Page 1

Dijital Sayı:11

facebook.com/gelibolu.gaste

5 Kasım 2012 Pazartesi

www.gelibolugaste.com

Yeni Nesil Gazete! gelibolugaste@hotmail.com

twitter.com/gelibolugaste

gelibolugaste@gmail.com

6

GELİBOLUSPOR GOL ŞOV YAPTI

5

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Uzman Dr. MELTEM ÇETİN

“ÇANAKKALE 1915” GALASI YAPILDI

HAYATA TUTUNAMADI Kayalıklardan Düşen Onur Zeki Hayata Tutunamadı. Gelibolu’da intihara teşebbüs eden öğrenci hayatını kaybetti. Gelibolu’da kayalıkların dibinde ağır yaralı olarak bulunan 17 yaşındaki lise öğrencisi, kaldırıldığı Çanakkale Devlet Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. Gelibolu Fener mevkiinde yaklaşık 15 metre yükseklikten düşerek kayalıkların dibinde ağır yaralı olarak bulunan Gelibolu Mehmet Akif Ersoy Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümü 3.Sınıf öğrencisi Onur Zeki, Çanakkale Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yüksekten düşme sonucunda iç kanama geçiren Onur Zeki, uzun süren ameliyatta yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Onur’un ölümü ailesi ve okul arkadaşlarını yasa boğdu. Genç Onur’un cenazesi Çanakkale Devlet Hastanesi morgundan alınarak toprağa verilmek üzere memleketi olan Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine götürüldü. Onur Zeki’nin, dün öğleden sonra okula gitmemesi üzerine öğretmenleri durumu Şarköy İlçesi’nde yaşayan babası Zeki Zeki’ye bildirmişti. Bunun üzerine baba Zeki, merak edip telefon açtığı oğlunun Fener mevkiinde olduğunu öğrenmiş, Onur’un babasına son olarak, “Hakkını helal et baba” dediği öne sürülmüştü. Onur Zeki, babasının haber verdiği öğretmen ve arkadaşları tarafından 15 metre yüksekliğindeki kayalıkların dibinde yaralı halde bulunarak Gelibolu Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış, buradaki ilk müdahalenin ardından Çanakkale Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişti. Biga’lı Şair Kerem Yıldırım KEÇİ SÜRÜSÜNÜ SEL ALDI Yeni Kitabını Tanıttı

ÇOMÜ KIZ ÖĞRENCİ YURDU TÖRENLE AÇILDI

8

ÇANAKKALE’DE KARAOKE ÇILGINLIĞI YAŞANIYOR


05.11.2012 Pazartesi www.gelibolugaste.com

Keçi Sürüsünü Sel Aldı

Çanakkale merkeze bağlı Kızılcaören köyünde aşırı yağışların ardından yaşanan sel felaketi, 28 keçiyi telef etti. Çanakkale merkeze bağlı Kızılcaören köyünde aşırı yağışların ardından yaşanan sel felaketi, 28 keçiyi telef etti. Keçi sahipleri, dağ tepe demeden dolaşıp kayıp hayvanlarını arıyor. Çanakkale’de etkili olan sağanak yağış, il merkezinde olduğu kadar çevre köylerde de hayatı olumsuz yönde etkiledi. Merkeze bağlı Kızılcaören köyünde yağışın ardından gelen sel, önünde ne varsa alıp götürdü. Bazı yapıların yıkılmasına sebep olan sel, Duran Kaşıkçı adlı vatandaşın hayvanlarının telef olmasına yol açtı. 105 keçiden 27’sinin kayıp olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Yağmur başlayınca meradan dönüyorduk. Hayvanların büyük bölümü çayın üstünden geçti. Tam sürü geçerken bir anda sel geldi. Geride kalan 27 hayvanı alıp götürdü” dedi. Kayıp olan hayvanlardan 19’unun leşini bulduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Dere yatağında geziyoruz. Şimdiye kadar 19 tanesini bulabildik. Kulak numaralarına bakıyoruz. Geri kalanları da arıyoruz” diye konuştu.

Güncel

2

ÇOMÜ KIZ ÖĞRENCİ YURDU TÖRENLE AÇILDI

ÇOMÜ Kız Öğrenci Yurdu Başbakan Erdoğan’ın sinevizyondan katıldığı törenle açıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü içerisinde Kredi Yurtlar Kurumu tarafından inşa edilen 550 yataklı kız öğrenci yurdu, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Ankara’dan sinevizyondan katılımıyla açıldı. ÇOMÜ Terzioğlu Kampüsü içinde inşa edilen 550 yatak kapasiteli Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Çanakkale Kız Öğrenci Yurdu törenle açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayınla sinevizyon ekranından katıldığı açılışta; kurdeleyi Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Yurt-Kur Bursa Bölge Müdürü Mehmet Müderrisoğlu, ve Kredi Yurtlar Kurumu Müdürü Naci Utkutuğ birlikte kesti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’dan açılışı yapmasını istedi. Vali Tuna, “Sayın Başbakanım, Türkiye’nin manevi başkenti olarak addettiğimiz Çanakkale’mizden, aziz şehitlerimizin manevi huzurundan, sevgili vatandaşlarımız ve özellikle geleceğimizin teminatı gençlerimiz ile birlikte sizleri en içten duygularımızla selamlıyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi. Başbakan Erdoğan’ın, “Hayırlı olsun” sözleri üzerine Vali Tuna ve beraberindekiler kurdeleyi kesti. Düzenlenen törende, 41 ilde inşa edilen toplam 40 bin yatak kapasiteli 53 yurdun toplu açılış yapıldı.

Kızılay Gelibolu Şubesi Etkinlik Düzenledi Eceabat’ta Düşen Yıldırım Can Aldı Eceabat’ta bir kişi üzerine yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Alçıtepe köyünde koyunlarını otlattığı sırada yıldırım isabet eden Şener Gezmez (43) hayatını kaybetti. Alçıtepe köyünde koyunlarını otlatan Şener Gezmez’e ulaşamayan eşi, durumu köy muhtarı Necati Tutmaz’a bildirdi. Muhtar Tutmaz, kendi imkanlarıyla yaptığı arama sonucunda, Gezmez’e ait koyunları başı boş şekilde dolaşırken bulunca jandarmadan yardım istedi. Jandarma ekiplerince yapılan aramada Alçıtepe köyü, İncirlik mevkiinde Şener Gezmez’in cesedi bulundu. Koyunlarını otlatırken yıldırım isabet ettiği belirlenen Gezmez’in cesedi, otopsi için Çanakkale’ye gönderildi. Bu arada, Gezmez’in geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle kol ve bacaklarının bazı bölümlerinde platin takılı olduğu belirtildi.

Kızılay Gelibolu Şubesi 144.Kuruluş yıldönümü etkinliği yaptı. Kızılay’ın 144.Kuruluş yıldönümü, Gelibolu 26 Kasım İlkokulu’nda düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. 26 Kasım İlkokulu’nda yapılan etkinlikte, Kızılay’ı Gelibolu Şube Başkanı Fahrettin Öztürk, Kızılay’ın kuruluş maksadı ve hizmetleri hakkında bilgi verdi. Kızılay Gelibolu Şube Başkanı Öztürk, Kızılay’ın insan farkı gözetmeksizin herkese yardım eli uzattığını belirterek, “ Kızılay 1868 yılından bu yana tüm savaşlarda, doğal afetlerde herkesin yardımına koşan bir hayır kurumudur. Kızılay dünyanın dört bir tarafında insan onurunun korunmasının sorumluluğunu taşır. Bu yüzden din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın tüm ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşar” dedi. Daha sonra gönüllü Kızılay öğrencileri, şiirler okuyup, şarkılar söyledi. Ardından Kızılay ve ilk yardımla ilgili çizgi film izlendi. Program sonunda çocuklara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Biga’lı Şair Kerem Yıldırım Yeni Kitabını Tanıttı Kerem Yıldırım’ın “Yasak Aşk’a Başkent” isimli şiir kitabı çıktı. Biga’lı şair Kerem Yıldırım, yaptığı açıklamada yeni kitabında 40’ın üzerinde şiir bulunduğunu ve bu şiirlerinde özel bir kişiye yer verdiğini ifade etti. Kitabına Biga’’daki kitapçılardan ulaşılabileceğini belirten Yıldırım, “2008 yılında ‘Cam Kavanoz’ isimli hikaye kitabı çıkarttım, ticari bir amaç gütmeden sanat adına yaptığım çalışmalarımda kitap yazmaktan çok, kitabın baskı aşamasında zorlandım” dedi. Yıldırım, “Bugüne kadar bir çok şiir yazdım ancak son 5 yılın içinden derlenen kitabımı bastırabildim. Hayatımda bir çok kişiye şiir yazdım. ‘Yasak Aşk’a Başkent’ adlı kitabım ise özel bir kitap oldu” dedi. Yıldırım, kitabın tamamı ile kendini anlattığını, 6 ay sonra yeni bir kitap ile okurlarıyla yeniden buluşacağını da belirtti. Bigalı şair Yıldırım’ın kitabı Biga’daki kitapçıların dışında internet’ten D&R, Kibo ve İdefix web sitelerinden de temin edilebiliyor.


3

05.11.2012 Pazartesi

www.gelibolugaste.com

Magazin

Çanakkale Savaşı’nı konu alan ‘Çanakkale 1915’ için geri sayım sürüyor. Senaryosunu, ‘Çılgın Türkler’ ve ‘Diriliş’ kitaplarının yazarı Turgut Özakman’ın kaleme aldığı ve tamamı Çanakkale’de savaşın gerçekleştiği bölgede çekilen filmin yeni fragmanı yayınlandı. Kısa sürede 5 bin kez izlenen fragman, duygusal sahneleriyle dikkat çekti. 18 Ekim’de vizyona girecek film, iddialı bir prodüksiyona da sahip. İşte, başrollerinde Şevket Çoruh, Barış Çakmak ve Serkan Ercan’ın yer aldığı filmden çarpıcı yapım notları:

Film için 2 bin Türk, Anzak ve İngiliz askeri kostümü, 3 bin sivil kostüm hazırlandı. Çekimler için 3 bin metrekare alana dekor inşa edildi.

BİRE BİR KOPYASI YAPILDI

İngiliz savaş gemisi ‘Queen Elizabeth’in iç odaları, orijinaline uygun olacak şekilde inşa edildi. Sahra Hastanesi ve çevresi orijinal olarak inşa edildi. 2 bin 750 metre uzunluğunda Türk siper alanları ve mevzileri oluşturuldu; bunun için günde 40 kişi, iki ay boyunca çalıştı. 500 adet Türk mauseri, 250 adet İngiliz tüfeği, 250 Anzak tüfeği yapıldı.


05.11.2012 Pazartesi www.gelibolugaste.com

Kültür - SANAT

Lizbona Gece Treni, sadece Avrupadan değil, kendi zihnimizden ve ruhumuzdan da geçen ve dönüşü belli olmayan bir yolculuğun çok sesli, unutulmaz romanı. Bu Dans Senin

Yönetmen :Sarah Polley Oyuncular :Seth Rogen, Michelle Williams, Sarah Silverman, Luke Kirby Tür :Dram , Komedi Ülke/Ülkeler :Kanada, İspanya, Japonya Yapım : 2011

FM 90.5

4

Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir… Güneş parçası…

Radyo Gelibolu En İyi 10

29.10.2012 - 05.11.2012 Arası Radyo Gelibolu’da en çok çalınan şarkılar 1.Sıla - Aslan Gibi

2.Emir - Makina

Evim Sensin Leyla başından geçen bir ayrılık sonrası baba evine dönmüştür. Kalbi kırıktır ve çocukluğundan beri sorunlu bir ilişkileri olan babası Selim ile aralarındaki sorunları çözmeye çalışmaktadırlar. İskender ise küçük yaşlardan beri şanssız bir hayat yaşamış olan yetimhanede büyümüş ve hayatı boyunca hiç evim diyebileceği bir yere sahip olmamış bir adamdır. . Beklenmedik bir şekilde karşılaşan bu ikili onları aradıklarını bulmalarını sağlayacak bir aşkın içine sürüklenir, Leyla yaralarını sararken , İskender’in evi Leyla olur fakat bu güzel hikayenin böyle sürmesine engel olacak olaylar peşlerini bırakmaz..

3.Mehmet Erdem - Herkes Aynı Hayatta 4.Kenan Doğulu - Şeytan Tüyü ETKİNLİK ÇANAKKALE

5.Yalın - Kasma 6.Mustafa Ceceli - Es 7.Ajda Pekkan - Yanmışım 8.Burcu Güneş - Aşk Gribi 9.Gökhan Türkmen - Bitmesin 10.Ziynet Sali - Yanabiliriz

Skyfall / Orijinal MI6 ciddi bir saldırıya uğrar ve kurumun değerleri temelden sarsılır. M’e karşı sadakat testinden geçen ajan James Bond kişisel bedelleri ağır olsa da, tehdidi bulup her ne pahasına olursa olsun yok etmelidir. Zira MI6’yı ciddi riske sürükleyen isim Silva adında gözü kara, gizemli bir adamdır... Sinema tarihinin en uzun soluklu aksiyon film serisi olan gizli ajan 007 James Bond’un nefes kesen macerası bu sefer İngiltere, Rusya ve Türkiye ekseninde Avrupa’yı merkezine alıyor. Serinin 23. filmi olan Skyfall’da 2000’li yılların son Bond’u olarak Daniel Craig’i izlerken ünlü aktöre M rolünde seyircinin alıştığı üzere Judi Dench, Silva rölünde Javier Bardem, hükümet görevlisi Mallory olarak Ralph Fiennes, seksi Bond kadınları olarak ajan Eve rolünde Naomie Harris ve Severine rolünde Bérénice Marlohe eşlik ediyor.

Uzun Hikaye 1940’lı yıllardan başlayarak 70’li yıllara kadar uzanan öyküsü ile hem hüzünlü, hem neşeli ve coşkulu kimi zamansa heyecanlı ve romantik bir film olan Uzun Hikaye, senarist Yiğit Güralp’in tanımıyla çok ama çok iyi insanların saf ve ölümsüz aşklarını adalet ve doğruluk üzerine inşa etme mücadelelerini anlatıyor.


5 Polisi Görünce Kaçak Midyeleri Dereye Döktüler

05.11.2012 Pazartesi www.gelibolugaste.com

Güncel

GELİBOLUSPOR GOL ŞOV YAPTI

Çanakkale süper amatör liginde oynanan üçüncü hafta karşılaşmasında Geliboluspor gol şov yaptı. Geliboluspor seyircisi önünde oynadığı Lapsekispor karşılaşmasını 8–0 kazandı. Geliboluspor’a farkı getiren golleri Çanakkale’de kaçak Kamil(3),özer(2),Çağlar(2),Arif attı. Güzel midye bulunan bir bir havada oynanan karşılaşma dolu tribüntekneyle polis ekibi ler önünde oynandı. arasında kovalamaca Oyuna Gelibolsporun vuruşu ile başyaşandı. landı. İlk dakikadan itibaren oyunu rakip Çanakkale’de kaçak sahaya yıkan Geliboluspor aradığı golü 20 midye bulunan bir tekneyle polis ekibi dk. Kamil ile buldu. Arif ’in ceza sahasına arasında kovalamaca yolladığı topu elle kesen Lapsekispor savunyaşandı. Yakalanacak- ma oyuncusun hareketine Hakem penaltı larını anlayan teknede- noktasını gösterdi. Topun başına gecen Kakiler, midyeleri dereye mil kaleci Arkın’ı ter köşeye yatırarak topu döktü. Bir teknenin kaçak mid- filelere yolladı.1–0.Golün verdiği moral ile ye taşıdığı ihbarını alan yüklenen Geliboluspor 23 dk. Kahraman sağdan sıfıra kadar indi ceza sahasına yollaÇanakkale İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dığı topu Özer filelere yollayınca durum 2–0 Sarıçay Deresi’nde oldu.30 dk. Özer sert vurdu top üst direkten önlem aldı. Denizden oyun alanına döndü.40 dk. Sakatlanan

dereye giren teknedekiler, karşılarında polisi görünce kaçmaya başladı. Polisler de derenin her iki tarafına ekip yerleştirerek tekneyi takibe aldı. Uzun süren kovalamaca sonucu kurtulamayacaklarını anlayan şüpheliler, polisin görmemesi için battaniye açarak midyeleri dereye dökmeye başladı. Bütün midyeler döküldükten sonra kenara yanaşıp polisin gelmesini beklediler. Polis ve Çanakkale İl Tarım Müdürlüğü ekipleri, teknenin yanına giderek sahibine kaçak midye yakalamaktan ceza yazdı.

Ersoy çıktı yerine Çağlar girdi.42 dk. Çağlar sağdan ceza sahası içine kadar inerek sert vurdu defansa da çarpan top filelere gidince durum 3–0 oldu.45 dk. Bu kez Özer çalımlarla ceza sahasına girdi boş pozisyondaki Kamil topu verdi, Kamil düzgün bir vuruş ile durumu 4–0 yaptı. Uzatma dakikalarında başka gol olmayınca devre 4–0 Geliboluspor üstünlüğü ile sona erdi. İkinci yarıya konuk Lapsekispor başladı.50 dk. Kamil Arkın ile karşı karşıya kaldı vuruşunu Arkın kurtardı.60 dk. Özer ceza sahasında buluştuğu topa dönerek vurdu ve durumu 5–0 yapan golü attı.70 dk. Kamil Ceza sahası dışından sert vurduğu top filelere gidince Geliboluspor 6–0 öne geçti.75 dk. Arif çalımlarla ceza sahasına girdi ve kaleci Arkın ile karşı karşıya kaldığı anda topu filelere yollayınca durum 7–0 oldu. Geliboluspor da Özer çıktı yerine Uğur girdi.75 Çağlar sağdan ceza sahasına girerken sert vurdu ve durum 8–0 oldu.85 dk. Kamil çıktı

yerine Ferdi girdi. Kalan dakikalarda başka gol olmayınca Geliboluspor evinde oynadığı karşılaşmayı 8–0 kazandı. Gelibolusporu Futbolcular maçın bitiş düdüğü ile birlikte Boğazın Kralları taraftar grubu ile galibiyeti dolayısıyla kutladılar. Geliboluspor aldığı bu galibiyet ile puanını 7 yaparak ikincilikteki yerini korumuş oldu. GELİBOLUSPOR: İSMAİL-KAHRAMAN-ERDİ-YAVER-MUHARREM-TİMUÇİN-FEYZULLAH-ERSOY(ÇAĞLAR)ÖZER(UĞUR),KAMİL(FERDİ)-ARİF YEDEKLER: ERDİ-UĞUR-RIDVANÇAĞLAR-FERDİ-MURAT-EMRAH LAPSEKİSPOR. ARKIN-ZORLUKANNECATİ-SÜLEYMAN-ALİ-İSMAİL-HAKAN-SABAHAD-SAADETTİN-CAHİTZEKİ YEDEKLER: SEZGİN-ATAKAN-İSMAİL ÇELİK-CELİL-İZZET-HASAN-UMUT

ADIM ADIM ZİRVEYE

Şenol USAL Bugün Mehmetçik Stadında Gelibolusporumuz Lapsekispor ile karşılaştı.Ligin ikinci haftası deplasmanda Hastanebayırını 3-2 yenen futbol takımımız çok iyi bir mücadele sergilediği maç sonunda rakibi Lapsekisporu 8-0 gibi farklı bir skorla yendi.İlk 2 haftada sadece 2 gol yiyip henüz ligte galibiyet ile tanışamayan Lapsekisporun o ilk karşılaşmalarında skor ne olursa olsun defansif ağırlıklı oynadığı için 2 gol yediğini iddia etmiştim.Nitekim maç başladığı gibi ağırlığı defansa vermiş,kendi ataklarında bile kendi yarı sahasını daha önemseyen bir Lapsekispor çıktı karşımıza.Goller geldikçe taraftar coştu,taraftar coştukça ve on on on diye

bağırdıkça aklıma 1999-2000 sezonunda oynadığımız ve 22-0 yendiğimiz bol gollü Tigem maçı geldi.Bu maçtada 10 golü buluruz diye tahmin etmiştim.Bir çok kişi 8 gol bulunmasından sonra 2 gol daha gelir dedi. Nitekim bir çok önemli pozisyonu kolay harcadık.Ama olsun.Önümüzde Biga Adaspor maçı var.Bu maç çok çok önemli.Bu maçtan mutlak 3 puan almamız lazım.Grubun iddaalı takımlarından Çanspor bu hafta 4-0 yendi ve henüz kalelerinde gol görmediler.Kadro olarak kuvvetliler.Takımımız ise bu hafta gördük ki artık gerçek anlamda rayına oturmuş gümbür gümbür geliyor.Sağlı sollu ataklar gelen goller ve anlamlı 3 puan.Teşekkürler... Gelelim ikinci ve önemli diğer konuya.Maç başlamasına bir kaç dakika kala,seramoni yapıldığı anlarda protokol tribününde Arslanca maçını izleyen ve takımını sonuna kadar destekleyen Boğazın Kralları taraftar grubu karşı tribüne alındığında bu duruma tepki gösterdiler.Özellikle burada kimlerin ne şekilde hatası vardır bilemem ama madem orada taraftar grubu prosedür gereği bulunamaz o halde sormadan da edemiyorum bu gençler orda toplanmaya başlamadan bir uyarı yapılamaz mıydı.Kalplerinin kırılacağı,hafta sonlarında gırtlakları patlarcasına takımlarını destekleyen,gençlerin uyuşturucu ve buna benzer kötü alışkanlıklardan uzak tutulması için en önemli rolü oynayan sporun içinde gençlerin oluşturduğu bir taraftar grubu olan bu taraftar grubunun yanlış zamanda

farklı tribüne alınması hoş olmadı.Evet orda Arslanca maçında olmaları bile yanlıştı ama asıl hata zamansız bir şekilde maçın başlamasına saniyeler kala ordan alınıp karşı tribüne gönderilmesi idi. Burdan Boğazın krallarınada önerim şu ki fevri davranışlardan uzak durun.Bu takım herkesin takımı. Kendi evimizde seyircinin sebep olduğu en ufak bir hata seyirciden yoksun çıkılacak maçlara gebe olabilir.Prosedürlere saygılı olalım.Sizleri seviyorum.... Gelelim alt yapımıza.Bana alt yapıda 2001 ruhu geri gelecek gibime geliyor.Özellikle şimdiden şunun müjdesini verebilirim ki bu takımın geleceği çok parlak.Yeter ki gençler küstürülmesin yeter ki gençlere sonuna kadar destek verilsin.Okullardaki yetenekli gençleri keşfedip sahip çıkar isek ülke futboluna da yeni yıldızlar kazandırmış oluruz. Son olarak taraftarların otobüs isteklerini önemli buluyorum. Süprizlere gebe bir grupta mücadele ediyoruz ve bir çok takım lideri belirleyecek yapıda kuvvetli takımlar. Hastane bayırı maçında 2 otobüs taraftar desteğinin maçın galip gelmesinde ki önemini lütfen görelim.O yüzden deplasmanlara gençler otobüs istiyorlar ve büyüklerinden bu konuda destek bekliyorlar.Ve forum sayfalarında en az 3 otobüs istiyorlar.Duymamazlıktan gelmeyelim.Futbolun hırsının tüm sosyal yaşamımızı etkilemesi ve fair play anlayışının hakim olduğu nice güzel günler dilerim....


Spor & Sağlık

GELİBOLUSPOR U–15 KAYIPSIZ DEVAM EDİYOR

Çanakkale U–15 ligi b grubunda Geliboluspor yoluna kayıpsız devam ediyor. Geliboluspor U–15 takımı bu hafta oynadığı Gölcük Gençlik maçını da 5–0 kazanarak beşte beş yaparak liderliğini puan kayıpsız devam ettirdi. Geliboluspor U–15 takımına galibiyeti getiren golleri Furkan (2),Serdar, Ekrem ve Ahmet attı. Geliboluspor U–15 takımı Mete-Yunus-Onur-Kaan-Eralp-Muharrem-Ali-Gürkan-Ahmet-Furkan-Serdar on biri ile sahaya çıkarken Yusuf-Ekrem-Berkan-Gürkan-Furkan ak-Can-Ataberk görev beklediler.

GELİBOLUSPOR U–17 İYİ BAŞLADI

Çanakkale U–17 liginde B grubunda yer alan Geliboluspor iyi başladı. Geliboluspor grubun iddialı takımlarında Bigaspor U–17 takımını 2–0 yenerek lige moralli başladı. Geliboluspor’a galibiyeti getiren golleri ilk yarıda İsmail Can ve ikinci yarıda Ceyhun attı. Geliboluspor U–17 takımı Murat-Umut-ÇağatayAlper-Recep-Eyüp-Barış-Kemal-Uğur-İsmail Can-Ceyhun ilk onbiri ile çıkarken Sercan-Yiğit-DoğukanOnur-Furkan—Kaan görev beklediler. Geliboluspor da ikinci yarı Eyüp-Uğur ve Umut oyundan çıkarken Onur-Furkan ve Kaan oyuna girdiler.Geliboluspor Alt Yapı sorumlusu Necmi Akçay” Öncelikle Futbolcu ve Teknik kadromuzu tebrik ediyorum. Geliboluspor olarak Alt yapıya önem veriyoruz. Bu gençler geleceğin Futbolcuları olacak. Biz Kulüp olarak Kendilerine güveniyoruz. Futbol oynamak isteyen gençlerimize kapılarımız sonuna kadar açıktır” dedi.Geliboluspor aldığı bu galibiyet ile ilk maçlar sonunda liderliğe yükseldi.

ÇANAKKALE SÜPER AMATÖR LİG MAÇ SONUÇLARI Çanakkale Süper Amatör lig maçları oynandı. Süper Amatör Lig’de haftanın açılış maçında lider Özel İdarespor rakibi Mahmudiye Belediyespor’u rahat geçti. Çanakkale Süper Amatör Lig’de alınan sonuçlar şöyle. 03 Kasım 2012 - Cumartesi Saat : 14.00 Özel İdarespor ( 3 ) Mahmudiye Bld. Spor ( 0 ) 04 Kasım 2012 - Pazar Saat : 14.00 Geliboluspor ( 8 ) Lapsekispor ( 0 ) Saat : 14.00 Kepezspor ( 1 ) Adaspor ( 3 ) Saat : 14.00 Yeni Çanspor ( 4 ) Hastanebayırıspor ( 0 ) Saat : 14.00 Karabiga Bld. Gençlikspor ( 1 ) Çan Termikspor ( 0 )

ÇANAKKALE 1.AMATÖR LİG MAÇ SONUÇLARI Çanakkale 1.Amatör lig 4.Hafta maçlarına devam ediliyor. Lig’de şuana kadar tek karşılaşma tamamlandı ve ilk üç haftada puanı bulunmayan Tarımspor kendi evinde Gökçeadaspor’u 3-0 mağlup etti. Çanakkale 1.Amatör Lig 4.Hafta maç sonuçları şöyle. 03 Kasım 2012 - Cumartesi Tarımspor ( 3 ) Gökçeadaspor ( 0 ) 04 Kasım 2012 - Pazar Saat : 14.00 Çardakspor ( 2 ) Gelibolu Harb-İşspor ( 2 ) Saat : 14.00 Ezinespor ( 1 ) Yeşil Bayramiçspor ( 1 ) Saat : 14.00 Kocatepe Gençlikspor ( 3 ) Çiçeklidedespor ( 1 )

Uzman Dr. MELTEM ÇETİN

6 gelibolugaste@hotmail.com

05.11.2012 Pazartesi www.gelibolugaste.com

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Yaz Boyunca Oluşan Cilt Lekelerinden Kurtulmak için ne yapılmalı? Yaz boyunca doya doya güneşlendik, bronzlaştık. Ancak pek çoğumuz, bronzlaşırken cilt lekelerinin oluşmasını önleyemedik. Peki ne yapmalı? Cilt lekelerinin kendi kendine geçmesini mi beklemeliyiz? Tabii ki hayır. Cilt lekeleri nasıl oluşur? Cildimiz güneşle ilk karşılaştığı andan itibaren Ultraviole ışınlarına karşı kendini korumak için cilde renk veren melanin hücrelerinin sayısını arttırıyor. Bu da lekelenmeye neden oluyor. Cilt üzerindeki lekeler, zararlı UV ışınlarını bir şemsiye gibi toplayarak, cildin alt katmanlarına ulaşmasını önlüyor. Yani aslında lekeler, cildin güneşe karşı oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır. Hangi cilt tipleri lekelenmeye daha yatkındır? Koyu renk ciltler, her zaman lekelenmeye daha müsaittir. Tip 3 ve tip 4 denilen Akdeniz tipi ciltler, pigment sayısı daha fazla olduğu için güneş koruyucu kullanılsa da cilt lekeleri daha kolay oluşuyor. Ayrıca, bazı ağrı kesiciler, antibiyotikler, doğum kontrol hapları gibi ilaçların kullanımı ile hatalı deodorant ve parfüm kullanımı da cilt lekelerine sebep olabiliyor. Cilt lekelerinden kurtulmanın hızlı yolu: “enzim peeling” Eğer, sizin de cildinizde yaz boyunca hoşlanmadığınız cilt lekeleri oluştuysa ve bir an evvel bu lekelerden kurtulmak istiyorsanız, enzim peeling tam size göre. Tek seansta lekelerin büyük oranda yok olduğu işlemde siz uyurken cildiniz,bebek teni gibi lekesiz ve yumuşak bir cilde dönüşüyor. “İçeriğinde C vitamini ve kojik asit gibi güçlü antioksidanların bulunduğu özel bir maske 8 ila 10 saat kadar ciltte bekletiliyor. Bu işlem genellikle akşam saatlerinde yapılıyor. Kişi, o maske ile bir gece uyuyor. Ertesi sabah ciltteki lekeler büyük oranda yok olmuş oluyor. Bu işlemin ardından ciltteki lekenin derinliğine ve büyüklüğüne bağlı olarak, 3 ila 6 ay kadar özel bir krem kullanılması gerekiyor. Bu krem hem lekeleri baskılayıcı bir rol oynuyor hem de lekelerin yeniden oluşmasını önlüyor.” Derin cilt lekelerinin tedavisinde “Q swicthed lazer” Eğer cilt lekeleri derinin alt katmanlarına kadar işlemişse lazer teknolojisinden faydalanılan tedavi yolları ön plana çıkıyor. Fraksiyonel lazer ve Q swicthed lazer, bu işlemler arasında başı çekiyor. Franksiyonel lazer ile lekenin derinliğine bağlı olarak cildin üst katmanları soyuluyor, alttaki taze ve lekesiz cilt ortaya çıkarılıyor. Q swicthed lazerde ise franksiyonel lazerden farklı olarak cilt yüzeyi soyulmuyor, cilt altındaki melanin pigmenti hedeflenerek leke tedavisi yapılıyor.


7

05.11.2012 Pazartesi

www.gelibolugaste.com

Gelibolu (ÖZEL)

(Bu fotoğrafı üç boyutlu görebilmek için 3D gözlük ile bakmalısınız.) Balıkhane Meydanı

ZAMAN TÜNELİ - GELİBOLU 5 Kasım 2008

Gelibolu Kapalı Spor Salonuna Ek Bina Yapıldı Kapalı Spor Salonuna, ilçedeki bütün sporcuların yararlanabileceği ek bina yapıldı. Sporcuların aileleri ve antrenör Halil Tuna’nın da destekleri ile yapılan Kapalı Spor salonundaki ek binada duş, lavabo, eşya dolapları ve derslik bulunduğunu belirten Geliboluspor Kulübü Başkanı Tamer Altunay, tesisin Gelibolu’ya kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Altunay, triatlon sporcularının yüzme havuzu konusundaki eksikliklerini gidermek üzere çalışmalara başladıklarını da ifade ederek, “Çanakkale ve Gelibolu’nun adını Triatlon sporuyla bütün dünyaya duyurmak için çalışacağız. Bunun içinde gerekli yatırımların yapılması için el birliği ile çalışıyoruz.” dedi. İHA

5 Kasım 2009

Gelibolu Kaymakamı Nazlı’dan Kızılay ve THK’ya Ziyaret Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Kızılay ve Türk Hava Kurumu’nu ziyaret etti. Türk Kızılay Gelibolu Şubesini yeni alınan kendi binalarında ziyaret eden Kaymakam Namık Kemal Nazlı’yı Gelibolu Şube Başkanı Fahrettin Öztürk karşıladı. Kaymakam Nazlı’ya, yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Şube Başkanı Öztürk, yıllar sonra Kızılay’ın kendine ait bir binasına kavuşturmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, Nazlı’ya Kızılay rozeti taktı. Kaymakam Nazlı da Kızılay’ın ilçede kendi binasına kavuşmasına sevindiğini belirterek, “Kızılay’ın karagün dostu olduğunu unutmamak gerekiyor. Vatandaşlarımız Kızılay konusunda zaten oldukça duyarlılar. Bu duyarlıklarını devam ettirsinler” dedi. Kaymakam Nazlı, buradaki ziyaretinin ardından Türk Hava Kurumu Gelibolu Şubesi’ni de ziyaret ederek, çalışmalar hakkında Şube Başkanı Servet Ersoy’dan bilgi aldı. İHA

1 Kasım 2010

DJ İsmail Longurlar, Yaşam Savaşını Kaybetti

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde gazetelerde muhabir, reklamcı ve radyoda da DJ olarak çalışan İsmail Longurlar (34) verdiği yaşam savaşını kaybetti. Trakya üniversitesi Onkoloji bölümünde kanser tedavisi için bir süre yatan ve daha sonra İstanbul’da tedavi olan gazeteci ve DJ radyocu İsmail Longurlar, amansız hastalığa karşı verdiği mücadeleyi ancak 1,5 yıl sürdürebildi. Amansız hastalıkla mücadeleye çıktığı umut yolunda eşi, ailesi ve birkaç yakın dostundan başka kendisine yardım eli uzanmayan İsmail Longurlar, verdiği bu mücadeleden bu sabah karşı yenik düştü. Evli ve 2 çocuk babası olan İsmail Longurlar’ın cenazesi ikindi namazından sonra Alaeddin Kalfa Mezarlığı’na defnedildi. İHA


05.11.2012 Pazartesi www.gelibolugaste.com

Güncel

8

ÇANAKKALE’DE KARAOKE ÇILGINLIĞI YAŞANIYOR

Çanakkale’de kıran kırana karaoke yarışması yapılıyor. Çanakkale’de düzenlenen kareoke yarışması büyük ilgi görüyor. Çanakkale Mask Arena’da düzenlenen 2 bin lira ödüllü karaoke yarışması, gençlerin kıran kırana mücadelesine sahne oldu. Japonya’dan sonra Türkiye’ye de sıçrayan karaoke çılgınlığı, Çanakkale’li gençleri de etkisi altına aldı. Yaklaşık 10 gün sürecek yarışmada ilk 3’e girmek isteyen gençler gece boyunca, ünlü sanatçıların şarkılarını en iyi şekilde seslendirmeye çalıştı. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı karaoke

yarışmasında çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yarışmacılardan bazıları heyecanına yenik düşerken, popüler şarkıları profesyonel bir şekilde seslendirenler alkış aldı. Yarışmayla ilgili verilen bilgilerde “Çanakkale’de daha önce bu konseptte ödüllü bir yarışmanın hiç yapılmadığı, 3 Aralık günü yapılacak finale kadar her geceden bir finalist çıkartılacak. Büyük ödülün verileceği final ise 3 Aralık gecesi yapılacak.

“ÇANAKKALE 1915” GALASI YAPILDI

Senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı ve Yeşim Sezgin’in yönettiği Çanakkale 1915 filminin Çanakkale galası yapıldı. Çok sayıda davetlinin izlediği filmi beğendiğini söyleyen Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, filmi etkileyici bulduğunu söyledi. Çanakkale 1915 filminin Çanakkale galası, Kolin otel Megaron salonunda gerçekleştirildi. Fida Film ve Örümcek Prodüksiyon Yapım ortaklığında gerçekleştirilen filmin yapımcılarından

Serkan Balbal, Yönetmen Yeşim Sezgin ve oyuncu kadrosunun da katıldığı Gala gösterimini çok sayıda davetli izledi. Film gösteriminin ardından, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, yapımcı, yönetmen ve oyuncuları tek tek kutlayarak, çeşitli hediyeler verdi. Filmi beğendiğini söyleyen Vali Tuna, „Filmi ilk defa izledim. Öncelikle bizim duygu dünyamızda bıraktığı etki açısından değerlendirmek daha doğru olur diye düşünüyorum. O noktada yeterli buldum, etkileyici buldum. Savaş sahneleri ve efektler güzel. Bu zamana kadar yapılmış filmlerin içerisinde en iyi film olduğunu düşünüyorum. Daha iyi olabilir mi? Mutlaka daha iyi olabilir. Bazı sahneler daha iyi işlenebilir, kurgulanabilir. Ama ben filmi genel olarak güzel buldum”

dedi. Çanakkale savaşlarının 100’ncü yılı olan 2015 öncesinde, büyük bütçeli bir film çekilmesi gerektiğini de söyleyen Vali Tuna, „Kültür Bakanlığımız, Sinema Genel Müdürlüğümüz, bir senelik bütçesinin en az yarısını güzel bir film yapmaya ayırabilir. Biz bu filmlerin nasıl yapıldığını biliyoruz. Bu arkadaşlarımız da bize film yapılmadan önce geldiler. Biz de kendilerine gerekli mekanların izinlerinin alınması, onların önlerinin açılması konusunda yardımcı olduk. Belki yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. Bu filmler kısıtlı bütçelerle yapılıyor.Güzel bir prodüksiyon için çok fazla para harcayamıyorsunuz. Ama devlet desteğiyle bunlar yapılabilir. Batı standartlarında, bir Hollywood filmi neden yapılmasın? Bunun için çok para lazım. Bu da devlet desteğiyle olur. Bunu devlet desteğiyle yapmamız lazım. Yapılan bu filmler, bu amaca giden yolda birer basamak. Şimdi eleştirmenleri daha dikkatli takip edeceğiz. Diğer filmlere göre olumlu eleştiriler daha fazla olacaktır. Hep daha iyiye, daha güzele doğru arayışı sürdürmek lazım” diye konuştu.

Online Gelibolu Gaste 5 Kasım 2012 Pazartesi Dijital Sayı 11  

Yeni Nesil Gazete!

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you