Page 1

FAQE 24

UET HAP DITËT E TAKIMEVE ME MATURANTËT DHE STUDENTËT Pedagogët më të njohur dhe studentët VIP të UET do të informojnë të rinjtë me të gjitha mundësitë e studimit që ai ofron

G A Z E TA

DREJTOR HENRI ÇILI - KRYEREDAKTOR ARION SULO - E PREMTE, 8 KORRIK 2011. NUMËR 309. VITI I BOTIMIT. ÇMIMI 20 LEKË. 1.5 EURO. WWW.MAPO.AL E-MAIL: GAZETAMAPO@GMAIL.COM

NË BRENDËSI

SOT VENDIMI

LIGJI I PLOTË I TAKSËS SË RE , SI INKURAJOHET IMPORTI I MAKINAVE TË VJETRA Gjashtë nenet e projektligjit, që heq doganën e makinave. Si llogariten taksat e përvitshme dhe tabela me koeficientet për 22 vitet FAQE 6-7

DEBATI JASHTE KAMERAVE MES PS DHE GJYKATESVE TE KOLEGJIT

Replika të ashpra për anësi dhe ironi mes avokatëve të PS-së dhe gjykatësve të Kolegjit Zgjedhor. Gjiknuri: Unë do të parashtroj argumentet e mia, më pas ju vendosni nëse kanë vlerë apo jo. Jonuzi: Jo, nuk vendosim ne, ashtu si thua ti, ne vendosim në bazë të ligjit… Gjiknuri: Kërkoj nga ju që të mos më censuroni fjalën. Jonuzi: As mos e përmend atë fjalë ti. Nga kjo që po parashtroni ju, del se mangësitë në këto qendra, në të shumtën e rasteve kanë ekzistuar edhe para ndërhyrjes së KQZ-së. Kjo është shumë e rëndësishme…. Salati i PS: Kërkojmë që Gjykata të jetë e paanshme, të mos bëjë ironi dhe të krijojë ilaritet. Jonuzi: Ne po dëgjojmë. Salati: Jo ju nuk po dëgjoni, po bëni ironi. RAMA: NËSE KOLEGJI VENDOS PRO BASHËS, PASOJA PËR GJYKATËSIT DHE BERISHËN Anëtarët e Kolegjit Zgjedhorë

21 janari, Kuvendi zgjat me 6 muaj hetimin Shtyhet me gjashtë muaj edhe hetimi për masakrën e Tivarit. Komisioni “Braçe” për Kuvendin përfundon më 17 korrik FAQE 4

OP-ED / 10,11,16

Kristo Frashëri: Akuzat për lidhje me grekët? E vërteta e tim eti dhe gjyshit të Genc Pollos Kundërpërgjigjja e profesorit të njohur për shkrimin ”Gjyshi i Genc Pollos-kapiten grek”. Historia e vërtetë e atdhetarëve Themistokli Pollo dhe Anastas Frashëri dhe shtrembërimet dashakeqe për lidhjet me andartët grekë

NGËRÇ

NGA BUJAR KAPEXHIU

Pse jemi kundër regjistrimit të popullsisë?

KOMENT SHPËTIM IDRIZI

Parti e madhe, po Komunizmi ku është?

NEW YORK TIMES MINXIN PEI

Fundi i fundit

FORUMI Nisma Pacolli për hapësirë të përbashkët ekonomike shqiptare Dy universitete shqiptare UET dhe ‘Fama’ organizojnë nesër forumin politiko-akademik

FAQE 12

Kristo Frashëri

Spiro Duni: Fëmijëria ime nga Dhërmiu në Elbasan, ku luanim teatër me Fahri Balliun Regjisori i mirënjohur ndan kujtime dhe emocione nga jeta dhe karriera artistike. “Ndrenika më injektoi dëshirën për teatër, Flloko më mësoi si të flisja në skenë”

Projektligji për të ashtuquajturin census synon të...

Nuk ka dyshim se Partia Komuniste Kineze ka lëvizur shumë qysh...

Kohë më parë u botua një artikull me titull “Gjyshi i Genc Pollos - kapiten grek!”. Në artikull riprodhohet një fragment nga një raport drejtuar Romës nga Gjirokastra, më 3 mars 1919, raport të cilin e ka botuar midis dokumenteve të tjera z. Renzo Falaschi në veprën e tij “Ismail Kemal Bey – il pensiero e l’opera attraverso i documenti

Në këto ditë të zbrazëta në kryeqytet, ku duket sikur zvarritet çdo gjë (që nga një vendim për kryetarin e ri të Tiranës, e deri tek shiu që këtë javë është përzierë me diellin, në një garë të humbur që në fillim) është me vend më shumë se kurrë, rrëfimi i... FAQE 14-15

9 KRONIKË

Vrasja e Franc Konomit, një i dyshuar për pazaret në Spanjë Një vit pas ekzekutimit të bujshëm të Franc Konomit, policia ka ngushtuar rrethin e pistave, pa mundur ende të prangosë të dyshuarin për krimin

italiani” (Ismail Qemal Bej – mendimi dhe vepra përmes dokumenteve italiane), Romë 1986. Në këtë raport thuhet se në Janinë ishte formuar një korpus ushtarak i përbërë prej andartësh, të cilët po përgatiteshin për të hyrë në viset e Shqipërisë së Jugut, të cilat konferenca e Paqes në Paris kishte vendosur që t’i mbeteshin... FAQE 18

KOMENT / 11 ANDI BUSHATI

Një kolegj me kok a pil I gjithë procesi i tejzgjatur postzgjedhor ka shërbyer vetëm për një gjë: për të na dëshmuar pamundësinë e drejtësisë për të dhënë drejtësi. Ajo çka ka ndodhur në godinën e Gjykatës së Apelit në Tiranë, ku u mblodhën dy ditët e shkuara dy trupa të Kolegjit Zgjedhor, është prova më e mirë e një procesi të paragjykuar. Ja përse. Gjatë këtyre dy ditëve (dje dhe pardje) mediat folën për tërheqjen e kërkesës së PSsë për pavlefshmërinë e zgjedhjeve. Për tentativën e PD-së për të bashkuar disa çështje në një gjykim. Pastaj, për ripërsëritjen e kërkesës së avokatëve të socialistëve, një ditë më pas, me një trupë të ndryshme gjyqtarësh. Deri këtu kronika ka qenë e saktë, por krejtësisht...


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E premte, 8 Korrik 2011, Nr: 186 (6042) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Kolegji Zgjedhor pritet të vendosë sot për pretendimet e PS. Flasin juristët: PS, e humbur në të gjitha rastet

Loja e Ramës me Kolegjin, ligjërisht është i humbur

Partia Socialiste devijoi dhe një herë nga ankesat e vazhdueshme për rezultatin e zgjedhjeve. Pas tërheqjes së bërë dy ditë më parë, dje iu rikthyen avazit se pavlefshmërinë mund ta shqyrtojë Kolegji Zgjedhor >>> Faqe 2-3

INTERVISTA

INTER VIST A INTERVIST VISTA

Rama: Nëse Kolegji s’më jep fitoren, ka pasoja të rënda >>> Faqe 2

LIGJI

Regjistrimi i popullsisë, pranohen kufizimet e çamëve

Montefiore: Enver Hoxha, kopjac i keq i Stalinit Simon Sebag Montefiore, rrëfen për TV Klan në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, copëza të librit për Stalinin. Suksesin e tij si politikan që mund të shkruante artikuj e fjalime, por edhe të organizonte vrasje, arratisje dhe punë të pista. Dua të them se kombi shqiptar është shumë më i madh se Republika e Shqipërisë. Kështu që për dikë që e tërheq... >>> Faqe 6-7

>>> Faqe 4

POLICIA

Zhurma në rrugët e Sarandës, bllokohen motorët Pushues në plazhin e Ksamilit, Sarandë

VIZAT GREKE

ARSIM

Maturantët, ankimim, por jo rivlerësim testesh Maturantët nuk do të kenë të drejtë që të ankimojnë rezultatin e asnjërit prej provimeve të Maturës Shtetërore. Në rregulloren e sivjetshme nuk ekziston asnjë fjalë e ngjashme me "ankimim" apo "apelim", çka do të thotë se nuk është parashikuar fare... >>> Faqe 15

>>> Faqe 1

>>> Faqe 8

STUDIMI

Fundjavë përvëluese, temperaturat mbi 40 gradë

Si të mposhtni lodhjen dhe të riktheni energjitë e munguara MODELJA

Paradoksalja Angela Martini: Topless po, nudo jo

GOSSIP

RIHANNA: MESHKUJT DUHET TA FITOJNË DASHURINË TIME

Lista emërore e aplikantëve për punësim sezonal në Greqi

BAR RAFAELI VESH PETKUN E HAKMARRJES, PROVOKON ISH- TË DASHURIN, DI CAPRIO PUSHIMET

INGRID GJONI PREFERON JUGUN E SHQIPËRISË 18-21

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692046688 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja: Igli Dhima cel: 0692021602

>>> Faqe 22-23


CMYK

GOL

Emigrimi në Kanada, si të aplikoni në sistemin e pikëzuar Sociale Faqe 10

Investitorë, shoqëri dhe grupe private… ja “padronët” e rinj të futbollistëve

Suplementi F. 13-17 Liga e Evropës, Flamurtari dhe Vllaznia kalojnë në turin e dytë GAZETË E PËRDITSHME E PREMTE 08 KORRIK 2011 NR: 1956, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Vendimi për Tiranën, PS në krizë ankimimesh

Censusi për popullsinë Kontroll i dyfishtë mbi etninë

Muho Asllani, anëtari i Byrosë Politike të Partisë së Punës, tregon për të papriturat tronditëse të karrierës së vet, që e çuan deri në piramidën e lartë shtetërore. Si e piketoi Hysni Kapo agronomin e thjeshtë për ta dërguar në majën e piramidës së Partisë-Shtet

Katër persona, mes të cilëve tre punonjës të firmës koncesionare prodhuese të dokumenteve biometrike "Aleat", si dhe një profesor i universitetit "Fan S. Noli", janë vënë në pranga nga policia e Korçës për falsifikim dokumentesh. Operacioni i

Faqe 20-21

inë e 2 korrikut. PS-ja kërkoi dje anulimin e vendimit Nr. 1160, datë 28.06.2011 i KQZsë "Për mospranimin e për shqyrtimin e kërkesës ankimore Nr. 164 të subjektit, Partia Socialiste e Shqipërisë"...

Koment Pse jemi kundër këtij regjistrimi?

Lexoni në faqet 2-3

Skandali, pedagogu dhe tre punonjës të pasaportave "pastronin" të jashtëligjshmit e BE-së koduar "Specialisti" është finalizuar me sukses pasditen e djeshme nga struktura e Krimit Ekonomiko-Financiar të qytetit juglindor të vendit, të cilat pas... Lexoni në faqen 8

Rrëfimi i byroistit Muho Asllani: Si u takova me Enver Hoxhën Nga Fatos Veliu

Rama kërcënon: Nëse Kolegji na hedh poshtë, ka pasoja për vendin dhe gjyqtarët Qëndrimi i PD-së: Socialistët kërkojnë të zbusin humbjen Kolegji Zgjedhor përballet sërish me tekat e socialistëve. Dy ditë më parë, përfaqësuesit ligjorë të Partisë Socialiste u tërhoqën nga kërkesa për pavlefshmërinë e zgjedhjeve, ndërsa dje, i janë rikthyer sërish kësaj kërkese në një kohë që Kolegji Zgjedhor u mblodh për të shqyrtuar pad-

DOSJE

Nga Shpëtim Idrizi

4 Kuvendi miraton projektligjin me 2 amendimet e PDIU-së Kufizohen abuzimet e mundshme, INSTAT detyrim për të verifikuar të dhënat në regjistrin e gjendjes civile

Koment Rishikim realist i buxhetit Nga Fatos Çoçoli Lexoni në Faqen 11

Kioskë / 23

Buxheti / 5

E vërteta e "tradhtisë" së Vesa Lumës

Miratohet shkurtimi i Vrasin burrin dhe 18,3 miliardë lekëve i plagosin gruan

Vendi nevojë për transplantimin e palcës

Buxheti i shtetit shtohet me 18,3 miliardë lekë, në ndryshimet që iu bënë buxheti të shtetit të vitit 2011, projektligji i të cilit kaloi dje në Kuvend vetëm me votat e mazhorancës. Kuvendi miratoi dje miratoi dje me 73 vota pro në parim projektligjin "Për disa ndryshime në ligjin "Për buxhetin e vitit 2011". Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, duke e cilësuar diskutimin për buxhetin si një ndër momentet më të rëndësishme të veprimtarisë së Parlamentit, shprehu keqardhjen e thellë për mungesën e opozitës në sallë. "Në çdo vend të Evropës dhe botës, sot zhvillohen debate të rëndësishme për ...

Një fatlume, vajzë 19-vjeçare nga Korça, kreu në spitalet shtetërore "Nënë Tereza" të parin transplant të veshkave, pas dhurimit të organit nga i ati. Ndërsa, sot pas dy vitesh, sektori shëndetësor...

Këngëtarja e njohur Vesa Luma është akuzuar për "tradhti kontraktuale" nga Besfort Hasanaj, i cili menaxhon një faqe interneti me mbi 2000 video, ku përfshihen klipe të artistëve shqiptarë, intervista televizive të tyre, koncerte etj. Përmes një komunikate për shtyp, ai ka bërë me dije për mediet se Vesa - që ai e cilëson "lopë" - e ka "tradhtuar", pasi ka thyer kontratën që ka nënshkruar me të në janar të këtij viti për publikimin dhe shpërndarjen e klipeve të saj në Youtube deri më 30.12.2015. Vesa ka ndryshuar qëndrim, pasi ka nënshkruar një...

Muzika e lartë / 7

Lexoni në Faqen 11

Fqinjësia prej një kohe të gjatë duket se do të mbaronte në mënyrën më të keqe të saj, kur ka mjaftuar vetëm ngritja e zërit të magnetofonit gjatë një kënge që në derë t'ia behnin dy komshinjtë, që më pas do të ktheheshin në autorë të vrasjes. Në të vërtetë, debate mes fqinjëve, që të gjithë shqiptarë, ka filluar kur dy vëllezër kanë debatuar me një çift...

Pas veshkave, Thereska / 9


C MYK

Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

Nr. 187 (4617) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E premte, 8 korrik 2011

Çmimi 30 lekë Greqi 1,5 EURO

DITA/4

Miratohen ndryshimet në buxhet - shkurtohen shpenzimet operative, rritet fondi i investimeve Parlamenti ka miratuar paketën e shkurtimeve të propozuar nga qeveria, ndërkohë që është vlerësuar programi i ruajtjes së investimeve publike, veçanërisht në rrugë, arsim e shëndetësi shime konsistojnë në shkurtimin e shpenzimeve në vlerën e 18.3 miliardë lekën dhe reduktimin e të ardhurave

Miratohen në parim ndryshimet në buxhetin e vitit 2011 me 73 vota të deputetëve të mazhorancës. Këto ndry-

DITA

Edi Rama kërkon kohë, që të mbulojë vjedhjet Socialistët po tregohen qesharakë para Kolegjit, pasi kanë marrë urdhër nga Edvini që të fitojnë sa më shumë, derisa të mund të mbulohen miliona euro shpërdorime nëpërmjet pseudo-kampeve të ndërtimit, që po mbijnë kudo nëpër kryeqytet. Rama e quan të humbur bashkinë, por s’e lëshon dot atë, pa mbuluar listëpagesat e akorduara për klientët e vet, pa kryerjen e kurrfarë investimeve

3

DITA

Kolegji Zgjedhor mbyll sot agoninë – njerëzit e Ramës s’janë trajnuar për të pranuar humbjen

Në 6 muajt e parë të vitit Shqipërinë e kanë vizituar 1.2 milionë turistë. Turistët evropianë përbëjnë 94% të tyre 1.2 milionë turistë kanë vizituar vendin tonë gjatë 6 mujorit të parë të vitit 2011. Sipas statistikave të publikuara të enjten nga Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, në 6-mujorin e parë të vitit 2011 regjistrohen 39.2 për qind më shumë turistë se vitin e kaluar. “Nga 1.2 milionë turistë që vizituan Shqipërinë, 764 539 persona ishin me nënshtetësi të huaj, kundrejt 549 105 vizitorëve në 2010. Numrin më të madh të vizitorëve e zënë kosovarët me 34%, maqedonasit 16%, malazezët 10%, italianët 6%, grekët 8%, gjermanët 3% etj. Nga këta, 54% janë vizitorë me netë qëndrimi, 36% janë viz-

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit Kantrimen tha se Shtetet e Bashkuara i përkrahin këto marrëveshje, të cilat siç u shpreh ai, nuk kërkojnë që të jepet diçka, por të dyja palët përfitojnë shumë Tomas Kantrimen, thotë se arritja e marrëveshjeve ndërmjet Kosovës e Serbisë është një fillim i rëndësishëm për qytetarët e të dyja vendeve për një jetë më normale. Zoti Kantrimen tha se këto marrëveshje veçanërisht ajo për lirinë e lëvizjes, krijojnë një situatë ku përfitojnë të dyja palët. Ai tha se

FORUM

Shembja e utopive. Njëzet vjet më pas Nga Virgjil Muçi

NË BRENDËSI

Janar -qershor Janar-qershor -qershor,, MTKRS: 39.2% më shumë turistë më shumë se vitin e kaluar

Kantrimen: Marrëveshjet K osovëKosovëSerbi, favorizojnë shtimin e njohjeve për K osovën Kosovën

INTERVISTA/5-8

Historiani Montefiore: Ju rrëfej emocionin e përkthimit të librave të mi në shqip Shkrimtari i famshëm Simon Sebag Montefiore, në një rrëfim të gjatë për emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut, tregon për përvojën e vizitës në Shqipëri, me rastin e përkthimit të 5 veprave të tij nga Shtëpia Botuese “55” si dhe për sharmin që paraqesin shqiptarët, një vend modern e i sofistikuar, por edhe me një histori që ka nevojë të shkruhet në detaje

Vladimir Tishmaneanu është njëri prej katër kalorësve të apokalipsit antikomunist (në qoftë se mund të shprehemi kështu, duke huazuar një shprehje nga Dhjata e Vjetër) në Europën Lindore të pasvitit 1989 krahas të mirënjohurve Adam Mihnik, Vaclav Havel dhe një Gjorgji Konrad.

Kur tradhtohet besimi i lexuesit Nga Bill Emott

Gazetarët britanikë shpesh mund të jenë arrogantë dhe mendjemëdhenj në mënyrë bezdisëse edhe pse bëjnë sikur përbuzen dhe thonë se janë akoma më pak popullorë se sa politikanët dhe shitësit e makinave të përdorura. Skandali që po shpërthen në Londër duket se është i destinuar të shpjegojë

A do të mbijetojë Evropa e Habsbur gut? Habsburgut? “Wall Street Journal”

Javën e kaluar Kroacia siguroi vendin e saj dhe do të bëhet anëtarja e 28-të e Bashkimi Evropian në korrik të 2013-ës. Disa ditë pasi që Zagrebi përmbylli bisedimet për anëtarësim me Bashkimin Evropi-


cmyk

1

E premte 8 Korrik 2011

Drejtor Frrok Çupi

E PËRDITSHME

FREE PRESS

Kursi i këmbimit

Korrik

95.9 98.5

$

Viti V (73) Nr. 1030 www.gazeta-agon.com

TIRAZHI: 20 000

139.4 143.0 Website: www.gazeta-agon.com

E-mail: redaksia@gazeta-agon.com

reklama@gazeta-agon.com

8

N D Ë RTO J M Ë ENERGJI

Sot ora 10:00 vendimi për Tiranën Murdoch mbyll gazetën Kolegji Zgjedhor njoftoi se sot në ora 10:00 shpall vendimin; dje ka përfunduar shqyrtimin administrativ të kërkesës së PS F.2

Papritur, manjati i medias Murdoch shpalli dje mbylljen e gazetës të përfshirë në skandalin e fundit, “News of the World” F.7

ShkurtohetBuxheti‘11, borxhi nuk rritet F.5

KUVENDI MIRATOI DJE LIGJIN PËR BUXHETIN E VITIT, OPOZITA BOJKOTOI faqe 3

Mjedisi dhe njeriu: miq apo armiq? faqe 8 Pamje e pjesshme e qytetit të Vlorës

Politikë

(Foto: Hamza Hatika)

Lajmi i ditës

Kulturë

Sport

Këto shifra bëhen të ditura nga Ministria e Turizmit, Rinisë F.6 dhe Sporteve F.12

"Princi'' i Tiranës dhe princesha e Monakos Marion Mardodaj

K

azinotë dhe ëndrra për një jetë më të mirë, janë elementët që këto qendra kanë të përbashkët. Vetëm se mirëqenia sociale në Monako është nga më të lartat në botë, dhe rezidentëve të saj nuk u lejohet të hyjnë në Kazino. Ndërsa në Tiranë, kazinotë lulëzojnë bashkë me krimin edhe në kohë krize. Nëse të jepet shansi të bëhesh rezident i Monakos, ja ke kaluar edhe ''Ëndrrës Amerikane''. Ndërsa në Tiranë jo vetëm që s'bëhet fjalë të ëndërrosh, por emocionet vazhdimisht të qëndrojnë në pikën më të ulët, dhe shpesh njerëzve u humbet interesi për vetë jetën, duke u vetëvrarë apo duke u ngushëlluar me vrasjen e të tjerëve, ashtu siç një person masakroi një tjetër me thikë para pak ditësh brenda një kazinoje, për vetëm 5 mijë lek të reja. Sigurisht, rëndom dëgjon nëpër media ''për motive të dobëta''.Ndërsa ''motivet e mëdha'' nga të cilat derivojnë këto ''motive të dobëta'' thuajse s'përmenden , dhe kështu i bie që shumica e aktorëve publik ta bëjnë punën e tyre në mënyrë të demotivuar. Gjithsesi, le të kthehemi përsëri tek ëndrra e Monakos, pasi është e pamundur të flasësh për Tiranën pa ndonjë stimulant. Charlene Wittstock , ish- rekordmenia olimpike e notit, u bë Princesha e re e Principatës së Monakos. Ëndrra mbretërore e Charlene filloi të marrë jetë në ''Mare Nostrum'' të Monte Karlos, në vitin 2000, në një eveniment... Vijon në faqen 2

Aktualitet

Cila parti në botë Transplanti i Shqipëria turistike, Flamurtari ka oshilacione organeve, për herë 1.2 milionë kualifikohet sa PS? të parë me ligj viziorë në 6 muaj edhe me humbje PS shënon rekordin e mosbesimit në F.3 argumetet juridike për kërkesat në Kolegj

FAKTI I DITËS

Arrestohen 3 persona me 7 kilogram kanabis

Droga vinte nga Vlora për t’u shpërndarë në Laprakë, ish-Bllok dhe F.13 vende të tjera F.6


INTEGRIMI BOTIM I LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM Adresa: Rruga “Sami Frashëri”, Nr. 20/10, Tel.: 04 270 413 Fax: 042 270412/26 E-mail: gazetaintegrimi@europe.com; Website www.integrimi.com

E premte, 8 korrik 2011 - E përditshme politike

Viti V i botimit - Nr. 1077

ÇMIMI

20 LEKË

Kryeredaktor: Shaban Sulçe

1 EURO

ISH-KREU I KQZ

GJATA: KËRKESAT E PS, JURIDIKISHT ABSURDE

Faqe 3

> KREU I FMN

> ZHVILLIME

Christine Lagarde: Ekonomia globale po rimëkëmbet

DEKANI

Faqe 13

> RREGULLAT Facebook & Co - si mund të sillemi në rrjetet sociale? Faqe 8

> SPECIALE 10 ngjarjet e çuditshme që kanë ndodhur në histori Faqe 10-11

MINISTRI I SHËNDETËSISË, PETRIT VASILI:

LIGJI PËR TRANSPLANTET, LIGJ I NIVELIT EVROPIAN

Faqe 7

> KUVENDI

Miratohen ndryshimet në buxhet që sjellin rritjen e pagave dhe pensioneve Kuvendi miratoi ndryshimet në Buxhetin e Shtetit për gjysmën e dytë të vitit. Ministri i Financave, Ridvan Bode, gjatë prezantimit të këtyre ndryshimeve, u shpreh se, do të ruhen parametrat makroekonomikë dhe nuk do të preken prioritetet. Sipas ministrit Bode, edhe pse po bëhen shkurtime në buxhet, gjatë muajve

CMYK

të parë të këtij viti, ekonomia shqiptare po performon pozitivisht në sektorë të ndryshëm. Në projektligjin për ndryshime në "Buxhetin e Shtetit", krahas shkurtimeve, është parashikuar dhe rritja e pagave dhe pensioneve. Fondi i përgjithshëm i planifikuar nga Qeveria për rritjen... Faqe 5

Rrokaj: Rritja e cilësisë në përgatitjen e studentëve, garanci për tregun e punës Faqe 6

MTKRS

Që nga janari kanë ardhur 1.2 milionë turistë, të ardhurat rritje me 8.5% Faqe 4 EUROPA LEAGUE

Flamurtari e Vllaznia kualifikohen në turin e dytë

Faqe 15


VITI XXI NR. 159 (5142) Cel: 00355 68 20 20 990

E PREMTE, 8 KORRIK 2011

Matura Shtetërore/ Flet Ndriçim Mehmeti, shef i Sektorit të Vlerësimit pranë MASH-it

PROVIMET ME ZGJEDHJE, KUR SHPALLEN REZULTATET Kuvendi miraton p/ ligjin për regjistrimin e ri të popullsisë. Përfshin edhe amendamentet e PDIU-SË

Si paraqitet niveli i maturantëve në këtë fazë vlerësimi. Cila kategori do të pajiset më parë me certifikatë notash. Rastet e dyshimit për kopje

FAQE 7

Parlamenti miraton ligjin e buxhetit. Nga ndryshimet përfitojnë 810 mijë familje

FAQE 3

FAQE 3

Rama për DW: Nuk ka luftë të brendshme destruktive. Fazë tjetër për opozitën FAQE 2

MTKRS: Brenda 6 muajsh, 1.2 milionë turistë vizitojnë Shqipërinë. Ja statistikat FAQE 6

Korçë, arrestohen 4 persona për falsifikim dokumentesh. Historia e organizimit të tyre FAQE 4

Shëndeti

AKTUALITET

Si mund të bëjnë sigurimin vullnetar

Emigrantët, si mund të sigurohen në Shqipëri. Kriteret dhe kushtet për të marrë pension • Si të mbroheni në plazh nga

infeksionet e lëkurës. Masat • Hipertensioni, rrezik serioz në stinën e verës. Si ta mbani nën kontroll • Hemorragjia cerebrale dhe të fikëtit. Rekomandimet • Sëmundjet verore dhe trajtimi. Goditjet astmatike. • Trompoza, si ndikojnë temperaturat e larta FAQE 12-13

Emigrantët shqiptarë mund të përfitojnë nga skema e sigurimeve shoqërore për të gëzuar të drejtën e pensionit, kur arrijnë moshën e daljes në pension. Për këtë, ata duhet të sigurojnë vitet e duhura të punës. Aktualisht, Instituti i Sigurimeve Shoqërore ka bashkëpunuar me palën italiane dhe atë greke për të ndihmuar të gjithë...

Kantrimen: Marrëveshjet Kosovë-Serbi, në të mirë të qytetarëve. Mosrespektimi i tyre do të ketë pasoja

FAQE 9

FAQE 10

Ndihma Ekonomike, kategoritë e reja. Masa e pagesës për përfituesit e rinj. Dokumentacioni

Gati drafti, ndryshon skema e taksimit të automjeteve, të karburanteve dhe akciza e birrës

Publikohen kategoritë e reja që do të përfitojnë Ndihmë Ekonomike. Specialistët pranë Shërbimit Social Shtetëror përcaktojnë...

Qeveria po përgatit një paketë të re fiskale, ku përveç taksës së automjeteve dhe karburanteve, do të ndryshojë edhe akciza e birrës...

FAQE 8

Gazeta hap rubrikën për të gjitha paqartësitë që ju keni në lidhje me sigurimet shoqërore dhe pensionet. Dërgoni pyetjet tuaja në adresën: g aze t ar epublik a@y ahoo.com a@yahoo.com

FAQE 6

Shefat e QSUT-SË, përfundon afati i dorëzimit të dosjeve. Gati përzgjedhja FAQE 6

Përmbarimi privat, rriten me 14 për qind çështjet e ekzekutuara FAQE 5

A do të mbijetojë Europa e Habsburgut Nga “Wall Street Journal” Javën e kaluar Kroacia siguroi vendin e saj dhe do të bëhet anëtarja e 28-të e Bashkimi Evropian në korrik të 2013-ës. Disa ditë pasi që Zagrebi përmbylli...

FAQE 11


Viti VII i botimit, Nr.2339

E premte, 8 korrik 2011

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

Kualifikim me vuajtje për shkodranët dhe vlonjatët

Vllaznia e Flamurtari, drithërima dhe akuza

Historike, për herë të parë kemi 4 skuadra në turin e dytë

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

ITALI

FQ. 16

Leonardo: Inter nuk të tradhtova

LIGA E EVROPËS DJE FLAMURTARI-Buduçnosti VLLAZNIA-Birkirkara

1-2 1-1

MILAN

Kuqezinjtë, sërish në sulm për Shvainshtaiger FQ. 18

Vllaznia Vllaznia barazon barazon me me maltezët maltezët ee Birkirkarasë, Birkirkarasë, por por vuan vuan për për 90 90 minuta. minuta. Flasin Flasin presidenti presidenti Fushaj Fushaj dhe dhe trajneri trajneri Josa: Josa: “Tani “Tani do tentojmë tentojmë mrekullinë mrekullinë do në në turin turin e e dytë dytë kundër kundër zviceranëve zviceranëve të të Tunit”. Tunit”.

Flamurtari u u mund mund 2-1 2-1 në në Flamurtari shtëpi, duke duke rrezikuar rrezikuar shtëpi, kualifikimin. Trajneri Trajneri kualifikimin. kritikon kritikon ashpër ashpër lojtarët: lojtarët: “Nuk “Nuk mu mu bindën bindën në në fushë”. fushë”. “Nuk Gjika Gjika replikon replikon në në tribunë tribunë me tifozët tifozët që që thërrisnin: thërrisnin: me “E shitët, shitët!” “E shitët, e e shitët!” shitët!” “E

Shpërthen Magani: Shkodra në festë, Dyshoj tek lojtarët 2-5 Vajushi: Mbajta fjalën Problemet/ Hulian Rubio, i shqetësuar nga situata në repartin difensiv

Tirana, trajnerin e alarmon mbrojtja Mbrojtja është reparti që shqetëson më shumë trajnerin e Tiranës, Hulian Rubio. Sipas informacioneve që vijnë nga kampi bardheblu tekniku spanjoll ka vërejtur një çalim në këtë repart, sidomos kur bëhet fjalë për alternativa në të dy krahët. Me ikjen e ish-kapitenit Andi Lila dhe serbit Ivan Gvozdenoviç, si në krahun e djathtë dhe në të

majtin Tirana nuk ka siguruar përfundimisht zëvendësuesit. Gjatë ditëve të fazës përgatitore në Ohër, tekniku ka pasur në dispozicion ish-kapitenin e Dinamos në rolin e mbrojtësit të krahut të djathtë, por siç dihet kjo gjë do të jetë e përkohshme pasi Pisha do vishet bardheblu vetëm për ndeshjet e Ligës së Evropës (të paFq. ktën kështu është...

7

7 Zeqo sfidon Apoelin: Nuk na trembin

SKËNDERBEU

Fq.

GJERMANI

Bajerni "vjedh" në Angli Ouenin e ri FQ. 19

SPANJË

Zidan: Ju tregoj planin tim për Realin FQ. 18

KUPA E AMERIKËS

14

12 Batista sulmon Mesin, tifozët duan Maradonën E dëshiron Specia, F q . 22-23 Bogdani: Nuk shkoj!

LEGJIONARËT

Fq.


GAZETAT SHQIPTARE 8 KORRIK 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 8 KORRIK 2011