Page 1

novele

Një grindje e kotë... Autori: Liljana Shanto

Besi

Pasi është kthyer nga emigracioni aspiron për të konkurruar për aktrim në Akademinë e Arteve

01

Make-Up: Ada Galanxhi

Era

E dashura e Besit në vitin e fundit të studimeve universitare

Besi sheh i gëzuar Erën që po vjen e qeshur.

Regjia: Gjergji Trola

Layout: Elton Rama

Foto: Ledio Topalli

Neritan Liçaj

Aktor, pedagog në Akademinë e Arteve, përgatit Besin për konkurrimin në Akademi

Almiri

shoku i ngushtë i Besit, kadet në Akademinë e Policisë

Aleksi

babai i Erës

Lola

nëna e Erës


02

03

Uau! Si diell shkëlqeke sot!

08

Puna është se i thonë plot nëntë muaj pa ardhur asnjëherë në Shqipëri.

Mirëpo ti do të jesh vetëm andej në mes të shumë meshkujve të tjerë, të huaj dhe unë këtu, një shqiptar i varfër.

Është e vërtetë, malli do të na marrë, por...

Po fluturoj nga gëzimi.

04

07 Prej meje e ke?

Pse e banalizon kështu?

Jo kësaj radhe.

09

Janë ulur në një lokal. Era flet me duar e me këmbë. Besi e dëgjon.

Se ashtu është, shumë vajza harbohen andej e nuk janë kthyer më në Shqipëri, ti e di se ç’bëhet?

10 Një femër vetëm, në vend të huaj, nëntë muaj s’qenka gjë për ty?

Ç’lidhje kam unë me “Ç’bëhet"?

Ç’të keqe ka?

11

05

Besi ngryset. Era vazhdon të flasë. Prit, prit. Mos merr kot.

Çfarë?

06

Më thuaj të drejtën, je gëzuar për Masterin apo se do studiosh në një vend ku mblidhen djemtë e pasur dhe ...të pashëm? Dakord, masterin e fitove, universiteti është i mirënjohur, por...

Është një fat që s’përsëritet dy herë.

Po është pasioni dhe mundi im që e bëri këtë të mundur. Unë dua të mësoj në një universitet të njohur e jo të shoh andejkëtej djemtë e tjerë.


12

13 Po pra, duhet të ikje se s’bën në atë Universitet? Po bëre shkollë me emër do na bëhesh ministre!

Besi e kap për krahu për ta ndaluar dhe flet i nervozuar.

18

19 Pranë tij ndalon motori i shokut të tij më të ngushtë, Almirit. Besi është i përhumbur në mendimet e tij.

Besi duke ecur i mërzitur.

Dëgjo këtu, unë nuk dua pranë një femër që të më bredhë rrugëve të botës! Ose Masterin jashtë ose mua!

ç’është kjo e folur?

Ej, plako, e paske humbur fare, tri herë i kam rënë borisë. Ë?

Kjo është fjala jote e fundit?

Po!

Era bën të ikë. 14 Besi ngrihet në këmbë dhe ngre dorën ta qëllojë me shpullë.

15 Era nuk u beson syve.

Mos na ka ndodhur ndonjë gjë andej nga ndërmarrja, mor aman.. ha... ha...

20

Të duket vetja burrë me këto fjalë? Ç’e ke në terezi ti! Pse nuk jam?

16 Era ikën e përlotur. Besi e shikon i zemëruar. Besi e ul dorën dhe nuk e qëllon, por i hakërrehet me nerv. 17

Era duke qarë mbi krevatin e saj.

21 Ulur të dy në lokal. Almiri tërë kohën flet e qesh me duar e me këmbë. Besi s’e ka mendjen aty. Hë si t'i thosha unë? Unë akoma nuk jam bërë oficer policie se edhe ky vit më ka ngelur nga akademia dhe ato ligje i kam mësuar më mirë se ai.

22

Ej… je këtu ti, apo jo?

Mos ma vër re se... Ë?


23

24

Po lëri mor ato, se të njoh më mirë se gomat e motorit tim, po zbraze thesin. Si e ke hallin, plako?

28

Po ti edhe kur bënim sherr në lagje më mbaje mua që te mos zihesha, tani je gati të qëllosh një femër.

Po m’i ngriti nervat!

U zura me Erën. Për pak e godita.

25

Ç’është kjo sjellje? Mos të dukem gjë si hu gardhi unë këtu?

Pse, mos do që të bësh me kokën tënde? Pa i dhënë askujt llogari?

Besi, unë dua që gjërat t’i bisedojmë shtruar, si dy të barabartë. Gjithashtu edhe të kesh besim te unë e jo të më akuzosh për gjëra të paqena.

Shyqyr që të ruajti zoti e nuk e bëre! Pse sa herë të të ngrihen nervat ty, kujton se ke të drejtë të godasësh njerëzit? Pse, kështu zgjidhen mosmarrëveshjet? Erën e ke të dashur, jo pronë, mbaje mend!

26

27

Para pallatit të Erës. Ajo del nga shtëpia.

31

Masteri jashtë të pëlqeka më shumë se unë, hë? Epo e paske bërë zgjedhjen tënde! Ik m’u zhduk atëherë, me gjithë besimin tënd!

Era e shikon dhe do të ikë.

32 Besi po flet në celular.

Hë, Almir? Mbete në palestër, o burrë. Po ty po të pres pra! A e ke pushim sot apo do shkosh në Akademi? Ë? E mirë… hajt...

Era!

Besi ka mbështetur kokën mbi duar dhe nuk përgjigjet.

Nuk të qëllova. Hajde të bisedojmë pra.

Çfarë të bisedojmë? Që të bëhet ashtu si do ti? Unë të rri në shtëpi e të bëj punët dhe të mos mendoj për shkollimin tim?

Dje s’më le fjalë pa më thënë dhe ishe gati të më qëlloje, e sot dashke të më takosh?

30

Besi, po a e di ti që shteti ka nxjerrë ligje që ndalojnë dhunën? Unë i pari kam detyrë t’i ndaloj ata keqbërës. Dhe nuk do të doja kurrë të të shihja ty në atë krah.

29

Era i kthen krahët pa përgjigje.


33

Almiri në tavolinë me Besin.

34

Po e ke gabim, o burrë.

35

Po edhe Era e kishte ëndërr ta bënte atë shkollë. Hyri në konkurs, doli e para... fitoi...

39

Në shtëpinë e Erës, hapet dera dhe hyn e ëma, Lola me një çantë të madhe. Aleksi dhe Era e presin te gëzuar.

40

Aleksi i merr çantën nga dora. Ta kemi ndjerë mungesën.

Erdhe më në fund… U lodha shumë kësaj radhe.

Gabim? Pa e bërë akoma qymezin ajo, filloi të kakarisë. Ej, pse atë do duroj unë?

Po mo gjeli, po! Dashke të këndosh solo ti, jo duet.

Mirë. Dëgjo. Ti e ke ëndërr të bëhesh aktor, apo jo? Tre vjet i humbe në emigracion. Kur erdhe, vitin e parë nuk e fitove konkursin. Tani po punon me Nerin për ditë që të jesh më i përgatitur. Po sikur Era të të thoshte, “Hiq dorë nga shkolla se s’më pëlqen të bëhesh aktor?"

Vërtet?

Shumë!

S’do të hiqja dorë kurrë!

36

O Beso, ndër gjithë ata konkurrentë, nga e gjithë bota ajo fitoi alamet burse. Kurse ti rri e bën naze, jo larg e jo nëntë muaj.

41

Era u përgatit kafenë dhe sheh me vëmendje dashurinë që tregon babai i saj duke i shërbyer kafenë nënës.

42

Do të të bëj një pyetje, mami, por do më thuash të vërtetën.

Patjetër, moj bijë. Pra nëntë muaj larg për ty është naze?

Mirë... mirë…, por është larg. Nëntë muaj, çfarë s’ndodh?

43

37

38 Po!

Në tavolinë celulari i Besit bie dhe Almiri lexon emrin e thirrjes.. Profesor Neri është.

Ou! Më latë pa tekst të dy. Ajo ishte më e urta dhe më e bindura dikur dhe ti ishe më i forti i lagjes. Kurse tani na dilni të dy ndryshe. Më paska lënë mbrapa emigracioni!

Kemi lënë prova, po unë nuk jam në terezi fare.

Ti ke qenë inxhiniere hidro-teknike, ke patur një punë me shërbime nëpër hidrocentrale. A të ka penguar ndonjëherë babi? Ua... ç’është kjo pyetje?! Ta them unë, Era. Në fillim e kisha të vështirë. Nënës tënde i duhej të ikte edhe kur ti ishe e vogël dhe të tëra punët më binin mua, por, me kohë, u mësova.


44

Unë ta kam bërë të qartë që në fillim! Kjo ishte puna ime që e kisha zgjedhur vetë.

45 Era u tregon prindërve se çfarë i ka ndodhur. Ata e dëgjojnë me vëmendje.

49

Besi dhe Almiri janë në lokal. Si gjithmonë po diskutojnë për problemin e Besit.

Që 40 vjet përpara. O Bes, po vetë e pate fajin o vlla.

Po pra... dhe une e pranova. As celularin nuk ma hap. 46

Të goditi, gjë? Me fjalë, baba. Që për mua është më e rëndë.

51

Vërtet, fjala është më e rëndë se guri, thotë populli. Ka shumë nga ata që nisin me një fjalë të rëndë, më pas ngrenë dorën dhe madje edhe e vrasin gruan. Mirëpo, nga ana tjetër, bijë, mos prit që me Besin të mos keni asnjëherë grindje.

50

Në tavolinë u vjen Neritani. Që larg dukeshit që po debatonit. Ç’kemi djema?

Profesor ...

47

48

E rëndësishme është që mes jush të mos mungojë respekti. Po mungoi respekti, bija ime, marrëdhënia ka marrë fund, më mirë të mos jetë.

Era, ne vetëm duke u sjellë, si dy të barabartë, kemi arritur ta mbajmë në këmbë këtë familje e të kapërcejmë çdo vështirësi.

Gruaja, e dashura, e fejuara është shoqe, jo vartëse, as pronë! Këtë duhet ta kuptojë çdo djalë e çdo burrë.

Punë zemrash… O, urdhëroni profesor!

Eee, ashtu, kot...


52

Në një palestër Neri dhe Besi duke bërë prova.

53

56

Epo duhet shumë punë dhe ndjeje çdo fjalë. Fillo dhe një herë!

Jo, jo, jo. Zgjodhe Shekspirin. Duhet të japësh maksimumin tënd. Edhe për ne aktorët me përvojë është majë ai, ti e di.

54 Jo, jo, je krejt pa ndjenja. Bosh fare.

55 Po e filloj edhe një herë...S’shpëton nga shpifja as virtyti vetë… Uh, s’e bëj dot sot.

Dëgjo, nëse aktori ka një hall dhe bllokohet, është e kotë! Ti ke një hall. E lëmë për sot, nuk bëhet.

57

Për të tria pyetjet përgjigjja është po!

Ja, kjo është e gjitha profesor. S’di ç’të bëj.

S’shpëton nga shpifja as virtyti vetë... Shpesh krimbi lulen e pranverës ha...

E di por unë e adhuroj Shekspirin dhe…

Neri dhe Besi ecin në rrugë. Ata janë duke folur. Besi po i tregon gjithçka.

Atëherë unë do të të këshilloja të bisedoje një herë shtruar me të, me qetësi, me ndjeshmëri dhe mbi të gjitha, me respekt.

Dua të të bëj disa pyetje. A e njeh mirë Erën? A ke besim tek ajo dhe, kryesorja, a e do shumë?

58

59 E kuptoj... po ajo...

Më falni

Kujtohu! Ti e ke lënduar me fjalë të rënda, madje edhe ke qenë gati për ta goditur. Së pari për këtë do t’i kërkosh falje. Besi, që të bëhesh artist duhet të jesh njeri, në radhë të parë. Një artist nuk luan thjesht në skenë, por përçon përparimin në një shoqëri.

Një artist, që ta luajë njeriun, duhet ta shohë njeriun, jetën, lirinë dhe dinjitetin e tij si gjënë më qendrore të botës. E kjo duhet të nisë nga shoku, shoqja, e dashura, gruaja, prindi, fëmija. Dhuna dhe abuzimi i dashurisë nuk ka asgjë të përbashkët me një artist.


60

Neri dhe dy shokët janë në lokal.

61

Këtë i thashë dhe unë, profesor.

Në shtëpinë e Erës. Nëna me Erën në dhomë. Celulari bie por Era nuk e ngre.

65 Ajo e sheh Erën të vishet me nxitim dhe të dalë nga dera duke fluturuar.

66

67 Ata kapen për duarsh me një drojë sikur takoheshin për herë të parë.

68

Besi duke pritur Erën që po vjen drejt tij.

Është Besi?

Aq më mirë, Almir. Pra Besi, ne nuk të mbështesim në këtë sjellje sepse jemi miqtë e tu dhe të duam të mirën.

Po!

62 Ju keni nevojë të bisedoni, Era. Nëse ai djalë të do, do të ketë reflektuar tashmë. Jepi mundësinë të të thotë ç’ka në mendje! Unë besoj te ndryshimi, edhe te pajtimi.

Më mori malli...

Broçkulla, Era, u rrëmbeva. S’i kam menduar drejt ato që të thashë..

Era duket në mëdyshje. 63 Era bisedon në telefon, në fillim e ngrysur...

64

... pastaj buzëqesh. Lola e ndjek me sy. Ashtu? Po unë sikur…

E drejtë. E kam kuptuar tashmë që të kam tepër të dashur për të të lënduar ... dhe për të të humbur.

M’i the për të më lënduar. Mos e përsërit më, Besi!


69 Aq shumë kam vuajtur këto ditë! Dhe e di ç’është më e keqja? Askush s’më ka mbështetur.

E sheh, pra? Abuzimi të lëndon edhe ty!

Djemtë dhe burrat, pjesë e zgjidhjes! Tregoni se jeni kundër dhunës! outprint Shoqata e Artistëve të Rinj të Skenës Adresa: Rr. Thanas Ziko, Pall. 6, Shk. 3, Ap. 41, Tirana, Albania e-mail: sharsalbania@gmail. com

Mobile: +355 68 20 61 105

Fotonovela njegrindjeekote shqip  

Fotonovelë Një grindje e kotë... (2013) Përgatitur në kuadër të fushatës së 16 ditëve të aktivizimit kundër dhunës me bazë gjinore, me mbës...

Fotonovela njegrindjeekote shqip  

Fotonovelë Një grindje e kotë... (2013) Përgatitur në kuadër të fushatës së 16 ditëve të aktivizimit kundër dhunës me bazë gjinore, me mbës...

Advertisement