Page 1

Z ostatniej chwili

10 października reprezentacja naszego Gimnazjum wzięła udział w Dolnośląskim Finale Gimnazjady Młodzieży w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Jak na amatorsko biegającą reprezentację - nasi chłopcy osiągnęli rewelacyjne 13 miejsce wśród profesjonalnie biegających szkół z całego województwa. W finale wzięło udział 24 gimnazja - a nasi uczniowie dali z siebie wszystko 200% i kilku z nich pobiło swoje rekordy życiowe. GRATULUJEMY!!!!!!! C

PRZYŁĄCZ SIĘ DO SZKOLNEGO KLUBU CHEERLEADERS! Serdecznie zapraszam wszystkie chętne dziewczyny na zajęcia Szkolnego Klubu

Cheerleaders, które odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 14.30 – 15.15. Nasz Klub występuje na meczach Pucharu Polski i I ligi piłki ręcznej mężczyzn – wspieramy ŚKPR Świdnica oraz na międzynarodowym turnieju Silesian Cup, który organizuje klub piłkarski Gryf Świdnica. Jeśli lubisz tańczyć i chcesz przeżyć w naszym Gimnazjum przygodę, jako cheerleaderka – nie zwlekaj i przyjdź na najbliższy trening.

Zapraszamy również na stronę internetową szkoły: g4.swidnica.pl Oraz na facebooka: Czwarte Gimnazjum Świdnicy

Opiekun gazetki: Joanna Łopuszańska- Kułak

Nr 1 cena 3zł 2013 2014

Witamy Wszystkich Uczniów naszej szkoły, już pierwszy miesiąc nauki a do końca roku pozostało jeszcze daleko…….. Szczególnie serdecznie witamy wszystkich pierwszoklasistów, a szczególnie gorąco uczniów klas sportowych, w tym roku dwóch.

W dzisiejszym numerze gazetki przeczytacie o naszych sukcesach sportowych o wycieczkach szkolnych, atrakcjach, jakie w tym roku przygotowali dla nas nasi nauczyciele. Udanego roku szkolnego i byle do wakacji.

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Dziś jednak, dzięki otwarciu jednego z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych - kompleksu Rzeczka. Taką właśnie możliwość stworzyli nam harcerze ze Szczepu MROWISKO organizując 5 października Rajd Mrówczy pod hasłem „W podziemia gór Sowich”. W sobotni poranek 81 gimnazjalistów z klas 1-3 wyruszyło dwoma autokarami na Przełęcz Walimską. Tam właśnie harcerze z 10 ŚDH, 10 ŚDW i Kręgu Instruktorów „Mrówkojady” wyznaczyli punkt startu dla dziewięciu patroli, które co kilkanaście minut wyruszały na trasę rajdu wiodącego przez szczyt Wielkiej Sowy do Sztolni Walimskich.


Już na wstępie wszyscy dostali super ważne zadanie. Uczniowie przestali być zwyczajnymi nastolatkami, stali się „agentami wywiadu”, którzy jak najszybciej mieli odkryć, co tak ważnego i tajemniczego próbowali dokonać Niemcy z okresu III Rzeszy na terenie Gór Sowich. Żeby działania były skuteczne, patrole musiały wykazać się swoim dobrym przygotowaniem. Weryfikowały to kolejne zadania praktyczne, w ramach których sprawdzono np. zdolności strzeleckie „agentów”, ich wiedzę na temat projektu „Riese”, umiejętności odbierania i odczytywania zaszyfrowanych wiadomości, zdolności współdziałania i talent do „wykradania” tajemniczej przesyłki strzeżonej przez czujnego SS-mana, kwalifikacje do udzielania I pomocy przedmedycznej. Sporo emocji dostarczyło też przejście przez zaminowany i zasnuty gazami bojowymi teren. Niestety parę min „wybuchło”, a paru uczestników nie wytrzymało napięcia przedwcześnie zdejmując maski gazowe. Dodatkowo przez cały czas umysły rajdowiczów zajmował też ważny problem „logistyczny” – jak

przeprawić przez podziemną rzekę jedną tratwą 8 osób, spełniając kilka (niemożliwych do spełnienia) warunków. Zapewne ta zagadka na tyle zajęła umysły paru patroli, że nieco „zboczyli” z właściwej trasy rajdu i troszeczkę nadrobili drogi. Mimo tych i innych drobnych zawirowań (np. zwichniętej kostki, kilku os szturmujących jeden z dziewczęcych patroli) wszystkie zespoły dotarły na metę. Tam „agenci” przekonali się, do jakiego etapu doszły prace w ramach projektu „Olbrzym”. Sztolnie Walimskie, które zwiedzono w dwóch grupach, wzbudziły w uczestnikach rajdu wiele uczuć – od zadziwienia i podziwu dla ogromu i rozmachu projektu po współczucie i zadumę nad losem tysięcy ludzi, których życie i zdrowie było jego olbrzymią ceną. Po zasłużonej przerwie na posiłek, pyszną pieczoną kiełbaskę i świeżutki chleb, przyszła pora na zadania finałowe. W myśl słów: „śpiewać każdy może”, wszystkie zespoły wykonały piosenki o swoich przedrajdowych przygotowaniach i wypełniły test turystyczno – krajoznawczy dotyczący okolic rajdu.

W piątek 27 września w ramach 'Współzawodnictwa szkolnego 20132014' na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Sztafetowe biegi przełajowe, w których rywalizowały świdnickie szkoły podstawowe i gimnazja. O awans do powiatu walczyły 10-osobowe drużyny dziewcząt i chłopców z każdego świdnickiego gimnazjum. Każdy z zawodników miał do pokonania dystans o długości 1km. U dziewcząt rywalizacja o miejsce na podium trwała do ostatnich zmian - ostatecznie najlepsze okazały się zawodniczki z Gimnazjum nr 1, a nasza reprezentacja zajęła II miejsce. Natomiast sztafeta chłopców naszego Gimnazjum od początku prowadziła w zawodach wygrywając ostatecznie całą rywalizację. Trzeciego października o dwie najlepsze świdnickie drużyny wzięły udział w powiatowym finale biegów przełajowych.

Zawody odbyły się w Żarowie i oprócz naszej szkoły wzięło w nich udział również 9 gimnazjów z naszego powiatu. Uczniowie na zawody pojechali bardzo zmotywowani i dlatego też osiągnęli zamierzony sukces. Chłopcy zostali mistrzami powiatu i jednocześnie zakwalifikowali się do finału dolnośląskiego natomiast dziewczęta wróciły z tytułem wicemistrzyń. Osiągnięcie podium na etapie powiatu daje wszystkim uczestnikom punkt rekrutacyjny do szkoły średniej i jest to jeden z lepszych wyników naszej szkoły. Wszystkim gratulujemy.

serdecznie


Szkolna Liga Lekkoatletyczna Pierwsze w tym roku szkolnym zawody w ramach „Współzawodnictwa szkolnego 2013/2014” już za nami. Gimnazjaliści ze świdnickich szkół rywalizowali w piątek 20 września na osiedlu Zawiszów w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej. Reprezentacje szkoły (oddzielnie w kategorii dziewcząt i chłopców) złożone z maksimum 15 zawodników rywalizowały w 7 konkurencjach: czterech biegowych i trzech technicznych. Indywidualnie osiągane rezultaty przeliczane były następnie według tabel lekkoatletycznych na punkty. Na wynik drużyny składało się 12 lub mniej najlepszych rezultatów. Nasze Gimnazjum w punktacji generalnej zajęło dwa drugie miejsca.

Co w trzecim korytarzu piszczy? W naszej szkole 13 września powstało kółko teatralne z języka angielskiego, którego zajęcia odbywają się w każdy piątek o 13.30 w sali nr 25 (trzeci korytarz). Jego członkowie – chętni uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich nadal zbierają pomysły dotyczące nazwy grupy teatralnej. Aktualnie trwają intensywne i systematyczne przygotowania do pierwszego przedstawienia. Uczniowie odkrywając tylko rąbek tajemnicy zdradzają, że aktualnie pracują nad skeczem o lekarzach w języku angielskim, bazując na specyficznym angielskim humorze. Biorąc pod uwagę fakt, że posługiwanie się językiem angielskim w dzisiejszych czasach jest niezbędną umiejętnością, opiekun grupy Joanna Żach postawiła na naukę języka obcego poprzez inscenizacje teatralne. Wszystkich chętnych zapraszamy w każdy piątek. Przyjdź, nie pożałujesz!!

Tradycyjnie najwięcej emocji wzbudziła konkurencja przeciągania liny. Najbardziej zawziętymi zawodnikami okazali się: 10-osobowy patrol łączony „Gumisie - Wydry” z 2A i 1D oraz „Absolwenciaki”. Ostatecznie silniejsi okazali się ci pierwsi. Oni też – dzięki najlepszym wynikom na całej trasie – zostali ostatecznymi zwycięzcami całego Rajdu. Brawa dla „Gumisi i Wydr” należą im się tym bardziej, że zespół z 2A pod wodzą pani Ady Górki zdobył Puchar Dyrektora i zwyciężył w Rajdzie Mrówczym drugi raz pod rząd!


Międzynarodowo w G4

"Brązowa Ekipa Trenera Błaszczyka"

Bezkonkurencyjna w całym turnieju okazała się drużyna „czwórki” grająca w składzie: Wojciech Kurzeja, Łukasz Gerus, Szymon Gonek, Mateusz Gładysz, Maciej Mazanka, Marcin Bieniasz, Bartłomiej Niedziałkowski, Michał Czabanowski, Jakub Białas, Jakub Górka, Maksymilian Hołyszewski, Konrad Winiarski.

Drużyna Gimnazjum Nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy zdobyła trzecie miejsce w Wojewódzkim Finale Czwartej Edycji "Turnieju Orlika". Jesteśmy Trzeci na Dolnym Śląsku!!! Gratulacje

Od 7 do 11 października 2013 grupa uczniów naszego gimnazjum miała okazję uczestniczyć w projekcie Discover Lower Silesia organizowanym na terenie Polski przez stowarzyszenie AIESEC Polska. Nasza szkoła już po raz 3 wzięła udział w tym projekcie. Przez cały tydzień uczniowie brali udział w warsztatach prowadzonych w języku angielskim przez cztery studentki reprezentujące Grecję, Egipt, Ukrainę i Niemcy.

************* Kolejny turniej piłki nożnej za nami. We wtorek, 8 października tym razem świdniccy gimnazjaliści wzięli udział w zawodach w ramach „Współzawodnictwa szkolnego 2013-2014” w piłce nożnej chłopców. Pięć reprezentacji szkolnych zagrało mecze systemem każdy z każdym na boisku Gimnazjum nr 1.

Nasi chłopcy awansowali do etapu powiatowego, który odbył się 11 października na Orliku Gimnazjum w Żarowie. Chłopcy nie mieli sobie równych i będą brali udział w Finale Dolnośląskiej Gimnazjady Młodzieży w Piłce Nożnej Chłopców.

Dzięki temu, że zajęcia prowadzone były wyłącznie w języku angielskim uczniowie mieli możliwość podniesienia poziomu znajomości języka angielskiego, zwiększenia efektywności nauki, przełamania barier językowych, praktycznego

zweryfikowania znajomości języka angielskiego. Warsztaty prowadzone przez studentki dotyczyły charakterystyki krajów z których pochodzą, ich kultury czy języka jak również komunikacji interpersonalnej. Dodatkowo uczniowie mieli okazję zmierzyć się z greckim tańcem i na koniec projektu odtańczyli Zorbę w świetlicy szkolnej. Oprócz zajęć młodzież z gimnazjum miała okazję zapoznać naszych gości z zabytkami Świdnicy –szlakiem Citywalk.

Mamy samorząd !!! 30 września odbyły się wybory do SU. Niesamowitym emocjom nie było końca, wszyscy kandydaci czekali na wyniki wyborów. Cała społeczność uczniowska miła okazje zagłosować na swojego kandydata. Oto wyniki DOMINIKA HISZPAŃSKA przewodnicząca MATEUSZ NOWAK – zastępca NATALIA HORADCZUK- zastępca i skarbnik.

Gazetka szkolna nr 1 2013/2014  
Gazetka szkolna nr 1 2013/2014  
Advertisement