Page 120

röportaj

Nath Morris

Aslen ABD’nin Georgia Eyaleti’nden gelen Nath Morris, Kümes Hayvanları Endüstrisi’nde 31 yıllık bir tecrübeye sahip. Şu anda, ABD Tavukçuluk ve Yumurta Derneği’nin Fuar Başkan Yardımcısı olan Nath, Georgia’da Atlanta şehrinde her yıl düzenlenen Uluslararası Üretim ve İşleme Fuarı’nı (IPPE) yönetiyor. Nath, bundan önce, Perdue Farms’ın bir parçası olan Heritage Breeder’da Satış Müdürü olarak, Aviagen/Arbor Acres için Verim Uzmanı ve Bölge Müdürü olarak, ve Atina’da Seaboard Farms’ta işleme konusunda pek çok pozisyonda görev almıştı. Georgia Üniversitesi’nde Kümes Hayvanları Bilimi’nde lisans derecesini 1986 yılında bitirdi. Aynı zamanda, İlçe Eğitim Kurulu’nda 16 yıl hizmet verdi ve Georgia Okul Kurulu Birliği’nin eski başkanı. Nath ve eşi Joy, ABD’nin Georgia Eyaleti’nde Gainesville’de yaşıyor. Kariyerinize başlarken neden çalışmak için domuz/ kümes hayvanları endüstrisini seçtiniz? İş dünyasında üçüncü nesil olarak, sanırım, kümes hayvanları endüstrisinin bir parçası olmak kaderimde vardı. Büyükbabam Dank Morris, Georgia Üniversitesi’ndeki kümes hayvanları bilim departmanında profesör olarak görev yaptı ve Georgia Kümes Hayvanları Laboratuvarı Ağı’ndaki ilk veteriner hekimlerden biri. Babam Dale ise, Mar-Jac Poultry’de yönetici pozisyonlarında ve 1970’lerde ve 1980’lerde piyasadaki lider ekipmanların distributörü olarak çalıştı. Georgia Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra girdiği ilk iş, Yönetici Sekreter Bob Martin’in yönetiminde, daha sonra ABD Kümes Hayvanları ve Yumurta Derneği olan Güneydoğu Kümes Hayvanları ve Yumurta Derneği’ydi. Babam, halen, Poss Şirketi’nin kurulunda hizmet vererek endüstrinin bir parçası, IPPE’de Poss sergisiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Gençken yazları ve okul tatillerimi, kümes hayvancılığı işleriyle uğraşarak geçirdim, yumurta paketliyor, yem kamyonlarına yükleme yapıyor, kuluçka makinelerini yıkıyor, damızlık erkek tavukları seçiyor ve Mar-Jac’te kemik sıyırma bölümünde çalışıyordum. Kümes hayvancılığı sektörüne girme kararı almadan önce babamın bana şunu söylediğini hatırlıyorum: «Nath, herkes yemek yemek zorunda ve insanlar daha önce hiç olmadığı kadar çok tavuk tüketiyor.»

ABD domuz ve kümes hayvanları endüstrilerinin ulusal bir nüfusa yüksek kalitede ve güvenli gıda tedarik etmede elde ettiği başarılar, yem endüstrisi için ne kadar önemli? Son yirmi beş yıl içerisinde hem domuz hem de kümes hayvanları endüstrisinde yaşanan verimlilik artışı mükemmel. Doğal seçim yoluyla genetiği, hastalık direnci ve hayvan yetiştiriciliğinin iyileştirilmesi sayesinde geliştirilen verimli yem maddeleri ve formülasyonları, endüstrilerin, yalnızca ABD’deki nüfusa değil, tüm dünya nüfusu için, güvenli, sağlıklı protein kaynakları tedarik etmesini sağladı. İyileştirilen mahsul veriminin ve sürdürülebilirliğin, artan dünya nüfusunun gıda tedarik ihtiyaçlarına ayak uydurması gerekmektedir. Çiftçi, ekin, kümes hayvanı, domuz veya sığır yetiştiriyor olsun, halen protein tedarik işinin bel kemiği. Biz de bu ihtiyaçları karşılamaya devam etmek için el birliğiyle çalışmalıyız.

Müşterilerin beslenme niteliklerini karşılamaları açısından «protein üretim» sektörlerine ilişkin bir görüşünüz var mı? Varsa, bu üretim şartlarına nasıl yansımış durumda ve endüstrini gelecekte izleyeceği yön nasıl? Tahminlere göre, dünya nüfusunun 2050 yılına kadar üçte bir oranında artacak, yani 2.3 milyar nüfusa ulaşacak. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki kişi başı gelir de artacağı için, daha yüksek protein içeren gıda ürünlerine olan talep de artacak. «Neden bir gıda ve yem kaynağını yakıta dönüştürüyoruz?» sorusunu sormaya devam etmemiz ve biyoenerji taleplerini karşılamak için yeni teknolojiler uyarlamamız gerekiyor. Öte yandan, dünyaya gıda sağlayabileceğimiz daha sürdürülebilir yöntemler düşünmeliyiz.

114 | Ocak 17 - Milling and Grain

Daha fazla başarı elde etmesi için hizmet ettikleri endüstrileri destekleme açısından ABD’de IPPE gibi fuarlar ne derece önemli? IPPE, hizmet ettiğimiz endüstriler için önemli bir role sahip. IPPE ile elde edilen gelir, araştırma, eğitim ve işgücü istihdamı ile tarımla ilgili gençlik programlarının ve üniversitelerin desteği aracılığıyla kalkınma şeklinde endüstrilerimize geri dönüyor. IPPE’nin büyümesi, güvenli bir gıda üretimi sunulmasına yardımcı olacak öncü araştırmaların yapılması için daha fazla fırsat sunuyor. Endüstri daha da başarı gösterdikçe, IPPE, gıda güvenliği ve sürdürülebilirlikte işgücünü ve verimi, iyileştirmeleri geliştirmek amacıyla, endüstri liderlerinin, üreticilerin, tedarikçilerin ve akademinin, yeni fikirler, yeni teknolojiler ve yeni ürünler paylaşmak için bir araya geldiği pek çok eğitim fırsatı sağlıyor. Eğitim ve işbirliği, IPPE’de katılımcıların standlarında, 80 saatten de fazla süren eğitim oturumlarında, TECHTalks oturumlarımızda ve hatta ağ etkinliklerinde gerçekleşiyor. Tüm endüstrilerin karşı karşıya kaldığı sorunlarla ilgili münazaralar, eğitim oturumlarımızın ana odağını oluşturuyor. DOL, DOT, EPA, FDA ve OSHA’nın da dahil olduğu yem endüstrisi için yapılan bilgilendirmelerle ilgili özellikle bir oturum yapılıyor.

IPPE’nin şu anda ve gelecekte kapsayacağı diğer sektörler neler, fuar ne kadar uluslararası bir dereceye gelecek? 2017 yılı, etkinliklerini tek bir IPPE’de buluşturmak için USPOULTRY’nin Amerikan Yem Sanayi Derneği’yle (AFIA) yaptığı ortaklığın on birinci, Kuzey Amerika Et Enstitüsü (NAMI) ile yaptığı ortaklığın ise beşinci yılı. Şirketlerin çok-türlü protein/ gıda üreticileri ve işleyicileri haline gelmesiyle, bu ortaklık çok daha anlamlı. Bu şirketlerin çoğu, çok uluslu parçalara sahip. 30,000 katılımcımız arasından, yüzde 25’i artık uluslararası alana açıldı, ve uluslararası ziyaretçilerin üçte birinden de fazlası Latin Amerika, Güney Amerika ve Meksika’dan geliyor. Bölgenin, 2017 yılında yalnızca İspanyolca sunulan verimlilik yönetimi semineri gibi eğitimsel oturumlara daha fazla odaklanmasını sağlarken, bu yönelimin devam etmesini umuyorum. Ayrıca, özellikle, şirketlerin çoğunluğunun bir «Brezilya Fuar Pavyonu» altında fuara katılacağı, Brezilya’dan olmak üzere Güney Amerika’dan gelen sergi katılımcıların sayısında muazzam bir artış yaşandı.

Önümüzdeki yıllarda özellikle yem değirmencileri için IPPE’yi geliştirmeye yönelik planlarınız neler? IPPE, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde o kadar fazla bir büyüme gösterdi ki 2017 yılında tüm biletler bitti, bu nedenle biz de standlar için yapılan talepleri geri çevirmek zorunda kaldı. IPPE, 1250’nin üzerinde sergi katılımcısıyla 530,000 metrekareden fazla sergi alanına sahip. Uzun yıllardır işin içinde olan, endüstri ve fuar deneyimine sahip güçlü bir ekibimiz var. Her zaman, sergiciler ve katılımcılar için gösteri deneyimini geliştirecek yeni yollar arayışındayız. Etkinliğe katılım sağlayacak geniş bir müşteri yelpazesine sahip olma konusunda yardımcı olması için sergiciler ve endüstri ile birlikte çalışıyoruz. IPPE haftası boyunca, pek çok endüstri destekli kurul ve dernek toplantılarına ev sahipliği yapıyoruz ve Atlanta’dayken toplantılarını yapmaları için tüm kesimleri ağırlıyoruz. Yem endüstrisinin, sergici sayısındaki büyümeden ve yemle ilgili ürün ile hizmetlerin IPPE’ye kattıklarından dolayı memnun olduğunu düşünüyoruz.

TURKISH LANGUAGE EDITION - Milling and Grain - Issue 1- 2017