Page 1

DÜNYANIN KİTABI VENÜS’TE

K İ Ta B e V İ

HASBAHÇE GAZETESİ

4. YILINDA www.hasbahcegazetesi.com

Kasım 2017

Yıl: 4 Sayı: 38

Kağıthane'de Dev Yatırımlar Devam Ediyor!

2.METRO GELIYOR İstanbul’un hızla değişim gösteren ilçelerinden birisi olarak gösterilen Kağıthane’de dev yatırımlar sürüyor. İlçede ulaşımı rahatlatmak için yapılan yeni yollar ve asfaltlama çalışmaları ardından 2.Metro hattı ile Kağıthane, İstanbul’un ulaşım merkezlerinden birisi haline geliyor.

Çağlayan, Kağıthane Merkez ve Nurtepe’den geçecek olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı çalışmaları tamamlanma aşamasına gelirken 2.Metro Hattının da çalışmaları da başladı. 3.Havaalanına yapılacak olan metronun başlangıç noktası Kağıthane Merkez’den start aldı.

15 Temmuz’un Bilinmeyen Kahramanı

O Geceyi Anlattı 15 Temmuz’da FETÖ’nün darbe girişimini engellemek için canı pahasına sokağa çıkan, silahla yüklenmiş helikoptere kafa tutan o gecenin kahramanlarından Yayha Kemal Mahallesi Gök Mavi Cafe’nin Sahibi Bekir Mutlu, o gece yaşadıklarını Hasbahçe Gazetesi için anlattı… >>Sayfa 3

Öğretmenler Gününde

Anlamlı Farkındalık Şehit Hamza Ece İlkokulu Müdürü İskender Buğday “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla değeri ölçülemeyecek kadar büyük bir sürprize imza attı. Geleceğe ışık tutan fedakâr öğretmenlerine çam ağacı hediye etti. >>Sayfa 4

İSTASYONLAR:

Gayrettepe, Kağıthane, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, 3.Havalimanı

Metro Projesi 2019’de Tamamlanacak

Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro Hattı Hamidiye Mahallesi ve Kemerburgaz güzergâhından geçecek ve 3.Havalimanına ulaşacak. Gayrettepe-3.Havalimanı Metro Hattı yaklaşık 33 Km. uzunluğunda ve metro hattı tamamlandığında; Gayrettepe’den 3.Havalimanı’na seyahat süresi 26 dakika olacak.

Adrese Dayalı Sistem

Sınavsız Lise Liseye geçişte “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” getirildi. Öğrenciler artık evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek. Nitelikli okula gitmek isteyen “isteğe bağlı” merkezi sınava girecek.

BASİT, KOLAY, ANLAŞILIR

İŞTE YENİ SİSTEM • • • •

Öğrenci, evine en yakın liseye yerleşecek. Adrese en yakın 5 okul tercihi sunulacak. Nitelikli okul isteyenler merkezi sınava girecek. Sınav Haziran ayının ilk hafta sonu tek oturumda yapılacak. • Sayısal ve sözel 60 sorudan oluşacak sınav 90 dakika. • Sorular 6,7 ve 8’inci sınıf müfredatından seçilecek.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni sistemi “Stresi kaldıracak basit, kolay ve anlaşılır bir sistem” olarak tanımladı ve ekledi: Esas gayemiz sınavsız geçişi sağlayabilmek. Bütün liselerimizi fen, sosyal bilimler ve proje okulları ayarına çıkarmamız lazım, bu yolda büyük mesafe kat ettik. Okullarımızın kalitesini arttırdığımızda sınavsız geçişi sağlayacağız.

» İdris ŞEKERCİ

Eğitimde Eski Hal Muhal, Yeni Hal Kaos mu?

ATAMA MÜJDESİ Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 20 bin öğretmen alımı için 2018 Şubat’ında duyuru yapılacağının müjdesini verdi. Adaylar için Mayıs’ta sınavların yapılacağını, Haziran, Temmuz’da da atamasını gerçekleştireceğini açıkladı.

» Necati YÜZÜAK

ASALA ve PKK’nın Kuruluşu

» Erdoğan ERGİN

Oysaki Hepsi Çocuk

Vatandaşa 3 Müjde TÜRKİYE BÜYÜYOR VATANDAŞ KAZANIYOR Başbakan Binali Yıldırım, ekonomi ve çalışma dünyasını yakından ilgilendiren, işveren, işçi ve engellileri sevindirecek 3 müjdeyi birden verdi.

1.TAŞERONA KADRO

“Kara Cuma”

Türkiye’yi Kızdırdı Tüm dünyada “Black Friday”, yani “Kara Cuma” adı ile indirim günleri ilan edildi. Türkiye’de de uygulanan “Kara Cuma” büyük tepkilere neden oldu. Bazı ünlü markalar protesto edildi. >>Sayfa 6

Uzun yıllardır çözüm bekleyen taşeron işçi sıkıntısı 2018’de sona eriyor. Partililerin “Taşeron sizden kadro bekliyor” sözlerine Yıldırım, “O iş bitti tamam; eli kulağında, çalışma tamamlandı. Bugün yarın inşallah devreye girer, merak etme” dedi.

2.KOBİYE HİBE KREDİ İşletmecileri katma değeri yüksek ürünlere yöneltmek için yeni bir kredi sistemi geliştirildi. Hükümet, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırıma yönelen KOBİ’lere yüzde 70’i geri ödemesiz, yüzde 30’u geri ödemeli “hibe kredi” desteği verecek.

3-ENGELLİYE İSTİHDAM 15 Yılda özel sektör ve kamuda 365 bin engelli vatandaşa iş imkânı sağlayan AK Parti Hükümeti 2018 yılında da kamuya 5 bin engelli alımı müjdesi verdi. Engellilerin E-KPSS sınavlarının geçerlilik süresi de 2 yıldan 4 yıla çıkarılıyor.

Hamidiye Spor Kompleksi

Hizmete Açıldı İlçedeki çocukların, yetişkinlerin ve engelli vatandaşların ücretsiz olarak yararlanabileceği spor tesislerinin sayısını hızla arttıran Kağıthane Belediyesi, Hamidiye Spor Kompleksi’ni Kağıthaneli vatandaşların hizmetine sundu. >>Sayfa 3

» Yakup BAYAKIR

» Fatih Alim Daşpınar

İnsan Sarrafı

Tükeniyoruz

» Muzaffer COŞKUN Yanlıştan Dönüldü;

Kutlu Doğum, Mevlid Kandilinde

» Dr. Hüseyin Emin SERT

İnsanlığın İyilik ve Kötülükle Sınanması


Eğitimci Dostu Venüs Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Lise yayınlarında en saygın yayınevi çeşidini içinde barındıran, Kağıthanemizin tek çocuk kitabevi, nitelikli hizmeti ve müşteri memnuniyetiyle sizleri daha fazla aramızda görmekten onur duyarız.

Hamidiye Mah. Kar Sok. No:1 Kağıthane / İstanbul • Tel: (0212) 295 34 32 • Fax: (0212) 297 15 30 • www.venusya.com.tr


15 Temmuz'un Bilinmeyen Kahramanı O Geceyi Anlattı 15 Temmuz’da FETÖ’nün darbe girişimini engellemek için canı pahasına sokağa çıkan, silahla yüklenmiş helikoptere kafa tutan o gecenin kahramanlarından Yayha Kemal Mahallesi Gök Mavi Cafe’nin Sahibi Bekir Mutlu, o gece yaşadıklarını Hasbahçe Gazetesi için anlattı… 15 TEMMUZ İHANET GECESINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ FÖTÖ’cü hainler 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemize karşı darbe ve işgal girişimi yaptılar. O gece öyle kahramanlıklar ortaya kondu ki, inanmak mümkün değil. Böyle bir iman, böyle bir inanmışlık başka hiçbir millette olmayacak, görülemeyecek bir şey. İşte bu millet Türk Milleti’dir…

KAĞITHANE’DE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

uzaklaşıp kaçtı.

O gece ilk haberi TV izlerken bayan spikerin kekeleyerek köprü de olay oluyor, asker köprüyü kapamış deyince ben hemen polis arkadaşımı aradım. Köprüdeki olay nedir dedim. Oda dedi ki abi bir darbe girişimi var hemen buraya gelin dedi. Bende hemen 20 arkadaşıma haber verdim ve silahlarımızı da alıp çıktık. Çünkü ne ile karşılaşacağımız bilmiyorduk. Bu bir darbe girişimi ve vatanıma karşı bir işgal hareketi idi. Milli irade tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanımıza karşı yapılmış bir girişimdi. Bizler hemen Yahya Kemal Mahallesinden yola çıkarak Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü Kağıthane Ekipler Amirliği’ne gittik. O gece köprüde şehit olan Mehmet Ali Kılıç beni aradı “amca ben de senle geleyim” dedi. Ben de “silahlı gidiyoruz sen gelme siz köprüye gidin” deyince yüzlerce kişiyle köprüye gittiler. O gece 10 binler köprüye yürüdü. Şehit olmak ona nasip oldu. Mekânı cennet olsun. Karakola geldiğimiz de etrafta tanklar dolaşıyor, F16’lar ve helikopterler üstümüzden alçak uçuş yapıyordu. F16’lar Gültepe, Çeliktepe ve Sanayi Mahallesine ses bombaları atıyordu. Halka korku salmak ve sokağa çıkmasını engellemek istiyorlardı. Saatler geçtikçe olayın vahameti arttı. Yarım saat sonra gelen helikopter karakolun üzerine de ses bombası attı. Ses bombası atınca herkes yere yattı ve ben hemen silahımı çıkardım 14’lü ile helikoptere ateş ettim. Helikopter yükselerek uzaklaştı. Mermilerim bitmişti. Polis arkadaşlara bana uzun namlulu silah verin ben MG3’çüyüm, G3’çüyüm, A6’cıyım uzun menzilli silahları kullandım eğitimini aldım dedim. Polis arkadaşlar da Karakol da uzun menzilli silah yok dediler. Polis arkadaştan MP5’i aldım. 15 dakka sonra helikopter gene geldi. Mevziiye yatan polis arkadaşlarla beraber ateş ettik, ben caddenin ortasına geçip ateş etmeye başladım daha sonra helikopter korkudan

3

Yerel Gündem

Kasım 2017

bu halk seninle Cumhurbaşkanım. Cumhurbaşkanımızı çok seviyoruz. Canımızı verecek kadar onun peşindeyiz.

Maalesef karakollarımızda silah eksikliği var. Polis arkadaşlarımıza ağır silahlar ve uzun menzilli silahlar verilmesi lazım. O gün karakolda MG3, G3 veya Kanas olsa idi 15 Temmuz’u Unutma o helikopteri o gece indirirdik kaçmasına izin vermezdik.

15 Temmuz’dan 2 gün sonra eve geldim. Ailemi kontrol ettim, üstümü değiştim ve tekrar geri çıktım karakola gittim. O gece bazı siyasi partili kişiler sokağa çıkmayın, bırakın gebersinler dedi. Ben de dedim ki siz vatan hainisiniz. Sokağa çıkmazsanız vatanımız ve namusumuz elden gider. Vatanımız ve namusumuz elden gitmemesi için darbeye karşı tek yumruk olalım gerekirse ölelim dedim. Halkımızı sokağa davet ederek -sakın onları dinlemeyin- herkes sokağa çıksın dedim.

UNUTTURMA 15 Temmuz Gecesi Destan Yazıldı

Saatler sonra yeğenim AKOM’dan aradı. Kendisi AKOM çalışanlarındandır. Dayı askerler burayı ele geçirdi, çalışanları rehin aldılar ben saklanabildim dedi. Askerler AKOM’u ele geçirmişler ama bilgisayardan anlamadıkları için Allah’tan bir şey yapamamışlardı. Yeğenim askerlerin teknisyenleri beklediğini söyledi. Küçükköy’den eniştemler arayınca AKOM’a gidin yeğenim orda sıkıntıda imiş deyince onlar da hemen oraya gidip etrafını vatandaşlarla kuşattılar. Askerler AKOM’da silahla ateş edince eniştem bizi oraya çağırdı. Köprüden de çağırdılar ama Karakol’daki arkadaşlar da burayı terk etmeyin dedi. Biz de arkadaşlarla karakolu koruduk. Olaylar bitinceye kadar 2-3 gün karakolda kaldık. O gece karakolda tanımadığım bir polis memuru bana ateş etme dedi. Ben de dedim ki ateş ederim karşı gelirsen sana bile ateş ederim dedim. Polislere ateş ediliyor, ses bombaları atılıyor ve bana ateş etme diyorsun. Sen ne yapmaya çalışıyorsun dedim. O polis memurunun daha sonra FETÖ’den görevden alındığını öğrendim.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün 15 Temmuz 2016 gecesi Boğaziçi Köprüsü üzerinde başlattığı darbe girişimi Türkiye'nin dört bir yanından halkın meydanlara çıkması ile son bulmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile sokağa dökülen halk, 15 Temmuz gecesi destan yazarken, darbeci askerlerin karşısına cesurca çıkan vatandaşlarımızdan 249’u o gece şehit olmuştu.

O gece Milli İrade tarafından seçilen Cumhurbaşkanımızı, kimsenin yıkamayacağını herkes gördü. Halk olarak arkasındayız. Dik dur, eğilme

“15 Temmuz Gecesi Yunus Meral başkanımı aradım. Neler oluyor başkanım dedim. O da bu bir darbe ve işgal girişimidir. Vatan meselesidir sokaklara çıkın dedi.”

CUMHURBAŞKANIMIZI SEVİYORUZ Cumhurbaşkanımız bugün bütün ülkelerle uğraşıyor. Biz daha çocuğumuza laf geçiremezken Sayın Cumhurbaşkanımız hem dışardaki hem içerdeki hainlerle, düşmanlarla uğraşıyor. Rabbim güç, kuvvet, sağlık versin. Sayın Cumhurbaşkanımız bu ülkenin başında olmasa idi bu ülke daha çok kötüye giderdi ve birçok darbe görürdü ve başarılı olurlardı. Rabbim şerlerinden korusun. Devletimiz yaşlılara, delilere, doğum yapan kadına, düşkünlere aylık veriyor. Türkiye’nin her yerine koca dağları delerek tüneller, köprüler ve geniş yollar yapıyor. Köylülere kömür yardımı yapıyor. Sosyal imkânlardan herkes faydalanıyor. Hem maaş veriyor, hem bakıcı veriyor. Yaşlı annesine baksın diye kızına bile maaş veriyor ki sokağa atmasın diye.

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Belediye Başkanları arasında önde gelen, saygı değer başkanlarımızdandır. Neden dersen çok alçak gönüllü, hangi saatte olursa olsun telefonları açıyor müsait değilse daha sonra ona geri dönüyor ve konuşuyor. Başkan herkesin düğününe ve cenazesine gider. Böyle bir adamı da kaybetmemek lazım. Onu çekemeyenler de var tabi. Ama başkan düzgün bir adam. Kağıthane’yi geliştirdi. Eskiden bugüne çok güzel şeyler yapıldı. AVM’ler, Metrolar, Tüneller, Köprüler ve yollar yapıldı. Trafik açılması için de caddeler genişletiliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız heyecanı biten başkanları tek tek görevden alıyor, almalı da. Belediyelerin yaptıkları hataları Cumhurbaşkanına iletmedikleri için vatandaşlar mağdur oluyor. Cumhurbaşkanı bunları görünce belediye başkanlarını görevden almaya başladı.

ONLARIN BIR OYUNU VARSA ALLAH’IN DA BIR OYUNU VAR MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli iyi bir devlet adamıdır. 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanımıza destek olan vatanına sahip çıkan O’dur ve Milliyetçilerdir. MHP’yi bölmek isteyenler de, bu ülkeyi ele geçirmek isteyenlerin oyunudur. Cumhurbaşkanımızı indirmek isteyenlerin oyunudur. Ama oyunları bozulacak. Onların bir oyunu varsa Allah’ın da bir oyunu vardır. Gerçek ülkücüler MHP’den başka bir partiye oy vermez. 15 Temmuz Gecesi ismini bilmediğimiz canını verecek nice kahramanlarımız vardı. Rabbim hepsinden razı olsun. Bu bir istiklal savaşı idi, kazandık elhamdülillah ve bir destan yazdık. Rabbim o gece bizim korkularımızı aldı. İman eden kimsede zaten korku olmaz. Biz inanıyoruz ki ölürsek şehit oluruz, cennete gideriz. Onlar ölür, leş olur cehenneme giderler. Vatanımız için her şeyi yaparız. Cumhurbaşkanım da hiçbir zaman yalnız değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı da Gök Mavi Cafe’ye bekliyoruz. Buyursunlar bir çayımızı içsinler. Biz onu hiçbir zaman yalnız bırakmadık. O da bizi yalnız bırakmasın. Bu hain darbe girişimini aziz Türk Milleti engellemiştir. Ben o gece şehit olmayı çok istedim ama nasip olmadı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yaralı gazilerimize şifalar diliyorum.

Hamidiye Spor Kompleksi Hizmete Açıldı ŞAMPİYONLAR KAĞITHANEDEN ÇIKACAK

İlçedeki çocukların, yetişkinlerin ve engelli vatandaşların ücretsiz olarak yararlanabileceği spor tesislerinin sayısını hızla arttıran Kâğıthane Belediyesi, Hamidiye Spor Kompleksi’ni Kağıthaneli vatandaşların hizmetine sundu. Kompleksin açılış törenine Dünya Güreş Şampiyonu Rıza Kayaalp, Milli yüzücü Emre Seven, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, AK Parti İlçe Başkanı Faruk Gökkuş, Kağıthane Belediye Başkan Yardımcıları, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç açılışta yaptığı konuşmada, spora her zaman destek verdiklerini, bunu sürdüreceklerini belirterek, “Güreş, Karate, Judo, Jimnastik gibi spor dallarında kendini geliştiren çocuklarımıza, İstanbul, Türkiye ve uluslararası şampiyonalarında kendilerini gösterebilmeleri için maddi ve manevi destek veriyoruz. Bunlar da sporcularımızın kendilerini daha fazla spora vermelerini sağlıyor. İnşallah tesislerimiz Rıza Kayaalp gibi şampiyonların çıkmasını sağlayacak” dedi. Dünya Güreş Şampiyonu Rıza Kayaalp, “Hamidiye Spor Kompleksi gibi spor tesislerinin gençlerin sporcu olmasına büyük katkı sağlayacak. Böyle spor kompleksleri sayesinde dünya şampiyonu gençler yetişecek. Her zaman giden sporcunun arkasından yenisi gelmeli ki bu başarı devam etsin. Bunun için de böyle güzel projelere ihtiyaç var” dedi.

Kağıthaneli vatandaşlar 7 bin 200 metrekare alana kurulan Hamidiye Spor Kompleksi’ni gezdi. Yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, fitness, masa tenisi, jimnastik, satranç, pilates, kafeterya ve kapalı otopark hizmeti vererek İstanbul’un sayılı spor tesisleri arasında yer almayı başardı.

» İdris ŞEKERCİ Eğitim-Bir-Sen İst. 6 Nolu Şube Başkanı

Eğitimde Eski Hal Muhal, Yeni Hal Kaos mu? Bazen latife olsun diye söylenmiş ifadelere tanık olursunuz. Söz maksadını aşınca “şaka yaptım!” savunmasıyla karşılaşırsınız. Oysa söylenen aslında şaka görünümlü gerçek niyetin açığa çıkmasıdır. Eğitime ilişkin çoğumuza tanıdık gelen bir ifadedir “Eğitim eğitimcilere bırakılmayacak kadar önemlidir!” sözü. Bugünlerde, herkesten ve her kesimden eğitim adına cümleler duyuyoruz. Eğitim ve kültürde yeterince başarılı olunamadığına ilişkin en yetkili ağızdan itiraf gelince topyekün eğitim ve kültürde çıta atlamak için seferber olduk. Görünen o ki bu durum daha büyük bir kaosa neden olacak ve eskiyi arar hale geleceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi sonrası ortaöğretime ve Yüksek Öğretime geçiş üzerine yapılan tartışmalarda görüldü ki daha bu mesele çok konuşulacak. Bizim kültürümüzde işi ehline vermek kadar işi ehliyle ve konuya vakıf olanlarla istişare ederek karar vermek te önemlidir ve bu durum işi yönetenlerin sorumluluğundadır. TEOG sonrası ortaya konan yeni sistem ile tekrar anlaşıldı ki aslında hiç bir şey yeni söylenmiş olmuyor. Geçmişte Fen Liselerine ve Anadolu Liselerine hazırlık sınavı vardı. Diğer liselere ise sınavsız kayıt imkânı söz konusuydu. Bugünlerde konuşulan ise Fen Liselerine ilaveten Sosyal Bilimler ve Proje okullar sınavla öğrenci alacak. Diğer Anadolu Liseleri ve Meslek Liselerine ise büyük oranda sınavsız kayıt imkânı söz konusu olacak. Bakanlık yetkilileri yeni sistemin sınav stresini ortadan kaldıracağını zira dileyenin sınava girebileceğini ifade ederek yaptıkları açıklamada asıl sorunun tamda ne olduğunu ifade etmiş olmuyorlar ve buna ilişkin tatmin edici bir çözüm önerisinden de söz edilemez. MEB, yeni sistemin sınav stresini azaltacağını söylüyor lakin her öğrenci Fen Lisesinde ya da tercihe dayalı olarak Proje İmam Hatip Liselerinde veya İstanbul Lisesi benzeri okullarda eğitim görmek ister. Bu nedenle 8. sınıf öğrencilerinin önemli bir kısmı yine sınava girmiş olacak. O halde hangi stresten söz etmiş oluyoruz. Yeni sistemin lansmanında kurulan nitelikli okul- niteliksiz okul ifadesinden her ne kadar vaz geçildiyse de artık kamuoyu tarafından satın alınmıştır. Herkes çocuğunun -bu yönüyle bakıldığında- nitelikli okullarda (Fen Lisesi -proje okulları v.s.) eğitim görmesini isteyecektir. Bu durum TEOG sisteminde var olan ortak sınav rahatlığı içerisinde öğrenci seviyesini ölçen genel başarı durumu ile giydirilmiş yerleştirmeye esas puan yerine, doğrudan sınav puanı esas alındığı için -bırakın sınav stresinin ortadan kalkmasınıdaha nitelikli bir sınav stresine neden olacağı ortadadır. Eğitimden anlayan herkesin malumudur ki eski sistemde temel sorun ortak sınavlar değildi. Yerleştirmede ortaya çıkan veli memnuniyetsizliği ve bakanlığın bu konuya dair çözüm üretememesi sistemin toptan itibarına zarar vermiştir. Bu sorunu çözmek yerine doğrudan ortak sınavlar hedef alınarak TEOG ortadan kaldırılınca aslında sorun kâmilen çözülmüş olmuyor. Yerleştirme modeline ilişkin çabalar halen sorunun devam ettiğini eğer sağlıklı bir yöntem ortaya konamazsa eskinin aranacağını bugünden söyleyebiliriz. Eğer ortaya konan model, veliyi kendi eğitim bölgesinde tercihe zorlar ve diğer eğitim bölgelerinde ya da ilçelerde sınavsız öğrenci alan Anadolu Lisesi veya Meslek Liselerine tercih imkânı sunmazsa bu sistem ölü doğacaktır. Veli riskini ve masrafını bilmek kaydıyla dilediği okul türüne gidebilme imkânına sahip olmalıdır. Aksi durum İstanbul ölçeğinde meseleyi değerlendiğimizde nüfus yoğunluğu olan ilçelerde temel eğitim almış öğrencilerin –nispeten- daha iyi eğitim imkânı sunulduğu düşünülen merkez ilçelere gitme hakkı elinden alındığı için daha büyük mağduriyetlere ve hak mahrumiyetlerine neden olacaktır. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak adına mademki vatandaş memnuniyeti ile nitelikli eğitim imkânını buluşturmak istiyoruz o halde yapılacak iş bellidir: Sınavsız öğrenci alan tüm okullara okul başarı puanı dikkate alınarak okullara verilen kontenjan sınırı doğrultusunda makul sayıda tercih alınmalı ve sınava bağlı yerleştirmeler açıklandıktan sonra herhangi bir okula yerleşemeyen tüm öğrenciler tercihleri çerçevesinde merkezi sistem ile yerleştirilmelidir.


4

Yerel Gündem

Kasım 2017

Harezmî Eğitim Modeli » Necati YÜZÜAK

Eğitime Olumlu Yansıyor Harezmî Eğitim Modeli’nin yeni dönem tanıtımı, Kağıthane Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığı konferans salonunda düzenlenen bir programla gerçekleştirildi.

ASALA ve PKK’nın Kuruluşu Yıl 1975 kısa adı ASALA olan Ermeni terör örgütü Lübnan’da kuruldu. Bu yıllar da Lübnan’daki iç savaş ülkeyi bitirmiş, güçsüz ve başsız bırakmıştı. Bu ortamda Lübnan’daki Filistin Kurtuluş Örgütünün Abu Nidal grubu ASALA’yı destekledi. Filistinli George Habbaş gurubu da asala militanlarını eğitti. 1974 Kıbrıs Harekâtı sonrası hem Yunan devleti hem Güney Kıbrıs yönetimi ASALA örgütüne büyük destek verdi. Parayı Ermeni diasporası veriyor. Yunan ve Güney Kıbrıs ise hem ASALA’nın hem PKK’nın militanlarına ikamet, saklanma, kimlik verme, haberleşme, silahlı eğitim verme, terör eğitimi, patlayıcı bulma, silah temini ve lojistik gibi hayati yardımları yapmakta idi. Burada dikkat çekici detay PKK’nın ve ASALA’nın aynı yılda kurulmasıdır. Bu çok önemli bir detaydır. Çünkü 1878 Ayastefanos Antlaşmasından beri Ermenilik ve Kürtçülük hep eş zamanlı olarak Türkiye’nin önüne konmakta ve Türkiye’nin etnik bölünmesine çalışılmaktadır. 1975’de Apo ve arkadaşları tarafından kurulan PKK ilk kongresini 27 Kasım 1978 yılında Diyarbakır Lice ilçesinin Ziyaret (Fis) Köyünde toplandılar. Apo Komünist ve Kürtçü PKK’nın genel sekreteri oldu ve PKK’nın manifestosunu kaleme aldı. Şöyle başlar. Lütfen iyi okuyun ve zavallı Türk siyasetçilerine anlatın. “Kürdistan, sömürgeci dört devlet;Türkiye, İran, Irak, Suriye tarafından dörde bölünmüştür. En büyük parça Türkiye Kürdistan’ıdır. Burada yarı feodal ilişkiler geçerlidir. Devrimde Türkiye Kürdistan’ı önderlik yapacaktır. Devrimin niteliği ulusun demokratik devrimidir. Asgari hedef Sömürgeciliği yıkarak bağımsız, demokratik ve birleşik bir Kürdistan devleti kurmaktır. Azami hedef Marksist Leninist ilkelere dayalı bir devlet kurmaktır.” Ve devam eder. Çok önemli bir detay daha var. PKK’nın parti programının A maddesinin 5.fıkrasında şöyle denilmektedir: “TC’nin sömürgeci boyunduruğunu parçalamayı hedeflemeyen bölgesel özerklik otonomi Vs. gibi sömürgecilikle uzlaşmayı getiren teslimiyetçi arayışları teşhir etmek. Bunlara karşı kararlı durmak ve mücadele etmek gerekmektedir.” Bu hakları bile Kürt hareketine ihanet görmektedir ve hedef Birleşik Kürdistan’dır. Bu emel aynı zamanda dış güçlerin de emelidir. 1947 yılında Fransız Lucien Rambout adlı hain yazar, “Kürtler ve Hukuk” adlı bir eser yazar ve büyük emel olarak da Birleşik Kürdistan’ı gösterir. Türk milletini ve Türk devletini yok etmek üzere olan bu oyunu görmeyen, anlamayan, anlamak istemeyen hain siyasetçi ve bürokrasi ehli unutmasın ki bir gün bu millet onlara da hesap soracaktır. Gün artık bir olma günüdür. Bu ülkede yaşayan bütün unsurlar, bu ülkeye ortak AİDİYET ile bağlı olursa hiç bir güç bizi yıkamaz. Tarihi geçmişimiz bunun en iyi örnekleri ile doludur. Çünkü bu millet ALLAH’ı (c.c.) sever. ALLAH (c.c.) da bu milleti sever. Çünkü dünyada hiç bir millete bu denli topyekûn saldırı yapılmamıştır. Ancak tarih sahnesine çıktığı günden bu güne hep var olmuştur. İnşallah kıyamete kadar da var olacaktır. ALLAH’ın (c.c.) yeryüzündeki kılıcı, bu millettir. ALLAH (c.c.), başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu milletin, ordusunun ve polisinin yar ve yardımcısı olsun. Amin. Selam ve Dua ile

Av Olmayın, Farkında Olun Özel bir Siber Güvenlik Şirketi Genel Müdürü Tezcan Erşayan, Kağıthane Personeline “Siber Saldırıların Anatomisi” konulu seminer verdi. Siber saldırılar, alınması gereken önlemler, saldırı sırası ve sonrasında neler yapılabileceği konusunda bilgiler verdi. Erşayan, kurum ve kişisel bilgilerin korunması için gerekli olan tedbirleri şöyle anlattı: “Şifre en az 8 karakter uzunluğunda olmalı. En az bir alfabetik veya sayısal karakter kullanılmalı. Büyük ve küçük harf kullanarak şifre güvenliği artırılmalı. Üye olunan her sistemde farklı e-posta kullanılmalı. Şifreler periyodik olarak değiştirilmeli. Güvenlik sorusu tahmin edilemez olmalı. Şifreler herhangi bir kâğıda yazılıp, masa üzerinde vs unutulmamalı. Şifrelerimizin içinde kendimizin, eşimizin, çocuklarımızın veya futbolcu, oyuncu, şarkıcıların isimleri olmamalı. Telefon ve plaka numaraları içermemeli. Eğer bir personelin işine de son verilmişse özellikle Wİ-Fİ başta olmak üzere tüm bilgiler değiştirilmeli. Şifreleme yaparken eğer Türkçe karakter destekliyorsa, Türkçe karakter kullanmalıyız çünkü hackerlerin Türkçe karakterli şifreleri kırması, yabancı kelimeyle oluşturulana göre daha zordur” dedi.

Programda konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, “Harezmî Eğitim Modeli projesi ile çocuklar, okullardaki teorik bilgileri günlük hayatta kullanabilsinler, bir işlerine yaradığını hissetsinler istiyoruz. Bu proje, çok daha farklı bir şey yapıyor. İlkokul çağındaki çocuklar problem tespiti yapıyor” dedi. İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ise “Harezmî Modeli projemizin 5 ana başlıktan oluşan bir zemini var. Özellikle şu üçünün altını çizmek istiyorum; birincisi, disiplinler arası yaklaşım olduğu için aynı

anda dört veya beş öğretmenimizin bir sınıfta sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi pratik faydasını sağladı. İkincisi, derslerin teorik bölümünde başarısız olan öğrencilerimiz, pratikte başarılı olduklarını görünce öz güven kazanarak bu dersler onlar için

bir sorun olmaktan çıktı ve bu derslerde başarılı olmuş oldular. Üçüncüsü, belki de en önemlisi eğitimin aslında öznesi olan bizim nesneleştirdiğimiz, yanlış yaptığımız çocuklarımızın, bu projede de eğitimin öznesi olarak çocuklarımızla beraber, bir müfredat nasıl yazılırın ortaya konulmuş olduğu bir proje oldu. Dolayısıyla bu anlamda da çok önemli bir yerde duruyor. Biz projeyi geçen yıl bitirdikten sonra üzerinde çalışmalarımızı devam ettirdik. Geçen sene beş pilot okulda uyguladığımız bu projeyi, bu sene inşallah 38 ilçemizde ve 50 pilot okulumuzda uygulayacağız” dedi.

Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Millî Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, 81 ilde öğrencilerin Avrupa Birliği değerlerini öğrenmeleri amacıyla “AB’yi Öğreniyorum Projesi” başlattı. MEB, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, “Bana AB’yi Anlat” konulu resim, slogan ve kısa öykü yarışması şeklinde üç kategoride öğrencilere yönelik yarışmalar düzenledi. Ayrıca “AB’yi Öğreniyorum” bilgi yarışmasıyla da öğrencilerin Avrupa Birliği değerlerini öğrenmeleri teşvik ediliyor.

Bozkurt ve Ceren Eroğlu dereceye girmiştir. Düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere hediyeleri Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Çayır ve Şube Müdürü İlhan Kurt tarafından verildi.

AB’yi Öğreniyorum Projesi Ödül Töreni kapsamında resim dalında ilçemiz Şehit Ramazan Meşe İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Rabia

Konu hakkında görüş aldığımız Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Çayır, “AB’yi Öğreniyorum Projesi”nin amacı

“10-18 yaş aralığında bulunan öğrencilerin Avrupa Birliği’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusundaki bilgi düzeyini eğitim faaliyetleri yolu ile artırmak” olduğu belirtti.

Öğretmenler Gününde Anlamlı Farkındalık Şehit Hamza Ece İlkokulu Müdürü İskender Buğday “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla değeri ölçülemeyecek kadar büyük bir sürprize imza attı. Geleceğe ışık tutan fedakâr öğretmenlerine çam ağacı hediye etti. Şehit Hamza Ece İlkokulu müdürü ve öğretmenleri, 24 Kasım öğretmenler gününde bir araya gelip çam ağaçlarını elleriyle diktiler. Öğretmenler açılış kurdelesini keserek okulun bahçesine kendilerine ait ağaçları diktiler ve bu büyük sürpriz için okul müdürüne teşekkür ettiler. Ağaç dikiminden sonra her öğretmenin resmi olan pastalar kesilerek öğretmenler günü kutlandı. Konu hakkında görüş aldığımız Şehit Hamza Ece İlkokulu Müdürü İskender Buğday,

“24 Kasım Öğretmenler gününde öğretmenlerimize hediye olarak her birine birer tane çam ağacı aldık. Binlerce öğrenci yetiştiren öğretmenlerimiz, “dünyada dikili bir ağacım olmadı” demesinler diye

her birine birer tane çam ağacı aldık ve öğretmenlerimizle birlikte okulumuzun bahçesine diktik. İnşallah hepsi tutar, ilçemize ve memleketimize bol bol oksijen yayarlar. Hayırlı olsun. Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.

Gürsel Mahalle Konağı Hizmete Açıldı Kağıthane Belediyesi, Gürsel Mahallesi sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını tek bir çatı altında toplayacan Gürsel Mahalle Konağının açılışı gerçekleştirdi. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen açılış töreninin ardından tesisi gezen vatandaşlar, konağı oldukça beğendiler. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç; “Yeni mahalle konağımız öncelikle Gürsel Mahallesindeki komşularımız olmak üzere tüm Kağıthaneliler için hayırlı uğurlu olsun. Birçok farklı birimi tek bir çatı altında bir merkezde topladık. Bundan sonra çocuklarımız hafta sonları buraya gelerek tiyatrolar, filmler izleyebilecek. Yine yetişkinler için birçok söyleşi, tiyatro, sinema programları gösterilecek. İSMEK kursu ile vatandaşlarımız kendilerini geliştirme fırsatı yakalayacaklar. Yine otopark ile mahalledeki park problemini çözmüş olacağız. Her anlamıyla çok

çocuklar için hayati önem taşıyor. Çocuklar vakitlerini buraya gelerek geçirebiliyor, uyuşturucudan veya diğer kötü alışkanlıklardan uzak duruyorlar” dedi. İÇİNDE YOK YOK

önemli bir tesis. Tekrardan hayırlı uğurlu olsun” dedi. Programa katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli ise “Bu tarz tesisler özellikle

Açılışın ardından binayı gezen protokol ve vatandaşlar tesisi oldukça beğendiler. 5.100 m2’lik alana inşa edilen ve içinde 160 kişilik Sinema ve Tiyatro Salonu, 65 araçlık otopark, Engelliler Merkezi, PTT Birimi, Muhtarlık, Aile Sağlığı Merkezi ve İSMEK bulunan tesis bir çok farklı anlamda mahalleliye hizmet verecek.

» Erdoğan ERGİN

Oysaki Hepsi Çocuk İyi ki çocuklara konuşmayı biz öğretmiyoruz. İşte bu sözü bir arkadaşımın yüzüne yüzüne söyledim çok kızdı ve sinirlendi. Öğretmen olduğumdan olsa gerek cümlelerini seçerek kendi haklılığı ile ilgili “ama, ancak, fakat, lakin” ile başlayan cümleler kurdu. Ben de o arada çocuğu hakkında almış olduğum notlara göz gezdirdim. Konuşması bittiğinde tekraren söyledim; iyi ki çocuklara konuşmayı biz öğretmiyoruz. Yoksa konuşmayı öğrenemezdi. Çünkü anne baba olarak tutumlarımızı bir türlü belirleyemiyoruz. Ya çok fedakârız ya da çok otoriter. Yeni yeni gelişen bir anne baba tutumu var ki o da evlere şenlik. Çocuğunun psikolojisi bozulmasından korktuğu için çocuğun psikolojisini bozma noktasına getiren ebeveynler. Bu çağın çocuklarının düşmemeleri, ağlamamaları, çatışmamaları, inat etmemeleri, cep telefonu, tablet, bilgisayar ile oynamamaları, ortalıkta koşmamaları ve bir sürü sonu -mamaları biten eylemler bekleniyor. Alternatif olarak da; kitap okumaları, ders çalışmaları, terli terli su içmemeleri (koşmadıkları için zaten bu olmuyor. Mantık hatası…), ödev yapmaları, test çözmeleri, büyükleri anlamaları, söz dinlemeleri, eylülde başlayıp ekimde okuma yazma öğrenmeleri, akşam erken yatmaları ve tabi ki de sabah erken kalkmaları… Tüm bunları yaptığında çocuğumuzun toplum içinde muteber bir yeri olacağını düşünüyoruz. Çevrenin (siz burada elalem diyebilirsiniz, gazetede yazınca çok zayıf kalıyor) çocuğumuzu takdir edeceğini düşünüyoruz. Bizi utandırmaması gerektiği ile ilgi görevini en iyi şekilde ifa etmiş olacağı kanaati bizim aklımızın en nezih köşesine yerleşmiş oluyor. Çocuğumuz, eğer yukarıda yazdıklarımızla ile ilgili bir problemle karşılaşırsa hemen profesyonel bir yardım alıyoruz. Bilmem hangi klinikteki, bilmem hangi tv programına çıkan, bilmem hangi önemli ünvanlı kişinin kliniğinden randevu alıyoruz. Oysa tam burada “oysaki” diye başlayan öyle cümleler kullanmak istiyorum ama ebeveyn olarak bizimde aynı yerden randevu almamız gerekliliği doğar diye korkuyor klavyeden heceleri itina ile seçiyorum. Ama bir tane oysaki deme hakkımı kullanıyor ve “çocuğunuzu dinleyin ve onunla oyun oynasak” diyorum. Tüm bunları düşünmemize rağmen; arkadaşı ile anlaşmazlığa düşen çocuğumuzun problemini o yorulmasın diye biz çözüyor, ödevlerini; erken yatması gerektiğinden yapamayan çocuğumuzun ödevlerini biz tamamlıyor, çocuğumuzun çantasını biz hazırlıyor, eksik unutulan kitabı, ödevi okula biz yetiştiriyoruz. Sonra da sorumluluk sahibi ve çevresi ile uyumlu bir birey yetiştirdiğimizi düşünüyoruz. Çocuklarımızın aldığı notları anlık haberleşme gruplarından (whatsapp, Messenger, İnstagram, facebook) hunharca paylaşıyor, okulda sadece velilerin kendi bireysel değerlendirmelerini çocuklarımıza aktarıyor, yine bu gruplardan çocuğumuz hariç diğer çocukları etiketliyoruz (yaramaz, ısıran çocuk, babası olmayan çocuk, öğretmenin kızdığı çocuk, ödevini yapmayan çocuk vs.). Kendi çocuğumuzun üç yaşında yaşamış olduğu egosantrizmi bir ebeveyn olarak ondan daha ileri yaşamaktan imtina etmiyoruz. Başkalarının çocukları kötü, bizim ki iyi. Oysaki hepsi çocuk. Çağın ilerlemesi ile birlikte daha sağlıklı nesillerin yetişeceğini düşünmemiz gerekirken, bize ne yapılmamışsa çocuklarımıza yaparak bunu sağlayacağımızı düşünerek hata yaptığımız gerçeğine doğru hızla ilerliyoruz. Ayağımızın altında sadece gaz pedalı olduğunu düşünüyor ve sadece ona basıyoruz. Oysaki zaman zaman frene basmamız gerekiyor. Bu hızla gidersek karşımızda doyumsuz, hareketsiz, yeteneklerini kullanamayan, çabuk hastalanan, obez ve problemi hep başkalarında arayan bir nesil geliyor. Ve bu çocuk da gözümüzün önünde evde bizim tarafımızdan büyütülüyor. Bence davranışlarımızı sorgulamalıyız. Çocuk eğitme alışkanlıklarımızı irdelemeliyiz. Ahlakın da değerlerin de önce aileden başladığını hatırlamalıyız. Sadece kendi çocuğumuzdan değil toplumda dokunduğumuz her çocuğun gelişiminden sorumlu olduğumuzu anımsamalıyız. Dünyanın evimizin etrafında dönmediğini öğrenmeliyiz.


5

Yerel Gündem

Kasım 2017

» Yakup BAYAKIR ŞİİR KÖŞESİ

İnsan Sarrafı Bir sahafçı rikkatiyle insan sarrafı Gümüş diyarlara nâmını saldı Ecnebice savrulan yaban tavrını Uzak mesafeden bulunur kıldı... Kimse zapt edemez müştak mevâli Kadr-u kıymetidir, bilinmek ister... Ruh-u Revân-ı teskindir deryâ Hikmet-i lâl ile kör bakışları Mürebbiye edâsıyla bilâd-ı hamse En naif tutkulara dönüşür serde... Dîdarına vursa da kaybolan perde Heyülâsıdır artık zor zamanların Kaybolan zûhurun ilk yansıması Denize sarılan suda göründü Kerahette yüzen insan gözünde Yılandan kurtulan sevinç görüldü... Seyrine doymayan kırımsız ânın Serhat iline varış takvimi Kâğıdı kuşatan eski harflerle Kaldırıma düşen yollarda kaldı… Gidişat uzun, arsız pehlivan Hemzemin geçitten vermeyen yola Bir çöl fırtınası sarsada vaha Dökülen nağmeler dönüşmez asla Tumturaklı çağda temiz asfalta Kaldırmadan insanı sanata, ruha... Kaldırım insanı sınıfta kaldı...

Seyrantepe Mahallesi Kompleksi Açıldı Kağıthane Belediyesi, mahallelilerin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayacak Seyrantepe Mahallesi Kompleksi’nin açılışını gerçekleştirdi. Mahallelinin yaşam standartlarını yükseltecek ve birçok hizmeti tek bir noktada toplayarak vatandaşa kolaylık sağlayacak mahalle kompleksi, vatandaşlardan tam not aldı. idari birimler ve otopark yer alıyor. Hem mahallenin gelişimine hem de vatandaşlara önemli bir katkı sağlayacak olan merkez; kültürel, sosyal ve sportif birçok aktiviteye ev sahipliği yapacak. Seyrantepe Mahalle Konağı ayrıca Kağıthanelilerin dinlenmek için kullanabileceği 750 metrekarelik bir seyir terası ve yeşil alana da sahip. Kompleks, 70 araçlık otoparkıyla da mahallenin trafik akışına büyük kolaylık sağlayacak.

Seyrantepe Mahalle Kompleksi’nin açılışına Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Fatma Benli ve Ekrem Erdem, AK Parti Kağıthane İlçe Başkanı Faruk Gökkuş, mahalle muhtarları ve pek çok vatandaş katıldı. Toplam 6 bin metrekarelik alana inşa edilen binada, 200 kişilik sinema-tiyatro salonu, muhtarlık, 112 acil birimi, İSMEK, spor salonu,

Eyüp İlçesinin İsmi Değiştirildi Eyüp ilçesinin adının “Eyüpsultan” olarak değiştirilmesine ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile İstanbul’un Eyüp ilçesinin adının “Eyüpsultan” olarak değiştirilmesine ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanun teklifinin kabul edilmesinin ardından sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Kıymetli hemşerilerimiz, ilçemizin ismi artık Eyüpsultan olmuştur. Hayırlı olsun” dedi. Başkan Remzi Aydın, Eyüp ilçesinin isminin “Eyüpsultan” olarak değiştirilmesini içeren kanun tasarısına ilişkin, “İsmin değişmesi ilçede yaşama aidiyet bilincinin artırılması konusundaki vizyonumuza ve çabamıza katkı sağlayacak” dedi.

Tedâvül edilesi ölümlü canlar Tedavi bekleyen özgür hevesler…

Merkez kaç kuvvetiyle titriyor pâre Bin top atışıyla şahlanır Sâre İsmail’i doğursun gitsin Kâbe’ye İbrâhimî baltayla vursun kör çöle...

Tezkeresidir eyyâm zarıdır zindanının... Atımlık kalp ölçer, şevk-i şekvâsının İbresini gösteren mâ’hez-i vücuda Can katanın ruhudur erişen güce Cücelikten kurtulur dönüşür sakaleyne...

Oyun Parkı Yapıldı Kağıthane Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan 34 eser arasında yer alan çocuk parklarının açılışı bir bir gerçekleştiriliyor. Kağıthane Belediyesi, 49 olan park sayısını 14 yılda 6 kat arttırarak 293’e çıkardı. İstanbul’da, metre kareye oranla en fazla parka sahip ilçe konumunda bulunan Kağıthane’de oyun parkları çocukların hizmetine sunuluyor. Parkların açılışında konuşan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, ilçeye 34 yeni eseri kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Parklarımız, çocuklarımızın ev ve okullarından sonraki üçüncü güvenli alanları oldu. 24 saat güvenlik kameralarıyla takip edilen parklarımızda ücretsiz internet hizmeti sunuyoruz. Yavrularımız istedikleri saatte parklarımızı kullanarak eğlenceli vakit geçirebilir” dedi.

Geçit vermez ise bilenir benlik Kendi girdabında dönecek yâre...

Yıkansın mâsiva, akletsin Şeniz Kuyudan çıkartsın pişman Züleyha Yusuf kıssasını, bilinir olsun Güzelliğin bahtının şans olmadığını...

Kağıthane’ye 293

sinc e 19 91

7. ŞUBE SULTAN SELİM MAHALLESİNDE AÇILDI! ÜRÜNLERİMİZDEKİ

PATATESLERİN TAMAMI

ORGANİKTİR

ÖZEL SOSLU

Sorumlu Yazı işleri Müdürü: Ayetullah Coşkun ------------------------------------------------------------

Hukuk Sorumlusu: Av. Bulut Müslüm Gezer ------------------------------------------------------------

Görsel Tasarım: www.beyinisleri.com ------------------------------------------------------------

Basım Yeri: Akademi Matbaa Tel: (212) 493 24 67 Kuruçeşme Mah. Adnan Saygun Cad. Çağla Sok. No:2/1 1.Ulus - Beşiktaş / İstanbul info@hasbahcegazetesi.com www.hasbahcegazetesi.com Süreli Yerel Yayın

Reklam Rezervasyon 0533 662 13 43

Nereye gidiyoruz ve nereye kadar böyle gideceğiz? Bir şeyimiz yok, sadece bir “şey” olan birçok şeyimiz var. Bir arkadaşımız yok, birden çok arkadaşımız var. Akrabalarımız, eşimiz, dostumuz, sevenlerimiz ve sevdiklerimiz baş döndürecek seviyede. Öyle görmek istiyoruz aslında, güçlü ve her şeyin sahibi. Sanal âlemde her şeye sahibiz. Sanki her şey yolunda gibi. Kalabalıklar içerisinde yalnızlaşan bir dünya kuşatıyor bizi. Her şeyin olduğu ama hiçbir şeyin elimizde olmadığı. Bir kesim bu fakirliğin züğürt tesellisini yaşarken bir kesim de kendini bir başka sanal zevklerin kölesi hâline getiriyor… Kitaplar, paneller, seminerler, düşünürler, şairler, mütefekkirler neler neler. Her şey bir telefon siparişi kadar elimizin altında. Ulaşılamayan neredeyse hiçbir şey yok. Yemeklerimiz bile telefonla geliyor, elbiselerimiz, endişelerimiz, kitaplarımız, ince zevklerimiz hatta sevdiklerimiz... Her şeyin sahibi gibiyiz. Ama büyük bir sorunla karşı karşıyayız mutsuzuz. En acısı da hiçbir şeyin sahibi değiliz. Belki farkında değiliz, belki de üstünü sürekli örtmekle meşgulüz. Yalnızlaşıyoruz, hem de büyük bir hızla. Yok yok, aslında biz işimize gelmeyen bu üryan hakikatin sanırım farkındayız. Biliyoruz her şeyi, el atacak cesaretimizin olmayışından kaçmayı tercih ediyoruz. İmkânlarımız ruhumuzun tepesinde duran hafiyeler gibi sürekli tüketmeye itiyor bizi ve biz de tüketiyoruz. Vesveseler ve şeytani fısıltılar, eşyanın esareti altında olmamızı istiyor ve biz tükettikçe aslında tükeniyoruz. Kaçamıyoruz, elimizi bağlayan zaptiyelerin farkındayız. Lâkin sevdalarımız kuşatmaya yaracak kadar büyük değil. İtiraf edip kurtulma cesaretimiz de yok. Bedenimiz sürekli organizeli bir çetenin kuşatması altında, günü birlik bir hayatın dışına çıkamıyoruz.

Yağmurda ıslanmaktan nasibi olmayan, toprak kokulu sokaklarda top koşturamadan büyüyen çocuklar yetiştiriyoruz. Onların mahalle maçları olmadığı gibi mahalle kavgaları da hiç olmayacak belki, belki de gözlerini gözlerinden sakındıkları sevgilileri de olmayacak...

Hep beraber bu batağın içerisindeyiz ey ahali. Yok, birbirimizden farkımız. Tez elden toprağa uzanmalı ellerimiz, hayvana, doğaya, doğal olan her şeye.

Kaldırıma takılan insanın ceketinde Uyandırması için kösteğine vurulur Kaldırmadan evvel tiktak’ına sunulur Hezarfen’in kanadı zaman makinesinde Sarrafın pusulası yerde ve gökyüzünde...

İmtiyaz Sahibi: ARS Garaj Sinem Arslan

Çılgınlaşan tüketim zincirinin önemli bir parçası haline getirildik. Ulaşılabilen her şeye ulaşabilme kabiliyet ve imkânı bizi derin dehlizlere doğru hiç acımadan sürüklemeye devam ediyor.

Asosyal, selamsız, sabahsız sadece kendisi için adım atacak çocukların çaresiz ebeveyni olacağız. Açlık nedir bilmeyen, midelerini mütemadiyen doldurma telaşıyla yaşayan, hayata dair bir tek kelam edemeden ergenlikten çıkan nesiller büyütüyoruz.

Korunası bildirge, konulmalı yüreğe Şaşmayan ibrenindir kaybolmayacak zaman Birbirine zincirdir sonsuzluğun gemisi Demir almadan evvel bir bilene sorulur Eskimeyen dönence nerelerde bulunur?..

------------------------------------------------------------

Tükeniyoruz

Ye, iç, gez, toz, hayvani güdülerinle yerin...

Yardan düşmeye görsün Düşünde saf bilmece Yâr ile hemhâl olan Hakikatin dilinde Yazılan bir mazrufsun Kıymeti bilinince Sahibine vuslatın Kavuştursun bilince...

Yıl: 4 Sayı: 38 Kasım 2017 50 Kuruş

»Fatih Alim Daşpınar

TOST ÇEŞİTLERİ SANDVİÇ ÇEŞİTLERİ SALATA ÇEŞİTLERİ PATSO ÇEŞİTLERİ HAMBURGER ÇEŞİTLERİ KÖFTE ÇEŞİTLERİ IZGARA ÇEŞİTLERİ

%100 BUT DÖNER

! R O Y İ L K E B İ Z Sİ

Sultan Selim Mahallesi (Sanayi Mah.) No:99/A 4.Levent - Kağıthane / İstanbul

0212 280 96 00

Çocuklarımız arkadaşlarımız olmamalı. Örneğin; çekinmeli bizden, büyürken elleri ayakları ve akılları, babaları örnek alınacak bireyler olmalı. Büyük içsel isyanlar geliştirmeliyiz, önümüze konan hayatın çarkından çıkmalıyız ilkin. Yoksa bu çark hepimizi yutacak. Kara Cuma, Kara Pazar, Kara Salı... “Sen Kara Cuma diyemezsin” diye feryat eden ile paldır küldür Kara Cuma’dan nasiplenmek için birbirini ezenlerin, akşam aynı evde buluştuğunu bilmek acı veriyor insana. Bu sloganın “Kara Çarşamba”sı dalga dalga gelmiş olsaydı ilkin emin olun hiçbir infiale gerek kalmayacaktı. İmanımız ateş çemberinde, ilk isyanımız onu kurtarmak için olmalı. Yoksa bizden çıkan her ses boşluğa bırakılmış gürültüden ibaret olacak. Âlimizi efradımızı ve eşrafımızı sıraya koymak imanın gereğidir. Vesselam.


6

Yerel Gündem

Kasım 2017

Genç Öncüler

» Muzaffer COŞKUN www.ibretli.net

İBRET-İ ALEM

Yanlıştan Dönüldü; Kutlu Doğum, Mevlid Kandilinde Aziz okuyucularım, biz şimdi “Kutlu Doğum, Mevlid Kandili” ne doğru gidiyoruz. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş göreve gelir gelmez ilk olarak Kutlu Doğum Haftasını kaldırarak bugünün Mevlit Kandilinde kutlanılmasını sağladı. 20-26 Nisan 1994 tarihinden bu yana sabitlenen “Kutlu Doğum Haftası” artık Mevlid Kandilinde “Mevlid-i Nebi” yani “En sevgilinin yeryüzünü şereflendirdiği, doğduğu gün” anlamında kutlanacak ve anılacaktır. Peygamber Efendimizi anmaktan maksat, O’nu anlamak, O’nun sünnetine uyma azmini tazelemek, dolayısıyla sevgisini yenilemektir. Çünkü O’nu sevmek imandandır. O’na saygı Allah’a saygıdır. Allah Resulü (s.a.v.) insanlar için hayatın her alanında ideal alınacak tek modeldir. Zira O’nun hayatında; örnek bir çocuk, örnek bir genç, örnek bir arkadaş, örnek bir meslek adamı, örnek bir aile reisi, örnek bir baba ve örnek bir eş vardır. Hülasa her yaşta mü’minin kabul edeceği yegâne mübarek bir şahsiyettir. Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v.) Rabbim cümlemizi yaşadığımız müddetçe O’nun nurlu prensiplerini dediğimiz sünneti seniyyesi üzerine yaşamak Rabbim cümlemize nasip etsin.Amin. Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de: • “Andolsun size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız O’na çok ağır ve güç gelir, üstünüze çok düşkündür. Mü’minleri çok esirgeyicidir, çok bağışlayıcıdır. (Tevbe Suresi, Ayet:128) Rauf: Ümmetine karşı pek şefkatli olan. Rahim: Müminlere ahirette şefaat edecek olan. • Andolsun ki, Resulullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir. (Ahzab Suresi, Ayet:21) • Biz seni şahit, müjdeci, uyarıcı; Allah’ın izniyle O’na çağıran, nurlandıran bir ışık olarak göndermişizdir. (Ahzab Suresi, Ayet:45-46)

Kısa Film Yarışması Başlıyor

» Dr. Hüseyin Emin SERT

3. Genç Öncüler Kısa film Yarışması’nın tanıtımı, 24 Kasım Cuma akşamı Ali Emiri Efendi Nikah Salonu’nda yapılan “Medya ve Güven” paneli ile gerçekleştirildi.

heminsert@gmail.com www.eminsert.com

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen “Genç Öncüler Kısa Film Yarışması”na başvurular başladı. 30 bin TL para ödülünün dağıtılacağı yarışmanın teması ise “Güven” olarak belirlenirken, sinemamızın gelişimi ve yeni yeteneklerin keşfedilmesi amaçlanıyor. Yarışmanın jüri üyeliklerini İhsan Kabil, İsmail Kılıçarslan, Cihan Aktaş, Abdulhamit Güler, Ayşe Şahinboy Doğan, Bünyamin Yılmaz ve Emre Karapınar gibi sinema ve film yazarları yapıyor. Yarışmaya son katılım tarihi 15 Mart 2018. Ödül töreni ise 19 Nisan 2018’de gerçekleştirilecek.

Genç Öncüler Gençlik Hareketi başkanı Aşkın Özcan, insanımızı ve insanlığı aydınlatabilmek, onlara kurtuluş yollarını gösterebilmek ve

aynı zamanda bir binanın tuğlaları gibi birbirlerine kenetlenmiş bir toplum meydana getirebilmek için sanatın gücünü kullanmanın önemine değindi. Üç yıl önce Evsizler, geçen yıl ise Bireyselleşme ve Aile olarak temayı belirlediklerini belirten Özcan, bu yıl ise “Güven” konusunu yarışmanın teması olarak belirlediklerini söyledi. 3. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması bu sene Güven konusu ile filmleri bekliyor. Yarışmanın detayları, katılım şartları ve başvuru koşulları, “www.genconculerkfy. com” adresinden edinilebilecek.

Kağıthaneli Öğrenciler Siyer-i Nebi Yarışmasına Hazırlanıyor Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Türkiye genelinde ortaokul ve lise öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle 16 Aralık 2017 Cumartesi 11.00’da “Efendimizin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması” düzenliyor. Anadolu Gençlik Derneği Kağıthane Şubesi, Kağıthaneli öğrencilerin yarışmaya katılmaları için hummalı bir çalışma yürüterek okul yöneticilerini ziyaret edip yarışmayla ilgili bilgilendirmede bulundu. Konu hakkında görüş aldığımız AGD Kağıthane İlçe Başkanı Cihan Koçyiğit, “Ülkemiz gençliğinin içerisinde bulunduğu ahval ortadadır. Gençlerimize bulundukları konumu, kendilerine kalan mirası ve gidecekleri rotayı vermek için yarışmamız çok önemlidir” dedi.

İzinde bir gençlik olarak O’nun hayatını, ahlakını, örnek almak için gayret gösteriyoruz. Ortaokullu Gençlerimizin de bu değerden uzak kalmaması ve Peygamberimizi tanıyıp örnek alması için; O’nun yanında mücadele eden Genç Sahabelerin izinden giden bir gençlik arzuluyoruz. Allah’a İbadet eden, temiz bir hayat içinde yetişen bir nesil, bir gençlik yetiştirmek istiyoruz” dedi. Kağıthane de yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler 30 Eylül – 30 Kasım 2017 tarihleri arasında http:// www.efendimizinizinde. com adresinden kayıtlarını yapabilecekler.

Koçyiğit, “Efendimizin

• Allah’a ve Peygambere itaat edin ki, rahmete erdirilesiniz. (Al-i İmran Suresi, Ayet:132)

“Kara Cuma” Türkiye’yi Kızdırdı

• Her kim peygamberime uyarsa, işte o delalete düşmez ve bedbaht olmaz. (Taha Suresi, Ayet:123)

Tüm dünyada “Black Friday”, yani “Kara Cuma” adı ile indirim günleri ilan edildi. Türkiye’de de uygulanan “Kara Cuma” büyük tepkilere neden oldu. Bazı ünlü markalar protesto edildi.

Peygamber Efendimizi diğer peygamberlerden ayıran 10 fark vardır: 1. Ahir zaman peygamberi, son peygamber, en büyük peygamber oluşu.

Onlarca markanın, ürünlerini indirimli fiyattan satışa çıkardığı ve ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cumaya denk gelen Black Friday, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulanınca tepkilere neden oldu.

3. O’nun özel 5 tane ismi vardır: Muhammed, Ahmed, Mahmud, Hamid, Mustafa. 4. Efendimize şefaati uzma (umumi şefaat etme) verilmiştir. 5. Çocukluğu çok nezih geçmiş, hiç günah işlememiştir. 6. Allah O’na iki sıfatını Rauf ve Rahim’i hediye etti. 7. Bütün peygamberlerden üstündür. Peygamberlerin imamıdır. 8. Cinlerin ve İnsanların peygamberidir. 9. Şeriatının kıyamete kadar baki kalmasıdır. 10. Şerefli İslam dininin O’na verilmiş olmasıdır. Efendimiz şöyle buyurdu: Benden önce hiçbir peygambere verilmeyen 5 şey bana verildi. 1. Bir aylık mesafeye kadar, düşmanlarımın kalbine korku salmakla yardım olundum. 2. Bütün yeryüzü ümmetim için temiz olmak şartıyla mescid kılındı. 3. Benden önceki peygamberlere harp ganimetleri helal kılınmamışken, bana ve ümmetime helal kılındı. 4. Her peygamber yalnız kendi milletlerine, kavmine gönderilirken, ben bütün insanlığa peygamber olarak gönderildim. 5. Şefaat-ı Uzma-Umimi Şefaat yalnız bana verildi. Son Söz: O’nun kutlu doğumunun ülkemiz, milletimiz, âlemi İslam ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyorum. Selam Hüda’ya tabi olanların üzerine olsun.

Müslümanlar haftanın en kutsal günü sayılan cuma gününe takılan “kara” sıfatı binlerce insanın tepki göstermesine neden oldu. Yüzlerce perakende ve online mağazada geçerli olan indirim günü için cumanın seçilmesi ve “Kara Cuma” olarak adlandırılması bazı kesimler tarafından “kasıtlı” olarak değerlendirildi. “NEYİN ALGISI, OPERASYONU?” Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya,

bütün dünyada alışveriş çılgınlığına sahne olan Kara Cuma (Black Friday) tanımına tepki gösterdi. AYDINLIK, BEREKET BAYRAMDIR CUMA Yerlikaya, Twitter paylaşımında “Nedir bu Kara Cuma, neden Cuma? Aydınlık, bereket bayramdır Cuma, huzurdur Cuma, güneşin doğduğu en güzel gündür Cuma, neyin algısı yapılıyor bu özel günde, neyin operasyonu yapılıyor?” diye yazdı. “KARA CUMA” KAMPANYASINA VATANDAŞTAN SERT TEPKİ ABD merkezli “alışveriş çılgınlığı” kampanyasına “Kara Cuma” adı verilerek Müslümanların kutsal gününe hakaret

İnsanlığın İyilik ve Kötülükle Sınanması “İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir” “İyiliğe iyilik her kişinin, kötülüğe iyilik er kişinin kârıdır” Hepimiz insan olarak, bazı iyi tutum ve davranışlarımızın yanı sıra, kabul etmekte zorlansak da, hata ve kötülük de yapabiliyoruz. Ancak gerçek insanlık ve huzurlu toplum, hataların azaltılması ve güzelliklerin çoğaltılmasıyla mümkün olmaktadır. İnsan potansiyel olarak iyi ve kötü arasında bir yerdedir. İç dünyasındaki çatışmaları iyiden yana kazanarak olgunlaşabilen kişi, gerçek insanlık boyutuna yükselebilir. Kendini gerçekleştirerek nefsini kötülüklerden arındırabilen kişi, her iki âlemde huzur ve mutluluğa erebilir. Nitekim hidayet rehberimizde şöyle haber verilmektedir; “Sonra da ona (insana) iyilik ve kötülük kabiliyeti verene andolsun ki: nefsini kötülüklerden arındıran kurtuluşa ermiştir, kendini fenalıklara gömen kimse de ziyana uğramıştır” (Şems Suresi, 91/810) İki cihanda da zarara uğramamak için her ne olursa olsun, haram ve kötülüklere bulaşmamak, bulaşıldı ise de temizlenmek gerekmektedir. Kötülüklerden uzaklaşıp iyiliklere erişebilmek için, insan daima iradesine sahip olmalıdır. Zaten insanı, insan yapan iradesidir. Kendini gerçekleştirme, insanlar arasında iyi bir insan ve Rabbi katında iyi bir kul olma gayreti göstermeyenlerin, hayatı da anlamsızlaşır. Böyle kimselerin kalıcı bir eser bırakma ve varlık sebebiyle buluşabilen bir insan olma ihtimalleri de düşüktür. Nitekim yüce Rabbimiz herkese değişik kabiliyet ve kapasiteler vermiştir. Herkes bu kapasitesini nasıl ve nerede kullandığından sorumludur. Bu kabiliyetleri insanlık ve Müslümanlık yararına kullanma stratejileri üretmek her şuurlu insanın vazifesidir.

• Kim peygambere itaat ederse, muhakkak Allah’a itaat etmiş olur. (Nisa Suresi, Ayet:80)

2. Muhammed ismi şimdiye kadar hiç kimseye verilmemiştir.

HAYATIN AKIŞI

edilmesine vatandaştan tepki geldi. Kağıthane’de bir grup vatandaş, AVM’lerde “Black Friday” kampanyasını ifşa ederek kampanyaya katılan firmalara tepki gösterdi. Vatandaşlar sosyal medyadan attıkları tweetler ile “Kara Cumayı” kınadı. Bu akıma destek veren markaları not ettiklerini söyleyen bazı markalar, bir daha alışveriş yapmayacaklarını ifade etti. Vatandaşlar da “Black Friday” yazan mağazalardan alış veriş yapmayacaklarını dile getirdiler.

Ne yarattığını en iyi Bilen, bizim maddî ve manevi ihtiyaçlarımızı da gayet iyi bilmekte ve bu hususta da; insan Peygamber, ilahi Kitap ve âlimler vasıtasıyla bize rehberlik yapmaktadır. Bu ilahî rehberlikten istifade edilerek geliştirilecek stratejiler, ehil ellerde işlerlik kazandığı ölçüde, ferdî ve toplumsal problemlerimizin çözülme ihtimali de yükselecektir. Hayatımızı şekillendirecek kararlar verirken bir bilene sorma, istişare ve danışma kanalları daima açık tutulmalı, düşmeden önce düşünerek hareket edilmelidir. Zira hayat bir imtihandır ve kimin ne ile denenip sınacağı belli olmaz. Bazıları varlık, bazıları yokluk, bazıları makam-mevki ve bazıları hastalık ve daha nice imtihan vesilesi ile sınanırlar... “Her canlı ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilik ile deneyeceğiz; hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz.” (Enbiya Suresi, 21/35) Bu ayette Yüce Allah, hayatımızın bir gün son bulacağını, ölüm gerçeğine dikkat çekerek vurgulamaktadır. Hayatın akışı içinde, her insanın bir şekilde imtihan edileceğini daha pek çok ayette beyan etmektedir. İmtihanın boyutlarını daha iyi anlayabilmemiz için yüce Allah “Biz, insanların hangisinin daha güzel amel edeceğini deneyelim diye yeryüzündeki her şeyi dünyanın kendine mahsus bir ziynet yaptık” (Kehf Sûresi, 18/7) buyurmaktadır. İnsanların günlük yaşayışlarına bakıldığında görülecektir ki; dünya hayatı ahirete göre peşin gibi gözüktüğünden, insanlar hesabı ve ebedi hayatı unutmuş bir tutum içinde günlerini geçirmektedirler. İnsanî münasebetlerimiz, alış-verişlerimiz ve her türlü muamelemiz, bu gözle incelendiğinde bunun pek çok örneği bulunabilecektir. Rabbimiz bu noktada da rahmetiyle kullarını ikaz etmekte, “Servet ve oğullar, dünya hayatının süsüdür; ölümsüz olan iyi işler ise Rabbinin nezdinde hem sevapça daha hayırlı, hem de ümit bağlamaya daha lâyıktır” (Kehf Sûresi, 18/7) buyurarak tercihlerimizi, kalıcı güzel amellere yöneltmemizi emretmektedir. İnsan, dünyaya kabiliyetlerini geliştirerek, kötülüklerden uzaklaşmak ve en iyiyi yapmak suretiyle bu imtihanda başarılı olup olamayacağının sınanması için gönderilmiştir. Kötülüğü, iyilikle ortadan kaldırma prensibini uygulayarak ilâhî hoşnutluğu kazanma, dünyamızı ebedî hayata müteveccih HasBahçe yapabilme temennisiyle…


Tüm İslam Aleminin Mevlid Kandili Mübarek Olsun

Tüm İslam Aleminin Mevlid Kandili Mübarek Olsun

TÜM İSLAM ALEMİNİN MEVLİD KANDİLİ MÜBAREK OLSUN İYE K R TÜ IR

HAZ DEF HE

3 2 0 2

Derya UZUNBOY Kağıthane Belediye Meclis Üyesi YÜCEL TURİZM İNŞ. GIDA. KIRT. TEM. HİZ. SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ

facebook.com/akkagithane twitter.com/akkagithane

Merkez Mah. Kemerburgaz Cad. Akgün İş Merk. No:1 K:3 D:16 Kağıthane-İstanbul

Tel: 0212 294 97 62 Faks: 0212 321 36 07

www.yuceltur.com.tr / info@yuceltur.com.tr


EMLAK ve iŞYERi ÇEVRE TEMiZLiK VERGiLERiNiZi

30 KASIM 2017 TARiHiNE KADAR

ÖDEMEYi UNUTMAYINIZ. VEZNELERiMiZ

HAFTA SONLARI AÇIKTIR.

Profile for Hasbahçe Gazetesi

Hasbahçe Gazetesi Sayı: 38  

Hasbahçe Gazetesi Yıl: 4 Sayı: 38 - Kasım 2017 Kağıthane'nin Aylık Yerel Gazetesi - Kağıthane'nin Sesi - www.hasbahcegazetesi.com Sözün Gücü...

Hasbahçe Gazetesi Sayı: 38  

Hasbahçe Gazetesi Yıl: 4 Sayı: 38 - Kasım 2017 Kağıthane'nin Aylık Yerel Gazetesi - Kağıthane'nin Sesi - www.hasbahcegazetesi.com Sözün Gücü...

Advertisement