lankytinų objektų yra susiję su Žalgirio mūšio vadu Vytautu Didžiuoju. Mat tarp atrinktų istorinių vietų – Senieji Trakai, kur gimė Vytautas, jo tėvonija ir labiausiai mėgta rezidencija Trakuose (Salos pilis), Birštono pilis – vienas iš Vytauto Didžiojo medžioklės dvarų, Vilniaus arkikatedra, kurioje palaidotas didysis kunigaikštis, Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo Į Dangų bažnyčia, kurią pastatė Vytautas, Palanga – Vytauto Didžiojo motinos Birutės gimtinė. Tarp lankytinų vietų – ir Pabaisko mūšio laukas. Anot istorikų, Pabaiskas – vienintelis Lietuvos miestelis, kurio atsiradimą lėmė šioje vietoje vykęs mūšis. Miestelis įsikūrė aplink mūšio vietoje pastatytą bažnyčią.

Apkeliavus Lietuvą – į Turkiją

Tarp lankytinų vietų – ir Pabaisko mūšio laukas.

Valdovų rūmų radinių – į muziejų Norite pamatyti autentiškų Žalgirio mūšio epochos daiktų? Renkantis kelionės maršrutus maratono dalyviams (ir ne tik) rekomenduojama užsukti į Vilniuje įsikūrusį Taikomosios dailės muziejų. Čia jau keletą metų veikia paroda „LDK Valdovų rūmų radiniai“. Joje eksponuojami daiktai, kuriuos rado archeologai, apie 20 metų kasinėdami Valdovų rūmų teri-

toriją. Radiniai įvairiausi – nuo ginklų, koklių iki drabužių ir net žaidimų. „Yra žinoma, kad Vytautas, norėdamas prasiblaškyti, vykdavo į medžioklę arba žaisdavo šachmatais. Valdovų rūmų teritorijoje rastos XV a. datuojamos šachmatų figūrėlės“ – pasakoja rūmų direktoriaus pavaduotoja istorikė Jolanta Karpavičienė. Į Vilnių verta atvykti ir birželį, kai Valdovų rūmų prieigose šurmuliuos mugė, o liepos 6 dieną čia turėtų įvykti teatralizuotos Vytauto išlydėtuvės į Žalgirio mūšį.

Dauguma į turistų maršrutus įtrauktų objektų yra susiję su Žalgirio mūšio vadu Vytautu Didžiuoju.

Žalgirio mūšį menančias vietas verta ne tik pamatyti, bet ir šalia jų nusifotografuoti. Nuotraukų prireiks kelionių maratono žaidimui. Tereikia užsiregistruoti interneto svetainėje zalgiriomaratonas.lt ir paskelbti bent vieną kelionės nuotrauką. To užtenka, norint pretenduoti į įvairiausius prizus. Prizais bus apdovanotas ir gražiausios nuotraukos autorius. Ją balsuodami rinks svetainės lankytojai. Į pagrindinį prizą – savaitės kelionę dviem asmenims į Turkiją – pretenduos tik tie kelionių maratono dalyviai, kurie aplankys ir atsiųs nuotraukų iš visų dešimt istorinių objektų. Nemėgstantieji keliauti galės jėgas išbandyti rašinio konkurse „Ką man reiškia Žalgirio mūšis“.

Užsiregistravusieji svetainėje daugumą objektų galės aplankyti nemokamai arba pasinaudoti nuolaidomis, pavyzdžiui, Žalgirio mūšio kelionių maratono dalyviams apsilankymas Trakų ir Gedimino pilyse kainuos mažiau. Nusifotografuoti šalia istorinių objektų verta ne tik dėl prizo. Anot Trakų istorijos muziejaus atstovės Brigitos Balčytienės, maratono dalyviams bus, ko gero, paskutinė proga nusifotografuoti prie Medininkų pilies tokios, kokią ją matome dabar. Mat šiuo metu prasidėjo šios pilies atstatymo darbai, finansuojami Europos Sąjungos struktūrinių fondų pinigais. Maratoną baigti ir apdovanojimus įteikti ketinama rugsėjo 27-ąją, per Pasaulinę turizmo dieną. Žalgirio mūšis laikomas vienu didžiausių ir garsiausių viduramžių mūšių.

Nemėgstantieji keliauti galės jėgas išbandyti rašinio konkurse „Ką man reiškia Žalgirio mūšis“. Vytauto ir Jogailos vadovaujama jungtinė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos karalystės kariuomenė 1410 metų liepos 15 dieną sumušė Kryžiuočių ordiną. Žalgirio mūšis sustabdė ordino veržimąsi į Rytus.

Martyno Vidzbelio nuotraukos


14

Gimtasis kraštas

Neparadinė Lietuva

2010 birželio 4 –11 d., Nr. 15

Vandeniui prisiekę senieji pelkininkai permainų nenori

V.Valenčius pasipuošė, nusiskuto barzdą, liepė žmonai Valei gražiau apsirengti ir tik tada nusifotografavo prie savo namo.

Lilija VALATKIENĖ Dešiniajame Nemuno krante, Šilutės rajone, tarp Šyšos ir Leitės upių, stovi kelios sukrypusios trobos. Jose iki šiol gyvena pelkininkai. Per potvynius savo namuose jie braidžioja iki kelių vandenyje, o vasarą šykščioje saulėje džiovina savo turtą.

Kraustytis neketina „Niekada iš čia nesitrauksiu ir varu manęs niekas neišvarys. Čia mano namai. Jums, miestiečiams, pelkės lyg koks stebuklas atrodo, per potvynį jūsų akys baime prisipildo“, – sako 79 metų pelkininkas Valteris Valenčius ir mojuoja rankomis, lyg nuo piktosios dvasios gindamasis. Šilutės seniūnijos darbuotojai bandė jį iškrapštyti ir geruoju, ir bardamiesi. Įsikurti siūlė kitoje vietoje. Kur sausa, pelėsiais nedvokia, uodai negraužia, kur gydytojas pas ligonį pėsčias žeme ateina, parduotuvė arti ir gyvulių kas kartą nuo vandens stichijos gelbėti nereikia. Į savo senelio statytą namą Žalgirių kaime (buvusi Bismarko kolonija) beveik prieš šimtą metų tėvas Ertmanas atvedė savo moterį Marią Krieschman. Iš tos meilės gimė Valteris. Čia jis ir užaugo. Subrendęs vyriškis pasielgė kaip tėvas – iš sausumos į pelkę atsivedė penkeriais metais vyresnę žmoną Valę. Dabar senoliai gyvena dviese, nes sūnus gyvenimo pelkėse neapsikentęs į Klaipėdą pabėgo. Kiekvieną pavasarį ir rudenį Valteris ir Valė galynėjasi su vandeniu. Jie turi daržus, pulką ožkų, avių, žąsų, šunį, kačių ir arklį. V.Valenčius šnekus, išsikalbėti nori. Matyt, nedažnai kas pelkininko klausosi. „Anksčiau daugiau gyvulių augindavau, juk tiek sodrios žolės aplinkui! Per vasarą užliejamose pievose penkis kartus šienaudavau. Ir žvejoti išplaukdavau. Dvi valtis turiu. Dabar reikia visokių leidimų, be to, rusų pasieniečiai tyko, bijau ru-

bežių pažeisti, vandenyje sunku man jį supaisyti“, – paaiškina Rusnės pusėn ranka mostelėjęs seniokas.

Unikali praeities atgyvena Pelkininkus galima pasiekti ne tik vandeniu. Ties ženklu „Lankytinos vietos“ nusuki nuo pagrindinio Šilutės–Rusnės kelio ir vos už 300 metrų atsiduri Žalgirių kaime. Dabar čia belikę 4 namai. Buvo per keturiasdešimt. Vieni sudegė, kitus vanduo po truputį suardė. Kai vanduo po potvynių nuslūgsta, pasimato senųjų trobesių pamatai. Kelias pakeltas pusmetriu. Jo pakraščiuose auga seni gluosniai. Grioviuose net ir karščiausią vasarą tyvuliuoja vanduo. Per pavasario ir rudens potvynius šiuo keliu nepravažiuosi. Jis būna apsemtas. Į kaimą galima nusiirti tik valtimi. Vasarą čia visa žemė garuoja, užliejamose pievose žolė jau iki juosmens užaugusi, daržuose pusmetriniai svogūnlaiškiai stiebiasi. Prie Valterio namo mekena ožiukai ir bliauna avys. Šeimininkė melžia ožkas ir baido besiglaustančias kates. Didelis kiemas užverstas visokiais daiktais. Nuslūgęs vanduo užtraukė žemę gličiu dumblu. Dabar jis džiūva ir skilinėja. Buvusi pelkininkų kolonija – praeities atgyvena, unikalus, niekur Lietuvoje neaptinkamas objektas, žinomas iš rašytojo Hermanno Sudermano apysakos „Jonas ir Erdmė“. Prie mašinos atėjęs namo savininkas V.Valenčius žvaliai sveikinasi ir draugiškai tiesdamas sugrubusią ranką teiraujasi, kodėl fotografuoju jo ožkas. Pats fotografuotis nenori. „Turiu gražių drabužių, tik šiandien nepasipuošęs ir apšepęs. Gal kitą kartą?“ – derasi sodybos šeimininkas.

politika. Balsavo už D.Grybauskaitę ir mano, kad Lietuvoje niekas greitai nepasikeis. Lietuva jam – gimtasis Žalgirių kaimas. „Čia jau šimtas metų niekas nesikeičia. Skirtumą tik pinigais galiu išmatuoti. Kai gimiau buvo „bismarkės“ ir žmonių knibždėjo pilnas kaimas. Visus pažinojau. Per tą laiką daug jų išmirė. Jauni į miestą išsikėlė. Trobos akyse pranyko. Kiek pinigų pasikeitimų nugyvenau, sunku ir suskaičiuoti! Va, ir dar vienas ant nosies. Sako 2013 metais Lietuva vėl savo pinigo neturės, euras bus įvestas“, – porina nesustodamas senasis Valteris. „Aš lietuvininkas. Kai jaunesnis buvau, jėgų ir optimizmo daugiau turėjau. Ir tikėjimo turėjau. Daug laikraščių skaičiau ir viską žinojau. Ir dabar žinau“, – tęsia Valteris. Šiemet V.Valenčiaus kieme pavasario vanduo išsilaikė daugiau nei mėnesį. Kambariuose nuslūgo po trejeto savaičių. „Baldus užkeliu ant plytų, kad į stalčius ir lovą nepribėgtų vandens. Guminiais apsiavę iki lovos per apsemtas grindis nusigauname. Tvarto kampe gyvulius suvarau ant mėšlo krūvos. Ten jie ir išstovi per visą potvynį, į vandenį bijo nužengti. O šiemet vanduo buvo per metrą pakilęs“, – pasakoja Valteris ir priduria, jog sausai gyventi nebemokėtų.

Pelkininkų Žalgirių kaimo vaikai.

Džiovinasi visą vasarą Žalgirių kaimo gale riogso 68 metų sulaukusio Vinco Kutkos trobesiai. Mažame namelyje registruoti devyni žmonės. Vincas su antrąja žmona Irena išaugino dešimt vaikų. „Per abu dešimt, – patikslino moteris už rankos vesdama trimetį anūką. – Vyriausieji jau išvažinėjo, tik retkarčiais kaimą aplanko.“ „Tai sudėtinga šeima. Viena jų dukra jau penkis vaikus pagimdė. Vieni atvažiuoja, kiti išvažiuoja. Nesupaisysi, kiek ten tų žmonių būna. Mes nuolatos lankome tą namą, rūpinamės jo gyventojais tiek, kiek jie prisileidžia. Įspėjame artėjant potvyniui, kad gyvulius ir baldus aukščiau susikeltų, vaistais ir duona aprūpiname“, – sako Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas. Baisi netvarka akis bado. Palingavęs galva A.Ivanauskas priduria: „Žalgiriuose žmonės labai apsileidę.

Mažosios Lietuvos praeities atgyvenos Pelkininkų kaimai bei kolonijos buvo kuriami buvusiame Klaipėdos krašte, Mažojoje Lietuvoje. Iki Pirmojo pasaulinio karo ten susiklostė valstybinė tokių kolonijų administravimo sistema, pagamintos žemės ūkio produkcijos realizavimo tvarka. Nemažai durPelkininkų sodyba Žalgirių kaime 1980-aisiais. pynuose užaugintų bulvių laivais buvo išplukdoma į Vakarus. Iš jų veždavo trąšas, durpynams kultūrinti reikalingas mineralines medžiagas. Po pralaimėto Pirmojo pasaulinio karo nuo Vokietijos atskyrus Klaipėdos kraštą ir šiam 1923 m. pradžioje prisijungus prie Lietuvos Respublikos, buvusi pelkininkų kolonijos tvarkymo sistema patyrė krizę. Krašto kolonijos tapo praeities atgyvenomis. Iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvos etnografai beveik nesidomėjo savitu pelkininkų gyvenimu. Dar mažiau dėmesio jie sulaukė sovietinės okupacijos dešimtmečiais, kai Mažoji Lietuva buvo pasmerkta užmarščiai. Apie pelkininkus bei jų gyvenvietes dabar daugiau žinoma iš senosios grožinės literatūros. Senieji vokiški dokumentai išbarstyti įvairiuose pasaulio archyvuose ir mažai kam prieinami. Ta pati sodyba 2010-ųjų pavasarį.

Jų kiemai ir namai visais metų laikais atrodo kaip po tvano.“ „Aš savo prisižiūriu! Supuvusias grindų lentas laikas nuo laiko pakeičiu. O kaip kitaip? Būna, kad per potvynį vandens į kambarius virš kelių privaro. Eini ir grindys svyruoja. Jos pušinės. Ąžuolinės būtų geriau. O medienai vandens labai reikia. Išbrinkusio medžio kinivarpos nepuola. Juk valties dugnas tvirtas apie dvidešimt metų išsilaiko“, – aiškina V.Valenčius. Per vasarą jis atlapoja langus, vėdina trobą, kol viskas išdžiūva. „Drėgmė iš mūsų namų niekada nesitraukia. Bet mes prie jos įpratę. Svarbu stipriai nesusirgti per potvynį. Nors ne kartą teko valtimi plukdytis iki plento ir daktaro pagalbos ieškoti. Kai mobilųjį telefoną Seimo narys Zigmantas Balčytis dovanojo, pagalbos prisišaukiu greičiau“, – giriasi Valteris.

Taupūs ir darbštūs Nuo senų laikų ekstremalioje aplinkoje gyvenę pelkininkai, braidę po vandenį ir sniegą, dažnai sirgdavo reumatinėmis ligomis. Serga jie ir dabar. „Kas gi jus laiko tose pelkėse?“ – neiškentusi paklausiau senioko. „Kad suprastum, turi pelkėje gimti ir susigyventi su ja. Nuo senų laikų iš sukultūrintų durpynų plotelių pelkininkai gaudavo didelį derlių ir daugiau pajamų nei skurdžiuose smiltynuose gyvenantys mažažemiai laukininkai. Mažuose sklypuose pelkininkai užaugindavo daugiau bulvių ir kiaulių nei krašto laukininkai. Daržoves ir bulves mano tėvai augino 50 cm nuo žemės pakeltose lysvėse. Iš vieno ploto nuimdavo net po du derlius, ankstyvąsias bulves pakeisdavo kitos daržovės. Dalį bulvių su žvejais išmainydavo į žuveles ir jomis papildomai šerdavo kiaules. Tokios geros mėsos niekas neužaugindavo. Mes darbštūs, išradingi ir taupūs, todėl visais laikais geriau už kitus gyvenome“, – aiškino V.Valenčius.

Potvynių užgrūdintas Pelkininkas V.Valenčius turi savo tvirtą nuomonę apie J.Staliną, V.Landsbergį, A.Brazauską, V.Kubilių ir krizę. Jis domisi ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos bei Amerikos

V.Valenčius augina daug ožkų ir avių.

Autorės nuotraukos


2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

Gimtasis kraštas

Laisvalaikis

15

Horoskopai E

(birželio 7–13 d.)

Avinai turės prisiderinti prie spartėjančios įvykių raidos. Jūs jau stovite ant didelių permainų slenksčio. Šie pokyčiai palankiai atsilieps jūsų materialinei ir dvasinei gerovei. Nuojauta padės pasiekti puikių rezultatų tiek namie, tiek darbe, bet atminkite, kad visur iniciatyvą geriausia imti į savo rankas.

F

G

M

Vėžių laukia puikus laikotarpis, tinkamas savišvietai. Skaitykite knygas, kupinas gilios filosofinės prasmės, arba žiūrėkite kultūros laidas. Tai, be abejo, praturtins jūsų dvasinį pasaulį. Daugiau dėmesio skirkite savo šeimai ir namams. Beje, būsto tvarkymas taip pat skatina susimąstyti apie būties prasmę.

I

Liūtai turėtų paanalizuoti savo sugebėjimus – galimas daiktas, kad jūs nepakankamai save vertinate. Nėra būtinybės mėgdžioti aplinkinius, verčiau pasirinkite individualų kelią į tikslą. Darbe iškils problemų, kurių nebus kam spręsti, o jūs, kaip visada, tai sėkmingai padarysite.

J

Mergeles nelauktai gali apimti noras pradėti ką nors kolekcionuoti. Nebijokite, jūs nespėsite užversti namų nereikalingais daiktais, kadangi pomėgis praeis taip pat netikėtai, kaip ir atsirado. Galite gauti pinigų. Tai jus labai nudžiugins ir suteiks galimybę nupirkti dovanų artimiesiems.

Vertikaliai: Drieka. Šapito. Baigmuo. Dana. Vakar. Šalin. Batas. Salonas. Rastra. Nasrai. Mada. Nava. Sius. Eilės. Aistė. Astma. Inkliuzas. Runa. Estija. Marina. Daiva. Agata. Tulis. „Amor“. Osas. Horizontaliai: Arkada. Agava. Lesing. Paimk. Arina. Katamaranas. Galo. Vania. Monstera. Airiai. Sand. Atskaras. Vualis. Radiantas. Esmė. Aviza. Augau. Taro. Laimis. Trasa. Vatai. Jona. Svaras. Skaičiais pažymėtuose langeliuose: Pomidoras. Galvosūkio, išspausdinto praėjusiame GK numeryje, atsakymas – 12.

anekdotai Vyras žmonai: – Kaip sugebi išlikti rami, kai tave aprėkiu? – Unitazą valau. – Ir tave tai ramina? – Taip! Juk valau tavo dantų šepetuku. •••

Kalbasi du vyrai: – Nuo ko mirė tavo uošvė? – Grybais apsinuodijo. – Tai kodėl tuomet jai buvo išmušti visi dantys? – Nes nenorėjo valgyti! •••

Gatvėje stoviniuoja du draugai. Prieš juos ateina dvi moterys. Vienas sako: – Štai eina mano žmona, o greta jos – mano meilužė. – Cha, o man – atvirkščiai! •••

– Kokia tavo žmona? Ar labai plepi? – Ką tu, ji tokia tylenė, kad aš jau trejus metus negaliu sužinoti, kas mudviejų vaiko tėvas!

Visi šio ratažodžio atsakymai prasideda „B“ raide. 1. Brėžinių darymo teorija ir praktika. 2. Didelis, pilkas žinduolis su juodomis juostomis nuo snukio galo akių ir ausų link. 3. Didoka lenta su stiebu ir bure. 4. Tauta, gyvenanti prie Baikalo ir kalbanti viena mongolų kalbų. 5. Varpa storu mėsingu viduriu. 6. Ežeras Telšių rajone netoli Varnių. 7. Nuolat alkanas, nepasotinamas žmogus. 8. Įtvirtinta slėptuvė. 9. Augalų mokslas. 10. Runkelis kitaip. 11. Spausdinta plona knygutė. 12. Anglų poetas. 13. Arbata, kava, cukrus, miltai, džiovinti vaisiai. 14. Ežeras Trakų rajone, prie Trakų pietvakarinio pakraščio. 15. Aptverta aikštelė, išsikišusi iš sienos. 16. Kiaulė, paplitusi Sulavesio (Indonezija) ir kai kurių gretimų salų šlapiuose miškuose. 17. Margas, žakardinis dekoratyvinis audinys. 18. Metų mėnuo. 19. Neturėjimas pinigų. 20. Peties dvigalvis raumuo, lenkiantis ranką per alkūnės sąnarį. 21. Neveikli, nenaudinga kurios nors medžiagos sudėtinė dalis. 22. Kefalžuvė, paplitusi Atlanto, Indijos ir Ramiojo vandenyno tropinio klimato jūrose. 23. Laisvai pakabinamas skersinis pakinktų viržiams kabinti. 24. Didžiulis ilgaamžis atogrąžų Afrikos medis. 25. Geras draugas. 26. Bulvių sriuba. 27. Nuvalkiotas, neoriginalus dalykas. 28. Azijoje paplitusi religija. 29. Nepadori kalba, pliauškimas. 30. Tolis be pabaigos.

Ratažodžio atsakymas – skaičiais pažymėtuose langeliuose. Jį sužinosite kitame GK numeryje.

L

kailio, nes kol kas jūsų pastangos neduos naudos. Dabar jums būtų geriausia pailsėti ir sukaupti jėgų. Prisiminkite liaudies išmintį, kad darbas – ne vilkas, į mišką nepabėgs. Jau netrukus su nauja energija greitai sutvarkysite visus reikalus.

H

Kryžiažodžio, išspausdinto praėjusiame GK numeryje, atsakymai:

Svarstyklėms būtų neblogai išbandyti jėgas naujose srityse. Jūs įgyvendinsite svarbius projektus ir pelnysite aplinkinių simpatijų. Svarbiausia – neabejokite savo galimybėmis, tikėkite savimi taip, kaip jumis tiki artimieji. Tada jums viskas pavyks. Skorpionas turės puikią progą pademonstruoti visus savo sugebėjimus. Didelė tikimybė, kad viršininkai sumanys jus apstulbinti kokiu nors įdomiu projektu, todėl dėkite visas pastangas ir parodykite, ką mokate. Jūsų uolumas bus deramai įvertintas, taip pat ir materialiniu požiūriu.

Jaučiai darbe neturėtų nertis iš

Dvyniai neturėtų plaukti pasroviui, kad nepražiopsotų labai palankaus šanso. Sutelkite visą dėmesį į einamuosius reikalus ir neatidėliokite jų. Nuo to, kaip išspręsite šiuos klausimus dabar, priklausys daugelio situacijų raida ateityje.

Kryžiažodžio atsakymas – skaičiais pažymėtuose langeliuose. Jį sužinosite kitame GK numeryje.

K

Šaulių laukia visiškos vidinės harmonijos laikotarpis. Jūsų norai atitiks jūsų galimybes. Ir priešingai – jūsų galimybės leis sėkmingai realizuoti visus jūsų norus. Gerai apgalvokite, kam skirti tokį palankų laiką, ir priimkite teisingą sprendimą. Galbūt kaip tik dabar įgyvendinsite savo seną svajonę.

N

Ožiaragis turi tik šiek tiek pasistengti, kad užsibrėžtas tikslas būtų pasiektas. Tikriausiai pasidarysite pernelyg savikritiški. Galima maloni staigmena – netikėtas pinigų pervedimas arba paaukštinimas tarnyboje. Labiau kliaukitės savo jėgomis.

O

Vandeniui tikriausiai teks ginti savo interesus. Nors kai kurie „geranoriai“ nersis iš kailio, jūs galite išsaugoti gerus santykius su verslo partneriais. Jūsų aktyvumas leis lengvai išspręsti visus klausimus darbe. Savaitė bus gana stabili finansiniu požiūriu.

P

Žuvų laukia įprastinė darbo savaitė. Bet gali varginti nesutvarkyti reikalai, galbūt teks aktyviai ginti savo požiūrį. Rizikingus sumanymus būtų geriau kol kas atidėti. Neskubėkite duoti atsakymo į viliojantį pasiūlymą, viską apgalvokite dar kartą.


16

Gimtasis kraštas

2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

TV programa LTV2

Birželio 7, pirmadienis

9.00 11.35 12.00 13.30 14.00 15.00 15.30 16.55 17.00 18.00 18.30 19.15 19.45 20.15 22.00

„Namelis prerijose“.

„Galva virš vandens“.

„Sutemos“.

„Misija: Vestuvės“.

6.00 Labas rytas. 9.00 Savaitė (k.). 9.30 Pasaulio panorama (k.). 10.05 „Diagnozė: žmogžudystė“ (k.). (N-7) 11.00 Tarp Rytų ir Vakarų. 12.00 „Žaliojo obuolio“ padėkos koncertas (k.). 13.20 Gintarinė pora 2010 (k.). 15.15 „Gyvūnų gelbėtojai“. 15.45 Dok. serialas „Lemūrų gatvė“. 16.15 „Namelis prerijose“. 17.15 „Diagnozė: žmogžudystė“. (N-7) 18.15 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.45 „Senis“. (N-7) 19.55 Idėjų metas. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.20 Savaitės atgarsiai. 22.04 Loterija „Perlas“. 22.05 Savaitės atgarsiai (tęsinys). 22.30 Vakaro žinios. 22.45 „Las Vegasas“.

6.30 „Puka“. 7.00 „Ogis ir tarakonai“. 7.30 „Tomas ir Džeris“ (k.). 7.55 „Malachovas +“. Pokalbių laida apie sveikatą. 8.55 Kakadu (k.). (N-7) 9.25 Savaitės įvykių TOP 5 (k.). 9.55 Auksinė blykstė (k.). 11.00 Komedija „Neriam“ (k.). (1990 m., JAV). 12.35 „Tomas ir Džeris“ (k.). 13.05 „Policijos akademija“. (N-7) 14.05 „Tomas ir Džeris“. 14.35 „Meilės sparnai“. 15.35 „Indiškos aistros“. 16.40 „Velniūkštė“. 17.40 „Alisa. Širdžiai neįsakysi“. 18.40 „Misija: darbas“. Edukacinė laida. 18.45 Žinios. 19.10 Kakadu. (N-7) 19.45 FTB. (N-7) 20.30 Premjera. Serialas „Miegamasis rajonas“. 21.00 Kitas! (N-7) 21.30 Dviračio šou. 22.00 Žinios. 22.35 Juodojo humoro komedija „Galva virš vandens“ (1996 m., JAV). (N-7) 0.20 „Arti namų“. (N-7)

6.40 Teleparduotuvė. 6.55 „Geniuko Vudžio šou“ (k.). 7.25 „Simpsonai“ (k.). (N-7) 7.55 Drama „Atlantida“. (N-7) 8.55 Drama „Meilės sūkuryje“. 10.00 „Emilija“. (N-7) 10.50 Komedija „Gyvenimas su Maikiu“ (k.) (1993 m., JAV). 12.30 „Alergija monstrams“. 13.05 Komedija „Auklė“. 13.35 „Geniuko Vudžio šou“. 14.05 „Tikrieji pabaisos“. 14.35 „Legenda apie Tarzaną“. 15.05 „Simpsonai“. (N-7) 15.35 Drama „Nuodėmingoji“. (N-7) 16.40 Drama „Svetimas veidas“. (N-7) 18.45 TV3 žinios. 19.10 Rožių kerai. (N-7) 20.00 „Gedimino 11“. (N-7) 21.00 „Aistrų pakrantė“. Realybės šou. (N-7) 21.40 TV3 vakaro žinios. 21.58 Loto 6 . Auto loto. 22.00 Komedija „Lūpdažių džiunglės“. (N-7) 23.00 Siaubo f. „Sutemos“ (2003 m., JAV, Australija). (N-14) 0.30 Drama „Išgelbėti“ (2006 m., JAV). (N-14)

6.20 Televitrina. 6.45 Rytas su BTV. 8.00 „Kapitonas Malas“ (k.). 8.25 „Karvė, katinas ir vandenynas“ (k.). 8.45 „Merlino nuotykiai“ (k.). (N-7) 9.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“ (k.). (N-7) 11.00 „Ką daryti?“ (N-7) 12.00 Televitrina. 12.25 Nepaaiškinami faktai (k.). (N-7) 13.25 Amerikos talentai IV (k.). 14.25 „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“. 15.00 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai. 15.30 „Kapitonas Malas“. 16.00 „Karvė, katinas ir vandenynas“. 16.15 Nuotykių serialas „Merlino nuotykiai“. (N-7) 17.10 To dar nebuvo... 17.45 „Ką daryti?“ (N-7) 18.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“. (N-7) 20.00 Žinios. 20.25 Europa – Lietuvai. 20.30 Sąmokslo teorija. 21.30 Geras filmas. Veiksmo komedija „Misija: Vestuvės“ (2003 m., JAV, Vokietija). (N-7) 23.35 Žinios. 24.00 Ar kiekvienas laimingas? (k.). 1.00 Žvejų mūšis (k.). 1.30 Bamba. (S)

22.30 23.00 23.55

0.25

Labas rytas. Žodžių kišenė. Telebimbadienis–20 (1 d.). „Fliperis“. „Žalieji hektarai“. Popietė su A.Čekuoliu. Sveikinimų koncertas. (K)laidelė. Tarp Rytų ir Vakarų. Savaitė. Miesto kodas (k.). Pasaulio panorama. „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). Serialas „Puaro“. (N-7) Dalia Kutraitė kalbina... Nijolę Gelžinytę. Stilius. Panorama. Kelias į 2010 metų Pasaulio futbolo čempionatą (15 d.). Portugalija ir Meksika. „24 valandos“. (N-7)

TV1

Žurnalisto tyrimas.

„Kraujo giminės“.

„Gotika“.

„Tarp ryklių“.

6.00 Labas rytas. 9.00 „Senis“ (k.). 10.05 „Diagnozė: žmogžudystė“ (k.). (N-7) 11.00 Ant svarstyklių. 12.00 Savaitės atgarsiai (k.). 13.00 Sveikinimų koncertas (k.). 14.45 Klausimėlis (k.) 15.00 Vilniaus albumas. 15.15 „Gyvūnų gelbėtojai“. 15.45 „Lemūrų gatvė“. 16.15 „Namelis prerijose“. 17.15 „Diagnozė: žmogžudystė“. (N-7) 18.15 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.45 „Senis“. (N-7) 19.55 Žurnalisto tyrimas. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.20 Pinigų karta. 22.04 Loterija „Perlas“. 22.05 Pinigų karta. 22.30 Vakaro žinios. 22.45 „Las Vegasas“. (N-7)

6.30 „Puka“. 7.00 „Ogis ir tarakonai“. 7.30 „Tomas ir Džeris“ (k.). 7.55 „Malachovas +“. Pokalbių laida apie sveikatą. 8.55 Kakadu (k.). (N-7) 9.35 FTB. Publicistikos laida. (N-7) 10.20 Nuotykių komedija „Mažieji milžinai“ (k.). (1994 m., JAV). 12.30 Kitas! (N-7) 13.05 „Policijos akademija“. (N-7) 14.05 „Tomas ir Džeris“. 14.35 „Meilės sparnai“. 15.35 „Indiškos aistros“. 16.40 „Velniūkštė“. 17.40 „Alisa. Širdžiai neįsakysi“. 18.45 Žinios. Sportas. Orai. 19.10 Kakadu. (N-7) 19.45 Paskutinė instancija. 20.30 Premjera. Serialas „Miegamasis rajonas“. 21.00 Kitas! (N-7) 21.30 Dviračio šou. 22.00 Žinios. Verslas. Kriminalai. Sportas. Orai. 22.35 Kriminalinis trileris „Kraujo giminės“ (1989 m., JAV). (N-7) 0.45 „Arti namų“. (N-7)

6.40 Teleparduotuvė. 6.55 „Geniuko Vudžio šou“ (k.). 7.25 „Simpsonai“ (k.). (N-7) 7.55 Drama „Atlantida“. (N-7) 8.55 Drama „Meilės sūkuryje“. 10.00 „Emilija“. (N-7) 10.50 „Gedimino 11“ (k.) (2010 m., Lietuva). (N-7) 11.50 Aistrų pakrantė. (k.). (N-7) 12.30 Animac. serialas „Alergija monstrams“. 13.05 Komedija „Auklė“. 13.35 „Geniuko Vudžio šou“. 14.05 Animac. serialas „Tikrieji pabaisos“. 14.35 Animac. serialas „Legenda apie Tarzaną“. 15.05 „Simpsonai“. (N-7) 15.35 Drama „Nuodėmingoji“. (N-7) 16.40 „Svetimas veidas“. (N-7) 18.45 TV3 žinios. 19.10 Rožių kerai. (N-7) 20.10 Drama „Amžini jausmai“. (N-7) 21.00 Aistrų pakrantė. (N-7) 21.40 TV3 vakaro žinios. 22.00 Drama „Vilko bilietas“. (N-14) 23.00 Siaubo f. „Gotika“ (2003 m., JAV). (N-14) 1.00 Drama „Išgelbėti“ (2006 m., JAV). (N-14)

6.20 Televitrina. 6.45 Rytas su BTV. 8.00 „Kapitonas Malas“ (k.). 8.25 „Karvė, katinas ir vandenynas“ (k.). 8.45 „Merlino nuotykiai“ (k.). (N-7) 9.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“ (k.). (N-7) 11.00 „Ką daryti?“ (N-7) 12.00 Televitrina. 12.25 Kriminalinė komedija „Tegyvuoja „Niekieno žemė“ (k.). (2001 m., USA, Kanada). (N-7) 14.25 „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“. 15.00 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai. 15.30 „Kapitonas Malas“. 16.00 „Karvė, katinas ir vandenynas“. 16.15 Nuotykių serialas „Merlino nuotykiai“. (N-7) 17.10 To dar nebuvo... 17.45 „Ką daryti?“ (N-7) 18.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“. (N-7) 20.00 Žinios. 20.30 Tarp miesto ir kaimo. 21.05 Drama „Tarp ryklių“ (1994 m., JAV). (N-7) 23.05 Žinios. 23.30 Veiksmo f. „Meistras sulaužytais piršais“ (1971 m., Honkongas). (N-7) 1.15 Bamba. (S)

TV6 9.10 9.30 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 14.30 15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 20.00

Teleparduotuvė. Universitetai.lt. (k.) „Kobra 11“ (k.). (N-7) „Heraklis. Legendinės kelionės“ (k.). (N-7) Išlikimas (k.). (N-7) Drama „Pretendentas“ (k.). (N-7) Komedija „Kol mirtis išskirs“ (k.). (N-7) Teleparduotuvė. „Kobra 11“. (N-7) „Žvaigždžių kelias. Erdvėlaivis“. (N-7) „Heraklis. Legendinės kelionės“. (N-7) Išlikimas. (N-7) Drama „Pretendentas“. (N-7) Komedija „Kol mirtis išskirs“. (N-7) Siaubo f. „Broliai Grimai. Snieguolė. Baisi pasaka“. (N-14) „CSI Niujorkas“. (N-14) Baltijos futbolo lygos apžvalga. Veiksmo f. „Tylus įniršis“. (N-14)

9.05 „Deksterio laboratorija“ (k.). 9.30 „Nauji laimingojo Luko nuotykiai“. 9.55 „Betmenas ir narsuolių komanda“ (k.). 10.20 „Linksmųjų melodijų šou“ (k.). 10.45 „Mano draugė beždžionėlė“. 11.10 „Nenugalimieji. Kovos tęsiasi“. 11.35 „Monstrų klubas“. 12.00 „Laukiniai globotiniai“ (k.). 13.00 Malachovas +. 14.00 Teleparduotuvė. 14.30 „Atskalūnas“ (k.). (N-7) 15.30 Drama „Mano čempionas“ (k.). 16.30 „Deksterio laboratorija“. 17.00 „Raganaitė Sabrina“. 18.00 „Laukiniai globotiniai“. 18.57 Žodis – ne žvirblis. 19.00 „Atskalūnas“. (N-7) 20.00 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai“. (N-7)

7.30 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“. 8.30 Super Liuks! M.Mikutavičiaus gyvo garso koncertas. 10.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 10.55 Liuks! Muzika. 12.40 KĮŽ karta. Anatolijaus ir Deivido debiutinių albumų pristatymas. 13.30 Dok. f. „British steel“. 14.30 Super Liuks! Marijono Mikutavičiaus gyvo garso koncertas.

Žinios šiokiadieniais – 5.02, 5.30, 6.00, 6.30, 7.00, 7.15, 7.30, 7.45, 8.00, 8.15, 8.30, 8.45, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00.

5.00 5.07 5.12 5.45 6.03 6.30 10.03 10.31 11.03 12.10 13.00 15.05 16.03

LTV2

Birželio 8, antradienis

21.00 Lietuviško kino vakaras. Komedija „Diringas“. (N-14) 22.55 „Išrinktieji“. (N-14) 23.55 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai“ (k.). (N-7)

9.00 Labas rytas. 11.35 Žodžių kišenė. 12.00 Ryto suktinis su Zita Kelmickaite. 13.15 Klausimėlis. 13.30 „Fliperis“. 14.00 „Žalieji hektarai“. 15.00 Idėjų metas. 15.30 Gamtos patruliai. 16.00 Pasaulio dokumentika. „Šeimos albumas“. 16.55 (K)laidelė. 17.00 Ant svarstyklių. 18.00 „Jūrų žvalgas“. 18.45 Savaitės atgarsiai. 19.45 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 20.15 Maisto anatomija. 20.45 Prancūzmečio ženklai Lietuvoje. Katastrofos dienos. 21.10 XX a. LTV dokumentika. „Tėvas ir sūnus“. 22.05 M.K.Čiurlionis. Vasara. 22.15 Emigrantai. 22.50 Vienas eilėraštis. 23.00 Panorama. 23.55 Kelias į 2010 metų Pasaulio futbolo čempionatą (16 d.). Brazilija ir Pietų Afrikos respublika. 0.25 „24 valandos“.

TV1 9.05 „Deksterio laboratorija“ (k.). 9.30 „Nenuorama Džiunė Ly“. 9.55 „Betmenas ir narsuolių komanda“ (k.). 10.20 „Karvė ir viščiukas“ (k.). 10.45 „Mano draugė beždžionėlė“. 11.10 „Nenugalimieji. Kovos tęsiasi“. 11.35 „Monstrų klubas“. 12.00 „Laukiniai globotiniai“ (k.). 13.00 „Malachovas +“. Pokalbių laida apie sveikatą. 14.00 Teleparduotuvė. 14.30 „Atskalūnas“ (k.). (N-7) 15.30 Drama „Mano čempionas“ (k.).

5.00 5.07 5.12 5.45 6.03 6.30

LR himnas. Spaudos apžvalga. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Gimtoji žemė. Ryto garsai.

21.00 23.00 24.00 0.30

Liuks TV

LR himnas. Spaudos apžvalga. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Gimtoji žemė. Ryto garsai. Spaudos puslapiai. Laida 112. Tarp Rytų ir Vakarų. Muzikinis vidudienis. Lietuvos diena. Namai namučiai. Auksinės kolekcijos.

16.30 „Deksterio laboratorija“. 17.00 „Raganaitė Sabrina“. 18.00 „Laukiniai globotiniai“. 18.30 Dok. serialas „Gyvūnų draugai“. 19.00 „Atskalūnas“. (N-7) 20.00 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai“. (N-7) 21.00 Veiksmo f. „Misija „Neįmanoma“. (N-7) 23.25 „Išrinktieji“. (N-14)

TV6 9.10 Teleparduotuvė. 9.30 Sveikatos paslaptys (k.). 10.00 „Kobra 11“ (k.). (N-7) 11.00 „Heraklis. Legendinės kelionės“ (k.). (N-7) 12.00 Išlikimas (k.). (N-7) 13.00 Drama „Pretendentas“ (k.). (N-7) 14.00 Komedija „Kol mirtis išskirs“ (k.). (N-7) 14.30 Teleparduotuvė. 15.00 „Kobra 11“. (N-7) 16.00 „Žvaigždžių kelias. Erdvėlaivis“. (N-7) 17.00 „Heraklis. Legendinės kelionės“. (N-7) 18.00 Išlikimas. (N-7) 19.00 Drama „Pretendentas“. (N-7) 20.00 Komedija „Kol mirtis išskirs“. (N-7) 21.00 Veiksmo f. „Šilumos smūgis“. (N-14) 22.40 „CSI Niujorkas“. (N-14) 23.40 Romantinė drama „Jūra mato“. (N-14)

Liuks TV 7.30 Super Liuks! Koncertas „Off the map“. 8.30 Super Liuks! Koncertas „Vasara su blondinėmis“. 10.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 10.55 Liuks! Muzika. 12.35 A.Chošnau koncertas. 13.30 Super Liuks! Koncertas „Off the map“. 14.30 Super Liuks! Koncertas „Vasara su blondinėmis”. 10.03 10.31 11.03 12.10 13.00 15.05 16.03 16.30 17.03 18.10

Spaudos puslapiai. Laida 112. Ant svarstyklių. Muzikinis vidudienis. Lietuvos diena. Litas prie lito. Nuo algos iki algos. Laida rusų kalba. Antra pavara. Dienos tema.

16.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 16.55 Liuks! Muzika. 18.40 KĮŽ karta. Anatolijaus ir Deivido debiutinių albumų pristatymas. 19.30 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“. 20.30 Super Liuks! M.Mikutavičiaus gyvo garso koncertas. 22.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 22.55 Liuks! Muzika.

Lietuvos ryto TV 6.54 7.10 8.10 9.00 9.50 10.20 11.10 12.10 12.40 13.10 14.00 14.30 15.30 16.00 16.05 17.00 17.10 18.00 18.20 19.00 19.30 20.00 20.05 21.00 21.50 22.20 23.10 23.40 0.10

TV parduotuvė. 24/7 (k.). Skonio reikalas (k.). Kas tu toks? (k.). Penktoji pavara (k.). Super L.T. (k). (N-7) „Pasiduodu! Aš – žvaigždė!“ Realybės šou. (N-7) Pagaminta Lietuvoje (k.). Žvejo biblija. 24/7 (k.). Dok. serialas „Grobuonys. Tobuliausieji“. (N-7) Serialas „Edas“. TV parduotuvė. Žinios. Orai. „Teletabiai“. Žinios. Orai. Kas tu toks? (k.) Žinios. Orai. Naša Raša. (N-7) Žinios. Orai. „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas. Žinios. Orai. Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras. Reporteris. Lietuva tiesiogiai. Kas tu toks? „Seksas ir miestas“. (N-14) „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas. Reporteris

16.30 17.03 18.10 18.30 19.03 20.03 20.20 20.45 21.03 22.10 22.48

Laida rusų kalba. Antra pavara. Dienos tema. Gera girdėti. Sveikinimų ratas. Vakaro pasaka. Autorinė daina. Mažoji studija. Dievo žodis. Tarp Rytų ir Vakarų. Žvaigždės žiūri į žemę. Vidurnakčio lyrika. O.Milašius. 22.58 LR himnas.

16.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 16.55 Liuks! Muzika. 18.35 Super Liuks! A.Chošnau koncertas. 19.30 Super Liuks! Koncertas „Off the map“. 20.30 Super Liuks! Koncertas „Vasara su blondinėmis“. 22.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 22.55 Liuks! Muzika.

Lietuvos ryto TV 6.54 7.10 8.00 8.30 9.00 9.50 10.20 11.10 12.10 13.10 14.00 14.30 15.30 16.00 16.05 17.00 17.10 18.00 18.20 19.00 19.30 20.00 20.05 21.00 21.50 22.20 23.10 23.40 0.10

TV parduotuvė. Reporteris (k.). Naša Raša. (N-7) „Teletabiai“. Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras (k.). „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas (k.). Skonio reikalas. „Pasiduodu! Aš – žvaigždė!“ Realybės šou. (N-7) Mitų griovėjai. Reporteris (k.). „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas (k.). „Edas“. TV parduotuvė. Žinios. Orai. „Teletabiai“. Žinios. Orai. Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras (k.) Žinios. Orai. Naša Raša. (N-7) Žinios. Orai. „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas. Žinios. Orai. Kas tu toks? Reporteris. Lietuva tiesiogiai. Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras. „Seksas ir miestas“. (N-14) „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas. Reporteris.

18.30 Mažoji studija. Kultūra ir religija. 19.03 Sveikinimų ratas. 20.03 Vakaro pasaka. 20.20 Gamta – visų namai. 20.45 Mažoji studija. Dievo žodis. 21.03 Ant svarstyklių. 22.10 Žvaigždės žiūri į žemę. 22.48 Vidurnakčio lyrika. S.Geda. 22.58 LR himnas.


2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

Gimtasis kraštas

TV programa LTV2

Birželio 9, trečiadienis

Stilius.

„Miegamasis rajonas“.

„Tapatybė“.

„Šiandien tu mirsi“.

6.00 Labas rytas. 9.00 „Senis“ (k.). (N-7) 10.05 „Diagnozė: žmogžudystė“ (k.). (N-7) 11.00 Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite. 12.00 Pinigų karta (k.). 13.00 Ryto suktinis su Zita Kelmickaite (k.). 14.30 Gustavo enciklopedija (k.). 15.00 Rusų gatvė. 15.15 „Gyvūnų gelbėtojai“. 15.45 „Lemūrų gatvė“. 16.15 „Namelis prerijose“. 17.15 „Diagnozė: žmogžudystė“. (N-7) 18.15 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.45 „Senis“. (N-7) 19.55 Stilius. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.20 Teisė žinoti. 22.04 Loterija „Perlas“. 22.05 Tieisė žinoti (tęsinys). 22.30 Vakaro žinios. 22.45 „Las Vegasas“. (N-7)

6.30 „Puka“. 7.00 „Ogis ir tarakonai“. 7.30 „Tomas ir Džeris“ (k.). 7.55 „Malachovas +“. Pokalbių laida apie sveikatą. 8.55 Kakadu (k.). (N-7) 9.35 2 minutės šlovės (k.). 12.30 Kitas! (k.). 13.05 „Policijos akademija“. (N-7) 14.05 „Tomas ir Džeris“. 14.35 „Meilės sparnai“. 15.35 „Indiškos aistros“. 16.40 „Velniūkštė“. 17.40 „Alisa. Širdžiai neįsakysi“. 18.45 Žinios. Sportas. Orai. 19.10 Kakadu. (N-7) 20.00 Pirmas kartas su žvaigžde. (N-7) 20.30 Premjera. Serialas „Miegamasis rajonas“. (N-7) 21.00 Kambarių plėšikai. (N-7) 21.30 Dviračio šou. 22.00 Žinios. Verslas. Kriminalai. Sportas. Orai. 22.35 „Mentalistas“. (N-7) 23.35 Kriminalinis serialas „Žvėris“. (N-7) 0.35 „Arti namų“. (N-7)

6.40 Teleparduotuvė. 6.55 „Geniuko Vudžio šou“ (k.). 7.25 „Simpsonai“ (k.). (N-7) 7.55 Drama „Atlantida“. (N-7) 8.55 Drama „Meilės sūkuryje“. 10.00 Drama „Emilija“. (N-7) 10.50 Drama „Amžini jausmai“. (N-7) 11.40 Aistrų pakrantė (k.). (N-7) 12.30 „Alergija monstrams“. 13.05 Komedija „Auklė“. 13.35 „Geniuko Vudžio šou“. 14.05 Animac. serialas „Tikrieji pabaisos“. 14.35 Animac. serialas „Legenda apie Tarzaną“. 15.05 „Simpsonai“. (N-7) 15.35 Drama „Nuodėmingoji“. (N-7) 16.40 „Svetimas veidas“. (N-7) 18.45 TV3 žinios. 19.10 Rožių kerai. (N-7) 20.10 Drama „Amžini jausmai“. (N-7) 21.00 Aistrų pakrantė. (N-7) 21.40 TV3 vakaro žinios. 22.00 Drama „Kaltės kaina“. (N-14) 23.00 Veiksmo f. „Tapatybė“ (2003 m., JAV). (N-14) 0.40 Drama „Išgelbėti“ (2006 m., JAV). (N-14)

6.20 Televitrina. 6.45 Rytas su BTV. 8.00 „Kapitonas Malas“ (k.). 8.25 „Karvė, katinas ir vandenynas“ (k.). 8.45 „Merlino nuotykiai“ (k.). (N-7) 9.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“ (k.). (N-7) 11.00 „Ką daryti?“ (N-7) 12.00 Televitrina. 12.30 Melodrama „Rūkas virš Kilrašo pilies“ (k.). (2007 m., Vokietija). (N-7). 14.25 „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“. 15.00 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai. 15.30 „Kapitonas Malas“. 16.00 „Karvė, katinas ir vandenynas“. 16.15 Nuotykių serialas „Merlino nuotykiai“. (N-7) 17.10 To dar nebuvo... 17.45 „Ką daryti?“ (N-7) 18.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“. (N-7) 20.00 Žinios. 20.30 10 dienų prie jūros. 21.05 Geras filmas. Trileris „Šiandien tu mirsi“ (2005 m., JAV). (N-14) 23.05 Žinios. 23.30 Romantinė komedija „Viliojimo menas“ (2004 m., JAV, Vokietija). (N-7) 2.30 Bamba. (S)

9.00 Labas rytas. 11.35 Žodžių kišenė. 12.00 Telebimbadienis–20 (2 d.). 13.00 Maisto anatomija. 13.30 „Fliperis“. 14.00 „Žalieji hektarai“. 15.00 Savaitės atgarsiai. 16.00 Pasaulio dokumentika. „Mes – Europiečiai“. 16.55 (K)laidelė. 17.00 Toks gyvenimas. 18.00 „Jūrų žvalgas“. 18.45 Pinigų karta. 19.45 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 20.15 Valstybės kino metraštis. Žvilgsnis į ateitį. 2006 m. 20.45 Kūrybos metas. 21.15 Kelias į 2010 metų Pasaulio futbolo čempionatą (15 d.). Portugalija ir Meksika. 21.45 Kelias į 2010 metų Pasaulio futbolo čempionatą (16 d.). Brazilija ir Pietų Afrikos Respublika. 22.15 Mylių Amerika (5 d.). 22.55 (K)laidelė. 23.00 Panorama. 23.55 Džiazo muzikos vakaras.

TV1 9.05 „Deksterio laboratorija“ (k.). 9.30 „Nenuorama Džiunė Ly“. 9.55 „Nerealių draugų namai“. 10.20 „Karvė ir viščiukas“ (k.). 10.45 „Mano draugė beždžionėlė“. 11.10 „Nenugalimieji. Kovos tęsiasi“. 11.35 „Monstrų klubas“. 12.00 Dok. serialas „Laukiniai globotiniai“ (k.). 12.30 Dok. serialas „Gyvūnų draugai“. 13.00 „Malachovas +“. Pokalbių laida apie sveikatą. 14.00 Teleparduotuvė. 14.30 „Atskalūnas“ (k.). (N-7)

5.00 5.07 5.12 5.45 6.03 6.30

LR himnas. Spaudos apžvalga. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Gimtoji žemė. Ryto garsai.

LTV2

Birželio 10, ketvirtadienis

Gamtos patruliai.

„Besaikė jėga“.

„Vampyrų medžiotojai“.

„Keliautojai“.

6.00 Labas rytas. 9.00 „Senis“ (k.). (N-7) 10.05 „Diagnozė: žmogžudystė“ (k.). (N-7) 11.00 Forumas. 12.00 Teisė žinoti (k.). 13.00 Lietuvos tūkstantmečio vaikai (k.). 14.30 Keliaukim! (k.). 15.00 Menora. 15.15 „Gyvūnų gelbėtojai“. 15.45 „Lemūrų gatvė“. 16.15 „Namelis prerijose“. 17.15 „Diagnozė: žmogžudystė“. (N-7) 18.15 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.45 „Senis“. (N-7) 19.55 Gamtos patruliai. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 20.50 Koncertas, skirtas Pasaulio futbolo čempionato atidarymui. 22.04 Loterija „Perlas“. 22.10 Koncertas, skirtas Pasaulio futbolo čempionato atidarymui (tęsinys). 24.00 Vakaro žinios. Sportas. Orai.

6.30 „Puka“. 7.00 „Ogis ir tarakonai“. 7.30 „Tomas ir Džeris“ (k.). 7.55 „Malachovas +“. Pokalbių laida apie sveikatą. 8.55 Kakadu (k.). (N-7) 9.50 Paskutinė instancija (k.). 10.35 Valanda su Rūta (k.). 12.00 Pirmas kartas su žvaigžde (k.). (N-7) 12.30 Kambarių plėšikai (k.). (N-7) 14.05 „Tomas ir Džeris“. 14.35 „Meilės sparnai“. 15.35 „Indiškos aistros“. 16.40 „Velniūkštė“. 17.40 „Alisa. Širdžiai neįsakysi“. 18.45 Žinios. Sportas. Orai. 19.09 Čiuku čiuku traukinuku. 19.10 Kakadu. (N-7) 20.00 Premjera. „Įvykiai, sukrėtę Lietuvą“. Dok. f. ciklas. (N-7) 21.00 Kambarių plėšikai. (N-7) 21.30 Dviračio šou. 22.00 Žinios. Verslas. Kriminalai. Sportas. Orai. 22.35 Veiksmo f. „Besaikė jėga“ (1993 m., JAV). (N-14) 0.15 Sveikatos ABC (k.).

6.40 Teleparduotuvė. 6.55 „Geniuko Vudžio šou“ (k.). 7.25 „Simpsonai“ (k.). (N-7) 7.55 Drama „Atlantida“. (N-7) 8.55 Drama „Meilės sūkuryje“. 10.00 Drama „Emilija“. (N-7) 10.50 „Amžini jausmai“. (N-7) 11.40 Aistrų pakrantė (k.). (N-7) 12.30 „Alergija monstrams“. 13.05 Komedija „Auklė“. 13.35 „Geniuko Vudžio šou“. 14.05 „Tikrieji pabaisos“. 14.35 „Legenda apie Tarzaną“ 15.05 „Simpsonai“. (N-7) 15.35 Drama „Nuodėmingoji“. (N-7) 16.40 Drama „Svetimas veidas“. (N-7) 18.45 TV3 žinios. 19.10 Rožių kerai. (N-7) 20.10 Drama „Amžini jausmai“. (N-7) 21.00 Aistrų pakrantė. (N-7) 21.40 TV3 vakaro žinios. 22.00 Kriminalinė drama „Kastlas“ (2009 m., JAV). (N-7) 23.00 Siaubo f. „Vampyrų medžiotojai“ (2002 m., Japonija, Nyderlandai, Honkongas). (N-14) 0.40 Drama „Išgelbėti“. (N-14)

6.20 Televitrina. 6.45 Rytas su BTV. 8.00 „Kapitonas Malas“ (k.). 8.25 „Karvė, katinas ir vandenynas“ (k.). 8.45 „Merlino nuotykiai“ (k.). (N-7) 9.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“ (k.). (N-7) 11.00 „Ką daryti?“ (N-7) 12.00 Televitrina. 12.25 „Dinotopija: Nauji horizontai“ (k.). (N-7) 14.25 „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“. 15.00 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai. 15.30 „Kapitonas Malas“. 16.00 „Karvė, katinas ir vandenynas“. 16.15 Nuotykių serialas „Merlino nuotykiai“. (N-7) 17.10 To dar nebuvo... 17.45 „Ką daryti?“ (N-7) 18.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“. (N-7) 20.00 Žinios. 20.30 Akistata su Lietuva. 21.05 Geras filmas. Drama „Keliautojai“ (1997 m., JAV). (N-14) 23.15 Žinios. 23.40 „Valstybės kelias“. Dok. f. ciklas (k.). 0.45 Tauro ragas. 1.15 Bamba. (S)

9.00 Labas rytas. 11.35 Žodžių kišenė. 11.55 Šou grupės „Saulės vaikai“ dešimtmečio gimtadienio šventinis koncertas (1 d.). 13.05 Prancūzmečio ženklai Lietuvoje. „Katastrofos dienos“ (k.). 13.30 „Fliperis“. 14.00 „Žalieji hektarai“. 15.00 Pinigų karta. 16.00 Pasaulio dokumentika. „Architektūros kolekcija“. 2007 m. 16.55 (K)laidelė. 17.00 Forumas. 18.00 „Jūsų žvalgas“. 18.45 Teisė žinoti. 19.45 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 20.15 Valstybės kino metraštis. „Rūta Staliliūnaitė“. 2006 m. 20.45 Tikros istorijos. 21.15 Žodžių kišenė. 21.30 „Specialioji jūrų policijos tarnyba“. (N-7) 23.00 Panorama. 23.25 Kino apdovanojimų ceremonija „Sidabrinės gervės“.

TV1 9.05 „Deksterio laboratorija“ (k.). 9.30 „Nenuorama Džiunė Ly“. 9.55 „Nerealių draugų namai“. 10.20 „Galaktikos vidurinė“. 10.45 „Mano draugė beždžionėlė“. 11.08 Animac. serialas „Sedrikas“. 11.35 „Monstrų klubas“. 12.00 „Gyvūnų draugai“ (k.). 13.00 „Malachovas +“. Pokalbių laida apie sveikatą. 14.00 Teleparduotuvė. 14.30 Nuotykių serialas „Amazonija“. (N-7)

5.00 5.07 5.12 5.45 6.03 6.30

LR himnas. Spaudos apžvalga. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Gimtoji žemė. Ryto garsai.

15.30 „Merginų paslaptys“. Realybės šou (k.). (N-7) 16.30 „Deksterio laboratorija“. 17.00 „Raganaitė Sabrina“. 18.00 „Gyvūnų draugai“. 19.00 Nuotykių serialas „Amazonija“. 20.00 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai“. (N-7) 21.00 Nuotykių f. „Kelionė į Žemės centrą“. 22.40 „Išrinktieji“. (N-14) 23.40 Nuotykių serialas „Amazonija“. (N-7)

TV6 9.45 Teleparduotuvė. 10.00 „Kobra 11“ (k.). (N-7) 11.00 „Heraklis. Legendinės kelionės“ (k.). (N-7) 12.00 Išlikimas (k.). (N-7) 13.00 Drama „Pretendentas“ (k.). (N-7) 14.00 Komedija „Kol mirtis išskirs“ (k.). (N-7) 14.30 Teleparduotuvė. 15.00 „Kobra 11“. (N-7) 16.00 „Žvaigždžių kelias. Erdvėlaivis“. (N-7) 17.00 „Heraklis. Legendinės kelionės“. (N-7) 18.00 Išlikimas. (N-7) 19.00 Drama „Pretendentas“. (N-7) 20.00 Komedija „Kol mirtis išskirs“. (N-7) 21.00 Komedija „Prisiekusysis“. (N-14) 22.40 „CSI Niujorkas“. (N-14) 23.40 Trileris „Suvesti sąskaitas“. (N-14)

Liuks TV 7.30 Super Liuks! M.Mikutavičiaus gyvo garso koncertas. 9.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 9.55 Liuks! Muzika 11.40 KĮŽ karta. Anatolijaus ir Deivido debiutinių albumų pristatymas. 12.30 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“. 13.30 Super Liuks! M.Mikutavičiaus gyvo garso koncertas. 10.03 Spaudos puslapiai. 10.31 Laida 112. 11.03 Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite. 12.10 Muzikinis vidudienis. 13.00 Lietuvos diena. 15.05 Mes, moterys. 16.03 Žinių amžius. 16.30 Laida rusų kalba. 17.03 Antra pavara. 18.10 Dienos tema.

15.30 „Skaičiai“ (k.). (N-7) 16.30 „Deksterio laboratorija“. 17.00 „Raganaitė Sabrina“. 18.00 „Gyvūnų draugai“. 19.00 „Amazonija“. (N-7) 20.00 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai“. (N-7) 21.00 „Žmogžudystė 101“. 22.45 „Išrinktieji“. (N-14) 23.45 „Amazonija“ (k.). (N-7)

TV6 9.45 Teleparduotuvė. 10.00 „Kobra 11“ (k.). (N-7) 11.00 „Heraklis. Legendinės kelionės“(k.). (N-7) 12.00 Išlikimas (k.). (N-7) 13.00 Drama „Pretendentas“ (k.). (N-7) 14.00 Komedija „Kol mirtis išskirs“ (k.). (N-7) 14.30 Teleparduotuvė. 15.00 „Kobra 11“. (N-7) 16.00 „Žvaigždžių kelias. Erdvėlaivis“. (N-7) 17.00 „Heraklis. Legendinės kelionės“. (N-7) 18.00 Išlikimas. (N-7) 19.00 Drama „Pretendentas“. (N-7) 20.00 Komedija „Kol mirtis išskirs“. (N-7) 21.00 Trileris „Baisūs nusikaltimai“. (N-14) 23.30 „CSI Niujorkas“. (N-14) 0.30 Nuotykių f. „Senasis Gringo“. (N-7)

15.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 15.55 Liuks! Muzika. 17.40 KĮŽ karta. Anatolijaus ir Deivido debiutinių albumų pristatymas. 18.30 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“. 19.30 Super Liuks! M.Mikutavičiaus gyvo garso koncertas. 21.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 21.55 Liuks! Muzika. 23.00 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“.

Lietuvos rytas 6.54 7.10 8.00 8.30 9.00 9.50 10.20 11.10 12.10 13.10 14.00 14.30 15.30 16.00 16.05 17.00 17.10 18.00 18.20 19.00 19.24 19.30 20.00 20.05 21.00 21.50 22.20 23.10 23.40 0.10

10.03 10.31 11.03 12.10 13.00 15.05 16.03 16.30 17.03 18.10

Spaudos puslapiai. Laida 112. Forumas. Muzikinis vidudienis. Lietuvos diena. Sveikata. Auksinės kolekcijos. Laida rusų kalba. Antra pavara. Dienos tema.

TV parduotuvė. Reporteris (k.). Naša Raša. (N-7) „Teletabiai“. Kas tu toks? (k.). „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas (k.). Super L.T. (k). (N-7) „Pasiduodu! Aš – žvaigždė!“ Realybės šou. (N-7) Mitų griovėjai. Reporteris k.). „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas (k.). „Edas“. TV parduotuvė. Žinios. Orai. „Teletabiai“. Žinios. Orai. Kas tu toks? (k.). Žinios. Orai. Naša Raša. (N-7) Žinios. Orai. Parama tavo ūkiui. „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas. Žinios. Orai. Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras. Reporteris. Lietuva tiesiogiai. Kas tu toks? „Seksas ir miestas“. (N-14) Dėmesio! Į ekraną! Reporteris.

18.30 19.03 20.03 20.20 20.45 21.03

Gera girdėti. Sveikinimų ratas. Vakaro pasaka. Žinių amžius. Mažoji studija. Dievo žodis. Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite. 22.10 Žvaigždės žiūri į žemę. 22.48 Vidurnakčio lyrika. B.Rukša. 22.58 LR himnas.

15.55 Liuks! Muzika. 17.35 Super Liuks! A.Chošnau koncertas. 18.30 Super Liuks! Koncertas „Off the map“. 19.30 Super Liuks! Koncertas „Vasara su blondinėmis“. 21.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 21.55 Liuks! Muzika. 23.00 Super Liuks! Koncertas „Off the map“.

Lietuvos ryto TV 6.54 7.10 8.00 8.30 9.00 9.50 10.20 11.10 12.10 13.10 14.00 14.30 15.30 16.00 16.05 17.00 17.10

Liuks TV 7.30 Super Liuks! Koncertas „Vasara su blondinėmis“. 9.30 Pirmas kartas su žvaigžde. 9.55 Liuks! Muzika. 11.35 Super Liuks! A.Chošnau koncertas. 12.30 Super Liuks! Koncertas „Off the map“. 13.30 Super Liuks! Koncertas „Vasara su blondinėmis“. 15.30 Pirmas kartas su žvaigžde.

17

18.00 18.20 19.00 19.30 20.00 20.05 21.00 21.50 22.20 22.55 23.45 0.15 18.30 19.03 20.03 20.20 20.45 21.03 22.10 22.48

TV parduotuvė. Reporteris (k.). Naša Raša. (N-7) „Teletabiai“. Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras (k.). „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas (k.). Skonio reikalas (k.). „Pasiduodu! Aš – žvaigždė!“ Realybės šou. (N-7) Mitų griovėjai. Reporteris (k.) „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas. „Edas“. TV parduotuvė. Žinios. Orai. „Teletabiai“. Žinios. Orai. Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras (k.). Žinios. Orai. Naša Raša. (N-7) Žinios. Orai. „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas. Žinios. Orai. Kas tu toks? Reporteris. Lietuva tiesiogiai. Pagaminta Lietuvoje. Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras. „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas. Reporteris.

Gera girdėti. Sveikinimų ratas. Vakaro pasaka. Literatūros akiračiai. Mažoji studija. Dievo žodis. Forumas. Žvaigždės žiūri į žemę. Vidurnakčio lyrika. V.Mačernis. 22.58 LR himnas.


18

Gimtasis kraštas

2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

TV programa

Birželio 11, penktadienis

„Lapkritis“.

„Bruklino įstatymai“.

„Rėjus“.

To dar nebuvo...

6.00 Labas rytas. 9.00 „Senis“ (k.). (N-7) 10.05 „Diagnozė: žmogžudystė“ (k.). (N-7) 11.00 Akiračiai. 12.00 Nacionalinė paieškų tarnyba (k.). 13.00 TV konkursas „Dainų dainelė 2010“ (k.). 14.30 Popietė su A.Čekuoliu (k.). 15.00 Vilniaus sąsiuvinis. 15.10 Pasaulio futbolo čempionato atidarymo ceremonija. 15.40 Pasaulio futbolo čempionatą pasitinkant. 16.30 Pasaulio futbolo čempionato atidarymo rungtynės. PAR–Meksika. 19.00 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 19.30 Pasaulio futbolo čempionato apžvalga. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.20 Trileris „Lapkritis“ (2004 m., JAV). (N-14) 22.04 Loterija „Perlas“. 22.05 „Lapkritis“ (tęsinys). (N-14) 22.50 Trileris „Pasienio pajėgos“ (2008 m., JAV). (N-14)

6.30 „Puka“. 7.00 „Ogis ir tarakonai“. 7.30 „Tomas ir Džeris“ (k.). 7.55 „Malachovas +“. Pokalbių laida apie sveikatą. 8.55 Žvaigždžių duetai 4. Geriausios dainos (k.). 12.30 Kambarių plėšikai (k.). (N-7) 13.05 „Degrasis. Naujoji karta“. 14.05 „Tomas ir Džeris“. 14.35 „Meilės sparnai“. 15.35 „Indiškos aistros“. 16.40 „Velniūkštė“. 17.40 „Alisa. Širdžiai neįsakysi“. 18.45 Žinios. 19.10 Komedija „Makheilio jūreiviai“ (1997 m., JAV). (N-7) 21.15 Futbolo čempionatas. Urugvajus– Prancūzija. 23.20 Veiksmo komedija „Pluto Nešo nuotykiai“ (2002 m., JAV). (N-7) 1.20 Kriminalinė drama „Bruklino įstatymai“ (2007 m., JAV). (N-14)

6.40 Teleparduotuvė. 6.55 „Geniuko Vudžio šou“ (k.). 7.25 „Simpsonai“ (k.). (N-7) 7.55 Komedija „Mano vaikinai“ (2006 m., JAV). (N-7) 8.55 Drama „Meilės sūkuryje“. 10.00 Drama „Emilija“. (N-7) 10.50 Drama „Amžini jausmai“. (N-7) 11.40 Aistrų pakrantė (k.). (N-7) 12.30 „Alergija monstrams“. 13.05 Komedija „Auklė“. 13.35 „Geniuko Vudžio šou“. 14.05 „Tikrieji pabaisos“. 14.35 Animac. serialas „Legenda apie Tarzaną“. 15.05 „Simpsonai“. (N-7) 15.35 Drama „Nuodėmingoji“. (N-7) 16.40 „Svetimas veidas“. (N-7) 18.45 TV3 žinios. 19.10 Rožių kerai. (N-7) 20.10 Animac. komedija „Visa tiesa apie ryklį“. 21.55 Komedija „Pats baisiausias filmas 2“ (2001 m., JAV). (N-14) 23.25 Komedija „Jackass. Numeris antras“ (2006 m., JAV). (S) 1.10 Biografinė drama „Rėjus“ (2004 m., JAV). (N-7)

6.20 Televitrina. 6.45 Rytas su BTV. 8.25 „Karvė, katinas ir vandenynas“ (k.). 8.45 „Merlino nuotykiai“ (k.). (N-7) 9.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“ (k.). (N-7) 11.00 „Ką daryti?“ (k.). 12.00 Televitrina. 12.25 Veiksmo komedija „Misija: Vestuvės“ (2003 m., JAV, Vokietija). (N-7). 14.25 „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“. 15.00 Muzikinė skrynelė. 15.30 „Kapitonas Malas“. 16.00 „Karvė, katinas ir vandenynas“. 16.15 Nuotykių serialas „Merlino nuotykiai“. (N-7) 17.10 To dar nebuvo... 17.45 „Ką daryti?“ (N-7) 18.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“. (N-7) 20.00 Žinios. 20.25 Amerikos talentai IV. 23.15 Pasaulio galiūnų komandinis čempionatas 2008 m. 0.25 Trileris „Šiandien tu mirsi“ (2005 m., JAV). (N-14) 2.20 Bamba. (S)

LTV2 9.00 Labas rytas. 11.35 Žodžių kišenė. 12.00 Šou grupės „Saulės vaikai“ dešimtmečio gimtadienio šventinis koncertas (2 d.). 13.05 „Žaliojo obuolio“ padėkos koncertas. 14.00 „Fliperis“. 14.00 „Žalieji hektarai“. 15.30 Teisė žinoti. 16.25 Idėjų metas. 16.54 (K)laidelė. 17.00 Akiračiai. 18.00 „Jūrų žvalgas“. 18.45 Mokyklos langas. 19.15 Gimnazistai. 19.45 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 20.15 Dalia Kutraitė kalbina... Nijolę Gelžinytę (k.). 20.45 Stilius. 21.15 Biografinė drama „Stebukladarė“. 23.00 Panorama. 23.50 Mūsų dienos – kaip šventė. TV1 9.05 „Deksterio laboratorija“ (k.). 9.30 „Nenuorama Džiunė Ly“. 9.55 „Linksmųjų melodijų šou“ (k.). 10.20 „Galaktikos vidurinė“. 10.45 „Mano draugė beždžionėlė“. 11.08 „Sedrikas“. 11.35 „Monstrų klubas“. 12.00 „Gyvūnų draugai“ (k.). 13.00 „Malachovas +“. Pokalbių laida apie sveikatą. 14.00 Teleparduotuvė. 14.30 „Amazonija“ (k.). (N-7) 15.30 „Skaičiai“ (k.). (N-7) 16.30 „Deksterio laboratorija“. 17.00 „Raganaitė Sabrina“. 18.00 „Gyvūnų draugai“. 19.00 „Amazonija“. (N-7)

5.00 5.07 5.12 5.45 6.03 6.30

LR himnas. Spaudos apžvalga. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Gimtoji žemė. Ryto garsai.

LTV2

Birželio 12, šeštadienis

7.30 8.00 8.15 8.30 8.45 9.00 9.15 9.30 10.00 11.00 12.45

„Apgauti sukčiai“.

„Raktas“.

„Tylioji kalva“.

„Savi ir svetimi“.

15.30

8.00 Kelias. 8.15 Animac. serialas „Stebuklingas Gaveino kristalas“. 8.30 „Paslapčių sodas“. 9.00 Švarus pienas. 9.30 Gimtoji žemė. 10.00 Ryto suktinis su Zita Kelmickaite. 11.30 Mūsų miesteliai. Šumskas. 12.30 Pulsas. 13.00 Pasaulio futbolo čempionato apžvalga (k.). 14.00 Pasaulio futbolo čempionato rungtynės. Pietų Korėja–Graikija. 16.30 Žinios (su vertimu į gestų kalbą). 16.40 Sveikinimų koncertas. 17.30 Gerosios Naujienos šventė. Šv. Mišių transliacija iš Vilniaus arkikatedros. 19.15 Klausimėlis. 19.30 Pasaulio futbolo čempionato apžvalga. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.00 Pasaulio futbolo čempionato rungtynės. Anglija–JAV. 23.30 Kriminalinė komedija „Apgauti sukčiai“ (1997 m., JAV). (N-14)

6.30 „Šiupininis“. 6.55 „Nerealių draugų namai“. 7.20 „Bazas Šviesmetis ir Žvaigždžių komanda“. 7.45 „Antinas Gudruolis“. 8.10 „Finas ir Ferbis“. 8.35 „Dinozaurų karalius“. 9.00 „Brangioji, aš sumažinau vaikus“. 10.00 Kino pusryčiai. Veiksmo f. „Betmenas prieš Dviveidį“ (1995 m., JAV, D. Britanija). 12.20 Komedija „Papūsk man į uodegą“ (1988 m., JAV). 13.55 „Kremas“. 14.50 „Deginanti aistra“. 16.45 Pasaulio futbolo čempionatas. Argentina–Nigerija. Pertraukoje – Žinios. 19.00 Anekdotų karaliui R.Šilanskui – 50. Teatralizuotas koncertas. 21.00 Premjera. Veiksmo komedija „Tikras vyras“ (2005 m., JAV, Vokietija). (N-7) 22.35 Premjera. Mistinis trileris „Raktas“ (2005 m., JAV). (N-14) 0.40 Erotinis f. „Aistringas paklusnumas“ (2006 m., JAV). (S)

6.15 Teleparduotuvė. 6.30 „Yu-Gi-Oh! GX“. (N-7) 7.00 Animac. serialas „Raganosio mokykla“. 7.30 „Bakuganas“. 8.00 H2O. Serialas. 9.00 Apie ūkį ir bites. 9.30 Mamyčių klubas. 10.00 Nuotykių f. „Laukinis kraštas“ (1994 m., JAV). 11.55 Komedija „Vedybų karštligė“ (2004 m., JAV). (N-7) 13.35 Komedija „Vimbldonas“ (2004 m., D. Britanija). (N-7) 15.35 Šok su manimi. 18.45 TV3 žinios. 19.00 Šok su manimi (tęsinys). 22.15 Komedija „Medalionas“ (2003 m., JAV, Honkongas). (N-7) 23.55 Siaubo trileris „Tylioji kalva“ (2006 m., Kanada, JAV, Japonija). (N-14) 2.20 Komedija „Pašėlęs gyvenimas Ridžmonto vidurinėje“ (1982 m., JAV). (N-14)

7.00 Televitrina. 7.25 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai. 7.50 „Valstybės kelias“ (k.). Dok. f. ciklas. 8.50 Pasaulio galiūnų komandinis čempionatas 2008 m. (k.). 10.00 Šeštadienio rytas. 10.55 Ekstrasensų mūšis VI (k.). (N-7) 12.00 „Dinotopija: Virusas“. (N-7) 13.50 „Geriausias Lietuvos muzikos perlas“. Koncertas. 15.55 Tarp miesto ir kaimo (k.). 16.30 10 dienų prie jūros. 17.00 Kriminalinis serialas „Savi ir svetimi“. (N-7) 18.00 Nepaaiškinami faktai. (N-7) 19.00 Ekstrasensų mūšis VI. (N-7) 20.00 Žinios. 20.15 Kriminalinė melodrama „Už viską tau dėkoju III“ (2008 m., Rusija). (N-7) 21.20 Trileris „Miestas be įstatymų“ (1998 m., JAV). (N-14) 23.25 Karo dokumentika „Tarnybos laikas“ (2008 m., D.Britanija). (N-14) 1.35 Bamba. (S)

14.45 16.00 17.45 18.30 19.25 19.45 20.10 21.40 23.00 23.30 0.15

Šventadienio mintys. Krikščionio žodis. Trembita. Vilniaus albumas. Rusų gatvė. Menora. Vilniaus sąsiuvinis. Gustavo enciklopedija. „Paslapčių sodas“. Pasaulio futbolo čempionatas. PAR–Meksika. Koncertas, skirtas Pasaulio futbolo čempionato atidarymui. Pasaulio futbolo čempionato atidarymo ceremonija. „Povandeninės kronikos“. Koncertas. Spektaklis „Madagaskaras“ (1 d.). Pasaulio futbolo čempionato apžvalga. Mes – europiečiai (k.). Žodžių kišenė k.). Keliaukim! Koncertas „Vasaros naktis Šėnbrune 2010“. Trileris „Lapkritis“. (N-14) Panorama. Pasaulio futbolo čempionato apžvalga. Pasaulio futbolo čempionatas. Korėja–Graikija.

TV1 9.05 Būkite sveiki. 10.05 Kas namie šeimininkas? 10.45 Dok. serialas „Pasivaikščiojimas su pabaisomis“. 11.50 „Raganaitė Sabrina“ (k.). 12.50 „Betmenas ir narsuolių komanda“. 13.15 „Nerealių draugų namai“ (k.). 13.40 „Linksmųjų melodijų šou“. 14.05 „Karvė ir viščiukas“. 14.30 „Senosios Kristinos nutikimai“.

5.00 5.07 5.45 6.03 6.30 7.05

LR himnas. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Rytas su muzika. Gamta – visų namai. Spaudos apžvalga.

20.00 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai“. (N-7) 21.00 Detektyvas „Midsomerio žmogžudystės XI. Mirusiųjų balsai“. (N7) 23.00 „Išrinktieji“. (N-14) 24.00 „Amazonija“ (k.). (N-7)

TV6 9.45 Teleparduotuvė. 10.00 „Kobra 11“ (k.). (N-7) 11.00 „Heraklis. Legendinės kelionės“(k.). (N-7) 12.00 Išlikimas (k.). (N-7) 13.00 Drama „Pretendentas“(k.). (N-7) 14.00 Komedija „Kol mirtis išskirs“ (k.). (N-7) 14.30 Teleparduotuvė. 15.00 „Kobra 11“. (N-7) 16.00 „Žvaigždžių kelias. Erdvėlaivis“. (N-7) 17.00 „Heraklis. Legendinės kelionės“. (N-7) 18.00 Išlikimas. (N-7) 20.00 Komedija „Kol mirtis išskirs“. (N-7) 21.00 „CSI Niujorkas“. (N-14) 22.00 „401 kambarys“. Realybės šou. (N-14) 23.00 „Andželos akys“. (N14) 24.00 Komedija „Kelyje po Europą“. (N-14) Liuks TV 7.30 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“. 8.30 M.Mikutavičiaus gyvo garso koncertas. 9.50 Liuks! Muzika. 12.15 Pirmas kartas su žvaigžde. 12.40 KĮŽ karta. Anatolijaus ir Deivido debiutinių albumų pristatymas. 13.35 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“. 10.03 10.31 11.03 12.10 13.00 15.05 16.03 16.30 17.03 18.10

Spaudos puslapiai. Sankryža. Akiračiai. Muzikinis vidudienis. Lietuvos diena. Neišjunk televizoriaus. Gyvoji istorija. Laida rusų kalba. Antra pavara. Dienos tema.

15.00 Teleparduotuvė. 15.30 „Į gamtą su Džefu Korvinu“. 16.00 „Merginų paslaptys“. Realybės šou. (N-7) 16.55 Žodis – ne žvirblis (k.). 17.00 Drama „Mano čempionas“. 18.00 „Skaičiai“. (N-7) 19.00 Trileris „Makbraidas. Žmogžudystė šunų mylėtojų klube“. 20.35 „Kas namie šeimininkas?“ (k.). Realybės dokumentika. 21.10 Detektyvas „Midsomerio žmogžudystės IX. Namas miške”. (N-7) 23.10 Siaubo trileris „Penktadienis, 13-oji diena”. (S)

Lietuvos ryto TV 6.54 TV parduotuvė. 7.10 Reporteris (k.). 8.00 Naša Raša. (N-7) 8.30 „Teletabiai“. 9.00 Kas tu toks? (k.). 9.50 „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas. (k.). 10.20 Super L.T. (k.). (N-7) 11.10 „Pasiduodu! Aš – žvaigždė!“ Realybės šou. (N-7) 12.10 Mitų griovėjai. 13.10 Reporteris (k.). 14.00 „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas (k.). 14.30 „Edas“. 15.30 TV parduotuvė. 16.00 Žinios. Orai. 16.05 „Teletabiai“. 17.00 Žinios. Orai. 17.10 Kas tu toks? (k.). 18.00 Žinios. Orai. 18.20 Naša Raša. (N-7) 19.00 Žinios. Orai. 19.10 Super L.T. (N-7) 20.00 Žinios. Orai. 20.05 Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras. 21.00 Reporteris. 21.50 Drama „Misisipės šmėklos“. (N-14) 0.25 Reporteris. 18.30 19.03 20.03 20.20 20.45 21.03 22.10 22.48

Gera girdėti. Sveikinimų ratas. Vakaro pasaka. Gyvoji istorija. Mažoji studija. Dievo žodis. Akiračiai. Žvaigždės žiūri į žemę. Vidurnakčio lyrika. A.Miškinis. 22.58 LR himnas.

12.10 Super Liuks! A.Chošnau koncertas. 13.05 Pirmas kartas su žvaigžde. 13.30 Super Liuks! Koncertas „Off the map“. 14.25 Liuks! Muzika. 16.35 Super Liuks! Koncertas „Vasara su blondinėmis“. 18.10 Super Liuks! A.Chošnau koncertas. 19.05 Pirmas kartas su žvaigžde. 19.30 Super Liuks! Koncertas „Off the map“. 20.25 Liuks! Muzika. 22.40 „Ragai“. Žurnalas vyrams. 23.05 Super Liuks! Koncertas „Off the map“.

Lietuvos ryto TV

TV6 9.15 Teleparduotuvė. 9.30 Universitetai.lt. 10.10 „9,5 savaitės“. TV projektas. (N-7) 11.00 Kibernetas. 11.30 Kinas, kinas... 12.00 Ištikimybės testas. (N-7) 13.00 Gordono Ramzio virtuvės košmarai. 14.00 Jokių kliūčių! (k.). (N-7) 15.00 Aukščiausia pavara. 16.00 Ekstremalūs vilkikų pokyčiai. 17.00 Jokių kliūčių! (N-7) 18.00 Amerikos dievaitis. 20.00 Aukščiausia pavara. 21.00 „Šeimos bičas“. (N-14) 22.00 „401 kambarys“. Realybės šou. (N-14) 23.00 „Andželos akys“. (N-14) 24.00 Veiksmo f. „Ekstraordinarių džentelmenų lyga“. (N-7)

Liuks TV 7.30 Super Liuks! Koncertas „Off the map“. 8.25 Liuks! muzika. 10.35 Super Liuks! Koncertas „Vasara su blondinėmis“. 7.30 9.03 11.03 12.10 13.00 15.03 16.03 16.30 17.03

14.35 Super Liuks! M.Mikutavičiaus gyvo garso koncertas. 15.55 Liuks! Muzika. 18.20 Pirmas kartas su žvaigžde. 18.45 KĮŽ karta. Anatolijaus ir Deivido debiutinių albumų pristatymas. 19.35 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“. 20.30 Liuks! Muzika. 22.40 „Ragai“. Žurnalas vyrams. 23.10 KĮŽ karta. Anatolijaus ir Deivido debiutinių albumų pristatymas.

Ryto garsai. Kultūros savaitė. Sveikata. Sudie, XX amžiau. Lietuvos diena. Atsiliepk dainoj. Kaip žmonės gyvena. Laida rusų kalba. Mažoji studija: Popiežius ir pasaulis, Septintoji diena.

6.54 7.10 8.00 9.00 11.00 11.30 12.15 13.05

15.00 15.30 16.00 16.05 17.00 17.10 18.00 18.20 19.00 19.10 20.00 20.10 21.00 21.30 23.30 18.10 19.03 20.03 20.23 20.45 21.03 22.48

TV parduotuvė. Reporteris (k.). „Teletabiai“. Romantinė komedija „Ištekėti už Rajano Benkso“. „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas (k.). Reporteris. Skonio reikalas. „Mes – pasaulis“. Muzikinė pasaka „Žvaigždžių puota saulės rūmuose“ (2 d.). Pagaminta Lietuvoje (k.). „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas (k.). Žinios. Orai. Super L.T. (k.). (N-7) Žinios. Orai. Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras (k.). Žinios. Orai. Naša Raša. (N-7) Žinios. Orai. Skonio reikalas (k.). Žinios. Orai. Kas tu toks? Reporteris. Vaid. f. „Apginti gyvenimą“. (N-14) Gyvai.

Sveikinimų ratas. Auksinės kolekcijos. Vaikų radijo teatras. Muzika Tau. Mažoji studija. Dievo žodis. Žvaigždės žiūri į žemę. Vidurnakčio lyrika. M.Martinaitis. 22.58 LR himnas.


2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

Gimtasis kraštas

TV programa LTV2

Birželio 13, sekmadienis

7.30 8.00 8.30 9.05 9.35 10.10 11.00 12.45 14.05 14.55 15.25

„Bekraštės prerijos“.

8.15 Animac. serialas „Stebuklingas Gaveino kristalas“. 8.30 „Paslapčių sodas“. 9.00 „Pašėlę Tornberiai“. 9.25 „Aviukas Šonas“. 9.35 „Ragai ir kanopos sugrįžta“. 10.00 Gustavo enciklopedija. 10.30 Maisto anatomija. 11.00 Detektyvinis serialas „Puaro“. (N-7) 12.00 LTV dok. f. „Monsinjoras“. 12.30 Šv. Mišios už tautą ir Tėvynę. 13.45 Klausimėlis. 14.00 Pasaulio futbolo čempionato rungtynės. Alžyras–Slovėnija. 16.30 Žinios (su vertimu į gestų kalbą). 16.40 Pasaulio futbolo čempionato rungtynės. Serbija–Gana. 19.30 Pasaulio futbolo čempionato apžvalga. 20.30 Panorama. 21.00 Pasaulio futbolo čempionato rungtynės. Vokietija–Australija. 23.30 Elito kinas. Vesternas „Bekraštės prerijos“. (N-7)

„Greičio svajonė“.

6.30 „Šiupininis“. 6.55 „Nerealių draugų namai“. 7.20 „Bazas Šviesmetis ir Žvaigždžių komanda“. 7.45 „Antinas Gudruolis“. 8.10 „Šegis ir Skūbis Dū“. 8.35 „Dinozaurų karalius“. 9.00 Sveikatos ABC. 10.00 Kino pusryčiai. Komedija „Nenaudėlė beždžionėlė“. 12.00 Nuotykių komedija „Beveik didvyriai“ (1998 m., JAV). (N-7) 13.45 „Kremas“. 14.50 „Deginanti aistra“. 17.00 Nuo... Iki... 17.45 „Įvykiai, sukrėtę Lietuvą“. Dok. f. ciklas (k.). (N-7) 18.45 Žinios. 19.00 Savaitės įvykių TOP 5. 19.30 Teleloto. 20.30 Super Kakadu. (N-7) 21.00 Trileris „Oušeno vienuoliktukas“ (2001 m., JAV, Australija). 23.20 Snobo naktis. Biografinė drama „Greičio svajonė“ (2005 m., N. Zelandija, JAV, Šveicarija, Japonija). (N-7)

„Devintieji vartai“. 6.15 Teleparduotuvė. 6.30 „Yu-Gi-Oh! GX“. (N-7) 7.00 „Raganosio mokykla“. 7.30 „Bakuganas“. 8.00 Mistinė drama „Paviršius“ (2005 m., JAV). (N-7) 9.00 Sveikas žmogus. 10.00 Drama „Neišsaugota“ (2002 m., JAV). 11.40 Nuotykių f. „Flika“ (2006 m., JAV, D. Britanija). 13.40 Nuotykių f. „Laikrodžio stabdytojai“ (2002 m., JAV). (N-7) 15.40 Juokingiausi Amerikos namų vaizdeliai. 16.00 „Neįtikėčiausi pasaulio vaizdeliai“. Dok. vaizdeliai. (N-7) 17.00 Nuotykių serialas „Kobra 11“. (N-7) 18.00 Drama „Farai“. (N-7) 18.45 TV3 Žinios. 19.00 Savaitės komentarai. 19.30 „Ūkininkas ieško žmonos“. Realybės šou. Įžanginė dalis. 20.00 Lietuvos talentai 2009. 21.30 Drama „Mandžiūrijos kandidatas“ (2004 m., JAV). (N-14) 0.15 Siaubo drama „Devintieji vartai“ (1999 m., JAV, Prancūzija, Ispanija). (N-14)

BTV Antradienis, birželio 8 d. 21.05 val. Geras filmas. „Tarp ryklių“. Drama. JAV, 1994 m. (N-7). Rež. George Huang. Vaidina: Kevin Spacey, Frank Whaley, Michelle Forbes. Jei Holivude nori kuo greičiau pasiekti viršūnę, turi dirbti pas tuos, kas jau ją pasiekė. Sistema sutvarkyta taip, kad norėdamas bent šio to pasiekti pirma turi tapti vergu. Šis procesas išsunkia visas jėgas ir tik nedaugelis yra sutverti iškęsti visus įžeidinėjimus ir pažeminimus. Jaunas Holivudo darbuotojas tampa labai garsaus filmų kūrėjo asistentu. Pasirodo, kad šis prodiuseris yra pats blogiausias bosas, koks tik gali būti – įžeidinėjantis, žiaurus ir įžūlus. Tačiau viskas apsiverčia, kai jaunasis asistentas pagrobia savo bosą ir grąžina jam visas patirtas skriaudas.

„Vėjas virš jūros“.

7.05 Televitrina. 7.30 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai. 8.00 Girių horizontai (k.). 8.30 Kung fu išmintis. (N-7) 9.00 Tauro ragas. 9.30 Žvejų mūšis. 10.00 Sekmadienio rytas. 10.55 Ekstrasensų mūšis (k.). (N-7) 11.55 „Detektyvas Kalas I“. 13.35 Sveikinimų koncertas (tel. (8 5) 278 08 03, mob. 8 61 877 654). 15.30 Girių horizontai. 16.00 Užsienio naujienos. 16.25 Sportas. 16.30 Akistata su Lietuva (k.). 17.00 „Valstybės kelias“. Dok. f. ciklas. 18.00 Nepaaiškinami faktai. (N-7) 19.00 Ekstrasensų mūšis VI. (N-7) 20.00 Žinios. 20.15 „Ar kiekvienas laimingas?“ Socialinis projektas. 21.20 Melodrama „Vėjas virš jūros“ (2007 m., Vokietija). (N-7) 23.15 Trileris „Miestas be įstatymų“ (1998 m., JAV). (N-14) 1.05 Bamba. (S)

15.55 16.50 17.20 17.30 18.30 19.25 19.55 20.35 21.15 23.00 23.30 0.15

Gimtoji žemė. Gamtoje. Vaikų šalis. Gimnazistai (k.). Mokyklos langas. Miesto kodas. Pasaulio futbolo čempionatas. Anglija–JAV. Ryto suktinis su Zita Kelmickaite. Mūsų miesteliai. Deltuva (2 d.). Prancūzmečio ženklai Lietuvoje. „Katastrofos dienos“ (k.). Tikros istorijos. Prisiminimai apie pokario kovas Lietuvos kaime (k.). Spektaklis „Madagaskaras“ (2 d.). Dalia Kutraitė kalbina... Nijolę Gelžinytę (k.). M.K.Čiurlionis. Vasara (k.). Gyvai. Pasaulio dokumentika. „Šeimos albumas“ (k.). Kūrybos metas (k.). Kuluarai. „Mylių Amerika“ (k.). (5 d.). Trileris „Mirtinas pabučiavimas“. (N-14) Panorama. Pasaulio futbolo čempionato apžvalga. Pasaulio futbolo čempionatas. Alžyras– Slovėnija.

TV1 9.05 „Gyvūnų draugai“ (k.). 10.05 „Kas namie šeimininkas?“ Realybės dokumentika. 11.10 Liūtų tėvas. 11.35 „Raganaitė Sabrina“ (k.). 12.50 „Betmenas ir narsuolių komanda“. 13.15 „Nerealių draugų namai“ (k.). 13.40 „Linksmųjų melodijų šou“. 14.05 „Karvė ir viščiukas“. 14.30 „Senosios Kristinos nutikimai“. 15.00 Teleparduotuvė.

5.00 5.07 5.45 6.03 8.05

LR himnas. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Rytas su muzika. Ryto garsų savaitė.

TV6 8.45 9.00 9.30 10.10 11.00 12.00 12.30 13.00 15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 21.00 22.00 23.00 24.00 1.10 1.40

Teleparduotuvė. Tavo augintinis. Vienam gale kablys. „9,5 savaitės“. TV projektas. (N-7) Gordono Ramzio virtuvės košmarai (k.). Kibernetas (k.). Kinas, kinas... (k.). Amerikos dievaitis (k.). Aukščiausia pavara. Ekstremalūs vilkikų pokyčiai. Jokių kliūčių! (N-7) Komedija „Be žodžių“. (N-7) „Formulės-1“ pasaulio čempionato Didžiojo Kanados prizo lenktynės. „Šeimos bičas“. (N-14) „Pati baisiausia laida“. Realybės šou. (N-14) „Andželos akys“. (N-14) Aukščiausia pavara (k.). Erotinis f. „Ledi Čaterli istorijos“. (S) Plikšių juokeliai. (N-14)

Liuks TV 7.30 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“. 8.20 Liuks! Muzika. 10.55 Super Liuks! M.Mikutavičiaus gyvo garso koncertas. 12.15 KĮŽ karta. Anatolijaus ir Deivido debiutinių albumų pristatymas. 13.10 Pirmas kartas su žvaigžde. 9.03 10.03 11.03 12.10 13.03 13.49 14.03 14.28 16.30

Mes, moterys. Tetos Betos viktorina. Muzika Tau. Lietuvos diena. Radijo teatras. Retro. Septynios sporto dienos. Gera girdėti. Laida rusų kalba.

13.35 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“. 14.25 Liuks! muzika. 17.00 Super Liuks! M.Mikutavičiaus gyvo garso koncertas. 18.20 KĮŽ karta. Anatolijaus ir Deivido debiutinių albumų pristatymas. 19.10 Pirmas kartas su žvaigžde. 19.35 Roko klasikos albumai. Dok. f. „British steel“. 20.30 Liuks! Muzika. 22.4 „Ragai“. Žurnalas vyrams. 23:10 KĮŽ karta. Anatolijaus ir Deivido debiutinių albumų pristatymas.

Lietuvos ryto TV 6.54 7.10 7.40 8.30 9.00

11.00 11.30 12.00 13.00 15.00 15.30 16.00 16.05 17.00 17.10 18.00 18.10

20.00 20.10 21.00 21.15 22.15 23.15

TV parduotuvė. Reporteris (k.). „Teletabiai“. Girių takais. „Mes – pasaulis“. Muzikinė pasaka „Žvaigždžių puota saulės rūmuose“ (2 d.) (k.). „Dėmesio! Į ekraną!“ TV žaidimas (k.). Reporteris (k.). „Plėšrūno instinktas. Krokodilas. Kas slypi po oda?“ (N-7) Romantinė komedija „Ištekėti už Rajano Benkso“ (k.). Penktoji pavara. Dėmesio! Į ekraną! (k.). Žinios. Orai. Skonio reikalas. Žinios. Orai. Kas tu toks? (k.). Žinios. Orai. Lietuvos futbolo A lygos čempionato rungtynės: Vilniaus „Žalgiris“– Marijampolės „Sūduva“. Pertraukoje – Žinios. Žinios. Orai. Šeimų dvikova – „Akropolio“ turnyras. Žinios. Orai. 24/7. TV serialas „Aklas teisingumas“ . (N-14) Gyvai.

17.03 17.30 18.10 19.03 20.03 20.23 20.45

Literatūros akiračiai. Atsiliepk dainoj. Laisvai! Vudstoko vaikai. Vaikų radijo teatras. Muzika Tau. Mažoji studija. Dievo žodis. 21.03 Žvaigždės žiūri į žemę.

Už galimus televizijos ir radijo programų pasikeitimus redakcija neatsako.

TV6 Trečiadienis, birželio 9 d. 21.00 val. „Prisiekusysis“. Komedija. JAV. 1995 m. (N-14). Rež. John Fortenberry. Vaidina: Pauly Shore, Tia Carrere, Stanley Tucci, Brian DoyleMurray, Richard Riehle. Bedarbis Tomis sužino, kad teismo prisiekusieji gauna nemokamą apgyvendinimą, maitinimą ir 5 dolerius dienpinigių. Vyrukas negali praleisti tokios progos ir nusprendžia tapti prisiekusiuoju sudėtingoje nužudymo byloje. Dabar didžiausiu rūpesčiu tampa būtinybė kuo ilgiau užvilkinti teismo procesą.

Lietuvos ryto TV Penktadienis, birželio 11 d. 21.50 val. Vaid. f. „Misisipės šmėklos“. Drama. 1996 m., JAV. (N-14). Rež. Rob Reiner. Vaidina: Alec Baldwin, Whoopi Goldberg, James Woods.

TV3 Šeštadienis, birželio 12 d. 22.15 val. „Medalionas“. JAV, Honkongas. 2003 m. Komedija. (N-7). Rež. Gordon Chan. Vaidina: Jackie Chan, Lee Evans, Claire Forlani, Julian Sands ir kiti. Policininkas Edis tiria dešimties metų berniuko pagrobimą. Betiriant išaiškėja, kad berniukas turi nepaprastą medalioną. Kam jis atitenka, tas gali džiaugtis ypatingomis fizinėmis galiomis. Vykdydamas pavojingą užduotį policininkas žūsta, bet dėl magiškojo medaliono atgimsta ir įgyja neįtikėtinų sugebėjimų kautis...

TV3 Sekmadienis, birželio 13 d. 19.30 val. „Ūkininkas ieško žmonos“. Realybės šou. Įžanginė dalis.

BTV Trečiadienis, birželio 9 d.

Trisdešimt metų pasaulyje kuriamas šou „Ūkininkas ieško žmonos“ – jau Lietuvoje. Visą vasarą du Lietuvos ūkininkai rinksis sau į žmonas tinkančią moterį, kuri sugebės ne tik atlikti ūkio darbus, bet ir praskaidrinti niūrią kasdienybę. Įvairios užduotys, neįprasti ūkyje laukiantys iššūkiai, romantiški vakarai ir iš būrio moterų bus išsirinkta vienintelė.

21.05 val. Geras filmas. „Šiandien tu mirsi“. Trileris JAV, 2005 m. (N-14). Rež. Don E. FauntLeRoy. Vaidina: Steven Seagal, Anthony ‘Treach’ Criss, Sarah Buxton, Mari Morrow, Nick Mancuso, Robert Miano, Jamie McShane. Įkalbėtas savo draugės, talentingas vagis Charlanas nusprendžia pradėti naują teisingą gyvenimą, tačiau likimas tam sutrukdo. Įsidarbinęs inkasatorių furgono vairuotoju Las Vegase, jis jau pirmą darbo dieną prieš savo valią tampa ginkluoto apiplėšimo bendrininku. Po sąmonės praradimo jis nežino, kur dingo 20 milijonų dolerių, tačiau jo bosas mano visai kitaip... Dar vienas trileris su neprilygstama veiksmo filmų žvaigžde Steven’u Seagal’u. Nenutrūkstamas veiksmas ir nuolatinė įtampa garantuoti.

15.30 „Į gamtą su Džefu Korvinu“. 16.00 „Merginų paslaptys“. Realybės šou. (N-7) 16.55 Žodis – ne žvirblis (k.). 17.00 Drama „Mano čempionas“. 18.00 „Skaičiai“. (N-7) 19.00 Komedija „Nesugaunamasis ketvertas“. (N-7) 21.40 Kriminalinė drama „Galutinis nuosprendis“. (N-7) 23.20 „Senosios Kristinos nutikimai“ (k.). 0.20 Retrospektyva.

19

Filme parodomi įvykiai, dėl kurių buvo paskelbtas kaltinamasis nuosprendis baltųjų rasės dominavimo šalininkui, prieš trisdešimt metų nužudžiusiam pilietinių teisių gynėjų aktyvistą Medgarą Eversą.

Lietuvos ryto TV Šeštadienis, birželio 12 d. 21.30 val. Vaid. f. „Apginti gyvenimą“. Komedija. 1991 m., JAV. (N-14). Rež. Albert Brooks. Vaidina: Albert Brooks, Meryl Streep, Michael Durrell. Romantinė komedija apie pomirtinį gyvenimą ir apie tai, kas nutinka žmogui, kai jis miršta.

TV6 Sekmadienis, birželio 13 d. 19.00 val. „Briusterio milijonai“. JAV. 1985 m. Komedija. Rež. Walter Hill. Vaidina: Richard Pryor, John Candy, Lonette McKee. Nevykėlis beisbolo žaidėjas Briusteris netikėtai sužino, kad mirė jo giminaitis. Pasirodo, šis buvo turtuolis ir paliko Briusteriui visą savo kapitalą. Tačiau turčius buvo tikras keistuolis, todėl Briusteris, norėdamas užvaldyti milžiniškus pinigus, turi per 30 dienų išleisti 30 milijonų. Manote lengva iššvaistyti tiek pinigų? Visai nelengva, ypač kai niekam nė žodeliu negali prasitarti, iš kur juos gavai ir kodėl taip išlaidauji...


20

Gimtasis kraštas

Skandalas „Eurovizijoje“ 2010 m. „Eurovizijos“ dainų konkurso nugalėtojos 17 metų Lenos Mejer Landrut dalyvavimas tarptautiniame konkurse buvo pakibęs ant plauko, kai paaiškėjo, kad mergina nusifilmavo erotinėse scenose. Apie tai informuoja UA-Reporter.com. Žurnalistams pavyko atkapstyti vaizdo įrašą, kuriame nepilnametė moksleivė Lena baseine užsiiminėja seksu su simpatišku vaikinu. Vaizdo įrašas su pikantiškomis scenomis buvo padarytas praėjusiais metais: tuomet Lena nė negalėjo pagalvoti, kad dalyvaus „Eurovizijoje“, todėl ir sutiko filmuotis prieštaringų nuomonių susilaukusiame projekte. Pagal scenarijų, Lena naktį su jaunu

2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

Įvairenybės Klintui Ystvudui – 80

vaikinu prasibrauna į svetimą kiemą, kur baseine juos apima aistra. Įsimylėjėlius užtinka policijos pareigūnai ir porelė pabėga. Skandalingoji scena trunka maždaug tris minutes, tačiau ir per jas aiškiai rodoma, kaip 2010 metų „Eurovizijos“ nugalėtoja mylisi su vaikinu. Šaltinis teigia, kad scenoje matyti apnuoginta merginos krūtinė. „Taip, aš filmavausi tokioje scenoje, tačiau nei tada, nei dabar man negėda. Juk nesifilmavau pornografinėje juostoje“, – per vieną televizijos šou pasakojo atlikėja. Tik po karštų diskusijų vokiečiai leido merginai atstovauti šaliai tarptautiniame dainų konkurse.

Kaip pagauti auksinę žuvelę Svajojantieji pagauti visus norus išpildančią auksinę žuvelę turėtų vykti į Kiniją. Net jei auksažvynė nesuteiks turtų ir laimės ar neišpildys kito noro, žuvelių gaudymo malonumą vis tiek patirsite. Žuvelių gaudymas – mėgstamas kinų šeimų laisvalaikio praleidimo būdas. Sumokėję tam tikrą mokestį kinai gali ne tik gaudyti auksines žuveles, bet ir parsinešti kelias namo. Atrakcija vyksta Pekino parkuose, kur į pripučiamus baseinus prileidžiama auksinių žuvelių. Priminsime, kad šias mūsų krašte populiarias akvariumų ir kiemo baiseinėlių gyventojas prieš tūkstančius metų iš karosų išveisė kinai. Į šių žuvelių gaudynes Kinijoje renkasi tiek vaikai, tiek ir suaugusieji.

JAV aktorius ir režisierius Klintas Ystvudas paskutinę gegužės dieną sulaukė garbingo jubiliejaus – jam sukako 80 metų. JAV kino žvaigždė pasižymėjo sukūręs daugybę nepakar-

tojamų vaidmenų, o 2005 metais „Oskarų“ kino apdovanojimų ceremonijoje šis režisierius laimėjo dvi statulėles už geriausią režisūrą ir geriausią filmą „Mergina, verta milijono“.

Aukso puodas laimės neatnešė 16 mln. JAV dolerių aukso puodo Brazilijoje laimėtojas išvengė mirties, kai žlugo jo tėvo sąmokslas jį nužudyti. Policija sulaikė du samdomus žudikus. Pareigūnai informavo Fabijų de Barosą apie tėvo planą jį nužudyti ir pasiimti laimėtus pinigus, dėl kurių abu kovojo nuo pat 2006-ųjų, kai Fabijus laimėjo aukso puodą. Teismai prasidėjo Fabijaus tėvui Franciskui atsisakius atiduoti laimėtus pinigus, kuriuos sūnus buvo

padėjęs į tėvo banko sąskaitą. Pasak Fabijaus advokato, tėvas ir sūnus vienas kitam neištarė nė žodžio maždaug trejus metus. Franciskas buvo suimtas Vakarų Brazilijos Kujabos mieste trečiadienį. Pranešama, kad policininkai sužinojo apie tėvo sąmokslą nužudyti aukso puodą laimėjusį sūnų, besiklausydami dviejų vyrų, kaltinamų užsakytų žmogžudysčių vykdymu, telefono pokalbių.

Nuteisti milijardieriai

Egipte atrasta kapavietė

Už pinigus nenusipirksi kai kurių dalykų, tarp jų ir laisvės. Taip teigiama žurnale „Forbes“, pateikusiame nuteistų turtingiausių milijardierių sąrašą. Jame – 11 žmonių, kurie yra arba buvo laikomi vienais turtingiausių pasaulyje ir kuriems teko pasėdėti kalėjime ar slapstytis nuo teisėsaugos. „Forbes“ sąraše yra du rusai – buvęs „Yukos“ vadovas Michailas Chodorkovskis ir jo verslo partneris Platonas Lebedevas. M.Chodorkovskis užėmė pirmą vietą „Forbes“ sudarytame 2004 m. turtingiausių rusų sąraše. Jo turtas buvo vertinamas 15 mlrd. JAV dolerių. M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas buvo suimti 2005-aisiais ir šiuo metu atlieka jiems skirtą aštuonerių metų kalėjimo bausmę už suk-

Egipto archeologai netoli Kairo rado 3 300 metų senumo kapavietę, kurioje palaidotas tuometinės sostinės Memfio meras ir armijos vadas Ptahmis. Kaip pranešė šalies kultūros ministerija, radinys aptiktas Sakaros gyvenvietėje, esančioje už 30

čiavimą ir mokesčių slėpimą. Rusai taip pat kaltinami pasisavinę 350 mln. tonų naftos. Verslininkai neigia savo kaltę ir tvirtina, kad jų bylas nulėmė politiniai motyvai. „Forbes“ sąraše minimi milijardieriai iš įvairių šalių. Praėjusią savaitę kinų magnatas Vong Kong Ju buvo nuteistas 14 metų kalėjimo už pasinaudojimą viešai neatskleista informacija ir kyšininkavimą. Buvusiam Tailando premjerui Taksinui Šinavatrai šią savaitę pateikti kaltinimai terorizmu. Buvusiam šalies vyriausybės vadovui kaltinimai buvo pateikti jau anksčiau, bet jis nebuvo įkalintas, nes, kaip pranešama, pabėgo į Dubajų. Sąraše tarp teisėsaugos ieškomų milijardierių yra Choakimas Gusmanas Loera, kuris slapstosi devynerius metus po to, kai pasinaudojęs

kilometrų į pietus nuo Kairo. Šalia kapavietės rastos ir velionio bei jo žmonos statulos, taip pat amuletų, keramikos ir plytų su šeimos medžioklės bei žvejybos vaizdais. Nuo 1980-ųjų mokslininkai šioje vietoje rado jau 43 kapus.

skalbinių vežimėliu pabėgo iš kalėjimo, ir turkas Džemas Uzanas, kuris, kaip teigiama, vengia jam skirtos 21 metų laisvės atėmimo bausmės Prancūzijoje.

S.Dion laukiasi dvynukų Kanados atlikėja 42 metų Selin Dion laukiasi dvynukų. Kaip rašo žurnalas „People“, šeštas jos dirbtinis apvaisinimas buvo sėkmingas. S.Dion kitą mėnesį turėtų sužinoti dvynukų lytį. „Mes esame pakerėti“, – sakė atlikėjos vyras Renė Angelilis. Dainininkė tikisi sklandaus nėštumo. „Ji tikėjosi kūdikio, o žinia, kad turės du, yra dviguba dangaus dovana“, – kalbėjo dainininkės atstovė. S.Dion ir R.Angelilis jau turi devynerių metų sūnų.

Gorilos – geros motinos Prahos zoologijos sodo lankytojai gali įsitikinti, kad artimos žmonių giminaitės gorilos savo mažylius myli ne mažiau nei mes. Didžiulė gorila nė minutėlei nesiskiria su savo devynių dienų jaunikliu. GK, Eltos informacija ir nuotraukos


GK20100604  

Gimtasis kraštas Savaitraštis visai Lietuvai. 2010 birželio 4–11 d., Nr. 15

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you