Page 1

Wydaje: Gimnazjum nr 3 e-mail: marioladurda@wp.pl

echORU GAZETKA OGÓLNOSZKOLNEJ RADY UCZNIOWSKIEJ GIMNAZJUM NR 3 W TARNOBRZEGU

NR 1 2013/2014

Dziękujemy Wam serdecznie za przeczytanie naszej gazetki! Długo pracowaliśmy nad tym, aby wszystko było doskonałe i mamy nadzieję, że nasza praca przypadła Wam do gustu! Jest to nasz pierwszy numer w takim składzie i jesteśmy z niego bardzo dumni. Zachęcamy do brania udziału w konkursie i przeczytania każdego z naszych artykułów! Do zobaczenia w następnym numerze! REDAKCJA

Strona internetowa: www.gim3.net.pl Redaktor naczelna: Agnieszka Dzierzkowska Zespół: Klaudia Kowalska Roksana Grobelska Paulina Marczak Katarzyna Pająk Opiekun: Mariola Świąder

13

KONKURS Z NAGRODAMI!!!

Wywiad ną z Karoli Pęk

Jak jeść żeby ni e najeść się wstyd u? Jak powiedzieć rodzicom o złej ocenie i przeżyć?

Rozmowa z Olą Pyszczek przewodniczącą ORU


SPIS TREŚCI

W tym numerze: STRONA ŚMIECHU

3 str.

ROZMOWA MIESIĄCA

9-10 str.

SPORT

4 –5 str.

PORADY

6-8 str.

KONKURS:

11 str.

Najsuchsze z najsuchszych—suchary.

Ola Pyszczek — recepta na sukces. Wywiad z przewodniczącą Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej na rok szkolny 2013-2014.

Wywiad z Karoliną Pęk — brązową medalistką Igrzysk w Londynie w tenisie stołowym.

Jak jeść, żeby nie najeść się wstydu?

Ta twarz jest znajoma...— kim jest tajemnicza osoba na zdjęciu?

KTO JEST NA ZDJĘCIU? Jesteś uczniem naszej szkoły? Dobrze znasz nauczycieli czy pracowników administracyjnych? Chcesz wygrać encyklopedię multimedialną? Chcesz pochwalić się certyfikatem na dzień bez pytania? U nas to bardzo proste! Poprosiliśmy jednego z pracowników naszej placówki o zdjęcie z dzieciństwa! Co wystarczy zrobić? Przyjrzeć się zdjęciu bardzo uważnie i napisać prawidłową odpowiedź na maila* (adres mailowy podajemy na ostatniej stronie). Taka okazja może się nie powtórzyć! Pierwsze trzy osoby, które przedstawią nam poprawną odpowiedź otrzymają nagrodę główną i certyfikaty. Liczy się kolejność zgłoszeń z prawidłowymi odpowiedziami. Życzymy miłej zabawy!

6

3

*w mailu prosimy podać imię i nazwisko pracownika szkoły przedstawionego na zdjęciu oraz swoje imię, nazwisko i klasę.

12

Redakcja

Str. 12


Rozmowa

(ciąg dalszy)

z

Olą

Pyszczek

MZ: Masz dużo obowiązków. Udzielasz się w kole teatralnym. Uczysz się na pamięć wielu obszernych tekstów. Do tego dochodzi jeszcze nauka i „wiek gimnazjalny”? Jak sobie z tym wszystkim dajesz radę? Ola: Czasami jest bardzo trudno pogodzić te obowiązki. Jednak jest na to rada: jeżeli kocha się to, co się robi, to da się ze sobą wszytko zgrać. Teatr Słowa (naszym instruktorem teatralnym jest pan Andrzej Wilgosz) jest czymś w rodzaju drugiego domu. Kocham scenę i kocham ludzi, z którymi pracuję. Uczenie się tekstów to nieodłączna część tego, czym się zajmuję. Jestem do tego przyzwyczajona. A wiek gimnazjalny? Nie dajmy się zwariować! Trzeba zachować trzeźwy umysł. Wiadomo... jest jeszcze nauka. Czasami dopada mnie zmęczenie i brak chęci, ale szybko to wszystko przechodzi.

MZ: Masz jakieś marzenia związane z działaniem samorządu uczniowskiego w naszej szkole? Ola: Tak. Marzy mi się muzyka podczas przerw (śmiech) . A tak poważnie: uważam, że nasza szkoła świetnie funkcjonuje. Społeczność samorządu uczniowskiego dba o to, aby w szkole działo się ciągle coś nowego. Bierzemy udział w akcjach charytatywnych, podejmujemy nowe inicjatywy. Nie boimy się pracy. Mamy mnóstwo pomysłów, tylko brakuje nam czasu na ich realizację:) MZ: Chciałabyś przekazać swoim szkolnym koleżankom i kolegom jakąś myśl, słowa. Jakąś sentencję?

Mąż z żoną ogląda horror. Nagle na ekranie pojawia się przerażająca, kobieca postać. Żona wystraszona wykrzyknęła: -O matko!!! - Poznałaś, co?

Co mówi smok przy jedzeniu? -Smocznego!

Przychodzi Jasiu z wielką reklamówką jabłek. -Jasiu, skąd masz te jabłka? -pyta mama. -Od sąsiada-śmiało odpowiada Jaś. -Sąsiad wie? -Jasne, przecież mnie gonił ;)

AP: Chciałabym, żebyśmy działali nadal razem dla dobra naszej szkoły. Musimy się wzajemnie szanować. MZ: Dziękuję za rozmowę. Rozmawiała Martyna Załucka

MZ: Marzenia bliskie. Marzenia odległe? Jakie są Twoje marzenia? Co chciałabyś robić, powiedzmy, za 10 lat? Ola: Swoją przyszłość wiążę z aktorstwem. Moim marzeniem jest szkoła teatralna. Ha! Dostanie się i ukończenie tej szkoły jest moim największym marzeniem. Powiedziałabym: tym odległym. Na razie chcę, żeby moja 11 rodzina była szczęśliwa i zdrowa. Chcę mieć prawdziwych przyjaciół. Ola Pyszczek podczas jednego ze swoich Oczywiście, nie zapominam o zdoby- występów w Teatrze Słowa. waniu wysokich stopni w szkole!

W sądzie. -Baco, macie coś jeszcze na swoją obronę? -Ano mom. Czołg w stodole.

Dlaczego blondynka kładzie papryczkę chili na telewizorze? -Żeby obraz był ostrzejszy.

Czego najbardziej nie lubią blondynki? -Chodzić po ruchomych schodach.

Dlaczego jesień to niebezpieczna pora roku? -Bo można dostać z liścia.

Dlaczego blondynka wkłada trawę do kontaktu? -Żeby być ekologiczną. (niko)

4


Wywiad z Karoliną Pęk - brązową medalistką Igrzysk w Londynie w tenisie stołowym

ROZMOWA MIESIĄCA Odważna i rezolutna. Wesoła, pełna życia, obdarzona talentem aktorskim. Od czerwca 2013 r. przewodnicząca Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu.

Postanowiłyśmy zapytać Karolinę Pęk - uczennicę Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu o jej historię związaną z tenisem stołowym oraz o sukcesy, jakie osiągnęła w swoim życiu. Jak długo trenujesz ping-ponga? -Trenuję od 6 lat. Jakie masz osiągnięcia? - Największym moim osiągnięciem jest zdobycie brązowego medalu na igrzyskach w Londynie, a także brązu w rozgrywkach indywidualnych w mistrzostwach Europy. Do tego dochodzi kilkanaście medali na turniejach międzynarodowych. Jeśli chodzi o tenis wśród pełnosprawnych, to rok temu zajęłam 5 miejsce w Mistrzostwach Polski Kadetów. Kto najbardziej Cię wspiera? - Myślę, że najbardziej wspiera mnie moja rodzina. Jak często trenujesz? - Trenuję raz dziennie, 6 dni w tygodniu.

OLA PYSZCZEK — RECEPTA NA SUKCES

Wywiad z Aleksandrą Pyszczek przewodniczącą Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej Martyna Załucka postanowiła zapytać Olę o powody, dla których zdecydowała się ona wystartować w wyborach na przewodniczącą ORU. Karolina jest uczennicą klasy 3h naszej szkoły. Jest osobą zawsze uśmiechniętą, mimo, że trenuje sześć dni w tygodniu.

Jakie masz dalsze plany na przyszłość? - W przyszłym sezonie wyjeżdżam do ośrodka sportowego, w którym będę trenować dwa razy dziennie i będę grać w lidze. Chciałabym jak najdłużej grać. Kto jest twoim idolem? - Moją idolką jest Natalia Partyka. Tenisistka, potrójna złota medalistka paraolimpijska, występowała też dwa razy na olimpiadzie.

5

MZ: Co skłoniło Cię do kandydowania na przewodniczącą szkoły? Ola: Co mnie skłoniło? Już w szkole podstawowej byłam przewodniczącą szkoły i miałam wtedy jakieś dziwne przeczucie, że sytuacja się kiedyś powtórzy (śmiech). A tak zupełnie na serio, to opiekunka samorządu uczniowskiego zauważyła moją skromną osobę, a ja nie miałam większych oporów, żeby wystartować w wyborach. MZ: Uważasz, że dobrze zaprezentowałaś się podczas debaty zorganizowanej w naszym gimnazjum? Ola: Jestem z siebie bardzo zadowolona. Przed debatą trochę się stresowałam, ale w trakcie spotkania nerwy przeszły, bo czułam poparcie uczniów

naszej szkoły, co było bardzo motywujące i miłe. Nie chciałam obiecywać im czegoś, czego nie byłabym w stanie zrobić, bo na pewno wytykaliby mi to do końca mojej kadencji. Chciałam i chcę być odpowiedzialna za swoje słowa. Myślę, że dołożyłam wszelkich starań, aby moje słowa nie były „gruszkami na wierzbie” (śmiech). MZ: Przygotowanie kampanii wyborczej było trudnym zadaniem? W jaki sposób wspierali Cię Twoi znajomi i klasa? Ola: Przygotowanie kampanii nie było trudnym zadaniem, bo kandydowały tylko 2 osoby. Od początku wiedziałyśmy, że żadna z nas nie przegra (śmiech). Moje koleżanki z klasy 10 pomagały mi w zorganizowaniu plakatów, podnosiły na duchu. Mogłam liczyć na duże wsparcie ze strony koleżanek i kolegów również z innych klas :)


ROZMOWA DNIA

ROZMOWA MIESIĄCA

KAROLINA PĘK

NADZIEJĄ TARNOBRZEGA Jakie wyglądały Twoje początki w sporcie? - Nie było łatwo. Początki były bardzo trudne, ponieważ wszystko związane Karolina ma bardzo mało czasu dla siebie, ale z tenisem było dla mnie nowością. nie narzeka. Mówi, że takie jest życie prawdziPyszczek - że teraz jest jeszcze Choć uważam, wego sportowca. Wywiad z Aleksandrą trudniej przewodniczącą Ogólnoszkolnej Rady:) Uczniowskiej

Zasada 1. Potrawy należy zawsze podawać z lewej strony siedzącego gościa. Oprócz napojów i zup, które podajemy z prawej strony. Zasada 2. Serwetę z materiału rozkładamy i kładziemy na kolanach. Możemy ją zdjąć, gdy będziemy odchodzić od stołu. Nie wycieramy nią ust. Zasada 3.Gospodarz domu nie powinien zajmować miejsca, dopóki

Jakie jest twoje największe Martyna Załucka zapytaćcały Olę o czas powody, marzenie związane z grą postanowiła w ping- Jesteś zabiegana. onaczas wystartować Masz dla siebie? ponga? dla których zdecydowała się w wyborach na przewodniczącą ORU.mam jak na lekar- Czasu dla siebie - Zdobyć złoty medal indywidualnie stwo. Ale cóż? Takie jest życie na paraolimpiadzie i dostać się do ka- sportowca. dry narodowej pełnosprawnych. Jak wyglądają twoje treningi?

Rozmawiała Katarzyna Pająk

- Rozgrzewka ogólna, rozgrzewka na stole, elementy i ćwiczenia gry, po treningu siłownia, dwa razy w tygodniu

wszyscy goście nie usiądą. Zasada 4. Nie można rozmawiać z pełnymi ustami ani dmuchać na zbyt gorące potrawy. Zasada 5. Nie można podczas posiłku poprawiać fryzury albo makijażu. Nie powinno się także dotykać dłońmi twarzy. Zasada 6. Kiedy można sprzątać nakrycie gościa? Jeżeli nóź i 9

widelec leżą na talerzu skrzyżowane lub stykają się końcami tworząc odwrócona literę V, znaczy to, że nasz gość jeszcze będzie

6


PORADY ć Jak powiedzie łej rodzicom o z ć? eży ocenie i… prz

Sposób 3  Poczekać aż sami się dowiedzą za pomocą e-dziennika albo na wywiadówce. Ale ten sposób stanowczo odradzamy! (mar)

Jak j e najeś ść żeby ni ć się wstyd e u?

Jak powiedzieć rodzicom, że dostało się złą ocenę…i ujść z życiem? Na pewno każdy z was przeżywa stres, gdy ma powiedzieć rodzicom o złej ocenie z danego przedmiotu. Boimy się reakcji rodziców; tego, że dostaniemy karę bądź szlaban. Dlatego podajemy kilka sposobów, jak powiedzieć rodzicom o naszej tragedii życiowej. Sposób 1: 

Najważniejsza jest prawda. Nie ma co kłamać, że nauczyciel się na

ciebie

uwziął

albo,

że

jedynki

dostała

cała

klasa.

Najlepiej powiedzieć „prosto z mostu”.

Savoir-vivre powinien obowiązywać nas przy stole podczas przyjęć

Sposób 2 

Jak jeść żeby nie najeść się wstydu?

Nie mówić nic o ocenie. Poprawić ją i dopiero wtedy powiedzieć: ...mamo, tato dostałam/dostałem jedynkę,

mniejszych lub większych. Oczywiście, podczas codziennych posiłków w gronie domowników też warto pamiętać o pewnych zasadach. Kiedyś zasady obowiązujące przy stole były bardzo rygorystyczne, ale czasy

ale jest już poprawiona na piątkę ...

się zmieniają, a wraz z nimi ludzie. Zmienia się również kodeks 7

dobrych obyczajów. Niektóre reguły pozostały jednak 8do dzisiaj i warto o nich pamiętać. Zapewne większość z Was dobrze je zna, ale my postanowiliśmy o nich przypomnieć.

(adrz)

EchORU nr 1  

Gazetka Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej w Gim 3 w Tarnobrzegu EchORU

EchORU nr 1  

Gazetka Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej w Gim 3 w Tarnobrzegu EchORU

Advertisement