Page 1

film filmy D iabeł ubiera się u P rady , S eptember I ssue czy P rêt - à - porter to nie wszystko, co każdy fan(atyk) mody powinien zobaczyć. Jeśli nie wiesz, kim jest Polly Maggoo, to nie wiesz też, dlaczego Carine Roitfeld zrobiła sesję zdjęciową na cmentarzu, dlaczego Diana Pernet nosi się cała na czarno i skąd Marc Jacobs czerpał inspiracje do najnowszej, wiosennej kolekcji. Czas nadrobić zaległości!

1 1. Kultowa scena na cmentarzu w filmie Kim jesteś, Polly Maggoo? miała być metaforą upadku paryskiej mody. Poniżej (4) w interpretacji byłej naczelnej francuskiego Vogue'a w jej nowym magazynie Carine Roitfeld Fashion Book. Zastanawiamy się, co konkretnie Roitfeld miała na myśli. 2. i 3. Marc Jacobs, tworząc kolekcję na wiosnę/lato 2013, szukał inspiracji w latach 60. W szczególności w filmie Williama Kleina o paryskiej haute couture.

2

tekst Gabriela Czerkiewicz

3 4

46 www.fashionnow.pl

Kim jest P o l ly Maggoo? Scena 1, ujęcie 3 Do opuszczonej wieży, położonej na środku polany, a kształtem przypominającej młyn, schodzą się redaktorki mody. Zajmują miejsca na dwóch kondygnacjach. Wyraźnie zniecierpliwione czekają na rozpoczęcie pokazu. Jako ostatnia przybywa ekstrawagancka Amerykanka Miss Maxwell. Surowa redaktor naczelna, nie witając się z nikim, siada w pierwszym rzędzie. Pokaz może się zacząć. Na wybiegu pojawiają się kolejne modelki ubrane… w kawałki pociętego aluminium. Redaktorki komentują z zachwytem: „Niewygodne, ale co zrobić?” i „Umieją to nosić”. Na backstage’u panuje jednak chaos. „Kreacje” ranią nagie ciała modelek. Mimo to kolekcja okazuje się wielkim sukcesem. Po pokazie projektant razem ze swoją muzą i modelką Polly Maggoo wychodzą do dziennikarzy. Gratuluje mu sama Miss Maxwell: „Stworzyłeś kobietę na nowo! Jestem poruszona. Jesteś architektem, rzeźbiarzem!” – wykrzykuje. Projektant, który bardziej przypomina ogrodnika niż wielkiego kreatora mody (w ręku trzyma sekator), odpowiada skromnie: „Zrobiłem, co mogłem”. W tym filmie nic nie jest przypadkowe. Reżyser William Klein znał branżę od podszewki. Wcześniej, przez 10 lat, fotografował dla amerykańskiego Vogue’a. Zainspirowany francuską telewizją i tamtejszą edycją najbardziej wpływowego pisma dla kobiet, w 1966 roku stworzył swój pierwszy film fikcji Kim jesteś, Polly Maggoo?. Przedstawia w nim przerysowany świat francuskiej haute couture. Zjadliwy humor mistrzowsko łączy abstrakcyjne, pozornie niepasujące do siebie, wątki. Mamy tu wszystko. Przedstawioną niczym Alicja w Krainie Czarów, amerykańską modelkę, która robi zawrotną karierę w Paryżu. Beznadziejnie zakochanego w niej księcia Igora i jego matkę – królową planującą porwać dziewczynę, by tylko uszczęśliwić syna (wysyła nawet dwóch agentów i prosi o  dyskrecję, by uniknąć skandalu międzynarodowego). Dziennikarzy, którzy, nie wierząc w doskonałość i naturalne piękno Polly, podstępem chcą odkryć, kim jest naprawdę.

No i wreszcie opanowaną i oschłą redaktor naczelną graną przez Grayson Hall. Miss Maxwell była wzorowana na wielkiej Dianie Vreeland. Klein podobno szczegółowo analizował jej gesty, sposób mówienia i poruszania się, by jak najwierniej odtworzyć jej postać w filmie. Natomiast Dorothy McGowan (grająca Polly Maggoo) w zasadzie zagrała samą siebie. Przed powstaniem filmu McGowan była jedną z najbardziej rozchwytywanych modelek i muzą Kleina. Fotografowana m.in. przez Richarda Avedona i Irvinga Penna, w latach 60. pojawiła się na okładkach Vogue’a, Harper’s Bazaar, Elle i Glamour. Po premierze Kim jesteś, Polly Maggoo? McGowan zniknęła nagle z życia publicznego. Nie zagrała w żadnym filmie, nie wzięła udziału w żadnej sesji zdjęciowej. Czy zdała sobie sprawę, kim jest naprawdę? Scena 10, ujęcie 2 Osiem modelek siedzi przed lustrem w garderobie i wykonuje ostatnie poprawki makijażu. Beznamiętnie rozmawiają o wszystkim. Ożywiają się dopiero, kiedy jedna z nich wspomina o tym, że książę Igor zakochał się w modelce. Identycznie uczesane i ubrane niczym klony, są uosobieniem lat 60. Na głowach mają kultowe fryzury „5 Point Cut” z 1964 roku, autorstwa Vidala Sassoona, na sobie geometryczne biało-czarne sukienki w stylu Mary Quant. Gdzieś to ostatnio widzieliście? Pewnie u Marca Jacobsa. W finale pokazu kolekcji na wiosnę/lato 2013 modelki, które wyglądają niemal identycznie jak w scenie z filmu Kleina, wchodzą na wybieg przez lustrzane drzwi. Scena 25, ujęcie 4 Cmentarz niedaleko Paryża. Dwóch grabarzy otwiera wieko trumny. W środku leży cała w czerni Polly Maggoo. Redaktorka tłumaczy koncepcję sesji zdjęciowej: „Pytamy, czy paryska moda umarła, rozumiecie?”. Następnie orszak żałobny modelek podąża za karawaną. Ta scena również brzmi znajomo? Tutaj tropy są dwa. Po pierwsze Kim jesteś, Polly Maggoo?, to ulubiony film Diane Pernet. Ekscentryczny wygląd francuskiej dziennikarki i blogerki (zawsze czarna suknia i upięty wysoko czarny welon) nabiera więc nowego znaczenia. „Trzeba mieć dystans do siebie i mody, żeby nakręcić coś takiego” – argumentuje. A film wyświetliła niedawno podczas 5. edycji swojego festiwalu A Shaded View On Fashion Film w Centrum Pompidou. Drugi trop to nowy magazyn byłej naczelnej francuskiego Vogue’a Carine Roitfeld i jej sesja na cmentarzu zatytułowana Rebirth. Ostatnio Roitfeld wyraziła niezadowolenie z tego, jak obecnie wygląda branża mody. Czy, nawiązując do filmowej sceny, stylistka zapowiada odrodzenie świata mody? I czy ma to się stać za sprawą jej Carine Roitfeld Fashion Book? „Kubrick oglądał Kim jesteś, Polly Maggoo? w swojej prywatnej sali kinowej. Potem napisał do mnie list, mówiąc, że film wyprzedził swoje czasy o 10 lat, doskonale go czuje i ma wrażenie, że mamy wiele wspólnego”, wspomina Klein. Kubrick miał rację. Polly jest ponadczasowa. A  dystans, o którym wspomina Pernet, sprawia, że film oglądany dzisiaj jest równie ironiczny i aktualny, co 40 lat temu. Nic, tylko czekać na remake. Kim dziś byłaby Polly Maggoo?

1

2

3

4 5 1. Finał pokazu na wiosnę/lato 2013 Marca Jacobsa. 2. Dziennikarka i blogerka Diane Pernet zawsze ubiera się na czarno. 3. Plakat Kim jesteś, Polly Maggoo? Williama Kleina z 1966 roku. 4. Polly Maggoo razem z innymi modelkami wykonuje poprawki makijażu. 5. Diana Vreeland – ikona stylu i wieloletnia redaktor naczelna amerykańskiego Vogue'a była pierwowzorem filmowej postaci surowej redaktor granej przez Grayson Hall.

Who are you Polly Maggoo?  

In this movie, nothing is accidental. The director William Klein knew the industry inside and out. For 10 years he had been photographing fo...

Who are you Polly Maggoo?  

In this movie, nothing is accidental. The director William Klein knew the industry inside and out. For 10 years he had been photographing fo...