Page 1


AKP’YE KARŞI

LİSENE, GELECEĞİNE ÖZGÜRLÜĞÜNE

1 MAYIS’A AKP-Cemaat ittifakının uyguladığı neoliberal sömürü politikaları toplumu daha çok yoksulluğa mahkum ediyor. Küresel krizin bütün faturası elektrikten doğalgaza toplumun en temel ihtiyaçlarına yapılan zamlarla, işten atmalar ve maaşlarda yapılan kesintilerle emekçi halk kesimlerine kesiliyor. Son dönemde ABD politikalarına bağımlılığın alenileştiği gelişmeler yaşanıyor. ABD’nin Ortadoğu’ya yönelik yeni politikalarına uygun NATO konsepti çerçevesinde Malatya Kürecik’e füze kalkanı kuruluyor. Suriye’ye yönelik işgal ve savaş çığırtkanlığı yapılıyor. ABD büyükelçisinin İran’dan petrol alımının düşürülmesini istediği gün petrol alımları düşürülüyor. AKP-Cemaat ittifakı eliyle piyasacı ve emperyalist politikalarla Türkiye karanlığa sürükleniyor. Bu emperyalist politikalara ve karanlığa karşı çağrımız ülkemize sahip çıkma çağrısıdır.

Lisene Sahip Çıkmak İçin 1 Mayıs’a Bugün dünyayı saran neoliberal politikalar kendisini en çok eğitim alanında hissettirmektedir. Meclise yasa tasarısı olarak sunulan okulların 49 yıllığına kiraya verilmesi liselerdeki piyasalaşmayı daha da derinleştirmektedir. Liselerde verilen hizmetlerin kamusal olması gerekirken bu yasayla birlikte okulların kantininden bahçesine, kütüphanesine kadar bütün alanları

sermayeye devredilmektedir. Okullarımızda verilen eğitim niteliksizleştirilmekte, öğrenciler dershanelere mahkum edilmektedir. Dershaneye gidemeyen yoksul emekçi çocuklarına ise cemaat evleri alternatif olarak sunulmaktadır. ‘Parası olan düdüğü çalar’ mantığıyla herkese parasına göre eğitim veriliyor. Liseler şirkete, öğrenciler müşteriye dönüştürülüyor. Liselerdeki bu piyasalaşmaya ve niteliksiz eğitime karşı kamusal, demokratik nitelikli eğitim için liselerimize sahip çıkalım.

Özgürlüğüne Sahip Çıkmak İçin 1 Mayıs’a Kameralarla, disiplin kurullarıyla, okullardan yükselen demirlerle eğitim kurumları bir hapishane ortamına çevrilmiştir. Geçen seneden itibaren okullarımıza “gerektiğinde” şiddet uygulama yetkisi bulunan sivil polisler yerleştirildi. Bu polisler aracılığıyla İsmail Eres Endüstri Meslek Lisesi’nde kantini boykot eden öğrencilere soruşturma açılıp okuldan atılmaları sağlandı. Böylece baskı ortamı daha da pekiştirilmiş oldu. Muhbir öğretmen ve muhbir öğrenci uygulamaları ile bu baskı ortamı devam ettirilmektedir. Bu uygulamalarla amaçlanan okul içindeki şiddeti önlemekten ziyade, düşünen sorgulayan öğrencileri baskı altında tutmak ve sindirmektir. Baskı ve şiddet politikalarına karşı özgürlüğümüze sahip çıkalım.


nuna kadar açılan üniversite kapıları, emekçi çocuklarına tamamen kapatılmaktadır.

Eğitimdeki fırsat eşitliği ortadan kaldırılarak geleceğimiz çalınmak istenmektedir. Üniversiteden sonra ise güvencesiz çalışma ile geleceğimiz tamamen elimizden alınmaya çalışılmaktadır.

Geleceğine Sahip Çıkmak İçin 1 Mayıs’a 4+4+4’e dönüşen eğitim sistemiyle “staj eğitimi” adı altında ucuz işçiliğin önü açılmıştır. Uzaktan eğitimin kolaylaştırılmasıyla sermayenin ara elemen ihtiyacını karşılayacak çocuk işçiler yaratılmaya çalışılmaktadır. Aynı zamanda kız çocuklarını okuldan erken yaşta almanın olanakları da yaratılmaktadır. Diğer taraftan imam hatiplerin orta kısımlarının açılmasının önünü açan bu yasa dinci-gerici eğitim anlayışına meşru bir kılıf hazırlamaktadır. Kuran dersinin seçmeli yapılması AKP’nin “dindar bir nesil” yaratma hedefinin en önemli ayağını oluşturmaktadır. Üniversite kapısının anahtarı dağıtılan şifrelerle cemaate verilmektedir. Böylece yandaşa so-

Piyasacılığa ve dinci gericiliğe karşı karanlığı parçalamak için geleceğimize sahip çıkalım. Geçtiğimiz yıl alanları zapt eden Liseli Gençlik Muhalefeti bu senede gençliğin sesi olmaya devam edecektir. ABD’ye bağımlılık ilişkileri içerisinde geliştirilen emperyalist politikalara karşı bağımsızlık, liselerdeki piyasalaşma ve niteliksiz eğitime karşı kamusal demokratik eğitim, baskı ve şiddete karşı özgürlük, dinci gericiliğe ve geleceksizliğe karşı aydınlık bir gelecek için bu 1 Mayıs’ta da alanları zapt edecektir. 1 Mayıs’ta CHE’nin gülümseyen yüzünde hayatı yenilemeye, Deniz’in, Mahir’in fikirleri, idealleri ve umutları ile sokakları kuşatmaya Liseli Gençlik Muhalefeti saflarında isyanı büyütmeye çağırıyoruz.

Ankara, Adana ve Mersin’de Liseliler Sokağa Çıktı Ankara, Adana ve Mersin’de liseliler temel taleplerini haykırmak üzere sokaklara çıktı.

Ankara Liseli Gençlik Muhalefeti Yüksel Caddesi’ne yaptığı yürüyüş ile AKP politikalarını protesto etti.

Adana Liseli Gençlik Muhalefeti ise Büyükşehir Belediye Tiyatrosu önünde toplandıktan sonra AKP il binasına doğru yürüdü. Yürüyüş boyunca halk liseli öğrencilere destek verdi.

Adana Liseli Gençlik Muhalefeti AKP il binasının önünde yaptığı basın açıklamasında: “Biz Liseli Gençlik Muhalefeti olarak; sermayenin çarkları arasında sıkışmakta olan öğrencileri savunuyoruz. Paralı eğitime karşı; kamusal eğitim hakkımızı istiyoruz. Müşteri yerine değil; doğrudan muhatap alındığımız, liselerin gerçek sahipleri olarak kabul gördüğümüz, söz, yetki, karar sahibi olduğumuz başka bir eğitim sistemi istiyoruz. Öğrencileri geleceksizleştiren, rekabetçiliği öne çıkararak öğrencileri en yakın arkadaşıyla yarış içerisine sokan üniversite sınavına karşı; dayanışma kültürünü savunuyoruz. Bir kez daha tekrarlıyoruz. Yandaşa Geçiş Sınavı kaldırılsın!” denildi.


Gençlik Muhalefeti kongresini yaptı

Emniyet’ten liselilere psikolojik harekat Sinop’ta bu günlerde aileler ve öğrenciler sürekli tedirginlik içindeler. Türkiye ve eğitimin sorunlarına duyarlı lise öğrencilerinin aileleri polis tarafından psikolojik tacize maruz kalıyor. Aileler cep telefonlarından aranarak “Karakola gelin çocuğunuz hakkında görüşelim” deniyor. Karakolda da ailelere “çocuğunuz yasa dışı örgüt üyesi” denildiği söyleniyor. Polis ailelerle görüşmenin yanı sıra liselere giderek okul yönetimi ile de görüşüyor. Gençlik Muhalefeti üyesi öğrenciler, aileleri ile polisin kendilerine psikolojik baskı yapmaya çalıştığını söylerken, “Biz ülkemize, özgürlüğümüze ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. Bunu yapmazsak suçlu olurduk” dediler. Polisin ailelerine “Çocuğunuz böyle devam ederse başı belaya girecektir” demelerini kesinlikle haklı görmediklerinin altını çizen Gençlik Muhalefeti üyeleri, ne ailelerle görüşülmesinin ne de okullara gidilerek yönetimle görüşülmesinin dirençlerini kıramayacaklarını belirttiler.

Eşit ve Özgür Bir Dünya için Muhalefet dergisinin ücretsiz ekidir.

Gençlik mücadelesini ülkenin dört bir yanında sokağa, amfilere, lise koridorlarına taşıyan Gençlik Muhalefeti, Ankara İMO Teoman Öztürk Konferans Salonu’nda “Ülkene, Okuluna, Geleceğe, Özgürlüğe Sahip Çık” başlığıyla Gençlik Kongresi düzenledi. Kongre, devrimci mücadelede hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Kongre’de Banu Güven, Burhan Sönmez, BirGün Gazetesi Haber Müdürü Barış İnce, Metin Kahraman, Cengiz Bozkurt, Levent Üzümcü, Gökhan Birben, Derelerin Kardeşliği Platformu sözcüsü Ömer Şan ve IMF Başkanına attığı ayakkabı ile gündeme gelen BirGün Gazetesi Editörü Selçuk Özbek’in Gençlik Kongresi’ne çağrıları izletildi. Kongrede temel başlıklar altında şu konularda sunum yapıldı: “Dünya, Türkiye ve gençlik mücadelesi başlığı dahilinde tebliği sunumları. Dünya ölçeğinde kriz, küresel sömürü ve mücadele üzerine konuşmalar. AKP- Cemaat Türkiye’sinin nereye gittiği. Piyasa ve gericileşme kıskacında eğitim. Üniversite ve demokrasi sorunları. Doğa ve yaşam alanlarımızı savunalım. Genç kadınların mücadelesi. Gençlik mücadelesinin yöntem muhteva ve araçları. Gençliğin yeni dönem araçları. Gençlik ve mesleki, sosyal, sanatsal faaliyetler.” Kongrenin bitimiyle birlikte Necatibey Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne bir yürüyüş gerçekleştirildi. 1000’in üzerinde gencin gür sesli korosu, sloganlarıya tüm Kızılay’ı inletti. ‘YÖK, Polis, Medya, Bu Abluka Dağıtılacak’, ‘Okuluna, Ülkene, Özgürlüğe Sahip Çık’, ‘AKP’den Hesabı Gençlik Soracak’, ‘Faşizme Ölüm, Tek Yol Devrim’, ‘İsyan, Devrim, Özgürlük’ sloganlarının atıldığı yürüyüşü halk büyük ilgiyle izledi, alkışlarıyla destek verdi. Sakarya Caddesi’nde heykel önünde kongrenin basın metnini kamuoyuna açıklayan gençler daha sonra halaylar ve horonlarla isyanını türkülere döktü ve illerine dönmek üzere etkinliği sonlandırdı.

Liseli Muhalefet 1 Mayis Bülteni  

Liseli 1 Mayis Bülteni

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you