__MAIN_TEXT__

Page 1

SCHOOL TIMES MIESIĘCZNIK PSP MIODNICA LUTY 2020

W TYM NUMERZE: Walentynki Wielki Post Wywiad z Melodie Lusica Ciąg dalszy przygód Kingi Walentynkowy Mały Geniusz


Od redakcji! Zapraszamy do lektury czwartego numeru naszej szkolnej gazetki, w którym przybliżamy w jaki sposób są obchodzone walentynki w różnych zakątkach świata, wyjaśniamy czym jest Wielki Post, przeprowadzamy wywiad z wolontariuszką programu Euroweek i wiele, wiele innych. Miłej lektury!

GAZETKĘ REDAGUJĄ: Agata Bartosińska - red. naczelna Oliwia Chudoń Marysia Erdman  Zuzanna Kasprzyk Iza Kasprzak Barbara Goliczko-Chabiniak - opiekun


WALENTYNKI CIEKAWOSTKI 1. Każdego roku z okazji dnia zakochanych do Verony, gdzie rozgrywała się najsłynniejszy Szekspirowski dramat Romeo i Julia, dociera około tysiąca kartek zaadresowanych do Julii. 2. Prawdopodobnie pierwszą kartką walentynkową wysłał książę Orleanu w 1415 roku. 3. Najpopularniejszym prezentem na walentynki jest : - kartka walentynkowa - czekoladki 4. W Japonii to kobiety dają prezenty mężczyznom Panowie dopiero miesiąc później z okazji Białego dnia, odwzajemniają romantyczny gest. 5. Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami. 6. W Słowenii walentynki są dniem wiosny i dobrego zdrowia. 7. W Finlandii i Estonii dzień ten oznacza - „ dzień przyjaciela”. 8. Na Filipinach 14 lutego znacznie rosną ceny kwiatów szczególnie czerwonych. 9. Kościół Prawosławny obchodzi walentynki 6 i 30 lipca. 10. W Brazylii święto to obchodzi się 12 czerwca.


WALENTYNKI CIEKAWOSTKI

11. W Korei single, którzy nie otrzymali prezentu walentynkowego, idą do restauracji dla singli. 12. Tradycyjnymi prezentami we Francji są słodycze, sztuczne kwiaty, wyjazdy oraz kupony e totolotka. 13. W Niemczech dziewczęta sadziły cebulę w doniczce i umieszczały nad nimi karteczki z imionami chłopców. Wierzono, że dziewczyna poślubi młodzieńca, którego imię było nad cebula, która pierwsza zaczęła wyrastać. 14. Znaczenie ilości róż ma znaczenie: - dwie przeprosiny - 12 oświadczyny - 36 róż zapewnia co do szczerej miłości - 100 prośba o rękę

Oliwia Chudoń


WIELKI POST Najstarszym świętem chrześcijańskim i przez pierwsze trzy wieki jedynym świętem była Wielkanoc - Pascha, czyli przejście Jezusa Chrystusa przez mękę i śmierć do zmartwychwstania, czyli nowego życia w chwale. Do obchodu tak wielkiego święta chrześcijanie przygotowywali się bardzo starannie. Różny był jednak okres tego przygotowania w różnych czasach i regionach chrześcijańskiego świata.Najstarszą formą przygotowania do świętowania Paschy - Wielkanocy był post. Praktykowano go przez dwa dni poprzedzające Wielkanoc, to jest w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Post ten, trwający czterdzieści godzin, nazywano postem paschalnym, ponieważ wiązał się z przeżywaniem Paschy Chrystusa i godnym jej sprawowaniem. Z tego prawzoru przygotowania do świętowania Wielkanocy poprzez „post paschalny” zaczął się rozwijać okres długiego „postu paschalnego”. Okres ten trwał najpierw jeden tydzień, bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc (tak było w Egipcie w III wieku). Sobór nicejski w 325 r. określił czas do czterdziestu dni postnych. Zasadniczy kształt, choć jeszcze nieostateczny, przygotowania do Wielkanocy, jako okres czterdziestodniowy, znany był w Kościele Zachodnim w IV wieku. Dni postne obliczano od Wielkiego Czwartku wstecz - tak więc początek postu przypadał na szóstą niedzielę przed Wielkanocą, czyli pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Liczbę czterdziestu dni postu przejął Rzym od Kościoła Wschodu. Ponieważ niedziele były wolne od postu jako tygodniowej Paschy, stąd dni postnych było tylko 34, a dodając Wielki Piątek i Wielką Sobotę - 36 dni rzeczywistego postu. Na przełomie VI i VII wieku dla uzyskania liczby czterdziestu dni rzeczywistego postu dodano brakujące cztery dni, przesuwając początek Wielkiego Postu z niedzieli na środę, zwaną Środą Popielcową.


WIELKI POST

Liczba 40 występuje w Biblii i ma znaczenie symboliczne. Przywodzi na pamięć starodawne wydarzenia, takie jak 40 dni potopu, poprzedzającego zawarcie przymierza przez Boga z Noem; 40 lat wędrówki Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; 40 dni przebywania Mojżesza na górze Synaj, gdzie otrzymał on od Boga Jahwe tablice Prawa; 40 dni uciekał do góry Horeb prorok Eliasz przed mściwą Jezebel, żoną Achaza, króla Izraela. A nade wszystko symboliczna liczba czterdzieści dni postu wiąże się z okresem Chrystusowego przygotowania do swojej Paschy przez pobyt na pustyni, naznaczony samotnością, modlitwą i walką z szatanem (por. Mt 4, 1-11). Walka ta zakończyła się ostatecznym zwycięstwem Chrystusa nad szatanem, grzechem i śmiercią oraz chwalebnym zmartwychwstaniem.

źródło: niedziela.pl


WYWIAD Z MELODIE LUSICA, WOLONTARIUSZKĄ PROGRAMU EUROWEEK

przeprowadzony przez redaktorki gazetki szkolnej w języku angielskim. Redaktorki: Dzień dobry. Melodie Lusica: Cześć dziewczyny. R: Zaczynamy. Pierwsze pytanie: Wiemy, że była Pani przez kilka lat w Polsce. Czy chciałaby Pani wrócić? ML: Tak! Oczywiście! Uważam Polskę za mój drugi dom. Jest to miejsce pełne wspaniałych ludzi, których poznałam i z którymi dużo doświadczyłam. Wrócę do Polski najszybciej jak się da. R: A czy myśli Pani o powrocie do wolontariatu? W Polsce była Pani wolontariuszką programu Euroweek. ML: Tak! To jest coś w czym widzę siebie i mam nadzieję, że wolontariat pomoże też w moim rozwoju. Może będę uczyła online. R: Czy ma Pani jakieś marzenia? ML: Tak. Moim marzeniem jest zostanie żoną i matką. Chciałabym prowadzić proste i szczęśliwe życie na wsi. R: Naprawdę? Nie marzy Pani o karierze zawodowej? ML: Może założę gospodarstwo rolne. (śmiech) R: Czy ma Pani rodzeństwo? ML: Mam ośmioro rodzeństwa. Ja jestem najmłodsza …. i najładniejsza. (śmiech)


R: A kto jest najstarszy? Brat czy siostra? ML: Najstarszy jest brat i ma 48 lat. Jest dla mnie jak ojciec. A mam trzech braci i piątkę sióstr. R: A możemy zapytać ile Pani ma lat? ML: Jasne! Skończę za dwa tygodnie 28 lat. R: Musimy zapamiętać. Zaśpiewamy Pani „Sto lat”. Gdyby miała Pani zdecydować:  Polska a Filipiny, co by Pani wybrała? ML: To trudne pytanie. Nie mogłabym podjąć takiej decyzji. Kocham oba te kraje i ich obywateli. Powiedzmy, że mogłabym mieszkać trochę tu i trochę tu. A kto wie? Może znajdę męża Polaka? R: A czy ma Pani jakieś piękne wspomnienia z dzieciństwa? ML: Tak! Większość jest związana z moją starszą o dwa lata siostrą. Jesteśmy najlepszymi przyjaciółkami. R: A czy mogłaby Pani napisać lub powiedzieć jakieś zdanie po polsku? ML: Hmm. Pamiętam parę wyrazów, ale niekoniecznie ich wymowę. Minęło trochę czasu od mojego pobytu w Polsce. R: Gdy była Pani w miejscowości Lądek Zdrój w ramach programu Euroweek, opowiadała Pani o byciu modelką. Powie Pani coś więcej? ML: Tak, to były fajne i wesołe czasy. Byłam modelką w małym ośrodku SPA. Reklamowałam salon. R: Ile miała Pani wtedy lat? ML: To było w college’u, tak mi się wydaje. Miałam 18 albo 19 lat. A czy ja mogę zadać Wam pytanie? Jak myślicie, z czego Polacy są i powinni być dumni? R: Na pewno z piękna tego kraju – krajobrazu jak i ludzi. ML: Zawsze mówię ludziom na Filipinach, że Polacy są przystojni.


R: O której Pani wstaje? ML: Zazwyczaj o 8, ale gdy nie mam żadnych spotkań i zobowiązań to potrafię spać nawet do 14. R: Jeździła Pani kiedyś konno? ML: Tak, ale tylko trochę. Za to lubię jeździć na bawole (śmiech). R: A czy miała Pani jakieś fajne przygody podczas pobytu w Polsce? ML: Tak, dużo. Jest jedna, której nigdy nie zapomnę. To było z moimi koleżankami z Euroweek – Tamarą i Pipit. Szłyśmy do sklepu i Tamara próbowała naśladować naszego kolegę z Indii. Miał na imię Pankaj – był bardzo lubiany. Nie mogłyśmy przestać się śmiać i musiałam usiąść ….. dosłownie na środku chodnika. R: (śmiech) A jaki styl muzyki Pani lubi? ML: Muzykę klasyczną i R&B R: Czy odwiedzi Pani kiedyś naszą szkołę? ML: Bardzo chętnie. R: Dziękujemy za udzielenie nam wyczerpującego wywiadu. Mamy nadzieję, że utrzyma Pani z nami kontakt i że przyjedzie Pani do Polski i naszej szkoły. ML: Również dziękuję. Miło było Was poznać. Jak tylko będę mogła to przylecę do Polski i odwiedzę Waszą szkołę.


NASZA TWÓCZOŚĆ Dalsze przygody Kingi... Kinga była w szpitalu niecały tydzień. Przez cały ten okres czasu chciała porozmawiać z Adrianem, lecz nie miała telefonu, aby do niego zadzwonić. Postanowiła załatwić to w cztery oczy. Wydawało jej się to lepszym rozwiązaniem niż gadka przez telefon. Kiedy wyszła ze szpitala, od razu skierowała się do domu chłopaka. Zapukała kilka razy i jej oczom ukazał się jej wybawca. -O, hej Kinga! Chodź, wejdź do środka. Zrobić Ci kawy, herbaty?- zapytał z troską. -Wiesz co, wpadłam tylko na chwilę porozmawiać. Chyba nie masz nic przeciwko? - Jasne że nie. To mów, co Cię trapi?- zapytał. Po tych słowach Kinga zaczęła pytać się go o cały wypadek oraz opowiadała o pobycie w szpitalu. Rozmowa przedłużyła się z 10-ciu minut do ponad trzech godzin! Szczerze mówiąc, Kinga widziała w nim teraz kogoś więcej niż dobrego przyjaciela, jednak nie powiedziała mu o tym. Chciała zachować to w tajemnicy, bo przecież Adrian ma dziewczynę- jej najlepszą przyjaciółkę, Anię! Nie mogła nawet myśleć ,,Co by było gdyby…’’.


NASZA TWÓCZOŚĆ Dalsze przygody Kingi... Kinga widząc późną godzinę na wyświetlaczu telefonu, postanowiła skierować się do wyjścia. Pożegnała kolegę i poszła do domu. Już w oddali mogła usłyszeć szczekającego Gwiazdkę. Chyba nie mógł się doczekać jej przybycia! Po kilku minutach znajdowała się w domu. Nagle w kuchni zauważyła małą karteczkę przylepioną do lodówki.   ,, Kochanie, zostałam dłużej w pracy, a Alicja pojechała na korepetycje z geografii. Przygotowałam Ci twój ulubiony omlet, tylko podgrzej sobie w mikrofalówce! Kocham Cię, Mama. P.S Będziemy koło 22:30! ‘’ Kinga zasmuciła się nieco tym, że nikogo nie ma w domu kiedy ona wyszła po tygodniu ze szpitala. -Trudno, no ale przynajmniej mam swój omlet!powiedziała do siebie. Podgrzała omlet i skierowała się do salonu. W trakcie jedzenia usłyszała dźwięk wibracji swojego telefonu. -Ciekawe kto o tej porze dzwoni?- pomyślała. – Adrian? Co on chce? – wydawało się jej to dziwne, ale odebrała telefon. Kinga wyczuła w jego głosie smutek, więc zapytała co się stało. Adrian opowiedział jej o tym, że zerwał z Anią.


NASZA TWÓCZOŚĆ Dalsze przygody Kingi... A dokładniej to Ania z nim zerwała. Nie wiedziała czemu, przecież Ania i on byli taką zgraną parą! Jakkolwiek by to nie brzmiało, w duchu cieszyła się z takiego obrotu spraw. Potem zaś pomyślała, że nie jest fajnie radować się z zerwania przyjaciółki. Nie miała już chęci na rozmyślanie, bo sen dał jej się we znaki. Ubrała się w piżamę, a następnie poszła spać.

Szczerze Was przepraszam, bo pisałam w poprzedniej części, że wyjaśni się już to, czy Adrian i Kinga będą razem, ale postanowiłam że jeszcze pociągnę ten wątek do kolejnym numerze.

Agata Bartosińska


ULUBIEŃCY LUTEGO

Dzieeeń dobry! Luty kojarzy Nam się przede wszystkim z Walentynkami, oraz z zbliżającą się wiosną. Właśnie dlatego, chcę Wam przedstawić 5 skutecznych kosmetyków, które pomogą Wam uzyskać piękną cerę, bez żadnych niedoskonałości! Tak więc zaczynajmy! :D 5. Butelka termiczna Dafi Co prawda nie jest to kosmetyk, ale pamiętajcie! Woda to sposób na wszystko. Także na nieskazitelną cerę. Dobre są też napary ziołowe, które w takim miesiącu są po prostu wskazane. Butelka doskonale zatrzymuje ciepło ,dzięki czemu nie musisz się martwić że twój napój wystygnie! W dodatku dbasz o środowisko! Minusem jest tylko cena. Moja ocena: 8/10 Cena: 40- 50 zł w Allegro. 4. Maska na usta Kto powiedział, że aby nawilżyć usta musimy używać balsamu? Otóż są jeszcze inne alternatywy! Przedstawiam Wam maskę na …usta! Zawiera ona wiele składników roślinnych, które łatwo wnikają głęboko w naskórek. Nasze usta stają się wygładzone i mocno nawilżone, a także pełniejsze. Nic tylko całować! :D Moja ocena: 9.5/10 Cena: 2,90 w Douglas.pl


ULUBIEŃCY LUTEGO

3. Płyn micelarny dwufazowy różany Nivea Pierwszy raz używałam tego kosmetyku prawie rok temu i używam go do dziś. Po jego użyciu nasza skóra staje się gładsza i delikatniejsza co czuć od razu! Polecam osobom, które mają problemy z trądzikiem. Skutecznie usuwa makijaż nawet ten wodoodporny, co także przetestowałam na własnej skórze ;) Moja ocena: 9/10 Cena: 17,48 w eZebra.pl 2. Regenerum do paznokci (olejek) Ostatnio zakupiłam owy produkt i po tygodniu stosowania wydaje mi się, że było warto. Wzmacnia płytkę paznokcie (nawet tych bardzo zniszczonych i słabych), przywraca naturalny kolor paznokcia i pielęgnuje skórki.  Znajdują się w nim witaminy A i E. Warto się w niego zaopatrzyć, kiedy chcemy zapuścić piękne, zdrowe paznokcie! Moja ocena: 10/10 Cena: 13,87 w Ceneo.pl 1.Maska zwężająca pory Ziaja Pro Jeśli zmagasz się nieustannie z zatkanymi porami ,tłustą cerą, oraz ze skłonnościami do świecenia się, to właśnie znalazłaś idealny dla siebie produkt! Nie wysusza nadmiernie skóry, a to naprawdę wielki plus. Delikatnie masować prze ok.10-15 minut, a nie wchłoniętą część maseczki usunąć płatkiem kosmetycznym. Moja ocena: 10/10 Cena 19,42 w eZebra.pl Agata Bartosińska


RECENZJA FILMU "ZMIERZCH" ,Zmierzch’’ to kolejny film stricte dla nastolatek. Wydawałoby się- kolejny bzdurny film romantyczny. Nic bardziej mylnego! Ja osobiście uwielbiam takie filmy, w których występuje zakazana miłość. Doskonała gra aktorska Kristen Stewart (jako Bella) oraz Roberta Pattinsona (jako Edward) oraz przepiękna muzyka sprawiają, że po prostu chce się oglądać ten film. Może przejdźmy na chwilę do fabuły-nastoletnia Bella Swan przeprowadza się ze słonecznej Arizony do ojca, zamieszkującego najbardziej deszczowy i ponury skrawek kraju. Nie jest z tego szczególnie zadowolona, a przynajmniej dopóki nie poznaje uroczego, acz bardzo dla niej niebezpiecznego Edwarda Cullena , który okazuje się wampirem. Zakochani muszą naturalnie zmierzyć się z szeregiem przeciwności losu, wśród których pozornie najbardziej niebezpieczna, czyli ucieczka przed jednym z pobratymców głównego bohatera, jest tak naprawdę na drugim miejscu. Na pierwsze wychodzi walka Edwarda z jego wewnętrznym, trudnym do pokonania pragnieniem posmakowania krwi swej wybranki.


RECENZJA FILMU "ZMIERZCH"

No i właśnie. Widzowie muszą zadać sobie pytanie- Co zwycięży? Szczera miłość czy niepohamowane żądze? To pytanie towarzyszy przez prawie cały film, ale mam pewne uprzedzenia co do tego filmu. Po pierwsze, SCENERIA. Myślę, że reżyserzy przesadzili z tym trochę. Jest szaro, buro, ponuro i zwyczajnie ciężko. Dosłownie w kilku scenach pojawiły się jakieś ciepłe tony. Może to dlatego, że chciano uzyskać TEN mrok? Nie mam pojęcia. Kolejnym ,,ale’’ jest Bella. Zabrzmiało to co najmniej dziwnie i nie chodzi mi tu zupełnie o grę aktorską, wygląd czy ubiór. Chodzi mi o jej mimikę twarzy. Bohaterka wygląda jakby była ciągle zmęczona i zbolała życiem. Właściwie, to te dwie rzeczy najbardziej mnie drażniły, choć powstrzymałam się od komentowania mniejszych mankamentów tej produkcji. Jednak nadal myślę, że film jest godny polecenia i obejrzenia. Moja ocena to 8/10. Wydaje mi się, że dość sprawiedliwie go oceniłam.


RECENZJA FILMU "ZMIERZCH"

Zostawiam Wam jeszcze mały słowniczek związany z filmem <3 Vampire- wampir                                       Mysterious- tajemniczy Dusk/Twilight- zmierzch      Forever living- wiecznie żyjący Blood- krew                                           Werewolf- wilkołak Forest- las

AGATA BARTOSIŃSKA


MAŁY GENIUSZ


MAŁY GENIUSZ


ALBUM SZKOLNY


Ogłoszenia

W poniedziałki i w piątki na przerwie obiadowej zapraszamy do tańca :)

, że y nam dla i m y po m y r l. z a a k d Pr a rka wa n ó i cie b r e z t n t i rzą w gab e i zw iki n 7 y em s j a o P kl

a n sny wo. o i w to ń r e o i z i sp yd z e i s w zn r c e y i z p u m 0 02 o, 2 . w 3 o 24.0 , kolor ło o s we

Kolejny raz pomagamy zorganizować imprezę charytatywną - tym razem dla małej Mii Kurtuldu, chorej na SMA. Dnia 23.02. o godzinie 11:00 w parku pałacowym w Żaganiu odbędzie się bieg (trzy dystanse). Można również pobiec "wirtualnie", więcej informacji: Byle nie pod górkę runner team - strona na facebooku.

Profile for gazetka szkolna Miodnica

School Times Luty 2020  

luty 2020

School Times Luty 2020  

luty 2020

Advertisement