__MAIN_TEXT__

Page 1

SCHOOL TIMES MIESIĘCZNIK PSP MIODNICA GRUDZIEŃ 2019

W TYM NUMERZE: BOŻE NARODZENIE W RÓŻNYCH ZAKĄTKACH ŚWIATA PRZEPIS NA ZDROWIE TRZYMAJ FORMĘ - SPORTY ZIMOWE POZNAJ NASZYCH NAUCZYCIELI MAŁY GENIUSZ - ŁAMIGŁÓWKI MIKOŁAJKOWE ŚWIĄTECZNE ZRÓB TO SAM


Od redakcji! Zapraszamy do lektury drugiego numeru naszej szkolnej gazetki. Jest grudzień i zaczyna się już świąteczno-zimowy czas i o tym będą mogli Państwo przeczytać. Korzystając z okazji, chcieliśmy życzyć Państwu zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, które będą emanowały ciepłem i radością w rodzinnej atmosferze.

GAZETKĘ REDAGUJĄ: Agata Bartosińska - red. naczelna Oliwia Chudoń Marysia Erdman  Victoria Zielińska Iza Kasprzak Zuzanna Kasprzyk Barbara Goliczko-Chabiniak - opiekun


BOŻE NARODZENIE W RÓŻNYCH ZAKĄTKACH ŚWIATA Portugalia Portugalczycy na stół dają dodatkowe nakrycie. Jest przepełnione jedzeniem. Ale dla kogo? Dla zmarłych bliskich, aby po drugiej stronie niczego im nie brakowało w ten dzień. Rosja Rosjanie świętują Boże Narodzenie 2 tygodnie po naszej gwiazdce. Zamiast opłatka, mają święcony kawałek chleba! Prezenty są wręczane w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Długo trzeba czekać prawda? Przynosi je Dziadek Mróz, a nie Święty Mikołaj. Ukraina Pewnie wiecie jak wyglądają ozdoby choinkowe. Bombki, światełka, i łańcuchy to u nas norma. U Ukraińców jest to… pajęczyna! Tak! Legenda głosi, że pewna wdowa nie miała pieniędzy na dekoracje świąteczne na drzewko. Pająk zrobił więc pajęczynę na choince pod osłoną nocy. Sprawił radosną niespodziankę wdowie i jej dzieciom.


BOŻE NARODZENIE W RÓŻNYCH ZAKĄTKACH ŚWIATA Grecja Choinka u Greków to rzadkość. Aby uchronić dom przez złośliwymi duchami, zakładają na kominek (o ile ktoś ma) atrapę świńskiej szczęki. Wręczanie prezentów trwa od 6 grudnia do 6 stycznia. Długo co nie? ;P Dzieci przed świętami odwiedzają sąsiadów i śpiewają im. Na świątecznym stole znajduje się chleb ozdabiany krzyżem. Hiszpania Uśmiechnięty kawałek drewna – to brzmi bardzo dziwnie, ale taka jest bożonarodzeniowa tradycja. Hiszpanie kupują drewno które w środku jest puste. Środek ten, napełnia się słodyczami które zjada się w trakcie świąt. Austria Krampus to przeciwieństwo naszego Mikołaja. Przychodzi do małych Austriaków, aby je karać, gdy są niegrzeczne. Gdy wchodzi do ich domu, słychać dźwięki łańcuchów, które ma nałożone. Na świątecznym stole pojawia się kaczka lub karp. Agata Bartosińska


KOLĘDY - CIEKAWOSTKI i od c ś o leżn a się z g ó W B ne , ż u ó r n o o na a regi n a at iew d p „Je ś ę   l ą i o z w K d o zu . ro ól ie o r d k sM o n l a z a t me s n . wie ajp alus a je d n ę l a w ko z K ku. Z rawd ieńk uzna olskich uja i” o a p w. kład pod . Poc i m Jezu a się obni hod no elod s ma , że ej z X zi nie s p l zw talgi ia tej usie ocho VIII ń c ykl e p zna, pieśn ki - t dzi e d op i ula lateg jest kst zak r o on na w  był ach żeń a "CIC . ski HA ch NO C" n Tę k a i dia p o olęd n lekt ę pr ów. ad trz ysta  Pie zetł w1 r 8 j w ę 1 zykó umac szy 8 ro zak zon raz och ku w w ja o z a osta k li się Pier Aus ła w wsz trii. wsz yko y W y scy, prze języ j e j pięk nana któr kład wyk k pols zy ją nie kolę ki ona u d o ny słys y k Piot zeli ra M przez oło 193 Cicha . N k 0 a oc  om Cich szyń r o ku i poz na aN skie y z t o oc z o go. W o ra i dy stał awi era ryge ła a rygina nta le k ż sz o eść zwr lęda ote k.


Śpiewnik

Bóg się rodzi, moc truchleje: Pan niebiosów obnażony. Ogień krzepnie, blask ciemnieje, Ma granice Nieskończony: Wzgardzony okryty chwałą, Śmiertelny Król nad wiekami; A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami. Cóż masz, niebo, nad ziemiami? Bóg porzucił szczęście swoje, Wszedł między lud ukochany, Dzieląc z nim trudy i znoje, Niemało cierpiał, niemało, Żeśmy byli winni sami, A Słowo ciałem się stało I mieszkało między nami. W nędznej szopie urodzony, Żłób Mu za kolebkę dano. Cóż jest, czym był otoczony? Bydło, pasterze i siano; Ubodzy! Was to spotkało,Witać Go przed bogaczami, A Słowo ciałem się stało I mieszkało między nami. Podnieś rękę, Boże Dziecię! Błogosław Ojczyznę miłą! W dobrych radach, w dobrym bycie Wspieraj jej siłę swą siłą, Dom nasz i majętność całą I wszystkie wioski z miastami! A Słowo ciałem się stałoI mieszkało między nami.


Śpiewnik

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi: Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi Czym prędzej się wybierajcie, Do Betlejem pośpieszajcie, Przywitać Pana. Poszli, znaleźli Dzieciątko w żłobie, Z wszystkimi znaki, danymi sobie. Jako Bogu cześć Mu dali, A witając zawołali, Z wielkiej radości „Ach witaj, Zbawco; z dawna żądany, Tyle tysięcy lat wyglądany! Na Ciebie króle, prorocy, Czekali, a Tyś tej nocy –Nam się objawił”. I my czekamy na Ciebie, Pana, A skoro przyjdziesz na głos kapłana. Padniemy na twarz przed Tobą, Wierząc, żeś jest pod osłoną,Chleba i wina.

W żłobie leży, któż pobieży Kolędować Małemu? Jezusowi, Chrystusowi,Dziś nam narodzonemu? Pastuszkowie przybywajcie, Jemu wdzięcznie przygrywajcie, Jako Panu naszemu. My zaś sami z piosneczkami za wami pośpieszymy. A tak tego Maleńkiego Niech wszyscy zobaczymy: Jak ubogo narodzony, Płacze w stajni położony, Więc Go dziś ucieszymy. Naprzód tedy, niechaj wszędy Zabrzmi świat w wesołości. Że posłany, nam jest dany Emanuel w niskości. Jego tedy przywitajmy Z Aniołami zaśpiewajmy: „Chwała na wysokości”.


Marysia Erdman


W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

Wolontariusze naszej szkoły działają w różnych akcjach i programach. Prowadzą zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt, które systematycznie są przekazywane do schroniska dla zwierząt w Żarach. Biorą udział w kiermaszach, z których dochód przeznaczony jest na leczenie chorych dzieci z regionu. Byli współorganizatorami Drugiego Biegu Rudolfa, który odbył się 01.12.2019 w Żaganiu. Bardzo chętnie piszą również listy w ramach akcji "Marzycielska Poczta"

Wolontariuszki "Marzycielskiej Poczty"


TRZYMAJ FORMĘ !!! SPORTY ZIMOWE Sporty zimowe nieodzownie łączą się z szaleństwami na śniegu czy lodzie. Są to między innymi saneczkarstwo, snowboard, łyżwiarstwo szybkie czy figurowe i wszelkie sporty, w których najważniejszą rolę pełnią narty. W tym numerze skupimy się na SKOKACH NARCIARSKICH, które w Polsce mają wielu fanów. W tym sezonie narciarskim skoki rozpoczęły się 23.11.2019r. i odbyły się w Wiśle. Praktycznie w miesiącach grudzień - marzec co weekend możemy podziwiać śmiałków, którzy decydują się zjechać po krokwi i skoczyć jak najdalej się da - walcząc z pogodą, wiatrem lub jego brakiem. Skoki narciarskie oprócz ogólnej klasyfikacji w sezonie obfitują w różne inne zawody. Czyli poza Pucharem Świata skoczkowie biorą udział w wielu innych np. "Turniej Czterech Skoczni", "RawAir", "Willingen5" itp. Każdy konkurs to szansa na medal, podium i punkty w ogólnej klasyfikacji. Dlatego skoczkowie walczą o jak najlepsze wyniki, by móc na sam koniec stanąć i odebrać najważniejszą nagrodę w sezonie czyli Kryształową Kulę. Każdy fan skoków narciarskich na pewno zna takie nazwiska jak Małysz, Stoch, Żyła, Kubacki, Kasai, Kraft, Prevc itd. I zapewne nie raz podczas weekendu można było usłyszeć pełen emocji okrzyk: "Leeeeeeeć!!", gdy na belce zasiadał polski skoczek albo "Siadaj", gdy "leciał" ktoś spoza naszych zawodników. Skoki narciarskie są chyba jednym z trzech sportów, w którym Polacy zdobywają najwyższe i najlepsze wyniki (pozostałe to lekkoatletyka i siatkówka). Dlatego warto wspierać naszych skoczków m.in. doppingiem. Niech "latają" jak najdalej!


SŁOWNICZEK


PRZEPIS NA ZDROWIE SYROP NA ZIMĘ

6 ząbków czosnku, sok z jednej cytryny, 1 szklanka przegotowanej letniej wody, 1 łyżeczka miodu Czosnek pokroić w grubą kostkę i zalać sokiem z cytryny, a następnie dolać wodę i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie przecedzić przez sitko, dodać miód i mieszać aż się rozpuści. Następnie przelać do buteleczki i przechowywać w lodówce. Pić rano i wieczorem po jednej łyżce.


Świąteczne smaki KARP PIECZONY W MIODZIE

SKŁADNIKI 4 PORCJE ok. 850 g filetów z karpia oczyszczonych, 1 cebula,1 ząbek czosnku,sól, pieprz, mąka pszenna, masło klarowane do smażenia, 2 łyżki miodu + 2 łyżki musztardy + 1 łyżeczka oliwy Dzień przed przygotowaniem potrawy oczyszczone płaty karpia pokroić na porcje. Posypać solą, a następnie obtoczyć w mące pszennej. Cebulę obrać i pokroić na krążki. Ułożyć płaty karpia w naczyniu przekładając je cebulą, lekko docisnąć, przykryć i odłożyć w chłodne miejsce (lodówka, balkon) na noc lub maksymalnie 2 dni.Wyjąć karpie z naczynia, usunąć cebulę (nie będzie potrzebna) i włożyć na rozgrzaną patelnię z masłem klarowanym. Smażyć partiami po około 3 - 4 minuty z każdej strony na złoty kolor. Obsmażone filety odkładać do naczynia żaroodpornego.Na wierzchu położyć obrany i cieniutko pokrojony czosnek. Polać mieszanką miodu, musztardy i oliwy. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni C i piec przez około 15 minut.


Świąteczne smaki SAŁATKA ŚLEDZIOWA Z JABŁKIEM, SELEREM I RODZYNKAMI

SKŁADNIKI 2 PORCJE 2 filety śledziowe (ze słonej zalewy), 6 łyżek rodzynek, 1/3 szklanki brandy (lub wody) - do nasączenia rodzynek), 1 szklanka obranego i startego selera (korzenia), 2 łyżki soku z cytryny, 1/2 jabłka pokrojonego na cienkie półplasterki, 4 łyżki zrumienionych orzechów włoskich SOS: 4 łyżki syropu z pędów sosny lub 3 łyżki syropu klonowego lub 1 łyżka płynnego miodu, 2 łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżka majonezu (lub oleju lnianego), 1 łyżeczka nasion kopru włoskiego, sól i pieprz

Filety śledziowe opłukać pod bieżącą zimną wodą, włożyć do miski, zalać zimną wodą i odstawić na godzinę. Zmienić wodę i pomoczyć jeszcze przez pół godziny. Osuszyć i pokroić. Rodzynki zalać podgrzanym płynem (alkoholem lub wodą), odstawić na 10 minut do namoczenia. Obrać i zetrzeć seler, skropić  1 łyżką soku z cytryny. Jabłko zetrzeć na tarce (jeśli ma twardą skórkę można ją wcześniej obrać), skropić drugą łyżką soku z cytryny. Orzechy posiekać i lekko zrumienić na suchej patelni. Przygotować sos mieszając składniki w miseczce, doprawić solą i pieprzem. Połączyć składniki sałatki: śledzie, odcedzone rodzynki, startego selera, jabłko i orzechy. Wymieszać z sosem, wstawić do lodówki na minimum godzinę.


POWTARZAJ RAZEM Z NAMI

"JAK NAPISAĆ LIST?"

Wyróżniamy dwa rodzaje listów: *list prywatny Celem listu prywatnego jest najczęściej podzielenie się wiadomościami, ze szczególnym uwzględnieniem przeżyć i refleksji, jakie towarzyszyły wydarzeniom. Jest to list pisany do bliskiej, znajomej osoby – przyjaciela, wujka, koleżanki poznanej na wczasach. Nadawca zwraca się do adresata w 2 os. liczby poj. – „ty”.

*list oficjalny W liście oficjalnym zwracamy się do osoby nieznanej nam osobiście bądź znanej, ale wyższej rangą, stanowiskiem itp. – może to być list do prezesa banku, dyrektora szkoły, kierowniczki schroniska dla zwierząt. List taki może być też skierowany do więcej niż jednej osoby, np. do grona kierowniczego firmy, lub co instytucji. W liście oficjalnym zwykle informujemy o jakichś faktach lub prosimy o coś. Nadawca zwraca się do adresata w 3 os. liczby poj., za pomocą form Pan/Pani. Odmianą listu oficjalnego jest list motywacyjny. Celem pisania listu motywacyjnego jest przekonanie adresata, (dyrektora szkoły, pracodawcy), że nadajesz się do podjęcia nauki w tej szkole (pracy w firmie), ponieważ masz odpowiednią wiedzę, umiejętności, zdolności i chęci. Masz również pewną wiedzę o szkole (firmie), a twój wybór jest przemyślany, nie przypadkowy.


POWTARZAJ RAZEM Z NAMI

"JAK NAPISAĆ LIST?"

Bardzo ważne zasady pisania listu: 1.         List ma określonego adresata. Od tego, kto nim jest, zależy, jaki rodzaj listu będziesz pisać, dlatego zawsze najpierw zastanów się, do kogo piszesz. 2.     List jako wypracowanie ma też narzucony temat i musi być z nim zgodny. 3.        Pamiętaj o stronie formalnej listu: na górze kartki umieść datę i nazwę miejscowości, potem nagłówek, stosuj odpowiednie formy grzecznościowe, zawsze się podpisz. 4.     Pamiętaj o używaniu wołacza w nagłówku: pisz nie *Cześć, Tomek! Tylko Cześć, Tomku! 5.        Pisz zaimki wielkimi literami (Ty, Tobie, Twoich, Ciebie, Cię itd.). 6.        Dostosuj język listu do tego, kto jest jego adresatem. Inaczej sformułujesz list do dyrektora szkoły, inaczej do kolegi z wakacji, a jeszcze inaczej do babci. Używaj języka potocznego w liście do koleżanki, potocznego, ale grzecznego i pozbawionego form gwarowych w liście do cioci, a oficjalnego w piśmie do prezesa fundacji charytatywnej. Zuzanna Kasprzyk


POWTARZAJ RAZEM Z NAMI

"JAK NAPISAĆ LIST?"

ŹRÓDŁO: DOCPLAYER.PL

Jak napisać list po angielsku? Nieformalny list po angielsku nieco różni się od tego pisanego w języku polskim. Przede wszystkim, zwracając się do adresata, nie stawiamy po tym zwrocie wykrzyknika, ale przecinek, czyli ZAMIAST: Dear John! piszemy Dear John, i dalej treść listu zaczynamy pisać z małej litery, oczywiście też oddzielmy większe bloki tekstu akapitami. List kończymy pozdrowieniem. Jak napisać list po niemiecku? List po niemiecku piszemy według takich samych zasad jak w języku angielskim. Również po zwrocie do adresata następuje przecinek, a nie wykrzyknik. Reszta to już znajomość odpowiednio dobranego do listów słownictwa


POZNAJ NASZYCH NAUCZYCIELI Witajcie uczniowie dzisiaj przeprowadzimy kolejny wywiad, tym razem z Panią Agnieszką. To zaczniemy od pierwszego pytania...    

Co by Pani robiła gdyby nie pracowała jako nauczyciel? Pani Agnieszka: Pracowałabym jako nauczyciel. :)     Kiedy pani postanowiła zostać nauczycielką? Pani Agnieszka: Kiedy się urodziłam. Czyli już pani to czuła ? Pani Agnieszka: Tak, czułam to      Dobrze teraz trzecie pytanie. Jaka według pani jest najgrzeczniejsza klasa? Pani Agnieszka: A ja wszystkie kocham <3      A najgorsza? Pani Agnieszka:  Tak szczerze i obiektywnie to w skali od 010 to wszystkie na 9.      Co robi pani w wolnych chwilach? Pani Agnieszka: W wolnych chwilach… o rety -rozmawiam z synem.      Okej. Jak się pani czuje? Pani Agnieszka: Wyśmienicie.     


POZNAJ NASZYCH NAUCZYCIELI To już przedostatnie pytanie. Czy ten zawód jest trudny? Pani Agnieszka: Tak, trudny bardzo, ale przyjemny.    Pytanie na koniec. Co jest najciekawsze w tym zawodzie? Pani Agnieszka: Uczniowie oczywiście, dzieci to jest rewelacyjne. A czy charaktery też? Pani Agnieszka: Charaktery bardzo, osobowość ale, są takie różnorodne osobowości i to tylko właśnie wśród uczniów.  Dobrze, dziękujemy za wywiad Pani Agnieszka: Dziękuję również

Zapraszamy na kolejne wywiady. W numerze styczniowym przeprowadzimy rozmowę z uczniami. Którymi? Niespodzianka!

Oliwia Chudoń


MIKOŁAJKOWE KRĘGLE W ZIELONEJ GÓRZE


NASZA ŚWIĄTECZNA TWÓRCZOŚĆ

Niespodziewany gośćopowiadanie świąteczne Kinga niecierpliwie oczekiwała Świąt Bożego Narodzenia. Zawsze wierzyła, że niosą magiczną moc i wiele radosnych chwil. Jednak te święta zapamięta na długie lata… Leniwie wstając z łóżka, Kinga odruchowo spojrzała na kalendarz, który pokazywał 24. grudnia. Natychmiast oprzytomniała i energicznie ubrała się w codzienne, lecz eleganckie ciuchy. Zrobiła lekki makijaż i zeszła na dół. Od razu poczuła oszałamiający zapach potraw przyrządzanych przez mamę i starszą siostrę. -Pomożesz Nam, czy będziesz stać jak słup soli?- zapytała ironicznie siostra Alicja. -Dobrze, ale w zamian za to dasz mi dwa pierniczki!odparła Kinga. Po tych słowach zabrała się do pracy. Najpierw robiła krokiety, potem lepiła pierogi, a na końcu przygotowywała ciasto do pierników. Bardzo lubiła te zajęcia. Godziny mijały, mijały, aż wreszcie zjawiła się jako pierwsza babcia Bogumiła, która była dość ekscentryczną kobietą. Po kilku minutach od przyjazdu babci pojawił się wujek z ciocią i malutką kuzynką Hanią, dorosły kuzyn z dwojgiem dzieci, oraz kolejni wujkowie i kolejne ciocie. Atmosfera w tym gronie zawsze była miła.


NASZA ŚWIĄTECZNA TWÓRCZOŚĆ

Niespodziewany gośćopowiadanie świąteczne Śpiewano kolędy (i te stare i te troszkę nowsze), oglądano Kevina, dzielono się opłatkiem i rozdawano prezenty sobie nawzajem. W dodatku świąteczne ozdoby dodawały klimatu. Nagle mała Hania usłyszała jakby skomlenie psa. Nikt dorosły jej nie uwierzył, ale Kinga postanowiła zbadać ową sytuację. Pobiegła w kierunku drzwi wejściowych i lekko uchyliła drzwi. Ukazał jej się zmarznięty szczeniak. Widać było, że chciał się schronić. Dziewczyna zauważyła, że piesek miał kulawą przednią łapkę. Żal jej go było, więc delikatnie go podniosła i zaniosła go do domu, aby pokazać swoje znalezisko i jakoś mu pomóc. Weszła nieśmiało do salonu, gdzie znajdowali się goście. Zdziwieniom nie było końca. -Trzeba mu pomóc. Ma kulawą łapkę…- rzekła z opanowaniem Kinga. Alicja energicznie zrobiła opatrunek psiakowi. Młodsi goście czule głaskali szczenię po głowie. Mama Kingi widząc to zgodziła się, aby został w domu. Nie miała serca oddać go do schroniska. -Tę zgubę trzeba jakoś nazwać. Zdecydowałaś się już Kiniu?- zapytała babcia. Za oknem na ciemnym niebie ukazała się duża gwiazda. Widząc to Kinga powiedziała: -Gwiazdka. Zdecydowanie Gwiazdka.- po chwili uśmiechnęła się lekko. Malowała się przed nią przyjaźń na wiele lat. Agata Bartosińska


ULUBIEŃCY MIESIĄCA Święta! Święta! Święta! Tak tak ,Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. To bardzo niezwykły okres pełen zadumy. ALE STOP! Co z naszą skórą i z włosami? Przecież są tak bardzo narażone na minusowe temperatury! Blada cera, zimne dłonie itd. są zmorą zimowych dni. Spokojnie! Wiemy jak na to zaradzić ;) Oto 5 produktów, które są niedrogie i co najważniejszeskuteczne! 5.Wazelina Klasyk. Świetnie natłuszcza. Smarować nią można usta, dłonie, uszy i nos- czyli najbardziej narażone na zimno części ciała. Warto zabrać na ferie. Tutaj chyba ocena jest zbędna ;). Rossman, 6.99 zł 4.Zimowe mydło w piance Ziaja Chcesz poczuć klimat świąt także w swojej łazience? Wypróbuj piankę Ziaja. Zapach pierniczków, imbiru i cynamonu jest po prostu CUDOWNY. W dodatku nie wysusza skóry i ma neutralne PH dla skóry. Moja ocena to 8.5/10. e-Ziaja, 8.94 zł 3. Masełko Shea Lubicie naturalne kosmetyki? Masło Shea jest więc dla Was! Pozyskiwane jest z orzeszków afrykańskiego drzewa. Zmiękcza skórę, koi i uelastycznia. Jest polecany również dla alergików. Niestety, jest dość ,,ciężkie’’ więc, nakładamy go punktowo na wysuszone miejsca. Inaczej skóra będzie się nieprzyjemnie kleić. Moja ocena to 8/10. Almamed, 6.29 zł


ULUBIEŃCY MIESIĄCA 2.Szampon oczyszczający Kiedy niska temperatura da się we znaki, ludzie zaczynają palić w piecach. Jak wiemy, niektórzy ludzie palą plastikami, które zanieczyszczają powietrze (i to bardzo). Nasze włosy chłoną to powietrze i… brzydko pachną. Warto więc zaopatrzyć się w oczyszczający szampon. Głęboko oczyszcza ,a także pielęgnuje i nadaje połysk. Odświeża skórę głowy. Pojemność produktu to 400 ml. Moja ocena to 9/10. eZebra.pl, 17.19 zł 1.Peeling z miodem i z cukrem Dużo było kosmetyków, które można było jedynie kupić. Ale...mam dla Was naturalne rozwiązanie. Na pewno każdy z Was ma w domu te produkty: cukier i miód. W miseczce wymieszajcie łyżeczką (lub czymś innym) cukier z miodem i voila! Mamy domowy peeling J Następnie wystarczy nałożyć mieszaninę na dłonie i wmasowywać kulistymi ruchami. Potem spłucz wodą. Ręce powinny być gładkie i miękkie. Niby proste, ale bardzo skuteczne. Moja ocena to 10/10. Produkty znajdziecie w pierwszym, lepszym sklepie spożywczym Agata Bartosińska


MAŁY GENIUSZ ŚWIĄTECZNE ŁAMIGŁÓWKI

Oliwia Chudoń


MAŁY GENIUSZ ŚWIĄTECZNE ŁAMIGŁÓWKI


MAŁY GENIUSZ ŚWIĄTECZNE ŁAMIGŁÓWKI


ŚWIĘTA W SZKOLE WYNIKI KONKURSU NA PRZYSTROJENIE KLASY

KLASY 0-3 1 3

2


ŚWIĘTA W SZKOLE WYNIKI KONKURSU NA PRZYSTROJENIE KLASY

KLASY 5-8

3

1

2


ŚWIĄTECZNE ZRÓB TO SAM POKOLORUJ


ŚWIĄTECZNE ZRÓB TO SAM POKOLORUJ


OGŁOSZENIA ZAPRASZAMY NA WIECZÓR KOLĘD, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 20.12.2019 NA ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W MIODNICY O GODZINIE 16:00

Profile for gazetka szkolna Miodnica

School Times PSP Miodnica grudzień 2019  

gazetka szkolna numer grudzień 2019

School Times PSP Miodnica grudzień 2019  

gazetka szkolna numer grudzień 2019

Advertisement