Page 1

ANOREKSIJA ANOREKSIJA

Gerda Norušaitė

Gerda Norušaitė 1


Turinys Kas yra anoreksija?

5

Anoreksijos simptomai

7

Klastingoji anoreksija ir kt.

9

Komplikacijos

10

Mitai ir faktai

11

SVARBU

13

PrieĹžastys

14

Gydymas

15

2


Ĺ altiniai http://www.silainiupoliklinika.lt/sil/index.php/using-joomla/ extensions/components/content-component/articlecategories/235-valgymo-sutrikimu-anoreksijos-bulimijos-daznopersivalgymo-gydymas

https://lt.wikipedia.org/wiki/Anoreksija

http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/psichikos_ligos/anoreksija

http://lsveikata.lt/is-gyvenimo/anoreksija-liekno-kuno-kulta-laistoir-netekties-asaros-4043

https://www.valgymosutrikimai.lt/home/nervine-anoreksija

https://www.kafepauza.mk/zivot/8-predupreduvachki-znaci-shtoukazhuvaat-na-anoreksija-nikogash-ne-gi-ignorirajte/

http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/psichikos_ligos/anoreksija

https://nl.dreamstime.com/stock-foto-glimlach-zonder-voortandimage48844989

3


4


Anoreksija - apetito sumažėjimas ar išnykimas. Anoreksija skir stoma į dvi r ūšis: 1) Nervinė anoreksija ( kyla dėl neurozinio noro suliesėti, neadekvataus savęs vertinimo). 2) Fiziologinė anoreksija ( fiziologinės kilmės anoreksija atsiranda dėl avitaminozės, virškinimo trakto patologijos, nervų sistemos, endokrininių liaukų sutrikimų ir kt.

5


Nervinė anoreksija pasireiškia patologiška baime pastorėti, nepasitenkinimu savo kūno išvaizda ir siekimu ją pagerinti badaujant, piktnaudžiaujant šlapimą varančiais, vidurius laisvinančiais, apetitą slopinančiais bei vėmimą skatinančiais vaistais ar mankštinantis iki išsekimo. Liga dažnai kamuoja į depresiją linkusius asmenis, kurie kelia sau sunkiai įgyvendinamus tikslus, dėl ko liga kartojasi. Anoreksija sergantys asmenys pastoviai domisi dietomis, slepia savo valgymo įpročius, tėvams ir draugams sako, įtikinėja, kad valgo normaliai.

6


ANOREKSIJOS SIMPTOMAI    

       

- Kūno masės mažėjimas - Sąmoningas badavimas - Liguista baimė sustorėti - Piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais vaistais - Neadekvatus savo svorio vertinimas - Lytinio brendimo sutrikimas - Plaukeliai visame kūne - Mėnesinių nebuvimas - Raumenų nykimas - Alpimas - Bendras silpnumas - Odos sausumas

7


Sergantysis anoreksija badauja. Pacientas neigia, kad normaliam kūno funkcionavimui reikia bent pagrindinių pagrindinių maisto medžiagų. 81-95 % sergančiųjų sudaro moterys ir mergaitės. 0,5 - 1 % amerikiečių serga anoreksija. Tai viena iš dažniausiai psichiatrinių diagnozių jaunų moterų tarpe. 5 - 20 % sergančiųjų anoreksija mirs. Kuo ilgiau žmogus serga, tuo didesnė tikimybė, kad jis mirs. Mirties priežastys somatinės ( visiškai išsekus sustoja širdis).

8


Klastingoji anoreksija Anoreksija yra baisesnė už bulimiją. Žmogus be saiko riboja maistą ir ilgainiui jo visiškai atsisako. Anoreksija gali būti nesibaigiančių dietų pasekmė. Neretai šia liga suserga šokėjai, aktoriai, modeliai, kitaip tariant tie, kuriems svarbu gražiai atrodyti.

9


KOMPLIKACIJOS Išnykusios mėnesinės. Nenormaliai retas širdies ritmas ir žemas kraujospūdis. Kraujotakos sutrikimai, pirštų akrocianozė (balantys galūnių pirštai, kai visiškai susitraukia kraujagyslės). Dantų netekimas. Raumenų masės mažėjimas. Sausa oda ir plaukai, dažnas plaukų slinkimas. Plaukų augimas ant viso kūno ( net neįprastose vietose - pvz., ant veido), vadinamas lanugo.

10


Mitai ir faktai Mitas: „ Žmonės sergantys anoreksija, tiesiog bando gauti dėmesio. „ Faktas: Anoreksija nėr a būdas gauti dėmesio ir sergantieji negali ligos specialiai „ išvystyti“. Tačiau kartais liga gali būti pasąmoningai naudojama kaip priemonė susitvarkyti su tuo, kas sukelia skausmą sergančiojo gyvenime. Mitas: Anoreksija—liga iš tuštybės. Jei anoreksija sergantis žmogus sako, kad jaučiasi storas, jis tiesiog nori gauti komplimentų. Faktas: Ser gantieji anoreksija iš tikr ųjų iškreiptai mato savo kūną. Tai vienas iš ligos simptomų. Dažniausiai sergantieji mato savo kūną kitaip nei jį mato kiti žmonės. Šis reiškinys aprašomas kaip kreivo veidrodžio efektas: anoreksijos kamuojamų žmonių savęs suvokimas neleidžia jiems matyti tikrojo savo atspindžio, objektyviai įvertinti savo kūno ir formų. Mitas: Anoreksija - pačių žmonių pasirinkimas. Faktas: Žmonės negali pasir inkti, sir gti anoreksija ar ne. Kaip ir kiti valgymo sutrikimai tai rimta psichikos liga. 11


Mitas: Visi valgymo sutr ikimai yr a pir miausiai maisto ir svorio problemos. Faktas: Anoreksija ir kiti valgymo sutr ikimai nėra tik maisto problema. Maisto vengimas, badavimas, persivalgymas ir vėmimas yra tik gilesnių problemų simptomai. Mitas: Anoreksija tėr a vienas iš gyvenimo periodų. Faktas: anoreksija jokiais atvejais neišlaikoma natūraliu elgesiu ar periodu, kuris praeis. Tai valgymo sutrikimas ir į jį reikia žiūrėti labai rimtai. Mitas: Anoreksija yr a tik jaunų, tur tingų ir išlepintų merginų problema. Faktas: Anoreksija, kaip ir kiti valgymo sutr ikimai, nediskriminuoja: liga nepriklauso nuo socialinės, ekonominės, kultūrinės padėties, lyties, amžiaus ar odos spalvos. Mitas: Žmonės, ser gantys anoreksija, nepatir ia persivalgymo priepuolių. Faktas: Žmonės, ser gantys anoreksija , kar tais persivalgo. Persivalgymo priepuoliai dažniausiai lydimi kompensacinio elgesio, tokio kaip laisvinamųjų vartojimas, vėmimas ar labai intensyvus sportas. 12


SVARBU Nepamirškite, kad visą mūsų teikiamą informaciją geriausiai įsisavina vaikai - venkite prie jų kalbėti apie dietas ar kritikuoti antsvorio turinčius žmones.

Dieta, žadanti greitą ir veiksmingą liesėjimą - tiesiausias kelias į ligą. Pamirškite utopiškai skambančius pažadus. Graži figūra - ilgo ir nuosaikaus darbo rezultatas. Nepamirškite, kad gyvename ne tam, jog valgytume, o valgome tam, kad gyventume. Nepersivalgykite. Tai ne tik kenkia svoriui, bet ir didina tikimybę susirgti bulimija.

13


Priežastys Genetinio paveldėjimo reikšmė abejotina. Galbūt galimas kai kurių charakterio bruožų, skatinančių ligos pasireiškimą, paveldėjimas. Kai kurie mokslininkai teigia, jog ligos vystymesi svarbus noradrenalino ir serotonino apykaitos sutrikimas. Vieni svarbiausių – socialiniai – kultūriniai faktoriai: įtakos turi žiniasklaida, liekno kūno kultas, bendraamžių nuomonė ir t.t. Šeimos ypatumai: ribų nebuvimas, savarankiškumo nepripažinimas, nesąmoningas brendimo nepriėmimas. Ligonio asmenybės bruožai: perfekcionizmas (paprastai tai – geriausios klasės mokinės, turinčios daug užklasinės veiklos), žemas savęs vertinimas, problemų neigimas. Kartais suserga prievartos aukos. Psichoanalitiškai nervinė anoreksija aiškinama kaip regresas į žemesnę brandos stadiją – seksualinės brandos atsisakymas.

14


Gydymas Anoreksijos gydymas - pirmoji pagalba – gyvybinių funkcijų užtikrinimas (vandens, elektrolitų, maisto medžiagų atstatymas. Vėliau anoreksijos gydymas pradedamas psichiatrijos ligoninėje. Anoreksijos gydymas trunka nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Gydymas dieta: ligoniai maitinami bent 6 kartus per dieną. Gydymo pradžioje jie turi suvartoti 1000 kcal per dieną, vėliau kaloražas didinamas. Labai svarbu stebėti pacientus valgant ir po valgio. Jie sveriami ne daugiau 1 – 2 kartus per savaitę. Pagrindinis tikslas – pasiekti optimalų svorį.

Taikoma ir psichoterapija. Šiuo atveju efektyviausia psichoanalitinė psichoterapija. Kartu gydomos ir komplikacijos, taip pat depresija, nerimas.

15


16

Gerda norušaitė anoreksija pub gerasis 2b  
Gerda norušaitė anoreksija pub gerasis 2b  
Advertisement