Page 1

12

Turistik tesis için 10 yıl 02 ARALIK 2016 - CUMA YIL : 23 - SAYI : 5380

Bisiklet hırsızı yakalandı Ortaca, Dalaman ve Fethiye’de bisiklet hırsızlığı yapan şahıs Fethiye’de suçüstü yakalandı. Yakalanan şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak ceza evine gönderildi.

n HABERİ 2’DE

- FİYATI: 1 TL

508 GBT

HALK ARTIK NEREDE DENİZE GİRECEK

sorgulandı Fethiye’de şehir merkezinde bulunan bar, restaurant ve gece kulüplerine yönelik asayiş uygulaması düzenlendi.

?

n HABERİ 8’DE

Biri gitti, diğeri yolda…

“Ortak aşkımız vatan sevgisi”

Fethiye Halkı’nın yaz sezonunda serinlemek için denize gittiği doğa harikası koylar arasında yer alan iki koydan Küçük Boncuklu özel bir firmaya kiralanırken, Büyük Boncuklu’nun da kiralama işlemlerinin son aşamaya geldiği öğrenildi.

Kaymakamlar atandı Mülki İdare Amirleri Atama ve Yer Değiştirmesi Kararnamesi’ne göre; 616 mülki idare amirinin görev yeri değişti. Muammer Köken Keskin Kaymakamlığı’na atanırken, Seydikemer Kaymakamlığı’na Diyarbakır Sur Kaymakamı Memduh Tura atandı. n HABERİ 2’DE

Sazlıklarda kayboldu Muğla’nın Ula ilçesine bağlık Akyaka Mahallesindeki sazlık alandan sahile ulaşmaya çalışan ve havanın kararmasıyla kaybolan genç kız 3 saatlik arama sonrası bulundu.

n HABERİ 2’DE

Ünlü tiyatro oyuncusu Emre Kınay, tiyatro turnesi kapsamında Fethiye’ye geldi. Tiyatro öncesi Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı makamında ziyaret eden Kınay, “Ben belediyelere ziyaret gerçekleştirmem. Ama Behçet Saatcı’nın ne kadar halkçı olduğunu bahsettiler. Ben de az halkçı sayılmam. Ortak noktalarımız var. Ortak aşkımız vatan sevgisi. O yüzden ziyaret ettik” dedi.

n HABERİ 8’DE


BÖLGE

Alkol ve sigaraya ÖTV zammı ALKOLLÜ içki ve tütün mamullerinde ÖTV oranının yüzde 10 ile yüzde 27.5 arasında artmasını içeren Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; alkollü içki ve tütün mamullerinde ÖTV oranına yüzde 10 ile yüzde 27.5 arasında zam geldi. Alkolde mak-

02 ARALIK 2016 CUMA

tu vergi yüzde 10 arttı, bunun fiyatlara yansıması yüzde 3-4 civarında olacağı belirtildi. Tütünde maktu vergi 7 kuruş artmasının da sigara paketlerindeki artışın yüzde 5-6 olacağı, bu zam ile her bir sigara paketindeki artışın 50 kuruş olacağı kaydedildi.

Kaymakamlar

değişti

Dr. Mehmet Gödekmerdan Bodrum Kaymakam’lığından Tokat Vali Yardımcılığı’na atandı

n Mülki İdare Amirleri Atama ve Yer Değiştirmesi Kararnamesi’ne göre; 616 mülki idare amirinin görev yeri değişirken, 12 mülki idare amirinin de bakanlık bünyesinde görev yerlerinde değişikliğe gidildi. Değişiklik kapsamında Ankara’ya 2 Kadın Kaymakam atandı.

İ

Bekir Yılmaz Karatay Kaymakam’lığında Bodrum Kaymakamlığına atandı.

ERDOĞAN CANKUŞ

çişleri Bakanlığı’na ait atama kararları, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan Mülki İdare Amirleri Atama ve Yer Değiştirmesi Kararnamesi’ne göre; 616 mülki idare amirinin görev yeri değişirken, 12 mülki idare amirinin de bakanlık bünyesinde görev yerlerinde değişikliğe gidildi. Toplamda 628 mülki idare amirinin görev yerinde değişiklik yapıldı. Bu kapsamda, 396 ilçe kaymakamı ile 106 vali yardımcısının görev yeri değiştirildi. 75 kaymakam ve vali yardımcısı il hukuk müşaviri olarak görevlendirildi. 30 kaymakam ve vali yardımcısı ise bakanlık merkez birimlerinde görevlendirildi. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde de pek çok İl Vali Yardımcıları ile İlçe Kaymakamları’nın görev yerlerinde değişikliğe gidildi. Muğla’da Vali Yardımcısı Salih Gürhan- Antalya Vali Yardımcılığı’na atanırken, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan -Tokat Vali Yardımcılığı’na, Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek- Pendik Kaymakamlığı’na, Milas Kaymakamı Fuat Gürel-Etimesgut Kaymakamlığı’na, Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken-Keskin Kaymakamlığı’na, Kavaklıdere Kaymakamı Cevat Çelik’te- Rize Pazar Kaymakamlığı’na atandılar. Öte yandan Seydikemer Kaymakamlığı’na Diyarbakır-Sur Kaymakamı Dr. Memduh Tura atanırken, Milas Kaymakamlığı’na Of Kaymakamı Eren Aslan, Bodrum Kaymakamlığı’na Karatay Kaymakamı Bekir Yılmaz, Menteşe Kaymakamlığı’na Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, Dalaman Kaymakamlığı’na da Kızıltepe Kaymakamı Ali Güldoğan atandılar.

SAYFA 2

www.gercekfethiye.com

Muammer Köken Seydikemer Kaymakam’lığından Keskin Kaymakamlığı’na atandı.

Salih Gürhan Muğla Vali Yardımcı’lığından Antalya Vali Yardımcılığı’na atandı.

Yılmaz Şimşek Dalaman Kaymakamı’lığından Pendik Kaymakamlığı’na atandı.

Cevat Çelik Kavaklıdere Kaymakamı’lığından Rize Pazar Kaymakamlığı’na atandı.

Dr. Memduh Tura Seydikemer Kaymakamlığı’na Diyarbakır-Sur Kaymakamı atandı.

Eren Aslan Milas Kaymakamlığı’na Of Kaymakamı atandı.

Caner Yıldız Menteşe Kaymakamlığı’na Çarşamba Kaymakam’lığından atandı.

Ali Güldoğan Dalaman Kaymakamlığı’na Kızıltepe Kaymakam’lığından atandı.

Fuat Gürel Milas Kaymakam’lığından Etimesgut Kaymakamlığı’na atandı.

Sazlıklarda kayboldu, 3 saat sonra bulundu

M

uğla’nın Ula ilçesine bağlık Akyaka Mahallesindeki sazlık alandan sahile ulaşmaya çalışan ve havanın kararmasıyla kaybolan genç kız 3 saatlik arama sonrası bulundu. Ula’nın Akyaka Mahallesindeki sazlıklarda havanın kararması ve telefonunu suya düşürmesi sonrası kaybolan genç kız Jandarma ve vatandaşların 3 saatlik bir ar ama çalışması sonrası ağlamaklı vaziyette bulundu. Edinilen bilgiye göre, 30 Kasım saat 18.30 sıralarında Jandarma harekat merkezine yapılan ihbarda Akyaka Mahallesi Kıtiboard alanının arka kısmanda bulunan bataklık ve sazlık alanda “İmdat. Kurtarın beni’ diye bir bayan sesinin geldiği ihbar edildi. Akyaka Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri ve vatandaşlar tarafından sazlık ve bataklık alanda 3 saat süren arama çalışması sonrası Yeliz Ş. İsimli genç kıza ulaşıldı. Fethiye’de oturduğunu belirten genç kız, saat 10.00 sıralarında Fethiye’den Bodrum’a halasının yanına gitmek için evden ayrıldığını, bindiğini, Gökova Marmaris kavşağına geldiğinde bindiği araçtan indiğini söyledi. Genç kız Marmaris istikametinden Akçapınar Mahallesi mevkiinden sahile gitmek için ağaçların arasından yürüdüğünü, havanın kararması ile sazlıkların arasında kaybolduğunu belirtti. Yürüyüş esnasında telefonunu suya düşürdüğünü belirten Yeliz Ş., telefonu olmayınca kimseye ulaşamadığını söyledi. 3 saatlik bir aramanın ardından kurtarılan genç kız işten ayrıldığın ve moralinin bozukluğu ile ne yaptığını hatırlamadığını ileri sürdü. Kurtarılan genç kız gece saatlerinde ailesine teslim edildi.

Fethiye’de bisiklet hırsızı yakalandı

O Özel Fethiye’de “Çocuklarda Diyabet” Semineri n Okul çağındaki 15 bin çocukta görülen diyabet konusunda öğrencilerini bilinçlendirmek adına Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu tarafından seminer düzenlendi. “Çocuklarda Diyabet” konulu seminere konuşması olarak Dr. Selçuk Özkan katıldı.

NURŞEN SINAV

Çocuklarda Diyabet ve Belirtileri ve Diyabetle Birlikte Yaşama” konularında detaylı açıklamalar ve örneklerin sunulduğu seminerde, öğrencilerin merak ettiği sorular da yanıt buldu. Dr. Selçuk Özkan, öğrencilere sık sık spor yapmaları, fiziksel aktiveler de bulunmaları ve besinlerin tüketimini bilinçli olarak yapmaları konularında tavsiyeler verdi.

İMTİYAZ SAHİBİ: ALİ BULUT

PAZAR HARİÇ GÜNLÜK ÇIKAN SİYASİ GAZETE YEREL SÜRELİ YAYIN 02 ARALIK 2016 - CUMA YIL : 23 - SAYI : 5380

SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ: Mustafa TAŞKIN

HABER EDİTÖRÜ Onur TOS

MUHABİRLER Engin ALACAPUNAR Batuhan KARADAĞ

İNTERNET EDİTÖRÜ Nurşen Sınav

SPOR HABER Erdoğan CANKUŞ SAYFA EDİTÖRÜ Candan KÖSE

BASKI: Uygun Matbaacılık Neşredilen yazıların sorumluluğu yazarına aittir. Bu Gazete Basın Ahlak Yasasına, Ulusal çıkarlara ters haber yayımlamamayı taahhüt eder.

rtaca, Dalaman ve Fethiye’de bisiklet hırsızlığı yapan şahıs Fethiye’de suçüstü yakalandı. Yakalanan şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak ceza evine gönderildi. Edinilen bilgiye göre; Muğla’nın 3 ilçesinde üst üste devam eden bisiklet hırsızlığı polis ekiplerini harekete geçirdi. Fethiye Asayiş Büro Amirliği’ndeki Polis Ekipleri Ortaca’da 5, Dalaman’da 4 ve Fethiye’de 1 tane olmak üzere toplamda 10 tane bisiklet çalan ve çaldığı bisikletleri bu 3 ilçede satmaya çalışan şahsı tespit etmek için çevredeki güvenlik kameralarını inceledi. Yapılan inceleme sonucu bisiklet hırsızlığı yapanın 48 yaşındaki Ahmet B., olduğu tespit edildi. Polis ekipleri Ahmet B’yi Dalaman’dan getirdiği bisikleti Fethiye’de satmak isterken suçüstü yakaladı. Gözaltına alınan Ahmet B, adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak ceza evine gönderildi.

İdari Büro: Atatürk Caddesi Likya İş Merk. Kat:3 No:306 7/FETHİYE Kuruluş Tarihi:3 Eylül 1993 e-mail: info@gercekfethiye.com fethiye@gercekfethiye.com gercekfethiye48@hotmail.com

TEL & FAKS:

612 85 00

FİYAT TARİFESİ (ABONE ÜCRETLERİ):

YILLIK 6 AYLIK 3 AYLIK 1 AYLIK

: 180 TL : 90 TL : 45 TL : 30 TL

Fiyatlara KDV dahil değildir. KDV oranı abonelerde %1, reklamlarda %18 dir. İBAN: TC. Ziraat Bankası Fethiye Şubesi TR08 0001 0002 0341 6866 8950 01


02 ARALIK 2016 CUMA

www.gercekfethiye.com

SAYFA 3


4. SAYFA 02 ARALIK 2016 CUMA

Bakan Müezzinoğlu: Asgari Ücreti Daha İyi Yapma Gayretimiz Var ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu asgari ücret ile ilgili “Asgari ücreti daha iyi yapma gayretimiz var” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu “kaşıkla verip kepçeyle alan olmadık” diyerek asgari ücreti

daha iyi yapma gayretlerinin olduğunu açıkladı. Müezzinoğlu, “Yapabileceğimizin en iyisini yapacağız. Aralık sonunda hayırlı bir karar verilir” dedi. Müezzinoğlu emeklilere promosyonla ilgili olarak “Bu ay içinde açıklanır” diye konuştu.

SAYFA 4

www.gercekfethiye.com

21 Bin 550 dekar zirai alan su ile buluşuyor

D

‘Nihayet Bitti’ büyük ilgi gördü P

n Emre Kınay’ın oynadığı tek kişilik ‘Ni-

hayet Bitti’ isimli tiyatro oyununa Fethiye’de de büyük ilgi gösterildi. Fethiye Belediye Kültür Merkezi Salonu’ndaki oyunda ünlü oyuncu Emre Kınay oldukça başarılı bir performans sergiledi. ERDOĞAN CANKUŞ

etter Turrini’nin yazdığı Sibel Arslan Yeşilay’ın çevirdiği ve Murat Çidamlı’nın yönettiği tiyatro oyununda ünlü oyuncu Emre Kınay başarılı bir performans ortaya koydu. Fethiye’de tiyatro severlerin yoğun ilgi gösterdiği oyunda Emre Kınay, Başarılı bir gazeteci. Aldatan bir koca. Kendini kendi yalanlarında kaybetmiş modern hayatın bir kurbanı olarak rol alırken, intiharın genetik bir bozukluk mu yoksa bir tercih mi? Kişi, haklı sebepleri olsa bile bu yolu tercih etmekten başka bir yol bulamaz mı? Sorularını yanıtlıyor. Turrini’nin bu çok beğenilen intihar üzerine güzellemesi yaşadığımız hayatta her anı “selfie” ile ölümsüzleştirmeye yönelen bir kuşağın tartışmasını sergilediği oyun, hem de bedensel engelli bir sanatçı adayı tarafından. Şartlar ne olursa olsun tercihin yaşamdan ve sanattan yana yapılması konusunda bir umut ışığı olduğunu gösteriyor ve intiharın sebeplerini ortadan kaldırıyor. Usta oyuncu Emre Kınay, oyun sonunda ayakta alkışlanırken, hayranları fotoğraf çektirmek için yarıştılar.

Emekli bankacılar biraraya geldi n Ziraat Bankası Fethiye Şubesi’nde yıllarca görev yaparak emekli olmuş personel, geleneksel hale getirilen ‘Birlik Beraberlik Yemeği’nde buluştular. Çalış’ta Kerimoğlu Yörük Müzesi’nde gerçekleşen birlik beraberlik ve dayanışma gecesinde bankanın çalışanları da yer aldılar

Z

ERDOĞAN CANKUŞ

iraat Bankası Fethiye ve Likya Şubelerinde çalışmış ve emekli olmuş personel tarafından düzenlenen birlik beraberlik gecesine personelin yanı sıra aileleri de katıldılar. Ziraat Bankası Fethiye Şubesi Müdürü

Okan Gürhan Önder ve Likya Şubesi Müdürü Tolga Serin’in de katıldığı gece de, Sanatçılar Ali Tunç ve Ahmet Karagöz’ün seslendirdiği birbirinden hareketli türküler eşliğinde oynayıp gönüllerince eğlendiler. Emekli Bankacı Rafet Kahraman, “Geleneksel hale getirdikleri ‘Birlik Beraberlik

Buluşması’nı bu yıl yine gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bizler Ziraat Bankasında 25 yıl görev yaparak, evimizdeki eşimizden çocuğumuzdan fazla buradaki mesai arkadaşlarımızla birlikte vakit geçirdik. Ondan dolayı buradaki arkadaşlarımızın değeri bizim hayatımızda çok farklıdır” dedi. Ziraat Bankası Fethiye Şube Müdürü Okan Gürhan Önder ise ,geceye katılan görevlilerin en az yarısıyla çalışmanın nasip olduğunu belirtip, “Aradan yılların geçmesine rağmen bir araya gelip onlarla sohbet edip eski günleri yad etmek çok güzel. İlerleyen günlerde arkadaşlarımızla daha fazla bir araya gelmek istiyoruz” dedi.

evlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Muğla’ya 2003-2015 yılları arasında 2 milyar 33 milyon 92 bin 785 TL yatırım yapıldığını, 2016 yılında yapılan harcama ile toplam yatırım tutarının 2 milyar 42milyon 774 bin 179 TL’ye ulaştığı belirtildi. DSİ Genel Müdürü Murat Acu;‘’Muğla ilinde 2003 yılından bugüne kadar 4 adet Baraj ve 2 adet Gölet tamamlandığını ve tamamlanan tesisler ile toplamda 476,689 milyon m3 suyun depolanması sağlandığını belirterek, “2019 yılı sonuna kadar 8 adet baraj ile 9 adet gölet daha tamamlanarak, ilave 48,709 milyon m3 suyun depolanması sağlanacaktır.” dedi. Genel Müdürü Acu; ‘’Bu kapsamda inşaat çalışmaları devam eden Girme Barajı ile Girme Ovasında 21.510 dekar araziye sulama suyu sağlanacaktır. Girme Barajı; 71,5 metre yüksekliğe ve 12,75 milyon m³ depolamaya sahiptir. Baraj inşaatında fiziki gerçekleşme seviyesi % 54’tür. Baraj inşaatında 400.000 m³ yolkazısı yapılarak baraj ulaşım yolları ile 305 metre uzunluğunda, 4 metre iççapındaki derivasyontüneli betonarme imalatları tamamlanmış ve 175.000 m³ gövdesıyırmakazısıyapılmıştır. Dolusavakta 360.000 m³ kazı yapılarak betonarme imalata hazır hale gelinmiştir. Barajin şaatında çalışmalar hızladevametmekte olup Bağyaka Mahallesi’ne ulaşımın aksatılmaması için rölekasyon yolu çalışmalarına başlanacaktır’’dedi. ‘’Ülke Ekonomisine Yıllık 23 Milyon 665 Katkı Sağlayacak’’ DSİ Genel Müdürü Acu; “Projenin tamamlanması ile birlikte dekar başına 1.100 TL gelir artışı, Ülke ekonomisine yıllık 23.665.000 TL katkı ve 717 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir. Yapılan bütün bu çalışmalarda en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçen personellerimize ve firma çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Emniyet kemerine dikkat çekildi

M

uğla İl Jandarma Komutanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, trafik kazalarında emniyet kemerinin önemine dikkat çekilerek, emniyet kemerinin takılmaması sonucu ölümlü kazaların arttığı belirtildi. Muğla İl Jandarma Komutanlığı’nın yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Dünya Sağlık Örgütünün 2015 Yol Güvenliği Küresel Durum Raporunda da belirtildiği gibi araçlarda emniyet kemeri kullanımının trafik kazalarında ölümcül yaralanma riskini ön koltukta oturan yolcular için %50, arka koltukta oturan yolcular için ise %75 oranında azalttığı yapılan araştırmalardan anlaşılmaktadır” denilerek, “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı amaçlarından biri de, şehir içerisinde %44, şehir dışında ise %76 olan emniyet kemeri takma oranını, 2020 yılına kadar şehir içinde %80, şehir dışında %100 oranına çıkararak, trafik kazası sonucu ölüm ve yaralanma olaylarını en aza indirmektir. Bu kapsamda; başta ülkemiz genelinde olmak üzere ilimizde emniyet kemeri kullanımını artırmak ve vatandaşlarımıza bu alışkanlığı kazandırmak amacı ile; Muğla İl Jandarma Komutanlığı olarak, Jandarma Trafik Timlerince emniyet kemeri kullanımının önemini anlatmak için sürücü ve vatandaşlarımıza, yol kontrollerinde, okullarda, köy kahvehanelerinde eğitim ve seminerler icra edilerek bilgilendirmelere devam edilmekte olup, Jandarma Trafik timlerince belirlenen trafik kontrol noktalarında Kasım - Aralık 2016 ve Ocak 2017 (3 Ay) aylarında haftada 3 kez birer saat Jandarma Trafik timlerince eş zamanlı olarak trafik uygulaması yapılarak sürücü ve vatandaşlarımız emniyet kemeri kullanılması konusunda yerinde bilgilendirilecek ve emniyet kemeri takmayanlar uyarılacaktır” denildi.

ZAYİ İLANI Nüfus cüzdanımı kaybettim. Hükümsüzdür. Ümmü Gülsüm ÇETİN

ZAYİ İLANI İşletmemde kullanmakta olduğum A1-011653 bir saife irsaliyeli fatura kaybolmuştur. Hükümsüzdür. Demlas İnş. Taah. Tic. Tur. San. İTH. ve İHR. LTD. ŞTİ. Fethiye Vergi Dairesi:2900040681 Emin DEMİRCİ


HABER

Milas’ta hava kirliliğine karşı denetimler arttırıldı MUĞLA’nın Milas ilçesinde son günlerde hava kirliliğinin artması üzerine, özellikle kaloriferle ısınan binaların denetim altına alındı. Milas’ta havaların soğumasıyla birlikte kalorifer kazanları ve sobaların yakılması sonucu hava kirliliğinin artması üzerine Zabıtanın kirlilik denetimleri arttı. Evleri ısıtmak için

02 ARALIK 2016 CUMA

yüksek kalorili kömür kullanılmasını isteyen Milas Belediyesi Zabıta Müdürü Süleyman Karatoprak, konuyla ilgili açıklamasında, “Kalorisi çok düşük kaçak kömür kullanılmasının önüne geçeceğiz. Görevli zabıta arkadaşlarımız, hava kirliliğine neden olan konutları denetliyorlar. Bu arada hazırlattığımız

uyarı broşürünü de dağıtıyoruz. İlçemizde hava kirliliğinin yaşanmamasını istiyoruz. Halkımızdan, Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği, ilçede uygulanan kalorifer kullanım saatlerine de uymalarını istiyoruz. Bunun için de denetimlerimiz devam edecek” dedi.

SAYFA 5

www.gercekfethiye.com

Fethiye halkının ücretsiz gidip, dinlendiği ve serinlediği koylardan biri daha özel sektöre kiralandı…

‘İş Bulma Becerileri ve Danışmanlığı Eğitimi’

M

uğla İl Jandarma Komutanlığı Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliği ile er ve erbaşlara “İş Bulma Becerileri ve Danışmanlığı Eğitimi” verdi. İş Bulma ve Danışmanlığı Eğitimi kapsamında er ve erbaşlara, “Doğru işe doğru insan bulmanın işsizlikle mücadelede nasıl etkin olarak uygulandığı, iş arayanların Çalışma ve İşkur Müdürlüğü tarafından görevli iş ve meslek danışmanına nasıl ulaşacağı ve danışmanlık hizmeti

“Küçük” gitti “Büyük” kaldı n Fethiye Halkı’nın yaz sezo-

nunda serinlemek için denize gittiği doğa harikası koylar arasında yer alan iki koydan Küçük Boncuklu özel bir firmaya kiralanırken, Büyük Boncuklu’nun da kiralama işlemlerinin son aşamaya geldiği öğrenildi.

F

ERDOĞAN CANKUŞ

ethiye’de halkın ücretsiz olarak giriş yaptığı ve denize girebildiği Boncuklu Koyları’ndan Küçük Boncuklu’nun özel bir firmaya kiralandığı öğrenildi. Yaz aylarında özellikle dar gelirli ailelerin uğrak yerlerinden biri olan Gökgemile Küçük Boncuklu Koyu’nu kiralayan firma, koyda temizlik ve işletme için büfe yapımı çalışmalarına başladı.

ahşap restorant ve büfe yapımı devam ederken, şantiye için konteynırda yerleştirilmiş olduğu dikkat çekti. Ormanlık alanda büyük bir temizliğin yapıldığı ve makilerin kaldırıldığı da gözlenirken, tesisin sezon başına kadar tamamlanacağı öğrenildi.

alabileceği, doğru meslek ve güvenli gelecek için mesleki eğitim kurslarının neler olduğu ve nasıl katılım sağlanacağı, işbaşı eğitim programlarına katılım sağlayan müdavimlere ödenen günlük ödenek tutarları, kendi işini kurmak isteyenlerin izleyecekleri yol ve yöntemler,işsizlik sigortasından faydalanma imkan ve koşulları, iyi bir CV’nin nasıl hazırlanacağı konularında bilgiler aktarıldı. Eğitim programında er ve erbaşlar tarafından sorulan sorulara da yanıt verildi. Muğla İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklama ile, önümüzdeki dönemde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile koordine edilerek erbaş ve erlerimize yönelik eğitim programına devam edilecektir” denildi.

DİĞER KOYLAR GİBİ Mİ OLACAK?

Vatandaşlar koya giriş için diğer koylar gibi araç başına 15 lira ücret alınıp alınmayacağını merak ettiklerini söylerlerken, Fethiye’de halkın gidebileceği ve denize girebileceği bir koyun kalmamasının üzüntüsünü yaşadıklarını söylediler.

TEPKİ ÇEKTİ…

Küçük Boncuklu Koyu, ilçe merkezine en yakın koylar arasında olduğu için halk tarafından en çok kullanılan

TABELA ASILDI…

Küçük Boncuklu Koyu girişi araç ve piknikçi girişine kapatılırken, koya girişe “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Gökgemile Küçük Boncuklu günü birlik alanı koyumuz temizlik ve bakım dolayısıyla güvenliğiniz için kapalıdır. Kamera ile 7/24 izlenmektedir” şeklinde tabela da asıldı. Koyda denize yaklaşık 4 metre mesafede

Kendini yakmaya çalıştı koyların da başını çekiyor. Koyun özel bir firmaya ihaleyle mesire alanı olarak kiralanması, halk arasında ve sosyal medya üzerinden yoğun tepki çekti.

SIRADA BÜYÜK BONCUKLU VAR…

Fethiye’nin en yakınındaki bu cennet koyun yanı sıra, yanı başında bulunan Büyük Boncuklu’nun da özel bir firmaya kiralandığı ileri sürüldü. Büyük Boncuklu’da da, önümüzdeki günlerde restoran ve bar gibi tesislerin yapılmasına başlanacağı da gelen haberler arasında yer aldı.

M

uğla’nın Menteşe ilçesinde eşinin evi terk ettiğini ileri süren M. isimli vatandaş üzerine benzin döktükten sonra kendini yakmaya çalışırken, polislerin iknası sonrası vazgeçti. Muğla’nın Menteşe ilçesinde eşinin evi terk ettiğini ileri süren bir vatandaş Emniyet Müdürlüğü ve Muğla Adliyesi’nin hemen karşısında yer alan köprünün parmaklıkları araksına geçerek kendini yakmaya çalıştı. Aslen Aydın’lı olduğu öğrenilen ve Muğla’da oturan M. isimli vatandaş sabah mesai saatlerinde bir damacana içine aldığı benzin ile köprü üzerine geldi. Köprünün korkuluklarının arka bölümüne geçerek damacanadaki benzini üzerine döktükten sonra kendini yakmak istediğini söyledi. Vatandaş ayrıca bir kova içinde de tiner getirerek yaklaşılması durumunda kendisini yakmakla tehdit etti. Vatandaşların 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarı ile olay yerine Polis ve Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri geldi. İtfaiye ekipleri olası bir yakmaya karşı köpüklü su ve kuru kimyevi maddesini hazır bekletti. Polislerin ikna çabaları sonrası eyleminden vazgeçen vatandaş üzerindeki çakmak ve diğer malzemeleri yere bıraktıktan sonra Karakola götürüldü.


HABER

Denizde Kısır Döneme Girildi, Balık Fiyatları Zamlandı DENIZDE kısır dönem olarak adlandırılan sürece girilmesi ve havaların soğumasıyla birlikte balık fiyatlarında yüzde 300’e varan artış yaşanıyor. Balık fiyatlarına hava şartları nedeniyle zam geldi. Sezon başında kilosu 5 lira olan hamsi şimdi 15 liraya, 10 lira olan çinekop 25 liraya çıktı. Sarıkanat 10 liraydı, şimdi 30 lira. Çifti 5 liraya düşen palamut da

02 ARALIK 2016 CUMA

şimdi 35 liraya satılıyor. Fiyatın daha da artacağını belirten İstanbul Balık Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yaşar Gün, “Hava şartları balığı çok etkiliyor. Henüz kar yağmadı. Kar yağınca daha zor olacak. Zaten gırgırlarda balığa çıkamaz. Muhtemelen önmüzdeki günlerde balığı daha da pahalıya yiyeceğiz” dedi.

508 GBT sorgulaması yapıldı

Fethiye’de huzur operasyonu n Fethiye’de şehir merkezinde bulunan bar, restaurant ve gece kulüplerine yönelik asayiş uygulaması düzenlendi.

F

ERDOĞAN CANKUŞ

ethiye İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli yaklaşık 105 polisin katıldığı huzur operasyonunda kimlik kontrolleri yapılıp, işyerlerinin evrak incelemeleri gerçekleştirildi. Özellikle aranan simalarla ilgili çalışmanın da yapıldığı

SAYFA 8

www.gercekfethiye.com

huzur operasyonu yaklaşık 2 saat sürdü. Fethiye’de Balık Hali, Paspatur Barlar Sokağı ve Sahil Kordon boyunda bulunan umuma açık bar, restaurant ve gece kulüplerine yönelik rutin asayiş uygulaması sırasında belirli noktalarda araç kontrolleri de yapıldı. Yaklaşık 2 saat süren 40

adreste düzenlenen uygulamada ekipler mekanlarda bulunan müşterilerin üstünü arayıp, Genel Bilgi Taraması (GBT) sorgulaması yaptı.508 şahıs sorgulamasının yapıldığı 2 saatlik operasyonda, aranan 1 şahıs gözaltına alınıp, gerekli işlem yapıldı. Ayrıca aynı saatlerde Çırpı Uygulama Noktasında yapılan araç kontrollerinde de

90 şahıs ve 42 araç üzerinde sorgulama gerçekleştirildi. Vatandaşlar bu huzur operasyonlarının gerekli olduğunu belirtip, “Öncelikle güvenlik çok önemli” diye konuştular. Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de, önümüzdeki günlerde aynı şekilde halkın huzur ve güveni için bu uygulamaların devam edeceğini belirttiler.

Menteşe, Belediyelere Örnek Oluyor

M

enteşe Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl hazırlanarak hayata geçirilen ve kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızdan yoğun ilgi gören Tip Projeler, Ula Belediyesine örnek oldu. Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan,Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile protokol imzalayarak, Tip projeleri en kısa zamanda Ula’da uygulamak istediğini belirtti. Ula Belediyesi ile yapılan imza protokolünde konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş: “6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu kapsamında 48 köy ve dört beldemizin mahalle statüsüne dönüşmesinin ardından, köy olan kırsaldaki yerleşim alanlarımız artık ilçemizin birer mahallesi oldu. Köylerimiz mahalle olduğu için buralarda ev yapmak isteyen vatandaşlarımız, şehir merkezindeki vatandaşlarımız gibi proje hazırlatmak ve bu projeler için yüksek ücretler ödemek durumda kalacaklardı. Menteşe Belediyesi olarak, vatandaşlarımızın bu durumunu düşünerek, evlerinin projelerini hazırlayarak ücretsiz olarak vermeye karar verdik. 2015 yılında hazırladığımız projeler sayesinde, şu ana kadar 19 adet başvurumuzu aldık, bunlardan 9 adet tip projemizi ruhsatlandırarak, vatandaşlarımıza teslim ettik. Hazırladığımız Tip Projelerimiz vatandaşlarımızın yoğun ilgisini ve takdirini topladı. Bu projemiz aynı zamanda Ula Belediyemize de örnek oldu. Projelerimizi Ula Belediyemizle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Ula’mıza hayırlı olsun.” dedi. İmza Protokolünde konuşan Ula Belediye Başkanı Karaaslan, “Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bizde Ula’daki vatandaşlarımıza hizmet etmek için bu projeleri uygun bulduk. Sağ olsun Başkanımız bizi kırmadı ve hazırladıkları projeleri bizimle paylaştılar. Başkanımıza, Ula Halkı adına teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

Emre Kınay, “Behçet Saatcı, halkçı bir başkan olduğu için ziyaret ettim” n Ünlü tiyatro oyuncusu Emre Kınay, tiyatro turnesi kapsamında Fethiye’ye geldi. Tiyatro öncesi Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı makamında ziyaret eden Kınay, “Ben belediyelere ziyaret gerçekleştirmem. Ama Behçet Saatcı’nın ne kadar halkçı olduğunu bahsettiler. Ben de az halkçı sayılmam. Ortak noktalarımız var. Ortak aşkımız vatan sevgisi. O yüzden ziyaret ettik” dedi. “Ortak sevgimiz vatan”

Z

ERDOĞAN CANKUŞ

iyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Nezaketen bizi, belediyemizi ziyaret ediyor olması alicenaplığını gösteriyor. Çok teşekkür ediyorum kendisine, mütevaziliğine. Kendisini biraz okudum. Aykırı ve dik bir adam. Biz dik adamı seviyoruz, hangi konuda olursa olsun. Bir de Türkiye’de almış olduğun eğitimle, yapmış olduğun meslek arasında farklar oluyor. Emre kardeşim Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü bitirmiş ve bu işi yapıyor. Yani hem alaylı, hem mektepli deriz ya o anlamda gerçekten aldığı eğitimle mesleğini inşa ediyor. Ben gösterdiği nezakete teşekkür ediyorum. Yolu açık olsun” diye konuştu.

Belediyeleri önceden ziyaret etmediğini belirten Tiyatro sanatçısı Emre Kınay ise, Behçet Saatcı’yı halkçı olduğundan dolayı ziyaret ettiğini ifade etti. Kınay, “Biz çok turne yaparız. Ben ne belediyeye giderim, ne binaya girerim. Bilen bilir. O yüzden Behçet Başkanı tanıyan herkes gelmeden önce çok muhabbetle bahsetti. Bir de ne kadar halkçı olduğundan bahsettiler. Ben de az halkçı sayılmam. O yüzden ortak noktalarımız var. Her şeyden önce vatan meselesi var, ortak sevgimiz, aşkımız. Sağ olsunlar beni güzel ağırladılar. İnşallah Fethiye için de ülke için de daha güzel şeyler olur. Biz de güzel günlerde daha samimi gülücüklerle konuşabiliriz. Çünkü canımız çok sıkkın. Biz tiyatronun soytarılık işi olmadığının ispatı olarak da oyunlarımıza devam ediyoruz. Çünkü tiyatro meselesi olan bir iştir. 5 bin yıldan bu yana size kahkaha attırmak üzere kurulmuş bir iş değildir. Biz o yüzden oyunumuzu oynuyoruz” dedi.


HABER 02 ARALIK 2016 CUMA

n MUSKİ Genel Müdürlüğü ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Milas İlçesi’nde gerçekleştirdiği çalışmaları anlatmak ve muhtarların sıkıntılarını yerinde dinlemek amacıyla Milaslı muhtarlarla bir araya geldi. Toplantıda konuşan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, Abone İşleri Dairesi Başkanlığı’nın 3 yılda Milas ilçesinden 33 Milyon TL su tahsilat parası toplanmasına karşın, Plan Proje ve Yatırım Daire Başkanlığı’nın Milas ilçesine 77 Milyon TL yatırım gerçekleştirdiğini vurguladı.

B

Kemancı Mehmet’e ziyaret

odrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, evi yangında hasar gören ve belediye tarafından kurulan prefabrik evde yaşamını sürdüren kemancı Mehmet Koç’u, Mumcular ve çevresine yapmış olduğu inceleme gezisi sırasında ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Bodrum’un Yeniköy Mahallesi’ndeki evinde çıkan yangında, evi harabeye dönerek kullanılamaz hale gelen kemancı lakaplı Mehmet Koç’a, Bodrum Belediyesi sahip çıktı. Evinin bulunduğu alana modern prefabrik bir konut inşa eden belediye ekipleri, binayı soğuk kış günleri öncesi, eşyalı bir şekilde vatandaşa teslim etti. Evdeki eşyaların bir kısmı yeni alındı, bir kısmı da Bodrum Belediyesi Atma Paylaş Kampanyasından edinildi.

Yangın mağduru vatandaşı yeni evinde ziyaret eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, geçmiş olsun dileklerini iletti. Ve talihsizlik sonucu çıkan yangında hasar gören eski evin son durumunu görmek için de inceleme yaptı. Başkan Kocadon’a ziyaretinde Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ ve ilgili birimlerin sorumluları eşlik etti. Mehmet Koç, evinin bahçesinde ağırladığı Başkan Kocadon’a ve belediye ekiplerine teşekkür etmek için onlara özel kısa bir müzik ziyafeti sundu. Kemanıyla sevilen birkaç Türk Sanat Müziği şarkısını ve Bodrum yöresine has türküleri çalan Mehmet Koç, misafirlerine keyifli anlar yaşattı.

Buğday Üretimi Dünyada Arttı, Türkiye’de Azaldı ULUSLARARASI Hububat Konseyi’ne göre dünya buğday üretimi geçen yılki üretim rakamını 12 milyon ton geçti. Türkiye’de ise 2016 sezonu buğday üretimi 2 milyon ton daha az gerçekleşti. Buğday Üretimi Dünyada Arttı, Türkiye’de Azaldı Uluslararası Hububat Konseyi’nin açıkladığı rapora göre, dünya buğday üretimi geçen sezonda 737 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu rekolte geçen yılki

üretim rakamını 12 milyon ton geçmiş oldu. IGC’nin 24 Kasım’da açıklanan raporunda ayrıca 2015/16 sezonu sonunda 164 milyon ton olarak gerçekleştiğini tahmin ettiği dünya buğday ticaretinin, 2016/17 döneminde, 166 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyor. 2015/16 sezonu sonunda 222 milyon ton olarak gerçekleştiği tahmin edilen dünya dönem sonu buğday stoklarının, 2016/17 döneminde

www.gercekfethiye.com

235 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye’de ise 2016 sezonu buğday üretimi ekilen alan değişmemekle birlikte 2 milyon ton daha az gerçekleşerek 20 milyon ton civarında oldu. Bu azalmanın dekara verim ortalamasından kaynaklandığı düşünülüyor. Türkiye’de dekar başına verim 2015’de uzun yılların en yüksek rakamına ulaşarak 288 kilogram olurken, bu yıl 262 kiloya düştü.

SAYFA 9

MUSKİ Milas’tan

1 aldı, 3 verdi M

HABER MERKEZİ

uğla Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü Muhtarlar Masası Birimi tarafından, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü’nün Milas ilçesinde gerçekleştirdiği çalışmaların anlatılması ve muhtarların sıkıntılarının yerinde dinlenmesi için bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde gerçekleşen toplantıya Milas Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz,MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Yaşar, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan, MUSKİ Daire Başkanları, Özel Kalem Müdürü, muhtarlar, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Toplantıya katılan muhtarlara, MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan, MUSKİ Genel Müdür Yarımcısı Cem Yaşar ve MUSKİ Daire Başkanları çalışmaları ile ilgili sunum yaparak bilgiler aktardı. Yoğun katılımın gerçekleştiği toplantıda konuşan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen muhtarlara, 444 48 01 numaralı çağrı merkezinin önemi, Milas ilçesindeki suyun mülkiyet sorunu, Milas ilçesine yapılan yatırımlar ve Güllük’teki imtiyaz hakkı ile ilgili konularda bilgiler verdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi çağrı merkezi numarası olan 444 48 01 hattının öneminden bahseden MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, “Muhtarlarımızdan 444 48 01 numaralı hattı kullanmalarını talep ediyorum. Çünkü bu hattı kullanırsak nerede ne arıza olduğunu, arıza sıklıklarına göre nereye yatırım yapılması gerektiğini bilebiliriz. Bu sayede buradaki verileri daha sistematik bir şekilde ölçebiliriz ve daha somut adımlar atabiliriz. Bu hattın önemini muhtarlarımızın da halkımıza anlatması gerekiyor. Ayrıca Muhtarlarımız için özel olarak 444 48 01/8 gibi bir hattımız da var. Muhtarlarımız bu hattı kullanarak şikayetlerini daha çabuk olarak muhtarla masası birimimize aktarabiliyorlar.Bu numaraları kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Bunlara bütünleşik olarak baktığımızda bizlere çok fayda sağlıyor” dedi.

“EĞER 1 EV YADA MAHALLEDE SU YOKSA UYUMAKTA YOK”

Milas ilçesinde suyun mülkiyeti ile ilgili ciddi sorunlar yaşadıklarını vurgulan Ülgen, bu nedenle yaklaşık 500 bin TL maliyeti olan 2 ihaleyi iptal etmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Ülgen, “Suyun hiçbir şekilde mülkiyeti yoktur. Suyun sahibi devlettir. Su benim mahallemde çıkıyorgibi bir sebep olamaz. İnsanlar susuzken böyle bir şey olamaz, olmamalıdır. Susuz olan mahallelerimiz suyun kıymetini çok iyi biliyorken, suyu bol olan

mahallelerimiz ise suyun mülkiyetini kullanmayı çok iyi biliyor. Ancak bizim öncelikle insanların içme suyu ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Ekip arkadaşlarımıza eğer 1 ev yada mahallede su yoksa uyumakta yoktur diyorum “ dedi.

“MİLAS’A 3 YILDA 77 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI”

Abone İşleri Dairesi Başkanlığı’nın 3 yılda Milas ilçesinden 33 Milyon TLsu tahsilat parası topladığı ifade eden Ülgen, buna karşın Plan Proje ve Yatırım Daire Başkanlığı’nın Milas ilçesine 77 Milyon TL yatırım gerçekleştirdiğini vurguladı. Ülgen, “ MUSKİ Genel Müdürlüğü buraya su parası toplamaya gelmedi. 3 yılda abonelerimizden 33 Milyon TL su parası toplamamıza karşın, 77 Milyon TL yatırım yaptık. 3 yılda vatandaşlarımızdan aldığımız paranın 3 katı yatırım gerçekleştirdik. Yatırımlar yapmaya da devam edeceğiz. Yeni yatırımlarımızı kurum olarak buraya kazandıracağız” sözlerini ifade etti.

“İHTİYAÇ OLAN HER YERDE ÖZEL TOPLANTILAR DA YAPIYORUZ”

Daha önce Milas’ın birçok mahallesinde özel toplantılar gerçekleştirdiklerini ifade eden Ülgen, “Özellikle böyle büyük bir toplantılarla muhtarlarımızı buralara toplamak istemiyoruz. Kurum olarak Milas’ın Güllük ve Boğaziçi Mahallelerinde özel toplantılar gerçekleştirdik. Ayrıca Ören Mahallemizde Türkevleri, Bozalan ve Çökertmede bulunan site sakinlerinin sorunlarını yerinde gidip öğrendik, çözüm üretmeye çalıştık. Bizim sistematiğimiz var. Susuz köyleri suya kavuşacak. Elimizdeki kamu kaynağını etkin ve verimli kullanmak istiyoruz. Su işlerinden anladıkları için Milas’ta en büyük desteği muhtarlarımızdan alıyoruz. Onlar da bizi çok iyi anlıyorlar. Ayrıca toplantıya

katılan sivil toplum örgütlerimiz, siyasi parti temsilcilerimiz ve MUSKİ adına emeği geçen herkese teşekkür eder Milas Belediye Başkanımız, Belediye Başkan Yardımcılarımız ve Milas Belediyesi çalışanlarına saygı ve sevgilerimiz sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Toplantının sonunda bölgelerinde durumları belirten ve isteklerini dile getiren muhtarlar, çalışmalar ve yapılan toplantı için teşekkürlerini iletirken, Ülgen ve ekibi muhtarların sorunlarını dinleyerek notlar aldı.

Uludağ Odun Kömür LDTİ. ŞTİ.’de çalışacak vasıflı vasıfsız bay elemana ihtiyaç vardır. Soner ULUDAĞ 0532 282 09 04 Tel ve Çit sistemlerinde faaliyet gösteren firmamızın montaj bölümünde görevlendirmek üzere ekip arkadaşları arıyoruz. Müracaat 0532 785 12 25


Ev ve Süs Hayvanları İçin Sertifikalı Eğitim MUĞLA Büyükşehir Belediyesi, “Ev ve Süs Hayvanları Satışını Yapan veya Yapacak Olanlara” yönelik sertifikalı eğitim programı 5 Aralık’ta yapılacak. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Ev veya Süs Hayvanları Satışını Yapan ve Yapacak Olanlara” yönelik sertifikalı eğitim programı 5 Aralık Pazartesi günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak. Bir gün sürecek olan

02 28ARALIK EKİM 2016 2016 CUMA CUMA

Fethiyespor

program saat 10.00’da başlayacak. Konu hakkında yapılan açıklamada 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bu kanunun uygulama yönetmeliği belediyelere bazı yükümlülükler ve sorumlulukların getirdiği, bu anlayışla vatandaşlar için bu tür eğitim ve kurs programlarına önem verildiği belirtildi. Yapılacak eğitimin sonrasında katılımcılara sertifika verileceği de öğrenildi.

www.gercekfethiye.com

SAYFA 11

Teknik Heyeti,

Başkan Saatcı’yı

ziyaret etti ERDOĞAN CANKUŞ “İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTI”

Ziyarette Başkan Saatcı, hocaların takıma büyük etkisi olduğunu kaydederek, “İstikrar olursa başarının geleceğini, uzun süreli çalışma dönemlerinin hem takım için hem yönetim hem de şehir için önemli olduğunu hep söyledik. Bazen de aşının tutması gerekiyor” dedi. Saatcı, “Herkes uzun çalışacak diye bir şartta yok. Başarı varsa süreklilik oluyor. Hocam da sıkıntılı bir süreçte takımı aldı. Ben hocamın cesaretine teşekkür ediyorum. Türkiye’de 40 milyon erkek varsa, hepsi futboldan anlar ve hepsi hocadır. Biz de tabi ki ucundan kıyısından

Fethiyespor Teknik Direktörü Mehmet Akif Başaran beraberinde Teknik Heyet ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Fethiye Belediye Başkanı ve Fethiyespor Onursal Başkanı Behçet Saatcı’yı makamında ziyaret etti. Başkan Saatcı, Akif Başaran ve Teknik Heyet için “İnşallah uzun süreli bir çalışma dönemi olur” diye konuştu.

anlıyoruz. İyi bir başlangıç yaptınız. Hocama ve ekibine uzun süreli bir çalışma diliyorum. Başarılar temenni ediyorum. Ayrıca hep derler ki, ‘Hocanın bir takıma etkisi yüzde 10-15’dir’ Hayır! Hocanın takıma etkisi yüzde 100’dür. Allah utandırmasın” diye konuştu.

“GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ”

Fethiyespor’un yeni teknik direktörü Mehmet Akif Başaran ise; Başkan Saatcı’nın Fethiyespor maçlarına geldiğini belirterek, “Fethiyespor’a desteklerinden dolayı da ayrıca teşekkür ederiz. Maçlara gelip izlediğini biliyoruz. İnşallah güzel işler yapacağız” dedi.

Kavaklıdere Taekwondo Turnuvası’na 14 Kulüp Katılacak Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Kavaklıdere Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Kavaklıdere Taekwondo Turnuvası Pazar günü yapılacak.

HABER MERKEZİ Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Kavaklıdere Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Kavaklıdere Taekwondo Turnuvası 4 Aralık Pazar günü yapılacak. Kavaklıdere Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak olan turnuva 08.00’de başlayan tartı ve kura çekimlerinden sonra saat 10.00’da müsabakalar start alacak. Turnuvaya Muğla Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, Muğla Gençlik ve Spor Kulübü, Dalaman Belediye Spor Kulübü, Dalaman Kar Kaplanları Spor Kulübü, Fethiye Doğan Budokan Spor Kulübü, Efe Milas Spor Kulübü, Fethiye Spor Kulübü, Kavaklıdere Belediye Spor Kulübü, Menteşe Belediye Spor Kulübü, Milas Gençlik ve Spor Kulübü, Muğla Olimpik Spor Kulübü, Ortaca Halk Eğitim Merkezi, Sayokan Marmaris Spor Kulübü ve Yatağan Spor Kulübü olmak üzere 14 kulüp katılacak.

Fenerbahçe - Beşiktaş derbisinin hakemi belli oldu! Fenerbahçe - Beşiktaş derbisinin hakemi belli oldu Derbi ne zaman oynanacak

Spor Toto Süper Lig’in 13. haftasında oynanacak olan Fenerbahçe - Beşiktaş derbisinin hakemi Hüseyin Göçek oldu. Peki Fenerbahçe Beşiktaş derbisi ne zaman, saat kaçta oynana-

cak? İşte detaylar Spor Toto Süper Lig’in 13. haftasında oynanacak maçların hakemleri belli oldu. 3 Aralık Cumartesi günü oynanacak Fenerbahçe - Beşiktaş derbisini Hüseyin Göçek yönetecek. Ülker Stadyumunda saat 19.00’da başlayacak karşılaşmada Hüseyin Göçek’in yardımcılıklarını Mustafa Emre Eyisoy ile Kemal Yılmaz yapacak. Dördüncü hakem ise Tolga Özkalfa.


02 ARALIK 2016 CUMA

www.gercekfethiye.com

SAYFA 12

Ece Saray için 10 yıl daha n Fethiye Belediyesi aralık ayı meclis toplantısında Belediyenin hüküm ve tasarrufu altındaki Ece Saray turistik tesisin kiraya verilmesi ve kira süresinin belirlenmesine ilişkin müzekkere oylandı. Başkan Behçet Saatcı ve Belediye Meclis üyelerinden otel işletme sahiplerinin kira süresinin 10 yılın üzerinde uzatılması yönündeki görüşlere rağmen AK Parti ve CHPli Meclis Üyelerinin kira süresini grup kararı alarak 10 yıl olarak belirlenmesi yönünde oy kullanınca oy çokluğuyla 10 yıl olarak kiralanması kararlaştırıldı.

F

ERDOĞAN CANKUŞ

ethiye Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı başkanlığında gerçekleşti. 1 Gündem dışı olmak üzere toplam 7 maddenin görüşüldüğü Aralık ayı olağan meclis toplantının en önemli maddesi; önümüzdeki günlerde kira sözleşmesi sona erecek olan 1. Karagözler mevkiindeki turistik tesis idi. Bugüne kadar Fethiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan ve ismi artık Fethiye ile özleşmiş olan Ece Saray turistik tesisin kiraya verilmesi süresi ile ilgili olarak mecliste yapılan oylama sonucunda; kira süresi oy çokluğu ile 10 yıl olarak belirlendi. Meclis üyelerinin oylamasına sunulan Ece Saray’ın kiraya verilmesi ve kira süresinin belirlenmesi konusunda AK Partili ve Cumhuriyet Halk Partili meclis üyeleri kira süresinin 10 yıl ile sınırlanması konusunda görüş birliğine vardılar. Mecliste gündem maddesinin yoklamasına geçilmeden önce Belediye Başkanı Behçet Saatcı, parti gruplarında bulunan ve otelci olan kişilere söz hakkı vererek Ece Saray’ın kira süresi hakkında görüşlerini sordu. AK Partili meclis üyesi ve turizmci Onat Akdu; “Şahsi olarak görüşüm bu tür turistik tesislerin nitelikli olması daha önemli. Fethiye’de nitelikli turistik tesis çok az. Ece Saray Fethiye’nin vizyonu ve ilçeyi ön plana çıkartan bir yer. Ece Saray’ın da tadilata ihtiyacı var. Bir yatırımcı olarak para yatıracaksam uzun vadeli olmak zorunda. Bugün devletimizin ve Ak Parti siyaseti bu tür yatırımcının yanında oluyor. Teknik koşulları göz önüne alarak kim ihaleye girip kazanırsa o kiracı olacak” dedi.

AK Partili Meclis üyesi Ahmet Ali Dim; “İşletmecilik açısından 29 yıl olmalı. 10 yıl olarak alınan grup kararına uymak zorundayız” dedi. CHP’li meclis üyesi Ünsal Erişgen; “Bu işletme Fethiye’ye görsel olarak bir şey katmasına rağmen, devlete maddi bir girdisi olmayacaktır. Sadece Fethiye Belediyesi’ne kiralama

bedeli gelecektir. Grup kararımız buranın kiralanmasının 10 yıl ile sınırlı kalmasıdır” dedi. CHP’li meclis üyesi Ahmet Selim Yücel; “Ece Saray’ın tamamen içerisinin boşaltılacak olması sıkıntı. Tüm koşullar göz önüne alındığında ticaretten 10 yıl ile sınırlı olması gerekiyor. Grup kararımızda 10 yıldır” dedi. Demokrat partili meclis üyesi Mehmet Ünsal; “Onat Bey, işletme konusunda görüşlerini açıkladı. Ben bir işletmeci olsam 5-10 yıl için buraya gelmem. O yüzden 10 yılın üzerinde kiraya verilmeli” dedi. Biz bu tür işletmelerin uzun vadeli olmasının hem işletme hem de belediye açısından hem yatırımcı istihdam açısından yararlı

olduğunu düşünüyoruz. Biz 10-20 metrelik iş yerlerini bile 10 yıllığına kiraya verdik. Bu tür yatırımlar görüldüğü kadar cazip değil ya da kısa sürede dönüşü olmayan yatırımlar. Ama burada alınmış iki tane grup kararı var. Bizim bağlayıcı grup kararımız yok ama ben bu tür yatırımlardaki sürelerin ne kadar uzun olursa o kadar yararlı olacağını düşünüyorum. Profesyonel Turizmcilerden Nurkaya Gündoğdu’da “Sürenin 20 yıl ve üzerinde olması gerekir. Çünkü 10 yıl bir işletmeci için az bir süre. Çünkü her yıl bakım ve onarım yapılmaktadır” diye konuştu. Demokrat partili meclis üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Mete Atay da; “Mecliste grubu bulunan Demokrat Parti ise kira süresinin belirlenmesinde her hangi bir grup kararı bildirmezken; Demokrat Partili Belediye Başkanı Behçet Saatcı; “bu işin altını bilen birisi olarak ortada turistlik bir tesis var, tesis olmasaydı farklı düşünürdük diyen arkadaşlara da saygım olmakla beraber, bu işin 2002’den beri nereden nereye geldiğini biliyorum. Otel açısından para kazanmadıklarını da biliyorum. Benim şahsi görüşüm böyle bir işletmenin Fethiye’nin değişmez sembollerinden biri olmuş bir yerin normal büfe işletmeciliği gibi değerlendirilmemesi gerektiğinin kanaatindeyim. Behçet Saatcı olarak konuşuyorum, hiç birinizi etki altına almak istemiyorum ama benim şahsi fikrim bu işletmenin en az 20 yıl kiraya verilmesi. ” Dedi. Daha sonra yapılan oylamada AK Parti ve CHP’li meclis üyeleri grup kararı olarak aldıkları 10 yıl üzerinden kiraya verilmesi yönünde oy verirken, DP’li üyeler 20 yıl olarak oy verdi. Oy çokluğuyla Ece Saray Turistik İşletme’nin kira süresi 10 yıl olarak belirlendi.

02 12 2016 cuma gerçek fethiye gazete  

GERÇEK FETHİYE GAZETESİ'NİN BUGÜNKÜ SAYISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN YANDAKİ RESİM LİNKİNE TIKLAYABİLİRSİNİZ ...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you