Page 1

SAYFA 10

DÜNYADAN

İSRAİL’DE PATLAMA IRAK’TA 13 ÖLÜ

Gazze'den atılan roketlerden füze savunma sistemiyle korunan İsrail, Tel Aviv'de bir otobüste patlayan bombayla sarsıldı. 10 kişinin yaralandığı saldırıyı Hamas kutladı ama üstlenmedi Sekiz gün önce başlattığı Gazze'ye yönelik hava saldırılarına misillemelerde dört vatandaşını kaybeden İsrail, terör saldırısıyla sarsıldı. Ülkenin en kalabalık kenti Tel Aviv'de,Genelkurmay Başkanlığı'nın yakınlarındaki bir otobüste patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre otobüsün içine yerleştirilen patlayıcı infilak ederek 15 yolcunun yaralanmasına neden oldu. Otobüsün camları yola dağılırken üçünün durumunun ağır olduğu belirtilen yaralılar çevredeki hastanelere yetiştirildi. Polis 142 numaralı hatta gerçekleşen patlamanın intihar saldırısıolmadığının altını çizerken yaralanmadan kurtulan otobüs şöförü, araçta şüpheli birini görmediğini açıkladı. Altı yıldan bu yana Tel Aviv'de gerçekleşen ilk bombalı saldırı İsrail roketlerinin sekiz günde 140'dan fazla kişiyi öldürdüğü Gazze'de sevinçle karşılandı.

DOĞAL BİR CEVAP Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri, “Hamas Tel Aviv'deki patlamaya müteşekkir ve bunu İsrail'in Gazze'deki katliamlarına karşı doğal bir cevap olarak görüyor” açıklamasını yaptı. Reuters haber ajansına konuşan Zühri, “Filistinligruplar, dünya İsrail'in saldırganlığını durdurmak adına çaba harcamadığı için Filistinli sivilleri kendileri savunacak” diyerek saldırının Hamas dışındaki gruplar tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğinin sinyallerini verdi.Son bir haftadır 70 kilometre uzaklıktaki Gazze'den ateşlenen dört roketin ulaştığı Tel Aviv'deki saldırıyı Batılı güçler büyük bir hızla kınadı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Kimoon'sivilleri öldürmenin hiçbir şekilde meşru gösterilemeyeceğini' söylerken İsrail'in en büyük müttefiki ABD'de, Beyaz Saray'dan gelen açıklamada “İsrailli sivillere yönelik saldırılar korkunç” ifadesi kullanıldı. Fransa, Almanya, İngiltere ve Rusya da saldırıyı kınadı.Olası kara harekatı için sınırda tetikte bekleyen İsrail askerleri toplu dua etti.

Kuzey Irak'ta Kürt Bölgesel Yönetimine bağlı peşmergeler ile merkezi Irak hükümeti güçleri arasında Tigrit şehrinde çatışma çıktı. Çatışmada bir sivilin yanısıra 12 Irak askerinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Irak'ta merkezi hükümet ile Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi arasında bir süredir yaşanan gerginlik kanlı çatışmalara dönüştü. Irak merkezi ordusuna bağlı askerlerin Kuzey Irak bölgesinin çevresini kuşatması üzerine Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin talimatıyla harekete geçen peşmergeler bölgeye merkezi hükümetin askerlerini sokmamak için geniş çaplı önlem aldı. Merkezi hükümete bağlı Tigrit kenti yakınlarında bu akşam saatlerinde peşmergelerle, Irak merkezi hükümetinin özel olarak görevlendirdiği Dicle Birlikleri arasında çatışma yaşandı. Çatışmada 1 sivil ile 12 askerin hayatını kaybettiği açıklandı. Irak merkezi hükümeti ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında günlerdir süren gerginliğin Kerkük'ten kaynaklandığı ifade edildi. 140'ıncı maddeye göre Kerkük'ün demografi yapısı nedeniyle Kürt bölgesi veya Irak merkezi hükümetine mi bağlanacağı ile ilgi tartışma çıkması üzerine merkezi hükümetin olası bir nüfus sayımına sıcak bakmadığı için Dicle Birliklerini Kürt bölgesine kaydırdığı belirtildi. TÜRK BİRLİKLERİNİN ÇIKARILMASINI İSTEMİŞLERDİ Bağdat yönetimi ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında Peşmergelerin merkezi hükümete bağlanması yönünde tartışma yaşanmıştı. Bu tartışma sırasında merkezi hükümet Türk askeri birliklerinin Kürt bölgesinden çıkarılmasını istemesine, Kürt yönetimi sessiz kalmıştı.

MAYA KEHANETİNİN GERİ SAYIMI BAŞLADI

CLİNTON ATEŞKES SAĞLADI Clinton devreye girdi ateşkes sağlandı ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Mısırlı mevkidaşıyla ateşkesi duyurdu. Dün gece 21.00’de yürürlüğe giren ateşkesi Gazze’nin İsrail’le sınırının açılması izleyecek. Clinton liderliği için Mısır’a teşekkür ettiGazze Şeridi’ni yöneten Hamas ve İsrail yönetimi arasında ateşkes sağlandı. Mısır’ın arabuluculuğu ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın devreye girmesiyle anlaşma Mısır’ın başkenti Kahire’de açıklandı. Saat 21.00’de yürürlüğe giren ataşkes uyarınca iki taraf da roket saldırılarını durdurdu.Önceki gece İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla ortak basın toplantısı düzenleyen Clinton, ‘İsrail güvenliğine desteğin kaya kadar sağlam olduğu’ vurgusunu yaparak ABD’nin İsrail’e kayıtsız şartsız desteğini ortaya koydu.Batı Şeria’da Filistin lideri Mahmud Abbas’la görüşen Clinton, Amerikan dış politikasının genel çerçevesine uyarak Gazze’ye gitmedi. Ramallah’ın ardından Kudüs’e dönen Clinton, Netanyahu’yla tekrar görüştü. Clinton’ın Ortadoğu’daki son durağı Hamas ve İsrail arasında arabuluculuğa soyunarak ateşkes müzakerelerinde kilit rol oynayan Mısır’ın başkenti Kahire oldu.

Bilim dünyasının yıllardır tartıştığı Maya kehanetinde belirtilen tarihe sadece bir ay kaldı. Maya'ların Haag takviminin sonuna işaret eden takvim, uzun yıllar dünyanın sonunu getirecek doğal afetlerin habercisi olarak kabul edildi. Son yıllarda gerçekleştirilen arkeolojik bulgular bu inanışın aksini savunurken, bugün bazıları dünyanın sonunu, diğerleri ise yeni bir çağın başlangıcını bekliyor. Antik Mayaların beşinci Güneş Çağı'nın sonunu gösteren 144 bin günlük Haab takvimi, 21 Aralık2012'de sona eriyor. Söz konusu tarihte, 394.26 yıla bölünmüş olan takvimin son ve 13'üncü dönemi bitiyor. Böylece yaradılış döngüsü de sona eriyor ve Altıncı Güneş Çağı

başlıyor. Altıncı Güneş Çağı'nın 'başlangıcı' denirken, birçokları bu başlangıcı Dünya'nın sonunu getirecek olayların başlangıcı olarak kabul ediyordu. Bunun nedeni, 1983'te IRAS uzay teleskopu tarafından keşfedilen devasa Marduk gezegeniydi. Marduk, 21 Aralık 2012'de Mars ve Jüpiter'in arasına girecek ve çekim kuvvetiyle neden olacağı değişim, Dünya'nın dev deprem, tsunami ve fırtınalarla yok olmasına neden olacaktı. Öte yandan, Dünya'nın Balık Çağı'ndan Kova Çağı'na geçeceği ve Güneş Sistemi'nde konumlandığı açının değişeceği öne sürülen 21 Aralık 2012'de, insanlığın mutluluk ve aydınlanma dönemine gireceğini savunanlar da var.

10  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you