Page 1

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E diel, 25 Shtator 2011, Nr: 265 (6121) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Kërkesa e Ramës, një precedent i rrezikshëm për SHBA-të që i konsiderojnë publikimet të paligjshme dhe të dëmshme

Kabllogramet, kërkesa e Ramës kërcënim për SHBA PROPOZIMI PER HETIM/ Një nga 10 kushtet e kreut të PS për bashkëpunim me mazhorancën, hetimi i kabllogrameve që publikoi Wikileaks. Qëndrimi zyrtar i SHBA: Çdo gjë që lidhet me Wikileaks, është e dëmshme dhe e ndëshkueshme >>> Faqe 5

EKONOMI

KREU I PDS

Milo: Paketa e Ramës, nga tryeza e opozitës

Forbes: Për Greqinë vlen receta reganiane e Shqipërisë

Aleatët e Partisë Socialiste duket se i mbështesin 10 pikat, e bëra publike nga kryetari i PS, Edi Rama. Pas publikimit të tyre, vetëm dy ditë më parë, nga vetë Rama, Kryetari i Partisë Demokracia Sociale, Paskal Milo, është shprehur se dhjetë pikat e propozuara... >>> FAQE 3

>>> FAQE 13

TIRANE

Pengmarrje për një telefon të shitur vjedhurazi

FORUM

KrasniqiNeza: Nga Rregullorja, te Kushtetuta ÇështjaeRregulloresparlamentare dhefunksionimitparlamentarështë një çështje ku palët nuk ndahen. Ato ndahen në çështje që kanë të bëjnë me Kushtetutën, me pika të rëndësishme në zgjedhjen e institucioneve kushtetuese, në zgjedhjen e presidentit. Raporti i Progresit i BE-së... >>> FAQE 6

TATIMET

Apeli i Priftit: Legalizoni pasuritë deri në fundvit Asnjë nga qytetarët nuk ka pranuar të legalizojnë pasurinë e tij, pavarësisht se ligji i amnistisë ka filluar të zbatohet prej kohësh. Ky fakt është bërë i ditur nga vetë kreu i tatimeve i cili në një dalje për mediat u ka bërë thirrje të gjithë individëve për të legalizuar asetet... >>> FAQE 9

>>> FAQE 10

TIRANE-KORÇE

Heroina e shqiptarit zbulon trafikantin turk Kryeministri Sali Berisha mbajti dje një fjalim në sesionin e 66-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB

>>> FAQE 6

Hipotekimi i pallateve, ndërtuesit përfshihen në proçedurat e legalizimit Flet dhe kreu i Dhomës së Tregtisë, Nikolin Jaka: Marrja e tapive lehtëson biznesin e vogël

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë, së bashku me Shoqatën e Ndërtuesve, do të paraqesë një dokument me propozime shtesë për të lehtësuar më tej regjistrimin e pasurive të paluajtshme në Tiranë. Duke përshëndetur memorandumin e nënshkruar para pak ditësh, kreu i Dhomës, tha se biznesi i vogël përfiton nga legalizimi i pronave. "Ne mendojmë që ky memorandum mirëkuptimi do të sjellë një lehtësim për qytetarët e Tiranës, lidhur me autorësinë e pronës së blerë, por të pacertifikuar. Doja të përmendja mundësitë... >>> FAQE 8

>>> FAQE 11

KOHA SPORT Rikthim kampionësh, Skënderbeu mund Shkumbinin Apolonia s'hahet dot me laçianët, "kap" vetëm një barazim >>> FAQE 22-23

Duke filluar nga kjo javë e në vazhdim, ju që luani në “Bingo 7” do të merrni pjesë në shorteun e Çmimit të Madh të Bingos. Më 21 Tetor ju presin 10 milionë, të garantuar! Luani dhe fitoni

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692020361 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja - kontakt: 0692021602


Viti X, Nr.3215

Botim i PANORAMA GROUP

E DIEL 25 SHTATOR 2011

DREJTOR: ANDI TELA KRYEREDAKTOR: ROBERT RAKIPLLARI Zv.kryeredaktorë: REDI GJUZI, ARISTIR LUMEZI Adresa: Rr. “Panorama” (prapa shkollës “Harry Fultz”), Nd. 3, H. 14. Ap. 3, Njësia bashkiake nr. 9, Kodi postar 1016, Tiranë Fax: 00355 42 2732 06, Tel 00355 42 2732 07 / 08 / 09 Website: www.panorama.com.al E-mail: info@panorama.com.al ; gazetapanorama@hotmail.com; gazetapanorama@yahoo.com; marketing@panorama.com.al

ÇMIMI 20 LEKE (1,5 EURO)

SUPLEMENTI

Çifti Mulleti, të persekutuarit që burgosën Nexhmije Hoxhën Fq. 15-22

KOMPENSIMI

OPINION

Legalizimet, del fondi për 3500 pronarë Ndarja e parave nga ALUIZNI dhe AKKP. Deri në 2014 do të paguhen vetëm 94 milionë dollarë Faqe 5

Rruga pa krye e censusit

BESNIK MUSTAFAJ

P

ara pak ditësh, Gjykata Kushtetuese shfuqizoi dy nene të ligjit “Për Gjendjen Civile”, të cilat lidheshin me deklarimin e përkatësisë kombëtare në Regjistrin... vijon në faqen 13

KUNDER RR YMES RRYMES

Speleologji

Gjana: Pakti i Ramës është blof

K

Berisha dje në OKB

Berisha me Burns: E bëj me opozitën reformën zgjedhore ○

OPINION

Faqe 2-3

Qeveria dhe qeveritarët si pjesë të problemit

Incident në kufi

Kakavijë, kthehet në kufi çifti çam nga Durrësi ○

ERMAL FRASHËRI

N

Faqe 6

Lushnjë

MISTERET E FUNDIT TE GRUPIT QE ZBARKOI NE 25 SHTATOR 1982. U LIRUA NGA BURGU ME PARATE E ZBULIMIT JUGOSLLAV

U helmuan në dasmë, 16 të shtruar në spital ○

Faqe 8

ë një shkrim të fundit te “Panorama”, “Një tjetër model zhvillimi: shteti zhvillimor”, Blendi Kajsiu diskutonte mbi rolin e shtetit në zhvillimin social-ekonomik. Dua të them që në fillim se jam tërësisht dakord me argumentimin për shtetin zhvillimor. Nga ana teorike dhe politike është propozim... vijon në faqen 12

Xhevdet Mustafa, sot 29 vite nga zbarkimi në Mjekë nga Tirana për Divjakë, zbulohet biseda grevistët, dy në me kunatin e Hazbiut gjendje të rëndë Faqe 24-25

XHEVDET MUSTAFA ME FAMILJEN, PARA SE TE ZBARKONTE NE SHQIPERI

Një nga të helmuarit

EDMOND TUPJA

ështu quhet shkenca që merret me eksplorimin dhe studimin e zgavrave të nëntokës (shpella, guva, gërmaja, ujëra nëntokësore etj.). Ma do mendja se, meqenëse Shqipëria, si vend malor për tri të katërtat e saj, është e pasur me shpella, patjetër që edhe tek ne ka speleologë, madje të talentuar e me përvojë... vijon në faqen 12

Katër specialistë për 10 të ngujuarit

Faqe 8 ○

Minatorët në grevë


iSH-MINISTRI: nUK DUA SPEKTAKËL, PRES REAGIMIN E PROKURORISË

Geri kokalari

Prifti, videoja e re me njeriun e Berishës: Pazare skrapi me rusët

{Sh}

Kablli i Uithers & ushtarët shqiptarë në Irak >9

>10

25.09.2011

www.shekulli.com.al

shekulli

E Diel 25 Shtator 2011 Viti XIII, Nr. 3457 Tel: 044302981 çmimi 20 lekë - Kosovë 30 - EU 1.5 € Themelues: Koço Kokëdhima

në brendësi

gardisti i 21 janarit nuk është më në qeli Burgu: Ishte i sëmurë Prokuroria: Nuk jemi njoftuar. Sadik Çela nuk ndodhet as në Spitalin e Burgut Familjarët: "Është në Spitalin Ushtarak, sot nuk mund të flasë, ejani ta shihni pas disa ditësh"

koloreto cukali

Falja e gjakut a është një film i madh?

flamur vezaj lindita çela TIRANË- Efektivi i Gardës së Republikës, i akuzuar si njëri nga vrasësit e demonstruesve më 21 janarit, shtetasi Sadik Çela i njohur ndryshe edhe si dajua i kryeministrit Sali Berisha, që u arrestua pak ditë më parë bazuar në vendimin e Gjykatës së Lartë, ka lënë qelinë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare, sipas të cilëve, punonjësit e Policisë së Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve tre ditë më parë e kanë dërguar në ambientet spitalore shtetasin Sadik Çela sepse nuk ndihej mirë me shëndet. Jo në spitalin e burgut por në Spitalin Ushtarak. I paraburgosuri Çela është dërguar kështu nga qelia e ftohtë e burgut në ambientet spitalore, ndërkohë që po i afrohet...

>16,17

dr.kesiana lekbello

Palestinën ta shohim si Kosovën >9

>8

Roberto Saviano: Import mbeturinash? Ja parashikimi im për Shqipërinë e pas 5 viteve intervista për plehrat e shkrimtarit të dënuar me vdekje nga mafia italiane Agjensia AMI: Shqipëria i hap rrugën mbeturinave të Europës dhe SCU-së

dr.adem harxhi

Si duhet të flasim me fëmijët?

>4,5

>18,19

Njoftim Një investitor italian që merret me prodhimin e energjisë elektrike nga uji, është i interesuar të bashkëpunojë me një kompani koncensionare shqiptare me fuqi të instaluar nga 0.8-1,5 mw. Të interesuarit të kontaktojnë në numrin: 069 34 81 181


“FJALORI, I MBUSHUR ME GABIME”

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktorë - Rezarta DELISULA - Tedi BLUSHI Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com

Viti XVIII - Nr. 5412

PROFESOR MUSA KRAJA: ENCIKLOPEDIA, ARSIMI ZE VEND SA KASTRAVECI

Në faqet 6-7

Dje në “New York Times”

V

itin e kaluar, fjalimi i presidentit amerikan, Barak Obama, ishte përplot me premtime dhe përkushtime për avancimin e shtetësisë palestineze... Vijon në faqen 29

E diel 25 Shtator 2011

Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

Opinioni

Nga ROBERT M. DANIN

i Ditës

Nga ERJON TASE

K

Kërkesa palestineze

a dy mënyra për të vjelë frutat e një peme të lartë. E para, duke pritur poshtë pemës që ato të piqen dhe të bien; e dyta, duke e shkundur... Vijon në faqen 15

Një pakt i pashmangshëm me Djallin

ZBARDHET PROJEKTVENDIMI QE DO TE MIRATOHET NESER: TE HAPEN KUTITE

VINTE NGA MAQEDONIA, DESTINACIONI: GREQI

KQZ: Do të digjen. PS: Po fshihet krimi

Kapen 3.4 kg heroinë, në pranga turku e 2 shqiptarë

FLETET E 8 MAJIT Kreu i KQZ, Arben Ristani: Bëra zgjedhjet më të mira në histori. Juristi i PS, Eridian Salianji: Je ushtar i Berishës, po zhduk provat e manipulimit omisioni Qendror i Zgjedhjeve do të shqyrtojë të BOTIMI/ Rrëfimi i bashkëshortes së djalit të kryeministrit K hënën projektvendimin “Për

Sadije Berisha: Si ia fitova zemrën Shkëlzenit në Suedi

hapjen e kutive të votimit dhe kutive të materialeve zgjedhore, të përdorura për zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të datës 08 Maj 2011”. Vendimi në thelb parashikon asgjesimin e fletëve të votimit. Sipas draftit që mund të miratohet dhe me katër votat e maxhorancës, KQZ do të vërë në dispozicion rreth 1 milion e 800 mijë lekë për këtë proces që pritet të zgjasë 60 ditë. Fondi do të destinohet për lëndën djegëse dhe pagat e punonjësve që do të zbrazin kutitë. Por ndryshe nga fletët e votimit të 28 qershorit 2009, që mbajtën peng politikën shqiptare përreth dy vjet, kësaj here fletët e votimit do të digjen shumë shpejt. Sipas Partisë Socialiste gjithë ky nxitim e ka një arsye. “Ristani para se të largohet nga KQZ, po zhduk gjurmën e krimit elektoral. Kjo është tentativa për të fshehur manipulimin e zgjedhjeve të 8 Majit”, u shpreh në një intervistë të dhënë dje për “Gazeta Shqiptare”, juristi i socialistëve pranë KQZ-së, Eridian Salianji.... Vijon në faqet 2-3

(Në foto:) Shkëlzen Berisha me bashkëshorten, Sadijen. (Djathtas) Sadije Berisha (foto e përdorur në kopertinën e librit)

“Edhe pas 7 vitesh ai është ende i dashuruar... pas ëmbëlsirës. Recetat dhe kujtimet: Nëna ime ishte heroinë, gatuante për 7 fëmijë

Botimi “Dëshirat e ëmbla”, një libër kuzhine kushtuar ëmbëlsirave. Sadija: Kush është keku i preferuar i bashkëshortit tim

Në faqet 12-13

Në faqen 8

“MILOSAO”

Ben Blushi, yll pesëcepësh në kopertinën e “Shqipërisë” Në faqet 17-28

KINEMATOGRAFI

“Marubi”, sot nis festivali i të drejtave të njeriut Në faqen 14

DEBOHET MJEKU

Grekët, listë me emrat e çamëve “non grata” në kufi Në faqen 10

BERAT

FLET KRYEMINISTRI

Aleanca Kuqezi: Grisni formularin e regjistrimit

OKB, Berisha: Palestina, jo vendimeve të njëanshme

Në faqen 4

Në faqen 5


Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

Nr. 266 (4696) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E diel, 25 shtator 2011

Çmimi 30 lekë Greqi 1,5 EURO

SUPLEMENTI

C MYK

15-23

ART PËR TË DASHURUAR Nga ANDRÉ MAUROIS

Botimi më ri i Shtëpisë Botuese “55” sjell në shqip librin e Andre Maurois, nën përkthimin e Ferdinand Lekës, një vepër sui generis, që siç thotë përkthyesi, të mëson pa të mërzitur

Rruga e Shqipërisë, një shteg shprese që kalon nga liria dhe reformat Kryeministri Berisha, në fjalën e tij në OKB evidenton ëndrrën "Shqipëria, vend i zhvilluar", duke kujtuar rrugën e vështirë reformatore që ka ndjekur vendi, por edhe aspiratën për të qëndruar një eksportuese e fortë e sigurisë në rajon Deklarimet e rëndësishme në fjalën e kryeministrit në Nju Jork

"Eurozona të ndihmojë ek onomitë e vogla, të ekonomitë mos dëmtohen nga kriza e borxheve" "Shqiptarët dhe serbët të arkivojnë të shkuarën, të shik ojnë të shikojnë ardhmen e përbashkët për kkombet ombet e tyre" "Palestina meriton plotësisht shtetin e saj, por ai s'duhet duhet arritur me rrugë të njëanshme"

2-3

DITA

Nënsekretari Burns: "Impresionuese reformat e Shqipërisë vitet e fundit" Kryeministri Sali Berisha takon Nënsekretarin e Departamentit amerikan të shtetit, William Burns. Zyrtari i lartë amerikan përshëndet rolin konstruktiv të Shqipërisë në rajon dhe inkurajon kryerjen e shpejtë të reformave me të cilat po përballet aktualisht vendi

"Pro-amerikanizmi shqiptar solli lirinë në Shqipëri dhe K osovë" Kosovë" Kryeministri Berisha përshëndet mbrëmjen gala të Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan. IshKryeministri britanik Tony Blair, nderohet me një çmim të posaçëm për kontributin e tij në çlirimin e Kosovës Një mbledhje gala e organizuar nga Këshilli Kombëtar Shqiptaro - Amerikan (NAAC), në New York, ka mbledhur krerët më të lartë të dy shteteve shqiptare, kryeministrat Sali Berisha dhe Hashim Thaçi, presidenten e Kosovës Ahtifete Jahjaga, zv/kryeministri dhe ministri i Jashtëm Ed-

FORUM

“F orbes”: Receta 10 urdhëresat e Mbi ““gender gender -cid”-in “Forbes”: gender-cid” -in për Shtohen tensionet për Greqinë, të Edvinit shuajnë të cilin po njolloset ndërmjet Turqisë dhe POLITIKË shoqëria jonë Qipros mbi kërkimet Edi Rama s'heq ndjekë shembullin parlamentarizmin Redaksionale Nga Lavdrim Lita e Shqipërisë dorë nga politika për gaz në det Edhe pse humbi zgjedhjet ParTë jesh grua në ca vende të botës Steve Forbes, në një editorial lamentare në 2009 dhe ato lokale është më e vështirë se kudo tjetër. European Times” antiperëndimore, për krizën e borxhit në Europë, si të këtij viti, kreu i PS-së kërkon të Në 2011 disa shoqëri në përpjekje “Southeast Marrëdhëniet ndërmjet Turrecetë të vetme për daljen nga kri- qeverisë dhe të kushtëzojë si mun- për të kapur progresin e shikojnë qisë dhe Qipros janë bërë gjithregjistron za e borxhit, i ka ofruar Greqisë det jetën politike, sociale dhe inte- ardhjen e një fëmije femër si një një e më të tensionuara gjatë dhe vendeve të tjera buzë këtij sta- grimin europian Shqipërisë nëse mallkim. Një fatkeqësi që parala- kësaj jave në lidhje me çështjen precedentin e di aplikimin e reformave shqiptare, asaj (PS-së) nuk i jepet dorë e lirë jmërohet nga një ekografi. Dhe e kërkimeve për naftë dhe gaz taksën e sheshtë, thjeshtimin e për të zaptuar me “konsensus” ca shpesh nxit largimin nga “fatkeqë- natyror në Mesdhe konsiderimit të me procedurave të biznesit dhe rritjen qendra pushteti. Plotësimi i 10 ur- sia” me një abort paraprak. Sot Një anije e kërkimeve sizmike kabllogrameve e ritmeve të privatizimeve dhëresat socialiste do të ishte jo teknologjia e ultra-zërit mundëson turke drejtohet për në Mesdhe të


CMYK

SH.L.u.p

“univerSiteti LOGOS”

OFRON MUNDËSI ZGJEDHJEJE NË STUDIME UNIVERSITARE NË PROGRAMET: • • • • •

MENAXHIM TURIZMI INFORMATIKE E ZBATUAR TEKNIK I LARTE LABORATORESH MJEKESORE MENAXHIM BIZNES FINANCE KONTABILITET

CILËSI NË MËSIMDHËNIE. PROFESIONALIZËM NË TREGUN E PUNËS. PROGRAME MËSIMORE TË STANDARDEVE EUROPIANE. AMBIENTE MËSIMORE KOMODE DHE LABORATORË ME PAJISJE BASHKËKOHORE. TARIFA KONKURRUESE DHE PAGESË NË KËSTE.

"Rr. e Durrësit, Godina 10-katëshe (përballë pallatit të sportit "Asllan Rusi")" / Tel: 04 240 5355 Fax: 04 240 5356 / Web: www.Universiteti-Logos.com / E-mail: info@Universiteti-Logos.com GAZETË E PËRDITSHME ATOR 2011 SHTA E DIEL 25 SHT NR: 2035, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Bllokimi i ligjeve, hakmarrje e Ramës ndaj shqiptarëve Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, deklaroi për "Standard" se mosmiratimi i ligjeve që kanë nevojë për 3/5 e votave nga ana e deputetëve social-

Paloka: Rama, kushte për të marrë pushtetin në tavolinë Lexoni në faqen 2

Berisha, në OKB: Në krizën më SHËNDET & të madhe botërore, ekonomia ESTETIKË shqiptare ishte ndër të paktat Shtatzënitë që nuk njohu recesion jashtë mitrës, kur rrezikohet shëndeti i gruas Sëmundjet që parandalohen me shegë, dardhë, hurmë dhe kivi

istë, është hakmarrje e Ramës ndaj qytetarëve shqiptarë. Boçi është shprehur se Rama është i "tërbuar" për humbjen që pësoi në vitin 2009 si dhe në kështjellën e tij të fundit që ishte Bashkia e Tiranës, ndaj për këtë arsye ai ka menduar që këtë herë të bojkotojë hyrjen e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Gjithashtu, ka besuar se kursi i ri i Partisë Socialiste nuk ka shumë ndryshim nga kursi i parë, pasi këtë herë bojkoti është zhvendosur nga institucionet shqiptare, tek bllokim i integrimit të vendit tonë...

Kozmetika, kujdes! Me “tester” rrezikoni lëkurën

Suplementi F. 13-17

Lexoni në faqen 6

Të rinjtë antikomunistë: Të ndryshohet historia

Leonard Cohen Dua të shpreh gjithçka në një fjalë

Doda: PS pengon integrimin si Partia e Punës. Ekspozitë fotografike me imazhe tronditëse të periudhës komuniste Aktivistët e Qendrës Rinore Antikomuniste "Kujtesa" kërkojnë ndryshimin e historisë. Sipas tyre, shqiptarëve u është servirur vetëm një version i dalë nën terrorin e diktaturës komuniste, prandaj duhet të rishkruhet historia për të dalë në dritë e vërteta. Pikërisht për të bërë

thirrje për të vërtetën të rinjtë antikomunistë kanë çelur dje ekspozitën fotografike "70 veprat e diktatorit". Në këtë ekspozitë ishte e pranishme dhe deputetja demokrate, Mesila Doda. Ajo e vlerësoi ... Lexoni në faqen 2

“Shqipëria, vend i zhvilluar”, ëndrra që do e bëjmë realitet

Kulturë F. 18-19

3

Dosje / 10-11

Me zzv.presidenti v.presidenti n e BB / 4 Operacionet / 8 v.presidentin

Historia e grupit të '68-s, "Pantera e Zezë", që do të vriste Enver Hoxhën

Bode: Ekonomia e vendit tonë në vitin 2011, rritet 4%

Në 24 orë sekuestro- Platini: Po hen 50 kg drogë, 8 përpiqem të persona në pranga shpëtoj futbollin

Ministri i Financave, Ridvan Bode, i shoqëruar nga zv.ministri Nezir Haldeda dhe drejtori i Politikave Makroekonomike...

Vijojnë intensivisht operacionet antidrogë. Pas operacionit të së premtes ku u sekuestruan 47 kg...

Nga Fatos Veliu

Pirro Meçe tregon për momentet kur u akuzua si kreu i grupit më të rrezikshëm në Shqipëri që do të merrte jetën e udhëheqësit. Si ndodhi që ai, si djalë blloku, ra në prangat e Sigurimit, ndërkohë që familjarët punonin në shtëpinë e Enverit

Sport / 20

"Po përpiqem që të shpëtoj futbollin, shpresoj që të tërë të më kuptojnë"...


VITI XXI NR. 226 (6310) e-mail: gazetarepublika@yahoo.com Cel: 00355 68 20 20 990

E DIEL, 25 SHTATOR 2011

Kryeministri Berisha, apel shteteve në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

NJIHNI SHTETIN E KOSOVËS Nënsekretari amerikan, Burns: Reformat e ndërmarra nga qeveria, pozitive

FAQE 2

Kushtet e Ramës, Paloka: Filozofi e pengmarrjes dhe pazare me integrimin FAQE 2

Dhoma e Tregtisë: Certifikatat e pronësisë, lehtësi për biznesin e vogël

Kreu i qeverisë prezanton në OKB qëndrimin për çështjen e Palestinës, për situatën në rajon, marrëdhëniet Kosovë-Serbi dhe prioritetet e Shqipërisë Faqe 3

Ekskluzive/ Gjithçka për sigurimet shoqërore dhe shëndetësore në një familje. Masa e kontributit për pensionet, aksidentet në punë dhe të papunët. Pagesat e reja për sigurimin vullnetar FAQE 8-9

FAQE 9

Operacion antidrogë, në pranga dy shqiptarë e një turk. Sekuestrohen 3.4 kg heroinë FAQE 5

Shëndeti

KOMENTE

Editoriali për krizën e borxhit në Europë

Steve Forbes: Receta për Greqinë duhet të ndjekë shembullin e Shqipërisë • Si mund të parandalohen

sëmundjet e venave. Kujdesi që duhet të tregoni • Streptokoku, grupmosha e fëmijëve më të rrezikuar. Shenjat që shfaq sëmundja • 7 ushqime që mund të ulin nivelin e kolesterolit. “Super ushqimet” që luftojnë sëmundjet e gjakut dhe të zemrës • Studimi/ Mos nënvlerësoni ulçerën. Kur duhet kryer diagnostikimi i sëmundjes FAQE 12-13

SHBA nxisin zgjidhjen e krizës së borxheve Nga “New York Times”

FAQE 11

Greqia duhet të ndjekë shembullin e Shqipërisë për taksën e sheshtë. Është kjo receta që ka këshilluar Steve Forbes, në një editorial për krizën e borxhit në Europë. Sipas tij, Greqia duhet të kryejë reformat shqiptare për të përballuar krizën, kryesisht lehtësimet fiskale, privatizimin e aseteve dhe procedurat e thjeshtuara...

Reportazh/ “Fish Route” dhe dy Kosovat Nga Francesco Semprini “La Stampa”

FAQE 4

FAQE 15

Intervistë/ Islam Cani: Çfarë të mirash sjell ulja e TVSH-së për produktet ushqimore

Shtohet numri i të sëmurëve me zemër. Mjekët: Shkaktarët dhe pse preken moshat e reja

Janë shtuar debatet për sa i takon heqjes apo reduktimit të TVSH-së së produkteve ushqimore, të cilat rëndojnë ekonominë e konsumatorëve...

Çdo ditë, shtohen rastet e të personave që vuajnë nga problemet kardiovaskulare. Lidhur me këtë fakt, ministri i Shëndetësisë, Z. Petrit Vasili...

FAQE 7

FAQE 6

Tenori shqiptar i skenave botërore, Sajmir Pirgu, meriton medaljen e mirënjohjes së popullit Nga Edlira Dedja

FAQE 18

Një kujtesë të zotit Fratini Nga Agim Shehu

FAQE 16-17

Ish-diplomati amerikan, Huper: Brukseli të mos luajë lojën e Beogradit FAQE 21

Netanjahu: Paqja kërkon një shtet palestinez që njeh shtetin hebre

FAQE 10


a zet Ga me et v re e ipta t shq tohe bo që Greqi në

E DIEL, 25 SHTATOR 2011

www.tribuna-news.com

Viti 8 - Nr 372 - Çmimi 1€

Të hënën e të martën, doganierët grekë në grevë 7

Aktualizohet kinokomedia greke, e shfaqur në vitet 1980 edhe në Shqipëri

Masa të reja . e s e u g n ë shtr

Ligji i Ministrisë dhe ... “Maliqi” i Periferisë Një emigrant i drejton letër të hapur sekretarit të emigracionit në ministrinë e brendshme greke 11

THANAS, i ” i ç a r a “H shtrëngo dhe r ë p s ë h rad më rripin! t ë t n a r g i em

ARTUR ZHEJI:

Antiamerikanizmi në Shqipëri dëshmon krizë identiteti te mbartësit Analisti Artur Zheji ka theksuar se “fenomeni që ka parë të materializohet në krijimin e një sindrome antiamerikane në Shqipëri i është dukur qesharak, i dënueshëm, mediokër dhe pa të ardhme”.

8 12.000 euro që ishte, në 5.000 euro. Emigrantët i përkasin asaj kategorie, që ndonëse me

Berisha: Solidaritet për Greqinë

Rama: Pakt “për Shqipërinë si gjithë Europa”

Berisha është shprehur se mbështetja ndërkombëtare ndaj Greqisë do të thotë mbështetje ndaj euros. 2

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama i propozoi të premten maxhorancës “një pakt për Shqipërinë si gjithë Europa”, të përbërë nga 10 pika, duke shprehur gatishmërinë që shumica të shtojë të tjera.

PAPADAKIS BROS S. A. Klid Balkan – Interbus Sh.P.K.Tiranë Ë, DURRËS, IN H Z O G O R R , , FIER GJIROKASTËR RË – FIER, L AÇ O L V Ë R A IM NDË – H TIRANË, SARA - SHKODËR N E H S Ë R R Ë H - LEZ Bagazhet deri 20 kg falas

5

të ardhura minimale, të ulura edhe më tej për shkak të krizës, ftohet të fusë edhe njëherë

Zgjedhjet në 2013-n. Duhet edhe një përpjekje tjetër, 6 ndryshe falimentojmë

SONDAZHET: Prin opozita 6

SPORT

Qeveria ka vendosur mes të tjerash uljen e limtitit të të ardhurave të pataksueshme, nga

dorën në xhep e të paguajë tatimin mbi të ardhurat.

4

Nënkryetari i qeverisë greke, Teodoros Pangalos ka shprehur mospajtimin e tij me përjashtimin e Kishës nga taksat.

Abbas kërkon zyrtarisht në OKB njohjen e shtetit palestinez

6

Reagojnë SHBA dhe Izraeli 16

Haga bllokon anëtarësimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen 17

BARÇA, aq sa shënon, edhe pëson... Euro 2012, Italia nuk merr bileta për ndeshjen me Serbinë

Pangalos: “Grekët duhet të ndryshojnë, madje edhe Kisha”

Kreu i FMN: Greqia nuk është Argjentina e 2001 Drejtoresha e përgjithshme e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Christine Lagarde, ka kundërshtuar krahasimin e Greqisë së sotme me Argjentinën e para një dekade, duke theksuar se Athina gëzon mbështetjen e fuqishme nga partnerët e saj europianë.

7

22

Agjencia greke e lajmeve “flet shqip”

Biletaria dhe nisja nga Athina: Dhilijani 21, në parking përballë Troqesë. Tel.: 210 5202551, 210 5202553, Fax: 210 5202552 Biletaria dhe nisja nga Pireu: Alstiggos 2, Platia Karaiskaki, Pire. Tel.: 2104125200

http://web.ana-mpa.gr/anaalban/index.php

Biletaria dhe nisja nga Tirana: “Guva e qetë”, pranë selisë së PD. Telefon - Fax: 003554222228

Një bashkëpunim me gazetën TRIBUNA * Shërbimi ofrohet FALAS

7


E diel 25 shtator 2011 Nr. 263 (7877)

E përditshme e sportit në Shqipëri

Botues: Koço

Themeluar më 28 nëntor 1935

Kokëdhima

Çmimi 30 lekë

Në Greqi 1.5 euro www.sportishqiptar.com.al

Redaksia: Rruga: “Reshit Çollaku”, Pall. Shallvareve, Hyrja 47, Kat 2, Tiranë Tel: 04 4300731

Seria A, Ranieri e nis me këmbën e mbarë

la liga, java e 6-të konfirmon dy “armiqtë” premier liga, java e 6-të frenon “Djajtë”

bundesliga, bavarezët 6 fitore në 7 javë

Interi dhe Milani gjejnë fitoren e parë, Fiorentina ndalon Napolin

Shfryn Reali, Ronaldo tripletë. Përgjigjet edhe Mesi me Barçën

Bajernin s’e ndal dot askush, poshtëron edhe Leverkusenin

faqe

13

15

faqe

17

Junajtid nuk e thyen Stoken, Mançester Siti i bashkohet kreut

faqe

16

18

faqe

Skënderbeu-shkumbini 3-1: kampionët gjejnë fitoren e parë pas dy barazimesh

faqe

E treta e përpjeta

3

Apolonia-laçi 1-1: fierakët e kanë me anësorin, dede nuk e tejkalon barazimin

s’ka të kënaqur

Dje ngriti siparin java e tretë e superligës. Kampionët gjetën fitoren e parë në kampionat, duke i shpëtuar kësisoji “kokën” Duros, ndërsa Apolonia dhe Laçi ndanë nga një pikë në Fier. Stavri Nica ka folur për largim të tij, por kjo është përgënjeshtruar nga shefi i klubit, që e ka konsideruar “shpërthim” të momentit nga dëshpërimi deklaratën e trajnerit. Sot, katër ndeshjet e tjera të kësaj jave

Trajneri Rubio: Më duhet të them se skuadra nuk e ka kapur ende sa duhet filozofinë time”

Tirana s’më ka kuptuar plotësisht

Java e tretë Dje

1-1 3-1

Sot (15:00) (13:00) (17:00) (16:00) (16:00)

faqe

5

Formula 1

Fetel, i pari edhe në “jetën e natës” në Singapor faqe

23

Kuotat në "Sporti Shqiptar"

faqet 19

- 22

vllaznia

Bashkia, premio të majme për “kokën” e Teutës Sytë e të gjithëve do jenë të përqendruar për momentin te dyshja Sukaj-Vajushi

Elbasani shkërmoqet Besëlidhja - Elbasani 4-0 Luftëtari - Skrapari 2-1 në Lezhë, Besa gjen Lushnja - Himara 1-1 Butrinti - Vlora 1-0 fitoren e parë, Lushnja Burreli - Mamurrasi 2-0 bën harakiri në shtëpi. Besa - Kukësi 2-0 Iliria - Ada 1-2 Luftëtari i plotë në krye Gramshi - Gramozi 2-1

Sakaj: Jemi shumëfish të motivuar ndaj Kastriotit Tifozët, pretendendimet dhe deklaratat e krutanëve na kanë karikuar shumë faqe

7

dinamo

Sejdini: Tomori nuk ka diferenca të mëdha me ne Sipas trajnerit, të dyja skuadrat që do të përballen në Lushnjë janë në një nivel

Dje

faqet

8

- 10

4

Flamurtari

Java e Tretë

kategoria e parë

Tirana-Pogradeci flamurtari-kastrioti Vllaznia-teuta Tomori-Dinamo Bylis-kamza

2

faqe

Superliga

Apolonia-laçi Skënderbeu-shkumbini

faqe

faqe

bylis

6

Kamza do të ketë fatin e gjithë të tjerëve në Ballsh Mallakastriotët do të kërkojnë patjetër fitoren dhe përmes saj kreun e renditjes faqe

6


Viti VII i botimit, Nr.2417

E diel, 25 shtator 2011

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

KAMPIONATI Mposhtin 3-1 Shkumbinin, Duro: Makthi mbaroi

Spektakël në Korçë, ringjallet Skënderbeu Të kuq dhe dëmtime, në fushë ndodhin nga të gjitha 2-3 TIRANA

Pogradeci bëhet ‘mur’, por Rubio premton fitoren FAQE 7

ITALI

FQ. 14-15

Zgjohen Milani e Interi, marrin fitoren e parë

Fierakët barazuan 1-1 me Laçin, por pati incidente në fushë. Goditet anësori me sende të forta, Nicës i sos durimi: "Nuk kthehem më në këtë skuadër, tifozët nuk e duan ekipin e tyre". Klubi s'e pranon dorëheqjen: "E tha në nerva e sipër".

FLAMURTARI

SPANJË

Lutaj, urdhër sulmuesve: Sot është dita juaj! FAQE 5

Shpërthen Reali, Barça 5 shuplaka Atletikos FQ. 19

VLLAZNIA

ANGLI

Shkodranët, 5 mln lekë për kokën e Teutës FAQE 6 KATEGORIA SUPERIORE JAVA E 3-të DJE Apolonia - Laçi 1-1 Skënderbeu - Shkumbini 3-1 SOT Flamurtari - Kastrioti 13:00 Tirana - Pogradeci 15:00 Bylisi - Kamza 16:00 Tomori - Dinamo 16:00 Vllaznia - Teuta 17:00

Një pikë mes tensionit, Apolonia humb trajnerin

Trajneri i Elbasanit akuzon për trukim KATEGORIA E PARË JAVA E 3-të / (DJE) 4-0 2-1 1-1 1-0 2-0 2-0 1-2 2-1

Ngecin “djajtë”, pretedentët e tjerë nuk falin FQ. 17

GJERMANI

4

Bajerni perfekt, por arrestohet mbrojtësi Breno FQ.18

I mundi Besëlidhja, Filja: E humbëm ndeshjen edhe prej lojtarëve të mi

BESËLIDHJA-ELBASANI LUFTËTARI-SKRAPARI LUSHNJA-HIMARA BUTRINTI-VLORA BURRELI-MAMURRASI BESA-KUKËSI ILIRIA-ADA GRAMSHI-GRAMOZI

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

Në përfundim të takimit të djeshëm, ku Elbasani humbi me rezultatin e thellë 4-0 në transfertën ndaj Besëlidhjes, trajneri i verdhebluve, Ilirjan File, u ndie i tradhtuar nga futbollistët e tij. "Besëlidhjes ia dhuruam vetë fitoren edhe me disa të tjerë", është shprehur File pas takimit, duke akuzuar hapur lojtarët e tij për trukim. Takimi do të nisë i mirë për vendësit dhe Be-

sëlidhja do të arrijë të gjejë golin e avantazhit që në minutën e pestë. Gruda do të godasë fort në drejtim të portës elbasanase dhe Toçi do të grushtojë, por aty është Stojkoviç, i cili gjuan për të dytën herë dhe e dërgon topin në rrjetë. 1-0 dhe miqtë hutohen në fushën e blertë. Kacollja do të përpiqet të reFq. agojë me një...

9-11

REAGIMI SOT NDESHJET

9

KATEGORIA E PARË

Starton Kategoria e Dytë, FSHF-ja fal Memaliajn

FORMULA 1

Fq.

12

Red Bull, “pole” edhe në Singapor Fq.

20-23

GAZETAT SHQIPTARE 25 SHTATOR 2011  
GAZETAT SHQIPTARE 25 SHTATOR 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 25 SHTATOR 2011

Advertisement