Page 1

Nr 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

Titulli Rikardi II Bisede intime Arlekini Vagabondi Ku je? Tri jetet e Ana Marksit Rruga Lekura e daulles I perjetshmi Majkell Xhekson Dua Buze lumit Piedra u ula e qava Vajza me vath margaritari Gjemimi I malit Nje yll plot drite Ujevarat e vetmise Kater yje ne qytet Ate qe meriton Miqte e mi, dashurite e mia Vila me dy porta Nje italiane ne Tirane Udhetim ne trojet shqiptare Eragon Eldest Syte e Simonides Gjumi I madh Sekretet E fshehta e grave Rregulla e katres Mjegull Pershpirtja Komplot ne Vatikan Une dhe hena Sinfonia pastoriale Dedikuar ty Ushtare te Salamines Zonja me karafila te bardhe Ortaku Firma Kurre pa rene dielli Vit pas viti Vepra I Vepra II Vepra III Vepra IV Vepra V Vepra VI


47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93

Vepra VII Pellumbi dhe tri histori Koha per te ikur Arturo Ui Nje mik Xhevahiri i Medines Cezari I Ballkanit Vale te nxehtya ne Berlin Lidhjet e rrezikshme Me fal se te dua Martesa skandaloze Muri Zjarri I genjeshtrave Virgjeresha shqiptere Nete shqiptare Kallezimet e nje anijehumburi Pertej qytetit Shtepia e fluturave te zeza Gjysma e asgjese Gjithe shpirtrat Moment muzikor Adami I fshehur Ne kerkim te Alibrandit Shkretetira dhe vajzat valltare Muzgu Ngadhenjimi I dashurise Nje shetitje e paharrueshme Brenga e shpirtit Drame dashurie Per dashurine dhe demone te tjere Njeriu me te zeza Barcaleta nga e gjithe bota Fruti I kuq Muri I madh kinez Tri udhetime Vrasja me trendafila te kuq Te dua vetem ty E embla shtepi 12 tregime pelegrine Rruge e gjate per ne shtepi Vetem 1 burre I vdekur eshte 1 burre I mire Jehona e kujteses Iluzionet e humbura Xhuxhet Asegai Ne rrezik Per Esmene


94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140

Haxhi Murati Moxart me vonese Frike nga Guernika Boris Gudonovi Mbreti Lir I stepes Ne bregun Chesil Mateo Falkone Rubairat Ferma e kafsheve Labirinti Kur buza puthjen e genjente Vepra I Vepra II Vepra III Edipi mbret Largesia mes nesh Qyteti pa emer Lekurzeshket me sy te florinjte Dhimbje guresh Divani Shqip Eterit e misterit Udhetoj neper Japoni e Kine Kapedan Mihali Shenja e kafshimit Antologji e poezise bashkekohore arbereshe Hakmarrja e Enverit Vepra I Vepra II Vepra III Vepra IV Vepra V Vepra VI Vepra VII Vepra VIII Vepra IX Vepra X Vepra XI Vepra XII Vepra XIII Vepra XIV Vepra XV Vepra XVI Vepra XVII Vepra XVIII Vepra XIX Vepra XX Sekreti me I madh


141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187

Te fshehtat e masonerise Kodet magjike Misteret e fundit te mijevjecarit Te fshehtat e mosadit Spiuni I shekullit Grate spiune Kapitullimi I fshehte Zotat dhe misteret e Egjiptiti te lashte Libri I jetes Perendesha Athina dhe simbole te tjera kozmogonike Perse nuk jam I krishtere Me keq se Watergate Haremi Urtesia e profetit Krishterimi,Judaizmi,Islami dhe qendrimi perendimor Fjalor xhepi Frengjisht - shqip Fjalor xhepi shqip - gjermanisht Fjalor xhepi shqip - kinezce Fjalor termash biznesi finance dhe juridiksion ekonomik Fjalor anglisht - shqip Fjalor shqip - anglisht Fjalor shqip - italisht Fjalor italisht - shqip Fjalor I shqipes se sotme Fjalor Gjermanisht - shqip Fjalor italisht - shqip Ndertimet e hershme hidraulike shqiptare Bashkesia e qytetareve Nese dashuria eshte loje, ja rregullat Te thuash gati te njejten gje Karli Kristoforidhi permes dokumentimit Fonetika historike e gjuhes shqipe Grate e Hitlerit dhe Marlena Stars. Nga jeta private e yjeve te kinemase Oret e fundit te Ce Guevares Sarah Sharl de Goli, nje legjende e gjalle Fjalor frengjisht-shqip, shqip-frengjisht Midis Nanos dhe Berishes Eposi I At Gj. Fishtes perballe eposeve te shkr. romantike sllavojugor Midis krimeve dhe imazheve Fletorja rezervat, shenime jashte valixhes diplomatike Teater I luleve ne pranga Profile dhe probleme letrare Historia e filozofise te se drejtes C`eshte dashuria


188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234

Filozofi I paditur Miqesia Arti I te pleqeruarit Fridrih Nice, nje hyrje e shkurter Filozofia Filozofia politike Zhan Zhak Ruso Spinoza Antropologjia social - kulturore Psikologjia nje hyrje e shkurter Filozofia antike nje hyrje e shkurter Socializmi nje hyrje e shkurter Platoni nje hyrje e shkurter Makiaveli nje hyrje e shkurter Heidgger nje hyrje e shkurter Jung nje hyrje e shkurter Frojd nje hyrjen e shkurter Sociologjia nje hyrje e shkurter Perse burrat genjejne dhe grate qajne Filozofia e artit Durazzo dozhet e purpurt Pasuria e kombeve Kritika e arsyes se kulluar Joshja I Joshja II Fenomenologjia e shpirtit Utopia Stili dhe imazhi personal Gandi ( pjesa e pare) Jete dhe vdekje ne ballkon Media, politika , shoqeria Diabeti Histori te aventurave alpinistike Argetimi ne natyre Te thuash " Po" Trashegimtaret Pergatitja e femijes dhe shkollimi Shqiperia politike 1912 - 1939 Veprat e medha politike Paris 1919 Si dhe perse lexojme Siveprohet ne nje projekt kerkimor Klasat dhe elitat ne demokraci dhe demokratizim Historia e teorive ekonomike Bashkepirja Shqiperia e panjohur. Ne mbreterine e re shqiptare. Fli vogelush


235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281

Feminizmi eshte per te gjithe Te vertetat dhe te fshehtat e entropise Teoria politike perendimore Historia e Kosoves Renia e Kostandinopojes Dieta qe funksionojne Kitchen Kur mjeku ju jep lajmin e hidhur Manual Obstetrike - Gjinekologji Gjeonomi Kuzhina shqiptare Teatri dhe kinematografia shqiptare Guide ne monumentet arkeologjike Durres Album. Vizatime lirike te viteve `60 `70 `80 Bukuri e rende Arti shkembor ne shqiperi Arti I rilindjes shqiptare 2000 - 2009 Shima Northern Albania Albania through art Ikona bizantine dhe pasbizantine ne Shqiperi Etrenal Butrint Mitet Arti I zanafilles se van Gogh Kuzhina sot Rilindje Udherrefyes per policin demokratik Politika te mira per ndertimin e partneritetit polici - publik Policia dhe te drejtat e te miturve Berati kronika e jetes qytetare Mesazhe ne kohe Dashuria prapa perdes Bajroni ne Shqiperi Ese mbi psikanalizen Qyteti Njeriu yne ne Havane Toponimet e Beratit Njeriu per vete Epi I Gilgameshit Misteri I Karaibeve Vellezerit karamazov I Vellezerit karamazov II Sindroma shoping Dashnori ideal Gjysmevellai Aliu dhe Ninoja


282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328

E dashur pritme Ah, bir o bir!... Jeta sekrete e bleteve E kuqja e demave Pezull Vetmia e numrave prim Rob I deshirave te mia Ne rrezik Dashuria e Erika Evaldit Kohe per te jetuar, kohe per te vdekur Kthim ne shtepine e verimit Restaurimi I monumenteve te arkitektures Fronte dhe luftera ( I dhe II ) Nice Numrat qe ju percaktojne jeten Raca shqiptare Kuzhina e shpejte Historia e Skenderbeut Fjalor shqip - anglisht Politika dhe shkenca si profesion. 3 tipat e paster te studimit legjitim Mrizi I zanave Lufta e dyte boterore I Lufta e dyte boterore II Lufta e dyte boterore III Lufta e dyte boterore IV Historia e popullit shqiptar I Historia e popullit shqiptar IV Puthje ne diell Krenari dhe paragjykim Nata me nje te panjohur Renkime dashurie Kur dashuronte Suani Korca celesi turistik Durresi celesi turistik Vlora celesi turistik Shkodra celesi turistik Pogradeci celesi turistik Gjirokastra celesi turistik Psikologjia e turmave 14 tregime dashurie Nje pasqyre njerezore Duar te ndyra Fjalet Novela dhe tregime Numrat qe ju percaktojne jeten Mosha e arsyes Udhetimi I Parvanes


329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375

Edhe nje dite me shume Qyteti I baltes Lumi I vdekur I Lumi I vdekur II Yjet nuk vishen keshtu Streheza e endrrave Gren Gestapo Ha lutu dashuro Princesha e dashuruar Princesha ne qender te vemendjes Burri im Zgjimi I pasionit Vepra I Dasma e kershbardhes Me shume se nje firme Diten enderroj naten e le zgjuar Ariani Ku po shkon o Devoll Rrefim per pashain e Janines Biografia e syve Kadri Roshi. Kaloresi mbi det Materiale te zgjedhura per gjeografine fizike Streheza e zemres sime Loti I diellit Cikloni Bibla Kur`ani dhe shkenca Lugina e kukullave Ese te letersise shqipe Mrekullia e fajit Zjarret e dimrit Dashurome pergjithmone Muzgu Dashuria ka ligjet e saj Flake te padukshme Fjalor enciklopedik shqiptar I Fjalor enciklopedik shqiptar II Rrugetimi I zemres Per shtegtaret e pak metrave katrore Neo Albanicus Otello Arapi I Vlores Skenderbeu I shperfytyruar nga 1 hist. zvicerian dhe disa analiste shqiptare Historia e Kosove Vell. 2 Kodi I familjes Kodi I procedures penale Tekendeshi misterioz I vdekjes Teorite e komplotit


376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422

Ti je ajo cka ha Politika Njohuri per artin Te vrasesh zogun perqeshes Dashuro vetem nje here Tej cakut te dashurise Dite te ethshme Vilhelm Majsteri. Vitet e formimit Rrugica dukeska Rruga e Shenonit Karli I XII Mbreti I Suedise Roje ne thekerishten buze gremines Trojanet Apelimi Dallendyshet e Kabulit Fermat bujqesore ne kushtet e ekonomise se tregut Kordelja ne degen e bredhit Dashnorja Fjalime Shtepia e fluturave te zeza Urdheri Nje tjeter pranvere Psikologjia, shkenca e proceseve mendore dhe sjelljes njerezore Rruga drejt suksesit Kuzhina pa kolesterol Kuzhina per semundjet e zemres Semundjet e veshkes nder femije Mjeku I familjes I Mjeku I familjes II Shtatzenia ime Mjeku I vetvetes Kimi Manual I luftetarit te drites Mali I peste Djalli dhe zonjusha prym Pelegrini I postosteles Baronesha e Oliventos Midis serbeve dhe shqiptareve Shqiptaret. Nje histori moderne Dritherime Dashnore dhe kumarxhinj Grate e hollivudit Te bashkuar perjete Ditari I nje ministri te jashtem Triumfi I diellit Te deshiroj Tablo tragjike


423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469

Kur buza puthjen e genjente Pese diamantet Zeiter Historia e Oliverit Krim I lordit Artur Sevij Miq tek Ali Pasha Ethet e zemres Madheria e saj Bolero ne vilen e pleqve Dragoi I fildishte Mitet 310 receta per 60 semundje Baroni Kur jam me ty Fjale te urta te popullit shqiptar Proverba nga e gjithe bota Gjaku I shenjte , Grajli I shenjte Komenti letrar 600 anekdota nga epoka e Napoleonit Si te shkruajme nje ese Absurdi Frasheri ne historine e Shqiperise Dashnoret Pellumbi dhe tri histori Genjeshtrat e grave Shtepia e heshtjes Semundje dashurie I kishte thonjte te vizatuar Keshtjella e bardhe Leximtari Duke pritur Godone Degjoje zerin tim I huaji Nje nate dhe dy agime Lakmia Matilda Kufoma I humburi Bija e heshtjes Vitet e dhimbjes Gruaja e njeriut qe udhetonte ne kohe Per hir te emrit Bashkeshorti Juda puthte mrekullisht E dashura ime Sputnik Nje tjeter pranvere Guxim per te shpresuar Zemra e nje vajze


470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516

Historia e perondise Qirinjte e shpirtit I mbaj ndezur per ty Une vij nga Hekali Shkoni nga shkoni vendlindjen mos e harroni Kufiri Baulja e babait Barriera Shqiperia Vell. I Shqiperia vell. II Nastradini. Bemat e tij nga lindja deri ne ditet tona Kush e sundon boten Pershpirtja Baroni Templari I fundit Arratisja nga burgjet e historise Darka e gabuar Gomorra Sinqeritet Rinoqeronti Monsinjor Kishoti Udhetim ne Shqiperine e Vezireve Lekura Myslim Peza deshmitar dhe protagonist 1912 - 1939 Jeta e Galileit Stina e mallit Zhurma e ererave te dikurshme Erosi dhe qyteterimi Sekreti I trete Vexhi Buharaja Pa mite e mjegull Or` e fundit Net te bardha Armet e fshehta Shah - Name - Ja Mjekesia dhe psikika Lindur Femer Xhelozia Nje histori amerikane Platforma Miti ballkanik te kadareja Rrugetime shqiptare Nje maske per pushtetin Vepra letrare E shtuna Bethoveni Nga thesari I poezise amerikane Ditet e braktisjes Tre mjeshter


517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563

Motrat Fantazite e nje gruaje Rreziku Medea Te njohesh nje grua Cocarja Femija I peste Tri biseda me Kadarene Prill ne Paris Pergjithmone e imja E verteta Epshi I ngadalti Pushteti I mekatit Doracak I termave Gjeografik Udhetim i mbyllur Eshtrat e dashura Marlena Kompania e bretkosave Antropologjia social - kulturore Platoni Filozofia antike Spinoza Jung Gjurme karmike Burrat e vertete nuk thone kurre me fal Pushtimi I lumturise Masa dhe pushteti Vell. II Masa dhe pushteti Vell. I Dantelle e shthurur I Dantelle e shthurur II Uliksi Mbreteresha e jugut Si nje uragan Grada e trete Shtriga e Portobelos Shtepia e mjelmave Pothuajse dashuri Makiaveli ne demokraci Antonio dhe Kleopatra Shume zhurme per asgje Endrra e nje nate vere Shtrengata Bankieri I Bankieri II Gjuetari I balonave Te jetosh ne ishull


564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610

Akulli pervelues E shfytyruar Mbreteresha e jugut Cuka e shtegtarit Jete ne nje kuti shkrepsesh Tangoja e harrimit Nje enderr amerikane Komedia hyjnore Te jetosh kohen Orestia Identiteti kombetar shqiptar dhe ceshtje te tjera Gjysmehena dhe shqiponja Njerez te shquar te lashtesise Pafajesi vrastare Ndermjetesi Gjuha e shpetuar. Histori e nje rinie Engjej te armatosur Gruaja ne kafe Dreri I trotuareve Sheshi I Spanjes ‌ dhe nata u nda ne mes The diary of a yang girl My story Zlata`s diary Nelson Mandela Making America Te denuar te bashkohemi Largohuni te gjithe Urtesi Ikona te Berati Vetmi ne rrjet Nje mije diell vezullues Karfica me trendafil Vepra Pas permbytjes Vrasje ne famulli Kush ishte Ciceroni? Spiuni me I madh I luftes se 2-te boterore Mekati I bukur Nje dashuri sa dy oqeane Trebeshina nje jete para gjyqit Shkelqimi dhe mjerimi I kurtizaneve Mitologji ne eposin e kreshnikeve Sekretet e femijeve te lumtur Islami ndermjet lindjes dhe perendimit Romanet e shekullit XX Biseda ne Paris Mbi autoritetin shekullor dhe mbi qeverisjen civilie


611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 6333 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657

Liberalizimi Personalizimi Letersia shqiptare nje histori e shkurter Te jetosh drejt sipas grupit te gjakut Si te ushqehemi kur kemi diabet Hudhra, ilaci origjinal I natyres Arkimedi dhe makina e tij luftarake Ajnshtajni Darvini dhe historia e vertete e dinozaurve Galileo dhe lufta e pare e yjeve Kater perkthyesit Shija e hidhur e tradhetise Enciklopedi Ishulli I delfineve blu Kutia prej llamarine Misioni amerikan ne Shqiperi Vepra I Vepra II Vepra III Vepra IV Vepra V Vepra VI Kali I mbretit dhe kaloresit e rinj Vell. I Kali I mbretit dhe kaloresit e rinj Vell. II Balada popullore dhe poezia klasike angleze Mehmet Shehu im vella Rrumpalla Nje vdekje shume e embel Gjylistani dhe bostani Engjelli heshtte Burri I endrrave te mia Muhamedi nje biografi e profetit Ne rrethinat e Parisit Etje dashurie Pianistja belge Perseri ne vendlindje Guva e pyllit Te ndiej Historia e naftes shqiptare dhe vendburimit te qytetit te Kucoves Kryengritje e pambaruar Pikat lokale te analizes gjinore ne Shqiperi Analysis of criminal appellate proceedings in Albania Analiza e procedimeve te ceshtjeve penale ne apel ne Republiken e Shqiperise Seeking protection from domestik violence Manuali I gjyqtarit per leshimin e urdherave te mbrojtjes Albanian judicial Benchbook on protection orders Truri I femijes


658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704

Permbledhje e plote mbi te drejtat dhe detyrat e te paraburgosurve dhe burgosurve Struktura dhe kuadri kushtetues I BE-se 1 Struktura dhe kuadri kushtetues I BE-se 2 Struktura dhe kuadri kushtetues I BE-se 3 Struktura dhe kuadri kushtetues I BE-se 4 Struktura dhe kuadri kushtetues I BE-se 5 Livando per qen Ah ky Esenini Ngasherimet e vjeshtes Xhuxhet Arturo Ui Santa Quaranta Careshat grate qe bene Rusine Dashuria nuk vdes kurre Virgjeresha e Bejrutit Putra e majmunit Tregime te zgjedhura Amaneti Curriculum vitae Fjalor I orientizmave ne gjuhen shqipe Ana Karenina Vell I Ana Karenina Vell II Antigona Medea Bretkosat Edipi mbret Te jetosh ne ishull Zemer pasioni Dashuria e pare Uje per elefantet Porporino ose misteret e Napolit Historia dhe pershkrimi I Shqiperise se eperme ose I gegerise Shkretetira e tartareve Kur ti ike Une jam pragu Drakula Novela 3 Lumturia e damave Don Kishoti I Mances pjesa e pare Poema 2 Milioneri Njerez te krisur Hena dhe gjashte penset Djallit I pelqen e embel Shtepi kukulle Don Kishoti I Mances pjesa e dyte Nje varr per Boris Davidovicin


705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751

Doktor Fisheri I Gjeneves ose gostia e bombes Me Filipin Teatri kjo loje magjepsese 1 Teatri kjo loje magjepsese 2 Teatri kjo loje magjepsese 3 Jeta e fshehur e Enver Hoxhes 1908 - 1944 vell. I Gatimi I perditshem shpejt dhe mire Mengjes dhe nate Mbreteresha e shtepise Nje e fshehte ne zemer Cmimi I dashurise Liber I hapur. Ruset ne Shqiperi Kuja e violines CTHXOTBOpeHЍЯ ᴨЭMbl Elvis. The king remembered Britannica. Book of the year 1991 Aleksandri Biri I jetes Aleksandri Kufiri I botes Aleksandri Shkretetira e Amonit Franc Kafka I shkruan te birit Te mjeret Deti Turpi Poezi Reforme shqiptare E magjishme eshte nata Dy novela: Rruga per ne qytet, Zerat e nates Sikur te ishte e vertete Atala Jete paralele Ne te tre Bianka rebelja Politika eshte vendore dhe rregullat e tjera te lojes Muzgu I perendive te stepes Spartaku Perandoret e Romes, jetet e 12 Cezareve Bretkosat Triumfi I diellit Grate dhe burrat me cnjrezor te historise Adoleshenti Piratet e Malezise Iliada Eneida Kater bijte e Eves Medea Art u mikpritjes Komunikimi


752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798

Puna dhe karriera Qielli s`ka preferenca Ylli I detit Une jam e kuqja Tregime nga njeri xhep Politika dhe kodi moral Per Migjenin Kritika Psikologjia e suksesit 3 Mumia Pellazget dhe iliret ne Greqine e vjeter Kerkime per shqiptaret ne gjuhen shqipe Komedia hyjnore Ferri Njeriu amfib Duke lexuar Turgenievin Kaloresi pa koke Karriera e Rugoneve Shqiperia. Ngritja e nje mbreterie Vite blu Kollovar ne Tirane Nje rrefenje me nderkombetare Mashtruesja Fjalor politeknik rusisht - shqip Debati kushtetues vell. I Debati kushtetues vell. II Organizata boterore e tregetise dhe biznesi shqiptar Analiza ne vite e shpenzimeve publike ne Shqiperi Popullsia e Shqiperise Kodi zgjedhor I Republikes se Shqiperise Kushtetuta dhe materiale shpjeguese Analia e sistemit ligjor ne Shqiptar Nata e Ustikes Lufta e dyte boterore Gezim Voda "pengu" I qiellit Deshmia per krijimin Thikat Diplomacia e Ali Pashe Tepelenes Drejt enigmave te psikikes se njeriut Urtesi III E vecanta e nje dashurie Al Kapone qente dhe Ai Ujku I nates se fundit Oret Koherat e Anikes Une isha I biri I Sadamit Estetike ne tri pamje Anekdoda shqiptare


799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845

Udheheqja Julia. Jeta e saj Rrno vetem per me tregue Te besosh ne mrekulli Magjia e dashurise Dashurite e nje jete Nje grua e denje Klienti Verberi Vila Unaza Avokati I djallit Te fshehtat e librit "Engjej dhe djaj" I fundmi I mohikaneve Binjaku I trete Tre metra mbi qiell Gjemimi I bubullimes Asgje e re nga fronti I perendimit Hingellimat e shiut Perendia e lumit Sekretet e djalit te vejushes Rruga e trendafilave Ligji I Merfit dhe arsyet e tjera pse gjerat shkojne intparpes Rrumpalla Moxart dritehijet e nje gjeniu Arberia venetike Stacioni ne horizont Dhe lind dielli 1000 receta gatimi Enciklopedia e kuzhines mesdhetare Atlasi I shek XX Libri I dijes I lidhur me inernetin Hija e eres Katerina e madhe Tregime te zgjedhura Zonja Flora dhe dy burrat e saj Mes tmerrit dhe dashurise ne Madrid Moti I madh Ne shoqerine e kurtizanes Shqiperia (historia dhe gjuha) Europa lindore qendrore midis dy luftrave boterore Historia e perandorise osmane Maredheniet nderkombetare Ku mbaron ylberi P.S te dua Kryqezata e trete Publicistike. Shenime udhetimi


846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892

Brumbulli ne gaz. Shqiperime Ferri I care Tregime te zgjedhura Shtegu I pashkelur I F.Nolit,demokracia shqiptare ne 1920-1924 Majat e shales Oborri I mallkuar Udhetime letrare 42 atentate kunder Hitlerit Gruaja kuroreshkelese Misioni I Zigmund Frojdit Loje ne fushe te huaj Vrases pa dashje Maska e nje tjetri E pashe boten Zarathustra Homo Faber Bashkebisedime mbi te padukshmen Skenderbeu nje hero modern Deballkanizimi I ballkanit Vrasje enigmatike ne Stails Obsesione, Fobi dhe Paranoja Sllave e burrit tim Qirinjte digjen deri ne palce Prometeu I lidhur Ferri Zhystina ose fatkeqesite prej virtytit Adoleshenca Renia Hamishi dhe Kamila Komploti kunder Amerikes Nene Dana Ne kerkim te kuptimit te jetes Dranja Ultimatumi Poezi te zgjedhura Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo Antologjia e prozes dhe poezise Me ne fund nje shi diamantesh Ylli I te dashuruarve Engjejt qajne Nje hyrje tek idete Sami Frasheri Dialektet e shqipes dhe historia e formimit te tyre Vila e vetmuar Duke lexuar letersine e tradites Fjale e shprehje latine Greqia. Dashnorja e perendimit, gruaja e lindjes


893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939

Historia e shkurter e fashizmit Si shkruhet nje perpunim diplome Heraldika shqiptare Makroekonomia Themelimi I shteteve kombetare te ballkanit. 1808 - 1920 Europa ne kohen tone 1945 - 1992 Prima officina Boset Humnere `97 Auszeit Die b端rger von bullet park Lucy leighton`s journey Mein name ist B. Monkey Und tsch端b und weg Das tote Nes Vertigo Der kalte sommer des doktor Polidori Mondfels Wonderland Texas Blues Code Red The Raven`s Moon Beyond forever Return to the secret garden Listening in the cobweb cage Die spur der Ratten Haus des verges sens Der Tag, an Dem Kary karinaky auf die welt kam Die Hexe von Exmoor Nicht ohne meine Eltern Tregime indiane Shoqja Anjeze Pa femijeri Nata dhe shpresa Eliza ose jeta e vertete Sajlles Majneri Ne luginen e Sierra Altes Po tani o I shkrete Duhej te luftonim ndryshe Literatromi Novela amerikane te shek XIX Papa jeshil Shkallinat e arta Cimentoja Kryengritja Etja per jete


940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986

Njeriu pa emer Drejt majave E bardha, e kuqja, e zeza Xhungla Fieri magjik Ja vdekje, ja liri Emocione fluturimesh Lulekuqe mbi mermer Nje dashuri e vrare Le te jem une Zamira‌ Njerez te mire Ju dua Gjurme te thella Atje ku mbaron qyteti‌ Kronike ne diell Tregimet e Peterburgut Poezi te zgjedhura Shoket Histori kurre e shkrueme Kohe per dashuri Nje yll plot drite Balloja e harqeve Historia e shtetit Shqiptar Prinder mendjeholle Mitet me te famshme te lashtesise Raporti I CIA-s. Si do te jete bota ne vitin 2020 Shqipja ne kapercyell. Epoka dhe gjuha e Gjon Buzuku Kapitalizmi dhe liria Pasuria e kombeve Bora Bora Udhetim I perkryer Perendia dorace Endrra e paperfunduar e nje gruaje Mallkuar qofte ajo dite E fiksuar pas dyqaneve E mban dot nje te fshehte Lotet e trendafilit Historia e popullit shqiptar III Komedia hyjnore Encilkopedi gjeografike e botes Edhe I vetem trim ne lufte Fundi I historise dhe njeriu I fundit Qyteterimi Kazusi Kukocki Historiania Tregime te zgjedhura


987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033

Martin Iden Nje udhetim me Ton Tikin Si ta doni Ne keshtjelle Tonio Kregeri Tre vete me bicikleta Berati Rrota e mundimit As good as gold I compagni di pietra Roses for regret Ardhja e Migjenit na letersine shqipe Te zgjedhurit Sheshi I Spanjes Furia Furia Mjelma e zeze Vetevrasja e dashurise Kater yje ne qytet Poezi te zgjedhura Bebi bjond Si te flasim me adoleshentet Shkelqesia e tij Fajkoi I nates Udhezues mbi drejtimin e mjetit Sikur Ana Fjale te arta te njerezve te medhenj Tuneli Zonjusha Perle Mari - Antuaneta Juria Sonata e Krojzerit Paraja Berat shek XV Nje nate ne Lisbone Engjelli mbrojtes Cifti I dashuruar Adoleshenti Filozofia antike Spiunet e kuq Eposi I kreshnikeve dhe legjenda Te mos festosh krishtlindjet Bija e Montezumes Papirusi I shtate Gjuha e harruar Cifutka e Toledos Lekura e Shagrenit Nje tragjedi njerezore


1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080

Pianistja belge Tesi I Debervileve Carja Djalli vishet me prada Maksima Enderrat Ditari I nje njeriu te tepert Marrezia e fatit Aksidenti Vetem njehere ne jete Nje jete e permbushur Amerikani I qete Sikur te isha djale Mbi edukimin estetik te njeriut Konsiderata aktuale mbi luften Misteret e kujteses Te mposhtesh druajtjen Si te njohesh te tjeret Arti I imponinmit Suksesi ne jete Sekretet qe ju bejne simpatik Sekretet qe ju bejne te lumtur Sidi Shija e nje burri Domina Forca per te dashur Bardha e Temalit Keshillat e zemres Keshilla per jeten E dashur pritme Stina e armeve Manstiri I Parmes Tango e fundit ne Paris Iliret Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo Etika per vajza Kodi zero Historia boterore dhe qyteterimi 10 Nje e fshehte ne zemer Buzeqeshja e Mona Lizes Gruaja e perlyer Motra Keri Fjalor anglisht - shqip Komedia hyjnore Kodi Nostradamus Ngadhenjimi I dashurise Nje shetitje e paharrueshme


1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127

Arti per te fituar miq dhe pushtet Konspiracionet me te medha te te gjitha koherave Dublinasit Bisede per diabetin e sheqerit 1984 Fjalor shqip - italisht Ushtari I mire Shvejk 1 - 2 Ushtari I mire Shvejk 3-4 Mbylli syte Kerkohet trashegimtari Dinastia Hardeman Te premten ne mbremje Dantja I pashmangshem Ujku I Stepes Dashnorja e te gjitheve E te tjera, e te tjera‌ Zemra dhe hipertensioni Nostalgjia Eutanazia e nje dashurie Tregime italiane te shek XX Si te sillemi me njerezit Politika Manastiri I Parmes Mizantropi Tartufi Andromaka Xha Gorioi Thesi I burgut legjenda e pianistit Tregtar flamujsh Toka e pergjakur Historia e ballkanit Antologjia e poezise franceze Tempulli I henes Duaje tjetrin Perandoria e barit Syzeza Karoline Rruga ne te cilen rralle shkohet Rruga ne te cilen rralle shkohet 2 Doktor gjilpera Baba Tomorri Konjak ne korridor Arome orienti Spiunet me te medhenj te botes Nje vrasje safi angleze Novela I Heshtja e detit


1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174

Shpirt pezull Tri gra Hija e maleve Vdekja e Klinzes Perzitje Martohu me mua Shtepia e shpirtrave Ylli Kristalina Nje dhurate e vecante Bote pa engjuj pa shenjtore Dashuri bionde Hotel ballkan Mbreti I veses Fjale te ndyra dashurie Apologji per dashurine Erveheja Maratonomaku I dashurise Robina me syte magjike Rusho Udhe te humbura E perjetshme eshte Shqiperia Rubairat Prekja e djallit I pandehuri pa faj Viti `93 Palm beach Evolucioni I fizikes Adoleshenti Historia e sociologjise Kuterbim ne republiken e bananeve Ne qiell s`ka trendafila Samarkanda Murtaja Te gjithe tulipanet e botes Tango me Jorge Luis Borges Rruga drejt majes Postieri I Nerudes Dashuri te demshme Mes gruas dhe dashnores Lulet e molles Shqiptari dinak Mosbindja Paratheniet e Nostradamusit Gjarperi I shtepise Femije ne humnere Zonja Bovari


1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1212

Kur rron duke shpresuar I penduari Evgjeni Grande Shpata e ndryshkur Endrra me ngjyra Bukuroshja e Londres Vallja e etjes Ankthi pafund I lirie Vrases dhe shpetimtare Do te dashurohemi neser Fytyra lakuriq Vrasja e Lulit te vocerr Zonja e vogel e shtepise se madhe Nje kenaqesi e vetmuar Novela orientale Deshmitari I shkretetires Vajza e Stalinit per Stalinin Ecce Homo Graund Zero Kohet moderne 1 Kohet moderne 2 Weekend I mallkuar ne Bruksel Edmond Dantes dhe une Gatopardi Harpa e barit Para gijotines Sherbetori dhe lavirja Libri I arte I prozes franceze Nente skica psikologjike Sonata e krojcerit Te dashurosh perseri Dashuri ne ikje Lufta ne udhekryq Cajld Harold Boris Godunovi Alkimisti Zahiri Mos me ler kurre Burri I endrrave te mia Te humburit ne oqean Plaku dhe deti Heshtja e endrrave Ditaret e nje princeshe Kodi I Da Vincit Sekretet e kodit te da Vincit Sekretet e engjej dhe djaj Doja pantallona


1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268

Veset e te vdekurve Pasioni Zera ne shtratin e shpirtit tim Leterkembim me presidentin Nga keshillat e djallit Idete filozofike te shek XX Hakmarrja e viktimes Komploti boteror Picasso Dashuria dhe besa Ne rrethinat e Parisit Kusheriri I engjejve Enigma Viti I mbrapshte Maut - Orial Balerina e Shen - Peterburgut Tregome enderrat e tua Shtepia buze detit Mesazh ne shishe Fund vere Pushime ne San Trope Jeta e bukur e Macellos Nje cope toke nen qiell 14 Novela Emeri quhet vajze Shnerrimi I te gjitha vlerave I cmenduri endacaku flatrat Eva Luna rrefen Dashuri ne mergim Vitet e iluzioneve Krishti kryqezohet perseri Amerika ndryshe Seksi dhe qyteti Engjelli I mostarit Sa doli Xhuveleria, plasi sheshit kurveria Ra ky mort e u pame Syte e Eves Eugjen Onjegini Fije bari Imoralisti Aleksandri I madh A jemi shqipetar apo do behemi Rock Caffe Perse te dua Pa fjale Po t`ishte jeta valle Ringjallja


1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315

Identiteti europian I shqiptareve Ceshtje te marrezise Lamtumire brenga dashurie Eureka street Procedura Juvenilja Lutjet e kambanes Nje vere me Migjenin Katedralja e Parisit Novela 1 Novela 2 Mergata e qyqeve 1 Mergata e qyqeve 2 Barbaret Shenja e kafshimit Shenjteria e tij - Femija Arratisje nga liria Pergjigje letrave rinore Ikja nga kompleksi I Rozafes Dyzet vdekje ne Sarande Roman dashurie I nje agjenti te burses Ditet e fundit te Pushkinit Marketingu Meditimet Edhe njehere per teorine e demokracise Tipat psikologjike Psikologjia e inteligjences Psikanaliza e artit dhe letersise C`eshte demokracia Mbi lirine Dehje na metamorfaza Opiumi I intelektualeve Porosia e tete Venere Budenbroket 1 budenbroket 2 Esse Nese vjen e nesermja Fishta perballe Fishtes Hanko Halla Iveta Per dashurine dhe hijen Vajza e portokalleve Krilla njemijelireshe Te porta e Shen - Pjetrit Rob I manive Lubjanka


1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346 1347 1348 1349 1350 1351 1352 1353 1354 1355 1356 1357 1358 1359 1360 1361 1362

I vetmi trendafil Vrionasit ndryshe Kalendari I Noese Paula Gjuha e harruar Martesa mashtruese Misteri I trenit blu Kater stinet Poezi te zgjedhura Misteret moderne I dashuri I zonje Megre Neoshqiptarizma Pushteti dhe lavdia Erendira Gjuha e perendive 14 vjec dhenderr E fshehta e sendukut spanjoll Bizanti dhe bizantinizmi Demi I eger Revolta e turmave Kronika e dashnoreve te varfer Fausti Dhe yjet rrine e veshtrojne 2 Puthja e pare Vepra letrare 1 Leter babait Tregime e novella Mjeket e turpit Brenga e ballkanasve Hordhia kur shqiptare ishim ne Etre e bij Foleja e neperkave Ditari I Brixhit Xhonsit Fryme te vdekura Duke pritur Arnisen‌ Pesha e krimit Poezi Vepra vell. 1 Vepra Vell. 2 Shekulli 21 Shqiptaret Gjenerali I ushtrise se vdekur Mistere te padukshme E kuqja dhe e zeza Keshtjella Dhe nisi vetem nga kureshtja Bageti e bujqesi


1363 1364 1365 1366 1367 1368 1369 1370 1371 13172 1373 1374 1375 1376 1377 1378 1379 1380 1381 1382 1383 1384 1385 1386 1387 1388 1389 1390 1391 1392 1393 1394 1395 1396 1397 1398 1399 1400 1401 1402 1403 1404 1405 1406 1407 1408 1409

Pese drama dhe nje korn anglez Siddhart`ha Tregime dhe novela Njeriu I shiut Pafajesi e humbur Oriental apo okcidental Shostakovic dhe kadare Pergjigjmu Zonja e krimit Nje jete Pse Historia e syrit Kohe antishenje kenga e udhetarit ne shtrengate Tre shoke Lotet e vajzave Nobelistet e veteshpallur Fundi I thesit Lamtumire arme Al kapone Femrat Ne rrethinat e Parisit Kush e solli Doruntinen Kembana e mbremjes Sa pak qiell Zonja me te verdha A dio zotit Shqiptarizmi dhe prirja e tij europeiste Totem dhe tabu Njezet vjet ngaterresa ballkanike 2 Dhe yjet rrine e veshtrojne Deshmitari I akuzes Historia e Skenderbeut Perendesha e verber Tristano vdes Urtesi boterore 3 Njeriu me vete e me te tjere Valle kjo qenka dashuria Shakaja Origjina e mendimit grek Mos dashuro kurre nje te huaj Une Kleopatra Lista e fundit Engjuj pa qiell KGB kunder CIA Idete politike te shek xx Ditari I nje regjizori


1410 1411 1412 1413 1414 1415 1416 1417 1418 1419 1420 1421 1422 1423 1424 1425 1426 1427 1428 1429 1430 1431 1432 1433 1434 1435 1436 1437 1438 1439 1440 1441 1442 1443 1444 1445 1446 1447 1448 1449 1450 1451 1452 1453 1454 1455 1456

Shkenca dhe teknika e prodhimit Kur qiejt permbysen Visare rrjedhese Kush e vrau qytetin Meduza Hija Tri kenge zie per Kosoven Shqiptaret ne kerkim te nje fati Qorrfermani Lulet e ftohta te marsit Poshterimi ne ballkan Prilli I thyer Spiritus Pa forme eshte qielli Qyteti pa reklama Autobiografia e popullit ne vargje Dialog me Alain Bosquet Kronike ne gur Nje grua nga Tirana Bashkeshortet Pallati I endrrave Ikja e shtergut Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut Perballe pasqyres se nje gruaje Perbindeshi Poezi boterore It is time to tell something more to the tourists Antologji e poezise maqedonase Bota iraniane ne vepren e Sami Frasherit Lazgushi ne Pogradec Lufterat e tjera ballkanike Kadareja permes pasqyrave Oborri I nje tirani te fshehte Vilhelm Teli Gjelosh Gjokaj Frosina e Janines Cafka Vepra 2 Haxhiu I Frakulles Qerbelaja Letra te grave qe dashurojne teper Gjashte muaj mbreteror Gra qe dashurojne teper Erdhi Dashuria zgjat 3 vjet Liqeni I Erresires Frike nga Guernika


1457 1458 1459 1460 1461 1462 1463 1464 1465 1466 1467 1468 1469 1470 1471 1472 1473 1474 1475 1476 1477 1478 1479 1480 1481 1482 1483 1484 1485 1486 1487 1488 1489 1490 1491 1492 1493 1494 1495 1496 1497 1798 1499 1500 1501 1502 1503

Dostojevski Shpetimi I grave Kapitullimi I fshehte Perroi I Andreas Rrefimi I Helenes Shtepia misterioze Mjerimi I historicizmit Aura Ditet e fundit te Lev Tolstoit Dashuri e vone Nen luginen e Rozafes Nje miqesi Europiane Vjeshte Jete shqiptare ne Norvegji Certifikata Ylli I te dashuruarve Larg urrejtjes Ne emer te dashurise Kur perendite ndaluan vetevrasjen Flasin gjeneralet hitleriane te spiunazhit Microsoft explorer 6 Microsoft windows Xáľ– Bashi Krisa Mozaik Lufta ime e heshtur Triumfi I Gjergj Elez Alise Jete permes mikrofonit Lavdia e te marreve Sezoni pa dasma Ethe tropikale Vuajtjet e djaloshit Verter I dashuri I saj I pare Im ate donte Adolfin Novela 2 Perkthyesi I Stalinit Treginme per Anen Ndodhi ne shpirt Metodika e kercimit duet Isuf Myzyri Kombi Gabojne hapesirat Kete nate me ty Pasion Bota si e shoh Gjuha e Geles Fjalori I estetikes


1504 1505 1506 1507 1508 1509 1510 1511 1512 1513 1514 1515 1516 1517 1518 1519 1520 1521 1522 1523 1524 1225 1526 1527 1528 1529 1530 1531 1532 1533 1534 1535 1536 1537 1538 1539 1540 1541 1542 1543 1544 1545 1546 1547 1548 1549 1550

S`ka dashuri pa dashuri Zonja vdekje National security Historia e spiunazhit Kater K Jul Cezari Hamleti Edhe te cmendurit fluturojne 50 + 1 E fshehta perveluese Otello Nje vrasje e munguar Planeti I ngrire Keshilla nje perkthyesi te ri Poezi boterore Lumenjte e Saharase Gjaku I malesoreve Lirike me shi Drama Kadare ne gjuhet e botes Requiem per nje grua Burri qe ruante lulet e bjames Mirazh Ballkani I jugut Breznite e Hankonateve Kohe barbare Intimitete Tregime The man Booker inernacional Tatuazhe mbi lekuren e kohes Xhindet kercejne polka Dialog per romanin latino amerikan Vajza e drejtorit te cirkut Koliqi mes malit dhe detit les atieles du reve I panjohur ne kete adrese Zotit M. , nje leter Rruget e ferrit Kujtimet e nje gazetari sportiv Nje vit I hidhur Shoket e mi te kembrixhit Kombi shqiptar ne prag te mijevjecarit Bisede permes hekurash Pike e zeze ne blu Dasme ne fund te shkurtit Rrethi magjik Ishulli Albania


1551 1552 1553 1554 1555 1556 1557 1558 1559 1560 1561 1562 1563 1564 1565 1566 1567 1568 1569 1570 1571 1572 1573 1574 1575 14576 1577 1578 1579 1580 1581 1582 1583 1584 1585 1586 1587 1588 1589 1590 1591 1592 1593 1594 1595 1596 1597

Fjale ne litar Te dashurosh dhe te vdesesh Te dua per sfond Dhimbje e shprese Kryqezimi modern I gjenive Veshet e diellit Cartje Pamje te modernitetit ne letersi Kompromisi Minatoret Roja e zemres Aminta Novela Te ftuarit Hamleti dhe Monaliza Bota e Sofies Historia e shtypit shqiptar 1848 - 2005 Dallendyshet e ndjenjave Vendetta E drejta e trashegimise e Republikes she Shqiperise Asnjehere e qete Dashuria e kapitenit Zhdukja e pashalleqeve te kuq Jetoj me zjarrin Njerez nen mjegull Sindikata Bankat dhe tregjet Estetika e fjales shqipe Antikanabis apo kanabopolitike Perseri per shelgun vajtues Parodigme kadareane Fjalet e para si hapat e pare Kur nisa rrugen e shkrimeve Edipi mbret Koloneli me nje sy Kurthet e drites Makbethi Perkthyesi I Hitlerit Kosova Per ku je nisur Shqiperi Doktor Zhivago Njeriu po kush tjeter Veshtroj token Ura me tri harqe Vepra 1 Remote Albama Ana Zh


1598 1599 1600 1601 1602 1603 1604 1605 1606 1607 1608 1609 1610 1611 1612 1613 1614 1615 1616 1617 1618 1619 1620 1621 1622 1623 1624 1625 1626 1627 1628 1629 1630 1631 1632 1633 1634 1635 1636 1637 1638 1639 1640 1641 1642 1643 1644

Poezi Meditim pedagogjik mbi abetaret Psheretima Tempuj dhe apostuj Tregime Bisede me vetvedin Muzika dhe letersia Nata me hene Unaza ne kthetra Dashuria ne koherat e koleres Larg dhe prane Shqiperise C`u keput nje dege qarri Keshtjella Princesha Argjiro Vjedhja e gjumit mbreteror Eskili ky humbes I madh Ca pika shiu rane mbi qelq Stine e merzitshme ne Olimp Ftese ne studio Kristal Kryqezimi I dyte I krishtit Ura e psheretimave Vepra e plote Shkrimtaret shqiptare per femije Filozofet greke Njerez te shquar te antikitetit Sythe mendimesh. 1600 aforizma A e dini pse dashurova mbretin? Bota poetike e Martin Camajt Antologji e Faik Konices Mesazhe dashurie mare nga inerneti Fabula Sonetet Paratheniet e Nostradamusit Palltoja e burgut 12 levizjet kozmike te tokes Mbreti I veses Tregimet me te mira Me ne fund gjykates Nje tragjedi amerikane 1 Nje tragjedi amerikane 2 Arvanitet E percolla naten Hije ne parajse Gjaku im I erret Djalli im Tereza e te varferve


1645 1646 1647 1648 1649 1650 1651 1652 1653 1654 1655 1656 1657 1658 1659 1660 1661 1662 1663 1664 1665 1666 1667 1668 1669 1670 1671 1672 1673 1674 1675 1676 1677 1678 1679 1680 1681 1682 1683 1684 1685 1686 1687 1688 1689 1690 1691

Ajo Britma e nje gruaje Dhembja e pikes Kreshniku I Dibres Bija ime flet, qan e qesh me mua Une nuk jam e perjetshme Nje dashurie ndare ne dy Mitologjia Nga Liza te Harry Potter Rrenjete mia Dialog me gjallesat Trendafilii qiellit te zi Barcaleta pa fund vell. 1 Mjeku ne familje Zhozef Fushe Udhehumbur Dashnoret Histori e shkurter e botes Shen Meria e Parisit Keshtjella e virtytit Thirrja ime memedheut Kenga e dhimbjes se heshtur Antologji e poezise bullgare Urtia popullore e lindjes Mallkim I perjetshem Iliret Globi ne rrjete Viti 93 Njeriu qe qesh Edipi mbret Kalsifikimi I prozes popullore Emira Walter Benjamin Ndaleni anijen Qumeshti I Rozafes Droga Libri I kengeve C`po ndodh me mua? Paraadoleshenca Inskenime Kujtim kurvash te trishta Koha per te ikur Rrefimet e nje pijedashesi CIA Historia e sherbimeve sekrete Harpa e barit Ikje nga shtrati Udha 1


1692 1693 1694 1695 1696 1697 1698 1699 1700 1701 1702 1703 1704 1705 1706 1707 1708 1709 1710 1711 1712 1713 1714 1715 1716 1717 1718 1719 1720 1721 1722 1723 1724 1725 1726 1727 1728 1729 1730 1731 1732 1733 1734 1735 1736 1737 1738

Udha 2 Strabizem Fabula rasa Historia e Shqiperise pergjate shek. XX Cmimi I enderres Lekures rrjedh shikimi Tesi I D`ebervileve Kostandini I madh nga Iliria Iliret Fjalor enciklopedik Nje mik Legjendat me te bukura 2 Porfida Venera me pelush Jeta pasionante e Mopasanit Inkuzicionet e tjera Kumbari I fundit Veshtrim filozofik Filozofia e artit Afresk kritik Kapercimi I oazeve Anija e gjumit Weekend I mallkuar ne Bruksel 22 ligje te pandryshueshme Legjendat me te bukura 1 Siciliani Prush Denesje ne dru Aristoteli Letra dashurie Njerez dhe minj Kumbari Sherbetorja dhe lavirja Lot te padukshem Lamtumire fjale Reviste letrare nr 27 Arti I te jetuarit Si te sillemi me grate Tregime Utopia Fenomenologjia e shpirtit Pushtet dhe parajse Proza e Kuteli Zonja Dalloway Shenime nga shtepia e te vdekurve Dy jete Leter El Grekos


1739 1740 1741 1742 1743 1744 1745 1746 1747 1748 1749 1750 1751 1752 1753 1754 1755 1756 1757 1758 1759 1760 1761 1762 1763 1764 1765 1766 1767 1768 1769 1770 1771 1772 1773 1774 1775 1776 1777 1778 1779 1780 1781 1782 1783 1784 1785

Bijte e Nilit Ataturku rilindja e nje kombi At` Gorioi Baudolino Njerezor, teper njerezor Lahuta e malsise Shtepia e madhe Dhelpra e arte Doni I qete 1 Doni I qete 2 Kusherira Bete Nje dimer mes dimrash Krim dhe ndeshkim Sula Burre, grua dhe femije Pa lamtumire Perpara fundit Pertej fames Rrafsh I pafund Padurimi I zemres Flaket e zemerimit Idioti Novela Papirusi I shtate Vepra te zgjedhura 1 Vepra te zgjedhura 2 Vepra te zgjedhura 3 Familjet e medha Klasa Akte besimi Pianistja Eva Luna Njerez te varfer Kopshti I Edenit Kryqi I harreses Askund Recetat e pasionit Dashnoret Krimet e dashurise Vetem dashuri Shalli andaluzian Njeriu qe erdhi nga deti Historia e dashurise Ezhenia Franvalit Krenari dhe paragjykime Shembja e burrit Njeriu I pare


1786 1787 1788 1789 1790 1791 1792 1793 1794 1795 1796 1797 1798 1799 1800 1801 1802 1803 1804 1805 1806 1807 1808 1809 1810 1811 1812 1813 1814 1815 1816 1817 1818 1819 1820 1821 1822 1823 1824 1825 1826 1827 1828 1829 1830 1831 1832

Lamtumire lolite Truri Ura mbi Drin Endrrat Fjordi dhe psikanaliza Kucova enciklopedi Studime dardane Heliani "Uji" I ishullit Kos C`thone dhe c`kerkojne kosovaret? I cuditshmi Buqete dashurie Adrese e humbur jam Dashuria e Anes Pavli dh Vasiliqia Ndjenja e nje vajze Njeqind te puthura Politikat kulturore ne Europe Rrjetet europiane te kultures Ku e cuat Shpetimin Urtesi II Fluturim ne kaltersi Urte e bute Omerta Shpirt I braktisur Iku Ne dhe trupi yne ne shekullin e ri Te vertetat e te pathena per Lazgushin Dashuria per jeten Letrat drejtuar Stalinit Hapa dhe gjurme Vepra letrare 5 Mashtrimi I madh Modeli,rregullat,statusi,struktura per bashkite e vogla Guide administrative per njesite e qeverisjejs vendore Xixellonjat e kucoves Ikona shqiptare I Portici di Bologna Diabolus Une jam e kuqja Engjej dhe djaj Mendafshi francez Detyre mbreterore Pergjithmone Xhulia Shkelqimi I jetes Nje hap drejt se panjohures Rrefim per nje djale


1833 1834 1835 1836 1837 1838 1839 1840 1841 1842 1843 1844 1845 1846 1847 1848 1849 1850 1851 1852 1853 1854 1855 1856 1857 1858 1859 1860 1861 1862 1863 1864 1865 1866 1867 1868 1869 1870 1871 1872 1873 1874 1875 1876 1877 1878 1879

Dashuri Ora e lige Jashte Aleksander Moisiu Albanet me fame ne mijevjecar Thesaret e mbretit Solomon The giant`s house Paketa ligjore e organizatave jofitimprurese ne RSH Strategjia e decentralizimit dhe autonomise vendore Qeverisja vendore ne Shqiperi Udha e Shqiperise drejt Demokracise Kultura dhe sporti Nxitja e zhvillimit rajonal nepermjet objektivave te Qarkut Berat Raport per zhvillimin njerezor. Shqiperia 1995 For the righs of childrenand youth in Albania 3 For the righs of childrenand youth in Albania 4 For the righs of childrenand youth in Albania 6 Te drejtat e njeriut reviste 3 mujore Te drejtat e njeriut reviste 3 mujore Te drejtat e njeriut reviste 3 mujore Te drejtat e njeriut reviste 3 mujore Te drejtat e njeriut reviste 3 mujore Te drejtat e njeriut reviste 3 mujore Perla reviste shkencore - kulturore 1-4 Perla reviste shkencore - kulturore nr 29 Perla reviste shkencore - kulturore nr 30 Perla reviste shkencore - kulturore nr 31 Perla reviste shkencore - kulturore nr 32 Perla reviste shkencore - kulturore nr 33 Berat. La citta museo dell` Albania Manual I policise per mbrojtjen e te drejtave te femijeve Nje lufte shume personale Motive shqiptare Film museum Kulturkontakt. Austria. 98 Seampin Art and Maggio Biri I shtepise se Davidit. Jezui I Nazaretit Materialet e konferences kombetare " A ekzistojne te drejtat e femijeve ne Shqiperi?" Koha per biznes Vjeshta e Tiranes `99 Adresar. Organizatat joqeveritare Bibla ime e pare. Me ilustrime Te miturit ne burgjet shqiptare Duke pritur gjykimin Viktimat e analfabetizmit Trafikimi I femijeve ne Shqiperi


1880 1881 1882 1883 1884 1885 1886 1887 1888 1889 1890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899 1900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909 1910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926

Studim lindje-perendim,mbi trafikimin e femijeve per shfrytezim seksual ne europe Zeri I femijeve na therret Mendo dhe ti per ti thene jo kesaj skllaverie Rruget drejt inegrimit Njeriu me I madh qe ka jetuar ndonjehere Zemra e njeriut Gjashte dite te javes Barka e shpetimit Udhezues. Pergatitja e kodeve te etikes Pushteti vendor. Reviste periodike Movimento nelle segrete di bocca La divina comedia. Paradiso La divina comedia. Purgatorio La divina comedia. Inferno Il caso del Nazareno Finestra sul mondo Giovani tra droga e speranza. Storie dell`ano mille La struttura della lingua Diritto stato e sistema economica Lavorare sul testo letteratura e cultura Filosofia. Volume primo Filosofia. Volume secondo Filosofia. Volume terzo Emblema e dikurshme Vepra letrare Udhetim per ne vendin e gjerave qe njohim I promesi sposi Il libro della scrittura Udhetim pergjate zbuleses Sekrete per meshkuj qe duhet te dije nje femer Lumi I vdekur 1 Lumi I vdekur 2 Lumi I vdekur 3 Portret ne sepje Te fyer e te poshteruar Novela te zgjedhura Luna Park. Letra dashurie Aventura dashurie te grave te famshme Nje tjeter Yjet nuk vishen keshtu Perendite kane etje Stilisti Bel Ami Fjalor I shqipes se sotme Njembedhjete minuta Lulet e se keqes


1927 1928 1929 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973

Erendira Piloti I dashuruar Xhevahiret Aivenhoi Pertej mureve te heshtjes Palm beach Ana Ahmatova. Nje shtegetim poetik Klasa Shqiperia vendi I shqiptareve 100 personalitetet me te shquar ne histori Bija e fatit Konti I Monte - Kristos 1 Konti I Monte - Kristos 2 Ngritja dhe renia e rajhut te trete 1 Ngritja dhe renia e rajhut te trete 2 E = mc² e dashur Obelisku I zi Harku I triumfit Historia boterore dhe qyteterimi 6 Historia boterore dhe qyteterimi 7 Historia boterore dhe qyteterimi 11 Historia boterore dhe qyteterimi 12 Deutsch 2000. Migjeni mesues Dora e ngrohte Pushimet e kolonelit Vepra 1 Vepra 2 Vepra 3 Vepra 4 Vepra 5 Historia boterore dhe qyteterimi 8 Historia boterore dhe qyteterimi 9 Valsi I sevastopolit Femra te mencura zgjedhje te gabuara Mjekimi me bime dhe fruta mjekuese Borgjezi fisnik Nusja nga Europa Shtepia e gjelber Psheretima e fundit e arapit Hasta la vista Fjala Nje dosje per Kadarene Anekdota Duaje tjetrin Filozofia e te jetuarit Enciklopedi gjeografike e Europes


1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020

Aleksanderii madh Rruge e gjate per ne shtepi Qyteti I shtazeve Nje burre Fjalor italisht - shqip Vepra letrare Urtesi II Vepra te zgjedhura Zeri I larget I kasolles Nen harqet e zjarrta Juga e bardhe Vepra letare 2 Urtesia e fundit Fitorja e hidhur Dhimbja e drites Shqiperia c`ka qene, c`eshte e c`do te behet Capajev Muri Kenge te Milosaos Hasan Tahsini Lysieni leveni Parashkolloret. Karakteristika psikologjike e moshes Novela amerikane te shek XIX Trendafili ne gote Deformimet skeletike te femijet Kulla buze liqenit Drama Bonjaket Lavirja e denje per respekt Bota letrare 1 Bota letrare 2 Kyci I botes Matematike 1 Revizori Flete te kuqe qershie Nje histori e merzitshme Memet imcaku 60 tregime ne 1 Fjala gdhend gurin Nje vjeshte me Elian Mjeshter te piktures Fjalor I filiozofise Qemal Stafa Week end ne Guatemale Zheni Marks Vershimet e vjeshtes Antikat kombetare


2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038 2039 2040 2041 2042 2043 2044 2045 2046 2047 2048 2049 2050 2051 2052 2053 2054 2055 2056 2057 2058 2059 2060 2061 2062 2063 2064 2065 2066 2067

Veprimtaria e KGB dje nje deshme e Solzhenicit Njeriu qe dua Lui Paster Kurore vjollcash Neper analet e diplomacise angleze Migjeni Poezi Qyteti eshte larg Margaritari I kurores Tregime te zgjedhura Papa jeshil Gjaku I dallendyshes Perballe hekurave te kryqezuar Hija e Kandilios Ortaku Vizita e inspektorit Shkrepi I diellit Simploni I shkel syrin Frejusit Ditari I nje mjeku nga fshati Artikuj e pamflete Jete njerezish te shquar te lashtesise Vepra te zgjedhura Komedi Ishulli I pinguineve Kikoja Ismail Qemali Ishujt Malvine Klitgordi e bijte Vepra letrare 3 Vepra 1 Avni Rustemi Vepra te zgjedhura 2 Isak Njuton Shkretetira e tartareve Sami Frasheri Kusheriri Pons Tokat e Sakramentos Nena Qielli I balltikut Pa pushtet dhe lavdi Qafa e ujkonjes Devoll, devoll baballaret Bankieri 1 Bankieri 2 Iluzionete humbura Kujtimet e nje mjeku Rinia e Maksit


2068 2069 2070 2071 2072 2073 2074 2075 2076 2077 2078 2079 2080 2081 2082 2083 2084 2085 2086 2087 2088 2089 2090 2091 2092 2093 2094 2095 2096 2097 2098 2099 2100 2101 2102 2103 2104 2105 2106 2107 2108 2109 2110 2111 2112 2113 2114

Mathematics Mathematics Vistas in reading literature Fatkeqesite qe solli darvinizmi Rrefime per femije Sfidat e shek XXI nen thjerrezen e koncepsionit te natyres njerezore Edukimi I femijeve dhe respektimi I prinderve Sekreti I sundimit te botes Prezantimi I pergjithshem I fese islame Gjunjezimi I evolucionit Mrekullite e kuranit Islami denon terrorizmin Fjalet qe lekunden boten Popujt e zhdukur Shtrojera Adriatico mare d`Europa. Dhuna e barit Korrupsion ne pallatin e drejtesise Dikush me buzeqeshte Bredhi I gjelber Frike e madhe dhe mjerim ne rajhun e trete Zerat e zemres Era e udheve Heshtja e shpreses Hapa ne rruge Mozaik humoristik Ti nuk ishe lule per mua Bajram Curri Skenderbeu Vellezer me malet Apolonia e Ilirise Kur rendete hena neper re Ku po vete o njeri? Mos ma vrit jeten Ngjallja e diktatorit Deshtaku Arti I te dashuruarit Mos mi trembni pellumbat Hija Sharje dhe rrezim Nje fluturim I zakonshem Zhgenjime e shume potimizem Carls Dikens Puthja Bellini e belliniani in Romagna Giotto e I Riminesi Diell ne mesnate


2115 2116 2117 2118 2119 2120 2121 2122 2123 2124 2125 2126 2127 2128 2129 2130 2131 2132 2133 2134 2135 2136 2137 2138 2139 2140 2141 2142 2143 2144 2145 2146 2147 2148 2149 2150 2151 2152 2153 2154 2155 2156 2157 2158 2159 2160 2161

Naftetari ne vite Thuaji zemres po Gjimnazistja e shthurur Kenget e Milosaos Dashnorja e dashnorit tim Bota e enderrave mistere te reja Aferdita I love Tom Hanks Shqiperia c`ka qene, c`eshte e c`do te behet Nata e ustikes Vepra Qyteti I fundit Me syte e shpirtit Perla Ana me sy te gjelber Porosia e tete Enigma Per ke bien kembanat Uinston Cercill Historia e jetes sime Zonja sekretare Ne krahet e lirise Pese dite ne Paris Sa veshtire te besosh Xhoni - engjell Murtaja Pellazget origjina jone e madhe Testamenti Balzaku, dashuria e fundit Romani I nje te pafati Si te behesh milioner 5 leksione mbi psikoanalizen Agu I mengjesit Kasollja e xha Tomit Historia e Shqiperise Maredheniet juridike ne kanunin e Lek Dukagjinit Novela Vilhelm Teli Raca shqiptare Nje jete e qete Hanko halla Bizanti Njeriu kafka Perse nuk pyeten Evansin Vrasje makabre Sociologjia Fjalor frengjisht - shqip


2162 2163 2164 2165 2166 2167 2168 2169 2170 2171 2172 2173 2174 2175 2176 2177 2178 2179 2180 2181 2182 2183 2184 2185 2186 2187 2188 2189 2190 2191 2192 2193 2194 2195 2196 2197 2198 2199 2200 2201 2202 2203 2204 2205 2206 2207 2208

Fjalor Gjermanisht - shqip Funeralet jane te rrezikshme Iku Burri I te dashures sime Historia e nje vajze Nje grua e ndershme E zhdukura Parfumi Kaucuk dhe fjale Kurbani I miri prej mununit Demokracia ne Amerike 50 + 1 Para dhe pas kamerave Enderra me ngjyra E drejta nderkombetare publike 1 Gjirokastra e festivalit Potenciali turistik I rajonit vjose - deti Jon Restaurimi I monumenteve te kultures Te njohim devollin Politika ndryshe Albania tutto d`un pezzo in mille pezzi Wandering in the Byzantine thessalonike Polici - komuniteti se bashku me ndryshimin Kushtetuta e shteteve te bashkuara te amerikes Gjirokastra jone Bashkia e qytetit te gjirokastres Ne emer te europes Aventure an yemen Bashkimi Europian Bylisi Matematika per kohen e lire Ligji shqiptar per te drejtat e informimit Rrenjet Pse ja prish enderren Buthrotum Tregime te ilustruara A certain smile The waiting sand and the devil on lammasright Tisho the story of a yong teacher The second time around My enemy the queen Of human bondage Feding the eagles Shadon warriars The grace awahening


2209 2210 2211 2212 2213 2214 2215 2216 2217 2218 2219 2220 2221 2222 2223 2224 2225 2226 2227 2228 2229 2230 2231 2232 2233 2234 2235 2236 2237 2238 2239 2240 2241 2242 2243 2244 2245 2246 2247 2248 2249 2250 2251 2252 2253 2254 2255

English mode simple Drowning Ruth Tuesday with marrie Reman at nassy Creele The pecian brief Des maines Reader`s aligest condensed books The balance wheel Personal injuries Redeers digest condensed books 1 Reader`s aligest condensed books 3 Christy All things bright and beautiful Human anatomy atlas

Arthur`s pet bisiness

A picnic in the woods Boget`s of thesaurus of synonyms Reader`s digest condensed books 1 Reader`s digest condensed books 2 Reader`s digest condensed books 3 Reader`s digest condensed books 4 The world book A - K 1 The world book L - Z 2 Explore America Don`t forget to fly Washington D. C Our magnificent land Hidden things Listening valley Snow baund of christmas Too long a stonger I`d rather be 40 than pregnant The bluebird the sparrou Snow ghost The proposal


2256 2257 2258 2259 2260 2261 2262 2263 2264 2265 2266 2267 2268 2269 2270 2271 2272 2273 2274 2275 2276 2277 2278 2279 2280 2281 2282 2283 2284 2285 2286 2287 2288 2289 2290 2291 2292 2293 2294 2295 2296 2297 2298 2299 2300 2301 2302

Island of the blue dalphins scott Dodge city Stage caach station 14 The funeral of Tanner Moddy The first mountain man absaraka ambur This is Iowa The Warrior Night fall at nauvoo The reed reipper The shy one The hardy boys The soldiers Books Abridged A painted house Little Women The autlaned Dave chy come back Slow dies the Thunder Staying happy in an anhappy world The Stillmeadou raad In the morning of my life Little women No trumpet before lum Seabisent Roses for regret The tangled web The maiden`s bequest The sacred shore Rebel siege The bridges of madison conty A man called Petter Aproacheng hoofbeats Miss read chronicles of fairacre Good neighbors Canal Town Dreri I trotuareve Dokumenti Z Reader`s digest condensed books. Reader`s digest condensed books 5 Reader`s digest condensed books 6 Select editions vol 5 Select editions vol 6 Select editions vol 2 Select editions vol 1 Best sellers Dikur ishim bashke Kunder kodit te da Vincit


2303 2304 2305 2306 2307 2308 2309 2310 2311 2312 2313 2314 2315 2316 2317 2318 2319 2320 2321 2322 2323 2324 2325 2326 2327 2328 2329 2330 2331 2332 2333 2334 2335 2336 2337 2338 2339 2340 2341 2342 2343 2344 2345 2346 2347 2348 2349

Kujtimet e nje geishe Lajmetarja e vdekjeve Vitet e iluzioneve Vdekje ne Nil Zahiri Oh Variacione me fjalen komb Padurimi I zemres Arti I rilindjes shqiptare Piktura italiane Jeta ime Parfumi Diabeti I sheqerit Nje trendafil per Emiline Kaleidoskopi Loje dashurie Arvanitasit Vrasja e Roxher Akroidit Dashuri apo urrejtje Lypesi I kohes E fshehta perveluese Arka e djallit Koha per te vrare Gruaja e gjeneralit Ana Karenina Gjeniu Mikelanxhelo Qartesi Barnaboja I maleve Album Love story Tri vdekje Njeqin lirika 14 novela Eter dhe bij Eva Luna Kopraci Vargjet e lira Novelat e qytetit te veriut Kenga e sprasme e Bales Gjylystani dhe bostani Skllavet e perendimit Karuseli Epi I gilgameshit Ne brigjet e Semanit Kembesor ne qiej Kurosivo


2350 2351 2352 2353 2354 2355 2356 2357 2358 2359 2360 2361 2362 2363 2364 2365 2366 2367 2368 2369 2370 2371 2372 2373 2374 2375 2376 2377 2378 2379 2380 2381 2382 2383 2384 2385 2386 2387 2388 2389 2390 2391 2392 2393 2394 2395 2396

Poezi Autostrada e jugut Dosja H Stinet e jetes Ja vdekje, ja liri Kronike e Dropullit Romeo, Zhuljeta dhe erresira Pas mjegulles Drama Nen rrote Poezi japoneze Poezi gjermane dhe austriake Rrefim ndaj nej varri te zbrazur Rasputin Rruga e mundimshme drejt njohjes Operacioni 21 Abraham Linkoln Moter e dashur Mali I tejdukshem Riza Cerova Zera ne dy dete Shpirt njeriu 45 minuta mbi cati Te burimi Shtepia nen muret e kalase Shtimi artivicila I bletes Mbi ngjarjet ne Kosove Kater yje ne qytet Rrotull Sako dhe vauceti Perrenjte Poci I thyer Porta e ligjit Lufta per jeten Ju keshilloj te mos shkoni ne parajse Nendtedsja 61 Krifat e blerta Aleksander Moisiu Ne emer te popullit Koka e prere Lexime per gjeografine e Shqiperise Al-Kitab Kushtetuta e Shqiperise Takim me yjoret e Ades Poezi te zgjedhura Drite O sot, o kurre


2397 2398 2399 2400 2401 2402 2403 2404 2405 2406 2407 2408 2409 24100 2411 2412 2413 2414 2415 2416 2417 2418 2419 2420 2421 2422 2423 2424 2425 2426 2427 2428 2429 2430 2431 2432 2433 2434 2435 2436 2437 2438 2439 2440 2441 2442 2443

Livando per qen Pasqyra magjike Yll ne zemer- yll ne balle Nene Eva me degjon? Jeta dhe institucionet amerikane Shpikje dhe zbulime te shek. XX Marda Aleksander Fleming Fshataret Fortesa Jete dhe dashuri Dasma e Sakos Gjakftohtesia Kur degjojme operan Matematika dhe muzika Gjuha e sotme letrare shqipe dhe disa probleme te drejtshkrimit te saj Drama Pengu Asim Vokshi Vepra letrare 4 Vepra letrare 4 Vepra letrare 6 Prerjet ne industri me metoda matematike Ata nuk ishin vetem Memon Leskoja Si sillemi c`zakone ndjekim Goditja e burrit Antologji e mendimit estetik Buka e nje stine me bore Shpartallimi Perteritje Njeriu yne ne Havane Vepra letrare 5 Ne skenen e femijeve Vepra letrare 3 Magjia e genjeshter e jetes Maratona e vdekjes Franc List Gjeografia fizike e Shqiperise 2 Novela bullgare Libri I te mallkuarve Vdekja e Lohengrinit Tregime te zgjedhura Oso Kuka Festivali folklorik kombetare I Gjirokastres Korrupsion dhe demokraci Krimi dhe droga


2444 2445 2446 2447 2448 2449 2450 2451 2452 2453 2454 2455 2456 2457 2458 2459 2460 2461 2462 2463 2464 2465 2466 2467 2468 2469 2470 2471 2472 2473 2474 2475 2476 2477 2478 2479 2480 2481 2482 2483 2484 2485 2486 2487 2488 2489 2490

Sociologjia e sportit Studentet per femijet Fjalor enciklopedik Historia e popullit shqiptar I Krishterimi ndershqiptare Ne qoftese‌. Tregime Amerikanizmi I krishterimit Miremengjes trishtim Fundloja Qortimi I hartimeve Boten do cart Estetike dhe kritike Guga Kepuce tek Ekspozita e pasqyrave Shkretina Kater kuartete Ne faltoren time Ngricat e veres Duke kapercyer shekullin Ne vend te epitafit Dita me hene e me nuse Harbimi Dua te harroj emrin tim Per shpirt te Perendise Pranvera e shpirtit tim Monografi C`eshtje te dygjuhesise ne shkollat e pakicave Mitologjia Maredheniet shqiptaro - italiane 1920 - 1934 Shpresa The royal house Preja e nje martese te lodhur Duaje emrin tend Ali Kelmendi Rregullat e pikesimit ne gjuhen shqipe Drenicaret Perkime leksikore te shqisave me anglishten Pavdekesia dhe ligjerata te tjera Syri ne mur Oreksi per buken e qiellit Libri I Erikut Udhekryqe te nje vajze Shpirt I magjepsur Klod Ge Struktura e nje krijimtarie letrare Historia e shek XIX


2491 2492 2493 2494 2495 2496 2497 2498 2499 2500 2501 2502 2503 2504 2505 2506 2507 2508 2509 2510 2511 2512 2513 2514 2515 2516 2517 2518 2519 2520 2521 2522 2523 2524 2525 2526 2527 2528 2529 2530 2531 2532 2533 2534 2535 2536 2537

Parathenia bizantine te cetiret Potenciale ekonomike dhe prioritete Mozaik enciklopedik Zonjusha ne mjegull Revista kulturore ne vitet `30 Postcurriculum Gjuha e tregetise S`ua kam thene te gjitha O bukuri pushtoje boten Ne nafte te gjithe kemi ardhur me pantallona te shkurtera Per ty Agim Shuka Kur vjen e hena Mes dhembjes dhe krenarise Qyteti I bardhe Jete e mjegullt Arome hidherimi Sirena e detit Copera te thyera fjalesh Pulebardhat e agimit Urtesi Mypizáżź MH^O Qirinjte e shpirtit I mbaj ndezur per ty Pak dashuri Dhoma e tregetise Trashegimia kulturore Celesi I Tiranes Guide Naim Frasherit Albanica 1 Albanica 2 Gjergj Kastriot Skenderbeu Flora eskursioniste e Shqiperise L`ile au tresor Cinquanta Novelle La lingua Storia della letteratura Storia Conteporanea Sei personaggi in cerca d`autore. Il paese dei pappagalli Le porte D`oro I malavoglia L`italiano corretto Una spia alla corte del re sole Dieci novelle La divina commedia. Paradiso La divina commedia. Purgatorio La divina commedia. Inferno


2538 2539 2540 2541 2542 2543 2544 2545 2546 2547 2548 2549 2550 2551 2552 2553 2554 2555 2556 2557 2558 2559 2560 2561 2562 2563 2564 2565 2566 2567 2568 2569 2570 2571 2572 2573 2574 2575 2576 2577 2578 2579 2580 2581 2582 2583 2584

La barca d`oro Il tesoro sommerso Il budda di Giada Tanti favole in rima L`amico nel taschino Fra streghe e ‌. Risate I promessi sposi Capitan Tantos Le aventure di Marko Polo Le acque rosse Marinella Super S`alare il salmone Il peso della nostalgia Il villago vicino al mare Girandola leggere e capire In viaggio nello spacio Per Shqiperine Officina 5 Officina 3 Dentro le immagini Storia, Geografia studi sociali Schede di matematica 4 Per la 5⠰ elementare Butrint National Park Libro - Atlante di geografia Books in print 1989 - 1990 Nje grua nga Tirana Kristaqi dhe Margarita Menaxhimi krijues I televizionit Njerezit e riperteritjes Lufta kunder luftes Komunizmi, kapitalizmi dhe maa - media Udhezues per grate afariste Lufta e peloponezit Manual per gazetaret e europes Une dhe ti Kenget e demonit Gjaku I helmuar Femijet e rruges Njerezit e mjegulles Bibla E drejta penale ne Sh.B.A Familja amerikane Perspektiva ekonimike Miti I sizifit C`eshtje te demokracise


2585 2586 2587 2588 2589 2590 2591 2592 2593 2594 2595 2596 2597 2598 2599 2600 2601 2602 2603 2604 2605 2606 2607 2608 2609 2610 2611 2612 2613 2614 2615 2616 2617 2618 2619 2620 2621 2622 2623 2624 2625 2626 2627 2628 2629 2630 2631

Muslim life in Amerika Aksionet qytetare Grate ne tregun e punes Njohje me te drejtat e prones intelektuale Historia boterore dhe qyteterimi 1 Historia boterore dhe qyteterimi 2 Historia boterore dhe qyteterimi 3 Historia boterore dhe qyteterimi 4 Historia boterore dhe qyteterimi 5 Metode spanjisht me shqiptim dhe perkthim Fjalor anglisht, oxford advanced learner`s Socialpsikologjia Doktor Zhivago Fausti Me pas heshtja Lufta dhe paqja 1 Lufta dhe paqja 2 Lufta dhe paqja 3 Lufta dhe paqja 4 Te jetosh , te dashurosh, te kuptohesh Nje qind vjet vetmi Zorba Budenbroket 1 Budenbroket 2 Keshtu foli Zarathustra Kodi I sjelljeve te pelqyeshme sot Ditari Vepra dramaturgjike Romeo dhe Zhuljeta Interviste me vetveten Gjeri I vogel Nuk ishte vetem enderr Djajte Prometeu Totemi dhe tabuja Shqiperia nje me nje mije Dashuria dhe grate Lulet e veres Doktor gjilpera Tre shoke Zonja me kamelie Mata Hari Saga e Fortsajteve 1 Saga e Fortsajteve 2 Saga e Fortsajteve 3 Citadela Si te gatuajme


2632 2633 2634 2635 2636 2637 2638 2639 2640 2641 2642 2643 2644 2645 26246 2647 2648 2649 2650 2651 2652 2653 2654 2655 2656 2657 2658 2659 2660 2661 2662 2663 2664 2665 2666 2667 2668 2669 2670 2671 2672 2673 2674 2675 2676 2677 2678

Shije e larte ne gatim Pije, kokteje, kasata,akullore Pasticeria ne familje Familjet e medha Cent`anni di solitudine Uno nessuno e centomila La metamorfosi Il processo Quaderni della Fenice 23 Il delitto di lord Arthur Savile La guerra civilie La guerra gallica George - Orwell 1984 Italo svevo la coscinzo di zeno Corto viaggio sentimentale Il libro delle vergini Narciso e Boccadoro The kitchen god`s wife The joy luck club A cold bloded business A fine and betterv snow A fatal than A fire and ice Olay with fire Freaky, deaky Maximum Bob The murder book Bad love The rabbi bought a cross Three Fates Divided in death Outer banks Low country Fauld lines Fatal voyage Deja dead Then hang all the Liars I still miss my man Now let`s talk of graves He was her man The king is dead She walks in beauty The judge The Attorney The Jury Dead midnight While other people sleep


2679 2680 2681 2682 2683 2684 2685 2686 2687 2688 2689 2690 2691 2692 2693 2694 2695 2696 2697 2698 2699 2700 2701 2702 2703 2704 2705 2706 2707 2708 2709 2710 2711 2712 2713 2714 2715 2716 2717 2718 2719 2720 2721 2722 2723 2724 2725

The shape oh dread Caught dead in Philhadelphia i`d rather be in Philadelphia Adam and Evil Whatever doesn`t kill you The night she died Dead and gone hause of Blues Jazz funeral New arleans mourning The Ridness of strangers 82 desire New arleana Beat Crescent city kill Grave mistake A man Lay dead Death of a Peer Black as he`s painted Aventure to death Clutch of constables A wreath for rivera Scales of Justice Final curtain Last olitch Night at the vulean Spinsters in Jeopardy Photo finish Swing, brother, swing Artists in crime Death in Ecstasy Died in the wool Death at the bar Colour scheme Death of a faal Death ina white Tie The nursing home murder Light thickens When in rome Singing in the shrands Dead water Masterina French vocabulary French stories The big Malice in London The fortunate pilgrin Free love The eight


2726 2727 2728 2729 2730 2731 2732 2733 2734 2735 2736 2737 2738 2739 2740 2741 2742 2743 2744 2745 2746 2747 2748 2749 2750 2751 2752 2753 2754 2755 2756 2757 2758 2759 2760 2761 2762 2763 2764 2765 2766 2767 2768 2769 2770 2771 2772

Hunter`s quarry The first counsel The jungle What men say The kill artist Guilt The wealth of nations The falcon at the portal Skulduggery What evil durks Marterial withess Blod e rubles Murder kepps a secret Seven days in may Cruel doubt Wilde Justice Road rage A likeness in stone Wilde Justice The flawer master Waiting to exhale Kuran-i Teherani Skenderbeu Historia e Skenderbeut Aehta Don Kishoti I Mances Novela te zgjedhura Vjersha dhe ballada Ditari I Ana Frankut Poezi Purgatori Komedia hyjnore Lumi I vdekur Tregime e novela te shekullit 20 Tregime te shekullit 20 Vepra letrare 4 Vepra letrare 6 Vdekja me vjen prej syve te tille Porosia e madhe Uiliam Shekspir Skenderbeu Si te gatuajme Farefisi Tartufi Antologji e tregimit shqiptar 1984 - 1939 Folklori shqiptar 1 Epika historike 2


2773 2774 2775 2776 2777 2778 2779 2780 2781 2782 2783 2784 2785 2786 2787 2788 2789 2790 2791 2792 2793 2794 2795 2796 2797 2798 2799 2800 2801 2802 2803 2804 2805 2806 2807 2808 2809 2810 2811 2812 2813 2814 2815 2816 2817 2818 2819

Shpirtlilteri, zodiku, kondidi Mbi vepren poetike te mjedes Nena Zemra e errsires The man with the Gan Fjala gdhend gurin Frazeologjizma te gjuhes shqipe Pas provimeve Zemra nuk eshte kemishe L`homme qui rit Fjale per poezine dhe artikuj Gurgdhendesit Skenderbeu Wik-end ne Guatemale Poezi te zgjedhura Qerbelaja Mjeshter te piktures Mjerim njerezor Poezi The citadel Nentori I nje kryeqyteti Madrugada Poezi E verteta mbi Kosoven dhe shqiptaret Aferdita perseri ne fshat Arti dhe koha Boset e dollarit Gramatika historike e gjuhes shqipe The weiding Shpartallimi Shqiperia c`mund te jete Poezia e zemres Valesi I loteve te mia Gjak qe s`pikset Poeti e rreh emocionin Pjeter Bogdani Konventa Evropiane per te drejtat e njeriut ne perqasje me kushtetuten e Shqiperise Ora boterore Fshati nje bote e menjanuar Mesazh I shenjte Stela Diell I tradhetuar Fonologjia historike e gjuhes shqipe Miftar Spahia korife I lumes Bota e Sofies Karta social europiane Lufta ne udhekryq


2820 2821 2822 2823 2824 2825 2826 2827 2828 2829 2830 2831 2832 2833 2834 2835 2836 2837 2838 2839 2840 2841 2842 2843 2844 2845 2846 2847 2848 2849 2850 2851 2852 2853 2854 2855 2856 2857 2858 2859 2860 2861 2862 2863 2864 2865 2866

Kitara e dashurise Drejtshkrimi I gjuhes shqipe S`gaboj Arsimi ne Berat 1900 - 1940 Biologjia Lotet e nje gruaje Deshira te djegura Nga letersia te filmi Eremit I dashurise Demokracia ne pushtetitn vendor Koha therret Cmendina Misioni bektashian Enderra Burgu Il peccato della primavera Fletethyrje per ne varr Lartesia e drites S`kthehet asgje Kurre vetem‌ Stacion trendafilash Thelleza e detit Kalvari I nje inelektuali Urtesia e shekujve Dhimbje pa fund Edhe rastesi Yll I rrezuar Lexime te castit Kryqthyerit Shqiperia trishtimi im Kultura minerare ne Miredite Poezi Prejardhja e llojeve Death and the dancing footman S`di c`te beje me mendjen njeriu Per te bere Shqiperine Shtegtim neper mjgull Lufta dhe paqja 2 Vepra 1 Haxhiu I Frakulles, Dasma e Sakos Poezia e de Rades Tregime dhe novela Lundertare Komedi te zgjedhura Vepra poetike e Zef Serembes Etja per jete Shkrime historike 1 Shkrime historike 2


2867 2868 2869 2870 2871 2872 2873 2874 2875 2876 2877 2878 2879 2880 2881 2882 2883 2884 2885 2886 2887 2888 2889 2890 2891 2892 2893 2894 2895 2896 2897 2898 2899 2900 2901 2902 2903 2904 2905 2906 2907 2908 2909 2910 2911 2912 2913

Gjergj Kastrioti Endest Per buken e gojes Zonja nga qyteti Feminija e Nikites Vepra dhe profile krijuese Dhjete dite qe tronditen boten Albanie Antologji e mendimit kritike ne estetike Manuali I fizikes Estetika Vellimi 2 Shtergata Ese dhe shkrime te tjera kritike Artikuj dhe studime mbi romanin Vepra letrare 1 Vepra letrare 2 Evgjeni Grande Studime dhe artikuj per letersine e huaj 20 - te Vepra 1 Vepra 2 Elektra Paqja Keneta Cajupi Vepra 2 Vepra letrare 4 The gjeneral of the dead Eugjen Onegini Folklori shqiptar I prozes popullore Lulet e veres Poema Antologji gramatikore ne gjuhen shqipe C`eshtje te folklorit shqiptar Cajlld Harolld Udhetoj I menduar Karriera e Rugonave Rrethimi I Shkodres Vepra 2 Bajram Curri Fundi I "Misterit" Cetrusk Poesie di poeti albanesi Estetika dhe letersia Lirika Belxhiku qe kendon vence Neper vende historike te Kosoves Neper vargjet e kenges popullore Nje vere pa lamtumire


2914 2915 2916 2917 2918 2919 2920 2921 2922 2923 2924 2925 2926 2927 2928 2929 2930 2931 2932 2933 2934 2935 2936 2937 2938 2939 2940 2941 2942 2943 2944 2945 2946 2947 2948 2949 2950 2951 2952 2953 2954 2955 2956 2957 2958 2959 2960

Vepra letrare 5 Kenge arbereshe Kusheriri Pons Brigjeve te Erzenit Rrezja e padukshme Jeta nen diell Tregime te zgjedhura Shenja e vecante Enigme e madhe Memet imcaku Kryengritja fshatare e Haxhi Qamilit Evolucioni I fizikes Brushi Alfabeti I gjuhes shqipe dhe kongresi I gjuhes shqipe Folklore nga krahina e myzeqese Kufijte e trimerise Historia e alfabetit te gjuhes shqipe Vepra letrare Nomeuklatura ne gjuhen shqipe e kimise inorganike Konferenca e pare e studimeve albanologjike Egjipti I pavarur Nazmi Rushiti Gjyq zotit Artikuj e pamflete Estetika, Jeta, Arti Vepra letrare English for the 5 from Le Francais 7 Literatroni Rrembimi I arkivit Kronike e nje jete Prova e rritjes Hija e nje luftetari Nene Shqiperi Jakup Ferri Miremengjes njerez Tregimet e veriut Shoket Zoti I permbysur Lulet e sheges 60 tregime ne 1 Vepra letrare 1 Gjurma Klara Cetkini Lulet e veres Kujtime nga e kaluara revolucionare Vajza nga Stalingradi


2961 2962 2963 2964 2965 2966 2967 2968 2969 2970 2971 2972 2973 2974 2975 2976 2977 2978 2979 2980 2981 2982 2983 2984 2985 2986 2987 2988 2989 2990 2991 2992 2993 2994 2995 2996 2997 2998 2999 3000 3001 3002 3003 3004 3005 3006 3007

Berberi I Seviljes Vite te veshtira Tana Medea Eugjen Onjegin Perteritje Semundjet e gojes e te dhembeve Libri I shendetit Figura e Skenderbeut ne muzike Vemendja ne edukimin fizik Si te mesojme notin Shkrimet e krishtere greke Aparatet mates elektrike Njeriu pa emer Himni kombetar Aleksander Moisiu Ismail Qemali Romani shqiptar I realizmit socialist Tregimet e Krujes Poemi e poesie seelte Matematika ne shekuj Tregime te zgjedhura Zjarri Per ne zemer te jetes Korea lufton Historia e Skenderbeut Zonja nga qyteti Flamuri I Arberit Mjeshtri Le otto lettere del valt The machine and the maiden Gjurmime letrare Le petit chose Takim me njerez te mire Antoinnete Jani Vreto Kur erdhi pranvera Legjenda e Epidamit Qemal Stafa Shkrime per kulturen dhe letersine Hasan Tahsini Shenime mbi historine e mendimit Jehona Kodra pas bregut Gezimi I Cen Belikut Ndjekja e fundit Ju lutem mos qeshni


3008 3009 3010 3011 3012 3013 3014 3015 3016 3017 3018 3019 3020 3021 3022 3023 3024 3025 3026 3027 3028 3029 3030 3031 3032 3033 3034 3035 3036 3037 3038 3039 3040 3041 3042 3043 3044 3045 3046 3047 3048 3049 3050 3051 3052 3053 3054

Kuriozitete shkencore Fjale per poezine dhe artikuj Njeriu gjigand Elira Kater drama Malet e Skenderbeut E para fjale e botes Plehrat azotike Manual de conversation francais English 7 Fill vetem ne stepe Vepra letrare Trimat e pamposhtur te Milishajes Sonte dhe neser ne mengjes Probleme te karakterit kombetar Nese me kerkon Gjenetika Kajo Karafili Perseri me shoket Epoka para gjyqit Autobiographi e des volkes in seinen versen Jeronim de Rada Berati. Historia dhe arkitektura Studime per epoken e Skenderbeut Anastas Kullurioti dhe gazeta " Zeri I Shqiperise" Tregime te zgjedhura Teknilogjia dhe materialet e piktures Nje leter e humbur Heroina Jangblladet Skena dhe prapaskena Kultura e gjuhes shqipe ne skene dhe ekran Kenge popullore nga rrethinat Kronike e viteve te paharruara Jeta ne Madrid Nena e ererave Mbi historine e zbulimeve gjeografike 45⠰ farenhajt Vershimet e lumenjve Lipe Shtogu ne liste‌. Poesie Rob I malit te argjende Bazat e elektronikes Enigmat e astronomise Kosova gjate shekujve XV, XVI Bashkimi dhe buletinet e tij Sporti I arenave te pergjakura


3055 3056 3057 3058 3059 3060 3061 3062 3063 3064 3065 3066 3067 3068 3039 3070 3071 3072 3073 3074 3075 3076 3077 3078 3079 3080 3081 3082 3083 3084 3085 3086 3087 3088 3089 3090 3091 3092 3093 3094 3095 3096 3097 3098 3099 3100 3101

Vrasje ne pranvere Mother Albania Rruga e fluturimeve Fajtori pa faj Shtate shaljanet Kafshet e Afrikes Pellumbat e janarit Nete te ndricuara Do te jetojme ndryshe Elemente te teorise speciale Neper shekujt letrare Salvadori Tregime humoristike Heronj te heshtur Perroi vershues Per faunen tone Zjarr pa tym Saturnizmi Te njohim radio - marresin Le vent blance Oqeania Lulja qe rritet mbi shkemb Heshtja e nje kohe Krutan I merguar Nje vrasje ne Bari Percaktimi I disa pesticideve Poezi Shenime te shkruara naten Acidi sulfurik prodhimi dhe perdorimi I tij industrial Ismaeli Bazat e teknikes ne laboratore Kullat Kenga e sprasme e Bales Udhet e hekurta Te birte e shekullit te ri Udheve te luftes Mengjes I bardhe Per vend tone jen tu luftue Poema Don Kishoti I Mances Maji I zambakeve Hyrja e pranveres Nen diellin e Mongolise se lire Vepra 1 vepra 2 Vepra 3 Vepra 4


3102 3103 3104 3105 3106 3107 3108 3109 3110 3111 3112 3113 3114 3115 3116 3117 3118 3119 3120 3121 3122 3123 3124 3125 3126 3127 3128 3129 3130 3131 3132 3133 3134 3135 3136 3137 3138 339 3140 3141 3142 3143 3144 3145 3146 3147 3148

Var I pagezimit Nazim Rushiti Folklor nga Dibra Jeta e zonjes Curres Per ty zemra na kendon Vepra letrare 4 Vepra letrare 6 Kenga popullore e Republikes Kombetare Ndrec Ndue Gjoka Ngjarje te zakonshme Zemer shqiptare Poema pedagogjike Nderi Manual I llampave elektronike Memedheu Taras Bulba Stina e armeve Tregime nga Voskopoja Plaku I maleve Zbuluesit e te fshehtave te gjithesise Lule drite Spiuni Kritike e studime letrare Tragjedia optimiste Pervetesimi I puseve te naftes Shpartallimi Ore te veshtira Njeqind vjet Heronj te heshtur 2 Sherbetori Dy dasma Timoni nga Athina Ferideja Shtegu I bardhe Vepra letrare 2 Nje dite dhe nje jete Shallajkoja Zemerimi Ne mbremje vone Alpinizmi Kurbani E bukura ne sjelljen e kulturuar Poesie Do jetojme ndryshe Letra te deshmoreve La Palude Radiumi, radioaktiviteti, energjia berthamore


3149 3150 3151 3152 3153 3154 3155 3156 3157 3158 3159 3160 3161 3162 3163 3164 3165 3166 3167 3168 3169 3170 3171 3172 3173 3174 3175 3176 3177 3178 3179 3180 3181 3182 3183 3184 3185 3186 3187 3188 3189 3190 3191 3192 3193 3194 3195

Kongresi I Manastirt Shoku yne Alqi Kondi Tekniologjia dhe materialet e piktures Armet dhe armetaret shqiptare Malesori kendon Dora Distria per ceshtje kombetare Mbi barletin dhe shkrime te tjera Ylli I gjeneralit Alkoli dhe demet e tij Fizike per kohen e lire Sekreti I sekretit Isak Njuton Vater e ndezur Studime dardane Ne meshiren e njerezve Lumi I jetes Kenge popullore te luftes nacionalclirimtare Vepra Kenge popullore te Selim Hasanit Duke ndjekur procesin letrar Mendimi iluminis I Sami Frasherit Studime per letersine shqiptare Bazat e vargezimit shqiptar Cimentua Lulja e kujtimit Gjuha letrare kombetare shqipe Tregime te zgjedhura Gjume jete Poezi Efekti " Barnhauz" Bijte e Zgalenit The fishermais a play family Gjurme te padukshme Perseri ne kembe Hartografi, topografi Sverdllov. Jeta dhe veprimtaria Dallendyshet Beteja e Torviollit Kermilli Matematika zbavitese E fshehta e paqetes Porti Poezia shqipe Burim poezie Le pre des larmes Tregime te zgjedhura Zbulimi Ne muzeun e armeve


3196 3197 3198 3199 3200 3201 3202 3203 3204 3205 3206 3207 3208 3209 3210 3211 3212 3213 3214 3215 3216 3217 3218 3219 3220 3221 3222 3223 3224 3225 3226 3227 3228 3229 3230 3231 3232 3233 3234 3235 3236 3237 3238 3239 3240 3241 3242

Aritmetika Der Schwarze Umhang Une aventure a la plase C`jane enzimat Nen zgjedhe Tregime te zgjedhura Sekreti I gjelber Sporti yne Per atdheun Perimet dhe frutat ne mjekesine Genovefa ose triumfi I virtutes Drama Lidhja shqiptare e Prizrenit Muzikanti I verber Shkallinat e arta Ballelart e mal ne kembe Shoket Mustafa Kacaci Asgje te re nga fronti I perendimit Lidhja shqiptare e Prizrenit Bjeshket jane mbiemri im Motra Higjena e femijes se moshe se mitur ne nje cep te lirise se poshteme bardhesi Vepra letrare 2 Vepra letrare 3 vepra letrare 8 Mirazh Lagjia e zezakeve Piktoret mesjetare shqiptare Albania L`albanie pays de tourisme E di sa jam penduar Shigjeta e gjelber Aleksander Moisiu Kenge ne miniere Volejboll Duke dale prej enderres Serishmi OIAGTOI ПETOYNE ᴪH ᴧA ᴧOTIATHє OAᴧAєєAɛ Menyra praktike per ruajtjen e frutave Paisjet elektroshtepiake Djegia dhe mjekimi I saj Studime etimologjike ne fushe te shqipes Etnografia shqiptare XI


3243 3244 3245 3246 3247 3248 3249 3250 3251 3252 3253 3254 3255 3256 3257 3258 3259 3260 3261 3262 3263 3264 3265 3266 3267 3268 3269 3270 3271 3272 3273 3274 3275 3276 3277 3278 3279 3280 3281 3282 3283 3284 3285 3286 3287 3288 3289

Kontabiliteti I nderrmarjeve ekonomike L`independence albanaise 1912 - 1914 Levizja kombetare shqiptare ne Kosove Dialektologjia shqiptare III Deutsch Einlebrubuch fur auslander Vizatimi teknik 1 Vizatimi teknik 3 Taktika dhe kombinacionet ne skuader Atlase I biologjise vertebroret Atlase I biologjise invertebroret Atlasi I biologjise Atlasi I biologjise se pergjitheshme Atlas I anatomose dhe fiziologjise Teknologjia e axhustimit Elektronika teorike 2 Teknologjia silikate Ndertimet prej betoni te arnuar me gure Le francais 7 PyCCKWЍ яЗbIK. 5 Gjeografia fizike Matematika teknike Makinat elektronike Konstruksione druri Teknologjia mekanike Veshtrime tekniko - taktike te futbollit Manuel de Grammaire franaise Le cadastre de l`an 1485 dushundja de Shkoder Skema radiasch e televizoresh Gjimnastika sportive per femra Monumente te kultures ne Shqiperi Arti popullor shqiptar. Punime leshi Arti popullor shqiptar. Punime me grep dhe gjilpere Ushtrime teknike profesionale te leximit Kenge nga kompozitore shqiptare Populli I ndaluar Kenge e melodi nga festivalet folklorike Kenge polifornike labe Flora e Shqiperise 1 Atlas historik. Koha e re dhe e sotme Atlas. Gjeografi fizike e pergjitheshme Filmi multiplikativ shqiptar 1975- - 1979 TV Samsung, difektet e riparueshme Mall memedhetar Tribuna e gazetarit Marineza kolosi I naftes shqiptare Rrjetet europiane te kultures Cmendina


3290 3291 3292 3293 3294 3295 3296 3297 3298

Une dhe ti Unaza Lotet e henes Revista letrare - kulturore "Pelegrin" 2 Leterpruresi eshte miku im


Autori Shekspir Hunter Cornwell Cornwell Acka Gren MeCarthy Reverte L`Hermite Zllami Coelho Chevalier Kawabata Steel Steel Canosinaj Holt Levy Bekteshi Luciani May Paolini Paolini Shuteriqi Chandler Steel Bevilacqua Caldwell Laco Enright Gottler Hametaj Gide Xaxina Cercas Vranari Grisham Grisham Sinisalo Gjika Noli Noli Noli Noli Noli Noli

Viti i botimit 2006 2002 2007 2008 2009 2002 2009 2007 2009 2005 2009 2005 2005 2003 2009 2008 2001 2008 2009 2009 2009 2008 2008 2009 2008 2009 2008 2009 2009 2008 2007 2009 2009 2009 2009 2009 2008 2009 2009 2009 2003 2004 2007 2007 2007 2007

Cmimi 700 700 1000 1100 1000 800 700 1000 800 800 800 8oo 750 800 1000 500 900 500 700 800 1200 1200 1400 800 800 1200 700 900 1000 750 730 500 400 600 1000 600 900 1000 600 500 700 700 700 700 700 700

Nr i kopjeve 6 4 2 2 2 4 4 4 2 2 4 4 4 2 2 2 2 2 2 2 2 3 3 4 2 2 2 2 2 4 2 4 4 4 2 4 4 4 4 4 3 3 5 3 4 3


Noli Suskind Bradbury Breht Uhlman Jones Lucas Kysek de Laclos Moccia Lindsej Sartre Magrini Munro Stern Marquez Loe Lander Dunne Marias Zeqo Marchetta Flober Meyer Sparks Sparks Sparks Cookson Marquez Kessel Bouissoux Kafka Updike Clark Lindsej Cathrine Marquez Steel Hauptmen Powers Balzak Pinter Smith Cornwell Salinger

2008 2004 2003 2007 2005 2009 2009 2004 2003 2009 2008 2001 2009 2005 2005 2003 2008 2008 2007 2003 2004 2009 2005 2007 2009 2004 2005 2006 2008 2000 2009 2006 2006 2007 2008 2005 2008 2005 2005 2004 2009 2008 2005 2008 2009 2009 2005

700 700 500 350 400 1200 1000 700 750 1250 900 600 850 300 300 400 500 700 800 600 600 1100 500 200 1250 600 500 700 700 500 800 500 400 200 300 800 900 300 500 800 700 1200 1000 900 1200 800 500

2 4 4 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 6 4 4 4 2 2 6 4 4 4 4 4 4 4 2 2 2 2 3 4 2 4 2 2 4 2 2 4


Tolstoj Shehu Ferri Pushkin Turgeniev McEwan Merime Khayyam Orwell Mosse Pocrami Pocrami Pocrami Sofokliu Sampson Milosz Bradbury Agus Berati Borges Kazanzaqis Kazanzaqis Samek Wibye Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Icke

2004 2009 2004 2004 2009 2009 2007 2007 2006 2008 2007 2008 2008 2008 2006 2009 2003 2008 2009 2005 2003 2007 2001 2001 2009 2007 2007 2008 2008 2008 2008 2008 2008 2008 2008 2008 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2009

500 700 500 500 600 600 300 500 500 1000 1000 600 1000 800 500 500 600 300 500 1500 600 700 700 100 200 700 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1250 1900

7 4 4 4 4 2 2 6 4 4 2 4 4 4 2 4 4 6 4 2 2 2 2 4 4 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4


Gordner Marrs Foschini Minicangeli Cookridge Pavlov Dulles Armaur Gray Dano Rusell Dean Mantini Cleary Farago Kaceli Kaceli Titka Kaceli Qesku Qesku Preza Preza Dhrimo Toci Shtylla Schnapper Scott Eco Granzotto Lloshi Topalli Knopp Giovannini Johnson Rama Hadaj Moisiu Suta Mustafaj Mustafaj Sinani Jorgaqi Kocllari Biagi

2009 2009 2005 2009 2006 2004 2006 2006 2007 2008 2005 2007 2007 2007

2006 2004 2002 2005 2008 2002 2007 2001 2009 2008 2003 2006 2006 2005 2007 2003 2007 2008 2008 2003 2000 2009 2007 2009 2009 1999 2008 2008 2001

1250 1900 600 500 1000 800 700 700 700 500 600 700 200 400 1000 400 300 700 1200 3500 2500 3000 3000 6000 3500 500 700 600 500 1000 700 700 1800 700 700 500 600 700 1250 1500 800 800 800 500 700 1500 600

4 4 4 4 4 2 4 4 2 4 4 4 4 4 1 2 2 2 1 2 1 1 1 1 1 1 2 4 4 4 2 2 4 2 4 4 4 2 2 2 4 4 4 4 4 2 4


Volter Ciceroni Ciceroni Tanner Craig Miller Wokler Scuton Monaghon Butler Annas Newman Annas Skinner Invood Stevens Storr Bruce Pease Taine Rama Winter Ludwig Gargione Gargione Ludvig More Parodi Harshova Tomashevic Fuga Deliallis Bojaxhi Bojaxhi Fisher Progni Bojaxhi Putro Chevallier Macmillan Bloom Bell Halevy Backhause Platoni Jeray Estivill

2003 2004 2004 2009 2007 2007 2008 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2004 2007 2006 2005 2006 2006 2005 2003 2006 2009 2009 2008 2007 2009 2009 2004 2009 2009 2009 2006 2006 2008 2008 2009 2009 2006 2007 2009

300 300 300 600 600 600 600 600 600 600 600 600 600 600 600 600 600 600 750 600 600 600 600 400 400 600 500 450 1200 1500 800 600 1500 700 700 700 800 1600 1190 1250 750 800 800 1200 1000 600 600

4 6 6 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 2 4 4 2 6 4 4 4 4 2 2 2 4 4 2 2 4 2 2 2 1 1 4 4 4 4 4 4 4


Hook Meidani McDonald Vickers Runcimon Yashimoto Weir Ridle Beluli Papagjoni Blido Benzenberg Korkuti Hudhri Rama Kuka Graf Hudhri Dervishi Hadges

Xhengo

Nallbani Murati Agalliu Frasheri Frojd Weber Grin Nallbani Fromm Christie Dostojevski Dostojevski Venturo Laurens Crististensen Said

2007 2006 2006 2008 2006 2006 1999 2006 2000 2007 2007 2009 1999 2004 2008 2000 2009 2009 2006 2007 2003 2006 2008 2005 2004 1996 2008 2008 2009 2009 2009 2009 2009 2006 2009 1990 2006 2009 2008 2009 1995 1995 2009 2009 2003 2009

500 500 800 400 600 300 300 300 2000 1000 600 1500 1000 1200 6250 1200 1000 3000 9000 3900 3900 4000 6000 2000 2000 2000 2000 300 300 300 500 500 650 500 800 700 400 400 800 600 650 350 350 650 1000 1000 600

4 6 4 2 4 4 4 4 1 1 1 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 2 2 3 1 4 1 2 2 2 2 1 2 2 3 2 2 2 2 2 3


Ahmmaniti Spring Kidd Meksi Sartre Giordano Lindsej Cornwell Cvajg Remarque Deveraux Meksi Churchill Cvajg Birkenbihl Milaj Barleti Qesku Weber Fishta Curchill Churchill Churchill Churchill

Davies Osten Brawn Haward Proust

Frojd de Rada Sartr Sartr Saroyan Birkenbihl Sartre Ellis

2005 2005 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2007 2009 2009 2004 2006 2009 2006 2005 2007 2005 2007 2009 2007 2006 2006 2006 2006 2002 2008 2009 2007 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2008 2007 2006 2002 2006 2008 2009

800 800 800 600 1200 800 1000 800 700 1100 1000 800 1200 600 500 700 2000 1000 1500 600 400 1200 1200 1200 1500 1600 1800 600 900 800 800 800 500 500 500 500 500 500 800 800 600 500 500 500 500 1000 600

1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 1 2 1 2 1 2 4 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 2 2 4 2 2 2 1 2 2


Volo Ellis Xoxa Xoxa Dones Remarque Remarque Hassel Gilbert Cabot Cabot Lindsej Deveraux Noli Kurti Xhuli Xhuli Xhuli Xhuli Tano Tzouans Ruka Kristo Gjika Gjika Sadikaj Bucaille Susan Koliqi Steel Lindsej Lindsej Meyer Haward Brawn

Tamaro Collaku Qaja Blushi Frasheri Frasheri

Tuckett

2009 2009 2002 2002 2009 2001 2001 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2003 2007 2006 2008 2007 2007 2001 2006 2009 1986 2005 2006 2009 2007 2009 2008 2009 2008 2009 2009 2009 2009 2008 2008 2009 2009 2009 2009 2009 2008 2008 2008 2008 2009

850 600 1000 1000 750 800 800 1000 900 800 800 1000 800 700 300 500 300 500 350 350 300 500 500 300 500 400 500 1100 900 700 1000 1000 1250 1000 1000 1500 1500 600 500 500 1000 750 1500 800 1200 500 700

2 2 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 3 1 1 1 1 5 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 2 2 2 3 2 1 1 1 2 2


McKeith Heywood Dickins Lee Lindsej Toss Brawn Goethe Modignani Cronin Volter Salinger Euripidi Grisham Khadra Konomi Lekdushi Vishnjevski Shiroka Lander Lander Magrini Morris Trump

Cela Cela Cela Frydman Muramato Kipling Coelho Coelho Coelho Coelho Nigro Vickers Vickers Collins Collins Collins Roberts Milo Smith Moccia Dreiser

2008 2008 2004 2009 2009 2009 2009 2009 2009 2008 2009 2009 2009 2009 2009 2005 2009 2009 2009 2008 2008 2008 2008 2007 2007 2007 2006 2003 2004 2005 2007 2007 2005 2005 2001 2005 2006 2004 2008 2008 2008 2008 2004 2009 2005 2008 2002

1100 1500 1850 800 900 1000 950 1400 900 700 700 600 400 900 700 650 600 500 300 700 800 1000 2000 600 450 500 950 1400 1400 1400 1000 750 500 650 500 700 700 1200 1000 1000 1000 1000 500 1500 1200 1000 400

2 1 1 2 2 2 3 2 3 2 2 2 3 2 2 1 3 3 3 3 2 3 1 1 2 1 1 2 2 1 1 2 3 2 1 1 1 2 2 3 3 3 4 1 1 3 2


Banaj Segal Wilde Loo Steel Steel Kongoli Kongoli Dankshi Modignani Ullman Halili Gleason Baigent Theveau

Kosta Frasheri Stondun Suskind Ulickaja Pamuk McEwan Minella Pamuk Schlink Beckett Tamaro Kamy Marko Zllami Zllami Kongoli Kongoli Eduwards Steel Niffenegger Lahiri Koontz Papathanasopulu Murakami Magrini Obama Hysko

2007 2008 2001 2006 2008 2008 2008 2009 2006 2008 2008 2008 2008 2001 2001 2007 2000 2002 2007 2009 2007 2008 2004 2009 2008 2008 2008 2008 2009 1996 2006 2006 2002 2009 2005 1994 2001 2009 2008 2008 2009 2008 2007 2008 2008 2008 2008

1000 600 500 400 700 800 800 600 600 2000 600 900 700 250 500 1000 600 600 500 800 500 500 700 650 1000 800 500 700 700 650 750 300 800 800 700 650 600 1000 850 1000 800 800 500 800 800 1000 300

2 2 3 2 2 2 4 2 2 1 2 2 2 3 2 2 2 1 2 2 1 2 2 2 2 2 5 2 3 2 2 5 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3


Ago Zenellari Goxhaj Dado Profi Pamuk Drajzer Kordinjano Kordinjano Marrs Enright Modignani Khoury Misha Kadare Saviano Matarangasi Ionesko Graham Lik Malaparte Gjergji Breh MacLeoid Agolli Marcuse Berry Hima Skendo Dostojevski Cortazar Firdeusiu Cvajg Zllami Pasini Toss Hauellebecq Aliu Baldaci Moor Mjeda McEvan Kremnjev Ferrante Cvajg

2006 2003 2007 2008 2008 2007 2008 2007 2007 2001 2008 2008 2008 2008 2008 2008 2008 2008 2001 2008 2002 2008 2008 2003 2006 2008 2008 2008 2007 2008 1999 2001 2005 2007 2006 2008 2007 2006 2004 2007 2002 2007 2000 2007 2007 2006

400 300 800 350 500 300 1000 1100 1100 700 1250 750 900 900 800 700 1000 300 500 500 1200 850 1200 500 700 900 800 1000 700 700 400 460 1500 700 700 850 800 900 500 600 400 450 800 650 800 600 600

1 1 4 3 2 2 2 1 1 2 2 2 2 2 2 4 3 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2


Steel Toss Collins Ulickaja Oz Moravia Lessing Faye Wallner Venturi Orstavik Jelinek Coetze Angeliko Berxholli Beckett Sebold Heigham Walls Monaghan Annas Annas Scuton Stevens Weinberger Belushi Rasell Canetti Canetti Conran Conran Joyce Reverte Sparks Peterson Coelho Kronin Dunne Baladyr Shekspir Shekspir Shekspir Shekspir Uoller Uoller Hosseini Blushi

2007 2007 2007 2008 2007 1999 2007 2007 2007 2006 2006 2007 2007 2007 2008 2007 2007 1997 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 1996 2007 2007 2004 2004 2003 2007 2005 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2000 2000 2007 2008

900 1000 1200 600 800 600 600 500 600 600 550 700 800 600 400 600 900 800 700 600 600 600 600 600 600 800 700 1200 1200 800 750 1500 1000 550 900 800 700 800 500 800 800 800 800 600 600 800 1000

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 3 3 2 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 4 2


Roberts Al-baz Brown Marko Kongoli Modignani Mailer Aligeri Nano Eskili Frasheri Gawrych Plutarku Roberts Grisham Canneti Culi Culi Culi Culi Culi Frank Parks Filipovic Denenberg Luedke Danaj Muka Sina Drishti Vishnjevski Hosseini Modignani Konica Tozaj Christie Moizish Lleshi Canosinaj Dragoj Balzak Sinani Biddulph Izetbegoviq Scholl Bogavoc Luther

2004 2007 2004 2001 2007 2007 2006 2008 2005 2006 2007 2006 2007 2007 2004 2007 2004 2004 2004 1994 2006 1995 1995 2007 2007 2008 2004 2008 2008 2008 2007 2008 2006 2007 2008 2007 2007 2007 2006 2006 2005 2007 2007 2007

800 700 800 590 600 900 700 1750 1100 700 500 800 700 850 850 900 690 600 600 600 700 600 700 1300 600 1500 400 500 300 4000 1000 1000 850 1200 500 700 700 800 400 700 1000 700 400 800 1000 900 500

3 2 1 2 2 4 2 1 1 2 2 2 1 2 4 1 10 5 3 2 2 1 1 1 1 1 2 2 2 1 2 2 3 2 3 3 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2


Hobhouse Emanuele Elsie D`adamo Magee Fulder Noveli Noveli Noveli Noveli Kadare Noort Albedil O`dell Kennedy Lucas Frasheri Frasheri Frasheri Frasheri Frasheri Frasheri Buxheli Buxheli Shehu Lucas Beauvair Shirazi Boll Foreman Armstrong Moupassant Mishima Canosinaj Fili Fili Zenellari Ziu Danaj

Buzan

2007 2006 2005 2007 2005 2005 2005 2005 2004 2007 2008 2008 2008 2008 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2002 2002 2001 2008 2008 2006 2005 2007 2006 2008 2007 2008 2008 2007 2008 2008 2008 2008 2007 2007 2008 2008 2008 2007

500 500 900 700 500 300 390 390 390 390 700 700 1500 500 800 800 600 600 600 600 600 600 490 500 400 600 800 500 750 300 800 600 600 700 400 500 500 400 400 500 300 300 300 250 250 250 600

2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 2 2 1 5 2 2 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 5 5 5 1 1 1 2 1 1 2


Premci Premci Morava Pinter Breht Rama Fedorovski Patterson Samman Kafka Keko Keko Dizdani Tolstoj Tolstoj Sofokliu Euripidi Aristofani Sofokliu Blushi Modignani Turgeniev Gruen Fernandez Hecquard Buzzati O`Farell Osho Stoker Cvajg Zola Saavedra Lemontov Fisher Agolli Moem Weinberger Ibsen Saavedra Kish

2007 2007 2007 2007 2007 2007 2000 2007 2005 2008 2007 2005 2006 2006 2008 2000 2008 2008 2006 2006 2008 2007 2007 2008 2008 2008 2006 2008 2008 2008 2008 2008 2008 1999 1999 2008 2007 2001 2001 2002 2008 2006 2003 1999

200 150 150 150 150 150 200 400 400 900 350 600 800 600 400 800 450 600 600 2500 600 600 300 300 300 400 1000 850 500 1000 600 1250 600 800 700 500 700 780 600 600 500 500 550 900 350 1000 400

1 1 1 1 1 1 2 3 2 2 2 2 2 3 2 2 5 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2 3 2 4 2 2 5 3 2 2 3 2 1 2 2 2 3 3 6 1 2


Greene Cela Kulla Kulla Kulla Myftaraj Sini Sheldon Kinsella Sparks Brown Isaku Bllaci EceHĐ˜H Moyer Manfredi Manfredi Manfredi Dibra Hygo Bonville Coetzee Keko Ngjela Fitzgerald Ginzburg Levy Shatobrian Plutark Kongoli Monsigny O`Neill Kadare Jan Tranquillus Aristofani Smith Twiss Gorki Salgari Homeri Virgjili Ibanjez Euripidi Parodi Parodi

2001 208 2007 2007 2007 2008 2003 2002 2007 2005 2008 2007 2006 1991 2006 2006 2006 2006 2006 2006 2006 2006 2006 2005 2002 2006 2002 2006 2006 2006 2001 2006 2001 2006 2005 2005 2006 2005 2005 2006 2006 2002 2005 2006 2006

590 700 700 700 700 1250 250 600 100 700 800 600 500 600 4000 3500 700 900 800 400 450 550 800 1000 300 890 500 500 400 1000 600 800 600 700 150 800 300 1200 800 500 700 900 700 500 300 450 450

2 5 2 2 2 1 1 2 2 1 2 3 4 1 1 1 1 1 1 2 4 2 2 1 2 2 2 2 2 1 3 2 2 2 4 2 2 1 1 2 2 2 2 2 4 2 2


Parodi Remark O`Connor Pamuk Capek Machiaveli Pipa Pipa Carnegie Rice Spahiu Leake Aligeri Beljaev Trevor Rid Zola Swire Canosinaj Bushaka Alicka Gran

Marko Batalia Bubesi McLean Tozaj Ushtelenca Dedja Sina Morava Morava Morava Kaningam Andric Johia Hysi

2006 700 2006 2006 2001 2003 2006 2006 2005 2005 2006 2006 1997 2006 2005 2003 2006 2005 2006 2004 2006 2006 1981 2006 2006 2005 2005 2004 2005 1998 2004 1989 1991 2005 1996 1989 1983 1989 2006 2006 1996 1996 2003 2006 2004 2005 2001

450 700 900 1300 500 400 500 500 700 850 900 1000 600 500 650 800 800 1250 500 550 500 800 2300 1000 1000 400 300 250 150 100 400 250 350 300 200 200 300 200 150 500 200 150 700 500 800 1200 700

2 2 2 1 2 2 2 2 2 2 1 1 2 4 2 2 2 1 3 2 2 2 1 1 1 1 2 1 1 12 2 3 1 1 1 1 1 1 2 2 3 3 2 1 1 1


Giuliani Spada Pllumi Sparks Sparks Modignani Modignani Grisham Saramago Steel Steel West Burstein Kuper Follet Moccia Smith Remark Morava Smith Shugart Zllami Blok Lucas Paumgartner Schmitt Remarque Heminguej Harizi

Zafon Erikson Marko Amadu Leom Shuteriqi Dunant Aref Rothschild Mantran Goldstein Ahern Ahern Bako Bubani

2006 2006 2006 2006 2006 2003 2006 2006 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2006 2006 2007 1999 2002 2006 2006 2006 2001 2001 2007 2007 2001 2001 2006 2004 2002 2004 2005 2002 2003 2001 2007 2006 2006 2007 2004 2004 2003 2006 2005 2006 2007

1000 100 2100 700 700 850 850 900 700 800 800 750 800 900 900 600 1000 590 300 1000 800 850 500 1250 1400 2000 800 600 1000 2500 1500 1990 1000 750 700 800 700 1000 650 1250 1000 1800 1250 700 650 900 800

1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 2 2 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 4 2 2


Bubani Zhiti Austin Lane Andric Jorgaqi Bertold Kamy Fromm Marinina Marinina Marinina Leon Dubrovinat Frisch Audouze Francione Xhaferraj Christie Freud Durrani Marai Eskili Aligeri Fransua Dolto Kamy Roll Roth Steel Frankl Camaj Marko Petriti Agolli Leopardi Modignani Sollers Smith Smith Levend Beci Gjini Xhiku Begeja Kaplan

2007 2002 2006 2003 2004 2006 2001 2004 1998 2003 2001 2002 2003 2007 2002 2006 1999 2006 2007 2007 2004 2006 2006 2005 2003 2006 2003 2000 2007 2006 2003 2007 2005 2002 2006 1999 2001 2006 2005 2001 1999 2004 2002 2002 2003 2004 2002

700 750 500 500 600 500 450 850 120 600 400 500 700 400 400 700 550 800 700 650 500 700 600 300 450 900 600 400 900 800 700 600 400 600 600 800 520 800 700 700 700 500 500 500 400 400 400

2 2 3 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 4 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2


de Felice Eco Varfri Darnbusch Charles Laker Zoi Doksani Fino Meulenbelt Cheever Lyons Davies Steen Hahnfeld Boileau Kaiser Sievers McNally Lansdale Fisher King Dier Moody Ames Oliver Smercek Saenz Benoziglio Drabble Frede Vigano Homes Ecereli Eliot Barozo Falada Falada Eskarpit Asturias Uipt Gllodkov Rebreanu Stoun

2005 2007 2000 2000 2004 2003 1993 2006 2007 1998 1997 1996 1994 1996 1996 1998 1994 1996 1998 1996 1998 1997 1999 1995 1998 1994 1999 1998 1995 1998 1996 1953 1970 1971 1969 1972 1972 1971 1982 1969 1974 1973 1980 1959 1975 1975 1988

600 650 2000 1250 900 1000 700 300 600 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 400 130 350 250 250 350 400 600 500 500 300 500 750 400 400 500 500

2 2 2 2 2 2 1 2 5 2 2 1 1 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 3 2 1 1 1 1


Juhanson Kovac Vinogradov Sinkler Bonoski Kazanzaqi Cerma Mustafaj Simsia Simsia Fili Fili Fili Cibaj Gogol Petefi Dushku Pllumi Steel Steel Steel Dervishi Markova Gudrich Cabej Friedman Smith Pamuk Pone Saramago Saramago Zllami Gordon Kinsella Kinsella Pone Aligeri Mushat Mihajlik Fukuyama Clark Ulickaja Kostova Kafka

1980 1974 1973 1972 1969 1973 2005 2006 2005 2006 2004 2005 1969 1983 1959 1960 1972 2006 2007 2003 2007 2006 2006 2006 2006 2006 2005 2005 2007 2007 2002 2004 2007 2007 2007 2006 2007 2006 2002 2007 2006 2007 2005 2000

500 400 700 500 500 600 800 500 400 600 600 400 600 200 400 500 500 300 1700 850 800 700 5000 400 500 700 650 500 500 1200 650 500 800 800 700 800 800 650 2000 1750 700 800 1300 700 800 1000 450

1 2 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 1 2 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 2 2 2


London Hejerdall Shekspir Gruber Man Zherom Fuga Dexter Alicka Stallsmith Kadare Kaca Culi Rushdie Modignani Doksani Canosinaj Pushkin Lena Faber Zola Roberts Ndreu Xhunga Sabato Mopasan Cvajg Grisham de Moor Zola Sulo Remark Sparks Buscaglia Dragoti Kant Giovannini Grisham Haggard Smith Fromm Fohjtvanger Balzak Drajzer

2001 2007 2007 2007 2007 2007 2000 2007 1994 2006 1991 2006 2004 2005 2006 2005

750 500 800 900 120 120 400 850 600 1500 600 300 500 600 750 850 300

2001 1999 2005 2002 2006 2005 2005 2002 2004 2005 2001 2003 2005 2005 2005 1998 2005 2002 2005 2005 2001 2005 2004 2006 2000 1998 2002 2006 2006

300 150 300 700 500 1000 600 250 500 600 800 800 500 900 400 500 700 500 700 700 400 800 750 800 700 500 900 600 600

2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 4 1 1 1 2 2 1 4 1 1 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 1 2 2 4 4 4 4 2 2 2 4 4


Jelinek Hardi Moore Weisberger Kafka Junke Turgeniev Steel Steel Steel Steel Grin Stermilli Schiller Freud Box Watson Watson Box Box Watson Box Kornej Drakulic Wallach King Vasa Lama Scopenhauer Ammaniti Marko Stendal Alley Patsch Agolli Ivanova Follet Grinberg Sparks Chiel Sagan Driese Aligeri Rathford Sparks Sparks

2005 2002 2005 2006 2006 2003 2004 2003 2003 1999 2005 1995 2002 2004 2006

1995 1994 2006 2001 2005 2005 1999 2005 2003 2005 2003 2005 2004 2004 1999 2006 2005 2005 2005 2006 2006 2005 2000 2004 2006 2004 2004

850 650 550 850 300 1000 400 700 700 500 850 250 400 500 250 350 350 350 350 350 350 350 300 700 900 700 320 500 500 800 800 900 700 500 800 400 700 900 700 300 700 650 400 550 400 600 500

2 4 2 4 2 1 4 2 2 4 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 5 4 4 1 1 2 3 1 2 2 6 1 2 4 2 1 2 4 4 1 1 1 2 2 2


Carnegie Joyce Agaci Orwell Leka Hashek Hashek Montanari Robbins Robbins Bernheim Kadare Hesse Lika Keko Kundera Slyke Carnegie Aristoteli Stendal Molier Molier Racine Balzak Velo Baricco Koliqi Rahmani Jelavich Zeqo Remark Transtromer Drajzer Peck Peck Konica Cajupi Saueif Whiton Hejr Cvajg

2006 2002 2004 2005 2005 2003 2003 2003 2006 2005 2004 2006 2005 2006 2005 1997 2005 2002 2007 2005 2005 2003 2005 2006 2006 2006 2004 1996 2003 2003 1999 1999 2002 1998 2002 2002 2003 2003 2004 2004 2000 2003 2004 2003 1999

300 600 750 900 1000 2500 900 700 800 700 700 350 500 750 750 250 600 550 700 700 600 400 900 400 400 300 500 190 300 650 520 650 600 500 700 500 700 400 400 500 450 400 600 800 400 600 450

2 3 2 1 2 1 1 1 2 4 4 2 7 1 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 4 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 4 4 4 4 2 2 4 2 3 2


Mazzantini Inoue Koliqi Gruber Ahmatova Bouth Allende Steel Steel Steel Klima Camaj Hoxha Hoxha Hoxha Prifti Cami Duka Lika Pipa Morava Flamuri Khajam Higgius Turrau Hygo Booth Ajnshtajn Dragoti Cuin Bregu Cuci Maalauf Kamy Canosinaj Trump Skarmeta Parisi Krahn Golsworthy Halliday Moravia Abrashi Leka Salinger Flober

2001 2005 2003 2002 2003 2002 2000 2002 2002 2001 2003 2003 2002 2003 2003 2002 2004 2000 1995 2002 1999 2002 2002 2002 1999 2004 2005 1999 1995 2001 2002 1997 1994 2003 2004 2005 2004 2002 2000 2005 1993 1996 2002 2005 2004 2002

800 600 600 350 400 750 800 700 750 600 500 500 300 500 400 300 300 400 600 200 300 650 250 650 700 720 800 500 500 600 250 400 250 500 500 300 620 450 450 700 250 600 250 400 500 600 700

2 4 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 6 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 5 2 2 4 6 4 4


Pasmaciu Singer Balzak Graci Delvina Valdes Gumeni Lubonja Zilja Stil Sheldon Islami London Camus Yourcenar Hoxha Aliljeva Nietzche Hoxha Xhonson Xhonson Nikolla Klino Lampeduza Caspote Kamy Berberova Andrea Fromm Tolstoi Steel Canosinaj Canosinaj Bajron Pushkin Coelho Coelho Robbins Lindsej Rid Heminguej Mayer Cabot Brawn Cox Cox Kardela

2002 2005 2002 1999 1996 2000 1997 1994 2001 2002 2002 2003 2001 2004 1993 2001 2006 2001 2005 2000 2000 2004 2003 2003 2003 1999 2003 2002 2005 1993 2003 2001 2003 2004 2004 2003 2005 2002 2001 2001 2003 2004 2006 2004 2005 2005 2002

500 600 500 390 350 550 238 500 500 400 500 700 690 300 400 500 580 500 700 600 500 500 300 600 500 350 300 800 600 250 650 400 400 600 500 500 800 600 800 500 200 300 800 900 600 500 500

2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 5 4 2 2 2 2 4 8 2 2 5 2 2 4


Leka Nurisje Lamaj Kadare Gelev Berlin Thomanikaj Nikolov O`Brian Caushi Mopasan Kadare D`angely Kadare Mopasan Tryat Sheldon Mandia Sparks Steel Steel Biagi Canosinaj Cehov Elezi Nietzche Gibran Allende Morua Kronin Kazanxaqis Chomsky Bushnell Becher Duka Kadare Shkreli Pushkin Uitman Zhid Vajgal Kulla Germenji Poradeci Baricco Tase Tolstoi

2000 2002 2005 2004 2003 2005 2004 2001 2004 2001 2004 1998 2003 2000 2001 2002 2004 2005 2004 2003 1999 2005 1998 1994 2002 2004 2001 2000 2003 1998 2000 2004 2005 2005 2003 2003 2001 2004 2002 2002 2003 2000 2005 2003 2002 2001

500 500 200 400 400 800 330 600 850 280 500 400 700 500 500 350 600 500 700 800 700 350 400 500 350 500 500 650 480 500 1000 500 400 600 350 700 300 500 650 420 750 400 400 400 500 200 800

2 2 2 4 2 4 2 4 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 4 2 5 2 2 2 2 2 2 2 2 2


Kadare Kadare Kampwerth Wilson Mulisch Mjeda Agolli Radi Hygo Cehov Cehov Jorgaqi Jorgaqi Kondi Samek Lleshi Fromm Beqja Fuga Blumbach Henry Andronikov Ries Aurelio Sartori Jung Piaget Freud Sartori Mill Cvajg Aron Holt Delia Man Man Emerson Sheldon Shala Asllani Mopasan Allende Gaarden Kavabata Kongoli Flloko Biaxhi

2006 2005 2005 2002 2003 1999 1998 1998 2002 2002 2002 2003 2003 2003 2001 2003 1998 2001 2001 1999 2005 1999 2005 2004 1998 2003 2004 2000 1998 1998 2005 2005 2005 2005 2004 2004 2002 2005 2005 1999 2000 2000 2005 2005 2004 1996

300 500 300 800 700 320 750 500 600 600 700 500 500 600 200 300 590 500 800 300 800 250 500 600 700 550 600 500 700 600 700 800 800 900 700 700 500 500 400 460 500 800 500 300 600 500 500

4 6 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 4 4 2 2 5 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 4 2 4 2 2


Zekaj Guga Elezi Allende Fromm Lauria Christie Frasheri Neruda Simeon Kulla Greene Marquez Kola Cajupi Christie Jenkins Lleshi Gasset Pratolini Gete Kronin Fishta Kafka Pirandello Truch Durham Stella Turgenjev Mariac Filldug Gogol Zeqo Myftiu Serembe Eskili Eskili Williams Kadare Stendal Kafka Christiane Frasheri

2004 2000 1999 1998 2005 2003 1994 2001 2002 1999 2002 2005 2000 2003 2005 2002 2001 2001 2003 2001 1999 2004 2000 2001 2000 1999 1998 1998 2003 2002 1999 2002 2003 1995 2003 1999 2005 2005 1996 2003 2001 2003 2004 2002 2001 2005

300 500 600 750 500 500 650 200 400 400 210 380 750 480 800 250 750 390 200 550 800 1000 400 200 500 390 600 400 700 600 600 600 650 700 400 500 500 800 800 800 400 600 500 900 700 500 250

2 2 4 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 4 2 2 2 2 2 2 6 2 2 2 2 4


Capliku Hesse Mopasan Grisham Moore Maloki Koco Tamaro Christie Mopasan Spasse Bataille Velo Gete Remark Manuka Dhamo Martini Heminguej Shoberg Bukowski Mopasan Kadare Taci Fletcher Serembe Kalakulla Freud Durham Kronin Christie Frasheri Holt Tabucchi Camaj Bega Kundera Vernont Robbins George Loci Zmali Martin Delsal Hyshketa

2003 2002 2001 2003 2006 2003 2004 2002 2001 2003 2004 2005 2003 2001 2004 2002 2001 1998 2002 1997 2001 2004 2005 2003 2003 2004 1999 2003 2001 2001 2002 2003 2004 2005 2004 2005 1999 2000 2004 2001 2004 2003 2003 2006 2004

400 450 450 700 500 550 600 500 500 600 450 600 600 500 500 400 300 450 500 750 800 500 700 600 300 600 300 100 700 700 700 700 350 750 700 800 350 200 850 300 750 800 500 300 700 800 500

2 2 2 4 2 2 2 6 4 2 4 2 4 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 4 4 2 2 2 7 4 2 2 2 2 2


Zigori Krasniqi Kucohera Myftari Zeqo Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Aragon Neza Todorvski Shpuza Lalaj Caushi Cela Shiler Foniqi Meksi Koreshi Poradeci Koreshi Frasheri Norwood Armstrong Norwood Haliti Beigbeder Rendell Ferri

2004 2004 1994 1998 1995 2003 2005 2005 2004 2000 2004 2003 2004 2005 2001 2002 1999 2000 2000 2002 1999 2003 2002 2001 2005 1998 1997 2002 2004 1995 1993 2002 2000 2004 2003 2005 2005 1999 2004 2005 2005 2001 2004 2003 2003 2005 2004

1000 500 200 200 100 700 400 300 500 700 300 700 700 700 500 500 500 700 500 500 700 500 700 700 700 500 250 700 600 150 200 500 400 500 600 700 600 1000 500 700 700 500 700 500 500 500 500

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 5 3 2 3 2 2 2 2 2 2 6 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2


Grassman Levonja Dulles Palushi Schonfelder Balzak Popper Fuentes Certkov Singer Repishti Konica Manushi Zyrakja Singer Sollers Boshnjaku Samakis Londo Mader

Mustafaj Haliti Paloka Philby Dibra Zyrakja Myftari Jacellari Schรถnfelder Gete Koreshi Kraja Cvajg Berezhkov Capaliku Arapi Dajci Dedej Hoxha Kurti Sherifi Kumi Zeneli Caushi

2001 2004 2004 2004 2004 2005 2003 2005 2006 2005 2004 2001 1995 2005 2005 2005 1999 2005 1995 2005 2004 2004 1998 2000 2000 2004 1999 1997 2005 2004 2005 2004 2003 2005 2003 2004 2002 1995 2005 1996 1997 2003 1999 2004 2004 1998 1998

650 500 700 500 500 300 600 500 500 700 800 500 300 500 700 700 200 700 100 700 700 700 300 200 250 700 300 300 500 200 500 500 500 500 600 800 300 80 500 200 100 300 250 1500 400 200 1000

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 4 2 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2


Dres Bukowski Shala Gramant Alimani Shekspir Shekspir Kraja Fevziu Cvajg Shekspir Zhiti Meksi Tupja Ahmatova Kycyku Kristoforidhi Shkreli Myftiu Kucuku Koreshi Levonja Limllari Kadare Kadare Kadare Tolstoj Alicka Kadare Memeti Pojanaku Marquez Gaarden Shekri Sherifi Taylor Isufaj Zhiti Shqarri Laco Modin Kadare Kadare Podrimja Isaku Tamaro Podrimja

2000 2001 2003 2005 2004 2005 2005 2004 2004 2005 2005 2006 1996 2000 2003 1999 1998 1997 2001 2005 2004 2000 2000 2001 2000 205 2003 1997 2005 2001 1998 2001 2004 2006 2003 2002 2004 2001 2001 1995 2005 2005 2000 2005 1996 2002 2004

500 500 700 1000 700 800 800 500 800 700 800 1000 200 500 200 300 100 100 300 1000 500 400 200 300 500 700 700 300 400 300 200 300 500 600 1000 200 300 600 500 150 700 300 500 500 120 300 500

1 1 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2


Palushi Amado Xhunga Tafa Ujkaj Anaguasti Haliti Suta Alicka Kajtazi Sagan Tasso Tolstoj Simon Alimani Gaarder Fevziu Pasholli Balzak Bicoku Mara Shabani Velo Allmucka Myftari Mano Karamitro Jorgaqi Shala Shabani Capriqi Saqellari Bishqeni Sofokliu Nikolla Dibra Shekspir Schmidt Gashi Velija Pasternak Ferri Gagarin Kadare Poradeci Prifti Lera

2005 2000 1996 2001 2000 2004 200 1995 2000 1999 1990 1998 2001 2004 2005 1994 2000 1997 1994 2004 2002 2000 2001 2001 1999 1996 2005 2004 2005 2006 1997 1997 2001 1997 2005 2002 1996 1994 2005 1999 2004 1999 1999 2004

500 500 220 300 300 100 500 600 400 600 500 300 120 300 500 100 800 100 300 400 200 500 400 300 300 300 500 200 700 500 400 600 300 300 300 300 800 600 500 300 150 500 200 500 900 700 500

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 6 2 2 2


Shirazi Bevapi Nexhipi Ceka Meksi Pali Tole Kadare Kadare Marquez Bardha Asani Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Kadare Xhuvani Xevako Sofokliu Grillo Kazamasimo Forzin Jorgaqi Madani Ciraku

Ezopi Shakespeare Abrashi Velo Shkupi Hoxha Buzzati Grisham Drajzer Drajzer Kocollari Celiku Remark Cela Murati Allegri

2006 1996 2010 1996 2002 2000 2004 2001 2003 2002 1996 2003 2001 1999 2001 2003 2002 2004 2004 1996 2009 1995 2004 2000 2004 2004 1998 2003 2005 2006 2003 2004 2002 1995 2001 2003 2004 2005 2002 2002 1994 1998 2003 2002 1999 2003

600 150 1100 150 200 500 400 500 500 800 950 500 700 250 500 500 500 500 700 500 200 700 1000 500 500 700 500 200 320 350 400 400 450 400 250 670 400 800 850 800 800 600 250 700 300 300 450

2 2 3 2 2 2 2 4 4 4 2 2 5 2 2 2 6 2 3 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2


Karagjozi Kraja Shkreli Isufi Zeneli Bucpapaj Both Shkurti Canosinaj Muda Cullkaj Galiku Gjeta Bianchi Cvajg Papleka Jelinek Gombrih Hygo Sinani Ndreu Drishti Mello Xhelo Gatti Delvina Hygo Hygo Sofokliu Xhagolli Santori Arendt Kurti Tafa Sokoli Petrarka Shnajder Lleshi Hodos Marquez Bradbury London del Pero Capote Bala Spahiu

1998 1997 2002 1996 1993 1994 2005 2003 2006 1995 2000 2006 2005 2006 2003 2000 2006 1999 2002 2001 1997 2000 2001 2002 2005 2002 1999 2000 1997 2001 2006 1999 2001 2005 2000 1995 2005 1997 2000 2005 2003 2004 2005 2003 2005 2005

200 300 350 220 100 150 350 350 500 220 150 400 500 600 550 300 600 600 700 600 250 200 500 500 600 600 400 720 620 300 500 500 250 500 300 400 250 400 280 550 500 500 600 600 500 500 1000

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 7 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 5 2 2 2 2 2 2


Spahiu Leka Tufa Smirnova Gjoka Sedakova Hardy Grant Wilkes Uhlman Leka Meksi Masoch Coulter Borges Puzo Schopenhauer Taine Kristo Spaziani Leka Nikolla Ries Leka Puzo Marai Stani Grene Flaubert Steinbeck Puzo Berberova Cehov Wegner Licht Schopenhauer Schopenhauer Rilke More Hegel Kagan Gjoka Woolf Dostojevski Steel kazanzaqis

2005 2004 2004 2004 2005 2006 2004 2004 2005 2006 2005 2004 2006 2005 2004 2005 2005 2005 2004 2006 2006 2006 2004 2005 2004 2006 2005 2005 2005 2005 2003 2004 2003 2003 2006 2006 2002 2003 2003 2003 2005 2005 2004 2004 2000 2004 2001

1000 500 600 1200 600 500 300 800 900 3000 400 500 700 700 700 600 900 600 600 500 500 500 500 500 500 800 700 500 600 700 500 850 300 500 500 500 300 300 300 500 600 600 600 650 600 700 800

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 2


Smith Kinross Balzak Eco Nietzche Fishta Baldacci Smith Shollohov Shollohov Balzak Papaj Dostojevski Morrison Segal Steel Sabato Brando Allende Cvajg Smith Dostojevski Dostojevski Smith Cehov Cehov Cehov Druon Segal Segal Jelinek Allende Dostojevski Heminguej Acka Coetzee Laura Jelinek Fransua Segal Morante Saimen Segal Fransua Austen Veronesi Kamy

2004 2003 2004 2004 2005 2003 2006 2001 2001 2001 2002 2006 2000 2005 2003 2002 2003 2005 2001 2000 2006 2000 2000 2000 2005 2005 2006 2002 2004 2004 2005 2000 2003 2000 2004 2005 2004 2006 2003 2003 2003 2001 2004 2004 2005 2006 2004

800 800 700 900 800 800 900 750 1000 1000 1000 700 800 600 620 750 650 1000 700 800 1000 900 800 800 1000 1000 1000 1000 1250 1200 850 750 700 800 500 750 600 600 650 650 620 620 450 550 800 600 750

2 2 2 4 3 4 2 2 1 1 2 2 4 2 2 2 2 2 3 2 2 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 5 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2


Melissa Peterson Andric Jung Jung Ago Miredita Vasilikos

Brown Pamuk Brown Brown Burrel Modignani Modignani Noor

2005 2006 2005 2003 2003 2005 1981 1990 1990 2006 2006 1999 2003 2006 2004 2005 2005 2004 2002 2005 2005 2005 2004 2006 2004 2006 2006 2006 2006 2005 1990 2006 2005 2006 2006 2000 2001 2006 2006 2005 2004 2005 2005 2006 2006

500 900 1100 1000 875 3000 9 4 11 500 300 200 500 200 250 250 800 500 250 250 200 200 700 400 500 1200 1200 300 300 300 120 1000 300 400 200 2000 3000 1100 1300 990 800 1100 850 800 1000

2 2 4 2 2 2 1 1 2 2 2 3 2 2 1 6 2 1 8 1 4 6 2 2 5 2 3 3 3 2 2 3 1 1 1 1 1 3 1 3 2 2 2 2 1

Hornby

2006

800

2

Dudi Turhani Martiko Jani Jani Luzi Zenellari

Gina Sina Sina Ago Puzo Lekaj Haliti Mato Fromm Bulgakov Dado Kuteli Brown Sadushi Sina


Morrison Marquez Tamaro Schaper Kocaqi Haggard McCracker

James

2006 2001 2006 2003 2006 2001 1996 2001 1999 2001 1999 2003 2002 1999 1999 2000 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2001 2003 2003 2003 2004 2004 2000 1999 2000 1996 1999 1998 1999 1991 2000 194 1999 2000 1989 2002 2002 2002 2003

750 500 500 700 700 600 1300 100 100 100 1000 300 700 500 250 250 250 200 200 200 200 200 200 800 400 400 350 400 400 150 200 100 300 250 200 700 1500 10 300 200 350 450 600 300 300 300 350

2 2 2 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 3 3 2 1 2 2 2 2 2 4 1 1 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 1 3 1 2


2003

2003 1990 Uollter Aliaj

Jackman Fleckeustein Zamboni Guerra Serafini Bonifazi Mosca Guglielmino Guglielmino Guglielmino Kadare Mosi Marku Mauzoni Brascad Batchelor de Angelis Xoxa Xoxa Xoxa Allende Dostojevski Dostojevski Triolet Zllami Dones Fraus Marinina Mopasan Coelho Bodler

1973 1998 2003 2004 1994 1993 1993 1985 1997 1997 1973 1995 1995 1992 1995 1995 1995 1981 1986 1989 1993 2002 1999 2004 1965 1965 1965 2000 2000 2000 2004 2000 2004 2000 2004 2003 1995 2002 2004 2001

300 150 150 200 300 100 200 450 200 300 300 980 960 940 350 450 300 200 4000 3200 3900 3000 3300 3700 100 120 500 3100 310 1000 400 550 550 550 700 600 600 500 550 800 650 750 800 600 6000 700 450

1 5 3 6 1 4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 2 3 3 2 2 4 2 2 2 3 1 3 2


Marquez Roberts Steel Skot Steel Booth Haight Segal Bernatzik Hart Allende Duma Duma Shirer Shirer Koven Remark Remark Grinberg Grinberg Grinberg Grinberg Kraja Tozaj Laco Konica Konica Konica Konica Konica Grinberg Grinberg Ibrahimi Shabani Molier Buxheli Llosa Rushdie Marko Uallas Sinani Nastradini Remark Demiri Mushat

2000 2004 1992 2004 2002 2004 2004 2004 2003 2001 2002 2004 2004 2004 2004 1998 2004 2001 2004 2004 2005 2005 1976 1973 1983 1990 2001 2001 2001 2001 2001 2005 2005 2000 2004 2004 2004 2002 2004 2005 2002 1998 2005 2001 2002 2004 2002

480 500 800 800 800 800 600 1250 500 600 800 1000 1000 1600 1400 400 850 900 900 900 900 900 400 250 600 650 700 700 700 700 700 900 900 350 500 850 300 700 900 900 800 880 900 600 700 500 700

3 3 2 2 3 2 3 2 3 3 3 1 1 2 2 3 3 2 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 2 2 2 1 1 2 2 1 1


Steel Allende Follaci Leka Cajupi Sina Lukiani Reshpja Kellici Xoxa Sako Wiskopf Hibbert Xhuvani Frasheri Furmanov Sartre de Rada Naqellari Stendal

Agolli Mazniku Jakova Gorki Qafzezi Sartre

Grimo Dedej Gogol Andoni Cehov Qemal Shuteriqi Agolli Qilleri Guxholli Jorgaqi Asturias Vinog Shuteriqi Grameno

2000 2004 2003 2003 2000 2001 2005 1979 1972 1978 1971 1985 1975 1993 1990 1980 1967 1995 1974 1980 1979 1988 1973 1980 1988 1984 1981 1972 1992 1991 1991 1990 1993 1965 1978 1993 1983 1979 1977 1990 1990 1982 1983 1972 1968 1984 1974

700 800 800 900 2500 700 400 650 300 450 650 100 550 300 850 350 200 300 200 300 900 300 500 600 300 500 500 300 100 7 11 7 225 200 400 100 700 400 500 700 800 150 100 400 350 500 4

2 2 2 2 1 1 2 4 1 1 2 1 1 1 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 2 1 1 1


Barron Kanani

1993 1983

Friz Puto Idrizi Mjeda Bajkurt Buasier Gurra Asturias Cela Jakova Gusman Prieto Pristli Kukaj Vitorini Ulieru Gorki Plutarku Frasheri Shon Fransua Piras Luarasi Andoni Kirk Xoxa Asdreni Dilo Gorki

1973 1980 1992 1978 1970

Buzzati Xholi Balzak Jovine Gorki Cukovski Hardi Kukaj Agolli Uoller Uoller Balzak Veresajev Serebrjakova

1972 1980 1990 1973 1983 1975 1977 1978 1974 1974 1980 1985 1972 1972 1978 1972 1983 1971 1983 1981 1978 1985 1983 1995 1978 1975 1984 1967 1958 1970 1987 1976 1972 1988 1966 1960

100 800 600 500 500 600 500 300 350 250 750 650 400 700 400 250 250 200 200 350 500 900 100 450 300 200 300 600 120 200 300 700 600 300 350 600 700 350 600 550 550 800 400 400 120 100 110

1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 1 1 1 1 1 3 1 2 2 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1


Scott Budet Jahja Selime Jehen

Tantavi Jahja Jahja Jahja Ahmed Jahja Duraku Kelmendi Beti Arapi Zoto Breht Balli Kosta Dhamaj Londo Pepa Troci Drini Godo Dino Ceka Shuteriqi Mishaxhiu Mishaxhiu Lera Agolli Visllockaja Mishaxhiu Isaku Vo Cuci Gjyresi Kadija Steel Volpe Culi

1980 1978 1989 2003 2005 2003 2004 2002 2002 2003 2002 2004 2002 1983 1999 1995 1981 1972 1981 1978 1978 1981 1998 1981 1973 1979 1984 1988 1980 1982 1982 2002 2001 1992 1991 1994 2000 1989 1971 2005 1983 2003 1998 2002 200

500 500 800 300 500 500 200 400 450 70 650 700 370 800 300 4000 100 350 300 500 250 300 110 100 300 250 200 900 800 250 120 600 200 200 300 700 100 200 600 80 200 500 200 800 3000 2100 400

2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 3 1 1 2 1 1 5 5 1 1 1 1 1 1 3 1 3Citadela 1 1 1


Fili Tamato Petromilo de Rada O`Farrell Haziel Allende Dones Frasheri Marko Migjeni Marko Avramidhis Steinbek Modignani Holt D`Angely Heminguej Blake Clinton Albright Steel Steel Steel Steel Kamy Pilika Grisham Ribak Kertesz Tracy Frojd Nietzsche Ston Faveirial Hoxha Balzak Shiler Milaj Ôe Asllani Norwich Kafka Christie Christie Giddens Kokona

1994 2002 2002 2005 2005 2001 2002 1999 1999 2002 2000 2004 2005 2005 2005 1998 2002 2004 2003 2004 2003 2003 2003 2004 1994 2005 2004 2003 2004 2004 2004 2004 2004 2004 2002 1999 2004 2005 2004 1999 2005 2003 2005 2004 2004 2002

1000 400 300 250 750 700 750 650 280 350 800 680 380 250 900 800 600 900 450 1200 1500 800 700 700 700 500 1400 900 800 800 400 600 1000 700 1250 400 690 500 700 700 460 1000 500 500 800 1600 800

4 1 2 4 2 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 2 2 2 2 2 4 1 2 1 1 2 1 1 2 1 2 2 2 2 2 2 1 2 2 2 1 1


Simoni Christie Haliti Morava Morava Morava Morava Zyskind Kyne Coud Papleka de Tokevil Fevziu Fevziu Delvina Puto Kasoruho Draci Meksi Larti Hroni Taurta

Dobi Schuman Bolsan Milo Ceka Kordha

Bejko Larti Ceka Taga Michael Hawatch Specht Clark Holt Maugham Alden Clancy Swindoll

1998 2003 2004 2004 2005 2004 2000 1993 1973 1977 1993 2002 2004 1999 1986 1994 2000 1998 2004 1999 1999 1997 1997 2002 1986 2001 1996 2002 1970 2002 2004 1987

1000 650 500 500 500 350 450 200 650 80 100 500 1000 1000 260 500 500 300 800 500 300 5400 1000 300 300 700 400 500 400 1000 800 600

1 2 5 4 1 3 5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 2

2002 2002 1998 2002

200 290 150 700 100 500 500 895 700 420 650 800 2995 850

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

1999 1966 1976 2003 1978 1936 1988 2002 1990


Waldhorn Schwaz Albam Smith

1981 2000 1997 2002

995 2395 1195 500

1 1 1 1

Grisham

1992 1990 1950 1999 1989 1989 1967 1973

699 4995 2295 300 799 1995 1995 195 250

1 1 1 1 1 1 1 1 1

1960

100

1

1990

200

1

200

1

1095 2100 1795 2595 1895 2000 2000 3495 1000 700 700 1295 400 1095 550 395 400 650 500

1 9 10 2 6 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Caldwell Turow

Marshall Herriot

Brown

1986 1995 1998 2001 1998 1967 1967

Boeshaar Stevenson Boeshaar Oke Kavet Oke Lacy Wich

1993 1972 1975 2003 1972 2004 1994 1983 1995 1997 2002


O`Dell Mitchem Mitchem Jakes Johnstone Slaughter Taylor Newcomb Nathan Dixon Englade Grisham Alcatt Hogan Miller Chapian Taber Netherton Alcatt White Hillenbrand Stallsmith Haff MacDonald Oke Kjelgaard walker Graham Tedrow Adams Culi Dushku

Zllami Fabo

1960 1982 1984 2004 1993 1982 1956 1971 1999 1966 1989 1956 2000 1983 1970 1990 1955 1985 1962 1979 1946 2003

1985 2000 1943 1992 1983 1955 1992 1944 1990 1985 2002 1998 1999 1998 1999 1999 1999 1968 2005 2005

325 250 250 599 499 200 250 195 699 200 350 599 200 799 100 100 500 350 200 450 350 850 900 900 695 550 750 800 600 1495 650 1000 300 499 275 100 50 2395 1995 2400 2495 2400 2795 2500 1895 800 500

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 1 1 1 1 1 2 2


Golden Keko Kronin Christie Coelho Pashku Cobani Cvajg Hudhri Clinton Suskind Onilko Faulkner Steel Steel Kola Christie Zllami Agolli Cvajg Agolli Grisham O`connor Tolstoj Drajzer Grim Barbys Buxati Noli Segal Tolstoi Esenin Cehov Turgenjev Allende Molier Migjeni Migjeni Dara ( I riu ) Saadiu Moroli Koreshi Qafezezi Zogaj Roka

2003 2000 2003 2005 2005 2002 2004 2001 2000 1997 2005 2003 2004 2005 2003 2002 2005 2005 1998 2005 1997 2005 2008 2000 2003 1990 1978 2004 1999 2001 2003 2001 1998 2002 2000 2002 1999 1999 1998 1989 2000 1990 1990 1994 1982

800 500 500 800 800 400 500 550 1500 3500 1890 600 400 550 850 800 1250 800 750 500 700 800 900 1000 600 1000 800 400 300 400 380 350 350 500 500 600 200 200 220 250 500 500 700 450 250 200 600

2 2 2 2 2 2 1 2 1 1 1 2 2 2 2 2 1 1 2 2 2 2 2 3 1 2 1 1 2 2 3 2 2 2 2 2 2 2 2 3 3 1 1 1 1 1 2


Boske Kortasar Kadare Lako Spasse Xhai Gjoza Kanini Ibsen Hese

Shehu Baumgarther Fajhtvanger Tusha Sandberg Bino Cela Nishova Tigani Hasani Halluni Kapllani Canosinaj Gervalla Pasos Isufi Klajsi Kafa Topi File Zeqiri Shehu Moisiu Tozaj Blushi

Dilo Tuholski Dudi Spasse

1990 1988 1977

1987 1974 1990 1980 1990 1987 1998 1992 1987 1985 1993 1982 1990 1971 1988 1957 1971 1972 1974 1973

1983 1990 1971 1985 1978 1990 1975 1999 1984 1990 1980 1998 1998 1977 1996 1989

300 800 600 400 600 700 160 350 100 450 120 90 300 200 160 500 200 400 700 200 500 150 150 150 100 150 300 600 400 500 200 450 200 400 350 400 300 500 500 600 300 200 100 400 350 50 80

1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1


Premci Murati Lako Murati Stevenson Ebers Morua Balzak Qilleri Koreshi Kadare Vani Hysenbegas Kostallari Pulaha Blushi Uli Qafezezi Kadare Kadare Ruseti Spasse Prevo Beqja Tozaj Jorgaqi Kosta Zola Andoni Grin Qafezezi Qafezezi Qose Buxheli Harshanji

Buxhovi Tigani Krasniqi

Gjata

2000 2001 1999 2004 1989 1984 1979 1979 1980 1983 1979 1980 1979 1984 1973 1990 1986 1982 1987 1981 1983 1980 1973 1995 1986 1991 1979 1987 1990 1991 1987 1971 1987 1998 1991 1991 1991 1991 1991 1990 1990 2004 1994 2002

200 200 150 200 200 350 700 400 450 500 550 700 900 400 800 400 700 700 900 100 100 100 750 300 110 600 700 100 650 110 600 85 80 150 100 150 650 100 300 900 80 60 60 60 500 350 350

1 1 1 1 1 4 1 1 1 1 3 1 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 3 1 2 1 1 1 1 1 1 2 1 1 2 2 3 2 2


Gjata

Varfi Andoni Edwards Sagan Beckett Maliqi Leka Fishta Rexha Muci Shtuni Eliot Balili Kamberi Ferrik Sinishtaj Berisha Holub Muka Balili Qafezezi Drishti Bici Shkurti Cici Cocaj Xhunga Lera Islami Spahiu Rexhepi Borge Azizi Kycyku Stringa Blu Jorgaqi Hygo Cikaku Gani

2001 2002 2002 2000 2002 2001 1998 2002

1999 1999 1998 1997

2001 2002 1991 2000 2002 2001 2002 2001 2003 2002 2001 2002 2004 1999 2000 2002 2001 2000 1998 2000 1998 2001 2001 2002 2001

550 400 3000 2500 400 250 350 500 300 200 300 200 480 100 150 120 300 400 150 300 400 200 400 200 350 100 400 500 350 500 300 300 500 300 400 250 600 600 250 250 100 250 100 350 250 400 600

2 1 1 1 1 2 2 3 3 2 2 4 4 1 4 2 4 2 2 2 2 1 2 3 3 2 2 2 2 2 1 6 1 2 2 4 3 1 2 2 5 2 2 2 4 4 3


Muka Uruci Bakillari Allmuca Gjergji Muka Garcia Ago Ago Ago Ago Matarangasi Matarangasi Shenepremte Agalliu Qose Abazaj Abazaj Abazaj Sina Tzoy^Iáź? Gjolena Gjolena

1999 2000 2001 1998 1999 2002 2002 2001 2003 2004 2003 2004 2001 2001 2002 2001 2004 2003 2003 2003 2004 2003 2003 2003 2002

Bicoku Demiri Stevenson Fratelli Gisella Cappucio Villari Pirandello Leonardi Manfredi Verga Pierotti Simon Verga Aligeri Aligeri Aligeri

1998 1987 1997 1983 1984 1972 1961 1974 1974 1985 1978 1981 1964 1976 1988 1990 1989 1989

400 500 500 300 400 200 500 3003 300 300 300 200 200 300 500 400 200 300 200 250 200 300 200 500 300 300 250 300 200 200 200 450 820 2800 1490 150 47 70 1600 350 650 290 930 940 1900 1700 1200

2 2 2 7 4 2 2 3 4 3 2 2 1 1 4 4 3 1 4 1 8 6 4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1


Tagore Stenit Salgari Ossorio Sperone Manzoni Terrile Bitossi Rascelli Musa Williamson Luzio Desai Mauri Speciale Zoi Zoi Luca Appari Thevenet Thevenet

Kadare Brisku Makoff Murikan Sparks Tuqidi Jani Lekdushi Lekdushi Xhuvani Haggard

Kamy

1982 1978 1962 1998 2003 2000 2001 1984 1983 1983 1985 1976 1993 1987 1992 1991 2001 1992 1992 1988 1990 1987 1987 2002 1987 1989 2000 2003 2001 1999 2000 2001 1986 1999 2004 2004 2000 2002 1994 2001 2001 2001 1992

1200 550 650 850 600 439 300 1600 690 1600 1600 560 2000 1600 387 1150 1030 500 1150 1100 880 1050 950 950 1500 2600 1500 400 500 300 300 300 300 300 130 300 250 250 300 100 250 500 200 200 200 250 250

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 5 5 4 1 1 1 5 5 5 1 10


Mitrushi Grimberg Grimberg Grimberg Grimberg Grimberg

Meyers Pasternak Gete Dones Tolstoj Tolstoj Tolstoj Tolstoj Buscaglia Marquez Kazanxaqis Man Man Nietzsche Marinesku Frank Cajupi Shekspir Marko Dode Pone Dostojevski Eskili Frojd Montanelli Wilde Frasheri Konica Remark Dyma Uillrajt Gallsuorth Gallsuorth Gallsuorth Kronin Harizi

1998 1997 1997 2003 2003 2003 2003 2003 2003 2003 2003 2002 1997 2004 2003 2003 2003 2003 1998 2000 2002 2004 2004 2001 2004 2004 2001 20002 2000 1998 1994 2000 2002 2004 2001 2002 1999 2001 2003 2002

1999 2003

200 200 300 300 900 900 900 900 900 600 600 1000 900 1000 500 650 650 650 650 790 600 390 700 700 650 650 800 250 350 350 300 250 700 350 500 600 200 230 500 850 600 600 500 500 500 650 550

5 1 1 5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4 2 1 1 1 1 2 2 2 1 1 2 2 2 4 4 2 2 4 1 4 2 1 2 4 4 4 1 2 1 1 2 2 1


Koci Harizi Druon Marquez Pirandello Kafka kafka Prevert Wilde Cesare Cesare Marcoladi Sveveo D`annuuzio Hesse Tan Tan Stabenou Stabenou Stabenou Stabenou Stabenou Leonard Leonard Kellerman Kellerman kemelman Roberts Roberts Siddous Siddous Siddous Reichs Reichs Shankman Shankman Shankman Shankman Shankman Shankman Martini Martini Martini Muller Muller

2004 2000 1997 2002 1982 1976 1989 1992 1980 1992 1994 1989 1989 1993 1995 1995 1989 1991 1989 1994 2002 1993 1998 1995 1998 1991 2002 1994 1987 2002 2004 1991 1998 1995 2001 1997 1989 1996 1990 1993 1992 1991 1995 2000 2001 2002 1998

400 250 450 1000 1300 980 800 1300 450 900 1300 1800 1200 1100 1400 100 1300 599 595 599 699 599 599 599 595 599 1095 650 395 650 595 699 799 499 650 599 599 599 450 550 499 499 799 799 569 750 699

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1


Muller Roberts Roberts Roberts Roberts Simpson Simpson Smith Smith Smith Smith Smith Smith Smith Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Marsh Fowlie Kennedy Thomas Puzo Meyers Neville

1989 1987 1992 1999 2001 1981 1999 1995 1993 1990 1996 1998 1994 1997 1978 1978 1940 1973 1978 1969 1982 1980 1980 1977 1977 1981 1980 1983 1980 1980 1981 1980 1960 1978 1981 1963 1982 1971 1978 1963 1995 1988 1997 2000 1997 1999 1988

495 599 499 499 599 450 595 599 599 599 599 699 599 499 650 295 250 295 295 295 295 350 295 250 150 295 125 150 295 295 295 250 125 250 250 250 295 195 150 250 895 895 599 499 599 650 595

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

\


Stacey Meitzer Sinclair Smith Silva Lescoort Smith Peters Marshall MeCahery Tanen Kaminsky Murphy Kebel McCinniss Margalin Rendell Martin Smith Massey McMillan Suvune Godo Barleti Tolstoj Servantes Cehov Berns Frank Migjeni Aligeri Xoxa

Spasse Spa Qosja Qosja Berxhes Perticev Harizi Moric Molier

1998 2001 1960 1993 2000 1997 1974 1999 1980 1995 1993 1995 1989 1991 2000 1997 1997 2003 2000 1992 1987 1959 1975 1967 1956 1956 1954 1961 1961 1980 1962 1965 1983 1977 1988 1988 1986 1989 1988 1967 1978 1980 1976 1986 1972 1981

650 799 150 599 799 699 395 599 600 499 799 599 650 599 599 799 599 650 799 699 599 1000 700 100 120 150 150 450 50 400 500 600 500 120 80 80 80 500 140 500 300 350 400 200 110 140 200

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 1 1 2 3 2 2 1 2 2 4 1 1 1 1 2 2 2 1 2 2 1 2


Volter Gurakuqi Gorki Konrad Agolli Agolli Gjevori Keko Keko Hygo Arapi Kadare Bomart Anhel Asdreni Frasheri Guxholli Mopasan Heine Cronin Kadare Esh Boske Spasse Agolli Hejli Demiraj Kadare Zola Klosi Loce Pasha Capa Zekaj Osmani Puto Alimani Mucaj Baba Paskal Nezha Demiraj Gaarder Canosinaj

1990 1980 1974 1984 1983 1977 1980 1983 1990 1980 1987 1967 1967 1972 1981

2001 2003 1996

120 400 600 800 120 500 700 250 400 350 600 500 100 400 250 120 800 400 500 300 600 350 300 170 100 800 140 400 150 150 400 200 100 200 250 300 500 300 250 200 150 200 500

1 3 2 1 2 1 1 2 2 2 1 2 1 1 1 2 1 2 2 1 3 4 3 1 2 1 1 1 2 1 2 2 2 2 2 1 1 2 1 2 2 2 1

2002 2001 2003

800 700 400

1 2 2

1190 1977 1957 1980 1975 1976 1990 1990 1955 1980 1987 1986 1968 1987 1997 2004 2001 2001 2004 1996 2002 2002 1996


Sulmina Imeraj Lakra Shumka Leka Morava Myftiu Ziu Buci Jani Hysi Kola Njeci Ahmetaj Imeraj Imeraj Nikolla Pasha Coku Xhacka Taho Berisha memushi Hesse Bedo Ahmetaj Bazhella Agolli Darvin Marsh Dudi Dudi Dudi Tolstoj Frasheri Koreshi Kodra Gogol Pipa Goldoni Kodra Stoun Buda Buda

2003 1973 2002 2001 2002 2001 2002 2002 1998 2003 2003 1999 2004 2003 2003 1993 2002 2002 2001 2001 2001 2004 2001 2001 2002 2001 1999 2002 1999 2004 1979 1982 1941 1997 1999 2002 1989 1988 1989 1988 1987 1944 1957 1975 1988 1986 1986

400 700 500 200 400 200 300 380 250 500 250 350 200 300 300 400 500 500 300 200 200 400 200 350 100 100 550 200 300 700 120 170 250 100 150 400 120 180 850 100 140 600 500 400 170 150 140

2 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 2 2 1 2 2 2 3 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 2


Markaj Hauptman Gorki Pulaha Tolstoj Brahimi Rid Jorgaqi Tili Uci Ostrovskiy Elyar Bulka Bulka Balzak Asdreni Asdreni Sofokliu Aristofani Gjata Dado Xhuvani Kuteli Kadare Pushkin Frasheri Hajne Likaj Bajron Agolli Zola Barleti Xhuvani Majani Plehanov Poradeci Musqraj Buza Fico Cela

1973 1978 1953 1985 1955 1986 1958 1986 1979 1987 1989 1255 1986 1980 1980 1980 1976 1980 1976 1980 1959 1958 1959 1983 1990 1990 1983 1956 1963 1961 1959 1984 1982 1956 1985 1977 1967 1980 1982 1973 1967 1974 1980 1980 1980 1979

120 400 100 300 120 100 550 100 130 400 130 120 550 400 800 800 300 100 200 160 300 200 700 110 200 120 110 400 650 150 500 400 160 220 100 600 450 170 350 100 300 500 200 400 400 400 400

1 2 2 1 1 1 2 1 1 1 1 2 2 1 3 2 2 2 7 3 1 1 3 1 1 3 1 2 1 2 1 4 1 2 1 3 1 2 1 1 1 2 1 1 2 2 2


Spasse Ujko Balzak Jasa Jasa Tigani Gurra Isufaj London Qemal Shpuza Ajnshtajn Panfernov

Elezi Osmani Sako Popa Shvakov Hauku Hako Gorki Uci Spiro

Eskarpit Tozaj Kule Dibrea O`kejsi Agolli Gosturani Jacellari Drini Arapi Dini Jakova Shuteriqi Sako Xhagjika Pik Frasheri Bobvruskaja Efjetov

1980 1982 1975 1974 1980 1979 1972 1980 1977 1983 1979 1977 1961 1972 1982 1979 1987 1985 1989 1965 1959 1980 1972 1974 1973 1980 1981 1981 1974 1977 1973 1978 1976 1980 1982 1976 1977 1977 1976 1977 1979 1985 1959 1963 1956 1955 1962

400 300 600 100 500 300 250 350 500 100 350 500 700 140 300 250 100 120 300 220 100 4100 400 350 500 800 250 200 300 300 250 300 300 350 700 200 400 400 300 500 400 800 20 150 100 150 100

1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 4 2 1 1 4 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 2 1 4 5 1 2 1 3 1 2 3 2 2 3 1 1 1 2 2 2 1


Bomarshe Bushati Gjata Euripidi Pushkin Spasse Kasapi Sokoli Micalliu

Nikolla Moisiu Xoxi Bulo Zheji Kadare Turdiu Laco Barbys Xoxa Volk Frasheri Pulaha de Rada Vlashi Dreiser Shuteriqi Danted Dibra Ralland Uci Dokle Zeqo Gramshi Dedja Nepravishta Kallamata Alibali Kule Troci

1973 1982 1958 1956 1956 1976 1973 1965 1978 1989 1976 2002 1972 1988 2003 1976 1983 1982 1967 1968 1976 1974 1975 1970 1952 1967 1976 1967 1967 1974 1980 1974 1982 1979 1982 1965 1971 1989 1977 1982 1982 1972 1971 1989 1971 1973 1972

500 400 150 250 400 300 600 100 500 400 150 200 400 700 1500 700 100 100 250 100 800 450 700 400 800 800 200 250 150 700 150 800 300 250 300 300 100 500 120 600 300 200 200 450 300 200 200

2 1 1 2 1 2 3 1 2 2 1 2 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 2 1 4 2 4 4 4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 3 2 4 1 1


Arapi Drini Drini Laco Qafzezi Lako Gjyli

Hart Mosi Dibra Blushi Miuja Shehu Lleshi Kryeziu Kadare Kastrati Bace Reso Jorgaqi Karanxha Karanxhale Kilens Bubani

Petrela Isharai Candon Bredberi Paostovski Kulla Kadare Qilleri Bardhi Rizaj Dizdari

1968 1987 1973 1978 1979 1980 1979 1978 1972 1988 1958 1986 1977 1977 1977 1990 1979 1987 1990 1980 1988 1979 1988 1989 1981 1975 1976 1977 1976 1978 1978 1988 1987 1965 1967 1960 1967 1983 1965 1979 1981 1979 1979 1974 1987 1988 1975

200 600 400 400 500 350 250 600 300 300 150 120 250 200 350 550 800 100 250 250 100 400 120 300 600 400 500 250 400 500 400 600 250 500 300 450 500 400 500 300 600 350 550 350 200 230 250

3 1 3 1 1 2 2 1 1 2 1 1 2 1 2 1 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 1 1 1 3 1 1 1 1 1 1 3 2 1 2 2 2 1 2 2 1


Kellici Agolli Qafezezi Ostrovski Luca Grizmele Cela Celiku Xhuvani Sykja Shuteriqi Mazi Pepa Hasani Hoxha Zaloshja Hasani Nanaj Xoxa Elli Xhixha de Rada Taho Binbashi Cajupi Andoni Luarasi Dias Frasheri Zheji Dara Aliaj Migjeni Vodica Halluni Hajne Saavedra Gole Tabaku Comorra Comorra Comorra Comorra

1985 1985 1981 1959 1958 1979 1979 1983 1979 1987 1973 1983 1976 1977 1980 1974 1975 1977 1977 1974 1973 1976 1976 1977 1977 1978 1978 1972 1978 1977 1970 1976 1976 1976 1977 1977 1976 1968 1959 1956 1976 1976 1955 1980 1980 1980 1980

550 500 500 30 15 250 350 200 400 500 300 350 150 120 100 100 300 500 350 140 250 150 150 200 300 300 300 300 300 400 550 350 150 100 200 300 200 150 50 550 150 200 100 80 70 70 40

1 4 2 2 1 1 2 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 2 4 1 1 1 2 3 2 2 1 2 1 1 4 2 3 4 4 4 4 1 1 1 1 1 3 4 4 4


Grameno Hanku Camaj Abdihoxha Abdihoxha Brahimi Kraja Sejko Gjata Makarenko Bashirov Cajupi Gogol Marko Andoni Jorgoni Koci Bredel Xhaxhiu Vishnjevski Bano Fadejev Sejko Prifti Dini Dini Shekspir Gyntekui Xhuvani Xoxa Laco Bulajic Cakaj Prifti Bojaxhi Cand Harxhi Xhuvani Gjata

1943 1980 1990 1957 1981 1984 1984 1979 1974 1958 1965 1956 1954 1976 1967 1967 1966 1980 1976 1976 1977 1959 1975 1967 1980 1968 1955 1983 1987 1976 1977 1976 1977 1976 1983 1983 1979 1980 1982 1980 1977 1975 1967 1979 1987 1966

300 400 380 200 100 120 120 200 300 200 100 550 440 150 150 200 700 350 150 200 200 550 300 200 500 300 200 100 100 200 400 300 400 500 180 100 250 400 300 200 200 250 300 400 100 150 400

2 2 1 2 1 1 2 2 2 2 1 1 2 2 1 1 1 2 1 4 2 2 1 2 1 1 1 2 4 4 4 4 3 2 1 3 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2


Demiraj Dede Drishti Hasanaj Shuteriqi Morgan Resuli Bubani Zotrija Turhani Mirdita Petrela Buzali Mitko Brahimi Collaku Zheji Glladkov Postoli Prifti Paskali Siliqi Vlashi Pitarka Gurakuqi Xhuvani Shehu

Radeshi Haxhiu Madhi Poradeci Bala Laco Migjeni Kondo Kadare

1978 1985 1976 1976 1977 1979 1972 1979 1978 1965 1978 1982 1959 1978 1977 1981 1987 1989 1986 1988 1988 1956 1961 1988 1972 1986 1980 1987 1977 1980 1971 1979 1984 1973 1956 1963 1974 1977 1977 1976 1977 1985 1977 1976 1989

500 200 500 250 200 300 110 350 400 350 250 350 250 100 400 250 150 250 100 120 120 150 100 400 300 250 450 110 400 200 250 200 200 450 150 200 250 150 200 250 250 200 150 550 200 400 500

1 1 1 1 1 1 2 1 1 2 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 2 2 1 2 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4 4 3 2


Bushaka Buxheli Vazov Cerga Troci Dizdani Ibanjez Kokalari Ostrovski Xoxi Korolenko Upid Gace Goci Remark Memia Aliaj Vincani Kuteli Haxhinikolla Abdihoxha Abdihoxha Abdihoxha Abdihoxha Simon Popa

Xhezo Tusha Vaqari Shuteriqi Arapi Marku

Kambo Dida Andrea Cabej

1987 1980 1973 1982 1958 1975 1979 1981 1980 1984 1979 1978 1959 1959 1979 1967 1968 1992 1972 1974 1973 1982 1983 1976 1984 1984 1984 1978 1972 1961 1986 1958 1972 1967 1957 1968 1982 1989 1982 1986

300 350 200 400 200 350 300 650 300 750 200 400 450 300 500 100 100 100 200 300 250 200 350 110 100 100 100 100 200 100 200 100 100 100 200 350 100 200 200 250 100

1 1 1 2 1 1 2 1 1 2 2 2 2 1 2 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2

1982 1982 1983 1982 1978

200 550 600 130 100

1 1 1 1 1


Puto Cana

Heta Heta

Rreli Topi

1988 1982 1982 1975 1978 1981 1981 1981 1979 1979 1978 1979 1978 1981 1982 1982 1982 1981 1981 1981 1982 1982 1982 1981 1982 1982 1974 1981 1972 1975 1977 1976 1976 1974

Qosja

Cuadari Dado

Jani

1986 1986 1988 1976 1975 1981 2004 2004 1971 2003 2004 1999

550 150 100 170 100 100 100 100 550 550 600 140 800 200 200 200 200 200 300 250 300 200 300 200 200 200 220 180 200 400 120 120 100 120 150 350 300 300 200 200 250 600 500 200 400 400 350

1 1 1 2 1 1 1 1 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 3 1 1 1 1 2 1 1 2 1 1 1 1 2 2 1 1 3 1 2 1 1


Jani Jani Jani Jani Murati

1996 2004 2004

250 100 150 500 300

1 1 1 1 2

Katalogu i librave per te rritur  

Katalogu i librave per te rritur

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you