Page 1

310 RZECZPOSPOLITA SZKOLNA NR 12

Październik 2009 Szkoła Podstawowa nr 310


Redakcja Redaktor naczelny: Marysia Kacprzak 5b Zastępca: Hubert Ihnatowicz 5c Skarbnik: Tomek Grodecki 5c

Skład Redakcji: Karolina Wiśniewska 4b Marta Stępień 4b Kacper Kuzak 4b Mateusz Marciniak 5c Paulina Gryn-Jabłońska 5b Zuzia Toporowska 5b Marta Cichocka 5b Marysia Hetmańska 5b Marcel Urbański 5b Paulina Osiecka 5b Julia Szuniewicz 5b Dominika Leśniak 4b Julia Raś 4b Zofia Szczawińska 4b

Okładki zaprojektowali: Mateusz Marciniak 5c i Kacper Kuzak 4b


Od redakcji… Witamy w nowym roku szkolnym! Mamy nadzieję, że wakacje minęły Wam przyjemnie. W tym numerze przeczytacie recenzje gier, pośmiejecie się z kawałów zamieszczonych na Śmiesznej Stronie, zobaczycie wielkie Monster Trucki, które wystąpiły w Chorzowie. Miłośnicy Michaela Jacksona także będą mieli co czytać. Napiszemy również o modzie uczniowskiej, a także przedstawimy artykuł Życie Czwartoklasisty. Mamy też nadzieję, że będzie się Wam podobała nasza gazetka szkolna. Redakcja.


Życie czwartoklasisty Jak żyć w czwartej klasie?

Początki w czwartej klasie są trudne. Rozpoczynamy nowy etap szkolny, już zaliczamy się do starszej grupy szkolnej 4-6.Nie należy się przejmować pierwszą jedynką, ale powinniśmy doceniać szóstki, piątki ,czwórki oraz trójki ,trójki ponieważ to też pozytywne oceny. W tym roku czwartoklasistom doszło dużo nauki. Każda lekcja odbywa się w innej sali. Zmienili się wychowawcy, każda lekcja jest z innym nauczycielem .Życzymy samych 6 i 5!!!

Autorki:Karolina Wiśniewska i Marta Stępień


ŚWIETLICA !!!!:)

Świetlica to miłe miejsce do zabawy. Po godzinie 15:30 rozchodzimy się do sal. Robimy tam lekcje. Latem wychodzimy na dwór. Panie ze świetlicy są miłe. Czytają nam różne bajki. Na świetlicy są różne konkursy. Możemy wychodzić na przykład do sklepiku, biblioteki lub pedagoga szkolnego tylko najpierw trzeba zapytać pań. Świetlica zamyka się o godzinie 18:00.

Dominika Leśniak , Zosia Szczawińska ,Julia Raś


Mysz jest gryzoniem pierwotnie tępionym przez ludzi, ale naprawdę są to małe, sympatyczne i nie bardzo kłopotliwe stworzonka. Dorosła mysz ma ok.. 11 cm nie licząc ogona i waży ok. 25 g. Początkowo myszy mieszkały tylko w Eurazji, Australii i Afryce, jednak z czasem rozprzestrzeniły się po całym świecie.


Szetlandy (owczarki szetlandzkie) to małe, miłe, całe życie szczęśliwe i chętne do zabawy pieski. Są podobne do Collie, ale są dużo mniejsze. Kiedyś te psy pomagały pasterzom paść owce, więc mają zdolności pasterskie. Są dość hałaśliwymi stworzeniami i chętnie się uczą. Trzeba mieć dużo cierpliwości do wyczesywania ich pięknego futra, ale nagrodą będzie zabawa z ślicznym psem.


MORROWIND Morrowind to jedna z ciekawszyh gier w Europie, oraz na świecie. W swiecie Morrowind możesz być jednym z 10 różnych stworów. W tej grze masz różne misje. Możesz chodzić po różnych miastach.

Autor:Kacper Kuzak 4b


Tomek Grodecki 5c

Trixie Carter – koleżanka Jake’a, tak jak on lubi jeździć na deskorolce. W odcinku "Teoria profesora Rotwooda" dowiaduje się, że Jake to smok. Ma ciemną skórę i czarne włosy, a jej ubiór jest inny w każdej serii. Nazywa Jake’a Jake’owaty. Jacob "Jake" Luke Long – amerykański smok. Jake ma czarne (chociaż ich kontury są zielone) włosy, zawsze nosi czerwoną bluzę z żółtymi naszywkami (na łokciach i na piersi) i niebieskie jeansy. Uwielbia jeździć na deskorolce i słuchać hiphopu. Bycie jednocześnie smokiem i uczniem odbija się na jego ocenach w szkole. Jeśli coś mu się nie udaje, mówi : -A niech to!

JAKE W FORMIE SMOKA… POSIADA ON RÓŻNE MOCE TAKIE JAK ZIANIE OGNIEM CZY CHOĆBY ATAK OGONEM. JAKE LUBI PRZEBYWAĆ POD POSTACIĄ SMOKA LECZ JEST JEDEN MINUS: NIE MOŻE WTEDY SPOTYKAĆ SIĘ Z ROSE, KTÓRA JEST ŁOWCZYNIĄ...

Luong Lao Shi – dziadek Jake’a i chiński smok. Pomaga wnukowi opanować moce. Jest starym, doświadczonym mistrzem i dużo wie o magicznych atrybutach. Jest niski, ma długie, siwe wąsy i nosi niebieskie, chińskie szaty z żółtym wykończeniem. Gdy był młody, mieszkał w Hong Kongu i mówił na siebie Taneczny Lao. .

Fu Hau – mówiący 600-letni pies rasy Shar Pei. Asystent Lao Shi. Lubi sobie pożartować. Zna się na magicznych eliksirach. Kiedyś był kieszonkowcem, ale przestraszył się Lao Shi, zerwał z kradzieżami i został jego pomocnikiem.


Artur "Spud" P. Spudinski – kolega Jake’a, tak jak on lubi jeździć na deskorolce. Lubi też ziemniaki, cebulę i swoje jojo. Mniej więcej w połowie 1 serii, tak jak Trixie, dowiaduje się, że Jake to smok. Sprawia wrażenie niezbyt inteligentnego, ale w 2 serii, w odcinku pt. "Mętny umysł" okazuje się, że jest geniuszem. Jest wysoki, ma brązowe włosy i nosi czapkę, a jego ubiór jest inny w każdej serii.

Rose – dziewczyna, na której widok Jake zapomina o całym świecie. Sprawia wrażenie normalnej i nic nie wie o ukrytej tożsamości Jake’a (aż do odcinka "Polowanie na smoka"), ale skrywa tajemnicę. Tuż po urodzeniu jej mama zauważyła, że na jej nadgarstku jest znamię podobne kształtem do smoka. Ma długie blond włosy i niebieskie oczy. Okazuje się, że jest Łowczynią. Razem z Łowcą poluje na Amerykańskiego Smoka. Gdy dowiaduje się, że Smok to Jake staje po jego stronie oszukując Łowcę.

Większość ludzi wyobraża sobie smoki jako potwory, które żyją by zabijać. Prawdziwe smoki są jednak inne, na co dzień są zwykłymi ludźmi. Stanowią granicę między światem ludzkim i magicznym. Smocze moce dziedziczy się w co drugim pokoleniu. Jednym ze smoków jest 13-letni Jake Long. Jego moce pomaga mu opanować jego dziadek, Lao Shi (chiński smok) wraz z mówiącym psem, Fu Hau. Jake jest pierwszym w historii amerykańskim smokiem. Dodatkowo w Nowym Jorku działa tajna organizacja Łowców, zajmująca się tępieniem istot magicznych.

Tomek Grodecki 5c


Uwaga! Jako jedna z pierwszych osób w Polsce recenzuję grę Sera Wars Republic Heroes! Ostatnio odbyła się premiera najnowszej gry Star Wars! Impreza odbyła się w jednym ze sklepów Empik, a całość zorganizowała grupa Star Wars Artistic Team (więcej informacji o tej organizacji na stronie www.swat.org.pl)…. Jestem jedną z 2000 osób w Polsce jako pierwszych grających w tę świetną grę! Otóż, jest to gra przygodowa dziejąca się pomiędzy pierwszą a drugą serią serialu Star Wars Republic Heroes… Testowałem grę krótko, ale od pierwszego strzału klonem z blastera zrozumiałem, że to przepiękna, baśniowa gra…

W grze możemy się wcielić w: Anakina Skywalkera, jego padawankę, Obi-Wana Kenobiego, Klony, Plo Koona i wiele innych fajnych postaci. Gra oferuje gdy jest się Jedi ataki mocą,,ataki i bloki mieczem świetlnym,sterowanie droidami i inne Combo! Gra Klonami się bardzo różni strzelamy tu z blasterów, rozwiązujemy zagadki i rzucamy granatami…. Grę polecam fanom Star Wars i nie tylko… W grę bez problemu może sięgnąć stary i młody fan tej świetnej sagi… Grę wydałą firma Krome (Star Wars Force Unleshead)…. Gra wyszła na PSP,PS2,PS3,XBOX 360 i PC… Wersja PC jest po polsku…. Ocena:

Taką koszulkę można było wygrać…. Znalazłem się w gronie tych szczęściarzy...

Tomek Grodecki 5c


310 Rzeczpospolita Szkolna

a n l o k z s a d o M Numer 12 Październik 2009

Modne ciuchy W tym roku są modne trampki, legginsy, rurki. Z dodatków: kolczyki. W tym sezonie modne są kolory jesieni, czyli pomarańczowy, brązowy, czerwony i fioletowy.

Modne są połączenia legginsów i tuniki lub nogawki wsadzone w trampki. Dla starszych mogą być też buty skate.

Marta Cichocka V b


Michael Joseph Jackson(ur.29 sierpnia 1958

w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców. muzyki pop zwany"Królem

Popu".


Grave Digger to drużyna prowadzona przez rodzinę Andersonów. Rozpoczął długą przygodę Denis Anderson, mistrz świata. Jego syn oddziedziczył zawód po ojcu jeździ na samochodzie TAZ.

Maximum Destruction to drużyna prowadzona przez Toma Mentsa. Aktualny kierowca to Chack Worren, odnosił sukcesy w innych drużynach. Efektownie wyglądający pojazd dysponuje silnikiem o mocy 1700 koni.

Taz to samochód przypominający bajkową postad. Prowadzony przez Adama Andersona, mistrz świata roku 2009. W 2008 roku zajął 2 miejsce. Adam nie boi się wdepnąd na pedał gazu, jest ryzykantem.


El Toro loco prowadzony przez Cholla Kowenn ( Chol Kołen czyt. ). Wygrał mistrzostwa w Las Vegas w 2008 roku. Do wygranej w Chorzowie zabrakło mu 1punktu. Pojazd przedstawiany jest jako zabawnie wyglądający byk, który może z pewnego miejsca wypuścid parę. Monster Mutta prowadzi mistrzyni świata z 2007 roku Condy Jolly ( Kendi Dżeli cyt.). Związana z drużyną jest już od 2005 roku, gdy dostała się do drużyny Monster Mutta przewyższała nawet mężczyzn. W 2007 roku jej forma była szczytowa. Batman prowadzony przez Jhona Sesacka wygrał mistrzostwa świata w wyścigach w 2008 roku. Batman jest najszybszym monster truckiem. Na asfalcie może rozwinąd 160 km/h zaś na piachu tylko 100 km/h. Kibice bardzo lubią Jhona , jest on bardzo sympatryczny.

Opracował: Hubert Ihnatowicz 5c


Moja gitara Gitara to świetny istrument Gitary akustyczne, elektryczne i klasyczne mają

Gitara basowa to czterostrunowy instrument który w zespołach odpowiedzialny jest za niskie dźwięki.

po pięć strun, a gitara klasyczna jest najlepszą gitarą dla początkujących.

Zespół MAMAYE Zespół Mamaye założył Pan Adam Kulis. Działa on w Domu Kultury Imielin. Grają w nim:Janek Piotrowski-gitara, Czarek Konachowicz-perkusja, Ada Dobrzeniecka-keyboard, Marcel Urbański-gitara basowa, Zuzia Domagalska-gitara, Agata Florczyk, Agata Zambrowska, Dominika Rachwał –. Marcel Urbański Vb


Jasio przychodzi na lekcje chóru. Pani prosi go aby coś zaśpiewał. Jasio zaczyna: -Wlazł kotek na płotek… - Jasiu wyżej ! ! ! -Wlazł kotek na drzewo… - Jasiu wyżej ! ! ! -Wlazł kotek na domek… - Jasiu, musisz śpiewad wyżej ! -Ale nie mogę bo kotek spadnie…

Jasio wraca z workiem pełnym jabłek. Mama pyta : -Skąd masz tyle jabłek ? - Od sąsiada. -A on o tym wie? - No pewnie, przecież mnie gonił…

Na zdjęciu jest widoczny PAŁAC LEMURY( zwierzę). A czy to nie Pałac Kultury ? Nie , to przeróbka…

Opracował : Hubert Ihnatowicz 5c


Wiadomości z ostatniej chwili! Wybraliśmy nowy samorząd szkolny na rok 2009/2010 : Przewodnicząca: Anna Wiórkowska kl.6c Zastępca:Szymon Socha Kl.5b Skarbnik: Gabrysia Rębkowska –Gryzek kl.5c Protokolant:Jan Szczawiński kl.6c

GRATULUJEMY!!


WITAMY W SZKOLE! 310 Rzeczpospolita Szkolna nr 12

Październik 2009 Szkoła Podstawowa nr 310

"310 Rzeczpospolita Szkolna" - nr 12  

Październik 2009

"310 Rzeczpospolita Szkolna" - nr 12  

Październik 2009